Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 februari 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

811 3017  Akvarell Björn Senneby, Blidösund, Signerad, 25x54

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:37)

811 3064  Armband 18k. med ametist. ca 37 g.

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:07)

811 3048  Bestick 58 del, Silver, Modell Svensk spets, 2300g brutto

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:18)

811 3001  Bord Axel Einar Hjort (1888-1959), "Typenko", NK. designat 1931. på undersidan plåtbricka med tillverkningsnr. dia 79, höjd: 56

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:05)

811 3061  Bricka Silver, CFC, 1951, 800g ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:24)

811 3052  Brödskål Silver, London, 1790 längd: 18

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:33)

811 1716  Byrå Senbarock, längd: 93, djup: 52, höjd: 77

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:39)

811 3062  Dosa Silver, Ryssland, längd: 8, 5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:23)

811 3028  Ikon 1800-tal, Den vägvisande gudsnutida, 22 x 17

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:11)

811 3009  Konsolbord 1 par, Empire, (Kompletterade och omarbetade), längd: 50, djup: 50, höjd. 80, proveniens: Steninge slott

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:50)

811 8361  Matbord + 2st iläggsskivor, Märkt Axel Einar Hjort, NK Nordiska Kompaniet, längd: 160, djup: 80, höjd: 74

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:14)

811 3042  Oljemålning Anders Palmér (f. 1958), signerad Palmér. ramens innermått: 45x48

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:54)

811 3035  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Lekande barn, signerad Roka. 80x64

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:32)

811 3031  Oljemålning Evert Lundquist (1904-1994), Vegitation, monogramsignerad E L 28 x 45

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:55)

811 3004  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), månsken, signerad, -40, 22x25

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:31)

811 3006  Oljemålning Herrporträtt, 1700-tal, 76x61

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:29)

811 8238  Oljemålning Jan Brazda (f. 1917), Stockholmsmotiv, signerad, 1941, 55x84

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:52)

811 3040  Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Dam i rött, signerad, ramens innermått: 36x29

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:50)

811 9375  Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Dam på cykel, signerad, ramens innermått: 54x39

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:46)

811 3044  Oljemålning Louis Joseph Watteau, efter, Romantiskt motiv, 62x50. Rokokoram, 1700-tal

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:57)

811 3045  Oljemålning Ludwig Munthe, Fiskeläge, signerad L Munthe -73 (1873). 67x107

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:46)

811 3016  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal, Mytologiskt motiv, plåtpannå, 20x13, 5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:36)

811 1573  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Kvinnostudie, signerad Heinsius pinxit 1806, duk. 56 x 47

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:19)

811 3032  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), signerad, pannå. 41x32

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:59)

811 3034  Oljemålning Sergej Wlasoff, Ryssland, Suomenlinna (Sveaborg) signerad. 61x80

811 3065  Ring 18 k. med ametist. ca 4 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:09)

811 3060  Skål Jade, Kina, dia 28, höjd: 14

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:40)

811 1015  Skål Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, 1956, längd: 10

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:43)

811 3010  Skänk Sengustaviansk, bemålad, längd: 108, djup: 45, höjd: 110

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:11)

811 3038  Skulptur Fernandez Arman (1928-2005), "Tea för two", brons. signerad. 77/100. , höjd: 34

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:44)

811 3030  Släde 1800-tal, längd: 170 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:49)

811 3024  Soffa Børge Mogensen (1914-1972), skinn, längd: 220

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:33)

811 3008  Täbriz Silkeinslag, 80x390

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:56)

811 3066  Takarmatur Koppar, Jugend, höjd: 70, diameter: 80

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:23)

811 3047  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 39

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:02)

811 3005  Vas Bernt Friberg (1899-1981), blå, höjd: 20

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:21)

811 3043  Vas Jugend, Rörstrand, Karl Lindström, höjd: 26

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:54)