Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 december 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1437 8426  Adventsljusstakar 2 st. Längd: 39-55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:06)

1437 8237  Affisch "Keith Richards", Gottfried Helnwein. Sammlung Museum Ludwig Köln, 1992. Bildmått: 85x59 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:51)

1437 8210  Affisch Beatles London Palladium, Apple Corp, 1987. Tryckta autografer. Bladets mått: ca 88x57cm, yttermått inklusive ram: 94x65

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)

1437 8558  Akryl Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Motiv med musicerande troll. Signerad, daterad -98. Akryl på duk, 73x100 cm, yttermått inklusive ram: 89x116 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:27)

1437 8557  Akryl Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Motiv med troll. Signerad, daterad -98, duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:59)

1437 8363  Akvarell Axel Gustafsson, kopia efter Anna Palm. Signerad, daterad -95. Akvarell, bildmått: 17x24, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:42)

1437 8323  Akvarell Kina, Hästar, Signerad. Akvarell, bildmått: 44x64, yttermått inklusive ram: 59x79 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)

1437 8057  Akvarell Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Yttersta Tvärgränd. Signerad, akvarell, 33x37, yttermått inklusive ram: 47x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:28)

1437 8525  Akvarell Oidentifierad konstnär. "På Café Opera". Signerad Stina M. Akvarell, 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:21)

1437 8026  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 78x54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:12)

1437 8352  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Akvarell, bildmått: 28x19cm, yttermått inklusive ram: 40x31cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:59)

1437 8241  Akvarell Oidentifierad konstnär. Slädfärd i Rättviks kyrka. Signerad. Akvarell, 29x48 cm, yttermått inklusive ram: 37x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:02)

1437 8362  Akvarell Tage Fougstedt (1890-1959), Sverige. "Kruttornet Visby". Signerad, daterad 1937,37x25, yttermått inklusive ram: 45x33, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:39)

1437 7098  Akvareller 7 st, F Lindström, Stockholmsmotiv. Signerade. Akvarell, yttermått inklusive ram: 26x33-36x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:16)

1437 8423  Ampel Karl Johan, mässing / plåt. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:55)

1437 8164  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:53)

1437 8543  Ångmaskin Wilesco, i originalask. Längd: 19 cm. Djup: 14 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:06)

1437 8465  Arbetsbord längd: 55 cm, djup: 74 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)

1437 8193  Armband 18k guld, modell, X-länk. Längd: 18cm, BEF, 1965, + 1st bit. Vikt: 21,5g

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)

1437 8231  Armband 18k guld, X-länk, med berlocker. Längd: 19cm, vikt: 12,8g.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:43)

1437 8548  Babushka 11st. Höjd: 9-17cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:08)

1437 8382  Barnsoffa Längd: 77cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:47)

1437 8408  Barskåp Orientalisk, relief, Bredd: 77 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)

1437 8052  Båttrappa 2 steg. Längd: 51, djup: 23 cm, höjd: cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:38)

1437 8011  Bestickuppsättning 70 del ca, nysilver, Peter Ludlam, England

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)

1437 8040  Bestickuppsättning Nils Johan, rostfritt stål. Längd: 16-19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:41)

1437 8537  Bildrulle Kina. Bildmått: 105x53. Signerad, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:43)

1437 8105  Blandteknik efter Mr. Adorne, 1784, luftballong. Målad och ristad på mässingsplåt. Signerad. Blandteknik, 66x45 cm, yttermått inklusive ram: 79x56 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)

1437 8245  Blandteknik H Lepik, blomsterstilleben. Signerad, blandteknik, 1953,26x22, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:33)

1437 8027  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Asien. Signerad. Blandteknik, bildmått: 78x54cm, yttermått inklusive ram: 84x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:43)

1437 8331  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -94. Blandteknik, bildmått: 62x87, yttermått inklusive ram: 84x110 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:12)

1437 8285  Blandteknik Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. "Utsikt från Nybrokajen", Monogramsignerad, -80. Blandteknik, bildmått: 17x22, yttermått inklusive ram: 32x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:26)

1437 8293  Blandteknik Tommy Schneider. Signerad i trycket, komposition, bladets mått: 30x21cm, yttermått inklusive ram: 56x46cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)

1437 8305  Blomsterurna gjutjärn, nutida. Längd: 27 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:43)

1437 7134  Blyerts Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Stettin, Tyskland". Signerad, daterad 1901. Bildmått: 14x12, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:43)

1437 8400  Bokhylla Längd: 200 cm. Djup: 27 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:06)

1437 8244  Bokhylleskåp 1960-tal, vitkalkad ek. Bredd: 55, djup: 42 cm, höjd: 194 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:18)

1437 8262  Bonader 2 st, Indien, 145x95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)

1437 8161  Bord Bemålat. Bredd: 74 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:52)

1437 8122  Bord Ek, med hjul. Diameter: 63cm. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)

1437 7084  Bordslampa Arabia Irma Paasipuro. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)

1437 8422  Bordslampa Asien, modifierad vas. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:17)

1437 8076  Bordslampa EWÅ, 1960-tal. Höjd: ca. 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:48)

1437 8359  Bordslampa Jugend. Höjd: 57cm, omgjord fotogenlampa

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:07)

1437 8475  Bordslampa mässing och sten. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:35)

1437 7276  Bordslampa mässing. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:32)

1437 8474  Bordslampa Porcelain de Limoges. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:30)

1437 8461  Bordslampfot Tapetvals. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:49)

1437 8463  Bordslampfötter ett par, Sten, Hästar. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)

1437 7385  Bordslampor Ett par, glas. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:27)

1437 8110  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:34)

1437 8546  Bordslampor ett par, NK. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)

1437 8460  Bordslampor ett par, Onyx med mässingsdekor. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:27)

