Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 juni 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1261 2374  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Parti av Helgeandskyrkan i Visby. Monogramsignerad. Ca 35x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:06)

1261 2146  Akvarell Dan Zetterström, Rovfågel, signerad. Motivet: 39x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:08)

1261 9156  Akvarell Fredrik Wilhelm Scholander (1816-1881), Sverige. Religiöst motiv, signerad. 26x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:38)

1261 2232  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Kvällsskock, 32x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:27)

1261 2494  Akvarell Kina, Andfåglar. Motivet: 50x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:50)

1261 2493  Akvarell Kina, Rovfågel. Motivet: 45x69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:49)

1261 2492  Akvarell Kina, Sjöfåglar vid bränningar. Motivet: 45x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:48)

1261 1313  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1912, Monaco, 32x15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:31)

1261 2274  Akvarell Oidentifierad konstnär. Stadsvy, 35x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:30)

1261 2360  Akvarell Stavros Papassavas (f. 1928), Grekland. Komposition. Signerad. Motivet: 46x59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:20)

1261 2285  Akvarell W Solenberg, "Vadbock och sjöbodar vid Långesjö - Bohuslän", signerad, 16x21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:37)

1261 2162  Akvareller 2 st, Elisabeth May, tillskrivna, Landskap. Motivet: 23x19 & 24x16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:58)

1261 2358  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade, 18x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:17)

1261 2333  Akvareller 3 st, Alfred Boll, Stockholmsmotiv, 20x26 & 60x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:20)

1261 2103  Akvareller 3 st, Andre Krafft, Paris. Signerade, ej ramade, 26x19 och 19x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:11)

1261 2357  Akvareller 4 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade, 18x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:15)

1261 2091  Ampel Karl Johan, metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:21)

1261 2229  Arbetslampa lÄNGD: 150cm. Djup: 15cm. Höjd: 15cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:24)

1261 8020  Armbandsur 18 k, Certina. Bruttovikt: 33,3 g, ej armband. Bottens, diameter: 3,5cm.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:15)

1261 2542  Bägare 2 + 1, silver, bland annat Mema. Höjd: 6,5 - 11 cm, vikt. 228 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:03)

1261 2543  Bägare silver, 1700-tal. Höjd: 8 cm, vikt. 47 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:05)

1261 2044  Baljfåtöljer Ett par, Sengustaviansk modell, Tidigt 1900-tal, Dekor med Sfinxer

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:49)

1261 2257  Baljor 3 st, Koppar. Diameter: 33-45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:13)

1261 2057  Barnstol rotting. Höjd: 48

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:48)

1261 2080  Barometer 1800-tal. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:10)

1261 2399  Batik Inger Ellqvist Ellis, "Utsikt från mitt fönster", Signerad, 93x170 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:59)

1261 2428  Bestick silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 36 delar, L-. 17-20 cm, Vikt 2024 G

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:42)

1261 2430  Bestick silver, GEWE, 39 delar, Vikt: 1884 g

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:51)

1261 2076  Bestickuppsättning 70 delar, silver (830), Norge, Vikt 2924 g

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:06)

1261 2021  Bestickuppsättning 76 delar, nysilver, Chippendale

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:55)

1261 2150  Blandteknik Aage Backhausen (1908-1966), Danmark. Motiv från Bornholm. Signerad. Motivet: 23x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:44)

1261 1200  Blandteknik Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, med dedikation, 18x23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:47)

1261 2093  Blandteknik Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad, 24x32

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:25)

1261 7151  Blandteknik Axel Olson (1899-1986), Sverige. Modell, signerad. -80, bladets mått: 34x27

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:54)

1261 2098  Blandteknik Lambert Werner (1900-1983), Sverige. Signerad, daterad 61, komposition, 65x98

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:03)

1261 2207  Blandteknik monogramsignatur. AE 1909, Kulla, 34x24 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:45)

1261 2223  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 1931,35x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:59)

1261 2254  Blomsterbord Allmoge. Bredd: 70 cm. Djup: 26cm. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:11)

1261 2517  Blomsterbord metall. Bredd: 52. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:29)

1261 2159  Blyertsteckning Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad -57. Motivet: 28x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:54)

1261 2381  Bokhylla mahogny. Bredd: 150, djup: 27 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:25)

1261 2511  Bokhyllor Ett par, bemålade, IKEA, Ekolsund, Bredd: 100. Djup: 28 cm, höjd: 223 / delar

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:30)

1261 1369  Bokskåp Nyrokoko, Valnöt. 1800-tal. Bredd: 116 cm. Djup: 51cm. Höjd: 239cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:53)

1261 1248  Bönematta 90x145

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:22)

1261 2237  Bord Gustaviansk stil, Bredd: 93cm. Djup: 52 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:09)

1261 2510  Bord Jugend, bemålat. Bredd: 64, djup: 64 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:20)

1261 2024  Bord metall, nutida, 2 st glashyllor, På hjul. Höjd: 68. Bredd: 78

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:39)

1261 2509  Bord Rottingunderrede. Bredd: 74, djup: 48 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:21)

1261 2115  Bordsfotogenlampa Glas, ca 50 cm. Höjd: 55cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:06)

1261 2109  Bordslampa empirestil, Metall / glaskupor. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:32)

1261 1069  Bordslampa höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 21:03)

1261 2163  Bordslampa Luminara Navada. Längd: 55, djup: 25 cm, höjd: 52 cm, krom / glas / tyg

