Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 7 juni 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1402 4078  Affisch Roy Lichtenstein (efter), "Moderna Museet på Louisiana 1. 3-13. 4,1975". Yttermått inklusive ram: 101x71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:38)

1402 4202  Akvarell Bert Jonsson. Signerad, daterad 93, "Gammal Ek". Motivet: 25x17cm, yttermått inklusive ram: 39x31cm, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:38)

1402 4546  Akvarell Carl Anton (f. 1933), Sverige. Skärgård. 66x46, yttermått inklusive ram: 82x61, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:33)

1402 4474  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, bladets mått: 12x18, yttermått inklusive ram: 30x35, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:12)

1402 4053  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad DAG, -77, fabrik. Motivet: 16x10, yttermått inklusive ram: 35x30, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)

1402 3085  Akvarell Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Monogramsignerad US95. Akvarell, 44x43 cm, yttermått inklusive ram: 58x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:47)

1402 1010  Akvareller 2 st, Karl Feiertag (1874-1944), Österrike. Lekande barn. Signerad. Motivet: 17x27 cm, yttermått inklusive ram: 27x36, akvarell

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:20)

1402 9096  Akvareller 5 st, Sten Kärvinge (f. 1937), Sverige. Fåglar & landskap. Signerade, daterade 1970 & 1999. Motivet: 16x22 - 22x26, yttermått inklusive ram: 33x35-37x40, akvarell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:24)

1402 1012  Akvareller Karl Feiertag (1874-1944), Österrike. 2 st. Barn vid fiskeläge. Signerade. Akvarell, 27x17 cm, yttermått inklusive ram: 37x26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)

1402 4173  Ampel koppar och glas. Diameter: 27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:48)

1402 4434  Ampel mässing, empirestil. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)

1402 4032  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)

1402 4095  Armband + hänge, 2 delar, Kina, sten & metall, diameter: 8,5. Höjd: 6, dekor med drakar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:35)

1402 4093  Armband 14k, med pärlor. Längd: 18, vikt: 15g brutto

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:41)

1402 4357  Armband 18k guld, X-länk, GSK, 1966. Längd: 19cm, vikt: 9,2g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)

1402 4355  Armband 18k guld, X-länk, HVF, 1969. Längd: 19cm, vikt: 14,9g.

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:14)

1402 4531  Armring Silver P Kuhn, 1958. Vikt: 28 g. Diameter: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)

1402 4243  Askar med lock, 2 st, silver, 1923 och 1924. Diameter: 5 cm. Höjd: 4 cm, vikt: 130g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:39)

1402 4295  Assietter 4 st, Gustavsberg. Dekor med silhuetter. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:46)

1402 4252  Bägare 7 delar, silver, pirspokaler Höjd: 4,5-9 cm. Vikt: ca 260 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:22)

1402 4251  Bägare m m, silver, 6 delar. Höjd: 3,5-7,5, ca 340 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:21)

1402 4379  Bänk längd: 121 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:50)

1402 4231  Barbord nutida, Bemålat. Bredd: 157, djup: 69 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:19)

1402 3487  Barstolar 4 st, Johanson design, skinn. Höjd: 104

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:42)

1402 4254  Barstolar Ett par, höj & sänkbara.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:20)

1402 4033  Bergère Rokokostil. Längd: 52 cm, djup: 47 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:51)

1402 4530  Bläckhorn + läskpress, 3 delar, Silver / kristall, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1915. Längd: 6-7 cm, djup: 6-14 cm, höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:11)

1402 4370  Blandteknik E Leps. Signerad, daterad 41, Parklandskap, 47x37, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:52)

1402 9272  Blandteknik John Ivar Berg (1916-2003), Sverige. "Blomning utanför ateljerfönster", komposition med blomster. Signerad. Duk, 43,5x37 cm, yttermått inklusive ram: 45x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:05)

1402 4364  Blandteknik Kina, Signerad, häst, yttermått inklusive ram: 56x49cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:18)

1402 4160  Blandteknik Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 111/125, komposition. Motivet: 33x27cm, yttermått inklusive ram: 54x47cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:30)

1402 4014  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Brudpar. Ej signerad. 79x58cm, yttermått inklusive ram: 89x67cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:39)

1402 4069  Blandteknik Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Bilskrot. Signerad, daterad 81. Mixed media, torrnål / akvarell. Bladets mått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: ca 51x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)

1402 4403  Bockbord Längd: 270 cm. Djup: 78 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:11)

1402 4142  Bokhylla 1950-tal, teak. Bredd: 79, djup: 30 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:07)

1402 4351  Bokhylla Med låda. Bredd: 59 cm. Djup: 36 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:26)

1402 4188  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 140, djup: 42 cm, höjd: 134 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:00)

1402 4175  Bokhyllor 3 st. Bredd: 100 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)

1402 4237  Bord diameter: 119 cm, höjd: 74,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)

1402 4539  Bord Längd: 88 cm. Djup: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)

1402 4470  Bord Vitlack. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 60 cm

1402 4094  Bordsdekorationer Ett par, Kina, metall. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:22)

1402 4074  Bordslampa 1950/60-tal, Mässing / trä / glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:35)

1402 4007  Bordslampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:08)

1402 4417  Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Märkt HAJ, mässing & plåt. Höjd: 67 cm, slitage

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:48)

1402 4105  Bordslampa höjd: 60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)

1402 4162  Bordslampa höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 21:02)

1402 4206  Bordslampa mässing. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:28)

1402 4164  Bordslampa Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)

