Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 april 2001 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

50 5051  AMPEL Karl Johan-stil, H50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5037  BORDSLYSTRAR 1 par, H48

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 3026  BYRÅ Gustaviansk stil, 1800-tal, L82 D44 H82

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 9003  COLLAGE(D) Lenke Rothman , Klädnad 1977, 45x65

50 5038  CRÈMEKOPPAR Kunglig Dansk, 8 st

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 9021  DANTESTOL Läderklädsel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 3050  ETSNING Jules Schyl, Marseille, -53, 12, 5 x 15, 5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 9039  FAT Japan, 1800-tal, Dia 46

50 5015  HÖRNSKÅP Tidigt 1800-tal, H200

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5052  LJUSKRONA gustaviansk stil, 1800-tal, H60

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 3008  LJUSKRONA Sent 1800-tal, omgjord, H 73

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5045  LOCKURNA Argenta, Kåge 1937, H24

S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5044  LOCKURNA Imari, 1800-tal, H26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 3009  Matta orientalisk, 180x125

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5005  Oljemålning  Lasse Persson, "Spegeln", 70-tal, 60 x 49

50 9020  OLJEMÅLNING På träpannå, 1800-tal, 27x22

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5011  Oljemålning  Stefan Wewerka, sign a tergo

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 7034  Oljemålning  Sven Olof Rosén, bropålning Riddarfjärden, 59x45

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5057  ÖPPENSPIS-OMFATTNING Marmor, Mässing, L146 D50 H122

50 5010  PORTOFOLIO The N Y Collection for Stockholm, 29/300 1973, 30 blad

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5035  SEKRETÄR Gustaviansk stil, 1800-tal, (Fanérskador), L97 D49 H109

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5048  SKÅL Argenta, Gustavsberg, H7

50 5042  SKRIN KJ, masurbjörk, L37 D25 H21, torrspricka

50 5034  SKRIVBYRÅ Sent 1800-tal, mahogny, L109 D50 H103

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5058  SKULPTUR Rörstrand, Stengods, för fontän, märkt 1875, H62

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5053  SPEGEL gustaviansk stil, 1800-tal, H73

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 5043  STOLAR 1 par, Gustavianska

50 3043  TAKARMATUR Jugend, 5 st kupor, H80

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2001 17:00)

50 3051  Tusch Einar Nerman, Rosa Grünberg, 1910, 30 x 18