Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 18 april 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

407 9182  Akvarell "Teaterskiss" signerad Anatol Petritsky 30x20

Hammered for 29.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9183  Akvarell "Teaterskiss" signerad Anatol Petritsky, 30x20

407 9043  Akvarell F. Forslund, 1976, 59x44, landskap, 59x45

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 8032  Akvarell Flavet, Blomsterstilleben, 60 x 40

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9025  Akvarell Galina Davydtchenko, 2002, 37x27

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9355  Akvarell Japan, sign 28x46

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9441  Akvareller 10st, F.Lindström

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9290  Akvareller 2 st, Sjöqvist, Stockholmsmotiv, 13 x 16

407 9094  Akvareller 2st, Lindström, "Stockholmsmotiv" 20x18

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 8006  Akvareller 3 st, G Bergman, segelbåtar

407 9444  Akvareller 3st, F.Lindström

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9473  Album med gamla vykort

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9590  Ampel Jugend koppar alabaster, H

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9363  Ampel Jugend, glas/koppar

407 8222  Ampel Karl Johan-stil, dia 53

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9197  Ampel prismor, höjd: 35

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 8099  Amplar 1 par Karl Johan-stil, dia 38

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 8009  Argenta 4 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9397  Assietter 6 st, Blå eld

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9243  Bägare silver, London., höjd: 8

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9184  Bajonetter 2 st

407 9030  Balalajka+ Mandolin

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9263  Bålskål svea Gustafsberg, höjd: 18

407 9005  Basfiol  höjd: 120

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9331  Båtmodell segelbåt, längd: 90

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9103  Bestickuppsättning N.S, Italien

407 9134  Bläckställ Ns, Wmf, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 8042  Blandteknik Erik Heinerts, Flicka, 45 x 37

407 8404  Blandteknik Iwar Donnér (1884-1964), Sverige, "Indiska dansaren Nyota Inioka" 26x20

407 8037  Blandteknik Våren, P.Zetterman, -69, 75 x 105

407 9017  Blandteknik Vello Väärtnöu, 1990, 60x90

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9016  Blandteknik Vello Väärtnöu, 1990, 60x90

407 9567  Blyerts  Hilding Linnqvist, oramad. "Aktstudie" 44x28 (fuktfläckar + mindre skador)

407 9053  Böcker 2st, Kyrkolag + Samling av Kungliga brev, 1700-tal

407 9485  Böcker och skrifter 17-1800tal, bla. Hof-calender

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9049  Bojan Kina, 1700-tal

407 9467  Bok Carl Larsson "Andras barn"

407 9144  Bokstöd 1 par, 1930-tal,

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9306  Bokstöd 1 par, gjutjärn, skeppsmotiv

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 8412  Bonad Sällskap, 123 x 190

407 8688  Bordsfotogen

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9589  Bordslampa 1960-tal, plast

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9076  Bordslampa Kina

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9212  Bordslampa Sekelskifte

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 8152  Bordslampa statyett

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9213  Bordslampa Sv Tenn, B 8456

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9579  Bordslampfot Kina, fajans

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9494  Bordslampor 1 par, Jugendstil, mässing, höjd: 43

407 9493  Bordslampor mässing 1 par, höjd: 40

407 9282  Bordslyster  höjd: 36

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 4513  Bordsspegel gjutjärn, höjd: 82

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)

407 9018  Bordsur Junghans Meister, höjd: 20

407 9478  Bordsur + Bläckställ, mässing

407 9205  Bricka med papegojor, längd: 54

407 9119  Brickbord 60-tal, teak, signerat

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9594  Broderad duk Orientalisk, 80x100

407 9063  Broderi 1800-tal, 17x26

407 9600  Byrå 1800-tal, björk, längd: 88, djup: 44, höjd: 83 (fanérskador)

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9514  Byrå 1890-tal, 108x55x83

407 9223  Byrå 1900 ca, bemålad, 85x48x95

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9568  Byrå Gust.stil, stenskiva, längd: 62, djup: 34, höjd: 68

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9457  Byst Nobelius, "Kvinna", höjd: 34 , gips (fotnagg)

407 9395  Ca 20 del, reijmyre, 2 storlekar ca 20 del, Reijmyre, 2 storlekar

407 9539  Chiffonjé 1890-tal, längd: 105, djup: 50, höjd: 134

407 9125  Chiffonjé sent 1800-tal, valnöt, längd: 99, djup: 51, höjd: 137 (sprickor i skrivklaff)

Hammered for 4.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9458  Clubfåtöljer 2st snarlika, 20-tal, läder (slitage)