1402 4071  Bordslampfot Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 1980-tal, Glas, Kosta Boda. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)

1402 4457  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, Modell 2660. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:38)

1402 4106  Bordslampfot keramik. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:40)

1402 4056  Bordslampfot mässing / mahogny / glaskupa. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:22)

1402 4022  Bordslampfot Omgjord fotogenlampa. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:58)

1402 4425  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:25)

1402 3266  Bordslampor Ett par, Reijmyre Glasbruk, rött glas. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:40)

1402 4077  Bordsur Tiffany & Co, Quarts, mässing, väckarklocka. Diameter: 6 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:55)

1402 4383  Brasskärm höjd: 90 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:52)

1402 4428  Brickbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 71, djup: 46 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:37)

1402 4239  Brödkorg på fot, med hänkel, silver, 1815. Längd: 29. Höjd: 16-33 cm, vikt: ca 550 g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:30)

1402 4190  Byrå Bemålad. Bredd: 63, djup: 37 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:26)

1402 4172  Byrå Intarsia. Bredd: 68, djup: 36 cm, höjd: 66 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)

1402 4109  Byrå Med stenskiva. Bredd: 92 cm. Djup: 46 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:43)

1402 4301  Byrå rokokostil, med stenskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 42 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:08)

1402 4178  Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 111 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)

1402 4258  Champagneglas 12 st, kupor. Diameter: 9,5. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:14)

1402 4271  Champagneglas 12 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 21:03)

1402 4503  Collage / olja Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Komposition. Signerad. Motivet: 31x23, yttermått inklusive ram: 50x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:55)

1402 4333  Damarbetsbord Sengustavianskt. Bredd: 60, djup: 39 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:49)

1402 3603  Damarmbandsur Omega De Ville, quartz, doublé, läderband, boettens, diameter: ca 2 cm, tota. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:07)

1402 4091  Dekorelement 2 st, Från vinkällare i USA, trä. Längd: 129x133 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:44)

1402 4211  Dolk höjd: 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:59)

1402 4245  Dragspel C Wheatstone, London, i väska, Valnöt. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:35)

1402 4516  Emaljmålning Hardy Strid (f. 1921), Sverige. Signerad, 25x33 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)

1402 3420  Etsning Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Monogramsignerad, komposition. Motivet: 50x64cm, yttermått inklusive ram: 67x82cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:47)

1402 4548  Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 24x49 cm, yttermått inklusive ram: 46x72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:30)

1402 4309  Etsning Georg Friedrich Schmidt. Signerad i tryck. Motivet: 19x15, yttermått inklusive ram: 32x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:51)

1402 4219  Etsning Hans Hamngren (f. 1934), Sverige, daterad . Signerad, numrerad 32/95. Motivet: 39x57cm, yttermått inklusive ram: 51x68cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:56)

1402 3098  Etsning Henry Unger (f. 1945), Sverige. Hästar. Signerad, numrerad 36/95. Motivet: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x47 cm

1402 4472  Färgetsning Karl-Erik Häggblad (1924-2003), Sverige. Signerad K E Häggblad, numrerad 93/250. Motivet: 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:14)

1402 4322  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 87. Motivet: 22x15, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:31)

1402 4225  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 50/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88 cm. Bladets mått: 140x96,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:24)

1402 4547  Färgetsningar 6 st, Disney, yttermått inklusive ram: 22x20 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:16)

1402 4122  Färglitografi 3 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerade, bladets mått: 22x27-31x57cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)

1402 4289  Färglitografi 4 st, Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerad, daterad 1976, litografi på pannå: 71x55 cm (1 st) 73x57 cm (3 st). Signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:54)

1402 4183  Färglitografi Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 72/495. Motivet: 32x39, yttermått inklusive ram: 49x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:15)

1402 4397  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "New York" 1983, bladets mått: 75x56cm, yttermått inklusive ram: 80x62cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:40)

1402 4117  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 159/250. Motivet: 32x25cm, yttermått inklusive ram: 51x43cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:15)

1402 9086  Färglitografi Björn Berg (1923-2008), Sverige. Emil. Signerad, numrerad 150/200, daterad -97. Motivet: 23x35, yttermått inklusive ram: 38x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:50)

1402 4070  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Marin. Signerad, numrerad 123/250. Motivet: 56x44, yttermått inklusive ram: 73x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:21)

1402 4041  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Figurer. Signerad, numrerad 490/999, daterad -93. Bladets mått: 35,5x47 cm, yttermått inklusive ram: 53x72 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:56)

1402 4473  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 89/285, daterad -79. Motivet: 60x44, yttermått inklusive ram: 82x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:11)

1402 4327  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 90/110, daterad -86, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:07)

1402 4326  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 168/290. Motivet: 42x54, yttermått inklusive ram: 58x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:50)

1402 4222  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 100/200. Bladets mått: 35x40cm, yttermått inklusive ram: 46x51cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)

1402 4224  Färglitografi Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 30/30, "flickan i fönstret". Motivet: 57x40cm, yttermått inklusive ram: 67x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:19)

1402 4066  Färglitografi Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Verso a verso, Signerad, 43x59 cm, plexiram

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:29)

1402 3026  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Kärlek". Signerad, numrerad 33/290. Motivet: 23x44 cm, yttermått inklusive ram: 56x63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:44)

1402 3023  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, EA-upplaga. Motivet: ca 34x560 cm, yttermått inklusive ram: 55x70

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)

1402 3021  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 72/290. Motivet: ca 30x47 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:41)

