1492 6138 Akryl Oidentifierad konstnär. Färgkomposition. Signerad Z Salamat, Akryl på duk, 80x65 cm, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:26)
1492 8305 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Jos. Harrer, Fors, 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x32, akvarell
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:14)
1492 9243 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Engelskt landskap, 36x57 cm, yttermått inklusive ram: 49x70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:25)
1492 9133 Ampel Alabaster. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:33)
1492 9206 Arkivskåp ek. Tidigt 1900-tal. Angarths, Bredd: 50. Djup: 35 cm, höjd: 185 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:31)
1492 9284 Assietter 9 st, Gefle, Safari. Diameter: 21,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:59)
1492 9014 Bajonett längd: 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:46)
1492 9130 Bajonett längd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:21)
1492 9252 Barbord med lös bricka. Bredd: 75, djup: 50 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:26)
1492 9093 Barskåp England, mahogny. Bredd: 81. Djup: 45 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:26)
1492 9319 Båtventil med spegel, Gorkum, Holland. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:53)
1492 9167 Bergèrer Ett par, rokokostil. Höjd: 85 cm, djup: 55 cm, längd: 69 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)
1492 9034 Bestick silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 39 delar. Längd: 12-19 cm, bruttovikt: 1460g (varav knivar 635g)
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:02)
1492 9165 Bestick i schatull 36 delar, Pärlemo / nysilver, England. Längd: 15-17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:22)
1492 8112 Blandteknik Henrik Allert (f. 1937), Sverige. "Barkbåtsdrömmar. Signerad, blandteknik, bladets mått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:17)
1492 9280 Blandteknik Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1976,78x114 cm, yttermått inklusive ram: 88x124 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:40)
1492 9158 Bokhylla England. Bredd: 91, djup: 32 cm, höjd: 199 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:24)
1492 8290 Bokverk Olympiaden i bild och ord, Stockholm1912, s: Hermelin + 2 st. Album, 1936
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:12)
1492 9203 Bord Med hylla, bemålat. Bredd: 60. Djup: 49 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:51)
1492 9097 Bord Rotting. Bredd: 76, djup: 46 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:12)
1492 9161 Bordsdekorationer 3 st, Tuppar, metall. Höjd: 15-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:01)
1492 9199 Bordsfotogenlampa höjd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:57)
1492 8267 Bordslampa + kupa, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:52)
1492 9265 Bordslampa 1960-tal, mässing. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:04)
1492 9282 Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:11)
1492 9269 Bordslampa Fd fotogenlampa. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:59)
1492 9266 Bordslampa funkisstil, nutida. Höjd: 46 cm
1492 9212 Bordslampa Lindshammar, Globen, 1989. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1492 9271 Bordslampa nutida, Tenn / skinn. Höjd: 84 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:36)
1492 9289 Bordslampfot nysilver. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:10)
1492 9264 Bordslampfötter Ett par, Einar Bäckström, Märkta EB. Höjd: höjd. 36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:21)
1492 9250 Bordslampor ett par, jugendstil. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:45)
1492 9288 Bordsspegel Gjutjärn, senare bemålning. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:06)
1492 9119 Bordsspegel Metall. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:41)
1492 9053 Bordstabletter 2 st, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Manhattan, 30x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:06)
1492 9382 Bordstelefon Kobra. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:10)
1492 9099 Bricka + ask med lock, Herend. Längd: 17 - 31
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:29)
1492 9015 Bultlås Antikt. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:43)
1492 9143 Byrå 1800-tal, bemålad. Bredd: 110d. 42. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:06)
1492 8233 Byrå 1890-tal, valnöt (fd. Spegelbyrå. Bredd: 95, djup: 52 cm, höjd: 84 cm, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)
1492 9144 Byrå mahogny, Karl Johan, k. 110, djup: 47 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:29)
1492 9322 Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 100. Djup: 51 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:46)
1492 9123 Cabaret Teak, med glasskålar, ej komplett (saknar två skålar). Diameter: 52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:53)
1492 9171 Cake stand England, mahogny. Höjd: 88 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:50)
