1427 8051 Affisch efter Paul Klee, "Underwatergarden", tryckt 1965. Bildmått: ca: 54x43,5, yttermått inklusive ram: 70x58 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:44)
1427 8205 Affisch Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Moderna Museet, 2007-2008, yttermått inklusive ram: 103x73 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)
1427 8279 Affischer 2 st, Moderna Museet Stockholm, & Folon Studio Macaroni Milano, bladets mått: 100x70-103x73cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)
1427 8105 Ägghöna Tidigt 1900-tal, Metall. Längd: 29, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:02)
1427 7004 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sombrero". Signerad, daterad -19, duk, 40x50cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:28)
1427 8013 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Coco Lindsay, "Parasailing". Signerad, daterad 2019. Duk, 50x70cm, yttermått inklusive ram: 54x74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:29)
1427 7005 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Coco Lindsay, "Sailing". Signerad, -19, duk, 40x50cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:28)
1427 8362 Akvarell Carl Anton (f. 1933), Sverige. Signerad, kustmotiv. Akvarell, bildmått: 32x40cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:50)
1427 8019 Akvarell H Johansson efter L H Roos, Porträtt av Katarina Elisabeth Hierta, 34x28, yttermått inklusive ram: 46x41, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)
1427 8142 Akvarell Lena Birath. "Rum ute I". Signerad, daterad 1987. Proveniens: Monark-Crescents samling. Bildmått: 36x35 cm, yttermått inklusive ram: 57x52 cm, akvarell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:25)
1427 7060 Akvarell Neil Cox (f. 1955), Storbritannien. Småfåglar, ca 27x20 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 44x37 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:24)
1427 8392 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Akvarell, bildmått: 36x55cm, yttermått inklusive ram: 53x71cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:31)
1427 8092 Akvarell signerad Lassen, Rhodos. Akvarell, bildmått: 34x45, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:52)
1427 8140 Akvarell Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. "Landskap Österlen". Signerad, daterad -84. Proveniens: Monark-Crescents samling. Akvarell. Bildmått: ca 46x66 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:11)
1427 8055 Akvarell Tore Nobling (1908-1962), Signerad, akvarell, -47, bladets mått: 30x48, yttermått inklusive ram, 47x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:14)
1427 8068 Akvareller 2 st. Prendergast. Sjölandskap. Signerade. Akvarell, bildmått: 14x23, yttermått inklusive ram: 25x31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:33)
1427 8263 Ångmaskin Wilesco. Höjd: 28cm, längd: 31cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:32)
1427 8264 Ångvält Wilesco Old Smoky. Längd: 32cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)
1427 8026 Armband silver. Längd: 20cm, vikt: 38g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:39)
1427 8261 Armbandsur Invicta Trinite, automatisk. Diameter: 55mm, datum, stål, viklås, med ytterkartong
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:20)
1427 8456 Armbandsur Morris, quartz. Diameter: 42mm, läderband, med etui
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:21)
1427 8455 Armbandsur Seiko 5, automatisk. Diameter: 40mm, stål, dag/datum, med etui.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:51)
1427 8260 Armbandsur Seiko, automatisk, ref: 4R35-02WO, serienr: 860216. Diameter: 40mm, datum, läderband, med ytterkartong
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:30)
1427 8346 Bajonetter Ett par, omkring 1900. Längd: 66 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)
1427 8313 Bänk Rokokostil. Längd: 95cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:56)
1427 7121 Bestickuppsättning nysilver
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)
1427 8129 Blandteknik 3 st. Allan Frank. "Fugle i harmoni", I, II och III. Signerad. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Blandteknik, bildmått: 44x44 cm, yttermått inklusive ram: 45,5x, 45,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:11)
1427 8091 Blandteknik Algot Sigvard (1923-1970), Sverige. Pilsnergubbar. Signerad. Blandteknik, bildmått: 27x38, yttermått inklusive ram: 50x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:46)
1427 8385 Blandteknik Anders "Albinini" Albinsson. Stockholm. Signerad a tergo, duk, 98x100 cm, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:00)
1427 7011 Blandteknik Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Milk and strawberries". Signerad. Mixed media akryl/epoxy, 20x20cm, oramad
1427 7214 Blandteknik Gunnar Widholm (1882-1953), Sverige. Signerad, kvinna. Blandteknik, bildmått: 25x18cm, yttermått inklusive ram: 46x39cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:42)
1427 7275 Blandteknik Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Komposition med tjur. Signerad, blandteknik, 1971,74x120, yttermått inklusive ram: 85x132 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:19)
1427 8008 Blandteknik Nikolai Walordy, "Fullmoon cactus". Signerad Niko. Blandteknik, bildmått: 41x67cm, yttermått inklusive ram: 70x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:32)
1427 8111 Bojaner 4 st, Kina. Höjd: 11-16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:00)
1427 8219 Bokhylleskåp Alm. Bredd: 176. Djup: 32 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)
1427 8292 Bokhylleskåp Teak. Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm, höjd: 202 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:03)
1427 8374 Bokhyllor Err par, 1980-tal, mahogny. Bredd: 55x2, djup: 34 cm, höjd: 160 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:48)
1427 8206 Bokverk 3 st, Harriet Löwenhjelm (1887-1918
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:08)
1427 8344 Bokverk Folklig möbelkultur i svenska bygder, Sigurd Erixon
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:25)
1427 8359 Bonad / duk modell äldre, 47x163 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)
1427 8207 Bonader Ett par, Rokokointeriörer, 135x85, yttermått inklusive ram: 144x94 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:40)
1427 8063 Bordsdekoration porslin, fruktkorg. Längd: 42, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:51)
1427 8337 Bordsdekorationer 2 st, Nysilver, tuppar. Höjd: 15-17cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:15)
1427 8213 Bordskanon längd: 42cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:03)
1427 8277 Bordslampa Järn. Asiatisk modell, Diameter: 42cm. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:11)
