1298 3250 Adventsljusstakar ett par, mässing. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:41)
1298 3021 Affischer 2 st, Tintin, 70x50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:23)
1298 3054 Äggkoppar & burkar 9 + 4 delar, "Picknick & Piggelin". Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Höjd: 4-8 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:08)
1298 3404 Akvarell Eugène Boudin (1824-1898), Frankrike. Motiv från Trouville. Signerad och daterad 1865. Oramad, Bladets mått: 22x30
S�ldes f�r 51.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 21:13)
1298 3271 Akvarell Fanny Pettersson, kvinna. Signerad, 54x24 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:49)
1298 3405 Akvarell Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -66. Bladets mått: 42x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:46)
1298 3377 Akvarell Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. "Franskt Landskap". Signerad, daterad -64. Motivet: 32x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:54)
1298 3479 Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad 85, "Båtviken", 26x55 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:20)
1298 9028 Akvarell Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Signerad, år 1977. Motivet: 30x38cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:52)
1298 3106 Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, 18x19 - 23x18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:07)
1298 3080 Aladåbform 1700-/1800-tal, Koppar, Märkt AFUD, snäckformad. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:16)
1298 9532 Appliquer 2 par. Höjd: 28-33 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:04)
1298 3483 Arbetslampor 2 st, bland annat: Luxo. Höjd: 105cm resp. 135cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:51)
1298 3481 Armband + 3 ringar, sterlingsilver/ stenar. Armban. Längd: 18cm. Ringmått: 16 respektive 17,5. Vikt: ca 40g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:41)
1298 3408 Armband silver, med pärla och stenar. Längd: 19 cm, bruttovikt: 16 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:34)
1298 3306 Armbandsur Damur, Omega Seamaster De ville, manuell, double. Diameter: 22mm, längd: 17cm.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:33)
1298 3316 Armbandsur Herrur, Eterna Matic 2000, Centernaire, manuell, datum. Diameter: 33mm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:39)
1298 3315 Armbandsur Herrur, Tissot Seastar, Quartz. Diameter: 34mm, 18k guld, datum, läderband
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:35)
1298 3313 Armbandsur Herrur, Vacheron Constantin, manuell. Diameter: 33mm, flexband, längd: ca 20cm.
S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:42)
1298 2029 Armbandsur Rolex Precision, Oyster Date. Stål, automatisk, 1970-tal. Datum, svart urtavla, viklås. Diameter: 34mm, refnr: 6694, serienr: 5303312
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:53)
1298 3135 Assietter 10 st, Firma Svenskt Tenn, diameter: 15,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:38)
1298 9499 Assietter 12st Rosenthal, Sanssouci. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:31)
1298 1011 Bägare silver, WA Bolin, 1947. Höjd: 7 cm, vikt: 95 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:15)
1298 3220 Barometer Jugend, mahogny. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:18)
1298 3225 Barskåp nutida. Bredd: 57 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 134 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:24)
1298 9453 Barstolar 4 st, design: Sandin & Bülow, "Plektrum". Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:48)
1298 3100 Bemålat fotografi Jaques Tillier, efter antiken, 1900-tal. Signerad, pannå, 29x17 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:22)
1298 3416 Bestick 25 delar, mässing
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:02)
1298 1001 Bestick 52 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. 12+ 12+ 12+ 12+ 4+ 1 st. Bruttovikt: ca 1270g (varav knivar ca 950g)
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:24)
1298 1167 Bestickuppsättning 179 delar, CG Hallberg 1916, bruttovikt: ca 5490g (varav knivar ca 2180g)
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:48)
1298 3017 Bestickuppsättning 46 delar, Nysilver
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:42)
1298 1166 Bestickuppsättning 49 delar, silver. Längd: 14-21 cm, bruttovikt: ca 1090g (varav knivar ca 710g)
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:35)
1298 3409 Bestickuppsättning 83 delar, silver, modell Vasa. Längd: 15-20 cm, bruttovikt: ca 3300g (varav knivar 1450g) + 11 skedar i nysilver
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:08)
1298 3251 Blandteknik "Vem önskar notan". Signerad Engquist 1947, ca 31x25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:28)
1298 3330 Blandteknik Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. "Monument á la métode". Signerad, daterad 1971, numrerad 87/100. Bladets mått: ca 54x74 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:37)
1298 3374 Blandteknik Ingrid Rosell-Lindahl (1928-2010), Sverige. Signerad Ingrid Rosell, daterad 1974. Motivet: 58x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:25)
1298 3047 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Motivet: 20x17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:12)
1298 3122 Blandteknik Maria Röhl (1801-1875), 1844, porträtt. Signerad. Motivet: 21x15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:22)
1298 8247 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Flicka och pan. Signerad. Mixed media på pannå, 37x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:30)
1298 3120 Blandteknik Signerad, Rydberg, porträtt. Motivet: 15x12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:44)
1298 3101 Blandteknik Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. George Larner & Ernest Webb, OS London 1908,3500 m gång. Signerad. Motivet: 28x23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:01)
1298 3161 Blomsterbord 1950-tal. Bredd: 83, djup: 26 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:41)
1298 3188 Bockbord Svensk Fur. Bredd: 130, djup: 77 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:41)
1298 3168 Bokhylleskåp omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 87. Djup: 31 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:13)
1298 3208 Bokhyllor Ett par, låga, Alm, 1930-/40-tal, 100. Djup: 25 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:11)
1298 2008 Bokverk Svenska Fåglar, 1924, Von Wright, helfranska band, 1927-1929
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:40)
1298 3293 Bonad 128x193 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:41)
1298 3420 Bonad Maria Janowska, "Stary Otwock", 1975, ca 70x100 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:32)
1298 3133 Bordsdekoration Porslin, Fruktkorg, Napoli. Längd: 31, höjd: 21 cm, inköpt på Firma Svenskt Tenn 1975
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:24)
1298 3310 Bordslampa brons, barockstil. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:46)
1298 3164 Bordslampa Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:41)
1298 3042 Bordslampa höjd: 44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:53)
1298 3235 Bordslampa mässing, Empirestil. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:54)
1298 3036 Bordslampa mässing. Höjd: 34cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:58)
1298 9356 Bordslampa retro. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:59)
