1356 6318 Akvarell Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Plöjning. Signerad, daterad 1903. Motivet: 17x23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:21)
1356 8294 Akvarell Ture Fabiansson (1910-1994), Sverige. Hamnstad. Signerad, daterad -52. Motivet: 33x47 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)
1356 8445 Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. "Neapel", 34x21 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)
1356 4622 Akvareller 14 st, Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. I pärm, oramade lösa blad. Signerad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:04)
1356 8526 Akvareller 2 st, F W Kylberg. Signerad, daterad 1960, fartyg, 19x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:51)
1356 8014 Akvareller 2 st, Henry Wenck (1851-1936), Danmark. Motiv från Skagen. Signerad, daterad 1918-20. Proveniens Isac Gustav Clason, hans son Gustav Clason i arv inom familjen till 2020
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:55)
1356 8509 Aladåbformar ett par, Koppar. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:20)
1356 8212 Appliquer Ett par, Prismor/ mässing. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:35)
1356 8213 Arbets/barstol omkring sekelskiftet 1900
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:08)
1356 8211 Arbets/barstol omkring sekelskiftet 1900
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)
1356 6582 Armbandsur 18k guld, Certina, gravyr. Diameter: 23mm, läderband, viklås ej i guld. Bruttovikt: 14g.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:23)
1356 8622 Armbandsur Herrur GC, quartz. Diameter: 42mm, doublé, med läderband, viklås, box & ytterkartong
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)
1356 8094 Armbandsur silver (925), Valgine. Längd: 17cm, bruttovikt: 85g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)
1356 8262 Assietter 14 st, Orrefors. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:39)
1356 8227 Assietter 6 st, 1800-tal, fajans, Citronmönstret, diameter: 19,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:46)
1356 8225 Bägare 4 st, Böhmen. Höjd: 16-21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:28)
1356 8536 Bägare silver, MGAB, 1945. Graverad prispokal. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 250 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)
1356 6542 Bägare & servetthållare silver, 5+ 3. Höjd: 4-6cm, vikt: 160g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)
1356 8505 Balustradfåtöljer Ett par
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:29)
1356 8521 Bänk Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Svensk fur. Längd: 90, djup: 33 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)
1356 8640 Barnvagn Miniatyr. Längd: 54cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)
1356 8400 Bestick 11 delar, silver, Udda modeller. Längd: 10,5-25 cm, bruttovikt: ca 590 g (varav knivar ca 165 g)
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:03)
1356 6425 Bestick Gense, Rostfritt, ca 35 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:30)
1356 6354 Bestick nysilver, ca 65 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:20)
1356 8122 Bestick silver, 25 delar, bruttovikt: ca 1250 g (varav knivar 460 g)
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)
1356 8142 Bestickuppsättning nysilver, ca 90 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:55)
1356 8139 Björnspjut Lars Fossa, tillskriven. Ej signerad. Höjd: 180 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:41)
1356 6253 Blandteknik Aramis Ney (f. 1943), Signerad, 28x21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:27)
1356 8440 Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, figurer, 19x12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)
1356 6448 Blandteknik Poul Ströyer (1923-1996), Sverige. Diptyk, Signerad, ramens innermått: 58x33 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:54)
1356 8283 Blandteknik Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Stora Ålö". Signerad, daterad 1918. Motivet: 36x51 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:20)
1356 6057 Blandteknik Rune Jansson (1918-2014), Sverige. "Lätta Moln", Signerad, saknar glas, 32x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)
1356 8655 Blyerts Claes Bäckström (1927-2015), Sverige. Ur Främmande pojke på besök. Blyerts, 46x38cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:21)
1356 8041 Blyerts Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad. Motivet: 20x13cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)
1356 8058 Blyerts Einar Wallquist (1896-1985), Signerad, 1976, porträtt. Motivet: 34x25cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:15)
1356 8008 Bokhylla Cado, design: Poul Cadovius (1911-2011), Danmark. 1950-tal. Bredd: 160, djup: 24 cm, höjd: 220 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:55)
1356 6037 Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Ek. Brännstämplad. Höjd: 207 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:06)
1356 8395 Bokhyllor 3 st, 1960-tal, teak, Westbergs. Bredd: 90 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 86 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:10)
1356 8562 Bokskåp 1880-tal. Bredd: 108, djup: 53 cm, höjd: 245 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)
1356 8563 Bokskåp 1880-tal. Bredd: 98, djup: 52 cm, höjd: 223 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)
1356 8363 Bokverk 2 st, Chagall & Picasso, André Pieyre & Georges Bloch
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)
1356 8511 Bord Med låda. Bredd: 59 cm. Djup: 35 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:42)
1356 8650 Bord med klaffar Längd: 90,2x23 cm. Djup: 65 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:34)
1356 8468 Bordsduk linne / Handarbete, 150x330 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:35)
1356 6179 Bordsklocka på ställning, "GammelGården", längd: 28 cm, djup: 28 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:07)
1356 8649 Bordslampa "Heron", Luxo, sent 1900-tal. Höjd: 56cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:19)
1356 8298 Bordslampa 50/60-tal, böjbar arm. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:50)
1356 8404 Bordslampa Alabaster. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:45)
1356 8593 Bordslampa fd ljusstake. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)
1356 8037 Bordslampa höjd: 41cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)
1356 8485 Bordslampa mässing, nutida, NAFA. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:01)
1356 8296 Bordslampa nutida. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:37)
1356 8297 Bordslampa nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:45)
1356 8170 Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:33)
1356 8178 Bordslampfot Kristall. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:49)
1356 8038 Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 51cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:46)
1356 8071 Bordslampor Ett par, Pal w154, Bordsfot, Wästberg. Höjd: ca 55cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)
1356 8067 Bordslampor Ett par. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:26)
1356 8165 Bordslystrar Ett par, med prismor. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)
1356 8222 Bordslystrar Ett par. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)
1356 8226 Bordstelefoner 2 st, Kobra, Ericofon, grå/grön. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:34)
1356 6331 Bordsur Brons/porslin. Längd: 20, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)
1356 8554 Bordsur omkring 1900. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)
1356 8462 Brandspruta Koppar. Höjd: 73cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)
1356 8669 Bricka med hänklar, nysilver. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)
1356 8415 Brosch 18k guld, med diamanter och pärla, 11xca0,01ct. Längd: 5cm, vikt: 7g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:45)
1356 8472 Brosch 18k guld. Diameter: 3cm, vikt: 3g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:30)
1356 8102 Brosch silver, Sven Börje, med bergskristall, Lund 1959. Längd: 6cm, vikt: 9g. Med etui.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:51)
1356 8632 Byrå 1960-tal, Bemålad. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)
1356 8463 Byrå Längd: 100 cm. Djup: 47 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:44)
1356 8528 Byrå längd: 71 cm, djup: 38 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:54)
1356 8152 Byrå Med spegel, Bredd: 96 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 204 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:22)
1356 8438 Byrå Med stenskiva, gustaviansk stil, Bredd: 74 cm. Djup: 37 cm, höjd: 71 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:31)
1356 8149 Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 76, djup: 39 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:11)
1356 8576 Byrå Sengustavianskt provinsarbete, senare bemålning. Bredd: 74. Djup: 45 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)
