Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 juni 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1403 5463  Affisch Euro 92, Fotbolls EM 10-26 Juni. Signerad, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Bladets mått: 67x45cm, yttermått inklusive ram: 73x53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:14)

1403 5354  Akvarell Gösta Hallencreutz (1881-1952), Sverige. "Falskspelare", Signerad. Akvarell. Motivet: 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 51x61

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:13)

1403 5457  Akvarell Gösta Hallencreutz (1881-1952), Sverige. "Kaffet kommer". Signerad. Motivet: 24x19, yttermått inklusive ram: 34x29, akvarell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:11)

1403 5279  Akvareller 2 st + etsning, Stockholmsmotiv, bland annat Lindström. Signerade. Yttermått inklusive ram: 25x32 ca, akvarell.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:44)

1403 3565  Amplar med prismor Ett par. Diameter: 25, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:46)

1403 5050  Appliquer ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:39)

1403 5490  Arkivskåp Med lådor. Bredd: 54cm. Djup: 40 cm. Höjd: 146 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:46)

1403 5196  Armband 18k guld, Bismarck med berlocker, K&KC, 1945. Längd: 20cm, med säkerhetskedja, vikt: 11,7g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:43)

1403 4356  Armband 18k guld, Bismarck, GSK, 1966. Längd: 19cm, vikt: 8,2g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:28)

1403 5199  Armband 18k guld, pansar, 1915. Längd: 18cm, med säkerhetskedja, vikt: 3,2g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:06)

1403 4436  Armbandsur "Hockey stars of the USSR". Diameter: (boetten) 4 cm, total längd m armband: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:44)

1403 4242  Ask med lock silver, 1830. Diameter: 5,5. Höjd: 3,55, vikt: 58g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:34)

1403 5250  Assietter 12 st, Glas. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:01)

1403 5114  Bägare 4 st, silver (875), Sovjet. Invändigt förgyllda. Vikt: ca 220 g. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:46)

1403 5112  Bägare/vas silver. Höjd: 9,5, ca 220 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:04)

1403 5233  Balja + kanna, Zink. Längd: 49-64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:42)

1403 5144  Balja Kockums. Längd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:09)

1403 5497  Bänk Trä. Längd: 152cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:05)

1403 5174  Barbord England, diameter: 60. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:32)

1403 4392  Barometer 1800-tal. Intarsia. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:06)

1403 5370  Barskåp/tavla yttermått inklusive ram: 70x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:49)

1403 3474  Barstolar 4 st, nutida, Johanson design, skinn

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:17)

1403 5180  Bergère Nyrokoko. Längd: 100

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:14)

1403 5394  Besman 5 st. Längd: 44-78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:15)

1403 5072  Bestick Marcel Cotte, Frankrike. Snarlika, totalt 29 st. Längd: 15-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:54)

1403 5419  Bestick silver, 11 delar. Längd: 14-19 cm. Vikt: ca 390g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:43)

1403 5218  Bestickuppsättning 60st, silver, Gewe Silvervarufabriken Ab, Malmö, 1978, bruttovikt: 2,6kg (varav knivar: ca 1365 g)

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:45)

1403 1019  Björnkniv Tore Sunna, Signerad TS. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:59)

1403 4229  Blandteknik Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 2/90, bladets mått: 57x39cm, yttermått inklusive ram: 72x55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:55)

1403 4512  Blandteknik Hans-Peter Zimmer (1936-1992), Tyskland. Komposition. Signerad HP Zimmer, daterad 1962. Mixed media, akvarell, collage med papper. Pannå, 61x43 cm, yttermått inklusive ram: 65x47 cm, nyckel

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:28)

1403 5307  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Motivet: 60x63, yttermått inklusive ram: 73x77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:32)

1403 4477  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Ej signerad. Motivet: 20x31, yttermått inklusive ram: 36x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:06)

1403 4509  Blandteknik Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Komposition. Signerad. Motivet: 39x31, yttermått inklusive ram: 56x45 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:21)

1403 5356  Blandteknik Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Kvinna och båtar. Signerad. Daterad 1946, Blandteknik, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:55)

1403 5277  Blomsterbord Kakelplattor. Bredd: 116, djup: 34 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:40)

1403 5023  Bojan Kina, omkring 1800-tal. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:59)

1403 5148  Bokhylla längd: 156 cm, djup: 36 cm, höjd: 149 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:48)

1403 5372  Bokhylla med lådor, England. Bredd: 152, djup: 31 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:46)

1403 5405  Bokhylleskåp Ett par. Bredd: 79 cm. Djup: 41 cm, höjd: 161 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:35)

1403 4198  Bokhylleskåp mahogny, jugend. Bredd: 86 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 145 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:04)

1403 5109  Bokmärken hela kartor, 56 st, ocirkulerade, ca 34x25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:18)

1403 5498  Bord Längd: 154 cm. Djup: 80 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:40)

1403 5334  Bord Med låda. Bredd: 89 cm. Djup: 51 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:28)

1403 5395  Bordsben 4 st spännben till Superellips. Stag av förkromad stålstång. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:30)

1403 5128  Bordsfotogenlampa höjd: 47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:06)

1403 5244  Bordsfotogenlampa höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:01)

1403 5495  Bordsfotogenlampor 2 st. Höjd: 36-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:04)

1403 5486  Bordsklocka Med pärlemor. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:01)

1403 4076  Bordslampa "Lumio", Max Gunawan, lampa i form av bok. Diameter: ca 34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:03)

