Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 oktober 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1497 6138  Affisch Hammarby, "Bajen for ever" mm: 63x43 cm, yttermått inklusive ram: 66x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:14)

1497 6099  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Komposition, oramad. Signerad. Akryl på duk, 40x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:26)

1497 6102  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Komposition, oramad. Signerad. Akryl på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:48)

1497 6222  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Luizio, Italiensk bergsby. Akvarell, bildmått: 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 67x77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:51)

1497 6281  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 32, Rökande kvinna, 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x37, akvarell

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:08)

1497 6016  Akvarell Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad, akvarell, Landskap med byggnader, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:19)

1497 6367  Ampel Empirestil, röd iläggsskål. Diameter: 53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:32)

1497 6244  Armbandsur Cartier, förgyllt silver, Vikt: ca 25 g. Längd, 22 cm, boetten: 2x3 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:38)

1497 6299  Armlänk 18k guld, Bismarck. Längd: 20 cm. Vikt: 43g

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:17)

1497 6300  Armlänk 18k guld. Längd: 19,5 cm, vikt: 21g

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:25)

1497 6301  Armlänk med berlock, Bismarck. Vikt: 12g, längd: 18 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:34)

1497 6209  Askfat Villeroy & Boch, "Salburg bei Hamburg", 13x9

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:38)

1497 6272  Bajonetter 2 st. Längd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:15)

1497 6109  Beautybox Delsey Club. Längd: 36. Djup: 24 cm, höjd: 28 cm, nyskick

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:53)

1497 6377  Bestick 18 delar, silver, Danmark, olika modeller. Längd: 6-20, vikt: 275g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:28)

1497 5012  Besticksuppsättning nysilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:38)

1497 6309  Bestickuppsättning ca 80 delar, nysilver

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:43)

1497 5411  Bestickuppsättning nysilver, ca 120 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:21)

1497 6320  Bijouterier 4 delar. 3 st ringar + brosch. Längd: 4,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:31)

1497 6245  Bijouterier parti diverse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:49)

1497 6350  Blandteknik Lars Arvidsson (f. 1950), Sverige. Monogramsignerad LA, "hålnät", pannå, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:38)

1497 5187  Blandteknik Max Hess (1825-1868), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad Paris -53. Ca 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:32)

1497 6293  Blandteknik Nils Selander (1877-1949), Porträtt 1920-tal. Signerad. Blandteknik, bildmått: 20x24 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:51)

1497 6345  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 75x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:06)

1497 6325  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Blandteknik, bildmått: 76x47 cm, yttermått inklusive ram: 93x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:45)

1497 6031  Blandteknik Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, blandteknik, Stilleben, 9x21 cm, yttermått inklusive ram: 25x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:40)

1497 6349  Bokverk 8 st, "Smycken i Svensk ägo", 1952, Nordiska Museet

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:37)

1497 6181  Bord mahogny. Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 100. Djup: 54 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:57)

1497 6064  Bord med gjutjärnsunderrede. Bredd: 87, djup: 50 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:50)

1497 6352  Bord Senjugend. Diameter: 77, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:31)

1497 6059  Bord stomme i plåt, skiva i glas. Bredd: 96 cm. Bredd: 65 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:08)

1497 5458  Bordslampa Newport. Metall. Höjd: 55 cm inkl skärm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:29)

1497 6205  Bordslampa nysilver. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:06)

1497 6100  Bordslampfot (Talja), + dekor (Taljor). Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:56)

1497 5421  Bordslampfot Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:16)

1497 5098  Bordslampfötter Ett par, porslin, 1920-tal, "Bellman & Ulla", kompletterade. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:18)

1497 6213  Bricka Nysilver, av Fabriksaktiebolaget Kronsilver, Stockholm 1930, bild av Stockholmsutställningen 1930, graverat motiv sign. Engströmer (Rolf E. ). Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:17)

1497 6226  Burk med lock silver, 1957. Diameter: 10,5. Vikt: 210 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:06)

1497 6242  Byrå 1800-tal, Bemålad. Bredd: 110, djup: 51 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:28)

1497 5279  Byrå England. Bredd: 75, djup: 43 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:13)

1497 6101  Byrå Teak. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:15)

1497 5286  Champagneglas 2 st, blås&knåda. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:28)

1497 6069  Champagneglas 4 st, Orrefors, Nobel. Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)

