Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 december 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1507 5419  Äggkoppar 5 st + skål. 6 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 4,5-7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:44)

1507 5070  Akvarell Anders Andersson. Signerad. Akvarell, bildmått: 53x15cm, yttermått inklusive ram: 67x28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:53)

1507 5120  Akvarell Georg Pauli (1855-1935), Sverige. "Rättvik". Monogramsignerad. Akvarell, 17x25 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:12)

1507 5301  Ångmaskiner 2 st. Höjd: ca 23-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:22)

1507 5055  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 37 cm, slitage

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:37)

1507 5205  Arkivskåp 1960/70-tal, teak. Bredd: 57, djup: 40 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:58)

1507 5084  Armband 2 st, silver. Längd: 19cm, med gröna och blåa stenar, Bruttovikt: ca 15g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:11)

1507 5036  Armband & örhängen Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. Längd: 3-7cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:08)

1507 5364  Armbandsur 4 st, Swatch, i mapp

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:11)

1507 3187  Armbandsur Certina, DS Stella, datum, pärlemo. Diameter: 33 mm, längd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:46)

1507 5377  Armlänk 18k guld. Längd: 19. Vikt: 17 g

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:28)

1507 5296  Armring 14k guld. Med pärlor. Diameter: 5,3 cm, Bruttovikt: 12,5

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:39)

1507 4035  Assietter 5 st. Porslin, Acapulco, Ancienne Manufacture Imperiale et Royale Fondee en 1967, Made in Luxembourg. Diameter: 20.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:56)

1507 5280  Barbord + 4 stolar. Bredd: 80 cm, djup: 80 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:07)

1507 5199  Barskåp Teak. Bredd: 77, djup: 33 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:32)

1507 5005  Bestick Ns/Pärlemo, 24 delar, i etui

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:33)

1507 4026  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Erotiskt motiv. Signerad, blandteknik, bladets mått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:24)

1507 5414  Bokhylla längd: 184 cm, djup: 32 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:52)

1507 4200  Bokhylla mahogny, Svenska Möbelfabrikerna AB, längd. 130, djup: 27 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:43)

1507 4199  Bokhylleskåp Jugend, ek. Bredd: 110, djup: 35 cm, höjd: 169 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:41)

1507 5290  Bokstöd 2 st, Gatti, Italy, fajans. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:40)

1507 5263  Bokstöd ett par, Katter. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:25)

1507 5138  Bonader 2 st, Kina, 268x115-215x115 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:29)

1507 5341  Bord Björk, med rotting. Bredd: 67 cm, djup: 46 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:53)

1507 5198  Bord med tidningshylla, mahogny. Bredd: 61, djup: 33 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:46)

1507 5236  Bord Rokokostil. Diameter: 79 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:30)

1507 5372  Bordsben 4 delar, till elipsbord. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:49)

1507 4133  Bordsfotogenlampa höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:42)

1507 5363  Bordsgarnityr 3 delar, Ny Louis-Seize. Bordsur + ett par kandelabrar. Höjd: 33-35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:07)

1507 5227  Bordslampa glas / metall, Art Déco. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:58)

1507 5429  Bordslampa trä och mässing, Falkenbergsbelysning. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:51)

1507 5141  Bordslampor Ett par, Alabaster. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:52)

1507 5160  Bordslampor ett par, Flygsfors. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:16)

1507 5350  Bordslampor ett par, keramik. Höjd: med skärm 58 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:13)

1507 5159  Bordslampor ett par. "Le Dauphin, France", nutida. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:45)

1507 5453  Bordsplatå med spegelglas, Nyrokoko. Nysilver, diameter: 26. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:34)

1507 5386  Brännkorg på ställning, metall. Höjd: 35+ 35

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:46)

1507 5289  Brosch + örhängen, ett par, 18k guld. Med lila stenar, Bruttovikt: 12,7 g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:02)

1507 5294  Brosch 14k guld. Med pärla och gömma. Längd: 4,2 cm, Bruttovikt: 8,3 g.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:38)

1507 5291  Brosch 18k guld. Med hänge och sten. Längd: 4,5 cm, tot. Höjd: 6,5 cm, Bruttovikt: 20 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:22)

1507 5307  Brosch 18k guld. Med lila sten. Vikt: 2,5 g. Längd: 3,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:10)

1507 5286  Brosch 18k guld. Med pärlor. Stpl. 1878. Längd: 6 cm, vikt: 8,9 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:22)

1507 5306  Brosch 18k guld. Med turkos sten. Vikt: 3,4 g. Längd: 4 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 21:02)

1507 4492  Broscher 3 st. Sterlingsilver och emalj, Norge. Längd: 5,5- 7,5, Vikt: ca 25 g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:53)

1507 4384  Brudparsglas 1800-tal. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:52)

1507 5247  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 87 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:10)

1507 5144  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 43, djup: 33 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:36)

1507 5020  Byrå Rustik. Bredd: 90, djup: 39 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:49)