1403 5338  Bordslampa höjd: 74cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:54)

1403 4393  Bordslampfot nysilver, omkring 1900, Gustaviansk stil. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:09)

1403 5040  Bordslampfot Törngrens. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:41)

1403 5009  Bordslampfötter 3 st, mässing, Bergbom, höj/sänkbara. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:38)

1403 5391  Bordslampor ett par, Anfaco. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:10)

1403 5392  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:37)

1403 5484  Bordslampor ett par, Skultuna. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:36)

1403 3549  Bordsspegel Karl Johan, mahogny, OR Högberg Umeå, brännstämplad. Höjd: 4. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:13)

1403 5473  Bricka nysilver, med hänklar. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:31)

1403 5296  Brödkorg silver, 1917, gravyr. Längd: 29cm, vikt: 235g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:52)

1403 5198  Byrå England, Idegran. Bredd: 56, djup: 38 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:56)

1403 5318  Byrå England, Idegran. Bredd: 74 cm. Djup: 28 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:25)

1403 5431  Byrå nyrenässans. Bredd: 110. Djup: 54 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:54)

1403 5384  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 81. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:02)

1403 5403  Byrå Teak. Bredd: 65 cm. Djup: 32 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:22)

1403 4196  Champagneglas 28st. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:03)

1403 5427  Clubfåtöljer Ett par, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:11)

1403 5110  Coasters 6 st, Pläter/Mässing. Diameter: 9-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:52)

1403 5407  Coupeglas 8 st. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:51)

1403 5042  Damastduk metervara, på rulle, 4 paket

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:36)

1403 5024  Dekorelement Asien. Längd: 43cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:39)

1403 9046  Dörrlås 1600-tal, järnsmide. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:33)

1403 4246  Dosa silver, 1838. Längd: 7 cm. Vikt: 35g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:37)

1403 5248  Dosor 3 st, Alabaster/sten. Längd: 18 cm. Diameter: 13-14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:51)

1403 5360  Drickabackar 5 st, gröna. Längd: 35, djup: 35 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:35)

1403 5044  Duk 1,30x20 m

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:50)

1403 5043  Duk/överkast 250x290 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:25)

1403 4517  Emaljmålning Hardy Strid (f. 1921), Sverige. Signerad, 33x25 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:36)

1403 5057  Emaljskylt Good Year, 60x90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:39)

1403 4500  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 3/15, daterad 1944, Flicka. Motivet: 27x16, yttermått inklusive ram: 42x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:59)

1403 5241  Fällbord 1800-tal, Björk. Diameter: 56, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:33)

1403 4429  Fällbord 1800-tal. Bredd: 66, djup: 55 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:22)

1403 5465  Färglitografi 2 st, Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Signerad, "Naivisten". Bladets mått: 50x61,62x65, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:01)

1403 5468  Färglitografi 2 st, Lars Forsman. Signerad, daterad 85, numrerade, bladets mått: 37x53,49x63, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:16)

1403 5464  Färglitografi 3 st, Oidentifierad konstnär. 2 sign, Havsörn. Bladets mått: 71x52, oramade lösa blad. Signerad, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:38)

1403 4192  Färglitografi 3 st. Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:57)

1403 9493  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 199/260, daterad -76. Motivet: 37x50, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:24)

1403 5017  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 73/150, "New York". Motivet: 80x56cm, yttermått inklusive ram: 93x70cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:56)

1403 5069  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 72x51, yttermått inklusive ram: 102x78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:52)

1403 5406  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Marin. Signerad, numrerad 123/250. Motivet: 56x44, yttermått inklusive ram: 73x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:59)

1403 4234  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 89/130. Motivet: 46x61cm, yttermått inklusive ram: 76x89cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:05)

1403 5121  Färglitografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Signerad ej numrerad, "Sur La plage", yttermått inklusive ram: 47x56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:58)

1403 4120  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. "Värdshuset". Signerad, numrerad 125/360. Bladets mått: 60x85cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:57)

1403 5020  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 314/360. Motivet: 45x47cm, yttermått inklusive ram: 64x65cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:53)

1403 5019  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 8/290. Motivet: 42x56cm, yttermått inklusive ram: 60x72cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:12)

1403 4067  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), bladets mått: 80x60, yttermått inklusive ram: 100x80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:58)

1403 5123  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 104/260. Motivet: 22x44, yttermått inklusive ram: 33x54 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:52)

1403 4152  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 82/380, bladets mått: 56x73, yttermått inklusive ram: 65x80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:15)

1403 4004  Färglitografi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Signerad, numrerad 76/100, daterad 1974. Oramat löst blad, 75x104 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:10)

1403 4375  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. "Cosmopol". Signerad, numrerad 81/170, Motivet: 56x40, yttermått inklusive ram: 76x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:26)

1403 4377  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. "Cosmopol". Signerad, numrerad 81/170. Motivet: 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:28)

1403 5503  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), daterad -01, komposition, bladets mått: 36x42, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:18)

1403 5243  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Nielsen, numrerad 140/200. Motivet: 56x56, yttermått inklusive ram: 76x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:15)

1403 5167  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 32/190, "Gryning". Motivet: 24x20cm, yttermått inklusive ram: 35x29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:40)

1403 5018  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 32/95. Motivet: 74x54cm, yttermått inklusive ram: 97x77cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:38)

1403 5061  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 123/150, daterad -82. Motivet: 62x47, yttermått inklusive ram: 77x61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:34)

