Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 maj 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1254 4351  Affischer 2 st. Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerade, Sofiero Slott, bladets mått: 60x50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:38)

1254 4102  Akvarell Edith Teall, Gård, signerad. 18x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:57)

1254 4501  Akvarell H E Åkerstedt, signerad, 1950,29x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:57)

1254 3380  Akvarell Hjalmar Bergquist, "Les Martigues". Signerad, daterad -57, Fiskebåtar i hamn. Motivet: 31x47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:34)

1254 4543  Akvarell Kina, 78x19

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:12)

1254 4068  Akvarell Kina, Fåglar, ramens innermått: 80x49

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:20)

1254 4239  Akvarell Kina, nutida. Motivet: 34x45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:02)

1254 4547  Akvarell Per Olof Netterblad (f. 1949), Sverige. Signerad, daterad -90, "Stenar Grebbestad", Signerad. Motivet: 28x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:46)

1254 4542  Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Insjölandskap, signerad, 24x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:14)

1254 4247  Akvarell signerad, Christina Robertson 1851, Porträtt, 20x14

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:37)

1254 4497  Akvareller 2 st, bland annat Bali. Motivet: 13,5x7,10x6

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:55)

1254 4338  Akvareller 2 st. Josep Vallribera (f. 1937), Spanien. Signerad, daterad 1992. Ca 28x20 respektive 38x29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:25)

1254 4368  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 64

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:58)

1254 4472  Appliquer ett par, Jugend, trearmade. Höjd: 18, längd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:24)

1254 4414  Arkivskåp Bredd: 53 cm, djup: 40 cm, höjd: 146 cm, tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:14)

1254 4155  Armband 18 k. Vikt: 10,6 g. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:46)

1254 4157  Armband 18 k. Vikt: 13,5 g. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:48)

1254 4156  Armband 18 k. Vikt: 7,2 g. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:47)

1254 4385  Assietter 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, diameter: 17,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:20)

1254 3186  Bägare 2 st, silver. Höjd: 8-9. Vikt: 145 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:56)

1254 4059  Bägare K Anderson, silver, invändigt förgylld, graverad, 1901. Höjd: 11 cm. Vikt: ca 111g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:27)

1254 4269  Baljfåtöljer ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:03)

1254 4306  Bergsmansstake Trä. Höjd: 34

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:50)

1254 3242  Bestick 130 del ca, Nysilver, CG Hallberg, Monogram. Längd: 12,5-24

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:13)

1254 4456  Bestick 58 del ca, (800/1000), Tyskland, Vikt: 3155 g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 4036  Bestickuppsättning 61 delar, Tulip, Gense

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:54)

1254 4115  Bestickuppsättning Nysilver, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Romantik, ca 70 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:47)

1254 4213  Bestickuppsättning silver, 76 delar, Vikt: 4350 g

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:16)

1254 4468  Blandteknik Anders Wallin (f. 1953), Sverige. Komposition, signerad. 25x25

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:15)

1254 4334  Blandteknik Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Norrhamnen Vaxholm, Signerad, daterad -82. Motivet: 35x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:22)

1254 4593  Blandteknik Jazzband. Signerad, daterad -48, ca 49x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:42)

1254 2006  Blandteknik Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Bottenmelodi". Signerad, daterad -55. Motivet: 19,5x12

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:15)

1254 3161  Blandteknik Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Uppsalaslätten, signerad, 26x34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:48)

1254 3391  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, Svanar, 11x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:02)

1254 4513  Blandteknik Signerad, Aspelin, hus, 46x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:14)

1254 4509  Bojan + tallrikar, Kina, 1800-tal. Diameter: 14,5-23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:12)

1254 4418  Bokhyllesystem 50/60-tal, Teak. Höjd: 200

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:13)

1254 4516  Bokskåp 1800-tal. Bredd: 68, djup: 38 cm, höjd: 217 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:24)

1254 2052  Bokskåp Nyrokoko, Valnöt. 1800-tal, Bredd: 116 cm. Djup: 51cm. Höjd: 239cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:38)

1254 4121  Bonad 1800-tal, 100x90

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:11)

1254 4310  Bord marmorskiva / metallunderrede. Bredd: 240, djup: 90 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:53)

1254 4272  Bord mässing och glas. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:21)

1254 4496  Bord med hylla. Bredd: 60, djup: 43 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:54)

1254 4085  Bord nyrenässans, Bredd: 69 cm. Djup: 46cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:12)

1254 4471  Bordsfotogenlampa höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:19)

1254 4220  Bordskanon Stafsjö Bruk. Längd: 32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:28)

1254 4478  Bordslampa höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:02)

1254 3268  Bordslampa höjd: ca 45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:03)

1254 4282  Bordslampa mässing, skärm Josef Frank. Höjd: 47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:16)

1254 4461  Bordslampa nutida. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:02)

1254 4191  Bordslampa Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:44)

1254 4114  Bordslampfot Sitzendorf. Höjd: 42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:43)

1254 4091  Bordslampfötter Ett par, Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:37)

1254 4174  Bordslampfötter ett par, Porslin. Höjd: 46

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:56)

1254 4288  Bordslampor ett par, Porslin. Höjd: 40

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:25)

1254 4283  Bordslampor ett par. Höjd: 40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:17)

1254 4373  Bordsur mässing, Ansonia Clock & Co. Höjd: 13 cm, skadat glas

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:06)

1254 4112  Brevpressar 4 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 7-12

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:39)

1254 4192  Bricka + gräddkanna + sockerskål, silver, Mexico. Längd: 25, Vikt: 750 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:41)

1254 4193  Bricka silver, Ryssland. Diameter: 26cm. Vikt: ca 426g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:52)

1254 4602  Byrå 1940-tal, Björk. Bredd: 88, djup: 43 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:53)

1254 4407  Byrå 1940-tal. Bredd: 95. Djup: 43 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:58)

