1494 3103 Affisch AIK, "Gnaget e laget". Bildmått: 58x46 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:52)
1494 3106 Affisch Djurgården, "From DIF with love". Bildmått: 59x49 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:41)
1494 3104 Affisch Hammarby, "Bajen forever". Bildmått: 60x47 cm, yttermått inklusive ram: 64x51 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:09)
1494 6043 Akryl CONNY HOLMDÉN, Kiruna. "Slägg Anders (Rallaren)". Signerad. Bildmått. Akryl på duk, 70x59 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:26)
1494 3337 Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad, "Laguna". Akryl på duk, 30x30, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:45)
1494 9397 Akvarell August Jernberg (1826-1896), Sverige. Signerad, daterad 69, Interiör, 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 44x52, akvarell
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)
1494 9242 Akvarell Eric Pehap (1912-1981), Signerad, daterad 1946,31x27 cm, yttermått inklusive ram: 35x31, akvarell
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:09)
1494 2028 Akvarell Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Vy från Västerbrohamnen. Signerad. Akvarell, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:26)
1494 2086 Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954). Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 27x33, akvarell
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:04)
1494 3201 Akvareller 5 st, Conny Burman (1831-1912), Sverige. Signerad, Dalarö Ca 1885-1904. Akvarell, yttermått inklusive ram: 23x32 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:42)
1494 3074 Ampel Tiffanystil, glas / metall, diameter: 47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:58)
1494 3008 Applique brons. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:23)
1494 3097 Armband Silver/Agater. Längd: 20 cm, Vikt. Ca 10 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:31)
1494 3280 Armlänk 18k guld. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:05)
1494 3009 Årstallrikar 19 st, Arabia, Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. 20x20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:50)
1494 3071 Assietter 11 st, Tirschenreuth / dekor Hackefors, diameter: 17,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:48)
1494 3162 Badrumsskåp Italien, Castore, Fratelli Reguitti. Bredd: 85, djup: 46 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:57)
1494 3046 Båtratt ek / metall, diameter: 86 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:31)
1494 9261 Bestickuppsättning nysilver, Franska liljan, ca 100 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:07)
1494 9089 Blandteknik 2 st, ej signerad, blandteknik, Indien, yttermått inklusive ram: 87x62 respektive 70x88 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:18)
1494 3153 Blandteknik LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -83. Blandteknik, bildmått: 88x56 cm, yttermått inklusive ram: 110x78 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)
1494 9048 Blandteknik Michel Foublée, Komposition. Signerad, blandteknik, daterad 89,80x60 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:37)
1494 9021 Blandteknik Michel Foublée, Komposition. Signerad, daterad 77,67x46 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:05)
1494 3290 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Prins i blomma, blandteknik, yttermått inklusive ram: 26x20,5. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:18)
1494 9010 Blandteknik S Hellstrand. Signerad, daterad 1932, Indianer, yttermått inklusive ram: 49x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:42)
1494 3294 Blomsterbord mahogny med metallinsats, 50x50. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:41)
1494 3172 Blyinfattade fönster 2 st, 31x28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:55)
1494 3134 Bokhylla Avlutad furu. Bredd: 67 cm. Djup: 24 cm, höjd: 136 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:02)
1494 9063 Bordsfotogenlampa höjd: 64 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:48)
1494 3312 Bordslampa fd fotogen. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:47)
1494 3209 Bordslampa glas och mässing. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)
1494 3034 Bordslampa Henning Seidelin, Le klint skärm. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:59)
1494 3027 Bordslampa IKEA, metall / plexiglas. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:40)
1494 9376 Bordslampa med skulptur, metall / glas. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:05)
1494 3214 Bordslampa Metall / porslin. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:08)
1494 3180 Bordslampa Oscar & Clothilde, metall. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:20)
1494 3186 Bordslampa porslin. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)
1494 3075 Bordslampfot Alabaster, Gustaviansk stil. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:45)
1494 3182 Bordslampfötter Ett par, glas / krom. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:14)
