Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 7 november 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

385 4177  Akvarell Nils Tirén, Syster Karin, 1922, 22 x 23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4101  Akvareller 10 st. F. Lindström, 15x24

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4100  Akvareller 10 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, 15x24

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3078  Älghorn 13 taggare

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4377  Ampel Alabaster, Dia. 56

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4076  Ampel Karl Johanstil, dia 35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4080  Ampel prismor, dia 36

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4083  Arabia 2 tekannor

385 4646  Argenta 2 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4356  Armband 18k, 12 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4112  Assietter 12 + 9, bl.a. Rörstrand

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 1039  Azerbadjan Antik kelly, 177x357 , slitage, lagningar, senare fransar

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4466  Badkarssoffa Rokokostil ( tyg med fläckar)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3348  Bägare 15 st, mässing

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3233  Barnbyrå Med Elsa Beskow motiv, längd: 48, djup: 30, höjd: 56

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4483  Barskåp  längd: 90, djup: 40, höjd: 135

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4229  Barskåp mahogny, England, längd: 92, djup: 49, höjd: 83

385 4167  Barskåp mahogny, längd: 83, djup: 34, höjd: 119

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4362  Båttratt dIA. 92

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3456  Bestick Div spetsmodell

385 4102  Betjäntlykta 17/1800-tal, 2 ljushållare, höjd: 34

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4265  Biblioteksur England, Valnöt, höjd: 37 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4606  Blandteknik Eva Zettervall, 70x100

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3530  Blandteknik Kina, 79x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4548  Blandteknik nutida, 180x120

385 4425  Blombord 2 st, glas/rotting

385 4592  Blombord 95x35x65

385 4096  Blunddocka m.ä., längd: 68

385 4454  Blyerts C Clemens, Porträtt, 37x48

385 4122  Böcker Svenskt biologiskt lexikon, 10 st. halvfranska band + Statens järnvägar, 3 st. halvfranska band

385 4067  Bojaner 2 st Kina, höjd: 12-14 cm

385 4438  Bokhylla 20/30-tal, längd: 140, djup: 30, höjd: 84

385 4251  Bokhyllor 3 st. , höjd: 175

385 4003  Bokskåp ek 100x32x145

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4043  Bokstöd Kristall, 4 st, Olle Alberius, höjd: 12-17

385 4164  Bord David blomberg, alm, glasskiva, höjd: 63 dia90

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4442  Bord Finn Juhl, teak, längd: 67, djup: 43, höjd: 45

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4633  Bord Rokokostil, längd: 108, djup: 63, höjd: 77

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 2577  Bordsgarnityr 3 del art deco

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4638  Bordslampa

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3667  Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 53

385 3666  Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 59

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4461  Bordslampa Italien, porslin

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3269  Bordslampa Kosta, Hv BSa, höjd: 28

385 4653  Bordslampa Mässing

385 4339  Bordslampa Tiffanystil

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4542  Bordslampfot

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3536  Bordslampfot Brons

385 4194  Bordslampfot Silver, K.Andersson, 1928

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4419  Bordslampor Ett par, med låda, nutida

385 4338  Bordslampor Ett par, Ns

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4580  Bordslyster  höjd: 61

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4460  Bordspendyl  höjd: 38

385 4288  Bordspendyl 1800-tal, med glaskupa, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 42

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 2163  Bordspendyl Brons, Empire, Frankrike, höjd: 41 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4643  Bordspendyl Förgylld, Rokokostil, höjd: 24

385 4108  Bordsur metall, höjd: 27

385 4366  Bordsurtout Ns/Kristall

385 4558  Bricka bemålad, längd: 68, Ryssland

385 3582  Bricka Med hänklar, Ns, längd: 65

385 4152  Brickor 2 st. nysilver

385 4436  Bufféskåp N.K 30-tal, längd: 150, djup: 50, höjd: 82

385 4089  Byrå 1800-tal, 6-lådig, längd: 82, djup: 45, höjd: 117

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4523  Byrå bemålad, längd: 73, djup: 40, höjd: 75

385 3516  Byrå Jugend, vitmålad, längd: 95, djup: 55, höjd: 77

385 4471  Byrå Karl Johan, Stockholmsarbete, Mahogny, längd: 105, djup: 53, höjd: 96, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 4403  Byrå med stenskiva, Louis XVI-stil, längd: 106, djup: 43, höjd: 84

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4595  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 77, djup: 43, höjd: 76

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4220  Byrå Sekelskifte, Mahogny, längd: 105, djup: 50, höjd: 90

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 3097  Byrå sengustaviansk stil med stenskiva, mahogny, längd: 85, djup: 49, höjd: 83

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4258  Byrå sengustaviansk stil, längd: 95, djup: 50, höjd: 82

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4002  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva, 85x47x80

385 4481  Byrå Tallboy-byrå. valnöt 1890-tal, 81x51x146, sk

385 4361  Byrå Tibetansk stil, längd: 67, djup: 40, höjd: 62

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4463  Byråar 1-par, mahogny, 5-lådiga, längd: 53, djup: 36, höjd: 92 (ngt repiga)

385 4242  Byst Lenin, metall, höjd: Baganov, höjd: 21

385 4524  Cakestand  höjd: 90

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4329  Camé 18k + 2st pärlcolliers med silverspännen