1507 5145  Byrå Senbarock-stil, mahogny. Bredd: 86. Djup: 46 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:14)

1507 5380  Cafébord med stenskiva, Gjutjärnsfot. Diameter: 60 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:34)

1507 5003  Coasters 1 par + 3 sy, nysilver. Diameter: 16-16,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:53)

1507 5335  Coasters ett par, nysilver. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:21)

1507 5274  Collier med granater. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:51)

1507 4493  Damarmbandsur 14k guld. Regi, armband i gulddoublé. Diameter: 2,5, bruttovikt: 18,8

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:57)

1507 5384  Dekorelement 2+ 1 st, Kottar, betong. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:14)

1507 5440  Dockskåp Lundby, med inredning. Bredd: 71 cm, djup: 26 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:21)

1507 5439  Dockskåp Lundby. Med inredning, Bredd: 70 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:20)

1507 5002  Dubbelkarotter 3 st, nysilver. Längd: 26-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:44)

1507 5361  Dukar 18 st. Längd: 160-240 cm, gröna

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:57)

1507 5373  Dukar 30 st, damast och handvävda, ca 120x120 - 150x150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:12)

1507 5371  Dukar 8 st, ca 350 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:12)

1507 5270  Emmafåtölj 1880-tal, med Josef Frank-tyg

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:49)

1507 5142  Emmafåtölj rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:24)

1507 5314  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 1939, söderkåkar. Bildmått: 20x24 cm, yttermått inklusive ram: 45x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:04)

1507 2110  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Slussen. Signerad, daterad 1950. Bildmått: 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 54x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:36)

1507 2111  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Södermotiv. Signerad, daterad 1941-1944. Bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 39x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:31)

1507 5163  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 27/125, Skeppsbron. Bildmått: 33x42 cm, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:43)

1507 5123  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 6/100, "Bellydance". Bildmått: 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:35)

1507 5114  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 87/250. Bildmått: 10x9, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:53)

1507 5302  Färglitografi 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerade, 400 upplaga, yttermått inklusive ram: 45x36 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:37)

1507 5165  Färglitografi 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941). Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 47x58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:22)

1507 5110  Färglitografi 2 st, Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 28/125-32/150, figurer, yttermått inklusive ram: 62x45-82x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:03)

1507 5058  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 158/225. Färglitografi, bildmått: 46x60cm, yttermått inklusive ram: 63x78cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:08)

1507 5218  Färglitografi Axel Salto (1889-1961), Danmark. Häst. Signerad, numrerad 110/260. Färglitografi, bildmått: 56x41 cm, yttermått inklusive ram: 71x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:09)

1507 5053  Färglitografi Bengt Nordenborg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 81/250, " den felande länken". Färglitografi, bildmått: 49x38cm, yttermått inklusive ram: 72x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:24)

1507 5075  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 269/280. Färglitografi, bildmått: 46x58cm, yttermått inklusive ram: 61x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:30)

1507 2030  Färglitografi Joakim Allgulander (f. 1965), Sverige. Färglitografi, bildmått: 42x60 cm, yttermått inklusive ram: 51x68 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:47)

1507 5304  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Konstnären". Signerad EA-upplaga. Bildmått: 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x76 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 21:00)

1507 4366  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Modell i ateljé. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 39x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x68 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:20)

1507 2022  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Tryckeriet Mourlot Paris. Signerad, numrerad 233/310. Bildmått: 46x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x79 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:13)

1507 5122  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 275/275. Färglitografi, bildmått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 43x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:57)

1507 5046  Färglitografi Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 50/150, daterad 1978, "kaktuslandskap". Färglitografi, bildmått: 60x85cm, yttermått inklusive ram: 83x107cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:20)

1507 5166  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, Bro. Färglitografi, bildmått: 43x81 cm, yttermått inklusive ram: 67x106 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:18)

1507 5048  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 38/90. Färglitografi, bildmått: 70x39cm, yttermått inklusive ram: 899x53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:46)

1507 5094  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 32x20cm, yttermått inklusive ram: 43x30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:49)

1507 5052  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 57x46cm, yttermått inklusive ram: 73x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:49)

1507 5042  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 21/125, daterad 89 cm, yttermått inklusive ram: 48x35cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:13)

1507 5154  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dans. Signerad, numrerad 318/375. Färglitografi. Bladets mått: 58x42 cm, yttermått inklusive ram: 77x60 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:10)

1507 2062  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 209/300. Färglitografi, bildmått: 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 59x78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:42)

1507 5050  Färglitografi Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 56x44cm, yttermått inklusive ram: 72x57cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:49)

1507 5051  Färglitografi Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 57x45cm, yttermått inklusive ram: 73x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:41)

1507 5108  Färglitografi Sven Gerdin, Sverige. Signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 7,5x11 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:05)

1507 2038  Färglitografi Yaacov Agam (f. 1928), Israel. Signerad, numrerad 61/100. Färglitografi, bildmått: 44x50 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