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:10)

1261 2431  Bordslampfot Metall. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:50)

1261 1172  Bordslampfötter ett par. Höjd: 60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:23)

1261 2449  Bordslampor Ett par, Luxus. Höjd: 66 cm cirka, no: 0201. 38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:10)

1261 2048  Bordslampor Ett par, mässing, 1900-tal. Höjd: 75

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 21:01)

1261 2158  Bordspendyl 1800-tal, mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:06)

1261 2501  Brasskärm mässing. Längd: 64, höjd: 68 + eldset, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:11)

1261 2083  Bricka med handtag, England, EP. Längd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:14)

1261 2325  Brosch 18 k, med pärla, 4 gr. Bredd: 3cm. Höjd: 3cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:16)

1261 2336  Brosch 18 k, med pärla, 4,3 gr. Längd: 6,5cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:25)

1261 1253  Buffé valnöt, 1890-tal. Längd: 205. Djup: 62 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:34)

1261 2049  Byrå England, idegran. Bredd: 76, djup: 36 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:01)

1261 2129  Byrå England, mahogny. Bredd: 73, djup: 45 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:41)

1261 2250  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 80, djup: 44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:26)

1261 2439  Byrå mahogny. Bredd: 45, djup: 32 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:59)

1261 1141  Byrå senbarockstil. Bredd: 76. Djup: 36 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:57)

1261 2527  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 37/35, bladets mått: 53x66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:35)

1261 2100  Collage Trä/koppar, Sign LGN, 1992,60x34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:05)

1261 2486  Dekorpistoler Ett par, slaglås, omkring 1900. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:03)

1261 2299  Diptyk F Vaccarone, HC-upplaga. Motivet: 14x10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 21:00)

1261 2432  Dolkar 2 st, orientaliska. Längd: 38-42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:48)

1261 2112  Dosor Ett par, mässing och porslin. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:55)

1261 2090  Dragspel i väska, Accordia. Längd: 38cm. Djup: 19cm. Höjd: 42cm.

1261 2092  Dragspel i väska, Hagström. Längd: 38cm. Djup: 20cm. Höjd: 45,5cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:21)

1261 2347  Dukar + servetter, linne

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:01)

1261 2012  Etagebord Gustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 43, djup: 38 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:03)

1261 2130  Etagehylla längd: 90 cm, djup: 31 cm, höjd: 187 cm, engelsk modell

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:41)

1261 1202  Etsning Faksimil efter Zorn, "Svanen". Motivet: 23x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:51)

1261 2340  Etsning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. "Hjärtat ( De Zurbarnas Veronicas svetteduk)", 18/40, motivet: 33,5x28, löst blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:29)

1261 2363  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 20/310, daterad 1953. Motivet: 22x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:29)

1261 2524  Färgetsning Felix Hatz (1904-1999), Signerad, numrerad 58/110. Motivet: 35x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:34)

1261 2530  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), 12/40. Signerad, daterad -74. Motivet: 20x25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:40)

1261 2260  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), 145/325. Signerad, daterad -81, Victor. Motivet: 20x16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:17)

1261 2148  Färgetsningar 2 st, Georges Visat (1910-2001), kompositioner, 100-upplaga. Signerade, Motivet: 21x18 cm

1261 1213  Färgkrita Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 43, Stocke. Bär påskrift "Studie till. ". Ca 24x33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:59)

1261 2178  Färglitografi 4 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 154/200. Bladets mått: 42x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:03)

1261 2350  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmshallen. Signerad, numrerad 279/375. Motivet: 38x52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:30)

1261 1216  Färglitografi Eve Domy (f. 1951), Frankrike. Signerad, numrerad 8/40. Motivet: 47x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:01)

1261 1339  Färglitografi Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Fioler. Signerad, numrerad 111/200. Motivet: 45x41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:40)

1261 2282  Färglitografi Gieron, signerad. -76, PT, Tyngdlagens tillämpning. Motivet: 76x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:34)

1261 2265  Färglitografi Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Vinter Skeppsholmen, 167x225, signerad. Motivet: 49x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:20)

1261 2303  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, numrerad 88/330, ramens innermått: 50x61 cm

1261 2521  Färglitografi Henrietta Kozica (f. 1984), Sverige. Signerad, numrerad 9/150. Motivet: 50x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:31)

1261 2267  Färglitografi Komposition. Signerad a tergo, numrerad 95/100. Motivet: 10x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:21)

1261 2136  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. "I höstdräkt". Signerad, numrerad 174/310. Motivet: 50x35 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:51)

1261 2298  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 281/310. Motivet: 34x71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:56)

1261 2264  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 59/200, Motivet: 65x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:20)

1261 1114  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Signerad i tryckplåt, kvinna. Motivet: 31x23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:59)

1261 1100  Färglitografi Max Book (f. 1953). Signerad, numrerad 69/90, daterad 2014. Bladets mått: 48x36 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:41)

1261 1144  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, EA-upplaga. Bladets mått: 22x28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:26)

1261 2152  Färglitografi Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. Utställning. Signerad i tryckplåt, numrerad 81/200. Motivet: 23x28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:46)

1261 2202  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 67/350. Motivet: 27x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:37)

1261 1142  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv, dedikerad, signerad. Motivet: 25x20, löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:27)

1261 2137  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, numrerad 85/460. Motivet: 35x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:58)

1261 2180  Färglitografi signerad. EA-upplaga, Modeller. Motivet: 61x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:02)