1403 4150  Färglitografi Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, numrerad 4/40, daterad 1972. Motivet: 55x76 cm, yttermått inklusive ram: 72x93

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:10)

1403 4507  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Hebreiska, Ap. Signerad, daterad -77. Bladets mått: 40x60, yttermått inklusive ram: 44x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:17)

1403 4508  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 31/100, daterad 2007. Motivet: 60x41, yttermått inklusive ram: 79x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:19)

1403 4328  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 168/250, daterad -71, "tidningsläsaren", yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:52)

1403 3194  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), handkolorerad. Signerad. Motivet: 29x23cm, yttermått inklusive ram: 58x50cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:49)

1403 3613  Färglitografier 2 st, Anders Appelkvist. 250-upplaga. Signerad. Motivet: 55x85 cm, yttermått inklusive ram: 69x96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:48)

1403 4121  Färglitografier 3 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerade, bladets mått: 42x60cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:01)

1403 3182  Färglitografier 6 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, bladets mått: 55x66cm, oramade i mapp

1403 5471  Fat 2 st, silver. Diameter: 12 cm, bruttovikt: 240 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:56)

1403 5225  Fat Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Reffla", Gullaskrufs glasbruk, 10st, Grönt glas. Längd: 30cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:37)

1403 5100  Fat Glas, 6 st. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:08)

1403 5113  Fat silver, 1824. Diameter: 16, ca 200 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:06)

1403 5317  Fat Tsing, Gustavsberg, (NK), Längd: 38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:22)

1403 5031  Fat Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:03)

1403 4057  Fåtölj 1950-tal, teak, ställbar i fyra lägen

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:53)

1403 5311  Fåtölj Med fotpall

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:37)

1403 5166  Fåtöljer 2 st

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:50)

1403 4073  Fåtöljer Ett par, "Sirocco", Arne Norell, ask, Läder. Formgiven 1964, Längd: 68. Djup: 65 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:26)

1403 4524  Fåtöljer Ett par, 1920-tal, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:54)

1403 5336  Fåtöljer Ett par, bambu.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:28)

1403 5038  Fickur 2 st, tidigt 1900-tal, diameter: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:50)

1403 3070  Figurin Hummel, "Icy Adventure", Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 12 cm. Originalkartong

1403 5301  Figuriner 6 st, bland annat Rosenthal. Höjd: 3,5-8,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:14)

1403 3060  Figuriner 9 st, Hummel, Goebel, Tyskland. Porslin. Kör med, scen i trä, originalkartonger. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:40)

1403 5203  Flintlåsgevär 1800-tal, Orientalisk. Längd: 145

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:39)

1403 5252  Flygelduk Paisley, ca 180x180 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:28)

1403 5500  Gardintyg Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Tulpan, 123x204cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:53)

1403 5145  Gitarr Akustisk, Perez, Spanien. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:49)

1403 5285  Gitarr Levin, 12-strängad, i fodral. Längd: 105 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:17)

1403 5284  Gitarr Levin. Längd: 93 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:29)

1403 5325  Glas 4 st, Antika. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:18)

1403 5446  Glas Gustaf III-monogram, 21+ 12 st. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:14)

1403 5415  Glas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:24)

1403 5175  Glasservisdelar 12 + 12 delar, rött glas. Höjd: 8-11 cm

1403 4305  Glasservisdelar 30 delar. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:11)

1403 5016  Glassform tenn, 1900-talets första hälft (2 hjärtan). Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:05)

1403 4097  Glastallrikar + fat & skål, 24 delar, Eden, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Orrefors. Diameter: 20-32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:48)

1403 5313  Golvlampa Krom. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:55)

1403 5063  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 150

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:03)

1403 5278  Golvlampa mässing, 1950/60-tal. Höjd: 150

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:36)

1403 5010  Golvlampa mässing, Bergbom, höj- och sänkbar. Höjd: 128

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:40)

1403 4037  Golvlampa metall, med glaskupa. Höjd: 205cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:29)

1403 5283  Golvlampa nutida. Höjd: 116

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:17)

1403 5104  Golvlampor ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren, Höjd: 125

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:51)

1403 3475  Golvljusstake metall. Höjd: 180

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:19)

1403 4145  Golvljusstake metall. Höjd: 180

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:02)

1403 4058  Golvvas Kina, Porslin. Signerad, "Jingdezhen". Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:05)

1403 5345  Golvvas Kina. Höjd: 78, nutida

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:41)

1403 4378  Göteborgsstolar 6 st

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:32)

1403 5450  Hallampa Smide/glas. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:51)

1403 5197  Hallbyrå Orientalisk stil. Bredd: 35, djup: 28 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:37)

1403 5504  Halsband & hängen 14/18K. Längd: 40cm, defekt, av. Vikt: 4,6g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:44)

1403 4282  Herrbetjänt höjd: 108 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:31)

1403 5177  Hörnskåp Ek, 1800-tal, reliefdekor. Bredd: 51 cm, djup: 49.5 cm, höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:42)

1403 5320  Hörnskåp Gustaviansk stil, bemålad. Höjd: 178cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:47)

1403 5254  Ikon med försilvrad rizza, 36x31 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:46)

1403 5055  Ishink nysilver. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:57)

1403 5249  Jardiniere Kristall. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:49)

1403 4248  Jordglob Columbus. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:38)

1403 5035  Kaffeservis Bavaria, ca 40 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:23)

1403 5418  Kaffeservis Bing & Grøndahl, ca 25 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:40)

1403 4116  Kaffeservisdelar 24 delar, Rörstrand Blå ros.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:35)

