Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 september 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1492 6138  Akryl Oidentifierad konstnär. Färgkomposition. Signerad Z Salamat, Akryl på duk, 80x65 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:26)

1492 8305  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Jos. Harrer, Fors, 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x32, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:14)

1492 9243  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Engelskt landskap, 36x57 cm, yttermått inklusive ram: 49x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:25)

1492 9133  Ampel Alabaster. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:33)

1492 9206  Arkivskåp ek. Tidigt 1900-tal. Angarths, Bredd: 50. Djup: 35 cm, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:31)

1492 9284  Assietter 9 st, Gefle, Safari. Diameter: 21,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:59)

1492 9014  Bajonett längd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:46)

1492 9130  Bajonett längd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:21)

1492 9252  Barbord med lös bricka. Bredd: 75, djup: 50 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:26)

1492 9093  Barskåp England, mahogny. Bredd: 81. Djup: 45 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:26)

1492 9319  Båtventil med spegel, Gorkum, Holland. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:53)

1492 9167  Bergèrer Ett par, rokokostil. Höjd: 85 cm, djup: 55 cm, längd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)

1492 9034  Bestick silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 39 delar. Längd: 12-19 cm, bruttovikt: 1460g (varav knivar 635g)

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:02)

1492 9165  Bestick i schatull 36 delar, Pärlemo / nysilver, England. Längd: 15-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:22)

1492 8112  Blandteknik Henrik Allert (f. 1937), Sverige. "Barkbåtsdrömmar. Signerad, blandteknik, bladets mått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:17)

1492 9280  Blandteknik Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1976,78x114 cm, yttermått inklusive ram: 88x124 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:40)

1492 9158  Bokhylla England. Bredd: 91, djup: 32 cm, höjd: 199 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:24)

1492 8290  Bokverk Olympiaden i bild och ord, Stockholm1912, s: Hermelin + 2 st. Album, 1936

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:12)

1492 9203  Bord Med hylla, bemålat. Bredd: 60. Djup: 49 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:51)

1492 9097  Bord Rotting. Bredd: 76, djup: 46 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:12)

1492 9161  Bordsdekorationer 3 st, Tuppar, metall. Höjd: 15-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:01)

1492 9199  Bordsfotogenlampa höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:57)

1492 8267  Bordslampa + kupa, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:52)

1492 9265  Bordslampa 1960-tal, mässing. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:04)

1492 9282  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:11)

1492 9269  Bordslampa Fd fotogenlampa. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:59)

1492 9266  Bordslampa funkisstil, nutida. Höjd: 46 cm

1492 9212  Bordslampa Lindshammar, Globen, 1989. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1492 9271  Bordslampa nutida, Tenn / skinn. Höjd: 84 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:36)

1492 9289  Bordslampfot nysilver. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:10)

1492 9264  Bordslampfötter Ett par, Einar Bäckström, Märkta EB. Höjd: höjd. 36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:21)

1492 9250  Bordslampor ett par, jugendstil. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:45)

1492 9288  Bordsspegel Gjutjärn, senare bemålning. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:06)

1492 9119  Bordsspegel Metall. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:41)

1492 9053  Bordstabletter 2 st, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Manhattan, 30x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:06)

1492 9382  Bordstelefon Kobra. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:10)

1492 9099  Bricka + ask med lock, Herend. Längd: 17 - 31

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:29)

1492 9015  Bultlås Antikt. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:43)

1492 9143  Byrå 1800-tal, bemålad. Bredd: 110d. 42. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:06)

1492 8233  Byrå 1890-tal, valnöt (fd. Spegelbyrå. Bredd: 95, djup: 52 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)

1492 9144  Byrå mahogny, Karl Johan, k. 110, djup: 47 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:29)

1492 9322  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 100. Djup: 51 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:46)

1492 9123  Cabaret Teak, med glasskålar, ej komplett (saknar två skålar). Diameter: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:53)