1492 9393 Camè guldinfattad, 3,2x2,8 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:17)
1492 8194 Cigarettskrin Sterlingsilver, Mexiko. Bruttovikt: 440 g. Längd: 16 cm, djup: 9,5 cm, höjd: 3 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:01)
1492 9069 Dekorelement/beslag brons. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:06)
1492 9096 Dessertskålar 8 st. Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Ultima Thule", Iittala. Diameter: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:51)
1492 9353 Djupa 10 st, Tallrikar, Fasan, Gustafsberg, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:08)
1492 9104 Docka trä, Japan. Signerad. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:23)
1492 9116 Dosa Kina, metall / emalj. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)
1492 2093 Dosa med lock, Glas. Mary Gregory-dekor, 1880/90-tal. Diameter: 12. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:26)
1492 9039 Etagebord längd: 46 cm, djup: 32 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:46)
1492 8261 Fällbord 1700-/1800-tal, alrot. Diameter: 90 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:44)
1492 9019 Färglitografi 2 st, Frygelius/Boczewska. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 59x46-72x55, oramade lösa blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:32)
1492 9379 Färglitografi 2 st, Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 300-upplaga, färglitografi, yttermått inklusive ram: 38x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:45)
1492 9024 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 270/310. Färglitografi, bildmått: 26x31 cm, yttermått inklusive ram: 43x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:12)
1492 6062 Färglitografi Gerry Eckhardt (1902-1984), Lettland. Abstrakt djur. Signerad, färglitografi, numrerad 88/150. Bildmått: 40x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:26)
1492 6336 Färglitografi Göran Hahne (f. 1943), Sverige. "Storskär". Signerad, numrerad PT 17/25. Färglitografi, bildmått: 54x36 cm, yttermått inklusive ram: 81x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:00)
1492 8042 Färglitografi Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Marin. Signerad, daterad 1912. Signerad i trycket. Färglitografi, bildmått: 32x46 cm, yttermått inklusive ram: 38x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)
1492 9318 Färglitografi Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Blomsteräng. Signerad, numrerad 149/350. Färglitografi, bildmått: 36x46 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:34)
1492 9146 Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Kompostiion. Signerad, färglitografi, numrerad 33/99, daterad -88. Bladets mått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:11)
1492 5276 Färglitografi Lenny Clarhäll (f. 1938), Sverige. Huvud med hatt. Signerad, färglitografi, numrerad 25/260. Bildmått: 41x49 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm
1492 7001 Färglitografi Lenny Clarhäll (f. 1938), Sverige. Solnedgång över liten by vid sjö. Signerad, färglitografi, numrerad 65/260. Bildmått: 65x48 cm, yttermått inklusive ram: 84x64 cm
1492 9025 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, daterad 82, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:15)
1492 9155 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad och numrerad: 49/225, Färglitografi, bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x40 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:21)
1492 9254 Fat + skål med hänkel, nysilver. Diameter: 35 längd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:48)
1492 9383 Fat + skål, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. Diameter: 18. 5-33. 5 cm
1492 9347 Fat Arabia, diameter: 33 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:25)
1492 2079 Fat på fot, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 21. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:20)
1492 9312 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:18)
1492 7135 Fåtölj Safarimodell, läder
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:23)
1492 9100 Fåtölj Tillskriven Arkitekt Erik Lallerstedt. Längd: 93 cm. Djup: ca 90 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:33)
1492 9188 Fåtöljer Ett par, Caleggi + extratyg
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:45)
1492 9164 Fisktallrikar 8 st. Olika färger. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:18)
1492 9114 Fotoram mässing. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:15)
1492 9106 Fruktknivar 6 st, Solingen, Tyskland. I ställ. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:47)
1492 9350 Fruktservis 13 delar, Villeroy & Boch, diameter: 18-34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)
1492 9072 Gardiner 2 längder, "Fägring stor", Design, Ann-Chatrine Slarid. Längd: 270 med fåll, cax145 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:14)
1492 9061 Glas 4 st, Georges Briard. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)
1492 9108 Glasburk med lock, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Novy Bor, -92. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:48)
