1437 8426 Adventsljusstakar 2 st. Längd: 39-55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:06)
1437 8237 Affisch "Keith Richards", Gottfried Helnwein. Sammlung Museum Ludwig Köln, 1992. Bildmått: 85x59 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:51)
1437 8210 Affisch Beatles London Palladium, Apple Corp, 1987. Tryckta autografer. Bladets mått: ca 88x57cm, yttermått inklusive ram: 94x65
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)
1437 8558 Akryl Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Motiv med musicerande troll. Signerad, daterad -98. Akryl på duk, 73x100 cm, yttermått inklusive ram: 89x116 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:27)
1437 8557 Akryl Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Motiv med troll. Signerad, daterad -98, duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:59)
1437 8363 Akvarell Axel Gustafsson, kopia efter Anna Palm. Signerad, daterad -95. Akvarell, bildmått: 17x24, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:42)
1437 8323 Akvarell Kina, Hästar, Signerad. Akvarell, bildmått: 44x64, yttermått inklusive ram: 59x79 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)
1437 8057 Akvarell Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Yttersta Tvärgränd. Signerad, akvarell, 33x37, yttermått inklusive ram: 47x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:28)
1437 8525 Akvarell Oidentifierad konstnär. "På Café Opera". Signerad Stina M. Akvarell, 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:21)
1437 8026 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 78x54cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:12)
1437 8352 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Akvarell, bildmått: 28x19cm, yttermått inklusive ram: 40x31cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:59)
1437 8241 Akvarell Oidentifierad konstnär. Slädfärd i Rättviks kyrka. Signerad. Akvarell, 29x48 cm, yttermått inklusive ram: 37x58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:02)
1437 8362 Akvarell Tage Fougstedt (1890-1959), Sverige. "Kruttornet Visby". Signerad, daterad 1937,37x25, yttermått inklusive ram: 45x33, akvarell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:39)
1437 7098 Akvareller 7 st, F Lindström, Stockholmsmotiv. Signerade. Akvarell, yttermått inklusive ram: 26x33-36x28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:16)
1437 8423 Ampel Karl Johan, mässing / plåt. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:55)
1437 8164 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:53)
1437 8543 Ångmaskin Wilesco, i originalask. Längd: 19 cm. Djup: 14 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:06)
1437 8465 Arbetsbord längd: 55 cm, djup: 74 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)
1437 8193 Armband 18k guld, modell, X-länk. Längd: 18cm, BEF, 1965, + 1st bit. Vikt: 21,5g
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)
1437 8231 Armband 18k guld, X-länk, med berlocker. Längd: 19cm, vikt: 12,8g.
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:43)
1437 8548 Babushka 11st. Höjd: 9-17cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:08)
1437 8382 Barnsoffa Längd: 77cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:47)
1437 8408 Barskåp Orientalisk, relief, Bredd: 77 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 97 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)
1437 8052 Båttrappa 2 steg. Längd: 51, djup: 23 cm, höjd: cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:38)
1437 8011 Bestickuppsättning 70 del ca, nysilver, Peter Ludlam, England
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)
1437 8040 Bestickuppsättning Nils Johan, rostfritt stål. Längd: 16-19cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:41)
1437 8537 Bildrulle Kina. Bildmått: 105x53. Signerad, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:43)
1437 8105 Blandteknik efter Mr. Adorne, 1784, luftballong. Målad och ristad på mässingsplåt. Signerad. Blandteknik, 66x45 cm, yttermått inklusive ram: 79x56 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)
1437 8245 Blandteknik H Lepik, blomsterstilleben. Signerad, blandteknik, 1953,26x22, yttermått inklusive ram: 39x32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:33)
1437 8027 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Asien. Signerad. Blandteknik, bildmått: 78x54cm, yttermått inklusive ram: 84x60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:43)
1437 8331 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -94. Blandteknik, bildmått: 62x87, yttermått inklusive ram: 84x110 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:12)
1437 8285 Blandteknik Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. "Utsikt från Nybrokajen", Monogramsignerad, -80. Blandteknik, bildmått: 17x22, yttermått inklusive ram: 32x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:26)
1437 8293 Blandteknik Tommy Schneider. Signerad i trycket, komposition, bladets mått: 30x21cm, yttermått inklusive ram: 56x46cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)
1437 8305 Blomsterurna gjutjärn, nutida. Längd: 27 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:43)
1437 7134 Blyerts Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Stettin, Tyskland". Signerad, daterad 1901. Bildmått: 14x12, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:43)
1437 8400 Bokhylla Längd: 200 cm. Djup: 27 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:06)
1437 8244 Bokhylleskåp 1960-tal, vitkalkad ek. Bredd: 55, djup: 42 cm, höjd: 194 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:18)
1437 8262 Bonader 2 st, Indien, 145x95 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)
1437 8161 Bord Bemålat. Bredd: 74 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:52)
1437 8122 Bord Ek, med hjul. Diameter: 63cm. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)
1437 7084 Bordslampa Arabia Irma Paasipuro. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)
1437 8422 Bordslampa Asien, modifierad vas. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:17)
1437 8076 Bordslampa EWÅ, 1960-tal. Höjd: ca. 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:48)
1437 8359 Bordslampa Jugend. Höjd: 57cm, omgjord fotogenlampa
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:07)
1437 8475 Bordslampa mässing och sten. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:35)
1437 7276 Bordslampa mässing. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:32)
1437 8474 Bordslampa Porcelain de Limoges. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:30)
1437 8461 Bordslampfot Tapetvals. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:49)
1437 8463 Bordslampfötter ett par, Sten, Hästar. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)
1437 7385 Bordslampor Ett par, glas. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:27)
1437 8110 Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 61cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:34)
1437 8546 Bordslampor ett par, NK. Höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)
1437 8460 Bordslampor ett par, Onyx med mässingsdekor. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:27)
1437 7401 Bordsur Ny-Louis seize, mässing och marmor. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:13)
