Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 oktober 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

856 7462  Akvarell Ernst Österberg (1885-1974), 'Lillbritt hade aldrig tråkigt ty trollen försökte roa henne på alla upptänkliga sätt' 1910-20-tal, osignerad, 34x49

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:36)

856 2025  Baljfåtölj Sengustaviansk

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:00)

856 2029  Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), 'Vid klaveret', signerad Nerman, 27x18

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:24)

856 2020  Fällbord Valnöt, 1700-tal, diameter: 73 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:39)

856 2036  Färglitografi  Lars Jonsson, 171/250, fåglar, 48x37

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:32)

856 2004  Färglitografi  Marie-Louise de Geer, signerad, 10/ 32, 1968, motivets mått: 53x41

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:11)

856 2056  Fåtölj Design Carl Malmsten, Lata greven

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:35)

856 2055  Fåtölj Design Carl Malmsten, Lata Greven

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:32)

856 2052  Fåtöljer 1 par, "Stora Furulid" Design Carl Malmsten

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:20)

856 5047  Gouache Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Flodlandskap, signerad Guayasamín, 52x72, Enligt Verenice Guayasamín på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domingos ursprungsbefolkning

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:36)

856 5044  Gouache Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Indianskor, signerad Guayasamín, 54x72 Enligt Verenice Guayasamín på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domimgos ursprungsbefolkning

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:08)

856 5045  Gouache Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Santo Domingo, bymotiv, signerad Guayasamín, 48x60 cm, Enligt Verenice Guayasamín på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domingos ursprungsbefolkning

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:13)

856 9127  Hortuskruka Firma Svenskt Tenn, Design: Josef Frank, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:34)

856 2019  Karmstol Rokoko

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:37)

856 8614  Karmstolar 1 par, Gustavianska, provins, bemålade

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:53)

856 2021  Karmstolar 1 par, Rokoko

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:45)

856 2047  Karmstolar+stolar 2+ 4, 1800-talets första hälft

856 2054  Matsalsgrupp 13 del, Bord+ 12 stolar, + 2 ilägg Design Carl Malmsten, Vapensmeden, Stolar utan märkning

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:32)

856 2023  Matservis ca 60 del, Gullviva, Gunnar Wennerberg, Gustafsberg/Gustavsberg

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:34)

856 2002  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Stockholms inlopp, signerad, 1895, duk, 98x153

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:28)

856 6529  Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), Fruktstilleben, Signerad, 1935, Pannå, 28x32

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:28)

856 2028  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Bergianska Trädgården, signerad. Olja, 38x46 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:07)

856 2032  Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), sjö, signerad, duk, 100x128

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:07)

856 2031  Oljemålning Lotte Laserstein (1898-1993), Flicka, signerad, duk, 72x62

S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:12)

856 2016  Oljemålning Lotte Laserstein (1898-1993), Rosor, signerad, 33 x 23

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:20)

856 2035  Oljemålning Maria Boczewska (f, 1940), Höstlandskap, Signerad 1975, 54x46

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:23)

856 2005  Oljemålning oidentifierad konstnär, England, omkring 1820, barn med hund, duk 75x62

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:23)

856 2018  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Marin, ZM Linieship Tronp, monogramsignerad 1874, 21x29

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:50)

856 2044  Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Komposition, signerad -58, duk 170x125, Utställd: La Peinture Nordique Contemporaine, Gallerie Raymond Creuze, Salle Balzac 1958

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:46)

856 5046  Oljemålning Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Bergslandskap, signerad Guayasamín, pappannå, 29x47, Enligt Verenice Guayasamín på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domingos ursprungsbefolkning

S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:48)

856 2014  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), "Stadsresan", Signerad RP, Pannå, 32x41

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:03)

856 2026  Oljemålning Rudolf Plessner (1889-1977), Motiv från Berlin, signerad, R, Plessner, duk 63x90

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:15)

856 2027  Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Landskap, 28x38

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:07)

856 2010  Putto 1700-/1800-tal, trä, lagad, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:43)

856 2039  Schatullskrivbord Mahogny, 1800-talets mitt, längd: 108 cm, djup: 77 cm, höjd: 130 (fanerskador)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:08)

856 2003  Skål Karl Lindeberg (1877-1931), Kosta, överfång, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:47)

856 2038  Skåp Rokoko, Ek, längd: 136 cm, djup: 55 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:05)

856 2042  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Lejonhuvud, höjd: 24 cm inkl, sockel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:41)

856 2050  Soffa Design Carl Malmsten, Samsas, längd: 180 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:00)

856 2001  Spegel 1700-tal, Kompletterad, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:04)

856 2007  Spegel Empire, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:19)

856 2046  Spegel gustaviansk, provinsiell, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:58)

856 8612  Spelbord alm /rotfanér, Sengustavianskt, längd: 85 cm, djup: 44 cm, höjd: 77 cm, inkl, marker för damspel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:47)

856 2033  Standar Ett par, 1800-tal, Oljemålningar på duk, höjd: 90 cm, bredd: 85

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:04)

856 2041  Stolar 1 par, Gustavianska, Carl Johan Wadström (1758-1816) Stockholm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:38)

856 2022  Stop Silver, CG Hallberg CGH, 1938, Delvis förgylld, höjd: 23 cm, med Gustaf V mynt, 1200g ca, graverad i botten

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:29)

856 2040  Taburett Sengustaviansk, bemålad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:33)

856 2024  Te / kaffe / mockaservis 50 del ca, Gullviva, Gunnar Wennerberg, Gustafsberg/Gustavsberg

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:51)

856 2017  Vas Gunnar Wennerberg, Gustafsberg, 1904, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:37)