1402 4078 Affisch Roy Lichtenstein (efter), "Moderna Museet på Louisiana 1. 3-13. 4,1975". Yttermått inklusive ram: 101x71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:38)
1402 4202 Akvarell Bert Jonsson. Signerad, daterad 93, "Gammal Ek". Motivet: 25x17cm, yttermått inklusive ram: 39x31cm, akvarell
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:38)
1402 4546 Akvarell Carl Anton (f. 1933), Sverige. Skärgård. 66x46, yttermått inklusive ram: 82x61, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:33)
1402 4474 Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, bladets mått: 12x18, yttermått inklusive ram: 30x35, akvarell
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:12)
1402 4053 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad DAG, -77, fabrik. Motivet: 16x10, yttermått inklusive ram: 35x30, akvarell
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)
1402 3085 Akvarell Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Monogramsignerad US95. Akvarell, 44x43 cm, yttermått inklusive ram: 58x56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:47)
1402 1010 Akvareller 2 st, Karl Feiertag (1874-1944), Österrike. Lekande barn. Signerad. Motivet: 17x27 cm, yttermått inklusive ram: 27x36, akvarell
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:20)
1402 9096 Akvareller 5 st, Sten Kärvinge (f. 1937), Sverige. Fåglar & landskap. Signerade, daterade 1970 & 1999. Motivet: 16x22 - 22x26, yttermått inklusive ram: 33x35-37x40, akvarell
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:24)
1402 1012 Akvareller Karl Feiertag (1874-1944), Österrike. 2 st. Barn vid fiskeläge. Signerade. Akvarell, 27x17 cm, yttermått inklusive ram: 37x26 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)
1402 4173 Ampel koppar och glas. Diameter: 27cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:48)
1402 4434 Ampel mässing, empirestil. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)
1402 4032 Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)
1402 4095 Armband + hänge, 2 delar, Kina, sten & metall, diameter: 8,5. Höjd: 6, dekor med drakar
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:35)
1402 4093 Armband 14k, med pärlor. Längd: 18, vikt: 15g brutto
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:41)
1402 4357 Armband 18k guld, X-länk, GSK, 1966. Längd: 19cm, vikt: 9,2g.
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)
1402 4355 Armband 18k guld, X-länk, HVF, 1969. Längd: 19cm, vikt: 14,9g.
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:14)
1402 4531 Armring Silver P Kuhn, 1958. Vikt: 28 g. Diameter: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)
1402 4243 Askar med lock, 2 st, silver, 1923 och 1924. Diameter: 5 cm. Höjd: 4 cm, vikt: 130g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:39)
1402 4295 Assietter 4 st, Gustavsberg. Dekor med silhuetter. Diameter: 19cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:46)
1402 4252 Bägare 7 delar, silver, pirspokaler Höjd: 4,5-9 cm. Vikt: ca 260 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:22)
1402 4251 Bägare m m, silver, 6 delar. Höjd: 3,5-7,5, ca 340 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:21)
1402 4379 Bänk längd: 121 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:50)
1402 4231 Barbord nutida, Bemålat. Bredd: 157, djup: 69 cm, höjd: 104 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:19)
1402 3487 Barstolar 4 st, Johanson design, skinn. Höjd: 104
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:42)
1402 4254 Barstolar Ett par, höj & sänkbara.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:20)
1402 4033 Bergère Rokokostil. Längd: 52 cm, djup: 47 cm, höjd: 93 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:51)
1402 4530 Bläckhorn + läskpress, 3 delar, Silver / kristall, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1915. Längd: 6-7 cm, djup: 6-14 cm, höjd: 8-10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:11)
1402 4370 Blandteknik E Leps. Signerad, daterad 41, Parklandskap, 47x37, yttermått inklusive ram: 64x52 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:52)
1402 9272 Blandteknik John Ivar Berg (1916-2003), Sverige. "Blomning utanför ateljerfönster", komposition med blomster. Signerad. Duk, 43,5x37 cm, yttermått inklusive ram: 45x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:05)
1402 4364 Blandteknik Kina, Signerad, häst, yttermått inklusive ram: 56x49cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:18)
1402 4160 Blandteknik Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 111/125, komposition. Motivet: 33x27cm, yttermått inklusive ram: 54x47cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:30)
1402 4014 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Brudpar. Ej signerad. 79x58cm, yttermått inklusive ram: 89x67cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:39)
1402 4069 Blandteknik Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Bilskrot. Signerad, daterad 81. Mixed media, torrnål / akvarell. Bladets mått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: ca 51x42 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)
1402 4403 Bockbord Längd: 270 cm. Djup: 78 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:11)
1402 4142 Bokhylla 1950-tal, teak. Bredd: 79, djup: 30 cm, höjd: 120 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:07)
1402 4351 Bokhylla Med låda. Bredd: 59 cm. Djup: 36 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:26)
1402 4188 Bokhylleskåp Teak. Bredd: 140, djup: 42 cm, höjd: 134 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:00)
1402 4175 Bokhyllor 3 st. Bredd: 100 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 110 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)
1402 4237 Bord diameter: 119 cm, höjd: 74,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)
1402 4539 Bord Längd: 88 cm. Djup: 55 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)
1402 4470 Bord Vitlack. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 60 cm
1402 4094 Bordsdekorationer Ett par, Kina, metall. Höjd: 19,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:22)
1402 4074 Bordslampa 1950/60-tal, Mässing / trä / glas. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:35)
1402 4007 Bordslampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 38cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:08)
1402 4417 Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Märkt HAJ, mässing & plåt. Höjd: 67 cm, slitage
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:48)
1402 4105 Bordslampa höjd: 60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)
1402 4162 Bordslampa höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 21:02)
1402 4206 Bordslampa mässing. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:28)