1437 8127 Brosch 18k guld, 1946. Längd: 4 cm. Vikt: 5,4 g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:14)
1437 8125 Brosch 18k guld, 1956. Längd: 5 cm, vikt: 4,3 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:13)
1437 8180 Burkar 3 st, Med lock, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. + 1st, Burk Rödbetor. Höjd: 8-12cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)
1437 8257 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:20)
1437 8174 Byrå Längd: 98 cm. Djup: 46 cm, höjd: 89 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)
1437 8464 Byrå med stenskiva, Gallerkant. Bredd: 61, djup: 37 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:38)
1437 8226 Byrå Rokokostil. Bredd: 80 cm. Djup: 35 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:59)
1437 7378 Byrå Rokokostil. Bredd: 95 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 81 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:20)
1437 8166 Byrå sengustaviansk stil, Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:48)
1437 8227 Byrå Teak, 1950-tal, Bredd: 85 cm. Djup: 37 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:58)
1437 8088 Champagneskålar 4 st. Glas, med silverring, Efva Attling för Orrefors. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)
1437 8158 Chokladkannor + diverse, bland annat, Skultuna, i låda
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:14)
1437 8258 Cigarettskrin 1930-tal funkis, Intarsia, metallhandtag. Längd: 21, djup: 8,5 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:42)
1437 8090 Coaster Ett par, nysilver. Diameter: 14 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)
1437 8091 Coasters 4 st. Nysilver. Diameter: 10 - 15
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:37)
1437 8036 Collier 2 st, Silver med gröna stenar. Längd: 40cm. Vikt: 41,8g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:10)
1437 8094 Cowboyhatt Stetson, svart, storlek 50, G. I. Längd. Design
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:04)
1437 8540 Crèmekoppar med fat, 12 st. Rörstrand. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)
1437 8445 Dampäls Mink, med huva, storlek 38/40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:55)
1437 8449 Dampäls Mink, storlek 38/40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:31)
1437 8447 Dampäls mink, storlek, 38/40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:45)
1437 8131 Damring 14k guld, blågrön sten och fem smådiamanter, bruttovikt: 6,8g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)
1437 8133 Damring 18k guld, med blå syntetisk safir och smådiamanter. Bruttovikt: ca 2. 6g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:28)
1437 8425 Dekorelement tidigt 1900-tal, 4 + 3 delar, Asien, reliefmotiv. Längd: 52-59 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:58)
1437 8549 Diverse lackaskar ca 50 delar, Ryssland, bildmått
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:26)
1437 6017 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, daterad 1915, "Konstnären Alfred Hedlund". Bildmått: 20x20, yttermått inklusive ram: 35x34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:40)
1437 8535 Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad, daterad 53, självporträtt. Bildmått: 6x4cm, yttermått inklusive ram: 20x19cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:25)
1437 8534 Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad. Bildmått: 9x21cm, yttermått inklusive ram: 24x50cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:22)
1437 8290 Etsning Franco Leidi (f. 1933), Signerad, "avfärd". Bildmått: 14x10cm, yttermått inklusive ram: 41x33cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:25)
1437 8536 Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad 1951. Bildmått: 18x30cm, yttermått inklusive ram: 32x41cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:48)
1437 8399 Etsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 37/90, daterad -1982, oramat löst blad. Bildmått: 22,5x32, bladets mått: 39,5x52,5
1437 8196 Fällstol svartlackerad, sits i konstläder
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:25)
1437 8322 Färgetsning Oidentifierad konstnär. "Head". Signerad, numrerad 26/27, daterad -86. Bildmått: 30x27, yttermått inklusive ram: 75x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:33)
1437 8303 Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 31/33, daterad 87, "card player". Bildmått: 25x76cm, yttermått inklusive ram: 69x112cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:55)
1437 8401 Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 34/300. Oramat löst blad, Bildmått: 39x49. Bladets mått: 56x76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:49)
1437 5096 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 65/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:42)
1437 8314 Färghetsning Jan Voss. Signerad, numrerad 13/45, daterad 88, komposition. Bildmått: 44x56cm, yttermått inklusive ram: 97x76cm
1437 8526 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 3/8. Färglitografi, bildmått: 39x31, yttermått inklusive ram: 45x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)
1437 8104 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 139/300. Färglitografi, bildmått: 53x75, yttermått inklusive ram: 80x100 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:45)
1437 7107 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 149/360. Färglitografi, bildmått: 36x42, yttermått inklusive ram: 47x64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:12)
1437 8281 Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Båt vid strand. Signerad, numrerad 22/150, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 24x32, yttermått inklusive ram: 51x66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:29)
1437 8388 Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 40/120, daterad -82, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 40x27,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:47)
1437 8527 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad Hc 4/30. Färglitografi, bildmått: 24x33, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)
1437 8316 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 14/150, daterad 61, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 23x53cm, yttermått inklusive ram: 36x73cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:37)
1437 7076 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 54/360, daterad 77. Färglitografi, bildmått: 40x51, yttermått inklusive ram: 51x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:27)
1437 8038 Färglitografi Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Eka. Signerad, numrerad 169/360. Färglitografi, bildmått: 40x50, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:14)
1437 7062 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 26/50. Färglitografi, bildmått: 24x30, yttermått inklusive ram: 31x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:11)
1437 8018 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 171/295, Ryttare. Färglitografi, bildmått: 23x16, yttermått inklusive ram: 39x30 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:53)
1437 8386 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 21/250, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 64x49 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:57)
