Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 juli 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1479 7496  Akryl Oidentifierad konstnär. Segelbåt. Signerad. Akryl på papper, 44x42 cm, yttermått inklusive ram: 61x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:14)

1479 7198  Akvarell Amanda Sidwall (1844-1892), Sverige. Kustparti. Monogramsignerad, "Minnesutställningen Nationalmuseum 1942". Akvarell, bildmått: 30x37 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:11)

1479 7507  Akvarell Arne Isacsson (1917-2010), Sverige. Landskap. Signerad. Akvarell, bildmått: 18x23 cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:56)

1479 7441  Akvarell Bengt Wikström. Signerad, akvarell, bladets mått: 21x16 cm, yttermått inklusive ram: 42x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:40)

1479 5264  Akvarell Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Interiör, 27x23 cm, yttermått inklusive ram: 37x31, akvarell. Signerad. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:26)

1479 6115  Akvarell Isac Gustaf Claeson, tillskriven. Napolis hamn. Akvarell, 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 39x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:57)

1479 7159  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad B Silfverling, Solnedgång, "Luleå Juni 1929". Akvarell, bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:17)

1479 7321  Akvarell Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, akvarell, Man på bro, 20x9, yttermått inklusive ram: 35x23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:47)

1479 7312  Appliquer Ett par, metall, Gustaviansk stil. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)

1479 7381  Askkopp silver, Persien, diameter: 10. Vikt: 130g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:26)

1479 7453  Bajonett Sverige, så kallad permissionsbajonett. Längd: 35 cm i balja

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:44)

1479 7147  Barbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2227. Mahogny, två lådor, svart skiva med sarg och mässingsstång. Beslag i mässing, på hjul. Bredd: 82 cm. Djup: 51 cm. Höjd: ca 105 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:08)

1479 7165  Bestick + skål, 10 delar, silver. Längd: 14-21. Diameter: 7 cm, vikt: 320 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:29)

1479 7164  Bestick 19 delar, silver, Svensk Spets. Längd: 12,5-21 cm. Vikt: 452 g (varav kniv: 40 g)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:07)

1479 7160  Bestick 62 delar, silver, Chippendale, monogram. Längd: 10,5-25 cm, bruttovikt: ca 2300 g (varav knivar: 970 g)

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:04)

1479 7135  Bestick 8 delar, silver, udda modeller. Längd: 13 - 21. Vikt: 227 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:43)

1479 7288  Bestick i etui, 12 delar, Sheffield, silver / nysilver. Längd: 18 - 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:46)

1479 7278  Bestick i etui, 12 delar, skaft i pärlemor

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)

1479 7194  Bestick nysilver, 110 delar, Sheffield, England. Längd: 12-24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:27)

1479 7065  Bestickuppsättning Amsterdam, Nils Johan, nysilver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:37)

1479 7520  Biblioteksur Tempus Fuoit, England. Mahogny. Höjd: 35 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:51)

1479 7109  Blandteknik Birger Bia Peterson (1916-1997), Komposition, monogramsignerad, blandteknik, duk, yttermått inklusive ram: 43x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)

1479 7108  Blandteknik Birger Bia Peterson (1916-1997), komposition, monogramsignerad, blandteknik, duk, yttermått inklusive ram: 50x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:31)

1479 6464  Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 973. Blandteknik, bildmått: 92x77 cm. Bladets mått: 64x52 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:35)

1479 7020  Blandteknik Marja de Raadt (f. 1950), Nederländerna. "Selfportrait as a sunflower". Signerad, daterad 2008. Blandteknik, bildmått: 33x38 cm, yttermått inklusive ram: 53x63

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:39)

1479 7052  Blandteknik Monique Orsini (f. 1937), Frankrike. Komposition. Signerad. Blandteknik, bildmått: 32x78 cm, yttermått inklusive ram: 41x88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:28)

1479 7040  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 1970. Bladets mått: 29x55 cm, yttermått inklusive ram: 37x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)

1479 1051  Blandteknik Oidentifierad Konstnär, Fransk skola, 1800-tal, Mansporträtt. Proveniens: Cambi Casa Auction, Genoa, Italien, 12 juni 2019. Osignerad, Blandteknik, bildmått: 36x23 cm, yttermått inklusive ram: 49,5x37

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)

1479 7320  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad AL, komposition. Blandteknik, bildmått: 13x16 cm, yttermått inklusive ram: 26x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)

1479 7144  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, -53, komposition. Blandteknik, bildmått: 21x32 cm, yttermått inklusive ram: 47x58

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:56)

1479 6284  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll lurar på konstnär, bildmått. Ca 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x53 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 21:06)

1479 7516  Blandteknik Sara Johansson. Signerad, blandteknik, 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:25)

1479 7316  Blandteknik Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, blandteknik, (Båtar på Kinesiska sjön), 26x17 cm, yttermått inklusive ram: 41x33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:21)

1479 7348  Blandteknik Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, blandteknik, 19x16 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)

1479 7323  Blandteknik Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, blandteknik, 30x16 cm, yttermått inklusive ram: 45x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:05)

1479 7349  Blandteknik Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Hamn. Ej signerad, blandteknik. Bildmått: 23x24 cm, yttermått inklusive ram: 48x49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:19)

1479 7228  Blåsbälg 1800-tal. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:12)

1479 7322  Blyertsteckning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, "Castello Odeschalchi, Bracciano". Blyerts på papper, 58x82 cm, yttermått inklusive ram: 69x92 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:37)

1479 7067  Bonad 58x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:30)