1507 5066  Färglitografier 2 st, Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 354/360 cm, yttermått inklusive ram: 28x22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:24)

1507 5113  Färglitografier 4 + 2 st, Anders Appelqvist (f. 1958), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, färglitografi, numrerad 290-upplaga, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:41)

1507 5127  Färglitografier 5 st, militära motiv. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 43x32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:12)

1507 5117  Fat + vas, 2 delar, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby. Höjd: 14. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:27)

1507 5248  Fåtölj + fotpall, Fårskinn, Conform

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:58)

1507 5195  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:29)

1507 4082  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Fårskinn, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:05)

1507 5178  Fåtöljer ett par, England

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:41)

1507 5177  Fåtöljer ett par. England

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:48)

1507 5131  Fiskservis 22 delar, Johnson & Brothers, "Fish". Längd: 14-40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:38)

1507 4524  Flöjt metall, England, i väska. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:48)

1507 5251  Flöjt metall, Noblet, Paris, i väska

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:46)

1507 5085  Förkläde Läder, "Scandinavian Home". Bredd: 63 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:19)

1507 4368  Förvaringskärl Trä. Orientaliskt. Diameter: 40, höjd: 38 cm

1507 5385  Fyrfat Järn. Diameter: 73 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:41)

1507 5167  Glasservisdelar 11 + 10 st, Kosta, "City". Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:16)

1507 4397  Glasservisdelar ca 80 delar. Höjd: 8,5-18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:19)

1507 5219  Glasservisdelar Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Reijmyre Glasbruk, 28 delar. Höjd: 7,5-32 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:16)

1507 5168  Glögglas 12 st, med tomte. Höjd: 6. 5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:11)

1507 5277  Golvlampa mässing, Randers. Höjd: 143 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:13)

1507 5068  Golvlampa Smide. Höjd: 156cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:03)

1507 5426  Golvljusstakar Ett par, nutida, "Pols Potten", metall. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:13)

1507 5175  Golvljusstake mässing. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:50)

1507 5191  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signerad, Flickorna från Avignon, från MOMA. Bildmått: 49x47 cm, yttermått inklusive ram: 63x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:08)

1507 5192  Grafiskt blad Efter Salvador Dali, ej signerad. Bildmått: 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 92x66 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:41)

1507 5368  Halskedja 18k guld. Med hänge, 3,1 g. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:11)

1507 5259  Hänge Silverkors, Tidigt 1900-tal, Pärla & stenar, 5x3,5 cm, Bruttovikt: ca 5 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:51)

1507 5230  Hörnskåp med vitrinöverdel, sengustaviansk stil. Höjd: 177 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:32)

1507 5212  Jordglob med belysning. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:29)

1507 5221  Kaffegods Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten, 9+ 3 delar

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:30)

1507 5172  Kaffekoppar 12 delar, England, "Victorian Violets"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:05)

1507 5045  Kaffeservisdelar ca 30 delar, Blå Blom, reliefdekor i underglasyrblått mot vit botten

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:20)

1507 5445  Kakelugnsband Jugend. Längd: 130+ 30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:02)

1507 5447  Kanna + ljusstake, Kosta Boda och Orrefors. Gunnel Sahlin & Anne Nilsson, Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:10)

1507 4021  Karaff Mats Jonasson, glas. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:08)

1507 5240  Karaffer 2 st. Höjd: 30-33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:13)

1507 4314  Karaffer ett par, glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:04)

1507 4150  Karmstol 1890-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:19)

1507 5266  Karmstolar ett par, Edsbyn

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:05)

1507 5267  Karmstolar ett par, Edsbyn

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:44)

1507 5395  Karmstolar ett par, Trädgård

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:59)

1507 5019  Karott med lock+ skål + fat, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Längd: 20-41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:01)

1507 5351  Keshan 297x200 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:19)

1507 5228  Klädhängare "Dekorativ", Skoglunds metallgjuteri, furu / mässing. Längd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:02)

1507 4520  Klarinett Hsinghai, i väska. Längd: 37 cm, bredd: ca 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:40)

1507 4292  Konstglas 3 delar, Kosta Boda. Höjd: 6-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:30)

1507 5444  Konstglas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:17)

1507 5171  Kuddar 3 st, Josef Frank-tyg: "Gröna Fåglar", 35x35 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:35)

1507 5011  Kuverttallrikar 8 st, Stelton, mässing, Danmark, diameter: 28,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:55)

1507 5030  Leksaker 5 delar, Brio. Längd: 15-26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:55)

1507 4170  Leksaker 5 delar, Trä, bland annat Brio. Längd: 6-60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:56)

1507 5158  Leksakshund 1930-tal, Alpha toys, England. Längd: 40 cm, höjd: 23-37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:44)

1507 5330  Linnedukar 13 st

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:52)

1507 5328  Linnedukar 16 st, l 320-350 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:18)

