1504 2101 Affisch/grafiskt blad Joan Miró (1893-1983), Spanien. Japan. Osignerat grafiskt blad. Yttermått inklusive ram: 78x60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:28)
1504 2071 Blandteknik Christo & Jeanne-Claude (1935-2020), Frankrike. "The Umbrellas". Utgiven av Carl Flach/Achenbach Art Edition, Düsseldorf. 1991. Signerad. Mixed media serigrafi med collage av tyg. Bildmått: 37,5x42,5 cm, yttermått inklusive ram: 49,5x51,5 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:23)
1504 2024 Carborundumetsning Hardy Strid (f. 1921), Sverige. Komposition, Signerad, numrerad PT 4. Bildmått: 50x32 cm, yttermått inklusive ram: 72x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:48)
1504 2043 Etsning Akseli Gallen-Kallela (1865-1931), Finland. "Lemminkäinens moder". Signerad, daterad 1905. Bildmått: 13,5x17,5 cm. Bladets mått: ca 45x35 cm, oramad
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:12)
1504 2095 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. 1907. "Vattenringar II". Signerad. Bildmått: 19,2x11,3 cm, yttermått inklusive ram: 39x28 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:32)
1504 2033 Etsning Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Modell. Signerad, numrerad 22/50. Bildmått: 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 60x45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:42)
1504 2120 Etsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 201/320. Bildmått: 23x26 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:46)
1504 2093 Etsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 42/200, daterad 1995, Snäcka. Bildmått: 19x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x55
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:09)
1504 2028 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Colgateval. Signerad, HC XV/XV. Bladets mått: 39x50 cm. Oramad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:31)
1504 2055 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 38/90. Bildmått: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 49x35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:32)
1504 2091 Etsningar 3 st, Enrique Zanartu, Kompositioner, numrerade é dárt. Signerade -63. Bildmått: 13x10 cm, yttermått inklusive ram: 35x29 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:01)
1504 2085 Färgetsning Andreas Englund (f. 1974), Sverige. Fantomen i hörlurar, Signerad. Bildmått: 76x57 cm, yttermått inklusive ram: 92x72 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:08)
1504 2031 Färgetsning Friedensreich Hundertwasser (1928-2000), Österrike. Sea Voyage 1967, Signerad, numrerad XIX/XXV. Bildmått: 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:43)
1504 2122 Färglitografi 2 st, Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Signerad, numrerad 28/125-32/150, figurer, yttermått inklusive ram: 62x45-82x61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:07)
1504 2088 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 13/250, daterad 1977. Färglitografi, bildmått: 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:20)
1504 2044 Färglitografi Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Signerad, daterad 20/350. Färglitografi, bildmått: 40x35 cm, yttermått inklusive ram: 65x58 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:42)
1504 2114 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 115/250, Tupp. Färglitografi. Bladets mått: 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 88x68 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:25)
1504 2045 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 36/99. Färglitografi, bildmått: 73x52 cm, yttermått inklusive ram: 88x67 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:11)
1504 2117 Färglitografi Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerad, numrerad HC 1/30. Färglitografi. Bladets mått: 88x61 cm, yttermått inklusive ram: 97x70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:22)
1504 2002 Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Segelbåt. Signerad, färglitografi, numrerad 34/220. Bildmått: 54x47 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:20)
1504 9060 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 84/375. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x78 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:16)
1504 2103 Färglitografi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Signerad, numrerad 185/250, figurer. Färglitografi, bildmått: 56x80 cm, yttermått inklusive ram: 86x107 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:48)
1504 2004 Färglitografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. "Gunnar Sträng". Monogramsignerad EWK, daterad -93. Numrerad 289/350. Färglitografi, bildmått: 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 64x47 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:54)
1504 2006 Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Segelbåtar. Signerad, färglitografi, numrerad 94/150. Bildmått: 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 53x71 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:20)
1504 2010 Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Bilar i landskap. Signerad, färglitografi, numrerad 271/360. Bildmått: 47x66 cm, yttermått inklusive ram: 62x78cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:27)
1504 2013 Färglitografi Hans Tollsten (1930-1994), Sverige. Utsikt från fönster. Signerad, färglitografi, numrerad 197/260 cm. Bildmått: 43x57cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:41)
1504 2060 Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 106/310, Motiv från boken vår i Bullerbyn. Färglitografi, bildmått: 47x62 cm, yttermått inklusive ram: 51x66 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:50)