1497 6252  Champagnekylare på fot, nysilver, Gense. Höjd: 75 + 24

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:13)

1497 6253  Champagnekylare på fot, nysilver, Gense. Höjd: 75 + 24

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:58)

1497 6237  Chiffonjé 1800-tal, Bemålad. Bredd: 119, djup: 51 cm, höjd: 109 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:40)

1497 6243  Cigarettändare Cartier. Längd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:09)

1497 6374  Collage Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, daterad 75 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:44)

1497 6174  Dekorationer 4 st, Änglar. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:14)

1497 6052  Dekorelement 5 delar. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:05)

1497 5320  Dekorelement och gardinknopp, 4 delar. Längd: 13 - 53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:43)

1497 6248  Dosor 6 st. Silver. Längd: 3 - 7, bruttovikt: ca 165 g.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:30)

1497 5119  Elgitarr Encore, i fodral. Längd: 96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:48)

1497 6380  Emaljtavlor 3 st, Finland, För Bra Bohag, troligen tillverkade som bordsskivor för soff / lampbord, ej signerade, 70x46 cm, oramad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:31)

1497 5408  Etsning Efter Carl Larsson, Suzanne och Gunlög, mm30x20 cm, yttermått inklusive ram: 46x34 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:44)

1497 6384  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från Årstaholmen". Signerad, numrerad 48/100, daterad -06. Bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)

1497 6280  Etsning Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, numrerad 3/13, "Naimakka". Bildmått: 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:16)

1497 6160  Etsningar 2 st, Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 50x42-54x35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:01)

1497 6032  Etsningar Carl Bloch (1834-1890), Danmark. Signerade, 9 st, 1800-tal, yttermått inklusive ram: ca 25x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:26)

1497 6132  Fällstolar 2 st, 1970-tal, IKEA, "Kontiki"

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:35)

1497 5008  Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 65x77-76x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:35)

1497 5476  Färglitografi 2 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 114/150 cm, yttermått inklusive ram: 64x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:06)

1497 6332  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 134/310. Färglitografi, bildmått: 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:21)

1497 2038  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Norra Riddarholmshamnen, Riddarholmen. Signerad, numrerad 91/460. Färglitografi. Bildmått: 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:26)

1497 6012  Färglitografi Dan Nygård (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 89/290. Färglitografi. Bladets mått: 95x63 cm, yttermått inklusive ram: 100x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:14)

1497 6286  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 43/100, "Fröken Julie i dag ou la belle de Åke Hodell". Bildmått: 79x54 cm, yttermått inklusive ram: 97x70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:37)

1497 2007  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 13/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm

1497 2032  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 218/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 48x65cm

1497 2017  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 314/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x66cm

1497 6159  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA. Färglitografi. Bladets mått: 28x40, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:09)

1497 5312  Färglitografi Olle Langert (1924-2016), Sverige. "Solreflexer". Signerad och numrerad10/75. Färglitografi, bildmått: 17x27 cm, yttermått inklusive ram: 36x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:28)

1497 6158  Färglitografi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad 144/350. Färglitografi. Bladets mått: 48x62, oramat löst blad

1497 6326  Färglitografi Roland Jonsson (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 254/310, fågel. Färglitografi, bildmått: 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

1497 6030  Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad 88/140 2006, daterad segelbåt. Färglitografi, bildmått: 54x54 cm, yttermått inklusive ram: 76x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:15)

1497 6025  Färglitografi Wikfeldt. Signerad, numrerad 60/200 1993, daterad Tivoli Gröna Lund 110 år. Färglitografi, bildmått: 60x43 cm, yttermått inklusive ram: 76x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:55)

1497 6327  Färglitografier 3 st, Björn, Krestesen. Signerad, numrerad 150-upplaga. Färglitografi, bildmått: 29x21 & 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 & 33x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:42)

1497 5447  Fat Boda Ateljé, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Överfångsglas. Diameter: 25,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:26)

1497 6344  Fat Höganäs, Lövformat. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:22)

1497 6171  Fat Konstglas, signerat. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)

1497 6150  Fåtölj Designers Guild. Längd: 108

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:18)

1497 6013  Fåtölj Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:06)

1497 5169  Fåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:57)

1497 6001  Fåtölj Rokokostil

1497 6135  Fåtöljer ett par

1497 6124  Fåtöljer ett par, 1970-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:41)