1437 8025 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 211/220. Färglitografi, bildmått: 19x16cm, yttermått inklusive ram: 38x34cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)
1437 8396 Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 89/125, daterad -86, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 47x68 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)
1437 8240 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 12/18. Färglitografi, bildmått: 32x29, yttermått inklusive ram: 74x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:33)
1437 8273 Färglitografi Olle Skagerfors (1920-1997), självporträtt. Signerad, numrerad 87/90, daterad 1984, yttermått inklusive ram: 66x51 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:04)
1437 8394 Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 49/130, daterad 1981, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 56x48 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:39)
1437 7077 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Ramsmora-Möja. Signerad ej Numrerad. Färglitografi, bildmått: 34x20, yttermått inklusive ram: 45x28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:29)
1437 7075 Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 105/350, daterad 59, Rosenkavaljeren, yttermått inklusive ram: 53x68 cm
1437 7413 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 188/360. Färglitografi, bildmått: 50x59, yttermått inklusive ram: 68x77 cm
1437 8298 Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. "Hommage a William S". PT. Signerad, numrerad, daterad 90. Färglitografi. Bladets mått: 75x56cm, yttermått inklusive ram: 87x67cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:06)
1437 6588 Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad 78/100, daterad 1975, komposition. Färglitografi, bildmått: 60x50cm, yttermått inklusive ram: 73x58cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:37)
1437 7475 Fat + ströare, 4 delar, silver. Diameter: 11,5-13, höjd: 11 cm, vikt: 270g brutto
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:40)
1437 8477 Fat 2 st, Kina + dosa. Diameter: 8,5-22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:37)
1437 8478 Fat 2 st, Kina. Längd: 19-21 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:53)
1437 7306 Fat 3 delar, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:27)
1437 8195 Fat 9 st. Japan. Diameter: 13,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:38)
1437 7289 Fat Keramik, Signerad. Diameter: 51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:53)
1437 8287 Fat Mårten Kasper Rokus, 1695, tenn. Diameter: 43cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:49)
1437 8046 Fat silver, CG Hallberg, graverat. Diameter: 25 cm, vikt: 288g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)
1437 8173 Fåtölj Med fotpall
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)
1437 7486 Fåtölj Sent 1800-tal, omklädd
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:34)
1437 8217 Fåtöljer Ett par
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:25)
1437 7183 Figuriner 2 st, porslin. Höjd: 13-14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:00)
1437 8202 Fiskbestick 6 + 6 delar, nysilver. Längd: 18-20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:28)
1437 8365 Fiskfat + gurkskål, 2 delar, bland annat Stig Lindberg. Längd: 30-31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:35)
1437 8410 Flaskor 2 st, grönt glas. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:31)
1437 8270 Floretter 2 st, Längd: 109cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:45)
1437 7103 Fotografier 2 st, Hien Lam Duc, Kina/Laos, 23x28, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)
1437 8021 Glas 10 st, på fot, diameter: 10,5. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)
1437 8497 Glas 8 st. Höjd: 12,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:33)
1437 7396 Glas Iittala, 9+ 11 delar. Höjd: 6-14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:01)
1437 8032 Glasservis 59 delar, Gustav III, Reijmyre Glasbruk, 10 + 15 + 17 + 17. Höjd: 13,5-18
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:10)
1437 8488 Glasservisdelar Böhmen, 35 delar. Höjd: 7-15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:28)
1437 8283 Golvlampa "Fitz", i form av ett spjut. Höjd:
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)
1437 8015 Golvlampa 1970-tal, plast, orange. Höjd: 110
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:56)
1437 8265 Golvlampa Arteluce, "Jill", blått glas. Höjd: 181cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)
1437 8266 Golvlampa Arteluce, "Jill", blått glas. Höjd: 181cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)
1437 8242 Golvlampa mässing, Tyringe Konsthantverk. Höjd: 125
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:47)
1437 8061 Golvlampa trä och metall, Markslöjd. Höjd: 138
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)
1437 8468 Golvlampa Trä. Höjd: 175
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)
1437 8494 Golvurna Kina. Höjd: 39, diameter: 25 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:43)
1437 7443 Golvvaser Ett par. Höjd: 51cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)
1437 7160 Grafiskt blad Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad i trycket, bladets mått: 49x48cm, yttermått inklusive ram: 52x52cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:23)
1437 8473 Hallbyrå mahogny. Bredd: 35, djup: 35 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:35)
1437 8097 Handväska svart skinn, Mulberry. Längd: 40, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:49)
1437 7117 Hänge 18k guld, med Camé. Höjd: 3,5, vikt: 3,2g brutto
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)
1437 8086 Hatthylla "Nostalgi", formgiven av Gunnar Bolin, 1937. Aluminium och trä. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:00)
1437 8065 Hink Koppar. Höjd: 29 cm
1437 8095 Hög hatt A Casse, Paris
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:18)
1437 8452 Huggare 2 st. Längd: 58-60 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)
1437 8177 Hurts Bemålad, Längd: 35 cm. Djup: 49 cm, höjd: 138 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)
1437 8033 Jakttrofé Hjort, 14-taggare. Höjd: 86 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:22)
1437 8268 Jalusiskåp Tyskland 1990-tal, på hjul, Bredd: 54 cm. Djup: 51 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:42)
1437 8335 Juldekoration Villeroy & Boch, metall. Längd: 45, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:48)
1437 8407 Kaffe / tekoppar 12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten + extra kaffekoppsfat
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:02)
1437 7346 Kaffeservisdelar 13 delar, Royal Copenhagen, musselmalet, halvblond
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:03)
1437 8145 Kaffeservisdelar 24 delar, Gustavsberg, Dresden.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:32)
1437 8377 Kaffeservisdelar 28 delar, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:31)
1437 8429 Kaffeservisdelar 50 del ca, Rosenthal, Sanssouci
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)
1437 8409 Kaffeservisdelar Haddon Hall, Minton, England. Mocka, 14 delar
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:25)