1504 2026 Färglitografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Signerad, numrerad 181/200. Färglitografi, bildmått: 85x60cm, yttermått inklusive ram: 99x71cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:58)
1504 2127 Färglitografi Jean Gorin (1899-1981), Frankrike. Signerad, färglitografi, numrerad 28/100, daterad 1978 cm, yttermått inklusive ram: 70x70, liten glasskada
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:50)
1504 2102 Färglitografi Jean-Pierre Vasarely (Yvaral) (1934-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 4/30. Färglitografi, bildmått: 59x59 cm, yttermått inklusive ram: 74x73 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:02)
1504 2094 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Komposition. Signerad samt numrerad XII/LXXX, ur Miró Lithographe II, Maeght Éditeur. Bildmått: 30x25 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:11)
1504 2034 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Le lézard aux plumes dór. 1967. Maeght 447. Signerad och numrerad 2/20. Pergament. Bladets mått: 35x50 cm. Yttermått inklusive ram: 44x58
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:10)
1504 2036 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Lé lezard aux plumes dór. 1967. Maeght 450. Signerad och numrerad 2/20. Pergament. Bladets mått: 35x50 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 44x58
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:22)
1504 2037 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Le lizard aux plumes dór, 1967. Maeght 460. Signerad och numrerad 2/20. Pergament Bladets mått. 35x50. Yttermått inklusive ram: 44x58 cm
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:13)
1504 2058 Färglitografi Johnny Friedlaender (1912-1992), Komposition. Signerad, numrerad 54/99, Oeuvre Gravée. Färglitografi, bildmått: 75x54 cm, yttermått inklusive ram: 91x69 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:12)
1504 2049 Färglitografi Juha Soisalo (f. 1941), Finland. Signerad, numrerad 13/90 1973. Färglitografi, daterad bildmått: 54x54 cm, yttermått inklusive ram: 62x62 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:18)
1504 2039 Färglitografi Julio Le Parc (f. 1928), Argentina. Komposition. Signerad, numrerad 61/100. Färglitografi, bildmått: 75x55 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:17)
1504 2092 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 7/35, daterad 1974, Orkidé. Färglitografi, bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x36
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:25)
1504 2083 Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Tärnor. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:39)
1504 2012 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. ”Blå morgon vid Normandie”. Signerad, färglitografi, numrerad 305/360. Bildmått: 33x 50 cm, yttermått inklusive ram: 36x54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:47)
1504 2009 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Segelbåtar. Signerad, färglitografi, numrerad 180/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:19)
1504 2081 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 133/225. Färglitografi. Bladets mått: 80x58cm, yttermått inklusive ram: 87x64cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:05)
1504 2052 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "I Bersån". Signerad, numrerad 64/180. Färglitografi, bildmått: 38x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:22)
1504 2020 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dans. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 54x37, yttermått inklusive ram. 74x57 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:44)
1504 2018 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Hovmästare. Signerad, numrerad 4/225. Färglitografi, bildmått: 50x41, yttermått inklusive ram. 84x63 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:33)
1504 2017 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. I restaurangköket. Signerad, numrerad 4/225. Färglitografi, bildmått: 42x54 cm, yttermått inklusive ram: 62x83 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:21)
1504 2019 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Man på restaurang. Signerad, numrerad 4/225. Färglitografi, bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 84x63 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:30)
1504 2021 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Modell i ateljén. Signerad, numrerad 148/275. Färglitografi, bildmått: 45x33 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:44)
1504 2140 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 11/40, daterad -71. Färglitografi. Bladets mått: 85x66 cm, yttermått inklusive ram: 89x69 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:27)
1504 2138 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 23/50, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 20x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x49 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:12)
1504 2105 Färglitografi Lucy McLauchlan (f. 1977), England. "The World has enough for our needs, but not enough for our greed". Signerad, numrerad 5/180, daterad 2008. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 80x60
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:04)
1504 2106 Färglitografi Lucy McLauchlan (f. 1977), England. "The World has enough for our needs, but not enough for our greed". Signerad, numrerad 5/180, daterad 2008. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 80x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:50)
1504 2112 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Standpromenaden. Signerad, numrerad 179/350. Färglitografi, bildmått: 56x43 cm, yttermått inklusive ram: 75x61 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:52)
