522 4066 Akvarell Dubbelsidig. Motiv från Slussen, skiss. Sign. på andra sidan 51x45
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:22)
522 4056 Akvarell G.Hallencreutz, "Motiv från Gamla stan" 27x21
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:36)
522 4063 Akvarell Tage Fougstedt, 1937, Stadsbiblioteket, 1937, 25 x 36
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:18)
522 4014 Akvareller 2 st, Stockholm Stigbergsgatan 1910 respektive 1913, signerade AE, ca 15 x 22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)
522 4055 Akvareller 2st, G.Hallencreutz 1948, "Motiv från Gamla stan" 30x23
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:34)
522 4016 Akvareller 4 st, Frans Lindström, Stockholmsakvareller, ca 20 x 15 cm, Gröna Lund, Kvarnen Waldemarsudde, Drottninggatan 112, Parti från Barnängberget
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:58)
522 4062 Akvareller 4 st, Frans Lindström, Stockholmsmotiv, Bl Lundagatan, Kavstmakarebacken & Hoparegränd, ca 15 x 22
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:57)
522 4069 Bellmans-galleriet Personager ur Fredmans epistlar och sånger, nr 60/280, 20 st etsningar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:40)
522 4022 Böcker 2 st, Stockholmsbilder
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:25)
522 4018 Böcker 2st, Stockholm genon sju sekler helfranskt band + Stockholms gatunamn
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:39)
522 4057 Böcker 3 band, Stockholm, Sveriges Huvudstad skildrad med anledning af Allmänna konst-och industriutställningen 1897,
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:10)
522 4053 Böcker 3 st: Stockholm Staden på vatten (Brusewitz), Drottningholm, Det Levande Slottet
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:15)
522 3460 Böcker 4st, "Boken om Gamla Stan" Åke Ohlmarks +"En bok om Stockholm" Per Anders Fogelström+Stockholmiana F.U Wrangel+" Esplanadsystemet och Albert Lindhagen Gösta Selling" "
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:34)
522 4031 Bok "Stockholm genom 7 sekler"
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:45)
522 2431 Bok "Stockholm genom sju sekler" numrerat exemplar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:37)
522 4030 Bok Ferdinand Boberg, Stockholmsbilder, 1920
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:29)
522 4163 Bok Gamla Stan, text Trenter foto, Gullers, helfransk bindning
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:52)
522 4035 Bok Gamla Stockholm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)
522 5299 Bonad Motiv från Stockholm, (Stockholmsutställningen)160x47, blekt
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:07)
522 4028 Bonad Stockholmsmotiv, 30x82
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:05)
522 4029 Cigarettskålar Ett par, Kåge Argenta, Kåge, Till Stockholsutställningen 1930, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 6
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:27)
522 4060 Etsningar 2 st, 1800-tal, Efter Martin, Stockholmsmotiv, 37 x 54
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:48)
522 4059 Etsningar 2 st, Stockholmsmotiv, kolorerade, 22 x 30 & 14 x 10
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:36)
522 4017 Färgetsning Vilhelm Tupy, 1920, Stockholm, Kornhamnstorg, 55x49
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:06)
522 4002 Färglitografi Allmänna konst och industriutställningen i Stockholm 1897, 47x72
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)
522 4003 Färglitografi Vy från Blasieholmen, 38x57
S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)
522 4006 Fotografi ”Kungsholmen Runt” Bertil Norberg Stockholm Sverige 1951, 20, 8 x 17 cm, stämplat på baksidan: ”COPYRIGHT Hovfotograf BERTIL NORBERG Kungsh. Strand 21 1 (Bolindersområdet) Telefon 51 08 62 STOCKHOLM”, med blyerts: ”Kungsholmen runt, djup: N:s paddlare på Klara sjö med Riddarholmen v Stadshuset 1951 Grupp A”, uppklistrad på pappskiva
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:39)
522 4008 Fotografi ”Vintern 1941.” Bertil Norberg Stockholm Sverige 1941, 23 x 17, 3 cm, stämplat på baksidan: ”COPYRIGHT Hovfotograf BERTIL NORBERG Kungsh. Strand 21 1 (Bolindersområdet) Telefon 51 08 62 STOCKHOLM”, med blyerts: ”Nr. 2. Vintern 1941.”, uppklistrad på pappskiva