1437 7401  Bordsur Ny-Louis seize, mässing och marmor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:13)

1437 8127  Brosch 18k guld, 1946. Längd: 4 cm. Vikt: 5,4 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:14)

1437 8125  Brosch 18k guld, 1956. Längd: 5 cm, vikt: 4,3 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:13)

1437 8180  Burkar 3 st, Med lock, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. + 1st, Burk Rödbetor. Höjd: 8-12cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)

1437 8257  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:20)

1437 8174  Byrå Längd: 98 cm. Djup: 46 cm, höjd: 89 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)

1437 8464  Byrå med stenskiva, Gallerkant. Bredd: 61, djup: 37 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:38)

1437 8226  Byrå Rokokostil. Bredd: 80 cm. Djup: 35 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:59)

1437 7378  Byrå Rokokostil. Bredd: 95 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:20)

1437 8166  Byrå sengustaviansk stil, Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:48)

1437 8227  Byrå Teak, 1950-tal, Bredd: 85 cm. Djup: 37 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:58)

1437 8088  Champagneskålar 4 st. Glas, med silverring, Efva Attling för Orrefors. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)

1437 8158  Chokladkannor + diverse, bland annat, Skultuna, i låda

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:14)

1437 8258  Cigarettskrin 1930-tal funkis, Intarsia, metallhandtag. Längd: 21, djup: 8,5 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:42)

1437 8090  Coaster Ett par, nysilver. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)

1437 8091  Coasters 4 st. Nysilver. Diameter: 10 - 15

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:37)

1437 8036  Collier 2 st, Silver med gröna stenar. Längd: 40cm. Vikt: 41,8g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:10)

1437 8094  Cowboyhatt Stetson, svart, storlek 50, G. I. Längd. Design

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:04)

1437 8540  Crèmekoppar med fat, 12 st. Rörstrand. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)

1437 8445  Dampäls Mink, med huva, storlek 38/40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:55)

1437 8449  Dampäls Mink, storlek 38/40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:31)

1437 8447  Dampäls mink, storlek, 38/40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:45)

1437 8131  Damring 14k guld, blågrön sten och fem smådiamanter, bruttovikt: 6,8g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)

1437 8133  Damring 18k guld, med blå syntetisk safir och smådiamanter. Bruttovikt: ca 2. 6g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:28)

1437 8425  Dekorelement tidigt 1900-tal, 4 + 3 delar, Asien, reliefmotiv. Längd: 52-59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:58)

1437 8549  Diverse lackaskar ca 50 delar, Ryssland, bildmått

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:26)

1437 6017  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, daterad 1915, "Konstnären Alfred Hedlund". Bildmått: 20x20, yttermått inklusive ram: 35x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:40)

1437 8535  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad, daterad 53, självporträtt. Bildmått: 6x4cm, yttermått inklusive ram: 20x19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:25)

1437 8534  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad. Bildmått: 9x21cm, yttermått inklusive ram: 24x50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:22)

1437 8290  Etsning Franco Leidi (f. 1933), Signerad, "avfärd". Bildmått: 14x10cm, yttermått inklusive ram: 41x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:25)

1437 8536  Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad 1951. Bildmått: 18x30cm, yttermått inklusive ram: 32x41cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:48)

1437 8399  Etsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 37/90, daterad -1982, oramat löst blad. Bildmått: 22,5x32, bladets mått: 39,5x52,5

1437 8196  Fällstol svartlackerad, sits i konstläder

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:25)

1437 8322  Färgetsning Oidentifierad konstnär. "Head". Signerad, numrerad 26/27, daterad -86. Bildmått: 30x27, yttermått inklusive ram: 75x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:33)

1437 8303  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 31/33, daterad 87, "card player". Bildmått: 25x76cm, yttermått inklusive ram: 69x112cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:55)

1437 8401  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 34/300. Oramat löst blad, Bildmått: 39x49. Bladets mått: 56x76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:49)

1437 5096  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 65/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:42)

1437 8314  Färghetsning Jan Voss. Signerad, numrerad 13/45, daterad 88, komposition. Bildmått: 44x56cm, yttermått inklusive ram: 97x76cm

1437 8526  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 3/8. Färglitografi, bildmått: 39x31, yttermått inklusive ram: 45x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)

1437 8104  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 139/300. Färglitografi, bildmått: 53x75, yttermått inklusive ram: 80x100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:45)

1437 7107  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 149/360. Färglitografi, bildmått: 36x42, yttermått inklusive ram: 47x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:12)

1437 8281  Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Båt vid strand. Signerad, numrerad 22/150, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 24x32, yttermått inklusive ram: 51x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:29)

1437 8388  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 40/120, daterad -82, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 40x27,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:47)

1437 8527  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad Hc 4/30. Färglitografi, bildmått: 24x33, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)

1437 8316  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 14/150, daterad 61, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 23x53cm, yttermått inklusive ram: 36x73cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:37)

1437 7076  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 54/360, daterad 77. Färglitografi, bildmått: 40x51, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:27)

1437 8038  Färglitografi Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Eka. Signerad, numrerad 169/360. Färglitografi, bildmått: 40x50, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:14)

1437 7062  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 26/50. Färglitografi, bildmått: 24x30, yttermått inklusive ram: 31x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:11)

1437 8018  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 171/295, Ryttare. Färglitografi, bildmått: 23x16, yttermått inklusive ram: 39x30 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:53)

1437 8386  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 21/250, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 64x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:57)

1437 8025  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 211/220. Färglitografi, bildmått: 19x16cm, yttermått inklusive ram: 38x34cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)

1437 8396  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 89/125, daterad -86, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 47x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)