1504 2087 Färglitografi Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 140/450. Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 68x86 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:26)
1504 2046 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 110/380. Färglitografi, bildmått: 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x44 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:57)
1504 2126 Färglitografi Mats Gustafson (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 46/50. Färglitografi, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:04)
1504 2011 Färglitografi Nils Artur Nilsson (1906-1992), Sverige. "Plommon och körsbär". Signerad, färglitografi, numrerad 143/225 cm. Bildmått: 58x46 cm, yttermått inklusive ram: 70x56 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:22)
1504 2015 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. "Rymdkurva". Signerad, färglitografi, numrerad 32/50. Bladets mått: 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:34)
1504 2014 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, färglitografi, otydlig numrering, yttermått inklusive ram: 66x53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:50)
1504 2079 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 145/150, komposition. Färglitografi. Bladets mått: 50x38cm, yttermått inklusive ram: 74x60cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:12)
1504 2056 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 87/310, daterad -56. Färglitografi, bildmått: 41x40 cm, yttermått inklusive ram: 73x58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:38)
1504 2096 Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 135/360. Färglitografi, bildmått: 46x52 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm
1504 2072 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dans. Signerad, numrerad 318/375. Färglitografi. Bladets mått: 58x42 cm, yttermått inklusive ram: 77x60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:04)
1504 2074 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Restaurang KB. Signerad, numrerad Pt. Färglitografi, bildmått: 29,5x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:07)
1504 2075 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Restaurang KB. Signerad, numrerad Pt. Färglitografi, bildmått: 29,5x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:58)
1504 2076 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Restaurang KB. Signerad, numrerad Pt. Färglitografi, bildmått: 44x30 cm, yttermått inklusive ram: 57x43 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:43)
1504 2077 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Restaurang KB. Signerad, numrerad Pt. Färglitografi, bildmått: 45x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x42 ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:12)
1504 2080 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 258/375, kroginteriör. Färglitografi. Bladets mått: 58x86cm, yttermått inklusive ram: 80x107cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:32)
1504 2082 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 73/150. Färglitografi, bildmått: 52x33cm, yttermått inklusive ram: 67x48cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:03)
1504 2109 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 88/ 290. Färglitografi, bildmått: 57x78 cm, yttermått inklusive ram: 83x103 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:45)
1504 2078 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 42x57cm, yttermått inklusive ram: 63x76cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:04)
1504 2003 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Sittande kvinna och man. Signerad, färglitografi, daterad -71, numrerad 118/260. Bildmått: 55x42 cm, yttermått inklusive ram: 69x53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:53)
1504 2029 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Torskskallar. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), numrerad X/XV. Färglitografi. Bladets mått: 40x50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:48)
1504 2090 Färglitografi Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 33/150. Färglitografi. Bladets mått: 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:37)
1504 2061 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad ej numrerad, "Ramsmora-Möja". Färglitografi, bildmått: 33x19 cm, yttermått inklusive ram: 50x35 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:52)
1504 2108 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 139/360. Färglitografi, bildmått: 42 26 cm, yttermått inklusive ram: 61x44 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:48)
1504 2023 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv, Signerad, och numrerad 135X200. Färglitografi, bildmått: 27x41 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:09)
1504 2032 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "The Dream". Signerad och numrerad 131/300. Färglitografi, bildmått: 36x50 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:21)
1504 2135 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Af Chapman. Signerad, numrerad 44/150, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 42x56 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:59)
1504 2005 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kvinna bland fjärilar. Signerad, färglitografi, numrerad 99/150. Bildmått: 52x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x49 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:19)
1504 2113 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 85/250. Färglitografi, bildmått: 42x55 cm, yttermått inklusive ram: 55x68 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:24)
1504 2136 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Skeppsholmen. Signerad, numrerad 44/150, -81. Färglitografi, bildmått: 41x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:02)
