Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 april 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1537 1016  Armband 18k guld, med diamanter, 48xca0,01ct. Längd: 20cm, vikt: 38,7g

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:26)

1537 1021  Bordsur 1800-tal, Dekor med putti, brons / mässing / marmor, Urverket märkt "Medaille D argent, 1855". Längd: 33 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 26 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:19)

1537 1014  Collier 18k guld, med lila stenar. Längd: 45cm. Vikt: 47,7g, etui medföljer

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:52)

1537 1015  Collier & örhängen 18k guld, Lapponia, med diamanter, 6xca0,05ct. Längd: 42cm, vikt: 16,3g

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:30)

1537 1006  Fåtölj Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "Svanen", Fritz Hansen, Danmark. Helstoppad snurrfåtölj med tygklädsel. Centralfot av aluminium. Etikettmärkt Republic of Fritz Hansen Design: Arne Jacobsen Made in Denmark 2000. Sitthöjd: ca 39 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:48)

1537 1007  Fåtölj Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "Svanen", Fritz Hansen, Danmark. Helstoppad snurrfåtölj med tygklädsel. Centralfot av aluminium. Etikettmärkt Republic of Fritz Hansen Design: Arne Jacobsen Made in Denmark 2000. Sitthöjd: ca 39 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:28)

1537 1029  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva hög, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1959. Brännstämplad. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:46)

1537 1002  Karmstolar ett par, Gustavianska, bemålade, etikettmärkta

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:48)

1537 1009  Klaffbord Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 1133. Bredd: 81 + 2x31. Djup: 40 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:43)

1537 1003  Matta orientalisk, Kerman, tidigt 1900-tal, ca 240x345 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:30)

1537 1031  Oljemålning Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Signerad, strandbild. Olja på duk, 47x70 cm, yttermått inklusive ram: 62x88 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)

1537 1005  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figur. Signerad, oramad. Olja på duk, 86x52 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)

1537 1026  Oljemålning Frederick Georg Cotman. Signerad, daterad 1902, "Early Morning". Olja på duk, 38x53 cm, yttermått inklusive ram: 45x61 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:19)

1537 1025  Oljemålning Olof Hermelin (1827-1913), Sverige. Signerad, Motiv från Norrby, Kalmar. Olja på duk, 55x33 cm, yttermått inklusive ram: 67x45 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:29)

1537 1027  Oljemålning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1933, Segelfartyg. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:48)

1537 1030  Oljemålning Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, Komposition. Med silverplakett, Olja på duk, 65x81 cm, yttermått inklusive ram: 68x84 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:48)

1537 1017  Örhängen 18 vitguld, med diamanter, Bvulgari, Italien. Clips. Certifikat medföljer. Längd: 2cm. Vikt: 13,5

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:51)

1537 1018  Ring 18k guld, med diamanter och en citrin. Vikt: 5g, ringmått: 9,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:01)

1537 1004  Röllakan Svea Norén. Polykromt modernistiskt mönster i blått, benvitt och gult mot brandgul botten. Signerad SN, 232x368 cm

S�ldes f�r 43.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)

1537 1010  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. "Änglahuvud". Millesgården, FFA fondeur. Skulptur i grönpatinerad brons på sockel av plexiglas. Höjd: 16 cm inkl sockel

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:02)

1537 1028  Soffbord Eero Saarinen (1910-1961), "Tulip", Knoll. Rund skiva i marmor på pelarfot av vitlackerad metall. Märkt Knoll. Diameter: 91 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:16)

1537 1008  Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Diplomat", Firma Svenskt Tenn. Fanerat med mahogny, rektangulär skiva. Bredd: 110 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:39)

1537 1011  Stolar ett par, sengustavianska. En märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:07)

1537 1019  Taburetter Ett par, Gustavianska, Carl Johan Wadström (Mästare 1778-1816). Brännmärkta CIWS, Stockholms Stolamkarämbetes sigill. Träskuren dekor, avsmalnande ben med kannelering, sarg med bladsnitt. Längd: 43 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:33)