1427 8183 Bordslampa mässing, nutida. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:31)
1427 8288 Bordslampa mässing. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:38)
1427 8173 Bordslampa Örsjö, Puck, Design: Åke Hultgren. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)
1427 8077 Bordslampa Wilhelm Wagenfelt. Bauhauslampan, WG24, Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:28)
1427 8463 Bordslampor 5 st, "Ljushuset". Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)
1427 8168 Bordslampor Ett par, mässing, nutida. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:50)
1427 8179 Bordslampor Ett par, mässing, nutida. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:52)
1427 8180 Bordslampor Ett par, mässing, nutida. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:19)
1427 8181 Bordslampor Ett par, mässing, nutida. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:06)
1427 8322 Bordsur Ny-Louise-Seize. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:15)
1427 8166 Brandsprutor Ett par, Koppar, Tidigt 1900-tal. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:02)
1427 8439 Brasskydd höjd: 78. Längd: 84cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:47)
1427 8340 Bricka Med benställning, nysilver. Längd: 62 cm. Djup: 41 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:02)
1427 8310 Brickbord England. Bredd: 72 cm. Djup: 43 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:18)
1427 8239 Brickbord Minna Rundberg, + 4 st, brickor. Diameter: 31-45cm, Åland, höjd: 129cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:35)
1427 8231 Brödkorg metall, Stelton. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:14)
1427 8030 Brosch och dosa. Silver. Längd: 5-6cm. Vikt: 27g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:56)
1427 8163 Byrå furu. Bredd: 75 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:26)
1427 7242 Byrå Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 97 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:22)
1427 7096 Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 93, djup: 53 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)
1427 8274 Byrå Med stenskiva, intarsia. Bredd: 85 cm. Djup: 47 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:22)
1427 8273 Byrå Med stenskiva, intarsia. Bredd: 95 cm. Djup: 51 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)
1427 8119 Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 88, djup: 48 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:36)
1427 7599 Byster 2 st, Beethoven, gips & konstmassa. Höjd: 27-30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:45)
1427 8352 Cake stand Diameter: 22cm. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)
1427 8043 Cake stand England, mahogny. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:22)
1427 8314 Cake stand England. Höjd: 86cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)
1427 8065 Champagnekupor 9st, Helga. Höjd: 12,5cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:13)
1427 8218 Collier längd: 62cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)
1427 8028 Collier & armband silver (925), 1954. Längd: 20-39cm. Vikt: 65g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:30)
1427 7190 Dockor 2 st, Tidigt 1900-tal, med kläder & lösa delar, Schoenau Hoffmeister & Schutz Marke. Längd: 70 ca
1427 7417 Dragspel i väska Granesso. Djup: 38 cm, höjd: 45 cm
1427 8433 Eldset 3 delar. Höjd: 66cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:54)
1427 8234 Etsning Albert Engström (1869-1940), Sverige. Dalecarlo, strix. Signerad. Bildmått: 28x21, yttermått inklusive ram: 56x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:16)
1427 8457 Etsning Hubert von Herkomer (1849-1914), Storbritannien. Kvinnor på bänk. Tryckt signatur, -77. Längd: 35 cm, bredd: 27,5 cm. Mått inkl. Ram.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:55)
1427 8085 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Fiskar. Signerad, ej numrerad. Bildmått: 33x26, yttermått inklusive ram: 63x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:22)
1427 8090 Färgetsning Lindquist. Signerad, numrerad 105/320, komposition. Bildmått: 33x24, yttermått inklusive ram: 60x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:51)
1427 8458 Färgkrita Sigurd Johansson, marin. Bildmått: 17x25, yttermått inklusive ram: 36x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)
1427 8380 Färglitografi Anita C Johansson. Signerad, numrerad 47/190. Färglitografi, bildmått: 21x15cm, yttermått inklusive ram: 35x28cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)
1427 8237 Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 49/150, segelbåtar. Färglitografi, bildmått: 29x44cm, bladets mått: 43x54cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:39)
1427 8238 Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 73/220. Färglitografi. Bladets mått: 38x50cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:47)
1427 8225 Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Riddarfjärden, PT. Signerad. Färglitografi, bildmått: 27x38, yttermått inklusive ram: 44x55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:42)
1427 8042 Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. Signerad, numrerad 273/350. Färglitografi, bildmått: 49x38cm, yttermått inklusive ram: 72x52cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:01)
1427 8356 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Fantasifauna. Signerad, numrerad 346/385, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 40x58, yttermått inklusive ram: 63x81 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:10)
1427 8230 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 58x86cm, yttermått inklusive ram: 76x104cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:20)
1427 8101 Färglitografi Kjell Lönnå (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 104/360, komposition. Färglitografi, bildmått: 29x29, yttermått inklusive ram: 45x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:38)
1427 8226 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 360/375. Färglitografi. Bladets mått: 40x53cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)
1427 8388 Färglitografi May K Leon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 285/290. Färglitografi, bildmått: 34x43cm, yttermått inklusive ram: 53x62cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)
1427 8093 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 135/150. Färglitografi, bildmått: 42x27, yttermått inklusive ram: 60x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:17)
1427 7110 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi. Bladets mått: 40x55, yttermått inklusive ram: 52x68 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:15)