1437 8240  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 12/18. Färglitografi, bildmått: 32x29, yttermått inklusive ram: 74x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:33)

1437 8273  Färglitografi Olle Skagerfors (1920-1997), självporträtt. Signerad, numrerad 87/90, daterad 1984, yttermått inklusive ram: 66x51 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:04)

1437 8394  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 49/130, daterad 1981, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 56x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:39)

1437 7077  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Ramsmora-Möja. Signerad ej Numrerad. Färglitografi, bildmått: 34x20, yttermått inklusive ram: 45x28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:29)

1437 7075  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 105/350, daterad 59, Rosenkavaljeren, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

1437 7413  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 188/360. Färglitografi, bildmått: 50x59, yttermått inklusive ram: 68x77 cm

1437 8298  Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. "Hommage a William S". PT. Signerad, numrerad, daterad 90. Färglitografi. Bladets mått: 75x56cm, yttermått inklusive ram: 87x67cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:06)

1437 6588  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad 78/100, daterad 1975, komposition. Färglitografi, bildmått: 60x50cm, yttermått inklusive ram: 73x58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:37)

1437 7475  Fat + ströare, 4 delar, silver. Diameter: 11,5-13, höjd: 11 cm, vikt: 270g brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:40)

1437 8477  Fat 2 st, Kina + dosa. Diameter: 8,5-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:37)

1437 8478  Fat 2 st, Kina. Längd: 19-21 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:53)

1437 7306  Fat 3 delar, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:27)

1437 8195  Fat 9 st. Japan. Diameter: 13,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:38)

1437 7289  Fat Keramik, Signerad. Diameter: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:53)

1437 8287  Fat Mårten Kasper Rokus, 1695, tenn. Diameter: 43cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:49)

1437 8046  Fat silver, CG Hallberg, graverat. Diameter: 25 cm, vikt: 288g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)

1437 8173  Fåtölj Med fotpall

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)

1437 7486  Fåtölj Sent 1800-tal, omklädd

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:34)

1437 8217  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:25)

1437 7183  Figuriner 2 st, porslin. Höjd: 13-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:00)

1437 8202  Fiskbestick 6 + 6 delar, nysilver. Längd: 18-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:28)

1437 8365  Fiskfat + gurkskål, 2 delar, bland annat Stig Lindberg. Längd: 30-31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:35)

1437 8410  Flaskor 2 st, grönt glas. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:31)

1437 8270  Floretter 2 st, Längd: 109cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:45)

1437 7103  Fotografier 2 st, Hien Lam Duc, Kina/Laos, 23x28, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)

1437 8021  Glas 10 st, på fot, diameter: 10,5. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)

1437 8497  Glas 8 st. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:33)

1437 7396  Glas Iittala, 9+ 11 delar. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:01)

1437 8032  Glasservis 59 delar, Gustav III, Reijmyre Glasbruk, 10 + 15 + 17 + 17. Höjd: 13,5-18

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:10)

1437 8488  Glasservisdelar Böhmen, 35 delar. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:28)

1437 8283  Golvlampa "Fitz", i form av ett spjut. Höjd:

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)

1437 8015  Golvlampa 1970-tal, plast, orange. Höjd: 110

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:56)

1437 8265  Golvlampa Arteluce, "Jill", blått glas. Höjd: 181cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)

1437 8266  Golvlampa Arteluce, "Jill", blått glas. Höjd: 181cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)

1437 8242  Golvlampa mässing, Tyringe Konsthantverk. Höjd: 125

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:47)

1437 8061  Golvlampa trä och metall, Markslöjd. Höjd: 138

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)

1437 8468  Golvlampa Trä. Höjd: 175

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)

1437 8494  Golvurna Kina. Höjd: 39, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:43)

1437 7443  Golvvaser Ett par. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)

1437 7160  Grafiskt blad Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad i trycket, bladets mått: 49x48cm, yttermått inklusive ram: 52x52cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:23)

1437 8473  Hallbyrå mahogny. Bredd: 35, djup: 35 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:35)

1437 8097  Handväska svart skinn, Mulberry. Längd: 40, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:49)

1437 7117  Hänge 18k guld, med Camé. Höjd: 3,5, vikt: 3,2g brutto

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)

1437 8086  Hatthylla "Nostalgi", formgiven av Gunnar Bolin, 1937. Aluminium och trä. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:00)

1437 8065  Hink Koppar. Höjd: 29 cm

1437 8095  Hög hatt A Casse, Paris

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:18)

1437 8452  Huggare 2 st. Längd: 58-60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)

1437 8177  Hurts Bemålad, Längd: 35 cm. Djup: 49 cm, höjd: 138 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)

1437 8033  Jakttrofé Hjort, 14-taggare. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:22)

1437 8268  Jalusiskåp Tyskland 1990-tal, på hjul, Bredd: 54 cm. Djup: 51 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:42)

1437 8335  Juldekoration Villeroy & Boch, metall. Längd: 45, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:48)

1437 8407  Kaffe / tekoppar 12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten + extra kaffekoppsfat

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:02)

1437 7346  Kaffeservisdelar 13 delar, Royal Copenhagen, musselmalet, halvblond

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:03)

1437 8145  Kaffeservisdelar 24 delar, Gustavsberg, Dresden.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:32)

1437 8377  Kaffeservisdelar 28 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:31)

1437 8429  Kaffeservisdelar 50 del ca, Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)

1437 8409  Kaffeservisdelar Haddon Hall, Minton, England. Mocka, 14 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:25)

1437 8007  Kaffeskedar + sockertång, 12 + 6 + 1 delar, silver, Haga & Sv Spets. Längd: 9-12 cm. Vikt: 220 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:34)

1437 8140  Kaffeskedar 6 st, silver, snarlika, Norge. Längd: 10,5 cm, vikt: 48,5g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:37)