1356 8155 Byrå Tallboy. Bredd: 70 cm. Djup: 49 cm, höjd: 130 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:33)
1356 8529 Byrå Teak, 1960-tal. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 105 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:29)
1356 8559 Byrå Teak, 1960-tsal. Bredd: 54, djup: 40 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:48)
1356 8045 Champagneglas 2 st, Orrefors, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:58)
1356 8535 Coasters 6 st, Iittala Kastehelmi Oiva Toikka. Diameter: 8cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)
1356 8009 Collage Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad ML. Motivet: 70x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)
1356 8502 Crèmekoppar 6 st, Royal Copenhagen, musselmalet + 1 fat
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:15)
1356 8417 Dalahäst Signerad, anno 1960. Höjd: 47cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:18)
1356 8250 Dockor 2 st. 1 märkt Simon & Halbig, Höjd: 22-24cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)
1356 8136 Draperi "Watling Street" Heritage of England, 230x130 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:17)
1356 8135 Draperier & vepa 2 + 1 st, "Watlig Street Come to Ground", Heritage of England & Sanderson, längd: 211 cm, djup: 112 cm, höjd: 0,3 cm
1356 8495 Emmafåtölj
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:44)
1356 8557 Etagebord 1930-tal. Bredd: 50, djup: 30 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:02)
1356 8113 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 31/280, "Från Beckholmsbron". Motivet: 31x26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)
1356 7119 Etsningar 2 st, Lucio Del Pezzo (f. 1933), Italien. Signerad, numrerad 44/90, oramade lösa blad. Bladets mått: 50x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:23)
1356 5004 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 89/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)
1356 7008 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 90/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:30)
1356 8432 Färglitografi 3 st, Signerad, 34x20-40x30cm. Signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)
1356 8304 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 3/200, daterad 1975. Motivet: 42x55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)
1356 7151 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 43x29cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:08)
1356 6622 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 21x29cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)
1356 6396 Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 190/260. Motivet: 66x49cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)
1356 7053 Färglitografi Clemens Briels (f. 1946), Nederländerna. "Birds eye". Signerad, numrerad 43/100, daterad 93, ramens innermått: 49x69 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)
1356 7057 Färglitografi Clemens Briels (f. 1946), Nederländerna. "Predictor". Signerad, numrerad 44/100, daterad -93, ramens innermått: 49x69 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)
1356 7094 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 16/360, Drottningholm. Motivet: 46x55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:18)
1356 7049 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 84/375, stilleben. Motivet: 50x60cm
1356 7102 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stämpelsignerad, Numrerad 324/360, Utsikt. Motivet: 46x55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:41)
1356 7105 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 142/360. Motivet: 55x46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:36)
1356 8015 Färglitografi Geo Wide (1921-1998), Sverige. Signerad, numrerad 16/150, "Träffpunkt för överlevnad". Motivet: 48x39cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)
1356 7153 Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 54/330, Dalarö skans. Motivet: 36x49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:02)
1356 8270 Färglitografi Jan Ewemo (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 49/175,1979. Motivet: 44x36cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)
1356 8281 Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), "Salabim". Signerad, numrerad 131/310, daterad -76. Motivet: 50x35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:52)
1356 7128 Färglitografi Karel Appel (1921-2006), Holland. "Friends för Life". Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 50x63 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)
1356 8196 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 90/90, daterad 1993. Motivet: 21x30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:40)
1356 8269 Färglitografi Lars Hellström (f. 1936), Sverige. "Vid Fyris". Signerad, numrerad 96/200, daterad 1984. Motivet: 37x43cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:52)
1356 8272 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 194/260. Motivet: 19x42cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)
1356 6004 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 23/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:26)
1356 4311 Färglitografi Mia Malmlöf (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 72/125. Motivet: 43x30cm
1356 7135 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 239/360, Slussen. Motivet: 37x42cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:40)
1356 8087 Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 95/100,62x46cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:44)
1356 8666 Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 21/60. Motivet: 51x39cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)
1356 7078 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 42x28cm, med Fredmans Epistel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)
1356 7154 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 74/310. Motivet: 30x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:11)
1356 7168 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 41/150, oramat löst blad, bladets mått: 58x86 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)
1356 8652 Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, Stockholm. Bladets mått: 45x62, oramade lösa blad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:23)
1356 7089 Färglitografier 2 st, Jan Andersson (f. 1955), Sverige. Monotypi, "Grå dag I & II". Signerade. Motivet: 16x11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)
1356 7103 Färglitografier 2 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. 50 & 60-upplaga. Signerade. Motivet: 36x27 & 33x24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)
1356 8005 Färglitografier 2 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 7//99, daterad 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm respk 53x70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:24)
1356 8651 Färglitografier 3 st, Lucien Neuquelman (1909-1988), Frankrike. Signerad, numrerad 250-upplaga. Bladets mått: 54x76, oramade lösa blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)
1356 7115 Färglitografier 4 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, numrerad 200-upplaga, daterad 1988, oramade lösa blad, bladets mått: 31x22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:04)
1356 8653 Färglitografier 7 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad. Bladets mått: 79x60 - 88x63, oramade lösa blad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:34)
1356 7011 Färgserigrafi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad EA I/VII, daterad 1983. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 107x80 cm
1356 8221 Fat + assietter, 12 + 1 delar, Gustavsberg Stockholm, diameter: 19,5-28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:57)
1356 8263 Fat + fat på fot, 5 delar, Glas. Diameter: 21-28, höjd: 3-21 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)
1356 6378 Fat + skålfat, 2 delar, Wedgwood & B&G. Längd: 25 Dia: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:20)
1356 8606 Fat 4 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 28,5cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:20)
1356 9034 Fat dekor i famille rose, Kina. Diameter: 34 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:51)
1356 6609 Fat Irma Claesson (1911-1988), Sverige, Rörstrand. Diameter: 30cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:20)
1356 8107 Fat på fot, vitmetall, med emalj. Diameter: 23cm, höjd: 7cm, Jörst, Tyskland.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:20)
1356 8258 Fat platinerad plåt, 1930-tal. Diameter: 28cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:30)
1356 8371 Fat silver (830), Med gallerkant. Längd: 22cm, 1975, vikt: 284g.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)
1356 8547 Fat silver, Borgila, 1939. Diameter: 28 cm. Vikt: ca 620 g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:35)
1356 8259 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, 15x8cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)