1298 3308 Bordslampfot figural, mässing och sten. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:15)
1298 9506 Bordslampfot Höjd: 58cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:43)
1298 3131 Bordslampfot Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2574, trä. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:44)
1298 3085 Bordslampfot Kina, Cabbage Butterfly. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:33)
1298 3020 Bordslampfot Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:14)
1298 3055 Bordsljusstake Art deco - stil, metall. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:46)
1298 3179 Bordslyktor Ett par, mässing glas. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:08)
1298 3249 Bordstabletter 4 st, Josef Frank, 40x30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:14)
1298 3009 Bordsur 1930-tal, Art Déco. Längd: 33. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:15)
1298 3124 Bricka metall, bemålad, 1800-tal. Längd: 73x58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:01)
1298 3076 Bricka med handtag England, Intarsia, dekor med snäcka. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:14)
1298 3210 Brickbord omkring 1900, fast bricka. Bredd: 81, djup: 50 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:27)
1298 3162 Byrå 1890-tal. Bredd: 105, djup: 54 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:24)
1298 3040 Byrå År 1890-1910. Bredd: 103 cm. Djup: 56 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:13)
1298 9416 Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 54, djup: 36 cm, höjd: 70 cm
1298 9415 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 67, djup: 41 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:56)
1298 3295 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 91 cm. Djup: 48 cm, höjd: 81 cm. Och nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:21)
1298 3200 Byrå Tidigt 1900-tal, ek. Bredd: 110. Djup: 46 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:51)
1298 3226 Byrå vit. Bredd: 70, djup: 32 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:45)
1298 3145 Champagneglas 10 st. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:15)
1298 3428 Cigarettetui silver. Längd: 10 cm, vikt: 96g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:37)
1298 3174 Crèmekoppar 15 st. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:52)
1298 3077 Crèmekoppar Ett par, Empire, Wien, Dekor med vinranka
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:24)
1298 9032 Damur Jaeger-LeCoultre, 18k guld, bruttovikt: 13,4g. Diameter: 16mm, manuell, mineralglas, serienr: 679685, läderband med etui, behov av service.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:15)
1298 3167 Docka Turkisk, modell äldre. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:17)
1298 3371 Dockskåp butiksinteriör. Bredd: 42, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:41)
1298 3115 Dockskåpsmöbler ca 10 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:56)
1298 3468 Dosa silver, 1802. Längd: 8,5 cm. Vikt: ca 70g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:49)
1298 3051 Dräktspännen 2 st, silver. Diameter: 3-4,5, vikt: 10 g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:05)
1298 3426 Druvsaxar 2 st, silver, omkring 1900. Längd: 11-13 cm, vikt: 85g
1298 3186 Eldhund smide. Längd: 32, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:07)
1298 9163 Eldhundar ett par. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:53)
1298 3256 Emmafåtöljer Ett par
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:19)
1298 3094 Etsning Carl Locher (1851-1915), Danmark. "Skagen", 1903, Signerad. Motivet: 16x23,5
1298 3367 Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Signerad, numrerad 22/30, oramat löst blad, Motivet: 37x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:33)
1298 3345 Etsning Hans Bellmer (1902-1975), Tyskland. I kasset, "Sombre Printemps". Signerad, numrerad 101/150. Motivet: 26x20,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:37)
1298 3192 Etsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 16/175. Motivet: 18x18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:21)
1298 3361 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Potatis och hand". Signerad, numrerad 15/50, oramat löst blad. Haskel 95. Motivet: 49x63 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:09)
1298 3342 Etsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerad, numrerad 85/90, daterad -83. Motivet: 12x10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:43)
1298 3103 Etsningar 8 st, Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade. Motivet: 10,5x14,5 - 13x21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:46)
1298 3344 Etsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 3 st, "Flugsvamp I", "Fiske", "Man på bord". Kolorerade. Signerade och numrerade. Bladets mått: 27,5x21,5 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:45)
1298 3362 Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 35/35, oramat löst blad, 27x37 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:44)
1298 3360 Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 35/35, oramat löst blad. Motivet: 27,5x37 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:18)
1298 3411 Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 35/35, oramat löst blad. Motivet: 27,5x37 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:04)
1298 3339 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 18/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:47)
1298 3335 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 37/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:38)
1298 3340 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 49/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:39)
1298 3336 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 50/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:20)
1298 3338 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 6/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:56)
1298 3341 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 6/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:27)
1298 3346 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 12/15, daterad -78, oramat löst blad. Motivet: 42x28 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:27)
1298 3334 Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerad 150-upplaga. Haskel 150 -152. Bladets mått: 52x60 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:52)
1298 3460 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 233/250. Motivet: 23x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:53)
1298 9085 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 17/95. Motivet: 48x68 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:35)
1298 9087 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 26/90. Motivet: 73x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:41)
1298 3354 Färglitografi Bo Hultén (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1977, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), oramat löst blad. Motivet: 42x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:56)
1298 3476 Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 125/150. Motivet: 50x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:04)
1298 3233 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 10/60. Motivet: 32x48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:38)