1261 2300  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Violer, Signerad i tryckplåt. Motivet: 51x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:57)

1261 2263  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927). Par. Signerad, numrerad 9/350. Motivet: 66x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:21)

1261 1034  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. PT. Signerad. Motivet: 31x42

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:36)

1261 1031  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 226/250. Motivet: 30x28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:33)

1261 9177  Färglitografi Vera Nilsson (1888-1979), Sverige. PT, signerad. Motivet: 53x40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:32)

1261 2342  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga, Signerad, Löst blad. Motivet: 56x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:34)

1261 2389  Fat Kosta, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:47)

1261 2082  Fat Silver (830), Norge. Diameter: 20, Vikt: 300 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:13)

1261 2465  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:37)

1261 2243  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Brännmärkt CM

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:17)

1261 2244  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Brännmärkt CM

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:21)

1261 2515  Fåtölj grå sammet, nutida

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:26)

1261 2174  Fåtölj grönt skinn, England

1261 1240  Fåtölj sent 1800-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:44)

1261 2451  Fåtöljer ett par, Bröderna Andersson

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:37)

1261 2171  Fåtöljer Ett par, nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:04)

1261 2335  Fickur 18 k, 36,4 gr brutto. Diameter: 3cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:23)

1261 2410  Figurin Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:22)

1261 2074  Fiol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:06)

1261 2085  Fiol + stråke, Elof Johansson, 1876. Längd: 61cm.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:17)

1261 2065  Fiol + stråke, Gefle, A Hedberg, 1916. Längd: 62cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 21:00)

1261 2081  Fiol + stråke, Stradivariuskopia. Längd: 61cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:14)

1261 2073  Fiol Längd: 59cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:06)

1261 2079  Fiol Längd: 60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:12)

1261 2078  Fiol Längd: 60cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:14)

1261 2066  Fiol med stråke. Signerad, daterad 1984. Längd: 60cm. Stråke: 74cm.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 21:01)

1261 2070  Fiol Stradivariuskopia. Längd: 66cm.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:04)

1261 2084  Fioler 2 st. Längd: 60cm.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:17)

1261 2042  Flaskor / buteljer 12 st, glas, modell äldre. Höjd: 18-31

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:24)

1261 2384  Fotoramar diverse 14 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:44)

1261 2453  Frimärken äldre brev, 2 lådor

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:29)

1261 1347  Frimurarglas 1800-talets slut. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:38)

1261 1333  Gitarr EKO, Italien. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:07)

1261 2553  Glas 17 st, Johansfors Glasbruk, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:20)

1261 2122  Glas 6+ 6 st, med kräftdekor. Höjd: 7,5-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:29)

1261 2551  Glas 8+ 4 st, Johansfors Glasbruk, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Strikt. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:15)

1261 2552  Glas 9+ 3 st, Johansfors Glasbruk, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 7-8,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:18)

1261 2398  Glas Iittala, 15 delar. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:58)

1261 2069  Glas på fot 6 st, Orrefors. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:05)

1261 2043  Glasbehållare höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:26)

1261 2061  Glasservis + vas, 42 + 1 delar, Elisabet / Festival, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors. Höjd: 9,5-16,5, Vas märkt Orrefors D. Höjd: 19

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:59)

1261 2345  Glasservisdelar 11+ 9 delar. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:56)

1261 2436  Golvlampa 2-armad. Höjd: 140 cm cirka

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:57)

1261 2177  Golvlampa mässing. Höjd: 145 cm cirka

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:19)

1261 2176  Golvlampa mässing. Höjd: 145 cm cm cirka

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:58)

1261 2114  Golvlampa Mässing/träfot. Höjd: 142 cm

1261 2075  Golvlampa Stilnovo-stil, Italien. Längd: 180, mässing / plåtskärm, ställbar

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:07)

1261 2435  Golvlampa Teak. Höjd: 153 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:56)

1261 2424  Golvlampfötter Ett par, mässing. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:41)

1261 2518  Gouache Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. Åker. Signerad, daterad -56,37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:28)

1261 2546  Gräddkanna + skål, silver. Höjd: 4,5 - 13 cm, vikt. 229 g

1261 2208  Grafiska glad 2 st, bland annat Uppsala. Motivet: 26x33,24x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:46)

1261 2217  Grafiskt blad Efter Matisse. Motivet: 39x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:50)

1261 2205  Grafiskt blad Motivet: 40x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:43)

1261 2253  Grammofontrattar 4 st. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:10)

1261 2327  Halsband + 1 par örhängen, 18 k, vitguld, med briljanter. Längd: 42 (halsband)

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:17)

1261 2484  Hantlar med lösa vikter "Norrhult", 1970-tal. Vikter, diameter: 7-30cm. Hantel med stån. Längd: 40cm. Höjd: 20cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:43)

1261 2051  Ikoner 2 st, 23x18 respektive 44x29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:29)

1261 2539  Julgransfot med speldosa. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:56)

1261 2405  Kaffekoppar 11 st, Valentine, Rörstrand

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:17)

1261 2452  Kaffeskedar silver, 12+ 6+ 5 st. Vikt: 321 g. Längd: 9,5-11,5cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:10)

1261 2403  Kanna + Terrin, Göteborg/Gustavsberg. Diameter: 20, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:14)

1261 2027  Kanna Festong, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 17

1261 2538  Kanna grönt glas. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:56)

1261 2346  Karaff + skål, kristall. Höjd: 10 - 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:00)

