1567 1034 Akvarell Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 26-8-46, "Studie till Klipplandskap I", Akvarell. Bladets mått: 22,5x36 cm, yttermått inklusive ram: 47x60
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:10)
1567 1002 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Skärgårdsmotiv med blommor. Signerad, daterad 1951. Akvarell, bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x35 cm
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:13)
1567 1026 Damarmbandsur 18k guld, Jaeger-LeCoultre, med diamanter, 1xca0,23ct, 4x0,05ct, omgjord, serienr: 83708. Längd: 16cm, etui medföljer. Bruttovikt: 54,4g
S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:36)
1567 1005 Damarmbandsur Rolex Oyster Perpetual -date. Automat, stål/guld, ref. Nr. 29-69172. Inköpt dec. 1978. Diameter: 2,5 cm. Box
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:22)
1567 1035 Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2023 04:36)
1567 1021 Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Signerad, även copyrightstämplad a tergo. Offset print, bildyta ca 50x69,5 cm, yttermått inklusive ram: 62x81 cm. Proveniens: inköpt direkt av fotografen
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:48)
1567 1024 Karmstol Ole Wanscher (1903-1985), Danmark. Colonial Chair OW 149, för Carl Hansen & Sön, Formgiven 1949, Valnöt, rottingsits, rygg & sittdynor i skinn, brickmärkt & numrerad. Längd: 65 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:35)
1567 1032 Karmstolar Ett par, Gustavianska, Sign OES, Olof Eriksson (1754-1808), Strekered, Lindome
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:16)
1567 1003 Katana Inköpt under "Vanadis världsomsegling" 1883-1885. Av Meteorolog Gottfrid Fineman, Längd: 101 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:55)
1567 1028 Ljusstakar Ett par, silver, 1834, Adolf Zethelius, fylld fot. Höjd: 22 cm, bruttovikt: ca 320 g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:37)
1567 1006 Oljemålning Axel Lindman (1848-1930), Sverige. Basargatan, Nordafrika. Signerad Axel Lindman. Olja på duk, 100x78 cm, yttermått inklusive ram: 120x100 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:12)
1567 1027 Oljemålning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 72x53 cm, yttermått inklusive ram: 74x56 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:36)
1567 1031 Oljemålning Gerd Nordenskjöld (1913-1999), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -56. Olja på duk, 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 58x45 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:19)
1567 1008 Oljemålning Gunnar Torhamn (1894-1965), Sverige. Signerad, Fiskeläge. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:10)
1567 1009 Oljemålning Johan Krouthén (1858-1932), Sverige. Signerad, daterad 1909, Mansporträtt. Olja på duk, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 91x73 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:45)
1567 1019 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Spansk adelsman, 1800-tal. Ej signerad. Olja på pannå, 24x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x32 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:10)
1567 1013 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Mjölkande piga. Signerad. Olja på pannå, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:13)
1567 1011 Oljemålning signerad E Hughes, Porträtt. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 84x75 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:55)
1567 1033 Parfymbrännare Empire, brons, dekor med delfiner. Diameter: 11 cm. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:22)
1567 1015 Röllakan Märta Måås Fjetterström, "Vit Botten". Inköpt ca 1936. Signerad MMF, 226x320 cm
S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:04)
1567 1001 Skulptur Fredrik Wretman (f. 1953), Sverige. "Minitrans". Signerad, daterad -03. Orange polyuretan. Höjd: ca 30cm
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:11)
1567 1030 Stolar 4 st, Sengustavianska, Fredrik Ahlström (f. 1772). Etikettmärkta FAS
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:17)
1567 1025 Tidningsställ Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mahogny. Längd: 46. Djup: 31 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:12)
1567 1012 Vas John Färngren (1884-1960), Sverige. Reliefdekor av trollsländor och blommor. Jugend, brons. Signerad J FÄRNGREN OTTO MEYER Fud, Diameter: 12,5 cm. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:18)
1567 1014 Vas sterlingsilver, Anders Ericson, Kristianstad 1977. Höjd: 18 cm. Vikt: 598g
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:22)