385 4607  Cape mink

385 4610  Cape räv

385 4324  Champagenkylare Frankrike,

385 4323  Cigarettetuier 4st, silver

385 4394  Cittra i väska A. Larsson

385 4173  Clown eldriven, höjd: c:a 3 meter

385 4077  Coaster 1 par, NS/trä, dia 18

385 3487  Colliers 1st pärlor + 1sr båda med silverlås

385 4241  Dampäls

385 4330  Dampäls Mink

385 4605  Dampäls mink

385 4507  Damskrivbord Mahogny, längd: 102, djup: 46, höjd: 75

385 2154  Designmagasin 60-tal

385 4618  Docka

385 4399  Dockhus Robygge

385 4428  Dockor 2 st

385 4537  Dockskåp med möbler, (kök)

385 3664  Dörrmaskaroner 3st, patinerad mässing

385 4322  Dosa med lock, silver/emalj

385 4527  Droppur  höjd: 60

385 4456  Dubbelvas Wilhelm Kåge (1889-1960), Surrea, Gustavsberg. Vitt cararragods, höjd: 28

385 4415  Dukar 2 st + servetter, linneverket

385 4335  Eldset + brasskärm + vedkorg, mässing

385 4087  Etsning F. Lindvall, Stockholmsmotiv, 23x38

385 3063  Etsning Harald Sallberg, " Vanadis" 1922, 19 x 32

385 3062  Etsningar 2 st, Knut Ander, Studie & skördefolk, 29 x 21 & 23 x 16, (ej sign) (Skadat glas)

385 4352  Fågelbad  höjd: 56, metall, (nyprod)

385 4059  Fällbord pelaren 1800-tal, ny skiva, björkrot, höjd: 66 dia 70

385 4342  Fältstaffli

385 3173  Färgetsning Peter Möller, Dansk gård, 45 x 61

385 4496  Färglitografi  2 st Perger, Hankoloreade, Stockholmsmotiv

385 3428  Färglitografi  Bunden, Reuterswärd, 14/200, 49x39

385 1364  Färglitografi  Cgagalle, 417/500, osignerad, 68x54

385 4490  Färglitografi  Evert Nordell, Ballongman, höjd: C, 56x67

385 4455  Färglitografi H Lindberg, 302/310, 49x64, Ångbåt

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4457  Färglitografi H Lindberg, 39/210, 46x61,

385 4386  Färglitografi Hans Wigert, E.A, Skridskoåkare, 64x64

385 4230  Färglitografi  Hugo Zuhr, 252/360, 59x73 (liten fuktskada)

385 2385  Färglitografi  Lars Jonsson 'Rovfågel med byte' 339/350, 42x61

385 4019  Färglitografi Milvia Maglione, 10/50, 45x45

385 4441  Färglitografi  Olle Bonnier, -51, 17/30, komposition, 34 x 44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4061  Färglitografi  R. Ljunggren, ekor, 261/360, 21x31

385 4494  Färglitografi  Roland Svensson, 36/300, Tristan Da Cunha, 27x44

385 4389  Färglitografi Sign, 1/25, Erotiskt studie, 24x24

385 4492  Färglitografi  Stig Claesson Slas (1928-2008), 113/150, 41x52

385 3526  Färglitografi  Sven Höglund, 245/260, 70x52

385 4092  Färglitografier  3 st. Bengt Olson, hamnmotiv, 42x55

385 4447  Färglitografier  4 st, Peter dahl, Farmors Hus, 334/375, 43 x 29

385 4293  Fat 2 st, Silver, med inskription, & kyrkomotiv, längd: 41 resp Dia 35

385 4296  Fat 3 st, Silver, Dia ca 30

385 3201  Fat Ekeby

385 4005  Fat porslin, Delft, dia 39

385 4295  Fat Silver, Georg Jensen, Dia. 36

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4560  Fat + vas 1 par fat + vas, höjd: 29 sk, Stig Lindberg, Gustavsberg, 15x8

385 4596  Fåtölj 1980-tal, stålrör/tyg/läder

385 4161  Fåtölj Carmel, teak

385 4064  Fåtöljer 1 par, "Galaxy", Dux, design Alvar Svensson

385 4124  Fåtöljer 1 par, Bruno Mathsson, Ingrid hög

385 4252  Fåtöljer 1 par, Carl Malmsten

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4622  Fåtöljer 1 par, Carl malmsten

385 4159  Fåtöljer 1 par, David Blomberg, (skadad klädsel)

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4326  Fickur 3st, 1st guld + 2st silver

385 4046  Figurin 'Kråka' kristall, nagg, Oiva Taikka, Nuutajärvi, längd: 25

385 4449  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 26 cm

385 4138  Figurin Marie Simmulsen, höjd: 20

385 4647  Figurin Parian, pojke med hund, längd: 18

385 4355  Figurin Royal Dux, "Skön dam", höjd: 22

385 4397  Figuriner 2 st, Jie, höjd: 27 & 40

385 3090  Figuriner 2st elefanter + 1st björn, Upsala-Ekeby

385 4334  Figuriner 2st, 1st Lisa Larson, höjd: 14 + ängel krukmakeriet Linköping

385 4133  Figuriner 3st, 1800-tal , höjd: 9 ( 1st med lagning)