1492 9171  Cake stand England, mahogny. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:50)

1492 9393  Camè guldinfattad, 3,2x2,8 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:17)

1492 8194  Cigarettskrin Sterlingsilver, Mexiko. Bruttovikt: 440 g. Längd: 16 cm, djup: 9,5 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:01)

1492 9069  Dekorelement/beslag brons. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:06)

1492 9096  Dessertskålar 8 st. Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Ultima Thule", Iittala. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:51)

1492 9353  Djupa 10 st, Tallrikar, Fasan, Gustafsberg, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:08)

1492 9104  Docka trä, Japan. Signerad. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:23)

1492 9116  Dosa Kina, metall / emalj. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)

1492 2093  Dosa med lock, Glas. Mary Gregory-dekor, 1880/90-tal. Diameter: 12. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:26)

1492 9039  Etagebord längd: 46 cm, djup: 32 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:46)

1492 8261  Fällbord 1700-/1800-tal, alrot. Diameter: 90 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:44)

1492 9019  Färglitografi 2 st, Frygelius/Boczewska. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 59x46-72x55, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:32)

1492 9379  Färglitografi 2 st, Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 300-upplaga, färglitografi, yttermått inklusive ram: 38x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:45)

1492 9024  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 270/310. Färglitografi, bildmått: 26x31 cm, yttermått inklusive ram: 43x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:12)

1492 6062  Färglitografi Gerry Eckhardt (1902-1984), Lettland. Abstrakt djur. Signerad, färglitografi, numrerad 88/150. Bildmått: 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:26)

1492 6336  Färglitografi Göran Hahne (f. 1943), Sverige. "Storskär". Signerad, numrerad PT 17/25. Färglitografi, bildmått: 54x36 cm, yttermått inklusive ram: 81x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:00)

1492 8042  Färglitografi Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Marin. Signerad, daterad 1912. Signerad i trycket. Färglitografi, bildmått: 32x46 cm, yttermått inklusive ram: 38x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)

1492 9318  Färglitografi Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Blomsteräng. Signerad, numrerad 149/350. Färglitografi, bildmått: 36x46 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:34)

1492 9146  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Kompostiion. Signerad, färglitografi, numrerad 33/99, daterad -88. Bladets mått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:11)

1492 5276  Färglitografi Lenny Clarhäll (f. 1938), Sverige. Huvud med hatt. Signerad, färglitografi, numrerad 25/260. Bildmått: 41x49 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm

1492 7001  Färglitografi Lenny Clarhäll (f. 1938), Sverige. Solnedgång över liten by vid sjö. Signerad, färglitografi, numrerad 65/260. Bildmått: 65x48 cm, yttermått inklusive ram: 84x64 cm

1492 9025  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, daterad 82, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:15)

1492 9155  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad och numrerad: 49/225, Färglitografi, bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:21)

1492 9254  Fat + skål med hänkel, nysilver. Diameter: 35 längd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:48)

1492 9383  Fat + skål, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. Diameter: 18. 5-33. 5 cm

1492 9347  Fat Arabia, diameter: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:25)

1492 2079  Fat på fot, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 21. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:20)

1492 9312  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:18)

1492 7135  Fåtölj Safarimodell, läder

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:23)

1492 9100  Fåtölj Tillskriven Arkitekt Erik Lallerstedt. Längd: 93 cm. Djup: ca 90 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:33)

1492 9188  Fåtöljer Ett par, Caleggi + extratyg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:45)

1492 9164  Fisktallrikar 8 st. Olika färger. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:18)

1492 9114  Fotoram mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:15)

1492 9106  Fruktknivar 6 st, Solingen, Tyskland. I ställ. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:47)

1492 9350  Fruktservis 13 delar, Villeroy & Boch, diameter: 18-34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)

1492 9072  Gardiner 2 längder, "Fägring stor", Design, Ann-Chatrine Slarid. Längd: 270 med fåll, cax145 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:14)

