Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 april 2008 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

522 4066  Akvarell Dubbelsidig. Motiv från Slussen, skiss. Sign. på andra sidan 51x45

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:22)

522 4056  Akvarell G.Hallencreutz, "Motiv från Gamla stan" 27x21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:36)

522 4063  Akvarell Tage Fougstedt, 1937, Stadsbiblioteket, 1937, 25 x 36

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:18)

522 4014  Akvareller 2 st, Stockholm Stigbergsgatan 1910 respektive 1913, signerade AE, ca 15 x 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)

522 4055  Akvareller 2st, G.Hallencreutz 1948, "Motiv från Gamla stan" 30x23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:34)

522 4016  Akvareller 4 st, Frans Lindström, Stockholmsakvareller, ca 20 x 15 cm, Gröna Lund, Kvarnen Waldemarsudde, Drottninggatan 112, Parti från Barnängberget

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:58)

522 4062  Akvareller 4 st, Frans Lindström, Stockholmsmotiv, Bl Lundagatan, Kavstmakarebacken & Hoparegränd, ca 15 x 22

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:57)

522 4069  Bellmans-galleriet Personager ur Fredmans epistlar och sånger, nr 60/280, 20 st etsningar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:40)

522 4022  Böcker 2 st, Stockholmsbilder

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:25)

522 4018  Böcker 2st, Stockholm genon sju sekler helfranskt band + Stockholms gatunamn

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:39)

522 4057  Böcker 3 band, Stockholm, Sveriges Huvudstad skildrad med anledning af Allmänna konst-och industriutställningen 1897,

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:10)

522 4053  Böcker 3 st: Stockholm Staden på vatten (Brusewitz), Drottningholm, Det Levande Slottet

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:15)

522 3460  Böcker 4st, "Boken om Gamla Stan" Åke Ohlmarks +"En bok om Stockholm" Per Anders Fogelström+Stockholmiana F.U Wrangel+" Esplanadsystemet och Albert Lindhagen Gösta Selling" "

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:34)

522 4031  Bok "Stockholm genom 7 sekler"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:45)

522 2431  Bok "Stockholm genom sju sekler" numrerat exemplar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:37)

522 4030  Bok Ferdinand Boberg, Stockholmsbilder, 1920

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:29)

522 4163  Bok Gamla Stan, text Trenter foto, Gullers, helfransk bindning

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:52)

522 4035  Bok Gamla Stockholm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)

522 5299  Bonad Motiv från Stockholm, (Stockholmsutställningen)160x47, blekt

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:07)

522 4028  Bonad Stockholmsmotiv, 30x82

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:05)

522 4029  Cigarettskålar Ett par, Kåge Argenta, Kåge, Till Stockholsutställningen 1930, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 6

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:27)

522 4060  Etsningar 2 st, 1800-tal, Efter Martin, Stockholmsmotiv, 37 x 54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:48)

522 4059  Etsningar 2 st, Stockholmsmotiv, kolorerade, 22 x 30 & 14 x 10

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:36)

522 4017  Färgetsning Vilhelm Tupy, 1920, Stockholm, Kornhamnstorg, 55x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:06)

522 4002  Färglitografi Allmänna konst och industriutställningen i Stockholm 1897, 47x72

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)

522 4003  Färglitografi Vy från Blasieholmen, 38x57

S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)

522 4006  Fotografi ”Kungsholmen Runt” Bertil Norberg Stockholm Sverige 1951, 20, 8 x 17 cm, stämplat på baksidan: ”COPYRIGHT Hovfotograf BERTIL NORBERG Kungsh. Strand 21 1 (Bolindersområdet) Telefon 51 08 62 STOCKHOLM”, med blyerts: ”Kungsholmen runt, djup: N:s paddlare på Klara sjö med Riddarholmen v Stadshuset 1951 Grupp A”, uppklistrad på pappskiva

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:39)