1507 5325  Linnedukar 17 st

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:28)

1507 5322  Linnedukar 24 st. Längd: ca 2-2,5 m

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:38)

1507 5323  Linnedukar 4 st, ca 4 meter

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:57)

1507 5329  Linnedukar 7 st dukar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:35)

1507 5346  Linneservetter 23 st, monogram. Längd: 63 cm, bredd: 62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:20)

1507 5348  Linneservetter 23 st. Längd: 55 cm, bredd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:11)

1507 5231  Litografi Björn Jonson (1903-1991), Sverige. Hus. Signerad, numrerad 42/310. Bildmått: 68x41 cm, yttermått inklusive ram: 90x60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:37)

1507 5264  Litografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 29/30. Bildmått: 123x243 cm, yttermått inklusive ram: 147x270 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:54)

1507 4431  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 194/225, bladets mått: 43x29 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:42)

1507 5422  Ljuskrona Empire-stol. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:53)

1507 4518  Ljuskrona med prismor. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:32)

1507 4198  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:39)

1507 5025  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:34)

1507 5222  Ljusstakar 2 par, mässing, 8-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:40)

1507 4004  Ljusstakar 2 st, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall. Svartlackerad metall samt koppar. Höjd: 24-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:40)

1507 4005  Ljusstakar 2 st, Svartlackerad metall och koppar respektive svart smide och glas. Höjd: 17-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:40)

1507 5207  Ljusstakar Ett par, silver, Göteborg, 1962. Höjd: 15,5 cm, bruttovikt: 210 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:41)

1507 5229  Ljusstake brons, patinerad, groda. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 21:00)

1507 4135  Ljusstake Trä och mässing, sju armar. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:43)

1507 5097  Mappar 6+ 1st, bland annat Nils von Dardel, kopia. Bredd: 43-44 cm, höjd: 55-59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:24)

1507 5381  Matbord Karl Andersson & Söner, Masurbjörk. Diameter: 135 cm. Höjd: 70 + 2iläggx45 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:42)

1507 5023  Matbord Rustikt. Bredd: 152, djup: 91 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:13)

1507 5112  Matsalsgrupp 5 delar, Carl Andersson & söner, diameter: 110, höjd: 73,2 ilägg a 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:57)

1507 5202  Matsalsgrupp 5 delar, Teak. Längd: 120, djup: 90 cm, höjd: 72 + 1 iläggx49 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:27)

1507 5037  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, Bordet. Diameter: 110 cm, Två iläggsskivor à 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:43)

1507 5235  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 9 delar. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 75 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:35)

1507 5233  Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 112 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:05)

1507 4393  Matservis Gustavsberg, "Facklan", ca 40 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:07)

1507 4252  Matservisdelar 29 delar, Shelton, Plymouth

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:52)

1507 4274  Matservisdelar 35 delar, Lutzen, Luneville, bland annat terriner

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:36)

1507 4409  Matservisdelar Gustavsberg, "Vadstena", ca 40 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:41)

1507 4302  Matservisdelar Hackefors, ca 45 del

1507 4466  Matservisdelar Rörstrand, 1800-tal, 24 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:33)

1507 5001  Matservisdelar Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, 32 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:01)

1507 5374  Matskrin 1700-/1800-tal. Längd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:40)

1507 5418  Matta Kina, 275x365 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:12)

1507 5204  Matta Orientalisk, 166x200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:23)

1507 5185  Matta orientalisk, Antik, 258x350 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:03)

1507 5069  Matta Orientalisk, Galleri 300x85cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:45)

1507 5206  Matta Orientalisk, Kashghai, lejon, 150x272 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:37)

1507 4073  Matta orientalisk, Nain, 114x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:09)

1507 5245  Minkpäls Saga Mink. Storlek: 40 / 42 cm. Längd: 117 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:52)

1507 5464  Minnesmedaljer silver, 12 + 1 st "Konungaätten Bernadotte" med etui och schatull, 29x24 cm, Bruttovikt: ca 420 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:11)

1507 5063  Modellbåtar 6 st. Längd: 18-25cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:52)

1507 4001  Modellflygplan 26 st modeller i originalaskar. 25 st Airfix + 1 st Tarangus + 1 st Academic

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:55)

1507 5285  Modellskepp "Ligur", i monter. Längd: 85 cm, djup: 25 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:32)

1507 5287  Modelltåg 3 delar. Lok med vagn + tågvagn. Längd: ca 17-28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:26)

1507 5281  Mormorsur 14k guld. Diameter: 2,8 cm, Bruttovikt: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:40)

1507 5378  Mormorsur 14k guld. Diameter: 3,2 cm, Bruttovikt: 30. 2

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:35)

1507 5279  Mormorsur 14k guld. Diameter: 3,3 cm, Bruttovikt: 31,4 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:39)

1507 4506  Mugg silver. Höjd: 9. Vikt: 115 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:02)