1492 9385 Glasservisdelar 18 delar, Swdish Old, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 4 - 17
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:58)
1492 9375 Glasservisdelar 35 delar, Karlberg, Kosta. Höjd: 7 - 19
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:59)
1492 9251 Golfbag 1970-tal, med klubbor m ä. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)
1492 9334 Golvlampa Ateljé Lyktan, Kron. Höjd: 130
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:12)
1492 8275 Golvlampa Fagerhult, metall, vit. Höjd: 128
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:28)
1492 9150 Golvlampa Trä, barockstil. Höjd: 176
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:46)
1492 9270 Golvlampfot 1960/70-tal, glas och mässing. Höjd: 110 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:24)
1492 9278 Golvvas Germany. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:06)
1492 8081 Golvvas Japan, Trumpetform, ca 1700. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:35)
1492 9153 Golvvas Kina, 1800-tal. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:30)
1492 9292 Gräddkanna + sockerskål, silver, 1963. Höjd: 9-10 cm. Vikt: 150g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:28)
1492 9390 Grafiska blad 4 st, England, yttermått inklusive ram: 61x90 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:12)
1492 9263 Grytor med lock 2 st, Design: Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. 1970-tal, "Skultuna Diplomat", Teflon. Höjd: -14-18. Diameter: 18-19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:53)
1492 9311 Hallbyrå 3-lådig. Bredd: 66, djup: 32 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:55)
1492 9209 Hallbyrå mahogny, rokokostil. Bredd: 43 cm. Djup: 30 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:23)
1492 9070 Handdukar 12 st, oklippta, 50x70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:36)
1492 9344 Hästbjällror Ett par, modell äldre. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:27)
1492 9394 Herrarmandsur SAS 50-årsjubileum. Quartsverk. Diameter: 3,3
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:48)
1492 7014 Hörnskåp 1700-/1800-tal. Höjd: 225, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:45)
1492 9138 Hörnskåp furu, 1800-tal. Höjd: 113
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:58)
1492 9075 Jardiniere Sune Bäckström, brons, Swedish Grace. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:57)
1492 2094 Kaffegods 12 delar, Asien
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:37)
1492 9304 Kaffegods Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, 6 koppar med fat
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:52)
1492 9291 Kaffekanna silver. Höjd: 23 cm. Vikt: 680g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:11)
1492 9226 Kaffekoppar 8 st. 1800-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:53)
1492 9378 Kaffeservis 14 delar, Royal Albert, Drottning Elisabeths II: s kröning
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:40)
1492 9314 Kaffeservisdelar Rosenthal, Classic Rose, 13 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:05)
1492 9049 Kandelaber mässing, Gusum. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:13)
1492 9329 Karmstol ek, snurr, fornnordisk stil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:10)
1492 8083 Karmstol Rokoko, provinsarbete, bemålad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:36)
1492 9200 Karmstol snurr, modell äldre
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:01)
1492 9017 Karmstolar ett par, Louis XV-stil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:50)
1492 9185 Keramiktavla 1950-tal, 57x16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:30)
1492 9290 Knivställ nysilver, WMF + 5 knivar + skål med glasinsats. Höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:11)
1492 8240 Kolbox 1800-tal, metallrelief. Längd: 56, djup: 38 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:18)
1492 9351 Konjakskupor 9 st. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:02)
1492 9286 Konstglas 3 delar, bland annat Kosta. Höjd: 8-11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:25)
1492 9120 Konstglas 3 delar. Höjd: 11-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:26)
1492 9346 Konstglas 8 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 8-27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)
1492 8150 Konstglas fat, Martti Rytkönen (f. 1960), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:49)
1492 9103 Lampbord Oktagonalt. Diameter: 65, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:31)
1492 9134 Lampett Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2572. Längd: 38, djup: 27 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:57)
1492 9330 Lavoar med marmorskiva, omkring 1900. Bredd: 67. Djup: 50 cm, höjd: 98 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:56)
1492 9315 Leksaksdjur 7 st. Steiff, märkta med plomb, Höjd: 8 - 34
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:28)
1492 8012 Ljushållare 6 st, Iittala. Höjd: 6-7 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:32)