1356 8096 Fat & vas Kina. Höjd: 5-12cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)
1356 8210 Fåtölj
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:31)
1356 8242 Fåtölj Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Fåtölj 2207, ej märkt
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:45)
1356 8313 Fåtölj Rokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)
1356 8317 Fåtölj Vår Fru, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Modellen formgiven 1956, Märkt med bricka
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:41)
1356 8285 Fåtöljer Ett par
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:30)
1356 8450 Fickur 14k guld, bruttovikt: 87 g, 5x6 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:57)
1356 8024 Figuriner 2 st + 2 vaser, Royal Copenhagen. Höjd: 14-24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:31)
1356 8023 Figuriner 2 st, Dahl Jensen/B&G. Höjd: 12-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:38)
1356 8608 Figuriner 2 st, Rörstrand. Höjd: 11-13cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)
1356 8377 Figuriner 2 st, Rosenthal, Karabba & Snigel. Höjd: 9-10,5
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)
1356 8617 Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 5-9cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:18)
1356 8177 Figuriner 7st, Bing & Grøndahl, Goebel, glas/porslin, fåglar. Höjd: 5-9cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:42)
1356 8229 Figuriner B&G samt Kunglig Dansk, Barn. Höjd: 9-18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:58)
1356 8639 Fiol Längd: 60cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)
1356 8544 Fiskbestick nysilver, 8+ 8 del Haga. Längd: 18-21 cm
1356 8273 Flakonger 4 st, omkring 1900. Höjd: 7-9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)
1356 8036 Foto Chee Seong Foo. Signerad, "Less is more", No 347,23x26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)
1356 8249 Frimurarglas 6+ 4 st. Höjd: 8-14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:14)
1356 8663 Fruktservis Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand, 10 delar. Diameter: 18-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:33)
1356 8137 Gardiner 2 st, "House and Homes Fabrics"m 126x250, fodrade
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)
1356 8075 Glas Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, handmålad. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:59)
1356 8251 Glas på fot, 12 st. Höjd: 7,5
1356 8458 Glasfiguriner 4 delar. Höjd: 10-16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)
1356 6649 Glasservisdelar 24 delar, Villeroy & Boch, 6+ 6+ 6 + 6 st. Höjd: 9-18cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:35)
1356 8007 Glasservisdelar 42delar. Höjd: 10-12cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)
1356 8088 Glasservisdelar 7+ 7st, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "Ruben", Kosta Boda. Höjd: 13-15cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:05)
1356 8578 Golvlampa 1960-tal, teak och mässing. Höjd: 144
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)
1356 8291 Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, G1842. Höjd: 112cm, höj- och sänkbar. Sladd med skador.
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:05)
1356 8481 Golvlampa Teak. Höjd: 140
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:43)
1356 8293 Golvlampor Ett par, Einar Bäckström, med läderrem. Höjd: 149cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:42)
1356 8482 Golvlampor Ett par, mässing, märkta MAE. Höjd: 136 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:21)
1356 8176 Golvvas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:43)
1356 8344 Grafiska blad 2 st, ramade, 1800-tal, 12x9. Ej signerad
1356 8665 Gravyr Jonas Silfverling (1703-1760), Sverige. Sigtuna. Signerad, daterad 1732, ca 11x23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:07)
1356 8626 Hallbord Bemålat. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)
1356 8380 Hallbyrå 50/60-tal. Bredd: 65, djup: 32 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:51)
1356 8633 Hallbyrå Barockstil, laserad. Bredd: 65, djup: 36 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:01)
1356 8465 Handukar 17st, Almedahl, Oskar Ströms 50x70cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:47)
1356 8339 Herrbetjänt höjd: 105 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:05)
1356 8657 Himmelsglob höjd: 40cm
1356 8148 Hörnskåp Längd: 58 cm. Djup: 38 cm, höjd: 159 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:59)
1356 8048 Huggare Erfurt Simson& Co. Längd: 63cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)
1356 8637 Ikon 18x14cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)
1356 8349 Ikon madonna, 19x12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:07)
1356 8275 Ikonskåp Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Rasputin, trä, 48x36 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:29)
1356 8376 Jalusiskåp Westbers Tranås. Teak. Bredd: 90 cm. Djup: 45 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:37)
1356 8274 Jardiniere omkring 1900, mässing / zinkinsaks. Längd: 23, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)
1356 8160 Jordglob Med belysning & förstoringsglas. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:40)
1356 8646 Jordglob Med belysning, 12 city lights Globe. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:15)
1356 8134 Kaffe-/ teservis 50 del ca, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:34)
1356 8388 Kaffegods 22 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)
1356 8519 Kaffekoppar + assietter, 12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:26)
1356 8130 Kaffepanna Koppar "B. Jensen Kragebö", Danmark. Höjd: 33-41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)
1356 8534 Kaffeservis 3 delar, silver, sterling. Höjd: 7-23 cm. Vikt: ca 780 g
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:31)
1356 8429 Kaffeservis Royal Copenhagen, Musselmalet, 25 del
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)
1356 8394 Kaffeservisdelar 38delar, Gustavsberg Blå blom
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:33)
1356 8133 Kaffeservisdelar 8 delar, Blå Blom
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)
1356 6547 Kaffeskedar 12st, silver. Längd: 10cm, vikt: 105g. Med etui.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:40)
1356 8146 Kamin Kallinge, No. 50. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:54)
1356 8168 Kandelaber mässing. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:50)
1356 8419 Kandelaber Skultuna No 105, mässing. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:10)
1356 8234 Kandelabrar 3 st, mässing, Scandia. Höjd: 29-34cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:15)
1356 8164 Kandelabrar Ett par, nyrokoko, med prismor. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:41)
1356 8173 Kanna 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Höjd: 4-13cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:10)
1356 8387 Kanna silver, rokokostil. Höjd: 18 cm. Vikt: ca 520 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:50)
1356 8230 Karaff Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta. "Shenley". Silvermontering. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:18)
1356 8232 Karaff Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Motiv med sjöjungfru. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)
1356 8027 Karaff med glas Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Skruf. Höjd: 9-24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:15)
1356 8464 Karaffer 2 st, silvermonterade. Höjd: 29-37cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:43)
1356 6363 Karaffer 4 st, omkring 1900. Höjd: 22-35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)
1356 8194 Karmstol 1800-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:38)
1356 8508 Karmstolar 2 st, 1 st Gustaviansk 1 st senare
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)
1356 8049 Karmstolar 4 st, England.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:14)
1356 6273 Karmstolar 4 st, Louis XVI-stil
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)
1356 6021 Katangakors brons, Antikt, 19x19 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)
1356 6561 Kedja 18K vitguld, venezia, med hänge, smaragd och diamanter 1xca0,01ct 1xca0,001. Bruttovikt: 2g. Längd: 40 cm (kedjans längd)
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:06)
1356 8474 Kedja med hänge 18K vitguld, modell: Venezia, hjärta. Längd: 38cm, vikt: 3g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)
1356 8454 Kökspall 1950-tal. Höjd: 58cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)
1356 8051 Kolonnljusstakar Ett par, mässing. Gusums Bruk, Höjd: 20cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)
1356 8318 Konsolbord Barockstil, Bredd: 85 cm. Djup: 39 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:00)
1356 8324 Konstglas 2 delar, vas + skål. Höjd: 12-17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:01)
