1497 6138 Affisch Hammarby, "Bajen for ever" mm: 63x43 cm, yttermått inklusive ram: 66x46 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:14)
1497 6099 Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Komposition, oramad. Signerad. Akryl på duk, 40x30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:26)
1497 6102 Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Komposition, oramad. Signerad. Akryl på duk, 50x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:48)
1497 6222 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Luizio, Italiensk bergsby. Akvarell, bildmått: 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 67x77 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:51)
1497 6281 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 32, Rökande kvinna, 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x37, akvarell
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:08)
1497 6016 Akvarell Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad, akvarell, Landskap med byggnader, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:19)
1497 6367 Ampel Empirestil, röd iläggsskål. Diameter: 53 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:32)
1497 6244 Armbandsur Cartier, förgyllt silver, Vikt: ca 25 g. Längd, 22 cm, boetten: 2x3 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:38)
1497 6299 Armlänk 18k guld, Bismarck. Längd: 20 cm. Vikt: 43g
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:17)
1497 6300 Armlänk 18k guld. Längd: 19,5 cm, vikt: 21g
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:25)
1497 6301 Armlänk med berlock, Bismarck. Vikt: 12g, längd: 18 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:34)
1497 6209 Askfat Villeroy & Boch, "Salburg bei Hamburg", 13x9
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:38)
1497 6272 Bajonetter 2 st. Längd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:15)
1497 6109 Beautybox Delsey Club. Längd: 36. Djup: 24 cm, höjd: 28 cm, nyskick
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:53)
1497 6377 Bestick 18 delar, silver, Danmark, olika modeller. Längd: 6-20, vikt: 275g ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:28)
1497 5012 Besticksuppsättning nysilver
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:38)
1497 6309 Bestickuppsättning ca 80 delar, nysilver
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:43)
1497 5411 Bestickuppsättning nysilver, ca 120 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:21)
1497 6320 Bijouterier 4 delar. 3 st ringar + brosch. Längd: 4,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:31)
1497 6245 Bijouterier parti diverse
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:49)
1497 6350 Blandteknik Lars Arvidsson (f. 1950), Sverige. Monogramsignerad LA, "hålnät", pannå, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:38)
1497 5187 Blandteknik Max Hess (1825-1868), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad Paris -53. Ca 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:32)
1497 6293 Blandteknik Nils Selander (1877-1949), Porträtt 1920-tal. Signerad. Blandteknik, bildmått: 20x24 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:51)
1497 6345 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 75x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:06)
1497 6325 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Blandteknik, bildmått: 76x47 cm, yttermått inklusive ram: 93x62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:45)
1497 6031 Blandteknik Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, blandteknik, Stilleben, 9x21 cm, yttermått inklusive ram: 25x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:40)
1497 6349 Bokverk 8 st, "Smycken i Svensk ägo", 1952, Nordiska Museet
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:37)
1497 6181 Bord mahogny. Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 100. Djup: 54 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:57)
1497 6064 Bord med gjutjärnsunderrede. Bredd: 87, djup: 50 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:50)
1497 6352 Bord Senjugend. Diameter: 77, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:31)
1497 6059 Bord stomme i plåt, skiva i glas. Bredd: 96 cm. Bredd: 65 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:08)
1497 5458 Bordslampa Newport. Metall. Höjd: 55 cm inkl skärm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:29)
1497 6205 Bordslampa nysilver. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:06)
1497 6100 Bordslampfot (Talja), + dekor (Taljor). Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:56)
1497 5421 Bordslampfot Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:16)
1497 5098 Bordslampfötter Ett par, porslin, 1920-tal, "Bellman & Ulla", kompletterade. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:18)
1497 6213 Bricka Nysilver, av Fabriksaktiebolaget Kronsilver, Stockholm 1930, bild av Stockholmsutställningen 1930, graverat motiv sign. Engströmer (Rolf E. ). Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:17)
1497 6226 Burk med lock silver, 1957. Diameter: 10,5. Vikt: 210 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:06)
1497 6242 Byrå 1800-tal, Bemålad. Bredd: 110, djup: 51 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:28)
1497 5279 Byrå England. Bredd: 75, djup: 43 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:13)
1497 6101 Byrå Teak. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:15)
1497 5286 Champagneglas 2 st, blås&knåda. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:28)
1497 6069 Champagneglas 4 st, Orrefors, Nobel. Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)
1497 6252 Champagnekylare på fot, nysilver, Gense. Höjd: 75 + 24
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:13)
1497 6253 Champagnekylare på fot, nysilver, Gense. Höjd: 75 + 24
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:58)
1497 6237 Chiffonjé 1800-tal, Bemålad. Bredd: 119, djup: 51 cm, höjd: 109 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:40)
1497 6243 Cigarettändare Cartier. Längd: 7 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:09)
1497 6374 Collage Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, daterad 75 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:44)
1497 6174 Dekorationer 4 st, Änglar. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:14)
1497 6052 Dekorelement 5 delar. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:05)
1497 5320 Dekorelement och gardinknopp, 4 delar. Längd: 13 - 53
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:43)
1497 6248 Dosor 6 st. Silver. Längd: 3 - 7, bruttovikt: ca 165 g.
