Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 oktober 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1427 8051  Affisch efter Paul Klee, "Underwatergarden", tryckt 1965. Bildmått: ca: 54x43,5, yttermått inklusive ram: 70x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:44)

1427 8205  Affisch Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Moderna Museet, 2007-2008, yttermått inklusive ram: 103x73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)

1427 8279  Affischer 2 st, Moderna Museet Stockholm, & Folon Studio Macaroni Milano, bladets mått: 100x70-103x73cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)

1427 8105  Ägghöna Tidigt 1900-tal, Metall. Längd: 29, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:02)

1427 7004  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sombrero". Signerad, daterad -19, duk, 40x50cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:28)

1427 8013  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Coco Lindsay, "Parasailing". Signerad, daterad 2019. Duk, 50x70cm, yttermått inklusive ram: 54x74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:29)

1427 7005  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Coco Lindsay, "Sailing". Signerad, -19, duk, 40x50cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:28)

1427 8362  Akvarell Carl Anton (f. 1933), Sverige. Signerad, kustmotiv. Akvarell, bildmått: 32x40cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:50)

1427 8019  Akvarell H Johansson efter L H Roos, Porträtt av Katarina Elisabeth Hierta, 34x28, yttermått inklusive ram: 46x41, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)

1427 8142  Akvarell Lena Birath. "Rum ute I". Signerad, daterad 1987. Proveniens: Monark-Crescents samling. Bildmått: 36x35 cm, yttermått inklusive ram: 57x52 cm, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:25)

1427 7060  Akvarell Neil Cox (f. 1955), Storbritannien. Småfåglar, ca 27x20 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:24)

1427 8392  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Akvarell, bildmått: 36x55cm, yttermått inklusive ram: 53x71cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:31)

1427 8092  Akvarell signerad Lassen, Rhodos. Akvarell, bildmått: 34x45, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:52)

1427 8140  Akvarell Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. "Landskap Österlen". Signerad, daterad -84. Proveniens: Monark-Crescents samling. Akvarell. Bildmått: ca 46x66 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:11)

1427 8055  Akvarell Tore Nobling (1908-1962), Signerad, akvarell, -47, bladets mått: 30x48, yttermått inklusive ram, 47x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:14)

1427 8068  Akvareller 2 st. Prendergast. Sjölandskap. Signerade. Akvarell, bildmått: 14x23, yttermått inklusive ram: 25x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:33)

1427 8263  Ångmaskin Wilesco. Höjd: 28cm, längd: 31cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:32)

1427 8264  Ångvält Wilesco Old Smoky. Längd: 32cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)

1427 8026  Armband silver. Längd: 20cm, vikt: 38g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:39)

1427 8261  Armbandsur Invicta Trinite, automatisk. Diameter: 55mm, datum, stål, viklås, med ytterkartong

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:20)

1427 8456  Armbandsur Morris, quartz. Diameter: 42mm, läderband, med etui

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:21)

1427 8455  Armbandsur Seiko 5, automatisk. Diameter: 40mm, stål, dag/datum, med etui.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:51)

1427 8260  Armbandsur Seiko, automatisk, ref: 4R35-02WO, serienr: 860216. Diameter: 40mm, datum, läderband, med ytterkartong

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:30)

1427 8346  Bajonetter Ett par, omkring 1900. Längd: 66 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)

1427 8313  Bänk Rokokostil. Längd: 95cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:56)

1427 7121  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)

1427 8129  Blandteknik 3 st. Allan Frank. "Fugle i harmoni", I, II och III. Signerad. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Blandteknik, bildmått: 44x44 cm, yttermått inklusive ram: 45,5x, 45,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:11)

1427 8091  Blandteknik Algot Sigvard (1923-1970), Sverige. Pilsnergubbar. Signerad. Blandteknik, bildmått: 27x38, yttermått inklusive ram: 50x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:46)

1427 8385  Blandteknik Anders "Albinini" Albinsson. Stockholm. Signerad a tergo, duk, 98x100 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:00)

1427 7011  Blandteknik Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Milk and strawberries". Signerad. Mixed media akryl/epoxy, 20x20cm, oramad

1427 7214  Blandteknik Gunnar Widholm (1882-1953), Sverige. Signerad, kvinna. Blandteknik, bildmått: 25x18cm, yttermått inklusive ram: 46x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:42)

1427 7275  Blandteknik Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Komposition med tjur. Signerad, blandteknik, 1971,74x120, yttermått inklusive ram: 85x132 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:19)

1427 8008  Blandteknik Nikolai Walordy, "Fullmoon cactus". Signerad Niko. Blandteknik, bildmått: 41x67cm, yttermått inklusive ram: 70x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:32)

1427 8111  Bojaner 4 st, Kina. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:00)

1427 8219  Bokhylleskåp Alm. Bredd: 176. Djup: 32 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)

1427 8292  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm, höjd: 202 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:03)

1427 8374  Bokhyllor Err par, 1980-tal, mahogny. Bredd: 55x2, djup: 34 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:48)

1427 8206  Bokverk 3 st, Harriet Löwenhjelm (1887-1918

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:08)

1427 8344  Bokverk Folklig möbelkultur i svenska bygder, Sigurd Erixon

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:25)

1427 8359  Bonad / duk modell äldre, 47x163 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)