1427 8132 Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. "Mäster Mikaels gata". Signerad, numrerad 95/325. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Färglitografi, bildmått: 48,5x32 cm, yttermått inklusive ram: 63x45
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:16)
1427 8131 Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. "Söderkåkar". Signerad, numrerad 95/325. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Färglitografi, bildmått: 49x32 cm, yttermått inklusive ram: 63x45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:09)
1427 7062 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 136/360. Färglitografi, bildmått: 48x38, yttermått inklusive ram: 63x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:27)
1427 8086 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Tristan da Cunha". Signerad, numrerad 258/360. Färglitografi, bildmått: 25x36, yttermått inklusive ram: 42x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:06)
1427 7421 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 201/310. Färglitografi, bildmått: 36x48, yttermått inklusive ram: 52x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)
1427 8087 Färglitografi Sven Erik Johansson (1925-2020), Sverige. Signerad, numrerad 121/350, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 58x41, yttermått inklusive ram: 76x57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)
1427 8461 Fat 2 st, Kina, diameter: 11 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:53)
1427 8324 Fat Kina. Längd: 20cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:13)
1427 8343 Fat & skål 6 delar, Bland annat Ulrica Hydman Vallien. Diameter: 19-27cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:44)
1427 8216 Fåtölj Brunstad, med fotpall
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:51)
1427 8172 Fåtölj Gustaviansk stil, Skinn
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:04)
1427 8383 Fåtölj Howardmodell
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:02)
1427 8295 Fåtölj Rotting
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:02)
1427 8382 Fåtöljer 2 st, Howardmodell
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)
1427 8435 Fåtöljer Ett par, Rotting
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)
1427 8032 Fickur Georges Favrejacot, silver. Diameter: 3cm, med kedja, går ej, bruttovikt: 43g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)
1427 2083 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:56)
1427 7357 Fiskgryta Koppar. Längd: 62 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:14)
1427 7031 Fiskservis 11 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Diameter: 26 cm. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:48)
1427 8232 Förvaringsburkar 6 st, plast, Finland, 1970-tal. Höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:03)
1427 5534 Foto Peter Lik, 433/450, Sydney Skyscape. Bildmått: 49x148cm, yttermått inklusive ram: 88x189cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:25)
1427 8200 Fotoram Silver/emalj, Ryssland, Artel20, ca 14x12 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)
1427 8148 Fotoramar 4 st, silver, yttermått inklusive ram: 13x10-24x19 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:52)
1427 8070 Fotoramar 4 st. 1800-/1900-tal, bland annat rot. Höjd: 17 - 34
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:49)
1427 8049 Frimärken 4 pärmar, från Norden
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:18)
1427 8253 Garderobsskåp med spegel. Jugend, björk. Bredd: 106, djup: 51 cm, höjd: 210 cm, nyckel
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:22)
1427 8306 Gardiner 3 st längder. William Morris, "Chrysanthemum". 3xca 256 cm. Bredd 3x 124 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:02)
1427 8080 Glas + karaff & kanna. Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. 5 delar. Höjd: 8-27 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:59)
1427 8034 Glasservisdelar 26 delar. Höjd: 7-12,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)
1427 8081 Glasservisdelar Johansfors Glasbruk
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:37)
1427 8375 Golvlampa höjd: 145 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:28)
1427 8437 Golvlampa höjd: 145cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:32)
1427 8235 Golvlampa krom. Höjd: 184
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:02)
1427 8297 Golvlampa mässing, Belid. Höjd: 135cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:12)
1427 8286 Golvlampa mässing. Höjd: 145
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:23)
1427 8047 Golvlampa metall, Industrimodell. Höjd: 140
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:23)
1427 8161 Golvlampa Örsjö, "Puck". Mässing, Design: Åke Hultgren, Höjd: 125
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:32)
1427 8335 Golvlampa Simris/Olympia, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Förkromad metall, lackerad, höj och sänkbar. Höjd: 100cm
1427 8240 Golvlampa STA. Höjd: 140cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)
1427 8044 Golvlampfot 1920-tal, trä och mässing. Höjd: 158
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:58)
1427 8178 Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 134
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:38)
1427 8159 Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 134
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:39)
1427 8160 Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 134
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:08)
1427 8430 Golvljusstakar 3 st. Sten /mässing. Höjd: 54 - 63
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:12)
1427 8236 Golvljusstake smide. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:14)
1427 8064 Golvspegel "Roulette", papier-maché, AB Nybrofabriken, Fröseke, 170x35, belysning
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:28)
1427 2001 Golvvas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Signerad, stengods, Höjd: 51cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:05)
1427 8348 Gräddkanna silver. Höjd: 12cm, vikt: 83g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:14)
1427 7015 Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Dansen". Signerad, numrerad 13/50. Bildmått: 41x29cm, oramat löst blad
1427 7007 Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Jester". Signerad, numrerad 98/100. Bildmått: 28x38 cm, löst blad
1427 8001 Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Cowz". Signerad, numrerad 17 /100. Bildmått: 28x38cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:11)
1427 8003 Grafiskt blad Gicléetryck, Frida Johansson, Symphony. Signerad, numrerad 24/40, ca 28x38cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:34)
1427 7014 Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Dungeons". Signerad, numrerad 11/50. Bildmått: 60x42cm, oramat löst blad