407 9064  Coasters 1-par, pläter

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9294  Coasters Ett par, pläter, Dia11

407 8722  Dalahästar 4st, 50-tal

407 9172  Dockor 2 st+ diverse kläder

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9557  Dörrar 1 par, allmoge, höjd: 102

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9032  Dragspel MM special

407 9512  Droppur

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9560  Emaljskylt "Dagens Nyheter 37x13, 5 (skador vid skruvhålen)

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9533  Emmafåtölj nyrokoko, (skadat ben)

407 9598  Emmor 1-par, 1800-tal

407 9605  Etagebord björk, 1800-tal, höjd: 71

407 9604  Etagebord furu, 1800-tal, höjd: 71

407 9491  Étagère Hörn, höjd: 124

407 9380  Etsning efter Rembrandt, 11, 3 x 8, 3

407 8693  Etsning  Jorgo Krallis, Akvarellerad, 96/120, 38x49

407 8700  Etsning  Salvador Dalí, 115/300, 52x43

407 5140  Etsningar 2 st, Fleming & Natt och Dag, ca 25 x 16

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)

407 9403  Etsningar + gravyrer, diverse lösa blad

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9384  Färgetsning  Ernst Fuchs, "Flora Okuli" 24x17

407 8045  Färgetsning  Siri Rathsman, Komposition, 12 x 18

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 8712  Färglitografi 3 x G Steffe, 17/250, 56X45 CA

407 9527  Färglitografi  Bernard Buffet, Torero, 62/150, 68x48

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9152  Färglitografi  Gösta Linderholm, "Den blå cykeln" 56/225, 28x20

407 9117  Färglitografi  Henrik allert, 65/225, 24x29

407 9583  Färglitografi  Mona Huss Walin, 152/360, 44x55

407 8097  Färglitografi  Paolo Carosone, EA "Senza Titolo" 36x39

407 9024  Färglitografi Sign, 19/295, 33x23

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9132  Färglitografi  Thage Nordholm, 289/360, 47x58

407 9128  Färglitografi  Thage, Nordholm, 242/270, 30x46

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9011  Färglitografier 1 par, 34x45 japan

407 9088  Färglitografier  2st, Nils Stenqvist, 'Fossiler' 119+123/330, 26x35

407 9551  Färglitografier  2st, Peter Dahl, 43x30 + 43x60 ur Fredmans epistlar

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 8606  Fat 2st, Kina

407 8705  Fat  Gunnar Nylund, längd: 35

407 9203  Fat Kosta,Ulrica Hydman-Vallien, Dia. 32

407 9308  Fat på fot 1800-tal, Ns, höjd: 15

407 9302  Fåtölj Nyrokoko

407 9544  Figurin Bing & Grøndahl, "Pussandes par", höjd: 19

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9368  Figurin Bing & Grøndahl, Flicka med blommor, höjd: 15

407 9014  Figurin Rosenthal, 2 apor, höjd: 10

407 9101  Figuriner 4st, "Klase keramik" Höganäs 6-11 cm

407 9264  Figuriner Ett par, människor & hundar

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9031  Fiol + stråke, i fodral

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9547  Fiol med stråke

407 9549  Fiol med stråke i låda

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9548  Fiol med stråke i låda

407 9553  Fiol med stråke i låda

407 9552  Fiol med stråke i låda

407 9414  Fiskbestick 1800-tal, Ns England

407 9089  Formar 6st, "Pyro" Kåge

407 8002  Fotokonst kolorerat foto, Cordén, 1/5 EA, 22x33

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9556  Fotoram R.Jessen, Jugend, koppar, höjd: 30

407 9509  Fotpallar 1 par + 1 st

407 8089  Frimärken 2 album + häfte, 1900-talets början

407 9332  Fruktfat Delft, dia:40

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9057  Fruktfat Meissen, dia:28

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9531  Fruktfat orientaliskt, trä, dia 56

407 9267  Fruktfat på fot + 2 assietter

407 9261  Fruktservis 11 del, Majolica

407 8136  Fruktservis Rörstrand, 13 del, nagg på stora fatet

407 9408  Glas 1800-tal

407 9333  Glasservisdelar c:a 50-del, Kosta

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9409  Glasservisdelar modell Helga

407 9008  Golvlampa

407 9361  Golvlampa 60-tal, teak

407 9530  Golvlampa malm

407 9271  Golvlampa Mässing

407 9002  Golvlampa mässing

407 8497  Golvlampor Ett par, mässing

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9001  Golvljusstakar 2 st mässing med ljus

407 9505  Golvur Aron Frost, Mora

407 9569  Golvur höjd: 223 (nyprod.)

