Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 augusti 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1344 2316  Aftonväska silver, Vikt: 230 g ca.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:43)

1344 8044  Akvarell Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, 23x54cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:54)

1344 2104  Akvarell Monogramsignerad KAE, 1987, skärgård. Motivet: 46x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:49)

1344 2247  Akvarell Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad A Lundgren, daterad 1939. Akvarell, ca 37x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 21:01)

1344 2329  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 35x26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:56)

1344 2055  Akvarell Sinikka Hautamäki (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 2007. Motivet: 22x18cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:25)

1344 2056  Akvarell Sinikka Hautamäki (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 2007. Motivet: 23x29cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:19)

1344 2002  Akvarell Sven Fredriksson, stilleben, 24x31 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:34)

1344 9041  Akvareller 2 st, Gunilla Kumlin (f. 1938), Sverige. Hus & Par. Signerad, daterad 1984. Motivet: 18x23 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:27)

1344 2127  Akvareller 2 st, Kina, Landskap, bladets mått: 80x58cm, oramade lösa blad. . Signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:49)

1344 2498  Armband + knappar mm, Militaria. Längd: 22 cm, diameter: 1-2 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:29)

1344 2126  Armband silver, 830,1963, Oscar Pärno, Stockholm. Längd: 18cm, med syntetsiska lila stenar, vikt: 12g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:06)

1344 2124  Armband & ring silver, 830, O Kristensen, Malmö. Längd: 19cm, storlek: på ring, 17½, vikt: 30g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:33)

1344 2458  Assietter + kakfat, 12 delar, omkring 1900, pressglas, diameter: 18-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:51)

1344 2414  Assietter 10 st, Rosenthal. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:58)

1344 2489  Barnsäng 1940-tsal. Längd: 84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:10)

1344 2075  Båtratt diameter: 110cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:47)

1344 2013  Bestick 9 delar, silver. Längd: 22-38cm, bruttovikt: 840g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:09)

1344 9233  Bestickuppsättning nysilver, ca 60 del

1344 2300  Biblioteksstege längd: 130 cm, djup: 44 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:11)

1344 2495  Bijouterier 6 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:36)

1344 2227  Blandteknik 1800-tal, Kvinna, England. Ej signerad. Motivet: 13x10 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:17)

1344 2547  Blandteknik 2 st, Asien. Signerad. Motivet: 38x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:57)

1344 2371  Blandteknik 2 st, Erik Åkerberg, 12x15 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:25)

1344 8128  Blandteknik Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Hästar. Monogramsignerad 1942. Bär dedikation. Motivet: 20x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:27)

1344 8129  Blandteknik Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, numrerad 1940. Bär påskrift "Tilläggas från slarvern Acke". Motivet: 20x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:28)

1344 2539  Blandteknik Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Signerad. Motivet: 49x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:55)

1344 9203  Blandteknik Fredrico de Albinini, 80x150 cm. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:45)

1344 2199  Blandteknik L Nelson. Signerad, numrerad 5/20. Bladets mått: 25x24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:08)

1344 9026  Blandteknik Signerad B Potts, 1867, Kustmotiv med hus. Motivet: 35x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:23)

1344 2541  Blandteknik Tillskriven Allan Österlind, ej signerad. Motivet: 51x43cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:49)

1344 2531  Blomställningar längd: 62x2 cm, djup: 60 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:06)

1344 2077  Blomsterbord Koppar. Bredd: 82, djup: 22 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:42)

1344 2065  Blyerts Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad. Motivet: 48x30cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:04)

1344 2155  Bockbord Längd: 180 cm. Djup: 83 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:17)

1344 2253  Bohylleskåpdelar Cado, skåp & hyllor, Teak, Poul Cadovius (1911-2011), Danmark, Höjd: 128 cm ca, Bredd: 80 cm, Djup: 38 cm.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:21)

1344 2542  Bokmärke silver, 925, "W&SS". Längd: 12,5, monogram, vikt: 19g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:34)

1344 2162  Boksnurra England, Intarsia. Längd: 42, djup: 42 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:57)

1344 2509  Boksnurra Intarsia. Längd: 48 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:17)

1344 2174  Bokverk Serta, år 1684

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:41)

1344 2133  Bordslampa "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:55)

1344 2551  Bordslampa Aneta. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:19)

1344 2152  Bordslampa Ateljé Lyktan, Åhus. "Skarabé", bordslampa, vitlackerad metall, design: Ahlström/Kock/Bylund, justerbara glasreflektorer. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:21)

1344 2160  Bordslampa Falkenberg, metall / plastskärm. Höjd: 62 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:09)

1344 2159  Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Märkt HAJ, mässing & plåt. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:33)

1344 2168  Bordslampa Keramik, Silverfärgad. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:37)

1344 2198  Bordslampa mässing. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:19)

1344 2365  Bordslampa Putti. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:07)

1344 2036  Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:23)

1344 2399  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, No 2583. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:27)

1344 2234  Bordslampfot Kina. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:35)

1344 2400  Bordslampfot Kina. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:40)

1344 2398  Bordslampfot Trä. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:31)

1344 9017  Bordslampfötter 2 st. Bengt Hjetén. Trä. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:41)

1344 2350  Bordslampfötter ett par, 1960-tal. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:16)

1344 9016  Bordslampfötter ett par, Bengt Hjertén. Trä. Höjd: 26-45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:43)

1344 2494  Bordslampor Ett par, 1970-tal, keramik. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:27)

1344 2368  Bordslystrar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:21)

1344 2455  Bordsur Frankrike, Marmor. Längd: 50, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:51)