385 4336  Flaska 1700-tal

385 3633  Fönster 2 st blyinfattafde, 1800-tal, 61x51

385 4482  Formar 3 st. Rörstrand + Gefle, ugnseldfasta

385 4567  Fossiltavla Granit, 35x17

385 4597  Fotbollsspel  längd: 80

385 4105  Fotpall

385 4004  Fotpall petit point

385 4328  Frimärken div

385 4045  Garderobsskåp (barn), höjd: 155

385 4292  Gardintyg

385 3549  Gjutjärnsplatta "Kvinna vid symasin", Arne Jones 1972

385 4082  Glas 3 del lampa vas svanskål

385 3523  Glasservis C:a 25-del, inkl.12 gröna vitvinsglas

385 3509  Glasservis c:a 40-del

385 4614  Gnistgaller järnsmide

385 4313  Golvlampa

385 4446  Golvlampa Mässing

385 4409  Golvlampa mässing

385 4310  Golvlampa Mässing

385 4510  Golvlampa Svenskt Tenn

385 4521  Golvlampa trä, Höj/sänkbar

385 4312  Golvlampa Trä/mässing

385 4540  Golvlampfot Fd fotogen, Jugend

385 4057  Golvlampfot Sv Tenn, Modell 1842 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 4056  Golvlampfötter 1 par, Sv Tenn, Modell 1842

385 4347  Golvurnor 2 st, Porslin, höjd: 47

385 4303  Golvvas Anna-Lisa Thomsson, UE, höjd: 52

385 4060  Gravyr Stockholmsmotiv, 1800-tal, 30x42

385 4088  Gravyrer 1 par, kolorerade, Tyskland, 14x17

385 4054  Gravyrer 2 st, Kolorerade, 30x46

385 4055  Gravyrer 6 st, med Björkramar 24x31

385 3448  Gravyrer 8 st, Kolorerade, Djurmotiv, England

385 4628  Grötskål Tenn

385 4582  Hallampa mässing, höjd: 60

385 4619  Hallykta

385 4327  Herarmbandsur Grand Prix

385 4106  Herrarmbandsur Camy, 18 k

385 4611  Herrbetjänt

385 4325  Herrur 18K

385 3503  Hörnskåp England, höjd: 180

385 4128  Ikon Dieter Kunz -96, höjd: 38

385 4129  Ikoner 2 st., höjd: 39 + 30

385 4344  Jardiniere Porslin, längd: 54

385 4098  Järnsängar 1 par, 1800-tal, bredd 80

385 4401  Julduk Linne, 310 x 180

385 4289  Kaffegods Rosenthal, Maria,

385 4197  Kakemone Kina

385 4509  Kakemone M.ä

385 4470  Kandelaber Just

385 4538  Kandelaber Trä, höjd: 43

385 4277  Kandelabrar 1 par, Tenn, höjd: 35 (1 sk)

385 4469  Kandelabrar 3 st,

385 4453  Kanna Reijmyre, Monica Bratt

385 4644  Kanna+ Fat, Rörstrand, G Nylund

385 4279  Kanna+ skål, Rörstrand, 1950-tal

385 4305  Kannor 2 st. glas

385 4309  Käppar 2st med silverkryckor

385 4269  Karaff grönt glas, höjd: 65

385 4070  Karaff Kluckflaskor 7 st

385 4219  Karaff med silver hals + 4st nubbeglas

385 4218  Karaff + 6st glas , silverfärgad dekor

385 2019  Karaff+ 10 vinglas

385 4267  Karaffer 1 par, Kristall

385 4268  Karaffer 3 st, Kristall

385 4462  Karmstol Barockstil, ek

385 4593  Karmstol Carl Malmsten, vitlack

385 4591  Karmstol Gustaviansk stil

385 3652  Karmstol Jugend, ek

385 2330  Karmstol Louis XV-stil

385 4594  Karmstol Orientalisk, skadad rottingsits

385 4636  Karmstol Rokokostil

385 4132  Karmstol sengustaviansk, kompletterad, bemålad

385 4374  Karmstol + fotpall

385 4038  Karmstolar 1 par, 1920-tal

385 3560  Karmstolar 1 par, Louis XV-stil

385 3243  Karmstolar 1 par, nutida

385 4013  Karmstolar 1-par + 4st stolar, Bodafors Design: Engström/Myrstrand

385 4474  Karmstolar 1-par, Dansk design, Ope möbler, teak/läder

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4237  Karmstolar 1-par, Gust.stil, sekelskifte

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4473  Karmstolar Ett par, barockstil, ren.obj

385 3604  Kelim Afghanistan, 183x365

385 4031  Keramik Upsala Ekeby, vas + skål, höjd: 24 dia24

385 3242  Keramikskål (dds) Vilhelm Bjerke-Petersen, Rörstrand, 1951-52, diameter: 17 cm, stämpelsignerad: ”KOMP. V. Bj. P.”

