Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 juli 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1407 7556  Äggkopp silver. Höjd: 13cm, vikt: 62g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:46)

1407 7049  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Golden Structure". Signerad a tergo. Akryl på duk, 40x50 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:59)

1407 7107  Akryl Melina Catoni (f. 1977), Frankrike. "Bathtime". Signerad. Akryl på pannå, 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 23x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:43)

1407 2183  Akvarell Ada Maud Parsons, Landskap. Signerad, akvarell. Motivet: 34x26,5, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:05)

1407 2058  Akvarell Beda Seth (1874-1965), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad B Seth, daterad -58. Motivet: 53x43 cm, yttermått inklusive ram: 69x59 cm, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:33)

1407 7535  Akvarell Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Sydl landskap. Signerad, akvarell. Motivet: 13x18, yttermått inklusive ram: 36x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:48)

1407 2047  Akvarell Eva Bagge (1871-1964), Sverige. Skogsglänta. Signerad, daterad -43. Akvarell och täckvitt på papper, ca 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 44x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:11)

1407 6397  Akvarell H T Perry, Signerad, "Glostertshire", 23x16, yttermått inklusive ram: 50x44, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:02)

1407 2153  Akvarell Hulda Schenson (1848-1941), Sverige. Kyrkointeriör, 1800-tal. Signerad. Akvarell, motivet: 52x40 cm, yttermått inklusive ram: 60x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:28)

1407 7154  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Johansson, -78, barn. Motivet: 42x48, yttermått inklusive ram: 56x62, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:14)

1407 2172  Akvarell Ulla Boy, "Desfinee par Ulla Boy, anno 1802", vilande sällskap, 29x23, yttermått inklusive ram: 43x38, akvarell. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:30)

1407 6067  Akvarell Verner Molin (1907-1980), Sverige. "Hemma på gården", mörksugga. Signerad, daterad -53,50x61, yttermått inklusive ram: 65x77, akvarell

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:33)

1407 7020  Akvarell Wilhelm Seger, Hunnebostrand, 1970. Signerad. Motivet: 19x25, yttermått inklusive ram, 33x41, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:37)

1407 7259  Akvareller 3 st, Carl Johan Forsberg (1868-1938), Sverige. Yttermått inklusive ram: 39x42-44x50, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:32)

1407 7194  Ampel 1920-tal, glas med reliefdekor, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:22)

1407 7626  Apoteksflaska Blått glas. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:27)

1407 6411  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:22)

1407 7550  Armband + 4, silver. Vikt: 78g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:01)

1407 7546  Armband 14K. Längd: 21cm, vikt: 5,6g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:49)

1407 6270  Armbandsur 14k guld, Damur, Tissot, quartz. Diameter: 20mm, armband i 18K. Längd: 19cm, bruttovikt: 39g, etui medföljer

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:03)

1407 7430  Armbandsur 14K, Certina, gravyr. Diameter: 35mm, quartz, länderband

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:26)

1407 7431  Armbandsur 6 st, Bland annat Seiko. Diameter: 23-40mm, stål/läderband.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:17)

1407 7559  Bäddsoffa Järnforsen, Brigton. Längd: 220

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:04)

1407 7212  Bägare 4 st, silver, MGAB, Löfman, 1979. Höjd: 5 cm, Vikt: ca 210 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:46)

1407 7417  Bankett Art Déco. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:47)

1407 7304  Barometrar 2 st. Diameter:, diameter: 13-16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:17)

1407 7325  Bestick 9 delar, silver. Längd: 10,5-19 cm, Bruttovikt 195g, varav knivar 40 g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:01)

1407 6390  Biblioteksbord Valnöt, 1880-tal. Bredd: 120, djup: 68 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:45)

1407 6061  Blandteknik 3 st, Karl-Ludwig Sauer (f. 1949), Tyskland. Tyskland. Triptyk en signerad, "Deckfarbe mit ölkreide", 1981, yttermått inklusive ram: 65x50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:08)

1407 7397  Blandteknik 4 st, Åke Lagerberg (f. 1927), Sverige. Yttermått inklusive ram: 10x10-31x26 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:38)

1407 2124  Blandteknik Kristina Bjuhr (f. 1944), Sverige. Katt, Monogramsignerad. Bladets mått: 24x15 c, yttermått inklusive ram: 41x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:13)

1407 7290  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad ER. Yttermått inklusive ram: 39x35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:53)

1407 7472  Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Signerad. Bladets mått: 37x23, yttermått inklusive ram: 47x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:53)

1407 6049  Blandteknik Torsten Föllinger (1922-2010), Sverige. Renhjord. Signerad. Blandteknik på pannå, 43x63 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:23)

1407 4497  Blandteknik Urban Engström (f. 1955), Sverige. Signerad a tergo "New York, Fläkt", 1991, yttermått inklusive ram: 28,5x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:55)

1407 2074  Blandteknik/collage Ulla-Britt Hede (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad -00, ca 72x70 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:57)

1407 2077  Blandteknik/collage Ulla-Britt Hede (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad -00, yttermått inklusive ram: 72x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:58)

1407 6439  Blyerts Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad. Motivet: 20x26cm, yttermått inklusive ram: 31x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:55)

1407 5127  Bojan med lock, Kina. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:13)

1407 7510  Bokhylla Bemålad. Bredd: 50, djup: 25 cm, höjd: 153 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:48)

1407 7314  Bokhylla Habitat. Plexiglas, rökfärgad, på hjul. Bredd: 50 cm. Djup: 42 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:40)

1407 7258  Bokhylla längd: 119 cm, djup: 32 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:19)

1407 7268  Bokhylleskåp Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Bra Bohag "Karl Anderssons", Teak, Skjutdörrar / skåpdel. Bredd: 135. Djup: 46 cm. Höjd: 180

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:55)

1407 7269  Bokhylleskåp Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Bra Bohag "Karl Anderssons", Teak, Skjutdörrar / skåpdel. Bredd: 135. Djup: 46 cm. Höjd: 180

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 21:13)

1407 7346  Bokhylleskåp Funkis, Betsad Björk. Bredd: 130, djup: 35 cm, höjd: 115 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:03)

1407 7512  Bord Bemålat. Bredd: 75, djup: 49 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:12)

1407 7112  Bord nyrokokostil. Bredd: 50 cm. Djup: 59 cm, höjd: 60 cm Så vitt jag kan se felfritt bortsett från

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:16)

1407 7279  Bord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 48, djup: 48 cm, höjd: 70 cm

1407 7364  Bord på hjul, Teak, 1950-tal. Bredd: 58, djup: 46 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:16)