1403 5156  Kaffeservisdelar 5 delar, Lidköping, modell Nylund. Höjd: 8-14cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:58)

1403 5120  Kaffeskedar 6 st, silver i etui, 1948, Samearbete, Vikt: ca 80g. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:50)

1403 5173  Kanapé Nyrokoko. Längd: 140

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:33)

1403 4449  Kanna Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:24)

1403 5469  Kannor 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:26)

1403 5201  Kapsylöppnare "Ducky Paris". Längd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:13)

1403 5025  Kapsylöppnare mässing. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:54)

1403 5176  Karaffer + tillbringare, 3 delar, Kristall. Höjd: 25-36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:55)

1403 5151  Karaffer + tillbringare, 7st, glas. Höjd: 15-29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:08)

1403 5154  Karaffer + tillbringare, 7st. Höjd: 14-25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:41)

1403 5153  Karaffer + tillbringare. 5 st, bland annat Gustav III. Höjd: 15-31cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:58)

1403 5161  Karaffiner 7st. Höjd: 15-25cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:31)

1403 5219  Kärl 3 st. Höjd: 17-27, lergods / trä

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:49)

1403 4463  Karmstol mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:46)

1403 5239  Karmstol Rotting

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:55)

1403 4395  Karmstolar ett par, Empirestil, mahogny, intarsia

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:16)

1403 5357  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:01)

1403 5187  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:19)

1403 4468  Karmstolar ett par, mahogny

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:56)

1403 5181  Karmstolar Ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:02)

1403 4430  Karta Gravyr, "La Suede". Motivet: 24x20, yttermått inklusive ram: 33x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:24)

1403 4042  Karta Handkolorerad, "Circuli Brunnensis pars Meridionalis", yttermått inklusive ram: 56x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:55)

1403 5207  Kedja med medaljong 18k guld, Pansar. Längd: 40cm, längd på medaljong, 3cm, vikt: 9,8g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:01)

1403 5333  Kikare 2 st. Höjd: 12-16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:06)

1403 4155  Konjakskupor 7st. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:20)

1403 5235  Konsolbord Nyrokoko, med stenskiva. Bredd: 77, djup: 31 cm, höjd: 78 cm

1403 5246  Konsoler ett par, Förgyllda, 1800-tal. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:04)

1403 5454  Kopparstick Mich Dorigny. Motivet: 27x20, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:12)

1403 5247  Krucifix på sockel, Pärlemo. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:38)

1403 5224  Krycka + dosa. Längd: 9-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:42)

1403 5158  Kryddservis 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 13-20cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:10)

1403 5223  Kuverttallrikar 6 st, Tenn, Portugal. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:20)

1403 5477  Lampbord England, Idegran. Diameter: 53, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:01)

1403 5478  Lampbord England, Idegran. Diameter: 55, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:23)

1403 5426  Lampbord Ett par, Orientaliska, diameter: 46, höjd: 46 cm, mässingsintarsia

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:30)

1403 5330  Lampbord Ett par. Bredd: 64 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:07)

1403 5192  Lampbord Gustaviansk stil, stenskiva. Diameter: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:59)

1403 5106  Lampbord Nyrokokostil. Bredd: 56, djup: 37 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:55)

1403 5200  Lampbord Orientalisk-stil. Bredd: 50, djup: 40 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:06)

1403 5191  Lampbord rokokostil, Trä / stenskiva. Bredd: 50, djup: 40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:52)

1403 5401  Lampbord Rokokostil. Bredd: 69 cm. Djup: 50 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:12)

1403 5280  Lampbord med låda barockstil. Längd: 63, djup: 41 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:30)

1403 5389  Lampett Sol. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:34)

1403 5130  Litografi Edouard Bisson, kolorerad, Jugendram, 63x46 cm, yttermått inklusive ram: 80x58 cm. Signerad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:32)

1403 4128  Litografier 3 st, Arne Olsson (1918-2004), oramade lösa blad, Ea & Hc, bladets mått: 64x75 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:20)

1403 4129  Litografier 3 st, Arne Olsson (1918-2004), oramade lösa blad, monogramsignerade, Ea & 75-upplaga, bladets mått: 64x75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:22)

1403 5059  Ljuskrona höjd: 50 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:50)

1403 5056  Ljuskrona med plafond. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:32)

1403 5344  Ljuskrona med prismor. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:43)

1403 5096  Ljusstakar 3 st, Georg Jensen, Rostfritt. Höjd: 17-30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:42)

1403 5082  Ljusstakar 3 st. Mässing. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:42)

1403 5299  Ljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 20cm

1403 5049  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 29 cm

1403 5052  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:02)

1403 5505  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:32)

1403 5119  Ljusstakar ett par, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1929. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:51)

1403 5341  Ljusstake Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, glas. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:14)

1403 4026  Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda, märkt. Ljusstake i metall med hängen av glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:04)

1403 4060  Ljusstake med skålar, mässing. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:09)

1403 4262  Malmkrona 1800-tal, lösa armar. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:26)

1403 4415  Malmkrona mässing. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:08)

1403 5215  Masker 5 st, trä. Höjd: 30-38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:16)

1403 5342  Mat / kaffe / teservisdelar 35 delar, Portmeirion, "Pomona"

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:48)

1403 4130  Mat / kaffeservis 57 delar, "Da Vinci", Tyskland. Nero black, platinum, + certifikat

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:33)

1403 4135  Matsalsgrupp 5 delar, Skaraborgs möbelindusti AB, 1960-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:42)

