Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 oktober 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1494 3103  Affisch AIK, "Gnaget e laget". Bildmått: 58x46 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:52)

1494 3106  Affisch Djurgården, "From DIF with love". Bildmått: 59x49 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:41)

1494 3104  Affisch Hammarby, "Bajen forever". Bildmått: 60x47 cm, yttermått inklusive ram: 64x51 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:09)

1494 6043  Akryl CONNY HOLMDÉN, Kiruna. "Slägg Anders (Rallaren)". Signerad. Bildmått. Akryl på duk, 70x59 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:26)

1494 3337  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad, "Laguna". Akryl på duk, 30x30, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:45)

1494 9397  Akvarell August Jernberg (1826-1896), Sverige. Signerad, daterad 69, Interiör, 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 44x52, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)

1494 9242  Akvarell Eric Pehap (1912-1981), Signerad, daterad 1946,31x27 cm, yttermått inklusive ram: 35x31, akvarell

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:09)

1494 2028  Akvarell Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Vy från Västerbrohamnen. Signerad. Akvarell, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:26)

1494 2086  Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954). Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 27x33, akvarell

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:04)

1494 3201  Akvareller 5 st, Conny Burman (1831-1912), Sverige. Signerad, Dalarö Ca 1885-1904. Akvarell, yttermått inklusive ram: 23x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:42)

1494 3074  Ampel Tiffanystil, glas / metall, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:58)

1494 3008  Applique brons. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:23)

1494 3097  Armband Silver/Agater. Längd: 20 cm, Vikt. Ca 10 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:31)

1494 3280  Armlänk 18k guld. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:05)

1494 3009  Årstallrikar 19 st, Arabia, Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. 20x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:50)

1494 3071  Assietter 11 st, Tirschenreuth / dekor Hackefors, diameter: 17,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:48)

1494 3162  Badrumsskåp Italien, Castore, Fratelli Reguitti. Bredd: 85, djup: 46 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:57)

1494 3046  Båtratt ek / metall, diameter: 86 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:31)

1494 9261  Bestickuppsättning nysilver, Franska liljan, ca 100 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:07)

1494 9089  Blandteknik 2 st, ej signerad, blandteknik, Indien, yttermått inklusive ram: 87x62 respektive 70x88 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:18)

1494 3153  Blandteknik LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -83. Blandteknik, bildmått: 88x56 cm, yttermått inklusive ram: 110x78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)

1494 9048  Blandteknik Michel Foublée, Komposition. Signerad, blandteknik, daterad 89,80x60 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:37)

1494 9021  Blandteknik Michel Foublée, Komposition. Signerad, daterad 77,67x46 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:05)

1494 3290  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Prins i blomma, blandteknik, yttermått inklusive ram: 26x20,5. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:18)

1494 9010  Blandteknik S Hellstrand. Signerad, daterad 1932, Indianer, yttermått inklusive ram: 49x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:42)

1494 3294  Blomsterbord mahogny med metallinsats, 50x50. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:41)

1494 3172  Blyinfattade fönster 2 st, 31x28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:55)

1494 3134  Bokhylla Avlutad furu. Bredd: 67 cm. Djup: 24 cm, höjd: 136 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:02)

1494 9063  Bordsfotogenlampa höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:48)

1494 3312  Bordslampa fd fotogen. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:47)

1494 3209  Bordslampa glas och mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)

1494 3034  Bordslampa Henning Seidelin, Le klint skärm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:59)

1494 3027  Bordslampa IKEA, metall / plexiglas. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:40)

1494 9376  Bordslampa med skulptur, metall / glas. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:05)

1494 3214  Bordslampa Metall / porslin. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:08)

1494 3180  Bordslampa Oscar & Clothilde, metall. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:20)

1494 3186  Bordslampa porslin. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)

1494 3075  Bordslampfot Alabaster, Gustaviansk stil. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:45)

1494 3182  Bordslampfötter Ett par, glas / krom. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:14)

1494 3142  Bordstelefon Kobra. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:07)