1497 6240  Fåtöljer ett par, Böjträ

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:08)

1497 6040  Fiol med stråke i väska. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:20)

1497 6014  Flakong Orrefors, Kjellander, slipad dekor. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:23)

1497 5322  Flaska blått glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:50)

1497 6338  Flaska glas. Höjd: 44, modell äldre

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:27)

1497 6058  Flaskschatull Orientaliskt. Längd: 42, djup: 34 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:06)

1497 6275  Flintlåsgevär längd: 144 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:01)

1497 6046  Frimärken 2 album + ask

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:45)

1497 5011  Gardiner 10 delar, Bakertyg, "Grape Vine". 4 st fodrade gardinlängder 94x130 cm + 3 st ofodrade gardinlängder 138x58 cm + 2 st fodrade gardinkappor 230x26 cm + 1 st fodrad gardinkappa 405x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:27)

1497 5318  Gardintillbehör 2 + 2 delar, trä och metall. Längd: 6 - 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:41)

1497 6110  Glas Orrefors, Prins, 8+ 8 st. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:10)

1497 6340  Glasflöten 3 st, modell äldre, diameter: 12-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:31)

1497 6212  Glasskål i snidad träställning. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:59)

1497 6093  Golvlampa 2-armad, trä och mässing. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:24)

1497 5418  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd:

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:11)

1497 5304  Golvlampa Greta Magnusson-Grossman (1906-1999), Sverige, efter. Målad metall och mässing. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:02)

1497 6063  Golvlampa Keramik. Höjd: 104

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:38)

1497 6002  Golvvas Kina. Höjd: 66, nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:27)

1497 6066  Gruvlykta mässing, England. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:16)

1497 6003  Gryta Koppar. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:24)

1497 6050  Gungstol Rottingsits

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:02)

1497 6302  Halskedja 18k guld, med hänge, 2,5g. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:43)

1497 6298  Halskedja 18k guld. Längd: 43 cm, vikt: 14,5 g

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:08)

1497 6092  Herrbetjänt höjd: 100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:49)

1497 6149  Herrbetjänt höjd: 98 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)

1497 6086  Jordglob med belysning. Höjd: 45 cm, diameter: ca 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:49)

1497 6216  Kaffekoppar 2 st, Sèvresmärke

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:48)

1497 5445  Kaffeservis 25 delar ca, bland annat termos, Villeroy & Boch, Wild-Rose

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:22)

1497 6308  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm, vikt: 109g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:35)

1497 6233  Kaffeskedar 16 st. Silver. Längd: 10 - 13, Vikt: ca 230 g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:29)

1497 6127  Kaffeskedar silver. 6+ 7+ 1+ 2. Vikt: 200 g ca. Längd: 10-13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:26)

1497 6055  Kamelväska Orientalisk, 123x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:07)

1497 6033  Kameraväska + Portfölj. Längd: 45 cm, djup: 20 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:50)

1497 5284  Kandelabrar Ett par, pläterade, England. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:22)

1497 6214  Kanna sterlingsilver, 1948. Höjd: 17 cm, Bruttovikt: ca 350 g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:49)

1497 6208  Kannor 4 st. + tesil, nysilver. Bland annat WMF. Höjd: 11 - 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)

1497 6376  Karaff Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 21 cm

1497 6143  Karmstol Gustaviansk stil, 1800-tal, slitet och skadat tyg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:36)

1497 3233  Karmstolar ett par samt stolar, ett par. Louis XVI-stil, 2+ 2 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:08)

1497 6146  Karmstolar Ett par, 1950-tal, Teak, brännmärkta Bramin Denmark

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:35)

1497 6130  Karmstolar ett par, Jugend, bemålade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:04)

1497 6229  Karta Gravyr, Sverige och Norge, 1802, bladets mått: 30x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:52)

1497 6062  Karta Stockholm Och Uppsala län, yttermått inklusive ram: 102x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:15)

1497 6175  Keramik/porslin 3 delar, Orientaliskt. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:44)

1497 5138  Klocka + bordspinglor, 4 delar. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:34)

1497 6114  Kökspall höjd: 59 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:13)

1497 6195  Kombinationsbord Yngvar Sandström, Triva serien, NK, Teak. Bredd: 65, djup: 50 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:35)

1497 5026  Konstglas 2 st. Skålar, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 12 - 22, höjd: 6 - 10