385 4472  Kista 17/1800-tal, Mahogny med mässingsornamenteringar, längd: 125, djup: 61, höjd: 74

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4505  Kista Ek, 17/1800-tal

385 4118  Kista ek, längd: 93

385 4151  Klädhängare mässing

385 4214  Klotlampa  höjd: ca 75

385 4306  Konstglas 4 del

385 4084  Konstglas 4 del bla. Iittala

385 3081  Konstmapp Lösa blad, 2st Lars Norrman

385 4157  Koppar 5 delar

385 4632  Koppar diverse 5 del

385 4583  Koppar parti

385 4205  Koppar/ mässing 5 del

385 4601  Koppargryta på benställning, dia55

385 4215  Kornich längd: 225

385 4175  Kortlek Dubbel, "Comedia", Komponerad av Stig Lindberg

385 4136  Kristall 5 del. Orrefors

385 4278  Kristall diverse bla. ostkupa

385 4559  Kristall/pressglas 4 del

385 4385  Krus 2 st, Höganäs

385 4411  Lädersoffa 3-sits, Norell "Mexiko" 60/70-tal

385 3588  Lampbord 1 par pelarbord, dia 40, höjd: 59

385 4508  Lampbord 30-tal, Dia65, höjd: 68

385 4506  Lampbord Carl Malmsten, längd: 75, djup: 55, höjd: 48

385 4006  Lampbord drumtable, läderskiva, höjd: 60 dia50

385 4501  Lampbord Italien, höjd: 71

385 3324  Lampett Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

385 4290  Lampetter 1 par

385 3286  Lampetter 1 par, (nyprod), höjd: 54

385 4217  Lampetter 1 par, Mässing

385 4383  Lampetter 1 par, Trä, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 4404  Lampetter Ett par, Facklor, (nyprod), ca, höjd: 60

385 4281  Länsstol England, läder

385 4090  Lavoar 1800-tal, valnöt, längd: 82, djup: 48, höjd: 96

385 4190  Lavoir Sekelskifte, trären, längd: 94, djup: 52, höjd: 114

385 4343  Lejon Steiff

385 4297  Lerkrus med hänkel, höjd: 34 + skål, dia28, (skador)

385 4150  Linnedukar 2 st. + 8 servetter, handbroderat Måsenmotiv

385 3373  Linneskåp Mahogny, längd: 165, djup: 48, höjd: 116

385 4434  Litografier 2 st, sign50 x 66

385 3079  Ljuskrona 6-armad, malm, höjd: 57

385 4620  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 70

385 1101  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 75

385 4621  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60

385 4148  Ljuskrona rokokostil, höjd: 75

385 4587  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 80

385 4390  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4371  Ljuskrona Rokokostil, sent 1800-tal, höjd: 95 (nyrenoverad)

385 4376  Ljuskrona sekelskifte, höjd: 70

385 4630  Ljusstakae Smide

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4174  Ljusstakar 1 par, 1800-tal, mässing, höjd: 21, 5

385 4273  Ljusstakar 1 par, höjd: 15

385 4272  Ljusstakar 1 par, Metall, (1 sk), höjd: 29

385 4121  Ljusstakar 1 par, NS, Ryssland, höjd: 15

385 4145  Ljusstakar 1 par, nysilver, Jugend, höjd: 22

385 4516  Ljusstakar 1 par, silver, höjd: 26

385 4144  Ljusstakar 1 par, silver, höjd: 8

385 4234  Ljusstakar 1 par, Skultuna, 1800-tal, höjd: 24, skador

385 3595  Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 23

385 4634  Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 30

385 4648  Ljusstakar 2 par, mässing

385 3131  Ljusstakar 2 par, mässing/Ns

385 4450  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson, höjd: 15

385 3048  Ljusstakar 3 st. metall, sol, jord, måne, höjd: 42

385 3056  Ljusstakar Ett par, Trä, Pojke & Flicka, höjd: 38, Amé

385 3199  Ljusstake barockstil

385 4107  Lornjett förgyllt silver, 1900

385 4196  Machete afrika

385 4332  Manchettknappar 1-par, 18K

385 4331  Manchettknappar 1-par, 20k

385 4382  Månskensampel  höjd: ca 80

385 4370  Mat/teservis Arabia, 23 del

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4075  Matbestick NS, diverse ca 50 del

385 4317  Matbord Gustaviansk stil, 2 st ilägg, Dia110, höjd: 74

385 4439  Matsalsgrupp 7-del + 2st iläggsskivor, N.K 30-tal

385 4518  Matsalsskåp Ek, längd: 149, djup: 58, höjd: 196

385 4319  Matsalsskåp Gustaviansk stil, längd: 115, djup: 44, höjd: 175

385 3350  Matservis 85 del, England

385 4012  Matservis c:a 50 del. Hackefors, Birgitta

385 4026  Matservisdelar "Halda" Rörstrand, ca 40 del

385 4149  Matservisdelar 23 delar, Bing & Grøndahl, Måsen

385 4093  Matservisdelar 41 + 5 del. Höganäs,

385 3533  Matservisdelar Flytande blått, Gustavsberg, 10-del (skador)

385 3336  Matservisdelar Lidköping ca 55 del

385 4525  Matta Bakhtiari, 307 x 210

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4600  Matta gallerimodell, Bochara 82x440

385 4513  Matta Kelim Gaskoij, 185 x 125

385 4504  Matta Kelim, 160 x 300

385 2281  Matta orientalisk, 128x198 (skador)

385 4502  Matta orientalisk, 195X120

385 4528  Matta Orientalisk, 240 x 98

385 4307  Matta orientalisk, antik Beluch, 208x124, hårt slitage

385 3387  Matta orientalisk, Hamadan, 112x164

385 3537  Matta orientalisk, Kashan, 435x287

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4146  Matta orientalisk, Kashan, semiantik, 138x210