1261 2390  Karaff Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:48)

1261 2513  Karmstol Gustaviansk stil, slitage

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:23)

1261 2183  Karmstolar Ett par, krom, skinn

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:10)

1261 2377  Karmstolar ett par, mahogny

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:22)

1261 2474  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:49)

1261 1147  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:03)

1261 2133  Karusellbokhylla England. Längd: 48, djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:50)

1261 2007  Klaffbord Furu. Bredd: 38+ 2x20, djup: 60 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:55)

1261 2508  Klappstolar 3 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:18)

1261 2535  Konstglas 3 delar, Kosta Boda, Beertil Vallien. Höjd: 10-14

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:46)

1261 2555  Konstglas 4 delar, Murano, Millefiori. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:30)

1261 2556  Konstglas 5 delar, Murano. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:29)

1261 2554  Konstglas 6 delar, Murano. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:28)

1261 2400  Konstglas diverse, bland annat Vallien, 10 delar. Höjd: 3-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:05)

1261 2387  Konstglas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. 7 delar. Höjd: 10-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:44)

1261 2497  Konstglas höjd: 35. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:04)

1261 2413  Koppar 2 delar. Längd: 38-60cm. Diameter: 26-53cm. Höjd: 34-36,5cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:25)

1261 2035  Korg med lock Rotting. Längd: 51, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:38)

1261 2014  Låda England, mässingsbeslag. Längd: 68, djup: 47 cm, höjd: 17 cm, ej inredning

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:05)

1261 2050  Lampbord Ett par, Idegran. Bredd: 50, djup: 50 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:20)

1261 1382  Lampbord Ett par, intarsia, Mässingsdekor. Bredd: 50, djup: 24 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:04)

1261 2440  Lampbord med kopparbricka. Diameter: 45, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:00)

1261 2011  Lampbord med låda, rokokostil, mässingsdekor. Bredd: 65, djup: 33 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:02)

1261 2491  Lampbord Rokokostil, Bredd: 53 cm. Djup: 53cm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:23)

1261 2506  Lavoar 1800-tal, Bredd: 74, djup: 41 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:15)

1261 2318  Litografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Modell, Signerad, 22x30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:10)

1261 2297  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, Vällingby Centrum, HC-upplaga. Signerad, daterad -75. Motivet: 44x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:55)

1261 2272  Litografi Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad -89,142/150. Motivet: 54x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:36)

1261 9254  Ljuskrona Oscariansk, mässing. Höjd: 65 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:16)

1261 2368  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:40)

1261 2072  Ljusstakar + skål, Rörstrand & Rosenthal. Höjd: 7-13 cm cirka

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:05)

1261 2459  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:32)

1261 2534  Ljusstakar 3 st. Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Höjd: 8 - 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:45)

1261 2287  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 23 cm

1261 2022  Ljusstakar Ett par, Nyrokoko, CRC. Höjd: 24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:53)

1261 2429  Malmkrona höjd: 63 cm

1261 9219  Malmkrona Nyrokoko, elektrifierad. Höjd: 64

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:18)

1261 2045  Matbord 50/60-tal, ek, utdragsskivor, Inköpt på Illums 1965 i Danmark, ej märkt. Bredd: 124 + 2x47. Djup: 83 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:41)

1261 2132  Matbord England, mahogny. Bredd: 115, djup: 85 cm, höjd: 723 ilägg, 3x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:43)

1261 1236  Matbord med 4 stolar, mahogny, gustaviansk stil, bordet. Diameter: 115, höjd: 73 + 1 ilägg med sarg 60 + 2 st iläggsskivor, à 45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:35)

1261 2365  Matsalsgrupp Ek, 7 delar, Barockstil, + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:23)

1261 9469  Matsalsgrupp England, 7 delar, + 2 st iläggsskivor. Längd: 170, djup: 93 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:11)

1261 2030  Matservis 40 del ca, Lotus, Linköping

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:05)

1261 2464  Matservis 40 del ca, Seltmann Bavaria

1261 2017  Matservis 50 del ca, "Windsor", Bohemia

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:11)

1261 2015  Matservis 60 del ca, Mitterteich, Bavaria

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:07)

1261 2175  Matservisdelar 30 delar, Svart Sverige, Rörstrand

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:48)

1261 1198  Matservisdelar Wexiö guld, Gustavsberg, ca 15 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:44)

1261 2196  Matta 91x174 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:28)

1261 2170  Matta Kina. Bredd: ca 218cm. Längd: ca 303cm.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:21)

1261 2194  Matta orientalisk, 101x158 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:27)

1261 2186  Matta orientalisk, 110x182 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:17)

1261 2353  Matta orientalisk, 120x194 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:10)

1261 1250  Matta Orientalisk, 126x195

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:27)

1261 2450  Matta orientalisk, 140x214

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:30)

1261 2108  Matta Orientalisk, 140x216

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:25)

1261 1273  Matta orientalisk, 143x198

1261 2187  Matta orientalisk, 147x212 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:17)

1261 2188  Matta orientalisk, 147x212 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:18)

1261 2190  Matta orientalisk, 150x103 cm

1261 1105  Matta orientalisk, 152x198

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:21)

1261 9184  Matta orientalisk, 180x273

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:27)

1261 2198  Matta orientalisk, 193x285 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:32)

1261 2203  Matta orientalisk, 42x120 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:42)

1261 1025  Matta orientalisk, Afghan, 208x302

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:56)