1492 9028 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:30)
1492 6212 Ljuslyktor 18 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. För Skruf, Glas. Höjd: 7,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:11)
1492 9337 Ljusstakar 10 st, Igloo, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, Stapelbara. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:07)
1492 9058 Ljusstakar 4 st, Orrefors, "Celeste", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 34-41 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)
1492 9047 Lockskål Kina. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:02)
1492 9373 Lockurna porslin, Napoli. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:52)
1492 9162 Lockurnor Ett par, Kina. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:32)
1492 9131 Lodursregulator höjd: 143 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:58)
1492 9281 Masker 2 st, Trä, Afrikana. Höjd: 45-46 cm
1492 9012 Mat / kaffegods 10 delar, Arabia, Kosmos, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Höjd: 2-9 cm, diameter: ca 8-26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1492 9326 Matbord 1970-tal, Furu. Diameter: 120. Höjd: 73,2 st ilägg a 47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:50)
1492 8242 Matbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. 1968. Bredd: 175, djup: 140 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:20)
1492 9189 Matbord massiv ek. Bredd: 220. Djup: 110 cm, höjd: 77 + 2ilägg, a 50, total längd 320
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:05)
1492 8197 Matsalsgrupp 9 delar, England, Bord + 8 stolar. Längd: 161, djup: 100 cm, höjd: 75,2 iläggx53cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:42)
1492 9370 Matservis 60 delar, Eschenbach
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)
1492 9354 Matservisdelar 15 delar, Geranium, Gustafsberg
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:51)
1492 9301 Matservisdelar Gustavsberg, Roccoco, ca 50 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:31)
1492 7287 Matservisdelar Rosenthal, Maria, 42 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:51)
1492 9247 Matta Kina, 150x245 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:47)
1492 9364 Matta Kina, 160x235 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:03)
1492 9272 Matta Nöthår, 1950-tal, 134x200 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:15)
1492 9232 Matta Orientalisk, 185x276
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)
1492 9367 Matta Orientalisk, 210x310 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:45)
1492 9366 Matta Orientalisk, Bochara, Galleri, 84x372 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)
1492 9045 Matta orientalisk, Pakistan, 198x260 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)
1492 9363 Matta Orientalisk, Silke, 92x136 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)
1492 9273 Matta Rya, Monogramsignerad 1940,120x200 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:16)
1492 9013 Meny omkring sekelskiftet 1900, handskriften, yttermått inklusive ram: 31x22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:20)
1492 9137 Nattygsbord Ett par, teak, med låda och hylla. Bredd: 40. Djup: 32 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)
1492 9036 Nattygsbord med stenskiva. Bredd: 37, djup: 32 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:12)
1492 9230 Oljemålning Alexander Altmann, Kustmotiv. Signerad. Olja på pannå, 35x53 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:48)
1492 9107 Oljemålning Anita Hellström, Signerad, "Rörelse i sidled", yttermått inklusive ram: 31x100 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:42)
1492 9060 Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Stilleben med smultron. Signerad. Olja på pannå, 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:55)
1492 9078 Oljemålning Axel Skilving (1909-1978), Sverige. Liljekonvaljer. Signerad Skilving. Olja på duk, 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:46)
1492 9217 Oljemålning B Berg, Signerad, Interiör. Olja på duk, 60x75 cm, yttermått inklusive ram: 78x92
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:35)
1492 8307 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, motiv från Rivieran. Olja på pannå, 35x70 cm, yttermått inklusive ram: 50x86 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:18)
1492 9182 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Sydländsk by. Signerad. Olja på duk, 19x49 cm, yttermått inklusive ram: 36x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:02)
1492 9316 Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Modell. Signerad. Olja på duk, 71x49 cm, yttermått inklusive ram: 73x97 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:26)
1492 9066 Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Tegnérlunden tidig vår". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:52)
1492 9115 Oljemålning Erik Eriksson. Signerad, "Stilleben med svart krus". Olja på duk, 43x70 cm, yttermått inklusive ram: 52x81 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:12)