1494 3142 Bordstelefon Kobra. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:07)
1494 3179 Brevkorg Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, 2011, tenn / mässingskant. Längd: 25, djup: 35 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:56)
1494 3160 Bultlås Antikt. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:29)
1494 9260 Byrå nyrenässans. Bredd: 91. Djup: 51 cm, höjd: 124 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:42)
1494 3020 Byrå sent 1800-tal, Miniatyr, Ådringsmålad. Bredd: 30, djup: 14 cm, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:53)
1494 3198 Champagneglas 9 st. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:43)
1494 3094 Champagneglas Ett par, Clearmont Pewter Ireland. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:25)
1494 3314 Champagneglas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Millenium. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:35)
1494 3166 Dantestol Renässansstil
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)
1494 3019 Dockor 3 st, modell äldre, bland annat Sköldpadd. Längd: 41-59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:27)
1494 9140 Emmafåtölj
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:38)
1494 9190 Emmafåtöljer ett par
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:26)
1494 3321 Étagère mahogny. Längd: 55, djup: 30 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)
1494 9176 Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Signerad, interiör. Bildmått: 12,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:26)
1494 3011 Etsning Oidentifierad konstnär. "Ved Skagern strand". Ej signerad. Bildmått: 45x71 cm, yttermått inklusive ram: 93x120 cm
S�ldes inte (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)
1494 3022 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Fiskar", Signerad. Bildmått: 34x27 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)
1494 3189 Fällbord mahogny, England. Diameter: 64, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:54)
1494 3269 Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 99/200. Bildmått: 19x16 cm, yttermått inklusive ram: 41x32 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:11)
1494 3248 Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, Östermalmshallen/Stockholm, yttermått inklusive ram: 77x66-79x62 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:32)
1494 3252 Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Yttermått inklusive ram: 67x75 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:41)
1494 3247 Färglitografi 2 st, Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerade, Käpphästar/Monument, färglitografi, yttermått inklusive ram: 57x70, färglitografi, yttermått inklusive ram: 63x76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:22)
1494 3230 Färglitografi Åke Åhlin (f. 1913), Sverige. Signerad, Waxholmsbåt. Färglitografi, bildmått: 40x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:23)
1494 6176 Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Stora gatan, Sigtuna. Signerad, färglitografi, numrerad 66/360. Bildmått: 22x52 cm, yttermått inklusive ram: 38x66 cm
1494 3156 Färglitografi Björn Wessman (f. 1949), Sverige. KOMPOSITION. Signerad, numrerad 8/270, daterad -94, färglitografi, yttermått inklusive ram: 69X67 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:28)
1494 3244 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. 3 st, Motiv från Stockholm respektive Uppsala. Signerade. Yttermått inklusive ram: 62x74-66x79 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:41)
1494 3249 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. 3 st. Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 64x77-71x86 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:39)
1494 3078 Färglitografi Håkan Berg (f. 1958), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 15/295. Färglitografi, bildmått: 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:01)
1494 2010 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Motiv från Södermalm, Stockholm, "Tors fiske" på Mariatorget. Signerad, numrerad 265/290. Färglitografi, bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
1494 6012 Färglitografi John Thorgren (1918-2000), Sverige. ”Myrlandskap”. Signerad, färglitografi, numrerad 86/360. Bildmått: 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm
1494 3245 Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 33/85. Färglitografi, bildmått: 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:39)
1494 3058 Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. "Ältatorpet". Signerad, numrerad 177/250. Färglitografi, bildmått: 39x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:15)
1494 3174 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 320/385, daterad 78. Färglitografi, bildmått: 53x66 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:51)
1494 3021 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Båtar vid hamn. Signerad, numrerad 177/310. Färglitografi, bildmått: 36x62 cm, yttermått inklusive ram: 58x82 cm