1492 9061  Glas 4 st, Georges Briard. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)

1492 9108  Glasburk med lock, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Novy Bor, -92. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:48)

1492 9385  Glasservisdelar 18 delar, Swdish Old, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 4 - 17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:58)

1492 9375  Glasservisdelar 35 delar, Karlberg, Kosta. Höjd: 7 - 19

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:59)

1492 9251  Golfbag 1970-tal, med klubbor m ä. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)

1492 9334  Golvlampa Ateljé Lyktan, Kron. Höjd: 130

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:12)

1492 8275  Golvlampa Fagerhult, metall, vit. Höjd: 128

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:28)

1492 9150  Golvlampa Trä, barockstil. Höjd: 176

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:46)

1492 9270  Golvlampfot 1960/70-tal, glas och mässing. Höjd: 110 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:24)

1492 9278  Golvvas Germany. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:06)

1492 8081  Golvvas Japan, Trumpetform, ca 1700. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:35)

1492 9153  Golvvas Kina, 1800-tal. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:30)

1492 9292  Gräddkanna + sockerskål, silver, 1963. Höjd: 9-10 cm. Vikt: 150g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:28)

1492 9390  Grafiska blad 4 st, England, yttermått inklusive ram: 61x90 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:12)

1492 9263  Grytor med lock 2 st, Design: Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. 1970-tal, "Skultuna Diplomat", Teflon. Höjd: -14-18. Diameter: 18-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:53)

1492 9311  Hallbyrå 3-lådig. Bredd: 66, djup: 32 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:55)

1492 9209  Hallbyrå mahogny, rokokostil. Bredd: 43 cm. Djup: 30 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:23)

1492 9070  Handdukar 12 st, oklippta, 50x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:36)

1492 9344  Hästbjällror Ett par, modell äldre. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:27)

1492 9394  Herrarmandsur SAS 50-årsjubileum. Quartsverk. Diameter: 3,3

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:48)

1492 7014  Hörnskåp 1700-/1800-tal. Höjd: 225, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:45)

1492 9138  Hörnskåp furu, 1800-tal. Höjd: 113

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:58)

1492 9075  Jardiniere Sune Bäckström, brons, Swedish Grace. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:57)

1492 2094  Kaffegods 12 delar, Asien

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:37)

1492 9304  Kaffegods Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, 6 koppar med fat

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:52)

1492 9291  Kaffekanna silver. Höjd: 23 cm. Vikt: 680g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:11)

1492 9226  Kaffekoppar 8 st. 1800-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:53)

1492 9378  Kaffeservis 14 delar, Royal Albert, Drottning Elisabeths II: s kröning

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:40)

1492 9314  Kaffeservisdelar Rosenthal, Classic Rose, 13 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:05)

1492 9049  Kandelaber mässing, Gusum. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:13)

1492 9329  Karmstol ek, snurr, fornnordisk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:10)

1492 8083  Karmstol Rokoko, provinsarbete, bemålad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:36)

1492 9200  Karmstol snurr, modell äldre

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:01)

1492 9017  Karmstolar ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:50)

1492 9185  Keramiktavla 1950-tal, 57x16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:30)

1492 9290  Knivställ nysilver, WMF + 5 knivar + skål med glasinsats. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:11)

1492 8240  Kolbox 1800-tal, metallrelief. Längd: 56, djup: 38 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:18)

1492 9351  Konjakskupor 9 st. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:02)

1492 9286  Konstglas 3 delar, bland annat Kosta. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:25)

1492 9120  Konstglas 3 delar. Höjd: 11-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:26)

1492 9346  Konstglas 8 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 8-27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)

1492 8150  Konstglas fat, Martti Rytkönen (f. 1960), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:49)

1492 9103  Lampbord Oktagonalt. Diameter: 65, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:31)

1492 9134  Lampett Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2572. Längd: 38, djup: 27 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:57)