1427 8207  Bonader Ett par, Rokokointeriörer, 135x85, yttermått inklusive ram: 144x94 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:40)

1427 8063  Bordsdekoration porslin, fruktkorg. Längd: 42, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:51)

1427 8337  Bordsdekorationer 2 st, Nysilver, tuppar. Höjd: 15-17cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:15)

1427 8213  Bordskanon längd: 42cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:03)

1427 8277  Bordslampa Järn. Asiatisk modell, Diameter: 42cm. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:11)

1427 8183  Bordslampa mässing, nutida. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:31)

1427 8288  Bordslampa mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:38)

1427 8173  Bordslampa Örsjö, Puck, Design: Åke Hultgren. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)

1427 8077  Bordslampa Wilhelm Wagenfelt. Bauhauslampan, WG24, Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:28)

1427 8463  Bordslampor 5 st, "Ljushuset". Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)

1427 8168  Bordslampor Ett par, mässing, nutida. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:50)

1427 8179  Bordslampor Ett par, mässing, nutida. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:52)

1427 8180  Bordslampor Ett par, mässing, nutida. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:19)

1427 8181  Bordslampor Ett par, mässing, nutida. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:06)

1427 8322  Bordsur Ny-Louise-Seize. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:15)

1427 8166  Brandsprutor Ett par, Koppar, Tidigt 1900-tal. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:02)

1427 8439  Brasskydd höjd: 78. Längd: 84cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:47)

1427 8340  Bricka Med benställning, nysilver. Längd: 62 cm. Djup: 41 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:02)

1427 8310  Brickbord England. Bredd: 72 cm. Djup: 43 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:18)

1427 8239  Brickbord Minna Rundberg, + 4 st, brickor. Diameter: 31-45cm, Åland, höjd: 129cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:35)

1427 8231  Brödkorg metall, Stelton. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:14)

1427 8030  Brosch och dosa. Silver. Längd: 5-6cm. Vikt: 27g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:56)

1427 8163  Byrå furu. Bredd: 75 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:26)

1427 7242  Byrå Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 97 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:22)

1427 7096  Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 93, djup: 53 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)

1427 8274  Byrå Med stenskiva, intarsia. Bredd: 85 cm. Djup: 47 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:22)

1427 8273  Byrå Med stenskiva, intarsia. Bredd: 95 cm. Djup: 51 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)

1427 8119  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 88, djup: 48 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:36)

1427 7599  Byster 2 st, Beethoven, gips & konstmassa. Höjd: 27-30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:45)

1427 8352  Cake stand Diameter: 22cm. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)

1427 8043  Cake stand England, mahogny. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:22)

1427 8314  Cake stand England. Höjd: 86cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)

1427 8065  Champagnekupor 9st, Helga. Höjd: 12,5cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:13)

1427 8218  Collier längd: 62cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)

1427 8028  Collier & armband silver (925), 1954. Längd: 20-39cm. Vikt: 65g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:30)

1427 7190  Dockor 2 st, Tidigt 1900-tal, med kläder & lösa delar, Schoenau Hoffmeister & Schutz Marke. Längd: 70 ca

1427 7417  Dragspel i väska Granesso. Djup: 38 cm, höjd: 45 cm

1427 8433  Eldset 3 delar. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:54)

1427 8234  Etsning Albert Engström (1869-1940), Sverige. Dalecarlo, strix. Signerad. Bildmått: 28x21, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:16)

1427 8457  Etsning Hubert von Herkomer (1849-1914), Storbritannien. Kvinnor på bänk. Tryckt signatur, -77. Längd: 35 cm, bredd: 27,5 cm. Mått inkl. Ram.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:55)

1427 8085  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Fiskar. Signerad, ej numrerad. Bildmått: 33x26, yttermått inklusive ram: 63x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:22)

1427 8090  Färgetsning Lindquist. Signerad, numrerad 105/320, komposition. Bildmått: 33x24, yttermått inklusive ram: 60x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:51)

1427 8458  Färgkrita Sigurd Johansson, marin. Bildmått: 17x25, yttermått inklusive ram: 36x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)

1427 8380  Färglitografi Anita C Johansson. Signerad, numrerad 47/190. Färglitografi, bildmått: 21x15cm, yttermått inklusive ram: 35x28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)

1427 8237  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 49/150, segelbåtar. Färglitografi, bildmått: 29x44cm, bladets mått: 43x54cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:39)

1427 8238  Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 73/220. Färglitografi. Bladets mått: 38x50cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:47)

1427 8225  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Riddarfjärden, PT. Signerad. Färglitografi, bildmått: 27x38, yttermått inklusive ram: 44x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:42)

1427 8042  Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. Signerad, numrerad 273/350. Färglitografi, bildmått: 49x38cm, yttermått inklusive ram: 72x52cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:01)

1427 8356  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Fantasifauna. Signerad, numrerad 346/385, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 40x58, yttermått inklusive ram: 63x81 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:10)

1427 8230  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 58x86cm, yttermått inklusive ram: 76x104cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:20)

1427 8101  Färglitografi Kjell Lönnå (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 104/360, komposition. Färglitografi, bildmått: 29x29, yttermått inklusive ram: 45x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:38)

1427 8226  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 360/375. Färglitografi. Bladets mått: 40x53cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)