1254 4263  Byrå Bredd: 64 cm, djup: 30 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:58)

1254 4273  Byrå England, Idegran. Bredd: 50, djup: 38 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:10)

1254 4257  Byrå England, längd. 89, djup: 40 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:49)

1254 4262  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 78, djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:57)

1254 4261  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 79, djup: 43 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 4532  Byrå Jugend, Bredd: 61cm. Djup: 45cm, höjd: 66cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:43)

1254 4180  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 60, djup: 36 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:19)

1254 2069  Byrå Sengustaviansk, bemålad. Bredd: 115. Djup: 55 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:00)

1254 4410  Clubfåtöljer Ett par, Tidigt 1900, skinn

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:06)

1254 4449  Collage Johanna Andersson, "Bortom", signerad 1993,31x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:51)

1254 4120  Dalahäst 1800-tal. Längd: 11. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:13)

1254 4078  Dekorelement Kina, 34x18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:56)

1254 3115  Djupa tallrikar Japan, diameter: 25

1254 4143  Dockskåp Bredd: 68 cm. Djup: 25 cm, höjd: 89cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:46)

1254 4002  Dockskåpsmöbler Leksaker div

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:54)

1254 4346  Dosa silver, England. Längd: 10,5 cm. Vikt: 100 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:42)

1254 4486  Dragspel i väska. Längd: 50, djup: 45 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:11)

1254 4254  Elgitarr Cobra jab. Längd: 103

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:45)

1254 4255  Etsning "His Most Gracious Majesty George The Third". Motivet: 60x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:46)

1254 4556  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), 281/295. Signerad, daterad 2004, "Försikt". Motivet: 24x13,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:10)

1254 4555  Etsningar 2 st, Lars Nyberg. Motivet: 17x15 respektive 11x7

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:09)

1254 4557  Etsningar 3 st, Hans Johansson. Motivet: 10x6 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:15)

1254 4540  Färgetsning Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Aparicions, HC-upplaga, signerad, bladets mått: 45x61

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:52)

1254 4541  Färgetsning Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Esperit Catala II, 1974,6/75, signerad, bladets mått: 56x76

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 3205  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. HC-upplaga, signerad. Motivet: 32x51

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:37)

1254 4536  Färglitografi Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Interiör dansrestaurang, signerad, bladets mått: 47x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:38)

1254 4554  Färglitografi Cecilia Haupt (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 64/125. Motivet: 22x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:08)

1254 4032  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Stockholm, HC-upplaga, signerad. Motivet: 47x53

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:38)

1254 4001  Färglitografi Fernand Léger (1881-1955), Frankrike. Flicka med frukt. Signerad i tryckplåt, numrerad 70/180. Motivet: 47x34 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:54)

1254 4158  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 131/250. Motivet: 31x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:58)

1254 4562  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Motivet: 50x65

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:18)

1254 4546  Färglitografi Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Röde Orm, signerad, 58x42, ej numrerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:45)

1254 4565  Färglitografi Lars-Gunnar Nordström (1924-2014), Finland. "Decentraliserat-Accord". Signerad, numrerad 40/100. Motivet: 70x44 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:21)

1254 4567  Färglitografi Lars-Gunnar Nordström (1924-2014), Finland. "Rytmiskt-Accord". Signerad, numrerad 38/95, ca 70x44 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:26)

1254 4371  Färglitografi Lillemor Boström, "Begonian". Signerad, numrerad 19/190. Motivet: 25x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:02)

1254 4370  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. PT, Interiör, signerad. Motivet: 29x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:03)

1254 4145  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Ballerina. Signerad, numrerad 15/190. Motivet: 37x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:55)

1254 4235  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komopsition. Signerad, numrerad 35/75. Motivet: 63x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:56)

1254 4465  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 87/330. Motivet: 32x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:07)

1254 4111  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, daterad 91, numrerad 86/150. Motivet: 32x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:22)

1254 4110  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, daterad 92, numrerad 179/240. Motivet: 37x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:19)

1254 4109  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, daterad 92,196/240. Motivet: 31x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:18)

1254 3160  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. I soffan, 72/180. Signerad, daterad -75. Motivet: 45x61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:47)

1254 4560  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 164/290. Motivet: 41x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:16)

1254 4571  Färglitografi Robert Benson (f. 1939), Storbritannien. Signerad, numrerad 68/175, bladets mått: 80x60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:27)

1254 4394  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Waxholm II. Signerad, numrerad 244/360. Motivet: 34x50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:05)

1254 4393  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 244/360. Motivet: 34x50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:08)

1254 4360  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. PT, signerad, bladets mått: 43x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:44)

1254 4015  Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943), Flicka vid gatulykta. Signerad, numrerad 59/173. Motivet: 59x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:31)

1254 4016  Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943). Signerad, numrerad EA 3/36. Motivet: 54x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:32)

1254 4463  Färglitografi Wilhelm Lindvall (f. 1924), Sverige. Signerad, numrerad 28/200. Motivet: 25x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:06)

1254 4342  Färglitografier 2 st. Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerade, EH, -91. Motivet: 31x22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:27)

1254 4355  Färglitografier 3 st. Ingegerd Torhamn (1898-1994), Sverige. Vågrörelse, Vision och färgspel, lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:40)

1254 4150  Färglitografier i mapp, 6 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. 295-upplaga, Stockholm, bladets mått: 56x66

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:05)

1254 4117  Fat 2 st, Kina. Diameter: 16-19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 4382  Fat jugend, senare bemålning, gips. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:15)

1254 3444  Fat på fot, mässing, genombruten dekor, diameter, 25. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:19)

1254 3227  Fat Tenn, Nicolas Lake, 1700-tal. Diameter: 39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:19)

1254 9050  Fåtölj Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:35)

1254 4250  Fåtöljer ett par

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:37)

1254 4601  Fickur 2 st, diameter: 4-5 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:51)