1507 5197  Nattygsbord Teak. Bredd: 47, djup: 33 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:59)

1507 5261  Oljemålning A Öhman, kust. Signerad, daterad 1916. Olja på duk, 52x83 cm, yttermått inklusive ram: 63x95 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:18)

1507 4284  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Marin. Signerad. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:04)

1507 5040  Oljemålning Bo Örn (f. 1949), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 29x39cm, yttermått inklusive ram: 36x46cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:16)

1507 5147  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

1507 4176  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 70x65 cm, yttermått inklusive ram: 100x85 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:03)

1507 4027  Oljemålning Conny Ahlgren, "Kvarglömd". Signerad, daterad -00. Olja på pannå, 25x22 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:26)

1507 4281  Oljemålning Einar From, Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 23x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:56)

1507 5405  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, daterad -17. Mansporträtt. Olja på duk, 83x71 cm, yttermått inklusive ram: 108x97 cm

1507 5143  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsignerad, kust. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:27)

1507 5151  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, kustlandskap. Olja på duk, 64x80 cm, yttermått inklusive ram: 78x94 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:49)

1507 5148  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, Skogsäng, Sollenkroka. Olja på duk, 65x91 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:10)

1507 5105  Oljemålning Götrik Örtenholm (1913-2005), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Riddarholmen och Gamla Stan. Signerad, daterad 1944. Olja på pannå, 61x82 cm, yttermått inklusive ram: 81x102 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:38)

1507 5310  Oljemålning Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 33x30 cm, yttermått inklusive ram: 53x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:16)

1507 5149  Oljemålning Harald Garmland (1904-1985), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:31)

1507 4494  Oljemålning Jan Andersson (f. 1955), Sverige. Signerad, daterad 97. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 105x86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:06)

1507 5357  Oljemålning Johan Widén (f. 1955), "Djinn", Signerad a tergo. Olja på kopparplåt, 29x27 cm, yttermått inklusive ram: 31x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:21)

1507 5162  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad -48, Tranor. Olja på duk, 60x75 cm, yttermått inklusive ram: 77x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:18)

1507 5239  Oljemålning Jörgen Waring (f. 1938), Danmark. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:30)

1507 5424  Oljemålning Kopia efter Rembrandt, "Kökspigan". Signerad. Olja på duk, 78x63 cm, yttermått inklusive ram: 94x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2022 09:41)

1507 5457  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 52x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:54)

1507 3048  Oljemålning Lars Johansson. Signerad, daterad 1977, "palettens ansikte". Olja på duk, 74x92, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:55)

1507 5410  Oljemålning Lars Kåge (1915-1998), Sverige. "Nice, Baie des Anges". Signerad. Olja på duk, 90x73 cm, yttermått inklusive ram: 93x76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:07)

1507 5059  Oljemålning Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 77x53cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:14)

1507 5080  Oljemålning Marko. Signerad. Olja på pannå, 40x31cm, yttermått inklusive ram: 54x46cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:28)

1507 5006  Oljemålning Mauritz Drougge (1874-1949), Sverige. Fågel över stormigt hav. Signerad. Olja på duk, 58x160 cm, yttermått inklusive ram: 64x167 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:55)

1507 5096  Oljemålning MünchnerGruss. Signerad. Olja på duk, stilleben, 26x20cm, yttermått inklusive ram: 40x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:13)

1507 5234  Oljemålning Oidentifierad konstnär, fjällmotiv från Dundret, osignerad. Olja på duk, 60x73, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:03)

1507 5358  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Ung Flicka, Monogramsignatur KBF. Olja på duk 51x39, yttermått inklusive ram: 56x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:09)

1507 5260  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, "Conway Castle", ej signerad. Olja på pannå, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 21:07)

1507 5250  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, oramad. Olja på duk, 55x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:39)

1507 4088  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, vintermotiv med domherrar. Olja på duk, 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:47)

1507 5334  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

1507 5146  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mälarvarvet. Signerad, daterad Kåre -83. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:21)

1507 5140  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hoad, 1946, stilleben. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:26)

1507 4287  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sommarmotiv. Olja på pannå, 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:10)

1507 5150  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Smedja. Signerad Grundström. Olja på duk, 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 67x79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:51)

1507 5014  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Utsikt mot skeppsbron. Ej signerad. Olja på pannå, oramad, 46x42 cm

1507 5401  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Hångel". Signerad. Olja på duk, 41x50 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:10)

1507 5416  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Popplar. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:14)

1507 5124  Oljemålning Waldemar Berg, Mor & barn. Signerad. Olja på pannå, 76x55 cm, yttermått inklusive ram: 92x70 cm

1507 5462  Oljemålningar 2 st, Annika Jauhola, Monogramsignerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 50x42-60x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:53)

1507 5458  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, New York. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x45-57x68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:55)

1507 5077  Oljemålningar 2 st, Uno Hubert Karlsson. Signerade. Olja på duk, 60x30cm, yttermått inklusive ram: 72x42cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:10)

