Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 oktober 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1356 6318  Akvarell Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Plöjning. Signerad, daterad 1903. Motivet: 17x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:21)

1356 8294  Akvarell Ture Fabiansson (1910-1994), Sverige. Hamnstad. Signerad, daterad -52. Motivet: 33x47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)

1356 8445  Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. "Neapel", 34x21 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)

1356 4622  Akvareller 14 st, Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. I pärm, oramade lösa blad. Signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:04)

1356 8526  Akvareller 2 st, F W Kylberg. Signerad, daterad 1960, fartyg, 19x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:51)

1356 8014  Akvareller 2 st, Henry Wenck (1851-1936), Danmark. Motiv från Skagen. Signerad, daterad 1918-20. Proveniens Isac Gustav Clason, hans son Gustav Clason i arv inom familjen till 2020

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:55)

1356 8509  Aladåbformar ett par, Koppar. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:20)

1356 8212  Appliquer Ett par, Prismor/ mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:35)

1356 8213  Arbets/barstol omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:08)

1356 8211  Arbets/barstol omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)

1356 6582  Armbandsur 18k guld, Certina, gravyr. Diameter: 23mm, läderband, viklås ej i guld. Bruttovikt: 14g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:23)

1356 8622  Armbandsur Herrur GC, quartz. Diameter: 42mm, doublé, med läderband, viklås, box & ytterkartong

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)

1356 8094  Armbandsur silver (925), Valgine. Längd: 17cm, bruttovikt: 85g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)

1356 8262  Assietter 14 st, Orrefors. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:39)

1356 8227  Assietter 6 st, 1800-tal, fajans, Citronmönstret, diameter: 19,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:46)

1356 8225  Bägare 4 st, Böhmen. Höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:28)

1356 8536  Bägare silver, MGAB, 1945. Graverad prispokal. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 250 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)

1356 6542  Bägare & servetthållare silver, 5+ 3. Höjd: 4-6cm, vikt: 160g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)

1356 8505  Balustradfåtöljer Ett par

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:29)

1356 8521  Bänk Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Svensk fur. Längd: 90, djup: 33 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)

1356 8640  Barnvagn Miniatyr. Längd: 54cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)

1356 8400  Bestick 11 delar, silver, Udda modeller. Längd: 10,5-25 cm, bruttovikt: ca 590 g (varav knivar ca 165 g)

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:03)

1356 6425  Bestick Gense, Rostfritt, ca 35 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:30)

1356 6354  Bestick nysilver, ca 65 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:20)

1356 8122  Bestick silver, 25 delar, bruttovikt: ca 1250 g (varav knivar 460 g)

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)

1356 8142  Bestickuppsättning nysilver, ca 90 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:55)

1356 8139  Björnspjut Lars Fossa, tillskriven. Ej signerad. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:41)

1356 6253  Blandteknik Aramis Ney (f. 1943), Signerad, 28x21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:27)

1356 8440  Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, figurer, 19x12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)

1356 6448  Blandteknik Poul Ströyer (1923-1996), Sverige. Diptyk, Signerad, ramens innermått: 58x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:54)

1356 8283  Blandteknik Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Stora Ålö". Signerad, daterad 1918. Motivet: 36x51 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:20)

1356 6057  Blandteknik Rune Jansson (1918-2014), Sverige. "Lätta Moln", Signerad, saknar glas, 32x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)

1356 8655  Blyerts Claes Bäckström (1927-2015), Sverige. Ur Främmande pojke på besök. Blyerts, 46x38cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:21)

1356 8041  Blyerts Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad. Motivet: 20x13cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)

1356 8058  Blyerts Einar Wallquist (1896-1985), Signerad, 1976, porträtt. Motivet: 34x25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:15)

1356 8008  Bokhylla Cado, design: Poul Cadovius (1911-2011), Danmark. 1950-tal. Bredd: 160, djup: 24 cm, höjd: 220 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:55)

1356 6037  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Ek. Brännstämplad. Höjd: 207 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:06)

1356 8395  Bokhyllor 3 st, 1960-tal, teak, Westbergs. Bredd: 90 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:10)

1356 8562  Bokskåp 1880-tal. Bredd: 108, djup: 53 cm, höjd: 245 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)

1356 8563  Bokskåp 1880-tal. Bredd: 98, djup: 52 cm, höjd: 223 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)

1356 8363  Bokverk 2 st, Chagall & Picasso, André Pieyre & Georges Bloch

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)

1356 8511  Bord Med låda. Bredd: 59 cm. Djup: 35 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:42)

1356 8650  Bord med klaffar Längd: 90,2x23 cm. Djup: 65 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:34)

1356 8468  Bordsduk linne / Handarbete, 150x330 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:35)

1356 6179  Bordsklocka på ställning, "GammelGården", längd: 28 cm, djup: 28 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:07)

1356 8649  Bordslampa "Heron", Luxo, sent 1900-tal. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:19)

1356 8298  Bordslampa 50/60-tal, böjbar arm. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:50)

1356 8404  Bordslampa Alabaster. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:45)

1356 8593  Bordslampa fd ljusstake. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)

1356 8037  Bordslampa höjd: 41cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)

1356 8485  Bordslampa mässing, nutida, NAFA. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:01)

1356 8296  Bordslampa nutida. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:37)

1356 8297  Bordslampa nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:45)

1356 8170  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:33)

1356 8178  Bordslampfot Kristall. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:49)

1356 8038  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:46)

1356 8071  Bordslampor Ett par, Pal w154, Bordsfot, Wästberg. Höjd: ca 55cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)

1356 8067  Bordslampor Ett par. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:26)

1356 8165  Bordslystrar Ett par, med prismor. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)

1356 8222  Bordslystrar Ett par. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)

1356 8226  Bordstelefoner 2 st, Kobra, Ericofon, grå/grön. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:34)

1356 6331  Bordsur Brons/porslin. Längd: 20, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)

1356 8554  Bordsur omkring 1900. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)

1356 8462  Brandspruta Koppar. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)

1356 8669  Bricka med hänklar, nysilver. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)

1356 8415  Brosch 18k guld, med diamanter och pärla, 11xca0,01ct. Längd: 5cm, vikt: 7g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:45)

1356 8472  Brosch 18k guld. Diameter: 3cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:30)

1356 8102  Brosch silver, Sven Börje, med bergskristall, Lund 1959. Längd: 6cm, vikt: 9g. Med etui.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:51)

1356 8632  Byrå 1960-tal, Bemålad. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)

1356 8463  Byrå Längd: 100 cm. Djup: 47 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:44)