1254 3053  Fickur nyckeldragare, silver, Wallerius, Norrköping. Höjd: 8 cm. Vikt: 125 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:08)

1254 4298  Figurin Arabia. Panda, Lillemor Mannerheim (1927-1994), Höjd: 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:35)

1254 4309  Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 19

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:56)

1254 4056  Figuriner 3 st, bland annat Royal Copenhagen. Höjd: 6-19 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:20)

1254 4314  Figuriner 4 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 10-20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:01)

1254 4297  Figuriner 5 st, Porslin, Kor. Höjd: ca 11

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:35)

1254 4313  Figuriner Royal Copenhagen, 2 st. Höjd: 15-21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:00)

1254 4142  Flintlåspistol Replica. Längd: 60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:36)

1254 4320  Fotogenlykta metall. Höjd: 47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:07)

1254 3457  Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Signerad, även copyrightstämplad a tergo. Offset print, bildyta 50x69,5 cm, löst blad. Inköpt direkt av fotografen

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:58)

1254 4307  Fruktservis Ekeby, 13 delar. Diameter: 17-24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:52)

1254 3050  Gallerskål med lock, Gustafsberg. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 21:03)

1254 4161  Garderobsskåp Ek, Jugend. Bredd: 83. Djup: 47 cm, höjd: 188 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:57)

1254 4308  Glasservis Orrefors, ca 50 delar. Höjd: 8-20cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:59)

1254 4378  Glasservisdelar 50 delar, ca, Diamant, Kosta. Höjd: 6-25

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:11)

1254 4209  Glasservisdelar 6 + 8 delar, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 8 - 13

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:13)

1254 4585  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 130 ca

1254 4267  Golvlampa mässing. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:07)

1254 4266  Golvlampa mässing. Höjd: 143 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:03)

1254 4190  Golvvas Kina. Höjd: 45

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:39)

1254 4026  Gouache Kina, Fåglar, signerad. Motivet: 54x38

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:28)

1254 4380  Gräddkanna silver, 1814. Höjd: 13cm. Vikt: ca 137g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:14)

1254 4199  Grafiska blad 2 st. Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Motivet: 28x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 4493  Grafiska blad 4 st, Jakt motiv, England, ramens innermått: 26x38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:47)

1254 3076  Grafiskt blad Johan Cardon (1802-1878), Sverige. Porträtt, 1800-tal, ramens innermått: 30x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:26)

1254 4231  Grappaglas 7 st. Spiegelau, Tyskland. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:45)

1254 3162  Gravyr Rubens, William Walker, J Boydell, "Lions at play", 1769. Motivet: 35x49

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:53)

1254 4275  Hallbyrå Rokokostil. Bredd: 37, djup: 30 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:11)

1254 4141  Halsband + 1 par örhängen, Silver/Emalj, Borgila, 1960-tal. Längd: 38cm. Vikt: ca 72g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:08)

1254 4024  Halsband Lapis lazuli, silverlås. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:26)

1254 4588  Herrbetjänt bemålad, Oehmer & Baier. Höjd: 85 cm, bredd: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:38)

1254 4365  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 101, dubbel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:57)

1254 4417  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:12)

1254 4009  Jardiniere Porslin, gallerporslin. Längd: 40

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:16)

1254 3394  Jardiniere Rörstrand, omkring 1900. Längd: 42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:06)

1254 4322  Kaffe / tegods Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932,20 delar, koppar, diameter: 9-11,5 cm. Höjd: 5-6 cm, assietter, diameter: 17,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:11)

1254 4318  Kaffegods 12 del + salt/pepparkar 2 delar, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:05)

1254 4154  Kaffekoppar 12 st, Ryssland

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:12)

1254 4321  Kaffeservis 25 del ca, Vinranka, Hackefors

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:11)

1254 4474  Kaffeservis 3 delar, Iris, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23 cm (kannan)

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:31)

1254 1183  Kaffeservis 3 delar, silver, Karl Andersson, Stockholm, 1919. Höjd: 8-23 cm. Vikt: ca 1250g (684g, 354g, 210g)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:21)

1254 4203  Kaffeskedar 8+ 6 st, silver. Längd: 11-11,5, Vikt: 175 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:01)

1254 4350  Kaffeskedar silver, 6 + 4 + 1 st, bland annat Rosenholm. Längd: 11 ca. Vikt: ca 141 g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:38)

1254 4476  Kakfat Cyklamen, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Diameter: 23. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:42)

1254 4011  Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 49

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:20)

1254 4475  Kanna + Fat, Iris, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Höjd: 27, diameter: 32 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:40)

1254 4398  Kanna + skykanna, silver, Otydliga stämplar. Höjd: 6-16 cm, bruttovikt: 380g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:00)

1254 4137  Kanna Keramik, 1800-tal. Höjd: 17

1254 4400  Kanna med hänkel, silver, Ryssland. Höjd: 23cm. Vikt: ca 198g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:25)

1254 4439  Kannor Ett par, Frankrike. Höjd: 20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:46)

1254 4446  Kantonkanna + skålfat, Kina. Höjd: 15 cm, längd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:48)

1254 4086  Käpp med silverkrycka. Längd: 87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:27)

1254 4023  Kapsylöppnare Ducky, Paris. Längd: 11 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:24)

1254 4128  Karaff + skål+ glas, 2+ 1+ 1 delar, Sofiero, Kosta Boda. Höjd: 8-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:57)

1254 3384  Karaffer Ett par, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:49)

1254 4419  Karmstol barockstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:15)

1254 4178  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:16)

1254 4118  Keramik Kina, 11 delar. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:58)

1254 4607  Kina 3 delar, porslin. Höjd: 5-11

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:20)

1254 4409  Kista 1809. Längd: 108

1254 4224  Klädhängare 4 st. Metall, modell äldre. Höjd: 24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:37)

1254 4021  Klappstolar 4 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:23)