1403 5424  Matsalsgrupp 7 delar, Rokokostil. Längd: 140 cm. Djup: 108 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:21)

1403 4317  Matsalsskåp Ek, relief. Bredd: 153. Djup: 57 cm, höjd: 156 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:18)

1403 5499  Matsalsskåp Längd: 111 cm. Djup: 47 cm, höjd: 194 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:16)

1403 5451  Matservis Bing & Grøndahl, ca 60 del

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:24)

1403 5258  Matta Kasthall, Gunilla Lagerhem Ullberg, Häggå Gåsöga, 153x197 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:45)

1403 5287  Matta Orientalisk Nain, 89x134cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:41)

1403 4297  Matta Orientalisk, 130x194cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:54)

1403 5440  Matta orientalisk, 130x213 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:08)

1403 5315  Matta orientalisk, 140x195cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:17)

1403 4348  Matta orientalisk, 172x240 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:30)

1403 5293  Matta Orientalisk, 197x310cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:01)

1403 5432  Matta Orientalisk, 207x311 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:02)

1403 5375  Matta orientalisk, 80x122 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:47)

1403 4521  Matta Orientalisk, 92x134 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:29)

1403 4343  Matta orientalisk, Bochara, 140x190 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:22)

1403 9471  Matta orientalisk, Feridan, antik, 112x200 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:17)

1403 5439  Matta orientalisk, Figural, 56x73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:20)

1403 5288  Matta Orientalisk, Kashi, 90x234cm

1403 5291  Matta Orientalisk, Nain, 194x309cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:02)

1403 5292  Matta Orientalisk, Nain, 198x296cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:46)

1403 5168  Matta orientalisk, orientalisk, nutida, 192x294 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:36)

1403 5276  Matta Orientalisk, Semiantik, 123x175 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:28)

1403 5441  Mattor orientaliska, 2 st, 56x90 respektive 62x80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:31)

1403 4435  Miniatyrer 4 st, längd: 10-15 cm, djup: 1 cm, höjd: 8,5-12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:33)

1403 3587  Modellbil + motorcykel, 2 st, bland annat Burago Italy. Längd: 24-30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:15)

1403 5398  Nattygsbord ett par. Bredd: 48 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:20)

1403 4515  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 60x81, yttermått inklusive ram: 61x82 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:34)

1403 5122  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 67x77 cm, yttermått inklusive ram: 76x86 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:50)

1403 4478  Oljemålning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, 1950-tal, Komposition. Olja på duk, 38x46, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:17)

1403 5376  Oljemålning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Badande barn i Jujuy Argentina, 108x72 cm. Proveniens konstnärens släkt , oramad. Signerad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:29)

1403 5075  Oljemålning Bror Jönsson (f. 1931), Sverige. Handelsbod. Signerad. Olja på duk, 22x26, yttermått inklusive ram: 33x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:55)

1403 4402  Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, daterad 76. Olja på duk, 26x35cm, yttermått inklusive ram: 42x51cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:32)

1403 5021  Oljemålning Efter Bruno Liljefors, Harry Thomse. Signerad, daterad 32. Olja på duk, 58x83cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:35)

1403 5117  Oljemålning Gottfrid Olsson (1890-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 14x18, yttermått inklusive ram: 24x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:27)

1403 1016  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Signerad, daterad 1935, får. Olja på duk, 43x55, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:48)

1403 5073  Oljemålning Helge Monten (1924-1991), Olja på duk, 47x72, yttermått inklusive ram: 59x80 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:52)

1403 5260  Oljemålning Jonny Forsström (1944-2017), Sverige. Signerad, daterad -75. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 55x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:50)

1403 5328  Oljemålning Karl Abel (f. 1891), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 50x60, yttermått inklusive ram, 64x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:23)

1403 3222  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Fågelungar. Signerad. Olja på duk, 44x62, yttermått inklusive ram: 61x81 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:34)

1403 3191  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Canvas, 141x93cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:10)

1403 5359  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, hus vid damm. Olja på duk, 36x46, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:31)

1403 5316  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sommarlandskap. Olja på pannå, ej signerad, 20x29, yttermått inklusive ram: 27x37 cm

1403 5126  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1929, Fiskargubbe. Olja på duk, 62x44, yttermått inklusive ram: 71x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:27)

1403 5377  Oljemålning P Kurbatov. Signerad, daterad 1945, landskåp. Olja på pannå, 52x64, yttermått inklusive ram: 73x85 cm

1403 5368  Oljemålning P Kurbatov. Signerad, daterad 1945, skärgård. Olja på pannå, 52x64, yttermått inklusive ram: 72x85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:51)

1403 4085  Oljemålning Ralph Bergholtz (1908-1988), Sverige. Män Tunisien. Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:08)

1403 9458  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Landskap med hus, Signerad. Olja på pannå, 45x54, yttermått inklusive ram: 67x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:57)

1403 5103  Oljemålning Robert Jäckel (1872-1952), Sverige. Damporträtt. Signerad, daterad 22. Olja på duk, 65x55, yttermått inklusive ram: 80x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:53)

1403 4534  Oljemålning signerad Viller Perronn, Blomstertilleben, Empireram. Olja på pannå, 63x43 cm, yttermått inklusive ram: 84x64

1403 4292  Oljemålningar 2 st, Nils Acke. Signerade, hus & trädgård, pannå, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:45)

