Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 november 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1433 2142  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Vicke", 1918. Signerad. H&H106, Asplund 281. Bildmått: 19,8x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 39x50 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:07)

1433 2159  Etsning Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Vattenhål?". Signerad, numrerad 28/100, yttermått inklusive ram: 34x33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:39)

1433 4113  Etsning Gunilla Digman-Wedel (1932-2021), Sverige. Karta över Waxholms Kommun. Signerad, daterad 1980. Bildmått: 40x50cm, yttermått inklusive ram: 53x73cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:53)

1433 4110  Etsning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. Signerad, PT, 1972, "på stranden". Bildmått: 48x33cm, yttermått inklusive ram: 62x45cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:58)

1433 2163  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. "Kyssen". Signerad, numrerad 9/40. Bildmått: 25x22 cm, yttermått inklusive ram: 48x44 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:49)

1433 8196  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 27/35, Hand cikada. Bildmått: 28x24,5, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:52)

1433 2001  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 2/300. Bildmått: 41x55, yttermått inklusive ram: 67x86 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:01)

1433 2192  Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Sond. Signerad, numrerad 10/90, -82. Bildmått: 25x20, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:37)

1433 2151  Etsningar 3 st, Mikael Wahrby (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 350 upplaga, daterad 96. Bildmått: 28x25, yttermått inklusive ram: 45x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:48)

1433 2093  Färgetsning Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, numrerad 73/90, komposition. Bildmått: 42x52cm, yttermått inklusive ram: 64x82cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:19)

1433 2066  Färgetsning Brita Molin (f. 1919), Sverige. Blå Noshörning, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Bildmått: 39x49, yttermått inklusive ram: 61x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:55)

1433 2171  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Xpress". Signerad, numrerad 3/295. Bildmått: 20x24, yttermått inklusive ram: 39x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:20)

1433 2178  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bildmått: 37x25, yttermått inklusive ram: 55x41 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 21:13)

1433 2111  Färglitografi 2 st, Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 290 upplaga. Färglitografi, bildmått: 28x35, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:19)

1433 2092  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: bildmått: 44,5x59cm, yttermått inklusive ram: 64x76cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:52)

1433 2172  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, numrerad 159/260, daterad -76. Färglitografi, bildmått: 37x50, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:11)

1433 2026  Färglitografi Anders Hultman (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 18/290. Färglitografi. Bladets mått: 45x52cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:26)

1433 2108  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 145/290. Färglitografi. Bladets mått: 59x40, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:47)

1433 2109  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 155/290. Färglitografi. Bladets mått: 83x59 cm, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:40)

1433 2110  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 221/290. Färglitografi. Bladets mått: 84x59, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:35)

1433 2020  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. La coupole. Signerad, numrerad 197/200, Färglitografi, bildmått: 36x27 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:53)

1433 4154  Färglitografi Åsa Wrange (f. 1954), Sverige. "Stol". Signerad, numrerad 19/50. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:35)

1433 2164  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 185/210. Färglitografi, bildmått: 31x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:32)

1433 2064  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Helgeandsholmen. Signerad, numrerad 268/360, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 33x45, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:18)

1433 2017  Färglitografi Bertil Berg (f. 1935), Sverige. Abstrakt komposition med strand. Signerad, numrerad 283/300. Proveniens: Monark-Crescents samling, daterad Varberg. Bildmått: 66x47 cm, yttermått inklusive ram: 88x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:02)

1433 2016  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. "Båt med segel". Signerad, färglitografi, EA-upplaga. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Inköpt Konstfrämjandet 1988. Bildmått: ca 51x72 cm, yttermått inklusive ram: 67x86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:40)

1433 2193  Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 14/260, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:15)

1433 2179  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad EA. Färglitografi, bildmått: 20x20, yttermått inklusive ram: 35x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:00)

1433 2040  Färglitografi Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Signerad, numrerad 232/360, landskap. Färglitografi, bildmått: 47x63cm, yttermått inklusive ram: 64x77cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:12)

1433 2158  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Par. Signerad, numrerad 54/290. Färglitografi, bildmått: 52x39 cm, yttermått inklusive ram: 73x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:13)