1427 8009 Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "La Cuenta". Signerad, numrerad 48/100. Bildmått: 28x38 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)
1427 7008 Grafiskt blad Gicléetryck, Stina Bäckman, "Kruset". Signerad, numrerad 26/50. Bildmått: 32x24cm, oramat löst blad
1427 8059 Hatthylla metall. Bredd: 152
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)
1427 8451 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)
1427 2014 Jardiniere + ett par, Ljusstakar 3-armade, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: 30-40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:34)
1427 8414 Kaffe / teservisdelar 11 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, bland annat kanna
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:33)
1427 8106 Kaffekannor 2 st, "Westerås" & Skultuna bruk, trähandtag. Höjd: 19-24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:05)
1427 8448 Kaffeservis 15 delar, Egersund, Norge, flintgods
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:03)
1427 8366 Kaffeservis 30 del ca, Bing & Grøndahl
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:21)
1427 8254 Kaffeservisdelar 12 delar, Rörstrand, Lotus
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:13)
1427 8280 Kaffeservisdelar 28 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:08)
1427 8035 Kakelugnsskåp nutida, trä, Bemålat. Bredd: 93. Djup: 53 cm. Höjd: 264 cm
S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:00)
1427 8113 Kanna + fat+ rökelsekar. Höjd: 7-16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:42)
1427 8462 Kanna + koppar, 8 delar, Imaridekor, 1800-tal, Japan. Höjd: ca 2-24 cm. Diameter: ca 7-13 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:00)
1427 7284 Kanna koppar och mässing, på ställning, med rechaud. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:45)
1427 8120 Kanna med rechaud + kagge + bricka, Koppar. Längd: 23-36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:35)
1427 8342 Karaffer 3 st, Kristall, Böhmen. Höjd: 23-29cm
1427 7118 Karmstol Louis XV-stil, 1800-tal
1427 7268 Karmstol Rokokostil. Höjd: ca 50-95 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:07)
1427 7576 Karmstolar 2 st, sists i bast, Höjd: 83 cm, sitthöjd 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)
1427 8302 Karmstolar Ett par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:07)
1427 8370 Karmstolar Ett par, omkring 1900, bemålade, omklädda
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:25)
1427 8033 Karott med lock + fat. Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Koka Blå respektive Blå Eld, Rörstrand. Längd: 26-28 cm
1427 8199 Kartuschlåda 1800-tal. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:45)
1427 7405 Kedja 18k guld, Venezia. Längd: 38cm, vikt: 4,1g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:04)
1427 7390 Kedja 18k guld. Längd: 68cm, Balestra, Italien, vikt: 11,1g.
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)
1427 7046 Kopparstick 3 st, The meeting of Edward V and his brother the Duke of York. Yttermått inklusive ram: 40x48cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:47)
1427 7394 Koppartavlor 2 st, 29x39 cm
1427 8204 Lampbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stämplad, Åfors, 47, djup: 38 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)
1427 8386 Lampbord ett par, England. Bredd: 45 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:26)
1427 8165 Lampbord Ett par, Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper" Lammhult. Bredd: 55, djup: 45 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:35)
1427 8440 Lampbord Med tidiningställ. Bredd: 57 cm. Djup: 33 cm, höjd: 50cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:41)
1427 7239 Lavoar mahogny. Bredd: 43 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)
1427 8134 Litografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. "Vinter". Signerad, numrerad 65/325. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Bildmått: 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 58x45
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:29)
1427 8147 Litografi Slottet med riksdagshuset, yttermått inklusive ram: 60x84 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:45)
1427 8249 Litografier 6 st. Oramade lösa blad, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Numrerade och signerade, bladets mått: 44x63 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:22)
1427 8078 Litografiskt blad Keith Haring (1958-1990), "Planet Earth", ej signerad, oramat löst blad. Bildmått: 21x23 cm
1427 7115 Ljuskrona höjd: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:26)
1427 7178 Ljuskrona Med blå iläggsskål. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:42)
1427 6445 Ljuskrona Med prismor, Hagamodell. Höjd: 70
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:29)
1427 6443 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 80cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)
1427 8390 Ljusplåtar ett par, mässing, 49x24 cm
1427 8039 Ljusstakar 3 st, Kosta Boda, "Polar". Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Diameter: 9-10cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:01)
1427 8109 Ljusstake Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Julius. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:17)
1427 8110 Lockurnor 2 st, Kina. Höjd: 21-26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:49)
1427 8117 Målarstege höjd: 150 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:06)
1427 8325 Månskensampel 1800-tal, kupa av glas, diameter: 19. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:28)
1427 8164 Matbord omkring 1900, Betsad furu, Rustikt. Bredd: 268, djup: 88 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:53)
1427 8084 Matservis 55 delar, Hackefors, Lilja
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)
1427 8217 Matservisdelar 32 delar, Bavaria
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:47)
1427 8020 Matservisdelar Orrefors, Eden, 11 del
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)
1427 8107 Matta Kina, Figural, 90x150,90-line
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:20)
1427 8192 Matta orientalisk, 107x161 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:22)
1427 8211 Matta Orientalisk, 150x263cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)
1427 8194 Matta orientalisk, 156x200 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:17)
1427 8405 Matta Orientalisk, 172x258cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:32)
1427 8282 Matta Orientalisk, 1900-talets första hälft, 340x520, Proveniens Fam Bernadotte af Wisborg
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:44)