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:30)
1497 5119 Elgitarr Encore, i fodral. Längd: 96 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:48)
1497 6380 Emaljtavlor 3 st, Finland, För Bra Bohag, troligen tillverkade som bordsskivor för soff / lampbord, ej signerade, 70x46 cm, oramad
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:31)
1497 5408 Etsning Efter Carl Larsson, Suzanne och Gunlög, mm30x20 cm, yttermått inklusive ram: 46x34 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:44)
1497 6384 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från Årstaholmen". Signerad, numrerad 48/100, daterad -06. Bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x33 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)
1497 6280 Etsning Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, numrerad 3/13, "Naimakka". Bildmått: 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:16)
1497 6160 Etsningar 2 st, Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 50x42-54x35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:01)
1497 6032 Etsningar Carl Bloch (1834-1890), Danmark. Signerade, 9 st, 1800-tal, yttermått inklusive ram: ca 25x40 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:26)
1497 6132 Fällstolar 2 st, 1970-tal, IKEA, "Kontiki"
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:35)
1497 5008 Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 65x77-76x65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:35)
1497 5476 Färglitografi 2 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 114/150 cm, yttermått inklusive ram: 64x47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:06)
1497 6332 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 134/310. Färglitografi, bildmått: 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:21)
1497 2038 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Norra Riddarholmshamnen, Riddarholmen. Signerad, numrerad 91/460. Färglitografi. Bildmått: 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:26)
1497 6012 Färglitografi Dan Nygård (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 89/290. Färglitografi. Bladets mått: 95x63 cm, yttermått inklusive ram: 100x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:14)
1497 6286 Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 43/100, "Fröken Julie i dag ou la belle de Åke Hodell". Bildmått: 79x54 cm, yttermått inklusive ram: 97x70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:37)
1497 2007 Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 13/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm
1497 2032 Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 218/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 48x65cm
1497 2017 Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 314/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x66cm
1497 6159 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA. Färglitografi. Bladets mått: 28x40, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:09)
1497 5312 Färglitografi Olle Langert (1924-2016), Sverige. "Solreflexer". Signerad och numrerad10/75. Färglitografi, bildmått: 17x27 cm, yttermått inklusive ram: 36x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:28)
1497 6158 Färglitografi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad 144/350. Färglitografi. Bladets mått: 48x62, oramat löst blad
1497 6326 Färglitografi Roland Jonsson (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 254/310, fågel. Färglitografi, bildmått: 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm
1497 6030 Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad 88/140 2006, daterad segelbåt. Färglitografi, bildmått: 54x54 cm, yttermått inklusive ram: 76x73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:15)
1497 6025 Färglitografi Wikfeldt. Signerad, numrerad 60/200 1993, daterad Tivoli Gröna Lund 110 år. Färglitografi, bildmått: 60x43 cm, yttermått inklusive ram: 76x57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:55)
1497 6327 Färglitografier 3 st, Björn, Krestesen. Signerad, numrerad 150-upplaga. Färglitografi, bildmått: 29x21 & 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 & 33x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:42)
1497 5447 Fat Boda Ateljé, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Överfångsglas. Diameter: 25,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:26)
1497 6344 Fat Höganäs, Lövformat. Längd: 38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:22)
1497 6171 Fat Konstglas, signerat. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)
1497 6150 Fåtölj Designers Guild. Längd: 108
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:18)
1497 6013 Fåtölj Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:06)
1497 5169 Fåtölj Nyrokoko
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:57)
1497 6001 Fåtölj Rokokostil
1497 6135 Fåtöljer ett par
1497 6124 Fåtöljer ett par, 1970-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:41)
1497 6240 Fåtöljer ett par, Böjträ
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:08)
1497 6040 Fiol med stråke i väska. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:20)
1497 6014 Flakong Orrefors, Kjellander, slipad dekor. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:23)
1497 5322 Flaska blått glas. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:50)
1497 6338 Flaska glas. Höjd: 44, modell äldre
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:27)