1433 2177  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad ea, ansikte. Färglitografi, bildmått: 65x46, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:44)

1433 2043  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, PT, stilleben. Färglitografi. Bladets mått: 67x54cm, yttermått inklusive ram: 78x65cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:04)

1433 2175  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, man på cykel. Färglitografi, bildmått: 38x46, yttermått inklusive ram: 52x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:16)

1433 2041  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 176/360. Färglitografi, bildmått: 53x42cm, yttermått inklusive ram: 63x51cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:05)

1433 2061  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 46x54, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:22)

1433 2015  Färglitografi Else-Maj Johansson (f. 1935), Sverige. "Lofoten". Signerad, numrerad 263/290, daterad -84. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Bildmått: 42x48 cm, yttermått inklusive ram: 62x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:43)

1433 3093  Färglitografi Enno Hallek (f. 1931), Sverige. "Du och jag". Signerad, numrerad 1/80. Färglitografi, bildmått: 54x51, yttermått inklusive ram: 63x71 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:04)

1433 2063  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 199/220. Färglitografi. Bladets mått: 56x44, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:56)

1433 2028  Färglitografi Gösta Gustavson. Signerad, "utsikt från Norrmälarstrand. Signerad, numrerad 46/300, daterad 1987. Färglitografi, bildmått: 44x55cm, yttermått inklusive ram: 59x69cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:49)

1433 2037  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 178/260. Färglitografi, bildmått: 41x45, yttermått inklusive ram: 51x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:44)

1433 2161  Färglitografi Gudrun Key-Åberg (f. 1925), Sverige. "Nutida mönster". Signerad, numrerad 79/260, bildmått. 39x38 cm. Färglitografi. Bladets mått: 54x50 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:57)

1433 2112  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 166/200, älgar. Färglitografi, bildmått: 28x43, yttermått inklusive ram: 46x62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:43)

1433 2044  Färglitografi Gustav Bolin (1933-1996), Sverige. Signerad, numrerad 57/100. Färglitografi. Bladets mått: 54x69cm, yttermått inklusive ram: 63x77cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:38)

1433 3341  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 20x13cm. Bladets mått: 38x28cm, oramat löst blad. Signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:10)

1433 2183  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 11x12,5, yttermått inklusive ram: 23x24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:30)

1433 2107  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 139/290. Bildmått: 61x83, yttermått inklusive ram: 75x97 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:38)

1433 2025  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ej signerad, numrerad 832/1000. Färglitografi. Bladets mått: 80x60cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:11)

1433 2100  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Komposition. Signerad med blyerts. HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi på Vellumpapper (Arches). Bladets mått: 19x28, yttermått inklusive ram: 39x50 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:36)

1433 2180  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 8/150, daterad 1990, mc. Färglitografi, bildmått: 23x38cm, yttermått inklusive ram: 38x54cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:51)

1433 2146  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad Jef 28/320, Motorcykel. Färglitografi, bildmått: 20x22, yttermått inklusive ram: 33x35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:26)

1433 2147  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad JEF 8/320. Färglitografi, bildmått: 20x22, yttermått inklusive ram: 33x35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:37)

1433 2105  Färglitografi Josef Petersson (f. 1976), Sverige. Dramaten. Signerad, numrerad 11/20. Färglitografi, bildmått: 40x60, yttermått inklusive ram: 52x71 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:49)

1433 2134  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 133/320, daterad -67. Färglitografi, bildmått: 30x39, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:40)

1433 2195  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 371/385, daterad -79. Färglitografi, bildmått: 58x41, yttermått inklusive ram: 74x56 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:58)

1433 2032  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 81/150, daterad 2007. Färglitografi, bildmått: 17x17, yttermått inklusive ram: 28x28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:45)

1433 2168  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Cykeltur. Signerad, numrerad 27/290. Färglitografi. Bladets mått: 60x42, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:17)

1433 2136  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 73/290. Färglitografi, bildmått: 84x59, yttermått inklusive ram: 105x77 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:39)