1507 4216  Örhängen 1 par med granater och pärlor. Diameter: 1,8

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:09)

1507 5271  Pall Nyrokoko, med Josef Frank-tyg. Höjd: ca 68 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:19)

1507 4015  Parti silver 6 delar, bland annat sockerskål, silver. Längd: 12 cm. Vikt: ca 250 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:51)

1507 5343  Pianopall längd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:31)

1507 5157  Piedestal höjd: 92 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:38)

1507 5196  Piedestal med stenskiva. Höjd: 46 cm

1507 5213  Piedestaler 2 st. Höjd: 91 cm

1507 5082  Portfölj Loewe. Portfölj i läder. Invändigt fyra fack varav en dragkedsförsedd, nyckel medföljer. Märkt "LOEWE MADRID". Bredd: 42 cm. Djup: ca 5 cm. Höjd: ca 32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:42)

1507 4080  Ram empirestil, Danmark, omkring 1900, ramens innermått: 58x57 cm, yttermått inklusive ram: 71x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:33)

1507 5308  Ring 14k guld. Med citrin, Bruttovikt: 8,9 g. Storlek: 16,3

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:47)

1507 5119  Ring 18k guld, vitguld, med 4 st oäkta stenar. Vikt: 3,5g brutto, ringmått: 14

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:38)

1507 5299  Ring 18k guld. Med diamanter 0,30 ct. Vikt: 8 g. Storlek: 18,5

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:56)

1507 5305  Ring 18k guld. Med diamanter 0,30 ct. Vikt: 8,3 g. Storlek: 18,5

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:25)

1507 5283  Ring 18k guld. Med smådiamanter och safirer, Bruttovikt: 3,2 g. Stl: 19,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:02)

1507 4155  Röllakan signerad GS, 200x300 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:22)

1507 5200  Rullbord längd: 80 cm, djup: 48 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:03)

1507 5433  Salongsbord Pelarfot, rot, diameter: 80, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:40)

1507 3131  Salongsgrupp 7 delar, björk, 1920-tal, Bellman. Diameter: 79, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:34)

1507 4019  Såsskål + fat, keramik, Rörstrand Svenska Slott. Längd: 20-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:59)

1507 5137  Satsbord 2 delar, Orientaliskt. Höjd: 63-66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:12)

1507 3129  Sekretär Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 107. Djup: 48 cm. Höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:29)

1507 3224  Serveringsvagn intarsia. Längd: 75, djup: 41 + 2x17, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:28)

1507 5024  Serveringsvagn mahogny, trissor. Längd: 84, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:47)

1507 5356  Servetter 12 st + duk, monogram SA

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:41)

1507 5339  Servetter 49 st. Längd: 49x50 cm

1507 5355  Servetter 50 st, meanderbård. Längd: 47x48 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:53)

1507 5337  Servetter linne, 53 st. Längd: 50-80 cm, höjd: 47-66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:57)

1507 4123  Servisdelar 36 delar, Ostindia, Rörstrand. Bland annat buljongkoppar och kaffekoppar. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:58)

1507 5216  Servisdelar Bing & Grøndahl, Måsen, ca 50 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:49)

1507 4225  Servisdelar Gefle, Tibet, 17 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:25)

1507 4332  Servisdelar Gustavsberg, 25 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:24)

1507 5103  Servisdelar Johnson&Bros, England. Ca 20 delar. Diameter: 16-22 cm

1507 5170  Shaker 1930-/40-tal, nysilver. Höjd: 23 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:01)

1507 5183  Sideboard England, Idegran. Längd: 110, djup: 41 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:34)

1507 5232  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 185, djup: 44 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:37)

1507 5021  Sideboard Rustikt, glasskiva. Längd: 140, djup: 40 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:25)

1507 5226  Sideboard Teak. Längd: 175, djup: 43 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:39)

1507 5004  Silver diverse 5 delar, bland annat ströare. Höjd: 2-17 cm. Vikt: 390 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:26)

1507 4289  Skål + vas, Orrefors. Diameter: 28, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:27)

1507 5130  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 14 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:03)

1507 5452  Skål Kina, diameter: 20, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:06)

1507 4291  Skål Kosta, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Diameter: 31, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:29)

1507 5057  Skål och svepaskar, 5 delar. Höjd: 7-28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:36)

1507 4390  Skål porslin, von Schierholz. Diameter: ca 22 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:01)

1507 5450  Skål Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Glaserad, diameter: 7, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:31)

1507 5455  Skål på fot + Assietter, 1 + 7 delar, omkring 1900, Kristall, diameter: 20, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:59)

1507 5427  Skål på fot Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Diameter: 29, höjd: 30 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:59)

1507 4410  Skålar + ljusstakar med mera, 5 delar, Gefle, Percy. Längd: 13-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:47)

1507 4361  Skålar 2 st + vas, Gustavsberg, Carrara. Diameter: 12-15, höjd: 6-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:07)