1497 6058 Flaskschatull Orientaliskt. Längd: 42, djup: 34 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:06)
1497 6275 Flintlåsgevär längd: 144 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:01)
1497 6046 Frimärken 2 album + ask
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:45)
1497 5011 Gardiner 10 delar, Bakertyg, "Grape Vine". 4 st fodrade gardinlängder 94x130 cm + 3 st ofodrade gardinlängder 138x58 cm + 2 st fodrade gardinkappor 230x26 cm + 1 st fodrad gardinkappa 405x23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:27)
1497 5318 Gardintillbehör 2 + 2 delar, trä och metall. Längd: 6 - 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:41)
1497 6110 Glas Orrefors, Prins, 8+ 8 st. Höjd: 7-15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:10)
1497 6340 Glasflöten 3 st, modell äldre, diameter: 12-20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:31)
1497 6212 Glasskål i snidad träställning. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:59)
1497 6093 Golvlampa 2-armad, trä och mässing. Höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:24)
1497 5418 Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd:
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:11)
1497 5304 Golvlampa Greta Magnusson-Grossman (1906-1999), Sverige, efter. Målad metall och mässing. Höjd: 145 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:02)
1497 6063 Golvlampa Keramik. Höjd: 104
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:38)
1497 6002 Golvvas Kina. Höjd: 66, nutida
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:27)
1497 6066 Gruvlykta mässing, England. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:16)
1497 6003 Gryta Koppar. Diameter: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:24)
1497 6050 Gungstol Rottingsits
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:02)
1497 6302 Halskedja 18k guld, med hänge, 2,5g. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:43)
1497 6298 Halskedja 18k guld. Längd: 43 cm, vikt: 14,5 g
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:08)
1497 6092 Herrbetjänt höjd: 100 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:49)
1497 6149 Herrbetjänt höjd: 98 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)
1497 6086 Jordglob med belysning. Höjd: 45 cm, diameter: ca 28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:49)
1497 6216 Kaffekoppar 2 st, Sèvresmärke
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:48)
1497 5445 Kaffeservis 25 delar ca, bland annat termos, Villeroy & Boch, Wild-Rose
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:22)
1497 6308 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm, vikt: 109g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:35)
1497 6233 Kaffeskedar 16 st. Silver. Längd: 10 - 13, Vikt: ca 230 g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:29)
1497 6127 Kaffeskedar silver. 6+ 7+ 1+ 2. Vikt: 200 g ca. Längd: 10-13 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:26)
1497 6055 Kamelväska Orientalisk, 123x60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:07)
1497 6033 Kameraväska + Portfölj. Längd: 45 cm, djup: 20 cm, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:50)
1497 5284 Kandelabrar Ett par, pläterade, England. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:22)
1497 6214 Kanna sterlingsilver, 1948. Höjd: 17 cm, Bruttovikt: ca 350 g.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:49)
1497 6208 Kannor 4 st. + tesil, nysilver. Bland annat WMF. Höjd: 11 - 21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)
1497 6376 Karaff Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 21 cm
1497 6143 Karmstol Gustaviansk stil, 1800-tal, slitet och skadat tyg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:36)
1497 3233 Karmstolar ett par samt stolar, ett par. Louis XVI-stil, 2+ 2 st
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:08)
1497 6146 Karmstolar Ett par, 1950-tal, Teak, brännmärkta Bramin Denmark
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:35)
1497 6130 Karmstolar ett par, Jugend, bemålade
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:04)
1497 6229 Karta Gravyr, Sverige och Norge, 1802, bladets mått: 30x23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:52)
1497 6062 Karta Stockholm Och Uppsala län, yttermått inklusive ram: 102x72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:15)
1497 6175 Keramik/porslin 3 delar, Orientaliskt. Höjd: 5-12 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:44)
1497 5138 Klocka + bordspinglor, 4 delar. Höjd: 6-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:34)
1497 6114 Kökspall höjd: 59 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:13)
1497 6195 Kombinationsbord Yngvar Sandström, Triva serien, NK, Teak. Bredd: 65, djup: 50 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:35)
1497 5026 Konstglas 2 st. Skålar, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 12 - 22, höjd: 6 - 10
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:27)
1497 6343 Konstglas 5 delar, bland annat Reik Höglund. Längd: 7-15, höjd: 4-16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:40)
1497 5069 Kragknappar 2 par, guld / silver, 1872. Vikt: 10g, diameter: 2 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:37)
1497 6168 Kuddar 2 st, Tyg, Elefanter, Estrid Eriksson, 40x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:02)
1497 6152 Lampbord med glasskiva. Diameter: 50, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)