1437 8135  Kamin Husqvarna No 79, gjutjärn, 1900-tal. Höjd: 86cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:12)

1437 8345  Kandelabrar Ett par, Nysilver. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:36)

1437 8132  Kanna och dosa, Gefle. Höjd: 9-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:07)

1437 8022  Kannor 2 st, Kobolt & Arena, Gustavsberg, Karin Björquist & Stig Lindberg. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)

1437 8496  Karaff + 2 + 2 glas, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 9 - 22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:04)

1437 8081  Karaff stengods. Signerad. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:23)

1437 8153  Karaff med glas 7 delar, Bohemia, kristall, Tjeckien. Höjd: 11-33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:57)

1437 8504  Karaffer 6 st. Höjd. 17 - 30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:12)

1437 8236  Karmstol Rotting.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:44)

1437 8219  Karmstolar 5 st, Windsormodell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:19)

1437 5638  Karmstolar ett par, Louis XVI, senare omtapetserade. Ryggens, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:34)

1437 8313  Koffert längd: 92 cm, djup: 50 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:42)

1437 8267  Köksbänk "Butler" på hjul, Längd: 74 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 84 cm

1437 8334  Kompass i låda Lyth, Stockholm, diameter: 15, Nautika, 22x22. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:29)

1437 8510  Konstglas 5 delar, bla. Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 6 - 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:47)

1437 8292  Kopparstick Karl XI. Bildmått: 41x24cm, yttermått inklusive ram: 49x32cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)

1437 8411  Krus 2 st. Höjd: 24-31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:07)

1437 8541  Kvinnofigur Marmor. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:03)

1437 8515  Lampbord med klaffar, idegran, England. Bredd: 46, djup: 37 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:21)

1437 8119  Ljuskrona glas, prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:09)

1437 8014  Ljuslykta Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Längd: 7, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)

1437 8044  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:27)

1437 8351  Ljusstakar 2 st, smide. Höjd: 24-29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:53)

1437 8037  Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:42)

1437 8234  Ljusstakar Ett par, Nysilver, nyrokoko, CG Hallberg. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:41)

1437 7506  Ljusstakar Ett par, silver, 1953. Höjd: 14 cm, Vikt: 315 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)

1437 8350  Ljusstakar Ett par, Smide. Längd: 35cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:25)

1437 8381  Ljusstake Georg Jensen. Signerad, Design: Maria Berntsen, diameter: 26,5. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)

1437 8256  Ljusstake mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Längd: 32cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:19)

1437 8254  Ljusstake Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. Mässing. Längd: 32cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)

1437 7471  Ljusstake silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1901. Höjd: 21 cm, Bruttovikt: ca 250 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:26)

1437 8185  Ljusstake Tomte, trä, elektrifierad. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:28)

1437 8271  Lockurnor Ett par, Kina, 1900-tal. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:16)

1437 8274  Lockurnor Ett par, Kina. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:57)

1437 8358  Luktflakong + brevkniv + dosa. Längd: 7-26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:27)

1437 8427  Majolika 8 delar, Rörstrand. Längd: 17-30 cm

1437 8414  Mandarinärmar 4 st, Tidigt 1900. Längd: 15-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:20)

1437 8405  Mapp med litografier diverse, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:34)

1437 8321  Mappar 2 st, Bengt Olson (f. 1930), Sverige. Lösa blad 3 + 3 st. Signerad, numrerad 120-upplaga, daterad 1997, bladets mått: 42x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:21)

1437 8064  Matbestick 36 delar, Nysilver, Svensk Spets

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:12)

1437 8342  Matbord England. Diameter: 115cm. Höjd: 74cm, 3st iläggsskivor, 3x55cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:39)

1437 8160  Matbord Längd: 180 cm. Djup: 115 cm, höjd: 75 cm, 1st iläggsskivor 46cm

1437 7508  Matbord Längd: 225 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:06)

1437 8221  Matbord Med klaffar. Bredd: 130 + 2x34cm, cm. Djup: 93 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:47)

1437 5502  Matsalsgrupp 5 delar, rokokostil. Längd: 140 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)

1437 8430  Matsalsgrupp 7 delar, Efter Macintosh. Längd: 54+ 2x62, djup: 124 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:43)

1437 8175  Matsalsskåp Längd: 120 cm. Djup: 57 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:00)

1437 8288  Matservis 32 delar, Wexiö Guld, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:44)

1437 8108  Matservis ca. 40 delar, Rörstrand, Spets

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)

1437 8373  Matservisdelar ca 25 delar, Vineta, Rörstrand.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)

1437 8424  Matta Orientalisk, 104x194 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:44)

1437 8252  Matta Orientalisk, 120x204 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:14)

1437 8230  Matta Orientalisk, 124x182cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:31)

1437 8253  Matta Orientalisk, 140x225 cm

1437 8249  Matta Orientalisk, 230x320 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:41)

1437 8261  Matta orientalisk, 83x95cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:16)

1437 8435  Matta orientalisk, Beluch, Antik, 108x192 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:18)

1437 8213  Matta Orientalisk, figural, 190x285cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:47)

1437 8247  Matta Orientalisk, galleri, 102x404 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:45)

1437 8255  Matta Orientalisk, Galleri, 110x43,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:04)

1437 6498  Matta orientalisk, Keshan, 247x362 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)

1437 8216  Matta Röllakan, 218x385cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:13)

1437 7156  Matta Röllakan, 227x171cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:07)

1437 8384  Matta Rosenkelim, 150x295cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:14)

1437 8528  Medalj 18/21K, Carl XVI Gustaf, Sveriges Konung, med gravyr/inskription. Diameter: 3cm, vikt: 13,6g, med etui.