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:27)

1497 6343  Konstglas 5 delar, bland annat Reik Höglund. Längd: 7-15, höjd: 4-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:40)

1497 5069  Kragknappar 2 par, guld / silver, 1872. Vikt: 10g, diameter: 2 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:37)

1497 6168  Kuddar 2 st, Tyg, Elefanter, Estrid Eriksson, 40x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:02)

1497 6152  Lampbord med glasskiva. Diameter: 50, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)

1497 6321  Lampetter ett par, mässing. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:44)

1497 4169  Leksaksbilar 10st. Dinky Toys, Corgi, m. M Längd: 8-13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:35)

1497 5372  Litografi Nils Forsberg (1842-1934), Sverige. Pro Patria/en hjältes död. Signerad, daterad 1917. Bildmått: 28x35 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:42)

1497 5051  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 185/360. Bildmått: 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

1497 6108  Ljuskrona empirestil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:58)

1497 6123  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:41)

1497 6177  Ljusstakar 5 st, mässing. Diameter: 10 - 23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)

1497 5506  Ljusstakar Ett par, Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 29 cm

1497 6207  Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)

1497 6227  Ljusstakar ett par, silver, 1967. Höjd: 7 cm, Bruttovikt: ca 265 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:47)

1497 4291  Ljusstakar Ett par, sk Blekingeljusstakar, mässing, 1800/1900-tal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:33)

1497 6042  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vänskapsknuten, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:42)

1497 6054  Lockurna Kina. Oxblodsglasyr. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:12)

1497 6094  Lockurna Orientalisk. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:58)

1497 6091  Målarstege höjd: 132 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)

1497 6145  Matbord ek. Bredd: ca 137 cm + 2x59 cm. Bredd: 99 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:18)

1497 6095  Matbord Teak, med utdragsskiva. Bredd: 105+ 29, djup: 74 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:24)

1497 5430  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:41)

1497 6080  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 73,2 st ilägg a 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:39)

1497 6185  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 125, djup: 47 cm, höjd: 167 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:56)

1497 6358  Matservisdelar 24 delar, Ostindia, Rörstrand, (8+ 8+ 8 st). Diameter: 21-24 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:31)

1497 6232  Matskedar 9 st. Silver, udda modeller. Längd: 18-22 cm, Vikt: ca 420 g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:05)

1497 4233  Matta Isfahan, 104x155 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:34)

1497 6366  Matta orientalisk, 106x144 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:18)

1497 6364  Matta orientalisk, 112x165 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:39)

1497 5046  Matta Orientalisk, 123x176 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:03)

1497 6289  Matta Orientalisk, 158x218 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:19)

1497 6084  Matta orientalisk, 290x366 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:22)

1497 6362  Matta orientalisk, 75x102 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:12)

1497 6004  Matta orientalisk, Bochara 250x344 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:38)

1497 5509  Matta orientalisk, Esfahan, Antik, 200x302 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:48)

1497 6200  Matta orientalisk, Galleri, 66x490 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:13)

1497 6120  Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 85x295 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:14)

1497 6259  Matta orientalisk, Keshan, 292x393 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:39)

1497 6359  Mattallrikar + assietter, 18 delar, Grön Anna, Rörstrand, 6 + 12 st. Diameter: 21-24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:49)

1497 6119  Medalj Guld, Gustav VI Adolf, ca 16 gr brutto. Diameter: 2,7 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:54)

1497 6370  Minkpäls + stola, storlek: 40-42 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:52)

1497 6238  Mjukdjur Steiff, 6 st. Höjd: 11-40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:20)

1497 6060  Möbeltyg William Morris, Liberty

1497 6140  Oljemålning 2 st. Porträtt, Wilhelmia Lagerholm. Signerade. Olja på duk, 75x60 cm, yttermått inklusive ram: 90x75 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:07)

1497 4079  Oljemålning Aarno Ahtaja (1898-1978), Finland. Signerad, daterad 1962, blomsterstilleben. Olja på duk, 49x39cm, yttermått inklusive ram: 66x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:30)

1497 1014  Oljemålning Alois Arnegger (1879-1963), Österrike. Landskap med kor. Signerad. Olja på duk, 69x106 cm, yttermått inklusive ram: 80x116 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:08)