1497 6321 Lampetter ett par, mässing. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:44)
1497 4169 Leksaksbilar 10st. Dinky Toys, Corgi, m. M Längd: 8-13cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:35)
1497 5372 Litografi Nils Forsberg (1842-1934), Sverige. Pro Patria/en hjältes död. Signerad, daterad 1917. Bildmått: 28x35 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:42)
1497 5051 Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 185/360. Bildmått: 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm
1497 6108 Ljuskrona empirestil. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:58)
1497 6123 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:41)
1497 6177 Ljusstakar 5 st, mässing. Diameter: 10 - 23
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)
1497 5506 Ljusstakar Ett par, Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 29 cm
1497 6207 Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)
1497 6227 Ljusstakar ett par, silver, 1967. Höjd: 7 cm, Bruttovikt: ca 265 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:47)
1497 4291 Ljusstakar Ett par, sk Blekingeljusstakar, mässing, 1800/1900-tal. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:33)
1497 6042 Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vänskapsknuten, mässing. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:42)
1497 6054 Lockurna Kina. Oxblodsglasyr. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:12)
1497 6094 Lockurna Orientalisk. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:58)
1497 6091 Målarstege höjd: 132 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)
1497 6145 Matbord ek. Bredd: ca 137 cm + 2x59 cm. Bredd: 99 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:18)
1497 6095 Matbord Teak, med utdragsskiva. Bredd: 105+ 29, djup: 74 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:24)
1497 5430 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:41)
1497 6080 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 73,2 st ilägg a 33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:39)
1497 6185 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 125, djup: 47 cm, höjd: 167 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:56)
1497 6358 Matservisdelar 24 delar, Ostindia, Rörstrand, (8+ 8+ 8 st). Diameter: 21-24 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:31)
1497 6232 Matskedar 9 st. Silver, udda modeller. Längd: 18-22 cm, Vikt: ca 420 g.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:05)
1497 4233 Matta Isfahan, 104x155 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:34)
1497 6366 Matta orientalisk, 106x144 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:18)
1497 6364 Matta orientalisk, 112x165 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:39)
1497 5046 Matta Orientalisk, 123x176 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:03)
1497 6289 Matta Orientalisk, 158x218 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:19)
1497 6084 Matta orientalisk, 290x366 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:22)
1497 6362 Matta orientalisk, 75x102 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:12)
1497 6004 Matta orientalisk, Bochara 250x344 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:38)
1497 5509 Matta orientalisk, Esfahan, Antik, 200x302 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:48)
1497 6200 Matta orientalisk, Galleri, 66x490 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:13)
1497 6120 Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 85x295 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:14)
1497 6259 Matta orientalisk, Keshan, 292x393 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:39)
1497 6359 Mattallrikar + assietter, 18 delar, Grön Anna, Rörstrand, 6 + 12 st. Diameter: 21-24 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:49)
1497 6119 Medalj Guld, Gustav VI Adolf, ca 16 gr brutto. Diameter: 2,7 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:54)
1497 6370 Minkpäls + stola, storlek: 40-42 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:52)
1497 6238 Mjukdjur Steiff, 6 st. Höjd: 11-40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:20)
1497 6060 Möbeltyg William Morris, Liberty
1497 6140 Oljemålning 2 st. Porträtt, Wilhelmia Lagerholm. Signerade. Olja på duk, 75x60 cm, yttermått inklusive ram: 90x75 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:07)
1497 4079 Oljemålning Aarno Ahtaja (1898-1978), Finland. Signerad, daterad 1962, blomsterstilleben. Olja på duk, 49x39cm, yttermått inklusive ram: 66x56cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:30)
1497 1014 Oljemålning Alois Arnegger (1879-1963), Österrike. Landskap med kor. Signerad. Olja på duk, 69x106 cm, yttermått inklusive ram: 80x116 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:08)
1497 6194 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, sydländsk kustby. Olja på pannå, 26x60 cm, yttermått inklusive ram: 39x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:29)
1497 5244 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, daterad 43, "Vägen vid berget". Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 61x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:01)
1497 5450 Oljemålning Erik B Gustafsson, stilleben. Signerad. Olja på duk, 54x 45 cm, yttermått inklusive ram: 61x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:36)
1497 5414 Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad, daterad 1944, Mariedal. Olja på duk, 72x60 cm, yttermått inklusive ram: 93x81 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:58)