1356 8528  Byrå längd: 71 cm, djup: 38 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:54)

1356 8152  Byrå Med spegel, Bredd: 96 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 204 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:22)

1356 8438  Byrå Med stenskiva, gustaviansk stil, Bredd: 74 cm. Djup: 37 cm, höjd: 71 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:31)

1356 8149  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 76, djup: 39 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:11)

1356 8576  Byrå Sengustavianskt provinsarbete, senare bemålning. Bredd: 74. Djup: 45 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)

1356 8155  Byrå Tallboy. Bredd: 70 cm. Djup: 49 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:33)

1356 8529  Byrå Teak, 1960-tal. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:29)

1356 8559  Byrå Teak, 1960-tsal. Bredd: 54, djup: 40 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:48)

1356 8045  Champagneglas 2 st, Orrefors, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:58)

1356 8535  Coasters 6 st, Iittala Kastehelmi Oiva Toikka. Diameter: 8cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)

1356 8009  Collage Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad ML. Motivet: 70x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)

1356 8502  Crèmekoppar 6 st, Royal Copenhagen, musselmalet + 1 fat

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:15)

1356 8417  Dalahäst Signerad, anno 1960. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:18)

1356 8250  Dockor 2 st. 1 märkt Simon & Halbig, Höjd: 22-24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)

1356 8136  Draperi "Watling Street" Heritage of England, 230x130 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:17)

1356 8135  Draperier & vepa 2 + 1 st, "Watlig Street Come to Ground", Heritage of England & Sanderson, längd: 211 cm, djup: 112 cm, höjd: 0,3 cm

1356 8495  Emmafåtölj

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:44)

1356 8557  Etagebord 1930-tal. Bredd: 50, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:02)

1356 8113  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 31/280, "Från Beckholmsbron". Motivet: 31x26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)

1356 7119  Etsningar 2 st, Lucio Del Pezzo (f. 1933), Italien. Signerad, numrerad 44/90, oramade lösa blad. Bladets mått: 50x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:23)

1356 5004  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 89/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)

1356 7008  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 90/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:30)

1356 8432  Färglitografi 3 st, Signerad, 34x20-40x30cm. Signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)

1356 8304  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 3/200, daterad 1975. Motivet: 42x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)

1356 7151  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 43x29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:08)

1356 6622  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 21x29cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)

1356 6396  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 190/260. Motivet: 66x49cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)

1356 7053  Färglitografi Clemens Briels (f. 1946), Nederländerna. "Birds eye". Signerad, numrerad 43/100, daterad 93, ramens innermått: 49x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)

1356 7057  Färglitografi Clemens Briels (f. 1946), Nederländerna. "Predictor". Signerad, numrerad 44/100, daterad -93, ramens innermått: 49x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)

1356 7094  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 16/360, Drottningholm. Motivet: 46x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:18)

1356 7049  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 84/375, stilleben. Motivet: 50x60cm

1356 7102  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stämpelsignerad, Numrerad 324/360, Utsikt. Motivet: 46x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:41)

1356 7105  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 142/360. Motivet: 55x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:36)

1356 8015  Färglitografi Geo Wide (1921-1998), Sverige. Signerad, numrerad 16/150, "Träffpunkt för överlevnad". Motivet: 48x39cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)

1356 7153  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 54/330, Dalarö skans. Motivet: 36x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:02)

1356 8270  Färglitografi Jan Ewemo (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 49/175,1979. Motivet: 44x36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)

1356 8281  Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), "Salabim". Signerad, numrerad 131/310, daterad -76. Motivet: 50x35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:52)

1356 7128  Färglitografi Karel Appel (1921-2006), Holland. "Friends för Life". Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 50x63 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)

1356 8196  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 90/90, daterad 1993. Motivet: 21x30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:40)

1356 8269  Färglitografi Lars Hellström (f. 1936), Sverige. "Vid Fyris". Signerad, numrerad 96/200, daterad 1984. Motivet: 37x43cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:52)

1356 8272  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 194/260. Motivet: 19x42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)

1356 6004  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 23/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:26)

1356 4311  Färglitografi Mia Malmlöf (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 72/125. Motivet: 43x30cm

1356 7135  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 239/360, Slussen. Motivet: 37x42cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:40)

1356 8087  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 95/100,62x46cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:44)

1356 8666  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 21/60. Motivet: 51x39cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)

1356 7078  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 42x28cm, med Fredmans Epistel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)

1356 7154  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 74/310. Motivet: 30x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:11)

1356 7168  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 41/150, oramat löst blad, bladets mått: 58x86 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)

1356 8652  Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, Stockholm. Bladets mått: 45x62, oramade lösa blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:23)

1356 7089  Färglitografier 2 st, Jan Andersson (f. 1955), Sverige. Monotypi, "Grå dag I & II". Signerade. Motivet: 16x11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)

1356 7103  Färglitografier 2 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. 50 & 60-upplaga. Signerade. Motivet: 36x27 & 33x24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)

1356 8005  Färglitografier 2 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 7//99, daterad 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm respk 53x70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:24)

1356 8651  Färglitografier 3 st, Lucien Neuquelman (1909-1988), Frankrike. Signerad, numrerad 250-upplaga. Bladets mått: 54x76, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)

1356 7115  Färglitografier 4 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, numrerad 200-upplaga, daterad 1988, oramade lösa blad, bladets mått: 31x22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:04)

1356 8653  Färglitografier 7 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad. Bladets mått: 79x60 - 88x63, oramade lösa blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:34)

1356 7011  Färgserigrafi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad EA I/VII, daterad 1983. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 107x80 cm

1356 8221  Fat + assietter, 12 + 1 delar, Gustavsberg Stockholm, diameter: 19,5-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:57)

1356 8263  Fat + fat på fot, 5 delar, Glas. Diameter: 21-28, höjd: 3-21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)

1356 6378  Fat + skålfat, 2 delar, Wedgwood & B&G. Längd: 25 Dia: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:20)

1356 8606  Fat 4 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 28,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:20)

1356 9034  Fat dekor i famille rose, Kina. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:51)

1356 6609  Fat Irma Claesson (1911-1988), Sverige, Rörstrand. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:20)

1356 8107  Fat på fot, vitmetall, med emalj. Diameter: 23cm, höjd: 7cm, Jörst, Tyskland.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:20)

1356 8258  Fat platinerad plåt, 1930-tal. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:30)

1356 8371  Fat silver (830), Med gallerkant. Längd: 22cm, 1975, vikt: 284g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)