1497 6194  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, sydländsk kustby. Olja på pannå, 26x60 cm, yttermått inklusive ram: 39x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:29)

1497 5244  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, daterad 43, "Vägen vid berget". Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 61x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:01)

1497 5450  Oljemålning Erik B Gustafsson, stilleben. Signerad. Olja på duk, 54x 45 cm, yttermått inklusive ram: 61x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:36)

1497 5414  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad, daterad 1944, Mariedal. Olja på duk, 72x60 cm, yttermått inklusive ram: 93x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:58)

1497 6024  Oljemålning Gunnar Asplund. Signerad, Slottet. Signerad. Olja på duk, 35x67 cm, yttermått inklusive ram: 43x77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:05)

1497 6292  Oljemålning Gustav Alexanderson, Signerad, Plywoodfabriken i Ljusne. Olja på duk, 81x100, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)

1497 6285  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 55x66 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:24)

1497 5035  Oljemålning Hoelstad, fors. Signerad, daterad 1904. Olja på duk, 63x99 cm, yttermått inklusive ram: 78x114 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:08)

1497 6192  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Signerad, Marin. Olja på duk, 49x75 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)

1497 6290  Oljemålning John Ahlgren. Signerad brev till konstnären. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:39)

1497 3012  Oljemålning Julius Andersen (1857-1924), Signerad, Kor på väg. Olja på duk, 36x49 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:39)

1497 4070  Oljemålning Maj Arnell (1910-2005), Sverige. Landskap, Monogramsignerad. Olja på duk, 45x52 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)

1497 6295  Oljemålning Nicolai Astrup Junior (1931-1990), Norge. Signerad. Olja på pannå, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 57x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:48)

1497 6023  Oljemålning Nina Björk, "Sjöbris". Signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:35)

1497 6078  Oljemålning Oidentifierad konstnär, hus. Signerad. Olja på pannå, 18x30 cm, yttermått inklusive ram: 34x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:55)

1497 5334  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Landskap, Signerad. P. Lundström. Olja på duk, 65x97 cm, yttermått inklusive ram: 75x106 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:00)

1497 6088  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Komposition, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 69x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:30)

1497 6265  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap, otydlig signatur. Olja på pannå, 30x28 cm, yttermått inklusive ram: 42x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:19)

1497 6395  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, omkring 1900, landskap. Olja på duk, oramad, 50x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:33)

1497 6235  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rysk konstnär, 1969. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 57x76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:45)

1497 4003  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Åkerberg, Stilleben. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

1497 5159  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Happ, Läsande flicka. Signerad. Olja på pannå, 22x16 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 21:00)

1497 6113  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H S, vintermotiv. Olja på pannå, 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm

1497 6347  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad L Larsson, Körsbärsblom. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 113x102 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:02)

1497 6029  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Nordström, Landskap med figur. Olja på duk, 30x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:21)

1497 6288  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna med fjäder. Olja på duk, 50x60, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:24)

1497 6026  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholms Stadshus. Olja på duk, 60x78 cm, yttermått inklusive ram: 71x92 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:30)

1497 6291  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, surrealistiskt landskap, yttermått inklusive ram: 59x101 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:53)

1497 6394  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, oramad, 40x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:41)

1497 6117  Oljemålning Olle Gustafsson (f. 1934), Sverige. Signerad, Porträtt. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:04)

1497 6179  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Lugn stund". Signerad a tergo. Olja på duk, 59x30 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:07)

1497 5451  Oljemålning Reuben Hedin (1905-1985), Sverige. Hus. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 34x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:38)

1497 5456  Oljemålning Reuben Hedin (1905-1985), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:49)

1497 4336  Oljemålning Rudolf Gowenius (1896-1960), Sverige. Signerad, daterad 46, Fiskeläge, Västkusten. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:25)

1497 6191  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Modell. Signerad. Olja på duk, 51x43 Rym: 66x57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:20)

1497 6294  Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Piprökande man. Signerad. Olja på pannå, 90x73 cm, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:16)

1497 6372  Oljemålning Thure Wahlström (1908-1998), Sverige. Signerad, daterad 1953, "Ryssberget". Olja på pannå, Bildmått: 26x29 cm, yttermått inklusive ram: 40x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:24)

1497 6027  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Signerad, Tornaslout. Olja på pannå, 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:21)