1427 8388  Färglitografi May K Leon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 285/290. Färglitografi, bildmått: 34x43cm, yttermått inklusive ram: 53x62cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)

1427 8093  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 135/150. Färglitografi, bildmått: 42x27, yttermått inklusive ram: 60x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:17)

1427 7110  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi. Bladets mått: 40x55, yttermått inklusive ram: 52x68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:15)

1427 8132  Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. "Mäster Mikaels gata". Signerad, numrerad 95/325. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Färglitografi, bildmått: 48,5x32 cm, yttermått inklusive ram: 63x45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:16)

1427 8131  Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. "Söderkåkar". Signerad, numrerad 95/325. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Färglitografi, bildmått: 49x32 cm, yttermått inklusive ram: 63x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:09)

1427 7062  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 136/360. Färglitografi, bildmått: 48x38, yttermått inklusive ram: 63x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:27)

1427 8086  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Tristan da Cunha". Signerad, numrerad 258/360. Färglitografi, bildmått: 25x36, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:06)

1427 7421  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 201/310. Färglitografi, bildmått: 36x48, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)

1427 8087  Färglitografi Sven Erik Johansson (1925-2020), Sverige. Signerad, numrerad 121/350, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 58x41, yttermått inklusive ram: 76x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)

1427 8461  Fat 2 st, Kina, diameter: 11 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:53)

1427 8324  Fat Kina. Längd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:13)

1427 8343  Fat & skål 6 delar, Bland annat Ulrica Hydman Vallien. Diameter: 19-27cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:44)

1427 8216  Fåtölj Brunstad, med fotpall

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:51)

1427 8172  Fåtölj Gustaviansk stil, Skinn

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:04)

1427 8383  Fåtölj Howardmodell

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:02)

1427 8295  Fåtölj Rotting

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:02)

1427 8382  Fåtöljer 2 st, Howardmodell

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)

1427 8435  Fåtöljer Ett par, Rotting

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)

1427 8032  Fickur Georges Favrejacot, silver. Diameter: 3cm, med kedja, går ej, bruttovikt: 43g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)

1427 2083  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:56)

1427 7357  Fiskgryta Koppar. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:14)

1427 7031  Fiskservis 11 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Diameter: 26 cm. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:48)

1427 8232  Förvaringsburkar 6 st, plast, Finland, 1970-tal. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:03)

1427 5534  Foto Peter Lik, 433/450, Sydney Skyscape. Bildmått: 49x148cm, yttermått inklusive ram: 88x189cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:25)

1427 8200  Fotoram Silver/emalj, Ryssland, Artel20, ca 14x12 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)

1427 8148  Fotoramar 4 st, silver, yttermått inklusive ram: 13x10-24x19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:52)

1427 8070  Fotoramar 4 st. 1800-/1900-tal, bland annat rot. Höjd: 17 - 34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:49)

1427 8049  Frimärken 4 pärmar, från Norden

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:18)

1427 8253  Garderobsskåp med spegel. Jugend, björk. Bredd: 106, djup: 51 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:22)

1427 8306  Gardiner 3 st längder. William Morris, "Chrysanthemum". 3xca 256 cm. Bredd 3x 124 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:02)

1427 8080  Glas + karaff & kanna. Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. 5 delar. Höjd: 8-27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:59)

1427 8034  Glasservisdelar 26 delar. Höjd: 7-12,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)

1427 8081  Glasservisdelar Johansfors Glasbruk

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:37)

1427 8375  Golvlampa höjd: 145 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:28)

1427 8437  Golvlampa höjd: 145cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:32)

1427 8235  Golvlampa krom. Höjd: 184

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:02)

1427 8297  Golvlampa mässing, Belid. Höjd: 135cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:12)

1427 8286  Golvlampa mässing. Höjd: 145

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:23)

1427 8047  Golvlampa metall, Industrimodell. Höjd: 140

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:23)

1427 8161  Golvlampa Örsjö, "Puck". Mässing, Design: Åke Hultgren, Höjd: 125

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:32)

1427 8335  Golvlampa Simris/Olympia, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Förkromad metall, lackerad, höj och sänkbar. Höjd: 100cm

1427 8240  Golvlampa STA. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)

1427 8044  Golvlampfot 1920-tal, trä och mässing. Höjd: 158

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:58)

1427 8178  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 134

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:38)

1427 8159  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 134

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:39)

1427 8160  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 134

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:08)

1427 8430  Golvljusstakar 3 st. Sten /mässing. Höjd: 54 - 63

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:12)

1427 8236  Golvljusstake smide. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:14)

1427 8064  Golvspegel "Roulette", papier-maché, AB Nybrofabriken, Fröseke, 170x35, belysning

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:28)

1427 2001  Golvvas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Signerad, stengods, Höjd: 51cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:05)

1427 8348  Gräddkanna silver. Höjd: 12cm, vikt: 83g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:14)

1427 7015  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Dansen". Signerad, numrerad 13/50. Bildmått: 41x29cm, oramat löst blad

1427 7007  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Jester". Signerad, numrerad 98/100. Bildmått: 28x38 cm, löst blad

1427 8001  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Cowz". Signerad, numrerad 17 /100. Bildmått: 28x38cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:11)

1427 8003  Grafiskt blad Gicléetryck, Frida Johansson, Symphony. Signerad, numrerad 24/40, ca 28x38cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:34)