1298 3353 Färglitografi John Salt (f. 1937), Storbritannien. Skrotbilar. Signerad, numrerad 34/150, oramat löst blad, bladets mått: 70x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:36)
1298 3365 Färglitografi Karel Appel (1921-2006), Holland. Signerad, numrerad 47/110, daterad -69, oramat löst blad. Motivet: 50x65 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:16)
1298 8249 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Insectifera". Signerad, numrerad 49/120, daterad -68. Motivet: 40x54 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:38)
1298 3234 Färglitografi Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 257/260. Motivet: 56x46
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:06)
1298 3194 Färglitografi Nils E Johansson, daterad -87,. Signerad, numrerad 36/50. Motivet: 26x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:13)
1298 3375 Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Interiör med man. Signerad, numrerad 3/90, daterad -71, oramat löst blad, Motivet: 39x57 cm
1298 3378 Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 69/90, daterad -71, oramat löst blad. Motivet: 28x38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:19)
1298 3379 Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 84/90, daterad -71, oramat löst blad. Motivet: 38x29 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:26)
1298 3190 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, ej numrerad, bladets mått: 43x30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:57)
1298 3347 Färglitografi Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. "Er ist tot". Signerad, EA-upplaga, oramat löst blad. Motivet: 28x21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:31)
1298 3144 Färglitografi Triptyk, Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. "källan". Signerad, numrerad 146/194. Motivet: 40x25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:18)
1298 3287 Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 335/390. Motivet: 28x20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:16)
1298 3140 Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad HC 3/20. Motivet: 10x43cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:14)
1298 9255 Färglitografier 14 st, Laila Prytz (f. 1907), Sverige. 25 & EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 24x26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:31)
1298 9280 Färglitografier 6 st, Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Signerade, 150 / 290 / 300 - upplagor, oramade lösa blad, bladets mått: 75x56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:18)
1298 3357 Färgserigrafi Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 12/50, daterad -69, oramat löst blad: Motivet: 52x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:57)
1298 3366 Färgserigrafi Howard Kanowitz (f. 1929), USA. Signerad, numrerad 45/100, oramat löst blad. Motivet: 58x80 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:56)
1298 3434 Fat Japan. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:49)
1298 3455 Fat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, 19,5x19cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:31)
1298 3112 Fåtölj + fotpall, Nordal, Danmark, nutida
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:40)
1298 3160 Fåtölj Louis XV-stil
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:48)
1298 3298 Fåtöljer Ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:48)
1298 3004 Figuriner 2 st, Spanien, Barn. Höjd: 13-23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:50)
1298 3267 Figuriner 4 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Gustavsberg. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Målade och delvis glaserade ljusstakar av stengodslera. Höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:39)
1298 3219 Fiskbestick 12st, England, pläter, bruttovikt: 470g. Med pärlemor handtag. Längd: 18cm, etui
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:57)
1298 3068 Fiskgrytor 2 st, bland annat Finland, Gjutjärn. Längd: 38-52cm. Djup: 15-16cm. Höjd: 14cm.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:02)
1298 1093 Fiskspade silver, England, Edinburgh, 1800-tal. Vikt: ca 120g. Längd: 29,5
1298 1170 Gafflar + skedar, 16 st, silver. Vikt: ca 295g. Längd: 14-21 cm
1298 3096 Garderobsskåp 1880-tal, spegeldörr. Bredd: 92, djup: 55 cm, höjd: 198 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:09)
1298 3136 Glas 6 + 6 st, Reijmyre Glasbruk, bland annat Numrerade. Höjd: 12-15,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:52)
1298 3305 Glas 6 st. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:11)
1298 3191 Glas på fot 10+ 2. Höjd: 13 - 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:48)
1298 3142 Glasblock Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Eskimå. Höjd: 21,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:37)
1298 3211 Glasservis 12st. Höjd: 12-14cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:25)
1298 3070 Glasservis 35 delar. Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. Höjd: 8-14,5 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:45)
1298 9188 Glasservis ca. 50 delar, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Helena, Orrefors. Höjd: 8 - 23
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:24)
1298 3015 Glasservisdelar 43 delar, Nybro Kristall. Höjd: 9-19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:35)
1298 3266 Golvlampa båge, krom. Höjd: 180
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:24)
1298 3273 Golvlampa nutida, ställbar. Höjd: 120cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:12)
1298 3440 Golvspegel höjd: 157 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:49)
1298 8407 Golvur 1800-tal, bemålat. Höjd: ca 230 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:53)
1298 3260 Göteborgstol mahogny
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:54)
1298 1110 Gräddkanna silver, England, London, 1796. Vikt: ca 90g. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 21:03)
1298 3169 Gravyrer 2 st. Frankrike. Motivet: 50x43, fuktskador
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:25)
1298 3016 Grogglas + starkvinsglas, 10 delar (5 + 5 st), modell Helga. Höjd: 12-13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:27)
1298 3231 Hallampa Taurus, glas / metall. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:44)
1298 6560 Hallmöbel Syrien, med iläggningar. Längd: 136 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 241 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:29)
1298 3027 Halsband + armring, 2 delar, Sterlingsilver, Armring "Nordisk Kokusai", 1975. Längd: 45. Vikt: 117 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:14)
1298 3030 Halsband silver, 1969, Märkt. Längd: 58 cm, vikt: 90 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:06)
1298 3132 Halsband Sterlingsilver / keramik, Danmark, bruttovikt: 100 g. Diameter: ca 19cm.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:22)
1298 3029 Halsband Sterlingsilver. Bröderna Lundqvist, Falun, 1975, Vikt: 90g. Diameter: 15cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:22)
1298 3407 Hänge Ryssland. Höjd: 4cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:16)
1298 3482 Hatthylla trä / stålrör. Bredd: 122
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:57)
1298 3182 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy, Italien. Höjd: 107
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:24)
1298 3187 Hurtsar Ettpar, betsad furu. Längd: 42d. 38, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:38)