1407 7343  Bordsfotogenlampsfot Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:41)

1407 7347  Bordslampa 1950/60-tal, EOS. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:39)

1407 7400  Bordslampa Alabaster. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:06)

1407 7340  Bordslampa Fd Fotogen, omkring 1900, glas och mässing. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:46)

1407 7409  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, mässing, No 2552. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:37)

1407 7266  Bordslampa Halvmånemodell, nutida. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:22)

1407 7380  Bordslampa höjd: 65 cm, Porslin, marmorerad. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:06)

1407 7168  Bordslampa Krom och lackerad metall. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:05)

1407 7129  Bordslampfot Omarbetad fotogenlampa. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:58)

1407 7494  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:18)

1407 7610  Bordspendyl Empire, förgylld brons. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:34)

1407 7201  Bordsspegel Järn. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:04)

1407 7016  Bordsur Tidigt 1900-tal. Längd: 20, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:44)

1407 7326  Borstar 4 st, silver. Längd: 16-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:59)

1407 7256  Boskåp 1920-30-tal, Bredd: 140. Djup: 30 cm, höjd: 150 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:45)

1407 7174  Byrå 1870/80-tal. Bredd: 86. Djup: 45 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:23)

1407 7593  Byrå 1880-tal, Valnöt. Bredd: 97, djup: 46 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:18)

1407 7506  Byrå 6-lådig. Bredd: 75, djup: 40 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:37)

1407 7587  Byrå England, Idegran. Bredd: 53 cm. Djup: 36 cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:49)

1407 6274  Byrå England, mahogny. Bredd: 65. Djup: 36 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:23)

1407 7244  Byrå England. Bredd: 55, djup: 40 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:49)

1407 7605  Byrå Italien. Bredd: 46. Djup: 35 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:06)

1407 7251  Byrå mahogny. Bredd: 85, djup: 47 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:51)

1407 7452  Byrå Med vitrin, Bredd: 107 cm. Djup: 48 cm, höjd: 97 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:59)

1407 7173  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 105, djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:46)

1407 6166  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 91, djup: 47 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:57)

1407 7428  Byst Ivar Höglund. Signerad, Götisk. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:56)

1407 7332  Chiffonjé nyrenässans, valnöt. Bredd: 107. Djup: 56 cm, höjd: 143 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:24)

1407 7306  Collage Robert Benson (f. 1939), Storbritannien. "Norma Jean", yttermått inklusive ram: 112x103 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:30)

1407 7571  Collier 18k guld, Bismarck, doserat, N S E Guldvaru Aktiebolag, köping, 1989. Längd: 46cm, vikt: 17,3g.

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1407 7547  Collier och armband. Kalevala Koru. Brons. Längd: 20-60cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:11)

1407 7549  Collier & armband silver, Mexico. Längd: 20cm-40cm, vikt: 175g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:56)

1407 7369  Damejeanner 2 st, bland annat Viresa. Höjd: 36-47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:49)

1407 7300  Damfickur 14k guld, i Etui, 1914. Diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:36)

1407 7458  Dekorelement Asien, 31x84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:04)

1407 7114  Divan Längd: 150 cm. Djup: ca 70 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:30)

1407 7624  Dockor + dockvagn & stol, modell äldre. Längd: ca 50 cm, höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:46)

1407 7115  Dockskåpsmöbler diverse, 1950-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:17)

1407 7277  Doktorsväskor 3 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:43)

1407 7253  Emmafåtölj Plysch

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:28)

1407 7230  Emmafåtöljer 4 st, 1880-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:06)

1407 7182  Emmastolar 3 st, 1880-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:23)

1407 6295  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 27/27. Motivet: 79x59, yttermått inklusive ram: 104x80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:52)

1407 7286  Etsningar 6 st, Stadsbilder, bladets mått: 34x44, oramade lösa blad. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:42)

1407 7334  Etsningar 6 st, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 20x26 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:48)

1407 7003  Fågelbad Byarum. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:37)

1407 7007  Färgetsning Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 35/75, daterad -76. Motivet: 36x50, yttermått inklusive ram: 54x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:14)

1407 7478  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 66/180. Motivet: 20x30, yttermått inklusive ram: 61x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:13)

1407 6007  Färgetsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 48/65, daterad -83. Oramat löst blad. Längd: 109 cm, djup: 79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:47)

1407 7459  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 19/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 21:05)

1407 7457  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 20/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:51)

1407 6005  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 23/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:53)

1407 8007  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 29/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

1407 7001  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 73/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:49)

1407 2167  Färgkrita Isa Quensel (1905-1981), Sverige. Monogramsignerad, daterad 1979. Motivet: 30x39cm, yttermått inklusive ram: 52x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:20)

1407 7262  Färglitografi 2 st, Mats Höjer. Signerad. Motivet: 43x37 cm, yttermått inklusive ram: 62x55 cm

1407 7432  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Kanna. Signerad, numrerad 185/250. Motivet: 25x34 cm. Yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:09)

1407 7473  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 37/100. Motivet: 75x52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:30)

1407 7163  Färglitografi Catrina Liljegren (f. 1962), Sverige. Signerad, daterad -93, ej numrerad, yttermått inklusive ram: 63x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:39)

1407 7164  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 164/200, daterad 81, bladets mått: 65x50, yttermått inklusive ram: 81x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:08)

1407 6432  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad 3/280 93, daterad "Waxholm. Motivet: 21x32cm, yttermått inklusive ram: 36x46cm

1407 6173  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 132/340. Motivet: 37x46, yttermått inklusive ram: 55x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:49)

1407 6174  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 143/325. Motivet: 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 55x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:51)

1407 7046  Färglitografi Hans Konnman (f. 1949), Sverige. Motiv från Ålands skärgård. Signerad, numrerad 14/75. Motivet innanför passepartout: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:19)

1407 7047  Färglitografi Hans Konnman (f. 1949), Sverige. Motiv från Ålands skärgård. Signerad, numrerad 18/75. Motivet: ca 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:33)

1407 6197  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 200/360, daterad -76, bladets mått: 64x49, yttermått inklusive ram: 78x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:13)

1407 7411  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, daterad 77. Motivet: 42x28, yttermått inklusive ram: 60x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:57)

1407 7532  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 3/40, daterad -76. Motivet: 20x28, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:43)

1407 7008  Färglitografi Lars-Gunnar Nordström (1924-2014), Finland. Signerad, numrerad 150/150. Motivet: 36x29, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:58)

1407 2244  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 99/250. Motivet: 59x49cm, yttermått inklusive ram: 82x68cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:14)