1427 7014  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Dungeons". Signerad, numrerad 11/50. Bildmått: 60x42cm, oramat löst blad

1427 8009  Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "La Cuenta". Signerad, numrerad 48/100. Bildmått: 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)

1427 7008  Grafiskt blad Gicléetryck, Stina Bäckman, "Kruset". Signerad, numrerad 26/50. Bildmått: 32x24cm, oramat löst blad

1427 8059  Hatthylla metall. Bredd: 152

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)

1427 8451  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)

1427 2014  Jardiniere + ett par, Ljusstakar 3-armade, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: 30-40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:34)

1427 8414  Kaffe / teservisdelar 11 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, bland annat kanna

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:33)

1427 8106  Kaffekannor 2 st, "Westerås" & Skultuna bruk, trähandtag. Höjd: 19-24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:05)

1427 8448  Kaffeservis 15 delar, Egersund, Norge, flintgods

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:03)

1427 8366  Kaffeservis 30 del ca, Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:21)

1427 8254  Kaffeservisdelar 12 delar, Rörstrand, Lotus

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:13)

1427 8280  Kaffeservisdelar 28 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:08)

1427 8035  Kakelugnsskåp nutida, trä, Bemålat. Bredd: 93. Djup: 53 cm. Höjd: 264 cm

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:00)

1427 8113  Kanna + fat+ rökelsekar. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:42)

1427 8462  Kanna + koppar, 8 delar, Imaridekor, 1800-tal, Japan. Höjd: ca 2-24 cm. Diameter: ca 7-13 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:00)

1427 7284  Kanna koppar och mässing, på ställning, med rechaud. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:45)

1427 8120  Kanna med rechaud + kagge + bricka, Koppar. Längd: 23-36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:35)

1427 8342  Karaffer 3 st, Kristall, Böhmen. Höjd: 23-29cm

1427 7118  Karmstol Louis XV-stil, 1800-tal

1427 7268  Karmstol Rokokostil. Höjd: ca 50-95 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:07)

1427 7576  Karmstolar 2 st, sists i bast, Höjd: 83 cm, sitthöjd 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)

1427 8302  Karmstolar Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:07)

1427 8370  Karmstolar Ett par, omkring 1900, bemålade, omklädda

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:25)

1427 8033  Karott med lock + fat. Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Koka Blå respektive Blå Eld, Rörstrand. Längd: 26-28 cm

1427 8199  Kartuschlåda 1800-tal. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:45)

1427 7405  Kedja 18k guld, Venezia. Längd: 38cm, vikt: 4,1g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:04)

1427 7390  Kedja 18k guld. Längd: 68cm, Balestra, Italien, vikt: 11,1g.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)

1427 7046  Kopparstick 3 st, The meeting of Edward V and his brother the Duke of York. Yttermått inklusive ram: 40x48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:47)

1427 7394  Koppartavlor 2 st, 29x39 cm

1427 8204  Lampbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stämplad, Åfors, 47, djup: 38 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)

1427 8386  Lampbord ett par, England. Bredd: 45 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:26)

1427 8165  Lampbord Ett par, Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper" Lammhult. Bredd: 55, djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:35)

1427 8440  Lampbord Med tidiningställ. Bredd: 57 cm. Djup: 33 cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:41)

1427 7239  Lavoar mahogny. Bredd: 43 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)

1427 8134  Litografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. "Vinter". Signerad, numrerad 65/325. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Bildmått: 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 58x45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:29)

1427 8147  Litografi Slottet med riksdagshuset, yttermått inklusive ram: 60x84 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:45)

1427 8249  Litografier 6 st. Oramade lösa blad, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Numrerade och signerade, bladets mått: 44x63 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:22)

1427 8078  Litografiskt blad Keith Haring (1958-1990), "Planet Earth", ej signerad, oramat löst blad. Bildmått: 21x23 cm

1427 7115  Ljuskrona höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:26)

1427 7178  Ljuskrona Med blå iläggsskål. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:42)

1427 6445  Ljuskrona Med prismor, Hagamodell. Höjd: 70

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:29)

1427 6443  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)

1427 8390  Ljusplåtar ett par, mässing, 49x24 cm

1427 8039  Ljusstakar 3 st, Kosta Boda, "Polar". Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Diameter: 9-10cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:01)

1427 8109  Ljusstake Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Julius. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:17)

1427 8110  Lockurnor 2 st, Kina. Höjd: 21-26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:49)

1427 8117  Målarstege höjd: 150 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:06)

1427 8325  Månskensampel 1800-tal, kupa av glas, diameter: 19. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:28)

1427 8164  Matbord omkring 1900, Betsad furu, Rustikt. Bredd: 268, djup: 88 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:53)

1427 8084  Matservis 55 delar, Hackefors, Lilja

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)

1427 8217  Matservisdelar 32 delar, Bavaria

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:47)

1427 8020  Matservisdelar Orrefors, Eden, 11 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)

1427 8107  Matta Kina, Figural, 90x150,90-line

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:20)

1427 8192  Matta orientalisk, 107x161 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:22)

1427 8211  Matta Orientalisk, 150x263cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)

1427 8194  Matta orientalisk, 156x200 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:17)

1427 8405  Matta Orientalisk, 172x258cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:32)