1479 7326  Bönematta orientalisk, 116x180 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)

1479 4206  Bord design: Bob Van Den Berghe, "Cirkante", Tranekaer, Danmark. 125x125-200x200. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:40)

1479 6452  Bordsfotogenlampa elektrifierad. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:25)

1479 7482  Bordsfotogenlampor 2 st, majolika och metall

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:04)

1479 7211  Bordskanon mässing, trälavett, med laddningsstavar. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:14)

1479 7535  Bordslampa plåt. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:08)

1479 7434  Bordslampa Strindbergmodell. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)

1479 7400  Bordslampfot Kina, omarbetad vas. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:42)

1479 7438  Bordslampfötter Ett par, porslin. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:44)

1479 7347  Bordslampor 2 st, mässing, glaskupa, Fotogen / el. Höjd: 32-45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:20)

1479 7247  Bordslampor Ett par, Porcelaine de Paris. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:38)

1479 6135  Bordslampor ett par, Trä. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)

1479 6260  Bordsur Ny-Louis seize, mässing / marmor. Längd: 23. Djup: 10 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:24)

1479 7192  Brasset Metall. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:28)

1479 7143  Brickbord omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 62 cm. Bredd: 87 cm, bredd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:07)

1479 6092  Brosch/hänge Camé, 18k guld. Vikt: 4 g brutto, 2,5x2 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:23)

1479 7405  Burk med lock, porslin. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)

1479 7485  Burk med lock Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:41)

1479 7419  Burkar med lock, 3 + 1, Deco + Upsala-Ekeby. Höjd: 11-15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)

1479 6378  Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 79 cm, djup: 44 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:17)

1479 7484  Byrå med stenskiva, tre lådor. Bredd: 69 cm. Djup: 36 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)

1479 6182  Byrå Rokokostil. Bredd: 149, djup: 48 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:09)

1479 6073  Clubfåtölj Läder, 1920-/30-tal.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:44)

1479 7475  Dalahästar parti diverse. Höjd: ca 2 - 17 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)

1479 7249  Damarbetsbord Mahogny / Valnöt. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:30)

1479 6009  Elbas Supreme, i fodral. Längd: 116 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:26)

1479 6008  Elgitarr Squier "Strat", i fodral. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:25)

1479 7252  Emmafåtölj Röd plysch

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:49)

1479 6360  Etagebord Asien. Bredd: 44, djup: 33 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:34)

1479 7333  Etagebord England, idegran, bord med låda. Bredd: 46. Djup: 46 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:03)

1479 7215  Etagehylla cd-ställ, Bang & Olufsen. Höjd: 110 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:30)

1479 7289  Etsning Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Fönster. Signerad, numrerad 70/110. Bildmått: 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:49)

1479 7131  Etsning Oidentifierad konstnär. Porträtt föreställande Mozart. Signerad. Bildmått: 21x17 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm

1479 7387  Etsning Richard Årlin (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 22/34, daterad -71. Bildmått: 25x20rym: 40x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:58)

1479 7203  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Stilleben, Signerad, Med dedikation. Bildmått: 28x15 cm, yttermått inklusive ram: 63x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)

1479 7156  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. "Liljeholmsbron". Stämpelsignerad, numrerad 43/150, (FIB, Folket I Bild). Bildmått: 19x63 cm, yttermått inklusive ram: 37x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)

1479 7076  Fågelbad metall. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:22)

1479 7505  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 243/300, daterad -75. Bildmått: 39x39 cm, oramat löst blad, bladets mått: 66x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:05)

1479 7509  Färgetsning Kersti Strandberg (f. 1945), Sverige. "Blå natt III". Signerad, numrerad 58/100. Bildmått: 20x13 cm, oramat löst blad, bladets mått: 37x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:23)

1479 7225  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Trädgård. Signerad, numrerad 184/260, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 45x49 cm, yttermått inklusive ram: 60x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:31)

1479 7093  Färglitografi Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Fönster. Signerad, numrerad 23/310. Färglitografi, bildmått: 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 65x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:14)

1479 5251  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 1/300. Färglitografi, bildmått: 43x51 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:02)

1479 5205  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 12/200. Färglitografi, bildmått: 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:13)

1479 5254  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad HC, gårdsmotiv. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 55x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:05)

1479 5203  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad HC. Färglitografi, bildmått: 62x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:10)

1479 7021  Färglitografi Erik Olson. Signerad, daterad 1967, ansikten. Färglitografi, bildmått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:18)

1479 7086  Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 124/300, landskap. Färglitografi, bildmått: 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)

1479 7181  Färglitografi Jesper Waldersten (f. 1969), Sverige. Kvinnofigur. Signerad, numrerad 175/190, Färglitografi, bildmått: 43x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:34)

1479 7176  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Cyklister. Signerad, numrerad 160/290, oramat löst blad, 50x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:35)

1479 7088  Färglitografi Karl-Erik Forsberg (1914-1995), Sverige. "G". Signerad, numrerad 234/325, daterad 1984. Färglitografi, bildmått: 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 45x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:26)

1479 7051  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 27/200. Färglitografi, bildmått: 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 80x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)

1479 7095  Färglitografi Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Dans. Signerad, numrerad 31/290. Färglitografi, bildmått: 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 56x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)

1479 7388  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, bär dedikation. Färglitografi, bildmått: 61x44 cm, yttermått inklusive ram: 79x60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)

1479 7376  Färglitografi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Aperitif". Signerad i tryck, numrerad 11/55, intygas av Aina Åberg, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 23,5x23,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:09)