1356 8547  Fat silver, Borgila, 1939. Diameter: 28 cm. Vikt: ca 620 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:35)

1356 8259  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, 15x8cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)

1356 8096  Fat & vas Kina. Höjd: 5-12cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)

1356 8210  Fåtölj

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:31)

1356 8242  Fåtölj Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Fåtölj 2207, ej märkt

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:45)

1356 8313  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)

1356 8317  Fåtölj Vår Fru, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Modellen formgiven 1956, Märkt med bricka

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:41)

1356 8285  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:30)

1356 8450  Fickur 14k guld, bruttovikt: 87 g, 5x6 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:57)

1356 8024  Figuriner 2 st + 2 vaser, Royal Copenhagen. Höjd: 14-24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:31)

1356 8023  Figuriner 2 st, Dahl Jensen/B&G. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:38)

1356 8608  Figuriner 2 st, Rörstrand. Höjd: 11-13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)

1356 8377  Figuriner 2 st, Rosenthal, Karabba & Snigel. Höjd: 9-10,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)

1356 8617  Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 5-9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:18)

1356 8177  Figuriner 7st, Bing & Grøndahl, Goebel, glas/porslin, fåglar. Höjd: 5-9cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:42)

1356 8229  Figuriner B&G samt Kunglig Dansk, Barn. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:58)

1356 8639  Fiol Längd: 60cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)

1356 8544  Fiskbestick nysilver, 8+ 8 del Haga. Längd: 18-21 cm

1356 8273  Flakonger 4 st, omkring 1900. Höjd: 7-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)

1356 8036  Foto Chee Seong Foo. Signerad, "Less is more", No 347,23x26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)

1356 8249  Frimurarglas 6+ 4 st. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:14)

1356 8663  Fruktservis Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand, 10 delar. Diameter: 18-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:33)

1356 8137  Gardiner 2 st, "House and Homes Fabrics"m 126x250, fodrade

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)

1356 8075  Glas Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, handmålad. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:59)

1356 8251  Glas på fot, 12 st. Höjd: 7,5

1356 8458  Glasfiguriner 4 delar. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)

1356 6649  Glasservisdelar 24 delar, Villeroy & Boch, 6+ 6+ 6 + 6 st. Höjd: 9-18cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:35)

1356 8007  Glasservisdelar 42delar. Höjd: 10-12cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)

1356 8088  Glasservisdelar 7+ 7st, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "Ruben", Kosta Boda. Höjd: 13-15cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:05)

1356 8578  Golvlampa 1960-tal, teak och mässing. Höjd: 144

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)

1356 8291  Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, G1842. Höjd: 112cm, höj- och sänkbar. Sladd med skador.

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:05)

1356 8481  Golvlampa Teak. Höjd: 140

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:43)

1356 8293  Golvlampor Ett par, Einar Bäckström, med läderrem. Höjd: 149cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:42)

1356 8482  Golvlampor Ett par, mässing, märkta MAE. Höjd: 136 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:21)

1356 8176  Golvvas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:43)

1356 8344  Grafiska blad 2 st, ramade, 1800-tal, 12x9. Ej signerad

1356 8665  Gravyr Jonas Silfverling (1703-1760), Sverige. Sigtuna. Signerad, daterad 1732, ca 11x23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:07)

1356 8626  Hallbord Bemålat. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)

1356 8380  Hallbyrå 50/60-tal. Bredd: 65, djup: 32 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:51)

1356 8633  Hallbyrå Barockstil, laserad. Bredd: 65, djup: 36 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:01)

1356 8465  Handukar 17st, Almedahl, Oskar Ströms 50x70cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:47)

1356 8339  Herrbetjänt höjd: 105 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:05)

1356 8657  Himmelsglob höjd: 40cm

1356 8148  Hörnskåp Längd: 58 cm. Djup: 38 cm, höjd: 159 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:59)

1356 8048  Huggare Erfurt Simson& Co. Längd: 63cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)

1356 8637  Ikon 18x14cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)

1356 8349  Ikon madonna, 19x12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:07)

1356 8275  Ikonskåp Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Rasputin, trä, 48x36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:29)

1356 8376  Jalusiskåp Westbers Tranås. Teak. Bredd: 90 cm. Djup: 45 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:37)

1356 8274  Jardiniere omkring 1900, mässing / zinkinsaks. Längd: 23, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)

1356 8160  Jordglob Med belysning & förstoringsglas. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:40)

1356 8646  Jordglob Med belysning, 12 city lights Globe. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:15)

1356 8134  Kaffe-/ teservis 50 del ca, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:34)

1356 8388  Kaffegods 22 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)

1356 8519  Kaffekoppar + assietter, 12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:26)

1356 8130  Kaffepanna Koppar "B. Jensen Kragebö", Danmark. Höjd: 33-41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)

1356 8534  Kaffeservis 3 delar, silver, sterling. Höjd: 7-23 cm. Vikt: ca 780 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:31)

1356 8429  Kaffeservis Royal Copenhagen, Musselmalet, 25 del

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:38)

1356 8394  Kaffeservisdelar 38delar, Gustavsberg Blå blom

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:33)

1356 8133  Kaffeservisdelar 8 delar, Blå Blom

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)

1356 6547  Kaffeskedar 12st, silver. Längd: 10cm, vikt: 105g. Med etui.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:40)

1356 8146  Kamin Kallinge, No. 50. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:54)

1356 8168  Kandelaber mässing. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:50)

1356 8419  Kandelaber Skultuna No 105, mässing. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:10)

1356 8234  Kandelabrar 3 st, mässing, Scandia. Höjd: 29-34cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:15)

1356 8164  Kandelabrar Ett par, nyrokoko, med prismor. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:41)

1356 8173  Kanna 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Höjd: 4-13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:10)

1356 8387  Kanna silver, rokokostil. Höjd: 18 cm. Vikt: ca 520 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:50)

1356 8230  Karaff Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta. "Shenley". Silvermontering. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:18)

1356 8232  Karaff Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Motiv med sjöjungfru. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:50)

1356 8027  Karaff med glas Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Skruf. Höjd: 9-24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:15)

1356 8464  Karaffer 2 st, silvermonterade. Höjd: 29-37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:43)

1356 6363  Karaffer 4 st, omkring 1900. Höjd: 22-35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)

1356 8194  Karmstol 1800-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:38)

1356 8508  Karmstolar 2 st, 1 st Gustaviansk 1 st senare

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)

1356 8049  Karmstolar 4 st, England.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:14)

1356 6273  Karmstolar 4 st, Louis XVI-stil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)

1356 6021  Katangakors brons, Antikt, 19x19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)