1402 4164 Bordslampa Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)
1402 4071 Bordslampfot Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 1980-tal, Glas, Kosta Boda. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)
1402 4457 Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, Modell 2660. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:38)
1402 4106 Bordslampfot keramik. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:40)
1402 4056 Bordslampfot mässing / mahogny / glaskupa. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:22)
1402 4022 Bordslampfot Omgjord fotogenlampa. Höjd: 46cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:58)
1402 4425 Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:25)
1402 3266 Bordslampor Ett par, Reijmyre Glasbruk, rött glas. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:40)
1402 4077 Bordsur Tiffany & Co, Quarts, mässing, väckarklocka. Diameter: 6 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:55)
1402 4383 Brasskärm höjd: 90 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:52)
1402 4428 Brickbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 71, djup: 46 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:37)
1402 4239 Brödkorg på fot, med hänkel, silver, 1815. Längd: 29. Höjd: 16-33 cm, vikt: ca 550 g
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:30)
1402 4190 Byrå Bemålad. Bredd: 63, djup: 37 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:26)
1402 4172 Byrå Intarsia. Bredd: 68, djup: 36 cm, höjd: 66 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)
1402 4109 Byrå Med stenskiva. Bredd: 92 cm. Djup: 46 cm, höjd: 89 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:43)
1402 4301 Byrå rokokostil, med stenskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 42 cm, höjd: 78 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:08)
1402 4178 Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 111 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)
1402 4258 Champagneglas 12 st, kupor. Diameter: 9,5. Höjd: 9,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:14)
1402 4271 Champagneglas 12 st. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 21:03)
1402 4503 Collage / olja Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Komposition. Signerad. Motivet: 31x23, yttermått inklusive ram: 50x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:55)
1402 4333 Damarbetsbord Sengustavianskt. Bredd: 60, djup: 39 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:49)
1402 3603 Damarmbandsur Omega De Ville, quartz, doublé, läderband, boettens, diameter: ca 2 cm, tota. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:07)
1402 4091 Dekorelement 2 st, Från vinkällare i USA, trä. Längd: 129x133 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:44)
1402 4211 Dolk höjd: 45cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:59)
1402 4245 Dragspel C Wheatstone, London, i väska, Valnöt. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:35)
1402 4516 Emaljmålning Hardy Strid (f. 1921), Sverige. Signerad, 25x33 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)
1402 3420 Etsning Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Monogramsignerad, komposition. Motivet: 50x64cm, yttermått inklusive ram: 67x82cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:47)
1402 4548 Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 24x49 cm, yttermått inklusive ram: 46x72 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:30)
1402 4309 Etsning Georg Friedrich Schmidt. Signerad i tryck. Motivet: 19x15, yttermått inklusive ram: 32x27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:51)
1402 4219 Etsning Hans Hamngren (f. 1934), Sverige, daterad . Signerad, numrerad 32/95. Motivet: 39x57cm, yttermått inklusive ram: 51x68cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:56)
1402 3098 Etsning Henry Unger (f. 1945), Sverige. Hästar. Signerad, numrerad 36/95. Motivet: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x47 cm
1402 4472 Färgetsning Karl-Erik Häggblad (1924-2003), Sverige. Signerad K E Häggblad, numrerad 93/250. Motivet: 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:14)
1402 4322 Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 87. Motivet: 22x15, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:31)
1402 4225 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 50/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88 cm. Bladets mått: 140x96,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:24)
1402 4547 Färgetsningar 6 st, Disney, yttermått inklusive ram: 22x20 cm. Signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:16)
1402 4122 Färglitografi 3 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerade, bladets mått: 22x27-31x57cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)
1402 4289 Färglitografi 4 st, Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerad, daterad 1976, litografi på pannå: 71x55 cm (1 st) 73x57 cm (3 st). Signerad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:54)
1402 4183 Färglitografi Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 72/495. Motivet: 32x39, yttermått inklusive ram: 49x53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:15)
1402 4397 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "New York" 1983, bladets mått: 75x56cm, yttermått inklusive ram: 80x62cm. Signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:40)
1402 4117 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 159/250. Motivet: 32x25cm, yttermått inklusive ram: 51x43cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:15)
1402 9086 Färglitografi Björn Berg (1923-2008), Sverige. Emil. Signerad, numrerad 150/200, daterad -97. Motivet: 23x35, yttermått inklusive ram: 38x50 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:50)
1402 4070 Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Marin. Signerad, numrerad 123/250. Motivet: 56x44, yttermått inklusive ram: 73x53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:21)
1402 4041 Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Figurer. Signerad, numrerad 490/999, daterad -93. Bladets mått: 35,5x47 cm, yttermått inklusive ram: 53x72 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:56)
1402 4473 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 89/285, daterad -79. Motivet: 60x44, yttermått inklusive ram: 82x62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:11)
1402 4327 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 90/110, daterad -86, yttermått inklusive ram: 56x70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:07)
1402 4326 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 168/290. Motivet: 42x54, yttermått inklusive ram: 58x69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:50)