1427 8282  Matta Orientalisk, 1900-talets första hälft, 340x520, Proveniens Fam Bernadotte af Wisborg

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:44)

1427 8391  Matta orientalisk, 251x00 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:56)

1427 8270  Matta Orientalisk, 296x390cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:24)

1427 8193  Matta orientalisk, 95x136 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:49)

1427 7580  Matta orientalisk, Bakhtiari, 117x235 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:48)

1427 8396  Matta orientalisk, ca 200x00 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:59)

1427 7156  Matta orientalisk, ca 220X310 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:19)

1427 8018  Matta orientalisk, Centralpersisk, 265x385 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:47)

1427 8209  Matta Orientalisk, galleri, 110x280cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:22)

1427 8208  Matta Orientalisk, galleri, 110x295cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:41)

1427 8210  Matta Orientalisk, galleri, 91x390cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:51)

1427 7310  Matta Orientalisk, galleri, 93x310cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)

1427 7579  Matta orientalisk, galleri, västpersisk, 105x300 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:46)

1427 8121  Matta orientalisk, Gohm, 137x210 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:50)

1427 8281  Matta Orientalisk, Keshan 310x430 cm. Proveniens Familjen Bernadotte

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:29)

1427 8017  Matta orientalisk, Keshan, 315x408 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:42)

1427 8400  Matta Orientalisk, Mehraban, 208x290cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)

1427 8016  Matta orientalisk, Sarouk Mir, 345x255 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:06)

1427 8271  Matta Orientalisk, Täbriz, 190x285cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)

1427 8398  Matta orientalisk. Bredd: 155 cm, längd: 265 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)

1427 8397  Matta orientalisk. Bredd: 77 cm. Längd: 298 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:23)

1427 8024  Matta Persien, skogsmotiv, inramad, 105x71 cm, yttermått inklusive ram: 129x95 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)

1427 8303  Matta Röllakan, 138x192cm

1427 8096  Matta Röllakan, Alice Wallebäck, 140x200 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:38)

1427 8195  Mockagods 10 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Kanna + 9 koppar, Kannans, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:00)

1427 8327  Mockakoppar 20 delar, med assietter, Meissen

1427 7172  Mockaservis 3 delar, silver, GEWE, 1953 och 1951. Längd: 17cm. Vikt: 307g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:29)

1427 8328  Mockaservisdelar 10 delar, Meissen

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:46)

1427 8406  Mockaskedar 6 st, Silver med emalj, Norge. Längd: 9cm, med etui. Vikt: 61g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)

1427 8416  Modellskepp Längd: 104cm. Höjd: 87cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:20)

1427 8334  Muggar 8st, Nysilver, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Gense. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:54)

1427 8158  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45, djup: 42 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:33)

1427 8332  Nysilver 4 delar, Ishink, visitkortshållare. Diameter: 15-26cm. Höjd: 12-18cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:35)

1427 8265  Oljemålning 2 st, Aja Murray-Thorén (1947-2015), Sverige. Signerad. Olja på duk, 63x52cm, yttermått inklusive ram: 68x57cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:32)

1427 8290  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Dopet", monogramsignerad. -73, Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 63x73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:48)

1427 8289  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Intresserade herrar, Mallorca Spanien". Signerad, daterad -70. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 60x72

1427 8251  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus, monogramsignerad, -70. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x68

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:13)

1427 8252  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Park, Monogramsignerad. Olja på pannå, 40x29, yttermått inklusive ram: 44x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:55)

1427 8244  Oljemålning Anders Lind. Signerad. Olja på duk, 53x45, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:09)

1427 8241  Oljemålning Anders Lind. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:04)

1427 8103  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande svanar. Signerad. Olja på duk, 31x39, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)

1427 8421  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -45. Olja på duk, 34x26, yttermått inklusive ram: 38x31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:20)

1427 7071  Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:04)

1427 7069  Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Signerad. Olja på duk, 72x60, yttermått inklusive ram: 80x67 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:02)

1427 8258  Oljemålning Elmar Leppik (f. 1914), Estland. Signerad, daterad -45. Olja på pannå, 22x31cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)

1427 8191  Oljemålning Eva Holmberg-Jacobsson (1910-2003), Sverige. Signerad, daterad 1941. Olja på duk, 55x62 cm, yttermått inklusive ram: 64x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)

1427 8115  Oljemålning F Eriksson, Signerad, kustlandskap. Olja på duk, 41x70, yttermått inklusive ram: 47x77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:40)

1427 7013  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Blue sky". Signerad. Olja på vinylskiva, 30x30 cm, oramad

1427 8006  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Purple Dreambowl". Signerad. Olja på papper, 20x35cm, yttermått inklusive ram: 22x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:09)

1427 8102  Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Höstdag i Nynäshamns skärgård". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:53)

1427 5308  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, kustmotiv. Olja på pannå, 48x59cm, yttermått inklusive ram: 63x74cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:03)

1427 8099  Oljemålning Inge Törner (1908-1995), Sverige. "Kråkor i solbelyst tall". Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 38x28, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:18)

1427 7552  Oljemålning J Williams. Signerad, daterad 1899, flicka i landskap. Olja på duk, 105x153, yttermått inklusive ram: 117x166 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:35)