1494 3157 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Handtag. Signerad, numrerad 35/170, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 52x37 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:31)
1494 2002 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 46/300, Klara sjö, 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 57x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:55)
1494 2075 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 79/100. Färglitografi, bildmått: 42 - 58 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:45)
1494 3253 Färglitografi Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 19/20, daterad 1990, "sagoslott". Färglitografi, bildmått: 59x44 cm, yttermått inklusive ram: 77x62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:42)
1494 2072 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 216/350, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 50x62 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:52)
1494 9147 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Son: , numrerad . Signerad, numrerad 299/360. Färglitografi, bildmått: 35x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x70 cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:52)
1494 3287 Färglitografi Thomas Maclay Hoyne (1924-1989), USA. "Off for the banks". Signerad, numrerad 162/780. Färglitografi, bildmått: 55x69 cm, yttermått inklusive ram: 83x94
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:40)
1494 3132 Fartygsventil med akvarell, yttermått inklusive ram: 31x33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:24)
1494 3121 Fat + Smörask, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: 16-31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:17)
1494 3210 Fat Keramik, Glaserat, diameter: 333
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:06)
1494 3113 Fickplunta silver, Sheffield, England. Längd: 16,222g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:05)
1494 3328 Figuriner 13 st, bland annat B&G, Royal Copenhagen. Höjd: 5-21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:03)
1494 3194 Figuriner 2 st, England. Höjd: 30-32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:30)
1494 3195 Figuriner 3 st, England. Höjd: 24-27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:14)
1494 3005 Figuriner 5 st, Rosenthal, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 7-18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:22)
1494 3196 Figuriner 5 st. Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:29)
1494 3068 Fisktallrikar 3 st, "Le Mareyeur", Marie-Pierre boitard, Gien Frankrike. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:54)
1494 3138 Fönster Ett par, blyinfattade, yttermått inklusive ram: 47x39, en ruta saknas
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:23)
1494 9338 Fruktservis 6 + 1 delar, Titus, Rörstrand, diameter: 20-36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:31)
1494 3283 Galgar 10 st. Metall, inköpta på Nordiska Galleriet. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:39)
1494 3165 Gardinlängd William Morris, Liberty of London, 120x165 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:27)
1494 3117 Glas England, Mary Gregory, 4 delar. Höjd: 7-32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:14)
1494 3114 Glasassietter 6 st. Lövformade. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:10)
1494 3255 Glasservisdelar 18 delar, Swedish Old, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 4 - 17cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:07)
1494 3307 Glasservisdelar 4 + 6 Böhmen. Höjd: 13 - 17
1494 3292 Glastallrikar 9 + 6 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 17-25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:22)
1494 3023 Golvlampa 3-armad, 1940-tal. Höjd: 150
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)
1494 3076 Golvlampa mässing, Fred Facklam. Höjd: 147
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:56)
1494 3331 Golvlampfot Des: Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Etikettmärkt, höj / sänkbar. Höjd: 84-114
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:23)
1494 9157 Golvvas porslin, Kina, omkring 1900. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:03)
1494 3289 Grafiska blad 2 st, Marina, ramade, yttermått inklusive ram: 51x73 -70x89 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:35)
1494 3167 Gravyrer 3 st. Alméry Lobel-Riche (1880-1950), Frankrike. Signerade, Modellstudier. Bladets mått: 58x39, oramade
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:43)
1494 3239 Gryta design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala. Emaljerad gryta med trähandtag, röd. Diameter: 21 cm. Höjd: 14 cm, bruksslitage
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:31)
1494 3054 Gryta med lock Husqvarna, Norrahammar, 12 Liter, emaljerad. Diameter: 35 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:38)
1494 3047 Hallmöbel Byrå + spegel, England, Idegran, Mässingsdekor. Höjd: 65 + 100