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:16)

1437 8102  Metallskylt Kronohäktet, Långholmen, 60x40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:11)

1437 8042  Mezzotint John Faber, efter Philip Van Dyk London 1735. Porträtt av Willem IV prins av Oranien-Nassau, samt Konungariket Englands krönta vapensköld flankerad av stående sköldhållare i form av lejon, omgivet av Strumpebandsorden med dess valspråk ”Honi soit qui mal y pense” ("Skam den som tänker illa härom"). Bildmått: 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:10)

1437 8336  Minkjacka G Christell, Stockholm, storlek: 40-42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:29)

1437 8470  Minkjacka storlek 38/40. Längd: 85 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:44)

1437 8360  Minkpäls Ljungs Tranås, storlek: 40-42 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:18)

1437 8349  Modellskepp Cutty Sark, Längd: 124cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:55)

1437 8156  Mortlar Diverse, mässing, med stötar, bland annat, Skultuna, Höjd: 5-10cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)

1437 8376  Mössbord 1800-tal. Bredd: 120 cm. Djup: 59 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:20)

1437 7562  Mugg silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1956. Vikt: 56g. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:59)

1437 8199  Nattygsbord Ett par, bemålade, 1930-tal. Bredd: 47, djup: 32 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:24)

1437 8346  Nattygsbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bredd: 39 cm. Djup: 54 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:37)

1437 8092  Nysilver 8 delar, bla. Ströare. Höjd: 7 - 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:08)

1437 8499  Ölglas 6 st. "Kekkerit", Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:14)

1437 8039  Oljemålning Albert Zetterberg (1883-1955), Sverige. Signerad, daterad 1919, Utsikt från Nationalmuseum mot Strandvägen. Olja på duk, 50x70, yttermått inklusive ram: 57x86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:54)

1437 7514  Oljemålning Anders Finn (1908-1994), Sverige. Uppsala Domkyrka. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:31)

1437 7451  Oljemålning Andor Károly. Signerad, daterad 1921, landskap. Olja på duk, 52x78cm, yttermått inklusive ram: 65x90cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:40)

1437 7074  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Signerad, 1966. Olja på duk, 27x34, yttermått inklusive ram: 32x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)

1437 8041  Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. "Söder om Landsvägen". Signerad. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:05)

1437 8200  Oljemålning Charlotta Liljefors (f. 1943), Sverige. Sträckande tranor. Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm

1437 7169  Oljemålning Claes-Åke Schlönzig (f. 1949), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -71. Olja på duk, 65x72 cm, yttermått inklusive ram: 75x82 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:01)

1437 8317  Oljemålning Dan Nygård (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 89, komposition. Olja på duk, 56x46cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:14)

1437 7453  Oljemålning Einar Frohm (1872-1972), Sverige. Väderkvarn. Signerad. Olja på duk, 67x77cm, yttermått inklusive ram: 85x95cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:45)

1437 8113  Oljemålning Erik Jensen (1908-1986), Sverige. Signerad, daterad 76, komposition. Olja på duk, 33x46cm, yttermått inklusive ram: 35x48cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:17)

1437 8524  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Tallar vid vatten. Signerad. Olja på duk, 55x66 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:05)

1437 8294  Oljemålning Gerda Wallander (1860-1926), Signerad, Gamla Stan. Olja på duk, 60x45cm, yttermått inklusive ram: 75x60cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:34)

1437 7386  Oljemålning Gösta Henning (f. 1914), Sverige. Signerad, fiskeläge. Olja på pannå, 85x143cm, yttermått inklusive ram: 108x167cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:27)

1437 7384  Oljemålning H Gunarsson. Signerad. Olja på duk, 54x90cm, yttermått inklusive ram: 72x108cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:23)

1437 8516  Oljemålning Halina Korbik (1923-1989), Polen. Flicka. Signerad. Olja på duk, 72x64 cm, yttermått inklusive ram: 77x68 cm

1437 7157  Oljemålning Hilding Rösiö (1902-1985), Sverige. Signerad, daterad 1933, Torekov. Olja på duk, 45x59, yttermått inklusive ram: 55x69 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:11)

1437 8017  Oljemålning Ingrid Schnell, Utsikt söder. Signerad, daterad -98. Olja på pannå, 40x32, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:14)

1437 7376  Oljemålning Kopia efter Wahlberg. Signerad. Olja på duk, 79x100cm, yttermått inklusive ram: 92x113cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:10)

1437 7061  Oljemålning Louise Ljubi Lidströmer (f. 1948), Sverige. "Dans". Signerad, daterad -79. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:09)

1437 7022  Oljemålning Mauritz Gellner (1901-1982), Sverige. Signerad, daterad 1923. Olja på pannå, 32x27, yttermått inklusive ram: 39x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:14)

1437 8312  Oljemålning Michel Maly (1936-2018), Frankrike. "Sur la plage". Signerad. Olja på duk, 32x39cm, yttermått inklusive ram: 79x57cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:47)

1437 7329  Oljemålning Oidentifierad Konstnär. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 45x55, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:24)

1437 7005  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, pojke som blåser såpbubblor. Olja på duk, 65x44, yttermått inklusive ram: 84x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:38)

1437 8514  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 18x23, yttermått inklusive ram: 31x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:04)

1437 8024  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 20x24cm, yttermått inklusive ram: 32x36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:37)

1437 8098  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kastellholmen. Signerad. Olja på pannå, 30x50, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:04)

1437 7085  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Hertz, 1889. Olja på duk, 60x80, yttermått inklusive ram: 75x96 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:42)

1437 8522  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Naris, duk 74x49, yttermått inklusive ram: 90x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:24)

1437 8502  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Brantevik, Skåne" duk, 23x32, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)