1427 8363  Oljemålning John Anthony Puller. Interiör. Signerad JA Puller. Olja på duk, 25x20cm, yttermått inklusive ram: 41x36cm

1427 8057  Oljemålning K. Bergman, fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 40x58, yttermått inklusive ram: 51x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:12)

1427 7128  Oljemålning Konrad Ekdahl-Askim (1910-2002), Sverige. Skogsväg. Signerad. Olja på pannå, 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:10)

1427 7206  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, pojke. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 63x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:36)

1427 8360  Oljemålning LK. Grazi. Signerad, "Roma", pojke. Olja på duk, 39x31cm, yttermått inklusive ram: 56x48cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:55)

1427 8061  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Par. Signerad. Olja på pannå, 36x25, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:36)

1427 8069  Oljemålning Oidentifierad konstnär, hus. Signerad. Olja på pannå, 18x30, yttermått inklusive ram: 34x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:41)

1427 8104  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Gripsholms slott". Signerad. Olja på duk, 50x77, yttermått inklusive ram: 58x85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)

1427 8088  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, interiör med figurer. Olja på duk, 68x98, yttermått inklusive ram: 86x116 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:46)

1427 8248  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, HT, Paris. Olja på pannå, 23x31, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:24)

1427 8127  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv med gata. Signerad. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Olja på duk, 47x60 cm, yttermått inklusive ram: 54x68 cm

1427 8097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bodström, fåglar i träd. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:47)

1427 8116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad M Hardy, Skagen. Olja på duk, 60x88, yttermått inklusive ram: 63x93 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)

1427 8257  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 36x44cm, yttermått inklusive ram: 45x54cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:30)

1427 8262  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, Signerad. Olja på duk, 71x98cm, yttermått inklusive ram: 83x109cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:54)

1427 8259  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 34x43cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:12)

1427 8256  Oljemålning Petra Risberg. Signerad, daterad 2021. Olja på duk, 90x90cm, oramad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)

1427 8255  Oljemålning Petra Risberg. Signerad. Olja på duk, 80x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)

1427 8036  Oljemålning Robert John Hammond. Signerad RJ Hammond 1908. Olja på duk, 67x54cm, yttermått inklusive ram: 82x69cm, lös ram

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:11)

1427 8054  Oljemålning Ruben Nilsson (1893-1971), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, 46x61, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:11)

1427 8420  Oljemålning Rudolf Gowenius (1896-1960), Sverige. Skördeflicka. Signerad. Olja på pannå, 46x37, yttermått inklusive ram: 63x55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:54)

1427 8089  Oljemålning Signerad 1907, Marin. Olja på duk, 39x66, yttermått inklusive ram: 54x82 cm

1427 7593  Oljemålning Stig Södersten (1906-1979), Sverige. "Solgata Kalmarsund", monogramsignerad + a tergo. Olja på pannå, 48x100, yttermått inklusive ram: 63x113 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)

1427 7091  Oljemålning Texana (f 1916), "A Tibetan woman", 1967. Ej signerad. Olja på pannå, 51x41, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:19)

1427 8418  Oljemålning Weiny Granqvist (f. 1947), Sverige. Blåsippor. Signerad. Olja på duk, 55x45, yttermått inklusive ram: 64x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:47)

1427 8423  Oljemålningar 2 st, Weiny Granqvist (f. 1947), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 31x26 - 31x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:44)

1427 8067  Oljemålningar 2 st. Monogramsignerade, SW, kor. Olja på pannå, 13x17, yttermått inklusive ram: 33x37 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)

1427 8095  Öronlappsfåtölj Skinn, England, renoveringsobjekt

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:07)

1427 8284  Pall 1950-tal, trä / galon. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:55)

1427 8296  Pall höjd: 45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:10)

1427 8351  Paradvärja Konungen & Fäderneslandet, Monogram GB. Längd: 91 cm

1427 8041  Paradvärja modell äldre. Längd: 92 cm

1427 8353  Paradvärja Sverige, Tre kronor. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:22)

1427 8432  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:39)

1427 8045  Parti koppar 18 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:55)

1427 7082  Plafond Råglas. Diameter: 48cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:27)

1427 7274  Plafond Råglas. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:20)

1427 8446  Pubtavla Fiskeattiraljer, nutida, yttermått inklusive ram: 24x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)

1427 8410  Ring 18k gult guld, och vitguld, med pärlor, storlek: 16. Vikt: 6,9g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:31)

1427 7409  Ring 18K vitguld, med diamanter, 7x0,01ct, storlek: 16½. Vikt: 2,4g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:42)

1427 7410  Ring 18K vitguld, med en briljantslipad diamant, 1xca0,20ct, (piqué), Ceson, Guldvaru Göteborg, 1964, storlek: 16¼. Vikt: 2,9g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:23)

1427 7404  Ringar 3 st, 18k guld, med vita stenar, 17½ -19½. Vikt: 6,6g. Ringmått: 17,5,19,19,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:02)

1427 8453  Rotskålar 2 st. Längd: 20 - 35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:15)

1427 5226  Sänggavlar Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: ca 97 cm. Längd: ca 192 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:22)

1427 8427  Schackbräda med pjäser, sten, 36x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:48)

1427 8403  Seltersglas 6 st, Bergdala Glasbruk. Höjd: ca 7. 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:44)