1403 4273  Oljemålningar 2 st, Nils Acke. Signerade, stilleben & landskap, pannå, 23x32-27x35cm, yttermått inklusive ram: 32x42cm-45x53cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:21)

1403 5205  Örhängen 18k guld, 2 par, med vita och lila stenar. Längd: 1,5-2cm, vikt: 3,9g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:38)

1403 5204  Örhängen 18k guld, 3 par. Längd: 2-3cm, vikt: 5,3g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:56)

1403 5303  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:46)

1403 3305  Parti konstglas 6 st, Orrefors. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:08)

1403 5410  Parti nysilver Coasters + brickor, 7 delar. Längd: 14-51 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:25)

1403 4543  Pelarbord Ett par, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese. Diameter: 46, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:46)

1403 5437  Penselvaser ett par, Hongkong. Höjd: 26 cm

1403 5310  Piedestal höjd: 93cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:53)

1403 5452  Piedestal Skulptural. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:37)

1403 5135  Pinnstolar 2 st, snarlika

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:11)

1403 4520  Pinnstolar Ett par, 1950-tal, Järbo strandgårdens Industrier

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:13)

1403 5070  Plafond Funkis. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:17)

1403 5105  Pluntor 2 st + 13 st glas, Holmegaard. Höjd: 6-19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:08)

1403 5221  Porslin 3 delar, kannor + vas, nutida. Höjd: 14-37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:47)

1403 5361  Pottskåp sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 48 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:52)

1403 4540  Punschkoppar 6 st, silver. Vikt: ca 190 g. Diameter: 6,5 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:24)

1403 5472  Raguskedar 2 st, silver, 1800-tal. Längd: 28-30 cm. Vikt: 245 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:52)

1403 5147  Ram ramens innermått: 58x77cm, yttermått inklusive ram: 81x100cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:01)

1403 5399  Ramar 2 st, Barockstil, yttermått inklusive ram: 32x39 respektive 26x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:41)

1403 5323  Ramar 6 st. Längd: 31-46cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:51)

1403 5202  Ring 18k guld, Alton, 1974, storlek: 17½, med rökkvarts. Vikt: 5,3g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:51)

1403 5118  Rödkrita Pär Siegård (1887-1961), Sverige. Signerad, Modell, 40x25, yttermått inklusive ram: 57x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:15)

1403 5209  Salongsbord Louis XVI-stil, bemålat. Bredd: 101, djup: 58 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:18)

1403 5185  Salongsbord Valnöt, 1800-tal. Bredd: 135, djup: 85 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:46)

1403 4523  Salongsgrupp 5 delar, 1920-tal, mahogny, bord + 4 stolar

1403 5101  Saltkar ett par, silver, England. Längd: 7 cm, Vikt: ca 110 g

1403 5251  Samovar Elektrisk, nysilver, England. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:25)

1403 5007  Sängbord Ett par, Anna Castelli Ferrieri (f. 1920), Italien. Plast, "Componibili", Kartell. Diameter: 32 cm, Höjd: 58cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:24)

1403 5142  Satsbord 3 delar, Teak. Höjd: 35-51 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:41)

1403 5170  Schatull på benställning Ek, reliefdekor. Längd: 78, djup: 35 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:23)

1403 5097  Sejdlar 6 st, Glas med lock. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:59)

1403 5195  Sekretär England, idegran. Bredd: 50, djup: 40 cm, höjd: 95 cm

1403 4318  Sekretär England. Bredd: 51 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:19)

1403 5362  Serveringsvagn + piedestal, Rotting. Längd: 75 resp, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:58)

1403 5312  Serveringsvagn Furu. Längd: 60 cm. Djup: 40 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:42)

1403 5479  Serveringsvagn Glas/krom. Längd: 70, djup: 45 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:12)

1403 5417  Servisdelar Rörstrand, Bengali, ca 85 del

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:31)

1403 5411  Servisdelar Rosenthal, ca 75 del

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:08)

1403 5374  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 195, djup: 50 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:19)

1403 5238  Sideboard med 2 lådor, mahogny. Längd: 92, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:39)

1403 5343  Sideboard Teak. Längd: 160. Djup: 42 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:36)

1403 5102  Silver diverse 5 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:29)

1403 5115  Silver diverse 5 delar, ca 150 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:16)

1403 5423  Silver diverse, 10 delar. Längd: 2-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:21)

1403 4450  Skål + kanna, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 4,5-10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:24)

1403 5408  Skål Alabaster. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:11)

1403 5263  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods med brun glasyr. Signerad med Studiohanden, Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:22)

1403 4068  Skål Carl Harry Stålhane /Arne Laukanen, Rörstrand, diameter: 35, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:55)

1403 4537  Skål Kaj Franck (1911-1989), Finland. Nuutajärvi Notsjö-59. Signerad. Videblad, lila och klart glas. Längd: 25,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:05)

1403 5111  Skål med lock + karott, Pläter. Längd: 19-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:37)

1403 5026  Skål Orrefors. Höjd: 10cm, diameter: 16cm

1403 4400  Skål på fot, mässing, Asien. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:25)

1403 2008  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajansskål Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 41cm, höjd: 15cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:43)

1403 5129  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 13, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:38)

1403 5274  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:12)

1403 4338  Skänk med spegelöverdel, omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 136, djup: 50 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:13)

1403 5152  Skåp Jugend. Bredd: 73, djup: 47 cm, höjd: 196 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:24)