1437 8354  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 50. Olja på duk, 27x34cm, yttermått inklusive ram: 33x41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:59)

1437 8029  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap med vattendrag. Signerad Carl J: son. Olja på duk, 60x79, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)

1437 8503  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 12x20, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:10)

1437 8137  Oljemålning Signerad, landskap. Olja på duk, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 50x58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:57)

1437 8250  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), domherre. Signerad, -17, duk, oramad, 30x20 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)

1437 8224  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Ostronplockerskor. Signerad. Olja på duk, 57x93, yttermått inklusive ram: 71x107 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:25)

1437 8016  Oljemålning Stina Elliot (1884-1946), Sverige. Vårblommor. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

1437 8263  Oljemålning Torleiv Stadskleiv (1865-1946), Norge. Porträtt. Signerad. Olja på duk, 67x56cm, yttermått inklusive ram: 85x73cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:09)

1437 8507  Oljemålning Vilhelm Valdmanis (1906-1980), Sverige. Ej signerad, dbo stämpel. Olja på pannå, 36x46, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:03)

1437 8059  Oljemålningar 2 st. Olof Dyné insjölandskap. Signerade. Olja på pannå, 23x31, yttermått inklusive ram: 33x42, resp. 33x40, yttermått inklusive ram: 43x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:11)

1437 8417  Oljor på rispapper 10 st, Tidigt 1900-tal, i ask, oramade lösa blad, bladets mått: 13x9

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:37)

1437 8232  Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 1cm, vikt: 1,2g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:43)

1437 7407  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:30)

1437 7406  Öronlappsfåtölj justerbar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:28)

1437 8139  Parti koppar i låda

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)

1437 8544  Parti leksaker elastolin, figurer från andra världskriget

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:16)

1437 8490  Parti silver diverse, 8 delar, ca 220 g brutto

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:25)

1437 8035  Parti silver Diverse, bruttovikt: 500g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:30)

1437 8142  Parti silver skedar med mera, 17 delar, silver. Vikt: 196g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:37)

1437 7139  Pastell Anders Montan (1845-1917), Sverige. Marin. Signerad. Pastell, 23x39 cm, yttermått inklusive ram: 35x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)

1437 8364  Pastell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Tärngrund". Signerad, 27x42, yttermått inklusive ram: 45x57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:18)

1437 8517  Pelarbord diameter: 50 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:46)

1437 8567  Pianopall Galon. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:06)

1437 8437  Pickelhuva längd: 31 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:49)

1437 8050  Picknickbord trä, hopfällbart. Bredd: 62, djup: 46 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:19)

1437 8357  Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand. Längd: ca 152cm. Djup: ca 112 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:58)

1437 8114  Plåtleksak Schuco, spelande apa, Tyskland. Höjd: 13cm, saknar nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:46)

1437 8187  Porslin 6 delar, Arabia, bland annat Mumin. Höjd: 3 - 13

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:23)

1437 8181  Punschkoppar 6 st. Silver. Höjd: 5. Vikt: 205g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:45)

1437 8368  Resegrammofon + stenkakor, modell äldre, ca 40x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)

1437 8191  Ring 18k guld, med vita stenar, storlek: 16,1956. Vikt: 3,6g.

1437 8129  Ring 18k guld, rött, vit- respektive gult guld. Ringmått: 18,7. Vikt: ca 14,4 g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:20)

1437 8192  Ringar 2 st, Ringar, storlek: 19-19½. Vikt: 5,8g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:42)

1437 8390  Rökbord Funkis, 1930-tal, Intarsia. Bredd: 58. Djup: 58 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:28)

1437 8438  Sabel 1700-tal. Längd: 78 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:55)

1437 8444  Sabel Stockholms stadspolis. Längd: 85 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:14)

1437 8448  Sabel Tre Kronor. Längd: 93 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:30)

1437 8338  Salongsbord Sent 1800-tal. Bredd: 78, djup: 51 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)

1437 7231  Salongsgrupp 4 delar, Louis XVI-stil. Längd: 125

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:26)

1437 8121  Sameskedar silver. Längd: 9cm, vikt: 32,2g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:09)

1437 8214  Samovar mässing, Ryssland. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)

1437 8030  Sängöverkast virkat, 223x150cm, Tillverkat av Elsa Holmqvist (syster till Frans G Bengtsson)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:05)

1437 8106  Sängram järn, 1800-tal, bemålad. Längd: 190, djup: 90 cm, höjd: 100 - 120

1437 8093  Scarf Hermès, Paris, siden, 90x90 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:07)

1437 8538  Serveringsfat marmor. Roterande. Diameter: 31cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)

1437 8518  Serveringsvagn mahogny. Längd: 80 cm, djup: 47 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:03)

1437 8489  Servisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), ca 45 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)

1437 8223  Sideboard mahogny, Längd: 152 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 106 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:04)

1437 8167  Sideboard Rokokostil. Längd: 200 cm. Djup: 62 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)

1437 8412  Sidenmålning Woo Chio Dung, Kina. Bildmått: 34x30, yttermått inklusive ram: 43x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:16)

1437 8472  Sidenscarf Hermès, Paris, 90x90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:07)

1437 8047  Silver 6 delar, 2 vaser + 4 bägare. Höjd: 4 - 13

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:52)

1437 8279  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:57)

1437 8045  Skål med hänkel, tenn. Diameter: 28. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:19)

1437 8101  Skål Nysilver, Christofle. Höjd: 7. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:24)

1437 8513  Skål stengods, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Diameter: 30, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:42)

1437 8495  Skålar 2 st, Kina, Kanton. Diameter: 17 längd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:48)

1437 8079  Skålar 2 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Thalia, Gustavsberg. Diameter: 11 - 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:01)