1437 8007 Kaffeskedar + sockertång, 12 + 6 + 1 delar, silver, Haga & Sv Spets. Längd: 9-12 cm. Vikt: 220 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:34)
1437 8140 Kaffeskedar 6 st, silver, snarlika, Norge. Längd: 10,5 cm, vikt: 48,5g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:37)
1437 8135 Kamin Husqvarna No 79, gjutjärn, 1900-tal. Höjd: 86cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:12)
1437 8345 Kandelabrar Ett par, Nysilver. Höjd: 53cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:36)
1437 8132 Kanna och dosa, Gefle. Höjd: 9-20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:07)
1437 8022 Kannor 2 st, Kobolt & Arena, Gustavsberg, Karin Björquist & Stig Lindberg. Höjd: 12-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)
1437 8496 Karaff + 2 + 2 glas, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 9 - 22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:04)
1437 8081 Karaff stengods. Signerad. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:23)
1437 8153 Karaff med glas 7 delar, Bohemia, kristall, Tjeckien. Höjd: 11-33cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:57)
1437 8504 Karaffer 6 st. Höjd. 17 - 30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:12)
1437 8236 Karmstol Rotting.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:44)
1437 8219 Karmstolar 5 st, Windsormodell
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:19)
1437 5638 Karmstolar ett par, Louis XVI, senare omtapetserade. Ryggens, höjd: 108 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:34)
1437 8313 Koffert längd: 92 cm, djup: 50 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:42)
1437 8267 Köksbänk "Butler" på hjul, Längd: 74 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 84 cm
1437 8334 Kompass i låda Lyth, Stockholm, diameter: 15, Nautika, 22x22. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:29)
1437 8510 Konstglas 5 delar, bla. Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 6 - 12
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:47)
1437 8292 Kopparstick Karl XI. Bildmått: 41x24cm, yttermått inklusive ram: 49x32cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)
1437 8411 Krus 2 st. Höjd: 24-31cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:07)
1437 8541 Kvinnofigur Marmor. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:03)
1437 8515 Lampbord med klaffar, idegran, England. Bredd: 46, djup: 37 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:21)
1437 8119 Ljuskrona glas, prismor. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:09)
1437 8014 Ljuslykta Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Längd: 7, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)
1437 8044 Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:27)
1437 8351 Ljusstakar 2 st, smide. Höjd: 24-29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:53)
1437 8037 Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:42)
1437 8234 Ljusstakar Ett par, Nysilver, nyrokoko, CG Hallberg. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:41)
1437 7506 Ljusstakar Ett par, silver, 1953. Höjd: 14 cm, Vikt: 315 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)
1437 8350 Ljusstakar Ett par, Smide. Längd: 35cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:25)
1437 8381 Ljusstake Georg Jensen. Signerad, Design: Maria Berntsen, diameter: 26,5. Höjd: 8,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)
1437 8256 Ljusstake mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Längd: 32cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:19)
1437 8254 Ljusstake Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. Mässing. Längd: 32cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)
1437 7471 Ljusstake silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1901. Höjd: 21 cm, Bruttovikt: ca 250 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:26)
1437 8185 Ljusstake Tomte, trä, elektrifierad. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:28)
1437 8271 Lockurnor Ett par, Kina, 1900-tal. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:16)
1437 8274 Lockurnor Ett par, Kina. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:57)
1437 8358 Luktflakong + brevkniv + dosa. Längd: 7-26cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:27)
1437 8427 Majolika 8 delar, Rörstrand. Längd: 17-30 cm
1437 8414 Mandarinärmar 4 st, Tidigt 1900. Längd: 15-32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:20)
1437 8405 Mapp med litografier diverse, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:34)
1437 8321 Mappar 2 st, Bengt Olson (f. 1930), Sverige. Lösa blad 3 + 3 st. Signerad, numrerad 120-upplaga, daterad 1997, bladets mått: 42x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:21)
1437 8064 Matbestick 36 delar, Nysilver, Svensk Spets
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:12)
1437 8342 Matbord England. Diameter: 115cm. Höjd: 74cm, 3st iläggsskivor, 3x55cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:39)
1437 8160 Matbord Längd: 180 cm. Djup: 115 cm, höjd: 75 cm, 1st iläggsskivor 46cm
1437 7508 Matbord Längd: 225 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:06)
1437 8221 Matbord Med klaffar. Bredd: 130 + 2x34cm, cm. Djup: 93 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:47)
1437 5502 Matsalsgrupp 5 delar, rokokostil. Längd: 140 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)
1437 8430 Matsalsgrupp 7 delar, Efter Macintosh. Längd: 54+ 2x62, djup: 124 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:43)
1437 8175 Matsalsskåp Längd: 120 cm. Djup: 57 cm, höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:00)
1437 8288 Matservis 32 delar, Wexiö Guld, Gustavsberg
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:44)
1437 8108 Matservis ca. 40 delar, Rörstrand, Spets
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)
1437 8373 Matservisdelar ca 25 delar, Vineta, Rörstrand.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)
1437 8424 Matta Orientalisk, 104x194 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:44)
1437 8252 Matta Orientalisk, 120x204 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:14)
1437 8230 Matta Orientalisk, 124x182cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:31)
1437 8253 Matta Orientalisk, 140x225 cm
1437 8249 Matta Orientalisk, 230x320 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:41)
1437 8261 Matta orientalisk, 83x95cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:16)
1437 8435 Matta orientalisk, Beluch, Antik, 108x192 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:18)
1437 8213 Matta Orientalisk, figural, 190x285cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:47)
1437 8247 Matta Orientalisk, galleri, 102x404 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:45)
1437 8255 Matta Orientalisk, Galleri, 110x43,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:04)
1437 6498 Matta orientalisk, Keshan, 247x362 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)
1437 8216 Matta Röllakan, 218x385cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:13)
1437 7156 Matta Röllakan, 227x171cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:07)
1437 8384 Matta Rosenkelim, 150x295cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:14)
1437 8528 Medalj 18/21K, Carl XVI Gustaf, Sveriges Konung, med gravyr/inskription. Diameter: 3cm, vikt: 13,6g, med etui.