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:32)
1494 3100 Halsband Ankarlänk, silver, 76 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:25)
1494 3035 Halsband med hänge + örhängen, 3 delar, Efva Attling, Sterlingsilver, "Pence de Moy & LOVE", Vikt: ca 15 g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:07)
1494 3228 Herrbetjänt höjd: 103 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:17)
1494 9386 Huvor + glasögon, för motorcykel/moped
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:31)
1494 3234 Ikon 31x26 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:55)
1494 3072 Kaffe & tekoppar 8 + 3 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 8-9 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:22)
1494 3087 Kaffekanna silver, 1851. Höjd: 25 cm, Vikt: ca 795 g
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:55)
1494 3066 Kaffekoppar + tallrikar, 15 delar, Coalport, England
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:32)
1494 3227 Kaffervis Lomonosov, Ryssland, 16 del
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:46)
1494 3212 Kaffeservis 23 delar, Hackefors
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:40)
1494 3118 Kaffeservisdelar Gustavsberg, Blå Blomster, ca 40 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:39)
1494 3038 Kandelaber Tidigt 1900-tal, nysilver. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:45)
1494 3089 Kannor ett par, Kristall, Nysilvermontering. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:35)
1494 3306 Karaff + 3 pluntor, Glas. Höjd: 12-22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:36)
1494 9204 Karmstol Barockstil, Ek
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:48)
1494 9035 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:27)
1494 3030 Karmstolar Ett par, "Corpus", Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen, Lammhults, Formpressad björk & skinnklädsel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)
1494 9395 Karta Gravyr, 1740. Erik Geringius, Karta över Södermanland, 48x56 cm, yttermått inklusive ram: 64x71 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:19)
1494 3031 Kista 1800-tal, med vapensköld, Nybarock. Bredd: 165
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:44)
1494 3285 Kniv med slida, Kinjal, Kaukasus, silvermontering, 1800-/1900-tal. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:52)
1494 9040 Kockums Emaljerat, diverse, 14 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:24)
1494 3325 Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:57)
1494 9067 Koppar med fat 2 st, Gefle Lillemor, A Percy, + 1 kopp med spricka. Höjd: 2-6,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:51)
1494 3199 Koppar med fat 7 del + 3 assietter, Udda, bland annat Arabia
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:33)
1494 3129 Kopparhinkar 2 st. Höjd: 24-26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)
1494 3144 Korgstol 1950-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:22)
1494 2095 Lackarbeten 8 delar, Ryssland. Längd: 3,5-15,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:56)
1494 3223 Lampbord mahogny. Bredd: 38, djup: 32 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:43)
1494 9345 Lampetter Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:31)
1494 3332 Litografi Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. "Instängda Zebror". Signerad, numrerad 129/275, daterad -88. Bildmått: 11x16 cm, yttermått inklusive ram: 28x36 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:41)
1494 9059 Ljushållare/ljusstakar Kosta Boda, 10 st. Diameter: 8-17 cm
1494 3042 Ljuskrona metall, guldfärgad. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)
1494 3079 Ljusstakar ett par, Georg Jensen, Cobra. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)
1494 3217 Ljusstakar ett par, nyrokoko, nysilver. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:13)
1494 3302 Ljusstakar ett par, nyrokokostil, silver, 1948. Höjd: 17 cm. Vikt: 545 g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:17)
1494 3055 Ljusstakar Ett par, omkring 1900, vitmetall. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:58)
1494 3200 Ljusstake Skultuna, mässing, posthorn. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:49)
1494 3272 Manschettknappar Ett par, 18k guld. Vikt: 4,3g ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:08)
1494 3086 Månskensampel höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:14)
1494 3150 Matbord på pelarfot, mahogny. Diameter: 145, höjd: 75 + 9 iläggx60 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:58)
1494 9148 Matbord Perstorpsskiva. Diameter: 100, höjd: 74 cm + 1 iläggx43
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:54)
1494 9387 Matservis 29 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Vienna, Gustavsberg
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)
1494 3146 Matservis 30 delar, ca. Eschenbach
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:43)
1494 3024 Matservis 41 delar, Rosenthal, Maria, Björnbär