385 4222  Matta orientalisk, Kashmir konstsilke, 122x180

385 4467  Matta orientalisk, Lilihan, 219x352

385 3405  Matta orientalisk, Nain, silkeinslag, 220x335

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4224  Matta orientalisk, Old Hamadan, 130x200

385 4379  Matta orientalisk, Pakistan 122x187

385 4209  Matta orientalisk, Pakistan, 125x190

385 4354  Matta orientalisk, Pakistan, 128x190 (slitage)

385 4216  Matta orientalisk, PakistAN, 245X155

385 4223  Matta orientalisk, Persisk, 110x200

385 4584  Matta orientalisk, Sarouk, semiantik, 300x500, (slitage)

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4395  Matta orientalisk, semi-antik Kurd, 232x95

385 4512  Matta Täbriz, 290 x 200

385 3480  Mattallrikar Gustavsberg, 13+6, "Svenska måltider"

385 4553  Mattor 2 st. Röllakan, GG, 135x73

385 4300  Medaljer 2 st. + ring, Andra världskriget

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4320  Miniatyrmålning 1800-tal

385 4321  Miniatyrmålningar 2st

385 4337  Moccaservis Tyskland + 6st cremekoppar Österrike

385 4111  Mockagods 6 + 6 + 8

385 3339  Nattygsbord  längd: 47, djup: 47, höjd: 62

385 4078  Nysilver diverse bla. Kaffeservis 3 del

385 3226  Ölglas 12 del, Boda

385 4349  Oljemålning 19 x 39, Kor vid vattendrag

385 4172  Oljemålning  A. Person, flicka i stearinljussken, 66x46

385 4231  Oljemålning  A.Hallgren, "Stockholmsmotiv" 50x63

385 4451  Oljemålning Bertil Wahlberg, 33x67

385 4452  Oljemålning Bertil Wahlberg, 89x69

385 4440  Oljemålning  Bertil Wahlberg, Sydlänsk stad, 32 x 68

385 4578  Oljemålning Elsa B Hammarskiöld 1917, 44x60

385 4387  Oljemålning FruktStilleben, Halling, 20x41

385 3678  Oljemålning  Helmer Osslund. Motiv från Faxälven, Långsele, målad på smörpapper, uppfordrad på masonitpannå 59x89

S�ldes f�r 90.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4191  Oljemålning  Inga Berg, 1965, 62 x 66, Stadsmotiv med vattendrag

385 3620  Oljemålning interiör, sign, ramskador, 35x27

385 4071  Oljemålning J. Söderlund, 1916, kvinnoporträtt, 26x35

385 4127  Oljemålning  Jean Skoglund, vintermotiv, 60x73

385 4301  Oljemålning  K. Mortén, sydlänsk by, 60x49

385 3120  Oljemålning  Karl Abel, "Landskap" 46x55

385 4424  Oljemålning Karl Dahlqvist, Ångermanälven, 61 x 90

385 4410  Oljemålning  Kent Ericsson, Båtar i hamn, 165 x 200

385 3624  Oljemålning  Knut Norman, 50x60

385 4491  Oljemålning Lindström, Stockholmsmotiv, 47x60

385 4497  Oljemålning  M Pyk, "Margit i vagnen" 27x35

385 4185  Oljemålning  Nils Tirén, Utter 1916, 90 x 110

385 4171  Oljemålning  Olle Carlström, 1973, landskap, 66x73

385 3001  Oljemålning Osvald Larsson, Stadsvy, -38, 53 x 49

385 4041  Oljemålning  Otto Lindberg, landskap, 60x80

385 4348  Oljemålning oval, Ryttare, höjd: 57

385 4053  Oljemålning  Patrik Reuterswärd, 46x55

385 2591  Oljemålning  Rolf Mellström 24x34

385 4037  Oljemålning sign Broström 1905, "Norrmalmstorg", 30x45, sk

385 4210  Oljemålning Sign Jörgen 72, Studie, 137x81

385 3010  Oljemålning Sign, Skånegård, 49 x 68

385 4464  Oljemålning Signerad C.K, "Landskap" 79x105

385 4228  Oljemålning signerad Eda Douscha -99, "Nunna" 50x32

385 4435  Oljemålning  Stellan Mörner, Komposition, 70-tal, 40 x 53

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4187  Oljemålning  Stina Håfström -49, "Samtalande par i bygränd" 37x44

385 4184  Oljemålning  Stina Tirén, Modell, 68 x 89

385 4188  Oljemålning  Thage Nordholm, "Stilleben" 38x31

385 3347  Oljemålning Tusen och en natt, 70 x 50

385 4255  Oljemålning  Ulf Åhlund, "Påfågelöga" 60x60

385 4302  Oljemålning  V. Aaltona -76, 54x45

385 4345  Oljemålningar 3 st , miniatyr

385 4254  Öronlappsfåtöljer 1 par, Carl Malmsten

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4609  Pälscape

385 3643  Pärlcollier  längd: 39 Kinesiska odlade

385 4413  Pärlhalsband 11 st, olika modeller

385 4333  Pärlhalsband Odlade pärlor, 14k guldlås med sten

385 4123  Parti linne bl.a. Klässbolsduk

385 4416  Parti linnedukar div

385 4245  Parti nipper + lappsked

385 4143  Parti ramar

385 4025  Pastell Björn Nalle Werner -54, 30x49

385 4253  Pastell Ingmar Melkersson, 'Abstrakt målning' 49x63

385 4035  Pastell Margit Aarnio Aaltonen 1945, Blomstilleben, 50x45

385 4034  Pastell Margit Aarnio Aaltonen, Blomstilleben, 40x32

385 4186  Pastell  Martin Lindström. 'Brahe hus' 25x32

385 4423  Pastell sign Snjolras, Dam framför brasan, 70 x 51

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4565  Pasteller 1 par, C Hallden, 1800-tal, 24x39