1492 9330  Lavoar med marmorskiva, omkring 1900. Bredd: 67. Djup: 50 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:56)

1492 9315  Leksaksdjur 7 st. Steiff, märkta med plomb, Höjd: 8 - 34

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:28)

1492 8012  Ljushållare 6 st, Iittala. Höjd: 6-7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:32)

1492 9028  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:30)

1492 6212  Ljuslyktor 18 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. För Skruf, Glas. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:11)

1492 9337  Ljusstakar 10 st, Igloo, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, Stapelbara. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:07)

1492 9058  Ljusstakar 4 st, Orrefors, "Celeste", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 34-41 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)

1492 9047  Lockskål Kina. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:02)

1492 9373  Lockurna porslin, Napoli. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:52)

1492 9162  Lockurnor Ett par, Kina. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:32)

1492 9131  Lodursregulator höjd: 143 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:58)

1492 9281  Masker 2 st, Trä, Afrikana. Höjd: 45-46 cm

1492 9012  Mat / kaffegods 10 delar, Arabia, Kosmos, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Höjd: 2-9 cm, diameter: ca 8-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1492 9326  Matbord 1970-tal, Furu. Diameter: 120. Höjd: 73,2 st ilägg a 47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:50)

1492 8242  Matbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. 1968. Bredd: 175, djup: 140 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:20)

1492 9189  Matbord massiv ek. Bredd: 220. Djup: 110 cm, höjd: 77 + 2ilägg, a 50, total längd 320

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:05)

1492 8197  Matsalsgrupp 9 delar, England, Bord + 8 stolar. Längd: 161, djup: 100 cm, höjd: 75,2 iläggx53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:42)

1492 9370  Matservis 60 delar, Eschenbach

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)

1492 9354  Matservisdelar 15 delar, Geranium, Gustafsberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:51)

1492 9301  Matservisdelar Gustavsberg, Roccoco, ca 50 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:31)

1492 7287  Matservisdelar Rosenthal, Maria, 42 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:51)

1492 9247  Matta Kina, 150x245 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:47)

1492 9364  Matta Kina, 160x235 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:03)

1492 9272  Matta Nöthår, 1950-tal, 134x200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:15)

1492 9232  Matta Orientalisk, 185x276

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)

1492 9367  Matta Orientalisk, 210x310 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:45)

1492 9366  Matta Orientalisk, Bochara, Galleri, 84x372 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)

1492 9045  Matta orientalisk, Pakistan, 198x260 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)

1492 9363  Matta Orientalisk, Silke, 92x136 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)

1492 9273  Matta Rya, Monogramsignerad 1940,120x200 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:16)

1492 9013  Meny omkring sekelskiftet 1900, handskriften, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:20)

1492 9137  Nattygsbord Ett par, teak, med låda och hylla. Bredd: 40. Djup: 32 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)

1492 9036  Nattygsbord med stenskiva. Bredd: 37, djup: 32 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:12)

1492 9230  Oljemålning Alexander Altmann, Kustmotiv. Signerad. Olja på pannå, 35x53 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:48)

1492 9107  Oljemålning Anita Hellström, Signerad, "Rörelse i sidled", yttermått inklusive ram: 31x100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:42)

1492 9060  Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Stilleben med smultron. Signerad. Olja på pannå, 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:55)

1492 9078  Oljemålning Axel Skilving (1909-1978), Sverige. Liljekonvaljer. Signerad Skilving. Olja på duk, 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:46)

1492 9217  Oljemålning B Berg, Signerad, Interiör. Olja på duk, 60x75 cm, yttermått inklusive ram: 78x92

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:35)

1492 8307  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, motiv från Rivieran. Olja på pannå, 35x70 cm, yttermått inklusive ram: 50x86 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:18)

1492 9182  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Sydländsk by. Signerad. Olja på duk, 19x49 cm, yttermått inklusive ram: 36x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:02)

