1479 7496 Akryl Oidentifierad konstnär. Segelbåt. Signerad. Akryl på papper, 44x42 cm, yttermått inklusive ram: 61x58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:14)
1479 7198 Akvarell Amanda Sidwall (1844-1892), Sverige. Kustparti. Monogramsignerad, "Minnesutställningen Nationalmuseum 1942". Akvarell, bildmått: 30x37 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:11)
1479 7507 Akvarell Arne Isacsson (1917-2010), Sverige. Landskap. Signerad. Akvarell, bildmått: 18x23 cm, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:56)
1479 7441 Akvarell Bengt Wikström. Signerad, akvarell, bladets mått: 21x16 cm, yttermått inklusive ram: 42x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:40)
1479 5264 Akvarell Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Interiör, 27x23 cm, yttermått inklusive ram: 37x31, akvarell. Signerad. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:26)
1479 6115 Akvarell Isac Gustaf Claeson, tillskriven. Napolis hamn. Akvarell, 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 39x31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:57)
1479 7159 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad B Silfverling, Solnedgång, "Luleå Juni 1929". Akvarell, bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:17)
1479 7321 Akvarell Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, akvarell, Man på bro, 20x9, yttermått inklusive ram: 35x23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:47)
1479 7312 Appliquer Ett par, metall, Gustaviansk stil. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)
1479 7381 Askkopp silver, Persien, diameter: 10. Vikt: 130g ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:26)
1479 7453 Bajonett Sverige, så kallad permissionsbajonett. Längd: 35 cm i balja
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:44)
1479 7147 Barbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2227. Mahogny, två lådor, svart skiva med sarg och mässingsstång. Beslag i mässing, på hjul. Bredd: 82 cm. Djup: 51 cm. Höjd: ca 105 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:08)
1479 7165 Bestick + skål, 10 delar, silver. Längd: 14-21. Diameter: 7 cm, vikt: 320 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:29)
1479 7164 Bestick 19 delar, silver, Svensk Spets. Längd: 12,5-21 cm. Vikt: 452 g (varav kniv: 40 g)
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:07)
1479 7160 Bestick 62 delar, silver, Chippendale, monogram. Längd: 10,5-25 cm, bruttovikt: ca 2300 g (varav knivar: 970 g)
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:04)
1479 7135 Bestick 8 delar, silver, udda modeller. Längd: 13 - 21. Vikt: 227 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:43)
1479 7288 Bestick i etui, 12 delar, Sheffield, silver / nysilver. Längd: 18 - 21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:46)
1479 7278 Bestick i etui, 12 delar, skaft i pärlemor
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)
1479 7194 Bestick nysilver, 110 delar, Sheffield, England. Längd: 12-24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:27)
1479 7065 Bestickuppsättning Amsterdam, Nils Johan, nysilver
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:37)
1479 7520 Biblioteksur Tempus Fuoit, England. Mahogny. Höjd: 35 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:51)
1479 7109 Blandteknik Birger Bia Peterson (1916-1997), Komposition, monogramsignerad, blandteknik, duk, yttermått inklusive ram: 43x70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)
1479 7108 Blandteknik Birger Bia Peterson (1916-1997), komposition, monogramsignerad, blandteknik, duk, yttermått inklusive ram: 50x68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:31)
1479 6464 Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 973. Blandteknik, bildmått: 92x77 cm. Bladets mått: 64x52 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:35)
1479 7020 Blandteknik Marja de Raadt (f. 1950), Nederländerna. "Selfportrait as a sunflower". Signerad, daterad 2008. Blandteknik, bildmått: 33x38 cm, yttermått inklusive ram: 53x63
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:39)
1479 7052 Blandteknik Monique Orsini (f. 1937), Frankrike. Komposition. Signerad. Blandteknik, bildmått: 32x78 cm, yttermått inklusive ram: 41x88 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:28)
1479 7040 Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 1970. Bladets mått: 29x55 cm, yttermått inklusive ram: 37x63 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)
1479 1051 Blandteknik Oidentifierad Konstnär, Fransk skola, 1800-tal, Mansporträtt. Proveniens: Cambi Casa Auction, Genoa, Italien, 12 juni 2019. Osignerad, Blandteknik, bildmått: 36x23 cm, yttermått inklusive ram: 49,5x37
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)
1479 7320 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad AL, komposition. Blandteknik, bildmått: 13x16 cm, yttermått inklusive ram: 26x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)
1479 7144 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, -53, komposition. Blandteknik, bildmått: 21x32 cm, yttermått inklusive ram: 47x58
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:56)
1479 6284 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll lurar på konstnär, bildmått. Ca 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x53 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 21:06)
1479 7516 Blandteknik Sara Johansson. Signerad, blandteknik, 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:25)
1479 7316 Blandteknik Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, blandteknik, (Båtar på Kinesiska sjön), 26x17 cm, yttermått inklusive ram: 41x33 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:21)
1479 7348 Blandteknik Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, blandteknik, 19x16 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)
1479 7323 Blandteknik Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, blandteknik, 30x16 cm, yttermått inklusive ram: 45x31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:05)
1479 7349 Blandteknik Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Hamn. Ej signerad, blandteknik. Bildmått: 23x24 cm, yttermått inklusive ram: 48x49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:19)
1479 7228 Blåsbälg 1800-tal. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:12)
1479 7322 Blyertsteckning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, "Castello Odeschalchi, Bracciano". Blyerts på papper, 58x82 cm, yttermått inklusive ram: 69x92 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:37)
1479 7067 Bonad 58x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:30)
1479 7326 Bönematta orientalisk, 116x180 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)
1479 4206 Bord design: Bob Van Den Berghe, "Cirkante", Tranekaer, Danmark. 125x125-200x200. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:40)
1479 6452 Bordsfotogenlampa elektrifierad. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:25)
1479 7482 Bordsfotogenlampor 2 st, majolika och metall
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:04)
1479 7211 Bordskanon mässing, trälavett, med laddningsstavar. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:14)
