Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 januari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1590 3017  Akryl Mirsada Rebic (f. 1964), Sverige. "Mirreh". Signerad. Akryl, 50x40cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:06)

1590 3213  Akvarell Åke Holm (1900-1980), Sverige. Landskap. Signerad, akvarell, 14x17 cm, yttermått inklusive ram: 19x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:14)

1590 4002  Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Purple patterns". Signerad. Akvarell, 30x24cm, yttermått inklusive ram: 44x37cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:48)

1590 4181  Armaturdelar brons, diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:39)

1590 4059  Årstallrikar 22 st, Royal Copenhagen. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:58)

1590 3410  Årsur kupa av glas. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:24)

1590 4189  Bänk design: Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 112 cm, djup: 39 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:53)

1590 4190  Bänk design: Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 72 cm, djup: 39 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:24)

1590 4188  Barnsäng korg. Längd: 91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:05)

1590 4241  Bestick silver, 5+ 4+ 1 delar. Längd: 13-14. Vikt: 180 gr ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:24)

1590 4035  Bestickuppsättning nysilver, ca 40 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:48)

1590 3229  Bildrulle Kina, 30x310 cm, Wang Xi tillskriven

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:04)

1590 4228  Blandteknik Bertil Stenmark (1912-1989), Sverige. Marin, Signerad. Blandteknik, bildmått: 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:34)

1590 3262  Blandteknik Margit Kristiansson (1927-2019), Sverige. "Handduken", Signerad, daterad a tergo - 79. Blandteknik, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:02)

1590 3261  Blandteknik Margit Kristiansson (1927-2019), Sverige. "Shahen av Iran". Signerad, daterad a tergo - 79. Blandteknik, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:52)

1590 4233  Blandteknik Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad. Blandteknik + bok, bildmått: 18x15 cm, yttermått inklusive ram: 28x24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:49)

1590 4040  Blandteknik Sten Sture Sandgren (1894-1964), Sverige. Signerad, blandteknik, 38x57 cm, yttermått inklusive ram: 42x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:12)

1590 4230  Bokstöd/hylla längd: 36-56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:06)

1590 4278  Bord Engelsk stil. Diameter: 108 cm + en iläggsskiva om 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:44)

1590 4260  Bordsbokställ Åtvidaberg. Ek. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:53)

1590 3149  Bordslampa koppar, nutida, ställbar. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:13)

1590 4124  Bordslampa Orrefors, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Kristall. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:29)

1590 4207  Bordslampfot Glasfot. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:30)

1590 4161  Bordslampfot Orrefors, Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Märkt RD. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:18)

1590 4121  Bordslampfötter Ett par, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Sjögräs, Kosta. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:50)

1590 3352  Bordslampor Ett par, Aneta. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:17)

1590 4151  Bordslystrar Ett par. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:38)

1590 4197  Bordsspegel Björk, 52x50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:03)

1590 3316  Bordsur tidigt 1900-tal, med intarsia. Längd: 25 cm, djup: 17 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:36)

1590 4201  Brickor 2 st, mässing. Diameter: 64 cm. Höjd: 4-7 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:29)

1590 4172  Champagneglas 8 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:22)

1590 4255  Dessertskålar 9 st, Kekkerit, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, diameter: 11, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:44)

1590 4243  Dockor 3 st, Greta Nygren Hedquist, Troll. Höjd: 32-43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:07)

1590 4108  Etagebord Louis XVI-stil, gallerkant, onyx, mässingsdekor. Bredd: 55 cm, djup: 35 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:11)

1590 4042  Etsning Stig Åsberg (1909-1968), Sverige, daterad . Signerad, numrerad 20/150,57,21x14 cm, yttermått inklusive ram: 46x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:45)

1590 4028  Fällstolar ett par

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:11)

1590 4270  Färglitografi 2 st, Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 32x39-51x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:47)

1590 4078  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad HC 17/29. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:25)

1590 4007  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 113/340. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:16)

1590 4075  Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. Årtull. Signerad, numrerad 35/285. Färglitografi, bildmått: 55x42 cm, yttermått inklusive ram: 69x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:07)

1590 3421  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Trollgubben Rydell. Signerad, färglitografi, numrerad 154/400, olöst blad, oramad, 47x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:06)