1492 9316  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Modell. Signerad. Olja på duk, 71x49 cm, yttermått inklusive ram: 73x97 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:26)

1492 9066  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Tegnérlunden tidig vår". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:52)

1492 9115  Oljemålning Erik Eriksson. Signerad, "Stilleben med svart krus". Olja på duk, 43x70 cm, yttermått inklusive ram: 52x81 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:12)

1492 9388  Oljemålning Fanny Klingbom (1861-1926), Sverige. Grisslehamn från sjösidan med Gamla Posthuset och Ålandstelegrafen. Signerad Sundberg. Olja på duk. 41x65 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:38)

1492 9033  Oljemålning Göte Long (1914-1993), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 48x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:41)

1492 7205  Oljemålning Gretha Turén (1901-1979), Sverige. Hus. Signerad. Olja på duk, 36x65 cm, yttermått inklusive ram: 50x80 cm

1492 9380  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad, Ateljéinteriör. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x98 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:17)

1492 9218  Oljemålning H Roda. Signerad a tergo. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:39)

1492 7110  Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. "I parken". Signerad. Olja på pannå, 17x16 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:25)

1492 7111  Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. "Mot dagen". Signerad. Olja på duk, uppklistrad, 23x24 cm, yttermått inklusive ram: 28x29 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:41)

1492 8060  Oljemålning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 26x60 cm, yttermått inklusive ram: 38x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)

1492 9091  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Segelbåtar. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 153x123 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:17)

1492 9258  Oljemålning M Sammot. Signerad, Eibsee Garmisch partenkirchen. Olja på duk, 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:52)

1492 9005  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, landskap. Ej signerad. Olja på pannå, 23x34 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:31)

1492 9079  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Landskap med slott, 1800-tal. Olja på duk, 39x60, oramad

1492 9302  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, insjölandskap. Olja på duk, 50x30 cm, yttermått inklusive ram: 64x46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:06)

1492 9065  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv av bläckfiskarm. Signerad Nicolin, daterad 1994. Olja på duk, Diameter: 50 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:57)

1492 7161  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Finger, "Taormina". Olja på pannå, 69x98 cm, yttermått inklusive ram: 82x111 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:36)

1492 9081  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Nyberg, Tvätterskor. Olja på pannå, 36x57 cm, yttermått inklusive ram: 57x78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:51)

1492 9080  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1930, skånegård. Olja på duk, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:55)

1492 9303  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1967, Modell. Olja på duk, 84x65 cm, yttermått inklusive ram: 90x71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:14)

1492 9317  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kor. Olja på duk, 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:31)

1492 8280  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med väg. Olja på duk, 30x44 cm, yttermått inklusive ram: 39x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:33)

1492 9219  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:40)

1492 7226  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, vinter. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:27)

1492 8157  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Solrosor. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 78x67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:20)

1492 9006  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 26x20, yttermått inklusive ram. 38x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:44)

1492 9231  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Vahtra, "Paris -29". Olja på pannå, 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:05)

1492 9085  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Takåsar. Signerad, daterad -57. Olja på pannå, 34x62 cm, yttermått inklusive ram: 48x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:53)

1492 9011  Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. "Frostlandskap". Signerad, daterad 90. Signerad. Olja på duk, 65x81 cm, yttermått inklusive ram: 72x88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:08)

1492 2092  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Par". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:08)

1492 5341  Oljemålning P A Persson, Signerad, Kustmotiv. Olja på duk, 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x51 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:36)

1492 9086  Oljemålning Religiöst motiv. Ej signerad. Olja på pannå, 111x74, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)

1492 9004  Oljemålning Rolf Trolle (1883-1972), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:33)

1492 9241  Oljemålning Signerad A Wennerberg, Vinterlandskap. Olja på duk, 64x100 cm, yttermått inklusive ram: 79x114 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:04)

1492 9240  Oljemålning Sixten Holmberg. Signerad, insjölandskap. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 75x95 cm