1298 3126 Jardiniere på fat 1800-tal, Kristall. Längd: 27, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:18)
1298 3149 Kaffe / mockakoppar 13 delar, olika modeller, bland annat Meissen
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:12)
1298 3383 Kaffe-/ teservis 35 delar, Björnbär, Rosenthal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:46)
1298 3003 Kaffe-/ teservis Bavaria, "China Blue"
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:22)
1298 3328 Kaffe/te servisdelar 4+ 3 delar, 4st Kaffekoppar med fat, 3st tekoppar med fat, Blå Blom. Höjd: 6,5-8cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:59)
1298 3041 Kaffegods Bing & Grøndahl, 24 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:20)
1298 9013 Kaffekannor 2 st, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:41)
1298 3204 Kaffeservis 26 delar, Linnea, Hackefors
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:38)
1298 1104 Kaffeservis 3 delar, silver, design: Vera Ferngren, CG Hallberg 1958, bruttovikt: ca 600g ca. Höjd: 5-16 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:40)
1298 1002 Kaffeservis 3 delar, silver, K Anderson, 1906, total vikt: 1900g
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:23)
1298 3199 Kaffeservis 3 delar, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1927, höjd, 8-24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:05)
1298 3184 Kaffeservis 35 delar, "Empire", Bing & Grøndahl
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:24)
1298 3118 Kaffeservis 35 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). Höjd: 6-12cm. Diameter: 14,5-25cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:16)
1298 3035 Kaffeskedar + Kaktång, 7 delar, silver. Vikt: 60g. Längd: 9-11cm, med etui
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:36)
1298 9333 Kaffeskedar 12 st, Förgyllt silver. Vikt: 108g. Längd: 11 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:59)
1298 3018 Kaffeskedar 12 st, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12, i etui. Vikt: ca 180g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:00)
1298 3034 Kaffeskedar 6 st, silver. England, London, Vikt: 100g. Längd: 11,5cm, med etui
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:26)
1298 3427 Kakspadar 2 st, silver. Längd: 15-18 cm, vikt: 118g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:17)
1298 3425 Kaktänger 4 st, silver, Modell äldre. Längd: 12-16 cm, vikt: 148g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:38)
1298 9505 Kandelabrar Jens H Quistgaard. Vitmetall, märkt Dansk design France JHQ. Höjd: 8cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:45)
1298 1125 Kanna silver. Vikt: 131g. 1877. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:20)
1298 3127 Karaffer + coasters, 2 par, 1800-tal, kristall och nysilver. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:34)
1298 9129 Karmstol Barockstil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:11)
1298 3245 Karmstol Björk
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:29)
1298 3418 Karmstol ek, Danmark
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:39)
1298 3177 Karmstolar 2 st. Skandform, Flex, KS-128
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:45)
1298 3045 Karott Rörstrand, Red Top, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:20)
1298 3175 Karotter 2 st. Med lock, nysilver. Längd: 26 - 29
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:30)
1298 3072 Karotter 4 st, nysilver. Längd: 25-30cm. Djup: 15-27cm. Höjd: 10-16cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:04)
1298 3252 Karotter Ett par + skål. 3 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Marin, Gustavsberg. Diameter: 19-21 cm
1298 1097 Kåsa med handtag silver, Dekorerad, omkring 1900. Vikt: ca 140g. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:27)
1298 3185 Koffert längd: 80 cm, djup: 50 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:49)
1298 1087 Kolonnljusstakar Ett par, silver, England, London, Stämplade SS. Höjd: 13 cm, bruttovikt: 696 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:14)
1298 3461 Konstglas 3 delar, Kosta Boda. Höjd: 14 - 27
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:27)
1298 3244 Kopparkärl diameter: 47 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:26)
1298 3276 Kristallkrona Med prismor. Höjd: 110cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:37)
1298 3134 Kryddset 8 delar, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Keramik. Längd: 5-8cm. Djup: 5-7,5cm. Höjd: 7,5-11cm.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:53)
1298 3290 Lampbord Glas/ek. Bredd: 55, djup: 55 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:38)
1298 3399 Lampskärm Firma Svenskt Tenn. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:43)
1298 3477 Läsbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 61. Djup: 41 höj/sänkbart, (defekt)
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:49)
1298 3438 Lejaur höjd: 47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:58)
1298 3280 Leksaksbilar Dinky Toys. Längd: 7-25cm.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:22)
1298 9539 Litografi Janez Pirnat (f. 1932), Slovenien. "Vis á Vis" Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 1992, ca 49x68cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:35)
1298 3352 Litografi Larry Rivers (1923-2002), USA. Signerad 17/20 état I 1961, oramat löst blad. Bladets mått: 76x56 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:09)
1298 3356 Litografi Philip Pearlstein (f. 1924), USA. Studie, Signerad, numrerad 89/150, oramat löst blad. Bladets mått: ca 60x46 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:08)
1298 3107 Litografi Picasso, (ej signerad), Eau-forte et pointe-seché, "4. 10. 68", modell. Bladets mått: 20x27,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:56)
1298 3039 Ljuskrona mässing, med prismor. Höjd: 98cm. Djup: 54cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:25)
1298 3382 Ljuskrona nutida. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:51)
1298 9066 Ljuskrona omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 100 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:50)
1298 3057 Ljusstakar 2 par, Gusum. Höjd: 5-17 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:25)
1298 3302 Ljusstakar 3 par, malm. Höjd: 10 - 23
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:35)
1298 9136 Ljusstakar 4 par. Nysilver, Höjd: 18-20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:37)
1298 3059 Ljusstakar Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Tenn. Höjd: 19,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:55)
1298 3423 Ljusstakar Ett par, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:37)
1298 1073 Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1959. Höjd: 16 cm, brittovikt: 378 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:03)
1298 3037 Ljusstakar Ett par, tre-armade. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:07)
1298 3063 Ljusstake "Blekingestake", Bemålad, dekor med hästar & fågel. 1900-tal, Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:26)
1298 3452 Ljusstake Nysilver, Walter Andersson för Ystad Metall, med figur. Längd: 31, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:33)
1298 3105 Ljusstake Trearmad, järn, nutida. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:06)
1298 3265 Målarstege höjd: ca 140
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:38)
1298 3117 Malmkrona Skultuna, mässing, 6-armad. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:22)