1479 7535 Bordslampa plåt. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:08)
1479 7434 Bordslampa Strindbergmodell. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)
1479 7400 Bordslampfot Kina, omarbetad vas. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:42)
1479 7438 Bordslampfötter Ett par, porslin. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:44)
1479 7347 Bordslampor 2 st, mässing, glaskupa, Fotogen / el. Höjd: 32-45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:20)
1479 7247 Bordslampor Ett par, Porcelaine de Paris. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:38)
1479 6135 Bordslampor ett par, Trä. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)
1479 6260 Bordsur Ny-Louis seize, mässing / marmor. Längd: 23. Djup: 10 cm. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:24)
1479 7192 Brasset Metall. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:28)
1479 7143 Brickbord omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 62 cm. Bredd: 87 cm, bredd: 54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:07)
1479 6092 Brosch/hänge Camé, 18k guld. Vikt: 4 g brutto, 2,5x2 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:23)
1479 7405 Burk med lock, porslin. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)
1479 7485 Burk med lock Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:41)
1479 7419 Burkar med lock, 3 + 1, Deco + Upsala-Ekeby. Höjd: 11-15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)
1479 6378 Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 79 cm, djup: 44 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:17)
1479 7484 Byrå med stenskiva, tre lådor. Bredd: 69 cm. Djup: 36 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)
1479 6182 Byrå Rokokostil. Bredd: 149, djup: 48 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:09)
1479 6073 Clubfåtölj Läder, 1920-/30-tal.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:44)
1479 7475 Dalahästar parti diverse. Höjd: ca 2 - 17 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)
1479 7249 Damarbetsbord Mahogny / Valnöt. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:30)
1479 6009 Elbas Supreme, i fodral. Längd: 116 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:26)
1479 6008 Elgitarr Squier "Strat", i fodral. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:25)
1479 7252 Emmafåtölj Röd plysch
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:49)
1479 6360 Etagebord Asien. Bredd: 44, djup: 33 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:34)
1479 7333 Etagebord England, idegran, bord med låda. Bredd: 46. Djup: 46 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:03)
1479 7215 Etagehylla cd-ställ, Bang & Olufsen. Höjd: 110 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:30)
1479 7289 Etsning Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Fönster. Signerad, numrerad 70/110. Bildmått: 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x41 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:49)
1479 7131 Etsning Oidentifierad konstnär. Porträtt föreställande Mozart. Signerad. Bildmått: 21x17 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm
1479 7387 Etsning Richard Årlin (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 22/34, daterad -71. Bildmått: 25x20rym: 40x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:58)
1479 7203 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Stilleben, Signerad, Med dedikation. Bildmått: 28x15 cm, yttermått inklusive ram: 63x51 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)
1479 7156 Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. "Liljeholmsbron". Stämpelsignerad, numrerad 43/150, (FIB, Folket I Bild). Bildmått: 19x63 cm, yttermått inklusive ram: 37x79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)
1479 7076 Fågelbad metall. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:22)
1479 7505 Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 243/300, daterad -75. Bildmått: 39x39 cm, oramat löst blad, bladets mått: 66x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:05)
1479 7509 Färgetsning Kersti Strandberg (f. 1945), Sverige. "Blå natt III". Signerad, numrerad 58/100. Bildmått: 20x13 cm, oramat löst blad, bladets mått: 37x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:23)
1479 7225 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Trädgård. Signerad, numrerad 184/260, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 45x49 cm, yttermått inklusive ram: 60x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:31)
1479 7093 Färglitografi Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Fönster. Signerad, numrerad 23/310. Färglitografi, bildmått: 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 65x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:14)
1479 5251 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 1/300. Färglitografi, bildmått: 43x51 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:02)
1479 5205 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 12/200. Färglitografi, bildmått: 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:13)
1479 5254 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad HC, gårdsmotiv. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 55x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:05)
1479 5203 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad HC. Färglitografi, bildmått: 62x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:10)
1479 7021 Färglitografi Erik Olson. Signerad, daterad 1967, ansikten. Färglitografi, bildmått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:18)
1479 7086 Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 124/300, landskap. Färglitografi, bildmått: 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)
1479 7181 Färglitografi Jesper Waldersten (f. 1969), Sverige. Kvinnofigur. Signerad, numrerad 175/190, Färglitografi, bildmått: 43x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x46
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:34)
1479 7176 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Cyklister. Signerad, numrerad 160/290, oramat löst blad, 50x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:35)
1479 7088 Färglitografi Karl-Erik Forsberg (1914-1995), Sverige. "G". Signerad, numrerad 234/325, daterad 1984. Färglitografi, bildmått: 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 45x33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:26)
1479 7051 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 27/200. Färglitografi, bildmått: 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 80x68 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)
1479 7095 Färglitografi Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Dans. Signerad, numrerad 31/290. Färglitografi, bildmått: 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 56x43 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)
1479 7388 Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, bär dedikation. Färglitografi, bildmått: 61x44 cm, yttermått inklusive ram: 79x60 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)