1407 7155  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Modisten. Signerad, numrerad 121/360. Motivet: 66x50, yttermått inklusive ram: 84x64 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:42)

1407 2202  Färglitografi Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 10/250. Motivet: 40x47, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:31)

1407 7451  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 30/100. Bladets mått: 56x76, yttermått inklusive ram. 71x90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:45)

1407 7453  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 30/100. Bladets mått: 56x76, yttermått inklusive ram. 71x90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:54)

1407 7448  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 30/100. Bladets mått: 56x76, yttermått inklusive ram. 71x90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:03)

1407 7449  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 30/100. Bladets mått: 76x56, yttermått inklusive ram. 90x71 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:49)

1407 7450  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 30/100. Bladets mått: 76x56, yttermått inklusive ram. 90x71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1407 6055  Färglitografi Verner Molin (1907-1980), Sverige. PT. Mörksuggor, Signerad, daterad 1950. Bladets mått: 28x39, yttermått inklusive ram: 46x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:46)

1407 7446  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket, daterad. Signerad, numrerad 49/1500. Motivet: 43x59, yttermått inklusive ram: 49x66 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:13)

1407 7477  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 47/99, yttermått inklusive ram: 31x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:06)

1407 6124  Färglitografier 2 st, BECK & JUNG, Sverige. (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljungberg, 1939-2007). Signerad, daterad 1978, yttermått inklusive ram: 65x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:29)

1407 7536  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, 360-upplaga. Motivet: 20x17 cm, yttermått inklusive ram: 36x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:33)

1407 7518  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15,5x15,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:27)

1407 6420  Fat & skål 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 20-25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:10)

1407 7351  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:10)

1407 7032  Fåtölj 1950-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:26)

1407 7422  Fåtölj 1960-tal.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:43)

1407 7383  Fåtölj Skinn, nutida

1407 7235  Fåtöljer Ett par, "Knolls Moderna Fåtöljer", 1950-tal. Bredd: 57 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:10)

1407 7379  Fåtöljer Ett par, Bambuimitation

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:35)

1407 7460  Fåtöljer ett par, Bodafors, Folke Ohlsson, 1961, brännstämplade

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:39)

1407 7205  Figuriner 6 st, Hummel. Höjd: 9-19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:01)

1407 7481  Figuriner 9 st, Hummel, Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 12-18cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:27)

1407 6229  Fiskbestick 26 delar, 13 + 13 delar, nysilver med gravyr "H" (16 st), Modell Rådhus. Längd: 18,5-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:12)

1407 7501  Fisktallrikar 8+ 1st. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:13)

1407 7170  Flaskor 4 st, modell äldre, bland annat "Lindgrens Punsch". Höjd: 23-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:18)

1407 7368  Flätade korgar 2 st. Längd: 38-80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:35)

1407 7283  Fotoalbum 4 st. Längd: ca 23 cm, höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:57)

1407 7203  Fotoram mässing. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:04)

1407 7288  Fotoramar 8 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:52)

1407 7113  Fruktservis fat + 6 assietter. Nittsjö. Glaserad keramik, dekori av blomster och växter i relief. Diameter: 18-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:15)

1407 7284  Fruktservis Pirkenhammer, 21+ 2 delar. Diameter: 19-23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:33)

1407 7121  Gitarr Sanchez. Längd: 97 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:17)

1407 7410  Glas 5 st. Snapsglas / starkvinsglas. Omkring 1800, Höjd: 11-17cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:58)

1407 7521  Glas Iittala, 2 olika modeller. Höjd: 5,5-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:17)

1407 6445  Glas Kosta Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. 15+ 3 st. Höjd: 17-19 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:20)

1407 6374  Glas på fot 40 delar, oliv, olika modeller. Höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:43)

1407 7426  Glasblock Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Signerad, 1960, glas, 20x20cm. Höjd: 5,5cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:32)

1407 7621  Glasfat Ett par, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Bladformade. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:55)

1407 7211  Glasservisdelar Reijmyre Glasbruk, 42 delar. Höjd: 7-18,5

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:24)

1407 7502  Golvlampa höjd: 138 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:06)

1407 7303  Golvlampa mässing. Höjd: 152

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:26)

1407 7445  Golvlampa Örsjö. Höjd: 152

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:28)

1407 7241  Golvlampa Teak, 1960-tal. Höjd: 153

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:09)

1407 7348  Golvlampa Teak. Höjd: 145

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:45)

1407 7436  Golvlampbord Trä, 1920-tal. Höjd: 167cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:47)

1407 7187  Golvur Mora, 1866. Höjd: 195 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:37)

1407 7424  Golvvas Bornholm, Danmark. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:57)

1407 7127  Grafiskt blad Cole Morgan (f. 1950), USA. "Lift Anteus II". Signerad, numrerad, daterad 1978. Bladets mått: 62x46 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:53)

1407 7081  Grafiskt blad Gicléetryck, Anna Essipova, "Uggla". Signerad, numrerad 20/50. Oramat löst blad, 28x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:23)

1407 7094  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Pridehorse". Signerad, numrerad 1/100, oramat löst blad, bladets mått: 37x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:03)

1407 7086  Grafiskt blad Gicléetryck, Birgitta Månsson, "Dansös". Signerad, numrerad 33/100. Oramat löst blad, 3340x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:42)

1407 7085  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Cows". Signerad, numrerad 21/100, oramat löst blad, 28x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:35)

1407 7101  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Zebrahug". Signerad, numrerad 63/100, ca 15x17 cm, yttermått inklusive ram: 22x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:25)

1407 7080  Grafiskt blad Gicléetryck, Ingvar Nilsson, "Sjötomt". Signerad, numrerad 20/40. Oramat löst blad, 28x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:20)

1407 7100  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Fullmoon". Signerad, numrerad 3/100, ca 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 23x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:21)

1407 7099  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Moss". Signerad, numrerad 74/100, ca 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 28x35 cm

1407 7214  Gravyrer 10 st, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 13x8

1407 7324  Hallmöbel Byrå + spegel. Kina. Dekor av blommor, fåglar och växter. Bredd: 80cm (byrå). Djup: 35 cm (byrå). Höjd: 80 cm (byrå). Spegel: 110x50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:45)

1407 7388  Hängskåp Teak. Bredd: 90, djup: 27 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:49)

1407 7275  Hattask Läder. Längd: 38 cm, höjd: 30 cm, djup: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:09)

1407 7353  Herrbetjänt höjd: 108 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:51)

1407 7375  Herrbetjänt med byxpress. Höjd: 110

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:32)