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:16)
1437 8102 Metallskylt Kronohäktet, Långholmen, 60x40 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:11)
1437 8042 Mezzotint John Faber, efter Philip Van Dyk London 1735. Porträtt av Willem IV prins av Oranien-Nassau, samt Konungariket Englands krönta vapensköld flankerad av stående sköldhållare i form av lejon, omgivet av Strumpebandsorden med dess valspråk ”Honi soit qui mal y pense” ("Skam den som tänker illa härom"). Bildmått: 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:10)
1437 8336 Minkjacka G Christell, Stockholm, storlek: 40-42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:29)
1437 8470 Minkjacka storlek 38/40. Längd: 85 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:44)
1437 8360 Minkpäls Ljungs Tranås, storlek: 40-42 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:18)
1437 8349 Modellskepp Cutty Sark, Längd: 124cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:55)
1437 8156 Mortlar Diverse, mässing, med stötar, bland annat, Skultuna, Höjd: 5-10cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)
1437 8376 Mössbord 1800-tal. Bredd: 120 cm. Djup: 59 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:20)
1437 7562 Mugg silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1956. Vikt: 56g. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:59)
1437 8199 Nattygsbord Ett par, bemålade, 1930-tal. Bredd: 47, djup: 32 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:24)
1437 8346 Nattygsbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bredd: 39 cm. Djup: 54 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:37)
1437 8092 Nysilver 8 delar, bla. Ströare. Höjd: 7 - 21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:08)
1437 8499 Ölglas 6 st. "Kekkerit", Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:14)
1437 8039 Oljemålning Albert Zetterberg (1883-1955), Sverige. Signerad, daterad 1919, Utsikt från Nationalmuseum mot Strandvägen. Olja på duk, 50x70, yttermått inklusive ram: 57x86 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:54)
1437 7514 Oljemålning Anders Finn (1908-1994), Sverige. Uppsala Domkyrka. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 62x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:31)
1437 7451 Oljemålning Andor Károly. Signerad, daterad 1921, landskap. Olja på duk, 52x78cm, yttermått inklusive ram: 65x90cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:40)
1437 7074 Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Signerad, 1966. Olja på duk, 27x34, yttermått inklusive ram: 32x40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)
1437 8041 Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. "Söder om Landsvägen". Signerad. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 49x57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:05)
1437 8200 Oljemålning Charlotta Liljefors (f. 1943), Sverige. Sträckande tranor. Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
1437 7169 Oljemålning Claes-Åke Schlönzig (f. 1949), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -71. Olja på duk, 65x72 cm, yttermått inklusive ram: 75x82 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:01)
1437 8317 Oljemålning Dan Nygård (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 89, komposition. Olja på duk, 56x46cm, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:14)
1437 7453 Oljemålning Einar Frohm (1872-1972), Sverige. Väderkvarn. Signerad. Olja på duk, 67x77cm, yttermått inklusive ram: 85x95cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:45)
1437 8113 Oljemålning Erik Jensen (1908-1986), Sverige. Signerad, daterad 76, komposition. Olja på duk, 33x46cm, yttermått inklusive ram: 35x48cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:17)
1437 8524 Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Tallar vid vatten. Signerad. Olja på duk, 55x66 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:05)
1437 8294 Oljemålning Gerda Wallander (1860-1926), Signerad, Gamla Stan. Olja på duk, 60x45cm, yttermått inklusive ram: 75x60cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:34)
1437 7386 Oljemålning Gösta Henning (f. 1914), Sverige. Signerad, fiskeläge. Olja på pannå, 85x143cm, yttermått inklusive ram: 108x167cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:27)
1437 7384 Oljemålning H Gunarsson. Signerad. Olja på duk, 54x90cm, yttermått inklusive ram: 72x108cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:23)
1437 8516 Oljemålning Halina Korbik (1923-1989), Polen. Flicka. Signerad. Olja på duk, 72x64 cm, yttermått inklusive ram: 77x68 cm
1437 7157 Oljemålning Hilding Rösiö (1902-1985), Sverige. Signerad, daterad 1933, Torekov. Olja på duk, 45x59, yttermått inklusive ram: 55x69 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:11)
1437 8017 Oljemålning Ingrid Schnell, Utsikt söder. Signerad, daterad -98. Olja på pannå, 40x32, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:14)
1437 7376 Oljemålning Kopia efter Wahlberg. Signerad. Olja på duk, 79x100cm, yttermått inklusive ram: 92x113cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:10)
1437 7061 Oljemålning Louise Ljubi Lidströmer (f. 1948), Sverige. "Dans". Signerad, daterad -79. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:09)
1437 7022 Oljemålning Mauritz Gellner (1901-1982), Sverige. Signerad, daterad 1923. Olja på pannå, 32x27, yttermått inklusive ram: 39x34 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:14)
1437 8312 Oljemålning Michel Maly (1936-2018), Frankrike. "Sur la plage". Signerad. Olja på duk, 32x39cm, yttermått inklusive ram: 79x57cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:47)
1437 7329 Oljemålning Oidentifierad Konstnär. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 45x55, yttermått inklusive ram: 58x68 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:24)
1437 7005 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, pojke som blåser såpbubblor. Olja på duk, 65x44, yttermått inklusive ram: 84x64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:38)
1437 8514 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 18x23, yttermått inklusive ram: 31x36 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:04)
1437 8024 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 20x24cm, yttermått inklusive ram: 32x36cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:37)
1437 8098 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kastellholmen. Signerad. Olja på pannå, 30x50, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:04)
1437 7085 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Hertz, 1889. Olja på duk, 60x80, yttermått inklusive ram: 75x96 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:42)
1437 8522 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Naris, duk 74x49, yttermått inklusive ram: 90x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:24)
1437 8502 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Brantevik, Skåne" duk, 23x32, yttermått inklusive ram: 38x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)
1437 8354 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 50. Olja på duk, 27x34cm, yttermått inklusive ram: 33x41cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:59)