1497 6024 Oljemålning Gunnar Asplund. Signerad, Slottet. Signerad. Olja på duk, 35x67 cm, yttermått inklusive ram: 43x77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:05)
1497 6292 Oljemålning Gustav Alexanderson, Signerad, Plywoodfabriken i Ljusne. Olja på duk, 81x100, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)
1497 6285 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 55x66 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:24)
1497 5035 Oljemålning Hoelstad, fors. Signerad, daterad 1904. Olja på duk, 63x99 cm, yttermått inklusive ram: 78x114 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:08)
1497 6192 Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Signerad, Marin. Olja på duk, 49x75 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)
1497 6290 Oljemålning John Ahlgren. Signerad brev till konstnären. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:39)
1497 3012 Oljemålning Julius Andersen (1857-1924), Signerad, Kor på väg. Olja på duk, 36x49 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:39)
1497 4070 Oljemålning Maj Arnell (1910-2005), Sverige. Landskap, Monogramsignerad. Olja på duk, 45x52 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)
1497 6295 Oljemålning Nicolai Astrup Junior (1931-1990), Norge. Signerad. Olja på pannå, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 57x70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:48)
1497 6023 Oljemålning Nina Björk, "Sjöbris". Signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:35)
1497 6078 Oljemålning Oidentifierad konstnär, hus. Signerad. Olja på pannå, 18x30 cm, yttermått inklusive ram: 34x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:55)
1497 5334 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Landskap, Signerad. P. Lundström. Olja på duk, 65x97 cm, yttermått inklusive ram: 75x106 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:00)
1497 6088 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Komposition, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 69x57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:30)
1497 6265 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap, otydlig signatur. Olja på pannå, 30x28 cm, yttermått inklusive ram: 42x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:19)
1497 6395 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, omkring 1900, landskap. Olja på duk, oramad, 50x67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:33)
1497 6235 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rysk konstnär, 1969. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 57x76 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:45)
1497 4003 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Åkerberg, Stilleben. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
1497 5159 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Happ, Läsande flicka. Signerad. Olja på pannå, 22x16 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 21:00)
1497 6113 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H S, vintermotiv. Olja på pannå, 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm
1497 6347 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad L Larsson, Körsbärsblom. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 113x102 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:02)
1497 6029 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Nordström, Landskap med figur. Olja på duk, 30x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:21)
1497 6288 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna med fjäder. Olja på duk, 50x60, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:24)
1497 6026 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholms Stadshus. Olja på duk, 60x78 cm, yttermått inklusive ram: 71x92 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:30)
1497 6291 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, surrealistiskt landskap, yttermått inklusive ram: 59x101 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:53)
1497 6394 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, oramad, 40x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:41)
1497 6117 Oljemålning Olle Gustafsson (f. 1934), Sverige. Signerad, Porträtt. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 62x52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:04)
1497 6179 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Lugn stund". Signerad a tergo. Olja på duk, 59x30 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:07)
1497 5451 Oljemålning Reuben Hedin (1905-1985), Sverige. Hus. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 34x41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:38)
1497 5456 Oljemålning Reuben Hedin (1905-1985), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:49)
1497 4336 Oljemålning Rudolf Gowenius (1896-1960), Sverige. Signerad, daterad 46, Fiskeläge, Västkusten. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:25)
1497 6191 Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Modell. Signerad. Olja på duk, 51x43 Rym: 66x57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:20)
1497 6294 Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Piprökande man. Signerad. Olja på pannå, 90x73 cm, oramad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:16)