1427 8391 Matta orientalisk, 251x00 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:56)
1427 8270 Matta Orientalisk, 296x390cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:24)
1427 8193 Matta orientalisk, 95x136 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:49)
1427 7580 Matta orientalisk, Bakhtiari, 117x235 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:48)
1427 8396 Matta orientalisk, ca 200x00 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:59)
1427 7156 Matta orientalisk, ca 220X310 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:19)
1427 8018 Matta orientalisk, Centralpersisk, 265x385 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:47)
1427 8209 Matta Orientalisk, galleri, 110x280cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:22)
1427 8208 Matta Orientalisk, galleri, 110x295cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:41)
1427 8210 Matta Orientalisk, galleri, 91x390cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:51)
1427 7310 Matta Orientalisk, galleri, 93x310cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)
1427 7579 Matta orientalisk, galleri, västpersisk, 105x300 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:46)
1427 8121 Matta orientalisk, Gohm, 137x210 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:50)
1427 8281 Matta Orientalisk, Keshan 310x430 cm. Proveniens Familjen Bernadotte
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:29)
1427 8017 Matta orientalisk, Keshan, 315x408 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:42)
1427 8400 Matta Orientalisk, Mehraban, 208x290cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)
1427 8016 Matta orientalisk, Sarouk Mir, 345x255 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:06)
1427 8271 Matta Orientalisk, Täbriz, 190x285cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)
1427 8398 Matta orientalisk. Bredd: 155 cm, längd: 265 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)
1427 8397 Matta orientalisk. Bredd: 77 cm. Längd: 298 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:23)
1427 8024 Matta Persien, skogsmotiv, inramad, 105x71 cm, yttermått inklusive ram: 129x95 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)
1427 8303 Matta Röllakan, 138x192cm
1427 8096 Matta Röllakan, Alice Wallebäck, 140x200 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:38)
1427 8195 Mockagods 10 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Kanna + 9 koppar, Kannans, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:00)
1427 8327 Mockakoppar 20 delar, med assietter, Meissen
1427 7172 Mockaservis 3 delar, silver, GEWE, 1953 och 1951. Längd: 17cm. Vikt: 307g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:29)
1427 8328 Mockaservisdelar 10 delar, Meissen
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:46)
1427 8406 Mockaskedar 6 st, Silver med emalj, Norge. Längd: 9cm, med etui. Vikt: 61g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)
1427 8416 Modellskepp Längd: 104cm. Höjd: 87cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:20)
1427 8334 Muggar 8st, Nysilver, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Gense. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:54)
1427 8158 Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45, djup: 42 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:33)
1427 8332 Nysilver 4 delar, Ishink, visitkortshållare. Diameter: 15-26cm. Höjd: 12-18cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:35)
1427 8265 Oljemålning 2 st, Aja Murray-Thorén (1947-2015), Sverige. Signerad. Olja på duk, 63x52cm, yttermått inklusive ram: 68x57cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:32)
1427 8290 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Dopet", monogramsignerad. -73, Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 63x73
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:48)
1427 8289 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Intresserade herrar, Mallorca Spanien". Signerad, daterad -70. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 60x72
1427 8251 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus, monogramsignerad, -70. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x68
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:13)
1427 8252 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Park, Monogramsignerad. Olja på pannå, 40x29, yttermått inklusive ram: 44x33
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:55)
1427 8244 Oljemålning Anders Lind. Signerad. Olja på duk, 53x45, yttermått inklusive ram: 64x56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:09)
1427 8241 Oljemålning Anders Lind. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x41 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:04)
1427 8103 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande svanar. Signerad. Olja på duk, 31x39, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)
1427 8421 Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -45. Olja på duk, 34x26, yttermått inklusive ram: 38x31 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:20)
1427 7071 Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:04)
1427 7069 Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Signerad. Olja på duk, 72x60, yttermått inklusive ram: 80x67 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:02)
1427 8258 Oljemålning Elmar Leppik (f. 1914), Estland. Signerad, daterad -45. Olja på pannå, 22x31cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:40)
1427 8191 Oljemålning Eva Holmberg-Jacobsson (1910-2003), Sverige. Signerad, daterad 1941. Olja på duk, 55x62 cm, yttermått inklusive ram: 64x72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:17)
1427 8115 Oljemålning F Eriksson, Signerad, kustlandskap. Olja på duk, 41x70, yttermått inklusive ram: 47x77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:40)
1427 7013 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Blue sky". Signerad. Olja på vinylskiva, 30x30 cm, oramad
1427 8006 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Purple Dreambowl". Signerad. Olja på papper, 20x35cm, yttermått inklusive ram: 22x37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:09)
1427 8102 Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Höstdag i Nynäshamns skärgård". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:53)
1427 5308 Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, kustmotiv. Olja på pannå, 48x59cm, yttermått inklusive ram: 63x74cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:03)
1427 8099 Oljemålning Inge Törner (1908-1995), Sverige. "Kråkor i solbelyst tall". Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 38x28, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:18)
1427 7552 Oljemålning J Williams. Signerad, daterad 1899, flicka i landskap. Olja på duk, 105x153, yttermått inklusive ram: 117x166 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:35)