1437 8029 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap med vattendrag. Signerad Carl J: son. Olja på duk, 60x79, yttermått inklusive ram: 63x82 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)
1437 8503 Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 12x20, yttermått inklusive ram: 31x39 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:10)
1437 8137 Oljemålning Signerad, landskap. Olja på duk, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 50x58cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:57)
1437 8250 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), domherre. Signerad, -17, duk, oramad, 30x20 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)
1437 8224 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Ostronplockerskor. Signerad. Olja på duk, 57x93, yttermått inklusive ram: 71x107 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:25)
1437 8016 Oljemålning Stina Elliot (1884-1946), Sverige. Vårblommor. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm
1437 8263 Oljemålning Torleiv Stadskleiv (1865-1946), Norge. Porträtt. Signerad. Olja på duk, 67x56cm, yttermått inklusive ram: 85x73cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:09)
1437 8507 Oljemålning Vilhelm Valdmanis (1906-1980), Sverige. Ej signerad, dbo stämpel. Olja på pannå, 36x46, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:03)
1437 8059 Oljemålningar 2 st. Olof Dyné insjölandskap. Signerade. Olja på pannå, 23x31, yttermått inklusive ram: 33x42, resp. 33x40, yttermått inklusive ram: 43x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:11)
1437 8417 Oljor på rispapper 10 st, Tidigt 1900-tal, i ask, oramade lösa blad, bladets mått: 13x9
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:37)
1437 8232 Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 1cm, vikt: 1,2g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:43)
1437 7407 Öronlappsfåtölj
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:30)
1437 7406 Öronlappsfåtölj justerbar
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:28)
1437 8139 Parti koppar i låda
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)
1437 8544 Parti leksaker elastolin, figurer från andra världskriget
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:16)
1437 8490 Parti silver diverse, 8 delar, ca 220 g brutto
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:25)
1437 8035 Parti silver Diverse, bruttovikt: 500g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:30)
1437 8142 Parti silver skedar med mera, 17 delar, silver. Vikt: 196g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:37)
1437 7139 Pastell Anders Montan (1845-1917), Sverige. Marin. Signerad. Pastell, 23x39 cm, yttermått inklusive ram: 35x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)
1437 8364 Pastell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Tärngrund". Signerad, 27x42, yttermått inklusive ram: 45x57 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:18)
1437 8517 Pelarbord diameter: 50 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:46)
1437 8567 Pianopall Galon. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:06)
1437 8437 Pickelhuva längd: 31 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:49)
1437 8050 Picknickbord trä, hopfällbart. Bredd: 62, djup: 46 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:19)
1437 8357 Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand. Längd: ca 152cm. Djup: ca 112 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:58)
1437 8114 Plåtleksak Schuco, spelande apa, Tyskland. Höjd: 13cm, saknar nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:46)
1437 8187 Porslin 6 delar, Arabia, bland annat Mumin. Höjd: 3 - 13
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:23)
1437 8181 Punschkoppar 6 st. Silver. Höjd: 5. Vikt: 205g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:45)
1437 8368 Resegrammofon + stenkakor, modell äldre, ca 40x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)
1437 8191 Ring 18k guld, med vita stenar, storlek: 16,1956. Vikt: 3,6g.
1437 8129 Ring 18k guld, rött, vit- respektive gult guld. Ringmått: 18,7. Vikt: ca 14,4 g
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:20)
1437 8192 Ringar 2 st, Ringar, storlek: 19-19½. Vikt: 5,8g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:42)
1437 8390 Rökbord Funkis, 1930-tal, Intarsia. Bredd: 58. Djup: 58 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:28)
1437 8438 Sabel 1700-tal. Längd: 78 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:55)
1437 8444 Sabel Stockholms stadspolis. Längd: 85 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:14)
1437 8448 Sabel Tre Kronor. Längd: 93 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:30)
1437 8338 Salongsbord Sent 1800-tal. Bredd: 78, djup: 51 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)
1437 7231 Salongsgrupp 4 delar, Louis XVI-stil. Längd: 125
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:26)
1437 8121 Sameskedar silver. Längd: 9cm, vikt: 32,2g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:09)
1437 8214 Samovar mässing, Ryssland. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)
1437 8030 Sängöverkast virkat, 223x150cm, Tillverkat av Elsa Holmqvist (syster till Frans G Bengtsson)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:05)
1437 8106 Sängram järn, 1800-tal, bemålad. Längd: 190, djup: 90 cm, höjd: 100 - 120
1437 8093 Scarf Hermès, Paris, siden, 90x90 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:07)
1437 8538 Serveringsfat marmor. Roterande. Diameter: 31cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)
1437 8518 Serveringsvagn mahogny. Längd: 80 cm, djup: 47 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:03)
1437 8489 Servisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), ca 45 del
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)
1437 8223 Sideboard mahogny, Längd: 152 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 106 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:04)
1437 8167 Sideboard Rokokostil. Längd: 200 cm. Djup: 62 cm, höjd: 99 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)
1437 8412 Sidenmålning Woo Chio Dung, Kina. Bildmått: 34x30, yttermått inklusive ram: 43x38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:16)
1437 8472 Sidenscarf Hermès, Paris, 90x90 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:07)
1437 8047 Silver 6 delar, 2 vaser + 4 bägare. Höjd: 4 - 13
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:52)
1437 8279 Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:57)
1437 8045 Skål med hänkel, tenn. Diameter: 28. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:19)
1437 8101 Skål Nysilver, Christofle. Höjd: 7. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:24)
1437 8513 Skål stengods, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Diameter: 30, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:42)
1437 8495 Skålar 2 st, Kina, Kanton. Diameter: 17 längd: 17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:48)
1437 8079 Skålar 2 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Thalia, Gustavsberg. Diameter: 11 - 15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:01)