1494 3179  Brevkorg Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, 2011, tenn / mässingskant. Längd: 25, djup: 35 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:56)

1494 3160  Bultlås Antikt. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:29)

1494 9260  Byrå nyrenässans. Bredd: 91. Djup: 51 cm, höjd: 124 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:42)

1494 3020  Byrå sent 1800-tal, Miniatyr, Ådringsmålad. Bredd: 30, djup: 14 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:53)

1494 3198  Champagneglas 9 st. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:43)

1494 3094  Champagneglas Ett par, Clearmont Pewter Ireland. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:25)

1494 3314  Champagneglas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Millenium. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:35)

1494 3166  Dantestol Renässansstil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)

1494 3019  Dockor 3 st, modell äldre, bland annat Sköldpadd. Längd: 41-59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:27)

1494 9140  Emmafåtölj

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:38)

1494 9190  Emmafåtöljer ett par

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:26)

1494 3321  Étagère mahogny. Längd: 55, djup: 30 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)

1494 9176  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Signerad, interiör. Bildmått: 12,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:26)

1494 3011  Etsning Oidentifierad konstnär. "Ved Skagern strand". Ej signerad. Bildmått: 45x71 cm, yttermått inklusive ram: 93x120 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)

1494 3022  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Fiskar", Signerad. Bildmått: 34x27 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)

1494 3189  Fällbord mahogny, England. Diameter: 64, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:54)

1494 3269  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 99/200. Bildmått: 19x16 cm, yttermått inklusive ram: 41x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:11)

1494 3248  Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, Östermalmshallen/Stockholm, yttermått inklusive ram: 77x66-79x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:32)

1494 3252  Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Yttermått inklusive ram: 67x75 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:41)

1494 3247  Färglitografi 2 st, Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerade, Käpphästar/Monument, färglitografi, yttermått inklusive ram: 57x70, färglitografi, yttermått inklusive ram: 63x76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:22)

1494 3230  Färglitografi Åke Åhlin (f. 1913), Sverige. Signerad, Waxholmsbåt. Färglitografi, bildmått: 40x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:23)

1494 6176  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Stora gatan, Sigtuna. Signerad, färglitografi, numrerad 66/360. Bildmått: 22x52 cm, yttermått inklusive ram: 38x66 cm

1494 3156  Färglitografi Björn Wessman (f. 1949), Sverige. KOMPOSITION. Signerad, numrerad 8/270, daterad -94, färglitografi, yttermått inklusive ram: 69X67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:28)

1494 3244  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. 3 st, Motiv från Stockholm respektive Uppsala. Signerade. Yttermått inklusive ram: 62x74-66x79 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:41)

1494 3249  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. 3 st. Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 64x77-71x86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:39)

1494 3078  Färglitografi Håkan Berg (f. 1958), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 15/295. Färglitografi, bildmått: 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:01)

1494 2010  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Motiv från Södermalm, Stockholm, "Tors fiske" på Mariatorget. Signerad, numrerad 265/290. Färglitografi, bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

1494 6012  Färglitografi John Thorgren (1918-2000), Sverige. ”Myrlandskap”. Signerad, färglitografi, numrerad 86/360. Bildmått: 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

1494 3245  Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 33/85. Färglitografi, bildmått: 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:39)

1494 3058  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. "Ältatorpet". Signerad, numrerad 177/250. Färglitografi, bildmått: 39x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:15)

1494 3174  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 320/385, daterad 78. Färglitografi, bildmått: 53x66 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:51)

1494 3021  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Båtar vid hamn. Signerad, numrerad 177/310. Färglitografi, bildmått: 36x62 cm, yttermått inklusive ram: 58x82 cm

1494 3157  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Handtag. Signerad, numrerad 35/170, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 52x37 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:31)

1494 2002  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 46/300, Klara sjö, 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 57x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:55)

1494 2075  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 79/100. Färglitografi, bildmått: 42 - 58 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:45)