1344 9323  Bordsur Gustaviansk stil, mässing / marmor. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)

1344 2333  Braständare med lock, gjutjärn. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:24)

1344 2115  Brödskrin Keramik. Längd: 31cm. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:22)

1344 2486  Brosch silver, 1856. Längd: 5 cm. Vikt: ca 5 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:09)

1344 2485  Brosch silver, Hallberg, 1884. Diameter: 5 cm. Vikt: ca 15 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:54)

1344 2356  Byrå + spegel, rödbetsat. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 73+ 115

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:15)

1344 2487  Byrå 1880-tal. Bredd: 75, djup: 50 cm, höjd: 107 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:19)

1344 2194  Byrå 60/70-tal, Teak. Bredd: 79, djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:43)

1344 2363  Byrå Bemålad. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:11)

1344 2151  Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal, Bredd: 73 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:57)

1344 2139  Byrå Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 101, djup: 54 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:57)

1344 2383  Byrå längd: 53 cm, djup: 33 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:23)

1344 9439  Byrå mahogny. Bredd: 57 cm. Djup: 40 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:35)

1344 2511  Byrå med stenskiva. Bredd: 65. Djup: 32 g. 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:41)

1344 2086  Byrå Miniatyr. Omkring 1900, Bredd: 35 cm. Djup: 19 cm. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:25)

1344 2175  Byrå rokokostil, mahogny. Bredd: 61, djup: 31 cm, höjd: 69 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:07)

1344 2355  Byrå sengustaviansk stil. Bredd: 83, djup: 45 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)

1344 2172  Byrå Stenskiva, rokokostil. Bredd: 50, djup: 26 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:15)

1344 2176  Caféstolar 3 st, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:06)

1344 2463  Champagneglas 2 st, Orrefors, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:47)

1344 2451  Cigarettetui + puderdosa, 2 delar, silver. Längd: 8-9 cm, Vikt: ca 250 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:55)

1344 2445  Coasters 4 st, nysilver, diameter: 9,5-15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:54)

1344 9277  Collier silver, Ulf Sandberg. Diameter: 15cm, vikt: 32g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:22)

1344 2501  Damarmbandsur 18k guld, Tissot, quartz. Diameter: 23mm, läderband, bruttovikt: 15g.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:45)

1344 2450  Damarmbandsur Christian Bernard, Paris, quartz. Stel öppningsbar armlänk, stål, med vita och blåa stenar. Diameter: 20mm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:08)

1344 2425  Dansdockor 2 st, Indonesien. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:52)

1344 2484  Dator Apple, iMac. Längd: 35 cm, djup: 36 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:38)

1344 2459  Dosor + kopp, 3 delar, Porslin, frankrike. Längd: 6-8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:35)

1344 9188  Elgitarr Big sound. Längd: 100cm, med fodral.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:13)

1344 2184  Etagebord nutida. Bredd: 36, djup: 30 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:36)

1344 7169  Etsning 5 st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 18x13cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:42)

1344 2518  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Man i hatt. Signerad, daterad 1933. Motivet: 30x17,5 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:39)

1344 2245  Etsning Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Öldrickaren, Signerad, 37x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:28)

1344 2426  Etsning Chagall, Ej signerad, bladets mått: 37x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:20)

1344 2549  Etsning Drottningholm. Ej signerad. Motivet: 27x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:15)

1344 2068  Etsning Gerhard Albe (1892-1965), Sverige. Signerad. Motivet: 52x65cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:19)

1344 2216  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad ea-upplaga. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:28)

1344 2215  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad ea-upplaga. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:19)

1344 1030  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från Beckholmen". Signerad, numrerad 201/280. Motivet: 31x26,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:43)

1344 2295  Etsning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 82, "Åsa". Motivet: 26,5x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:43)

1344 2429  Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Ej signerad. Motivet: 28x21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:28)

1344 2428  Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Ej signerad. Motivet: 29x23,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:24)

1344 2393  Etsning Oidentifierad konstnär. 3+ 1, Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: 20x14-22x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:49)

1344 2291  Etsning Tuulikki Pietilä (1917-2009). Signerad, numrerad 6/20, daterad 1947, "över strömmen", Motivet: 21x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:03)

1344 1073  Etsningar 3 st, Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: ca 6x7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:25)

1344 2082  Färgetsning Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Signerad, numrerad 82/99, bladets mått: 55x75 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:13)

1344 2091  Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. Signerad, "L Orchester", EA-upplaga (Épreuve d’artiste), oramat löst blad, bladets mått: 63x91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:45)

1344 2219  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 59/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:17)

1344 2223  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad EA-upplaga. Motivet: ca 49,5x64 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:16)

1344 2218  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 1/50. Oramat löst blad. Bladets mått: 70x81,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:47)

1344 2226  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 20/50. Oramat löst blad. Motivet: ca 49x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)

1344 2205  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerade, numrerade 24/50, daterade 1981, del av svit. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 50x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:22)

1344 2202  Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerade, numrerade 102/150. Bladets mått: 52x60 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:03)

1344 2302  Färglitogafi Fredrik Landergren (f. 1957), Sverige. "Röde man". Signerad, numrerad 152/230, Motivet: 19x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:34)

1344 2271  Färglitografi Agneta Flock (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 130/190. Motivet: 21x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:45)

1344 2521  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 38/290, bladets mått: 60x39cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:18)

1344 2116  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 93/290. Bladets mått: 84x60cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:59)

1344 2079  Färglitografi Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bladets mått: 55x74cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:18)

1344 2349  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 84/140. Motivet: 75x55cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:25)

1344 2195  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, vy över reimersholme. Bladets mått: 22x31cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:05)