1402 3608  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 68/1750. Motivet: 55x78, yttermått inklusive ram: 87x104 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:33)

1402 3196  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 125/310. Motivet: 55x39cm, yttermått inklusive ram: 73x55cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:52)

1402 4151  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 82/380. Bladets mått: 56x73 cm, yttermått inklusive ram: 65x80

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:23)

1402 4125  Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 63/175. Bladets mått: 88x62cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:22)

1402 3258  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, PT, komposition, bladets mått: 66x50cm, yttermått inklusive ram: 72x58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)

1402 3287  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 56/250, Absolut Citron, 81x60, yttermått inklusive ram: 90x69 cm

1402 4119  Färglitografier 5 st, Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerade, båtmotiv, bladets mått: 25x35-47x36cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:36)

1402 3300  Fat + vaser, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. "Olympia", Rörstrand. 9 delar. Diameter: 20-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:57)

1402 4006  Fat + ytterfoder, 6 delar, Ornamin. Diameter: 20-39 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:53)

1402 4113  Fat Kina, 1800-tal. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:15)

1402 4148  Fat Kina, omkring 1800. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:52)

1402 4349  Fat Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:57)

1402 4438  Fat Rosenthal. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)

1402 3414  Fat Sakara Vapaavuori (1920-1989), Arabia, keramik. Diameter: 17,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:50)

1402 4280  Fat Wien. Diameter: 39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:42)

1402 4332  Fåtölj + fotpall

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:43)

1402 4465  Fåtölj + Fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:13)

1402 4139  Fåtölj Firma Svenskt Tenn, "Oxford", Design: Ragnar Helsén, Modell No 3543,1960-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:32)

1402 4209  Fåtölj mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)

1402 4381  Fåtölj nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)

1402 4079  Fåtölj Rotting

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:56)

1402 4466  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:38)

1402 3486  Fåtöljer Ett par, Johanson design, Skinn

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:51)

1402 3488  Fåtöljer Ett par, Johanson design, skinn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:43)

1402 4261  Fåtöljer Ett par, rokokostil.

1402 4102  Figurin 3 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 5-24cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:23)

1402 3067  Figurin Hummel, "School Girl", Goebel, Tyskland. Porslin, träsockel. Originalkartong. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:33)

1402 4306  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavberg. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)

1402 3064  Figuriner 2 st, Hummel. "A Heartfelt Gift"+ "Sunflowers My Love", Med bergkristall. Höjd: 13,5-14 cm. Originalkartonger och plåtburkar medföljer

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:18)

1402 3065  Figuriner 8 st + 1 st vas (Reutter Porzellan"), Hummel. Goebel, Tyskland. Porslin. "Just for you mon cherie", "A Simple Wish", "Sweetheart", "Wishing for a star", "Melody", "A Lucky bug", "Sister", "Little helper". Höjd: 8,5-14 cm. Originalkartonger

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:22)

1402 4018  Folkdräkt Blekingedräkt. Dräkten sydd av Blekinge hemslöjd på 1970-talet. Storlek ca 38. Lång kjol i lila linne (längd 86 cm, midjemått 76 cm, bystmått ca 95 cm). Väst med kantband, lila linne, kort liv. Sidensjal (80x80 cm). Vit blus i bomull med broderier på manschetterna. Förkläde i randig bomull (längd 80cm). Förkläde linnebatist med broderier (längd 80 cm). Huvudklut i vitt med broderier (80x80 cm). Ungmöhätta med kulörta broderier. Brosch och manschettknappar i tenn

1402 4217  Foto Fotoreproduction, osignerad, Marilyn Monroe, 92x92cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:09)

1402 3509  Fruktassietter 15 st ca, Rosenthal. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:49)

1402 3592  Glas 12 st, Kosta, City, design: Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:23)

1402 4161  Glas 13 delar, Chateau. Höjd: 15,5-23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:15)

1402 4281  Glasservisdelar 45 delar, Orrefors, "Karolina". Höjd: 8-15cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:54)

1402 4179  Golvlampa Ewå Värnamo. Höjd: 127cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:27)

1402 4454  Golvlampa mässing. Bergboms, Höjd: 125

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:46)

1402 4314  Gungstol

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:50)

1402 4529  Halsband silver. Signerad, 60/70-tal. Vikt: 34 g, längd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)

1402 4533  Halsband med hänge 18k guld. Vikt: 7 g, längd: 43 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:22)

1402 4226  Hatthylla Längd: 76 cm. Djup: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:37)

1402 4360  Herrur 18k guld, Omega, manuell. Diameter: 34mm, gravyr, går ej, defekt, med etui.

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:35)

1402 4440  Horn 2 st, mässing och koppar, bland annat Australien University. Längd: 26-29cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:27)

1402 9288  Hörnskåp Allmoge, "1838", Bemålad. Höjd: 92 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:05)

1402 4187  Kaffegods 13 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)

1402 4439  Kaffekanna 3 delar, + gräddkanna & sockerskål, England. Vikt: 705 g. Längd: 11-25 cm, djup: 8-13 cm, höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:19)

1402 4542  Kaffekoppar 2st med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:19)

1402 4427  Kamferkista Asien, Bredd: 90 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:42)

1402 3521  Karaffer & tillbringare 5 delar, kristall, bland annat silvermontering. Höjd: 20-30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:21)

1402 4090  Karmstol Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell No 1165, Firma Svenskt Tenn, mahogny / rotting, etiketterad

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:17)

1402 3604  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:03)

1402 4140  Karmstolar Ett par, 1950-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:56)