1494 3253  Färglitografi Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 19/20, daterad 1990, "sagoslott". Färglitografi, bildmått: 59x44 cm, yttermått inklusive ram: 77x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:42)

1494 2072  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 216/350, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 50x62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:52)

1494 9147  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Son: , numrerad . Signerad, numrerad 299/360. Färglitografi, bildmått: 35x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x70 cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:52)

1494 3287  Färglitografi Thomas Maclay Hoyne (1924-1989), USA. "Off for the banks". Signerad, numrerad 162/780. Färglitografi, bildmått: 55x69 cm, yttermått inklusive ram: 83x94

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:40)

1494 3132  Fartygsventil med akvarell, yttermått inklusive ram: 31x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:24)

1494 3121  Fat + Smörask, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: 16-31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:17)

1494 3210  Fat Keramik, Glaserat, diameter: 333

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:06)

1494 3113  Fickplunta silver, Sheffield, England. Längd: 16,222g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:05)

1494 3328  Figuriner 13 st, bland annat B&G, Royal Copenhagen. Höjd: 5-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:03)

1494 3194  Figuriner 2 st, England. Höjd: 30-32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:30)

1494 3195  Figuriner 3 st, England. Höjd: 24-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:14)

1494 3005  Figuriner 5 st, Rosenthal, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 7-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:22)

1494 3196  Figuriner 5 st. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:29)

1494 3068  Fisktallrikar 3 st, "Le Mareyeur", Marie-Pierre boitard, Gien Frankrike. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:54)

1494 3138  Fönster Ett par, blyinfattade, yttermått inklusive ram: 47x39, en ruta saknas

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:23)

1494 9338  Fruktservis 6 + 1 delar, Titus, Rörstrand, diameter: 20-36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:31)

1494 3283  Galgar 10 st. Metall, inköpta på Nordiska Galleriet. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:39)

1494 3165  Gardinlängd William Morris, Liberty of London, 120x165 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:27)

1494 3117  Glas England, Mary Gregory, 4 delar. Höjd: 7-32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:14)

1494 3114  Glasassietter 6 st. Lövformade. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:10)

1494 3255  Glasservisdelar 18 delar, Swedish Old, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 4 - 17cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:07)

1494 3307  Glasservisdelar 4 + 6 Böhmen. Höjd: 13 - 17

1494 3292  Glastallrikar 9 + 6 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 17-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:22)

1494 3023  Golvlampa 3-armad, 1940-tal. Höjd: 150

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)

1494 3076  Golvlampa mässing, Fred Facklam. Höjd: 147

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:56)

1494 3331  Golvlampfot Des: Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Etikettmärkt, höj / sänkbar. Höjd: 84-114

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:23)

1494 9157  Golvvas porslin, Kina, omkring 1900. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:03)

1494 3289  Grafiska blad 2 st, Marina, ramade, yttermått inklusive ram: 51x73 -70x89 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:35)

1494 3167  Gravyrer 3 st. Alméry Lobel-Riche (1880-1950), Frankrike. Signerade, Modellstudier. Bladets mått: 58x39, oramade

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:43)

1494 3239  Gryta design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala. Emaljerad gryta med trähandtag, röd. Diameter: 21 cm. Höjd: 14 cm, bruksslitage

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:31)

1494 3054  Gryta med lock Husqvarna, Norrahammar, 12 Liter, emaljerad. Diameter: 35 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:38)

1494 3047  Hallmöbel Byrå + spegel, England, Idegran, Mässingsdekor. Höjd: 65 + 100

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:32)

1494 3100  Halsband Ankarlänk, silver, 76 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:25)

1494 3035  Halsband med hänge + örhängen, 3 delar, Efva Attling, Sterlingsilver, "Pence de Moy & LOVE", Vikt: ca 15 g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:07)

1494 3228  Herrbetjänt höjd: 103 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:17)

1494 9386  Huvor + glasögon, för motorcykel/moped

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:31)

1494 3234  Ikon 31x26 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:55)