1344 2294  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 48x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:03)

1344 2269  Färglitografi Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerad ej numrerad. Motivet: 21x23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:02)

1344 9464  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 310/335. Motivet: 34x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:43)

1344 2523  Färglitografi Eva Boström (f. 1954), Sverige. Struts. Signerad, numrerad 138/360. Motivet: 41x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:58)

1344 2285  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 14/200. Motivet: 50x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:04)

1344 2028  Färglitografi Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Signerad, numrerad 101/125, bladets mått: 65x50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:01)

1344 2214  Färglitografi Gary Kuehn (f. 1939), USA. Signerad, numrerad 10/36. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 49x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:56)

1344 2553  Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Träd. Signerad, numrerad 38/65. Bladets mått: 15x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:50)

1344 2272  Färglitografi Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "En Nordisk sommarnatt" sod 1974. Motivet: 56x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:34)

1344 2022  Färglitografi Henri Goetz (1909-1989), Frankrike. Signerad, numrerad 18/54, komposition. Motivet: 40x36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:59)

1344 2522  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 37/250, daterad 1999, "Konstruktivistiskt Millennium". Bladets mått: 47x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:32)

1344 1046  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 32x41cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:05)

1344 1052  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 40x56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)

1344 1045  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad. Motivet: 40x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:00)

1344 1041  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Slussen. Motivet: 46x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:46)

1344 1060  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 41x56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:26)

1344 1066  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 46x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:47)

1344 1063  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 171/260. Motivet: 40x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:42)

1344 1065  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 24/360. Motivet: 40x56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:46)

1344 2088  Färglitografi Jean-Paul Donadini (f. 1951), Frankrike. Luftballonger. Signerad, numrerad 86/150, oramat löst blad, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:20)

1344 2102  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Numrerad 346/1000, ej signerad. Motivet: 73x50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:17)

1344 2101  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Numrerad 348/1000, ej signerad. Motivet: 73x50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:32)

1344 2100  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Numrerad 953/1000, tryckt signatur. Motivet: 73x50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:06)

1344 2103  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Numrerad 954/1000, ej signerad. Motivet: 73x50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:02)

1344 2093  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. "Just Retired", oramat löst blad. Signerad, numrerad 13/245, bladets mått: 64x90 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:51)

1344 9282  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 24/250. Motivet: 39x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:40)

1344 9022  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Isbjörn - Ursus Maritimus". Signerad, numrerad 29/2000. Motivet: ca 37x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:53)

1344 2306  Färglitografi Lisa Bengtsson (f. 1981), Sverige. Kroppar. Signerad, numrerad 57/127. Motivet: 47x64 cm

1344 2208  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 27/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:48)

1344 2211  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, numrerad 4/99, daterad 1972, oramat löst blad, 53,5x70,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:39)

1344 2473  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 106/250. Bladets mått: 86x64 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:19)

1344 2048  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 14/20, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 25x18cm

1344 2049  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 14/20, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 25x18cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:08)

1344 2284  Färglitografi Måns Heidvall (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 10/50, Regatta, bladets mått: 40x57 cm

1344 2289  Färglitografi Måns Heidvall (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 8/75, bladets mått, 55x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:23)

1344 2276  Färglitografi Måns Heidvall (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 95/110. Motivet: 40x53 cm

1344 1075  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Lilla Skinnarviksgränd". Signerad, numrerad 67/360. Bladets mått: 59x46, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:39)

1344 2114  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 65/190. Motivet: 37x27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:17)

1344 1102  Färglitografi Monica Granström, Slussen, arkivexemplar. Signerad, daterad 1979, bladets mått: 52x50, oramat löst blad.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:05)

1344 2085  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, Golfare. Motivet: 72x58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:06)

1344 2296  Färglitografi Stefan Berger, 170 respektive 290 upplaga. Signerad. Motivet: 31x26 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:26)

1344 2287  Färglitografi Stefan Berger. Signerad, numrerad 1/170. Motivet: 32x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:11)

1344 2267  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 114/160. Motivet: 56x42 cm

1344 2264  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 148x160. Motivet: 56x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:58)

1344 2288  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 93/120. Motivet: 31x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:52)

1344 2301  Färglitografi Tove Siri (f. 1963), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 108/120, Motivet: 37x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:26)

1344 9392  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 229/360, Resturantinteriör. Motivet: 50x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:31)

1344 2311  Färglitografi Ylva Ekman (f. 1947), Sverige. "Zälg". Signerad och numrerad 217/220. Motivet: 55x84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:50)

1344 2019  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Komposition med äpple och träd. Motivet: 55x49cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:45)

1344 2527  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bladets mått: 87x60cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:21)

1344 2305  Färglitografier 2 st, Anders Hugo (f. 1940), Sverige. Landskap. Signerade, numrerad 190-upplaga. Motivet: 32x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:02)

1344 1002  Färglitografier 2 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1975. Motivet: 40x53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:04)

1344 2270  Färglitografier 2 st, Eva Ljungdahl (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 1 & 120/180. Motivet: 37x27 cm & 18x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:11)

1344 2326  Färglitografier 2 st, Måns Heidvall (f. 1951), Sverige. Cyklar, 50 respektive 150-upplaga. Signerad. Motivet: 26x36 respektive 62x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:38)

1344 2327  Färglitografier Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. 2 st, Signerade. Motivet: 19x15 cm respektive 30x46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:05)

1344 2221  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 59/75, daterad 1976, oramat löst blad. Bladets mått: 71x56 cm. Bladets mått: 106x79 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:29)

1344 2417  Fat + kanna, 3 delar, Vinranka, Gefle. Längd: 21-33, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:49)