1402 4230  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)

1402 4240  Karott med lock Kina, Blåvit, omkring 1800. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:19)

1402 4216  Kartor 3 st, Frankrike. Motivet: 34x74-40x51cm, yttermått inklusive ram: 41x55-50x64cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)

1402 4024  Kista Längd: 90cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:39)

1402 4176  Klaffbord Betsad furu. Bredd: 40 + 2x38, djup: 70 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)

1402 3601  Klarinetter 2 st, i väska, "Normandy" & "Pascal Paris"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:50)

1402 3560  Klockor + rökelsekar + skål, 4 delar, mässing, Orientaliska. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:38)

1402 4394  Konsolbord nyrokoko, 1800-tal, marmorerad träskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)

1402 4433  Konsolbord Rokokostil. Bredd: 79, djup: 33 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:40)

1402 4054  Konstglas 5 delar, 1960 / 70-tal. Bla Elme & Flygsfors glasbruk, Höjd: 5-27. Längd: 12-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:56)

1402 3534  Kopp med fat + tuschfat, 2 delar, Kina, porslin. Längd: 10-13, höjd: 3-7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:46)

1402 4107  Kopparbalja höjd: 4. Diameter: 62cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:53)

1402 4163  Kopparstick 2 st, Palais R De Svede. Motivet: 15x10cm-16x11cm, yttermått inklusive ram: 24x19-32x24cm

1402 4461  Lampbord ett par, Glas. Diameter: 51, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:18)

1402 4424  Lampbord höjd: 53cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:57)

1402 4416  Lampett Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:05)

1402 4136  Likörservis 7 delar, Meissen, II-sortering. Längd: 21, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:03)

1402 4017  Litografi Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 36/120, daterad 1952. Motivet: 29x18, yttermått inklusive ram: 43x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:38)

1402 3406  Litografier JB. Debret, viagem, Brasil, Paris 1954, i mapp. , oramad. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)

1402 4259  Ljusarmar Ett par, mässing. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:37)

1402 3294  Ljuskrona empirestil. Höjd: 120. Diameter: 100 ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:47)

1402 4108  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)

1402 3078  Ljuskrona rokokostil, prismor. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:04)

1402 3169  Ljuslykta Lusthuset Nyckelviken. Signerad, daterad -09, "Ex. Nr592". Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)

1402 4316  Ljusstakar 3 st, "Arvika", Firma Svenskt Tenn, mässing. Höjd: ca 10-11 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:41)

1402 4323  Ljusstakar 3 st, 1800-tal, mässing. Höjd: 9-13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:30)

1402 4445  Ljusstakar 4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:46)

1402 4165  Ljusstakar ett par, mässing, Westerås. Höjd: 21 cm

1402 4269  Ljusstakar ett par, nysilver, Gustaviansk Stil. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)

1402 4010  Ljusstakar Ett par, silver, Gustaf Folcker, Empire, Stockholm, 1835. Höjd: 18cm. Vikt: 340g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)

1402 4437  Ljusstake nysilver. Längd: 20 cm

1402 4126  Lockurna Holland. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:36)

1402 4193  Martiniglas 6 st. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:19)

1402 4456  Matbord bemålad. Diameter: 110cm. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)

1402 4389  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 143, höjd: 74 + 3 iläggx55 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:18)

1402 4339  Matbord Teak. Diameter: 120, höjd: 74 + 2 iläggx41 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:21)

1402 3517  Mateskål + sked, silver, Argentina. Höjd: 21 cm. Bruttovikt: 130g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:01)

1402 4313  Matsalsgrupp Med iläggsskiva. 5 delar. Diameter: 108 cm. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:04)

1402 3347  Matservisdelar 10 + 9 st, Arabia, diameter: 21-26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:42)

1402 3029  Matskedar 6 st, silver, Franska liljan. Längd: 22. Vikt: ca 310g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)

1402 4536  Matta Anatolisk Labik, antik, 200x113 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:03)

1402 9349  Matta Antik Turkmen. 103x173 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:51)

1402 4181  Matta Gabbeh, 193x144 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:57)

1402 4345  Matta orientalisk, 127x205 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:11)

1402 4247  Matta orientalisk, 172x230 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)

1402 4299  Matta Orientalisk, 69x99cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)

1402 4346  Matta orientalisk, 72x193 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:31)

1402 4344  Matta orientalisk, 82x186 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)

1402 4089  Matta Orientalisk, 83x315 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:43)

1402 4342  Matta orientalisk, 86x152 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:10)

1402 4283  Matta orientalisk, Afghan, 162x237 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:17)

1402 4284  Matta orientalisk, Anatol, 136x223 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:37)

1402 4340  Matta orientalisk, Bidjar, 136x210 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:56)

1402 3034  Matta orientalisk, Galleri, 100x295 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:06)

1402 4528  Matta Orientalisk, galleri, 103x290 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:24)

1402 4298  Matta Orientalisk, galleri, 65x264cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:33)

1402 4009  Matta orientalisk, Ghom, semiantik, silkeinslag, 139x206cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)

1402 4504  Matta Orientalisk, Indien, Kaimuri, 285x362cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)

1402 9466  Matta orientalisk, Lambaran, semiantik, 123x183 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:12)

1402 4431  Matta Orientalisk, Patchwork, 230x310cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:55)

1402 4039  Miniatyrer 5 st. Motivet: 5x4, yttermått inklusive ram: 10x8,5 - 11,5x10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:25)

1402 4137  Mockakoppar 11 delar, Arabia risporslin

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:38)