1494 3072  Kaffe & tekoppar 8 + 3 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 8-9 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:22)

1494 3087  Kaffekanna silver, 1851. Höjd: 25 cm, Vikt: ca 795 g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:55)

1494 3066  Kaffekoppar + tallrikar, 15 delar, Coalport, England

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:32)

1494 3227  Kaffervis Lomonosov, Ryssland, 16 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:46)

1494 3212  Kaffeservis 23 delar, Hackefors

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:40)

1494 3118  Kaffeservisdelar Gustavsberg, Blå Blomster, ca 40 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:39)

1494 3038  Kandelaber Tidigt 1900-tal, nysilver. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:45)

1494 3089  Kannor ett par, Kristall, Nysilvermontering. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:35)

1494 3306  Karaff + 3 pluntor, Glas. Höjd: 12-22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:36)

1494 9204  Karmstol Barockstil, Ek

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:48)

1494 9035  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:27)

1494 3030  Karmstolar Ett par, "Corpus", Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen, Lammhults, Formpressad björk & skinnklädsel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)

1494 9395  Karta Gravyr, 1740. Erik Geringius, Karta över Södermanland, 48x56 cm, yttermått inklusive ram: 64x71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:19)

1494 3031  Kista 1800-tal, med vapensköld, Nybarock. Bredd: 165

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:44)

1494 3285  Kniv med slida, Kinjal, Kaukasus, silvermontering, 1800-/1900-tal. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:52)

1494 9040  Kockums Emaljerat, diverse, 14 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:24)

1494 3325  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:57)

1494 9067  Koppar med fat 2 st, Gefle Lillemor, A Percy, + 1 kopp med spricka. Höjd: 2-6,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:51)

1494 3199  Koppar med fat 7 del + 3 assietter, Udda, bland annat Arabia

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:33)

1494 3129  Kopparhinkar 2 st. Höjd: 24-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)

1494 3144  Korgstol 1950-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:22)

1494 2095  Lackarbeten 8 delar, Ryssland. Längd: 3,5-15,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:56)

1494 3223  Lampbord mahogny. Bredd: 38, djup: 32 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:43)

1494 9345  Lampetter Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:31)

1494 3332  Litografi Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. "Instängda Zebror". Signerad, numrerad 129/275, daterad -88. Bildmått: 11x16 cm, yttermått inklusive ram: 28x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:41)

1494 9059  Ljushållare/ljusstakar Kosta Boda, 10 st. Diameter: 8-17 cm

1494 3042  Ljuskrona metall, guldfärgad. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)

1494 3079  Ljusstakar ett par, Georg Jensen, Cobra. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)

1494 3217  Ljusstakar ett par, nyrokoko, nysilver. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:13)

1494 3302  Ljusstakar ett par, nyrokokostil, silver, 1948. Höjd: 17 cm. Vikt: 545 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:17)

1494 3055  Ljusstakar Ett par, omkring 1900, vitmetall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:58)

1494 3200  Ljusstake Skultuna, mässing, posthorn. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:49)

1494 3272  Manschettknappar Ett par, 18k guld. Vikt: 4,3g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:08)

1494 3086  Månskensampel höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:14)

1494 3150  Matbord på pelarfot, mahogny. Diameter: 145, höjd: 75 + 9 iläggx60 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:58)

1494 9148  Matbord Perstorpsskiva. Diameter: 100, höjd: 74 cm + 1 iläggx43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:54)

1494 9387  Matservis 29 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Vienna, Gustavsberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)

1494 3146  Matservis 30 delar, ca. Eschenbach

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:43)

1494 3024  Matservis 41 delar, Rosenthal, Maria, Björnbär

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:08)

1494 3070  Matservisdelar "7 delar, "Devon Rose", Wedgwood, bland annat vällingkoppar

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:52)

1494 3033  Matservisdelar 16 delar, Blå Blom, Rörstrand

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:34)

1494 3334  Matservisdelar 45, Gefle, "Lancett"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:27)

1494 3112  Matservisdelar Rörstrand, ca 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 21:20)

