Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 juli 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1551 1018  Akvarell Jakob Hägg (1839-1931), Pansarkryssare med strålkastare, Monogramsignerad. Akvarell, bildmått: 14x30 cm, yttermått inklusive ram: 35x51 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)

1551 1019  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Sandhamn". Signerad, akvarell, daterad Juli 1937,35x49 cm, yttermått inklusive ram: 44x58 cm

S�ldes f�r 34.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:03)

1551 1012  Bestickuppsättning silver, Rosenholm, 122 del+ 2 smörknivsställ. Längd: 11-22,5, vikt: 4,8 kg ca brutto

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:50)

1551 1014  Blandteknik Endre Nemes (1909-1985), Sverige. "På Cirkus". Signerad. Blandteknik, bildmått: 28x24 cm, yttermått inklusive ram: 55x50 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:02)

1551 1028  Blyerts Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vintermotiv. Signerad, daterad 1923,16x22 cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)

1551 1030  Fåtöljer Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Karin, Dux. Fåtöljer, ett par. Stomme av förkromade stålrör, dynor med läderklädsel

S�ldes f�r 53.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:21)

1551 1020  Garderobsskåp Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, dörr med spegel, trä. Bredd: 220 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 230 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:35)

1551 1005  Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Karavan. Signerad, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:18)

1551 1021  Kaffe & teservis 4 delar, silver, 1915, James Henry & Herbert Barraclough, Sheffield, England, trähandtag. Bruttovikt: 1550g

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:47)

1551 1029  Kask för Officer, K1. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:04)

1551 1008  Lockurnor Kina, 1700-/1800-tal. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:48)

1551 1017  Oljemålning Iván Grünewald (1911-1996), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -88. Olja på duk, 92x73 cm, oramad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:14)

1551 1026  Oljemålning Otto Sinding. Signerad, hästar. Olja på duk, 40x37 cm, yttermått inklusive ram: 54x53 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:44)

1551 1004  Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. "De heliga bergen". Signerad, daterad -59. Olja på duk, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:23)

1551 1022  Pokal silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1945, Stockholm. Höjd: 20,5 cm. Vikt: 725g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:26)

1551 1023  Pokal med handtag silver, James Dixon & Sons (J. D&S), 1911, Sheffield, England. Höjd: 26 cm. Vikt: 800g ca

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:36)

1551 1007  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. "Änglahuvud". Millesgården, FFA fondeur. Skulptur i grönpatinerad brons på sockel av brons. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:01)

1551 1024  Skulptur Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. "Les deux arbres"/"De två träden", kallbrons. Signerad Gudmar. Höjd: 27 cm inklusive sockel i sten

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:22)

1551 1006  Skulptur Timo Solin (f. 1947), Sverige. Blå Amazon. Signerad, bemålad plåt. Plexiglasfot, Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:49)

1551 1003  Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Diplomat", Firma Svenskt Tenn. Brännstämplad, Fanerat med mahogny, rektangulär skiva. Bredd: 105 cm. Djup: 105 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 24.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:28)

1551 1027  Spegel Gustaviansk, Genombruten dekor med ax, Medaljong med man efter antiken, tvådelat senare glas, 91x41 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:08)

1551 1009  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods med blå glasyr. Signerad med Studiohanden. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:46)

1551 1025  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Stengods med harpälsglasyr. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:10)