1479 7401  Färglitografi Peter Åström (f. 1946), Sverige. Cello 1. Signerad, numrerad 44/100, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 65x58 cm, yttermått inklusive ram: 97x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:57)

1479 5171  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 24/60. Färglitografi, bildmått: 42x57 cm, yttermått inklusive ram: 59x78 cm

1479 7512  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 68/88, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 51x23 cm, yttermått inklusive ram: 78x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:43)

1479 7498  Färglitografi Rune Jansson (1918-2014), Sverige. Skärgård med fyrar. Signerad, färglitografi, numrerad 186/300. Bildmått: ca 42x70 cm, yttermått inklusive ram: 59x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:55)

1479 7224  Färglitografier 2 st, Marion Belin (f. 1933), Sverige. Café. Signerade, yttermått inklusive ram: 45x39 & 39x45 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:42)

1479 7442  Färglitografier 2 st. Evy Låås (1923-1999), Sverige. Numrerade och signerade, -85 - 88. Färglitografi, bildmått: 33x27 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:24)

1479 7372  Fat + assiett, 2 delar, Kina, 1900-tal, diameter: 21-35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:21)

1479 7007  Fat 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval & Domino, 15,5x15,5 - 20x20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:05)

1479 7337  Fat Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. 27x27 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:47)

1479 7270  Fat Ett par Kina, 26x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:34)

1479 7542  Fat Inger Persson (f. 1936), Sverige. Ateljé Rörstrand. Stengods med turkos glasyr. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:50)

1479 7254  Fat på ställning, glas, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Höjd: 52. Diameter: ca 30,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:51)

1479 7183  Fat 0 skål 3 delar, Alessi & Iittala, rostfritt, diameter: 19-34,40x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:34)

1479 7487  Fåtölj med pall, Furninova. Bredd: 84 cm. Djup: 80 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:31)

1479 7148  Fåtölj skinn /stålrör, hjulförsedd, 1970-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:33)

1479 7242  Fåtöljer Ett par, karmar, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:30)

1479 6444  Fickur I klockställ, 3 st, modell äldre. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:15)

1479 7480  Figurin bisonoxe, glaserad keramik. Höjd: 11 cm. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:07)

1479 7471  Figurin fågel i glas, Ronneby glasbruk. Längd: 18 cm. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:44)

1479 7146  Fiol med stråke, saknar 2 strängar. Längd: 60 cm

1479 6047  Förstoringsglas omkring sekelskiftet 1900, mässing. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:20)

1479 7463  Fotoram omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:56)

1479 7371  Frimärksalbum 3 st, Div frimärken

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:18)

1479 7263  Frukostservis 34 delar, Villeroy & Boch

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:04)

1479 6068  Galgställ ett par, mässing, Järnfot. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)

1479 7397  Glasassietter 3 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda + 1 Bergdala. Diameter: ca 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:26)

1479 7468  Glasskål blått glas, ej märkt. Diameter: 21 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:51)

1479 7036  Golvlampa Ray från CO Bankeryd, justerbar/vridbar. Höjd: 123cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:06)

1479 7332  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 120

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:48)

1479 7358  Golvur 1900-tal, björk / mahogny / glaspartier. Höjd: 204, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:58)

1479 7124  Golvvas Kina, Fotspricka. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:02)

1479 7517  Grafiskt blad BECK & JUNG, Sverige. Triple lift. Signerad, numrerad 44/150, daterad 1978, bladets mått: 25x45 cm, yttermått inklusive ram: 35x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:50)

1479 7180  Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Signerad, numrerad 16/75, oramat löst blad. Bladets mått. 36x29,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)

1479 7179  Grafiskt blad Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 9/90. Oramat löst blad. Bladets mått: 36x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:57)

1479 7188  Grötterrin Tenn, 1800-tal, diameter: 21. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:20)

1479 7234  Gungstol Windsormodell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:57)

1479 7394  Hat stand Kina. Porslin. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)

1479 7103  Huggare 2 st, modell äldre. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:07)

1479 6201  Ikon 3 delad, 1900-tal, 32x41 cm

1479 7389  Kaffekoppar 12 del + ett extrafat, Tuscan England

1479 7063  Kaffekoppar 2 st, "Fructus", Rörstrand. Polykrom handmålad dekor med frukter

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)

1479 7265  Kaffeservis 18 delar, Balmoral, Rosenthal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:55)

1479 7540  Kaffeservis 27 delar, Tuscan, England

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:31)

1479 7163  Kaffeskedar + dessertgafflar, 12 + 3 delar, silver, CG Hallberg, 1962. Längd: 11-15 cm. Vikt: 320 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:22)

1479 7284  Kaffeskedar + sockertång + gaffel, 19 delar, silver. Längd: 8 cm. Vikt: 212 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:51)

1479 7548  Kakburkar 3 delar, plåt. "Kakor", 1950-tal, 23x23 cm. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)

1479 7193  Kakfat på fot 7 st, metall, "Arthur Price, England", diameter: 18, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:22)

1479 7259  Kanna + fat, 2 delar, Imari / blåvitt. Höjd: 13 +, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:38)

1479 7167  Kannor + skålar, 2 + 2 delar, Orrefors, diameter: 16. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)

1479 6032  Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Lata greven. Brickmärkt

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)

1479 7432  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:47)

1479 6273  Karmstolar Ett par, 1950/1960-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:36)

1479 7536  Karmstolar Ett par, rokokostil, lösa sittkuddar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)

