385 4177 Akvarell Nils Tirén, Syster Karin, 1922, 22 x 23
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4101 Akvareller 10 st. F. Lindström, 15x24
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4100 Akvareller 10 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, 15x24
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3078 Älghorn 13 taggare
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4377 Ampel Alabaster, Dia. 56
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4076 Ampel Karl Johanstil, dia 35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4080 Ampel prismor, dia 36
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4083 Arabia 2 tekannor
385 4646 Argenta 2 del
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4356 Armband 18k, 12 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4112 Assietter 12 + 9, bl.a. Rörstrand
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 1039 Azerbadjan Antik kelly, 177x357 , slitage, lagningar, senare fransar
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4466 Badkarssoffa Rokokostil ( tyg med fläckar)
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3348 Bägare 15 st, mässing
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3233 Barnbyrå Med Elsa Beskow motiv, längd: 48, djup: 30, höjd: 56
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4483 Barskåp längd: 90, djup: 40, höjd: 135
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4229 Barskåp mahogny, England, längd: 92, djup: 49, höjd: 83
385 4167 Barskåp mahogny, längd: 83, djup: 34, höjd: 119
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4362 Båttratt dIA. 92
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3456 Bestick Div spetsmodell
385 4102 Betjäntlykta 17/1800-tal, 2 ljushållare, höjd: 34
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4265 Biblioteksur England, Valnöt, höjd: 37 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4606 Blandteknik Eva Zettervall, 70x100
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3530 Blandteknik Kina, 79x55
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4548 Blandteknik nutida, 180x120
385 4425 Blombord 2 st, glas/rotting
385 4592 Blombord 95x35x65
385 4096 Blunddocka m.ä., längd: 68
385 4454 Blyerts C Clemens, Porträtt, 37x48
385 4122 Böcker Svenskt biologiskt lexikon, 10 st. halvfranska band + Statens järnvägar, 3 st. halvfranska band
385 4067 Bojaner 2 st Kina, höjd: 12-14 cm
385 4438 Bokhylla 20/30-tal, längd: 140, djup: 30, höjd: 84
385 4251 Bokhyllor 3 st. , höjd: 175
385 4003 Bokskåp ek 100x32x145
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4043 Bokstöd Kristall, 4 st, Olle Alberius, höjd: 12-17
385 4164 Bord David blomberg, alm, glasskiva, höjd: 63 dia90
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4442 Bord Finn Juhl, teak, längd: 67, djup: 43, höjd: 45
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4633 Bord Rokokostil, längd: 108, djup: 63, höjd: 77
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 2577 Bordsgarnityr 3 del art deco
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4638 Bordslampa
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3667 Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 53
385 3666 Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 59
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4461 Bordslampa Italien, porslin
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3269 Bordslampa Kosta, Hv BSa, höjd: 28
385 4653 Bordslampa Mässing
385 4339 Bordslampa Tiffanystil
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4542 Bordslampfot
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3536 Bordslampfot Brons
385 4194 Bordslampfot Silver, K.Andersson, 1928
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4419 Bordslampor Ett par, med låda, nutida
385 4338 Bordslampor Ett par, Ns
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4580 Bordslyster höjd: 61
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4460 Bordspendyl höjd: 38
385 4288 Bordspendyl 1800-tal, med glaskupa, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 42
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 2163 Bordspendyl Brons, Empire, Frankrike, höjd: 41 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4643 Bordspendyl Förgylld, Rokokostil, höjd: 24
385 4108 Bordsur metall, höjd: 27
385 4366 Bordsurtout Ns/Kristall