1344 2448  Fat + vas, 2 delar, Metall, bland annat Japan, diameter: 22, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:01)

1344 2128  Fat 2 st, Asien. Diameter: 23-25cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:29)

1344 2438  Fat 2 st, Kina & Japan, Porslin, diameter: 26-37, + ställ

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:23)

1344 2039  Fat 5 st, Kina. Diameter: 25-32cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:23)

1344 2228  Fat Kina, Blåvitt kompaniporslin, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:05)

1344 2051  Fat & skålar ca 40 delar, Upsala Ekeby, Vicke Lindtsrand. Diameter: 7-30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:20)

1344 2437  Fat på fot silver. Diameter: 26. Höjd: 7 cm, Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:50)

1344 9168  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vår fru, fast stoppad rygg och sits med stomme i trä

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:45)

1344 2145  Fåtölj Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:37)

1344 2374  Fåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:53)

1344 2146  Fåtöljer + fotpallar, Ett par, Sinclair Nelson

1344 2147  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:26)

1344 2555  Fåtöljer Ett par, Dux, Galaxy, Plast

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:57)

1344 2144  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:35)

1344 2488  Fickur 7 st, omkring 1900, bland annat silver. Diameter: 3,5-5 cm, bruttovikt: ca 330 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:29)

1344 2181  Figurin Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Porslin på träplatta, Baliflickan. Höjd: 26cm

1344 2254  Fiol Lagström Södertälje 1904. Längd: 62cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:43)

1344 9125  Fiol med fodral. Längd: 57cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:51)

1344 9408  Fiskbestick Nysilver, Saga. Längd: 18-21cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:26)

1344 9230  Fisktallrikar John bros, England, 14+ 1 st. Längd: 40, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:51)

1344 2111  Flaska Orrefors, Edward Hall, Nr. 372. Signerad. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:38)

1344 2440  Flaskor Ett par, 1800-tal. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:53)

1344 2120  Fotoramar 3 st, Tidigt 1900-tal. Höjd: 16-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:49)

1344 2469  Fruktservis 12 delar, L Adelborg, Rörstrand, diameter: 18-29 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:15)

1344 2434  Garderobsskåp Grange. Metalletikett, Bredd: 195 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:10)

1344 2557  Garderobsskåp Jugend, Ek. Bredd: 106, djup: 47 cm, höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:59)

1344 2007  Garderobsskåp Saknar spegel. Bredd: 86 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 194 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:34)

1344 2465  Glas 3 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:50)

1344 9229  Glas 6+ 6 st, Orrefors/Iittala. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:47)

1344 2477  Glasinsatser 14 st, till saltkar. Längd: 4-7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:47)

1344 2230  Glasservis Orrefors. Höjd: 8,5-21 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:02)

1344 2212  Glasservisdelar 9 + 5 delar. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:26)

1344 2164  Golvlampa "Kosta Lampan", mässing / krom. Höjd: 130 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:54)

1344 2377  Golvlampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 117cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:10)

1344 2493  Golvlampa Fagerhult, mässing. Höjd: 150

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:06)

1344 2379  Golvlampa höjd: 160cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:30)

1344 2150  Golvlampa mässing, "ÖIA". Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:55)

1344 2352  Golvlampa mässing. Höjd: 160

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:35)

1344 2388  Golvlampa nutida. Höjd: 175

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:25)

1344 2492  Golvlampor Ett par, Fagerhult, mässing. Höjd: 140

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:24)

1344 2149  Golvur 1800-tal, England, "Thus Shaw Lancaster". Höjd: 202, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:15)

1344 2122  Golvvas 1950-tal, bemålad gips, innerrör i plast. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:52)

1344 2309  Grafiska blad 2 st, Lars Ahlström (f. 1949), Sverige. "Luröy I & II". Signerad, numrerad 170/170, daterad -02. Motivet: 30x41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:17)

1344 9136  Grafiskt blad Efter Johan Babtist Homann, Nürnberg, 50x60 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:08)

1344 9140  Grafiskt blad efter Toulose-Loutrec "Confetti". Ej signerad. Motivet: 22x15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)

1344 2435  Grafiskt blad Orientaliskt, 43x28 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:53)

1344 2503  Grafiskt blad signerad, 38x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:03)

1344 2310  Grafiskt blad Valeria Montti Colque (f. 1978), Sverige. Valeria I. Signerad, numrerad 91/165. Motivet: 40x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:12)

1344 2358  Hallbyrå längd: 65 cm, djup: 30 cm, höjd: 68 cm

1344 2483  Halsband Silverlås, granater & odlade pärlor. Längd: 46 cm. Vikt: ca 45 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:49)

1344 2481  Halsband med hänge + örhängen, Granater. Längd: 35,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:06)

1344 2083  Hänglås och handbojor. Längd: 16-37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:51)

1344 2238  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:08)

1344 9310  Hörnskåp Allmoge. Bredd: 65, djup: 42 cm, höjd: 114 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:42)

1344 2236  Huvudskålar 3 st, Yemesi Wilson (1968), alabaster, marmor. Längd: 35-49 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)

1344 2125  Jardiniere Jugend, Metall. Höjd: 41 cm

1344 2033  Kaffekoppar 3st med fat, + 4, England. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:24)

1344 2432  Kaffeservis + fat, 4 delar, Koppar, 1950-tal, diameter: 26, höjd: 23 cm

1344 2014  Kaktänger + 2 delar, silver. Längd: 10-27cm, bruttovikt: 216g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)

1344 2129  Kannor 6 st, Tyskland. Höjd: 19-40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:39)