1356 6143 Kryddburksservis Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, 12 delar. Höjd: 9-19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:23)
1356 8467 Kuddar 2 st, Siden / handarbete. Längd: 43-48 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)
1356 8183 Kuriosa 3 delar, klockställ. Höjd: 10-17cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)
1356 8092 Lackaskar 2 st, Ryssland. Längd: 12-21cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:54)
1356 8312 Lampbord Funkis. Bredd: 56 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:01)
1356 6247 Lampett Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)
1356 8407 Lampetter Ett par, 1960-tal. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:27)
1356 8066 Lampetter mässing. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)
1356 8026 Leksaksbilar mm 14 delar, 1950-tal, längd: 6-28 cm, höjd: 2-10 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)
1356 8257 Likörglas 12 st, Eda Glasbruk. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:59)
1356 8138 Linnedukar & handdukar Oklippta, Almedahls, bland annat Snöklocka & linnette
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:59)
1356 8114 Litografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 1/25 1968, daterad mm: 32x24cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)
1356 7076 Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Gillöga skärgård". Signerad, specialupplaga. Motivet: 34x52 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)
1356 8284 Litografier 3 st, Frankrike. Ej signerad. Motivet: 22x15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:22)
1356 8599 Litografier 6 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 138/300, daterad 1969. Motivet: 30x39 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:05)
1356 8352 Ljuskrona Gustaviansk stil, blå glaskupa. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:44)
1356 6558 Ljuskrona mässing. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:36)
1356 8625 Ljuskrona mässing. Höjd: ca 90 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)
1356 8083 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:30)
1356 8480 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)
1356 8191 Ljuskrona Rokokostil, renobj. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)
1356 6199 Ljusplåtar Ett par, mässing, omkring 1900. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:43)
1356 8141 Ljusstakar + ljuskrona, 3 delar, mässing, "GO Product". Höjd: 15-19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)
1356 8175 Ljusstakar + ringklocka, mässing. Höjd: 8-13cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:57)
1356 6120 Ljusstakar Ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:16)
1356 8420 Ljusstakar Ett par, Flamingos. Höjd: 34cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:28)
1356 8478 Ljusstakar Ett par, Gusum, Kolonn, märkt BH. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:51)
1356 8050 Ljusstakar Ett par, Hedlund & Co. Höjd: 24cm
1356 8109 Ljusstakar Ett par, MGAB, Markström, Upsala, design: Erik Löfman, 1963. Höjd: 19,5cm, bruttovikt: 664g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)
1356 8059 Ljusstakar Ett par, Orrefors. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:49)
1356 8335 Ljusstakar ett par, pläter, 18-1900-tal. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:19)
1356 8539 Ljusstakar ett par, Tenn. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)
1356 8166 Ljusstakar Ett par. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:02)
1356 8421 Ljusstakar Ett par. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:27)
1356 8060 Ljusstake Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:49)
1356 8332 Ljusstake mässing, barock. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:31)
1356 8187 Ljusstake Metall, sent 1800-tal. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:53)
1356 8550 Ljusstake silver, Norge. Höjd: 27 cm. Vikt: ca 710 g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:21)
1356 8431 Ljusstake Smide. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:30)
1356 8034 Matbord Diameter: 101cm. Höjd: 74cm, 2 st, iläggsskiva
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:03)
1356 8358 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140+ 2 iläggx45 cm. Djup: 98 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)
1356 8375 Matservis 50 del ca, Rörstrand
1356 8190 Matservis 55 delar, Hackefors.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:26)
1356 8309 Matservis 60 del ca, Rosenthal, Maria Björnbär
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:33)
1356 8253 Matservis Tjeckoslovakien, ca 50 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)
1356 8126 Matservisdelar 13 delar, Atlanta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, diameter: 18-25
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:41)
1356 8237 Matservisdelar 13 delar, Rörstrand, Japan, diameter: 15-27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)
1356 8053 Matservisdelar 17 delar, Blå Blomst
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:18)
1356 8080 Matta 143x200cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)
1356 8077 Matta 158x228cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:57)
1356 8205 Matta Galleri, Kasthall, ca 80x800 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:29)
1356 8078 Matta Kasthall, 120x168cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:39)
1356 8203 Matta Kasthall, Doris 764, ca 300x300 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:06)
1356 8204 Matta Kasthall, Doris 764, ca 300x300 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:38)
1356 6272 Matta Kina, Galleri, 70x550 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)
1356 8582 Matta orientalisk, 107x195 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)
1356 8076 Matta Orientalisk, 109x184cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)
1356 8581 Matta orientalisk, 136x192 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)
1356 8390 Matta orientalisk, 77x112 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)
1356 8322 Matta Orientalisk, 92x142cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:26)
1356 8498 Matta Orientalisk, Afshar, 147x203 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:30)
1356 8418 Matta orientalisk, figural, handknuten, med vägghängning, ca 132x205cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:45)
1356 8163 Matta Orientalisk, Galleri, 80x330 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)
1356 8162 Matta Orientalisk, galleri, 86x300 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)
1356 8525 Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 81x245 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:39)
1356 8084 Matta Orientalisk, Meshad, 312x217cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)
1356 8410 Matta Orientalisk, Semiantik, 102x165 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)
1356 8496 Matta Orientalisk, Shiraz, 181x274 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:52)
1356 8497 Matta Orientalisk, Supa Bochara, 255x305 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)
1356 8409 Matta Orientalisk, Tekkebokhara, 112x150 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)
1356 8079 Matta Orientalisk. Signerad, 79x287cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:50)
1356 8401 Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 196x308 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:56)
1356 8411 Mattallrikar 20 del ca, Bavaria. Diameter: 25,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)
1356 8320 Mattor 2 st, Orientaliska, 56x72-69x98cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)
1356 8384 Miniatyr 1800-tal, benram, 5,5x7
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:43)
1356 8383 Miniatyrer 2 st, 1800-tal, porträtt. Motivet: 14x10,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)
1356 6520 Minkpäls Cape modell
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:55)
1356 8644 Mockaskedar silver, Hallberg. Längd: 10cm, vikt: 86g, med etui.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)
1356 6543 Muggar 3 st, silver. Höjd: 6-7cm, vikt: 112g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:34)
1356 8198 Nalle Modell äldre. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:05)
1356 8095 Olivgafflar silver, Ett par, England. Längd: 13cm, pärlemoskaft, bruttovikt: 27g. Med etui
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:21)
1356 8035 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Vy mot Riddarholmen. Signerad. Olja på duk, 35x27 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:55)
1356 8590 Oljemålning Bertil Brolin (1913-2003), Sverige. "Vik i lä". Signerad. Olja på duk, 64x80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)
1356 8279 Oljemålning C W Swensson, Fartyg. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:07)
1356 8124 Oljemålning Carl Johansson. Signerad, daterad 1906. Olja på pannå, 40x57 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:38)