1433 2081  Färglitografi Knut Swane (f. 1951), Norge. "Abstract Painthing". Signerad, numrerad 15/150, daterad -84. Färglitografi, bildmått: 59x86, yttermått inklusive ram: 75x102 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:33)

1433 2082  Färglitografi Knut Swane (f. 1951), Norge. Fågel. Signerad, numrerad 95/150, daterad -84. Färglitografi, bildmått: 86x60, yttermått inklusive ram: 103x76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:34)

1433 2083  Färglitografi Knut Swane (f. 1951), Norge. Figurer. Signerad, numrerad 90/150, daterad -83. Färglitografi, bildmått: 57x86, yttermått inklusive ram: 64x102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:40)

1433 2079  Färglitografi Lars Erik Falk (f. 1922), Sverige. Signerad, numrerad 172/200, daterad 1989. Färglitografi, bildmått: 32x38, yttermått inklusive ram: 45x62 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:58)

1433 2115  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 243/250. Färglitografi, bildmått: 50x36, yttermått inklusive ram: 65x50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:40)

1433 2182  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Matador. Signerad, numrerad 78/310. Färglitografi, bildmått: 62x22, yttermått inklusive ram: 83x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:31)

1433 2074  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 81/300. Färglitografi, bildmått: 39x52, yttermått inklusive ram: 54x67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:23)

1433 2096  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 1693/1750. Färglitografi, bildmått: 54x76cm, yttermått inklusive ram: 72x90cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:53)

1433 2077  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 117/150,1998. Färglitografi, bildmått: 49x51, yttermått inklusive ram: 83x63 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:33)

1433 2191  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 47/50, daterad 1976,13x17, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:06)

1433 8040  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 58/250, daterad 1981, komposition. Färglitografi, bildmått: 45x64cm, yttermått inklusive ram: 51x71cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:23)

1433 2144  Färglitografi Lis Zwick (f. 1942), Sverige. "Ryttaren". Signerad, numrerad 60/200, daterad 1988. Färglitografi, bildmått: 30x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:31)

1433 2008  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Röd sol över Stockholm" Signerad, numrerad 37/200, daterad -74. Färglitografi, bildmått: 55x59, yttermått inklusive ram: 73x75, glas saknas

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:35)

1433 2042  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 111/310. Färglitografi, bildmått: 45x40cm, yttermått inklusive ram: 66x51cm

1433 2062  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 3/100. Färglitografi, bildmått: 30x51, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:45)

1433 2156  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 77/100. Färglitografi, bildmått: 20x13cm, yttermått inklusive ram: 36x28cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:10)

1433 2051  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 88/275. Färglitografi, bildmått: 54x41, yttermått inklusive ram: 75x60 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:10)

1433 2149  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad HC 12/30. Färglitografi, bildmått: 32x26, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:49)

1433 2148  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad HC 4/30. Färglitografi, bildmått: 32x26, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:49)

1433 2150  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad HC 9/30. Färglitografi, bildmått: 32x26, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:36)

1433 2194  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 50/375. Färglitografi, bildmått: 70x100, yttermått inklusive ram: 83x112 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:11)

1433 2004  Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 45/99. Färglitografi. Bladets mått: 66x50, yttermått inklusive ram: 74x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:11)

1433 2005  Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 45/99. Färglitografi. Bladets mått: 66x50, yttermått inklusive ram: 74x58 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:50)

1433 2130  Färglitografi May K Leon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 210/320. Färglitografi, bildmått: 20x15cm, yttermått inklusive ram: 38x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:53)

1433 2132  Färglitografi May K Leon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 253/290. Färglitografi, bildmått: 23x19cm, yttermått inklusive ram: 43x38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:04)

1433 2131  Färglitografi May K Leon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 260/290. Färglitografi, bildmått: 23x19cm, yttermått inklusive ram: 43x38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:24)

1433 2145  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 64/180, Interiör Stureplan. Färglitografi, bildmått: 45x53, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:15)

1433 2045  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 95/275, Mosebacke. Färglitografi, bildmått: 60x45cm, yttermått inklusive ram: 76x60cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:34)