522 4008  Fotografi ”Vintern 1941.” Bertil Norberg Stockholm Sverige 1941, 23 x 17, 3 cm, stämplat på baksidan: ”COPYRIGHT Hovfotograf BERTIL NORBERG Kungsh. Strand 21 1 (Bolindersområdet) Telefon 51 08 62 STOCKHOLM”, med blyerts: ”Nr. 2. Vintern 1941.”, uppklistrad på pappskiva

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:40)

522 4052  Grafiskt blad Ernst Hällgren Slussen, ca 39 x 49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:10)

522 3146  Karta Stockholm, Gustaf Ljunggren, 1861, Handkolorerad, 42 x 53

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:41)

522 4026  Kartbok Stockholm, 1930

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:44)

522 4039  Minnestallrikar 12st + 8st dublettter, Stockholm Grand prix 1942 (några med nagg)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:06)

522 4033  Minnesvas Gustavsberg Stockholmsutställningen 1897, höjd: 10

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:53)

522 4012  Oljemålning Axel Hamborn ’Vid Slussen’ ca 30 x 35 cm, ram

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:55)

522 4047  Oljemålning Axel Peter, Nackamotiv, ca 50 x 60 cm (skuta framför vitt hus)

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:02)

522 4049  Oljemålning Bertil Nilsson, Högbergsgatan, Konstfack 1952, ca 46 x 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:08)

522 4045  Oljemålning Brocke Blückert, Riddarholmen, ca 30 x 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:58)

522 4054  Oljemålning Erik Lindwall, Stockholmsmotiv 64x80

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:39)

522 4048  Oljemålning Georg Lindström -57, Stavgårdsvägen 61 Bromma, ca 50 x 61 cm (hus, brunt, rött)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:06)

522 4041  Oljemålning Gunnar Zetterström ca 50 x 60 cm, Söders Höjder / Västerbron

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:54)

522 4020  Oljemålning Hans-Erik Eriksson, "Karlbergskanalen" 61x91

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:35)

522 4024  Oljemålning Hans-Erik Eriksson, 91x122

S�ldes f�r 11.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:47)

522 4021  Oljemålning Hans-Erik Eriksson, Södermälarstrand, 62x81

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:41)

522 4070  Oljemålning Hans-Erik Eriksson, Utsikt från Stadshuskajen, 60x90

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:55)

522 4042  Oljemålning Kornhamnstorg sign N. Öberg, ca 46 x 38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:55)

522 4040  Oljemålning L Sparre, 1918, Stockholms slott, 72x90

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)

522 4034  Oljemålning Sign, "Carlbergskanal", 49x69

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:18)

522 4043  Oljemålning Sven-Otto Lindström, Motiv från Tyresö 1922, ca 62 x 51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:57)

522 4001  Oljetryck 1800-tal, Vy från Blasieholmen, 38x57

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)

522 4046  Oljetryck Saltsjöbaden 1800-tal, ca 40 x 50 cm, skador

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:00)

522 4032  Parti armbandsur Stockholm Waterfastival Collection, 1992-1996

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:21)

522 4013  Reklammuggar 2 st, Gustavsberg, Stockholmsutställningen 1897, höjd 10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:57)

522 4027  Stockholmsbilder från början av 1900-talet, Ferdinand Boberg

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:10)

522 4011  Stockholmsböcker 2 st, Per Wästberg: Östermalm med bilder av Lennart af Petersens och Per Anders Fogelström: Stad i förvandling med bilder av Axel och Victor Malmström (30 x 22 cm)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:44)

522 4015  Tallrik Gustavsberg med dekor i grönt av bland annat Stockholms Slott ’sedt från Skeppsholmen’, diameter 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:59)

522 4051  Tavla Stureplan 1880, signerad, ca 25 x 32 cm (40 x 50 cm)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:11)

522 4061  Tygtavla Stockholmsutställningen 1897, K A Almgren, "Industri-Hallen" 22 x 19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:50)

522 4019  Vas Rörstrand, Stockholmsutställningen 1930, höjd: 9

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:42)

522 4025  Videokasetter 11 st, Stockholms Historia

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:35)