1356 6561  Kedja 18K vitguld, venezia, med hänge, smaragd och diamanter 1xca0,01ct 1xca0,001. Bruttovikt: 2g. Längd: 40 cm (kedjans längd)

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:06)

1356 8474  Kedja med hänge 18K vitguld, modell: Venezia, hjärta. Längd: 38cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:04)

1356 8454  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)

1356 8051  Kolonnljusstakar Ett par, mässing. Gusums Bruk, Höjd: 20cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)

1356 8318  Konsolbord Barockstil, Bredd: 85 cm. Djup: 39 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:00)

1356 8324  Konstglas 2 delar, vas + skål. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:01)

1356 6143  Kryddburksservis Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, 12 delar. Höjd: 9-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:23)

1356 8467  Kuddar 2 st, Siden / handarbete. Längd: 43-48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)

1356 8183  Kuriosa 3 delar, klockställ. Höjd: 10-17cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)

1356 8092  Lackaskar 2 st, Ryssland. Längd: 12-21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:54)

1356 8312  Lampbord Funkis. Bredd: 56 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:01)

1356 6247  Lampett Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)

1356 8407  Lampetter Ett par, 1960-tal. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:27)

1356 8066  Lampetter mässing. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)

1356 8026  Leksaksbilar mm 14 delar, 1950-tal, längd: 6-28 cm, höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)

1356 8257  Likörglas 12 st, Eda Glasbruk. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:59)

1356 8138  Linnedukar & handdukar Oklippta, Almedahls, bland annat Snöklocka & linnette

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:59)

1356 8114  Litografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 1/25 1968, daterad mm: 32x24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)

1356 7076  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Gillöga skärgård". Signerad, specialupplaga. Motivet: 34x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)

1356 8284  Litografier 3 st, Frankrike. Ej signerad. Motivet: 22x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:22)

1356 8599  Litografier 6 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 138/300, daterad 1969. Motivet: 30x39 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:05)

1356 8352  Ljuskrona Gustaviansk stil, blå glaskupa. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:44)

1356 6558  Ljuskrona mässing. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:36)

1356 8625  Ljuskrona mässing. Höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)

1356 8083  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:30)

1356 8480  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)

1356 8191  Ljuskrona Rokokostil, renobj. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)

1356 6199  Ljusplåtar Ett par, mässing, omkring 1900. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:43)

1356 8141  Ljusstakar + ljuskrona, 3 delar, mässing, "GO Product". Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)

1356 8175  Ljusstakar + ringklocka, mässing. Höjd: 8-13cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:57)

1356 6120  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:16)

1356 8420  Ljusstakar Ett par, Flamingos. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:28)

1356 8478  Ljusstakar Ett par, Gusum, Kolonn, märkt BH. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:51)

1356 8050  Ljusstakar Ett par, Hedlund & Co. Höjd: 24cm

1356 8109  Ljusstakar Ett par, MGAB, Markström, Upsala, design: Erik Löfman, 1963. Höjd: 19,5cm, bruttovikt: 664g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)

1356 8059  Ljusstakar Ett par, Orrefors. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:49)

1356 8335  Ljusstakar ett par, pläter, 18-1900-tal. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:19)

1356 8539  Ljusstakar ett par, Tenn. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)

1356 8166  Ljusstakar Ett par. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:02)

1356 8421  Ljusstakar Ett par. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:27)

1356 8060  Ljusstake Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:49)

1356 8332  Ljusstake mässing, barock. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:31)

1356 8187  Ljusstake Metall, sent 1800-tal. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:53)

1356 8550  Ljusstake silver, Norge. Höjd: 27 cm. Vikt: ca 710 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:21)

1356 8431  Ljusstake Smide. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:30)

1356 8034  Matbord Diameter: 101cm. Höjd: 74cm, 2 st, iläggsskiva

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:03)

1356 8358  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140+ 2 iläggx45 cm. Djup: 98 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)

1356 8375  Matservis 50 del ca, Rörstrand

1356 8190  Matservis 55 delar, Hackefors.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:26)

1356 8309  Matservis 60 del ca, Rosenthal, Maria Björnbär

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:33)

1356 8253  Matservis Tjeckoslovakien, ca 50 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)

1356 8126  Matservisdelar 13 delar, Atlanta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, diameter: 18-25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:41)

1356 8237  Matservisdelar 13 delar, Rörstrand, Japan, diameter: 15-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)

1356 8053  Matservisdelar 17 delar, Blå Blomst

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:18)

1356 8080  Matta 143x200cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)

1356 8077  Matta 158x228cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:57)

1356 8205  Matta Galleri, Kasthall, ca 80x800 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:29)

1356 8078  Matta Kasthall, 120x168cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:39)

1356 8203  Matta Kasthall, Doris 764, ca 300x300 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:06)

1356 8204  Matta Kasthall, Doris 764, ca 300x300 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:38)

1356 6272  Matta Kina, Galleri, 70x550 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)

1356 8582  Matta orientalisk, 107x195 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)

1356 8076  Matta Orientalisk, 109x184cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)

1356 8581  Matta orientalisk, 136x192 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)

1356 8390  Matta orientalisk, 77x112 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)

1356 8322  Matta Orientalisk, 92x142cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:26)

1356 8498  Matta Orientalisk, Afshar, 147x203 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:30)

1356 8418  Matta orientalisk, figural, handknuten, med vägghängning, ca 132x205cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:45)

1356 8163  Matta Orientalisk, Galleri, 80x330 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)

1356 8162  Matta Orientalisk, galleri, 86x300 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)

1356 8525  Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 81x245 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:39)

1356 8084  Matta Orientalisk, Meshad, 312x217cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)

1356 8410  Matta Orientalisk, Semiantik, 102x165 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)

1356 8496  Matta Orientalisk, Shiraz, 181x274 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:52)

1356 8497  Matta Orientalisk, Supa Bochara, 255x305 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)

1356 8409  Matta Orientalisk, Tekkebokhara, 112x150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)

1356 8079  Matta Orientalisk. Signerad, 79x287cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:50)

1356 8401  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 196x308 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:56)

1356 8411  Mattallrikar 20 del ca, Bavaria. Diameter: 25,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)

1356 8320  Mattor 2 st, Orientaliska, 56x72-69x98cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)

1356 8384  Miniatyr 1800-tal, benram, 5,5x7

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:43)

1356 8383  Miniatyrer 2 st, 1800-tal, porträtt. Motivet: 14x10,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)

1356 6520  Minkpäls Cape modell

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:55)