1497 6372 Oljemålning Thure Wahlström (1908-1998), Sverige. Signerad, daterad 1953, "Ryssberget". Olja på pannå, Bildmått: 26x29 cm, yttermått inklusive ram: 40x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:24)
1497 6027 Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Signerad, Tornaslout. Olja på pannå, 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:21)
1497 6009 Oljemålningar 3 st, Håkan Carlström. Signerade, "Byxelkrok, Gräsgårds hamn & Riddarfjärden. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 33x42 - 55x47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:58)
1497 6136 Öronlappsfåtölj Läder
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:11)
1497 6097 Pallar 2 st. Längd: 40 cm, djup: 33 cm, höjd: 48 cm
1497 5274 Pärlcollier med lås 18 k. Längd: 49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:27)
1497 6303 Pärlcollier med silverlås. Längd: ca 46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:51)
1497 5247 Parti diverse silver, 10 delar. Vikt: 310 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:07)
1497 6287 Pastell Olle Carlström (1920-2006), Sverige. Stilleben. Signerad, 62x47 cm, yttermått inklusive ram: 78x62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:22)
1497 6284 Pastell Vytautas Kasiulis (1918-1995). Porträttmålare. Signerad. 48x63 cm, yttermått inklusive ram: 62x77 cm
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:13)
1497 6267 Pelarbord björk. Diameter: 44, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:46)
1497 6254 Penselvas Kina. Höjd: 28 cm
1497 5426 Piedestal med stenskivor. Längd: 26 cm. Djup: 26 cm, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:25)
1497 6247 Pokaler 4 st, silver. Höjd: 6 - 10 cm. Vikt: 160 g
1497 6186 Pottskåp Valnöt, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 42, djup: 39 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:57)
1497 6273 Promenadkäpp med stickvapen. Längd: 86 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:01)
1497 6122 Ram mahogny, innermått, 33x29, yttermått, 42x47 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:43)
1497 4365 Ram Reproduktion, yttermått inklusive ram: 47x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:31)
1497 6204 Resväskor/linne 2 st
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:15)
1497 6304 Ring 18k guld, med lila sten. Ringmått: 17. Bruttovikt: 5,4g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:00)
1497 6306 Ring 18k guld, med smådiamanter, ringmått: 19, bruttovikt: 4g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:17)
1497 6319 Ringar 3 st, 18k guld, släta ringar. Vikt: 8,7g, ringmått: 18,5-21
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:21)
1497 4016 Rödkrita Charles Auffret (1929-2001), Frankrike. Modell. Signerad, dedikation. Bildmått: 49x31 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:36)
1497 4015 Rödkrita Charles Auffret (1929-2001), Frankrike. Signerad, oramad. Bildmått: 26x48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:33)
1497 6087 Rullbord längd: 55 cm, djup: 45 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:17)
1497 6276 Sabel 1800-tal. Längd: 110
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:04)
1497 6134 Salongsbord alm. Bredd: 116, djup: 78 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:07)
1497 5396 Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 140, djup: 110 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:09)
1497 6355 Salongsgrupp 3 delar, Nyrokokostil. Längd: 137
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:49)
1497 5410 Sättugnsplatta Gjutjärn, Gustavians stil, 1800-tal, 51x76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)
1497 6334 Schackbräde med pjäser, Onyx. Längd: 37 cm, djup: 37 cm, höjd: 2 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:41)
1497 6075 Schatull för flaskor, 1800-tal, intarsia. Längd: 40. Djup: 25 cm, höjd: 28 cm, saknar nyckel och flaskor, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:42)
1497 6297 Serigrafi 2 st, Ture Sjölander (f. 1937), Sverige. 102x69, oramade
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:45)
1497 6199 Serveringsvagn Furu. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:40)
1497 6260 Servisdelar 21 delar, glaserad keramik, Forsberg, Vimmerby
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:01)
1497 6103 Servisdelar ca 20 delar, Villeroy & Boch, Petit fleur
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:38)
1497 6041 Servisdelar Glas, Kastehelmi & Oiva Toikka, ca 25 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:37)
1497 6169 Servisdelar Gustavsberg, Fasan, 23 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:45)
1497 6053 Servisdelar Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932, ca 30 delar
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:33)
1497 6106 Servisdelar Rörstrand, Maxim, 56 delar. Diameter: 17-24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:07)
1497 5505 Servisdelar Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. 11 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 21:03)
1497 6365 Servisdelar Wood & sons, 8 koppar, 2 fat till kopparna, 8 assietter
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)
1497 6085 Sextant i låda, GDR. Längd: 21,5 cm, djup: 21,5 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:32)
1497 6228 Shaker nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:04)
1497 6144 Sideboard björk /masurbjörk, Diplomat, Nybro. Längd: 110, djup: 40 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:20)