385 3634  Pelarbord med intarsia dia 52, höjd: 55

385 4284  Pelarbord med låda, mahogny, höjd: 68

385 4624  Pelarbord med lådor, höjd: 58 Dia. 49

385 4544  Pendyl förgylld, höjd: 77

385 3057  Picknickväska med innehåll

385 3271  Piedestal mahogny, höjd: 101

385 4407  Piedestaler Ett par, Sten, höjd: 99, (nyprod)

385 4617  Pigtittare

385 4095  Piphylla 1800-tal, björk, höjd: 62 + 3 pipor

385 4555  Plafond dia 52

385 3640  Pokal med lock, 1800-tal, Nysilver, höjd. 48 (skada)

385 4341  Porslinsplattor 3 st, olika motiv, ca 45 x 30

385 4081  Potta keramik

385 4063  Prydnadsfat Meissen, 2:a sortering, dia 31, kanna, keramik, silverdekor, höjd: 30, (lagad)

385 2153  Radio 'Beolite 600', B&O Bang & Olufsen

385 3165  Ram 1800-tal, 73x58 innermått, med Roslintryck

385 3550  Ramar 1 par, Sekelskifte, 30x20

385 4069  Ramar 4 st ramar med gravyrer

385 3298  Reliefplattor 2 st, Järn, Ystad, höjd: 30

385 4246  Remmare 6 st, Kosta

385 4085  Rökbord kopparbricka

385 4499  Rölakanmatta Anna Johanna Ångström, 230x165

385 4162  Rölakanmatta Ingegerd Silow

385 4141  Salongsbord 1800-tal, laserat, höjd: 76, längd: 98

385 4120  Salongsbord sent 1800-tal, längd: 105, djup: 71, höjd: 73

385 4001  Salongsgrupp 3 del (blombord + par stolar)

385 3409  Salongsgrupp 4 del, Chippendalestil

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 1132  Saltkar 6 st, silver + 1 st Ns

385 4487  Samlartallrikar 10 st, Kunglig Dansk

385 4109  Samlartallrikar 12 + 12, UE Gefle

385 4315  Samovar Mindre modell, Ryssland, 1800-tal, mässing

385 4625  Satsbord 3 del

385 4259  Schatull på ben, höjd: 64

385 4431  Schatullskåp 40-tal, mahogny, längd: 97, djup: 44, höjd: 140

385 4417  Sekretär med bokhylledel, Carl Malmsten, längd: 105, djup: 43, höjd: 214 (slitage)

385 4358  Sekretär Teak, String, längd: 70, djup: 30, höjd: 106

385 4585  Serveringsvagn mässing glas, Sv Tenn

385 4155  Serveringsvagn teak

385 4158  Serveringsvagn teak, 60-tal

385 4091  Servisdelar 8 del. Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

385 4274  Servisdelar fisk/skaldjur, Frankrike, ca 30 del

385 4263  Servisdelar Flytande Blå, ca 25 del

385 4156  Sideboard 60-tal, teak, längd: 180, djup: 42, höjd: 77

385 4414  Sideboard nutida, längd: 173, djup: 50, höjd: 84

385 4308  Sideboard svensk rokokostil, bemålad, längd: 101, djup: 54, höjd: 84

385 3083  Sidenbroderier 3st + 1st sidenmålning, kina

385 4238  Sigillstämplar 2st, 1800-tal,

385 4627  Sjöskumspipa Silverbeslag

385 5003  Skål orrefors, jan Johansson, höjd: 16 Dia. 31 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 3221  Skål stengods, Gudrun Meedom, Bing & Grøndahl, signerad Meedom

385 4649  Skål Tenn, GAB, Funkis

385 4539  Skål på fot silver, glasinsats, graverad, höjd: 30

385 4198  Skålar Ett par, Gallerporslin, med hänklar, längd: 24

385 4142  Skålar på fot 2 st. Orrefors, höjd: 17 + 8

385 3581  Skålfat Porslin, Copeland, 1800-tal, Dia. 32

385 4294  Skålfat Silver, GAB, 1931, längd: 42

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4535  Skänk Gustaviansk stil, bemålad, längd: 120, djup: 51, höjd: 87

385 4193  Skåp med skrivklaff, 1800-tal, bonad björk, intarsia, längd: 116, djup: 48, höjd: 217, (fanerskada)

S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4359  Skåp Tibetansk stil, längd: 86, djup: 40, höjd: 54

385 4211  Skeppsmodell  längd: 120, 30-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 3657  Skolbänk

385 4384  Skrin 1800-tal, Grönmålat

385 4125  Skrin 4 st. varav ett i tenn

385 4589  Skrivbord 1890-tal, ek, sk, 155x71, höjd: 134

385 3414  Skrivbord björk

385 4363  Skrivbord England, längd: 121, djup: 59, höjd: 80

385 4018  Skrivbord Jugend, ek med läderyta

385 4519  Skrivbord Mahogny, Klaffar, längd: 133, djup: 80, höjd: 76, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 4533  Skrivbord Sekelskifte, längd: 118, djup: 51, höjd: 74