385 4558 Bricka bemålad, längd: 68, Ryssland
385 3582 Bricka Med hänklar, Ns, längd: 65
385 4152 Brickor 2 st. nysilver
385 4436 Bufféskåp N.K 30-tal, längd: 150, djup: 50, höjd: 82
385 4089 Byrå 1800-tal, 6-lådig, längd: 82, djup: 45, höjd: 117
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4523 Byrå bemålad, längd: 73, djup: 40, höjd: 75
385 3516 Byrå Jugend, vitmålad, längd: 95, djup: 55, höjd: 77
385 4471 Byrå Karl Johan, Stockholmsarbete, Mahogny, längd: 105, djup: 53, höjd: 96, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 4403 Byrå med stenskiva, Louis XVI-stil, längd: 106, djup: 43, höjd: 84
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4595 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 77, djup: 43, höjd: 76
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4220 Byrå Sekelskifte, Mahogny, längd: 105, djup: 50, höjd: 90
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 3097 Byrå sengustaviansk stil med stenskiva, mahogny, längd: 85, djup: 49, höjd: 83
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4258 Byrå sengustaviansk stil, längd: 95, djup: 50, höjd: 82
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4002 Byrå sengustaviansk stil, stenskiva, 85x47x80
385 4481 Byrå Tallboy-byrå. valnöt 1890-tal, 81x51x146, sk
385 4361 Byrå Tibetansk stil, längd: 67, djup: 40, höjd: 62
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4463 Byråar 1-par, mahogny, 5-lådiga, längd: 53, djup: 36, höjd: 92 (ngt repiga)
385 4242 Byst Lenin, metall, höjd: Baganov, höjd: 21
385 4524 Cakestand höjd: 90
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4329 Camé 18k + 2st pärlcolliers med silverspännen
385 4607 Cape mink
385 4610 Cape räv
385 4324 Champagenkylare Frankrike,
385 4323 Cigarettetuier 4st, silver
385 4394 Cittra i väska A. Larsson
385 4173 Clown eldriven, höjd: c:a 3 meter
385 4077 Coaster 1 par, NS/trä, dia 18
385 3487 Colliers 1st pärlor + 1sr båda med silverlås
385 4241 Dampäls
385 4330 Dampäls Mink
385 4605 Dampäls mink
385 4507 Damskrivbord Mahogny, längd: 102, djup: 46, höjd: 75
385 2154 Designmagasin 60-tal
385 4618 Docka
385 4399 Dockhus Robygge
385 4428 Dockor 2 st
385 4537 Dockskåp med möbler, (kök)
385 3664 Dörrmaskaroner 3st, patinerad mässing
385 4322 Dosa med lock, silver/emalj
385 4527 Droppur höjd: 60
385 4456 Dubbelvas Wilhelm Kåge (1889-1960), Surrea, Gustavsberg. Vitt cararragods, höjd: 28
385 4415 Dukar 2 st + servetter, linneverket
385 4335 Eldset + brasskärm + vedkorg, mässing
385 4087 Etsning F. Lindvall, Stockholmsmotiv, 23x38
385 3063 Etsning Harald Sallberg, " Vanadis" 1922, 19 x 32
385 3062 Etsningar 2 st, Knut Ander, Studie & skördefolk, 29 x 21 & 23 x 16, (ej sign) (Skadat glas)
385 4352 Fågelbad höjd: 56, metall, (nyprod)
385 4059 Fällbord pelaren 1800-tal, ny skiva, björkrot, höjd: 66 dia 70
385 4342 Fältstaffli
385 3173 Färgetsning Peter Möller, Dansk gård, 45 x 61
385 4496 Färglitografi 2 st Perger, Hankoloreade, Stockholmsmotiv
385 3428 Färglitografi Bunden, Reuterswärd, 14/200, 49x39
385 1364 Färglitografi Cgagalle, 417/500, osignerad, 68x54
385 4490 Färglitografi Evert Nordell, Ballongman, höjd: C, 56x67
385 4455 Färglitografi H Lindberg, 302/310, 49x64, Ångbåt
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4457 Färglitografi H Lindberg, 39/210, 46x61,
385 4386 Färglitografi Hans Wigert, E.A, Skridskoåkare, 64x64
385 4230 Färglitografi Hugo Zuhr, 252/360, 59x73 (liten fuktskada)
385 2385 Färglitografi Lars Jonsson 'Rovfågel med byte' 339/350, 42x61
385 4019 Färglitografi Milvia Maglione, 10/50, 45x45
385 4441 Färglitografi Olle Bonnier, -51, 17/30, komposition, 34 x 44
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4061 Färglitografi R. Ljunggren, ekor, 261/360, 21x31
385 4494 Färglitografi Roland Svensson, 36/300, Tristan Da Cunha, 27x44
385 4389 Färglitografi Sign, 1/25, Erotiskt studie, 24x24
385 4492 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 113/150, 41x52
385 3526 Färglitografi Sven Höglund, 245/260, 70x52
385 4092 Färglitografier 3 st. Bengt Olson, hamnmotiv, 42x55
385 4447 Färglitografier 4 st, Peter dahl, Farmors Hus, 334/375, 43 x 29
385 4293 Fat 2 st, Silver, med inskription, & kyrkomotiv, längd: 41 resp Dia 35
385 4296 Fat 3 st, Silver, Dia ca 30
385 3201 Fat Ekeby
385 4005 Fat porslin, Delft, dia 39
385 4295 Fat Silver, Georg Jensen, Dia. 36
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4560 Fat + vas 1 par fat + vas, höjd: 29 sk, Stig Lindberg, Gustavsberg, 15x8