1402 4222 Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 100/200. Bladets mått: 35x40cm, yttermått inklusive ram: 46x51cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)
1402 4224 Färglitografi Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 30/30, "flickan i fönstret". Motivet: 57x40cm, yttermått inklusive ram: 67x52cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:19)
1402 4066 Färglitografi Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Verso a verso, Signerad, 43x59 cm, plexiram
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:29)
1402 3026 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Kärlek". Signerad, numrerad 33/290. Motivet: 23x44 cm, yttermått inklusive ram: 56x63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:44)
1402 3023 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, EA-upplaga. Motivet: ca 34x560 cm, yttermått inklusive ram: 55x70
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)
1402 3021 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 72/290. Motivet: ca 30x47 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:41)
1402 3608 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 68/1750. Motivet: 55x78, yttermått inklusive ram: 87x104 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:33)
1402 3196 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 125/310. Motivet: 55x39cm, yttermått inklusive ram: 73x55cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:52)
1402 4151 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 82/380. Bladets mått: 56x73 cm, yttermått inklusive ram: 65x80
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:23)
1402 4125 Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 63/175. Bladets mått: 88x62cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:22)
1402 3258 Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, PT, komposition, bladets mått: 66x50cm, yttermått inklusive ram: 72x58cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)
1402 3287 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 56/250, Absolut Citron, 81x60, yttermått inklusive ram: 90x69 cm
1402 4119 Färglitografier 5 st, Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerade, båtmotiv, bladets mått: 25x35-47x36cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:36)
1402 3300 Fat + vaser, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. "Olympia", Rörstrand. 9 delar. Diameter: 20-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:57)
1402 4006 Fat + ytterfoder, 6 delar, Ornamin. Diameter: 20-39 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:53)
1402 4113 Fat Kina, 1800-tal. Diameter: 35cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:15)
1402 4148 Fat Kina, omkring 1800. Diameter: 28cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:52)
1402 4349 Fat Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 30cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:57)
1402 4438 Fat Rosenthal. Diameter: 36cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)
1402 3414 Fat Sakara Vapaavuori (1920-1989), Arabia, keramik. Diameter: 17,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:50)
1402 4280 Fat Wien. Diameter: 39 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:42)
1402 4332 Fåtölj + fotpall
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:43)
1402 4465 Fåtölj + Fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:13)
1402 4139 Fåtölj Firma Svenskt Tenn, "Oxford", Design: Ragnar Helsén, Modell No 3543,1960-tal
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:32)
1402 4209 Fåtölj mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)
1402 4381 Fåtölj nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)
1402 4079 Fåtölj Rotting
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:56)
1402 4466 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:38)
1402 3486 Fåtöljer Ett par, Johanson design, Skinn
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:51)
1402 3488 Fåtöljer Ett par, Johanson design, skinn
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:43)
1402 4261 Fåtöljer Ett par, rokokostil.
1402 4102 Figurin 3 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 5-24cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:23)
1402 3067 Figurin Hummel, "School Girl", Goebel, Tyskland. Porslin, träsockel. Originalkartong. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:33)
1402 4306 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavberg. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)
1402 3064 Figuriner 2 st, Hummel. "A Heartfelt Gift"+ "Sunflowers My Love", Med bergkristall. Höjd: 13,5-14 cm. Originalkartonger och plåtburkar medföljer
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:18)
1402 3065 Figuriner 8 st + 1 st vas (Reutter Porzellan"), Hummel. Goebel, Tyskland. Porslin. "Just for you mon cherie", "A Simple Wish", "Sweetheart", "Wishing for a star", "Melody", "A Lucky bug", "Sister", "Little helper". Höjd: 8,5-14 cm. Originalkartonger
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:22)
1402 4018 Folkdräkt Blekingedräkt. Dräkten sydd av Blekinge hemslöjd på 1970-talet. Storlek ca 38. Lång kjol i lila linne (längd 86 cm, midjemått 76 cm, bystmått ca 95 cm). Väst med kantband, lila linne, kort liv. Sidensjal (80x80 cm). Vit blus i bomull med broderier på manschetterna. Förkläde i randig bomull (längd 80cm). Förkläde linnebatist med broderier (längd 80 cm). Huvudklut i vitt med broderier (80x80 cm). Ungmöhätta med kulörta broderier. Brosch och manschettknappar i tenn
1402 4217 Foto Fotoreproduction, osignerad, Marilyn Monroe, 92x92cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:09)
1402 3509 Fruktassietter 15 st ca, Rosenthal. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:49)
1402 3592 Glas 12 st, Kosta, City, design: Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:23)
1402 4161 Glas 13 delar, Chateau. Höjd: 15,5-23 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:15)
1402 4281 Glasservisdelar 45 delar, Orrefors, "Karolina". Höjd: 8-15cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:54)
1402 4179 Golvlampa Ewå Värnamo. Höjd: 127cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:27)
1402 4454 Golvlampa mässing. Bergboms, Höjd: 125
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:46)
1402 4314 Gungstol
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:50)
1402 4529 Halsband silver. Signerad, 60/70-tal. Vikt: 34 g, längd: 50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)
1402 4533 Halsband med hänge 18k guld. Vikt: 7 g, längd: 43 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:22)
1402 4226 Hatthylla Längd: 76 cm. Djup: 27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:37)
1402 4360 Herrur 18k guld, Omega, manuell. Diameter: 34mm, gravyr, går ej, defekt, med etui.