1298 3394 Målning Japan, erotiskt motiv, bemålat siden, uppfodrad på pannå, 17x24 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:09)
1298 3395 Målning Japan, erotiskt motiv, bemålat siden, uppfodrad på pannå, 24,5x31 c
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:03)
1298 3391 Målning Japan, erotiskt motiv, på pannå, 28x6 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:51)
1298 3396 Målning Japan, erotiskt motiv, papper uppklistrad på pannå, 25x18 cm
1298 3393 Målningar 2 st, Japan, erotiskt motiv, bemålat siden, på pannå, ca 11x12 cm respektive 11x14 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:17)
1298 3390 Målningar 3 st, Japan, erotiska motiv, bemålat siden, monterade på pannå, (3x) ca 8x11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:06)
1298 3212 Månbord Sent 1800-tal, bemålat, + en ilägg, diameter: 100, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:48)
1298 3079 Mässingsspann + eldgafflar, 1800-tal. Längd: 81, höjd: 44 Dia: 42 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:30)
1298 3109 Mat / kaffe / teservis 77 delar, Victoria, Tjeckien
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:04)
1298 3165 Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 115, höjd: 75 + 1 ilägg 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:59)
1298 3272 Matsalsgrupp 5 Delar, Ek, 4st stolar med Josef Frank tyg, 1st Matbord. Längd: 130 cm. Djup: 89 cm. Höjd: 74 cm, med lådor
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 december 2019 03:58)
1298 3453 Matsalsgrupp 7 delar, valnöt, Vindö, Möbelfabriken Balder, Vaggeryd, design: Svante Skogh. Längd: 160. Djup: 95 cm. Höjd: 75 + 2 st iläggsskivor
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:18)
1298 9402 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 120. Djup: 49 cm, höjd: 181 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:41)
1298 3071 Matservis 15 delar ca, fajans, röd
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:28)
1298 3278 Matservis Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), ca 55 del
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:48)
1298 3011 Matservisdelar 23 delar, Ranka, Gustavsberg
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:33)
1298 3473 Matservisdelar 39 delar, Bing & Grøndahl, Måsen
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:33)
1298 3384 Matservisdelar 50 delar, Björnbär, Rosenthal
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:37)
1298 3254 Matservisdelar Gustavsberg, Ranka, ca 25 del
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:35)
1298 6592 Matsked + dessertskedar, 10 + 6 + 1 st, England, London, Exeter & Glasgow, 330g ca. Längd: 14-22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:12)
1298 3172 Matta Art deco-stil, 292x365 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:54)
1298 3296 Matta Kina, 215x310 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:52)
1298 3151 Matta orientalisk, 110x488 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:43)
1298 3031 Matta orientalisk, 118x173 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:11)
1298 3033 Matta orientalisk, 127x200 cm
1298 3449 Matta Orientalisk, 192x93cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:39)
1298 3386 Matta Orientalisk, 193x121cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:15)
1298 3373 Matta orientalisk, 200x303 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:46)
1298 3451 Matta Orientalisk, 210x132cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:19)
1298 9236 Matta Orientalisk, 221x80cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:28)
1298 3387 Matta Orientalisk, 237x128cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:49)
1298 3447 Matta Orientalisk, 266x70cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:44)
1298 3448 Matta Orientalisk, 288x81cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:03)
1298 3150 Matta orientalisk, 77x288 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:22)
1298 3294 Matta orientalisk, 96x185 cm
1298 3081 Matta Orientalisk, 98x150 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:23)
1298 3368 Matta orientalisk, Bochara, 143x203 cm
1298 3413 Matta orientalisk, Galleri, 74x280 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:53)
1298 3412 Matta orientalisk, galleri, 78x303
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:31)
1298 3299 Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 80x480 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:18)
1298 3043 Matta Orientalisk, Kelim, 180x334cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:51)
1298 3082 Matta Orientalisk, semiantik, 140x206 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:58)
1298 3001 Matta Orientalisk, Silkeinslag, 57x82 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:49)
1298 3301 Matta orientalisk, Ziegler, 273x361 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:11)
1298 3297 Matta orientalisk, Ziegler, 80x123 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:06)
1298 3147 Mockakoppar 10 st, Limoges, Frankrike
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:05)
1298 1185 Mockaskedar 12 st, (6+ 6). Längd: 9 ca, 82g ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:27)
1298 1169 Mockaskedar 8 st, CG Hallberg, 1937. Längd: 9 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:57)
1298 3281 Modelltåg Diverse, Märklin
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:57)
1298 3002 Muggar mm 15 delar, Villeroy & Boch. Såssnipa L: 20cm. Djup: 16cm. Höjd: 8cm. Gräddkanna L: 13cm. Djup: 6cm. Höjd: 8cm. Sockerburk L: 9cm. Djup: 8cm. Höjd: 11cm. Fat, diameter: 17cm. Muggar L: 12cm. Djup: 8cm. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:32)
1298 3424 Munspel Hohner Comet, Germany. Längd: 16 cm
1298 3369 Nallebjörnar 4 st, modell äldre. Längd: 20-40 cm ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:04)
1298 3331 Objekt Gary Stephan (f. 1942), USA. "Untitled". Signerad a tergo: "Untitled G Stephan 173". Olja på spånskiva, ca 48x69 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:31)
1298 9330 Oljemålning A. Dahl, skogsmotiv. Signerad, 1920. Olja på duk, 63x89cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:51)
1298 9327 Oljemålning Albert Handell, "Winter problems". Signerad, daterad 1958. Olja på duk, 37x54cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:42)
1298 9342 Oljemålning Alfred Bergström (1869-1930), Sverige. Tillskriven. Landkap. Ej signerad. Olja på duk, 39x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:19)
1298 3474 Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Blått landskap. Signerad. Olja på pannå, 45x48 cm
1298 2011 Oljemålning Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Vickaby. Signerad, daterad 1939. Olja på pannå, 44x54 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:35)
1298 9215 Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. Landskap. Olja på duk, signerad. 45x54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:44)
1298 3480 Oljemålning Axel Theodor Kulle (1882-1964), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1905. Olja på duk, 54x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:43)
1298 3478 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, "Musik Café". Olja på duk, 34x26,5cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:16)
1298 3111 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Stadsmotiv, Frankrike, signerad. Olja på duk, 50x98 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:54)