1479 7376 Färglitografi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Aperitif". Signerad i tryck, numrerad 11/55, intygas av Aina Åberg, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 23,5x23,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:09)
1479 7401 Färglitografi Peter Åström (f. 1946), Sverige. Cello 1. Signerad, numrerad 44/100, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 65x58 cm, yttermått inklusive ram: 97x79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:57)
1479 5171 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 24/60. Färglitografi, bildmått: 42x57 cm, yttermått inklusive ram: 59x78 cm
1479 7512 Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 68/88, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 51x23 cm, yttermått inklusive ram: 78x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:43)
1479 7498 Färglitografi Rune Jansson (1918-2014), Sverige. Skärgård med fyrar. Signerad, färglitografi, numrerad 186/300. Bildmått: ca 42x70 cm, yttermått inklusive ram: 59x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:55)
1479 7224 Färglitografier 2 st, Marion Belin (f. 1933), Sverige. Café. Signerade, yttermått inklusive ram: 45x39 & 39x45 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:42)
1479 7442 Färglitografier 2 st. Evy Låås (1923-1999), Sverige. Numrerade och signerade, -85 - 88. Färglitografi, bildmått: 33x27 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:24)
1479 7372 Fat + assiett, 2 delar, Kina, 1900-tal, diameter: 21-35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:21)
1479 7007 Fat 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval & Domino, 15,5x15,5 - 20x20 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:05)
1479 7337 Fat Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. 27x27 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:47)
1479 7270 Fat Ett par Kina, 26x26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:34)
1479 7542 Fat Inger Persson (f. 1936), Sverige. Ateljé Rörstrand. Stengods med turkos glasyr. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:50)
1479 7254 Fat på ställning, glas, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Höjd: 52. Diameter: ca 30,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:51)
1479 7183 Fat 0 skål 3 delar, Alessi & Iittala, rostfritt, diameter: 19-34,40x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:34)
1479 7487 Fåtölj med pall, Furninova. Bredd: 84 cm. Djup: 80 cm, höjd: 106 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:31)
1479 7148 Fåtölj skinn /stålrör, hjulförsedd, 1970-tal
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:33)
1479 7242 Fåtöljer Ett par, karmar, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:30)
1479 6444 Fickur I klockställ, 3 st, modell äldre. Höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:15)
1479 7480 Figurin bisonoxe, glaserad keramik. Höjd: 11 cm. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:07)
1479 7471 Figurin fågel i glas, Ronneby glasbruk. Längd: 18 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:44)
1479 7146 Fiol med stråke, saknar 2 strängar. Längd: 60 cm
1479 6047 Förstoringsglas omkring sekelskiftet 1900, mässing. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:20)
1479 7463 Fotoram omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:56)
1479 7371 Frimärksalbum 3 st, Div frimärken
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:18)
1479 7263 Frukostservis 34 delar, Villeroy & Boch
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:04)
1479 6068 Galgställ ett par, mässing, Järnfot. Höjd: 87 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)
1479 7397 Glasassietter 3 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda + 1 Bergdala. Diameter: ca 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:26)
1479 7468 Glasskål blått glas, ej märkt. Diameter: 21 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:51)
1479 7036 Golvlampa Ray från CO Bankeryd, justerbar/vridbar. Höjd: 123cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:06)
1479 7332 Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 120
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:48)
1479 7358 Golvur 1900-tal, björk / mahogny / glaspartier. Höjd: 204, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:58)
1479 7124 Golvvas Kina, Fotspricka. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:02)
1479 7517 Grafiskt blad BECK & JUNG, Sverige. Triple lift. Signerad, numrerad 44/150, daterad 1978, bladets mått: 25x45 cm, yttermått inklusive ram: 35x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:50)
1479 7180 Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Signerad, numrerad 16/75, oramat löst blad. Bladets mått. 36x29,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)
1479 7179 Grafiskt blad Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 9/90. Oramat löst blad. Bladets mått: 36x30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:57)
1479 7188 Grötterrin Tenn, 1800-tal, diameter: 21. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:20)
1479 7234 Gungstol Windsormodell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:57)
1479 7394 Hat stand Kina. Porslin. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)
1479 7103 Huggare 2 st, modell äldre. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:07)
1479 6201 Ikon 3 delad, 1900-tal, 32x41 cm
1479 7389 Kaffekoppar 12 del + ett extrafat, Tuscan England
1479 7063 Kaffekoppar 2 st, "Fructus", Rörstrand. Polykrom handmålad dekor med frukter
S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)
1479 7265 Kaffeservis 18 delar, Balmoral, Rosenthal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:55)
1479 7540 Kaffeservis 27 delar, Tuscan, England
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:31)
1479 7163 Kaffeskedar + dessertgafflar, 12 + 3 delar, silver, CG Hallberg, 1962. Längd: 11-15 cm. Vikt: 320 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:22)
1479 7284 Kaffeskedar + sockertång + gaffel, 19 delar, silver. Längd: 8 cm. Vikt: 212 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:51)
1479 7548 Kakburkar 3 delar, plåt. "Kakor", 1950-tal, 23x23 cm. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)
1479 7193 Kakfat på fot 7 st, metall, "Arthur Price, England", diameter: 18, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:22)
1479 7259 Kanna + fat, 2 delar, Imari / blåvitt. Höjd: 13 +, diameter: 12 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:38)
1479 7167 Kannor + skålar, 2 + 2 delar, Orrefors, diameter: 16. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)
1479 6032 Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Lata greven. Brickmärkt
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)
1479 7432 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:47)
1479 6273 Karmstolar Ett par, 1950/1960-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:36)
1479 7536 Karmstolar Ett par, rokokostil, lösa sittkuddar
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)
1479 7454 Kikare Verres Supérieurs, tidigt 1900-tal. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:12)
1479 7458 Knivar Afrikanska. Längd: 32-72 cm (i slida)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:15)