1344 2348  Karaff Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:02)

1344 2044  Karaff Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:33)

1344 2389  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:12)

1344 2183  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:06)

1344 9431  Karmstolar Ett par, rokokostil.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:16)

1344 2076  Katana nyproduktion, Längd: 107cm

1344 2118  Kedja med hänge 18k guld, Kedja pansar. Längd: 46cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:04)

1344 2340  Keramik 6 delar, bland annat Gunnar Nylund. Höjd: 4-13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:27)

1344 2474  Klaffbord England, mahogny. Bredd: 100, djup: 23+ 2x59, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:53)

1344 2140  Köksö / byrå Omarbetad. Bredd: 84, djup: 64 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:51)

1344 2180  Konsol konstmassa. Längd: 44 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:31)

1344 2241  Konstglas I metallställning, Rosenthal, diameter: 38, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:47)

1344 2361  Korgstolar ett par

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:09)

1344 2362  Korgstolar ett par

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:33)

1344 2232  Kuverttallrikar 8 st, Pläterade. Diameter: ca 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:31)

1344 2421  Lackask Ryssland, marint motiv. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:39)

1344 2357  Lampbord Teak. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:22)

1344 2163  Läsbord Ställbart. Bredd: 58,5 cm, djup: 36 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:02)

1344 2442  Litografi Efter Anders Zorn. Signerad i trycket. Motivet: 23x16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:33)

1344 2293  Litografi Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 1/1 med blyertsinlägg, bladets mått: 16,5x10 cm

1344 2021  Litografi Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. Signerad. Motivet: 22x31cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:43)

1344 2137  Litografier 2 st, "Danske Bilder", Klippdockor. Ej signerad. Ej signerad. Motivet: 34x42 cm

1344 2053  Ljuskrona Barockstil, med prismor, Höjd: 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:30)

1344 2052  Ljuskrona Barockstil, med prismor, Höjd: 65cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:20)

1344 2299  Ljuskrona Med prismor, rokokostil. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:09)

1344 2369  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:13)

1344 2058  Ljusstakar 3 delar, Kosta Boda. Höjd: 13-30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:10)

1344 2121  Ljusstakar Ett par, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad metall. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:46)

1344 2010  Ljusstakar Ett par, metall. Höjd: 14cm

1344 9183  Ljusstakar Ett par, Orrefors. Diameter: 9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:02)

1344 9361  Ljusstakar silver, Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Löfman, 1976. Höjd: 14cm, bruttovikt: 510g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:12)

1344 2499  Manschettknappar 11 par, silver. Vikt: ca 95 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:47)

1344 2263  Märklintåg En låda med vagnar, hus, tåg, lok och räls.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:08)

1344 2497  Matbord Svärtad ek, Haslev Danmark. Bredd: ca 160-450 cm. Djup: 104 cm. Höjd: 75 cm. 6 iläggsskivor a 48 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:29)

1344 2206  Matbord Teak. Bredd: 150 + 2x52, djup: 90 cm, höjd: 73 cm, två utdragsskivor

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:45)

1344 2471  Matservis 40 del ca, Wexiö guld, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:04)

1344 2286  Matta Guld afghan, 86x237cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:28)

1344 2526  Matta orientalisk, 120x162 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:38)

1344 2528  Matta Orientalisk, 125x204 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:11)

1344 2224  Matta Orientalisk, 134x210 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:37)

1344 2507  Matta orientalisk, 154x240 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:43)

1344 9115  Matta orientalisk, 55x110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:28)

1344 2530  Matta Orientalisk, 88x120 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:33)

1344 2307  Matta Orientalisk, Afghan, 121x223cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:30)

1344 9496  Matta orientalisk, Bochara, 145x210 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:42)

1344 2225  Matta Orientalisk, Galleri, 108x292 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:13)

1344 2131  Matta Orientalisk, Karadja, 93x361cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:13)

1344 9093  Matta orientalisk, Täbriz, 202x152 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:49)

1344 9497  Matta orientalisk, Zandjan, 128x219 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:17)

1344 2525  Mattor Ett par, Orientaliska, 60x94 cm

1344 9375  Moccaservisdelar Royal Copenhagen, 15 delar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:37)

1344 9387  Mockaskedar 12st, silver, 1940. Längd: 11cm, vikt: 122g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:13)

1344 9383  Mockaskedar 12st, silver. Längd: 10cm, vikt: 131g, med etui.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:02)

1344 9384  Mockaskedar 12st, silver. Längd: 10cm. Vikt: 136g, med etui.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:04)

1344 9386  Mockaskedar 12st, silver. Längd: 9cm. Vikt: 93g, med etui

1344 9388  Mockaskedar 18st, silver. Längd: 9cm, vikt: 139g. Med etui.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:15)

1344 2456  Monterbord mahogny. Bredd: 80, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:20)

1344 2081  Mortlar 3 delar, mässing, Skultuna. Höjd: 5-11cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)

1344 2394  Nattygsbord 1 par + 1 st, England. Bredd: 40, djup: 20 cm, höjd: 45 respektive längd: 21 cm, djup: 21, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:18)

1344 2384  Nattygsbord ett par. Bredd: 56, djup: 36 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:03)

1344 2405  Offset Helmut Newton, Signerad, 36x23 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:31)

1344 2113  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, "vid havet". Olja på duk, 34x26cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:22)

1344 2364  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:31)

1344 1034  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Vy mot Södermalm. Signerad. Olja på duk, 59x79cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:09)

1344 2187  Oljemålning E Severin. Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 50x74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:12)

1344 2512  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Signerad. Olja på duk, 68x98cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:32)