1497 6154 Sideboard Sletvoll, "Chevely", Ek. Längd: 160, djup: 30 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:16)
1497 6071 Sittgrupp 3 delar, Bord + 2 karmstolar, Bemålade. Höjd: 70-105 cm, djup: 54-77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:44)
1497 5502 Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:55)
1497 6056 Skål Keramik, Gabriel. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:55)
1497 6255 Skål med lock, Kina. Diameter: 25, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:55)
1497 6217 Skål Meissen. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)
1497 6249 Skål nysilver. Diameter: 23, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:03)
1497 6173 Skål på fot, porslin, jugendstil. Höjd: 17 cm. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:36)
1497 6218 Skål Royal Copenhagen. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:37)
1497 5055 Skål på fot glas. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:51)
1497 6341 Skålar 2 st, Tusen fönster, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors. Diameter: 12-19. Höjd: 9-12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:52)
1497 6176 Skålar keramik, John Andersson, Höganäs. Höjd: 8 - 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:47)
1497 6220 Skålfat 2 delar, Kina. Diameter: 16-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:33)
1497 6184 Skåp glasade dörrpar, mahogny. Bredd: 125 cm. Djup: 35 cm, höjd: 175 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:22)
1497 6322 Skolplanscher 3 st. Längd: 100-117 cm, djup: 89-92 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:33)
1497 5291 Skulptur Catarina Hultman, fågel, Keramik. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:30)
1497 6005 Skulptur fågel på pinne, i monter. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:18)
1497 6022 Skulptur mässing, Buddha. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:11)
1497 6163 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Keltariekko, Iittala. Längd: 19,5, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:49)
1497 6337 Skulptur Terrakotta, kvinna. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:49)
1497 6165 Skulpturer 2 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Tern-tirri". Längd: 8-12, höjd: 5-7 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:32)
1497 6162 Skulpturer 3 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 15-20 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:32)
1497 5079 Skulpturer 3 st, porslin, "Walt Disney Classics Collection, Snövit, Musse Pigg & Tingeling. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:18)
1497 4146 Skulpturer Ett par, Baan Celadon, elefanter, Thailand. Höjd: 24cm, längd. 29cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:28)
1497 5064 Slagbord ek, Barockstil. Bredd: 42 + 2x52, djup: 107 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:36)
1497 6274 Slaglåspistol längd: 43 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:27)
1497 6354 Slängkappa fodrad, spännen i brons / mässing. Längd: ca 150 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)
1497 6230 Smycken Granater, 8 del
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:17)
1497 6126 Sockertänger silver. 6+ 3 st. Vikt: ca 170 g. Längd: 7,5-12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:27)
1497 6129 Soffa Chesterfield. Längd: 190
1497 6133 Soffbord med glasskiva. Bredd: 150, djup: 110 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:04)
1497 6151 Soffbord med stenskiva. Diameter: 85, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:30)
1497 6035 Soffbord rökfärgad skiva i glas, underrede i metall. Bredd: 100 cm. Djup: 100 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:29)
1497 6111 Solspegel diameter: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:56)
1497 6368 Spegel 103x71 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:52)
1497 5437 Spegel Nyrokoko, yttermått inklusive ram: 64x80 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:02)
1497 6389 Spegel nyrokoko. 53x47
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:14)
1497 5412 Spelbord omkring 1900. Bredd: 85 cm. Djup: 2x41 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:42)
1497 6051 Spisdekoration 3 delar, mässing. Längd: 83, höjd: 37 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:51)
1497 6256 Stolar 4 st, Rokokostil, 1800-tal, lös stoppad sits, på svängda kopplade ben, bemålade
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:27)
1497 3257 Stolar 4 st, sengustavianska, provinsarbeten
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:20)
1497 6090 Stolar ett par, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:40)
1497 5191 Stolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:48)
1497 4134 Stolar Ett par, senbarock
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:16)
1497 4018 Stolar ett par, sengustaviansk stil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:27)
1497 6251 Stringhylla 3 hyllplan, 2 gavlar. Bredd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:18)
1497 6278 Tågset Hornby Meccano + ångmaskin, J F. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:39)
1497 6067 Takarmatur Globlampa. Diameter: 21 cm
1497 6107 Takarmatur med prismor. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:01)
1497 6139 Tallrik Åke Arenhill (1920-2018), Sverige. "Faust och Margareta, Höganäs. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:41)
1497 6219 Tallrikar 1 par + 1 Kina/Japan. Diameter: 23-25,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:26)