1356 8069 Oljemålning Carl Werner (1808-1894), Tyskland. Fruktstilleben. Signerad Carl Werner. Olja på pannå, 21x29cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)
1356 8493 Oljemålning Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Signerad. Olja på duk, 61x38cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)
1356 8345 Oljemålning Edit Gustafson (1886-1968), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:56)
1356 8055 Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 12x23cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:59)
1356 8064 Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, porträtt. Olja på duk, 97x77cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:14)
1356 8065 Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, porträtt. Olja på duk, 97x77cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:11)
1356 8277 Oljemålning Evald Kallstenius (1898-1957), Sverige. Signerad, 1940, skogslandskap. Olja på duk, 49x64cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:41)
1356 8571 Oljemålning G U Persson. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 37x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:11)
1356 6008 Oljemålning Gösta Geerd (1907-1982), Sverige. Troll. Signerad. Olja på pannå, 26x33cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:49)
1356 8081 Oljemålning Gösta Nordblad (1897-1940), Sverige. Signerad, 1926, "Sydfranskt Landskap". Olja på duk, 37x45cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:14)
1356 8566 Oljemålning Gustaf Rosengren (1893-1963), Sverige. Fiskebåt, Lofoten. Signerad. Olja på duk, 51x 68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:17)
1356 5008 Oljemålning Hans Johansson, Komposition. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 128x208 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:17)
1356 6060 Oljemålning Karin Lundgren-Tallinger (f. 1958), Sverige. Signerad a tergo, daterad -93. Oljemålning, ca 22x22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:17)
1356 8364 Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Komposition, Signerad. 1989, Olja på duk, 125x103 cm
1356 8365 Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1988. Olja på duk, 132x90 cm
1356 8271 Oljemålning Lennart Nyblom (1872-1947), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 41x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:14)
1356 6014 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båthamn. Signerad Sedennik 1956. Olja på pannå, 39x58cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)
1356 8449 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, par. Olja på pannå, 35x26 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)
1356 8461 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 25x37cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:48)
1356 8459 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 31x46cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:14)
1356 8010 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad AmBroso, Gräsänder. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:41)
1356 8011 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Hall, Fåglar. Olja på duk, 52x62 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)
1356 8347 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Segerlund, Hamn. Olja på pannå, 28x21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:28)
1356 8280 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Åhus", marin. Olja på pannå, 43x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:03)
1356 8201 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, motiv från Paris. Olja på duk, 50x60 cm
1356 8200 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 55x66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)
1356 8367 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 70x70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:46)
1356 8460 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Träd. Signerad. Olja på pannå, 32x40cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:47)
1356 8448 Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Signerad, Interiör. Olja på duk, 50x39cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:06)
1356 8392 Oljemålning Ove Dahlstrand (1929-2007), Sverige. Fruktträd. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 50x63 cm
1356 5389 Oljemålning Rune Hagman (f. 1914), Sverige. Traktor. Signerad. Olja på duk, 29x43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:54)
1356 8119 Oljemålning Signerad Oswald, vattendrag. Olja på duk, 54x60cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:09)
1356 8570 Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Sjölandskap, Signerad. Olja på pannå, 28x43 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)
1356 8647 Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, "blåa och röda fasader". Olja på duk, 56x79cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)
1356 8453 Oljemålningar 2 st, Edward Jangö (1896-1982), Sverige. Motiv från Capri respektive västkusten. Signerad. Olja på duk, 23x34 respektive 39x55 cm
1356 8477 Örhängen 18k guld, ett par, med diamanter, 4x0,001ct & safirer. Längd: 1cm vikt: 1g.
1356 8469 Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 4,5cm, vikt: 1g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)
1356 8466 Örhängen 18k guld, ett par. Längd: 5cm, vikt: 3g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:45)
1356 8475 Örhängen Ett par. Längd: 2cm, vikt: 2g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)
1356 8631 Pall längd: 36,5 cm, djup: 43 cm, höjd: 40 cm
1356 8381 Pall Uno och Östen Kristiansson, Luxus, ”Taburett 203”, 1960-tal, fällbar, senare klädsel, längd: 45 cm, djup: 34 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)
1356 8112 Pärlcollier Med silverlås. Längd: 45,5cm
1356 8641 Parti frimärken I album, diverse
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)
1356 8538 Parti silver Bestick, udda, ca 25 delar. Vikt: ca 320 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)
1356 8063 Parti silver bruttovikt: 1,6kg
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:41)
1356 8018 Pasteller Jean Otto Wilhelm Sjölander (1857-1932), Sverige. Ett par. Signerade, daterade 1919 respektive 1920. Pastell, 59x46 cm
1356 8575 Pelarbord Nyrokoko, valnöt. Diameter: 39, djup: 71 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:29)
1356 8150 Piedestal Stenskivor. Längd: 25, djup: 25 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:06)
1356 8156 Piedestaler Ett par, Stenskiva. Längd: 25, djup: 25 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)
1356 8089 Plafond 1920-tal, Diameter: 60cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:05)
1356 8408 Plafond 1960-tal, diameter: 40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:21)
1356 8117 Plafond glas. Diameter: 27cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)
1356 8662 Plafond Råglas, 1930-/40-tal, diameter: 54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)
1356 8433 Plunta med 2 st muggar. Höjd: 6-22cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:06)
1356 6194 Pluntor 6 st, glas, bland annat Klucka, höjd: 12-32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)
1356 5061 Puderstolar Ett par, 1800-tal. Höjd: 80cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)
1356 8501 Ram förgylld, 1800-tal, ramens innermått: 18,5x16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:01)
1356 8311 Ramar 7st, 22x28-26x33cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:28)
1356 8327 Reklamskylt nutida, Konstmaterial, "Harley-Davidson", 64x50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)
1356 6430 Remmare 11 st. Höjd: 18,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)
1356 8218 Remmare 12 st, Trelleborg. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:16)
1356 8144 Remmare 8st. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:56)
1356 8029 Ring 14K, Camé, storlek: 17½. Vikt: 3g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)
1356 8118 Ringar 2 st, 18k guld, med vita stenar, storlek: 16. Vikt: 3g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:56)
1356 8630 Röllakan 140x200 cm
1356 8140 Sabel polen, Modell 1917, kavalleriofficer. Längd: 87 ( för fäderneslandet)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:43)
1356 8579 Salongsbord med låda, mahogny, Nyrokoko. Bredd: 118, djup: 73 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:50)
1356 8116 Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 103 cm. Djup: 74 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:22)
1356 8491 Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 88, djup: 58 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:19)
1356 8499 Salongsbord Rokokostil. Bredd: 93, djup: 68 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)
1356 8158 Salongsgrupp 5 delar, Louis XV-stil
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:14)
1356 8125 Samlartallrikar 29 st, Ryssland, Sagomotiv. Häften medföljer. Diameter: 19,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 21:02)
1356 8108 Såsslev silver, S. Löwv. Längd: 30cm, Wien 1860, vikt: 163g.