1427 8363 Oljemålning John Anthony Puller. Interiör. Signerad JA Puller. Olja på duk, 25x20cm, yttermått inklusive ram: 41x36cm
1427 8057 Oljemålning K. Bergman, fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 40x58, yttermått inklusive ram: 51x70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:12)
1427 7128 Oljemålning Konrad Ekdahl-Askim (1910-2002), Sverige. Skogsväg. Signerad. Olja på pannå, 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:10)
1427 7206 Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, pojke. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 63x54cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:36)
1427 8360 Oljemålning LK. Grazi. Signerad, "Roma", pojke. Olja på duk, 39x31cm, yttermått inklusive ram: 56x48cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:55)
1427 8061 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Par. Signerad. Olja på pannå, 36x25, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:36)
1427 8069 Oljemålning Oidentifierad konstnär, hus. Signerad. Olja på pannå, 18x30, yttermått inklusive ram: 34x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:41)
1427 8104 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Gripsholms slott". Signerad. Olja på duk, 50x77, yttermått inklusive ram: 58x85 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)
1427 8088 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, interiör med figurer. Olja på duk, 68x98, yttermått inklusive ram: 86x116 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:46)
1427 8248 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, HT, Paris. Olja på pannå, 23x31, yttermått inklusive ram: 31x39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:24)
1427 8127 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv med gata. Signerad. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Olja på duk, 47x60 cm, yttermått inklusive ram: 54x68 cm
1427 8097 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bodström, fåglar i träd. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:47)
1427 8116 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad M Hardy, Skagen. Olja på duk, 60x88, yttermått inklusive ram: 63x93 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)
1427 8257 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 36x44cm, yttermått inklusive ram: 45x54cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:30)
1427 8262 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, Signerad. Olja på duk, 71x98cm, yttermått inklusive ram: 83x109cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:54)
1427 8259 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 34x43cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:12)
1427 8256 Oljemålning Petra Risberg. Signerad, daterad 2021. Olja på duk, 90x90cm, oramad
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)
1427 8255 Oljemålning Petra Risberg. Signerad. Olja på duk, 80x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)
1427 8036 Oljemålning Robert John Hammond. Signerad RJ Hammond 1908. Olja på duk, 67x54cm, yttermått inklusive ram: 82x69cm, lös ram
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:11)
1427 8054 Oljemålning Ruben Nilsson (1893-1971), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, 46x61, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:11)
1427 8420 Oljemålning Rudolf Gowenius (1896-1960), Sverige. Skördeflicka. Signerad. Olja på pannå, 46x37, yttermått inklusive ram: 63x55 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:54)
1427 8089 Oljemålning Signerad 1907, Marin. Olja på duk, 39x66, yttermått inklusive ram: 54x82 cm
1427 7593 Oljemålning Stig Södersten (1906-1979), Sverige. "Solgata Kalmarsund", monogramsignerad + a tergo. Olja på pannå, 48x100, yttermått inklusive ram: 63x113 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:58)
1427 7091 Oljemålning Texana (f 1916), "A Tibetan woman", 1967. Ej signerad. Olja på pannå, 51x41, yttermått inklusive ram: 72x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:19)
1427 8418 Oljemålning Weiny Granqvist (f. 1947), Sverige. Blåsippor. Signerad. Olja på duk, 55x45, yttermått inklusive ram: 64x55 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:47)
1427 8423 Oljemålningar 2 st, Weiny Granqvist (f. 1947), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 31x26 - 31x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:44)
1427 8067 Oljemålningar 2 st. Monogramsignerade, SW, kor. Olja på pannå, 13x17, yttermått inklusive ram: 33x37 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)
1427 8095 Öronlappsfåtölj Skinn, England, renoveringsobjekt
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:07)
1427 8284 Pall 1950-tal, trä / galon. Längd: 52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:55)
1427 8296 Pall höjd: 45cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:10)
1427 8351 Paradvärja Konungen & Fäderneslandet, Monogram GB. Längd: 91 cm
1427 8041 Paradvärja modell äldre. Längd: 92 cm
1427 8353 Paradvärja Sverige, Tre kronor. Längd: 95 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:22)
1427 8432 Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:39)
1427 8045 Parti koppar 18 delar
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:55)
1427 7082 Plafond Råglas. Diameter: 48cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:27)
1427 7274 Plafond Råglas. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:20)
1427 8446 Pubtavla Fiskeattiraljer, nutida, yttermått inklusive ram: 24x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)
1427 8410 Ring 18k gult guld, och vitguld, med pärlor, storlek: 16. Vikt: 6,9g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:31)
1427 7409 Ring 18K vitguld, med diamanter, 7x0,01ct, storlek: 16½. Vikt: 2,4g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:42)
1427 7410 Ring 18K vitguld, med en briljantslipad diamant, 1xca0,20ct, (piqué), Ceson, Guldvaru Göteborg, 1964, storlek: 16¼. Vikt: 2,9g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:23)
1427 7404 Ringar 3 st, 18k guld, med vita stenar, 17½ -19½. Vikt: 6,6g. Ringmått: 17,5,19,19,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:02)
1427 8453 Rotskålar 2 st. Längd: 20 - 35
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:15)
1427 5226 Sänggavlar Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: ca 97 cm. Längd: ca 192 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:22)
1427 8427 Schackbräda med pjäser, sten, 36x36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:48)
1427 8403 Seltersglas 6 st, Bergdala Glasbruk. Höjd: ca 7. 5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:44)
1427 8422 Serigrafi Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad MF. Signerad, numrerad 1/12, daterad -03, "Surt sa katten". Bildmått: 24x36, yttermått inklusive ram: 39x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)