1433 2097  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 50/750. Färglitografi, bildmått: 44x33, yttermått inklusive ram: 63x50cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:10)

1433 2078  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 118/150. Färglitografi. Bladets mått: 46x38, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:33)

1433 2076  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 196/200, daterad -93. Färglitografi, bildmått: 28x57, yttermått inklusive ram: 48x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:19)

1433 2056  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 94/260, daterad 72. Färglitografi, bildmått: 58x44cm, yttermått inklusive ram: 71x57cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:53)

1433 2046  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Neglinge gård. Signerad, numrerad 45/350. Färglitografi, bildmått: 31x43, yttermått inklusive ram: 49x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:04)

1433 2047  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 129/260. Färglitografi, bildmått: 33x46, yttermått inklusive ram: 67x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:49)

1433 2103  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 288/350. Färglitografi, bildmått: 32x43, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:42)

1433 2091  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 55x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:29)

1433 2184  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 12/372, oramad i mapp, 46x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:27)

1433 2127  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 291/375, Kroginteriör. Färglitografi, bildmått: 85x57cm, yttermått inklusive ram: 90x62cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:49)

1433 2117  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 58/260, daterad 78. Färglitografi, bildmått: 44x57, yttermått inklusive ram: 57x69 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:14)

1433 2007  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi. Bladets mått: 42x57, yttermått inklusive ram: 58x74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:20)

1433 2006  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi. Bladets mått: 58x40, yttermått inklusive ram: 74x57 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:17)

1433 2199  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 33/34, komposition. Färglitografi, bildmått: 40x31cm, yttermått inklusive ram: 66x51cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:40)

1433 3246  Färglitografi Reidar Aulie (1904-1977), Norge. Signerad, numrerad 135/250. Färglitografi, bildmått: 44x55, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:05)

1433 2021  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Soldag på Utskär". Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 34x45, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:42)

1433 2098  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Brygga. Signerad, numrerad 108/360. Färglitografi, bildmått: 48x41, yttermått inklusive ram: 70x58 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:42)

1433 2099  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Segelbåt. Signerad, numrerad 108/360. Färglitografi, bildmått: 42x27, yttermått inklusive ram: 62x42 cm

1433 2055  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 259/360, skärgårdsmotiv. Färglitografi, bildmått: 30x44cm, yttermått inklusive ram: 44x57cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:03)

1433 2036  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 264/310, båthus. Färglitografi, bildmått: 19x30, yttermått inklusive ram: 34x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:14)

1433 2054  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 270/360, skärgårdsmotiv. Färglitografi, bildmått: 30x44cm, yttermått inklusive ram: 44x57cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:44)

1433 3571  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 18/50. Färglitografi, bildmått: 28x41, yttermått inklusive ram: 44x56

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:29)

1433 2070  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Tristan da Cunha, South Atlantic, daterad . Signerad, numrerad 410/450. Färglitografi, bildmått: 42x60, yttermått inklusive ram: 57x73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:49)

1433 2185  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 247/300,45x61, yttermått inklusive ram: 52x71 cm

1433 2053  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 96/260, daterad 70. Färglitografi, bildmått: 37x50cm, yttermått inklusive ram: 48x61cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:06)

1433 2080  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stortorget Gamla Stan. Signerad, färglitografi, numrerad 161/300, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:41)

1433 2011  Färglitografi Sven Nordqvist (f. 1946), Sverige. "Aten Akropolis". Signerad, numrerad 41/110, daterad 1981. Proveniens: Monark-Crescents samling, Varberg. Färglitografi, bildmått: 60x41 cm, yttermått inklusive ram: 72x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:18)

1433 2069  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Dansare. Signerad, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 26x32 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:53)

1433 2160  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Motiv från Hötorget. Signerad, numrerad 338/350. Färglitografi, bildmått: 43x33cm, yttermått inklusive ram: 58x47 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 21:02)

1433 2073  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 106/300. Färglitografi, bildmått: 34x40, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:50)

1433 2009  Färglitografi Tomas Nordbäck (1938-2019), Sverige. "Rymdhändelse II". 1987. Signerad, numrerad 93/200. Proveniens: Monark-Crescents samling. Färglitografi, bildmått: 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 62,5x52,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:55)