1261 1233  Matta Orientalisk, Galleri, 104x296

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:32)

1261 2248  Matta Röllakan, Svensk Hemslöjd, märkt SH ISN, 151x210 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:23)

1261 1340  Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 10. Vikt: ca 100 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:43)

1261 2547  Muggar 7 st. Efter Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:10)

1261 2437  Nattygsbord ett par, Teak. Bredd: 43, djup: 32 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:59)

1261 2380  Nattygsbord Orientaliskt. Bredd: 52, djup: 32 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:23)

1261 2438  Nattygsbord Teak. Bredd: 32, djup: 43 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:58)

1261 2364  Oljemålning Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Harlekin med klockan, signerad. Olja på duk, 73x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:52)

1261 2302  Oljemålning B Alfredson, "Dans på Bryggan", signerad. Olja på duk, 62x82 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:58)

1261 2283  Oljemålning B Alfredson, "Restaurang - Interiör", signerad. Olja på duk, 60x80 cm cirka

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:35)

1261 2312  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Läsande barn, Signerad. Olja på duk, 46x37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:07)

1261 1223  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Signerad, barn. Olja på duk, 69x100

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:12)

1261 2124  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:32)

1261 2151  Oljemålning Birger Mörk (1919-2010), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -47. Oramad. Olja på duk, 46x55 cm

1261 2023  Oljemålning Dan Lindstrand (1904-1983), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 34x26

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:38)

1261 1020  Oljemålning Dimitri Naida(1969), nakenstudie. Signerad. Olja på duk, 67x90

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:47)

1261 2275  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Båtar Stockholm, signerad. Olja på pannå, 26x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:30)

1261 2519  Oljemålning Erling Askjær Jørgensen (f. 1933), Danmark. Signerad, daterad 2012. Olja på duk, ca 61x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:28)

1261 2417  Oljemålning Eva Walter. Signerad, daterad 54, stilleben. Olja på pannå, 58x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:28)

1261 8002  Oljemålning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Monogramsignerad, Porträtt av konstnärens syster Carolina Rydberg (1830-1888). Signerad, daterad 1860. Olja på duk, 31x24

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:48)

1261 2269  Oljemålning Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sverige. Bro, signerad. Olja på duk, 53x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:25)

1261 1217  Oljemålning Fortunato Jervoso (f. 1915), Filippinerna. Signerad, daterad Manilla 55. Olja på duk, 43x54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:02)

1261 1019  Oljemålning Fritz Kärfve (1880-1967), Sverige. Eka på strand. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 64x74

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:29)

1261 2220  Oljemålning Gudrun Maria Järnefors, porträtt av Sigrid Hjertén, monogramsignerad. Olja på pannå, 28x25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:54)

1261 1346  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, signerad, duk på kartong, 26x34

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:31)

1261 2219  Oljemålning Hans Ossvald Larsson, signerad HOL, humla. Olja på pannå, 9x12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:51)

1261 7075  Oljemålning Helge Holmlund (1911-1989), Sverige. Brygga, signerad. Olja på duk, 51x61

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:02)

1261 1078  Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Stortorget. Olja på duk, 55x45

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:02)

1261 2182  Oljemålning Jonas Lindkvist (1889-1955), Sverige. Fyr, signerad. 1952. Olja på pannå, 39x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:07)

1261 2383  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Träd, signerad, 45x31 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:32)

1261 2281  Oljemålning KG Holmberg, "Fiskekutter i full storm", signerad. Olja på pannå, 45x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:33)

1261 2125  Oljemålning Kopia, 1905, signerad. Olja på duk, 36x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:33)

1261 2266  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Träd, Signerad. Olja på pannå, 79x56 cm

1261 2479  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Äpplen, signerad. Olja på pannå, 57x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:05)

1261 2478  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Malta, signerad. Olja på duk, 39x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:03)

1261 2480  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Strandmotiv, signerad. Olja på pannå, 20x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:06)

1261 2160  Oljemålning Margareta Linton (1931-2011), Sverige. Klippor. Signerad, daterad -53. Olja på duk, 23x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:56)

1261 2102  Oljemålning Max Torsten, mor & Barn, signerad. Olja på pannå, 34x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:09)

1261 1280  Oljemålning monogramsignerad, P. I. G 1876. Olja på duk, 65x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:31)

1261 1084  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kustlandskap. Olja på duk, 44x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:15)

1261 2352  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Osignerad, landskap. Olja på pannå, 60x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:08)

1261 2226  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo LS. Olja på pannå, 38x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:04)

1261 2279  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, -67, komposition, ej glas. Motivet: 52x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:35)

1261 2351  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Komposition. Olja på duk, 81x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:09)

1261 2495  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kustmotiv. Olja på duk, 50x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:51)

1261 1011  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:32)

1261 2104  Oljemålning Pirkko Aario (1934-2018), Finland. Ödla på strand. Signerad, 23x29 cm

1261 1146  Oljemålning Ragnar Nyberg (f. 1893), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad, 1939. Olja på duk, 62x42

1261 2310  Oljemålning Roy Bladh, Fågel. Signerad, daterad -79. Olja på pannå, 24x29 cm

1261 2373  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Sommarnöje på ängen motiv från Kolmården, signerad. Olja på duk, 40x70 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:02)

1261 1018  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1971, Motiv från Öland. Olja på pannå, 13x54

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:51)

1261 2224  Oljemålning Theodor Wibom (1881-1977), Sverige. Italiensk by. Signerad. Duk på pannå, 43x38 cm