1504 2133 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Skeppsholmen. Signerad, numrerad 44/150, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 41x52 cm, yttermått inklusive ram: 49x65
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:16)
1504 2134 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Skeppsholmen. Signerad, numrerad 44/150, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 41x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:14)
1504 2137 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Skeppsholmen. Signerad, numrerad 44/150, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 42x57 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:17)
1504 2099 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 119/125. Färglitografi, bildmått: 33x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x65 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:59)
1504 2124 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 86/350. Färglitografi, bildmått: 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 73x86 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:54)
1504 2001 Färglitografi Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 6/90. Färglitografi, bildmått: 21x21 cm, yttermått inklusive ram: 51x36
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:09)
1504 2041 Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 192/225. Färglitografi, bildmått: 89x45 cm, yttermått inklusive ram: 118x74 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:15)
1504 2048 Färglitografi Wassily Kandinsky. "Tache Rouge 2". Ej signerad, numrerad 44/300. Färglitografi, bildmått: 38,5x50,5 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:02)
1504 2066 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Blått paket. Signerad, numrerad 112/250. Färglitografi, bildmått: 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 88x66 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:25)
1504 2063 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Signerad, numrerad 280/360. Färglitografi, bildmått: 32x52 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:24)
1504 2068 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Papper. Signerad, numrerad 107/150. Färglitografi, bildmått: 87x122 cm, yttermått inklusive ram: 91x126 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:55)
1504 2065 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Rosa paket. Signerad, numrerad 134/250. Bildmått: 80x60 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 88x67 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:22)
1504 2123 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 71/360. Färglitografi, bildmått: 60x44 cm, yttermått inklusive ram: 62x46 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:13)
1504 2057 Färglitografier 3 st, Rob E Olson (f. 1946), Sverige. "Konkret Konst 1-3". Signerad, numrerad 125/225, daterad -03. Färglitografi, bildmått: 42x30 cm, yttermått inklusive ram: 55x42 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:56)
1504 2084 Grafiskt blad Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. "Mandrake finns inte mer". Signerad, numrerad 96/290. Bildmått: 59x64 cm, yttermått inklusive ram: 75x78 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:41)
1504 2086 Grafiskt blad Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. "USA mördare". Signerad, numrerad 82/90, (1967 års upplaga destruerad av polisen. Ny upplaga: Nixons dröm. Eller mardröm). Bladstorlek 70x57 cm. Yttermått inklusive ram: 73x60 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:52)
1504 2132 Grafiskt blad Gicléetryck, Jockum Nordström (f. 1963), Sverige. Komposition. Signerad Jockum -68. Bladets Mått: 50x70 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:10)
1504 2051 Grafiskt tryck på duk Alexander Klingspor (f. 1977), Sverige. Signerad, numrerad 24/26, Grafiskt tryck, 75x70 cm, oramad
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:28)
1504 2042 Litografi Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Rådhuset i Stockholm. 100-upplaga, Signerad, 1959. Bildmått: 44x34 cm, yttermått inklusive ram: 60x49 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:36)
1504 2089 Litografi Henri Matisse (1869-1954), Frankrike. Numrerad 79/150, ej signerad, bladets mått: 59x52 cm, yttermått inklusive ram: 66x60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:11)
1504 2116 Litografi Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 33/99, daterad 1984. Bildmått: 70x55 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 18:58)
1504 2070 Litografi Patrick Dupré (f. 1945), Frankrike. Signerad, numrerad 86/150. Bildmått: 49x49 cm, yttermått inklusive ram: 77x64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:01)
1504 2118 Litografi Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 50/180, daterad 88, Fasad. Bladets mått: 54x72 cm, yttermått inklusive ram: 66x84 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 19:35)
1504 2040 Litografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 27/50. Bildmått: 73x51 cm, yttermått inklusive ram: 107x80 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:27)
1504 2027 Litografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. The arrival of Dumont. Signerad, numrerad 16/J. Bladets mått: 65x50. Oramad i originalmappen Marquis de Sade
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:11)
1504 2104 Offsetlitografi Elis Eriksson (1906-2006), Sverige. "Ägget hoppar in i krokodilens mage". Osignerad offsetlitografi. Bildmått: 100x70 cm, yttermått inklusive ram: 103x73 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:22)
1504 2130 Serigrafier Öyvind Fahlström (1928-1976), Sverige. "Opera", 10 st, 1968. Ej signerade, ur en mapp, 400-upplaga. Inramade i tvp ramar. Bildmått: 91x100 cm, yttermått inklusive ram: 95x103 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2022 20:32)