1590 3344  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Båthus i skärgården. Signerad, numrerad 171/310. Färglitografi, bildmått: 24x42 cm, yttermått inklusive ram: 46x62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:15)

1590 4037  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 23/360. Färglitografi, bildmått: 25x40 cm, yttermått inklusive ram: 51x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:15)

1590 4017  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 148/150. Färglitografi, daterad bildmått: 42x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:05)

1590 4070  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 71/360, "Mozart K516". Färglitografi, bildmått: 44x48 cm, yttermått inklusive ram: 65x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:13)

1590 4016  Färglitografier 5 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 9/170, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 50x69 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:01)

1590 4157  Fat + skål med lock, 4 + 1 delar, Berlin- respektive Sevresmärke. Diameter: 17-24 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:49)

1590 4154  Fat + SKÅL. 3 delar, bland annat Rosenthal, Diameter: 27-31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:36)

1590 3071  Fat + skålar på fot + burk med lock, Kina. Diameter: 6-13,5. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:47)

1590 4021  Fat + vas, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 27 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:48)

1590 4023  Fat 2 st, Royal Copenhagen respektive Arabia. Diameter: 30-33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:43)

1590 4130  Fat Hutschenreuther, Juldekor, diameter: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:54)

1590 4142  Fat Konstglas, Kosta Boda, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:46)

1590 4140  Fat Morkulla. Diameter: 34 cm, höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:46)

1590 4030  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:52)

1590 3118  Flaskor 4 st, Holmegaard. Höjd: 12-29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:02)

1590 4160  Glas + vas + fat, 8 delar, Böhmen. Höjd: 7-19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:19)

1590 4145  Glas 14 delar, Bemålade, olika modeller, bland annat tomte. Höjd: 6-13,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:31)

1590 3040  Glasservis "SAS", 20 delar. 17+ 2+ 1 st. Höjd: 5,5-11 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:32)

1590 4183  Golvlampa före detta fotogen. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:42)

1590 4065  Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: ca 150

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:10)

1590 4191  Golvlampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. Märkt 2148, ej etiketterad, mässing. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:48)

1590 4069  Golvlampfot mässing, NK 32786. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:24)

1590 3358  Golvspegel höjd: 159 cm. Bredd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:29)

1590 3247  Golvvas Oslo, 1960-tal. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:32)

1590 4079  Gouache Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. "Montmartre La Place de Moulin Rouge". Signerad. Bildmått: 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 38x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:51)

1590 4005  Grafiskt blad Anna Mizak (f. 1939), Sverige. "Ligg". Signerad, numrerad 8/100. Bildmått: 19x31cm, yttermått inklusive ram: 29x40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:25)

1590 4012  Halsband + 1 par örhängen, silver Lapponia. Längd: ca 40 cm. Vikt: 15g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:28)

1590 3377  Halsband med hänge silver, "Studio E&P", Else Berntsen & Paul Hughes, Norge. Längd: 5 cm. Höjd: 6 cm, vikt: 35 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:41)

1590 3383  Halsband med örhängen 3 delar, Sterlingsilver. Clips, Diameter: 3-14 cm. Vikt: 58g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:23)

1590 4195  Hängskåp ett par. Bredd: 36 cm, djup: 12 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:17)

1590 4026  Hörnväggskåp höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:48)

1590 4193  Ikon Ryssland, 27,5x18,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:05)

1590 4202  Ishink Luxium, France, Äpple. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:27)

1590 3308  Jalusiskåp längd: 80 cm, djup, 47 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:10)

1590 4152  Jardinierer 2 st, Kristall, Slipat glas. Längd: 31-35, höjd: 22-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:28)

1590 3119  Jultallrikar 13 st, Royal Copenhagen. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:03)

1590 4162  Kaffe-/ teservis 39 delar, Blå Blom, Gustavsberg, 12 kaffekoppar med fat, 2 tekoppar med fat, 21 assietter, två gräddkannor, två sockerskålar varav en saknar lock

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:14)

1590 4156  Kaffegods 24 delar, Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:51)

1590 4226  Kaffekanna + sockerskål, 2 delar, Singapore, Arabia. Höjd: 10-22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:22)

1590 2017  Kaffekanna silver, Georg II, Stämplad Edward Feline, London 1738. Höjd: 24 cm, vikt: 890 gr brutto

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:11)