1254 4008  Kniv Orientalisk. Längd: 43 cm

1254 1172  Knivar 12 st. Silver, Frankrike, skaft i pärlemo, i etui. Längd: 20 cm, burrovikt: ca 530g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:17)

1254 4423  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:19)

1254 4500  Kökspall 1950-tal. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:58)

1254 4583  Kökspall med stege. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:37)

1254 9083  Konsolbord Rokokostil 1800-tal, Bredd: 64 cm. Djup: 36 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:20)

1254 4113  Konstglas 4 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien/U H Vallien. Höjd: 10-23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:40)

1254 4343  Konstglas 6 delar, Kosta Boda. Höjd: 5-16

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:29)

1254 4412  Kontorsstol JOC

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:07)

1254 1143  Kopp silver, Stockholm 1853. Höjd: 9. Vikt: 63

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:07)

1254 4153  Koppar med fat 8 st, Ryssland. Höjd: 10

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:10)

1254 4245  Kryddhylla + 5 kryddburkar. Längd: 70 cm, djup: 14 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:31)

1254 4202  Kuriosa 5 delar, silver. Vikt: ca 240g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:59)

1254 4520  Lackask Kina, groda. Längd: 8. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:42)

1254 4479  Lampbord Bredd: 55cm. Djup: 37cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:03)

1254 4270  Lampbord ett par, England. Bredd: 55, djup: 39 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:10)

1254 4437  Landskapsplåtar 2 st, Hälsningland och Ångermanlandh. 27x17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:41)

1254 4217  Lavoar avlutad furu, sent 1800-tal. Bredd: 54. Djup: 47 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:28)

1254 4003  Leksaksbilar Med mera. Längd: 6-23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:00)

1254 4290  Leksakshund trä, på hjul, Modell äldre. Längd: 41

1254 4232  Likörservis 7 delar, Hovmantorp. Höjd: 8 - 18

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:47)

1254 4227  Ljuskrona med prismor och glaskupa. Höjd: 45 cm

1254 4079  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:58)

1254 4053  Ljuslyktor 4 st, Guldkrona. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:46)

1254 1221  Ljusstakar 4 st, Sterling. Höjd: 7

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:47)

1254 1222  Ljusstakar 4 st, Sterlingsilver. Höjd: 7 cm. Vikt: ca 469g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:48)

1254 4392  Ljusstakar 4 st. Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. "Liljan". Mässing. Höjd: 12 cm. Längd: 21-22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:08)

1254 4223  Ljusstakar Ett par, järn. Höjd: 22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:35)

1254 3125  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:58)

1254 4485  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:10)

1254 4229  Ljusstakar Ett par, metall. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:42)

1254 4075  Ljusstakar Ett par, Senempire. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:30)

1254 4444  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 21cm. Vikt: ca 750g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:47)

1254 4576  Ljusstakar Ett par, Skultuna, nr 4. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:32)

1254 4579  Ljusstakar Ett par, Skultuna, S10. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:34)

1254 2033  Ljusstake 1700-tal, mässing. Höjd: 10

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:11)

1254 4396  Ljusstake Smide, Käck & Hedbys, Leksand. Höjd: 54

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:08)

1254 4511  Lockurna + vas, Kina. Höjd: 16-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:13)

1254 4438  Lockurna Kina. Höjd: 44

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:43)

1254 4386  Lykta Orientalisk, bemålad plåt, Höjd: 45

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:22)

1254 4550  Malmgryta höjd: 15. Längd: 37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:15)

1254 3084  Malmkrona 6-armad. Höjd: 54

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:10)

1254 3057  Månbord 1800-tal, bemålat. Diameter: 110, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:11)

1254 3058  Månbord björk, 1800-tal. Bredd: 123. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:46)

1254 3150  Månbord nyrenässans, Bemålat. Diameter: 122. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 3369  Månbord nyrenässans. Diameter: 126, höjd: 77 cm, trissor, 2 ilägg a 53cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:13)

1254 4347  Manschettknappar Ett par, 18k, 9,8g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:34)

1254 4480  Marmeladskedar Ett par, silver, jugend, i etui. Längd: 15 cm. Vikt: ca 60g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:05)

1254 4140  Marmorskiva 55x111

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:38)

1254 4253  Matbord Bredd: 90 cm, djup: 75 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:38)

1254 4271  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 108, höjd: 75 + 2 iläggx54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:07)

1254 4244  Matsalsgrupp 5 delar, Sandvik. Längd: 80, djup: 80 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:30)

1254 4163  Matsalsgrupp design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 7 delar, Bord + 4 stolar + 2 karmstolar. Diameter: 115, höjd: 74 + 2 iläggx55

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:09)

1254 4176  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 9 delar, Bord + 8 stolar. Längd: 150. Djup: 95 + 2 iläggx30

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 21:11)

1254 4164  Matsalsskåp design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 100, djup: 38 cm, höjd: 186 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:10)

1254 4285  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 115, djup: 46 cm, höjd: 178 cm, nyckel

1254 4502  Matservis 39 delar, Johnson Bros

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:57)

1254 4037  Matservis 54 delar, Bavaria

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:56)

1254 4055  Matservis 60 del ca, Rörstrand

1254 4052  Matservisdelar 32 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:35)

1254 4442  Matservisdelar 40 del ca, Villeroy & Boch, Vieux Luxenburg

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:46)

1254 4384  Matservisdelar 45 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:16)

1254 3189  Matservisdelar Gustavsberg, Wexiö Guld, ca 50 del

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:02)

1254 3082  Matta Kelim, 120x220

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:05)

1254 4403  Matta Kina, 191x292

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:56)

1254 4366  Matta Orientalisk, 107x228

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:56)

1254 4402  Matta orientalisk, 135x190

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:49)

1254 4603  Matta Orientalisk, 151x220

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:54)

1254 4129  Matta orientalisk, 162x223

1254 4408  Matta orientalisk, 270x370

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:59)