1497 6009  Oljemålningar 3 st, Håkan Carlström. Signerade, "Byxelkrok, Gräsgårds hamn & Riddarfjärden. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 33x42 - 55x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:58)

1497 6136  Öronlappsfåtölj Läder

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:11)

1497 6097  Pallar 2 st. Längd: 40 cm, djup: 33 cm, höjd: 48 cm

1497 5274  Pärlcollier med lås 18 k. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:27)

1497 6303  Pärlcollier med silverlås. Längd: ca 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:51)

1497 5247  Parti diverse silver, 10 delar. Vikt: 310 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:07)

1497 6287  Pastell Olle Carlström (1920-2006), Sverige. Stilleben. Signerad, 62x47 cm, yttermått inklusive ram: 78x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:22)

1497 6284  Pastell Vytautas Kasiulis (1918-1995). Porträttmålare. Signerad. 48x63 cm, yttermått inklusive ram: 62x77 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:13)

1497 6267  Pelarbord björk. Diameter: 44, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:46)

1497 6254  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

1497 5426  Piedestal med stenskivor. Längd: 26 cm. Djup: 26 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:25)

1497 6247  Pokaler 4 st, silver. Höjd: 6 - 10 cm. Vikt: 160 g

1497 6186  Pottskåp Valnöt, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 42, djup: 39 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:57)

1497 6273  Promenadkäpp med stickvapen. Längd: 86 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:01)

1497 6122  Ram mahogny, innermått, 33x29, yttermått, 42x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:43)

1497 4365  Ram Reproduktion, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:31)

1497 6204  Resväskor/linne 2 st

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:15)

1497 6304  Ring 18k guld, med lila sten. Ringmått: 17. Bruttovikt: 5,4g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:00)

1497 6306  Ring 18k guld, med smådiamanter, ringmått: 19, bruttovikt: 4g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:17)

1497 6319  Ringar 3 st, 18k guld, släta ringar. Vikt: 8,7g, ringmått: 18,5-21

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:21)

1497 4016  Rödkrita Charles Auffret (1929-2001), Frankrike. Modell. Signerad, dedikation. Bildmått: 49x31 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:36)

1497 4015  Rödkrita Charles Auffret (1929-2001), Frankrike. Signerad, oramad. Bildmått: 26x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:33)

1497 6087  Rullbord längd: 55 cm, djup: 45 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:17)

1497 6276  Sabel 1800-tal. Längd: 110

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:04)

1497 6134  Salongsbord alm. Bredd: 116, djup: 78 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:07)

1497 5396  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 140, djup: 110 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:09)

1497 6355  Salongsgrupp 3 delar, Nyrokokostil. Längd: 137

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:49)

1497 5410  Sättugnsplatta Gjutjärn, Gustavians stil, 1800-tal, 51x76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)

1497 6334  Schackbräde med pjäser, Onyx. Längd: 37 cm, djup: 37 cm, höjd: 2 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:41)

1497 6075  Schatull för flaskor, 1800-tal, intarsia. Längd: 40. Djup: 25 cm, höjd: 28 cm, saknar nyckel och flaskor, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:42)

1497 6297  Serigrafi 2 st, Ture Sjölander (f. 1937), Sverige. 102x69, oramade

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:45)

1497 6199  Serveringsvagn Furu. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:40)

1497 6260  Servisdelar 21 delar, glaserad keramik, Forsberg, Vimmerby

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:01)

1497 6103  Servisdelar ca 20 delar, Villeroy & Boch, Petit fleur

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:38)

1497 6041  Servisdelar Glas, Kastehelmi & Oiva Toikka, ca 25 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:37)

1497 6169  Servisdelar Gustavsberg, Fasan, 23 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:45)

1497 6053  Servisdelar Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932, ca 30 delar

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:33)

1497 6106  Servisdelar Rörstrand, Maxim, 56 delar. Diameter: 17-24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:07)

1497 5505  Servisdelar Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. 11 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 21:03)

1497 6365  Servisdelar Wood & sons, 8 koppar, 2 fat till kopparna, 8 assietter

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)

1497 6085  Sextant i låda, GDR. Längd: 21,5 cm, djup: 21,5 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:32)

1497 6228  Shaker nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:04)

1497 6144  Sideboard björk /masurbjörk, Diplomat, Nybro. Längd: 110, djup: 40 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:20)