1590 3103  Kaffeservis 60 delar, Arzberg

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:45)

1590 4144  Kakfat på fot silver, 1852, CN. Diameter: 19. Höjd: 15 cm, vikt: 265g ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:53)

1590 4225  Kanna "Alfi 21", rostfritt. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:58)

1590 3349  Karaffer 2 st, kristall, bland annat Kosta. Höjd: 22-24 cm

1590 4029  Karmstol 1950-tal, ek

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:51)

1590 4063  Karmstolar ett par, Angarths

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:45)

1590 4248  Kasperdockor + teater, modell äldre, diverse, 5 st dockor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:39)

1590 4158  Koppar + fat, 6 delar, Japan. Höjd: 2-5,5 cm, diameter: 9-18,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:55)

1590 4259  Kristallprismor diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:14)

1590 4266  Krukor/ytterfoder 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Höjd: 6-7,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:31)

1590 4268  Krukor/ytterfoder 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet. Gustavsberg. Diameter: 8-8,5 cm. Höjd: 6-7,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:02)

1590 4269  Krukor/ytterfoder 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet. Gustavsberg. Diameter: 8-8,5 cm. Höjd: 6-7,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:45)

1590 4267  Krukor/ytterfoder 40 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet. Gustavsberg. Diameter: 8 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:58)

1590 4205  Kuverttallrikar 15 st, Rosenthal. Diameter: 27,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:03)

1590 3418  Lampbord med lådor. Bredd: 44 cm. Djup: 33 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:51)

1590 4135  Likörglas 9 + 6 st, Färgade. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:02)

1590 4272  Litografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad ej numrerad. Bildmått: 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:28)

1590 3107  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 95 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:37)

1590 9135  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:20)

1590 4182  Ljuskrona med prismor, Rokokostil. Bredd: 50 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:28)

1590 4265  Ljusstakar 12 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:54)

1590 4136  Ljusstakar 8 st, färgat glas, Hovmantorp. Höjd: 18-26 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:31)

1590 4119  Ljusstakar Ett par, "Vallonmässing", 1987. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:47)

1590 4022  Ljusstakar ett par, Art Déco. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:20)

1590 4264  Ljusstakar ett par, England, pläter. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:39)

1590 4128  Lykta etsad dekor. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:07)

1590 3326  Mat/teservisdelar ca 75 delar, Minton, England

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:58)

1590 3385  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110 cm. Bredd: 110 cm + två iläggsskivor om 48 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:21)

1590 3361  Matservis 57 delar, Hackefors

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:45)

1590 3281  Matservis Haviland, Frankrike, för NK, ca 80 delar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:54)

1590 4103  Matta Afghan, 58x260 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:18)

1590 4104  Matta Afghan, 64x252 cm

1590 4096  Matta Kelim, afghan, 101x140 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:24)

1590 4098  Matta Kelim, Afghan, 77x294 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:26)

1590 4097  Matta Kelim, afghan, 80x292 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:41)

1590 4101  Matta Keshan, 70x94 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:20)

1590 4179  Matta Kina, 137x190 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:09)

1590 4178  Matta orientalisk, 107x154 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:46)

1590 3297  Matta orientalisk, 115x160 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:40)

1590 4274  Matta Orientalisk, 150x243 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:59)

1590 4277  Matta Orientalisk, 159x270 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:48)

1590 3050  Matta Orientalisk, 162x246 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:18)

1590 3048  Matta Orientalisk, 169x235 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:15)

1590 4198  Matta orientalisk, 83x93 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:49)

1590 3331  Matta Orientalisk, Beluch, 130x180 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:15)

1590 3333  Matta Orientalisk, Bochara, 130x165 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:17)

1590 4055  Matta orientalisk, Galleri, 90x327 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:18)

1590 4169  Matta orientalisk, Kelim, Afghan, 80x120 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:47)

1590 3330  Matta Orientalisk. Bochara, 110x192 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:09)

1590 4213  Matta Rosenkelim, 199x320 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:45)

1590 4044  Minkpäls storlek ca 38

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:21)

1590 4236  Mynt / medaljer diverse, 10 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:17)

1590 4036  Oljemålning Åke Johansson (1893-1968), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 35x28 cm, yttermått inklusive ram: 47x40 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:11)