1344 2248  Oljemålning Franska Rivieran, kopia, 30x21 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:33)

1344 2190  Oljemålning G Gritskoff, Marin. Signerad. Olja på pannå, 24x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:05)

1344 9130  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Skärgård, Signerad. Olja på duk, 45x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:57)

1344 1017  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Nybroviken, Signerad. Olja på pannå, 17x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:45)

1344 1007  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Nybroviken, Signerad. Olja på pannå, 60x120 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:39)

1344 1006  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Söder Mälarstrand, vy mot Riddarholmen. Signerad. Olja på pannå, 40x59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:37)

1344 1010  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stadshuset från Långholmen, Signerad. Olja på pannå, 23x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:54)

1344 1106  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 1964, "Kungsträdgården 1". Olja på pannå, 34x47cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:27)

1344 2537  Oljemålning Henri Morell, Paris. Signerad. Olja på duk, 61x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:41)

1344 2535  Oljemålning Iwy Suka, Ubud, Bali, Skörd. Signerad, 85x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:40)

1344 2054  Oljemålning Karl Dahlgren. Stockholmsmotiv, Bollhusgränd, Gamla Stan. Signerad. Olja på duk, 45x32cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:01)

1344 2402  Oljemålning Märta Essen, Signerad. Olja på duk, 33x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:53)

1344 2548  Oljemålning Nils Engqvist, Räv i vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 45x57 cm

1344 2436  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Slagsmål vid båt. 1700-/1800-tal. Signerad Morland 1746. Olja på träpannå, 26x31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:45)

1344 9240  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad. Olja på duk, 33x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:21)

1344 2105  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsigbnerad, Slädfärd, 1941. Signerad. Olja på duk, 57x77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:23)

1344 2188  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign-81, stilleben. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:35)

1344 9132  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Gärdesgård med björk. Olja på pannå, 31x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:01)

1344 2138  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerade, Landskap Dalsland. Olja på duk, 50x76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:46)

1344 2192  Oljemålning Olga Ranft. Olja på pannå, signerad, 33x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:25)

1344 2516  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Friheten", Signerad. Olja på duk, 72x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:50)

1344 2517  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Mötet", Signerad. Olja på duk, 73x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:04)

1344 2519  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Svalorna", Signerad. Olja på duk, 92x71, oramad

1344 2099  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Fors. Signerad. Olja på pannå, 45x56 cm

1344 2372  Oljemålning Sigfrid Ullman (1886-1960), Sverige. Landskap med utsikt över by. Signerad, daterad -21. Olja på pannå, 4x65 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:46)

1344 8248  Oljemålning Sonja Eriksson. Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 33x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:08)

1344 2258  Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad. Olja på duk, 49x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:22)

1344 2328  Oljemålning Wilhelm Törnqvist. Signerad, porträtt. Olja på duk, 43x31cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:36)

1344 2559  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 60x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:37)

1344 2004  Oljemålningar 2 st, Mario Duzel (1938-2019), Sverige. Komposition, en signerad. Olja på duk, 47x40 cm respektive 38x46cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:50)

1344 9494  Oljemålningar 4 st, Kerstin Johansson. Signerade. Olja på duk, 25x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:10)

1344 2500  Örhängen 18K Ett par, vitguld, med diamanter, 40xca0,01ct. Diameter: 3cm. Vikt: 5g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:49)

1344 2119  Örhängen 18k guld, Ett par, GHA. Diameter: 3cm, vikt: 1g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:06)

1344 2158  Ottoman nutida. Längd: 150 cm djup 77 cm ca, Höjd 40 cm ca.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:36)

1344 2480  Parti bijouterier diverse

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:03)

1344 2201  Parti koppar diverse

1344 2496  Parti prismor diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:17)

1344 2323  Parti silver bestick, bland annat 3 st Georg Jensen, 24 delar. Längd: 9-15 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:40)

1344 2322  Parti silver diverse, 7 delar, ca 350 gr

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:25)

1344 2380  Pelarbord ett par, 1800-tal. Diameter: 30, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:16)

1344 2073  Penselvas + perukstock, 2 delar, Kina. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:06)

1344 2067  Piedestal Kina. Höjd: 91cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:27)

1344 2392  Piedestal med stenskiva. Diameter: 27, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:27)

1344 2170  Piedestal Stenskiva. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:04)

1344 2490  Pigtittare 1800-tal. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:19)

1344 2243  Plädar 2 st, Tidstrand, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige, 150x242 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:03)

1344 2298  Pottskåp Furu. Bredd: 46, djup: 40 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:20)

1344 2156  Pottskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 44, djup: 31 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:32)

1344 2449  Prispokaler + servettringar, 8 delar, silver. Höjd: 2-12, Vikt: 400 g ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)

1344 2292  Ram 69x53cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:08)

1344 2107  Ramar 7 st, ramens innermått: 22x31 - 67x110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:58)

1344 9343  Ring 18 k vitguld, med 3 briljanter, ca 3 gr, ringmått: 14

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:09)

1344 9411  Ring 18k guld, med diamant, 1xca0,23ct, storlek: 18. Vikt: 4g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:37)

1344 9420  Ring 18k guld, med diamanter och rubiner, 2xca0,10ct, storlek: 17½. Vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:55)

1344 2277  Rockhängare Metall. Längd: 612, djup: 50 cm, höjd: 198 cm

1344 2283  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 161x245cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:45)

1344 2510  Salongsbord Karl Johan. Mahogny, mässingsdekor, Bredd: 81+ 17x2 cm. Djup: 63 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:06)

1344 2382  Salongsbord mahogny. Diameter: 90, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:30)

1344 2390  Salongsbord med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:24)

1344 2011  Såssnipa & bägare silver, 3 delar. Höjd: 6-8cm, vikt: 167g.