407 9069  Gräddkanna Silver, Götisk stil

407 8203  Gravyr 1800-tal, 44x54

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9045  Gravyrer 1 par, kolorerade, 1800-tal, ovala, höjd: 22

407 9278  Hallbyrå Gustaviansk stil, Mahogny, längd:, längd: 60, djup: 32, höjd: 70

407 8312  Hallbyråar 1-par, höjd: 81 (nyprod.)

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 8220  Halsband Silver,

407 9204  Halsband + armband, Silver

407 9145  Halsband+ brosch+1 par örhängen, Granater

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9420  Herrur Longines, guld, graverad

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9561  Hörnhylla trä, höjd: 65

407 7049  Hörnväggskåp 1790, kurbitzmålat, höjd: 74

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

407 8323  Hundfigurin Signerad, gips, höjd: 30, längd: 30

407 8423  Ikon 1800-tal, 22 x 17

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9389  Ingefärskrukor 2 st, Kina, metallock, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], H.25

407 9587  Kaffe/teservis 4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9345  Kaffegods 13-del, Meissen

407 9266  Kaffekanna silver, Henning Koppel för Georg Jensen, 1051., höjd: 19

Hammered for 22.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9059  Kaffeservis 22-del "Blå blom"

407 9291  Kaffeservis 3 +2 del, Nysilver

407 9259  Kaffeservis 3-del, silver, G.A.B 1947

407 8364  Kaffeservis 4 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

407 9399  Kaffeservisdelar ca 20 del, Hackefors

407 9258  Kaffeservisdelar ca 25 del, Blå blom, Gustavsberg

407 8256  Kaffeskedar 11 st, Silver

407 9141  Kaffeskedar Silver, 12 del

407 8621  Kakemono 2 st, tecken

407 8631  Kakemono Familj i festkläder, höjd: 85

407 8635  Kakemono körsbärsblom, höjd: 110

407 8624  Kakemono Tecken, höjd: 131

407 9451  Kakfat 4st, pressglas

407 9481  Kakfat N.S/målat glas

Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9398  Kandelaber Mässing, höjd: 36

407 5029  Kandelabrar Ett par, senempire, Brons, höjd: 50

Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)

407 9104  Kanna höjd: 46 (nyprod.)

407 9160  Kanna Sekelskifte, höjd: 21

407 8568  Karaff + glas 7 del

407 8679  Karaffer 1 par, kristall, höjd: 26

407 9387  Karaffer 3 st

407 9498  Karmstol barockstil

407 9321  Karmstol Gustaviansk stil, 1800-tal

Hammered for 4.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9572  Karmstol Rokokostil, petit-point

407 9573  Karmstol Rokokostil, skinn

407 9077  Karmstol tidigt 1900-tal, Ek/läder

407 8349  Karmstolar 1 par, England

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9501  Karmstolar 1 par, Karl Johan-stil, mahogny,

407 9235  Karmstolar 1 par, Louis XV-stil, tygskador

407 9232  Karmstolar 1 par, mahogny Karl Johan-stil

407 9425  Karmstolar 1-par + 1-par stolar, Empirestil

407 9096  Karmstolar 1-par, Gust.stil, tidigt 1900-tal

407 9176  Karmstolar 1-par, Rokokostil

407 9301  Karmstolar Ett par, Empire-stil, mahogny

Hammered for 4.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9127  Karmstolar Ett par, Jugend

407 9260  Karott silver

407 9383  Karotter + bricka 3 del, Ns

407 9191  Kelim 120x235 (kortsidor med skador)

407 9454  Keramik 2-del, "Pyro" Kåge

407 8206  Keramik 3 del Chamotte G Nylund + fågel, Rörstrand

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9402  Keramik 3 del, Delft

407 9142  Keramik ca 20 del, Bla Stig Lindberg

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9133  Kikare 2 st, i fodral

407 9599  Kista 1800-tal, bemålad, längd: 82, djup: 54, höjd: 46

407 9419  Kista 1800-tal, längd: 83, djup: 52, höjd: 37

407 9079  Kista Allmoge, 1700-tal, längd: 59

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9534  Kista på benställning, 1800-tal, höjd: 71

407 9550  Klarinett i väska

407 8193  Kluckaflaska + 12 snapsglas

407 9546  Koenett i väska

407 9415  Kommod Tidigt 1900-tal, senare bemålad, längd: 72, djup: 45, höjd: 75

407 9080  Konsolbord Rokoko, stenskiva, längd: 89, djup: 39, höjd: 74

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9431  Konstböcker div

407 9356  Koppar 3 del

407 9453  Koppar Diverse

407 9317  Koppar diverse, bl.a. kolhämtare, (skada)