1590 4171  Oljemålning Börje Nilsson-Hugo (1913-1987), Sverige. "Blomster i kruka". Signerad, daterad 1970. Olja på pannå, 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:33)

1590 3397  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. "Blommor i Gustavsbergskrukan". Signerad. Olja på duk, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:29)

1590 3019  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Österlen". Signerad. Olja på duk, 40x50cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:09)

1590 4003  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Storm". Signerad. Olja på duk, 40x40cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:21)

1590 3438  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Utsikt mot Skeppsholmen. Signerad. Olja på pannå, 22x33 cm, yttermått inklusive ram: 28x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:37)

1590 3089  Oljemålning Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, daterad A tergo, Borgholm 1939. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:42)

1590 4018  Oljemålning Ivan Bergdahl (f. 1929), Sverige. "Vårafton vid fäbodvallen, Älmesbo". Signerad. Olja på pannå, 25x53 cm, yttermått inklusive ram: 33x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:53)

1590 4014  Oljemålning Jack Borch, komposition. Signerad. Olja på duk, 46x33 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:33)

1590 4015  Oljemålning Karl Gustav Holmberg (1916-1994), Sverige. Signerad, daterad 61, "Annalkande oväder, Cadiz". Olja på pannå, 23x49 cm, yttermått inklusive ram: 38x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:36)

1590 4054  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad. Olja på duk, 60x97 cm, yttermått inklusive ram: 77x114 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:04)

1590 4072  Oljemålning M Ljunggren, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 89x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:23)

1590 4071  Oljemålning M Ljunggren. Signerad, daterad 69, landskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 83x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:27)

1590 4165  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, religiöst motiv. Olja på pannå30x23 cm, yttermått inklusive ram: 36,5x29 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:45)

1590 4175  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, man med bok. 75x60, oramad, lagad duk

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:26)

1590 4186  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Albert, 1907, marin. Olja på duk, 50x85 cm, yttermått inklusive ram: 63x99 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:27)

1590 3139  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bois, Alpmotiv. Olja på duk, 25x30 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:44)

1590 4077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Duval, Bar, oramad. Olja på duk, 61x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:35)

1590 4081  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Lindh, Pojkar och eka. Omkring 1900, Olja på duk, 96x147 cm, yttermått inklusive ram: 140x190 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:25)

1590 4217  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Tabley, Ryssland, Daterad -89. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 100x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:43)

1590 4215  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Capri. Olja på duk, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:27)

1590 4170  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1894, Fruktstilleben. Olja på duk, 49x67 cm, yttermått inklusive ram: 68x86 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:51)

1590 3391  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1964, Hamnmotiv. Olja på duk, 65x99 cm, yttermått inklusive ram: 78x113 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:44)

1590 4039  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, paris. Olja på pannå, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:20)

1590 9052  Oljemålning Renato Borsato. Signerad, Venedig. Olja på duk, 69x43cm, yttermått inklusive ram: 82x57cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:57)

1590 4076  Oljemålning Torgny Dufwa (1876-1960), Sverige. Utsikt mot åkermark. Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 49x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:17)

1590 3266  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Timmerflottning, Signerad. Olja på duk: bildmått: 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:49)

1590 3211  Oljemålningar 2 st, Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Tillskrivna, 1930-tal. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 25x18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:12)

1590 4147  Överskåp 1800-tal, Allmoge. Bredd: 111 cm, djup: 36 cm, höjd: 108 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:07)

1590 4261  Pallar 6 st, David Design, nutida, diameter: 33, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:46)

1590 4262  Pallar 6 st, David Design, nutida, diameter: 33, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:52)

1590 4263  Pallar 8 st, David Design, nutida, diameter: 33, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:29)

1590 4031  Päls Mink, ca 38 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:34)

1590 4237  Päls Mink, Östling & Company, för PUB

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:36)

1590 4180  Parti kristall 7 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:18)

1590 4127  Piedestal Louis XVI-stil, stenskiva. Diameter: 44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:14)

1590 4126  Piedestal omkring 1900, Louis XVI-stil, stenskiva, gallerkant, diameter: 30, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:54)

1590 3431  Plunta + kanna, 2 delar, Silver / kristall, "G III" & Birmingham. Höjd: 12-19,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:11)

1590 4149  Porslin 8 delar, bland annat Rosenthal & Herend, parti. Längd: 7-13 cm, djup: 8-13 cm, höjd: 1-8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:35)

