Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 april 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1464 1035  Armbandsur Omega Constellation Lady MOP Diamond, ref: 12727500, serienr: 90875811, Quartz, med pärlemor och diamanter, Diameter: (boetten) 23mm, stål/guld, viklås, certifikat, box och ytterkartong, 3st extra länkbitar och sprinter finns med

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:42)

1464 1022  Bestickuppsättning 98 delar, silver, GVH. Modell: Slottsbarock. Längd: 15-23cm. Bruttovikt: 4,84kg. Schatull medföljer

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:06)

1464 1004  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Signerad, daterad 1944. Blandteknik, bildmått: 25x34cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:35)

1464 1045  Blyertsteckning Jan Håfström (f. 1937), Sverige. Monogramsignerad 1962. Blyerts på papper, ca 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:37)

1464 1012  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, glas och mässing, No2583. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:36)

1464 1011  Bordslampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mässing, No2569. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:45)

1464 3214  Collier 18k guld, Björn Weckström (f. 1835), Finland. BW, Lapponia, Finland. Längd: 46cm. Vikt: 36g

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:09)

1464 1031  Collier 18k guld, Kerstin Öhlin-Lejonklou, 1967, med fyra diamanter 4xca0,03ct. Vikt: 41g. Med etui

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:29)

1464 1020  Fat Amalric Walter (1870-1959), Frankrike. Nancy. Fjäril, överfångsglas. Signerad. Diameter: 8cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:21)

1464 1060  Fat mässing, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, löv, 22x18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:27)

1464 1001  Golvlampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing, No G-20. Etikettmärkt. Höjd: 124cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:17)

1464 1007  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mässing, 1950/60-tal, No. 1842. Höjd: 116cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:56)

1464 1009  Golvlampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mässing, 1950/60-tal, No. 1842, höj- och sänkbar. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:54)

1464 1053  Golvur Sengustavianskt, Kompletterat. Höjd: 230

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:34)

1464 1054  Golvvas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:19)

1464 1059  Kandelabrar Ett par, 1800-tal, bronserade, mässing med marmor. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:37)

1464 1023  Karmstolar 6 st, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. "CH24, Y-stolen", Carl Hansen & Søn, Danmark, + lösa dynor i skinn C Hansen

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:35)

1464 1036  Litografiskt blad Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike, efter. Signerad i trycket. Bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:45)

1464 3289  Ljuskrona mässing, 1800-tal, proveniens Geddeholms slott. Höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:10)

1464 8248  Ljusstake Vänskapsknuten, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:25)

1464 7314  Matservisdelar ca 80 delar, Empirestil, Rosenthal

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:50)

1464 3305  Matta orientalisk, antik, 140x208 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:53)

1464 3303  Matta orientalisk, Bochara, antik, 138x166 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:25)

1464 4217  Oljemålning Adriaen de Gryeff (1657-1722), Flamländsk. 1600-/1700-tal. Jaktscen med hundar. Signerad. Proveniens: Geddeholms Herrgård. Uppfodrad duk på träpannå, 30x 41 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:54)

1464 1002  Oljemålning Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad a tergo, "Konception". Olja på pannå, 91x123cm, yttermått inklusive ram: 95x127cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:25)

1464 1057  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Signerad, Hav. Olja på duk, 80x100, yttermått inklusive ram: 100x118 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:44)

1464 1015  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. "Den barske". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x56 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:22)

1464 1019  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition. Monogramsignerad. Olja på duk, 73x60 cm, oramad

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:24)

1464 1017  Oljemålning Johan Krouthén (1858-1932), Sverige. Landskap med höns. Signerad, daterad 1910. Olja på duk, 49x74 cm, yttermått inklusive ram: 70x96 cm

S�ldes f�r 48.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:11)

1464 1030  Oljemålning Johan von Holst (1841-1917), Sverige. Fågelhund vid vattenbryn. Signerad och daterad 1884. Olja på duk, 77x65 cm, yttermått inklusive ram: 95x80 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:22)

1464 1046  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1852. Olja på pannå, 32x42cm, yttermått inklusive ram: 61x71cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:57)

1464 9493  Oljemålning Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, daterad Möja -35. Olja på duk, 26x23, yttermått inklusive ram: 35x32 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:41)

1464 1041  Pall Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. No 647. Diameter: 64cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:32)

1464 1016  Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Porträtt. Signerad. Bladets mått: 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 25 april 2022 19:42)

1464 1055  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, EFTER. Hästhuvud. Grönpatinerad brons på träsockel. Inköpt i Millesgårdens butik. Höjd: 31 cm inkl sockel

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:57)

1464 1014  Skulptur Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. "Två systrar". Signerad Gudmar. Patinerad konstmassa sk kallbrons. Höjd: 23 cm (inkl stensockel)

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:39)

1464 1048  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Fågel på strå. Formgiven 1991. Tenn. Signerad. Längd: 14 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:21)

1464 1037  Skulptur Karl Momen (f. 1935), Sverige. "Metaphor: The Tree of Utah". Signerad, numrerad 16/40, daterad 1984. Höjd: 44 cm inkl stensockel

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:26)

1464 1049  Skulptur i glas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Pompom", Notsjö/Nuutajärvi, Finland. Flaska i flerfärgat glas. Signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. Formgiven 1968. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:50)

1464 1050  Skulptur i glas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Röd flugsnappare" ("Punainen sieppo"), ur serien "Sieppo", Notsjö/Nuutajärvi, Finland. Konstglas, röd fågel på fot med vingar i blått glas och näbb i grönt glas. Signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. Etikettmärkt Arabia. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:54)

1464 1040  Soffbord "Concrete". Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Underrede av järn och betong, triangulär glasskiva. Bredd: 112 cm. Djup: 67 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:42)

1464 1013  Spegel Inköpt på Firma Svenskt Tenn. Bambu och rotting. Genombruten kant i vågmönster, 45x45cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:52)

1464 1061  Stolar 4 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben, 1997

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:07)

1464 1029  Stolar 6 st, "Droppen", design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:40)

1464 1042  Takarmatur design: Gino Sarfatti (1912-1985), Italien. Flos, modell 2097 i krom för 30 ljuskällor, 2000-tal. Höjd: 71cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:31)

1464 1010  Takarmatur Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 50 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:50)

1464 1039  Teckningar 3 st, Carl Bennet (1800-1878), Sverige. 1800-talets första hälft. Signerad. Yttermått inklusive ram: 27x20-28x35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:43)

1464 1021  Värmefat 3 st, Kina, 1700-/1800-tal. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:30)

1464 1052  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods. Signerad med Studiohanden. Stengods, glasyr i blåa och bruna nyanser, ristad dekor. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 33.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:36)