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:08)
1494 3070 Matservisdelar "7 delar, "Devon Rose", Wedgwood, bland annat vällingkoppar
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:52)
1494 3033 Matservisdelar 16 delar, Blå Blom, Rörstrand
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:34)
1494 3334 Matservisdelar 45, Gefle, "Lancett"
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:27)
1494 3112 Matservisdelar Rörstrand, ca 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 21:20)
1494 3270 Matskedar 6 st, silver, Ericson, 1808. Längd: 20,5, vikt: 365g ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:44)
1494 3036 Matta Nordafrika, 76x186 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:25)
1494 2102 Matta orientalisk, 300x490 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:46)
1494 3329 Matta orientalisk, Galleri, 83x302 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:52)
1494 3183 Matta Orientalisk, Galleri, 90x335 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:52)
1494 3274 Mjukdjur modell äldre, Lejon, ej märkt. Längd: 40. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:16)
1494 3065 Mockagods 12 delar, Hutschenreuther
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:27)
1494 3039 Modellbåt längd: 89 cm, höjd: 97 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:33)
1494 3318 Mortlar 2 st. Med stöt, diameter: 12 - 15. Höjd: 10 - 13
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:52)
1494 3116 Nalle höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:18)
1494 3015 Oljemålning Carl Wennemoes (1889-1965), Danmark. "Åre". Signerad, daterad -35. Olja på duk, 64x64 cm, yttermått inklusive ram: 78x78 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:36)
1494 3254 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Sergels torg. Signerad. Olja på pannå, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:06)
1494 3246 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Hötorget. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:35)
1494 3243 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:07)
1494 9228 Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 38x33 cm, yttermått inklusive ram: 56x51 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:18)
1494 3178 Oljemålning Gordon Macfie (1919-1971), Signerad, daterad 1956, motiv från Bohuslän. Olja på pannå, 36x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:01)
1494 2083 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, Stockholms Stadshus. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:16)
1494 9032 Oljemålning Hans Wirgård (f. 1939), Sverige. Äppelblom. Signerad. Olja på duk, 58x64 cm, yttermått inklusive ram: 68x75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:11)
1494 3014 Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar till havs. Signerad Th Sandström, daterad 1927. Olja på duk, 77x122 cm, yttermått inklusive ram: 94x140 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:16)
1494 3013 Oljemålning Karl Abel (f. 1891), Sverige. Klara sjö Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 46x58 cm, yttermått inklusive ram: 54x67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:08)
1494 3010 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på pannå, 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x46 cm
1494 8072 Oljemålning Lars Florén (1899-1979), Sverige. "Pilallén". Signerad. Olja på duk, 88x66 cm, yttermått inklusive ram: 97x74 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:16)
1494 3215 Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Signerad, daterad 1955, växter. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 46x47 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:51)
1494 3028 Oljemålning Michael Warren (1942), "The Broad Walk Kensington Gardens", Monogramsignerad MW. Olja på duk, 91x122 cm, yttermått inklusive ram: 114x144
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:26)
1494 3040 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, man. Ej signerad. Olja på pannå, 16x10 cm, yttermått inklusive ram: 23x18
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:23)
1494 9320 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, kust, ej signerad. Olja på duk, 23x28 cm, yttermått inklusive ram: 36x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:48)
1494 3317 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Olja på duk uppfodrad, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 72x68 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:25)
1494 9227 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, 1920, dedikerad, osignerad. Olja på pannå, 71x45 cm, yttermått inklusive ram: 80x66 cm
1494 3191 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad C W Andersson, Interiör Grekland. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 74x94 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:42)
1494 3147 Oljemålning Per Gummeson (1858-1928), Sverige. Signerad, daterad -13, Skånskt korsvirkeshus. Olja på duk, 75x50 cm, yttermått inklusive ram: 88x64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:50)