385 4221  Skrivbord Sekelskifte, Valnöt, längd: 100, djup: 57, höjd: 75

385 4637  Skrivbordset Marmor, 7 del

385 4291  Skrivschatull

385 4536  Skuggfigurer 3 st, Indonesien

385 4282  Skulptur Elefant, Silver, längd: 30, höjd: 24

385 4049  Skulptur Keramik, "Pyramid, Anna Eilert, Rakubränd, höjd: 38

385 4051  Skulptur Keramik, Äpple, höjd: 17, Annika Wallenberg

385 4266  Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund, "Papegoja", höjd: 30

385 4304  Skulptur på sockel Otto Schmidt-Hofer, Flicka med rockring, höjd: 59, brons/marmor

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4408  Slagbord 1800-tal, djup: 104, djup: 34, höjd: 78

385 4400  Slagbord Furu, längd: 86, djup: 35, höjd: 76

385 4257  Soffa+ 1 par, Karmstolar Rokokostil

385 4426  Soffbord 50-tal, trä-tejp fanér

385 4163  Soffbord Folke olsson, teak, 1960-tal, längd: 77, djup: 56, höjd: 52

385 4232  Soffbord Hunters table, ek, längd: 152, höjd: 54

385 4381  Soffbord Hunters Table, längd: 148, djup: 42, höjd: 51

385 4623  Soffbord Mahogny

385 4119  Soffbord mahogny

385 4147  Soffbord med klaffar, 2 lådor, mahogny, höjd: 59

385 4165  Soffbord teak, dansk design, längd: 135

385 4166  Soffbord teak, längd: 160

385 4590  Soffgrupp Clubmodell, 1920-tal, 3 del, läder

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4402  Spegel  höjd: 208 nyprod)

385 4130  Spegel  höjd: 72

385 4392  Spegel + fotkonsol med stenskiva, 1890-tal, höjd: 230 + 26

385 4117  Spegel förgylld ram, 138x39

385 4008  Spegel förgylld, 49x56

385 4571  Spegel förgylld, gustaviansk. Stockholms Hallstämpel 177(8?), höjd: 100

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4391  Spegel gustaviansk stil, 1800-tal, oval, höjd: 130 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 4575  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 105

385 4405  Spegel H, 136, (nyprod)

385 4432  Spegel med konsol, 1920. tal, höjd: 180, sk

385 4445  Spegel Metall 67x67 (skador)

385 4503  Spegel Rektangulär, höjd: 98

385 4613  Spegel Rokokostil, förgylld, höjd: 105

385 4009  Spegel rokokostil, höjd: 112

385 4010  Spegel rokokostil, höjd: 118

385 4480  Spegel med konsol Empire, Kompletterad, höjd: 225, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 4346  Spegelhylla  längd: 82, höjd: 80, (Nyprod)

385 4420  Spegellampetter Ett par, Swedland design Nässjö, höjd: 44

385 4170  Speglar 1 par, Gustaviansk stil, 48x38

385 4552  Speldosa 1800-tal, valnöt, längd: 49, djup: 39, höjd: 20 + 11 st. metallskivor

385 4588  Stol 1890-tal

385 4099  Stol 1930-tal, DS, stålrör, (skada)

385 4475  Stol Barock, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

385 4586  Stol Orientalisk med läderdyna

385 4160  Stolar 1 par, David Blomberg, alm

385 4039  Stolar 1 par, Nyrokoko

385 4283  Stolar 1-par, sent 1800-tal

385 4651  Stolar 3 st, Vitmålade

385 4511  Stolar 4 st, barockstil

385 3410  Stolar 4 st, Chippendalestil

385 4429  Stolar 4 st, karl Johan-stil

385 3447  Stolar 4st, 1890-tal (ngt sliten klädsel)

385 4375  Stolar 4st, empirestil

385 4271  Stop Tenn, 1800-tal, höjd: 20

385 4484  Stormlykta Friemann & Wolf, "74", höjd: 26

385 4526  Stringhylla

385 4479  Stringhylla 3 hyllplan, (12 okt 1961)

385 4154  Stringhylla 4 st. hyllplan, vita gavlar

385 4642  Sybord Björk, längd: 64, djup: 37, höjd: 74

385 4534  Syltkruka Rörstrand, höjd: 24

385 4256  Taburett rokokostil

385 4351  Takarmatur  höjd: 46 (nyprod)

385 4563  Takarmatur 1920-tal

385 4522  Takarmatur 20-tal, höjd: 70

385 4545  Takarmatur 4 armad, 20-tal

385 4430  Takarmatur 50-tal, 2 kupor

385 4406  Takarmatur Korgmodell, höjd: 115, (nyprod)

385 3211  Takarmatur mässing/glas

385 4204  Takarmatur Mässing/prismor

385 4547  Takarmatur metall, 6-armad, dia 57

385 4134  Taklampa 30/40-tal, glas/järn, höjd: 40

385 4135  Taklampa Gul plåt, dia:35

385 4131  Taklampa Luxus, 60-tal, teak/glas

385 3045  Tandläkarbord m.ä., längd: 60, djup: 40, höjd: 85

385 4097  Tavelram Jugend, förgylld, 48x34

385 3356  Tavla Text från Koranen

385 4110  Tegods 12 del. C.T

385 4062  Tegods Rosenthal, Maria, 18 del

385 4286  Tekanna på Rechaud, Silver, England, höjd: inkl hänkel 38

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2005 16:00)