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:48)

1344 2533  Satsbord 3 delar, mahogny, 1940-tal, 56x34 cm. Höjd: 45,5-52,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:12)

1344 2157  Satsbord 3 delar, Plexiglas. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:58)

1344 9197  Schackspel Golvvariant, 135x135 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:28)

1344 9315  Sekretär Ek, David Norman Leksands snickerifabrik. Bredd: 105, djup: 48 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:53)

1344 2386  Serveringsvagn med lös bricka. Längd: 75, djup: 43 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:08)

1344 9007  Serveringsvagn Rotting. Längd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:33)

1344 2250  Servisdelar Gustavsberg, Dresden, ca 45 del

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:45)

1344 2336  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, 12+ 8 del

1344 2171  Sideboard 60/70-tal, mahogny. Längd: 170. Djup: 43 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)

1344 2359  Sideboard Teak, 1950-tal. Längd: 150, djup: 42 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:25)

1344 2446  Sigillstämpel Skepp, tenn / mässing. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:01)

1344 2462  Silver 3 delar, Gräddkanna + sockerskål + fat. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:54)

1344 2335  Sitar Ostindien. Längd: 46cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:16)

1344 2319  Skål Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Längd: 15, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:08)

1344 2318  Skål Kristall, Orrefors. Diameter: 20, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:09)

1344 2461  Skål Silver / glas, 1918. Diameter: 20, höjd: 12 cm, Vikt: 300 g ca.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:20)

1344 9088  Skålar 12 st, Boda Nova, design: Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:49)

1344 9184  Skålar 3 st, Orrefors. Diameter: 11-14cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:03)

1344 2074  Skålar 4 st, Kina. Höjd: 4-11cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:48)

1344 2043  Skålar Ett par, Orrefors, halllon. Diameter: 19cm

1344 2397  Skålfat Imaridekor, 1800-tal, diameter: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:23)

1344 2404  Skärp med spänne England, Skinn / mässing, "Dieu et Mon Droit". Längd: 81 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:10)

1344 2315  Skeppsur + barometrar, 2 delar. Diameter: 15 längd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:26)

1344 2545  Skrin Silverlock. Längd: 16. Djup: 12 cm. Höjd: 4 cm, bruttovikt: ca 245 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:43)

1344 2325  Skrin/dosor 3 delar, 1700-/1800-tal, "böcker", höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:36)

1344 2457  Skrivbyrå mahogny, Karl Johan. Bredd: 110, djup: 50 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:36)

1344 9481  Skulptur Asien, metall, Dansande kvinna. Höjd: 40 cm

1344 2038  Skulptur Bing & Grøndahl, fågel. Höjd: 10cm

1344 2112  Skulptur Dalmatin. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:53)

1344 2237  Skulptur Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Konstglas. Höjd: 43 + 5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:07)

1344 2345  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:47)

1344 2177  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 21/25. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

1344 2018  Skulptur parian. Kvinna med barn, Höjd: 33cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:25)

1344 2353  Skulptur Per Hasselberg, ej signerad, gips, Grodan, La Grenouille. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:56)

1344 2040  Skulptur Rådjur, Keramik, Arabia Finlandia. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:34)

1344 2012  Skulptur torso, konstmassa. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:03)

1344 2037  Skulpturer 2 st, Flickor, Lladro. Höjd: 21-24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:31)

1344 2343  Skulpturer 3 st, Glasfåglar. Längd: 12-13 cm

1344 2066  Slagbord 1800-tal. Bredd: 106, djup: 42 cm, höjd: 79 cm, slitage, skador

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:14)

1344 2179  Smörjkanna Koppar, Märkt SVJ LOK No7. Längd: 40 cm

1344 2441  Smyckeskrin omkring 1900, mässing / glaslock. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:03)

1344 2381  Snurrfåtölj

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:42)

1344 2032  Sockerskål Rörstrand. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:13)

1344 2387  Soffbord Teak, 1950/60-tal. Bredd: 68, djup: 56 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:45)

1344 2059  Soffbord Teak. Bredd: 131 cm. Djup: 63 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:39)

1344 2479  Spännen, broscher & hängen 10 delar, Silver / emalj, 0,5x0,5 cm-4x6,5 cm, bruttovikt: ca 45 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:53)

1344 2408  Spegel 142x91 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:23)

1344 2008  Spegel 180x73cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:28)

1344 2261  Spegel 63x30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:54)

1344 2191  Spegel 81x39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:57)

1344 2178  Spegel Gustaviansk stil, nutida, 89x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:41)

1344 2132  Spegel Med belysning, 105x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:17)

1344 2173  Spegel nutida, rokokostil, 67x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:36)

1344 2203  Spegel Teak, 120x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:30)

1344 2262  Spegellampett Rokokostil, 45x18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:56)

1344 2141  Staffli modell äldre. Längd: 69 cm, djup. 69 cm, höjd: 168,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:42)

1344 2543  Starkvinsglas 8 st, Pippi. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:01)

1344 2466  Stekfat Blåvitt kompaniporslin, omkring 1800, Kina, 33x44 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)

1344 9150  Stolar 4 st, Sengustavianska provinsarbeten

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:29)

1344 9336  Stolar 6 st, 1920-tal

1344 2260  Stolar 7st, Allmoge

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:34)

1344 2375  Stubbstol höjd: 94cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:42)

1344 2351  Syltkruka Höganäs. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:51)