1437 8128 Skålar 6 st, Fuga, glas. Diameter: 6-9cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:34)
1437 8197 Skålfat glas, Birgitta Watz (f. 1937), Sverige. Lindshammar, Längd: 33. Djup: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:40)
1437 8198 Skålfat glas. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:42)
1437 8539 Skålfat Kina. Diameter: 37 cm
1437 8264 Skålfat mässing. Längd: 41cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:16)
1437 7474 Skåp mahogny. Bredd: 120. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:35)
1437 8051 Skåp teak, 1960-tal. Bredd: 100, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:03)
1437 8141 Skedar 8 st, silver, Franska Lijan. 3 st kaffeskedar, 5 st teskedar. Vikt: 122g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:56)
1437 8055 Skrivbord 1940-tal, nyslipad skiva. Bredd: 140. Djup: 74 cm, höjd: 76 cm, + skrivbordsstol
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:41)
1437 8402 Skrivbord Intarsia, tidigt 1900-tal. Bredd: 140 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:29)
1437 8176 Skrivbord Längd: 167 cm. Djup: 98 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:09)
1437 8056 Skrivbordslampa metall, grön glasskärm. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:15)
1437 8228 Skrivpulpet Med uppsats. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 103 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:32)
1437 7164 Skrivskåp 1800-tal, laserat. Bredd: 125 cm. Djup: 45 cm, höjd: 200 ca, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:06)
1437 8165 Skulptur + kåsa + kanna, silver. Höjd: 2 - 14, Vikt: ca 140 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:45)
1437 7155 Skulptur Erotiskt motiv, Sign Bzach, brons, nutida. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:04)
1437 8012 Skulptur Fågel, Glaserad stengodslera. Signerad. Höjd: 98 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:05)
1437 8319 Skulptur Konstglas, Murano", Kvinna med druvor, etikettmärkt. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:20)
1437 7121 Skulptur kvinna med snäcka, Austin Productions Barnhill. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:35)
1437 7040 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:38)
1437 8415 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Stora zoo. Gustavsberg. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:30)
1437 8013 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:58)
1437 7454 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sittande kvinna, 200ex. Signerad, daterad -02. Höjd: 12,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:49)
1437 8441 Skulptur Metall, Jules Touant, Kvinna. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:47)
1437 7498 Skulptur Olle Brozén (f. 1963), Sverige. Uggla, Kosta Boda, "Unique". Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:46)
1437 8008 Skulptur Porslin, Tyskland, Hägrar. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:49)
1437 8324 Skulptur Trä, Indian. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:05)
1437 8486 Skulpturer 2 st, Buddha+ elefant. Höjd: 9-11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:13)
1437 8118 Skulpturer 2 st, David Wretling (1901-1986), Sverige. Signerade, Terrakotta. Höjd: 15-28cm
1437 8276 Skulpturer 2 st, Samurajer. Höjd: 9-15cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:43)
1437 8545 Skulpturer 2 st. Gustavsberg Lisa Larson. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:06)
1437 8506 Skulpturer 5 st. Lisa Larson djur, Gustavsberg, samtliga skadade och lagade. Höjd: 7 - 12
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:12)
1437 8340 Slagbord England. Bredd: 60 + 2x38, djup: 91 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:51)
1437 8269 Slagbord omkring 1900. Bredd: 40 + 2x57. Djup: 87 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:39)
1437 8561 Slaglåsgevär 17-/1800-tal, mynningsladdare. Skulpterad kolv och stock i valnöt. Längd: 130 cm, laddstake saknas
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)
1437 8451 Slaglåsgevär kolv med skuren dekor. Längd: 125
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:06)
1437 8450 Slaglåsgevär längd: 131 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)
1437 7034 Slaglåspistol 1800-tal. Längd: 20,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)
1437 8006 Smyckeskrin 2 st, Asien. Längd: 21-28cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:34)
1437 8333 Smyckeskrin Sorrento Italen, "A Gargiulo Jannuzzi", Intarsia. Längd: 27, djup: 16 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:28)
1437 8089 Snapsglas 20 st. Fjällslipade. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:02)
1437 8063 Snapsglas 6 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:43)
1437 8391 Soffa Nyrokoko. Längd: 163cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:18)
1437 8136 Soppslev + 2 st matskedar + 2 mindre skedar, silver, 5 delar. Längd: 11-21 cm, vikt: 192g
1437 8521 Spegel 82x60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:41)
1437 8100 Spegel Gustaviansk stil, 365x65 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:04)
1437 8078 Spegel med 2 lampetter, mässing och blyinfattat glas, 1930-tal, 63x40 + 45x20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:10)
1437 4206 Spegel Nyrokoko, mahogny, 97x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:35)
1437 8498 Spegel Rokokostil, 77x44 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)
1437 8067 Spegellampett nyrokoko, bemålad, 58x65, skadad
1437 8238 Spelbord mahogny, nyrokoko. Bredd: 88, djup: 2x55 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:22)
1437 8337 Spelbord nyrenässans. Ek. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:29)
1437 8186 Speldosa + burk med lock, jul, porslin, Villeroy & Boch. Höjd: 9 -22
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)
1437 8483 Stekfat + Tulpanvas, Kina. Längd: 33. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:35)
1437 8454 Stickvapen J Zimbler, Wien. Längd: 54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)
1437 7476 Stol
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:07)
1437 7331 Sybord Karl Johan, mahogny. Bredd: 47 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:31)
1437 8380 Syltkrukor 4 st, blåvitt, Rörstrand. Höjd: 11-14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:48)
1437 8152 Syltkrukor 4 st. Höjd: 24-31cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:29)
1437 8378 Taburett Karl Johanstil. Längd: 50cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:29)
1437 7513 Taburetter Ett par, Gustaviansk stil, nutida. Höjd: 50 cm
1437 8397 Taburetter Ett par, Karl Johan, mahogny. Längd: 48cm
1437 8172 Takarmatur Ampel, kupa av glas. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:24)
1437 8009 Takarmatur Aneta, glasskärm. Höjd: 24 cm. Diameter: 14,5 cm
1437 8157 Takarmatur Karl Johanstil. Diameter: 50cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:36)
1437 8049 Takarmatur mässing och glas. Femarmad. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:44)
1437 8126 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 72cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:47)