1427 8422  Serigrafi Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad MF. Signerad, numrerad 1/12, daterad -03, "Surt sa katten". Bildmått: 24x36, yttermått inklusive ram: 39x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)

1427 7003  Serigrafi Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Stilla Längtan''. Signerad, numrerad 165/190. Bildmått: 56x44 cm, yttermått inklusive ram: ca 70x55 cm

1427 8071  Serveringsfat silver, 1800-tal. Diameter: 20 cm. Vikt: 300g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:25)

1427 8118  Serveringsvagn Bemålad. Längd: 74, djup: 50 cm, höjd: 62 cm

1427 8175  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 135, djup: 38 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:39)

1427 8329  Sideboard Rokokostil. Längd: 174. Djup: 52 cm, höjd: 90 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)

1427 8413  Silver 6 delar. Vikt: 195,4g. Längd: ca 3-6,5 cm. Höjd: ca 1-6,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:04)

1427 7559  Silversmycken 6 delar, Armband + halsband + brosch. Vikt: 150g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:14)

1427 2011  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Längd: 13. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:50)

1427 7201  Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, tricolor. Diameter: 13cm, höjd: 11cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:24)

1427 7200  Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, tricolor. Diameter: 15cm, höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:23)

1427 8326  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 8cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:31)

1427 8355  Skålar 4 delar, Kina. Diameter: 8-16cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:50)

1427 2025  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:18)

1427 8404  Skåp mahogny, Bredd: 100 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:44)

1427 8176  Skåp med lådor Metall, Sent 1900-tal. Bredd: 100. Djup: 38 cm. Höjd: 195 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:08)

1427 8449  Skåpnederdel Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, brännstämplad. Längd: 90, djup: 45 cm, höjd: 40 cm

1427 8025  Skedar 16 delar, silver, Ryssland. Längd: 14-21 cm. Vikt: 711g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:18)

1427 8027  Skedar silver, Samearbeten. Höjd: 11 cm. Vikt: 84g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)

1427 8316  Skeppsklocka mässing. Höjd: 28cm

1427 8155  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:02)

1427 8186  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:09)

1427 8371  Skrivbord Jugend, bemålat. Bredd: 101, djup: 61 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:00)

1427 7230  Skrivbord Med läderskiva, Bredd: 137 cm. Djup: 68 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:05)

1427 8389  Skrivbordslampa Artemide. Tizio, Design: Richard Sapper (1932-2015), Tyskland Krom. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:23)

1427 8425  Skulptur byst, Prins Gustav, Sångarprinsen, Hertig av Uppland. Patinerad metall. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)

1427 8291  Skulptur gips, kvinnohuvud. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:10)

1427 8438  Skulptur höjd: 31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:39)

1427 2044  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv, Gustavsberg. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:07)

1427 2006  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, katt. Längd: 26cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:59)

1427 8424  Skulptur metall, häst, 1800-/1900-tal. Höjd: 19 längd: 20 cm

1427 8443  Skulptur Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta, Svamp. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:27)

1427 2090  Skulptur stengods, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna, Gustavsberg. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:57)

1427 2049  Skulptur Tiger, Sovjetunionen USSR, Ryssland. Längd: 30cm, höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)

1427 8190  Skulptur / ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte, "2000", Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:16)

1427 8407  Skulptur i glas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:10)

1427 8320  Skulpturer 4 st, fåglar, Lalique. Höjd: 5-10cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:37)

1427 6511  Soffa mahogny med intarsia, empirestil. Längd: 230

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:56)

1427 8293  Soffa Med blommotiv, Längd: 170cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:55)

1427 8171  Soffbord 1800-tal, diameter: 95. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:21)

1427 8415  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 122 cm. Djup: 90 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:31)

1427 8378  Soffbord butlers tray. Bredd: 148 cm. Djup: 99 cm, höjd: 52 cm

1427 8367  Soffbord Glas / metall, diameter: 80, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:21)

1427 8368  Soffbord Glas / metall. Diameter: 80, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)

1427 8369  Soffbord Glas / metall. Diameter: 80, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)

1427 8170  Soffbord Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper, Lammhult, 80x80. Höjd: 52 cm

1427 8169  Soffbord Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper, Lammhult, diameter: 90, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)

1427 8031  Soppslev + 2 skedar, silver, Ryssland. Längd: 15-23 cm. Vikt: 192g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)

1427 8029  Soppslev silver, Ryssland. Längd: 32 cm. Vikt: 234g

1427 7241  Spegel + byrå, mahogny. Längd: 118 cm. Djup: 50 cm, höjd: 90+ 103 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)

1427 8272  Spegel 126x79cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:38)

1427 8379  Spegel 158x72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)

1427 8447  Spegel 1960-tal, 124x39, Nygeverken

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:20)

1427 8250  Spegel 83x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:59)

1427 8299  Spegel 98x44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:33)

1427 8038  Spegel design: Sofia Uddén, 1990-tal. 80x21cm

1427 7548  Spegel Empirestil, 86x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:21)

1427 8021  Spegel Förgylld, 63x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:26)

1427 8445  Spegel Gustaviansk stil, 97x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:43)

1427 8167  Spegel rektangulär, nutida, 143x82 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:24)

1427 8184  Spegel rokokostil, nutida, 118x87 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:16)