385 4596 Fåtölj 1980-tal, stålrör/tyg/läder
385 4161 Fåtölj Carmel, teak
385 4064 Fåtöljer 1 par, "Galaxy", Dux, design Alvar Svensson
385 4124 Fåtöljer 1 par, Bruno Mathsson, Ingrid hög
385 4252 Fåtöljer 1 par, Carl Malmsten
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4622 Fåtöljer 1 par, Carl malmsten
385 4159 Fåtöljer 1 par, David Blomberg, (skadad klädsel)
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4326 Fickur 3st, 1st guld + 2st silver
385 4046 Figurin 'Kråka' kristall, nagg, Oiva Taikka, Nuutajärvi, längd: 25
385 4449 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 26 cm
385 4138 Figurin Marie Simmulsen, höjd: 20
385 4647 Figurin Parian, pojke med hund, längd: 18
385 4355 Figurin Royal Dux, "Skön dam", höjd: 22
385 4397 Figuriner 2 st, Jie, höjd: 27 & 40
385 3090 Figuriner 2st elefanter + 1st björn, Upsala-Ekeby
385 4334 Figuriner 2st, 1st Lisa Larson, höjd: 14 + ängel krukmakeriet Linköping
385 4133 Figuriner 3st, 1800-tal , höjd: 9 ( 1st med lagning)
385 4336 Flaska 1700-tal
385 3633 Fönster 2 st blyinfattafde, 1800-tal, 61x51
385 4482 Formar 3 st. Rörstrand + Gefle, ugnseldfasta
385 4567 Fossiltavla Granit, 35x17
385 4597 Fotbollsspel längd: 80
385 4105 Fotpall
385 4004 Fotpall petit point
385 4328 Frimärken div
385 4045 Garderobsskåp (barn), höjd: 155
385 4292 Gardintyg
385 3549 Gjutjärnsplatta "Kvinna vid symasin", Arne Jones 1972
385 4082 Glas 3 del lampa vas svanskål
385 3523 Glasservis C:a 25-del, inkl.12 gröna vitvinsglas
385 3509 Glasservis c:a 40-del
385 4614 Gnistgaller järnsmide
385 4313 Golvlampa
385 4446 Golvlampa Mässing
385 4409 Golvlampa mässing
385 4310 Golvlampa Mässing
385 4510 Golvlampa Svenskt Tenn
385 4521 Golvlampa trä, Höj/sänkbar
385 4312 Golvlampa Trä/mässing
385 4540 Golvlampfot Fd fotogen, Jugend
385 4057 Golvlampfot Sv Tenn, Modell 1842 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 4056 Golvlampfötter 1 par, Sv Tenn, Modell 1842
385 4347 Golvurnor 2 st, Porslin, höjd: 47
385 4303 Golvvas Anna-Lisa Thomsson, UE, höjd: 52
385 4060 Gravyr Stockholmsmotiv, 1800-tal, 30x42
385 4088 Gravyrer 1 par, kolorerade, Tyskland, 14x17
385 4054 Gravyrer 2 st, Kolorerade, 30x46
385 4055 Gravyrer 6 st, med Björkramar 24x31
385 3448 Gravyrer 8 st, Kolorerade, Djurmotiv, England
385 4628 Grötskål Tenn
385 4582 Hallampa mässing, höjd: 60
385 4619 Hallykta
385 4327 Herarmbandsur Grand Prix
385 4106 Herrarmbandsur Camy, 18 k
385 4611 Herrbetjänt
385 4325 Herrur 18K
385 3503 Hörnskåp England, höjd: 180
385 4128 Ikon Dieter Kunz -96, höjd: 38
385 4129 Ikoner 2 st., höjd: 39 + 30
385 4344 Jardiniere Porslin, längd: 54
385 4098 Järnsängar 1 par, 1800-tal, bredd 80
385 4401 Julduk Linne, 310 x 180
385 4289 Kaffegods Rosenthal, Maria,
385 4197 Kakemone Kina
385 4509 Kakemone M.ä
385 4470 Kandelaber Just
385 4538 Kandelaber Trä, höjd: 43
385 4277 Kandelabrar 1 par, Tenn, höjd: 35 (1 sk)
385 4469 Kandelabrar 3 st,
385 4453 Kanna Reijmyre, Monica Bratt
385 4644 Kanna+ Fat, Rörstrand, G Nylund
385 4279 Kanna+ skål, Rörstrand, 1950-tal
385 4305 Kannor 2 st. glas
385 4309 Käppar 2st med silverkryckor
385 4269 Karaff grönt glas, höjd: 65
385 4070 Karaff Kluckflaskor 7 st
385 4219 Karaff med silver hals + 4st nubbeglas
385 4218 Karaff + 6st glas , silverfärgad dekor
385 2019 Karaff+ 10 vinglas
385 4267 Karaffer 1 par, Kristall
385 4268 Karaffer 3 st, Kristall
385 4462 Karmstol Barockstil, ek
385 4593 Karmstol Carl Malmsten, vitlack
385 4591 Karmstol Gustaviansk stil
385 3652 Karmstol Jugend, ek
385 2330 Karmstol Louis XV-stil
385 4594 Karmstol Orientalisk, skadad rottingsits
385 4636 Karmstol Rokokostil
385 4132 Karmstol sengustaviansk, kompletterad, bemålad
385 4374 Karmstol + fotpall
385 4038 Karmstolar 1 par, 1920-tal
385 3560 Karmstolar 1 par, Louis XV-stil
385 3243 Karmstolar 1 par, nutida
385 4013 Karmstolar 1-par + 4st stolar, Bodafors Design: Engström/Myrstrand
385 4474 Karmstolar 1-par, Dansk design, Ope möbler, teak/läder
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4237 Karmstolar 1-par, Gust.stil, sekelskifte
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4473 Karmstolar Ett par, barockstil, ren.obj
385 3604 Kelim Afghanistan, 183x365
385 4031 Keramik Upsala Ekeby, vas + skål, höjd: 24 dia24
385 3242 Keramikskål (dds) Vilhelm Bjerke-Petersen, Rörstrand, 1951-52, diameter: 17 cm, stämpelsignerad: ”KOMP. V. Bj. P.”