1433 2010  Färglitografi Tomas Nordbäck (1938-2019), Sverige. "Rymdhändelse". Signerad, numrerad 198/200. Proveniens: Monark-Crescents samling. Färglitografi, bildmått: 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 62,5x52,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:38)

1433 2086  Färglitografi Tore Palm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 184/250. Färglitografi, bildmått: 30x44, yttermått inklusive ram: 49x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:03)

1433 2075  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 112/275. Färglitografi. Bladets mått: 58x39, yttermått inklusive ram: 69x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:57)

1433 2137  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad Paris 1965, daterad 340/360. Färglitografi, bildmått: 40x24, yttermått inklusive ram: 63x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:12)

1433 2071  Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995). Signerad, numrerad 276/300, färglitografi, 12x15, yttermått inklusive ram: 30x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:39)

1433 2002  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga. Signerad, numrerad 12/20, färglitografi, yttermått inklusive ram: 91x126 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:07)

1433 2022  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Signerad, numrerad 43/1500. Färglitografi, bildmått: 32x49cm. Bladets mått: 43x61cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:05)

1433 2106  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 115150. Färglitografi, bildmått: 65x53, yttermått inklusive ram: 77x62 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:11)

1433 7044  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 216/250. Färglitografi, bildmått: 56x42cm, yttermått inklusive ram: 73x57cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:53)

1433 7043  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 31/125. Färglitografi, bildmått: 57x50cm, yttermått inklusive ram: 73x65cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:57)

1433 2154  Färglitografier 2 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 150 upplaga, daterad 1997. Färglitografi, bildmått: 19,5x14,5, yttermått inklusive ram: 46x35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:58)

1433 2068  Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Kärlekspar. Signerad, numrerad 69/75. Bladets mått: 35x43, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:52)

1433 2090  Litografi Jonas Glock (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 29/185, "Nocturne Hale-Borgö". Bildmått: 25x17cm, yttermått inklusive ram: 43x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:31)

1433 2187  Litografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 29/50. Bladets mått: 57x76cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:25)

1433 2085  Litografi Peter Tillberg (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 127/150, daterad 92. Bladets mått: 87x63cm, yttermått inklusive ram: 97x74cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:25)

1433 2094  Litografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad. PT. Bildmått: 45x38, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:53)

1433 2060  Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Numrerade, 200-upplaga. Bladets mått: 44x63cm, oramade lösa blad. Signerad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:57)

1433 2065  Torrnålsgravyr Claes Berchem, getter. Signerad, 10x11 cm, yttermått inklusive ram: 22x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:13)

1433 2176  Träsnitt Karin Mamma Andersson (f. 1962), Sverige. Utan titel. Signerad, numrerad 48/250, daterad 2008. Bildmått: 44,5x35, yttermått inklusive ram: 68x52 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:18)

1433 2174  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Förgät-mig-ej". Signerad. Bildmått: 15x21, yttermått inklusive ram: 36x39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:20)

1433 2119  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, 1977, ej numrerad. Bildmått: 36x54, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 19:26)

1433 2125  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 101/360, daterad 87, Söder mälarstrand. Bildmått: 55x47cm, yttermått inklusive ram: 78x58cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:09)

1433 2126  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 147/360, daterad 87, skärgårdsklippor. Bildmått: 44x66cm, yttermått inklusive ram: 57x78cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:42)

1433 2118  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 321/360, daterad 76, Svartensgatan mot Katarina. Bildmått: 40x55, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:54)

1433 2059  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 45/125. Bildmått: 107x92cm, yttermått inklusive ram: 100x95cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:27)

1433 8066  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsbilder, 6 st, i mapp. "Staden mellan broarna", Konstfrämjandet 1974. Signerade och numrerade 10/360. Oramade lösa blad. Bladets mått: 54x43

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 18:29)

1433 3089  Träsnitt Vytautas Kasiulis (1918-1995), 22/100. Signerad. Bildmått: 18x26, yttermått inklusive ram: 35x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 november 2021 20:21)