1356 8393 Satsbord 3 delar, Svante Skogh, Säffle Möbelfabrik. Bredd: 61,5 cm, djup: 40,5 cm, höjd: 48,5 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:15)
1356 8542 Sejdlar ett par, Rostfritt/teak, Germetco, Trosa. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:28)
1356 8500 Sekretär Italien, 1900-talets första hälft, rokokostil. Bredd: 90 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 91 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:43)
1356 8489 Sekretär omkring 1800. Bredd: 104, djup: 52 cm, höjd: 102 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:47)
1356 8391 Serveringsvagn Furu, 60/70-tal. Längd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:45)
1356 8214 Serveringsvagn Längd: 63 cm. Djup: 39 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:51)
1356 8595 Servisdelar glaserat flintgods, Mexiko. 18 delar
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)
1356 8239 Servisdelar Rörstrand, Svenska Slott, ca 30 del
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:18)
1356 8154 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 153, djup: 46 cm, höjd: 103 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)
1356 8153 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 166, djup: 43 cm, höjd: 81 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)
1356 8188 Sideboard Teak. Längd: 160, djup: 42 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)
1356 8447 Silhuettavlor 2 st. Signerade, 11x16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)
1356 8192 Skål + Karott, Rörstrand & Gefle. Diameter: 31cm, längd: 24cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:27)
1356 8267 Skål Ekenäs Sweden. Diameter: 15cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:32)
1356 8090 Skål Kina, Längd: 21cm
1356 8405 Skål Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Kosta Boda, graverad med text. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:04)
1356 8021 Skål Orrefors, Ariel, Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Diameter: 17,5, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:42)
1356 8373 Skål Orrefors. Signerad. Höjd: 8cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)
1356 8638 Skål silver (925). Diameter: 15cm, vikt: 326g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)
1356 8406 Skål silver. Diameter: 18, höjd: 13 cm, vikt: ca 320 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:21)
1356 8104 Skål Silver/glas, Fritz Valetin, 1927. Längd: 24cm. Vikt: ca 530 g
1356 8315 Skål Tenn, med hänklar, Tarkiainen, Portugal, diameter: 2. Längd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:08)
1356 8413 Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Blåtonat glas med ansikten. Höjd: 21,5 cm. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:07)
1356 8043 Skål & vas 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 5-10cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:19)
1356 8091 Skål & vas Japan. Höjd: 10-12cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:34)
1356 8368 Skål med lock Monogramsignerad, 1921. Diameter: 19. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:40)
1356 6610 Skålar 2 st + karaff. Bland annat Orrefors. Höjd: 12-25cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:22)
1356 8596 Skålar 3 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, diameter: 9,5-13. Höjd: 5-6,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)
1356 8583 Skålar ett par, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Diameter: 12,5, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:15)
1356 8580 Skänk Nyrokoko, Valnöt. Bredd: 183, djup: 56 cm, höjd: 106 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:39)
1356 8530 Skåp med skjutdörrar, Teak. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 70 cm
1356 8382 Skåp omkring 1900, mahogny. Bredd: 62, djup: 45 cm, höjd: 122 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:52)
1356 8565 Skåpunderdel 2 st, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Längd: 68 cm. Djup: 54 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:18)
1356 8123 Skedar silver, 5+ 3+ 1. Längd: 14,5-21 cm. Vikt: ca 290 g
1356 8370 Skrin silver (830). Längd: 18cm. Höjd: 14cm, vikt: 560g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:44)
1356 8569 Skrin med kuriosa bland annat frimurarmedalj 1872
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:27)
1356 8346 Skrivbord bemålad. Bredd: 90, djup: 60 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:47)
1356 8527 Skrivbord Teak, 1960-tal. Bredd: 138, djup: 63 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:51)
1356 8052 Skrivbordsuppsats + 2 delar, mässing och glas, Gusum. Höjd: 7-12cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)
1356 8248 Skrivställ Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1938. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:57)
1356 8326 Skulptur + mask, Gips, Signerad. Längd: 32, höjd: 40 cm
1356 6600 Skulptur brons, Kvinna. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:52)
1356 8235 Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. "Anna", Ipsen. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:48)
1356 8548 Skulptur Herman Köhler, Danmark, Kvinna. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:27)
1356 8330 Skulptur Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. "Näve". Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:51)
1356 8551 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
1356 8171 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:03)
1356 8613 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Isbjörn. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:31)
1356 8524 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 14 cm
1356 8610 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:28)
1356 8552 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera, nagg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)
1356 8541 Skulptur Lladro, Duva. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)
1356 8634 Skulptur metall, (fd bordslampfot). Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:54)
1356 8013 Skulptur Oidentifierad konstnär. Ej signerad, brons. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)
1356 8361 Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad A Strömberg, 1979. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)
1356 8016 Skulptur Parian, "Thalie". Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:49)
1356 8350 Skulptur Raimo Veranen (1942-2011), Finland. Signerad, Keramik. Höjd: 27 cm
1356 8343 Skulptur Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. "slips". Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:57)
1356 8054 Skulptur Stig Blomberg (1901-1970), Gips, Träsockel, Sverige. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:27)
1356 8325 Skulptur terrakotta, Signerad, Janushuvud. Höjd: 25 cm
1356 8356 Skulptur Tommy Berglund. Signerad, daterad 84, trä. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:41)
1356 8357 Skulptur Tommy Berglund. Signerad, daterad 88, sten. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)
1356 6140 Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Huvud, "Brains", Kosta Boda, Signerad. Längd: 7,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:17)
1356 8517 Skulpturer 2 st, Efter Antiken. Höjd: 22-34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 21:01)
1356 8355 Skulpturer 2 st, Henryk Bardzinski, Sten / träsockel, en signerad. Höjd: 27-33 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:20)
1356 8169 Skulpturer 2 st, Hundar. Höjd: 16-22cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:12)
1356 8353 Skulpturer 3 st, Henryk Bardzinski, Signerad. Höjd: 21-23
1356 8615 Skulpturer 3delar, Lladro. Höjd: 8-15cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)