385 4472 Kista 17/1800-tal, Mahogny med mässingsornamenteringar, längd: 125, djup: 61, höjd: 74
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4505 Kista Ek, 17/1800-tal
385 4118 Kista ek, längd: 93
385 4151 Klädhängare mässing
385 4214 Klotlampa höjd: ca 75
385 4306 Konstglas 4 del
385 4084 Konstglas 4 del bla. Iittala
385 3081 Konstmapp Lösa blad, 2st Lars Norrman
385 4157 Koppar 5 delar
385 4632 Koppar diverse 5 del
385 4583 Koppar parti
385 4205 Koppar/ mässing 5 del
385 4601 Koppargryta på benställning, dia55
385 4215 Kornich längd: 225
385 4175 Kortlek Dubbel, "Comedia", Komponerad av Stig Lindberg
385 4136 Kristall 5 del. Orrefors
385 4278 Kristall diverse bla. ostkupa
385 4559 Kristall/pressglas 4 del
385 4385 Krus 2 st, Höganäs
385 4411 Lädersoffa 3-sits, Norell "Mexiko" 60/70-tal
385 3588 Lampbord 1 par pelarbord, dia 40, höjd: 59
385 4508 Lampbord 30-tal, Dia65, höjd: 68
385 4506 Lampbord Carl Malmsten, längd: 75, djup: 55, höjd: 48
385 4006 Lampbord drumtable, läderskiva, höjd: 60 dia50
385 4501 Lampbord Italien, höjd: 71
385 3324 Lampett Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40
385 4290 Lampetter 1 par
385 3286 Lampetter 1 par, (nyprod), höjd: 54
385 4217 Lampetter 1 par, Mässing
385 4383 Lampetter 1 par, Trä, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 4404 Lampetter Ett par, Facklor, (nyprod), ca, höjd: 60
385 4281 Länsstol England, läder
385 4090 Lavoar 1800-tal, valnöt, längd: 82, djup: 48, höjd: 96
385 4190 Lavoir Sekelskifte, trären, längd: 94, djup: 52, höjd: 114
385 4343 Lejon Steiff
385 4297 Lerkrus med hänkel, höjd: 34 + skål, dia28, (skador)
385 4150 Linnedukar 2 st. + 8 servetter, handbroderat Måsenmotiv
385 3373 Linneskåp Mahogny, längd: 165, djup: 48, höjd: 116
385 4434 Litografier 2 st, sign50 x 66
385 3079 Ljuskrona 6-armad, malm, höjd: 57
385 4620 Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 70
385 1101 Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 75
385 4621 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60
385 4148 Ljuskrona rokokostil, höjd: 75
385 4587 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 80
385 4390 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4371 Ljuskrona Rokokostil, sent 1800-tal, höjd: 95 (nyrenoverad)
385 4376 Ljuskrona sekelskifte, höjd: 70
385 4630 Ljusstakae Smide
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4174 Ljusstakar 1 par, 1800-tal, mässing, höjd: 21, 5
385 4273 Ljusstakar 1 par, höjd: 15
385 4272 Ljusstakar 1 par, Metall, (1 sk), höjd: 29
385 4121 Ljusstakar 1 par, NS, Ryssland, höjd: 15
385 4145 Ljusstakar 1 par, nysilver, Jugend, höjd: 22
385 4516 Ljusstakar 1 par, silver, höjd: 26
385 4144 Ljusstakar 1 par, silver, höjd: 8
385 4234 Ljusstakar 1 par, Skultuna, 1800-tal, höjd: 24, skador
385 3595 Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 23
385 4634 Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 30
385 4648 Ljusstakar 2 par, mässing
385 3131 Ljusstakar 2 par, mässing/Ns
385 4450 Ljusstakar 2 st, Lisa Larson, höjd: 15
385 3048 Ljusstakar 3 st. metall, sol, jord, måne, höjd: 42
385 3056 Ljusstakar Ett par, Trä, Pojke & Flicka, höjd: 38, Amé
385 3199 Ljusstake barockstil
385 4107 Lornjett förgyllt silver, 1900
385 4196 Machete afrika
385 4332 Manchettknappar 1-par, 18K
385 4331 Manchettknappar 1-par, 20k
385 4382 Månskensampel höjd: ca 80
385 4370 Mat/teservis Arabia, 23 del
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4075 Matbestick NS, diverse ca 50 del
385 4317 Matbord Gustaviansk stil, 2 st ilägg, Dia110, höjd: 74
385 4439 Matsalsgrupp 7-del + 2st iläggsskivor, N.K 30-tal
385 4518 Matsalsskåp Ek, längd: 149, djup: 58, höjd: 196
385 4319 Matsalsskåp Gustaviansk stil, längd: 115, djup: 44, höjd: 175
385 3350 Matservis 85 del, England
385 4012 Matservis c:a 50 del. Hackefors, Birgitta
385 4026 Matservisdelar "Halda" Rörstrand, ca 40 del
385 4149 Matservisdelar 23 delar, Bing & Grøndahl, Måsen
385 4093 Matservisdelar 41 + 5 del. Höganäs,
385 3533 Matservisdelar Flytande blått, Gustavsberg, 10-del (skador)