1427 7003 Serigrafi Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Stilla Längtan''. Signerad, numrerad 165/190. Bildmått: 56x44 cm, yttermått inklusive ram: ca 70x55 cm
1427 8071 Serveringsfat silver, 1800-tal. Diameter: 20 cm. Vikt: 300g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:25)
1427 8118 Serveringsvagn Bemålad. Längd: 74, djup: 50 cm, höjd: 62 cm
1427 8175 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 135, djup: 38 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:39)
1427 8329 Sideboard Rokokostil. Längd: 174. Djup: 52 cm, höjd: 90 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)
1427 8413 Silver 6 delar. Vikt: 195,4g. Längd: ca 3-6,5 cm. Höjd: ca 1-6,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:04)
1427 7559 Silversmycken 6 delar, Armband + halsband + brosch. Vikt: 150g ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:14)
1427 2011 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Längd: 13. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:50)
1427 7201 Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, tricolor. Diameter: 13cm, höjd: 11cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:24)
1427 7200 Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, tricolor. Diameter: 15cm, höjd: 15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:23)
1427 8326 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 8cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:31)
1427 8355 Skålar 4 delar, Kina. Diameter: 8-16cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:50)
1427 2025 Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:18)
1427 8404 Skåp mahogny, Bredd: 100 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:44)
1427 8176 Skåp med lådor Metall, Sent 1900-tal. Bredd: 100. Djup: 38 cm. Höjd: 195 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:08)
1427 8449 Skåpnederdel Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, brännstämplad. Längd: 90, djup: 45 cm, höjd: 40 cm
1427 8025 Skedar 16 delar, silver, Ryssland. Längd: 14-21 cm. Vikt: 711g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:18)
1427 8027 Skedar silver, Samearbeten. Höjd: 11 cm. Vikt: 84g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)
1427 8316 Skeppsklocka mässing. Höjd: 28cm
1427 8155 Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:02)
1427 8186 Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:09)
1427 8371 Skrivbord Jugend, bemålat. Bredd: 101, djup: 61 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:00)
1427 7230 Skrivbord Med läderskiva, Bredd: 137 cm. Djup: 68 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:05)
1427 8389 Skrivbordslampa Artemide. Tizio, Design: Richard Sapper (1932-2015), Tyskland Krom. Höjd: 62cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:23)
1427 8425 Skulptur byst, Prins Gustav, Sångarprinsen, Hertig av Uppland. Patinerad metall. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)
1427 8291 Skulptur gips, kvinnohuvud. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:10)
1427 8438 Skulptur höjd: 31cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:39)
1427 2044 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv, Gustavsberg. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:07)
1427 2006 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, katt. Längd: 26cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:59)
1427 8424 Skulptur metall, häst, 1800-/1900-tal. Höjd: 19 längd: 20 cm
1427 8443 Skulptur Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta, Svamp. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:27)
1427 2090 Skulptur stengods, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna, Gustavsberg. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:57)
1427 2049 Skulptur Tiger, Sovjetunionen USSR, Ryssland. Längd: 30cm, höjd: 18cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)
1427 8190 Skulptur / ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte, "2000", Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:16)
1427 8407 Skulptur i glas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:10)
1427 8320 Skulpturer 4 st, fåglar, Lalique. Höjd: 5-10cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:37)
1427 6511 Soffa mahogny med intarsia, empirestil. Längd: 230
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:56)
1427 8293 Soffa Med blommotiv, Längd: 170cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:55)
1427 8171 Soffbord 1800-tal, diameter: 95. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:21)
1427 8415 Soffbord Butlers Tray. Bredd: 122 cm. Djup: 90 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:31)
1427 8378 Soffbord butlers tray. Bredd: 148 cm. Djup: 99 cm, höjd: 52 cm
1427 8367 Soffbord Glas / metall, diameter: 80, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:21)
1427 8368 Soffbord Glas / metall. Diameter: 80, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)
1427 8369 Soffbord Glas / metall. Diameter: 80, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:34)
1427 8170 Soffbord Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper, Lammhult, 80x80. Höjd: 52 cm
1427 8169 Soffbord Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper, Lammhult, diameter: 90, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:48)
1427 8031 Soppslev + 2 skedar, silver, Ryssland. Längd: 15-23 cm. Vikt: 192g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)
1427 8029 Soppslev silver, Ryssland. Längd: 32 cm. Vikt: 234g
1427 7241 Spegel + byrå, mahogny. Längd: 118 cm. Djup: 50 cm, höjd: 90+ 103 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:21)
1427 8272 Spegel 126x79cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:38)
1427 8379 Spegel 158x72 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)
1427 8447 Spegel 1960-tal, 124x39, Nygeverken
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:20)
1427 8250 Spegel 83x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:59)
1427 8299 Spegel 98x44cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:33)
1427 8038 Spegel design: Sofia Uddén, 1990-tal. 80x21cm
1427 7548 Spegel Empirestil, 86x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:21)
1427 8021 Spegel Förgylld, 63x49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:26)
1427 8445 Spegel Gustaviansk stil, 97x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:43)
1427 8167 Spegel rektangulär, nutida, 143x82 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:24)
1427 8184 Spegel rokokostil, nutida, 118x87 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:16)
1427 7041 Spetsglas Reijmyre Glasbruk. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)
1427 8333 Starkvinsglas 7st, Orrefors, Maja. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:09)