1479 7454  Kikare Verres Supérieurs, tidigt 1900-tal. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:12)

1479 7458  Knivar Afrikanska. Längd: 32-72 cm (i slida)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:15)

1479 7435  Konstglas 4 delar, Kosta, Pukeberg och Sea. Höjd: 7 - 12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)

1479 7437  Konstglas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:02)

1479 4213  Konstglas Rolf Sinnemark (f. 1941), Sverige. Unik, 2009-03. Diameter: 45 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:54)

1479 7528  Konstlexikon 8 st. E Benezit, engelska, 25x17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)

1479 7527  Konstlexikon Allhems Svenskt Konstnärslexikon, 5 st halvfranska band

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:28)

1479 7413  Kopparföremål parti diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:56)

1479 7239  Kopparpannor + kafferost, 4 delar. Längd: 29-64 cm

1479 7303  Kopparstick 2 st, Kolorerade Bryssel & Florens, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 35x46 - 53x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:11)

1479 7301  Kopparstick 6 st, Slott, Kolorerade. Bildmått: 18x29 cm, yttermått inklusive ram: 31x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:42)

1479 7369  Krus Saltglaserat stengods, "BP". Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:19)

1479 7382  Kuverttallrikar 9 st, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)

1479 7523  Litografi Chillida, monogramsignerad. Bildmått: 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:55)

1479 7028  Litografi Per Kirkeby (1938-2018), Danmark. Komposition. Signerad, numrerad 11/20. Bladets mått: 67x52 cm, yttermått inklusive ram: 82x62 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:32)

1479 6317  Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)

1479 6192  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)

1479 6070  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:42)

1479 7002  Ljuskrona Gustaviansk stil, 1800-tal. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:08)

1479 7370  Ljuskrona Hagamodell, Prismor. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:01)

1479 6114  Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:38)

1479 7447  Ljuskrona nyrokoko. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:05)

1479 6461  Ljuskrona Prismor. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:00)

1479 7001  Ljuskrona rokokostil, Bladprismor. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:01)

1479 4162  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:22)

1479 6156  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:20)

1479 7216  Ljusplåtar Ett par, nysilver. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:55)

1479 7238  Ljussläckare metall, modell äldre. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:06)

1479 7027  Ljusstakar Ett par, "Celeste", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:12)

1479 7035  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:32)

1479 7456  Ljusstakar Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:28)

1479 7127  Ljusstakar Ett par, omkring 1900, mässing och porslin. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:11)

1479 7066  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1968. Höjd: 16 cm. Vikt: 195 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:42)

1479 7450  Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:41)

1479 7083  Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Metall / koppar. Höjd: 31, längd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:32)

1479 7217  Ljusstake Taserud Hemslöjd, trä. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:59)

1479 7446  Lodur sent 1800-tal. Höjd: 130

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:25)

1479 7411  Malmkrona diameter: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:19)

1479 7422  Mat-/kaffeservis ca. 80 delar, Bavaria

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:54)

1479 7220  Matbord 1880-tal. Bredd: 103. Djup: 90 cm, höjd: 75 cm, en ilägg a 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)

1479 6392  Matsalsgrupp 8 delar, bord + 7 stolar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:38)

1479 7421  Matservis 19 delar, Paris, Gefle, Upsala-Ekeby

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:40)

1479 6168  Matservis Limoges, 41 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)

1479 6147  Matservisdelar Rörstrand, ca 30 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:26)

1479 7126  Matskedar + dessertgafflar + sked, silver, 6 + 12 + 1. Längd: 10-22. Vikt: 336 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:48)

1479 7162  Matskedar Ett par, silver, 1798, (A. DE). Längd: 23 cm. Vikt: 129 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)

1479 7363  Mått 7 st, Koppar. Höjd: 7-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:42)

1479 7274  Matta Afghan, 170x210 cm

1479 7283  Matta Frankrike, 262x360 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:26)

1479 7145  Matta Kelim, 141x197 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:48)

1479 7210  Matta Orientalisk, 102x148 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:42)

1479 6467  Matta Orientalisk, 123x180 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:46)

1479 7208  Matta Orientalisk, 125x197 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:07)

1479 6312  Matta orientalisk, 128x271 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:36)

1479 5191  Matta orientalisk, 130x265 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:40)

1479 6475  Matta Orientalisk, 140x205 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:56)

1479 6466  Matta Orientalisk, 141x206 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:45)

1479 7379  Matta Orientalisk, 185x256 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:13)

1479 6468  Matta Orientalisk, 71x109 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:47)

1479 7342  Matta orientalisk, Figural, galleri, 100x288 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:35)

1479 6313  Matta orientalisk, Galleri, 105x402 ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:38)

1479 7212  Matta Orientalisk, galleri, 91x289 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:07)

1479 4354  Matta Patchwork, 250x302, Carpetvista

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:40)

1479 6308  Matta Patchwork, 305x412 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:44)

1479 7171  Matta Röllakan, Signerad M, 195x300 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:38)

1479 6480  Militära dekorationer Knappar och beslag etc

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)

1479 7227  Mortel mässing, antik, skulpterad. Diameter: 11 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:51)

1479 7416  Mugg Abba, Tudor, 1970-tal. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:38)

1479 7170  Muggar + fat, 6 + s delar, Gustavsberg Ingegerd Råman & Rörstrand

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:10)

1479 6174  Nattduksbord/lampbord ett par, bemålade. Bredd: 55, djup: 50 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)