1494 3016 Oljemålning Per-Olof Rosén (f. 1944), Sverige. Sittande kvinna. Signerad. Olja på duk, 59x72 cm, yttermått inklusive ram: 66x80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:38)
1494 3041 Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Badande flicka. Signerad. Olja på duk, 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 60x46 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)
1494 2063 Oljemålning Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:35)
1494 1026 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Hus vid kust. Signerad. Olja på pannå, 30x67 cm, yttermått inklusive ram: 39x77 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:43)
1494 3240 Oljemålning Thomas Holm (f. 1957), Sverige. "In your dreams", 2017. Signerad. Olja på duk, 65x90 cm, oramad
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)
1494 1018 Oljemålning Tommy Hilding (f. 1954), Sverige. "Badhytterna på Ribbingsfors, Skagersvik". Signerad, daterad -77. Olja på duk, 53x79 cm, yttermått inklusive ram: 57x83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:00)
1494 2085 Oljemålning Tyko Landberg, Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 47x46 cm, yttermått inklusive ram: 65x63 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:44)
1494 3127 Oljemålningar 2 st, Gusten Widerbäck (1879-1970), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: ca 45x50 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:36)
1494 3115 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Lindström, Olja på pannå respektive duk, yttermått inklusive ram: 38x48-56x55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:24)
1494 3281 Örhängen 2 par, 18k guld. Med stenar
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:29)
1494 3319 Pall bemålad. Längd: 55, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:03)
1494 3282 Parti smycken, m. M, bland annat: silver
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:04)
1494 3081 Parti diverse modell äldre, bland annat spännen & kapsylöppnare
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:55)
1494 3221 Piedestal Stenskivor. Längd: 27, djup: 27 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:28)
1494 3220 Pigtittare omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:43)
1494 3051 Pinnstol "Stolmannen"
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:01)
1494 3002 Plafond diameter: 47. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:53)
1494 3261 Plunta glas, Bemålad. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:08)
1494 3099 Ring Georg Jensen, silver och hematit, ringmått 17,5, Vikt. Ca 10 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:04)
1494 3238 Rökbord Funkis, intarsia, glasskiva, diameter: 60, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:05)
1494 3003 Röllakan Signerad ILS, 164x223 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:58)
1494 3241 Serveringsvagn 1980-tal, lackad. Längd: 77. Djup: 50 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:13)
1494 3222 Serveringsvagn längd: 76 cm, djup: 45 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:03)
1494 3163 Serveringsvagn mässing och glas. Höjd: 70, En glasskiva saknas
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:56)
1494 3004 Servisdelar 21 delar, Rörstrand, Svenska slott
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:19)
1494 3298 Sideboard bemålat. Längd: 70, djup: 38 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:09)
1494 3326 Sideboard teak. Längd: 110, djup: 40 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:53)
1494 3327 Sideboard teak. Längd: 110, djup: 40 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:33)
1494 3060 Sidenmålning Kina, Signerad, yttermått inklusive ram: 64x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:02)
1494 3316 Skål ljuslykta, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda + Orrefors. Höjd: 11 - 14
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:35)
1494 3263 Skål på fot, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 18, höjd: 19,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:54)
1494 3278 Skål porslin, Kina. Diameter: 27. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:11)
1494 3303 Skål Vril, Björk. Längd: 38, djup: 29 cm, höjd: 12 cm
1494 3083 Skål på fot Böhmen, överfångsglas, 1930-tal. Diameter: 19. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)
1494 3262 Skålar 3 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 8-18, höjd: 6-12 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:12)
1494 9352 Skålfat + cigarettkopp, 2 delar, Argenta, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Diameter: 20. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:41)
1494 3056 Skålfat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 22, Liljekonvalj
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:07)
1494 3135 Skåp Allmoge-stil, Märkt Valla, Färila, 1997. Bredd: 116, djup: 45 cm, höjd: 204 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:02)