1479 7435 Konstglas 4 delar, Kosta, Pukeberg och Sea. Höjd: 7 - 12
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)
1479 7437 Konstglas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 30 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:02)
1479 4213 Konstglas Rolf Sinnemark (f. 1941), Sverige. Unik, 2009-03. Diameter: 45 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:54)
1479 7528 Konstlexikon 8 st. E Benezit, engelska, 25x17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:01)
1479 7527 Konstlexikon Allhems Svenskt Konstnärslexikon, 5 st halvfranska band
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:28)
1479 7413 Kopparföremål parti diverse
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:56)
1479 7239 Kopparpannor + kafferost, 4 delar. Längd: 29-64 cm
1479 7303 Kopparstick 2 st, Kolorerade Bryssel & Florens, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 35x46 - 53x66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:11)
1479 7301 Kopparstick 6 st, Slott, Kolorerade. Bildmått: 18x29 cm, yttermått inklusive ram: 31x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:42)
1479 7369 Krus Saltglaserat stengods, "BP". Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:19)
1479 7382 Kuverttallrikar 9 st, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)
1479 7523 Litografi Chillida, monogramsignerad. Bildmått: 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:55)
1479 7028 Litografi Per Kirkeby (1938-2018), Danmark. Komposition. Signerad, numrerad 11/20. Bladets mått: 67x52 cm, yttermått inklusive ram: 82x62 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:32)
1479 6317 Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)
1479 6192 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)
1479 6070 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:42)
1479 7002 Ljuskrona Gustaviansk stil, 1800-tal. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:08)
1479 7370 Ljuskrona Hagamodell, Prismor. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:01)
1479 6114 Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:38)
1479 7447 Ljuskrona nyrokoko. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:05)
1479 6461 Ljuskrona Prismor. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:00)
1479 7001 Ljuskrona rokokostil, Bladprismor. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:01)
1479 4162 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:22)
1479 6156 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:20)
1479 7216 Ljusplåtar Ett par, nysilver. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:55)
1479 7238 Ljussläckare metall, modell äldre. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:06)
1479 7027 Ljusstakar Ett par, "Celeste", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:12)
1479 7035 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:32)
1479 7456 Ljusstakar Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:28)
1479 7127 Ljusstakar Ett par, omkring 1900, mässing och porslin. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:11)
1479 7066 Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1968. Höjd: 16 cm. Vikt: 195 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:42)
1479 7450 Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:41)
1479 7083 Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Metall / koppar. Höjd: 31, längd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:32)
1479 7217 Ljusstake Taserud Hemslöjd, trä. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:59)
1479 7446 Lodur sent 1800-tal. Höjd: 130
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:25)
1479 7411 Malmkrona diameter: 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:19)
1479 7422 Mat-/kaffeservis ca. 80 delar, Bavaria
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:54)
1479 7220 Matbord 1880-tal. Bredd: 103. Djup: 90 cm, höjd: 75 cm, en ilägg a 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)
1479 6392 Matsalsgrupp 8 delar, bord + 7 stolar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:38)
1479 7421 Matservis 19 delar, Paris, Gefle, Upsala-Ekeby
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:40)
1479 6168 Matservis Limoges, 41 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)
1479 6147 Matservisdelar Rörstrand, ca 30 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:26)
1479 7126 Matskedar + dessertgafflar + sked, silver, 6 + 12 + 1. Längd: 10-22. Vikt: 336 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:48)
1479 7162 Matskedar Ett par, silver, 1798, (A. DE). Längd: 23 cm. Vikt: 129 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)
1479 7363 Mått 7 st, Koppar. Höjd: 7-26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:42)
1479 7274 Matta Afghan, 170x210 cm
1479 7283 Matta Frankrike, 262x360 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:26)
1479 7145 Matta Kelim, 141x197 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:48)
1479 7210 Matta Orientalisk, 102x148 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:42)
1479 6467 Matta Orientalisk, 123x180 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:46)
1479 7208 Matta Orientalisk, 125x197 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:07)
1479 6312 Matta orientalisk, 128x271 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:36)
1479 5191 Matta orientalisk, 130x265 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:40)
1479 6475 Matta Orientalisk, 140x205 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:56)
1479 6466 Matta Orientalisk, 141x206 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:45)
1479 7379 Matta Orientalisk, 185x256 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:13)
1479 6468 Matta Orientalisk, 71x109 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:47)
1479 7342 Matta orientalisk, Figural, galleri, 100x288 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:35)
1479 6313 Matta orientalisk, Galleri, 105x402 ca
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:38)
1479 7212 Matta Orientalisk, galleri, 91x289 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:07)
1479 4354 Matta Patchwork, 250x302, Carpetvista
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:40)
1479 6308 Matta Patchwork, 305x412 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:44)
1479 7171 Matta Röllakan, Signerad M, 195x300 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:38)
1479 6480 Militära dekorationer Knappar och beslag etc
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)
1479 7227 Mortel mässing, antik, skulpterad. Diameter: 11 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:51)
1479 7416 Mugg Abba, Tudor, 1970-tal. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:38)
1479 7170 Muggar + fat, 6 + s delar, Gustavsberg Ingegerd Råman & Rörstrand
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:10)
1479 6174 Nattduksbord/lampbord ett par, bemålade. Bredd: 55, djup: 50 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)
1479 7428 Nattygsbord Ett par, rotting, glasskiva. Bredd: 48, djup: 48 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:50)