1590 4155  Ram 1800-tal, ramens innermått: 35x29 cm, yttermått inklusive ram: 48x41 cm

1590 4133  Remmare 6 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:33)

1590 4057  Rullbord Mahognyskiva. Bredd: 72 cm. Djup: 42 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:58)

1590 4027  Rullstol 1920-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:12)

1590 4032  Ryamatta 190x200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:39)

1590 4187  Saig-korg längd: 42 cm, djup: 33 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:59)

1590 4088  Samlartallrikar 50 st ca, Sverige / England, bland annat Wedgwood & Rörstrand. Diameter: 13-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:51)

1590 4275  Sängram mässing, NK Nordiska Kompaniet, 120x190 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:47)

1590 4253  Sideboard England, mahogny. Längd: 121 cm, djup: 59 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:55)

1590 3334  Sideboard med tre lådor, Habitat. Längd: 113 cm, djup: 37 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:22)

1590 3106  Sideboard Med tre lådor. Längd: 170 cm, djup: 56 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:32)

1590 4254  Skål + fat, 4 dekar, Kina, 1900-tal. Diameter: 17,5 - 25,5 cm, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:08)

1590 4045  Skål Kina. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:36)

1590 3428  Skål på fot Silver / kristall, J O Östlund, 1860, diameter: 21, höjd: 18,5. Vikt: 1000g brutto

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:04)

1590 4174  Skålar + fat, 3 delar, bland annat Simon Gate, Tusen Fönster, Kristall. Diameter: 13-36 cm

1590 4159  Skålar 4 delar, Konstglas. Diameter: 14-24,5 cm, längd: 14-24,5 cm, djup: 12-24,5 cm, höjd: 4-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:08)

1590 4139  Skålar 4 st, Kristall, Orrefors, 12-18,5. Höjd: 9-12 cm

1590 4112  Skålfat Gustafsberg, majolika, omkring 1900,36x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:58)

1590 3165  Skålfat stengods, Linda Ljunggren, "Velvet underground", monogramsignerad. Diameter: 49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:04)

1590 4068  Skåp Jugend, med glasade dörrar, ek. Bredd: 148 cm. Djup: 60 cm, höjd: 205 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:11)

1590 4212  Skedar silver, 14 st, 3 olika modeller. Längd: 10-21 cm, Vikt: ca 205 g, cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:32)

1590 3310  Skrivbord England. Bredd: 109 cm. Djup: 58 cm, höjd: 74 cm, mått benutrymme:, bredd: 46, höjd: 57

1590 3319  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Äpple. Signerad. Längd: 13 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:40)

1590 4053  Skulptur bemålad gips. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:47)

1590 3069  Skulptur Buddha, byst, gjutjärn, delvis bronserad. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:39)

1590 4235  Skulptur Kweramil, Apa. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:12)

1590 4122  Skulptur porslin, Ashavix Collection. Höjd: 30 cm

1590 4049  Skulpturer 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 14-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:48)

1590 4239  Skulpturer 3 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Konstglas, Ägg, Boda, en etikettmärkt. Höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:18)

1590 4060  Skulpturer 5 st, Isbjörnar, Bing & Grøndahl. Längd: 12-31, höjd: 8-21 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:04)

1590 2016  Sockerskål med senare lock, silver, Georg II, Stämplat Robert Lucas London, 1731. Diameter: 11 cm, höjd: 6, 5+ 3, vikt: 260 gr

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:03)

1590 4199  Spegel 1800-tal, 74x87 cm

1590 3307  Spegel 1800-tal. Bredd: 63 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:48)

1590 3112  Spegel empirestil, 101x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:44)

1590 4052  Spegel Vägghängd, dubbelsidig. Höjd: 120 cm, djup: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:21)

1590 4086  Stol Thomas Berglund, Nippon Giraffe, K2 design, svartlackerat trä, klädsel i röd textil, rygghöjd ca 140 cm, sitthöjd 48 cm ca, limiterad upplaga. Signerad, märkt undertill K2 Design Chair No. 10 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:19)

1590 3123  Stolar 4 st, Casa Padrino, Italien, formpressat trä med kromad benställning. Sitthöjd. 44 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:55)