1254 4353  Matta Orientalisk, 88x145

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:40)

1254 4421  Matta orientalisk, Afghan, 116x210 cm

1254 4358  Matta Orientalisk, Bochara, 123x190

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:43)

1254 4404  Matta orientalisk, Bochara, 155x215

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:52)

1254 4383  Matta Orientalisk, figural, 142x212

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:16)

1254 4361  Matta Orientalisk, Galleri, 91x305

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:46)

1254 4359  Matta Orientalisk, Galleri, Bochara, 81x223

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:44)

1254 4362  Matta Röllakan, 177x245

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:47)

1254 3351  Matta Röllakan, patchwork, 142x202

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:52)

1254 4305  Mjölkkannor 2 st, koppar. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:51)

1254 4096  Mjukdjur 2 st, Steiff. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:36)

1254 4095  Mjukdjur 2 st, Steiff. Längd: 12-29 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:34)

1254 4348  Mockaskedar 14 st, Flavia, Sterlingsilver, 1955. Längd: 9 cm. Vikt: ca 108g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:35)

1254 4498  Nattygsbord Bredd: 63 cm, djup: 30 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:55)

1254 4422  Nattygsbord Ett par, + ett par stolar, Svenska Möbelfabrikerna AB, Rokokostil, Bredd: 39 cm. Djup: 34cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:20)

1254 4580  Nattygsbord Ett par, 1950-tal. Bredd: 38, djup: 31 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:34)

1254 4406  Nattygsbord ett par, Art Déco. Bredd: 42, djup: 32 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 21:00)

1254 4258  Nattygsbord ett par, England. Bredd: 43+ 2x15. Djup: 37 cm, höjd: 56 cm

1254 4265  Nattygsbord ett par, glas och mässing. Bredd: 44, djup: 35 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:00)

1254 4100  Ölglas + cocktailglas, 9+ 9, Skruf, Koh-i-Noor, design: Elis Bergh (1881-1954). Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:05)

1254 4435  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Stockholms inlopp. Signerad, daterad -96. Olja på duk, 35x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:32)

1254 4434  Oljemålning Axel Teodor Kulle, signerad. 1905, Man med skägg. Olja på duk, 54x42

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:28)

1254 4535  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Restauranginteriör, Signerad. Olja på duk, 60x50 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:35)

1254 4144  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Sydländskt landskap. Olja på duk, 34x97

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:47)

1254 3170  Oljemålning Bozena Johansson, Signerad, 1970-tal, kvinna på strand. Olja på duk, 49x41

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:46)

1254 2094  Oljemålning Carl August Fahlgren (1819-1905), Landskap med väderkvarn. Signerad, daterad 1894. Olja på duk, 32x47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:27)

1254 4544  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Solnedgång, signerad. Olja på duk, 33x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:34)

1254 4126  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Caféinteriör. Olja på duk, 50x60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:28)

1254 4124  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Nybroviken. Olja på pannå, 50x60

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:26)

1254 4127  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Odenplan. Olja på duk, 50x60

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:33)

1254 4125  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Östermalmshallen. Olja på duk, 60x50

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:27)

1254 4123  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Skärgårdsbåt. Olja på pannå, 37x46

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:24)

1254 9410  Oljemålning David Söderholm, Fjällandskap med fors. Signerad, daterad -51. Olja på pannå, 43x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:24)

1254 4215  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholms Stadshus. Olja på duk, 36x26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:24)

1254 4225  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholms Stadshus. Olja på duk, 41x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:32)

1254 3195  Oljemålning Emil Lindgren (1866-1940), Sverige. Ostronplockerskor, La Manche, signerad. Olja på duk, 70x90

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:13)

1254 4080  Oljemålning Emil Nordberger (1889-1942), signerad. 1913. Olja på duk, 60x80

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:00)

1254 3103  Oljemålning Erik Lo Ohlqvist (1914-2004), Sverige. Signerad Erik Lo. Olja på duk, 64x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:37)

1254 4196  Oljemålning Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på pannå, 46x38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:53)

1254 4427  Oljemålning Erling Ärlingsson (1904-1983), Sverige. Monogramsignerad, Landskap med fäbod & spång. Olja på pannå, 49x56

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:21)

1254 4201  Oljemålning Figurer, Afrika, signerad, Klas, 1947. Olja på pannå, 39x49

1254 4570  Oljemålning Göran Eliasson, Skapelse. Signerad, daterad -94. Olja på duk, 73x60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:32)

1254 4484  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, "Flicka från Öster, signerad. Olja på duk, 75x75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:09)

1254 4447  Oljemålning Gunilla Backelin, "Kören" 1995, Signerad, 21x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:50)

1254 4548  Oljemålning Gustav Berlin (1905-1988), Sverige. "Vid Norr Mälarstrand", signerad. Olja på pannå, 44x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:48)

1254 4046  Oljemålning I A Nilsson, plöjning. Olja på duk, signerad. 22x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:21)

1254 4226  Oljemålning Ingrid Nordström, Pokal, signerad. Olja på duk, 46x38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:38)

1254 2047  Oljemålning James Salt, Motiv från Venedig, Signerad. Olja på duk, 44x80

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:43)

1254 4330  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Landskap med träd, signerad. Olja på duk, 22x16

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:19)

1254 4594  Oljemålning Karl Abel, Stockholm, Signerad. Olja på pannå, 40x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:44)

1254 2007  Oljemålning Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Orangekroka", signerad. Olja på duk, 39x47 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:59)

1254 4329  Oljemålning L Hjärne, Figurer, Signerad. Olja på duk, 70x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:22)

1254 4374  Oljemålning M Lidström, monogramsignerad, -64, Komposition. Olja på duk, 68x95

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:07)

1254 4070  Oljemålning Madelaine Quist, Man och kvinna. Signerad, numrerad -80. Olja på duk, 33x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:20)

1254 4088  Oljemålning Mary Morin, Landskap, signerad. Olja på pannå, 40x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:30)