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:35)
1402 4440 Horn 2 st, mässing och koppar, bland annat Australien University. Längd: 26-29cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:27)
1402 9288 Hörnskåp Allmoge, "1838", Bemålad. Höjd: 92 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:05)
1402 4187 Kaffegods 13 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)
1402 4439 Kaffekanna 3 delar, + gräddkanna & sockerskål, England. Vikt: 705 g. Längd: 11-25 cm, djup: 8-13 cm, höjd: 8-12 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:19)
1402 4542 Kaffekoppar 2st med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:19)
1402 4427 Kamferkista Asien, Bredd: 90 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:42)
1402 3521 Karaffer & tillbringare 5 delar, kristall, bland annat silvermontering. Höjd: 20-30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:21)
1402 4090 Karmstol Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell No 1165, Firma Svenskt Tenn, mahogny / rotting, etiketterad
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:17)
1402 3604 Karmstolar Ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:03)
1402 4140 Karmstolar Ett par, 1950-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:56)
1402 4230 Karmstolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)
1402 4240 Karott med lock Kina, Blåvit, omkring 1800. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:19)
1402 4216 Kartor 3 st, Frankrike. Motivet: 34x74-40x51cm, yttermått inklusive ram: 41x55-50x64cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)
1402 4024 Kista Längd: 90cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:39)
1402 4176 Klaffbord Betsad furu. Bredd: 40 + 2x38, djup: 70 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)
1402 3601 Klarinetter 2 st, i väska, "Normandy" & "Pascal Paris"
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:50)
1402 3560 Klockor + rökelsekar + skål, 4 delar, mässing, Orientaliska. Höjd: 10-20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:38)
1402 4394 Konsolbord nyrokoko, 1800-tal, marmorerad träskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)
1402 4433 Konsolbord Rokokostil. Bredd: 79, djup: 33 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:40)
1402 4054 Konstglas 5 delar, 1960 / 70-tal. Bla Elme & Flygsfors glasbruk, Höjd: 5-27. Längd: 12-21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:56)
1402 3534 Kopp med fat + tuschfat, 2 delar, Kina, porslin. Längd: 10-13, höjd: 3-7 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:46)
1402 4107 Kopparbalja höjd: 4. Diameter: 62cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:53)
1402 4163 Kopparstick 2 st, Palais R De Svede. Motivet: 15x10cm-16x11cm, yttermått inklusive ram: 24x19-32x24cm
1402 4461 Lampbord ett par, Glas. Diameter: 51, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:18)
1402 4424 Lampbord höjd: 53cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:57)
1402 4416 Lampett Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:05)
1402 4136 Likörservis 7 delar, Meissen, II-sortering. Längd: 21, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:03)
1402 4017 Litografi Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 36/120, daterad 1952. Motivet: 29x18, yttermått inklusive ram: 43x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:38)
1402 3406 Litografier JB. Debret, viagem, Brasil, Paris 1954, i mapp. , oramad. Ej signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)
1402 4259 Ljusarmar Ett par, mässing. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:37)
1402 3294 Ljuskrona empirestil. Höjd: 120. Diameter: 100 ca
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:47)
1402 4108 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)
1402 3078 Ljuskrona rokokostil, prismor. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:04)
1402 3169 Ljuslykta Lusthuset Nyckelviken. Signerad, daterad -09, "Ex. Nr592". Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)
1402 4316 Ljusstakar 3 st, "Arvika", Firma Svenskt Tenn, mässing. Höjd: ca 10-11 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:41)
1402 4323 Ljusstakar 3 st, 1800-tal, mässing. Höjd: 9-13cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:30)
1402 4445 Ljusstakar 4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:46)
1402 4165 Ljusstakar ett par, mässing, Westerås. Höjd: 21 cm
1402 4269 Ljusstakar ett par, nysilver, Gustaviansk Stil. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)
1402 4010 Ljusstakar Ett par, silver, Gustaf Folcker, Empire, Stockholm, 1835. Höjd: 18cm. Vikt: 340g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)
1402 4437 Ljusstake nysilver. Längd: 20 cm
1402 4126 Lockurna Holland. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:36)
1402 4193 Martiniglas 6 st. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:19)
1402 4456 Matbord bemålad. Diameter: 110cm. Höjd: 76cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)
1402 4389 Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 143, höjd: 74 + 3 iläggx55 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:18)
1402 4339 Matbord Teak. Diameter: 120, höjd: 74 + 2 iläggx41 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:21)
1402 3517 Mateskål + sked, silver, Argentina. Höjd: 21 cm. Bruttovikt: 130g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:01)
1402 4313 Matsalsgrupp Med iläggsskiva. 5 delar. Diameter: 108 cm. Höjd: 76cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:04)
1402 3347 Matservisdelar 10 + 9 st, Arabia, diameter: 21-26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:42)
1402 3029 Matskedar 6 st, silver, Franska liljan. Längd: 22. Vikt: ca 310g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)
1402 4536 Matta Anatolisk Labik, antik, 200x113 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:03)
1402 9349 Matta Antik Turkmen. 103x173 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:51)
1402 4181 Matta Gabbeh, 193x144 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:57)
1402 4345 Matta orientalisk, 127x205 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:11)
1402 4247 Matta orientalisk, 172x230 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)
1402 4299 Matta Orientalisk, 69x99cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)
1402 4346 Matta orientalisk, 72x193 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:31)
1402 4344 Matta orientalisk, 82x186 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)
1402 4089 Matta Orientalisk, 83x315 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:43)
1402 4342 Matta orientalisk, 86x152 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:10)
1402 4283 Matta orientalisk, Afghan, 162x237 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:17)
1402 4284 Matta orientalisk, Anatol, 136x223 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:37)
1402 4340 Matta orientalisk, Bidjar, 136x210 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:56)
1402 3034 Matta orientalisk, Galleri, 100x295 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:06)
1402 4528 Matta Orientalisk, galleri, 103x290 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:24)
1402 4298 Matta Orientalisk, galleri, 65x264cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:33)