1298 9179 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad. Olja på pannå, 23x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:11)
1298 9439 Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Sverige. Marin med segelbåt, monogramsignatur. Olja på pannå, 13x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:26)
1298 3121 Oljemålning Emil Nordström, väderkvarn. Signerad. Olja på duk, 17x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:45)
1298 7008 Oljemålning Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. "Stilleben med Kanin". Signerad Paris -25. Olja på duk, 80x63 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:00)
1298 2007 Oljemålning Ernst Czernotzky (1869- 1939) Wien, Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:44)
1298 3093 Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Fiskar. Signerad. Olja på pannå, 29x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:34)
1298 9075 Oljemålning Hans Viksten (1926-1987), Sverige. "Desy i solstol". Signerad, numrerad 64. Olja på duk, 65x108 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:46)
1298 3304 Oljemålning Juhan Nömmik (1902-1975), Estland. "Grombalia". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 30x61cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:47)
1298 3146 Oljemålning Kopia efter Leonardo da Vinci, "Mona Lisa". Signerad 1914. Olja på duk, 120x90cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:10)
1298 8526 Oljemålning Kopia efter Nils Forsberg, "En hjältes död", Signerad Sjöberg. Olja på duk, 90x123 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:47)
1298 7038 Oljemålning Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Från Stigbergsgatan". 1984, Signerad. Olja på duk, 100x69 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:32)
1298 9209 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Signerad, Porträtt. Olja på duk, 56x47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:13)
1298 3170 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bod. Signerad. Olja på duk, 39x47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:49)
1298 9231 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 42x57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:14)
1298 3173 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1933, Kvinnoportrrätt. Olja på pannå, 23x19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:14)
1298 3025 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J Bianchi, Blomsterstilleben. Olja på pannå, nutida, 19,5x24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:17)
1298 3088 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Pagani, Pojke med häst. Olja på duk, 51x38 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:52)
1298 3022 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1877, Nattfiske. Olja på duk, 43x63 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:49)
1298 3024 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, J Rankin, Blomsterstilleben. Olja på pannå, nutida, 50x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:29)
1298 3087 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kust, 1951, oljemålning. Olja på duk, 27x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:37)
1298 9343 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vattendrag. Ej signerad. Olja på duk, 45x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:21)
1298 9049 Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Vinterlandskap med vattendrag. Signerad, daterad 1941, duk på pannå, 38x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:50)
1298 7002 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Interiör med kvinna. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:51)
1298 3203 Oljemålning Ragnar Högman (1891-1976), Sverige. "Orustbild 1951", Monogramsignerad. Olja på pannå, 37x44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:12)
1298 9008 Oljemålning Romain Jouven (1873-1929), Frankrike, tillskriven. "Avignon, le Pont Suspendu". Ej signerad. Olja på pannå, 17x25cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:48)
1298 3288 Oljemålning Stig Hernborg, "Stormigt hav". Signerad. Olja på duk, 54x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:50)
1298 9113 Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. "Verandan". Signerad. Olja på duk, 73x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:39)
1298 3137 Oljemålning Sven Lignell (f. 1927), Sverige. Signerad. Olja på duk, 90x70cm
1298 3091 Oljemålning Tage Fougstedt (1890-1959), Sverige. "Mörtö - Bunsö". Signerad, daterad -50. Olja på pannå, 37x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:57)
1298 3086 Oljemålning Tora Vega Holmström (1880-1967), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad TVH. Olja på duk, 36x29 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:05)
1298 3325 Oljemålning Wuodzimierz Rutkowski (1915-1992), Polen. Vinterlanskap med hästekipage. Olja på duk, 38x48 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:42)
1298 3261 Pallar 4 st, ca 48 cm. Längd: 28cm. Djup: 28cm. Höjd: 48cm.
1298 3222 Paraplyställ höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:34)
1298 3429 Pärlcollier Silverlås. Längd: 47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:21)
1298 3246 Parti koppar 6 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:12)
1298 9360 Parti koppar 6 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:58)
1298 9508 Parti nysilver Diverse
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:51)
1298 3324 Piedestal stenskivor. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:22)
1298 9014 Plafond Råglas. Diameter: 48, höjd: 50 cm ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:46)
1298 3248 Plunta 1800-tal. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:14)
1298 4315 Pokal silver, England. Höjd: 22 cm. Vikt: 250g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:30)
1298 3469 Relief 1800-1900-tal, skulpterat trä, 33x46 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:58)
1298 3257 Resväska Läder. Längd: 64cm. Djup: 18cm. Höjd: 38cm.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:12)
1298 3326 Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 2,2g. Storlek: 17, med briljantslipad diamant, 1xca0,36ct, år 1970, gravyr, med etui
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:42)
1298 3153 Saltkar + smörknivshållare, 3 + 2 + 2 st, Meissen och Sèvres. Längd: 4-10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:38)
1298 3445 Samlartallrikar 9 st. Paul Hoff (f. 1945), Sverige. "Arter i fara", Gustavsberg. Diameter: 24,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:30)
1298 3274 Saxofon The new king, serienr: 15584. Längd: 64cm, med väska.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:11)
1298 3253 Sejdlar 4 st, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:14)
1298 1002 Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Dansen, Wallenberg/Elander". Signerad, daterad -68, Serigrafi. Bladets mått: 75x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:01)
1298 1003 Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Dansen, Wallenberg/Palme". Signerad. Serigrafi. Bladets mått: 75x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:02)
1298 9395 Serveringsvagn Barockstil. Längd: 70, djup: 44 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:25)
1298 3380 Serveringsvagn glas / metall. Längd: 56. Djup: 37 cm. Höjd: 70 cm
1298 3314 Servisdelar 24 delar, Arctica, Arabia
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:16)
1298 3422 Servisdelar 7 delar, Vinranka, Gefle