1479 7428  Nattygsbord Ett par, rotting, glasskiva. Bredd: 48, djup: 48 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:50)

1479 6321  Nattygsbord / byråar Ett par, rokokostil. Längd: 57, djup: 35 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:41)

1479 6458  Ölglas + snapsglas, 6 + 6 st, Lilla & Stora Björn, Design: Björn Ramel, Sea glasbruk. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:53)

1479 6106  Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. "Kitzbühl". Signerad. Olja på pannå, 72x59 cm, yttermått inklusive ram: 92x79

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:17)

1479 6293  Oljemålning Åsa M Waldau (Kristi Brud). Signerad, daterad 2005, Olja på duk, bildmått. 68x48 cm, yttermått inklusive ram75x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:23)

1479 7493  Oljemålning Barbro Gustafson (f. 1936), Sverige. "Lofoten". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 45x51 cm, yttermått inklusive ram: 46x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)

1479 6331  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Barn. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:54)

1479 7186  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. "Abendsonne, Norweg", Signerad. Olja på pannå, 58x103 cm, yttermått inklusive ram: 72x117 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:35)

1479 7336  Oljemålning Britt Wiström (f. 1936), Sverige. Får, Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:35)

1479 7209  Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:26)

1479 7538  Oljemålning Dewitt, komposition. Signerad. Olja på duk, 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 56x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:43)

1479 2016  Oljemålning Dorina Mocan (f. 1954), Sverige. "Leksakslådan", 1985. Ej signerad. Olja på duk, 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:49)

1479 7042  Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Kvinna vid hus. Signerad. Olja på duk, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)

1479 7043  Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:16)

1479 6484  Oljemålning Gunnar Wiberg (1894-1969), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, 47x52 cm, yttermått inklusive ram: 59x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:42)

1479 7119  Oljemålning Hans Osvald Larsson (1915-1973), Sverige. "Kvistar och viol". Signerad HOL (Hans Osvald Larsson). Olja på pannå, 25x16 cm, yttermått inklusive ram: 39x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)

1479 7115  Oljemålning Hans Osvald Larsson (1915-1973), Sverige. "Lena tröstar", flicka och man. Signerad HOL (Hans Osvald Larsson). Olja på pannå, 27x29 cm, yttermått inklusive ram: 39x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:50)

1479 7173  Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Gulärka". Signerad a tergo, 1983 Grundsund. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 31x43 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:22)

1479 7515  Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. "Rött följe". Signerad -65, Olja på pannå, 19x39 cm, yttermått inklusive ram: 26x47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)

1479 7291  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Tussilago. Signerad, daterad -70. Olja på duk, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:16)

1479 7374  Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Signerad, daterad 1983, "Prova hattar". Olja på pannå, 15x14 cm, yttermått inklusive ram: 19x18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:06)

1479 6199  Oljemålning Leif Formgren (1936-1998), Sverige. Signerad, "Lotsgatan". Olja på duk, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:22)

1479 7339  Oljemålning Måns Rossander (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:39)

1479 6309  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. "Hundlokor vid staket". Signerad, daterad 1940. Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm

1479 7514  Oljemålning Oidentifierad konstnär, komposition, ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)

1479 7352  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 74x57 cm, yttermått inklusive ram: 83x68 cm

1479 7351  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:55)

1479 7350  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad Spleny, stilleben. Olja på pannå, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 37x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:20)

1479 7315  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Olja på duk, ej signerad, 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm

1479 1030  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Damporträtt, 1800-tal. Olja på duk, 78x65 cm, yttermått inklusive ram: 100x86

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:50)

1479 7092  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, gata, oramad. Olja på duk, 60x90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:35)

1479 6048  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stilleben, 57x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:07)

1479 7343  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Eka. Signerad Arkel, -37. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:52)

1479 7395  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamn, monogramsignerad LS. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)

1479 7443  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad Bertilsson. Olja på duk, 61x51 cm, yttermått inklusive ram: 77x67 cm

1479 7199  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med stuga och kust. Signerad. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:43)

1479 7118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, flicka, monogramsignerad, -34, oramad. Olja på pannå, 32x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:28)

1479 7116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Stadsmotiv, -99, oramad. Olja på pannå, 44x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:35)

1479 7318  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Religiöst motiv. Ej signerad. Olja på duk, 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:30)

1479 7297  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Hoffman, blomsterstilleben. Olja på pannå, 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:17)

1479 7300  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, 1900-tal. Ej signerad. Olja på pannå, 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 33x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)

1479 7201  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, Signerad Hasse, -12. Olja på pannå, 46x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:17)

1479 7178  Oljemålning Olle Forss, Stilleben med krukväxt. Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:36)

1479 7202  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Lunchrast. Signerad, daterad -47, olja på pannå, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 52x59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:31)

1479 7306  Oljemålning Ralph Rilton (1907-2006), Sverige. Hand. Signerad, daterad -87. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:30)

1479 7226  Oljemålning Simone de Dardel (1913-1996), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 52x36 cm, yttermått inklusive ram: 64x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:03)

1479 7324  Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, oramad. Olja på duk, 43x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:04)

1479 7314  Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Signerad a tergo "Rossé 1870 Praya". Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 59x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:42)

1479 7313  Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Signerad, daterad 1889. Olja på duk, 23x33 cm, yttermått inklusive ram: 44x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:34)

1479 7307  Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), tillskriven, Polen, ej signerad. Olja på duk, 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 44x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)

1479 6198  Oljemålning Stig-Åke Lund (f. 1932), Sverige. Monogramsignerad, "Stadsgården". Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)