1402 4009 Matta orientalisk, Ghom, semiantik, silkeinslag, 139x206cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)
1402 4504 Matta Orientalisk, Indien, Kaimuri, 285x362cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)
1402 9466 Matta orientalisk, Lambaran, semiantik, 123x183 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:12)
1402 4431 Matta Orientalisk, Patchwork, 230x310cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:55)
1402 4039 Miniatyrer 5 st. Motivet: 5x4, yttermått inklusive ram: 10x8,5 - 11,5x10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:25)
1402 4137 Mockakoppar 11 delar, Arabia risporslin
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:38)
1402 4287 Moderationsljusstakar 3st mässing. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:02)
1402 4290 Nattygsbord Alm, 1940-tal, + 2 stolar. Bredd: 48 cm. Djup: 31 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:04)
1402 4352 Nattygsbord Längd: 45 cm. Djup: 30 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:41)
1402 4418 Nattygsbord omkring 1900, med stenskiva. Bredd: 42, djup: 37 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:17)
1402 4535 Notställ höjd: 113cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:33)
1402 3364 Oljemålning 1800-tal, England, ruin. Ej signerad. Olja på duk, 19x23, yttermått inklusive ram: 30x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)
1402 4499 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 19x28, yttermått inklusive ram: 21x30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:58)
1402 9184 Oljemålning Anders Widjedal (f. 1964), Sverige, tillskriven. Köksinteriör. Ej signerad. Olja på pannå, 122x122 cm, oramad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:49)
1402 4412 Oljemålning Arno Vihalemm (1911-1990), Sverige. Signerad, daterad 47. Olja på pannå, 55x51, yttermått inklusive ram: 65x61 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:45)
1402 4411 Oljemålning Arville Puström-Uus (1921-2014), USA. Vinterlandskap. Signerad, daterad -69. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:17)
1402 9063 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, Kust, familj, Olja på duk, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 37x44cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 21:00)
1402 1006 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:01)
1402 4267 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, änder. Olja på duk, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 58x68cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:11)
1402 3129 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sjö. Signerad. Olja på duk, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:29)
1402 4012 Oljemålning Björn Julin (1902-1971), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 61x50cm, yttermått inklusive ram: 78x66cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:32)
1402 4367 Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad, daterad 40. Olja på duk, 25x32, yttermått inklusive ram: 30x38 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)
1402 4496 Oljemålning Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. Kust, Signerad. Olja på duk, 16x30, yttermått inklusive ram: 18x32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:11)
1402 4432 Oljemålning Carl Gyllenberg (1924-2014), Sverige. "Efter åskbyn". Signerad. Olja på duk, 42x66, yttermått inklusive ram: 60x83 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:19)
1402 4276 Oljemålning Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 54x50 cm, yttermått inklusive ram: 73x67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:34)
1402 3366 Oljemålning D Wallin. Signerad. Olja på pannå, 60x50cm, yttermått inklusive ram: 72x61cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:58)
1402 3130 Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Skogslandkap. Signerad, daterad -73. Olja på duk, 24x33 cm. Yttermått inklusive ram: 42x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:29)
1402 3380 Oljemålning E Wünselk. Signerad. Olja på duk, 62x54cm, yttermått inklusive ram: 82x72cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:16)
1402 3618 Oljemålning Ercole Magrotti (1890-1967). Fiskare, Italien. Signerad. Olja på duk. Motivet: 39x48. Yttermått inklusive ram: 54x62 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:59)
1402 4492 Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Landskap. Monogramsignatur. Olja på duk, 81x100, yttermått inklusive ram: 90x113 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:50)
1402 4315 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Signerad, daterad 1933, landskap. Olja på duk, 44/49, yttermått inklusive ram: 54x59 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:38)
1402 9196 Oljemålning Gunnar Svensson. "Primula i fönstret". Signerad, daterad 1944. Olja på duk, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 76x64cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:19)
1402 4011 Oljemålning Gustav Adolf Kuntz, efter. Ej signerad. Olja på duk, 62x34cm, yttermått inklusive ram: 77x50cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:14)
1402 4511 Oljemålning Hardy Strid (f. 1921), Sverige. "stjärnbild". Signerad, daterad -61. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 5x62 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)
1402 4510 Oljemålning Hardy Strid (f. 1921), Sverige. Signerad, daterad -61, "Rosa moln". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 52x61 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:09)
1402 4362 Oljemålning Helge An. Signerad, daterad 65. Olja på pannå, 45x19cm, yttermått inklusive ram: 49x22cm
1402 3128 Oljemålning Henrik Dahlin. Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 42x56 cm
1402 4368 Oljemålning J Grünberg, Signerad, Landskap. Olja på duk, 24x32, yttermått inklusive ram: 32x40 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:42)
1402 3282 Oljemålning Karl Nordlund (1916-2003), Sverige. Blomsterstilleben. Monogramsignerad, Signerad a tergo. Olja på duk, 57x44, yttermått inklusive ram: 67x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:33)
1402 4405 Oljemålning Kvinnoporträtt, omkring 1700, dubblerad. Ej signerad. Olja på duk, 40x33, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:55)
1402 4210 Oljemålning Lars Ahlin. Signerad, västerbron. Olja på duk, 32x45cm, yttermått inklusive ram: 35x48cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:21)
1402 4329 Oljemålning N Lundh. Signerad, utsiktsplats. Olja på duk, 60x50, yttermått inklusive ram: 72x61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)
1402 4083 Oljemålning Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Vinterlandskap med vattendrag. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 69x84, yttermått inklusive ram: 88x104 cm
1402 4538 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, man med skål. Ej signerad. Olja på kopparplåt, 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 27,5x23 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:43)
1402 4319 Oljemålning Oidentifierad konstnär. E Hildebrand, Marin. Signerad. Olja på duk, 38x53, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:47)
1402 4365 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej Signerad, marin. Olja på pannå, 33x41cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:28)