1437 8128  Skålar 6 st, Fuga, glas. Diameter: 6-9cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:34)

1437 8197  Skålfat glas, Birgitta Watz (f. 1937), Sverige. Lindshammar, Längd: 33. Djup: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:40)

1437 8198  Skålfat glas. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:42)

1437 8539  Skålfat Kina. Diameter: 37 cm

1437 8264  Skålfat mässing. Längd: 41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:16)

1437 7474  Skåp mahogny. Bredd: 120. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:35)

1437 8051  Skåp teak, 1960-tal. Bredd: 100, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:03)

1437 8141  Skedar 8 st, silver, Franska Lijan. 3 st kaffeskedar, 5 st teskedar. Vikt: 122g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:56)

1437 8055  Skrivbord 1940-tal, nyslipad skiva. Bredd: 140. Djup: 74 cm, höjd: 76 cm, + skrivbordsstol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:41)

1437 8402  Skrivbord Intarsia, tidigt 1900-tal. Bredd: 140 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:29)

1437 8176  Skrivbord Längd: 167 cm. Djup: 98 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:09)

1437 8056  Skrivbordslampa metall, grön glasskärm. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)

1437 8228  Skrivpulpet Med uppsats. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 103 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:32)

1437 7164  Skrivskåp 1800-tal, laserat. Bredd: 125 cm. Djup: 45 cm, höjd: 200 ca, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:06)

1437 8165  Skulptur + kåsa + kanna, silver. Höjd: 2 - 14, Vikt: ca 140 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:45)

1437 7155  Skulptur Erotiskt motiv, Sign Bzach, brons, nutida. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:04)

1437 8012  Skulptur Fågel, Glaserad stengodslera. Signerad. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:05)

1437 8319  Skulptur Konstglas, Murano", Kvinna med druvor, etikettmärkt. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:20)

1437 7121  Skulptur kvinna med snäcka, Austin Productions Barnhill. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:35)

1437 7040  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:38)

1437 8415  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Stora zoo. Gustavsberg. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:30)

1437 8013  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:58)

1437 7454  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sittande kvinna, 200ex. Signerad, daterad -02. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:49)

1437 8441  Skulptur Metall, Jules Touant, Kvinna. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:47)

1437 7498  Skulptur Olle Brozén (f. 1963), Sverige. Uggla, Kosta Boda, "Unique". Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:46)

1437 8008  Skulptur Porslin, Tyskland, Hägrar. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:49)

1437 8324  Skulptur Trä, Indian. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:05)

1437 8486  Skulpturer 2 st, Buddha+ elefant. Höjd: 9-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:13)

1437 8118  Skulpturer 2 st, David Wretling (1901-1986), Sverige. Signerade, Terrakotta. Höjd: 15-28cm

1437 8276  Skulpturer 2 st, Samurajer. Höjd: 9-15cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:43)

1437 8545  Skulpturer 2 st. Gustavsberg Lisa Larson. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:06)

1437 8506  Skulpturer 5 st. Lisa Larson djur, Gustavsberg, samtliga skadade och lagade. Höjd: 7 - 12

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:12)

1437 8340  Slagbord England. Bredd: 60 + 2x38, djup: 91 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:51)

1437 8269  Slagbord omkring 1900. Bredd: 40 + 2x57. Djup: 87 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:39)

1437 8561  Slaglåsgevär 17-/1800-tal, mynningsladdare. Skulpterad kolv och stock i valnöt. Längd: 130 cm, laddstake saknas

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)

1437 8451  Slaglåsgevär kolv med skuren dekor. Längd: 125

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:06)

1437 8450  Slaglåsgevär längd: 131 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)

1437 7034  Slaglåspistol 1800-tal. Längd: 20,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)

1437 8006  Smyckeskrin 2 st, Asien. Längd: 21-28cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:34)

1437 8333  Smyckeskrin Sorrento Italen, "A Gargiulo Jannuzzi", Intarsia. Längd: 27, djup: 16 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:28)

1437 8089  Snapsglas 20 st. Fjällslipade. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:02)

1437 8063  Snapsglas 6 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:43)

1437 8391  Soffa Nyrokoko. Längd: 163cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:18)

1437 8136  Soppslev + 2 st matskedar + 2 mindre skedar, silver, 5 delar. Längd: 11-21 cm, vikt: 192g

1437 8521  Spegel 82x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)

1437 8100  Spegel Gustaviansk stil, 365x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:04)

1437 8078  Spegel med 2 lampetter, mässing och blyinfattat glas, 1930-tal, 63x40 + 45x20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:10)

1437 4206  Spegel Nyrokoko, mahogny, 97x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:35)

1437 8498  Spegel Rokokostil, 77x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)

1437 8067  Spegellampett nyrokoko, bemålad, 58x65, skadad

1437 8238  Spelbord mahogny, nyrokoko. Bredd: 88, djup: 2x55 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:22)

1437 8337  Spelbord nyrenässans. Ek. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:29)

1437 8186  Speldosa + burk med lock, jul, porslin, Villeroy & Boch. Höjd: 9 -22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)

1437 8483  Stekfat + Tulpanvas, Kina. Längd: 33. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:35)

1437 8454  Stickvapen J Zimbler, Wien. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)

1437 7476  Stol

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)

1437 7331  Sybord Karl Johan, mahogny. Bredd: 47 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:31)

1437 8380  Syltkrukor 4 st, blåvitt, Rörstrand. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:48)

1437 8152  Syltkrukor 4 st. Höjd: 24-31cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:29)

1437 8378  Taburett Karl Johanstil. Längd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:29)

1437 7513  Taburetter Ett par, Gustaviansk stil, nutida. Höjd: 50 cm

1437 8397  Taburetter Ett par, Karl Johan, mahogny. Längd: 48cm

1437 8172  Takarmatur Ampel, kupa av glas. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:24)