1254 3123  Oljemålning Monica Sangberg (f. 1937), Sverige. Barn på äng. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 19x14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:48)

1254 4452  Oljemålning Monogramsignerad, 1910-tal. Olja på duk, Stad, 30x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:55)

1254 4455  Oljemålning Nicolaj Astrup Jr, Stilleben, Signerad, oramad. Olja på duk, 54x65

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 4569  Oljemålning Nils Gunnar Zander (f. 1944), Sverige. Spiralfält. Signerad, daterad 2001. Olja på duk, 65x65 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:38)

1254 9078  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, Landskap med figurer. Olja på duk, 52x70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:39)

1254 4133  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Ryssland. Kyrka. Olja på duk, 36x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:54)

1254 4048  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, man. Olja på pannå, 22x14

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:24)

1254 9080  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, man. Olja på pannå, 45x32

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:57)

1254 4045  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Afrikan. Olja på pannå, 27x21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:20)

1254 4454  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Paris. Olja på duk, 23x30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 4167  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad HH. Olja på pannå, 70x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:36)

1254 4522  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad M Duval, bemålad ram. Olja på pannå, 47x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:46)

1254 4523  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 89. Olja på duk, 103x128 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:49)

1254 4598  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Flicka med höna. Olja på duk, 80x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:48)

1254 4432  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. -99, Stilleben. Olja på duk, 23x28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:27)

1254 4246  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Italien. Olja på duk, 55x45

1254 4152  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition. Olja på duk, 55x70

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:08)

1254 4028  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Pojke. Olja på pannå, 41x31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:31)

1254 4581  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Religiöst motiv. Olja på duk, 54x82

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:35)

1254 4510  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 33x40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:12)

1254 8229  Oljemålning Pierre Dubreuil (1891-1970), Frankrike. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:43)

1254 4488  Oljemålning Richard Björklund, Stadsmotiv. Olja på pannå, 47x38

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:40)

1254 3019  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Vid pianot, signerad. Olja på duk, 64x50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:48)

1254 3377  Oljemålning Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. "Ripes Madonna". Signerad a tergo Stockholm 2012. Olja på duk, 130x98 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:29)

1254 4545  Oljemålning Röhlander, Stockholmsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 33x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:36)

1254 4214  Oljemålning Sign Elis, Hus. Olja på duk, 43x53

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:22)

1254 4216  Oljemålning Sign Elis, Landskap. Olja på duk, 47x68

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:26)

1254 3475  Oljemålning signerad, Engelsk konstnär, Landskap. Olja på duk, 40x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:03)

1254 4328  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Par, Signerad. Olja på pannå, 40x32

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:22)

1254 4599  Oljemålning TH Lindh, Blidö, Signerad. Olja på duk, 34x53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:50)

1254 4538  Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), " Bon Voyage", signerad. Olja på pannå, 61x41

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:48)

1254 4537  Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), "I want to see you dear", signerad. Olja på pannå, 56x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:43)

1254 4572  Oljemålningar 4 st, S Clayton, oramade. Bladets mått: 45x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:28)

1254 4029  Pall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Palle. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:32)

1254 4596  Parti koppar diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:43)

1254 4031  Pastell Carl Brandt, Sjö, signerad. 35x21

1254 4453  Pastell Emil Friberg, Damporträtt, 80x60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 4007  Pastell Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad OP, ca 60x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:13)

1254 4450  Pastell Signerad Wrede, 47x30, Flicka

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:52)

1254 4577  Pelarbord Björk. Bredd: 68, djup: 47 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:33)

1254 4499  Piedestal höjd: 67 cm

1254 4041  Piedestal med stenskivor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:13)

1254 4083  Plafonder ett par. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:09)

1254 4195  Pokal silver. Höjd: 21cm. Vikt: ca 396g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:53)

1254 3322  Porslin 6 delar, Spisa ribb & Maxim, Stig Lindberg & Bibi Breger, Gustavsberg. Diameter: 10-31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:39)

1254 4082  Pottskåp Furu, Bredd: 65cm. Djup: 47cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:14)

1254 4388  Räkcoctailglas 8 st. Höjd: 17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:21)

1254 4503  Raklåda ek, 1700-tal, 14x11 cm. Höjd: 5 cm

1254 4135  Risskålar 8 st. Diameter: 11 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:10)

1254 4103  Salladsbestick Ett par, silver. Längd: 24cm. Vikt: ca 122g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:27)

1254 4416  Salongsbord barockstil, diameter: 80, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:11)

1254 4528  Saltkar silver, Sheffield. Diameter: 5,5. Höjd: 3 cm, vikt: ca 34 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:41)

1254 3411  Sängramar Ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Mahogny / Rotting, 100x200

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:48)

1254 3118  Sängvärmare / nattkärl Kina. Längd: 24, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:00)

1254 1167  Såsskål silver, Hertz, Stockholm 1912. Höjd: 23. Vikt: 447 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:27)

1254 4586  Satsbord 3 delar, Italien, 55x38 cm. Höjd: 44-58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:38)

1254 3266  Satsbord 4 delar, glasskiva, 52,5x68. Höjd: 63,5-71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:02)

1254 4582  Sättugnsplatta Järn, 70x33, landskap

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:35)

1254 4242  Schatull mahogny, Längd: 52 cm. Djup: 32 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:08)

1254 4517  Sekretär 1800-tal. Bredd:84. Djup: 44 cm, höjd: 103 cm

1254 4281  Sekretär Idegran, England. Bredd:51, djup: 43 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:14)

1254 4286  Sekretär på ben, sengustaviansk stil. Bredd:77, djup: 45 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:16)

1254 4147  Serveringsfat 2 st, Ryssland. Längd: 46-55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:04)

1254 4166  Servisdelar + blomkrukor. 19 delar, + 7 st. Grön Anna, Rörstrand

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:32)