1261 2259  Oljemålning Thor Hellström (1894-1894), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 30x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:17)

1261 2099  Oljemålning Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad. Olja på pannå, 80x60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:04)

1261 2189  Oljemålningar 2 st, Enar Rydberg, porträtt. Olja på duk, 130x70 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:37)

1261 2056  Örhängen Ett par, 18k, med stenar, 2,2g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:43)

1261 2376  Pall 1950/60-tal. Längd: 58cm. Djup: 43cm. Höjd: 45cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:20)

1261 2375  Pall Läder. Längd: 69cm. Djup: 56cm. Höjd: 41cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:15)

1261 2010  Pallar 2 st, metall. Höjd: 77

1261 2456  Paraplyställ porslin. Höjd: 46, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:28)

1261 2334  Pärlcollier med silverlås. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:24)

1261 2086  Parti allmoge Verktyg, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:17)

1261 2041  Parti flaskor / flakonger diverse, olika åldrar. Höjd: 12-26 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:23)

1261 2038  Parti glasflaskor 12 st, diverse, modell äldre. Höjd: 20-22 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:09)

1261 2039  Parti keramikflaskor glaserade, bland annat Doulton & "James Connell, Bombay". Höjd: 14-24

1261 1355  Parti leksaker

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:08)

1261 2157  Parti linnedukar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:53)

1261 2485  Parti pipor diverse, modell äldre

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:02)

1261 2396  Parti porslin 5 delar, 1950/60-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:55)

1261 2397  Parti silver diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:56)

1261 1284  Pastell Carin Ax (1915-2006), Sverige. Signerad, 43x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:36)

1261 1036  Pastell Gösta Bjelkebo (1904-1974), Sverige. Caféinteriör, 32x24

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:10)

1261 1037  Pastell Gösta Bjelkebo (1904-1974), Sverige. Par, 33x24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:57)

1261 9349  Pastell Gösta Larsson, Hamnmotiv, Stockholm, signerad och daterad -34, Pastell på pannå, 40x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:58)

1261 1224  Pastell Serafin Serna (1895-1985), Filippinerna. Igorottpojke Filippinerna. Signerad, daterad "Manila 56". Motivet: 50x39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:14)

1261 2116  Piedestal + ytterfoder, Rörstrand. Höjd: 92+ 30 cm

1261 1076  Piedestal med stenskivor. Längd: 60, djup: 25 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:00)

1261 2503  Piedestal metall. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:15)

1261 2502  Piedestal metall. Höjd: 73 cm

1261 2416  Piedestal Plåt. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:27)

1261 2242  Piedestaler Ett par, Järn, dekorerade. Längd: 30, djup: 30 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:21)

1261 2477  Prydnadsblomma Sten, Asien. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:00)

1261 1075  Puderstolar ett par, intarsia

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 21:01)

1261 2256  Radiogrammofon Luxor, Längd: 45 cm. Djup: 35 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:12)

1261 2032  Reklamtavla Tändstickor, Three Stars, kartong, 28x38

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:12)

1261 2314  Ring 18 k vitguld, med färgat glas. Bruttovikt: 6,8 gr. Ringmått: 16,75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:08)

1261 2331  Ring 18 k, vitguld, med briljant 0,35 ct, 4,1 gr. Ringmått: 16,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:19)

1261 2316  Ring 18 k, vitguld, med opal, 4,2 gr brutto, Ringmått: 17

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:11)

1261 2055  Ring 18k, 3g ca. Ringmått: 17,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:42)

1261 2054  Ring 18k, med sten. Vikt: 3g. Ringmått: 16.

1261 1182  Ring 18k. Med citrin, ringmått: ca 16,75 mm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:30)

1261 1186  Ring 18k. Med safir och 2 briljanter, ringmått: 17,25 mm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:33)

1261 1189  Ring 18k. Med sten, ringmått: 14 mm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:43)

1261 2317  Ringar 2 st, 18 k. Vikt: 7,4 gr Ringmått: 16,5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:12)

1261 2193  Röllakan 144x196 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:26)

1261 2192  Röllakan 95x156, JA

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:26)

1261 2470  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 163x230 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:40)

1261 2420  Röllakan signerad, 164x237 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:33)

1261 2003  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 140x193

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:32)

1261 2002  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 140x195

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:33)

1261 2249  Salongsbord Empirestil. Bredd: 90+ 2x20, djup: 60 cm, höjd: 64 cm

1261 9239  Salongsbord med klaffar, Intarsia. Bredd: 95+ 2x30 cm. Djup: 62 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:49)

1261 2446  Salongsbord med stenskiva, sengustaviansk stil. Diameter: 70 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:43)

1261 2498  Satsbord 3 delar, bemålat. LxD på största bordet. 56x38cm. Höjd (lägsta till högsta) 48,5-53cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:05)

1261 2179  Satsbord 3 delar, med kakelplattor. LxD 36,5x52,5cm. Höjd (lägsta till högsta) 49,5-56cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:02)

1261 2145  Serigrafi efter Matisse, Signerad i tryckplåt, komposition. Motivet: 52x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:07)

1261 2140  Serigrafi Frederico de Albinini, bemålad, Sophia Loren, 101x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:58)

1261 1281  Serveringsvagn längd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:33)

1261 2378  Serveringsvagn Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Längd: 70+ 30, djup: 42 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:22)