1402 4287  Moderationsljusstakar 3st mässing. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:02)

1402 4290  Nattygsbord Alm, 1940-tal, + 2 stolar. Bredd: 48 cm. Djup: 31 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:04)

1402 4352  Nattygsbord Längd: 45 cm. Djup: 30 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:41)

1402 4418  Nattygsbord omkring 1900, med stenskiva. Bredd: 42, djup: 37 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:17)

1402 4535  Notställ höjd: 113cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:33)

1402 3364  Oljemålning 1800-tal, England, ruin. Ej signerad. Olja på duk, 19x23, yttermått inklusive ram: 30x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)

1402 4499  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 19x28, yttermått inklusive ram: 21x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:58)

1402 9184  Oljemålning Anders Widjedal (f. 1964), Sverige, tillskriven. Köksinteriör. Ej signerad. Olja på pannå, 122x122 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:49)

1402 4412  Oljemålning Arno Vihalemm (1911-1990), Sverige. Signerad, daterad 47. Olja på pannå, 55x51, yttermått inklusive ram: 65x61 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:45)

1402 4411  Oljemålning Arville Puström-Uus (1921-2014), USA. Vinterlandskap. Signerad, daterad -69. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:17)

1402 9063  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, Kust, familj, Olja på duk, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 37x44cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 21:00)

1402 1006  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:01)

1402 4267  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, änder. Olja på duk, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 58x68cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:11)

1402 3129  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sjö. Signerad. Olja på duk, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:29)

1402 4012  Oljemålning Björn Julin (1902-1971), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 61x50cm, yttermått inklusive ram: 78x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:32)

1402 4367  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad, daterad 40. Olja på duk, 25x32, yttermått inklusive ram: 30x38 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)

1402 4496  Oljemålning Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. Kust, Signerad. Olja på duk, 16x30, yttermått inklusive ram: 18x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:11)

1402 4432  Oljemålning Carl Gyllenberg (1924-2014), Sverige. "Efter åskbyn". Signerad. Olja på duk, 42x66, yttermått inklusive ram: 60x83 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:19)

1402 4276  Oljemålning Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 54x50 cm, yttermått inklusive ram: 73x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:34)

1402 3366  Oljemålning D Wallin. Signerad. Olja på pannå, 60x50cm, yttermått inklusive ram: 72x61cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:58)

1402 3130  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Skogslandkap. Signerad, daterad -73. Olja på duk, 24x33 cm. Yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:29)

1402 3380  Oljemålning E Wünselk. Signerad. Olja på duk, 62x54cm, yttermått inklusive ram: 82x72cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:16)

1402 3618  Oljemålning Ercole Magrotti (1890-1967). Fiskare, Italien. Signerad. Olja på duk. Motivet: 39x48. Yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:59)

1402 4492  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Landskap. Monogramsignatur. Olja på duk, 81x100, yttermått inklusive ram: 90x113 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:50)

1402 4315  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Signerad, daterad 1933, landskap. Olja på duk, 44/49, yttermått inklusive ram: 54x59 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:38)

1402 9196  Oljemålning Gunnar Svensson. "Primula i fönstret". Signerad, daterad 1944. Olja på duk, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 76x64cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:19)

1402 4011  Oljemålning Gustav Adolf Kuntz, efter. Ej signerad. Olja på duk, 62x34cm, yttermått inklusive ram: 77x50cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:14)

1402 4511  Oljemålning Hardy Strid (f. 1921), Sverige. "stjärnbild". Signerad, daterad -61. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 5x62 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)

1402 4510  Oljemålning Hardy Strid (f. 1921), Sverige. Signerad, daterad -61, "Rosa moln". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:09)

1402 4362  Oljemålning Helge An. Signerad, daterad 65. Olja på pannå, 45x19cm, yttermått inklusive ram: 49x22cm

1402 3128  Oljemålning Henrik Dahlin. Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 42x56 cm

1402 4368  Oljemålning J Grünberg, Signerad, Landskap. Olja på duk, 24x32, yttermått inklusive ram: 32x40 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:42)

1402 3282  Oljemålning Karl Nordlund (1916-2003), Sverige. Blomsterstilleben. Monogramsignerad, Signerad a tergo. Olja på duk, 57x44, yttermått inklusive ram: 67x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:33)

1402 4405  Oljemålning Kvinnoporträtt, omkring 1700, dubblerad. Ej signerad. Olja på duk, 40x33, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:55)

1402 4210  Oljemålning Lars Ahlin. Signerad, västerbron. Olja på duk, 32x45cm, yttermått inklusive ram: 35x48cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:21)

1402 4329  Oljemålning N Lundh. Signerad, utsiktsplats. Olja på duk, 60x50, yttermått inklusive ram: 72x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)

1402 4083  Oljemålning Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Vinterlandskap med vattendrag. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 69x84, yttermått inklusive ram: 88x104 cm

1402 4538  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, man med skål. Ej signerad. Olja på kopparplåt, 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 27,5x23 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)

1402 4319  Oljemålning Oidentifierad konstnär. E Hildebrand, Marin. Signerad. Olja på duk, 38x53, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:47)

1402 4365  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej Signerad, marin. Olja på pannå, 33x41cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:28)

1402 4480  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stilleben. Olja på pannå, 35x44, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:41)

1402 4325  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, sjölandskap, 54x80, yttermått inklusive ram: 66x93 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:45)

1402 4235  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Jazztrio, ej signerad. Olja på duk, 95x114, yttermått inklusive ram: 105x124 cm