1479 6321 Nattygsbord / byråar Ett par, rokokostil. Längd: 57, djup: 35 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:41)
1479 6458 Ölglas + snapsglas, 6 + 6 st, Lilla & Stora Björn, Design: Björn Ramel, Sea glasbruk. Höjd: 9-17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:53)
1479 6106 Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. "Kitzbühl". Signerad. Olja på pannå, 72x59 cm, yttermått inklusive ram: 92x79
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:17)
1479 6293 Oljemålning Åsa M Waldau (Kristi Brud). Signerad, daterad 2005, Olja på duk, bildmått. 68x48 cm, yttermått inklusive ram75x55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:23)
1479 7493 Oljemålning Barbro Gustafson (f. 1936), Sverige. "Lofoten". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 45x51 cm, yttermått inklusive ram: 46x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)
1479 6331 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Barn. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:54)
1479 7186 Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. "Abendsonne, Norweg", Signerad. Olja på pannå, 58x103 cm, yttermått inklusive ram: 72x117 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:35)
1479 7336 Oljemålning Britt Wiström (f. 1936), Sverige. Får, Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:35)
1479 7209 Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:26)
1479 7538 Oljemålning Dewitt, komposition. Signerad. Olja på duk, 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 56x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:43)
1479 2016 Oljemålning Dorina Mocan (f. 1954), Sverige. "Leksakslådan", 1985. Ej signerad. Olja på duk, 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 51x61 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:49)
1479 7042 Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Kvinna vid hus. Signerad. Olja på duk, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)
1479 7043 Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:16)
1479 6484 Oljemålning Gunnar Wiberg (1894-1969), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, 47x52 cm, yttermått inklusive ram: 59x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:42)
1479 7119 Oljemålning Hans Osvald Larsson (1915-1973), Sverige. "Kvistar och viol". Signerad HOL (Hans Osvald Larsson). Olja på pannå, 25x16 cm, yttermått inklusive ram: 39x30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)
1479 7115 Oljemålning Hans Osvald Larsson (1915-1973), Sverige. "Lena tröstar", flicka och man. Signerad HOL (Hans Osvald Larsson). Olja på pannå, 27x29 cm, yttermått inklusive ram: 39x41 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:50)
1479 7173 Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Gulärka". Signerad a tergo, 1983 Grundsund. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 31x43 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:22)
1479 7515 Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. "Rött följe". Signerad -65, Olja på pannå, 19x39 cm, yttermått inklusive ram: 26x47 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)
1479 7291 Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Tussilago. Signerad, daterad -70. Olja på duk, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:16)
1479 7374 Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Signerad, daterad 1983, "Prova hattar". Olja på pannå, 15x14 cm, yttermått inklusive ram: 19x18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:06)
1479 6199 Oljemålning Leif Formgren (1936-1998), Sverige. Signerad, "Lotsgatan". Olja på duk, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:22)
1479 7339 Oljemålning Måns Rossander (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:39)
1479 6309 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. "Hundlokor vid staket". Signerad, daterad 1940. Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm
1479 7514 Oljemålning Oidentifierad konstnär, komposition, ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)
1479 7352 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 74x57 cm, yttermått inklusive ram: 83x68 cm
1479 7351 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 60x75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:55)
1479 7350 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad Spleny, stilleben. Olja på pannå, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 37x31 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:20)
1479 7315 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Olja på duk, ej signerad, 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm
1479 1030 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Damporträtt, 1800-tal. Olja på duk, 78x65 cm, yttermått inklusive ram: 100x86
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:50)
1479 7092 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, gata, oramad. Olja på duk, 60x90 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:35)
1479 6048 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stilleben, 57x47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:07)
1479 7343 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Eka. Signerad Arkel, -37. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:52)
1479 7395 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamn, monogramsignerad LS. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)
1479 7443 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad Bertilsson. Olja på duk, 61x51 cm, yttermått inklusive ram: 77x67 cm
1479 7199 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med stuga och kust. Signerad. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:43)
1479 7118 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, flicka, monogramsignerad, -34, oramad. Olja på pannå, 32x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:28)
1479 7116 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Stadsmotiv, -99, oramad. Olja på pannå, 44x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:35)
1479 7318 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Religiöst motiv. Ej signerad. Olja på duk, 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:30)
1479 7297 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Hoffman, blomsterstilleben. Olja på pannå, 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:17)
1479 7300 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, 1900-tal. Ej signerad. Olja på pannå, 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 33x38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:59)
1479 7201 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, Signerad Hasse, -12. Olja på pannå, 46x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:17)
1479 7178 Oljemålning Olle Forss, Stilleben med krukväxt. Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:36)
1479 7202 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Lunchrast. Signerad, daterad -47, olja på pannå, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 52x59 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:31)
1479 7306 Oljemålning Ralph Rilton (1907-2006), Sverige. Hand. Signerad, daterad -87. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 63x52 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:30)