1407 7491  Hörnskåp Med vitrin. Bredd: 86 cm. Djup: 47 cm, höjd: 177 cm, nyckel

1407 7611  Hörnvitrinskåp England, Idegran. Höjd: 91 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:52)

1407 7581  Ikon 1800-tal, träpannå, 17,5x14 cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1407 7289  Ikon 39x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:07)

1407 7418  Industristol höj- och sänkbar.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:33)

1407 7307  Kaffekanna silver, importstämpel, bruttovikt: 800 g. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:34)

1407 7017  Kaffekoppar 6 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:54)

1407 7483  Kaffeservis ca 30 delar, Rosenthal, Maria.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:53)

1407 7362  Kaffeservis Rosenthal, 19 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:31)

1407 7312  Kandelaber/ljusstake Dresden;, höjd: 26-42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:59)

1407 7034  Kärl 3 st. Höjd: 17-27, lergods / trä

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:32)

1407 7229  Karmstol + 3 st stolar, 1880-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:15)

1407 7612  Karmstolar Ett par, design: Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Skinndynor

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:14)

1407 7503  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:21)

1407 7575  Karusellbokhylla England, Idegran. Bredd: 48 cm. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:54)

1407 7298  Kaviarskål + Kabaret, nysilver och glas. Längd: 39, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:35)

1407 7322  Kelim 98x155 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:09)

1407 6253  Kista / skåp Jungfer Luhtzia Holthausen, år 1768. Med lådor, Bredd: 174 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:19)

1407 7249  Klaffbord 1890-tal, Bemålat. Bredd: 46+ 2x24, djup: 99 cm, höjd: 78 cm

1407 7382  Klaffbord med låda, 1800-tal, England. Bredd: 32 + 2x18, djup: 52 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:33)

1407 7305  Klocka + skål, mässing. Diameter: 23, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:44)

1407 7467  Konsolbord + Vägghylla, Bodafors. Bredd: 155. Djup: 22-36. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:44)

1407 7442  Konsolbord Gustaviansk stil, med låda. Bredd: 84 cm. Djup: 42 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:16)

1407 5502  Konsolbord nyrokoko, 1800-tal, marmorerad träskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:46)

1407 7486  Konstglas Flygsfors. Signerad, -55. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:31)

1407 7333  Köpmansdisk/sidebord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 212. Djup: 75 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:31)

1407 7301  Koppar 2 st, Empire, bland annat B&G. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:09)

1407 6222  Kopparstick Axel Herman Hägg (1835-1921), Sverige. Signerad, Sicilien, 70x47, yttermått inklusive ram: 100x84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:46)

1407 7181  Korgar 4 st, flätade. Bredd: 29-55 cm. Djup: 20-34 cm, längd: 40-80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:02)

1407 7240  Korgstol

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:35)

1407 6388  Korgstol Bruka Design

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:40)

1407 7202  Kuverttallrikar 3 st, Rosenthal. Diameter: 27,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:50)

1407 6131  Låda med sockerhacka, "KMD 1780". Längd: 30, djup: 27 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:15)

1407 7490  Lampbord Ett par, glas och mässing. Bredd: 60 cm. Djup: 60 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:05)

1407 5508  Lampetter Ett par, med prismor. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:21)

1407 7273  Leksaksbil Distler Electromatic 7500, West Germany. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:11)

1407 7468  Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Oldenburgs Studio (Ghost edition). Signerad, numrerad 11/19. Bladets mått: 100x127 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:57)

1407 7196  Ljuskrona barockstil. Höjd: 75, lösa prismor

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:17)

1407 5058  Ljuskrona höjd: 60 cm

1407 7193  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:40)

1407 7010  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:55)

1407 7234  Ljusstakar 2 st, mässing. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:11)

1407 7519  Ljusstakar 6 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-18 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:33)

1407 6372  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, Gustaviansk stil. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:42)

1407 6025  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:56)

1407 7233  Ljusstakar Gusum. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:32)

1407 6320  Ljusstakar Nils Eric Justelius, 1800-tal, ett par, empire, Tenn. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:42)

1407 7171  Ljusstake Konstglas, "Charlotta" Timo Sarpaneva, Iittala. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:29)

1407 6319  Lockurna Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:30)

1407 7166  Malmkrona Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:28)

1407 7231  Malmkrona omkring 1900. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:39)

1407 7485  Mapp Théo Tobiasse (f. 1927), "The Song of songs of king Solomon". 6 st. Signerade. Yttermått inklusive ram: 78x57 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1407 7243  Matbord England med klaff. Bredd: 60+ 2x32, djup: 113 cm, höjd: 70 cm

1407 7116  Matbord England. Delad, tredelad- respektive fyrdelad fot. Två iläggsskivor a 54 cm. Bredd: 102 cm, Längd 160-350 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:01)

1407 6180  Matbord Gustaviansk stil. Bredd: 150. Djup: 86 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:12)

1407 7438  Matbord Med klaff, 1950-tal, teak. Bredd: 132 + 60 cm. Djup: 80 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:08)

1407 7455  Matbord Med rotting/glas, Gustaviansk stil. Diameter: 700cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:38)

1407 7469  Matsalsgrupp 5 delar. Längd: 171, djup: 107 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:08)

1407 7596  Matsalsgrupp 7 delar, Rokokostil, mahogny. Längd: 140cm, bredd: 100cm, höjd: 74cm, 2 st, iläggsskivor, 48x2cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:09)

1407 6278  Matsalsgrupp 9 delar, England 6 + 2 + 1. Längd: 158, djup: 100 cm, höjd: 76,2 st ilägg a 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:19)

1407 7227  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 6 delar. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 73 + iläggx50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:19)

1407 7331  Matsalsgrupp Rokokostil, 7 delar. Diameter: 110, höjd: 73 + 3 iläggx40 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:39)

1407 7242  Matsalsskåp design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 96, djup: 41 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:21)

1407 7528  Matservisdelar 45 del ca, Rörstrand

1407 7479  Matservisdelar ca 42 delar, Rörstrand Moon.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:29)

1407 5146  Matservisdelar Ca 85 delar, "Spode's Byron", Copeland Spode, England

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:26)

1407 7309  Matservisdelar Gustavsberg, Hagtorn, 33 del

1407 7572  Matta 220x285 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:25)

1407 7321  Matta orientalisk, 105x165 cm

1407 7597  Matta orientalisk, 105x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:34)

1407 6290  Matta Orientalisk, 120x154cm

1407 7329  Matta orientalisk, 121X186 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:15)

1407 6354  Matta Orientalisk, 126x189 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:45)

1407 7320  Matta orientalisk, 134x180 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:02)