1403 5494  Skåp Med lådor. Bredd: 54 cm. Djup: 40 cm, höjd: 95 cm

1403 5491  Skåp Med lådor. Bredd: 54 cm. Djup: 40 cm, höjd: 96 cm

1403 5382  Skåp Orientaliskt. Bredd: 81, djup: 40 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:15)

1403 5178  Skåp med sidohyllor rokokostil, Italien. Bredd: 73, djup: 45 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:50)

1403 5319  Skrin mahogny, 1800-tal, Intarsia. Längd: 36 cm. Djup: 23 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:26)

1403 4232  Skrivbord Jugend, Bemålat. Bredd: 130. Djup: 70 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:59)

1403 5183  Skrivbord Jugend, Ek. Bredd: 120, djup: 65 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:10)

1403 5400  Skrivbord Längd: 135 cm. Djup: 81cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:40)

1403 5231  Skrivbord Nyrokoko, Mahogny/valnöt. Bredd: 130, djup: 74 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:16)

1403 5169  Skrivbord omkring 1900, med uppsats, bemålat. Bredd: 90, djup: 60 cm, höjd: 75-100

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:05)

1403 5230  Skrivbord Teak. Bredd: 145, djup: 74 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:35)

1403 4522  Skrivbord med uppsats England. Längd: 90, djup: 45 cm, höjd: 75-95 cm

1403 9305  Skrivbyrå empire, mahogny, Bredd: 109 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:39)

1403 5032  Skrivställ 2 delar, vitmetall. Längd: 19-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:52)

1403 5435  Skulptur Asien, Porslin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:51)

1403 5220  Skulptur brons, Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Ko med kalv. Längd: 11, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:39)

1403 5416  Skulptur brons, Kvinna. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:07)

1403 5447  Skulptur Kvinna med hundar, bemålad gips. Höjd: 50 cm

1403 5261  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm, Cromotryck. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:17)

1403 5269  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Björn. Längd: 16, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:53)

1403 5270  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:05)

1403 5139  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Glas. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:40)

1403 5222  Skulptur Per Nordahl, "Andalusisk häst, 2003. Längd: 32. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:48)

1403 5108  Skulptur Royal Copenhagen, Blå Groda. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:50)

1403 5054  Skulptur Trä, Orientalisk. Längd: 40, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:30)

1403 5420  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Advent. Höjd: 12-18 cm

1403 3584  Skulpturer 4 st, Älgar, modell äldre. Höjd: 18-32 cm

1403 4040  Skulpturer 7 st, Porslin, England. Höjd: 17-24 cm

1403 5087  Smyckeset Granater, Halsband+ armband 1 par örhängen

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:20)

1403 5404  Smyckeskrin ek, Karvsnitt, omkring 1900. Längd: 22. Djup: 22 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:15)

1403 5470  Sockerskål silver, 1906. Höjd: 16 cm. Vikt: 550 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:37)

1403 5211  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 127

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:03)

1403 5188  Soffa Louis XV-stil. Längd: 135 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:48)

1403 4236  Soffa Plysch. Längd: 200

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:08)

1403 5212  Soffa rokokostil. Omklädd, Längd: 150

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:59)

1403 5329  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 130 cm. Djup: 62 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:59)

1403 4034  Soffbord Funkis, björk. Diameter: 60cm. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:37)

1403 5365  Soffbord mässing och glas. Bredd: 121, djup: 71 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:18)

1403 5213  Soffbord rokokostil, stenskiva. Bredd: 83, djup: 62 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:35)

1403 3056  Soffbord trä, skiva i präglad läder. Bredd: 128 cm. Djup: 50 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:36)

1403 5164  Soffgrupp 3 delar, Rotting. Längd: 119cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:52)

1403 5300  Spänne silver, 1911. Vikt: 540g, ca 11x5,5 cm, tota. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:59)

1403 5496  Spegel 175x215cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:05)

1403 5309  Spegel 74x54cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:32)

1403 5137  Spegel Bronserad, 79x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:23)

1403 4043  Spegel rokokostil, 1900-tal, 118x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:08)

1403 5390  Spegelkrön Trä, apor. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:45)

1403 5348  Spelbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 88, djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:33)

1403 5172  Spjut + pilar, 2 + 7 st, modell äldre. Längd: 62-152, trä och metall

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:28)

1403 5255  Sporrar ett par. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:33)

1403 5138  Stallykta 1800-tal. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:02)

1403 4144  Stekfat Kina, omkring 1800. Längd: 37cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:59)

1403 5275  Stengods 4 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 8-9, höjd: 6-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:28)

1403 5186  Stolar 4 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:25)

1403 5367  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:50)

1403 5133  Stolar 5 st + 1 karmstol, Barockstil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:44)

1403 4115  Stolar 6 st, David Rosén, Stomme av teakbetsad bok. Fast stoppad rygg och sits

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:59)

1403 5189  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:09)

1403 5046  Stolar ett par, 1950-tal

1403 5182  Stolar Ett par, barockstil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:59)

1403 5363  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:59)

1403 4541  Stormlykta Optimus 1200, mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:52)

1403 5171  Stringhyllor Skåpdel + 9 st, hyllplan, 5 gavlar. Bredd: 58-78 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:56)

1403 5193  Sybord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 50, djup: 37 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:08)

1403 5093  Syltkruka Gustavsberg. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:29)

1403 5053  Syltkrukor 3 st, Höganäs. Höjd: 24x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:08)

1403 5041  Takarmatur Glas/Koppar. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:35)

1403 5008  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2479, Firma Svenskt Tenn, 3-ljusarmar, mässing. Höjd: ca 45 cm, bredd: ca 54 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:25)