1494 9173 Skåp barockstil, 1800-tal. Bredd: 140, djup: 53 cm, höjd: 182 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:19)
1494 9105 Skåp glasade pardörrar, bemålat. Bredd: 103 cm. Djup: 44 cm, höjd: 143 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:47)
1494 9368 Skåp på benställning, ek, barockstil. Bredd: 80, djup: 45 cm, höjd: 112 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)
1494 3130 Skrivbordslampa England. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:05)
1494 9279 Skrivskåp med vitrinöverdel, idegran, England. Bredd: 63. Djup: 43 cm, höjd: 191 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:08)
1494 3235 Skulptur Ganeisha, brons, 1900-tal. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:16)
1494 3088 Skulptur Gips, F Lindberg, 1916. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:18)
1494 3305 Skulptur Keramik, Danmark, "Den döende gladiatorn". Längd: 25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:28)
1494 3141 Skulptur Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad MRT. Glaserad stengodslera. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)
1494 9233 Skulptur porslin, Sovjetunionen USSR, Hund. Längd: 30, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:14)
1494 9198 Skulpturer 2 st, Peroni, Göteborg, bemålad gips. Höjd: 48-49 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:37)
1494 3139 Skulpturer 4 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Olikfärgat glas i form av svampar. Höjd: 9-18 cm
1494 3048 Skulpturer Ett par, metall, Asien. Höjd: 70-73 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:30)
1494 3049 Skulpturer Ett par, Metall, Hjortdjur, bronserade. Längd: 45. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:19)
1494 3140 Skulpturer Monica Backström (1939-2020), Sverige. Olikfärgat glas i form av ägg. Höjd: 10-26 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:19)
1494 3096 Smyckeskrin Formpressad läder. Längd: 22, djup: 17 cm, höjd: 13 cm
1494 3102 Snurrpall plåt, Kifa, Stockholm. Höjd: 57 cm. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:23)
1494 3090 Sockerskålar ett par, nysilver, Empirestil. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:33)
1494 3322 Soffbord 1950-tal, mahogny. Bredd: 60, djup: 52 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:59)
1494 3299 Soffbord teak, med hylla. Bredd: 125, djup: 55h. 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:12)
1494 3320 Spegel 1930-tal, 120x46 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:10)
1494 3126 Spegel Ekram, 82x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:15)
1494 3266 Spegel Empire, Bemålad, 53x31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:36)
1494 3265 Spegel Gustaviansk stil, 62x31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)
1494 3232 Spegel Rokokostil, 102x41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:14)
1494 3131 Spegel Rotting, 45x45 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:39)
1494 9196 Spegel Senempire, 60x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:33)
1494 3050 Spegel Senempire, yttermått inklusive ram: 92x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:17)
1494 3061 Spegel Teak, 1960-tal, yttermått inklusive ram: 120x38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:28)
1494 3123 Spegel Tenn, Herman Bergmans konstgjuteri AB, 1932,42x32 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:58)
1494 3105 Spegel med belysning 1980-tal, slipat glas, Mässingsdekor, 120x77 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:22)
1494 9287 Spegellampett Gustaviansk stil, 41x28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:21)
1494 9277 Spegellampett jugend, omarbetad, 36x49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:59)
1494 3181 Spegellampetter Ett par, förgylld dekor, nutida, 32x17,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:41)
1494 9124 Spelbord furu, med brädspelsinredning. Bredd: 104. Djup: 49+ 49 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:06)
1494 3218 Speldosa 1800-tal, intarsia. Längd: 52. Djup: 22 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:14)
1494 3133 Stegpall höjd: 58 cm
1494 9186 Stolar 12 st. Skinn, Englesson. Höjd: 102
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:49)
1494 3296 Stolar 4 st. 1950-tal, NK Verkstäder
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:11)
1494 3148 Stolar 4 st. Barockstil, 1800-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:35)
1494 3052 Stolar 5 st, Senempire, Bemålade, rottingsits
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)
1494 3207 Stolar 5 st, transition senbarock/rokoko, provinsarbeten
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:59)
1494 8264 Stolar 6 st, Karl Johan
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:47)
1494 9098 Stolar 6 st, N A Sjövalls korgmöbelfabrik, Lund
1494 9018 Stolar ett par, Göteborgsmodell
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:58)
1494 3184 Stolar Ett par, Senempire, mahogny, England
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:21)