385 3336 Matservisdelar Lidköping ca 55 del
385 4525 Matta Bakhtiari, 307 x 210
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4600 Matta gallerimodell, Bochara 82x440
385 4513 Matta Kelim Gaskoij, 185 x 125
385 4504 Matta Kelim, 160 x 300
385 2281 Matta orientalisk, 128x198 (skador)
385 4502 Matta orientalisk, 195X120
385 4528 Matta Orientalisk, 240 x 98
385 4307 Matta orientalisk, antik Beluch, 208x124, hårt slitage
385 3387 Matta orientalisk, Hamadan, 112x164
385 3537 Matta orientalisk, Kashan, 435x287
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4146 Matta orientalisk, Kashan, semiantik, 138x210
385 4222 Matta orientalisk, Kashmir konstsilke, 122x180
385 4467 Matta orientalisk, Lilihan, 219x352
385 3405 Matta orientalisk, Nain, silkeinslag, 220x335
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4224 Matta orientalisk, Old Hamadan, 130x200
385 4379 Matta orientalisk, Pakistan 122x187
385 4209 Matta orientalisk, Pakistan, 125x190
385 4354 Matta orientalisk, Pakistan, 128x190 (slitage)
385 4216 Matta orientalisk, PakistAN, 245X155
385 4223 Matta orientalisk, Persisk, 110x200
385 4584 Matta orientalisk, Sarouk, semiantik, 300x500, (slitage)
S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4395 Matta orientalisk, semi-antik Kurd, 232x95
385 4512 Matta Täbriz, 290 x 200
385 3480 Mattallrikar Gustavsberg, 13+6, "Svenska måltider"
385 4553 Mattor 2 st. Röllakan, GG, 135x73
385 4300 Medaljer 2 st. + ring, Andra världskriget
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4320 Miniatyrmålning 1800-tal
385 4321 Miniatyrmålningar 2st
385 4337 Moccaservis Tyskland + 6st cremekoppar Österrike
385 4111 Mockagods 6 + 6 + 8
385 3339 Nattygsbord längd: 47, djup: 47, höjd: 62
385 4078 Nysilver diverse bla. Kaffeservis 3 del
385 3226 Ölglas 12 del, Boda
385 4349 Oljemålning 19 x 39, Kor vid vattendrag
385 4172 Oljemålning A. Person, flicka i stearinljussken, 66x46
385 4231 Oljemålning A.Hallgren, "Stockholmsmotiv" 50x63
385 4451 Oljemålning Bertil Wahlberg, 33x67
385 4452 Oljemålning Bertil Wahlberg, 89x69
385 4440 Oljemålning Bertil Wahlberg, Sydlänsk stad, 32 x 68
385 4578 Oljemålning Elsa B Hammarskiöld 1917, 44x60
385 4387 Oljemålning FruktStilleben, Halling, 20x41
385 3678 Oljemålning Helmer Osslund. Motiv från Faxälven, Långsele, målad på smörpapper, uppfordrad på masonitpannå 59x89
S�ldes f�r 90.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4191 Oljemålning Inga Berg, 1965, 62 x 66, Stadsmotiv med vattendrag
385 3620 Oljemålning interiör, sign, ramskador, 35x27
385 4071 Oljemålning J. Söderlund, 1916, kvinnoporträtt, 26x35
385 4127 Oljemålning Jean Skoglund, vintermotiv, 60x73
385 4301 Oljemålning K. Mortén, sydlänsk by, 60x49
385 3120 Oljemålning Karl Abel, "Landskap" 46x55
385 4424 Oljemålning Karl Dahlqvist, Ångermanälven, 61 x 90
385 4410 Oljemålning Kent Ericsson, Båtar i hamn, 165 x 200
385 3624 Oljemålning Knut Norman, 50x60
385 4491 Oljemålning Lindström, Stockholmsmotiv, 47x60
385 4497 Oljemålning M Pyk, "Margit i vagnen" 27x35
385 4185 Oljemålning Nils Tirén, Utter 1916, 90 x 110
385 4171 Oljemålning Olle Carlström, 1973, landskap, 66x73
385 3001 Oljemålning Osvald Larsson, Stadsvy, -38, 53 x 49
385 4041 Oljemålning Otto Lindberg, landskap, 60x80
385 4348 Oljemålning oval, Ryttare, höjd: 57
385 4053 Oljemålning Patrik Reuterswärd, 46x55
385 2591 Oljemålning Rolf Mellström 24x34
385 4037 Oljemålning sign Broström 1905, "Norrmalmstorg", 30x45, sk
385 4210 Oljemålning Sign Jörgen 72, Studie, 137x81
385 3010 Oljemålning Sign, Skånegård, 49 x 68
385 4464 Oljemålning Signerad C.K, "Landskap" 79x105
385 4228 Oljemålning signerad Eda Douscha -99, "Nunna" 50x32
385 4435 Oljemålning Stellan Mörner, Komposition, 70-tal, 40 x 53
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4187 Oljemålning Stina Håfström -49, "Samtalande par i bygränd" 37x44
385 4184 Oljemålning Stina Tirén, Modell, 68 x 89
385 4188 Oljemålning Thage Nordholm, "Stilleben" 38x31
385 3347 Oljemålning Tusen och en natt, 70 x 50
385 4255 Oljemålning Ulf Åhlund, "Påfågelöga" 60x60
385 4302 Oljemålning V. Aaltona -76, 54x45