1590 3335  Stolar 4+ 2, Jugend

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:23)

1590 3429  Supkalk silver, FHA, 1801, Invändigt förgylld. Höjd: 14 cm, vikt: 70g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:11)

1590 4224  Syltkruka Marianne Westman (1928-2017), Sverige. "Lingon", trälock, diameter: 13, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:38)

1590 3443  Takarmatur Klot i vitt opalglas. Diameter: 30 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:13)

1590 4087  Takarmatur metall, vit. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:15)

1590 4094  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:18)

1590 4129  Tallrikar 11 delar, Tomtedekor, Fyrklövern. Diameter: 17-27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:57)

1590 3345  Tallrikar 15 delar, 14 assietter. Diameter: 19 c cm, ett serveringsfat. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:44)

1590 4204  Tallrikar 2+ 2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 23-23,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:43)

1590 4120  Tavelramar 2 st, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:10)

1590 4210  Tegods Royal Copenhagen, 15 delar, Musselmalet

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:09)

1590 4227  Tekannor 2 st, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Arabia, dekor i guldfärg av blad. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:53)

1590 4240  Tekoppar 7 delar, orientaliska

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:48)

1590 4173  Textiltavlor 4 st, bland annat Jobs, 55x39-95x60, oramade

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:53)

1590 3209  Träsnitt 4 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 23x17-33x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:06)

1590 4249  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 232/250. Bildmått: 61x43 cm, yttermått inklusive ram: 82x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:50)

1590 4090  Uppläggningsfat "Perugia Italy", längd, 44. Djup: 38 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:51)

1590 4245  Väggarmatur 1950-tal, EWÅ, Värnamo, "V 13". Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:20)

1590 4246  Väggarmatur 1950/60-tal, böjbar, Märkt "KT Typ 557". Längd: 46 cm, djup: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:31)

1590 4166  Väggarmatur Teak, utdragbar. Längd: ca 50-125 cm. Djup: 32 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:35)

1590 4123  Väggreliefer 4 st, efter Albrecht Dürer, trä och metall, händer & kanin. Höjd: 11-18 cm

1590 3369  Vas + SKÅL, 2 st, jugend, överfångsglas. Djup: 6-10,5 cm, höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:19)

1590 4019  Vas + skål, Kina, Kanton. Höjd: 5-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:48)

1590 3317  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Gustavsberg. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:40)

1590 4117  Vas Gullaskrufs glasbruk, CRP, kristall. Höjd: 41 cm

1590 4048  Vas Höganäs, Palm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:05)

1590 4113  Vas Kina, Reliefdekor med drakar. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:56)

1590 3341  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:01)

1590 4231  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:55)

1590 4206  Vas Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. ”Ventana”, Kosta. Underfång i olika nyanser, slipad vertikalt. Signerad SS 172. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:13)

1590 4220  Vas Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Orrefors. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:59)

1590 4153  Vas sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1973. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 18 cm. Vikt: 615 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:47)

1590 4115  Vaser + ytterfoder, 3 delar, Fyrklövern. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:22)

1590 4223  Vaser 3 st, Rörstrand. Höjd: 15-16,5

1590 4138  Vaser 4 + 5 st, Simon Gate (1883-1945), Sverige. "Tusen Fönster", Orrefors, Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:40)

1590 4222  Vaser Ett par, Jugend, glas. Höjd: 11-12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:24)

1590 4134  Vinglas 5 st, färgat glas, Böhmen. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:58)

1590 4011  Vinglas & ölsejdlar 6 + 6 st, Strömbergshyttan, grönt glas. Höjd: 11-16, diameter: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:44)

1590 4250  Vitrinskåp Bemålat. Bredd: 87 cm. Djup: 30 cm, höjd: 186 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:03)

1590 4062  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 62 cm, djup: 33 cm, höjd: 146 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 20:45)

1590 4150  Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 85 cm, djup: 45 cm, höjd: 173 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:36)

1590 4132  Vitvinsglas Böhmen, 19 delar, slipad dekor. Höjd: 14-35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:31)

1590 4116  Ytterfoder 2 st, nutida. Längd: 15-22, höjd: 7-14 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 18:40)

1590 4118  Ytterfoder Orientaliskt, mässing, diameter: 30, höjd: 27 cm

1590 4209  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 26 cm, höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 januari 2024 19:49)