856 7462 Akvarell Ernst Österberg (1885-1974), 'Lillbritt hade aldrig tråkigt ty trollen försökte roa henne på alla upptänkliga sätt' 1910-20-tal, osignerad, 34x49
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:36)
856 2025 Baljfåtölj Sengustaviansk
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:00)
856 2029 Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), 'Vid klaveret', signerad Nerman, 27x18
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:24)
856 2020 Fällbord Valnöt, 1700-tal, diameter: 73 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:39)
856 2036 Färglitografi Lars Jonsson, 171/250, fåglar, 48x37
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:32)
856 2004 Färglitografi Marie-Louise de Geer, signerad, 10/ 32, 1968, motivets mått: 53x41
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:11)
856 2056 Fåtölj Design Carl Malmsten, Lata greven
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:35)
856 2055 Fåtölj Design Carl Malmsten, Lata Greven
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:32)
856 2052 Fåtöljer 1 par, "Stora Furulid" Design Carl Malmsten
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:20)
856 5047 Gouache Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Flodlandskap, signerad Guayasamín, 52x72, Enligt Verenice Guayasamín på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domingos ursprungsbefolkning
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:36)
856 5044 Gouache Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Indianskor, signerad Guayasamín, 54x72 Enligt Verenice Guayasamín på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domimgos ursprungsbefolkning
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:08)
856 5045 Gouache Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Santo Domingo, bymotiv, signerad Guayasamín, 48x60 cm, Enligt Verenice Guayasamín på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domingos ursprungsbefolkning
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:13)
856 9127 Hortuskruka Firma Svenskt Tenn, Design: Josef Frank, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:34)
856 2019 Karmstol Rokoko
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:37)
856 8614 Karmstolar 1 par, Gustavianska, provins, bemålade
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:53)
856 2021 Karmstolar 1 par, Rokoko
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:45)
856 2047 Karmstolar+stolar 2+ 4, 1800-talets första hälft
856 2054 Matsalsgrupp 13 del, Bord+ 12 stolar, + 2 ilägg Design Carl Malmsten, Vapensmeden, Stolar utan märkning
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:32)
856 2023 Matservis ca 60 del, Gullviva, Gunnar Wennerberg, Gustafsberg/Gustavsberg
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:34)
856 2002 Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Stockholms inlopp, signerad, 1895, duk, 98x153
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:28)
856 6529 Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), Fruktstilleben, Signerad, 1935, Pannå, 28x32
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:28)
856 2028 Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Bergianska Trädgården, signerad. Olja, 38x46 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:07)
856 2032 Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), sjö, signerad, duk, 100x128
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:07)
856 2031 Oljemålning Lotte Laserstein (1898-1993), Flicka, signerad, duk, 72x62
S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:12)
856 2016 Oljemålning Lotte Laserstein (1898-1993), Rosor, signerad, 33 x 23
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:20)
856 2035 Oljemålning Maria Boczewska (f, 1940), Höstlandskap, Signerad 1975, 54x46
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:23)
856 2005 Oljemålning oidentifierad konstnär, England, omkring 1820, barn med hund, duk 75x62
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:23)
856 2018 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Marin, ZM Linieship Tronp, monogramsignerad 1874, 21x29
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:50)
856 2044 Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Komposition, signerad -58, duk 170x125, Utställd: La Peinture Nordique Contemporaine, Gallerie Raymond Creuze, Salle Balzac 1958
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:46)
856 5046 Oljemålning Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Bergslandskap, signerad Guayasamín, pappannå, 29x47, Enligt Verenice Guayasamín på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domingos ursprungsbefolkning
S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:48)
856 2014 Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), "Stadsresan", Signerad RP, Pannå, 32x41
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:03)
856 2026 Oljemålning Rudolf Plessner (1889-1977), Motiv från Berlin, signerad, R, Plessner, duk 63x90
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:15)
856 2027 Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Landskap, 28x38
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:07)
856 2010 Putto 1700-/1800-tal, trä, lagad, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:43)
856 2039 Schatullskrivbord Mahogny, 1800-talets mitt, längd: 108 cm, djup: 77 cm, höjd: 130 (fanerskador)
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:08)
856 2003 Skål Karl Lindeberg (1877-1931), Kosta, överfång, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:47)
856 2038 Skåp Rokoko, Ek, längd: 136 cm, djup: 55 cm, höjd: 195 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:05)
856 2042 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Lejonhuvud, höjd: 24 cm inkl, sockel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:41)
856 2050 Soffa Design Carl Malmsten, Samsas, längd: 180 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:00)
856 2001 Spegel 1700-tal, Kompletterad, höjd: 131 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:04)
856 2007 Spegel Empire, höjd: 125 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:19)
856 2046 Spegel gustaviansk, provinsiell, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:58)
856 8612 Spelbord alm /rotfanér, Sengustavianskt, längd: 85 cm, djup: 44 cm, höjd: 77 cm, inkl, marker för damspel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:47)
856 2033 Standar Ett par, 1800-tal, Oljemålningar på duk, höjd: 90 cm, bredd: 85
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:04)
856 2041 Stolar 1 par, Gustavianska, Carl Johan Wadström (1758-1816) Stockholm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 18:38)
856 2022 Stop Silver, CG Hallberg CGH, 1938, Delvis förgylld, höjd: 23 cm, med Gustaf V mynt, 1200g ca, graverad i botten
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:29)
856 2040 Taburett Sengustaviansk, bemålad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 20:33)
856 2024 Te / kaffe / mockaservis 50 del ca, Gullviva, Gunnar Wennerberg, Gustafsberg/Gustavsberg
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:51)
856 2017 Vas Gunnar Wennerberg, Gustafsberg, 1904, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2013 19:37)