385 4345 Oljemålningar 3 st , miniatyr
385 4254 Öronlappsfåtöljer 1 par, Carl Malmsten
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4609 Pälscape
385 3643 Pärlcollier längd: 39 Kinesiska odlade
385 4413 Pärlhalsband 11 st, olika modeller
385 4333 Pärlhalsband Odlade pärlor, 14k guldlås med sten
385 4123 Parti linne bl.a. Klässbolsduk
385 4416 Parti linnedukar div
385 4245 Parti nipper + lappsked
385 4143 Parti ramar
385 4025 Pastell Björn Nalle Werner -54, 30x49
385 4253 Pastell Ingmar Melkersson, 'Abstrakt målning' 49x63
385 4035 Pastell Margit Aarnio Aaltonen 1945, Blomstilleben, 50x45
385 4034 Pastell Margit Aarnio Aaltonen, Blomstilleben, 40x32
385 4186 Pastell Martin Lindström. 'Brahe hus' 25x32
385 4423 Pastell sign Snjolras, Dam framför brasan, 70 x 51
S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4565 Pasteller 1 par, C Hallden, 1800-tal, 24x39
385 3634 Pelarbord med intarsia dia 52, höjd: 55
385 4284 Pelarbord med låda, mahogny, höjd: 68
385 4624 Pelarbord med lådor, höjd: 58 Dia. 49
385 4544 Pendyl förgylld, höjd: 77
385 3057 Picknickväska med innehåll
385 3271 Piedestal mahogny, höjd: 101
385 4407 Piedestaler Ett par, Sten, höjd: 99, (nyprod)
385 4617 Pigtittare
385 4095 Piphylla 1800-tal, björk, höjd: 62 + 3 pipor
385 4555 Plafond dia 52
385 3640 Pokal med lock, 1800-tal, Nysilver, höjd. 48 (skada)
385 4341 Porslinsplattor 3 st, olika motiv, ca 45 x 30
385 4081 Potta keramik
385 4063 Prydnadsfat Meissen, 2:a sortering, dia 31, kanna, keramik, silverdekor, höjd: 30, (lagad)
385 2153 Radio 'Beolite 600', B&O Bang & Olufsen
385 3165 Ram 1800-tal, 73x58 innermått, med Roslintryck
385 3550 Ramar 1 par, Sekelskifte, 30x20
385 4069 Ramar 4 st ramar med gravyrer
385 3298 Reliefplattor 2 st, Järn, Ystad, höjd: 30
385 4246 Remmare 6 st, Kosta
385 4085 Rökbord kopparbricka
385 4499 Rölakanmatta Anna Johanna Ångström, 230x165
385 4162 Rölakanmatta Ingegerd Silow
385 4141 Salongsbord 1800-tal, laserat, höjd: 76, längd: 98
385 4120 Salongsbord sent 1800-tal, längd: 105, djup: 71, höjd: 73
385 4001 Salongsgrupp 3 del (blombord + par stolar)
385 3409 Salongsgrupp 4 del, Chippendalestil
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 1132 Saltkar 6 st, silver + 1 st Ns
385 4487 Samlartallrikar 10 st, Kunglig Dansk
385 4109 Samlartallrikar 12 + 12, UE Gefle
385 4315 Samovar Mindre modell, Ryssland, 1800-tal, mässing
385 4625 Satsbord 3 del
385 4259 Schatull på ben, höjd: 64
385 4431 Schatullskåp 40-tal, mahogny, längd: 97, djup: 44, höjd: 140
385 4417 Sekretär med bokhylledel, Carl Malmsten, längd: 105, djup: 43, höjd: 214 (slitage)
385 4358 Sekretär Teak, String, längd: 70, djup: 30, höjd: 106
385 4585 Serveringsvagn mässing glas, Sv Tenn
385 4155 Serveringsvagn teak
385 4158 Serveringsvagn teak, 60-tal
385 4091 Servisdelar 8 del. Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten
385 4274 Servisdelar fisk/skaldjur, Frankrike, ca 30 del
385 4263 Servisdelar Flytande Blå, ca 25 del
385 4156 Sideboard 60-tal, teak, längd: 180, djup: 42, höjd: 77
385 4414 Sideboard nutida, längd: 173, djup: 50, höjd: 84
385 4308 Sideboard svensk rokokostil, bemålad, längd: 101, djup: 54, höjd: 84
385 3083 Sidenbroderier 3st + 1st sidenmålning, kina
385 4238 Sigillstämplar 2st, 1800-tal,
385 4627 Sjöskumspipa Silverbeslag
385 5003 Skål orrefors, jan Johansson, höjd: 16 Dia. 31 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 3221 Skål stengods, Gudrun Meedom, Bing & Grøndahl, signerad Meedom
385 4649 Skål Tenn, GAB, Funkis
385 4539 Skål på fot silver, glasinsats, graverad, höjd: 30
385 4198 Skålar Ett par, Gallerporslin, med hänklar, längd: 24
385 4142 Skålar på fot 2 st. Orrefors, höjd: 17 + 8
385 3581 Skålfat Porslin, Copeland, 1800-tal, Dia. 32
385 4294 Skålfat Silver, GAB, 1931, längd: 42
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4535 Skänk Gustaviansk stil, bemålad, längd: 120, djup: 51, höjd: 87
385 4193 Skåp med skrivklaff, 1800-tal, bonad björk, intarsia, längd: 116, djup: 48, höjd: 217, (fanerskada)
