Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 januari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1373 2049  Akvarell Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. "Strandvägspromenad", Signerad. Akvarell, 30x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:24)

1373 2034  Akvarell Daniel Edwards. Signerad. Motivet: 35x25,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:15)

1373 2042  Akvarell Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. "Djurgården". Monogramsignerad 89. Motivet: 12,5x18 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:36)

1373 2035  Akvarell Erkki Nylamo (f. 1942), Finland. Signerad, daterad 1991. Akvarell, 27x36,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:17)

1373 2027  Akvarell Monogramsignerad VB, Stor Essingen, 1925. Bladets mått: 18x25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:23)

1373 2026  Akvarell Oidentifierad konstnär. Lilla Essingen. Monogramsignerad, numrerad 25/6, daterad 1903. Akvarell. Bladets mått: 19x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:26)

1373 2051  Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerad, södermalm. Motivet: 14x22cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:07)

1373 2029  Blandteknik Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad -84, ca 15x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:06)

1373 2016  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Lilla Essingen, omkring 1900. Bladets mått: 19x44. 5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:46)

1373 2002  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Slussen. Signerad, daterad 1950,29,5x23,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:55)

1373 2011  Etsning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Kornhamnstorg. Signerad, numrerad 81/125. Motivet: 20x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:57)

1373 2048  Etsning Stig-Åke Lund (f. 1932), Riddarholmen. Signerad, numrerad 20/35, motivet: 32x39 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:19)

1373 2017  Etsningar 2 st, Lars Zederman (f. 1926), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade. Motivet: 16x24 & 21x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:15)

1373 2044  Färgetsning Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. "Rådmansgatan". Signerad. Motivet: 28x24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:22)

1373 2008  Färglitografi Carl Anton (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 46/200, bladets mått: 46x56, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:59)

1373 2012  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 5/360, Stockholm. Motivet: 36x56 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:29)

1373 2019  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "Norrström". Signerad, numrerad 27/275, daterad 1989,45x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:11)

1373 2040  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "vinterdag Stockholm". Signerad, numrerad 9/300, daterad 1972. Motivet: 50x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:51)

1373 2031  Färglitografi Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, numrerad 106/260, Djurgårdsfärjan. Motivet: 39x48cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:34)

1373 2015  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. "Själagårdsgatan". Signerad, numrerad 250/290, bladets mått: 54x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:05)

1373 2033  Färglitografi Knut Gruva (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 190/360. Motivet: 35x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:59)

1373 2010  Färglitografi Lennart Larsson. Signerad, numrerad 238/250, "söderutsikt". Motivet: 38x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:33)

1373 2014  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 46/350. Motivet: 31x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:20)

1373 2039  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Globen. Signerad, numrerad 58/100. Motivet: 44x58 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:32)

1373 2032  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 54/300. Motivet: 40x56cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:39)

1373 2046  Färglitografier 2 st. Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, numrerad 127/360. Motivet: 43x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:56)

1373 2052  Fotografi Sebastian Dahlgren, Sergels Torg. Signerad. Motivet: 15x15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:25)

1373 2053  Fotografi Sebastian Dahlgren, Vinter Hornstulls Strand, Signerad. Motivet: 29x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:02)

1373 2028  Karta "Essinge Villastad No1", 1920-tal, 27x29,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:24)

1373 2037  Litografi Göran Hahne (f. 1955), Sverige. Signerad, numrerad 179/360, Stockholm. Motivet: 27x42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:56)

1373 2013  Matservis 54 delar. "Stockholm", Rörstrand. Flintgods. 10 flata tallrikar, 11 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 11 assietter, 8 uppläggningsfat, 1 terrin, 1 kanna

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:38)

1373 2001  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Pannå 33,7x19,4 cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:48)

1373 2006  Oljemålning Gunnar Bergquist (1903-1995), Sverige. Slottsbacken. Signerad. Olja på duk, 46x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:59)

1373 2009  Oljemålning Gunnar Nerlund (1911-1976), Sverige. Riddarhuset, Stockholm. Signerad Nerlund. Olja på pannå, 33x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:22)

1373 2021  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Klara sjö. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:58)

1373 2023  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Norr Mälarstrand. Signerad. Olja på pannå, 60x78 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:09)

1373 2004  Oljemålning John Nyström (1888-1945), Sverige. Riddarhuset. Signerad, daterad 1936. Olja på duk. 22x29,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:15)

1373 4411  Oljemålning Lars Ahlin, Lilla Essingen. Signerad, daterad -98. Olja på duk, 55x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:36)

1373 2018  Oljemålning Lars Ahlin. Luxfabriken, Lilla Essingen. Signerad, daterad -98. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:23)

1373 2022  Oljemålning Lennart Alexandrie (1930-2019), Sverige. "Regatta, Riddarholmsfjärden". Signerad. Olja på pannå, 15x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:19)

1373 5066  Oljemålning O Bernander, Signerad, Åsögatan. Olja på duk, 65x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:50)

1373 5065  Oljemålning O Bernander, Sofia Kyrka. Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 65x80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:24)

1373 2005  Oljemålning William Solenberg (1906-1980), Sverige. Riddarholmskyrkan. Signerad, daterad 1956. Olja på duk, 35x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:17)

1373 2041  Oljemålning Willie Weberg (1910-1995), Sverige. Signerad, "Stadsbild Stockholm". Olja på duk, 62x79cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:28)

1373 2003  Oljemålningar 2 st, Göte Bjertner, Stockholmsmotiv. Signerade duk, 22x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:27)

1373 2045  Plansch Knut Lindholm, Stockholm under Wasatiden. Signerad, 1925,68x99cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:42)

1373 2024  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Söder. Signerad, numrerad 73/360, daterad -76. Motivet: 40x55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:04)