Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 september 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

847 4092  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Kåkar på Åsöberget, signerad, 1939, motivets mått: 20x24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:29)

847 4093  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), motiv från Visby, signerad, 1938, motivets mått: 19x13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:30)

847 4088  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Chelsea, signerad, provtryck 1929, motivets mått: 25x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:26)

847 4087  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), gränden, signerad, 1933 mm: 27x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:24)

847 4085  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Paris motiv, signerad, motivets mått: 22x32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:23)

847 4090  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Slussen, signerad, 1918, 55/100, motivets mått: 36x25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:27)

847 4083  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Stockholms motiv, signerad, 283/310 mm: 25x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:15)

847 4102  Etsning Louis Bastin (1912-1979), Sittande flicka, EA (konstnärens exemplar), motivets mått: 60 x 47

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:36)

847 4013  Etsning Roberto Matta (1911-2002), 31/85, motivets mått: 24x18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:08)

847 4014  Etsning Roberto Matta (1911-2002), 82/85, motivets mått: 24x18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:09)

847 1151  Etsning Ture Jörgensen (1907-1962), 121/150, Byggnadsställningar, motivets mått: 38 x 31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:52)

847 1329  Färgetsning Allan Österlind (1855-1938), Flamenco, La Cachucha, otydligt signerad, 49/50, Flamenco, Ed, Sagot Editeur Paris, motivets mått: 35x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:41)

847 1052  Färglitografi  Albin Amelin (1902-1975), 108/310, fiskare

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:19)

847 4021  Färglitografi  Angelica Wiik (f. 1960), musikanter, bl: 60x40

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:15)

847 4075  Färglitografi  Ardy Strüwer (f. 1939), 142/300, motivets mått: 77 x 58

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:23)

847 4047  Färglitografi  Astri Bergman-Taube (1898-1980), 133/225, "Rönnerdahl", -75, 37 x 43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:10)

847 4058  Färglitografi  Axel Salto (1889-1961), Stilleben, 299/310, motivets mått: 43 x 57

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:38)

847 4031  Färglitografi  Bert Håge Häverö (f. 1932), 203/360, "Sunnan", motivets mått: 45x38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:45)

847 4032  Färglitografi  Bert Håge Häverö (f. 1932), 203/360, 1978, motivets mått: 45x38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:46)

847 4033  Färglitografi  Bert Håge Häverö (f. 1932), 263/360, 1978, "Waxholm I", motivets mått: 46x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:46)

847 4040  Färglitografi  Charles Sjöholm (f. 1933), HC-upplaga, 9/30, motivets mått: 42x52

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:58)

847 4005  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), hjortar, 258/360, signerad, motivets mått: 45x55

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:18)

847 4006  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), skridskois, 34/250, signerad, motivets mått: 36x46

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:39)

847 4003  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), Stockholmsmotiv, 202/360, signerad, motivets mått: 45x55

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:09)

847 4002  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), Stockholmsmotiv, signerad, 202/360, motivets mått: 45x55

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:06)

847 1035  Färglitografi  Eva Zettervall (f, 1941), sign 184/250, motivets mått: 35x26

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:42)

847 1418  Färglitografi  Gösta Werner (1909-1989), onumrerad, motivets mått: 43x59

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:10)

847 4076  Färglitografi  Gunnar Brusewitz (1924-2004), "Långskär i Oktober", 36/280, motivets mått: 25 x 37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:24)

847 4008  Färglitografi  Hans Arnold (1925-2010), 'Party', EA (konstnärens exemplar), signerad, motivets mått: 44x59

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:24)

847 1101  Färglitografi  Harald Lindberg (1901-1976), fiskare, signerad, 183/310, motivets mått: 50x33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:48)

847 1104  Färglitografi  Jack Kampmann (1914-1989), signerad, 8/300, 58x75, Hus

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:55)

847 1066  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 'Vårmelodi'signerad -57, 1/100, motivets mått: 24x14

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:08)

847 4057  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), -56, 188/260, komposition, motivets mått: 34 x 54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:41)

847 4044  Färglitografi  Lars Norrman (1915-1979), "De trolovade", 273/360, signerad, motivets mått: 43x64

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:14)

847 4042  Färglitografi  Lars Norrman (1915-1979), Fiskebåt, 331/360, motivets mått: 39x64

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:11)