1427 8339 Stolar 2 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:27)
1427 8312 Stolar 4 st, 1800-tal, sitthöjd: 46cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:41)
1427 8048 Stolar 4 st, Lammhult, "Campus"
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)
1427 7228 Stolar 4 st, sengustaviansk stil, axknippedekor
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:03)
1427 8267 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:38)
1427 8442 Stolar Ett par, Edsbyverken, 1951. Benen märkta Bröderna Miller, Bankeryd. Genombruten rygg med spjälor
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:02)
1427 8060 Stringhylla 2 gavlar. + 6 st Hyllplan + tidningshylla. Höjd: 178 cm, Bredd: 80 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)
1427 8460 Ströare Familjen Pepparsson, Anita Nylund (f. 1931), Sverige. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:54)
1427 7596 Sybord 1800-tal, valnöt. Bredd: 78 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 75 cm
1427 8283 Sybord Teak, Bredd: 60 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:34)
1427 8401 Syltkrukor 2 st, miniatyrer, Gustavsberg, Skansen. Diameter: ca 6,5-9 cm, höjd: ca 7-9 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:37)
1427 8399 Syltkrukor 2 st, Rörstrand. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:55)
1427 8151 Taburetter Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 50, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:30)
1427 8156 Taburetter Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 50. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:58)
1427 6582 Takarmatur 10 ljuspunkter. Höjd: 61cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)
1427 8268 Takarmatur 1950-tal, kupor av glas. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:15)
1427 8023 Takarmatur Biljardlampa, mässing med kupa av grönt glas. Längd: 73cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:33)
1427 8242 Takarmatur By Horn, Danmark. Diameter: 45cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)
1427 6451 Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 67cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)
1427 8318 Takarmatur glas och mässing. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:30)
1427 8345 Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 28. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:32)
1427 7032 Takarmatur höjd: 81cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:20)
1427 8308 Takarmatur Med prismor, diameter 25. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:15)
1427 8311 Takarmatur Med prismor. Längd: 24cm, höjd: 24cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:58)
1427 8152 Takarmaturer 2 st, Louis Poulsen, Danmark. A-Armatur, Aluminium, "Dummy". Längd: 37 cm
1427 8317 Takarmaturer 2 st, med prismor. Höjd: 34cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:07)
1427 8269 Takarmaturer Ett par, Prismor, diameter: 45, höjd: 50 cm
1427 8441 Telegraf L M Ericsson, & Co. Stockholm, nr. 7332. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:07)
1427 8408 Tillbringare 5 st, Glas. Höjd: 13-28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:19)
1427 8287 Trädgårdsgrupp 3 delar, metall. Diameter: 50cm. Höjd: 66cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:05)
1427 8436 Trädgårdsurna Gjutjärn. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:14)
1427 8276 Trädgårdsurnor Ett par, bemålade, järn, diameter: 32. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:28)
1427 8275 Trädgårdsurnor Ett par, Järn. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)
1427 8053 Träsnitt + färgkrita, Ryssland. Signerade. 1983 + 1991. Bildmått: 30x20, yttermått inklusive ram: 40x31 cm
1427 7438 Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 117/310. Bildmått: 37x51, yttermått inklusive ram: 65x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:04)
1427 8052 Tusch Kina, Kalligrafi. Signerad, bladets mått: 50x33, yttermått inklusive ram: 59x41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:07)
1427 8112 Urna + skål, Kina. Höjd: 18, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:57)
1427 7543 Väggarmatur 1920-tal, iriserande glas, 34x30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:16)
1427 8464 Väggarmatur metall, guldfärgad. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:27)
1427 8315 Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:55)
1427 8073 Väggrelief gipsmedaljong med Sophie Hagman, efter Tobias Sergel. Diameter: 57 cm, oramad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:46)
1427 8245 Väggreliefer 2 st, Boss & Söderlund, "Blue Babe & Blue Boy". Höjd: 60cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:02)
1427 7204 Vas 3 delar + tallrikar, bland annat Ulrica Hydman Vallien. Diameter: 19cm, höjd: 14cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:28)
1427 8108 Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:45)
1427 8083 Vas Japan, 1900-tal, glaserat porslin, Dekor med Fenix. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:59)
1427 7203 Vas Jugend, glas. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)
1427 8203 Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:33)
1427 7322 Vas Kosta, glas. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:48)
1427 8202 Vas Lars Sestervik (f. 1958), Sverige. Lindshammar. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:49)
1427 8428 Vas porslin, förkromad dekor av rosor. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:56)
1427 2017 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Filigran", Gustavsberg. Höjd: 14,5cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:27)
1427 8214 Vas Tobo. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:41)
1427 8358 Vas & kopp 3 delar, bland annat Meissen. Höjd: 4-17,5cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:26)
1427 8336 Vaser Ett par, Kina. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:01)
1427 7088 Vinglas 8st, Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Line. Höjd: 17-22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:50)
1427 8373 Vitrinskåp 1980-tal, mahogny. Bredd: 101. Djup: 35 cm, höjd: 215 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:25)
1427 8372 Vitrinskåp 1980-tal, mahogny. Bredd: 101. Djup: 35 cm, höjd: 215 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:53)
1427 7030 Vitvinsglas 10 st. Höjd: 19,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:30)
1427 2062 Ytterfoder 5+ 1 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 12-13 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:16)
1427 8300 Ytterfoder Ett par. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:18)
1427 8301 Ytterfoder Ett par. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:15)