1407 7318  Matta orientalisk, 140x190 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:58)

1407 5536  Matta Orientalisk, 140x190cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:37)

1407 7316  Matta orientalisk, 143x225 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:22)

1407 5290  Matta Orientalisk, 150x195cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:09)

1407 6215  Matta orientalisk, 150x200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:32)

1407 6292  Matta Orientalisk, 160x196cm

1407 7615  Matta Orientalisk, 53x73cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:29)

1407 7595  Matta orientalisk, Bochara, 155x230 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:49)

1407 7589  Matta Orientalisk, Galleri, 77x288cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:49)

1407 7470  Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 83x224 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:54)

1407 6407  Matta orientalisk, Hamadan, 110x306 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:11)

1407 5433  Matta Orientalisk, Isfahan Baktiari, 217x315 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:58)

1407 6313  Matta Orientalisk, Patchwork, 230x310cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:25)

1407 7609  Matta orientalisk, Sarough Mir, 308x422 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:50)

1407 7302  Miniatyrer 2 st, med delvis silverramar. Höjd: 7-8 cm, Vikt: ca110 g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:31)

1407 7408  Mjölkkanna höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:25)

1407 6224  Oljemålning + ETSNINGAR, 1 + 9 st, Selma Daffré (1951), Brasilien, Signerade, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:50)

1407 6394  Oljemålning Bengt Andersson. Signerad, daterad 66, "Sommarlandskap". Olja på duk, 30x60, yttermått inklusive ram: 32x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:55)

1407 7220  Oljemålning Bengt Händel (1925-2006), Sverige. "Akademibron, Uppsala". Signerad. Olja på duk, 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:53)

1407 7219  Oljemålning Bengt Händel (1925-2006), Sverige. Älvsjö (långsjön). Signerad. Olja på pannå, 46x68, cm. Yttermått inklusive ram: 60x82 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 21:03)

1407 7216  Oljemålning Bengt Händel (1925-2006), Sverige. Stilleben. Ej signerad. Olja på pannå, 68x47 cm, yttermått inklusive ram: 83x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:20)

1407 6363  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Riddarholmskanalen. Signerad. Olja på duk, 22x27, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:09)

1407 7188  Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på duk, 47x70 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:38)

1407 6187  Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, Kyrkgränd, Trosa. Olja på duk, 27x35, yttermått inklusive ram: 48x55 cm

1407 5455  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad, daterad 1922. Olja på pannå, 26x34, yttermått inklusive ram: 33x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:38)

1407 2249  Oljemålning Ella Hägg-Bolin (1872-1954), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1933. Olja på duk, 47x40, yttermått inklusive ram: 59x52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:34)

1407 6365  Oljemålning Ella Hägg-Bolin (1872-1954), Sverige. Ljugarn, Gotland. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 36x44

1407 6056  Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Sagomotiv. Signerad. Olja på pannå, 35x48, yttermått inklusive ram: 45x59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:50)

1407 7037  Oljemålning Folke Ricklund (1900-1986), Sverige. Västerbottensfjällen. Signerad, daterad -76. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:47)

1407 7367  Oljemålning Gertrud Wråke-Lindquist (1905-1996), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 45x56, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:23)

1407 6066  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. "Från Atelien". Signerad. Olja på duk, 60x73, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:30)

1407 4527  Oljemålning Gustaf Carleman (1821-1911), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1899. Olja på duk, 81x117 cm, yttermått inklusive ram: 107x143 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:18)

1407 7590  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på pannå, 13x25, yttermått inklusive ram: 18x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:05)

1407 2169  Oljemålning Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Signerad, daterad 47, landskap. Olja på duk, 29x40cm, yttermått inklusive ram: 40x51cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:32)

1407 7440  Oljemålning Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Monogramsignerad 47, innergård. Olja på duk på pannå, 19x15, yttermått inklusive ram: 33x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:51)

1407 7005  Oljemålning Holger Almqvist (1907-1978), Sverige. "bondgård i Vik". Signerad. Olja på pannå, 35x52, yttermått inklusive ram: 42x60 cm

1407 7006  Oljemålning Holger Almqvist (1907-1978), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:16)

1407 7373  Oljemålning John Malm, Signerad, Hamnparti Seine, Rouen. Olja på duk på pannå, 60x60, yttermått inklusive ram: 71x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:56)

1407 7606  Oljemålning Johnny Oppenheimer (1923-2005), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x32cm, yttermått inklusive ram: 57x44cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:45)

1407 7439  Oljemålning Karin Ögren (f. 1956), Sverige. Signerad a tergo, daterad 1989, ca 26x30 cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:46)

1407 6179  Oljemålning Karl Larsen, Monogramsignerad KL, strandkant. Olja på duk, 30x45, yttermått inklusive ram: 44x60 cm

1407 2161  Oljemålning Kerstin Lundberg. Flicka med kruka. Signerad. Olja på pannå, 64x31 cm. Yttermått inklusive ram: 70x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:29)

1407 6281  Oljemålning Kopia, Kustbild. Signerad. Olja på duk, 92x71, yttermått inklusive ram: 120x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:24)

1407 6137  Oljemålning kopia, Monogramsignerad, Religiöst motiv. Olja på duk, 26x20, yttermått inklusive ram: 56x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1407 7267  Oljemålning Kristian Anderberg (1881-1955), Sverige. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 80x64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:47)

1407 7136  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "hantverkarlänga, Husqvarna". Olja på duk, 60x74, yttermått inklusive ram: 75x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:13)

1407 7139  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "måsberget". Olja på duk, 49x68, yttermått inklusive ram: 70x90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:53)

1407 7145  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, "Storvilt". Olja på duk, 64x90, yttermått inklusive ram: 84x110 cm

1407 7135  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, daterad 44, Karoliner. Olja på duk, 65x82, yttermått inklusive ram: 85x102 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:41)

1407 7138  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, daterad 83, Kråkor. Olja på duk, 91x64, yttermått inklusive ram: 115x89 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:50)

1407 7142  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, daterad 96, bro. Olja på duk, 58x83, yttermått inklusive ram: 79x103 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:33)

1407 7143  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Signerad, daterad Kongo 63, "storvilt". Olja på duk, 34x64, yttermått inklusive ram: 47x77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:40)

1407 7144  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. Triptyk, Sod Kenya 63. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x204 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:03)

1407 7151  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010). Signerad, "Maskrosor". Olja på duk, 36x29, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:59)

1407 2226  Oljemålning Lena Vishutkina, "Båtar vid stranden". Signerad. Olja på duk, 49x69, yttermått inklusive ram: 68x88 cm