1492 8027  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), svampkorg. Signerad, 2017. Olja på duk, oramad, 40x55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:24)

1492 9046  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Signerad, Ballerina. Olja på duk, 47x62, oramad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:47)

1492 9309  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1970, "fyrverkeri". Olja på duk, 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm

1492 9225  Optikerset + ritbestick, i fodral. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:45)

1492 9377  Pastell Carl Brandy. Signerad, daterad 95, vinterlandskap, 37x55, oramad skadad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:51)

1492 9276  Pelarbord Nyrokoko, Nyrokoko. Diameter: 40, höjd: 73 cm

1492 9339  Pianoljusstakar Ett par, Jugend. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:34)

1492 9145  Piedestal stenskiva. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:20)

1492 9136  Piedestal trä. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:13)

1492 9095  Plafond Östen Kristiansson, "Plafo", Luxus. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:31)

1492 9126  Plåtburkar 2 st. Längd: 21-32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:54)

1492 9054  Plunta + karaff, kristall. Höjd: 21-31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:57)

1492 9384  Ramar 2 st. Ramens innermått: 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 56x49 resp. Ramens innermått: 56x49, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:49)

1492 8154  Remmare 11 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)

1492 9118  Reseur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)

1492 9141  Rökbord Senjugend, kopparskiva. Diameter: 60, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)

1492 9029  Röllakan 168x245 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:37)

1492 2097  Sabel med balja. Längd: 93 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)

1492 8132  Sabel Svalling, Eskilstuna. Längd: 110

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:26)

1492 9055  Salt/pepparkar Kristall, med Silver/Emalj korkar. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:07)

1492 9348  Saltkar 4 st, Silver / emalj / glas, Norge. Höjd: 4 cm, bruttovikt: 170g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:12)

1492 9052  Saltkar 4 st, Silver/glas. Längd: 5,5 cm. Vikt: 285g

1492 9208  Samlartallrikar 6 st, Arabia, 20x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:03)

1492 9310  Satsbord Orientalisk stil. Höjd: 42-60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:05)

1492 8254  Sekretär sengustaviansk stil, 1900-tal, mahogny, mässingsdekor. Bredd: 88, djup: 51 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)

1492 9074  Servetter 12 st, Almedahls, Drakmönster, 50x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:07)

1492 9371  Servisdelar 5 delar, Pyro, Gustavsberg. Höjd: 4 - 13

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:45)

1492 7288  Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, Rosenthal, Maria, ca 45 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:52)

1492 9056  Servisdelar Rörstrand, Annika, 60 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:43)

1492 9191  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, 23 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)

1492 9192  Skål på fot + cigarettställ, Dresden. Höjd: 15-24 cm, diameter: 9-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)

1492 8087  Skål Transjö, diameter: 21. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:10)

1492 8183  Skål på fot Ulrica Hydman. Vallien, Kosta Boda, diameter: 18, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)

1492 9274  Skålar 3 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 9-13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:20)

1492 5080  Skänkskåp Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 134. Djup: 53 cm, höjd: 197 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:25)

1492 9333  Skåp med lådor 1800-tal, betsad furu. Längd: 133, djup: 55 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:55)

1492 9300  Skedar + gafflar, silver, 6+ 10 st. Längd: 15-17,5 cm. Vikt: 405g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:44)

1492 9298  Skedar 6 st, silver, Vasa. Längd: 18 cm. Vikt: 210g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:33)

1492 9246  Skeppsmodell Engelskt. Längd: 100, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:32)

1492 9335  Skrin 1700-/1800-tal. Längd: 44, djup: 34 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)

1492 9084  Skrin silver, Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 13. Djup: 9,5 cm, höjd: 7 cm, vikt: 440g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:19)

1492 9195  Skrivbord teak, 1960-tal. Bredd: 150. Djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:03)

1492 9129  Skulptur "Lyftet", Henry Gustafsson (1943-2005), Sverige. Sten / tenn. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:11)