1402 4480 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stilleben. Olja på pannå, 35x44, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:41)
1402 4325 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, sjölandskap, 54x80, yttermått inklusive ram: 66x93 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:45)
1402 4235 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Jazztrio, ej signerad. Olja på duk, 95x114, yttermått inklusive ram: 105x124 cm
1402 3081 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 47x67 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm
1402 4080 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Ej signerad. Olja på pannå, 53x39, yttermått inklusive ram: 67x53 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:25)
1402 3482 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad HA, -75. Olja på pannå, figur, 61x43 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)
1402 4369 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv från södra Italien. Ej signerad. Olja på duk, 17x20, yttermått inklusive ram: 27x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:54)
1402 4310 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ljung, Fjordby. Olja på pannå, 21x26, yttermått inklusive ram: 35x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:25)
1402 4545 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 67x56 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:36)
1402 9492 Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Landskap. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:26)
1402 9490 Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Signerad. Olja på duk, 79x65, yttermått inklusive ram: 83x99 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)
1402 4132 Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad 60. Olja på duk, "vårlandskap", 45x40cm, yttermått inklusive ram: 49x44cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)
1402 4133 Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Signerad. Olja på duk, "konstnärens hus", 21x34cm, yttermått inklusive ram: 23x37cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:58)
1402 3343 Oljemålning Signerad G Ewert, Fruktstilleben. Olja på duk, 49x69, yttermått inklusive ram: 65x84 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:32)
1402 3609 Oljemålning Signerad Reiff, Pierrot. Signerad. Olja på duk, 100x70, yttermått inklusive ram: 116x86 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:36)
1402 4294 Oljemålning Signerad, Riddarholmen, 1933. Olja på pannå, 41x53cm, yttermått inklusive ram: 52x62cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:49)
1402 3336 Oljemålning Stellan Widholm (f. 1939), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 48x42 cm, oramad
1402 3335 Oljemålning Stellan Widholm (f. 1939), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 50x50 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:12)
1402 4475 Oljemålning Sune Fogde (1928-2010), Sverige. Modell. Signerad, daterad 53. Olja på duk, 45x25, yttermått inklusive ram: 49x29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:33)
1402 4263 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 45x37, yttermått inklusive ram: 56x48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:46)
1402 4199 Oljemålningar 2 st, Eddie Hammarström, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 50x57-74x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:07)
1402 4303 Örhängen 18k guld, ett par, med vit sten. Vikt: 2g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:07)
1402 4493 Pall Mahogny / skinn. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:29)
1402 4189 Pallar 2 st. Höjd: 45-66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:50)
1402 4426 Pallar 3 st. Höjd: 30-45cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:08)
1402 3304 Parti konstglas 5 delar, Kosta Boda, bland annat Kjell Engman. Höjd: 6-16 cm
1402 4153 Parti koppar ca 40 delar. Längd: 9-52cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:56)
1402 4447 Penselvaser ett par, Kina. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:20)
1402 4059 Piedestal med kruka Italien. Höjd: 70 + 25
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:39)
1402 4169 Pinnstolar 5 st, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Vitlackerade, nutida. Bredd: 48 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 86cm, sitthöjd: ca 44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:01)
1402 4052 Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand. Längd: 152cm, djup: 112 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:32)
1402 3410 Plafond 1940-tal, Råglas, droppformade prismor, Dekor med blad, Dia 55. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:54)
1402 4253 Prispokaler 4 st, silver. Höjd: 4,5-6, ca 200 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:29)
1402 4443 Ring 14K, med vit sten. Vikt: 3g. Ringmått: 19,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:27)
1402 4532 Ring 18k guld, med stenar, ringmått: 22. Bruttovikt: 5g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)
1402 4302 Ring 18K vitguld, saknar sten. Ringmått: 13. Vikt: 2g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:19)
1402 4096 Ring Silver & Bergkristall, Stockholm, otydliga stämplar, ringmått: 13
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)
1402 4354 Ringar 2 st, 18k guld, gravyr, ringmått: 17-18. Vikt: 9g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:44)
1402 4359 Ringar 2 st, 18k guld, med diamater, 4xca0,01ct, stl: 18-18½. Vikt: 4,6g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:16)
1402 4358 Ringar 2 st, 23K, gravyr, ringmått: 18-18½. Vikt: 9,7g
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:14)
1402 4414 Rökelsekar brons, Asien. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:11)
1402 4156 Rottingstolar ett par
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:17)
1402 4123 Rullvagn metall, plastlådor + extra låda. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:05)
1402 4390 Salongsbord mahogny, 1800-tal. Diameter: 115, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:07)
1402 4407 Serigrafi Teo Jasmine, Triptyk, duk, 100x50cm. , oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:42)
1402 4168 Servisdelar 13 delar, Rörstrand, Grön Anna
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:53)
1402 4410 Servisdelar 18 delar, Arabia, Ali
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:58)
1402 4312 Sideboard Längd: 154 cm. Djup: 44 cm, höjd: 91 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)
1402 4304 Silver 5 delar. Längd: 5-16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:48)
1402 4382 Sittpuff diameter: 65 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:24)
1402 4212 Skål Kina. Diameter: 16cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:11)
1402 3581 Skål Kosta. Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Diameter: 16cm. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:05)
1402 4019 Skål silver, 830, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 2011. Vikt: 316 g. Diameter: 13 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:40)