1261 2338  Servettringar 2 st, silver. Vikt: 24 g. Längd: 4-4,5cm. Djup: 3,5-4cm. Höjd: 2cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:27)

1261 2394  Skål silver, 1984. Diameter: 9,5. Höjd: ca 7 cm, Vikt 145 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:53)

1261 2545  Skål silver, KG M GAB, 1931. Diameter: 21,5. Höjd: 12 cm. Vikt: 390 g

1261 2537  Skålar 10 st. Glas. Diameter: 9 - 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:51)

1261 2018  Skålar 2 st, Rosenthal. Diameter: 16-23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:19)

1261 2401  Skålar 2 st. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:06)

1261 2119  Skaldjursservis 6 + 1 delar, Italien/Japan. Längd: 30-52 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:15)

1261 2238  Skänk Gustaviansk stil, Bredd: 115cm. Djup: 55 cm, höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:10)

1261 2016  Skåp Jugend, bemålat, 81, djup: 47 cm, höjd: 186 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:13)

1261 2533  Skrin 2 st. Trä, / plåt. Längd: 32,5-49cm. Djup: 27-36cm. Höjd: 24-25cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:43)

1261 2468  Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Viking, "Söderberg & Haak", metall. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:37)

1261 2411  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Bagdad. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:23)

1261 1044  Skulptur brons, Efter Milo, kvinna med örn. Höjd: 50 cm, nutida

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:18)

1261 2005  Skulptur brons. Höjd: 27

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:54)

1261 2095  Skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Båt, på ställning. Längd: 18

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:28)

1261 2210  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Lejon Gigant ur serien Afrika, Gustavsberg, ateljéproduktion. Höjd: 39 cm, målad och delvis glaserad brun stengodslera

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:48)

1261 2529  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:42)

1261 2204  Skulptur mässing. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:43)

1261 2019  Skulptur Mickey Mouse. Höjd: 54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:25)

1261 2222  Skulptur Trä, Signerad BH. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:57)

1261 2354  Skulpturer 8 st, keramik, Sign HK. Höjd: 5-18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:11)

1261 2008  Slagbord Furu. Bredd: 19+ 2x 67, djup: 104 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:57)

1261 2064  Snapsglas på fot 4 st, Rolf Sinnemark (f. 1941), Sverige. "Spiral". Höjd: 20

1261 1372  Snurrpall Sekelskifte 1900. Diameter: ca 36 cm, höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:31)

1261 9230  Soffa Bröderna Andersson. Längd: 190 cm

1261 2476  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 120 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:54)

1261 2514  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 136 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:27)

1261 2443  Soffa Howardmodell, Newport, Längd: 180 cm cirka

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:09)

1261 2442  Soffa Howardmodell. Längd: 235 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:20)

1261 2245  Soffa Karl Johanstil. Längd: 175 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:21)

1261 2475  Soffa Rokokostil. Längd: 180 cm

1261 2447  Soffa sengustaviansk stil. Längd: 140 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:46)

1261 2013  Soffa Sengustaviansk. Längd: 190

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:07)

1261 2461  Soffbord Alm, NK. Diameter: 67. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:35)

1261 2134  Soffbord Butlers tray. Bredd: 57, djup: 57 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:45)

1261 2046  Soffbord NK, etiketterad, mahogny, No R48750-C24155. Bredd: 105, djup: 54 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:50)

1261 2034  Solstol + fotpall. Rotting, ej dyna

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:34)

1261 2113  Solur höjd: 78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:04)

1261 2036  Sparbössor  + babushka-ägg, 5 delar, metall. Längd: 7-9, höjd: 3,5-15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:00)

1261 2320  Spegel 20-tal, 102x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:13)

1261 2239  Spegel 3 delad, 76x85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:16)

1261 2304  Spegel Guldfärgar, 72x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:00)

1261 2052  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 88x60, slipat glas

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:37)

1261 2211  Spegel keramik, 50x50 cm

1261 7308  Spegel med konsolbord, Karl Johan, mahogny. Höjd: 158+ 82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:19)

1261 2370  Spegel rokokostil, 100x41 cm

1261 2031  Spegel rokokostil, 68x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:06)

1261 2522  Spegel Senempire, 55x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:32)

1261 2143  Spegel Teak, Markaryd, Modell 20,122x44 cm

1261 1371  Spegelram Karl Johan, mahogny. Höjd: 160 cm, saknar glas

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:27)

1261 2409  Spiselhund Järn. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:21)

1261 2062  Stekfat Kina, blåvitt kompaniporslin. Längd: 32 cm

1261 1150  Stol Nyrokoko

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:04)

1261 2444  Stolar + taburett, 4+ 1, sengustaviansk stil

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:51)

1261 9485  Stolar 4 st, 1880-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:04)

1261 2135  Stolar 4 st, Göteborgsmodell

1261 1341  Stolar 6 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:45)

1261 2247  Stolar ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:22)

1261 2047  Stolar Ett par, gustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:52)

1261 2185  Stolar Ett par, krom, skinn

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:24)

1261 2544  Supkoppar 6 st. Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. I etui. Längd: 6cm. Djup: 6cm. Höjd: 3,5cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:06)

1261 2004  Sybord 1890-tal, Valnöt. Bredd: 50, djup: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:45)

1261 2414  Takarmatur 1950-tal. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:26)

1261 2212  Takarmatur glas / metall, tidigt 1900-tal. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:58)

1261 1257  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:44)

1261 1085  Takarmatur prismor. Höjd: 30 cm. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:19)