1407 7568  Oljemålning M Stephaejov. Signerad, pianospel. Olja på duk, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 58x69cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:37)

1407 2006  Oljemålning Mai-Britt Palmroth (1930-2020), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 46x38cm, yttermått inklusive ram: 48x40cm

1407 2078  Oljemålning Margit Bergquist (1903-1987), Sverige. Badande kvinnor. Signerad. Olja på duk, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 30x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:02)

1407 2118  Oljemålning Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 73x64 cm, oramad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:18)

1407 2100  Oljemålning Marie-Louise Stolpe (1835-1915), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1891. Olja på duk, 57x42 cm, yttermått inklusive ram: 73x59 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:39)

1407 2040  Oljemålning Märta Gustafson Wennlund. Sjömack. Signerad, daterad -52. Olja på pannå, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 66x77cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:29)

1407 2010  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. På parkbänken. Signerad. Olja på duk, 40x32, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:39)

1407 6127  Oljemålning Natalie Bazhenova, "Minne". Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 65x56 cm

1407 7157  Oljemålning Nils Hammarström (1929-1983), Sverige. "Ornitologen". Signerad, 1959. Olja på pannå, 67x33 cm, yttermått inklusive ram: 74x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:09)

1407 2193  Oljemålning Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Signerad. Olja på duk, 88x115cm, yttermått inklusive ram: 103x130cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:54)

1407 7217  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Monogramsignerad, "kopp krusbär". Olja på pannå, 21x32, yttermått inklusive ram: 31x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:17)

1407 7435  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, Signerad Maris. Olja på pannå, 43x34, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:46)

1407 7429  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad GS, 1888, uppfodrad duk, Landskap med kor. Olja på duk, 31x40, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:20)

1407 6430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, interiör. Olja på pannå, 34x28cm, yttermått inklusive ram: 49x43cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:34)

1407 7539  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, skärgårdsmotiv. Olja på pannå, 48x62, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:31)

1407 7162  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 39x49 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:21)

1407 6395  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 52, man på gård. Olja på pannå, 37x46, yttermått inklusive ram: 50x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:57)

1407 6392  Oljemålning Stig Trägårdh (1914-1997), Sverige. "Rött berg". Signerad, daterad -66. Olja på duk, 76x68, yttermått inklusive ram: 82x75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:49)

1407 3344  Oljemålning Susi Ekfeldt-Dackheim (f. 1954), Sverige. "Månsken". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:39)

1407 7236  Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Signerad. Olja på duk, 38x51, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:34)

1407 2083  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:29)

1407 2142  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Signerad, porträtt. Olja på pannå, 55x46cm, yttermått inklusive ram: 69x60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 21:00)

1407 7551  Örhängen 18k guld. Längd: 0,5cm, vikt: 1g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:38)

1407 6339  Örhängen 18K vitguld, Ett par. Vikt: 3,4g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:03)

1407 7505  Pall Snörsits. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:24)

1407 7634  Papperkorg trä, Servex. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:02)

1407 6204  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:30)

1407 7215  Parti silver ca 25 delar, ca 470 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1407 6133  Pastell Carl Brandt. Signerad, daterad -94, man i eka. Motivet: 18x48, yttermått inklusive ram: 35x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:20)

1407 7285  Pastell Damporträtt, 20x15, yttermått inklusive ram: 34x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:01)

1407 5159  Pelarbord 1800-tal. Diameter: 70, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:56)

1407 7631  Pigtittare Teak, 1960/70-tal. Längd: 35, djup: 15 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:02)

1407 7629  Plunta Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:01)

1407 7276  Portföljer diverse, 9 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:43)

1407 7185  Pottskåp Nyrokoko med stenskiva. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:36)

1407 7608  Prakturna Rörstrand, Majolika. Längd: 47. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:54)

1407 7530  Prydnadsföremål 4 delar, sten / kristall. Höjd: 6-17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:30)

1407 7402  Punschkoppar 5 st, silver, ca 150 g. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:41)

1407 7131  Ram ramens innermått: 58x77cm, yttermått inklusive ram: 81x100cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:25)

1407 7039  Ramar 3 st, yttermått inklusive ram: 28x42 - 33x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:20)

1407 7274  Resväskor 7 st, Äldre

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:41)

1407 7548  Ring 18K vitguld, stl17, med diamant, 1x0,10ct. Vikt: 6,2g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:00)

1407 7513  Saigkorg längd: 42 cm, djup: 34 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:06)

1407 7441  Salongsbord Längd: 102 cm. Djup: 66 cm, höjd: 66 cm

1407 7270  Salongsbord Tidigt 1900-tal, Emil Jansson, Helsingborg, etiketterad, mahogny, intarsia. Bredd: 90, djup: 64 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:17)

1407 7509  Satsbord 2 delar, mahogny. Höjd: 62-68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:08)

1407 6317  Satsbord 3 delar, kakel. Bredd: 51 cm. Djup: 36cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:28)

1407 7504  Satsbord 3 delar, mahogny. Höjd: 44-52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:26)

1407 7189  Sekretär Louis XV-stil. Bredd: 88. Djup: 36 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:22)

1407 7476  Serveringsvagn design: Thomas Sandell för IKEA, 2017. Längd: 65 cm, djup: 40 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:05)

1407 6226  Serveringsvagn Längd: 88 cm. Djup: 46 + 15x2 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:10)

1407 6235  Serveringsvagn mahogny. Längd: 78, djup: 50 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:30)

1407 7604  Servisdelar 30 delar, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Koka Blå, Rörstrand. Bland annat kaffe. Porslin, dekor med blå rand på vit botten

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:14)

1407 7158  Servisdelar 5 delar, Orrefors, Maja. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:22)

1407 7600  Servisdelar 6 delar, Måsen, Bing & Grøndahl. Längd: 25cm, diameter: 9-20cm, höjd: 7-16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:56)

1407 7213  Servisdelar 8 delar, "Seafare", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur

1407 7237  Servisdelar England, Woods/Woodland, ca 90 del

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:02)

1407 7361  Servisdelar Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, ca 20 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:18)

1407 7360  Servisdelar Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, 7 delar. Diameter: 19,5-36, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:39)

1407 7434  Sideboard Asien, 115, djup: 35 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:10)

1407 7570  Sideboard mahogny. Längd: 120, djup: 36 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:34)

1407 6115  Silver diverse, 10 delar, besick + 1 saltkar. Längd: 7,5-15 cm. Diameter: 3,5 cm. Vikt: ca 130 g

1407 7529  Silverplaketter / medaljer / frimärken diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:07)