1492 9388 Oljemålning Fanny Klingbom (1861-1926), Sverige. Grisslehamn från sjösidan med Gamla Posthuset och Ålandstelegrafen. Signerad Sundberg. Olja på duk. 41x65 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:38)
1492 9033 Oljemålning Göte Long (1914-1993), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 48x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:41)
1492 7205 Oljemålning Gretha Turén (1901-1979), Sverige. Hus. Signerad. Olja på duk, 36x65 cm, yttermått inklusive ram: 50x80 cm
1492 9380 Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad, Ateljéinteriör. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x98 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:17)
1492 9218 Oljemålning H Roda. Signerad a tergo. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:39)
1492 7110 Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. "I parken". Signerad. Olja på pannå, 17x16 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:25)
1492 7111 Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. "Mot dagen". Signerad. Olja på duk, uppklistrad, 23x24 cm, yttermått inklusive ram: 28x29 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:41)
1492 8060 Oljemålning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 26x60 cm, yttermått inklusive ram: 38x72 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)
1492 9091 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Segelbåtar. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 153x123 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:17)
1492 9258 Oljemålning M Sammot. Signerad, Eibsee Garmisch partenkirchen. Olja på duk, 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:52)
1492 9005 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, landskap. Ej signerad. Olja på pannå, 23x34 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:31)
1492 9079 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Landskap med slott, 1800-tal. Olja på duk, 39x60, oramad
1492 9302 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, insjölandskap. Olja på duk, 50x30 cm, yttermått inklusive ram: 64x46 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:06)
1492 9065 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv av bläckfiskarm. Signerad Nicolin, daterad 1994. Olja på duk, Diameter: 50 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:57)
1492 7161 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Finger, "Taormina". Olja på pannå, 69x98 cm, yttermått inklusive ram: 82x111 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:36)
1492 9081 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Nyberg, Tvätterskor. Olja på pannå, 36x57 cm, yttermått inklusive ram: 57x78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:51)
1492 9080 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1930, skånegård. Olja på duk, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:55)
1492 9303 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1967, Modell. Olja på duk, 84x65 cm, yttermått inklusive ram: 90x71 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)
1492 9317 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kor. Olja på duk, 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:31)
1492 8280 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med väg. Olja på duk, 30x44 cm, yttermått inklusive ram: 39x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:33)
1492 9219 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:40)
1492 7226 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, vinter. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:27)
1492 8157 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Solrosor. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 78x67 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:20)
1492 9006 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 26x20, yttermått inklusive ram. 38x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:44)
1492 9231 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Vahtra, "Paris -29". Olja på pannå, 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:05)
1492 9085 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Takåsar. Signerad, daterad -57. Olja på pannå, 34x62 cm, yttermått inklusive ram: 48x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:53)
1492 9011 Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. "Frostlandskap". Signerad, daterad 90. Signerad. Olja på duk, 65x81 cm, yttermått inklusive ram: 72x88 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:08)
1492 2092 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Par". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:08)
1492 5341 Oljemålning P A Persson, Signerad, Kustmotiv. Olja på duk, 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x51 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:36)
1492 9086 Oljemålning Religiöst motiv. Ej signerad. Olja på pannå, 111x74, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)
1492 9004 Oljemålning Rolf Trolle (1883-1972), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:33)