1356 8282 Sminkbord + 2 stolar, Intarsia, Björk, Bredd: 113 cm. Djup: 49 cm, höjd: 180 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)
1356 8093 Smyckesgarnityr 3 delar, Förgyllt silver med granater. Längd: 20-40cm. Vikt: ca 45 g
1356 8103 Smyckesgarnityr 3 delar, silver, silversmedjan i Järvsö hb. Vikt: 24g. Med etui
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)
1356 8545 Snapsglas Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Nobel, "Djävul". Höjd: 16 cm
1356 8506 Soffa Gustavianskt provinsarbete. Längd: 190 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)
1356 8019 Soffa Sent 1800-tal, omklädd. Längd: 124
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:39)
1356 6580 Soffbord Butlers tray. Bredd: 120, djup: 80 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:20)
1356 8487 Soffbord Chamberets möbelfabrik ( tillskriven), men hylla. Bredd: 130, djup: 60 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)
1356 6410 Soffbord glas och mässing. Bredd: 100, djup: 100 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:10)
1356 8543 Soppslev Silver/Trähandtag, 1864. Längd: 38 cm. Vikt: ca 90 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:13)
1356 8179 Sparbössor 2 st, NK-bössan, Brio. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:26)
1356 8159 Spegel + konsolbord, 2 delar, 1880-tal, Valnöt. Höjd: 215, bredd: 82 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:16)
1356 8452 Spegel 122x42cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:50)
1356 8301 Spegel 1800-tal, 76x64 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)
1356 8129 Spegel 30-tal, slipat glas, 96x45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)
1356 8568 Spegel 65x77 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:16)
1356 8379 Spegel Ek, 1960-tal, Glasmäster Markaryd, 122x44 cm
1356 6441 Spegel empirestil, 87x36cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:47)
1356 8302 Spegel Empirestil, 98x50 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)
1356 8523 Spegel mahogny, 102x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)
1356 8561 Spegel med konsol, 1880-tal. Längd: 94, djup: 50 cm, höjd: 198+ 50
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)
1356 8217 Spegel Rokokostil, 113x64cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:40)
1356 8484 Spegel Rokokostil, 172x70cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)
1356 8342 Spegel Sengustaviansk, med gouache, 79x37 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)
1356 8442 Spegel Tenn, 1930,48x27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)
1356 8374 Spelbord mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 43x2 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)
1356 8189 Stol Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)
1356 5377 Stol Rokoko, Danmark
1356 8299 Stolar + rökbord, 3 delar, Gyllenläder, 1880-tal & 1930-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)
1356 8147 Stolar 4 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:53)
1356 8157 Stolar 4 st
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:44)
1356 8151 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:14)
1356 8490 Stolar 4 st, Nyrokoko
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:11)
1356 8577 Stolar 4 st, Senempire, mahogny
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)
1356 6366 Stolar 4 st, sengustaviansk stil, axknippedekor
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)
1356 8556 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:16)
1356 6029 Stolar Ett par, 1800-tal, Empire, Bemålade, omklädda
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)
1356 8645 Stolar Ett par, gustaviansk stil, 1800-tal, renoverade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:47)
1356 8012 Stolar Ett par, Sent 1800-tal
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)
1356 8520 Stolar ett par, Teak, 1960-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:33)
1356 8181 Syltkrukor 5 st, Höganäs & Rörstrand. Höjd: 6-24cm
1356 8186 Syskrin 1800-tal. Längd: 24cm, djup: 15cm, höjd: 15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:13)
1356 6244 Takarmatur + extra kupa, glas / krom. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:14)
1356 8220 Takarmatur 30-tal. Höjd: 60 cm
1356 8062 Takarmatur diameter: 36cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:39)
1356 8033 Takarmatur Diameter: 58cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:32)
1356 8195 Takarmatur Förre detta fotogenlampa. Höjd: ca 110cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:58)
1356 6049 Takarmatur Funkis, glasskiva, diameter: 56. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:35)
1356 8206 Takarmatur jugendstil. Höjd: ca 50cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:33)
1356 8286 Takarmatur mässing, prismor. Längd: 55, djup: 26 cm, höjd: 15 + kedja
1356 6645 Takarmatur mässing. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:52)
1356 8028 Takarmatur mässing. Höjd: 52cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 21:00)
1356 8085 Takarmatur Med prismor. Diameter: 50cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)
1356 8628 Takarmaturer ett par, design: Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flowerpot". Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:27)
1356 8514 Tallrikar + assietter, Gefle, "sallad". Diameter: 19,5-24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)
1356 8399 Tallrikar 2 st, dekor i famille rose, Kina, diameter: 22,5-25 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)
1356 8397 Tallrikar 3 st, dekor i famille rose, Kina, diameter: 23 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:48)
1356 8238 Tallrikar 33 delar, Willow, Gustavsberg, diameter: 15-23 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:48)
1356 8636 Tallrikar 5 st, Danska saxist blomst. Diameter: 24-26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:06)
1356 8184 Tallrikar 9st, English style. Diameter: 24cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:51)
1356 8396 Tallrikar Ett par, dekor i famille rose, Kina, diameter: 22,5
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:04)
1356 8398 Tallrikar Ett par, dekor i famille rose, Kina, diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:53)
1356 8106 Tårtspade silver, 925,1960-tal. Längd: 23,5cm, vikt: 72g.
1356 8105 Tårtspade silver, David Andersson, Norge. Längd: 21cm, vikt: 62g.
1356 8247 Tavla 64,5x31,5cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)
1356 8039 Teckning Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Signerad. Motivet: 20x20cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:59)
1356 8143 Teglas 10st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:14)
1356 6388 Tekanna + 3 delar, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 6-23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:43)
1356 8337 Tekanna keramik, Kina. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)
1356 8518 Tekoppar + assietter, 12 delar, Gustavsberg, Liljablå
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:53)
1356 8231 Tekoppar 12st med fat, Rosenthal, modell: Maria
1356 8603 Tekoppar 3 st, med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)
1356 8668 Termos Alfi. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:39)
1356 8228 Terrin + skål, Svart Sverige, Rörstrand, omkring 1900. Längd: 30-36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)
1356 8586 Terrin 1800-tal, porslin, (liten). Längd: 20. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)
1356 8180 Terrin Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:28)
1356 8589 Teservisdelar 12st + 1, med fat. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:07)
1356 8197 Teservisdelar 9 delar, Gefle, "Gyllen"
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:33)
1356 8111 Teskedar silver, 6 st, Modell: Tulpan. Längd: 13cm, vikt: 105g. Med etui.
