Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 september 2001 17:30
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

78 5003  Akvarell Erik Jerken, 1926, "vid Djurgårdsbrunn", 32x22

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 8002  AMPEL Senempire, glaskupa sprucken, nitad, H55

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7030  BORDSKLOCKA Wmf, Jugend

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7024  BORDSPENDYL Ludvig 16-stil, London

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 5028  BYRÅ Barock, Ek, L107 D65 H83

S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7028  FISKBESTICK WMF, 12 + 12 + 1 st, Jugend

78 7022  Litografi Roland Svensson, Pt, 1958, Vintermotiv från Möja, 40 x 32

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7021  Litografi Roland Svensson, Pt, 1957, "Sommarskärgård", 32 x 27

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7019  OLJEMÅLNING 1800-tal, Vue från Tyrolen, 28 x 41

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7006  OLJEMÅLNING Carl O. J. Lund, 1896, landskap med vattendrag, 43 x 65

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7002  Oljemålning  Ruth Sjögren, stilleben, 66x58

78 7029  SKÅLFAT Med hänklar, Goldscheider, Österrike, L35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7007  SKRIN Allmoge, 1830

78 7011  Skulptur Bror Forslund, Gips, skador , H35

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7016  SPEGELSKÅP 1890-tal, L84 D54 H207

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 3001  TABURETTER 1 par, gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7004  TEGLAS 6 st, WMF

78 7005  TEKANNA + SOCKERSKÅL Silver, Italien

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)

78 7008  TERRIN Med lock, silver, utl stplm, H24

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2001 17:30)