1492 9241 Oljemålning Signerad A Wennerberg, Vinterlandskap. Olja på duk, 64x100 cm, yttermått inklusive ram: 79x114 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:04)
1492 9240 Oljemålning Sixten Holmberg. Signerad, insjölandskap. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 75x95 cm
1492 8027 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), svampkorg. Signerad, 2017. Olja på duk, oramad, 40x55 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:24)
1492 9046 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Signerad, Ballerina. Olja på duk, 47x62, oramad
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:47)
1492 9309 Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1970, "fyrverkeri". Olja på duk, 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm
1492 9225 Optikerset + ritbestick, i fodral. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:45)
1492 9377 Pastell Carl Brandy. Signerad, daterad 95, vinterlandskap, 37x55, oramad skadad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:51)
1492 9276 Pelarbord Nyrokoko, Nyrokoko. Diameter: 40, höjd: 73 cm
1492 9339 Pianoljusstakar Ett par, Jugend. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:34)
1492 9145 Piedestal stenskiva. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:20)
1492 9136 Piedestal trä. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:13)
1492 9095 Plafond Östen Kristiansson, "Plafo", Luxus. Diameter: 44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:31)
1492 9126 Plåtburkar 2 st. Längd: 21-32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:54)
1492 9054 Plunta + karaff, kristall. Höjd: 21-31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:57)
1492 9384 Ramar 2 st. Ramens innermått: 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 56x49 resp. Ramens innermått: 56x49, yttermått inklusive ram: 46x56 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:49)
1492 8154 Remmare 11 st. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)
1492 9118 Reseur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)
1492 9141 Rökbord Senjugend, kopparskiva. Diameter: 60, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)
1492 9029 Röllakan 168x245 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:37)
1492 2097 Sabel med balja. Längd: 93 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)
1492 8132 Sabel Svalling, Eskilstuna. Längd: 110
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:26)
1492 9055 Salt/pepparkar Kristall, med Silver/Emalj korkar. Höjd: 4 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:07)
1492 9348 Saltkar 4 st, Silver / emalj / glas, Norge. Höjd: 4 cm, bruttovikt: 170g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:12)
1492 9052 Saltkar 4 st, Silver/glas. Längd: 5,5 cm. Vikt: 285g
1492 9208 Samlartallrikar 6 st, Arabia, 20x20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:03)
1492 9310 Satsbord Orientalisk stil. Höjd: 42-60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:05)
1492 8254 Sekretär sengustaviansk stil, 1900-tal, mahogny, mässingsdekor. Bredd: 88, djup: 51 cm, höjd: 106 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)
1492 9074 Servetter 12 st, Almedahls, Drakmönster, 50x50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:07)
1492 9371 Servisdelar 5 delar, Pyro, Gustavsberg. Höjd: 4 - 13
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:45)
1492 7288 Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, Rosenthal, Maria, ca 45 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:52)
1492 9056 Servisdelar Rörstrand, Annika, 60 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:43)
1492 9191 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, 23 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)
1492 9192 Skål på fot + cigarettställ, Dresden. Höjd: 15-24 cm, diameter: 9-17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)
1492 8087 Skål Transjö, diameter: 21. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:10)
1492 8183 Skål på fot Ulrica Hydman. Vallien, Kosta Boda, diameter: 18, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)
1492 9274 Skålar 3 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 9-13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:20)
1492 5080 Skänkskåp Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 134. Djup: 53 cm, höjd: 197 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:25)
1492 9333 Skåp med lådor 1800-tal, betsad furu. Längd: 133, djup: 55 cm, höjd: 135 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:55)
1492 9300 Skedar + gafflar, silver, 6+ 10 st. Längd: 15-17,5 cm. Vikt: 405g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:44)
1492 9298 Skedar 6 st, silver, Vasa. Längd: 18 cm. Vikt: 210g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:33)
1492 9246 Skeppsmodell Engelskt. Längd: 100, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:32)
1492 9335 Skrin 1700-/1800-tal. Längd: 44, djup: 34 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)
1492 9084 Skrin silver, Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 13. Djup: 9,5 cm, höjd: 7 cm, vikt: 440g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:19)