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:40)
522 4052 Grafiskt blad Ernst Hällgren Slussen, ca 39 x 49
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:10)
522 3146 Karta Stockholm, Gustaf Ljunggren, 1861, Handkolorerad, 42 x 53
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:41)
522 4026 Kartbok Stockholm, 1930
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:44)
522 4039 Minnestallrikar 12st + 8st dublettter, Stockholm Grand prix 1942 (några med nagg)
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:06)
522 4033 Minnesvas Gustavsberg Stockholmsutställningen 1897, höjd: 10
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:53)
522 4012 Oljemålning Axel Hamborn ’Vid Slussen’ ca 30 x 35 cm, ram
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:55)
522 4047 Oljemålning Axel Peter, Nackamotiv, ca 50 x 60 cm (skuta framför vitt hus)
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:02)
522 4049 Oljemålning Bertil Nilsson, Högbergsgatan, Konstfack 1952, ca 46 x 55 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:08)
522 4045 Oljemålning Brocke Blückert, Riddarholmen, ca 30 x 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:58)
522 4054 Oljemålning Erik Lindwall, Stockholmsmotiv 64x80
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:39)
522 4048 Oljemålning Georg Lindström -57, Stavgårdsvägen 61 Bromma, ca 50 x 61 cm (hus, brunt, rött)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:06)
522 4041 Oljemålning Gunnar Zetterström ca 50 x 60 cm, Söders Höjder / Västerbron
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:54)
522 4020 Oljemålning Hans-Erik Eriksson, "Karlbergskanalen" 61x91
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:35)
522 4024 Oljemålning Hans-Erik Eriksson, 91x122
S�ldes f�r 11.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:47)
522 4021 Oljemålning Hans-Erik Eriksson, Södermälarstrand, 62x81
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:41)
522 4070 Oljemålning Hans-Erik Eriksson, Utsikt från Stadshuskajen, 60x90
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:55)
522 4042 Oljemålning Kornhamnstorg sign N. Öberg, ca 46 x 38 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:55)
522 4040 Oljemålning L Sparre, 1918, Stockholms slott, 72x90
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)
522 4034 Oljemålning Sign, "Carlbergskanal", 49x69
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:18)
522 4043 Oljemålning Sven-Otto Lindström, Motiv från Tyresö 1922, ca 62 x 51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:57)
522 4001 Oljetryck 1800-tal, Vy från Blasieholmen, 38x57
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:00)
522 4046 Oljetryck Saltsjöbaden 1800-tal, ca 40 x 50 cm, skador
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:00)
522 4032 Parti armbandsur Stockholm Waterfastival Collection, 1992-1996
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:21)
522 4013 Reklammuggar 2 st, Gustavsberg, Stockholmsutställningen 1897, höjd 10 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:57)
522 4027 Stockholmsbilder från början av 1900-talet, Ferdinand Boberg
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:10)
522 4011 Stockholmsböcker 2 st, Per Wästberg: Östermalm med bilder av Lennart af Petersens och Per Anders Fogelström: Stad i förvandling med bilder av Axel och Victor Malmström (30 x 22 cm)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:44)
522 4015 Tallrik Gustavsberg med dekor i grönt av bland annat Stockholms Slott ’sedt från Skeppsholmen’, diameter 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:59)
522 4051 Tavla Stureplan 1880, signerad, ca 25 x 32 cm (40 x 50 cm)
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:11)
522 4061 Tygtavla Stockholmsutställningen 1897, K A Almgren, "Industri-Hallen" 22 x 19
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:50)
522 4019 Vas Rörstrand, Stockholmsutställningen 1930, höjd: 9
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 16:42)
522 4025 Videokasetter 11 st, Stockholms Historia
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 april 2008 17:35)