385 4546  Tekannor 3 st. Kina, sekelskifte

385 4114  Tekoppar + sockerskål, 5 del. Kunglig Dansk, Blå Blomst

385 4532  Telefon Kobra, (lagning)

385 4635  Tenn 3 del

385 4515  Tenn diverse, 9 del

385 4103  Tennstop 12 st. + tennfat 2+2+2

385 4367  Teservis 3 del+bricka, Tenn, 1931

385 4427  Tevagn 50-tal

385 3630  Tévagn mahogny., längd: 80

385 4240  Textil 3st

385 4360  Tidningställ+ pall med lådor, Tibetansk stil

385 3544  Tillbringare keramik Denby Ware, Denby England, art & crafts, ca 1910

385 4314  Tomtefiguriner Diverse m.ä

385 4029  Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 24

385 4030  Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 31

385 4027  Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 63

385 4350  Trädgårdsurnor Ett par, Järn, (nyprod), höjd: 26

385 3548  Träskålar 3 st, Gösta Israelsson, Finja Sverige, 1970-tal

385 4207  Träsnitt Japan, 35 x 24

385 4599  Trehjuling barnmodell

385 4598  Trumset 2 del. sk

385 3003  Tryck Signerat, Uno Vallman, 64 x 65

385 4639  Tubkikare M.Ä L 15

385 4250  Tupp Glaserad keramik, Kina, höjd: 25

385 4011  Uppläggningsfat 3 st. Rörstrand, Karin

385 4247  Urnor 1-par, Kina, höjd: 36

385 3109  Utragssoffa 1800-tal, vitmålad

385 4645  Våg M.ä

385 4058  Vägglampa Mässing, Sv Tenn 2484-2

385 4353  Vägglampetter Ett par, Järn, längd: 61, (nyprod)

385 4629  Väggljusstakar 1 par, Mässing

385 4189  Vägglystrar 1-par, sent 1800-tal

385 3492  Vägglystrar mässing/prismor, höjd: 35

385 4551  Väggpendyl 1800-tal, 105

385 4602  Väggpendyl 1890-tal

385 4572  Väggpendyl 1890-tal, höjd: 82

385 4549  Väggpendyl ek, höjd: 75

385 4433  Väggpendyl höjd: 72

385 4550  Väggpendyl sent 1800-tal, höjd: 92

385 4192  Väggskulptur (dds) Ture Jansson, brons, höjd: 33

385 4244  Väggur  höjd: 44

385 4007  Väggur förgyllt, höjd: 50 (skador)

385 3212  Väggur med belysning, keramik, Gitta Heske, Danmark, 1973 + 2 st vägghyllor

385 4140  Vas 1800-tal, WMF, höjd: 34

385 4203  Vas Bemålad, höjd: 20

385 4248  Vas Celadon, Kina, höjd: 34

385 4485  Vas Elis Bergh, höjd: 20

385 3270  Vas Konstglas, höjd: 20, (nagg)

385 4418  Vas Kosta Boda, höjd: 28

385 4050  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien, höjd: 34

385 4368  Vas Kosta, Vicke Lindstrand, höjd: 19

385 2412  Vas Kosta, Vicke Lindstrand, höjd: 30

385 4028  Vas Lisa Larson, STUDIO, Gustavsberg, höjd: 15

385 4280  Vas Orrefors, Hald, höjd: 17

385 4052  Vas Orrefors, Sign, Olle Alberius, höjd: 18

385 4616  Vas Pukeberg, höjd: 36

385 4113  Vas Rörstrand, Druva, höjd: 18

385 4298  Vas Tobo, triller, höjd: 17

385 4047  Vas UHW, + skålfat Berit Johansson

385 4465  Vas Vicke Lindstrand, höjd: 25 (fotnagg)

385 4650  Vas+ fat, keramik

385 4488  Vas+ Fat, Rörstrand

385 4066  Vaser 1 par, 1800-tal, höjd: 31

385 4249  Vaser 1-par, kina, höjd: 25

385 3451  Vaser 1-par, Kina, höjd: 37

385 4032  Vaser 2 st, Nittsjö + UE, höjd: 20/25

385 4176  Vevgrammofon Columbia, No120a

385 4275  Viktsats Mässing

385 3283  Vitrinskåp (Nyprod), längd: 80, djup: 42, höjd: 170

385 4227  Vitrinskåp mahogny, England, längd: 152, djup: 40, höjd: 195

385 4364  Vitrinskåp Mahogny, med belysning, längd: 75, djup: 36, höjd: 183

385 4541  Vitvinsglas 10 st

385 4239  Vykort c:a 500 st, Sverige 1:a hälft 1900-tal

385 4459  Vykort i album Tidigt 1900-tal, ca 200st

385 4044  Whiskyglas 8 st, Kristall

385 4079  Ytterfoder "björkstubbe", 1900 ca Gustavsberg ej stmpl, höjd: 24

385 4631  Ytterfoder 2 st

385 4199  Ytterfoder 2 st, Italien

385 4458  Ytterfoder 2 st. Liljekonvalj, Gustavsberg, höjd: 14