52 7018 BADKARSSOFFA Gustaviansk, Stockholmsarbete, förgylld, L190
S�ldes f�r 70.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7009 BÄGARE 12 st, silver
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7001 BESTICK 2 DEL Uppläggningsbestick, silver, Frankrike
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7027 BESTICKUPPSÄTTNING Silver, Georg Jensen, 30 del
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7028 BESTICKUPPSÄTTNING Silver, ca 55 del
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7031 BLANDTEKNIK Okänd konstnär, 1800-tal, Italien, Fiskare, 30 x 43
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5025 BLOMLÅDA Mässing, trä, 1800tal, L45
52 5014 CASSONE Sydeuropa, L154 D50 H61
52 7004 DOSA Silver, Ryssland, Nielodekor, jaktmotiv, L10
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5036 FÄLLBORD Tidigt 1800-tal, H74
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7010 Färglitografi Triptyk, PT 1972, Lennart Rhode, 93x180
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5008 IKON Maria med barnet, 1800-tal, 20x14
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5002 IKON Silver, Ryssland, H9
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 4082 KAFFEKOPPAR M FAT 9 st. + 1 kopp, bl. a Meissen& Kunglig dansk
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5054 KAFFESERVIS 3 DEL Tenn, Ollers, 1938
52 7025 KANDELABRAR Par, Silver, H16
52 7016 KARMSTOLAR 1 par, Gustavianska, sign Jacob Malmsten (1780-1788), stolmakarämbetets sigill
S�ldes f�r 103.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5012 KUBBSTOL
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 3012 MODELLSKEPP "Danmark", Tillverkat av Åke Åkerman, L107
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7021 OLJEMÅLNING 1700-tal, "gästabud", 38x45
52 7019 OLJEMÅLNING 1700-tal, "herde med får", 58x72
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7020 OLJEMÅLNING 1700-tal, "Susanna i badet", 31x37
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 9017 Oljemålning E Ollers, 1952, 36x45
52 3042 Oljemålning Elsa Ström-Ciacelli, kustlandskap, 70 x 90
52 3049 OLJEMÅLNING Italien, 1600-tal, lagn, 39x54
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7032 Oljemålning Madeleine Pyk, Tiger, 60 x 45
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7029 OLJEMÅLNING Okänd konstnär, 1800-tal, Landskap med människor, 48 x57
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7030 PASTELL Okänd konstnär, porträtt, H26, 1800-tal
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5003 PORTMONNÄ Silver, Ryssland, Balt. stplr
52 7005 SALTSKÅLAR 1 par, Silver, utl stpl, H8
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5047 SKÅL Argenta, Gustavsberg, 1943, H10
52 7006 SKÅL Farstagods, W Kåge, Gustafsberg studio, 1958, Dia19
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5050 SKÅLAR 1 par Argenta, Gustavsberg, H4
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7014 SKÅLFAT Kina, o 1800, blåvitt, L36
52 7023 SOCKERSKÅL Silver, åbo, 1922 , H25
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7024 SOFFA Karl Johan, L255
52 7011 SPEGEL Förgylld ram, 103x80
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7022 STEKFAT Kina, Qianlong, 1700tal , L41
52 7017 STOLAR 4 ST Gustavianska, sign Jacob Malmsten (1780-1788), stolmakarämbetets sigill
S�ldes f�r 76.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7012 SYSKRIN M pärlemoinläggningar, 1800-tal
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 7002 Vas Berndt Friberg, 1965, Harpälsglasyr, H24
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)
52 5049 Vaser 1 par Argenta, Gustavsberg, H18
52 7003 Vaser 2 st, Berndt Friberg, H6 resp 10
52 7015 Vinkylare 1 par, pläter, H25
S�ldes f�r 50.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)