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:44)
1298 3155 Servisdelar 7 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Grå Ränder, Gustavsberg 1945-1970
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:33)
1298 3322 Sextant i trälåda. Höjd: 26, modell äldre
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:38)
1298 1033 Shaker Silver 925. Vikt: 650g. Peru, stämplat Fcp, höjd: 31cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:49)
1298 3431 Sidenmålning Kina, 23x18 cm
1298 3462 Skål + fat, Orrefors / Kosta Boda. Längd: 16 - 33
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:28)
1298 3049 Skål Kina, nutida, Dekor med drakar. Diameter: 23, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:38)
1298 3435 Skål Kina. Diameter: 15
1298 3116 Skål Kosta. Sigurd Persson, Signerad. Höjd: 16cm. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:13)
1298 3176 Skål porslin. Höjd: 14. Diameter: 36 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:50)
1298 3007 Skål på fot Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18 Dia: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:11)
1298 3154 Skålar 11 st, Slipat glas, Dia 12,5 cm. Höjd: 6cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:22)
1298 3215 Skålar 4 st, kristall, Orrefors, diameter: 11-15, höjd: 8-9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:59)
1298 3433 Skålfat + fat, Kina. Längd: 35 cm, diameter: 34 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:53)
1298 9138 Skåp 2 st, mahogny, NK David Rosén. Bredd: 40 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:25)
1298 3443 Skåp Teak, 1950-tal, Bredd: 150cm. Djup: 41 cm, höjd: 106cm, nyckel
1298 3156 Skärpspänne metall, Inköpt på Firma Svenskt Tenn, 1970-tal. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:39)
1298 3255 Skeppstavlor 2 st, Björn Landström, 1971,30x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:43)
1298 3189 Skinkfat porsslin. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:06)
1298 3214 Skrivbord 1910/20-tal, Björk. Bredd: 150, djup: 77 cm, höjd: 77 cm, nyckel
1298 8418 Skrivbord Nyrokoko, furu. Bredd: 100 cm. Djup: 58 cm, höjd: 103 cm
1298 8211 Skrivskåp nutida. Bredd: 103 cm. Djup: 44 cm, höjd: 194 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:34)
1298 3317 Skulptur + vas, Gustavsberg, bland annat Bagdad. Höjd: 18 - 23
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:27)
1298 3312 Skulptur bemålad gips, sto med föl, Austin, Prod. Längd: 33, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:22)
1298 3058 Skulptur brons, Stig Blomberg (1901-1970), Tidningspojken. Höjd: 19 cm, graverad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:08)
1298 3008 Skulptur Eva-Lena Martinsson (f. 1962), Sverige. Skruf, på träsockel. Höjd: 32 cm
1298 3060 Skulptur Flamingo, metall, bemålad gips. Höjd: 60 cm
1298 3307 Skulptur Havsfrun, metall / sten. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:47)
1298 3329 Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 38/50. Metall. Bredd: 10,5 cm. Djup: ca 7,5 cm. Höjd: 20 cm. I plexilåda (ca 21x17x33,5 cm)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:06)
1298 3333 Skulptur Kjell Landfors (f. 1953), Sverige. "Veckodagar". Bokstäver i metalltråd. Signerad Landfors. Ca 60x44 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:57)
1298 3323 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Lilla Zoo, Gustavsberg 1956-1978. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 5 cm
1298 3006 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm
1298 7031 Skulptur Oidentifierad Konstnär, "På väg hem efter festen" brons, monogramsignerad och numrerad IV/IV. Höjd: 67
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:09)
1298 3320 Skulptur porslin, Tyskland, man. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:59)
1298 3157 Skulptur Tjur. Metall och snäckskal. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:20)
1298 9435 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Isbjörn + älg. Höjd: 9-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:16)
1298 3012 Skulpturer 4 st, Gustavsberg, Lisa Larson & Paul Hoff. Höjd: 10,5-17,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:51)
1298 3052 Skulpturer Ett par, Kina, Papegojor, nutida, glaserad keramik. Höjd: 22 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:49)
1298 1098 Skyslevar 3 st, silver, med trähandtag, 1800-tal. Längd: 20-36 cm, bruttovikt: 122 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:30)
1298 3463 Slagbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vapensmeden, vitmålat. Bredd: 14 v+ 2x58. Djup: 77 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:43)
1298 1103 Slevar 3 st, silver, England & Sverige. Vikt: ca 110g. Längd: 16-18 cm. Vikt: ca 130g.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:38)
1298 3389 Smyckeskrin höjd: 11cm. Längd: 24cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:22)
1298 3417 Sockerskrin Johan Petter Grönvall, silver, Stockholm, 1846. Längd: 15 cm. Höjd: 15 cm ca. Vikt: 500 g ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:50)
1298 3069 Soffbord 1960-tal, Valnöt, Vändbar skiva. Bredd: 94. Djup: 94 cm. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:07)
1298 3458 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. För Fritz Hansen, diameter, 110, höjd: Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:57)
1298 3268 Soffbord Glas / metall. Bredd: 130, djup: 70 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:30)
1298 3218 Soffbord mahogny, med klaffar (varav tre är fällbara). Bredd: 101 cm. Djup: 78 cm. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:09)
1298 3098 Soffbord mahogny. Bredd: 124, djup: 64 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:14)
1298 3166 Soffbord med glasskiva, lådor. Bredd: 160, djup: 90 cm, höjd: 45 cm, nutida
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:52)
1298 3221 Soffbord teak, 1960-tal. Bredd: 128, djup: 63 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:59)
1298 3441 Soffbord Teak, Bredd: 80 cm. Djup: 80 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:07)
1298 1132 Soppslev + ströare, silver. Vikt: 172g. Längd: 20-42 cm
1298 3113 Soppslev silver, 1832, Olof Hagrelius, Mariefred. Längd: 40, modell Franska Liljan, vikt: 250 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:14)
1298 1094 Soppslev träskaft, Lindroth, 1855. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:20)
1298 3275 Sopransaxofon B&S Markneukirchen, serienr: 4069. Längd: 66cm, med väska
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:20)
1298 3402 Spargrisar 11 st, diverse, Keramik, Danmark. Längd: 10-30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:32)
1298 3062 Spegel + spegellampetter, 3 delar, Tenn, 30-tal. Höjd: 41-61 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:32)
1298 3285 Spegel 180x68 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:35)
1298 3181 Spegel 1960-tal, 91x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:25)
1298 9393 Spegel Empirestil, 91x47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:22)
1298 9461 Spegel rokokostil, 142x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:14)
1298 3258 Spegel Teak, 95x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:35)
1298 3303 Spegellampetter Ett par, metall. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:53)
1298 3229 Spelbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:12)
1298 3230 Spelbord Ek. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm. Höjd: 76 cm
