Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 september 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

850 2207  Bordslampor 1 par, Ateljé Lyktan, design Claesson Koivisto Rune, modell Berlin, ritad 1999 till svenska ambassaden i Berlin, Höjd 62, 5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:28)

850 5083  Byrå 1700-tal, längd: 117 cm, djup: 52 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:08)

850 5082  Byrå Tallboy, längd: 65 cm, djup: 43 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:26)

850 5058  Färglitografi  Jean-Pierre Cassigneul (f. 1935), Kvinna i hatt, signerad 134/150, motivets mått: 65 x 48

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:10)

850 5030  Fruktskål Silver, 1930, ca770g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:12)

850 3016  Fruktskål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939, dia 24, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:53)

850 5023  Gräddkanna silver, 1800-tal, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:55)

850 5078  Jardiniere silver, Mappin & Webb, 1899, 849 g, längd: 30 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:02)

850 5022  Kaffekanna silver, 1841, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:51)

850 5019  Kaffeservis 3 delar, silver, CG Hallberg, 1260g

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:29)

850 5074  Kaffeservis 3 delar, silver, rokokostil, 1050g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:15)

850 5075  Kalk silver, Ryssland, höjd: 14 cm, 120g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:21)

850 5076  Kalk silver, Ryssland, höjd: 14 cm, 90g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:25)

850 5062  Kandelabrar 1 par, silver, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:07)

850 5009  Karmstol Gustaviansk

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:41)

850 5066  Karmstolar 6 st, 7-an (sjuan), design: Arne Jacobsen (1902-1971), För Fritz Hansen, bok, Modell 3207

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:38)

850 5053  Kolteckning Greta Gerell (1898-1982), porträtt, signerad -49, motivets mått: 50 x 37

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:17)

850 8016  Konsolbord 1700-tal, kompletterat, längd: 74 cm, djup: 43 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 32.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2013 05:15)

850 5085  Länstol 1700-/1800-tal, omklädd

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:14)

850 5012  Laxbricka med såsskål Nysliver, Dufva, längd: 35 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:41)

850 5086  Ljuskrona nysilver, St Göran & Draken, 1920-tal, höjd, ca 110

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:45)

850 8129  Ljusstakar 1 par, Sengustavianska, marmor/mässing, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:58)

850 5024  Matskedar 12 st, silver, 1800-tal, olika modeller, ca 720g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:56)

850 5034  Matta orientalisk, Antik, Silkeinslag, Motiv med lejon, 120 x 130

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:04)

850 5008  Matta orientalisk, Keshan, Semiantik, 202 x 316

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:39)

850 1078  Modellskepp Norsk hardangerskuta, längd: 132 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:39)

850 5035  Oljemålning Alfons Karpinski (1875-1961), Rosor, signerad, 35x50

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:28)

850 5064  Oljemålning Bruno Liljefors (1860-1939), Tillskriven, Studie, 56x82

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:31)

850 5068  Oljemålning Charlotte Wahlström (1849-1924), Blommande fruktträd, signerad, duk, 63x45

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:54)

850 5010  Oljemålning E van Swieten, Marin, signerad, 36 x 55

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:44)

850 5052  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), 'Maria' signerad -33, 44 x 36

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:14)

850 5051  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), 'Tonåring', signerad -52, 64 x 53

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:13)

850 5048  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), -50, Fönster, oramad, 61 x 50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:12)

850 5050  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Kvinna, signerad Paris 1930, 61 x 50

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:20)

850 5049  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Porträtt, signerad -49, oramad, 55 x 38

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:13)

850 5028  Oljemålning Grigor Auer (1882-1967), Landskap med vattendrag, signerad Walamo 1922, 45x60

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:52)

850 5071  Oljemålning Henri Georges Bréard, Man med böcker, 46 x 33

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:48)

850 5055  Oljemålning Hjalmar Grahn, Stilleben, signerad 1923, 64 x 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:19)

850 5059  Oljemålning James Paterson, Flicka vid vattendrag, signerad 1879, 40 x 60

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:22)

850 5081  Oljemålning Wilhelm Behm (1859-1934), Landskap med flicka, Signerad 1888, 54x35

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:28)

850 5087  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Blomsterstilleben, 72x60

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:04)

850 5014  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal, Religiösa motiv, på mässingspannå, Religiösa motiv, 18 x 15, Ramar i valnöt

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:46)

850 5056  Pastell Hjalmar Grahn, 'Tecknaren' självporträtt, signerad 1935, 30 x 24

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:24)

850 5073  Skänk 1800-tal, Allmoge, 28 lådor, längd: 158 cm, djup: 35 cm, höjd: 91 cm, bemålad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:43)

850 5025  Skrivbyrå Senbarock, (Kompletterad), längd: 103 cm, djup: 63 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:24)

850 5015  Sockerskål Silver, K Anderson, 1917, Stockholm, 550g ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:50)

850 5018  Soffa Sengustaviansk, längd: 207 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:36)

850 5004  Spegel Sengustaviansk, höjd: 156 cm, längd: 66 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:10)

850 5016  Teservis Rörstrand, 9 del, Trollsländan, Design: Alf Wallander (1862-1914)

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:39)

850 5026  Väggarmatur Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 2600, plåtskärm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:34)

850 5032  Vas 1800-tal, Kina, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:34)

850 5084  Vitrinskåp 1700-tal, kompletterat, bemålat, längd: 80 cm, djup: 23 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:16)