1497 5141 Tallrikar 2 st, Frankrike, Handmålade, Signerade MF, 21,5x21,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:44)
1497 5237 Tallrikar 2 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:51)
1497 6180 Tamburmajor metall. Höjd: 180
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:42)
1497 6264 Teckning Oidentifierad konstnär. Frankrike, ca 1850. Hukande kvinna. Bildmått: 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:50)
1497 5466 Teckning Tusch, Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Signerad, 40x28 cm, yttermått inklusive ram: 60x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:36)
1497 5468 Teckning Tusch, Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Signerad, 40x28 cm, yttermått inklusive ram: 60x47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:37)
1497 6360 Tekanna Design, Carsten Jörgensen för Bodum. Höjd: Med hänkel 22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:58)
1497 6348 Temuggar med fat 6 + 12 st, Royal Tuscan. Höjd: 12 cm. Diameter: 10-17
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:59)
1497 6020 Terrin med lock, Orientalisk. Diameter: 18, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:35)
1497 6105 Teservisdelar 7 delar, Gustavsberg, Soft, Design, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:21)
1497 6006 Teskedar 12+ 4 st, silver, Norge/Ryssland. Längd: 12-14 cm, Vikt: ca 315 g.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:37)
1497 6318 Textiltryck Jean Lurcat, Bock, 122x190 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:43)
1497 5231 Traktörpannor 3 st. Koppar, insidan i rostfritt + munkpanna. Diameter: 20-26
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:46)
1497 5142 Ungsform med lock Husqvarna, Norrahammar, Liter, emaljerad. Längd: 29 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:46)
1497 6048 Uniform Jacka + 2 byxor
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:03)
1497 6047 Uniform Jacka + byxa
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:44)
1497 6221 Urna sten, borrad. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:54)
1497 5139 Väckarklockor 5 st, modell äldre, bland annat IMHOF. Längd: ca 5-8 cm
1497 5347 Vagga på ställning. Längd: 92, djup: 50 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:19)
1497 5095 Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing / lös glaskupa, Markaryd. Längd: 1525
1497 6324 Väggplatta Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, 23x23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:20)
1497 6379 Vas + dosa + skulptur, 3 delar, bland annat Pierre Forsell, Skultuna, mässing. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 10-23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:17)
1497 5435 Vas + SKÅL, 2 delar, Iittala, Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Höjd: 4 - 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:55)
1497 6353 Vas Glas, reliefmönster. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:02)
1497 6336 Vas Glas. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:21)
1497 6166 Vas Glas. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:24)
1497 6211 Vas Jugend, Reliefdekor. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:32)
1497 6210 Vas Jugend, Reliefdekor. Höjd: 15 cm
1497 6369 Vas Kina, porslin. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)
1497 5378 Vas Kina. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:01)
1497 6346 Vas Kristall, ej signerad, dekor av kvinna med blomsterkorg, diameter: 17. Höjd: 24,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:53)
1497 5438 Vas med propp, Strömbergshyttan. Höjd: 22-35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:03)
1497 5128 Vas överfångsglas. Galléreplika. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:42)
1497 6128 Vaser 2 st + Ljusstake, Porslin, Wien. Höjd: 5-9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:57)
1497 6203 Vaser 2 st, Kristall, Graverade. Höjd: 22-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:09)
1497 6269 Vaser 2 st. Kina. Höjd: 25 cm
1497 5022 Vaser 2 st. Kristall, Böhmen. Höjd: 20 - 30
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:15)
1497 6361 Vinglas 5 st. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:48)
1497 6147 Vinglas 6 st, Orrefors. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:50)
1497 6357 Vinglas 6+ 6 st, Villeroy & Boch. Höjd: 23-24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:53)
1497 5108 Vinglas Ett par, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda Atelier -92. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:53)
1497 6342 Vitrinskåp Bord / vägg, glas / metall. Bredd: 32, djup: 11 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 19:11)
1497 6018 Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 150, djup: 40 cm, höjd: 198 cm, nyckel
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:35)
1497 6189 Vitrinskåp Idegran. Bredd: 100, djup: 40 cm, höjd: 200 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:01)
1497 6187 Vitrinskåp mahogny. Bredd: 87, djup: 37 cm, höjd: 180 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 20:57)
1497 6049 Vykort ca 800 st
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:47)
1497 6112 Ytterfoder ett par, Rörstrand. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:25)
1497 6077 Ytterfoder längd: 46 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 oktober 2022 18:17)