1254 4132  Servisdelar 116 delar, Villeroy & Boch, design: Naif

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:39)

1254 4375  Servisdelar 40 del ca, Ranka, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:08)

1254 4101  Servisdelar 46 delar, Påfågel, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Orrefors

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:55)

1254 4326  Servisdelar 9 delar, Vindsäter, Rörstrand + 8 delar, Tokio, Gefle

1254 4473  Servisdelar diverse, 6 st, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Trollsländan, Rörstrand

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:26)

1254 4524  Servisdelar diverse, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:57)

1254 4568  Servisdelar Rörstrand, Grön Anna, 67 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:22)

1254 4504  Servisdelar Royal Copenhagen, 9 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:14)

1254 4457  Sidenmålning Kina, Fåglar, 26x32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:57)

1254 4106  Sjalar 3 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:09)

1254 4341  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Underfång, diameter: 22, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:28)

1254 4138  Skål Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 9, diameter: 18 cm

1254 4149  Skålar + vas, Kristall. Höjd: 9-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:03)

1254 4064  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 12-16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:24)

1254 4294  Skålar 2 st, Kristall. Längd: 22-27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:30)

1254 4311  Skålar 2 st, Rörstrand. Diameter: 20-24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:58)

1254 4105  Skålar 3 st, Finland. Höjd: 9-15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:19)

1254 4344  Skålar 7 delar, bland annat Orrefors. Höjd: 9-11

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:29)

1254 3228  Skålfat 2 st, Tenn, 1800-tal. Diameter: 34 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:22)

1254 4014  Skåp med vitrindel, Gustaviansk stil, Bredd: 100cm. Djup: 49 cm. Höjd: 189 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:53)

1254 4061  Skohorn Sterlingsilver. Längd: 11,5 cm. Vikt: ca 34g.

1254 4364  Skrivbord 1950-tal, Teak. Bredd: 95, djup: 40 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:56)

1254 4424  Skrivbord Bemåald, Bredd: 95 cm. Djup: 61cm, höjd: 76cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:20)

1254 4012  Skrivbordslampa industridesign. Höjd: 101 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:25)

1254 4440  Skrivbordslampa metall. Höjd: 50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:47)

1254 4049  Skrivbyrå Karl Johan, Björk, Bredd: 109cm. Djup: 50 cm. Höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:30)

1254 3332  Skulptur Afrikana. Höjd: 60

1254 4339  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Båt, Kosta Boda. Längd: 19

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:26)

1254 4304  Skulptur Glas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel. Längd: 26

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:47)

1254 4443  Skulptur Hasselberg, Parian. Höjd: 50

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:51)

1254 4188  Skulptur Leopard. Höjd: 31

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:37)

1254 4233  Skulptur Lergods, Elefant och krokodil. Längd: 32, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:54)

1254 4187  Skulptur Rosenthal, Hund. Längd: 40. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:38)

1254 4189  Skulptur Rosenthal. Längd: 17, höjd: 10 cm

1254 4104  Skulptur Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Brons, DN-pojken. Höjd: 19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:15)

1254 4159  Skulptur Trä, Orientalisk, Väktare med tiger. Höjd: 47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:45)

1254 4301  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 6-14

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:45)

1254 4119  Skulpturer 2 st, Wive Larsson (1925-2007), Sverige. Terrakotta. Höjd: 25-26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:04)

1254 4300  Skulpturer 3 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15-20

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:39)

1254 4173  Skylt Eldico, Elektrisk. Längd: 73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:54)

1254 4278  Slagbord 1700-/1800-tal, bemålat. Bredd: 44 + 2x66, djup: 107 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:12)

1254 4527  Snedklaffsekretär England, 1700-/1800-tal, mahogny. Underskåp till Skrivskåp, Bredd:115. Djup: 60 cm. Höjd: 103 cm

1254 3367  Soffa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, inköpt på 50-talet. Längd: 185 ca

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:08)

1254 4574  Soffa rokokostil, rotting + dyna. Längd: 115

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:32)

1254 4274  Soffa Sengustaviansk, 1800-tal, bemålad. Längd: 170

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:09)

1254 3196  Soffbord Betsad Furu, Stenskiva. Bredd: 65, djup: 45 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:15)

1254 3017  Soppslev silver, 1854. Längd: 41. Vikt: 145 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:52)

1254 3247  Soppslev silver, Träskaft. Längd: 35. Vikt: 95 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:27)

1254 4492  Spegel + konsolbord, 1800-tal. Höjd: 160+ 80 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:46)

1254 4578  Spegel 20-tal, 104x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:34)

1254 4279  Spegel Empirestil, 101x49

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:14)

1254 4515  Spegel Förgylld. Höjd: 80

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:19)

1254 4487  Spegel Jugend, mahogny, 107x56

1254 4352  Spegel rokokostil, nutida, 61x35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:40)

1254 4575  Spegel Rund, diameter: 70

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:32)

1254 3233  Spegel tidigt 1900-tal, 114x60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:27)

1254 4092  Spegellampetter Ett par, metall. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:41)

1254 4460  Spelbord nyrenässans, Bredd: 90cm. Djup: 45 cm. Höjd: 78cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:00)

1254 4259  Spelbord nyrokoko. Bredd: 88. Djup: 44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:52)

1254 4589  Speldosa med skivor, Leipzig. Längd: 34, djup: 31 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:38)

1254 4604  Stol Industrimodell, snurr

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:56)

1254 4039  Stol senbarock, bemålad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:04)

1254 4162  Stolar 3 st, Ek, Jugend

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:03)

1254 3371  Stolar 4 st, 1960-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:20)

1254 4268  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:02)

1254 4490  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, mahogny

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:42)

1254 4587  Stolar 6 st, Rotting, metall

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:41)

1254 3445  Stolar 6 st, Thonetkopior, bambu och rotting

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:43)