1479 7410  Oljemålning Sven Sinde, Clown. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 65x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:22)

1479 7302  Oljemålning Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Kvinna & byst. Signerad, daterad 1958. Olja på duk, 98x69 cm, yttermått inklusive ram: 121x92 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:44)

1479 7114  Oljemålningar 2 st, Hans Osvald Larsson (1915-1973), Sverige. Pojke och flicka. Signerad HOL (Hans Osvald Larsson). Olja på pannå, 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 39x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)

1479 7059  Oljemålningar 3 st, Anton Anderberg (1882-1973), Sverige. Signerad, daterad 1953, Väggfält från Restaurang / café, oramade, Bellman-inspirerade motiv, pannå, 140x122 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)

1479 7034  Oljemålningar Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 80x55cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)

1479 7408  Pallar Ett par. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:50)

1479 7531  Parti frimärken diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:10)

1479 7532  Parti frimärken diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)

1479 7530  Parti frimärken Förstadagsbrev med mera, 14 album

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:40)

1479 7356  Parti koppar 9 delar, 1800-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:19)

1479 7466  Parti kuriosa 5 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:34)

1479 7510  Parti lösa blad 8 st, akvareller och etsningar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:18)

1479 7459  Parti prismor 3 lådor

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:07)

1479 7354  Parti ramar 6 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 20x14 - 50x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:57)

1479 7182  Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figur. Signerad. Bildmått: 62x43 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:34)

1479 7525  Pinnsoffa Edsbyverken, 1960-tal. Björk. Rygg med spjälor, löstagbar nyomklädd sits, mindre förvaringsplats under. Brännstämplad. Längd: 160 cm. Djup: 45 cm, sitthöjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)

1479 6314  Pinnstolar 4 st, "Drott", IKEA

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)

1479 7462  Piphuvud i läderfodral

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:31)

1479 7478  Plunta + 13 st spetsglas. Gustav III: s monogram. Höjd: 16. 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:51)

1479 7038  Remmare 12+ 4+ 1st, grönt glas. Höjd: 19-22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:12)

1479 7330  Rökbord 192-tal, Intarsia, glasskiva, diameter: 60, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:46)

1479 7172  Röllakan Galleri, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 78x240 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:48)

1479 7101  Sablar + stickvapen, 3 delar, modell äldre. Längd: 60-90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:06)

1479 7099  Sablar 3 st. Längd: 80-85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:29)

1479 7230  Säckkärra modell äldre. Längd: 165

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:30)

1479 7357  Salongsgrupp 7 delar, Chippendalestil, mörkbetsad björk, flätad rotting

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:29)

1479 7175  Salt / pepparkvarn Skeppshult, järn / trä. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)

1479 7229  Sängskåp Ett par, Empire, Intarsia, mahogny, (fd del av soffa). Bredd: 36, djup: 68 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:25)

1479 7427  Satsbord 2 delar, blekt. Höjd: 57 cm

1479 6491  Sekretär + karmstol, Engelsk stil. Bredd: 51. Djup: 41 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:02)

1479 6391  Sekretär intarsia, Italien, 1900-tal. Bredd: 87 cm. Djup: 36 cm, höjd: 88 cm

1479 7390  Seltersglas 10 st. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:31)

1479 7177  Serigrafi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Ej signerad, "Sally", intyg av Aina Åberg, 32/150, oramat löst blad, 60x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:49)

1479 6401  Serveringsvagn Elsa Stackelberg, aluminium. Längd: 78, djup: 50 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:09)

1479 7282  Serveringsvagn Längd: 64 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:54)

1479 7308  Serveringsvagn längd: 70 cm, djup: 37 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:05)

1479 7407  Serveringsvagn teak, 1950-tall. 70, djup: 50. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:07)

1479 7385  Servetter Linne 33 st + bomull 18 st, 45x45 & 58x58 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:05)

1479 7464  Servisdelar 2 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Svart glasyr", Upsala-Ekeby, Gefle. Flintgods

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:25)

1479 7546  Servisdelar 2 delar, Wood & Sons, England. Blåvitt gods

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:29)

1479 7257  Sideboard England. Längd: 150 cm, djup 50 cm. Höjd: 91 cm, nyckel

1479 7455  Sifon glas och metall, Sparklets Ltd England, 1900-tal. Höjd: 34 cm. Diameter: 11 cm

1479 7286  Silver 5 delar. Längd: 5 - 11, vikt: 160

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:17)

1479 7534  Skål + vas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 14 - 26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)

1479 7010  Skål + vaser, 4 delar, bland annat Kjell Engman & Bertil Vallien. Höjd: 14-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:27)

1479 7174  Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Pukeberg, ej signerad, diameter: 27, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:10)

1479 7483  Skål på fot. Höjd: 28 cm, diameter: 25 cm

1479 7134  Skål Reliefmotiv, trä, bemålad, Norge, diameter: 19, höjd: 9,5 cm

1479 7128  Skålar mm Kina / Japan. Höjd: 3-15 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:52)

1479 7123  Skaldjursbestick 10 delar, nysilver. Längd: 20 cm

1479 7338  Skålfat Tilgman Keramik, "Roanta & Giraff", diameter: 36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)

1479 7060  Skåp barockstil, ek, två dörrar med reliefdekor. Bredd: 105 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 139 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:10)

1479 7138  Sked sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark. Längd: 16 cm. Vikt: 51 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:34)

1479 7345  Skedar + gaffel, 3 delar, silver. Längd: 15-18, vikt: 100g ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:28)