1427 7041  Spetsglas Reijmyre Glasbruk. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)

1427 8333  Starkvinsglas 7st, Orrefors, Maja. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:09)

1427 8339  Stolar 2 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)

1427 8312  Stolar 4 st, 1800-tal, sitthöjd: 46cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:41)

1427 8048  Stolar 4 st, Lammhult, "Campus"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)

1427 7228  Stolar 4 st, sengustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:03)

1427 8267  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:38)

1427 8442  Stolar Ett par, Edsbyverken, 1951. Benen märkta Bröderna Miller, Bankeryd. Genombruten rygg med spjälor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:02)

1427 8060  Stringhylla 2 gavlar. + 6 st Hyllplan + tidningshylla. Höjd: 178 cm, Bredd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)

1427 8460  Ströare Familjen Pepparsson, Anita Nylund (f. 1931), Sverige. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:54)

1427 7596  Sybord 1800-tal, valnöt. Bredd: 78 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 75 cm

1427 8283  Sybord Teak, Bredd: 60 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:34)

1427 8401  Syltkrukor 2 st, miniatyrer, Gustavsberg, Skansen. Diameter: ca 6,5-9 cm, höjd: ca 7-9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:37)

1427 8399  Syltkrukor 2 st, Rörstrand. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:55)

1427 8151  Taburetter Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 50, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:30)

1427 8156  Taburetter Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 50. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:58)

1427 6582  Takarmatur 10 ljuspunkter. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)

1427 8268  Takarmatur 1950-tal, kupor av glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:15)

1427 8023  Takarmatur Biljardlampa, mässing med kupa av grönt glas. Längd: 73cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:33)

1427 8242  Takarmatur By Horn, Danmark. Diameter: 45cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)

1427 6451  Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 67cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)

1427 8318  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:30)

1427 8345  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 28. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:32)

1427 7032  Takarmatur höjd: 81cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:20)

1427 8308  Takarmatur Med prismor, diameter 25. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:15)

1427 8311  Takarmatur Med prismor. Längd: 24cm, höjd: 24cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:58)

1427 8152  Takarmaturer 2 st, Louis Poulsen, Danmark. A-Armatur, Aluminium, "Dummy". Längd: 37 cm

1427 8317  Takarmaturer 2 st, med prismor. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:07)

1427 8269  Takarmaturer Ett par, Prismor, diameter: 45, höjd: 50 cm

1427 8441  Telegraf L M Ericsson, & Co. Stockholm, nr. 7332. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:07)

1427 8408  Tillbringare 5 st, Glas. Höjd: 13-28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:19)

1427 8287  Trädgårdsgrupp 3 delar, metall. Diameter: 50cm. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)

1427 8436  Trädgårdsurna Gjutjärn. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:14)

1427 8276  Trädgårdsurnor Ett par, bemålade, järn, diameter: 32. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:28)

1427 8275  Trädgårdsurnor Ett par, Järn. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)

1427 8053  Träsnitt + färgkrita, Ryssland. Signerade. 1983 + 1991. Bildmått: 30x20, yttermått inklusive ram: 40x31 cm

1427 7438  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 117/310. Bildmått: 37x51, yttermått inklusive ram: 65x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:04)

1427 8052  Tusch Kina, Kalligrafi. Signerad, bladets mått: 50x33, yttermått inklusive ram: 59x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:07)

1427 8112  Urna + skål, Kina. Höjd: 18, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:57)

1427 7543  Väggarmatur 1920-tal, iriserande glas, 34x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:16)

1427 8464  Väggarmatur metall, guldfärgad. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:27)

1427 8315  Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:55)

1427 8073  Väggrelief gipsmedaljong med Sophie Hagman, efter Tobias Sergel. Diameter: 57 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)

1427 8245  Väggreliefer 2 st, Boss & Söderlund, "Blue Babe & Blue Boy". Höjd: 60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:02)

1427 7204  Vas 3 delar + tallrikar, bland annat Ulrica Hydman Vallien. Diameter: 19cm, höjd: 14cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:28)

1427 8108  Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)

1427 8083  Vas Japan, 1900-tal, glaserat porslin, Dekor med Fenix. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:59)

1427 7203  Vas Jugend, glas. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)

1427 8203  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)

1427 7322  Vas Kosta, glas. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:48)

1427 8202  Vas Lars Sestervik (f. 1958), Sverige. Lindshammar. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:49)

1427 8428  Vas porslin, förkromad dekor av rosor. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:56)

1427 2017  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Filigran", Gustavsberg. Höjd: 14,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:27)

1427 8214  Vas Tobo. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:41)

1427 8358  Vas & kopp 3 delar, bland annat Meissen. Höjd: 4-17,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:26)

1427 8336  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:01)

1427 7088  Vinglas 8st, Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Line. Höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:50)

1427 8373  Vitrinskåp 1980-tal, mahogny. Bredd: 101. Djup: 35 cm, höjd: 215 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:25)

1427 8372  Vitrinskåp 1980-tal, mahogny. Bredd: 101. Djup: 35 cm, höjd: 215 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:53)

1427 7030  Vitvinsglas 10 st. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:30)

1427 2062  Ytterfoder 5+ 1 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 12-13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:16)

1427 8300  Ytterfoder Ett par. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:18)

1427 8301  Ytterfoder Ett par. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:15)