1494 3270  Matskedar 6 st, silver, Ericson, 1808. Längd: 20,5, vikt: 365g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:44)

1494 3036  Matta Nordafrika, 76x186 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:25)

1494 2102  Matta orientalisk, 300x490 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:46)

1494 3329  Matta orientalisk, Galleri, 83x302 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:52)

1494 3183  Matta Orientalisk, Galleri, 90x335 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:52)

1494 3274  Mjukdjur modell äldre, Lejon, ej märkt. Längd: 40. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:16)

1494 3065  Mockagods 12 delar, Hutschenreuther

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:27)

1494 3039  Modellbåt längd: 89 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:33)

1494 3318  Mortlar 2 st. Med stöt, diameter: 12 - 15. Höjd: 10 - 13

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:52)

1494 3116  Nalle höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:18)

1494 3015  Oljemålning Carl Wennemoes (1889-1965), Danmark. "Åre". Signerad, daterad -35. Olja på duk, 64x64 cm, yttermått inklusive ram: 78x78 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:36)

1494 3254  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Sergels torg. Signerad. Olja på pannå, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:06)

1494 3246  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Hötorget. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:35)

1494 3243  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:07)

1494 9228  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 38x33 cm, yttermått inklusive ram: 56x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:18)

1494 3178  Oljemålning Gordon Macfie (1919-1971), Signerad, daterad 1956, motiv från Bohuslän. Olja på pannå, 36x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:01)

1494 2083  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, Stockholms Stadshus. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:16)

1494 9032  Oljemålning Hans Wirgård (f. 1939), Sverige. Äppelblom. Signerad. Olja på duk, 58x64 cm, yttermått inklusive ram: 68x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:11)

1494 3014  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar till havs. Signerad Th Sandström, daterad 1927. Olja på duk, 77x122 cm, yttermått inklusive ram: 94x140 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:16)

1494 3013  Oljemålning Karl Abel (f. 1891), Sverige. Klara sjö Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 46x58 cm, yttermått inklusive ram: 54x67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:08)

1494 3010  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på pannå, 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x46 cm

1494 8072  Oljemålning Lars Florén (1899-1979), Sverige. "Pilallén". Signerad. Olja på duk, 88x66 cm, yttermått inklusive ram: 97x74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:16)

1494 3215  Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Signerad, daterad 1955, växter. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 46x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:51)

1494 3028  Oljemålning Michael Warren (1942), "The Broad Walk Kensington Gardens", Monogramsignerad MW. Olja på duk, 91x122 cm, yttermått inklusive ram: 114x144

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:26)

1494 3040  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, man. Ej signerad. Olja på pannå, 16x10 cm, yttermått inklusive ram: 23x18

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:23)

1494 9320  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, kust, ej signerad. Olja på duk, 23x28 cm, yttermått inklusive ram: 36x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:48)

1494 3317  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Olja på duk uppfodrad, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 72x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:25)

1494 9227  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, 1920, dedikerad, osignerad. Olja på pannå, 71x45 cm, yttermått inklusive ram: 80x66 cm

1494 3191  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad C W Andersson, Interiör Grekland. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 74x94 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:42)

1494 3147  Oljemålning Per Gummeson (1858-1928), Sverige. Signerad, daterad -13, Skånskt korsvirkeshus. Olja på duk, 75x50 cm, yttermått inklusive ram: 88x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:50)

1494 3016  Oljemålning Per-Olof Rosén (f. 1944), Sverige. Sittande kvinna. Signerad. Olja på duk, 59x72 cm, yttermått inklusive ram: 66x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:38)

1494 3041  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Badande flicka. Signerad. Olja på duk, 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 60x46 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)

1494 2063  Oljemålning Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:35)

1494 1026  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Hus vid kust. Signerad. Olja på pannå, 30x67 cm, yttermått inklusive ram: 39x77 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:43)

1494 3240  Oljemålning Thomas Holm (f. 1957), Sverige. "In your dreams", 2017. Signerad. Olja på duk, 65x90 cm, oramad

