Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 2 oktober 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1134 5042  Akvarell Fritz Sjöström (1923-1996), "Båtbryggan", 10/8 1975, monogramsignerad, löst blad, motivet: 45x52

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:49)

1134 5016  Akvarell Fritz Sjöström (1923-1996), "Ros II", signerad, 1982, motivet: 59x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:13)

1134 5024  Akvarell Fritz Sjöström (1923-1996), "Utgång", 1985, bladets mått: 99x75

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:55)

1134 5019  Akvarell Fritz Sjöström (1923-1996), 'Harlekin', 1987, Fårö, med dedikation, monogramsignerad, 69x98

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:20)

1134 5010  Akvarell Fritz Sjöström (1923-1996), 'Vindar vid änglar sova', utifrån Bo Zetterlinds balladbok 'Ryttaren från södra Råda', motivet: 58x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 18:56)

1134 5021  Akvarell Fritz Sjöström (1923-1996), Tallskog Bämba, 1987, motivet: 93x71

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:33)

1134 5003  Blandteknik Fritz Sjöström (1923-1996), "Studie av kyrkogården", 1988, bladets mått: 50x87

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 18:41)

1134 5040  Blyerts 2 st, Fritz Sjöström (1923-1996), signerade, Stilleben respektive Lövdam, 1980 respektive 1987, motivet: 58x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:47)

1134 5004  Blyerts Fritz Sjöström (1923-1996), "Tallarna I", 1987, signerad, motivet: 61x47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 18:43)

1134 5036  Blyerts Fritz Sjöström (1923-1996), I köket, 1974,60x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:33)

1134 5029  Blyerts Fritz Sjöström (1923-1996), Maria kyrka, 1984, med dedikation, 52x69

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:09)

1134 5034  Blyerts Fritz Sjöström (1923-1996), Utsikt Sjötullen, Långholmen, 28/5 -70, motivet: 48x67

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:26)

1134 5017  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), "Förarbetet till St Mikaels kapell, Mora", 1954,87x87

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:16)

1134 5025  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), "Hus i landskap I", Fårö, 1957,67x89

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:11)

1134 5028  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), "Närvaro", 1967,71x90

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:08)

1134 5023  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), "Över, Under, Igenom", 1993,76x128

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:51)

1134 5012  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), "Tystnadens rum", 1988,96x148

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 18:00)

1134 5032  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), "Vindskrika", Strandfynd Fårö, 1990, monogramsignatur, 81x65

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:34)

1134 5020  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), 'Flätverk II', (strandfynd Fårö, uppförstorat), -90,125x200

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:30)

1134 5043  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), 'Mellanrum', 1984. 94x145

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 21:02)

1134 5044  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), 'språnget', 1986,150x68

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:52)

1134 5001  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), 'Tveksam entré', 1960, monogramsignatur, 54x72

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 18:39)

1134 5022  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), 'Utsikt', Brännkyrkagatan, 1990,73x92, monogramsignatur

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 19:55)

1134 5038  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), 1957, Vertikalt landskap Fårö, 53x67

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:38)

1134 5037  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), 1985, "Trång passage", 66x100

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:36)

1134 5033  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), 1986, "Torso i skugga", 100x65

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:24)

1134 5035  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Fåröskog, 1960, Med dedikation, 60x65

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:29)

1134 5011  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Hustak, monogramsignerad, 33x41

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 18:59)

1134 5041  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Maria Kyrkogård, 1993,56x78

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:48)

1134 5006  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Natt i Vällingby, monogramsignerad, 1958, med dedikation, på pannå, 53x64

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 18:46)

1134 5008  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Strandskog Fårö, 1980, monogramsignerad, 74x134

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 18:58)

1134 5030  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Uthus Fårö, 1983,72x96

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:18)

1134 5047  Skulptur Fritz Sjöström (1923-1996), gips, 'Idéskiss till kopparport i Vantörs kyrka i Högdalen 1959', 27x25 cm, signerad a tergo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:12)

1134 5046  Skulptur Fritz Sjöström (1923-1996), gips, 'Magisk mask', höjd: 31 cm "sign FS 3/3"

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:11)

1134 5045  Skulptur Fritz Sjöström (1923-1996), Gips, 'Så länge han orkar', sent 70-tal, höjd: 48 cm, bredd: 40

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:11)

1134 5048  Skulptur Fritz Sjöström (1923-1996), gips, originalskulptur för tillverkning av gjutform, 'Nike', höjd: 62 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2017 20:15)