1479 7226 Oljemålning Simone de Dardel (1913-1996), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 52x36 cm, yttermått inklusive ram: 64x49 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:03)
1479 7324 Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Ej signerad, oramad. Olja på duk, 43x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:04)
1479 7314 Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Signerad a tergo "Rossé 1870 Praya". Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 59x50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:42)
1479 7313 Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Signerad, daterad 1889. Olja på duk, 23x33 cm, yttermått inklusive ram: 44x54
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:34)
1479 7307 Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), tillskriven, Polen, ej signerad. Olja på duk, 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 44x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)
1479 6198 Oljemålning Stig-Åke Lund (f. 1932), Sverige. Monogramsignerad, "Stadsgården". Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x64 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)
1479 7410 Oljemålning Sven Sinde, Clown. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 65x53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:22)
1479 7302 Oljemålning Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Kvinna & byst. Signerad, daterad 1958. Olja på duk, 98x69 cm, yttermått inklusive ram: 121x92 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:44)
1479 7114 Oljemålningar 2 st, Hans Osvald Larsson (1915-1973), Sverige. Pojke och flicka. Signerad HOL (Hans Osvald Larsson). Olja på pannå, 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 39x34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)
1479 7059 Oljemålningar 3 st, Anton Anderberg (1882-1973), Sverige. Signerad, daterad 1953, Väggfält från Restaurang / café, oramade, Bellman-inspirerade motiv, pannå, 140x122 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)
1479 7034 Oljemålningar Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 80x55cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)
1479 7408 Pallar Ett par. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:50)
1479 7531 Parti frimärken diverse
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:10)
1479 7532 Parti frimärken diverse
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)
1479 7530 Parti frimärken Förstadagsbrev med mera, 14 album
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:40)
1479 7356 Parti koppar 9 delar, 1800-tal
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:19)
1479 7466 Parti kuriosa 5 delar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:34)
1479 7510 Parti lösa blad 8 st, akvareller och etsningar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:18)
1479 7459 Parti prismor 3 lådor
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:07)
1479 7354 Parti ramar 6 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 20x14 - 50x43 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:57)
1479 7182 Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figur. Signerad. Bildmått: 62x43 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:34)
1479 7525 Pinnsoffa Edsbyverken, 1960-tal. Björk. Rygg med spjälor, löstagbar nyomklädd sits, mindre förvaringsplats under. Brännstämplad. Längd: 160 cm. Djup: 45 cm, sitthöjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)
1479 6314 Pinnstolar 4 st, "Drott", IKEA
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)
1479 7462 Piphuvud i läderfodral
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:31)
1479 7478 Plunta + 13 st spetsglas. Gustav III: s monogram. Höjd: 16. 5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:51)
1479 7038 Remmare 12+ 4+ 1st, grönt glas. Höjd: 19-22cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:12)
1479 7330 Rökbord 192-tal, Intarsia, glasskiva, diameter: 60, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:46)
1479 7172 Röllakan Galleri, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 78x240 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:48)
1479 7101 Sablar + stickvapen, 3 delar, modell äldre. Längd: 60-90 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:06)
1479 7099 Sablar 3 st. Längd: 80-85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:29)
1479 7230 Säckkärra modell äldre. Längd: 165
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:30)
1479 7357 Salongsgrupp 7 delar, Chippendalestil, mörkbetsad björk, flätad rotting
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:29)
1479 7175 Salt / pepparkvarn Skeppshult, järn / trä. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:45)
1479 7229 Sängskåp Ett par, Empire, Intarsia, mahogny, (fd del av soffa). Bredd: 36, djup: 68 cm, höjd: 89 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:25)
1479 7427 Satsbord 2 delar, blekt. Höjd: 57 cm
1479 6491 Sekretär + karmstol, Engelsk stil. Bredd: 51. Djup: 41 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:02)
1479 6391 Sekretär intarsia, Italien, 1900-tal. Bredd: 87 cm. Djup: 36 cm, höjd: 88 cm
1479 7390 Seltersglas 10 st. Höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:31)
1479 7177 Serigrafi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Ej signerad, "Sally", intyg av Aina Åberg, 32/150, oramat löst blad, 60x51 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:49)
1479 6401 Serveringsvagn Elsa Stackelberg, aluminium. Längd: 78, djup: 50 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:09)
1479 7282 Serveringsvagn Längd: 64 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:54)
1479 7308 Serveringsvagn längd: 70 cm, djup: 37 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:05)
1479 7407 Serveringsvagn teak, 1950-tall. 70, djup: 50. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:07)
1479 7385 Servetter Linne 33 st + bomull 18 st, 45x45 & 58x58 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:05)
1479 7464 Servisdelar 2 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Svart glasyr", Upsala-Ekeby, Gefle. Flintgods
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:25)
1479 7546 Servisdelar 2 delar, Wood & Sons, England. Blåvitt gods
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:29)
1479 7257 Sideboard England. Längd: 150 cm, djup 50 cm. Höjd: 91 cm, nyckel
1479 7455 Sifon glas och metall, Sparklets Ltd England, 1900-tal. Höjd: 34 cm. Diameter: 11 cm
1479 7286 Silver 5 delar. Längd: 5 - 11, vikt: 160
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:17)
1479 7534 Skål + vas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 14 - 26
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)
1479 7010 Skål + vaser, 4 delar, bland annat Kjell Engman & Bertil Vallien. Höjd: 14-23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:27)
1479 7174 Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Pukeberg, ej signerad, diameter: 27, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:10)
1479 7483 Skål på fot. Höjd: 28 cm, diameter: 25 cm
1479 7134 Skål Reliefmotiv, trä, bemålad, Norge, diameter: 19, höjd: 9,5 cm