1497 6154  Sideboard Sletvoll, "Chevely", Ek. Längd: 160, djup: 30 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:16)

1497 6071  Sittgrupp 3 delar, Bord + 2 karmstolar, Bemålade. Höjd: 70-105 cm, djup: 54-77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:44)

1497 5502  Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:55)

1497 6056  Skål Keramik, Gabriel. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:55)

1497 6255  Skål med lock, Kina. Diameter: 25, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:55)

1497 6217  Skål Meissen. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)

1497 6249  Skål nysilver. Diameter: 23, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:03)

1497 6173  Skål på fot, porslin, jugendstil. Höjd: 17 cm. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:36)

1497 6218  Skål Royal Copenhagen. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:37)

1497 5055  Skål på fot glas. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:51)

1497 6341  Skålar 2 st, Tusen fönster, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors. Diameter: 12-19. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:52)

1497 6176  Skålar keramik, John Andersson, Höganäs. Höjd: 8 - 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:47)

1497 6220  Skålfat 2 delar, Kina. Diameter: 16-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:33)

1497 6184  Skåp glasade dörrpar, mahogny. Bredd: 125 cm. Djup: 35 cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:22)

1497 6322  Skolplanscher 3 st. Längd: 100-117 cm, djup: 89-92 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:33)

1497 5291  Skulptur Catarina Hultman, fågel, Keramik. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:30)

1497 6005  Skulptur fågel på pinne, i monter. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:18)

1497 6022  Skulptur mässing, Buddha. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)

1497 6163  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Keltariekko, Iittala. Längd: 19,5, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:49)

1497 6337  Skulptur Terrakotta, kvinna. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:49)

1497 6165  Skulpturer 2 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Tern-tirri". Längd: 8-12, höjd: 5-7 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:32)

1497 6162  Skulpturer 3 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 15-20 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:32)

1497 5079  Skulpturer 3 st, porslin, "Walt Disney Classics Collection, Snövit, Musse Pigg & Tingeling. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:18)

1497 4146  Skulpturer Ett par, Baan Celadon, elefanter, Thailand. Höjd: 24cm, längd. 29cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:28)

1497 5064  Slagbord ek, Barockstil. Bredd: 42 + 2x52, djup: 107 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:36)

1497 6274  Slaglåspistol längd: 43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:27)

1497 6354  Slängkappa fodrad, spännen i brons / mässing. Längd: ca 150 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)

1497 6230  Smycken Granater, 8 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:17)

1497 6126  Sockertänger silver. 6+ 3 st. Vikt: ca 170 g. Längd: 7,5-12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:27)

1497 6129  Soffa Chesterfield. Längd: 190

1497 6133  Soffbord med glasskiva. Bredd: 150, djup: 110 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:04)

1497 6151  Soffbord med stenskiva. Diameter: 85, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:30)

1497 6035  Soffbord rökfärgad skiva i glas, underrede i metall. Bredd: 100 cm. Djup: 100 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:29)

1497 6111  Solspegel diameter: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:56)

1497 6368  Spegel 103x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:52)

1497 5437  Spegel Nyrokoko, yttermått inklusive ram: 64x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:02)

1497 6389  Spegel nyrokoko. 53x47

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:14)

1497 5412  Spelbord omkring 1900. Bredd: 85 cm. Djup: 2x41 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:42)

1497 6051  Spisdekoration 3 delar, mässing. Längd: 83, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:51)

1497 6256  Stolar 4 st, Rokokostil, 1800-tal, lös stoppad sits, på svängda kopplade ben, bemålade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:27)

1497 3257  Stolar 4 st, sengustavianska, provinsarbeten

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:20)

1497 6090  Stolar ett par, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:40)

1497 5191  Stolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:48)

1497 4134  Stolar Ett par, senbarock

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:16)

1497 4018  Stolar ett par, sengustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:27)

1497 6251  Stringhylla 3 hyllplan, 2 gavlar. Bredd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:18)

1497 6278  Tågset Hornby Meccano + ångmaskin, J F. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:39)

1497 6067  Takarmatur Globlampa. Diameter: 21 cm

1497 6107  Takarmatur med prismor. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:01)

1497 6139  Tallrik Åke Arenhill (1920-2018), Sverige. "Faust och Margareta, Höganäs. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:41)

1497 6219  Tallrikar 1 par + 1 Kina/Japan. Diameter: 23-25,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:26)