1494 3128 Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:32)
1494 3286 Svärd med balja, Shamshir, Kaukasus. Längd: 92 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:53)
1494 3045 Sybord med låda, Björk, sent 1800-tal. Bredd: 59, djup: 40 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:48)
1494 3018 Syltkruka Rörstrand. Längd: 27, diameter: 19 cm
1494 3125 Syltkrukor 4 st, Höganäs/Raus. Höjd: 22-28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:18)
1494 3277 Tågset Märklin, 2 lok + 8 vagnar + tillbehör
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:37)
1494 3073 Takarmatur 1960-tal, kupa av glas. Höjd: 30 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:52)
1494 3145 Takarmatur Alabasterkupor. Diameter: 80 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:53)
1494 3110 Takarmatur Blyinfattat glas. Höjd: 25 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:38)
1494 3043 Takarmatur metall, blomdekor. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:28)
1494 3006 Takarmatur Pialampan, Tore Ahlsén (1906-1991), Gärsnäs. Tyg. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:23)
1494 9088 Takarmatur prismor. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:15)
1494 3301 Takarmatur prismor. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:30)
1494 3107 Takarmatur Prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:44)
1494 9357 Takfotogenlampa Jugend, höj / sänkbar. Höjd: 103
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:46)
1494 3203 Tallrik Kina, Famille Rose. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:31)
1494 9210 Tallrikar 4+ 2 st, ”Rätt mat hela dan”, Gustavsberg 1950-tal. Svart dekor på vitt. Diameter: 23,5 cm, märkta: ”RÄTT MAT HELA DAN GUSTAVSBERG VDN F 555 FLINTGODS”, Gustavsberg. Diameter: 23-24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:50)
1494 3026 Tallrikar 6 st, "Eden", Rörstrand, Sigrid Richter. Diameter: 22,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:37)
1494 3067 Tallrikar 6 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. "Floralia". Diameter: 26, Milano Italy
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:09)
1494 3193 Teckning Blyerts, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, 20,5x12,5, yttermått inklusive ram: 58x47 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:36)
1494 6126 Teckning Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad 1982. Blyerts: 18x21 cm, yttermått inklusive ram: 26x29 cm
1494 3279 Teckning Tusch, Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Signerad, daterad 1932, interiör, 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:36)
1494 9299 Teglashållare 2 st, WMF + ljusstake silver. Höjd: 7,5 cm. Vikt: 465g
1494 3091 Tekanna Kina, porslin, omkring sekelskiftet 1700/1800-talet. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:46)
1494 3310 Tekoppar 6 st. Elisbeth, Rörstrand, glasyrspricka
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:43)
1494 3297 Telefonbord med hylla, teak / metall. Bredd: 61. Djup: 34 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:30)
1494 3188 Tennsoldater samling. Höjd: 3 - 7
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:32)
1494 3313 Tobaksburk järn. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:49)
1494 3154 Träsnitt Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Sparv & räv. Signerad, numrerad 6/270. Bildmått: 28x34 cm, yttermått inklusive ram: 49x51 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:58)
1494 3273 Urna Kina, Blåvit. Höjd: 16,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:10)
1494 3001 Urnor ett par, Rörstrand, 1880-tal. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:27)
1494 9169 Väggur Empire, kompletterad, 65x50 cm, nyckel
1494 3111 Väggur Vedette, Frankrike, (Batter). Höjd: 34 cm
1494 3211 Vas Kina, nutida. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:33)
1494 3260 Vas Orrefors. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:07)
1494 3082 Vas Pekingglas, överfångsteknik, tidigt 1900-tal. Höjd: 21 cm
1494 3143 Vaser + skålar, 5 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, höjd, 8-22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:36)
1494 3169 Vaser 2 st, Bing & Grøndahl, Måsen. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:12)
1494 3308 Vette trä, bemålad. Längd: 43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:47)
1494 9256 Vikskärm längd: 4x50 cm, höjd: 182 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:34)
1494 3213 Viktsats i etui
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:11)
1494 3025 Vitvinsglas 10 st. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 20:12)
1494 3053 Vitvinsglas 14 st, grön kupa. Höjd: 15, diameter: 7 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 19:16)
1494 3029 Vitvinsglas 6 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 19,5
1494 3159 Weekendbag Keepall 55, Louis Vuitton, nytt blixtlås, skadat handtag. Längd: 55 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 oktober 2022 18:10)
1494 3309 Ytterfoder nutida, Kina. Höjd: 17, diameter: 24 cm