1402 3081  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 47x67 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

1402 4080  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Ej signerad. Olja på pannå, 53x39, yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:25)

1402 3482  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad HA, -75. Olja på pannå, figur, 61x43 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)

1402 4369  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv från södra Italien. Ej signerad. Olja på duk, 17x20, yttermått inklusive ram: 27x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:54)

1402 4310  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ljung, Fjordby. Olja på pannå, 21x26, yttermått inklusive ram: 35x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:25)

1402 4545  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 67x56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:36)

1402 9492  Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Landskap. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:26)

1402 9490  Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Signerad. Olja på duk, 79x65, yttermått inklusive ram: 83x99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)

1402 4132  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad 60. Olja på duk, "vårlandskap", 45x40cm, yttermått inklusive ram: 49x44cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)

1402 4133  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Signerad. Olja på duk, "konstnärens hus", 21x34cm, yttermått inklusive ram: 23x37cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:58)

1402 3343  Oljemålning Signerad G Ewert, Fruktstilleben. Olja på duk, 49x69, yttermått inklusive ram: 65x84 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:32)

1402 3609  Oljemålning Signerad Reiff, Pierrot. Signerad. Olja på duk, 100x70, yttermått inklusive ram: 116x86 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:36)

1402 4294  Oljemålning Signerad, Riddarholmen, 1933. Olja på pannå, 41x53cm, yttermått inklusive ram: 52x62cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:49)

1402 3336  Oljemålning Stellan Widholm (f. 1939), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 48x42 cm, oramad

1402 3335  Oljemålning Stellan Widholm (f. 1939), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:12)

1402 4475  Oljemålning Sune Fogde (1928-2010), Sverige. Modell. Signerad, daterad 53. Olja på duk, 45x25, yttermått inklusive ram: 49x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)

1402 4263  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 45x37, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:46)

1402 4199  Oljemålningar 2 st, Eddie Hammarström, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 50x57-74x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:07)

1402 4303  Örhängen 18k guld, ett par, med vit sten. Vikt: 2g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:07)

1402 4493  Pall Mahogny / skinn. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:29)

1402 4189  Pallar 2 st. Höjd: 45-66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:50)

1402 4426  Pallar 3 st. Höjd: 30-45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:08)

1402 3304  Parti konstglas 5 delar, Kosta Boda, bland annat Kjell Engman. Höjd: 6-16 cm

1402 4153  Parti koppar ca 40 delar. Längd: 9-52cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:56)

1402 4447  Penselvaser ett par, Kina. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:20)

1402 4059  Piedestal med kruka Italien. Höjd: 70 + 25

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:39)

1402 4169  Pinnstolar 5 st, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Vitlackerade, nutida. Bredd: 48 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 86cm, sitthöjd: ca 44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:01)

1402 4052  Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand. Längd: 152cm, djup: 112 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:32)

1402 3410  Plafond 1940-tal, Råglas, droppformade prismor, Dekor med blad, Dia 55. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:54)

1402 4253  Prispokaler 4 st, silver. Höjd: 4,5-6, ca 200 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:29)

1402 4443  Ring 14K, med vit sten. Vikt: 3g. Ringmått: 19,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:27)

1402 4532  Ring 18k guld, med stenar, ringmått: 22. Bruttovikt: 5g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)

1402 4302  Ring 18K vitguld, saknar sten. Ringmått: 13. Vikt: 2g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:19)

1402 4096  Ring Silver & Bergkristall, Stockholm, otydliga stämplar, ringmått: 13

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)

1402 4354  Ringar 2 st, 18k guld, gravyr, ringmått: 17-18. Vikt: 9g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:44)

1402 4359  Ringar 2 st, 18k guld, med diamater, 4xca0,01ct, stl: 18-18½. Vikt: 4,6g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:16)

1402 4358  Ringar 2 st, 23K, gravyr, ringmått: 18-18½. Vikt: 9,7g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:14)

1402 4414  Rökelsekar brons, Asien. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:11)

1402 4156  Rottingstolar ett par

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:17)

1402 4123  Rullvagn metall, plastlådor + extra låda. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:05)

1402 4390  Salongsbord mahogny, 1800-tal. Diameter: 115, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:07)

1402 4407  Serigrafi Teo Jasmine, Triptyk, duk, 100x50cm. , oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:42)

1402 4168  Servisdelar 13 delar, Rörstrand, Grön Anna

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:53)

1402 4410  Servisdelar 18 delar, Arabia, Ali

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:58)

1402 4312  Sideboard Längd: 154 cm. Djup: 44 cm, höjd: 91 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)

1402 4304  Silver 5 delar. Längd: 5-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:48)

1402 4382  Sittpuff diameter: 65 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:24)

1402 4212  Skål Kina. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:11)

1402 3581  Skål Kosta. Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Diameter: 16cm. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:05)

1402 4019  Skål silver, 830, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 2011. Vikt: 316 g. Diameter: 13 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:40)

1402 4238  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1929. Diameter: 20. Höjd: 13 cm, vikt: 350 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:38)

1402 4134  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Gustavsberg, diameter: 14, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:28)

1402 4030  Skål med handtag Silver (800), Asien, delvis förgylld, ej stämplar. Längd: 29. Diameter: 20 cm. Höjd: 16 cm, graverad på fot, vikt: ca 870g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:04)

1402 4241  Skål med lock + kanna, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1920. Längd: 10-15 cm. Vikt: ca 420 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:44)

1402 4021  Skål med lock 2 st, Kina. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:57)