1407 7130  Skål rutslipad kristall, båtformad. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:06)

1407 7169  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 26, djup: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:48)

1407 7247  Skål på fot Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 30, höjd: 27 cm

1407 7499  Skålar 2 st, Gustavsberg. Diameter: 16-22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:15)

1407 6375  Skålar Ett par, cloisonné, diameter: 13, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:45)

1407 7562  Skänk K A Roos, "Sofiero". Bredd: 182. Djup: 38 cm. Höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:53)

1407 7265  Skåp 1700-tal, delvis originalmålning. Bredd: 106, djup: 45 cm, höjd: 220 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:51)

1407 5393  Skåp Franska Liljor, Bredd: 91 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 200 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:38)

1407 7354  Skåp Gustaviansk stil. Bredd: 110. Djup: 40 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:08)

1407 7263  Skeppsklocka på träbit från "Riksvasa", mässing. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:54)

1407 7012  Skomakarlampa Höj / sänkbar, tidigt 1900-tal, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:05)

1407 7299  Skrin mahogny. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:25)

1407 7028  Skrin Metall, "1960". Längd: 22, djup: 18 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:48)

1407 6214  Skrivbord 1800-tal. Bredd: 147, djup: 82 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:31)

1407 7387  Skrivbord med hurts & klaff, Teak. Bredd: 130+ 45, djup: 80 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:54)

1407 7465  Skrivbord nyrenässans. Bredd: 140 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:31)

1407 7264  Skrivbordslampa höjd: 42cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:05)

1407 7372  Skulptur + skål, 2 delar, Asien. Höjd: 42 cm, Dia 33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:03)

1407 6154  Skulptur 2 delar, skulptör, koppar / glasdroppe. Höjd: 60-134 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:51)

1407 7160  Skulptur Arabia, design: Howard Smith, "Runfree", Selma. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:36)

1407 7159  Skulptur Arabia, design: Howard Smith, "Runfree", Teo. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:35)

1407 7221  Skulptur Elsie Dahlberg (1916-2005), Sverige. "Galjonsfigur". Signerad, på sockel. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:50)

1407 6128  Skulptur Eric Ståhl (1918-1999), Sverige. "Margit". Signerad, daterad 1978, bemålad gips, höjd: 60 cm

1407 7232  Skulptur Esther Eppens, Signerad, Balinesiska. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:35)

1407 6108  Skulptur Fiskande pojke. Signerad B More. Brons, på stensockel. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:31)

1407 7425  Skulptur Gustavsberg Parian. Höjd: 29cm

1407 7489  Skulptur höjd: 32cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:07)

1407 7401  Skulptur keramik, figur. Längd: 29 cm

1407 7517  Skulptur Lana Matusa, Island, keramik. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:24)

1407 7378  Skulptur i glas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Fisk. Längd: 43, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 21:05)

1407 7617  Skulpturer 2 st, Man & kvinna. Höjd: 42-66cm

1407 6177  Slagbord Ek, 1800-tal. Bredd: 37+ 2x42. Djup: 95 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:58)

1407 7569  Snurrfåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Rondino", Swedese

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1407 7419  Soffa + fåtölj, 2 delar, Louis XV-stil. Bredd: 79-185 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:44)

1407 7437  Soffa 1950-tal, fällbar karm. Längd: 175cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:57)

1407 7464  Soffa Bodafors, Folke Ohlsson. 1961, brännstämplad, omklädd, Längd: 190 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:01)

1407 7573  Soffa Howardmodell. Längd: ca 240

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:18)

1407 7607  Soffa Rokokostil. Längd: 186cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:49)

1407 7153  Soffbord + telefonhylla, 2 delar, Stringmodell, teak / metall. Bredd: 35-62, djup: 35x20, höjd: 14-51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:55)

1407 7421  Soffbord 1950-tal, teak, mässingsskodd. Bredd: 120, djup: 60 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:28)

1407 7350  Soffbord 1960-tal, Teak. Bredd: 135, djup: 55 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:45)

1407 7563  Soffbord design: Anika Reuterswärd, "Anika". Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:24)

1407 7466  Soffbord Galotti&Radice. Glas, på hjul. Bredd: 80 cm. Djup: 76 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:36)

1407 7330  Soffbord Grange. Bredd: 130, djup: 81 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:42)

1407 7391  Soffbord mahogny, med tidningshylla. Bredd: 66, djup: 54 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:15)

1407 7030  Soffbord nutida, "Pexus Möbler", diameter: 75, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:53)

1407 7420  Soffbord rokokostil. Glasskiva, Bredd: 117. Djup: 62 cm, höjd: 42 cm

1407 6391  Soffbord Teak. Diameter: 90, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:47)

1407 7390  Soffbord Underrede i krom, glasskiva. Bredd: 105 cm. Djup: 105 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:58)

1407 7386  Spegel 1920-tal, 120x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:10)

1407 7024  Spegel 1950-tal, 86x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:27)

1407 7023  Spegel 1950-tal, teak, 54x34 cm

1407 7156  Spegel 1950/60-tal, Teak, 95x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:32)

1407 7022  Spegel 1960-tal, teak, 107x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:17)

1407 7167  Spegel 3 delad, Teak, 60x79 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:48)

1407 6303  Spegel Empirestil, 97x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:04)

1407 6157  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, senare glas, 78x59 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:19)

1407 7278  Spegel mahogny, Karl Johan, 93x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:25)

1407 6398  Spegel mässing. Diameter: 46, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:04)

1407 7515  Spegel nutida, 113x35 cm

1407 6370  Spegel Nyrokoko, 73x68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:36)

1407 6120  Spegel rokokostil, sent 1900-tal, 93x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:50)

1407 7381  Spegel Tenn, 48x26 cm

1407 7537  Spegel trä och metall, 88x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:25)

1407 7245  Spelbord mahogny. Bredd: 79, djup: 2x40 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:13)

1407 6234  Spelbord mahogny. Bredd: 90, djup: 45x2 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:30)

1407 6309  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:22)

1407 6352  Spelbord Sengustavianskt, mahogny. Bredd: 88 + 2x44. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:40)

1407 7184  Stegpall 1950-tal. Längd: 60 cm, djup: 30 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:19)

1407 7191  Stol "Eros", Philippe Starck för Kartell, plexiglas / vitmetall

1407 7054  Stolar 10 st, Gustaviansk stil. Höjd: ca 93 cm, sitthöjd ca 43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:02)

1407 7393  Stolar 2+ 2 st, 1950-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:32)

1407 6178  Stolar 4 st, 1800-tal

1407 7338  Stolar 4 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, rödmålade