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)

1494 1018  Oljemålning Tommy Hilding (f. 1954), Sverige. "Badhytterna på Ribbingsfors, Skagersvik". Signerad, daterad -77. Olja på duk, 53x79 cm, yttermått inklusive ram: 57x83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:00)

1494 2085  Oljemålning Tyko Landberg, Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 47x46 cm, yttermått inklusive ram: 65x63 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:44)

1494 3127  Oljemålningar 2 st, Gusten Widerbäck (1879-1970), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: ca 45x50 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:36)

1494 3115  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Lindström, Olja på pannå respektive duk, yttermått inklusive ram: 38x48-56x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:24)

1494 3281  Örhängen 2 par, 18k guld. Med stenar

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:29)

1494 3319  Pall bemålad. Längd: 55, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:03)

1494 3282  Parti smycken, m. M, bland annat: silver

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:04)

1494 3081  Parti diverse modell äldre, bland annat spännen & kapsylöppnare

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:55)

1494 3221  Piedestal Stenskivor. Längd: 27, djup: 27 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:28)

1494 3220  Pigtittare omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:43)

1494 3051  Pinnstol "Stolmannen"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:01)

1494 3002  Plafond diameter: 47. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:53)

1494 3261  Plunta glas, Bemålad. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:08)

1494 3099  Ring Georg Jensen, silver och hematit, ringmått 17,5, Vikt. Ca 10 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:04)

1494 3238  Rökbord Funkis, intarsia, glasskiva, diameter: 60, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:05)

1494 3003  Röllakan Signerad ILS, 164x223 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:58)

1494 3241  Serveringsvagn 1980-tal, lackad. Längd: 77. Djup: 50 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:13)

1494 3222  Serveringsvagn längd: 76 cm, djup: 45 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:03)

1494 3163  Serveringsvagn mässing och glas. Höjd: 70, En glasskiva saknas

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:56)

1494 3004  Servisdelar 21 delar, Rörstrand, Svenska slott

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:19)

1494 3298  Sideboard bemålat. Längd: 70, djup: 38 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:09)

1494 3326  Sideboard teak. Längd: 110, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:53)

1494 3327  Sideboard teak. Längd: 110, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:33)

1494 3060  Sidenmålning Kina, Signerad, yttermått inklusive ram: 64x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:02)

1494 3316  Skål ljuslykta, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda + Orrefors. Höjd: 11 - 14

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:35)

1494 3263  Skål på fot, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 18, höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:54)

1494 3278  Skål porslin, Kina. Diameter: 27. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:11)

1494 3303  Skål Vril, Björk. Längd: 38, djup: 29 cm, höjd: 12 cm

1494 3083  Skål på fot Böhmen, överfångsglas, 1930-tal. Diameter: 19. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)

1494 3262  Skålar 3 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 8-18, höjd: 6-12 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:12)

1494 9352  Skålfat + cigarettkopp, 2 delar, Argenta, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Diameter: 20. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:41)

1494 3056  Skålfat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 22, Liljekonvalj

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:07)

1494 3135  Skåp Allmoge-stil, Märkt Valla, Färila, 1997. Bredd: 116, djup: 45 cm, höjd: 204 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:02)

1494 9173  Skåp barockstil, 1800-tal. Bredd: 140, djup: 53 cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:19)

1494 9105  Skåp glasade pardörrar, bemålat. Bredd: 103 cm. Djup: 44 cm, höjd: 143 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:47)

1494 9368  Skåp på benställning, ek, barockstil. Bredd: 80, djup: 45 cm, höjd: 112 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)

1494 3130  Skrivbordslampa England. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:05)

1494 9279  Skrivskåp med vitrinöverdel, idegran, England. Bredd: 63. Djup: 43 cm, höjd: 191 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:08)

1494 3235  Skulptur Ganeisha, brons, 1900-tal. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:16)

1494 3088  Skulptur Gips, F Lindberg, 1916. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:18)