1402 4238 Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1929. Diameter: 20. Höjd: 13 cm, vikt: 350 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:38)
1402 4134 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Gustavsberg, diameter: 14, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:28)
1402 4030 Skål med handtag Silver (800), Asien, delvis förgylld, ej stämplar. Längd: 29. Diameter: 20 cm. Höjd: 16 cm, graverad på fot, vikt: ca 870g
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:04)
1402 4241 Skål med lock + kanna, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1920. Längd: 10-15 cm. Vikt: ca 420 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:44)
1402 4021 Skål med lock 2 st, Kina. Höjd: 10-16cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:57)
1402 4275 Skålar 2 st, glas. Höjd: 15-26cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:53)
1402 4055 Skålar 4 st, Fuga, Orrefors, diameter: 9-16. Höjd: 5-9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:47)
1402 4255 Skålfat Kina, omkring 1800, Med monogram, diameter: 25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:31)
1402 4420 Skoblock 2 par. Längd: 15-24 cm
1402 4256 Sköljskålar + fat, glas + 11 + 12 delar. Diameter: 12-17 cm, höjd: 2-6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:40)
1402 3573 Skribord rokokostil, mässingsbeslag. Bredd: 149, djup: 70 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)
1402 3338 Skrivbord Längd: 125 cm. Djup: 65 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:18)
1402 9106 Skrivbord Rokokostil, Asien. Bredd: 130 cm. Djup: 63 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:26)
1402 3421 Skulptur Anders Widjedal (f. 1964), Sverige. Torso. Signerad, daterad 96. Terrakotta. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)
1402 9146 Skulptur Klara Sever, Austin Prod Inc, 1981. Kallbrons, höjd: 44 cm exkl sockel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:10)
1402 4020 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Samhällsdebatten", stengods, polykromt glaserad. Signerad, Gustavsberg. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:39)
1402 4191 Skulptur Trä, Bengt Råsten. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:19)
1402 4526 Skulptur i glas Kosta Boda, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Signerad, Päron. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:51)
1402 4158 Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Björn/räv. Längd: 8-9
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:08)
1402 4285 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Sekelskifte, Gustavsberg. Höjd: 15-18cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:25)
1402 4286 Skulpturer 2 st, Upsala Ekeby, bland anna Vicke Lindstrand. Höjd: 7-26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:40)
1402 4422 Slagbord Furu. Bredd: 85 cm. Djup: 30,60x2 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:46)
1402 4469 Slagbord längd: 61+ 2x45, djup: 85 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:55)
1402 4064 Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Finland. Längd: 12-16, höjd: 5-6 cm, vikt: 210g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:41)
1402 4065 Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1967, graverade i botten. Höjd: 7,5-8 cm. Vikt: ca 250g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:14)
1402 3030 Sockertänger 4 st, silver, bland annat Tornedalen. Längd: ca 10 cm. Vikt: 85g ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:36)
1402 4471 Soffa klädd i Bakertyg "Lotus". Längd: 210 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:15)
1402 4260 Soffa Rokokostil. Längd: 135cm
1402 4141 Soffbord 1930-tal, Alm & betsad björk, diameter: 90, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:54)
1402 4092 Soffbord 2 st, fällbara. Bredd: 45-60, djup: 45 cm, höjd: 46-60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:33)
1402 4462 Soffbord glas och metall. Bredd: 121, djup: 60 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:10)
1402 4208 Soffbord skiva i glas, underrede i gulmetall. Diameter: 99cm. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:05)
1402 4266 Solstolar Ett par
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:17)
1402 4047 Spegel "Nyge Verken", Nyköping, Teak, 124x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:23)
1402 4404 Spegel 3-delad, 1950-tal. 62x66 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:32)
1402 3566 Spegel barockstil, mässing, Slipat glas, 66x36 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:52)
1402 4046 Spegel Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Rotting, 80x54 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)
1402 4270 Spegel med konsol, 110x60cm, + lampetter och hallampa, smide
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:47)
1402 4045 Spegel nutida, 67x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:23)
1402 3599 Spegel Nyrokoko, 73x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:45)
1402 3598 Spegel Nyrokoko, förgylld, 49x74 cm
1402 3616 Spegel Rokokostil, 44x41cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:52)
1402 4185 Spegel Teak, 110x37 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:38)
1402 3329 Spegel transitionsstil, 1900-tal. Ca 102x46cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:56)
1402 4459 Spelbord 1890-tal. Bredd: 89, djup: 2x45 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:40)
1402 3625 Spelbord Chippendale, 1700-tal, claw-and-ball. Valnöt & mahogny, Bredd: 2x 45 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 71 cm
1402 4072 Spiselhundar Ett par, England, porslin. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:54)
1402 4143 Spissockel Längd: 120 cm. Höjd: 130 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:55)
1402 2073 Stengods 5 delar, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg, "Sahara". Diameter: 17-29. Höjd: 6,5-20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)
1402 4082 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
1402 3281 Stolar 8 st + 2 st + 1 st, Windsormodell, sitthöjd: ca 47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:32)
1402 4386 Stolar ett par, Nyrokoko
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:37)
1402 4423 Stövelknekt Järn. Längd: 29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:30)
1402 4441 Stringhylla 18st, med 4 gavlar. Bredd: 40-79cm, höjd: 200cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:22)
1402 4444 Syltkrukor 2 st, Gustafsberg & Göteborg. Höjd: 18-20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)
1402 4380 Syltkrukor 4 st. Höjd: 14-26 cm
1402 3468 Takarmatur "RD 1624", Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, 1960-tal. Höjd: 43 cm. Diameter: ca 24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:58)
1402 1028 Takarmatur 1920-tal, Orientalisk, emalj. Höjd: ca 110cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:36)
1402 4098 Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Dubbla skålar i glas, fem ljuspunkter, fyra svängda blomstänglar. Höjd: ca 85cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:42)
1402 3289 Takarmatur empirestil, prismor. Diameter: ca 30 cm (korgen). Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:43)
1402 4184 Takarmatur Gustaviansk stil, prismor. 6 ljuskällor, 5 ljusarmar. Höjd: ca 86 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:42)