1497 5141  Tallrikar 2 st, Frankrike, Handmålade, Signerade MF, 21,5x21,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:44)

1497 5237  Tallrikar 2 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:51)

1497 6180  Tamburmajor metall. Höjd: 180

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:42)

1497 6264  Teckning Oidentifierad konstnär. Frankrike, ca 1850. Hukande kvinna. Bildmått: 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)

1497 5466  Teckning Tusch, Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Signerad, 40x28 cm, yttermått inklusive ram: 60x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:36)

1497 5468  Teckning Tusch, Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Signerad, 40x28 cm, yttermått inklusive ram: 60x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:37)

1497 6360  Tekanna Design, Carsten Jörgensen för Bodum. Höjd: Med hänkel 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:58)

1497 6348  Temuggar med fat 6 + 12 st, Royal Tuscan. Höjd: 12 cm. Diameter: 10-17

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:59)

1497 6020  Terrin med lock, Orientalisk. Diameter: 18, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:35)

1497 6105  Teservisdelar 7 delar, Gustavsberg, Soft, Design, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:21)

1497 6006  Teskedar 12+ 4 st, silver, Norge/Ryssland. Längd: 12-14 cm, Vikt: ca 315 g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:37)

1497 6318  Textiltryck Jean Lurcat, Bock, 122x190 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:43)

1497 5231  Traktörpannor 3 st. Koppar, insidan i rostfritt + munkpanna. Diameter: 20-26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:46)

1497 5142  Ungsform med lock Husqvarna, Norrahammar, Liter, emaljerad. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:46)

1497 6048  Uniform Jacka + 2 byxor

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:03)

1497 6047  Uniform Jacka + byxa

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:44)

1497 6221  Urna sten, borrad. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:54)

1497 5139  Väckarklockor 5 st, modell äldre, bland annat IMHOF. Längd: ca 5-8 cm

1497 5347  Vagga på ställning. Längd: 92, djup: 50 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)

1497 5095  Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing / lös glaskupa, Markaryd. Längd: 1525

1497 6324  Väggplatta Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, 23x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:20)

1497 6379  Vas + dosa + skulptur, 3 delar, bland annat Pierre Forsell, Skultuna, mässing. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:17)

1497 5435  Vas + SKÅL, 2 delar, Iittala, Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Höjd: 4 - 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:55)

1497 6353  Vas Glas, reliefmönster. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:02)

1497 6336  Vas Glas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:21)

1497 6166  Vas Glas. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:24)

1497 6211  Vas Jugend, Reliefdekor. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:32)

1497 6210  Vas Jugend, Reliefdekor. Höjd: 15 cm

1497 6369  Vas Kina, porslin. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)

1497 5378  Vas Kina. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:01)

1497 6346  Vas Kristall, ej signerad, dekor av kvinna med blomsterkorg, diameter: 17. Höjd: 24,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:53)

1497 5438  Vas med propp, Strömbergshyttan. Höjd: 22-35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)

1497 5128  Vas överfångsglas. Galléreplika. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:42)

1497 6128  Vaser 2 st + Ljusstake, Porslin, Wien. Höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:57)

1497 6203  Vaser 2 st, Kristall, Graverade. Höjd: 22-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:09)

1497 6269  Vaser 2 st. Kina. Höjd: 25 cm

1497 5022  Vaser 2 st. Kristall, Böhmen. Höjd: 20 - 30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:15)

1497 6361  Vinglas 5 st. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:48)

1497 6147  Vinglas 6 st, Orrefors. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:50)

1497 6357  Vinglas 6+ 6 st, Villeroy & Boch. Höjd: 23-24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:53)

1497 5108  Vinglas Ett par, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda Atelier -92. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:53)

1497 6342  Vitrinskåp Bord / vägg, glas / metall. Bredd: 32, djup: 11 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:11)

1497 6018  Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 150, djup: 40 cm, höjd: 198 cm, nyckel

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:35)

1497 6189  Vitrinskåp Idegran. Bredd: 100, djup: 40 cm, höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:01)

1497 6187  Vitrinskåp mahogny. Bredd: 87, djup: 37 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:57)

1497 6049  Vykort ca 800 st

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:47)

1497 6112  Ytterfoder ett par, Rörstrand. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:25)

1497 6077  Ytterfoder längd: 46 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:17)