1356 8644  Mockaskedar silver, Hallberg. Längd: 10cm, vikt: 86g, med etui.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)

1356 6543  Muggar 3 st, silver. Höjd: 6-7cm, vikt: 112g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:34)

1356 8198  Nalle Modell äldre. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:05)

1356 8095  Olivgafflar silver, Ett par, England. Längd: 13cm, pärlemoskaft, bruttovikt: 27g. Med etui

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:21)

1356 8035  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Vy mot Riddarholmen. Signerad. Olja på duk, 35x27 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:55)

1356 8590  Oljemålning Bertil Brolin (1913-2003), Sverige. "Vik i lä". Signerad. Olja på duk, 64x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)

1356 8279  Oljemålning C W Swensson, Fartyg. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:07)

1356 8124  Oljemålning Carl Johansson. Signerad, daterad 1906. Olja på pannå, 40x57 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:38)

1356 8069  Oljemålning Carl Werner (1808-1894), Tyskland. Fruktstilleben. Signerad Carl Werner. Olja på pannå, 21x29cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)

1356 8493  Oljemålning Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Signerad. Olja på duk, 61x38cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)

1356 8345  Oljemålning Edit Gustafson (1886-1968), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:56)

1356 8055  Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 12x23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:59)

1356 8064  Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, porträtt. Olja på duk, 97x77cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:14)

1356 8065  Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, porträtt. Olja på duk, 97x77cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:11)

1356 8277  Oljemålning Evald Kallstenius (1898-1957), Sverige. Signerad, 1940, skogslandskap. Olja på duk, 49x64cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:41)

1356 8571  Oljemålning G U Persson. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:11)

1356 6008  Oljemålning Gösta Geerd (1907-1982), Sverige. Troll. Signerad. Olja på pannå, 26x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:49)

1356 8081  Oljemålning Gösta Nordblad (1897-1940), Sverige. Signerad, 1926, "Sydfranskt Landskap". Olja på duk, 37x45cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:14)

1356 8566  Oljemålning Gustaf Rosengren (1893-1963), Sverige. Fiskebåt, Lofoten. Signerad. Olja på duk, 51x 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:17)

1356 5008  Oljemålning Hans Johansson, Komposition. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 128x208 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:17)

1356 6060  Oljemålning Karin Lundgren-Tallinger (f. 1958), Sverige. Signerad a tergo, daterad -93. Oljemålning, ca 22x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:17)

1356 8364  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Komposition, Signerad. 1989, Olja på duk, 125x103 cm

1356 8365  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1988. Olja på duk, 132x90 cm

1356 8271  Oljemålning Lennart Nyblom (1872-1947), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 41x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:14)

1356 6014  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båthamn. Signerad Sedennik 1956. Olja på pannå, 39x58cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)

1356 8449  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, par. Olja på pannå, 35x26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)

1356 8461  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 25x37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:48)

1356 8459  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 31x46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:14)

1356 8010  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad AmBroso, Gräsänder. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:41)

1356 8011  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Hall, Fåglar. Olja på duk, 52x62 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)

1356 8347  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Segerlund, Hamn. Olja på pannå, 28x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:28)

1356 8280  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Åhus", marin. Olja på pannå, 43x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:03)

1356 8201  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, motiv från Paris. Olja på duk, 50x60 cm

1356 8200  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 55x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)

1356 8367  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 70x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:46)

1356 8460  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Träd. Signerad. Olja på pannå, 32x40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:47)

1356 8448  Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Signerad, Interiör. Olja på duk, 50x39cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:06)

1356 8392  Oljemålning Ove Dahlstrand (1929-2007), Sverige. Fruktträd. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 50x63 cm

1356 5389  Oljemålning Rune Hagman (f. 1914), Sverige. Traktor. Signerad. Olja på duk, 29x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:54)

1356 8119  Oljemålning Signerad Oswald, vattendrag. Olja på duk, 54x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:09)

1356 8570  Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Sjölandskap, Signerad. Olja på pannå, 28x43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)

1356 8647  Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, "blåa och röda fasader". Olja på duk, 56x79cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)

1356 8453  Oljemålningar 2 st, Edward Jangö (1896-1982), Sverige. Motiv från Capri respektive västkusten. Signerad. Olja på duk, 23x34 respektive 39x55 cm

1356 8477  Örhängen 18k guld, ett par, med diamanter, 4x0,001ct & safirer. Längd: 1cm vikt: 1g.

1356 8469  Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 4,5cm, vikt: 1g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)

1356 8466  Örhängen 18k guld, ett par. Längd: 5cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:45)

1356 8475  Örhängen Ett par. Längd: 2cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)

1356 8631  Pall längd: 36,5 cm, djup: 43 cm, höjd: 40 cm

1356 8381  Pall Uno och Östen Kristiansson, Luxus, ”Taburett 203”, 1960-tal, fällbar, senare klädsel, längd: 45 cm, djup: 34 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)

1356 8112  Pärlcollier Med silverlås. Längd: 45,5cm

1356 8641  Parti frimärken I album, diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)

1356 8538  Parti silver Bestick, udda, ca 25 delar. Vikt: ca 320 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)

1356 8063  Parti silver bruttovikt: 1,6kg

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:41)

1356 8018  Pasteller Jean Otto Wilhelm Sjölander (1857-1932), Sverige. Ett par. Signerade, daterade 1919 respektive 1920. Pastell, 59x46 cm

1356 8575  Pelarbord Nyrokoko, valnöt. Diameter: 39, djup: 71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:29)

1356 8150  Piedestal Stenskivor. Längd: 25, djup: 25 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:06)

1356 8156  Piedestaler Ett par, Stenskiva. Längd: 25, djup: 25 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)

1356 8089  Plafond 1920-tal, Diameter: 60cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:05)

1356 8408  Plafond 1960-tal, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:21)

1356 8117  Plafond glas. Diameter: 27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)

1356 8662  Plafond Råglas, 1930-/40-tal, diameter: 54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)

1356 8433  Plunta med 2 st muggar. Höjd: 6-22cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:06)

1356 6194  Pluntor 6 st, glas, bland annat Klucka, höjd: 12-32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)

1356 5061  Puderstolar Ett par, 1800-tal. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)

1356 8501  Ram förgylld, 1800-tal, ramens innermått: 18,5x16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:01)

1356 8311  Ramar 7st, 22x28-26x33cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:28)

1356 8327  Reklamskylt nutida, Konstmaterial, "Harley-Davidson", 64x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)

1356 6430  Remmare 11 st. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)

1356 8218  Remmare 12 st, Trelleborg. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:16)

