Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 oktober 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1428 1006  Affisch Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. USA, Lincoln Center, 1966, yttermått inklusive ram: 114x76 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:33)

1428 1005  Akvarell Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Kalmar kyrka. Signerad, akvarell, 21x14, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:35)

1428 1030  Armband 18k guld, med mönster. Längd: 20cm, bredd: 2,5cm, med etui. Vikt: 42,6g.

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:33)

1428 1041  Armband 18k guld, trefärgad. Längd: 18cm vikt: 32,3g.

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:48)

1428 1020  Armbandsur 18k guld, Damur, Zenith, serienr: 749A046. Diameter: 15,5mm, längd: 18cm, manuell, bruttovikt: 29,3g

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:16)

1428 1012  Baljfåtölj Sengustaviansk

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:58)

1428 1043  Bönematta Orientalisk, antik, 127x172 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 21:03)

1428 1031  Bordsur cloisonné, omkring 1900. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:55)

1428 8411  Brosch 18k guld, vitguld, med diamanter. Längd: 5cm. Vikt: 7,5g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)

1428 1019  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2148, Höjd: 155

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:34)

1428 5030  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Den lilla kamelen", modellnr 2568. Mässing, höj- och sänkbar. Höjd: ca 150-168 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)

1428 1016  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnr 1842. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: (minst) ca 100 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:01)

1428 1015  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnr 1842. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Minimi, höjd: ca 100 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:34)

1428 1008  Golvlampa mässing, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. G-109. Höjd: 128

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:14)

1428 1033  Ljusstakar Ett par, sent 1800-tal, porslin och broms. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:58)

1428 1003  Matservis 30 delar, Rörstrand, "1799 års modell", (1800-1820). Diameter: 20-25 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:12)

1428 1038  Oljemålning Aarne Miikmaa (1908-1942), Estland. Landskap. Signerad, daterad -39. Olja på duk, 48x62cm, yttermått inklusive ram: 57x71cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:53)

1428 1039  Oljemålning Eric Pehap (1912-1981), Signerad, daterad 71, komposition. Olja på duk, 45x73cm, yttermått inklusive ram: 48x77cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:45)

1428 1004  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Ung kvinna i hatt. Signerad, daterad 28/5 1905. Olja på duk, 54x41 cm, yttermått inklusive ram: 69x56 cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:09)

1428 1026  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Ballerina. Signerad, 2018. Olja på duk, oramad, 50x60

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:08)

1428 1002  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Flicka i folkdräkt. Ej signerad. Olja på duk på pannå, uppfodrad duk, 61x46 cm, yttermått inklusive ram: 73x59 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:44)

1428 1045  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), näckrosor, Bergianska trädgården. Signerad. Olja på duk, 50x80, oramad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 19:50)

1428 1035  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, fjällmotiv. Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 62x71cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:51)

1428 1017  Oljemålning Yolande Ardissone (f. 1927), Frankrike. Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 51x59cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:03)

1428 1042  Ring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 1962,2xca0,07ct, 12xca0,01ct, storlek: 17½, med etui. Vikt: 4,3g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:28)

1428 1036  Saltkvarn Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Trä, dekor i form av älghuvud i patinerad och bemålad brons, numrerad 173/300, Med etui. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:38)

1428 1037  Saltkvarn Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Trä, dekor i form av älghuvud i patinerad och bemålad brons, numrerad 174/300, Med etui. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:19)

1428 1014  Skulptur Alessandro Pianon (1931-1964), Italien. "Pulcino", Veteria Vistosi, Italien 1960-tal. Orange glasmassa, ögon i murrin, ben i koppar. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:20)

1428 1029  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, Efter. Solsångaren. Brons. Märkt under Millesgården Collection. Skulpturen utfördes som ett butiksexemplar. Höjd: 38 cm. Solsångaren är ett monument över Esaias Tegnérs dikt "Sång till solen", som står på Strömparterren i Stockholm och som hälsar den uppåtgående solen med sina framsträckta armar

S�ldes f�r 44.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:14)

1428 1023  Soffa Anna Kraitz, "Beatrix", Källemo 2010. Limiterad upplaga. För utställningen Rubens & van Dyck, Nationalmuseum 2010. Längd: 145 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:50)

1428 1011  Soffa Sengustaviansk. Längd: 179cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:41)

1428 5031  Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 974, "Tebordet", formgivet 1938, Pyramidmahogny. Etikett & brännmärkning från AB Eriksson & söner, Vrena. Bredd: 76 cm. Djup: 56 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:06)

1428 1013  Stolar ett par, sengustavianska

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 20:10)

1428 1009  Takarmatur Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors/Böhlmarks, 1927. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 18:36)