1492 9195 Skrivbord teak, 1960-tal. Bredd: 150. Djup: 50 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:03)
1492 9129 Skulptur "Lyftet", Henry Gustafsson (1943-2005), Sverige. Sten / tenn. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:11)
1492 9342 Skulptur 1960-tal, fågel. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:38)
1492 9180 Skulptur Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. 1son 15/50, Konstglas, ansikte, på metallställning. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:11)
1492 9117 Skulptur Emaljerad plåt, Studio Laurana, Italien. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:55)
1492 9235 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Spökmusen, Ur serien "Menageri", Gustavsberg. Höjd: 7,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:41)
1492 9113 Skulptur porslin, Staffordshire. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:18)
1492 8207 Skulpturer 12 st, Gjutjärn. Höjd: 1-16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)
1492 8186 Skulpturer 2 st, brons. Höjd: 9-15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:11)
1492 9193 Skulpturer 2 st, parian. Höjd: 19-21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:40)
1492 9170 Skulpturer 2 st. Bron / mässing. Höjd: 8 - 26
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:53)
1492 9262 Skulpturer 8 st, Trägubbar, Bengt Råsten. Höjd: 11-18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:49)
1492 9327 Slagbord Furu. Bredd: 42, djup: 60 cm, djup: 77, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1492 9110 Snusflaska Kina, ben / trä. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:42)
1492 9139 Soffa 1880-tal. Längd: 140
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:15)
1492 8274 Soffa Arne Norell, Merkur, skinn. Längd: 192
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)
1492 9187 Soffa Campeggi. Längd: 200
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:22)
1492 9092 Soffa Skinn. Längd: ca 230
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:57)
1492 9101 Soffbord Hunters Table, mahogny. Bredd: 150. Djup: 44+ 2x24, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:03)
1492 9142 Soffbord med hylla, korg. Bredd: 100. Djup: 47. Cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:57)
1492 9248 Soffbord Metall. Bredd: 117, djup: 73 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:40)
1492 9331 Soffbord Stenskiva. Bredd: 150, djup: 75 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:43)
1492 9332 Soffbord travertin, krom / glasskiva, 1980-tall. 118. Djup: 79. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 21:02)
1492 9168 Solur metall / koppar. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:02)
1492 9308 Spegel 3-delad. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:34)
1492 9163 Spegel barockstil, 55x44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:51)
1492 9257 Spegel Barockstil, nutida, 87x116 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)
1492 9197 Spegel Björkrot, 56x68 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:08)
1492 9109 Spegel Lackerad furu, 54x95 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1492 8008 Spegel med förgylld ram, 95x83 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:23)
1492 9307 Spegel Oval, 71x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:41)
1492 9356 Spegel rokokostil. Höjd: 92 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:21)
1492 9214 Speldosa 1800-tal, intarsia. Längd: 52, djup: 22 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:06)
1492 9245 Spisatrapp Hörnmodell. Höjd: 106
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:13)
1492 9068 Spjälband Jugend. Längd: 180
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)
1492 8295 Starkvinsglas + bonbonjär, 12 + 1 delar, kristall, Böhmen. Höjd: 15 ca
1492 9076 Stol Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)
1492 9236 Stolar 4 st, Axel Einar Hjorth, Modell "Typenko", NK Nordiska Kompaniet, 4 november 1931. Brickmärkt. Betsad björk, genombruten rygg, lös stoppad sits
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)
1492 2082 Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:21)
1492 7121 Stolar 6 st, Rokokostil, omkring sekelskiftet 1900
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:55)
1492 9038 Stolar ett par, mahogny, 1950-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:35)
1492 9201 Stolar Ett par, spjälrygg, 1940-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:04)
1492 9211 Stringbokhylla längd: 240 cm, djup: 20 cm, höjd: 220 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:28)
1492 9041 Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 59, djup: 15 cm, höjd: 51 cm
1492 9221 Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:24)
1492 8241 Sybaron 1800-tal, omarbetad. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:19)
1492 9255 Sybord nyrenässans, Valnöt. Bredd: 51. Djup: 41 cm, höjd: 78 cm
1492 9166 Sybord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 55, djup: 34 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:04)