1356 8144  Remmare 8st. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:56)

1356 8029  Ring 14K, Camé, storlek: 17½. Vikt: 3g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)

1356 8118  Ringar 2 st, 18k guld, med vita stenar, storlek: 16. Vikt: 3g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:56)

1356 8630  Röllakan 140x200 cm

1356 8140  Sabel polen, Modell 1917, kavalleriofficer. Längd: 87 ( för fäderneslandet)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:43)

1356 8579  Salongsbord med låda, mahogny, Nyrokoko. Bredd: 118, djup: 73 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:50)

1356 8116  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 103 cm. Djup: 74 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:22)

1356 8491  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 88, djup: 58 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:19)

1356 8499  Salongsbord Rokokostil. Bredd: 93, djup: 68 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)

1356 8158  Salongsgrupp 5 delar, Louis XV-stil

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:14)

1356 8125  Samlartallrikar 29 st, Ryssland, Sagomotiv. Häften medföljer. Diameter: 19,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 21:02)

1356 8108  Såsslev silver, S. Löwv. Längd: 30cm, Wien 1860, vikt: 163g.

1356 8393  Satsbord 3 delar, Svante Skogh, Säffle Möbelfabrik. Bredd: 61,5 cm, djup: 40,5 cm, höjd: 48,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:15)

1356 8542  Sejdlar ett par, Rostfritt/teak, Germetco, Trosa. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:28)

1356 8500  Sekretär Italien, 1900-talets första hälft, rokokostil. Bredd: 90 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 91 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:43)

1356 8489  Sekretär omkring 1800. Bredd: 104, djup: 52 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:47)

1356 8391  Serveringsvagn Furu, 60/70-tal. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:45)

1356 8214  Serveringsvagn Längd: 63 cm. Djup: 39 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:51)

1356 8595  Servisdelar glaserat flintgods, Mexiko. 18 delar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)

1356 8239  Servisdelar Rörstrand, Svenska Slott, ca 30 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:18)

1356 8154  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 153, djup: 46 cm, höjd: 103 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)

1356 8153  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 166, djup: 43 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)

1356 8188  Sideboard Teak. Längd: 160, djup: 42 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)

1356 8447  Silhuettavlor 2 st. Signerade, 11x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:19)

1356 8192  Skål + Karott, Rörstrand & Gefle. Diameter: 31cm, längd: 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:27)

1356 8267  Skål Ekenäs Sweden. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:32)

1356 8090  Skål Kina, Längd: 21cm

1356 8405  Skål Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Kosta Boda, graverad med text. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:04)

1356 8021  Skål Orrefors, Ariel, Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Diameter: 17,5, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:42)

1356 8373  Skål Orrefors. Signerad. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)

1356 8638  Skål silver (925). Diameter: 15cm, vikt: 326g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)

1356 8406  Skål silver. Diameter: 18, höjd: 13 cm, vikt: ca 320 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:21)

1356 8104  Skål Silver/glas, Fritz Valetin, 1927. Längd: 24cm. Vikt: ca 530 g

1356 8315  Skål Tenn, med hänklar, Tarkiainen, Portugal, diameter: 2. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:08)

1356 8413  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Blåtonat glas med ansikten. Höjd: 21,5 cm. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:07)

1356 8043  Skål & vas 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 5-10cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:19)

1356 8091  Skål & vas Japan. Höjd: 10-12cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:34)

1356 8368  Skål med lock Monogramsignerad, 1921. Diameter: 19. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:40)

1356 6610  Skålar 2 st + karaff. Bland annat Orrefors. Höjd: 12-25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:22)

1356 8596  Skålar 3 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, diameter: 9,5-13. Höjd: 5-6,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)

1356 8583  Skålar ett par, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Diameter: 12,5, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:15)

1356 8580  Skänk Nyrokoko, Valnöt. Bredd: 183, djup: 56 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:39)

1356 8530  Skåp med skjutdörrar, Teak. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

1356 8382  Skåp omkring 1900, mahogny. Bredd: 62, djup: 45 cm, höjd: 122 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:52)

1356 8565  Skåpunderdel 2 st, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Längd: 68 cm. Djup: 54 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:18)

1356 8123  Skedar silver, 5+ 3+ 1. Längd: 14,5-21 cm. Vikt: ca 290 g

1356 8370  Skrin silver (830). Längd: 18cm. Höjd: 14cm, vikt: 560g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:44)

1356 8569  Skrin med kuriosa bland annat frimurarmedalj 1872

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:27)

1356 8346  Skrivbord bemålad. Bredd: 90, djup: 60 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:47)

1356 8527  Skrivbord Teak, 1960-tal. Bredd: 138, djup: 63 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:51)

1356 8052  Skrivbordsuppsats + 2 delar, mässing och glas, Gusum. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)

1356 8248  Skrivställ Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1938. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:57)

1356 8326  Skulptur + mask, Gips, Signerad. Längd: 32, höjd: 40 cm

1356 6600  Skulptur brons, Kvinna. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:52)

1356 8235  Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. "Anna", Ipsen. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:48)

1356 8548  Skulptur Herman Köhler, Danmark, Kvinna. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:27)

1356 8330  Skulptur Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. "Näve". Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:51)

1356 8551  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

1356 8171  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:03)

1356 8613  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Isbjörn. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:31)

1356 8524  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 14 cm

1356 8610  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:28)

1356 8552  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera, nagg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)

1356 8541  Skulptur Lladro, Duva. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)

1356 8634  Skulptur metall, (fd bordslampfot). Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:54)

1356 8013  Skulptur Oidentifierad konstnär. Ej signerad, brons. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)

1356 8361  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad A Strömberg, 1979. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)

1356 8016  Skulptur Parian, "Thalie". Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:49)

1356 8350  Skulptur Raimo Veranen (1942-2011), Finland. Signerad, Keramik. Höjd: 27 cm

1356 8343  Skulptur Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. "slips". Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:57)

1356 8054  Skulptur Stig Blomberg (1901-1970), Gips, Träsockel, Sverige. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:27)

1356 8325  Skulptur terrakotta, Signerad, Janushuvud. Höjd: 25 cm

1356 8356  Skulptur Tommy Berglund. Signerad, daterad 84, trä. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:41)

1356 8357  Skulptur Tommy Berglund. Signerad, daterad 88, sten. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)

1356 6140  Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Huvud, "Brains", Kosta Boda, Signerad. Längd: 7,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:17)

1356 8517  Skulpturer 2 st, Efter Antiken. Höjd: 22-34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 21:01)