1344 2478  Syltkrukor 3 st, Höganäs. Höjd: 20-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:10)

1344 2169  Takarmatur 1950-tal, glaskupor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:15)

1344 9486  Takarmatur blå ilägssskål, prismor, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:40)

1344 2314  Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Diameter: 33 cm

1344 2304  Takarmatur Firma Svenskt Tenn. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:43)

1344 2504  Takarmatur Med glaskupa. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:05)

1344 2200  Takarmatur med prismor. Diameter: 42 cm

1344 2161  Takarmatur med prismor. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:57)

1344 2005  Takarmatur prismor. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:38)

1344 2023  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 46 cm

1344 2412  Tallrikar 12 st, Arabia 1964 - 71, Helsingfors och Sveaborg (Helsinki ja Suomenlinna. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:55)

1344 2424  Tallrikar 12 st, Haviland, France. Diameter: ca 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:06)

1344 2439  Tekanna Kina, Porslin. Längd: 16, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:05)

1344 2135  Tekanna Michael Graves, Alessi. Rostfri, pipkittel i rostfritt stål med blått handtag. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:07)

1344 2464  Tekanna silver, rokokostil. Höjd: 26, Vikt: 840 g ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:27)

1344 2252  Tekoppar 5 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:43)

1344 2411  Tekoppshållare Ryssland, metall, i Etui

1344 2242  Terriner 2 st, Kor, Italy. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:40)

1344 2506  Textil Josef Frank, "Vegetable Tree", För Firma Svenskt Tenn, 125x220 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:52)

1344 2360  Tidningskorg Rotting. Längd: 46, djup: 24 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:52)

1344 2280  Torrnålsgravyr Lasse Söderberg (f. 1941). EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad, daterad 1983,24x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:38)

1344 2186  Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer. Signerade, daterade 1978 och 1979, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: ca 79x62 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:10)

1344 2475  Trädgårdsbord Elsa Stackelberg, Fri form. Furu. Bredd: 129 cm. Djup: 120 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:41)

1344 2166  Trappstol fällbar. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:14)

1344 2339  Träsnitt 2 delar, Japan. Signerad. Motivet: 29x21-29x20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:31)

1344 2341  Träsnitt 2 delar, Kina. Motivet: 30x42-22x73cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:02)

1344 2540  Träsnitt 2 st, Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Midsommar & Daggkåpa", Signerade. Motivet: 14x15 & 20x16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:37)

1344 2330  Träsnitt Ito Jakuchu. Signerad. Motivet: 38x27cm

1344 2189  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, bladets mått: 37x63cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:49)

1344 2185  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 214/360, Gallerian, 1981. Bladets mått: 50x64cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:35)

1344 2193  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 73/330. Bladets mått: 66x55cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:36)

1344 2331  Träsnitt Totoya Hokkei. Signerad. Bladets mått: 21x18cm

1344 2320  Tubkikare mässing, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 17-51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:05)

1344 2062  Tusch Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, daterad 1968. Motivet: 31x24cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)

1344 2416  Uppläggningsfat Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:23)

1344 2419  Urna Italien, majolika. Höjd: 50cm

1344 2072  Urna Kina. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:02)

1344 2514  Väggbelysning Ett par, ASEA, mässing. Djup: 13 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:37)

1344 2045  Väggrelief Rut Bryk (1916-1999), Finland. Signerad, 1945, Arabia, 34x34cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:32)

1344 2084  Väggrelief Soholm, Danmark, 33x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:33)

1344 2060  Väggur Regulator A. Höjd: 71cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:02)

1344 9327  Väggur Sent 1800-tal, 90x40 cm

1344 2006  Värdeskåp med 2 nycklar. Bredd: 43, djup: 40 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:19)

1344 2009  Vas + skål, 2 delar, Kina. Höjd: 15 - 27cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:55)

1344 2460  Vas Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:05)

1344 2239  Vas glaserad keramik, ej märkt. Höjd: 38 cm

1344 2366  Vas Gustavsberg, Vattentornet i Nacka. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:43)

1344 2354  Vas Keramik, Eva Grape-Liljeström. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:52)

1344 2334  Vas Kina, 1900-tal, Höjd: 20cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:18)

1344 2071  Vas Kina. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:54)

1344 2096  Vas Kina. Höjd: 44cm

1344 9179  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:58)

1344 2338  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:47)

1344 2502  Vas Orrefors. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:39)

1344 2130  Vas silver. Höjd: 18cm, gravyr, vikt: 252g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:47)

1344 2110  Vas Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:48)

1344 9009  Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller , Sverige. Höjd: 15 cm

1344 2017  Vas & skål 2 st, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 5-7cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:21)

1344 2342  Vaser 3 st, Rörstrand. Höjd: 17-21 cm

1344 2057  Vaser 4 st, Rörstrand, Inger Persson (f. 1936), Sverige. Höjd: 11-30cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:29)

1344 2123  Vaser Ett par, omkring 1900, glas. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:52)

1344 2347  Vettar 2 st, miniatyr. Längd: 16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:13)

1344 2324  Vettar 2 st, Trä, Stella Polaris. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:16)

1344 2098  Vinglas + starkvinsglas, 6 + 6 st, Bouquet. Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 12-17,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:07)

1344 2210  Vinprovarglas 6 st, Orrefors. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:21)

1344 2050  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg. Diameter: 13-26cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:42)

1344 2240  Ytterfoder 5 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, Höjd: 13-19,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:33)

1344 2420  Ytterfoder ett par, Porslin. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:36)

1344 2367  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 25 cm

1344 2415  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:52)

1344 2418  Ytterfoder4 ett par, Porslin. Diameter: 22, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:12)