1492 9342  Skulptur 1960-tal, fågel. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:38)

1492 9180  Skulptur Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. 1son 15/50, Konstglas, ansikte, på metallställning. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:11)

1492 9117  Skulptur Emaljerad plåt, Studio Laurana, Italien. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:55)

1492 9235  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Spökmusen, Ur serien "Menageri", Gustavsberg. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:41)

1492 9113  Skulptur porslin, Staffordshire. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:18)

1492 8207  Skulpturer 12 st, Gjutjärn. Höjd: 1-16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:09)

1492 8186  Skulpturer 2 st, brons. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:11)

1492 9193  Skulpturer 2 st, parian. Höjd: 19-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:40)

1492 9170  Skulpturer 2 st. Bron / mässing. Höjd: 8 - 26

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:53)

1492 9262  Skulpturer 8 st, Trägubbar, Bengt Råsten. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:49)

1492 9327  Slagbord Furu. Bredd: 42, djup: 60 cm, djup: 77, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1492 9110  Snusflaska Kina, ben / trä. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:42)

1492 9139  Soffa 1880-tal. Längd: 140

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:15)

1492 8274  Soffa Arne Norell, Merkur, skinn. Längd: 192

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)

1492 9187  Soffa Campeggi. Längd: 200

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:22)

1492 9092  Soffa Skinn. Längd: ca 230

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:57)

1492 9101  Soffbord Hunters Table, mahogny. Bredd: 150. Djup: 44+ 2x24, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:03)

1492 9142  Soffbord med hylla, korg. Bredd: 100. Djup: 47. Cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:57)

1492 9248  Soffbord Metall. Bredd: 117, djup: 73 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:40)

1492 9331  Soffbord Stenskiva. Bredd: 150, djup: 75 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:43)

1492 9332  Soffbord travertin, krom / glasskiva, 1980-tall. 118. Djup: 79. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 21:02)

1492 9168  Solur metall / koppar. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:02)

1492 9308  Spegel 3-delad. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:34)

1492 9163  Spegel barockstil, 55x44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:51)

1492 9257  Spegel Barockstil, nutida, 87x116 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)

1492 9197  Spegel Björkrot, 56x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:08)

1492 9109  Spegel Lackerad furu, 54x95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1492 8008  Spegel med förgylld ram, 95x83 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:23)

1492 9307  Spegel Oval, 71x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:41)

1492 9356  Spegel rokokostil. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:21)

1492 9214  Speldosa 1800-tal, intarsia. Längd: 52, djup: 22 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:06)

1492 9245  Spisatrapp Hörnmodell. Höjd: 106

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:13)

1492 9068  Spjälband Jugend. Längd: 180

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)

1492 8295  Starkvinsglas + bonbonjär, 12 + 1 delar, kristall, Böhmen. Höjd: 15 ca

1492 9076  Stol Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:19)

1492 9236  Stolar 4 st, Axel Einar Hjorth, Modell "Typenko", NK Nordiska Kompaniet, 4 november 1931. Brickmärkt. Betsad björk, genombruten rygg, lös stoppad sits

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)

1492 2082  Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:21)

1492 7121  Stolar 6 st, Rokokostil, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:55)

1492 9038  Stolar ett par, mahogny, 1950-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:35)

1492 9201  Stolar Ett par, spjälrygg, 1940-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:04)

1492 9211  Stringbokhylla längd: 240 cm, djup: 20 cm, höjd: 220 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:28)

1492 9041  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 59, djup: 15 cm, höjd: 51 cm

1492 9221  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:24)

1492 8241  Sybaron 1800-tal, omarbetad. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:19)

1492 9255  Sybord nyrenässans, Valnöt. Bredd: 51. Djup: 41 cm, höjd: 78 cm

1492 9166  Sybord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 55, djup: 34 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:04)