1507 4341  Skålar 2 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 12x23 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:46)

1507 4345  Skålar 3 st, Bertil Vallien och Ulrica Hydman-Vallien. Diameter: 11-17 cm. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:42)

1507 5026  Skålar 3 st, Kina, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:06)

1507 4342  Skålar 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 13 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:38)

1507 5034  Skålar 4 st. Pyro, Gustavsberg. Diameter: 16-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:40)

1507 5182  Skänk England, Idegran. Bredd: 76. Djup: 29 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:07)

1507 5428  Skåp Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 98 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:13)

1507 5430  Skåp Tidigt 1900-tal, björk. Bredd: 60 cm, djup: 44 cm, höjd: 154 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:01)

1507 5278  Skjortknappar ett par, 18k guld. Bruttovikt: 2,8 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:19)

1507 5411  Skrivbord Engelsk stil. Bredd: 107 cm. Djup: 59 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:34)

1507 5184  Skrivbord England, med läderskiva. Bredd: 152 cm. Djup: 92 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:39)

1507 5032  Skrivbord Längd: 121 cm. Djup: 61 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:15)

1507 5181  Skrivbordsstol England

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:07)

1507 5436  Skrivställ Nyrokoko, metall. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:34)

1507 5016  Skulptur Anette Edmark, Hästhuvud, keramik. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:15)

1507 5062  Skulptur Eskimo Art, fågel. Längd: 23cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:59)

1507 5292  Skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Båt på sockel. Längd: 30 inkl sockel, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:11)

1507 5254  Skulptur lejon, Alabaster. Längd: 22 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:02)

1507 5288  Skulptur Royal Copenhagen, Uttrar. Längd: 22 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:13)

1507 5067  Skulptur segelbåt, silver. Höjd: 9cm, bruttovikt: 55 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:03)

1507 5064  Skulpturer 2 st, Japan. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:46)

1507 5298  Skulpturer 2 st, Per Nilsson-Öst, trä. Höjd: 28-49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:59)

1507 5208  Skylt "Waggonfabriken, Arlöf 1916", 18x32 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:42)

1507 5413  Soffa design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: ca 190

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:27)

1507 3485  Soffa Eilersen, 3-sits. Längd: 245 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:38)

1507 5249  Soffa Howardmodell. Längd: 225 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:59)

1507 5268  Soffa senbarockstil. Längd: 135 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:33)

1507 5179  Soffbord Butlers tray. Bredd: 74 cm. Djup: 34 cm+ 2x12 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:54)

1507 5129  Soffbord Carl Cederholm (f. 1909), Sverige. Stil & Form, 1940-tal. Bord med utdragbara skivor, underliggande svart skiva. Etikettmärkt, Bredd: 130 cm. Djup: 53 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:18)

1507 5320  Solur sten, 29x29 cm. Höjd: 16 cm

1507 5106  Spegel 1920-tal, 87x35 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:46)

1507 5276  Spegel 96x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:38)

1507 5332  Spegel empirestil, 67x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:08)

1507 5431  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 37x16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:31)

1507 5099  Spegel Gustaviansk stil, 68x45cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:24)

1507 4403  Spegel Norge, omkring sekelskiftet 1900,69x35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:27)

1507 5028  Spegel Nyrokoko, 64x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:30)

1507 4437  Spegel omkring sekelskiftet 1900, ca 132x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:54)

1507 5125  Spegel oval, 62x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:18)

1507 5331  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil, 37x21 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:08)

1507 5397  Speglar ett par, Ek, Fröseke, 60x49 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:05)

1507 5100  Spelbord mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:42)

1507 5022  Stol omkring 1800, provinsarbete, bemålad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:18)

1507 4162  Stolar 1 par + taburett, Björk

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:30)

1507 5269  Stolar 3 st, Barockstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:08)

1507 5275  Stolar 3 st, senbarockstil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:45)

1507 5111  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:08)

1507 5338  Stolar 4 st, Senempire, mahogny

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:44)

1507 5412  Stolar 4 st. Gustavianska, udda modeller, renoveringsobjekt

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:40)

1507 5265  Stolar 6 st, Gärsnäs

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:52)

1507 5155  Stolar 6 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:53)

1507 5217  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:03)

1507 4172  Syltkrukor 5 st. Höjd: 10-24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:05)

1507 5366  Taburett 1800-tal, trätrissor, läderklädd sits, 51x46 cm. Höjd: ca 47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:35)

1507 4056  Takarmatur "Moser pendel 250", Louis Poulsen, Design: Anu Moser. Längd: 24 cm, djup: 24 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:25)

1507 5210  Takarmatur Glas. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:18)

1507 5126  Takarmatur Iittala, för värmeljus, metall / glas. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:05)

1507 5403  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:20)

1507 5399  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:23)

1507 5211  Takarmatur med prismor. Höjd: 40. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:14)