1402 4112 Takarmatur höjd: 22cm, Växtbelysning
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:12)
1402 4099 Takarmatur höjd: 53cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:13)
1402 4025 Takarmatur Kartell, Ferruccio Laviani, Höjd: 36cm. Diameter: 48cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:27)
1402 3055 Takarmatur lackerad metall, 5 ljuspunkterm dekor med rosor mm. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:34)
1402 4044 Takarmatur Maria Theresia, diameter: 67 cm
1402 4203 Takarmatur Med prismor. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:25)
1402 4272 Takarmatur med prismor. Diameter: 40cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:26)
1402 4495 Takarmatur PH Takpendel, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. PH-5. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:28)
1402 4455 Takarmatur Smide med glaskupor. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:23)
1402 4330 Takarmaturer Ett par, Eichholtz lamp porters bay. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:18)
1402 4138 Tallrikar + uppläggningsfat, 7 delar. "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26-40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:08)
1402 4146 Tallrikar 5 st, Kina, omkring 1800. Diameter: 23cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:16)
1402 4147 Tallrikar 5 st, Kina, omkring 1800. Diameter: 24cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:17)
1402 4118 Tallrikar ca 30 delar, Rörstrand. Diameter: 16-23cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:36)
1402 3444 Tallrikar & muggar 5st tallrikar, + 2st muggar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 7,5-22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:05)
1402 4257 Tallrikar & skålfat 5 st, 1800-tal, Kina, Blåvitt. Diameter: 22,5-25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:36)
1402 4307 Tamburmajor Fagerhult, 24k beläggning, Höjd: 181
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:31)
1402 4177 Tamburmajor höjd: 177 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:57)
1402 4249 Tändsticksaskhållare 6+ 1 st, silver, 1951,1957. Längd: 4-12 cm. Vikt: 200 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:37)
1402 4050 Teglas 8 st, "Tsaikka", Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:04)
1402 3580 Tennstop 3 st, 1800-tal. Höjd: 23-38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:04)
1402 4409 Textil "Ralph Lauren Home". Längd: ca 11 m (mörk botten) + 4 m (ljus botten)
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:47)
1402 4075 Tidningsställ Ett par, rotting och glas. Bredd: 49 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:40)
1402 4180 Tidningsställ Rotting, Stockholm slott. Längd: 42 cm, djup: 23 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:55)
1402 4214 Tillbringare med glas, 8 delar. Höjd: 9-19cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:11)
1402 4124 Tillbringare Spanien, glaserad. Höjd: 29 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:14)
1402 4384 Toilettebord 1800-tal, mahogny. Bredd: 79, djup: 55 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:06)
1402 4028 Trädgårdsgrupp 3 delar, metall. Diameter: 64cm, höjd: 64cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:20)
1402 4484 Trädgårdsskulptur Hare, järn. Höjd: 34 cm, nutida
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:09)
1402 4485 Trädgårdsskulptur Hund, järn. Höjd: 37 cm, nutida
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:26)
1402 4489 Trädgårdsskulptur stegrande häst. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:35)
1402 4488 Trädgårdsskulpturer ett par, harar, järn, nutida. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:25)
1402 4334 Trädgårdssoffa längd: 115 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:04)
1402 4487 Trädgårdsurnor ett par, nutida, lejonmaskaroner. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:00)
1402 4027 Trädgårdsurnor Ett par, sten. Höjd: 39cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:48)
1402 4482 Trädgårdsurnor höjd: 30 cm, nutida
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:34)
1402 4353 Träskulpturer 2 st, Africana. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:25)
1402 9496 Tusch Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 55x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:32)
1402 3391 Tvättservis 3 delar, Rörstrand. Diameter: 18-33cm. Höjd: 10-24cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:14)
1402 4170 Tvättset 3 delar, Gefle porslin. Höjd: 76cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:58)
1402 4464 Urna Porslin / Ns. Höjd: 58cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:22)
1402 4215 Utställningsaffisch Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Handsignerad Lennart Jirlow, New York 1989. The American Scandinavian Society presents Lennart Jirlow, New York. Oramat löst blad. Bladets mått: 60x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)
1402 3346 Väggarmatur Relief, 1920-tal, Madonna, koppar, 47x30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:39)
1402 4104 Väggarmaturer mässing och glas. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:30)
1402 4174 Vägghörnskåp Furu. Höjd: 46 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:08)
1402 3076 Väggpendyl urtavla märkt Emil N Skalin Stockholm. Höjd: ca 53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:05)
1402 4048 Väggplatta Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Drabant-4. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:35)
1402 4446 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gamla Stan ur serien Väggplattor, Gustavsberg 1963. Målad och glaserad stengodslera, ca 31x31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 19:45)
1402 3235 Väggrelief 2 st. Signerade. Längd: 64-69cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:54)
1402 3019 Värjor 2 st, sent 1900-tal. Längd: 99-100
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:00)
1402 4114 Värmefat Kina, omkring 1800-tal. Diameter: 23cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:54)
1402 4207 Vas Keramik, Glory, 1940-tal. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:53)
1402 4035 Vas Kristall, Waterford, Irland. Höjd: 30 cm
1402 4448 Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:59)
1402 4413 Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Signerad. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:33)
1402 4274 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 18cm.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)
1402 4525 Vas & karaff 2 delar. Höjd: 24-28cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:51)
1402 4452 Vas/skulptur César Manrique (1919-1992), Spanien. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:01)
1402 4265 Vaser & skålar 5 st, Kosta Boda, glas, bland annat Bertil Vallien. Höjd:
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:30)
1402 4166 Vinglas 12 st, Kristall. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:44)
1402 3394 Vinkaraffer Ett par, glas. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 18:20)
1402 4337 Vitrinskåp mahogny. Bredd: 100, djup: 35 cm, höjd: 156 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 juni 2021 20:00)