1356 8355  Skulpturer 2 st, Henryk Bardzinski, Sten / träsockel, en signerad. Höjd: 27-33 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:20)

1356 8169  Skulpturer 2 st, Hundar. Höjd: 16-22cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:12)

1356 8353  Skulpturer 3 st, Henryk Bardzinski, Signerad. Höjd: 21-23

1356 8615  Skulpturer 3delar, Lladro. Höjd: 8-15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)

1356 8282  Sminkbord + 2 stolar, Intarsia, Björk, Bredd: 113 cm. Djup: 49 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:05)

1356 8093  Smyckesgarnityr 3 delar, Förgyllt silver med granater. Längd: 20-40cm. Vikt: ca 45 g

1356 8103  Smyckesgarnityr 3 delar, silver, silversmedjan i Järvsö hb. Vikt: 24g. Med etui

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)

1356 8545  Snapsglas Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Nobel, "Djävul". Höjd: 16 cm

1356 8506  Soffa Gustavianskt provinsarbete. Längd: 190 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)

1356 8019  Soffa Sent 1800-tal, omklädd. Längd: 124

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:39)

1356 6580  Soffbord Butlers tray. Bredd: 120, djup: 80 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:20)

1356 8487  Soffbord Chamberets möbelfabrik ( tillskriven), men hylla. Bredd: 130, djup: 60 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:47)

1356 6410  Soffbord glas och mässing. Bredd: 100, djup: 100 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:10)

1356 8543  Soppslev Silver/Trähandtag, 1864. Längd: 38 cm. Vikt: ca 90 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:13)

1356 8179  Sparbössor 2 st, NK-bössan, Brio. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:26)

1356 8159  Spegel + konsolbord, 2 delar, 1880-tal, Valnöt. Höjd: 215, bredd: 82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:16)

1356 8452  Spegel 122x42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:50)

1356 8301  Spegel 1800-tal, 76x64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)

1356 8129  Spegel 30-tal, slipat glas, 96x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)

1356 8568  Spegel 65x77 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:16)

1356 8379  Spegel Ek, 1960-tal, Glasmäster Markaryd, 122x44 cm

1356 6441  Spegel empirestil, 87x36cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:47)

1356 8302  Spegel Empirestil, 98x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:17)

1356 8523  Spegel mahogny, 102x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:25)

1356 8561  Spegel med konsol, 1880-tal. Längd: 94, djup: 50 cm, höjd: 198+ 50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)

1356 8217  Spegel Rokokostil, 113x64cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:40)

1356 8484  Spegel Rokokostil, 172x70cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)

1356 8342  Spegel Sengustaviansk, med gouache, 79x37 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)

1356 8442  Spegel Tenn, 1930,48x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)

1356 8374  Spelbord mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 43x2 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:24)

1356 8189  Stol Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)

1356 5377  Stol Rokoko, Danmark

1356 8299  Stolar + rökbord, 3 delar, Gyllenläder, 1880-tal & 1930-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)

1356 8147  Stolar 4 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:53)

1356 8157  Stolar 4 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:44)

1356 8151  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:14)

1356 8490  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:11)

1356 8577  Stolar 4 st, Senempire, mahogny

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:29)

1356 6366  Stolar 4 st, sengustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)

1356 8556  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:16)

1356 6029  Stolar Ett par, 1800-tal, Empire, Bemålade, omklädda

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)

1356 8645  Stolar Ett par, gustaviansk stil, 1800-tal, renoverade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:47)

1356 8012  Stolar Ett par, Sent 1800-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:12)

1356 8520  Stolar ett par, Teak, 1960-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:33)

1356 8181  Syltkrukor 5 st, Höganäs & Rörstrand. Höjd: 6-24cm

1356 8186  Syskrin 1800-tal. Längd: 24cm, djup: 15cm, höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:13)

1356 6244  Takarmatur + extra kupa, glas / krom. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:14)

1356 8220  Takarmatur 30-tal. Höjd: 60 cm

1356 8062  Takarmatur diameter: 36cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:39)

1356 8033  Takarmatur Diameter: 58cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:32)

1356 8195  Takarmatur Förre detta fotogenlampa. Höjd: ca 110cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:58)

1356 6049  Takarmatur Funkis, glasskiva, diameter: 56. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:35)

1356 8206  Takarmatur jugendstil. Höjd: ca 50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:33)

1356 8286  Takarmatur mässing, prismor. Längd: 55, djup: 26 cm, höjd: 15 + kedja

1356 6645  Takarmatur mässing. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:52)

1356 8028  Takarmatur mässing. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 21:00)

1356 8085  Takarmatur Med prismor. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:24)

1356 8628  Takarmaturer ett par, design: Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flowerpot". Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:27)

1356 8514  Tallrikar + assietter, Gefle, "sallad". Diameter: 19,5-24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:11)

1356 8399  Tallrikar 2 st, dekor i famille rose, Kina, diameter: 22,5-25 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)

1356 8397  Tallrikar 3 st, dekor i famille rose, Kina, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:48)

1356 8238  Tallrikar 33 delar, Willow, Gustavsberg, diameter: 15-23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:48)

1356 8636  Tallrikar 5 st, Danska saxist blomst. Diameter: 24-26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:06)

1356 8184  Tallrikar 9st, English style. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:51)

1356 8396  Tallrikar Ett par, dekor i famille rose, Kina, diameter: 22,5

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:04)

1356 8398  Tallrikar Ett par, dekor i famille rose, Kina, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:53)

1356 8106  Tårtspade silver, 925,1960-tal. Längd: 23,5cm, vikt: 72g.

1356 8105  Tårtspade silver, David Andersson, Norge. Längd: 21cm, vikt: 62g.

1356 8247  Tavla 64,5x31,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:38)

1356 8039  Teckning Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Signerad. Motivet: 20x20cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:59)

1356 8143  Teglas 10st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:14)

1356 6388  Tekanna + 3 delar, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 6-23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:43)

1356 8337  Tekanna keramik, Kina. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:02)

1356 8518  Tekoppar + assietter, 12 delar, Gustavsberg, Liljablå

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:53)

1356 8231  Tekoppar 12st med fat, Rosenthal, modell: Maria

1356 8603  Tekoppar 3 st, med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:58)

1356 8668  Termos Alfi. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:39)

1356 8228  Terrin + skål, Svart Sverige, Rörstrand, omkring 1900. Längd: 30-36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)

1356 8586  Terrin 1800-tal, porslin, (liten). Längd: 20. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:25)

1356 8180  Terrin Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:28)

1356 8589  Teservisdelar 12st + 1, med fat. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:07)

1356 8197  Teservisdelar 9 delar, Gefle, "Gyllen"

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:33)

1356 8111  Teskedar silver, 6 st, Modell: Tulpan. Längd: 13cm, vikt: 105g. Med etui.