1356 8292 Textil Designers Guild, "Tulsi Aubergine", 140x310 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)
1356 8427 Tobaksburk GAB Guldsmedsaktiebolaget, Brons / cederträ, No 151. Lock med inskription på insida, Höjd: 15cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:06)
1356 8656 Toilettbordsgarnityr 3 delar, cylinderformade, opalinglas. Höjd: 3-10cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)
1356 8423 Toilettebord mahogny. Bredd: 83 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 122 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:52)
1356 8446 Trädgårdsbänk Längd: 118cm
1356 8456 Trädgårdsbänk Längd: 122cm
1356 8451 Trädgårdsgrupp 4 delar, bord, Längd: 109 cm. Djup: 66 cm, höjd: 66 cm, längd på bänk, 130cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)
1356 8441 Trappstol höjd: 101cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:23)
1356 7097 Träsnitt 2 st, Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Särtryck. Signerad, numrerad 6/20, daterad 1961. Motivet: 16x13,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)
1356 8558 Trumpet i väska, längd: 50 cm, djup: 11,5 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)
1356 8513 Trumpet Stradivarius modell 37 Elkhart, USA, i väska, längd: 48 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:23)
1356 8006 Tryck 7 st, medicinhistoria. Motivet: ca 25x32 cm
1356 8605 Tusch Björn Berg (1923-2008), Sverige. Årstabron, Signerad. Motivet: 20x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:19)
1356 8618 Tusch Jan Lindqvist, Signerad, Norra Bantorget. Motivet: 32x32 cm
1356 8620 Tusch Sven Rydén (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad -76, Katarinaberget. Motivet: 27x34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)
1356 8616 Tusch Sven Rydén (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad -78, Gamla Stan. Motivet: 36x36 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:14)
1356 6403 Underlägg Alessi, Blow up. Diameter: 41cm
1356 8470 Uppläggningsfat "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur, 31x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)
1356 8002 Utställningsaffisch PG Thelander på Galleri Mustad 1986. Färgoffset, oramat löst blad. Bladets mått: 96x66,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:06)
1356 8369 Väggarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)
1356 8598 Väggarmaturer Ett par, Jugend, mässing, glaskupa. Höjd: 25,5
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)
1356 8588 Vägglystrar Ett par, längd: 33 cm, djup: 16 cm, höjd: 40 cm
1356 8020 Vägglystrar ett par. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:56)
1356 8266 Väggreleif 2 st, Royal Copenhagen. Längd: 22cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:26)
1356 8609 Väggreleif Larson (f. 1931), ur Biskopar, Gustavsberg 1963-1969, ateljéproduktion. Målad och glaserad vit stengodslera. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:37)
1356 8276 Väggrelief Per Nilsson Öst. Trä, Signerad 1989. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)
1356 8278 Väggskulptur Åsa Melin (f. 1955), Sverige. Peppinge, Ansikte. Signerad. Keramik, metall, trä, höjd: 25 cm, längd: 83 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)
1356 8334 Väggskulptur Metall, bemålat, ansikte, 33x24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:33)
1356 8338 Väggskulptur Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, 26x20 cm
1356 8428 Väggur mässing och sten, 74x50cm, Saulo AS.
1356 8564 Väggvitrin mahogny, 1900-tal, Längd: 65 cm. Djup: 13 cm, höjd: 126 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)
1356 8537 Vas + ljushållare, Bland annat orrefors. Höjd: 6-24cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:41)
1356 8604 Vas + skål på fot, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Miniatyrer, Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 3,5-6 cm
1356 8031 Vas + skål, 2 delar, Riihimäen Lasi. Vas, Tamara Aladin (1932-2019), Finland. "Amuletti". Skål, Erkkitapio Siiroinen (1944-1996), Finland. "Old King Cole", Höjd: 20-26 cm. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)
1356 8403 Vas + skål, 2 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 4-8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:04)
1356 8473 Vas Arabia. Höjd: 19,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:16)
1356 8402 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:03)
1356 8422 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:58)
1356 8215 Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:00)
1356 8386 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:03)
1356 6544 Vas Dekor, Kosta, 1945. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:36)
1356 8587 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, 1925. Sgrafittodekor. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)
1356 8255 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:02)
1356 8532 Vas Kosta unik, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 18,5
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)
1356 8030 Vas Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Skruf, kristall. Höjd: 21,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)
1356 8553 Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15,5
1356 8254 Vas Rörstrand. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)
1356 6074 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans. Diameter: 12 cm. Höjd: 17 cm
1356 8287 Vas Upsala Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Höjd: 19cm.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:21)
1356 8182 Vaser + kanna, 5 delar. Höjd: 22-32cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:36)
1356 8244 Vaser 2 st, Kosta/Kjellander. Höjd: 18-27 cm
1356 8185 Vaser 2 st. Höjd: 27-40cm
1356 6514 Vaser 5 st, Edenfalk, Skruf. Höjd: 6,5-21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:23)
1356 8100 Vaser Ett par, förgyllt metall med glas, Jugend. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)
1356 8022 Vaser ett par, Karin Björquist (1927-2018), Sverige, "Indigo", Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 31 cm
1356 8555 Vaser ett par, Rörstrand, majolika. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:28)
1356 8057 Verktygsdelar 10 delar. 1800-tal. Längd: 25-48cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:25)
1356 8331 Vin&kapsylöppnare England, + ostkniv i etui. Längd: 10-22cm, bruttovikt:
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:48)
1356 6364 Vinglas 12 st, Magnor, Norge, gravyr. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)
1356 8068 Vinglas 4 st. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:49)
1356 6420 Vinglas 9 st, Studio Åhus. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:23)
1356 6011 Vinställ Oscarssons möbler, Mazzi. Höjd: 155cm
1356 8560 Vitrinskåp 1800-tal, Bemålat. Bredd: 93, djup: 45 cm, höjd: 203 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:21)
1356 8435 Vitrinskåp längd: 64 cm, djup: 35 cm, höjd: 143 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)
1356 8642 Vykort 650 st ca, Modell äldre
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)
1356 6424 Ytterfoder 3 st, Rörstrand, Gunnart Nylund. Diameter: 13-15, höjd: 11-13 cm
1356 8252 Ytterfoder Gustavsberg, Empire. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:20)
1356 8167 Ytterfoder Tenn. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)