S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4359 Skåp Tibetansk stil, längd: 86, djup: 40, höjd: 54
385 4211 Skeppsmodell längd: 120, 30-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 3657 Skolbänk
385 4384 Skrin 1800-tal, Grönmålat
385 4125 Skrin 4 st. varav ett i tenn
385 4589 Skrivbord 1890-tal, ek, sk, 155x71, höjd: 134
385 3414 Skrivbord björk
385 4363 Skrivbord England, längd: 121, djup: 59, höjd: 80
385 4018 Skrivbord Jugend, ek med läderyta
385 4519 Skrivbord Mahogny, Klaffar, längd: 133, djup: 80, höjd: 76, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 4533 Skrivbord Sekelskifte, längd: 118, djup: 51, höjd: 74
385 4221 Skrivbord Sekelskifte, Valnöt, längd: 100, djup: 57, höjd: 75
385 4637 Skrivbordset Marmor, 7 del
385 4291 Skrivschatull
385 4536 Skuggfigurer 3 st, Indonesien
385 4282 Skulptur Elefant, Silver, längd: 30, höjd: 24
385 4049 Skulptur Keramik, "Pyramid, Anna Eilert, Rakubränd, höjd: 38
385 4051 Skulptur Keramik, Äpple, höjd: 17, Annika Wallenberg
385 4266 Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund, "Papegoja", höjd: 30
385 4304 Skulptur på sockel Otto Schmidt-Hofer, Flicka med rockring, höjd: 59, brons/marmor
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4408 Slagbord 1800-tal, djup: 104, djup: 34, höjd: 78
385 4400 Slagbord Furu, längd: 86, djup: 35, höjd: 76
385 4257 Soffa+ 1 par, Karmstolar Rokokostil
385 4426 Soffbord 50-tal, trä-tejp fanér
385 4163 Soffbord Folke olsson, teak, 1960-tal, längd: 77, djup: 56, höjd: 52
385 4232 Soffbord Hunters table, ek, längd: 152, höjd: 54
385 4381 Soffbord Hunters Table, längd: 148, djup: 42, höjd: 51
385 4623 Soffbord Mahogny
385 4119 Soffbord mahogny
385 4147 Soffbord med klaffar, 2 lådor, mahogny, höjd: 59
385 4165 Soffbord teak, dansk design, längd: 135
385 4166 Soffbord teak, längd: 160
385 4590 Soffgrupp Clubmodell, 1920-tal, 3 del, läder
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4402 Spegel höjd: 208 nyprod)
385 4130 Spegel höjd: 72
385 4392 Spegel + fotkonsol med stenskiva, 1890-tal, höjd: 230 + 26
385 4117 Spegel förgylld ram, 138x39
385 4008 Spegel förgylld, 49x56
385 4571 Spegel förgylld, gustaviansk. Stockholms Hallstämpel 177(8?), höjd: 100
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4391 Spegel gustaviansk stil, 1800-tal, oval, höjd: 130 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 4575 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 105
385 4405 Spegel H, 136, (nyprod)
385 4432 Spegel med konsol, 1920. tal, höjd: 180, sk
385 4445 Spegel Metall 67x67 (skador)
385 4503 Spegel Rektangulär, höjd: 98
385 4613 Spegel Rokokostil, förgylld, höjd: 105
385 4009 Spegel rokokostil, höjd: 112
385 4010 Spegel rokokostil, höjd: 118
385 4480 Spegel med konsol Empire, Kompletterad, höjd: 225, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 4346 Spegelhylla längd: 82, höjd: 80, (Nyprod)
385 4420 Spegellampetter Ett par, Swedland design Nässjö, höjd: 44
385 4170 Speglar 1 par, Gustaviansk stil, 48x38
385 4552 Speldosa 1800-tal, valnöt, längd: 49, djup: 39, höjd: 20 + 11 st. metallskivor
385 4588 Stol 1890-tal
385 4099 Stol 1930-tal, DS, stålrör, (skada)
385 4475 Stol Barock, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
385 4586 Stol Orientalisk med läderdyna
385 4160 Stolar 1 par, David Blomberg, alm
385 4039 Stolar 1 par, Nyrokoko
385 4283 Stolar 1-par, sent 1800-tal
385 4651 Stolar 3 st, Vitmålade
385 4511 Stolar 4 st, barockstil
385 3410 Stolar 4 st, Chippendalestil
385 4429 Stolar 4 st, karl Johan-stil
385 3447 Stolar 4st, 1890-tal (ngt sliten klädsel)
385 4375 Stolar 4st, empirestil
385 4271 Stop Tenn, 1800-tal, höjd: 20
385 4484 Stormlykta Friemann & Wolf, "74", höjd: 26
385 4526 Stringhylla
385 4479 Stringhylla 3 hyllplan, (12 okt 1961)
385 4154 Stringhylla 4 st. hyllplan, vita gavlar
385 4642 Sybord Björk, längd: 64, djup: 37, höjd: 74
385 4534 Syltkruka Rörstrand, höjd: 24
385 4256 Taburett rokokostil
385 4351 Takarmatur höjd: 46 (nyprod)
385 4563 Takarmatur 1920-tal
385 4522 Takarmatur 20-tal, höjd: 70
385 4545 Takarmatur 4 armad, 20-tal
385 4430 Takarmatur 50-tal, 2 kupor