1437 8009  Takarmatur Aneta, glasskärm. Höjd: 24 cm. Diameter: 14,5 cm

1437 8157  Takarmatur Karl Johanstil. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)

1437 8049  Takarmatur mässing och glas. Femarmad. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)

1437 8126  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 72cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:47)

1437 8493  Takarmatur med prismor. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:09)

1437 8492  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)

1437 7326  Takarmatur metall, porslinsblommor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:16)

1437 6461  Takarmatur rokokostil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:51)

1437 8120  Takarmatur Watt & Weke, industrimodell, nutida. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:23)

1437 7273  Tallrikar 6 st. 10-gruppen. Diameter: 25,5

1437 8419  Tavla tidigt 1900-tal, broderad, mässingsram. Diameter: 15 cm, yttermått inklusive ram: 28x25 cm

1437 8501  Teglas 8 st. Tsaikka, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Finland. Höjd: 8 cm

1437 7115  Tekanna + tillbringare, 2 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. "Anemone", Arabia, Finland. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:18)

1437 8508  Teservis 23 delar, Japan Mitaké

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:02)

1437 8096  Teservis 3 delar, Japan, i etui. Höjd: 7 - 11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:53)

1437 8421  Textil tidigt 1900-tal, broderad, Motiv med Drakar, 50x90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:59)

1437 8159  Textiltavla Japan, yttermått inklusive ram: 70x60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:21)

1437 8466  Tidningsställ England. Längd: 52, djup: 33 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:44)

1437 8565  Tomtar 9 st, Keramik. Höjd: 16-25 cm, tomte med gröna byxor lagad vid fot

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:34)

1437 8155  Tomte nutida. Höjd: 89cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)

1437 8085  Tomtemuggar 8 st. Porslin, Roy Bergh för DUKA. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)

1437 8315  Trädgårdsbord järn, saknar skiva. Bredd: 70 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:24)

1437 8307  Trädgårdsskulptur hare, nutida. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:26)

1437 8222  Trädgårdsstolar 4 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:02)

1437 8304  Trädgårdsurna på sockel, nutida. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)

1437 8306  Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn, nutida. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:04)

1437 8308  Trädgårdsurnor ett par, grönpatinerat järn, nutida. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:48)

1437 8309  Trädgårdsurnor ett par, grönpatinerat järn, nutida. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:09)

1437 8311  Trädgårdsurnor ett par, svart järn, reliefdekor av girlanger, nutida. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)

1437 8310  Trädgårdsurnor ett par, svartmålat järn, nutida. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:31)

1437 8367  Traktörpannor + fiskgryta, 8 + 1 delar. Längd: 30-45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:41)

1437 2027  Träsnitt Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad -51. Handkolorerad. Signerad. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:55)

1437 2095  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 20/150. "Panorama", 44x280cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)

1437 8403  Tusch + litografi, 2 delar, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 1/45, oramade lösa blad, bladets mått: 31x23 - 30x21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:55)

1437 8058  Väggbonad Metrax, The Touch, Belgien, 130x140 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:30)

1437 8512  Väggplatta stengods, silverinläggning, Börje Skohg (1923-2006), Sverige. 2signerad, 6x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:22)

1437 8296  Väggrelief 2 st, Alexius Huber (f. 1939), Sverige. Metall. Längd: 108-121cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)

1437 8564  Väggur empirestil. Längd: 65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:36)

1437 8302  Väggur Söderlund, tidigt 1900-tal. Längd: 40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:26)

1437 8455  Värja Charlottenburg. Längd: 96 cm

1437 8440  Värja Märkt W K&C. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:26)

1437 8446  Värja med Portepè. Längd: 93 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:19)

1437 8443  Värja Svalling, Eskilstuna. Längd: 113

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:07)

1437 8233  Vas "Grafika" modellnr 2084, lergods. Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:31)

1437 8348  Vas 2+ 2 st luktflakonger, Kina. Höjd: 7-16cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:37)

1437 8491  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 27 cm

1437 8147  Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Längd: 15cm, höjd; 12cm. Etsad stämpel.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:57)

1437 8130  Vas Iittala, glas. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:16)

1437 8479  Vas Kina, Blåvitt. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:54)

1437 8481  Vas Kina, Kanton. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:24)

1437 8194  Vas Stengods, Kina. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:31)

1437 8004  Vas Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 27,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:39)

1437 7565  Vaser 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 6 cm, diameter: ca 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:05)

1437 7440  Vaser 3 st + skål, Kosta/Orrefors, Kristall. Höjd: 10-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:00)

1437 8010  Vaser 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:58)

1437 8259  Vaser Ett par. Höjd: 30cm. Diameter: ca 8-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:39)

1437 8080  Vattenkanna koppar, mässing. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:59)

1437 8043  Vattenkokare Alessi, Inox. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:25)

1437 8075  Vinkylare Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. Nissen, teak. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:54)

1437 8087  Vinprovarglas 16 st. Elixir, Orrefors. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:06)

1437 8476  Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 173, djup: 32 cm, höjd: 183 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:09)

1437 8341  Vitrinskåp England. Bredd: 96 cm. Djup: 46 cm, höjd: 174 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:55)

1437 8182  Vitrinskåp Längd: 80 cm. Djup: 35 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:20)

1437 8023  Vitvinsglas 11 st, diameter: 8, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:12)

1437 8260  Vykort ca 450st

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:02)

1437 8107  Ytterfoder 2 st, Porslin. Höjd: 20-21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:51)

1437 8462  Ytterfoder 7 st, Porslin. Höjd: 12-15, nutida

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)

1437 8069  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:11)

1437 8070  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:55)