1494 3305  Skulptur Keramik, Danmark, "Den döende gladiatorn". Längd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:28)

1494 3141  Skulptur Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad MRT. Glaserad stengodslera. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)

1494 9233  Skulptur porslin, Sovjetunionen USSR, Hund. Längd: 30, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:14)

1494 9198  Skulpturer 2 st, Peroni, Göteborg, bemålad gips. Höjd: 48-49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:37)

1494 3139  Skulpturer 4 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Olikfärgat glas i form av svampar. Höjd: 9-18 cm

1494 3048  Skulpturer Ett par, metall, Asien. Höjd: 70-73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:30)

1494 3049  Skulpturer Ett par, Metall, Hjortdjur, bronserade. Längd: 45. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:19)

1494 3140  Skulpturer Monica Backström (1939-2020), Sverige. Olikfärgat glas i form av ägg. Höjd: 10-26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:19)

1494 3096  Smyckeskrin Formpressad läder. Längd: 22, djup: 17 cm, höjd: 13 cm

1494 3102  Snurrpall plåt, Kifa, Stockholm. Höjd: 57 cm. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:23)

1494 3090  Sockerskålar ett par, nysilver, Empirestil. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:33)

1494 3322  Soffbord 1950-tal, mahogny. Bredd: 60, djup: 52 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:59)

1494 3299  Soffbord teak, med hylla. Bredd: 125, djup: 55h. 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:12)

1494 3320  Spegel 1930-tal, 120x46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:10)

1494 3126  Spegel Ekram, 82x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:15)

1494 3266  Spegel Empire, Bemålad, 53x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:36)

1494 3265  Spegel Gustaviansk stil, 62x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)

1494 3232  Spegel Rokokostil, 102x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:14)

1494 3131  Spegel Rotting, 45x45 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:39)

1494 9196  Spegel Senempire, 60x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:33)

1494 3050  Spegel Senempire, yttermått inklusive ram: 92x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:17)

1494 3061  Spegel Teak, 1960-tal, yttermått inklusive ram: 120x38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:28)

1494 3123  Spegel Tenn, Herman Bergmans konstgjuteri AB, 1932,42x32 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:58)

1494 3105  Spegel med belysning 1980-tal, slipat glas, Mässingsdekor, 120x77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:22)

1494 9287  Spegellampett Gustaviansk stil, 41x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:21)

1494 9277  Spegellampett jugend, omarbetad, 36x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:59)

1494 3181  Spegellampetter Ett par, förgylld dekor, nutida, 32x17,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:41)

1494 9124  Spelbord furu, med brädspelsinredning. Bredd: 104. Djup: 49+ 49 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:06)

1494 3218  Speldosa 1800-tal, intarsia. Längd: 52. Djup: 22 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:14)

1494 3133  Stegpall höjd: 58 cm

1494 9186  Stolar 12 st. Skinn, Englesson. Höjd: 102

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)

1494 3296  Stolar 4 st. 1950-tal, NK Verkstäder

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:11)

1494 3148  Stolar 4 st. Barockstil, 1800-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:35)

1494 3052  Stolar 5 st, Senempire, Bemålade, rottingsits

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)

1494 3207  Stolar 5 st, transition senbarock/rokoko, provinsarbeten

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:59)

1494 8264  Stolar 6 st, Karl Johan

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:47)

1494 9098  Stolar 6 st, N A Sjövalls korgmöbelfabrik, Lund

1494 9018  Stolar ett par, Göteborgsmodell

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:58)

1494 3184  Stolar Ett par, Senempire, mahogny, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:21)

1494 3128  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)

1494 3286  Svärd med balja, Shamshir, Kaukasus. Längd: 92 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:53)

1494 3045  Sybord med låda, Björk, sent 1800-tal. Bredd: 59, djup: 40 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:48)

1494 3018  Syltkruka Rörstrand. Längd: 27, diameter: 19 cm

1494 3125  Syltkrukor 4 st, Höganäs/Raus. Höjd: 22-28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:18)