1492 9365 Takarmatur 1930-tal, plåt / glas / mässingsdetaljer. Diameter: 62, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1492 9026 Takarmatur Alabaster. Diameter: 40 cm
1492 8213 Takarmatur fd grammofontratt, bemålad plåt. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1492 8022 Takarmatur glas, graverad dekor. Diameter: 60, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:14)
1492 9132 Takarmatur jugendstil. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:50)
1492 9020 Takarmatur Orrefors. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:20)
1492 9222 Takarmatur prismor. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:35)
1492 9023 Takarmatur Saturnus. Diameter: 54 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:13)
1492 9355 Tallrikar + kopp, 3 delar, Kina / Japan, modell äldre. Diameter: 20-23. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:15)
1492 8010 Tallrikar 11 st, B & G. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:33)
1492 9285 Tallrikar 4 st + ett par, Ljusstakar. Diameter: 24, höjd: 16 cm
1492 9238 Tavelram ramens innermått: 45x38, yttermått inklusive ram: 61x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:03)
1492 9175 Tavla Boksidor, Indien / Persien, yttermått inklusive ram: 41x92 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:48)
1492 9361 Tavlor 3 st, Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Yttermått inklusive ram: 58x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:29)
1492 9341 Tegods 19 delar, Royal Albert, "Aristocrat"
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:02)
1492 9205 Telefon Musse Pigg. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)
1492 9194 Teservis Höganäs, 13 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:26)
1492 9297 Teskedar 12 st, silver. Längd: 12 cm, etui. Vikt: 165g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:43)
1492 9073 Textillängd Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Anakreon", 130x214 + fåll 14 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:27)
1492 9213 Tidningsbord + telefonhylla. Bredd: 52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:36)
1492 9275 Toilettebord 1950-tal, konstläder / mahogny. Bredd: 103 cm. Djup: 36 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:16)
1492 7396 Trädgårdsurnor ett par, metall. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:30)
1492 9360 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Blåsippor och vitsippor". Signerad, bladets mått: 14,5x18 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:48)
1492 8003 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Träsnitt. Signerad, daterad -78. Numrerad 231/410. Bildmått: 49x45 cm, yttermått inklusive ram: 65x60cm
1492 9127 Tvättservis 2 delar, Gustafsberg "Anna", tidigt 1900-tal. Höjd: 12-27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:33)
1492 9295 Urna Portugal. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:13)
1492 7398 Urnor ett par, Metall, svartpatinerade. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:33)
1492 9343 Vägghylla trä och mässing, G. Grönskog, 1903. Bredd: 49, höjd: 32 cm
1492 9305 Väggpendyl Ek, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 100
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:08)
1492 9202 Väggpendyl Förgylld. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:35)
1492 9207 Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:38)
1492 9128 Väggplatta Aron Sandberg (1873-1959), Sverige. Stengods, "Oden till häst", 32x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:46)
1492 9215 Väggskulptur trä. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:43)
1492 9220 Väggur 1700-/1800-tal, Dekor med Moder Svea, tre kronor & lejon. Höjd: 78 cm, längd: 50 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:44)
1492 8288 Väggur 1800-tal, 90x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1492 9216 Väggur emaljsiffror, 53x37 cm, nyckel
1492 9328 Väggur rokokostil. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:25)
1492 9043 Vas + sigill, brons, Orientaliskt. Höjd: 4,5-22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:17)
1492 9372 Vas + skålfat, keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 25 + längd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:59)
1492 9102 Vas Gefle. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:24)
1492 9293 Vas Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:20)
1492 8243 Vas Japan, 1900-tal. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:22)
1492 9296 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:58)
1492 9349 Vaser 2 st, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 9-16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:29)
1492 9030 Väska Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:28)
1492 9172 Vikskärm rokokostil, 1800-tal, bemålad. Längd: 4x59, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:33)
1492 9122 Vinglas 5 st, modell Helga. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)
1492 8195 Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25,5 cm. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:27)
1492 8234 Ytterfoder Kina. Diameter: 31, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:44)