1479 7128 Skålar mm Kina / Japan. Höjd: 3-15 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:52)
1479 7123 Skaldjursbestick 10 delar, nysilver. Längd: 20 cm
1479 7338 Skålfat Tilgman Keramik, "Roanta & Giraff", diameter: 36 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:08)
1479 7060 Skåp barockstil, ek, två dörrar med reliefdekor. Bredd: 105 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 139 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:10)
1479 7138 Sked sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark. Längd: 16 cm. Vikt: 51 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:34)
1479 7345 Skedar + gaffel, 3 delar, silver. Längd: 15-18, vikt: 100g ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:28)
1479 7058 Skrivbord 1950-tal, mahogny, med bokylledel. Bredd: 126, djup: 81 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:03)
1479 7219 Skrivbord omkring 1900, Ådringsmålat. Bredd: 118. Djup: 59 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:17)
1479 5181 Skrivskåp 1700-tal, ek. Bredd: 130 cm. Djup: 62 cm, höjd: 210 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:03)
1479 7189 Skulptur "Cowparade", 2005. Längd: 16, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:10)
1479 7449 Skulptur häst, bemålat lergods. Längd: 30 cm, höjd: 17 cm
1479 7476 Skulptur i form av panter, sten. Längd: 38 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:48)
1479 7150 Skulptur Italien, lergods. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:54)
1479 7362 Skulptur Kina, porslin. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:13)
1479 7519 Skulptur lergods, björn, efter August Gaul, Meissen. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:34)
1479 7420 Skulptur metall, efter F Remington, på träsockel. Längd: 21, djup: 15 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:33)
1479 7168 Skulptur Sverker Eklund, Ångel, Trä, bemålad. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)
1479 7467 Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. I form av huvud. Signerad Kosta Boda, B Vallien 90100. Längd: 7,5. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:13)
1479 7197 Skulptur i glas Eva Lena Martinsson, Skruf, Älg, träsockel märkt ELM. Höjd: 15 + 5
1479 1041 Skulpturer 2 st, Efter Cousteau, Hästar, brons / marmorsockel. Längd: 17. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)
1479 6327 Skulpturer 2 st, porslin, Hollahaza, Ungern, pojke & flicka. Höjd: 25-27 cm
1479 6357 Skulpturer Ett par, efter Antoine Nelson, "Jeux de Enfants", bemålad metall / marmorsockel. Höjd: 18-19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:26)
1479 7232 Slagbord Tidigt 1900-tal. Bredd: 25 + 2x52, djup: 70 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:55)
1479 7098 Slaglåsgevär 1800-tal. Längd: 125
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:23)
1479 7104 Slaglåspistoler 3 st. Längd: 23-35, olika åldrar
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:20)
1479 7190 Slipsar 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. "För Kavli". Längd: 150
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)
1479 7344 Smörgåsbestick silver, modell Olga, 12 + 9 st. Längd: 15-17. Vikt: 620g brutto
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:54)
1479 7486 Soffa Fogia, 3-sits. Längd: 208 cm. Djup: 101 cm. Höjd: 79 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:48)
1479 7373 Soffa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, soffa, no 703. Längd: 190 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 80 cm, sitthöjd 45 ca. Armstöd 60cm ca, Sittkuddar med dunfyllning
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:10)
1479 6490 Soffa Längd: 210
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:02)
1479 6215 Soffa Rokokostil. Längd: 210. Höjd: ca 55-98,5 cm. Bredd: ca 60-77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:10)
1479 6216 Soffa Rokokostil. Längd: 210. Höjd: ca 55-98,5 cm. Bredd: ca 60-77 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:15)
1479 7223 Soffbord 1930-tal, Björkrot. Diameter: 71, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)
1479 7367 Solur metall / koppar. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:45)
1479 7079 Solur metall. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)
1479 1046 Solur på stensockel, 1920-tal. Höjd: 102 + 140
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:11)
1479 6027 Spegel 104x68cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:24)
1479 7406 Spegel 172x71 cm
1479 7426 Spegel 1970-tal, 120x38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:01)
1479 7033 Spegel 83x62cm
1479 7529 Spegel Eneträ, 100x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)
1479 7082 Spegel Gustaviansk stil, 1900-tal, 98x42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:02)
1479 7481 Spegel höjd: 67 cm
1479 6397 Spegel Karl Johan, mahogny, 115x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:48)
1479 7053 Spegel mahognyram, yttermått inklusive ram: 93x93 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:01)
1479 7429 Spegel oval, 62x52 cm
1479 6396 Spegel rokokostil, 88x60 cm
1479 6381 Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 89 cm, djup: 43 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:22)
1479 7477 Speldosor 2 st, skador, slitage
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:58)
1479 6211 Stekfat Kina, 1700-tal, + lock till terrin. Längd: 30-39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:29)
1479 7233 Stol England, skinn
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:58)
1479 7240 Stolar 3 st, Jugend, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:44)
1479 6418 Stolar 4 st, Gustaviansk stil, axknippedekor
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:45)
1479 5241 Stolar 4 st, senbarock, kopplade ben. Sitthöjd: 47 cm. Höjd: 104 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:38)
1479 7444 Stop Tenn, 1943, graverat. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:24)
1479 7433 Stringhylla 2 gavlar, 3 hyllplan. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:36)
1479 5318 Svärd 3 st, Katana, Wakashi & Tanto. Längd: 42-102 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:48)
1479 6384 Sybord intarsia, lyrformad fot. Bredd: 61 cm, djup: 41 cm, höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:27)
1479 7006 Syltkrukor 4 st, bland annat Rörstrand & Höganäs. Höjd: 16-24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:32)
1479 7384 Taburett Gustaviansk, etikettmärkt, Stockholms stolmakarämbete, bemålad. Längd: 41 cm, djup: 44 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:56)
1479 7541 Taburett NK, bemålad. Längd: 54, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:03)
1479 7383 Takarmatur + lampetter, 3 delar, mässing glas. Höjd: 30 - 45 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:19)
1479 7470 Takarmatur engelsk stil, grön plåtskärm, tre ljuspunkter. Diameter: 40 cm, höjd: ca 100 cm
1479 7526 Takarmatur frostat glas / teak, Luxus. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:21)
1479 6305 Takarmatur Jugend. Diameter: 41 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:23)
