Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 november 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1292 7023  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Signerad. 1990, Sten. Bladets mått: 57x76 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:29)

1292 7012  Armbandsur Damur, Rolex Precision 18K, bruttovikt: 37,2g. Modelnr: 173J, manuell. Diameter: 17x13mm, mineralglas, viklås, med etui

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:51)

1292 7006  Armbandsur Herrur, 18k guld, bruttovikt: 66,3g. Omega Geneve, quartz. Diameter: 32mm, mesharmband, viklås. Längd: 22cm. Bredd: 16,6mm. Orginaletui

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:17)

1292 4161  Armbandsur Herrur, Omega Constellation Chronometer, 80-tal, quartz. Diameter: 36mm, datum, stål, viklås, batteribyte krävs

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:20)

1292 4160  Armbandsur Herrur, Zenith, 18k guld, Bruttovikt: 36,1g. Manuell. Diameter: 35mm, läderband, slitage på läderband.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:20)

1292 7022  Bokverk 3 band, Svenska Fåglar, 1924, Von Wright, helfranska band

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:41)

1292 7027  Collier med hänge 18k guld, vitguld. Vikt: 5,6g. Med briljant & baguettslipade diamanter, 12x0,05ct, 30x0,01ct, 4xca0,03ct. Längd: 48cm, diameter hänge: 13mm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:44)

1292 7035  Färgserigrafi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Med dedikation "Till Gullan från vännen Pierre", Signerad, ej numrerad. Motivet: 15x9

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:55)

1292 2002  Färgserigrafi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, daterad -72, Med dedikation "Till Gullan", 4/10. Motivet: 15x10,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:56)

1292 7005  Fat på fot Arabia, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Finland. Längd: 24,5, djup: 22 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:45)

1292 7010  Litografi Carl Fredrik Philip Meyer, O. 1862, Oscar IIs barn, Gustaf hertig av Värmland, Carl hertig av Västergötland, Oscar hertig av Gotland. Ej signerad. Motivet: 11x8,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:55)

1292 7017  Litografi Henri Matisse (1869-1954), "Poésis Antillaises". Signerad, numrerad 88/250, ej , bladets mått: 37,5x28 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:25)

1292 7025  Ljusstakar Ett par, senempire, Patinerad brons & mässing, dekor med akantusblad och lejontassar. Höjd: 21,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:30)

1292 6382  Oljemålning Henri-Georges Bréard (1873-1950), Frankrike. Signerad. Olja på duk, 45x36,5cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:31)

1292 7036  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. "Rönnar 1969". Signerad. Olja på duk, 19x21 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:37)

1292 7014  Oljemålning Sören Christian Bjulf (1890-1958), Danmark. Fiskmånglare, Köpenhamn. Signerad. Olja på duk, 75x96 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:29)

1292 7037  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. "Gråväder Segerstads malm, Signerad. Olja på duk, 31x54 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:31)

1292 7039  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. "Höst över Alvaret Mörbylånga". Signerad. Olja på pannå, 22x36 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:21)

1292 2001  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Alvaret, Öland, Signerad. Olja på pannå, 22x28 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:37)

1292 7040  Oljemålning Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. "Det vita seglet". Signerad, daterad -53. Olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:29)

1292 7011  Oljemålning Tora Vega Holmström (1880-1967), Sverige. "Höstbukett", monogramsignerad TVH. Olja på duk, 65x60 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:15)

1292 7007  Oljemålning Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Porträtt av kvinna, Mexiko, Signerad, daterad 1952. Olja på duk, 150x110

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:06)

1292 7013  Örhängen Ett par, 18k guld, vitguld. Vikt: 1,7g. Med briljantslipade diamanter, 2xca0,36ct, med etui.

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:07)

1292 7018  Piedestaler Ett par, nyrokoko, omkring 1900, mässing & onyx. Diameter: 60 cm. Höjd: 78 cm, Från Myrstedt & Stern Stockholm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:59)

1292 6437  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 6,2g. Storlek: 17¾, med briljant & baguetteslipade, 57x0,01ct, 4x0,03ct

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:27)

1292 7019  Skulptur John Lawlor (1820-1901), Irland. Irland, Art-Union of London, 1852, "Solitude", bikviporslin. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:59)

1292 7042  Skulptur Ninnan Santesson (1891-1969), Sverige. Brons, Huvud, Monogramsignerad NS, stensockel. Höjd: 14 inkl sockel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:46)

1292 7009  Teservis 16 delar, omkring 1900, Ryssland

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:12)