850 2207 Bordslampor 1 par, Ateljé Lyktan, design Claesson Koivisto Rune, modell Berlin, ritad 1999 till svenska ambassaden i Berlin, Höjd 62, 5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:28)
850 5083 Byrå 1700-tal, längd: 117 cm, djup: 52 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:08)
850 5082 Byrå Tallboy, längd: 65 cm, djup: 43 cm, höjd: 165 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:26)
850 5058 Färglitografi Jean-Pierre Cassigneul (f. 1935), Kvinna i hatt, signerad 134/150, motivets mått: 65 x 48
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:10)
850 5030 Fruktskål Silver, 1930, ca770g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:12)
850 3016 Fruktskål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939, dia 24, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:53)
850 5023 Gräddkanna silver, 1800-tal, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:55)
850 5078 Jardiniere silver, Mappin & Webb, 1899, 849 g, längd: 30 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:02)
850 5022 Kaffekanna silver, 1841, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:51)
850 5019 Kaffeservis 3 delar, silver, CG Hallberg, 1260g
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:29)
850 5074 Kaffeservis 3 delar, silver, rokokostil, 1050g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:15)
850 5075 Kalk silver, Ryssland, höjd: 14 cm, 120g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:21)
850 5076 Kalk silver, Ryssland, höjd: 14 cm, 90g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:25)
850 5062 Kandelabrar 1 par, silver, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:07)
850 5009 Karmstol Gustaviansk
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:41)
850 5066 Karmstolar 6 st, 7-an (sjuan), design: Arne Jacobsen (1902-1971), För Fritz Hansen, bok, Modell 3207
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:38)
850 5053 Kolteckning Greta Gerell (1898-1982), porträtt, signerad -49, motivets mått: 50 x 37
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:17)
850 8016 Konsolbord 1700-tal, kompletterat, längd: 74 cm, djup: 43 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 32.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2013 05:15)
850 5085 Länstol 1700-/1800-tal, omklädd
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:14)
850 5012 Laxbricka med såsskål Nysliver, Dufva, längd: 35 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:41)
850 5086 Ljuskrona nysilver, St Göran & Draken, 1920-tal, höjd, ca 110
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:45)
850 8129 Ljusstakar 1 par, Sengustavianska, marmor/mässing, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:58)
850 5024 Matskedar 12 st, silver, 1800-tal, olika modeller, ca 720g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:56)
850 5034 Matta orientalisk, Antik, Silkeinslag, Motiv med lejon, 120 x 130
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:04)
850 5008 Matta orientalisk, Keshan, Semiantik, 202 x 316
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:39)
850 1078 Modellskepp Norsk hardangerskuta, längd: 132 cm, höjd: 120 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:39)
850 5035 Oljemålning Alfons Karpinski (1875-1961), Rosor, signerad, 35x50
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:28)
850 5064 Oljemålning Bruno Liljefors (1860-1939), Tillskriven, Studie, 56x82
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:31)
850 5068 Oljemålning Charlotte Wahlström (1849-1924), Blommande fruktträd, signerad, duk, 63x45
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:54)
850 5010 Oljemålning E van Swieten, Marin, signerad, 36 x 55
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:44)
850 5052 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), 'Maria' signerad -33, 44 x 36
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:14)
850 5051 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), 'Tonåring', signerad -52, 64 x 53
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:13)
850 5048 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), -50, Fönster, oramad, 61 x 50
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:12)
850 5050 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Kvinna, signerad Paris 1930, 61 x 50
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:20)
850 5049 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Porträtt, signerad -49, oramad, 55 x 38
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:13)
850 5028 Oljemålning Grigor Auer (1882-1967), Landskap med vattendrag, signerad Walamo 1922, 45x60
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:52)
850 5071 Oljemålning Henri Georges Bréard, Man med böcker, 46 x 33
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:48)
850 5055 Oljemålning Hjalmar Grahn, Stilleben, signerad 1923, 64 x 50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:19)
850 5059 Oljemålning James Paterson, Flicka vid vattendrag, signerad 1879, 40 x 60
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:22)
850 5081 Oljemålning Wilhelm Behm (1859-1934), Landskap med flicka, Signerad 1888, 54x35
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:28)
850 5087 Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Blomsterstilleben, 72x60
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:04)
850 5014 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal, Religiösa motiv, på mässingspannå, Religiösa motiv, 18 x 15, Ramar i valnöt
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:46)
850 5056 Pastell Hjalmar Grahn, 'Tecknaren' självporträtt, signerad 1935, 30 x 24
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:24)
850 5073 Skänk 1800-tal, Allmoge, 28 lådor, längd: 158 cm, djup: 35 cm, höjd: 91 cm, bemålad
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:43)
850 5025 Skrivbyrå Senbarock, (Kompletterad), längd: 103 cm, djup: 63 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 18:24)
850 5015 Sockerskål Silver, K Anderson, 1917, Stockholm, 550g ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:50)
850 5018 Soffa Sengustaviansk, längd: 207 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:36)
850 5004 Spegel Sengustaviansk, höjd: 156 cm, längd: 66 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:10)
850 5016 Teservis Rörstrand, 9 del, Trollsländan, Design: Alf Wallander (1862-1914)
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:39)
850 5026 Väggarmatur Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 2600, plåtskärm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:34)
850 5032 Vas 1800-tal, Kina, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 19:34)
850 5084 Vitrinskåp 1700-tal, kompletterat, bemålat, längd: 80 cm, djup: 23 cm, höjd: 92 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2013 20:16)