1492 9365  Takarmatur 1930-tal, plåt / glas / mässingsdetaljer. Diameter: 62, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1492 9026  Takarmatur Alabaster. Diameter: 40 cm

1492 8213  Takarmatur fd grammofontratt, bemålad plåt. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1492 8022  Takarmatur glas, graverad dekor. Diameter: 60, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:14)

1492 9132  Takarmatur jugendstil. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:50)

1492 9020  Takarmatur Orrefors. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:20)

1492 9222  Takarmatur prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:35)

1492 9023  Takarmatur Saturnus. Diameter: 54 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:13)

1492 9355  Tallrikar + kopp, 3 delar, Kina / Japan, modell äldre. Diameter: 20-23. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:15)

1492 8010  Tallrikar 11 st, B & G. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:33)

1492 9285  Tallrikar 4 st + ett par, Ljusstakar. Diameter: 24, höjd: 16 cm

1492 9238  Tavelram ramens innermått: 45x38, yttermått inklusive ram: 61x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:03)

1492 9175  Tavla Boksidor, Indien / Persien, yttermått inklusive ram: 41x92 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:48)

1492 9361  Tavlor 3 st, Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Yttermått inklusive ram: 58x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:29)

1492 9341  Tegods 19 delar, Royal Albert, "Aristocrat"

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:02)

1492 9205  Telefon Musse Pigg. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)

1492 9194  Teservis Höganäs, 13 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:26)

1492 9297  Teskedar 12 st, silver. Längd: 12 cm, etui. Vikt: 165g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:43)

1492 9073  Textillängd Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Anakreon", 130x214 + fåll 14 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:27)

1492 9213  Tidningsbord + telefonhylla. Bredd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:36)

1492 9275  Toilettebord 1950-tal, konstläder / mahogny. Bredd: 103 cm. Djup: 36 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:16)

1492 7396  Trädgårdsurnor ett par, metall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:30)

1492 9360  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Blåsippor och vitsippor". Signerad, bladets mått: 14,5x18 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:48)

1492 8003  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Träsnitt. Signerad, daterad -78. Numrerad 231/410. Bildmått: 49x45 cm, yttermått inklusive ram: 65x60cm

1492 9127  Tvättservis 2 delar, Gustafsberg "Anna", tidigt 1900-tal. Höjd: 12-27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:33)

1492 9295  Urna Portugal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:13)

1492 7398  Urnor ett par, Metall, svartpatinerade. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:33)

1492 9343  Vägghylla trä och mässing, G. Grönskog, 1903. Bredd: 49, höjd: 32 cm

1492 9305  Väggpendyl Ek, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 100

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:08)

1492 9202  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:35)

1492 9207  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:38)

1492 9128  Väggplatta Aron Sandberg (1873-1959), Sverige. Stengods, "Oden till häst", 32x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:46)

1492 9215  Väggskulptur trä. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:43)

1492 9220  Väggur 1700-/1800-tal, Dekor med Moder Svea, tre kronor & lejon. Höjd: 78 cm, längd: 50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:44)

1492 8288  Väggur 1800-tal, 90x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1492 9216  Väggur emaljsiffror, 53x37 cm, nyckel

1492 9328  Väggur rokokostil. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:25)

1492 9043  Vas + sigill, brons, Orientaliskt. Höjd: 4,5-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:17)

1492 9372  Vas + skålfat, keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 25 + längd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:59)

1492 9102  Vas Gefle. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:24)

1492 9293  Vas Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:20)

1492 8243  Vas Japan, 1900-tal. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:22)

1492 9296  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:58)

1492 9349  Vaser 2 st, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:29)

1492 9030  Väska Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:28)

1492 9172  Vikskärm rokokostil, 1800-tal, bemålad. Längd: 4x59, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:33)

1492 9122  Vinglas 5 st, modell Helga. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)

1492 8195  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25,5 cm. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:27)

1492 8234  Ytterfoder Kina. Diameter: 31, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:44)