1402 4275  Skålar 2 st, glas. Höjd: 15-26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:53)

1402 4055  Skålar 4 st, Fuga, Orrefors, diameter: 9-16. Höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:47)

1402 4255  Skålfat Kina, omkring 1800, Med monogram, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:31)

1402 4420  Skoblock 2 par. Längd: 15-24 cm

1402 4256  Sköljskålar + fat, glas + 11 + 12 delar. Diameter: 12-17 cm, höjd: 2-6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:40)

1402 3573  Skribord rokokostil, mässingsbeslag. Bredd: 149, djup: 70 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)

1402 3338  Skrivbord Längd: 125 cm. Djup: 65 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:18)

1402 9106  Skrivbord Rokokostil, Asien. Bredd: 130 cm. Djup: 63 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:26)

1402 3421  Skulptur Anders Widjedal (f. 1964), Sverige. Torso. Signerad, daterad 96. Terrakotta. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)

1402 9146  Skulptur Klara Sever, Austin Prod Inc, 1981. Kallbrons, höjd: 44 cm exkl sockel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:10)

1402 4020  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Samhällsdebatten", stengods, polykromt glaserad. Signerad, Gustavsberg. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:39)

1402 4191  Skulptur Trä, Bengt Råsten. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:19)

1402 4526  Skulptur i glas Kosta Boda, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Signerad, Päron. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:51)

1402 4158  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Björn/räv. Längd: 8-9

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:08)

1402 4285  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Sekelskifte, Gustavsberg. Höjd: 15-18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:25)

1402 4286  Skulpturer 2 st, Upsala Ekeby, bland anna Vicke Lindstrand. Höjd: 7-26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:40)

1402 4422  Slagbord Furu. Bredd: 85 cm. Djup: 30,60x2 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:46)

1402 4469  Slagbord längd: 61+ 2x45, djup: 85 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:55)

1402 4064  Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Finland. Längd: 12-16, höjd: 5-6 cm, vikt: 210g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:41)

1402 4065  Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1967, graverade i botten. Höjd: 7,5-8 cm. Vikt: ca 250g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:14)

1402 3030  Sockertänger 4 st, silver, bland annat Tornedalen. Längd: ca 10 cm. Vikt: 85g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:36)

1402 4471  Soffa klädd i Bakertyg "Lotus". Längd: 210 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:15)

1402 4260  Soffa Rokokostil. Längd: 135cm

1402 4141  Soffbord 1930-tal, Alm & betsad björk, diameter: 90, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:54)

1402 4092  Soffbord 2 st, fällbara. Bredd: 45-60, djup: 45 cm, höjd: 46-60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:33)

1402 4462  Soffbord glas och metall. Bredd: 121, djup: 60 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:10)

1402 4208  Soffbord skiva i glas, underrede i gulmetall. Diameter: 99cm. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:05)

1402 4266  Solstolar Ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:17)

1402 4047  Spegel "Nyge Verken", Nyköping, Teak, 124x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:23)

1402 4404  Spegel 3-delad, 1950-tal. 62x66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:32)

1402 3566  Spegel barockstil, mässing, Slipat glas, 66x36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:52)

1402 4046  Spegel Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Rotting, 80x54 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)

1402 4270  Spegel med konsol, 110x60cm, + lampetter och hallampa, smide

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:47)

1402 4045  Spegel nutida, 67x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:23)

1402 3599  Spegel Nyrokoko, 73x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:45)

1402 3598  Spegel Nyrokoko, förgylld, 49x74 cm

1402 3616  Spegel Rokokostil, 44x41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:52)

1402 4185  Spegel Teak, 110x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:38)

1402 3329  Spegel transitionsstil, 1900-tal. Ca 102x46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:56)

1402 4459  Spelbord 1890-tal. Bredd: 89, djup: 2x45 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:40)

1402 3625  Spelbord Chippendale, 1700-tal, claw-and-ball. Valnöt & mahogny, Bredd: 2x 45 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 71 cm

1402 4072  Spiselhundar Ett par, England, porslin. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:54)

1402 4143  Spissockel Längd: 120 cm. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:55)

1402 2073  Stengods 5 delar, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg, "Sahara". Diameter: 17-29. Höjd: 6,5-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)

1402 4082  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

1402 3281  Stolar 8 st + 2 st + 1 st, Windsormodell, sitthöjd: ca 47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:32)

1402 4386  Stolar ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:37)

1402 4423  Stövelknekt Järn. Längd: 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:30)

1402 4441  Stringhylla 18st, med 4 gavlar. Bredd: 40-79cm, höjd: 200cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)

1402 4444  Syltkrukor 2 st, Gustafsberg & Göteborg. Höjd: 18-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)

1402 4380  Syltkrukor 4 st. Höjd: 14-26 cm

1402 3468  Takarmatur "RD 1624", Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, 1960-tal. Höjd: 43 cm. Diameter: ca 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:58)

1402 1028  Takarmatur 1920-tal, Orientalisk, emalj. Höjd: ca 110cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:36)

1402 4098  Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Dubbla skålar i glas, fem ljuspunkter, fyra svängda blomstänglar. Höjd: ca 85cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:42)

1402 3289  Takarmatur empirestil, prismor. Diameter: ca 30 cm (korgen). Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:43)

1402 4184  Takarmatur Gustaviansk stil, prismor. 6 ljuskällor, 5 ljusarmar. Höjd: ca 86 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:42)

1402 4112  Takarmatur höjd: 22cm, Växtbelysning

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:12)