1403 5332  Takarmatur Koppar. Diameter: ca 40 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:48)

1403 5089  Takarmatur mässing och glas. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:29)

1403 5141  Takarmatur Med glaskupor. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:30)

1403 5194  Takarmatur med prismor, nutida. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:29)

1403 5304  Takarmatur Med prismor. Diameter: 42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:03)

1403 5237  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. PH5. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:50)

1403 5256  Takarmatur Prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:48)

1403 5339  Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 33cm

1403 4371  Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:29)

1403 4372  Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:27)

1403 4029  Tallrikar 11 st, Rörstrand, Landskapsdräkter, diameter: 22,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:19)

1403 4149  Tallrikar 3 st, omkring 1800. Diameter: 22-23cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:15)

1403 5160  Tapeter läder/Gyllenläder div. Längd: ca 57 cm, bredd: ca 28-90 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:55)

1403 5033  Tårtspade silver, 1890. Längd: 19 cm. Vikt: 45g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:43)

1403 5066  Tavelram ramens innermått: 62x50, yttermått inklusive ram: 81x62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:57)

1403 5079  Tavelramar 7 st, diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:58)

1403 5078  Tavelramar 8 st, diverse

1403 5253  Teckning Blyerts, Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. Signerad, daterad 1939. Motivet: 14x10, yttermått inklusive ram: 29x24 cm

1403 4476  Teckningar 3 st, ej signerade. Motivet: 32x23, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:05)

1403 5259  Tekoppar + potta, 3 delar, bland annat "Änglafia", Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:36)

1403 4268  Teservis 3 delar, England. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:11)

1403 5157  Tillbringare + karaff, 4 st. Höjd: 16-19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:05)

1403 5094  Tillbringare Porslin. Höjd: 29 cm

1403 5492  Trädgårdssoffa Längd: 114cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:25)

1403 5493  Trädgårdssoffa Längd: 114cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:01)

1403 5179  Trädgårdsstolar 4 st, smide / plexiglas

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:13)

1403 5488  Trädgårdsstolar 6 st, Rotting

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:27)

1403 4481  Trädgårdsurna höjd: 50 cm, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:22)

1403 5306  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:36)

1403 4486  Trädgårdsurnor ett par. Höjd: 50 cm

1403 4483  Trädgårdsurnor ett par. Höjd: ca 32 cm, nutida

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:22)

1403 4502  Tuschteckningar 2 st, Lennart Färnmark (1918-1981), Sverige. Monogramsignatur. Motivet: 19x25 cm, yttermått inklusive ram: 30x38 cm

1403 5085  Tvärflöjt Queen i etui

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:41)

1403 5236  Tvättställ längd: 56 cm, djup: 42 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:02)

1403 4408  Urna Royal Copenhagen, Blå Fasan. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:50)

1403 4051  Väggarmatur teak, ställbar. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:14)

1403 5013  Väggarmaturer Ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Koppar. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:29)

1403 4103  Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:00)

1403 5340  Väggrelief Gustavsberg, 34x37cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:30)

1403 5436  Väggskulptur Gips. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:55)

1403 4063  Vas + fat, 4 delar, "Lagun", Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Gustavsberg. Längd: 15-24, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:14)

1403 5264  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Glaserad stengodslera. Signerad med Studiohanden. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:33)

1403 5262  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods med senapsgul glasyr. Signerad med Studiohanden. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:22)

1403 5434  Vas Glas, Silverdekor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:36)

1403 5214  Vas Glaserad, Mexiko. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:20)

1403 5045  Vas Kina, Porslin. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:28)

1403 5098  Vas Kina. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:58)

1403 5297  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:21)

1403 5071  Vas Rörstrand, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 13 cm

1403 5422  Vas silver. Höjd: 12 cm. Vikt: 160g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:27)

1403 5272  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 20

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:47)

1403 5273  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:59)

1403 5271  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:58)

1403 5034  Vaser 2 st, Bing & Grøndahl, måsen. Höjd: 10,5

1403 5022  Vaser Ett par, Åseda Glasbruk. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:32)

1403 4154  Vinglas 10st. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:23)

1403 5462  Vinglas 6 st, Helga. Höjd: 18 cm

1403 4308  Vinprovarglas 7st. Höjd: 18 cm. Diameter: 5 cm (öppningen)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:50)

1403 5476  Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 179, djup: 33 cm, höjd: 221 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:50)

1403 5385  Vitrinskåp England. Bredd: 150, djup: 40 cm, höjd: 198 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:59)

1403 5428  Vitrinskåp Jugend, ek, 133, djup: 55 cm, höjd: 191 cm

1403 5480  Vitrinskåp längd: 150 cm, djup: 41 cm, höjd: 199 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:33)

1403 5107  Vitrinskåp längd: 73 cm, djup: 29 cm, höjd: 115 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:56)

1403 5136  Vitrinskåp Louis XVI-stil, intarsia. Bredd: 61 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 147 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:54)

1403 5351  Vril skulpterad med hund. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:26)

1403 5245  Ytterfoder 1 par + 1 st. Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 17-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 18:31)

1403 5048  Ytterfoder ett par, mässing. Diameter: 19, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:32)

1403 5305  Ytterfoder Ett par, nutida. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:33)

1403 5350  Ytterfoder ett par, Rörstrand. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:51)

1403 5308  Ytterfoder Ett par. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 20:14)

1403 5321  Ytterfoder Ett par. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 juni 2021 19:05)