1254 3316  Stolar Ett par, Lennart Bender, ÅRY stålmöbler, Nybro

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:13)

1254 3192  Stolar ett par, omkring 1800

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:07)

1254 4563  Stolar ett par, sengustaviansk stil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:25)

1254 3200  Stolar ett par, Sgabello, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:28)

1254 3219  Stop 2 st, Tenn, 1800-tal. Höjd: 20 ca

1254 4097  Stormglas 3 st. Höjd: 34,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:39)

1254 1159  Strösockersked silver, Emes/Fernell, London 1778. Längd: 17. Vikt: 52 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:36)

1254 4200  Supkoppar 3 st, silver, Ryssland. Höjd: 10cm. Vikt: ca 129g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:02)

1254 4204  Sybord 1930-tal, NK. Bredd: 50, djup: 35 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:06)

1254 3004  Sybord mahogny, 1800-tal. Bredd: 51, djup: 37 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:49)

1254 4205  Sybord Nyrokoko, valnöt. Bredd: 63, djup: 48 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:03)

1254 4221  Syltkruka Höganäs, 3l. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:30)

1254 4405  Tågdelar 4 krt

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 21:09)

1254 4534  Takarmatur 1940-tal. Längd: 125, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:55)

1254 4390  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 38

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:23)

1254 9289  Takarmatur koppar och mässing. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:16)

1254 4584  Takarmatur mässing, diameter: 55 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:36)

1254 4280  Takarmatur med prismor. Diameter: 37 cm

1254 4208  Takarmatur prismor. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:09)

1254 3181  Takarmatur Uno & Östen Kristiansson, Luxus, takarmatur, ägg. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:44)

1254 4063  Tallrik dekor i famille rose, Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:18)

1254 4184  Tallrikar 4 st, Kian Long, Kina. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:29)

1254 4017  Tallrikar 7+ 6+ 2, Mårbacka, Rörstrand. Diameter: 21-26 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:41)

1254 4323  Tallrikar 8 + 1, Skåne, Rörstrand. Diameter: 25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:08)

1254 4264  Tallrikshylla ek. Längd: 100, höjd: 136 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:00)

1254 4134  Tavelramar 2 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:14)

1254 4236  Tavla Zatzkol, Nymfer, 51x119

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:57)

1254 4094  Tavlor 4 st. Tryck, efter Elias Martin, Stockholmsmotiv. Motivet: 36x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:50)

1254 4182  Te / kaffekoppar 15 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:23)

1254 4058  Te/kaffegods 36 delar, Arabia, risporslin, koppar. Diameter: 7,5-11 cm, assietter diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:21)

1254 4243  Tekanna Majolika, Rörstrand. Höjd: 15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:25)

1254 3006  Tennfat Frankrike, "Verhavert", Vapensköld, Franska liljan. Diameter: 38,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:07)

1254 4566  Terrin Masons Vista. Längd: 32, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:20)

1254 4177  Tesil silver, 1928. Längd: 13. Höjd: 9 cm. Vikt: ca 90g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:13)

1254 4518  Tobyjugs 5 st. Höjd: 12-19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:32)

1254 4043  Trädgårdsstolar Ett par

1254 4289  Trädgårdsurnor Ett par, järn, nutida. Höjd: 25

1254 3127  Träskulptur Paul Eriksson (1883-1939), Sverige. Kvinna i gungstol. Signerad Paul Eriksson, Bäsna. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:16)

1254 4436  Träskulpturer 2 st, Dalahäst + Kvinna. Höjd: 8-21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:34)

1254 4317  Träsnitt 2 st, Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Bladets mått: 14x7 respektive 17x21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:03)

1254 4139  Träsnitt 4 st + skulptur orientaliskt, 12x18. Höjd: 28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:24)

1254 4234  Tryck Putti. Motivet: 41x73

1254 3456  Vägghylla Nyrokoko, mahogny. Längd: 60, djup: 50 cm, höjd: 73 cm

1254 4533  Vägglampor Ett par, mässing. Längd: 26 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:46)

1254 4035  Vägglykta Utomhusbelysning, blyglas. Längd: 40 cm, höjd: 28 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:52)

1254 4489  Väggpendyl Ek. Höjd: 120 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:34)

1254 4429  Värja längd: 114 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:25)

1254 4197  Vas + skål, Orientaliska. Höjd: 9-22

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:55)

1254 4042  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:19)

1254 4051  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte, Rörstrand. Höjd: 26 cm

1254 4477  Vas keramik, P Ipsen, Danmark. Höjd: 14

1254 4005  Vas Kina, porslin, oxblodglasyr. Höjd: 25 cm

1254 4069  Vas Kina. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:16)

1254 4293  Vas Konstglas, C Von Sydow. Diameter: 20, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:27)

1254 4551  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 29

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:21)

1254 9182  Vas Paul Grähs, Glas. Höjd: 24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:24)

1254 9262  Vas Rörstrand, 1915, Signerad. Höjd: 25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:57)

1254 4210  Vas Rörstrand. Höjd: 28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:17)

1254 4376  Vas Söholm Keramik. Höjd: 25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 20:10)

1254 4054  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:46)

1254 4211  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 25

1254 4340  Vas 0 skulptur 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Konstglas, Kosta Boda. Höjd: 4-16

1254 4337  Vaser Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 25

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:25)

1254 4186  Vaser ett par, Kina. Höjd: 17

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:48)

1254 4590  Vattentunna Koppar. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:43)

1254 4401  Vikskärm trä, 4-delad, nutida. Längd: 4x50 cm. Höjd: 183 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:01)

1254 4207  Vinglas 11 st. Kosta Boda, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 18:09)

1254 4228  Vinglas 17 st. Erik Bagger, Danmark. Höjd: 23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:41)

1254 3306  Vitvinsglas 12 st, Karlberg, på fot. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:02)

1254 4316  Whiskyglas 10 st. Orrefors. Höjd: 7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 maj 2019 19:00)