1479 7058  Skrivbord 1950-tal, mahogny, med bokylledel. Bredd: 126, djup: 81 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:03)

1479 7219  Skrivbord omkring 1900, Ådringsmålat. Bredd: 118. Djup: 59 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:17)

1479 5181  Skrivskåp 1700-tal, ek. Bredd: 130 cm. Djup: 62 cm, höjd: 210 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:03)

1479 7189  Skulptur "Cowparade", 2005. Längd: 16, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:10)

1479 7449  Skulptur häst, bemålat lergods. Längd: 30 cm, höjd: 17 cm

1479 7476  Skulptur i form av panter, sten. Längd: 38 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:48)

1479 7150  Skulptur Italien, lergods. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:54)

1479 7362  Skulptur Kina, porslin. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:13)

1479 7519  Skulptur lergods, björn, efter August Gaul, Meissen. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:34)

1479 7420  Skulptur metall, efter F Remington, på träsockel. Längd: 21, djup: 15 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:33)

1479 7168  Skulptur Sverker Eklund, Ångel, Trä, bemålad. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)

1479 7467  Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. I form av huvud. Signerad Kosta Boda, B Vallien 90100. Längd: 7,5. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:13)

1479 7197  Skulptur i glas Eva Lena Martinsson, Skruf, Älg, träsockel märkt ELM. Höjd: 15 + 5

1479 1041  Skulpturer 2 st, Efter Cousteau, Hästar, brons / marmorsockel. Längd: 17. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)

1479 6327  Skulpturer 2 st, porslin, Hollahaza, Ungern, pojke & flicka. Höjd: 25-27 cm

1479 6357  Skulpturer Ett par, efter Antoine Nelson, "Jeux de Enfants", bemålad metall / marmorsockel. Höjd: 18-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:26)

1479 7232  Slagbord Tidigt 1900-tal. Bredd: 25 + 2x52, djup: 70 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:55)

1479 7098  Slaglåsgevär 1800-tal. Längd: 125

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:23)

1479 7104  Slaglåspistoler 3 st. Längd: 23-35, olika åldrar

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:20)

1479 7190  Slipsar 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. "För Kavli". Längd: 150

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)

1479 7344  Smörgåsbestick silver, modell Olga, 12 + 9 st. Längd: 15-17. Vikt: 620g brutto

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:54)

1479 7486  Soffa Fogia, 3-sits. Längd: 208 cm. Djup: 101 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:48)

1479 7373  Soffa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, soffa, no 703. Längd: 190 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 80 cm, sitthöjd 45 ca. Armstöd 60cm ca, Sittkuddar med dunfyllning

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:10)

1479 6490  Soffa Längd: 210

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:02)

1479 6215  Soffa Rokokostil. Längd: 210. Höjd: ca 55-98,5 cm. Bredd: ca 60-77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:10)

1479 6216  Soffa Rokokostil. Längd: 210. Höjd: ca 55-98,5 cm. Bredd: ca 60-77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:15)

1479 7223  Soffbord 1930-tal, Björkrot. Diameter: 71, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)

1479 7367  Solur metall / koppar. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:45)

1479 7079  Solur metall. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)

1479 1046  Solur på stensockel, 1920-tal. Höjd: 102 + 140

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:11)

1479 6027  Spegel 104x68cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:24)

1479 7406  Spegel 172x71 cm

1479 7426  Spegel 1970-tal, 120x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:01)

1479 7033  Spegel 83x62cm

1479 7529  Spegel Eneträ, 100x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)

1479 7082  Spegel Gustaviansk stil, 1900-tal, 98x42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:02)

1479 7481  Spegel höjd: 67 cm

1479 6397  Spegel Karl Johan, mahogny, 115x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:48)

1479 7053  Spegel mahognyram, yttermått inklusive ram: 93x93 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:01)

1479 7429  Spegel oval, 62x52 cm

1479 6396  Spegel rokokostil, 88x60 cm

1479 6381  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 89 cm, djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:22)

1479 7477  Speldosor 2 st, skador, slitage

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:58)

1479 6211  Stekfat Kina, 1700-tal, + lock till terrin. Längd: 30-39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:29)

1479 7233  Stol England, skinn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:58)

1479 7240  Stolar 3 st, Jugend, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:44)

1479 6418  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)

1479 5241  Stolar 4 st, senbarock, kopplade ben. Sitthöjd: 47 cm. Höjd: 104 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:38)

1479 7444  Stop Tenn, 1943, graverat. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)

1479 7433  Stringhylla 2 gavlar, 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:36)

1479 5318  Svärd 3 st, Katana, Wakashi & Tanto. Längd: 42-102 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:48)

1479 6384  Sybord intarsia, lyrformad fot. Bredd: 61 cm, djup: 41 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)

1479 7006  Syltkrukor 4 st, bland annat Rörstrand & Höganäs. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:32)

1479 7384  Taburett Gustaviansk, etikettmärkt, Stockholms stolmakarämbete, bemålad. Längd: 41 cm, djup: 44 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:56)

1479 7541  Taburett NK, bemålad. Längd: 54, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:03)

1479 7383  Takarmatur + lampetter, 3 delar, mässing glas. Höjd: 30 - 45 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:19)

1479 7470  Takarmatur engelsk stil, grön plåtskärm, tre ljuspunkter. Diameter: 40 cm, höjd: ca 100 cm

1479 7526  Takarmatur frostat glas / teak, Luxus. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:21)

1479 6305  Takarmatur Jugend. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:23)