1494 3277  Tågset Märklin, 2 lok + 8 vagnar + tillbehör

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:37)

1494 3073  Takarmatur 1960-tal, kupa av glas. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:52)

1494 3145  Takarmatur Alabasterkupor. Diameter: 80 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:53)

1494 3110  Takarmatur Blyinfattat glas. Höjd: 25 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:38)

1494 3043  Takarmatur metall, blomdekor. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:28)

1494 3006  Takarmatur Pialampan, Tore Ahlsén (1906-1991), Gärsnäs. Tyg. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)

1494 9088  Takarmatur prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:15)

1494 3301  Takarmatur prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:30)

1494 3107  Takarmatur Prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:44)

1494 9357  Takfotogenlampa Jugend, höj / sänkbar. Höjd: 103

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:46)

1494 3203  Tallrik Kina, Famille Rose. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:31)

1494 9210  Tallrikar 4+ 2 st, ”Rätt mat hela dan”, Gustavsberg 1950-tal. Svart dekor på vitt. Diameter: 23,5 cm, märkta: ”RÄTT MAT HELA DAN GUSTAVSBERG VDN F 555 FLINTGODS”, Gustavsberg. Diameter: 23-24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)

1494 3026  Tallrikar 6 st, "Eden", Rörstrand, Sigrid Richter. Diameter: 22,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:37)

1494 3067  Tallrikar 6 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. "Floralia". Diameter: 26, Milano Italy

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:09)

1494 3193  Teckning Blyerts, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, 20,5x12,5, yttermått inklusive ram: 58x47 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:36)

1494 6126  Teckning Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad 1982. Blyerts: 18x21 cm, yttermått inklusive ram: 26x29 cm

1494 3279  Teckning Tusch, Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Signerad, daterad 1932, interiör, 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:36)

1494 9299  Teglashållare 2 st, WMF + ljusstake silver. Höjd: 7,5 cm. Vikt: 465g

1494 3091  Tekanna Kina, porslin, omkring sekelskiftet 1700/1800-talet. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:46)

1494 3310  Tekoppar 6 st. Elisbeth, Rörstrand, glasyrspricka

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:43)

1494 3297  Telefonbord med hylla, teak / metall. Bredd: 61. Djup: 34 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:30)

1494 3188  Tennsoldater samling. Höjd: 3 - 7

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:32)

1494 3313  Tobaksburk järn. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:49)

1494 3154  Träsnitt Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Sparv & räv. Signerad, numrerad 6/270. Bildmått: 28x34 cm, yttermått inklusive ram: 49x51 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:58)

1494 3273  Urna Kina, Blåvit. Höjd: 16,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)

1494 3001  Urnor ett par, Rörstrand, 1880-tal. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:27)

1494 9169  Väggur Empire, kompletterad, 65x50 cm, nyckel

1494 3111  Väggur Vedette, Frankrike, (Batter). Höjd: 34 cm

1494 3211  Vas Kina, nutida. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:33)

1494 3260  Vas Orrefors. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:07)

1494 3082  Vas Pekingglas, överfångsteknik, tidigt 1900-tal. Höjd: 21 cm

1494 3143  Vaser + skålar, 5 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, höjd, 8-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:36)

1494 3169  Vaser 2 st, Bing & Grøndahl, Måsen. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:12)

1494 3308  Vette trä, bemålad. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:47)

1494 9256  Vikskärm längd: 4x50 cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:34)

1494 3213  Viktsats i etui

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:11)

1494 3025  Vitvinsglas 10 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:12)

1494 3053  Vitvinsglas 14 st, grön kupa. Höjd: 15, diameter: 7 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:16)

1494 3029  Vitvinsglas 6 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 19,5

1494 3159  Weekendbag Keepall 55, Louis Vuitton, nytt blixtlås, skadat handtag. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:10)

1494 3309  Ytterfoder nutida, Kina. Höjd: 17, diameter: 24 cm