Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 1 juli 2002 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

160 4003  Akvarell Ellen Jolin, 1914, Ekor, 17 x 35

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4005  Ampel  alabaster

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4022  Ampel Alabaster, Dia 58

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4032  Bestickuppsättning Silver, 60 del

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4030  Biblioteksbord Barockstil, 1800-tal, L240

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4037  Bokhylla Karl Johan stil, Mahogny, L120 D36 H155

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4036  Bokhylla Karl Johan stil, Mahogny, L120 D36 H155

160 4015  Bordslampa cloissonné

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4020  Brickbord nyrokoko,

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4027  Byrå Valnöt, 1800-tal, L86 D45 H98

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4010  Byrå Valnöt, 1800-tal, L88 D44 H103

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 2019  Eldhundar Ett par, järn

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4026  Fällbord 1800-tal, H72

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4021  Gräddkanna silver, 1843, CN, H12,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 2002  Kaffekanna Silver, I.H.Lampa, Stockholm, 1822

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4014  Kandelabrar Ett par, 1890-tal, mässing, H44

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4034  Karmstolar 1 par, Karl Johan-stil, Mahogny

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4013  Kista  1800-tal, På senare benställning, H63

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4024  Lejaur H60

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 2031  Litografi Roland Svensson 102/350 20x24

160 4008  Matta orientalisk, 293x203

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4018  Oljemålning 1800-tal, Blomsterstilleben, 40 x 33, (sk)

160 4016  Oljemålning 1800-tal, Lutaspelande man, Bär sign, 46 x 33

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4017  Oljemålning 1800-tal, Marknad, 22 x 32, (sk)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4011  Oljemålning 1800-tal, Vid grinden, 34 x 28

160 8041  Oljemålning antik 70x46

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4025  Oljemålning  Juliuz Stabiak, 55x84

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4004  Oljemålning  Vilhelm Holmgren, Porträtt av sonen Leo, 1922, 54 x 37

160 2018  Salongsbord 1800-tal, senare skiva, H75

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4040  Salongsbord med intarsia, H76

160 4023  Sekretär 1800-tal, L124 D52 H125

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4002  Sekretär Tidigt 1800-tal, alm, l77 D40 H96

160 2010  Skåp Allmoge, Anno 1806, L92 D48 H210

160 4039  Skrivbord Mahogny, Karl Johan stil, L136 D71 H78

160 4009  Skrivbyrå Karl Johan, L109 D45 H106

160 4033  Soffa Karl Johan-stil, Mahogny

160 4019  Spegel Empir, mahogny,H88

160 4031  Spelbord med intarsia

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4007  Stol 1700-tal

160 4035  Stolar 4 st, Karl Johan stil, Mahogny

160 4006  Sybord Nyrokoko, Mahogny, H76

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 juli 2002 18:00)

160 4038  Taburetter ! par, Karl Johan stil, Mahogny

160 4029  Tekanna Silver, Frankrike