1479 7032  Takarmatur Koppar med glaskupol. Diameter: 46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)

1479 5210  Takarmatur mässing. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:24)

1479 7424  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)

1479 7474  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:04)

1479 6489  Takarmatur prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:55)

1479 7008  Takarmaturer 2 st, Zero, Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. A-Lampan, glas, metall. Höjd: 25ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:51)

1479 6363  Takfotogenlampa Jugend, mässing, glaskupa

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:41)

1479 7267  Tallrikar + assietter, 4 + 18 de. Rörstrand. Diameter: 21 - 27

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:11)

1479 7310  Tallrikar 14 st, modell "Meissen", Lökmönstret. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:38)

1479 7391  Tallrikar 2 st. + skål, Kina, 1700/ 1800-tal. Diameter: 2 - 23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:12)

1479 6367  Tallrikshylla 1800-tal. Bredd: 108, djup: 26 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:47)

1479 7117  Teckning 1800-tal, Adam & Eva. Bladets mått: 19x19 cm, yttermått inklusive ram: 29x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:05)

1479 7414  Tefat 8 st. Zebra Eugen Trost, Gefle. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:23)

1479 7412  Tekanna järn, Japan. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:38)

1479 7275  Tekanna silver, Sheffield, trähandtag. Längd: 19 cm. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 208 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:02)

1479 7329  Tekök med rechaud, nysilver, omkring 1900. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:11)

1479 6303  Tidningsbord Fanér / glasskiva, 1950/60-tal. Bredd: 50. Djup: 33 cm, höjd: 52 cm

1479 7214  Trädgårdssoffa Bemålad. Längd: 135 cm. Höjd: ca 43-73 cm, djup: ca 40-47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:55)

1479 7445  Trädgårdssoffa gjutjärn. Längd: 127

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:54)

1479 7355  Trädgårdsstolar 4 st. Metallram, ribbor av trä

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:43)

1479 7077  Trädgårdsurna järn, hänklar. Diameter: 35l. 48, höjd: 29 cm

1479 7078  Trädgårdsurna järn. Diameter: 32, längd: 45 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:09)

1479 7080  Trädgårdsurna järn. Diameter: 38, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:13)

1479 7521  Tramphäst + barngungstol, bemålade. Höjd: 58 - 63

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:14)

1479 7113  Träsnitt 2 st, Ernst Nilsson (1892-1937), Studenter i Uppsala. Träsnitt, bildmått: 13x16 - 16x13 cm. Yttermått inklusive ram: 28x29- 30x26, Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:49)

1479 7191  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Ryssland. Signerad. Bildmått: 23x22 cm, yttermått inklusive ram: 34x31 cm

1479 7094  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 151/310, daterad -75, vinterstuga. Bildmått: 31x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

1479 7047  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 184/360, daterad -76, Vintermotiv från Söder. Bildmått: 36x55 cm, yttermått inklusive ram: 52x66

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:43)

1479 7155  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 143/310. Bildmått: 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 57x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:50)

1479 7139  Tuschteckning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flickansikte, "Minne från Lilla Bommen", 1947. Bildmått: 28x31 cm, yttermått inklusive ram: 42x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:33)

1479 7469  Väggarmatur med två ljuspunkter, mässing. Bredd: 27 cm, djup: 15 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)

1479 6348  Väggarmaturer 3 st, Furu. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:05)

1479 7281  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 52 cm

1479 7169  Väggplattor 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, ca 22,5x22,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:50)

1479 7105  Vapen mm 6 delar, bland annat Bajonetter. Längd: 27-56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:51)

1479 7100  Värjor 3 st, modell äldre. Längd: 90 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:28)

1479 7436  Vas + brevpress, glas, bland annat Kosta Boda. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)

1479 7266  Vas + kannor, 3 delar, Wedgwood. Höjd: 16 - 26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:52)

1479 7196  Vas + ytterfoder, 2 delar, "Nemo Mosaik" & "Liljekonvalj, Gustavsberg". Höjd: 14-19,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)

1479 7013  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:34)

1479 7009  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:39)

1479 7166  Vas Holmegaard, Danmark. Gult glas. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)

1479 7451  Vas Kina, krackelerad dekor med motiv i relief. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 21:01)

1479 7271  Vas Kina. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)

1479 7461  Vas oktagonal form, grönt och klart glas, ej märkt. Höjd: 21 cm. Diameter: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)

1479 6207  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 22,5

1479 7195  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Ej signerad. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:23)

1479 7014  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Handsignerad. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:49)

1479 7365  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:02)

1479 7064  Vas Vladislav Urban, Bohemia, 1960-tal. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:11)

1479 7260  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:33)

1479 7132  Vaser Ett par, opalinglas, bemålade, omkring 1900. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:13)

1479 7261  Vaser ett par, överfångsglas. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:36)

1479 7364  Vaser Ett par, Porslin. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)

1479 7448  Vettar 2 st. Längd: ca 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:09)

1479 6263  Vikskärm 3-delad, trä / textil Laura Ashley, Längd: 60x3. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:44)

1479 7012  Vinkanna med kanterare "Pewter, Royal Selangor". Längd: 31, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:22)

1479 6186  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 68, djup: 33 cm, höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)

1479 6320  Vitrinskåp med sekretärdel England, Idegran. Längd: 76. Djup: 42 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)

1479 7404  Ytterfoder Ett par, nutida. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:53)

1479 7366  Ytterfoder med fat, Kina. Diameter: 28 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:19)