1437 8493 Takarmatur med prismor. Diameter: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:09)
1437 8492 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:51)
1437 7326 Takarmatur metall, porslinsblommor. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:16)
1437 6461 Takarmatur rokokostil. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:51)
1437 8120 Takarmatur Watt & Weke, industrimodell, nutida. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:23)
1437 7273 Tallrikar 6 st. 10-gruppen. Diameter: 25,5
1437 8419 Tavla tidigt 1900-tal, broderad, mässingsram. Diameter: 15 cm, yttermått inklusive ram: 28x25 cm
1437 8501 Teglas 8 st. Tsaikka, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Finland. Höjd: 8 cm
1437 7115 Tekanna + tillbringare, 2 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. "Anemone", Arabia, Finland. Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:18)
1437 8508 Teservis 23 delar, Japan Mitaké
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:02)
1437 8096 Teservis 3 delar, Japan, i etui. Höjd: 7 - 11
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:53)
1437 8421 Textil tidigt 1900-tal, broderad, Motiv med Drakar, 50x90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:59)
1437 8159 Textiltavla Japan, yttermått inklusive ram: 70x60cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:21)
1437 8466 Tidningsställ England. Längd: 52, djup: 33 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:44)
1437 8565 Tomtar 9 st, Keramik. Höjd: 16-25 cm, tomte med gröna byxor lagad vid fot
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:34)
1437 8155 Tomte nutida. Höjd: 89cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:15)
1437 8085 Tomtemuggar 8 st. Porslin, Roy Bergh för DUKA. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)
1437 8315 Trädgårdsbord järn, saknar skiva. Bredd: 70 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:24)
1437 8307 Trädgårdsskulptur hare, nutida. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:26)
1437 8222 Trädgårdsstolar 4 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:02)
1437 8304 Trädgårdsurna på sockel, nutida. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:21)
1437 8306 Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn, nutida. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:04)
1437 8308 Trädgårdsurnor ett par, grönpatinerat järn, nutida. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:48)
1437 8309 Trädgårdsurnor ett par, grönpatinerat järn, nutida. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:09)
1437 8311 Trädgårdsurnor ett par, svart järn, reliefdekor av girlanger, nutida. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)
1437 8310 Trädgårdsurnor ett par, svartmålat järn, nutida. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:31)
1437 8367 Traktörpannor + fiskgryta, 8 + 1 delar. Längd: 30-45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:41)
1437 2027 Träsnitt Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad -51. Handkolorerad. Signerad. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:55)
1437 2095 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 20/150. "Panorama", 44x280cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)
1437 8403 Tusch + litografi, 2 delar, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 1/45, oramade lösa blad, bladets mått: 31x23 - 30x21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:55)
1437 8058 Väggbonad Metrax, The Touch, Belgien, 130x140 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:30)
1437 8512 Väggplatta stengods, silverinläggning, Börje Skohg (1923-2006), Sverige. 2signerad, 6x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:22)
1437 8296 Väggrelief 2 st, Alexius Huber (f. 1939), Sverige. Metall. Längd: 108-121cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:23)
1437 8564 Väggur empirestil. Längd: 65cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:36)
1437 8302 Väggur Söderlund, tidigt 1900-tal. Längd: 40cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:26)
1437 8455 Värja Charlottenburg. Längd: 96 cm
1437 8440 Värja Märkt W K&C. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:26)
1437 8446 Värja med Portepè. Längd: 93 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:19)
1437 8443 Värja Svalling, Eskilstuna. Längd: 113
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:07)
1437 8233 Vas "Grafika" modellnr 2084, lergods. Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:31)
1437 8348 Vas 2+ 2 st luktflakonger, Kina. Höjd: 7-16cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 21:37)
1437 8491 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 27 cm
1437 8147 Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Längd: 15cm, höjd; 12cm. Etsad stämpel.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:57)
1437 8130 Vas Iittala, glas. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:16)
1437 8479 Vas Kina, Blåvitt. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:54)
1437 8481 Vas Kina, Kanton. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:24)
1437 8194 Vas Stengods, Kina. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:31)
1437 8004 Vas Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 27,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:39)
1437 7565 Vaser 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 6 cm, diameter: ca 5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:05)
1437 7440 Vaser 3 st + skål, Kosta/Orrefors, Kristall. Höjd: 10-22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:00)
1437 8010 Vaser 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 9-18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:58)
1437 8259 Vaser Ett par. Höjd: 30cm. Diameter: ca 8-10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:39)
1437 8080 Vattenkanna koppar, mässing. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:59)
1437 8043 Vattenkokare Alessi, Inox. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:25)
1437 8075 Vinkylare Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. Nissen, teak. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:54)
1437 8087 Vinprovarglas 16 st. Elixir, Orrefors. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:06)
1437 8476 Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 173, djup: 32 cm, höjd: 183 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:09)
1437 8341 Vitrinskåp England. Bredd: 96 cm. Djup: 46 cm, höjd: 174 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:55)
1437 8182 Vitrinskåp Längd: 80 cm. Djup: 35 cm, höjd: 190 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:20)
1437 8023 Vitvinsglas 11 st, diameter: 8, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:12)
1437 8260 Vykort ca 450st
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:02)
1437 8107 Ytterfoder 2 st, Porslin. Höjd: 20-21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:51)
1437 8462 Ytterfoder 7 st, Porslin. Höjd: 12-15, nutida
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:36)
1437 8069 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:11)
1437 8070 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:55)