1402 4099  Takarmatur höjd: 53cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:13)

1402 4025  Takarmatur Kartell, Ferruccio Laviani, Höjd: 36cm. Diameter: 48cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:27)

1402 3055  Takarmatur lackerad metall, 5 ljuspunkterm dekor med rosor mm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:34)

1402 4044  Takarmatur Maria Theresia, diameter: 67 cm

1402 4203  Takarmatur Med prismor. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:25)

1402 4272  Takarmatur med prismor. Diameter: 40cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:26)

1402 4495  Takarmatur PH Takpendel, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. PH-5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)

1402 4455  Takarmatur Smide med glaskupor. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:23)

1402 4330  Takarmaturer Ett par, Eichholtz lamp porters bay. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:18)

1402 4138  Tallrikar + uppläggningsfat, 7 delar. "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26-40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:08)

1402 4146  Tallrikar 5 st, Kina, omkring 1800. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:16)

1402 4147  Tallrikar 5 st, Kina, omkring 1800. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:17)

1402 4118  Tallrikar ca 30 delar, Rörstrand. Diameter: 16-23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:36)

1402 3444  Tallrikar & muggar 5st tallrikar, + 2st muggar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 7,5-22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:05)

1402 4257  Tallrikar & skålfat 5 st, 1800-tal, Kina, Blåvitt. Diameter: 22,5-25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:36)

1402 4307  Tamburmajor Fagerhult, 24k beläggning, Höjd: 181

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)

1402 4177  Tamburmajor höjd: 177 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)

1402 4249  Tändsticksaskhållare 6+ 1 st, silver, 1951,1957. Längd: 4-12 cm. Vikt: 200 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)

1402 4050  Teglas 8 st, "Tsaikka", Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:04)

1402 3580  Tennstop 3 st, 1800-tal. Höjd: 23-38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:04)

1402 4409  Textil "Ralph Lauren Home". Längd: ca 11 m (mörk botten) + 4 m (ljus botten)

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:47)

1402 4075  Tidningsställ Ett par, rotting och glas. Bredd: 49 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:40)

1402 4180  Tidningsställ Rotting, Stockholm slott. Längd: 42 cm, djup: 23 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:55)

1402 4214  Tillbringare med glas, 8 delar. Höjd: 9-19cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:11)

1402 4124  Tillbringare Spanien, glaserad. Höjd: 29 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:14)

1402 4384  Toilettebord 1800-tal, mahogny. Bredd: 79, djup: 55 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:06)

1402 4028  Trädgårdsgrupp 3 delar, metall. Diameter: 64cm, höjd: 64cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:20)

1402 4484  Trädgårdsskulptur Hare, järn. Höjd: 34 cm, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:09)

1402 4485  Trädgårdsskulptur Hund, järn. Höjd: 37 cm, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:26)

1402 4489  Trädgårdsskulptur stegrande häst. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)

1402 4488  Trädgårdsskulpturer ett par, harar, järn, nutida. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:25)

1402 4334  Trädgårdssoffa längd: 115 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:04)

1402 4487  Trädgårdsurnor ett par, nutida, lejonmaskaroner. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:00)

1402 4027  Trädgårdsurnor Ett par, sten. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:48)

1402 4482  Trädgårdsurnor höjd: 30 cm, nutida

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:34)

1402 4353  Träskulpturer 2 st, Africana. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:25)

1402 9496  Tusch Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 55x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:32)

1402 3391  Tvättservis 3 delar, Rörstrand. Diameter: 18-33cm. Höjd: 10-24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:14)

1402 4170  Tvättset 3 delar, Gefle porslin. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:58)

1402 4464  Urna Porslin / Ns. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:22)

1402 4215  Utställningsaffisch Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Handsignerad Lennart Jirlow, New York 1989. The American Scandinavian Society presents Lennart Jirlow, New York. Oramat löst blad. Bladets mått: 60x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)

1402 3346  Väggarmatur Relief, 1920-tal, Madonna, koppar, 47x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)

1402 4104  Väggarmaturer mässing och glas. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:30)

1402 4174  Vägghörnskåp Furu. Höjd: 46 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:08)

1402 3076  Väggpendyl urtavla märkt Emil N Skalin Stockholm. Höjd: ca 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:05)

1402 4048  Väggplatta Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Drabant-4. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:35)

1402 4446  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gamla Stan ur serien Väggplattor, Gustavsberg 1963. Målad och glaserad stengodslera, ca 31x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)

1402 3235  Väggrelief 2 st. Signerade. Längd: 64-69cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:54)

1402 3019  Värjor 2 st, sent 1900-tal. Längd: 99-100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:00)

1402 4114  Värmefat Kina, omkring 1800-tal. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:54)

1402 4207  Vas Keramik, Glory, 1940-tal. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)

1402 4035  Vas Kristall, Waterford, Irland. Höjd: 30 cm

1402 4448  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)

1402 4413  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Signerad. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:33)

1402 4274  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 18cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)

1402 4525  Vas & karaff 2 delar. Höjd: 24-28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:51)

1402 4452  Vas/skulptur César Manrique (1919-1992), Spanien. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:01)

1402 4265  Vaser & skålar 5 st, Kosta Boda, glas, bland annat Bertil Vallien. Höjd:

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:30)

1402 4166  Vinglas 12 st, Kristall. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:44)

1402 3394  Vinkaraffer Ett par, glas. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)

1402 4337  Vitrinskåp mahogny. Bredd: 100, djup: 35 cm, höjd: 156 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:00)