847 4045  Färglitografi  Lars Norrman (1915-1979), flöjtspelande flickor, 273/360, 43x64

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:16)

847 8102  Färglitografi  Lars Norrman (1915-1979), HC-upplaga, 28/50, motivets mått: 31x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:29)

847 4043  Färglitografi  Lars Norrman (1915-1979), på stranden, 334/360, 39x64

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:12)

847 1070  Färglitografi  Lars-Olof Gynning (1920-2003)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:16)

847 4074  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), "Boulangeri", 239/310, motivets mått: 42 x 57

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:17)

847 4065  Färglitografi  Marion Belin (f. 1933), I ateljén, EA 15/36, motivets mått: 30 x 35 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:02)

847 4077  Färglitografi  Matti Helenius, Björkar i snö. 1984, 70/175, bladets mått: 47x63

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:27)

847 4027  Färglitografi  Michael Casford signerad, 33/95, motivets mått: 60x45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:41)

847 4063  Färglitografi  oidentifierad konstnär, "Aqua", 49/300, signerad, motivets mått: 48x35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:35)

847 4051  Färglitografi  Olle Olsson Hagalund (1904-1972), signerad, 304/360 mm: 52x45

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:25)

847 1071  Färglitografi  osignerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:17)

847 4037  Färglitografi  Peder Duke (1938-2003), 1989, 54/200, motivets mått: 40 x 37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:44)

847 4010  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), PT, "Nalen", motivets mått: 42x59

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:32)

847 4007  Färglitografi  Roberto Matta (1911-2002), 27/60, signerad, motivets mått: 32x44

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:36)

847 4011  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 106/160, Skärgård, motivets mått: 38x55

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:58)

847 4028  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Skärgårdsmotiv, 58/275, motivets mått: 28x38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:31)

847 4069  Färglitografi  signerad, 192/300, 1987, motivets mått: 24x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:38)

847 1105  Färglitografi  signerad, Göran Karlsson, 159/270, 62x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 21:01)

847 4030  Färglitografi  signerad, K G Nilsson, 267/350, motivets mått: 54x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:12)

847 1419  Färglitografi  Stellan Mörner (1896-1979), Provtryck, Rosenkavaljeren -59, motivets mått: 50x64

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:11)

847 4039  Färglitografi  Thage Nordholm (1927-1990), 132/300, motivets mått: 47x63

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:46)

847 4066  Färglitografier 2 st, R Benson, Stilleben, bladets mått: 80 x 60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:04)

847 4046  Färglitografier 5 st, Peter Borotinskij (f. 1948), numrerade och signerade, 31x46 + 26x22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:27)

847 1636  Litogarfi Peter Dahl (f, 1934), 'Frö' 181/250, signerad, motivets mått: 80x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:08)

847 4104  Litografi Carl Schubert, Pt, Fiol i fors, motivets mått: 45 x 38

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:01)

847 4015  Litografi Erik Olson, 1950, 24/260, motivets mått: 47x54

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:09)

847 4068  Litografi Gunnar Larson (f. 1925), 72/200, träd, motivets mått: 44 x 44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:56)

847 4001  Litografi John-Erik Franzén (f. 1942), 217/300, signerad 2008, bladets mått: 52x61

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:19)

847 4071  Litografi Lennart Rodhe (1916-2005), Komposition, bladets mått: 65 x 50, 95/285, -78

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:22)

847 4064  Litografi Robert Högfeldt (1894-1986), Per Svinaherde, motivets mått: 34 x 35, 17/100

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:25)

847 4019  Litografi Sven Jonson (1902-1981), 355/390, motivets mått: 40x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:13)

847 4018  Litografi Sven Jonson (1902-1981), 355/390, motivets mått: 40x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:12)

847 4020  Litografi Sven Jonson (1902-1981), 355/390, motivets mått: 48x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:14)

847 4004  Mapp  2 st, färglitografier, Einar Jolin (1890-1976), signerade, motivets mått: 45x55

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 18:14)

847 4029  Träsnitt Esaias Thorén (1901-1981), 74/150, motivets mått: 46x34

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:06)

847 4049  Träsnitt Harald Sallberg (1895-1963), Katt på stol, 1950, 108/115, motivets mått: 41 x 33

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 19:25)

847 4035  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Centralstationen Stockholm, -73, 128/360, motivets mått: 50 x 78

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2013 20:26)