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:47)

1407 7423  Stolar 7st, 50/60-tal

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:18)

1407 6360  Stolar Ett par, 1800-tal, mahogny, intarsia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:55)

1407 6349  Stolar Ett par, Gustaviansk stil, Mahogny / mässingsdekor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:34)

1407 7161  Stringhylla 1 okt, nytt i kartong. Bredd: 60, djup: 15 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:57)

1407 7463  Stringhylla Teak, 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:42)

1407 7029  Supkoppar 10 st, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna, Förgyllda. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:43)

1407 7176  Sybord pelarfot, mahogny. Bredd: 57, djup: 41 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:22)

1407 7416  Syltkrukor 5 st, bland annat Höganäs. Höjd: 11-16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1407 6357  Taburett Gustaviansk, kompletterad. Längd: 54 cm, djup: 44 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:50)

1407 7507  Taburett Rokokostil. Längd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:44)

1407 7635  Takarmatur 1960-tal, teak. Höjd: 64, längd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:26)

1407 6298  Takarmatur 5-armad. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:52)

1407 7407  Takarmatur Glas/koppar. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:41)

1407 7025  Takarmatur Glaskupa / mässing. Höjd: 32 cm

1407 7633  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, etiketterad, metall, diameter: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:13)

1407 7344  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:36)

1407 7336  Takarmatur Jugend, Koppar. Längd: 43, djup: 43 cm, höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:40)

1407 5165  Takarmatur Maria Theresia. Diameter: 67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:50)

1407 6237  Takarmatur Mässing med glaskupa, höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:32)

1407 6389  Takarmatur Mässing med glaskupor. Diameter: 65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:43)

1407 7363  Takarmatur mässing. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:24)

1407 7192  Takarmatur med prismor, korgbotten. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:22)

1407 7198  Takarmatur med prismor, korgbotten. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:48)

1407 7345  Takarmatur med prismor. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:18)

1407 6409  Takarmatur Med prismor. Höjd: 39cm

1407 7365  Takarmatur Orrefors. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:37)

1407 7257  Takarmatur Senjugend. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:30)

1407 5516  Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:45)

1407 1032  Takarmaturer Ett par, Fredrik Matsson, modell: Zero, opalglas. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:18)

1407 7618  Takarmaturer ett par, prismor. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:21)

1407 7630  Tallrikar + assietter & skål, 14 delar, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Diameter: 15-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:49)

1407 7413  Tallrikar 12st, KB. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:10)

1407 7033  Tallrikar 3 st, omkring 1800. Diameter: 22-23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 21:01)

1407 7558  Tallrikar 6 st, Rörstrand. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:22)

1407 6272  Tamburmajor Gemla, "Stången". Höjd: 192cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:13)

1407 7293  Tavelram 1800-tal, yttermått inklusive ram: 64x61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:55)

1407 7271  Tavla Pojke med fågelbo. Sidenbroderi, "1811", 16x13 cm. Yttermått inklusive ram: 25x22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:59)

1407 7297  Tazzas ett par, brons, Empire. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:08)

1407 7527  Tekoppar + assietter, 6 + 6 delar, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:49)

1407 7295  Terrin med lock, Blåvit, Kina. Längd: 31, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:16)

1407 7371  Terrin med lock, Porslin. Längd: 36, höjd: 25 cm

1407 6220  Terrin med lock. Kina, 1900-tal. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:40)

1407 7531  Teskedar 6 st, silver, Finland. Vikt: ca 55g. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:58)

1407 7183  Tidningsställ England. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:35)

1407 7511  Trädgårdsgrupp 3 delar, Bord + 2 fällstolar. Diameter: 50, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:57)

1407 7508  Trädgårdsgrupp 3 delar, Bord + karmstolar. Diameter: 80, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:10)

1407 7443  Trädgårdssoffa längd: 160 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:46)

1407 6158  Trädgårdsstolar 4 st, Artur Lindqvist, A2, Grythyttan Stålmöbler. Dynor medföljer

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:25)

1407 7414  Traktörpannor 4 st, bland annat Frankrike. Diameter: 1-26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:54)

1407 6074  Traktörpannor 6 st, Koppar. Längd: 14,5-30 cm, djup: 14,5-18 cm, höjd: 4-7 cm

1407 7497  Träskulptur Africana. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:50)

1407 7238  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, Liljor i parken. Motivet: 25x19, yttermått inklusive ram: 32x24 cm

1407 7586  Tyg Firma Svenskt Tenn, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Elefanter. Längd: 53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:39)

1407 7574  Tyg Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Anakreon, Längd: ca 280cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:24)

1407 7580  Tyger 4 st, Tampella, Finland. Längd: ca 60cm

1407 7035  Väggarmaturer Ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Koppar. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:30)

1407 7036  Väggarmaturer Ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Koppar. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:46)

1407 7591  Vägghylla Stringmodell, tre hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:51)

1407 7412  Vägglyster 1+ 1st, med prismor. Höjd: ca 40c

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:48)

1407 6310  Väggmatta Bochara, semiantik, 123x80cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:22)

1407 7359  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur Väggplattor, Gustavsberg 1967-1972. Målad och glaserad stengodslera, ca 28x17cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:29)

1407 7349  Väggur sen 1800-tal. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:52)

1407 6261  Vas + flaskcoasters, 5 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 6-9. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:46)

1407 7405  Vas glaserad stengodslera. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:38)

1407 7632  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, II-sortering. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:12)

1407 7355  Vas Gustavsberg. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:41)

1407 7498  Vas höjd: 36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:51)

1407 6321  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:33)

1407 7200  Vas Kina, 1800-tal. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:39)

1407 6122  Vas Kina. Höjd: 25,5

1407 7543  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:27)

1407 7308  Vas Rosenthal. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:14)

1407 6259  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Grazia, Gustavsberg, stengods, vit carraraglasyr med målad silverdekor av figurer, Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:44)

1407 5507  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:20)

1407 6146  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 16 cm

1407 7370  Vaser ett par, Orientaliska. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:59)

1407 7495  Vinglas 12st. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:14)

1407 7313  Vinglas 8 st. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:35)

1407 7561  Vitrinskåp Englesson, "Stockholm". Bredd: 150, djup: 48 cm, höjd: 228 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:30)

1407 7310  Vitvinsglas 9 st. Höjd: 16 cm

1407 7520  Ytterfoder 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ansikten, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Höjd: 13-25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:02)

1407 7523  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 21-26. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:16)

1407 7493  Ytterfoder Ett par. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:47)

1407 7492  Ytterfoder Ett par. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:19)