1507 5209  Takarmatur med prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:06)

1507 5224  Takarmatur Uno Östen Kristiansson, Ägget, LUXUS. Höjd: 33

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:09)

1507 5017  Tallrik Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. No 1 Christmas art 1981,24x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:53)

1507 5116  Tallrikar + skål, 3 + 1 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Diameter: 16,5-24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:36)

1507 4182  Tallrikar 12 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter. Diameter: 24

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:12)

1507 5152  Tallrikar Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal, "Aladin". Diameter: 16,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:11)

1507 5065  Tavlor 2 st, Japan, yttermått inklusive ram: 28x25cm

1507 5223  Tekoppar 6 del med fat, Fontana, Gefle

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:16)

1507 5010  Tenntallrikar 6 st, Firma Svenskt Tenn, diameter: 21,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:10)

1507 5446  Textil Guldbrokad, ca 350x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:35)

1507 5180  Tidningsbord England. Bredd: 50 cm. Djup: 24 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:29)

1507 4126  Tidningsbord ett par, rotting och glas. Bredd: 47, djup: 31 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:21)

1507 5214  Tidningsställ Rotting. Höjd: 8. Längd: 47 cm

1507 5393  Trädgårdsbord Grönmålat. Diameter: 120 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:19)

1507 5394  Trädgårdsbord metall och trä. Bredd: 88 cm, djup: 40 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:38)

1507 5319  Trädgårdsskulptur betong. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:03)

1507 5318  Trädgårdssoffa gavlar i gjutmetall, målade träribbor. Längd: 161 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:28)

1507 5317  Trädgårdssoffa längd: 130 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:34)

1507 5432  Trädgårdssoffa trä och metall. Längd: 114 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 21:03)

1507 5392  Trädgårdsstolar 3 st, vita

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:55)

1507 5396  Trädgårdsstolar ett par, vita

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:41)

1507 5387  Trädgårdsurna Betong. Höjd: 45 cm, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:31)

1507 5389  Trädgårdsurnor ett par, med Lejonmaskaroner. Diameter: 55 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:21)

1507 4119  Trädgårdsurnor Ett par, omkring 1900, järn. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:34)

1507 5015  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholms slott. Signerad, numrerad pt, daterad -71, bladets mått: 23x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:16)

1507 5443  Uppläggningsfat 4 st, Gustavsberg, design: Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:05)

1507 5061  Urna Kina. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:20)

1507 4146  Väggarmatur Fog & Mørup, Danmark. "Tulip". För två ljuspunkter. 1900-talet mitt. Stomme av mässing, saknar kupor. Höjd: 27 cm

1507 5056  Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:06)

1507 5408  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 50 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:07)

1507 5365  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:14)

1507 4143  Väggrelief Klase Jr, Klas-Göran Klaesson (f. 1945), Sverige. Höganäs 1983. Signerad. Keramik, yttermått inklusive ram: 46x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:19)

1507 5449  Vas + skål, glas, Kosta Boda. Höjd: 6 - 9

1507 5353  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:16)

1507 5244  Vas Bo Fajans. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:15)

1507 4127  Vas glas och mässing, omkring 1900. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:23)

1507 4359  Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 20, höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:05)

1507 4092  Vas Jaakko Niemi, Nuutajärvi Notsjö. Diameter: 17,5, höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:09)

1507 5293  Vas Lergods, Faenza. Höjd: 32 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:54)

1507 5437  Vas med hänklar, iriserande glas, Alfredo Rossi, Murano. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:32)

1507 5359  Vas porslin, 1800-tal. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:39)

1507 3457  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans, dekor med blad. Höjd: 29 cm

1507 5029  Vaser 2 st, Sten, snarlika. Höjd: 22 cm

1507 5035  Vaser 4 st. Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:57)

1507 3498  Vaser ett par + ljusstake, 3 delar, flintgods. Längd: 9-11 cm, höjd: 11-16 cm

1507 3137  Vaser ett par, porslin. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:49)

1507 5379  Vigselringar 2 st. 18k guld. Vikt: 5,1, Stl: 19,2

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:51)

1507 4348  Vinglas 5 st vinglas + 6 st starkvinsglas. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:47)

1507 5007  Vitrinskåp nutida. Bredd: 120, djup: 53 cm, höjd: 216 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:09)

1507 5101  Vykort 2 album+ låda, ca 800 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:40)

1507 5176  Ytterfoder + fat + askhållare, 3 delar, mässing, orientaliskt. Längd: 6-29. Diameter: 17 cm, höjd: 6-20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 20:25)

1507 5257  Ytterfoder 2 st, Carrara, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 11,5-13,5 cm, diameter: 15-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 18:31)

1507 4093  Ytterfoder 5 st, Liljekonvalj, Krokus & Suvi, Gustavsberg & Arabia. Höjd: 14-16. Diameter: 16-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 december 2022 19:26)

1507 5220  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 26, höjd: 13 cm (storlek 1)