1298 3414 Spelbord mahogny, Intarsia. Med inredning & marker, Bredd: 89. Djup: 44 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:35)
1298 9376 Spelbord Nyrokoko, mahogny, Bredd: 84 cm. Djup: 2x43cm, höjd: 76cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:26)
1298 3159 Stekfat 1800-tal, England, 48x38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:02)
1298 3028 Stekfat Blåvitt kompaniporslin, Kina, 1700-/1800-tal, 29x22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:15)
1298 3401 Stol Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:55)
1298 9063 Stolar 2 st, Gustaviansk stil, 1800-tal, med tyg Aralia (Josef Frank för Firma Svenskt Tenn)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:32)
1298 3240 Stolar 3 st. Vitmålade, spjälor
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:42)
1298 3264 Stolar 4 st, Björk
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:07)
1298 2015 Stolar 7 st, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark för Fritz Hansen
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:00)
1298 9152 Stolar ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:39)
1298 3238 Stolar Ett par, vitmålade, 1800-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:12)
1298 9485 Svepask 1700-/1800-tal. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:56)
1298 3032 Taburetter ett par, Rokokostil. Längd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:48)
1298 9072 Takarmatur Bonderup & Thorup, "Calot". Diameter: 65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:13)
1298 3442 Takarmatur Fagerhult, plast. Diameter: 55 cm ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:11)
1298 8584 Takarmatur Fog & Mörup, Design: Jo Hammerborg, etikettmärkt. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:11)
1298 3092 Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Träfanér. Diameter: 40, höjd: 35 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:24)
1298 3464 Takarmatur Plexi. Diameter: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:24)
1298 3419 Tallrikar 12+ 12+ 1, Royal Copenhagen, guldkant. Diameter: 22 cm/24,5 cm/25,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:31)
1298 3421 Tallrikar 16+ 4+ 1 st, Rörstrand. Diameter: 21 cm/24,5 cm/25 cm
1298 3327 Tallrikar 8+ 4, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Diameter: 22-25cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:50)
1298 3381 Tavla Asien, Sidenbroderi, 102x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:19)
1298 9357 Tavla Textil, Agra, Indien 1938 ca, 54x47 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:25)
1298 3013 Tekoppar + kanna & sockerskål, 6 delar, "Colette", Rörstrand, Inger Persson (f. 1936), Sverige.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:22)
1298 3010 Tekoppar 4 st, "Fiesta", Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:28)
1298 3216 Termoskanna höjd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:40)
1298 3193 Termoskannor 2 st. Stelton, design: Börje Magnusen, Danmark. Höjd: 30 cm
1298 3046 Terrin Bing & Grøndahl. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:41)
1298 1021 Teservis 3 delar, silver, England, London & Sheffield. Höjd: 9-13 cm, vikt: ca 670g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:56)
1298 3223 Tidningsställ England. Längd: 52. Djup: 28 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:30)
1298 3141 Tidningsställ England. Längd: 56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:47)
1298 3224 Toilettebord med spegel och lådor. Bredd: 80, djup: 45 cm, höjd: 114 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:28)
1298 3183 Tomte Plast, med belysning. Höjd: 97 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:33)
1298 3410 Träsnitt 3 st, Japan, Handkolorerade. Motivet: 32x24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:10)
1298 9194 Träsnitt Nicolai Astrup Junior (1931-1990), Norge. Vårnatt og seljekall, Signerad Nic Astrup Jr. Kolorerat. Motivet: 39x31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:40)
1298 3388 Träsnitt Nicolai Johannes Astrup (1880-1928), Norge. Landskap. Signerad i trycket. Motivet: 40x50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:18)
1298 3102 Tusch Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad, "Bergsprängning", med text, 33,5x24,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:25)
1298 3318 Uppläggningsfat Picknick, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:17)
1298 1177 Uppläggningssked silver, Finland. Längd: 21 cm. Vikt: ca 75g.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:08)
1298 3152 Väggarmatur Josef Frank, No 2143, Firma Svenskt Tenn, mässing, Originalskärm. Längd: 23cm. Djup: ca 16cm. Höjd: 25cm.
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:08)
1298 3056 Väggplatta Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Gabriel fajans, 15x12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:12)
1298 3023 Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 23x22cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:57)
1298 3061 Väggskulptur brons, Greta Garbo, ej signerad. Höjd: 18,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:59)
1298 9397 Väggur 1800-tal. Höjd: 100
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:31)
1298 3005 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:14)
1298 9413 Väggur omkring 1900. Höjd: 100
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:51)
1298 3053 Väggur Rolex Submariner. Reklamklocka i aluminium och glas. Diameter: ca 34 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:39)
1298 3432 Vas + fat, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16, diameter: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:50)
1298 3471 Vas + skål, Orrefors. Höjd: 9-15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:20)
1298 3406 Vas Algot Eriksson, Rörstrand. Jugend. Höjd: 18,5cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:46)
1298 9335 Vas cloissonné. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:10)
1298 3067 Vas Maud Bugge, Hadeland, Norge. Signerad, Höjd: 24,5
1298 1108 Vas Sterlingsilver, Märkt BBn. Vikt: 280g ca. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:54)
1298 1009 Vas Sterlingsilver. Vikt: 90g. 1966, P Kuhn, höjd: 12 cm
1298 3138 Vasaorden guld och emalj, äldre miniatyr. Höjd: 3, to. Vikt: 3,4
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:23)
1298 9293 Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 22-25cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:56)
1298 3143 Vaser 2 st, Gunnar Nylund & Paalhus. Höjd: 15-19 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:43)
1298 3319 Vaser Ett par, Meissen. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:53)
1298 3158 Vinglas + champagne, 12 + 1 st, Slipade. Prelude, Orrefors, Höjd: 18,5 - 21,5
1298 3014 Vinglas 11 delar. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:45)
1298 3139 Vinglas 16 st, Reijmyre Glasbruk, 1982. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:51)
1298 3283 Vitrinskåp längd: 160 cm, djup: 43 cm, höjd: 217 cm, nutida
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 19:59)
1298 3163 Vitrinskåp Senare benställning. Bredd: 70, djup: 35 cm, höjd: 158 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:41)
1298 3472 Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13 cm, diameter: 13-26 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:35)
1298 3286 Ytterfoder 4 st, Königl. Pr. Tettau. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 20:27)
1298 3456 Ytterfoder Ett par, Kina. Höjd: 11cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 december 2019 18:27)