385 4406 Takarmatur Korgmodell, höjd: 115, (nyprod)
385 3211 Takarmatur mässing/glas
385 4204 Takarmatur Mässing/prismor
385 4547 Takarmatur metall, 6-armad, dia 57
385 4134 Taklampa 30/40-tal, glas/järn, höjd: 40
385 4135 Taklampa Gul plåt, dia:35
385 4131 Taklampa Luxus, 60-tal, teak/glas
385 3045 Tandläkarbord m.ä., längd: 60, djup: 40, höjd: 85
385 4097 Tavelram Jugend, förgylld, 48x34
385 3356 Tavla Text från Koranen
385 4110 Tegods 12 del. C.T
385 4062 Tegods Rosenthal, Maria, 18 del
385 4286 Tekanna på Rechaud, Silver, England, höjd: inkl hänkel 38
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)
385 4546 Tekannor 3 st. Kina, sekelskifte
385 4114 Tekoppar + sockerskål, 5 del. Kunglig Dansk, Blå Blomst
385 4532 Telefon Kobra, (lagning)
385 4635 Tenn 3 del
385 4515 Tenn diverse, 9 del
385 4103 Tennstop 12 st. + tennfat 2+2+2
385 4367 Teservis 3 del+bricka, Tenn, 1931
385 4427 Tevagn 50-tal
385 3630 Tévagn mahogny., längd: 80
385 4240 Textil 3st
385 4360 Tidningställ+ pall med lådor, Tibetansk stil
385 3544 Tillbringare keramik Denby Ware, Denby England, art & crafts, ca 1910
385 4314 Tomtefiguriner Diverse m.ä
385 4029 Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 24
385 4030 Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 31
385 4027 Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 63
385 4350 Trädgårdsurnor Ett par, Järn, (nyprod), höjd: 26
385 3548 Träskålar 3 st, Gösta Israelsson, Finja Sverige, 1970-tal
385 4207 Träsnitt Japan, 35 x 24
385 4599 Trehjuling barnmodell
385 4598 Trumset 2 del. sk
385 3003 Tryck Signerat, Uno Vallman, 64 x 65
385 4639 Tubkikare M.Ä L 15
385 4250 Tupp Glaserad keramik, Kina, höjd: 25
385 4011 Uppläggningsfat 3 st. Rörstrand, Karin
385 4247 Urnor 1-par, Kina, höjd: 36
385 3109 Utragssoffa 1800-tal, vitmålad
385 4645 Våg M.ä
385 4058 Vägglampa Mässing, Sv Tenn 2484-2
385 4353 Vägglampetter Ett par, Järn, längd: 61, (nyprod)
385 4629 Väggljusstakar 1 par, Mässing
385 4189 Vägglystrar 1-par, sent 1800-tal
385 3492 Vägglystrar mässing/prismor, höjd: 35
385 4551 Väggpendyl 1800-tal, 105
385 4602 Väggpendyl 1890-tal
385 4572 Väggpendyl 1890-tal, höjd: 82
385 4549 Väggpendyl ek, höjd: 75
385 4433 Väggpendyl höjd: 72
385 4550 Väggpendyl sent 1800-tal, höjd: 92
385 4192 Väggskulptur (dds) Ture Jansson, brons, höjd: 33
385 4244 Väggur höjd: 44
385 4007 Väggur förgyllt, höjd: 50 (skador)
385 3212 Väggur med belysning, keramik, Gitta Heske, Danmark, 1973 + 2 st vägghyllor
385 4140 Vas 1800-tal, WMF, höjd: 34
385 4203 Vas Bemålad, höjd: 20
385 4248 Vas Celadon, Kina, höjd: 34
385 4485 Vas Elis Bergh, höjd: 20
385 3270 Vas Konstglas, höjd: 20, (nagg)
385 4418 Vas Kosta Boda, höjd: 28
385 4050 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien, höjd: 34
385 4368 Vas Kosta, Vicke Lindstrand, höjd: 19
385 2412 Vas Kosta, Vicke Lindstrand, höjd: 30
385 4028 Vas Lisa Larson, STUDIO, Gustavsberg, höjd: 15
385 4280 Vas Orrefors, Hald, höjd: 17
385 4052 Vas Orrefors, Sign, Olle Alberius, höjd: 18
385 4616 Vas Pukeberg, höjd: 36
385 4113 Vas Rörstrand, Druva, höjd: 18
385 4298 Vas Tobo, triller, höjd: 17
385 4047 Vas UHW, + skålfat Berit Johansson
385 4465 Vas Vicke Lindstrand, höjd: 25 (fotnagg)
385 4650 Vas+ fat, keramik
385 4488 Vas+ Fat, Rörstrand
385 4066 Vaser 1 par, 1800-tal, höjd: 31
385 4249 Vaser 1-par, kina, höjd: 25
385 3451 Vaser 1-par, Kina, höjd: 37
385 4032 Vaser 2 st, Nittsjö + UE, höjd: 20/25
385 4176 Vevgrammofon Columbia, No120a
385 4275 Viktsats Mässing
385 3283 Vitrinskåp (Nyprod), längd: 80, djup: 42, höjd: 170
385 4227 Vitrinskåp mahogny, England, längd: 152, djup: 40, höjd: 195
385 4364 Vitrinskåp Mahogny, med belysning, längd: 75, djup: 36, höjd: 183
385 4541 Vitvinsglas 10 st
385 4239 Vykort c:a 500 st, Sverige 1:a hälft 1900-tal
385 4459 Vykort i album Tidigt 1900-tal, ca 200st
385 4044 Whiskyglas 8 st, Kristall
385 4079 Ytterfoder "björkstubbe", 1900 ca Gustavsberg ej stmpl, höjd: 24
385 4631 Ytterfoder 2 st
385 4199 Ytterfoder 2 st, Italien
385 4458 Ytterfoder 2 st. Liljekonvalj, Gustavsberg, höjd: 14