1261 2227  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:09)

1261 2270  Tavla Buddha, 65x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:27)

1261 2369  Tavla pietra dura, munkar, delvis bemålad, 23x28 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:57)

1261 2059  Tavlor 2 st, Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Tyck. Motivet: 37x37

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:03)

1261 7329  Teckning Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective japonaise. Tusch. Bladets mått: 45x67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:52)

1261 2120  Tekoppar 12 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:22)

1261 2404  Tekoppar 4 st, U H Vallien + 2 extra fat

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:16)

1261 2117  Tekoppar 6 st, Lomonosov, + 6 st skedar i mässing + 2 extra fat

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:16)

1261 2037  Telefon modell äldre. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:06)

1261 2060  Teleskop Lotus AZ-60. Längd: 76cm. Djup: ca 50cm. Höjd: 111cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:45)

1261 2288  Terrin med lock. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:40)

1261 2296  Textil 47x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:54)

1261 2197  Tidningsställ höjd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:29)

1261 2549  Tillbringare + ishink+ vas, Johansfors Glasbruk. Höjd: 9-27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:18)

1261 2557  Tillbringare 3 st, Glas, Murano. Höjd: ca 22 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:28)

1261 2355  Trädgårdsbänk plastgavlar. Längd: 113

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:12)

1261 2469  Trädgårdsbord fällbart. Diameter: 100, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:39)

1261 2110  Trädgårdsbord med klaffar, "Exxent". Bredd: 15 + 2x63, djup: 79 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:33)

1261 2240  Trädgårdsskulpturer Ett par, lejon, bemålad betong. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:18)

1261 2434  Trädgårdssoffa Gjutjärn. Längd: 166 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:55)

1261 2504  Trädgårdsstolar 3 st. Metall, fällbara

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:14)

1261 2216  Trädgårdsurna cement + trädgårdsdekoration, cement. Höjd: 11 - 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:48)

1261 2214  Trädgårdsurnor Ett par, bemålad plåt. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:47)

1261 1117  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Längd: 78 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 juni 2019 05:11)

1261 2462  Trädgårdsurnor Ett par, metall, nutida. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:35)

1261 2234  Trågsoffa Gustavianskt provinsarbete. Längd: 200 cm cirka

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:03)

1261 2339  Träsnitt 2 st, Japan. Motivet: 21x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:27)

1261 2307  Träsnitt Aleksander Ristmägi (1902-1972), Sverige. Handtryck, Kortspelare. Signerad, daterad -54. Motivet: 30x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:01)

1261 2330  Träsnitt Diptyk, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -65, Centralbadet & ABF-husets entré. Motivet: 18x14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:18)

1261 2289  Träsnitt Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. "Kungsklippan", 77/260, signerad. Motivet: 34x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:40)

1261 2328  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Fyr. Signerad, daterad -77. Motivet: 50x42 cm

1261 2276  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad - 74. Motivet: 32x43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:31)

1261 2278  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vinter. Signerad, daterad -78,22/310. Motivet: 46x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:32)

1261 2408  Tuppar Trä, 5 st. Höjd: 5-39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:20)

1261 2126  Urna Järn, Husquarna. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:39)

1261 2127  Urnor Ett par, Järn. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:38)

1261 2228  Vägglystrar ett par, prismor. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:18)

1261 9394  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, 35x36

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:43)

1261 9336  Väggrelief brons, Otto Meyer eft, Generalintendenten P. A. F. Holmquist 1847-1927. Diameter: 57

1261 2028  Väggrelief Sovjetunionen USSR, Lergods, diameter: 45

1261 2040  Väggur Gustaviansk stil, Sandberg, Stockholm. Höjd: 108 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:10)

1261 2025  Väggvitrinskåp Idegran, glashyllor. Bredd: 50. Djup: 17 cm, höjd: 69 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:48)

1261 2550  Vas + skål+ 10 assietter, Johansfors Glasbruk. Höjd: 7-20, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:14)

1261 1006  Vas + skål, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 19-25

1261 2388  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:46)

1261 2348  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:07)

1261 2199  Vas porslin, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:42)

1261 1318  Vas Skulpterad, keramik, Signerad, Finland. Höjd: 32

1261 2087  Vaser 8 st, Konstglas, bland annat Johansfors, Flygsfors & Kosta. Höjd: 9-33

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:18)

1261 2540  Vaser Ett par, silver. Höjd: 19 cm, bruttovikt. 186 g

1261 2441  Vattentunna Koppar. Höjd: 80 cm cirka

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:00)

1261 2165  Vedkorg Asplund Code Basket, design: Ola Wihlborg, metall. Höjd: 40 cm. Diameter: 57 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:17)

1261 2218  Vettar 2 st. Trä. Längd: ca. 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:50)

1261 2471  Vikskärm 4 delad. Längd: 4x50, höjd: 183 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:41)

1261 2131  Vitrinskåp mahogny, England, 71, djup: 31 cm, höjd: 136 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:42)

1261 2402  Vitvinsglas 6 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:10)

1261 2536  Ytterfoder 3 + 1 st. Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 12 - 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:50)

1261 2457  Ytterfoder Ett par, porslin, nutida. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 20:28)

1261 2458  Ytterfoder Ett par, porslin, nutida. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:30)

1261 2406  Ytterfoder ett par. Höjd: 20. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 18:18)

1261 2500  Ytterfoder mässing. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:11)

1261 2499  Ytterfoder porslin. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juni 2019 19:06)