1479 7032 Takarmatur Koppar med glaskupol. Diameter: 46cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)
1479 5210 Takarmatur mässing. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:24)
1479 7424 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:44)
1479 7474 Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:04)
1479 6489 Takarmatur prismor. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:55)
1479 7008 Takarmaturer 2 st, Zero, Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. A-Lampan, glas, metall. Höjd: 25ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:51)
1479 6363 Takfotogenlampa Jugend, mässing, glaskupa
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:41)
1479 7267 Tallrikar + assietter, 4 + 18 de. Rörstrand. Diameter: 21 - 27
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:11)
1479 7310 Tallrikar 14 st, modell "Meissen", Lökmönstret. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:38)
1479 7391 Tallrikar 2 st. + skål, Kina, 1700/ 1800-tal. Diameter: 2 - 23
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:12)
1479 6367 Tallrikshylla 1800-tal. Bredd: 108, djup: 26 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:47)
1479 7117 Teckning 1800-tal, Adam & Eva. Bladets mått: 19x19 cm, yttermått inklusive ram: 29x22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:05)
1479 7414 Tefat 8 st. Zebra Eugen Trost, Gefle. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:23)
1479 7412 Tekanna järn, Japan. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:38)
1479 7275 Tekanna silver, Sheffield, trähandtag. Längd: 19 cm. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 208 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:02)
1479 7329 Tekök med rechaud, nysilver, omkring 1900. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:11)
1479 6303 Tidningsbord Fanér / glasskiva, 1950/60-tal. Bredd: 50. Djup: 33 cm, höjd: 52 cm
1479 7214 Trädgårdssoffa Bemålad. Längd: 135 cm. Höjd: ca 43-73 cm, djup: ca 40-47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:55)
1479 7445 Trädgårdssoffa gjutjärn. Längd: 127
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:54)
1479 7355 Trädgårdsstolar 4 st. Metallram, ribbor av trä
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:43)
1479 7077 Trädgårdsurna järn, hänklar. Diameter: 35l. 48, höjd: 29 cm
1479 7078 Trädgårdsurna järn. Diameter: 32, längd: 45 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:09)
1479 7080 Trädgårdsurna järn. Diameter: 38, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:13)
1479 7521 Tramphäst + barngungstol, bemålade. Höjd: 58 - 63
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:14)
1479 7113 Träsnitt 2 st, Ernst Nilsson (1892-1937), Studenter i Uppsala. Träsnitt, bildmått: 13x16 - 16x13 cm. Yttermått inklusive ram: 28x29- 30x26, Signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:49)
1479 7191 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Ryssland. Signerad. Bildmått: 23x22 cm, yttermått inklusive ram: 34x31 cm
1479 7094 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 151/310, daterad -75, vinterstuga. Bildmått: 31x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm
1479 7047 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 184/360, daterad -76, Vintermotiv från Söder. Bildmått: 36x55 cm, yttermått inklusive ram: 52x66
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:43)
1479 7155 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 143/310. Bildmått: 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 57x56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:50)
1479 7139 Tuschteckning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flickansikte, "Minne från Lilla Bommen", 1947. Bildmått: 28x31 cm, yttermått inklusive ram: 42x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:33)
1479 7469 Väggarmatur med två ljuspunkter, mässing. Bredd: 27 cm, djup: 15 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)
1479 6348 Väggarmaturer 3 st, Furu. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:05)
1479 7281 Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 52 cm
1479 7169 Väggplattor 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, ca 22,5x22,5 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:50)
1479 7105 Vapen mm 6 delar, bland annat Bajonetter. Längd: 27-56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:51)
1479 7100 Värjor 3 st, modell äldre. Längd: 90 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:28)
1479 7436 Vas + brevpress, glas, bland annat Kosta Boda. Höjd: 10-20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:24)
1479 7266 Vas + kannor, 3 delar, Wedgwood. Höjd: 16 - 26
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:52)
1479 7196 Vas + ytterfoder, 2 delar, "Nemo Mosaik" & "Liljekonvalj, Gustavsberg". Höjd: 14-19,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)
1479 7013 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:34)
1479 7009 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:39)
1479 7166 Vas Holmegaard, Danmark. Gult glas. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:59)
1479 7451 Vas Kina, krackelerad dekor med motiv i relief. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 21:01)
1479 7271 Vas Kina. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:15)
1479 7461 Vas oktagonal form, grönt och klart glas, ej märkt. Höjd: 21 cm. Diameter: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)
1479 6207 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 22,5
1479 7195 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Ej signerad. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:23)
1479 7014 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Handsignerad. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:49)
1479 7365 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:02)
1479 7064 Vas Vladislav Urban, Bohemia, 1960-tal. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:11)
1479 7260 Vaser Ett par, Kina. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:33)
1479 7132 Vaser Ett par, opalinglas, bemålade, omkring 1900. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:13)
1479 7261 Vaser ett par, överfångsglas. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:36)
1479 7364 Vaser Ett par, Porslin. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:14)
1479 7448 Vettar 2 st. Längd: ca 28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:09)
1479 6263 Vikskärm 3-delad, trä / textil Laura Ashley, Längd: 60x3. Höjd: 170 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:44)
1479 7012 Vinkanna med kanterare "Pewter, Royal Selangor". Längd: 31, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 19:22)
1479 6186 Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 68, djup: 33 cm, höjd: 143 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 20:58)
1479 6320 Vitrinskåp med sekretärdel England, Idegran. Längd: 76. Djup: 42 cm, höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:37)
1479 7404 Ytterfoder Ett par, nutida. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:53)
1479 7366 Ytterfoder med fat, Kina. Diameter: 28 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 juli 2022 18:19)