1356 8292  Textil Designers Guild, "Tulsi Aubergine", 140x310 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:35)

1356 8427  Tobaksburk GAB Guldsmedsaktiebolaget, Brons / cederträ, No 151. Lock med inskription på insida, Höjd: 15cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:06)

1356 8656  Toilettbordsgarnityr 3 delar, cylinderformade, opalinglas. Höjd: 3-10cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:42)

1356 8423  Toilettebord mahogny. Bredd: 83 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 122 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:52)

1356 8446  Trädgårdsbänk Längd: 118cm

1356 8456  Trädgårdsbänk Längd: 122cm

1356 8451  Trädgårdsgrupp 4 delar, bord, Längd: 109 cm. Djup: 66 cm, höjd: 66 cm, längd på bänk, 130cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:08)

1356 8441  Trappstol höjd: 101cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:23)

1356 7097  Träsnitt 2 st, Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Särtryck. Signerad, numrerad 6/20, daterad 1961. Motivet: 16x13,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)

1356 8558  Trumpet i väska, längd: 50 cm, djup: 11,5 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:13)

1356 8513  Trumpet Stradivarius modell 37 Elkhart, USA, i väska, längd: 48 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:23)

1356 8006  Tryck 7 st, medicinhistoria. Motivet: ca 25x32 cm

1356 8605  Tusch Björn Berg (1923-2008), Sverige. Årstabron, Signerad. Motivet: 20x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:19)

1356 8618  Tusch Jan Lindqvist, Signerad, Norra Bantorget. Motivet: 32x32 cm

1356 8620  Tusch Sven Rydén (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad -76, Katarinaberget. Motivet: 27x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:18)

1356 8616  Tusch Sven Rydén (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad -78, Gamla Stan. Motivet: 36x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:14)

1356 6403  Underlägg Alessi, Blow up. Diameter: 41cm

1356 8470  Uppläggningsfat "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur, 31x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)

1356 8002  Utställningsaffisch PG Thelander på Galleri Mustad 1986. Färgoffset, oramat löst blad. Bladets mått: 96x66,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:06)

1356 8369  Väggarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:13)

1356 8598  Väggarmaturer Ett par, Jugend, mässing, glaskupa. Höjd: 25,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:09)

1356 8588  Vägglystrar Ett par, längd: 33 cm, djup: 16 cm, höjd: 40 cm

1356 8020  Vägglystrar ett par. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:56)

1356 8266  Väggreleif 2 st, Royal Copenhagen. Längd: 22cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:26)

1356 8609  Väggreleif Larson (f. 1931), ur Biskopar, Gustavsberg 1963-1969, ateljéproduktion. Målad och glaserad vit stengodslera. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:37)

1356 8276  Väggrelief Per Nilsson Öst. Trä, Signerad 1989. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)

1356 8278  Väggskulptur Åsa Melin (f. 1955), Sverige. Peppinge, Ansikte. Signerad. Keramik, metall, trä, höjd: 25 cm, längd: 83 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:09)

1356 8334  Väggskulptur Metall, bemålat, ansikte, 33x24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:33)

1356 8338  Väggskulptur Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, 26x20 cm

1356 8428  Väggur mässing och sten, 74x50cm, Saulo AS.

1356 8564  Väggvitrin mahogny, 1900-tal, Längd: 65 cm. Djup: 13 cm, höjd: 126 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:37)

1356 8537  Vas + ljushållare, Bland annat orrefors. Höjd: 6-24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:41)

1356 8604  Vas + skål på fot, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Miniatyrer, Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 3,5-6 cm

1356 8031  Vas + skål, 2 delar, Riihimäen Lasi. Vas, Tamara Aladin (1932-2019), Finland. "Amuletti". Skål, Erkkitapio Siiroinen (1944-1996), Finland. "Old King Cole", Höjd: 20-26 cm. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:40)

1356 8403  Vas + skål, 2 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 4-8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:04)

1356 8473  Vas Arabia. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:16)

1356 8402  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:03)

1356 8422  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:58)

1356 8215  Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:00)

1356 8386  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:03)

1356 6544  Vas Dekor, Kosta, 1945. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:36)

1356 8587  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, 1925. Sgrafittodekor. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:37)

1356 8255  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:02)

1356 8532  Vas Kosta unik, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:31)

1356 8030  Vas Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Skruf, kristall. Höjd: 21,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:56)

1356 8553  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15,5

1356 8254  Vas Rörstrand. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:54)

1356 6074  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans. Diameter: 12 cm. Höjd: 17 cm

1356 8287  Vas Upsala Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Höjd: 19cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:21)

1356 8182  Vaser + kanna, 5 delar. Höjd: 22-32cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:36)

1356 8244  Vaser 2 st, Kosta/Kjellander. Höjd: 18-27 cm

1356 8185  Vaser 2 st. Höjd: 27-40cm

1356 6514  Vaser 5 st, Edenfalk, Skruf. Höjd: 6,5-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:23)

1356 8100  Vaser Ett par, förgyllt metall med glas, Jugend. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:32)

1356 8022  Vaser ett par, Karin Björquist (1927-2018), Sverige, "Indigo", Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 31 cm

1356 8555  Vaser ett par, Rörstrand, majolika. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:28)

1356 8057  Verktygsdelar 10 delar. 1800-tal. Längd: 25-48cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:25)

1356 8331  Vin&kapsylöppnare England, + ostkniv i etui. Längd: 10-22cm, bruttovikt:

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:48)

1356 6364  Vinglas 12 st, Magnor, Norge, gravyr. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:32)

1356 8068  Vinglas 4 st. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:49)

1356 6420  Vinglas 9 st, Studio Åhus. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:23)

1356 6011  Vinställ Oscarssons möbler, Mazzi. Höjd: 155cm

1356 8560  Vitrinskåp 1800-tal, Bemålat. Bredd: 93, djup: 45 cm, höjd: 203 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:21)

1356 8435  Vitrinskåp längd: 64 cm, djup: 35 cm, höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 20:12)

1356 8642  Vykort 650 st ca, Modell äldre

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:34)

1356 6424  Ytterfoder 3 st, Rörstrand, Gunnart Nylund. Diameter: 13-15, höjd: 11-13 cm

1356 8252  Ytterfoder Gustavsberg, Empire. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 19:20)

1356 8167  Ytterfoder Tenn. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2020 18:46)