407 9304  Kopparföremål 3 del

407 8211  Koskinn

407 8210  Koskinn

407 9388  Kristall 4 del

407 9443  Kristall 4-del

407 9346  Kryddställ Glas/N.S

407 9109  Kuddar 2st, Skåne

407 9559  Kuriosa 3-del, ljusstakar 1-par + gjutjärnsburk + metalltrådssnoddar

407 9135  Kuverttallrikar 8 st, Tenn, Dia. 28

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9019  Kvittobox Konsum, m.ä., höjd: 30

407 9427  Lampbord 1-par, sekelskifte 1900, mahogny, höjd: 75

407 9313  Lampbord 1930-tal, bonad björk

407 9275  Lampbord Ett par, England, höjd: 44

407 9606  Lampbord gustaviansk stil, höjd: 75

407 8351  Lampbord Orientaliskt, höjd: 48

407 9015  Lampetter 1 par

407 9036  Lampetter 1 par, Mässing

407 9070  LAMPETTER 1-par, trä

407 9237  Lappskedar 3 st.silver. 2 st. Juhls Kautokeino 925 S, längd: 10, 5 - 15

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9449  Linne Diverse i kartong

407 9284  Litografi Nordell, 165/260, 39 x 72

407 9516  Litografier Totalt c:a 50st därav 7st E.Laporte + 7st Bo Örn + 3st Cesare + 5st Jerry Roupe m.f.l

407 9421  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 75

407 9436  Ljusplåtar 1-par, mässing, höjd: 45

407 9255  Ljusplåtar Ett par, höjd: 36

407 9137  Ljusstakar 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 24

407 9469  Ljusstakar 2-par, mässing

407 9112  Ljusstakar 2-par, Mässing, Gusum + England, höjd: 13 + 18

407 9154  Ljusstakar 3 st, 50-tal, sverige & Danmark

407 9578  Ljusstakar 3 st. Jugendstil, metall, höjd: 45

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9376  Ljusstakar Ett par, rokokostil, Ns, höjd: 23

407 9293  Ljusstakar Ett par, Silver, höjd: 16

407 9006  Mandolin

407 9106  Månskensampel 1800-tal

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9300  Mat/kaffeservis c:a 60 del. Hackefors, (skador)

407 9326  Matbestick 150 delar, silver, Johan Rohde, Georg Jensen, Modell Konge. Modellen formgiven 1915

Hammered for 88.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9349  Matbestick 56-del, N.S, Vasamodell + N.s bricka

407 9353  Matbestick 64-del, "Franska liljan" N.S + N.S bricka

407 9486  Matbestick N.S, diverse

407 9140  Matbestick Silver, 25 del

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 7156  Matbord+ 5 stolar

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

407 9337  Matsalsgrupp 6 del, Gustaviansk stil, tidigt 1900-tal, bord + 4 stolar + matsalsskåp

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9231  Matsalsgrupp teak ek, 7 del, skadat tyg

407 9392  Matservis ca 50-del, "Portland", Brown Westhead Moore & Co

407 8025  Matservis Hagtorn Gustafsberg, ca 35 del

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9220  Matservis Karlskrona ca 55 del

407 9528  Matservisdelar Percy Flytande Blått UE, ca 50 del, viss nagg

407 9406  Matservisdelar Rosenthal 'Victoria', ca 45 del

407 9372  Matta Old Afghan, 131 x 196

407 9324  Matta orientalisk, Afghan, 93x279

407 9148  Matta orientalisk, Bidjar, 115x170

407 9159  Matta orientalisk, Darjazin, 124x186

407 4506  Matta orientalisk, Gashgai, 227x157

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)

407 9156  Matta orientalisk, Hamadan, 111x200

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9163  Matta orientalisk, Hamadan, 120x208

407 9161  Matta orientalisk, Hamadan, 125x185

407 9158  Matta orientalisk, Hamadan, 134x203

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 7164  Matta orientalisk, Hamadan, 85x228

407 5506  Matta orientalisk, Hamadan, 98x390

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

407 7172  Matta orientalisk, Heriz, 196x300

407 7543  Matta orientalisk, Kars, 192x288

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9429  Matta orientalisk, Meshed, 240x340

407 7541  Matta orientalisk, Nadjafabad, 500x305

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9149  Matta orientalisk, Nahavand, 150x240

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 7211  Matta orientalisk, Nain med silkeinslag, 203x335

Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

407 9165  Matta orientalisk, Nain, 136x208

407 9447  Matta orientalisk, Old Bachtiari, 205x302

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9147  Matta orientalisk, Roudbar, 78x185

407 9004  Matta orientalisk, Semi-antik Shiraz, 208x303 (slitage, lagningar)

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9366  Matta Pakistan, 158 x 205

407 9365  Matta Pakistan, 248 x 320

407 9370  Matta Semiantik Hamadan, 103 x 208

407 9371  Matta Semiantik Serabend, 125 x 211

407 9367  Matta Tunisien, 209 x 283

407 9252  Mjölkkanna silver med svärtat trähandtag., höjd: 16

407 9298  Mockaserviser 2 st, blå

407 9257  Mortlar 2 st

407 9007  Muggar 8 st tenn

407 9192  Nadjafabad 206x280

407 9086  Nattygsbord 1-par, 40-tal

407 9479  Nipper Diverse

407 9339  Notställ Sekelskifte, höjd: 114

407 9072  Nysilver 6-del

407 9224  Oljemålning "Husrivning" sign, 65x50

407 9442  Oljemålning "Kungsträdgården " -39, 55x46

407 9582  Oljemålning "Utsikt från Skansen", A Kyhlberg, 1943, 73x117

407 9464  Oljemålning 1800-tal, "Flicka i sjal" 40x32

407 9461  Oljemålning 1800-tal, "Ungt par i Alperna" 84x66

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9396  Oljemålning 1800-tal, By vid flod, Dia26

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9309  Oljemålning 1800-tal, pratstund vid eldstaden, 32x23

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9462  Oljemålning 1800-tal, signerad. "Herrporträtt" 47x40

407 9042  Oljemålning A. Hoffsten -12, Gullmarsfjorden, 30x40

Hammered for 4.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9344  Oljemålning  Albert Johansson, 61x72

Hammered for 3.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9319  Oljemålning  Anderson, vinterfiskare, 24x36

407 9129  Oljemålning Bylandskap, 27x35

407 8005  Oljemålning C Stenberg Venedig, ej ram, 61x50

407 8003  Oljemålning  Danssalong Berns? B Lamrin -34, 31x36

407 9545  Oljemålning E. Tryggelin, 1917, insjö, 11x16

407 9351  Oljemålning ej ram "Bro"

407 9199  Oljemålning Flöjtspelande man, 68x37

407 9571  Oljemålning  Folke Ricklund-41, "Fjällmotiv" 37x46

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9445  Oljemålning G.W Hill, "Tulpaner i vas" 53x43

407 8085  Oljemålning  Garibaldi Lindberg, 1921, Insjölandskap, 34x52

407 9446  Oljemålning  H Pedretti (Humberto) 'Venetianska' 115x75

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9010  Oljemålning Japan 4-delad, 64x125

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9201  Oljemålning Judisk man, 50x40

407 9348  Oljemålning Kaj Nielsen 48x55

407 9222  Oljemålning  Karl-Göte Andersson, "Vänthall" se baksida, 50x65

407 9116  Oljemålning  Kellberg, 'Vårblomster' 45x45

407 9460  Oljemålning kopia efter Marcus Larsson, 51x69

407 9350  Oljemålning Landskap, sign Smith USA, 46x60

407 8460  Oljemålning  Mikael Qvarsebo, 1974 'Lövfragment, 68x21

407 8592  Oljemålning  Mohed, Kvarnar, 66x96

407 9520  Oljemålning Monogramsignerad. "Landskap med fors" 47x60

407 9342  Oljemålning osignerad. "motiv från Dalsland" 46x49

407 9343  Oljemålning osignerad. "Sydländskt motiv" 31x26

407 9400  Oljemålning  Otto Lindberg, Älvlandskap, 1919, 60 x 100

407 8213  Oljemålning PH (Per Daniel Holm) 44x65

407 9054  Oljemålning Porträtt av Cellist, 101x81

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9221  Oljemålning  Robert Meilof" Klosterinteriör" 52x40

407 8070  Oljemålning  sign A Gregers-Ras, 50x45

407 8132  Oljemålning  sign Lemon -52, 17x23

407 9354  Oljemålning  sign Paap, 'Bymotiv', 39x30, skador

407 9202  Oljemålning Sign Slädfärd, 35x48 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

407 9287  Oljemålning Sign, Hamnmotiv Norge, 33 x 42

407 9009  Oljemålning Sign, T H Lind, Fiskeläge, 50x44

407 9286  Oljemålning Sign, Torget i Livorno, 39 x 29

407 9052  Oljemålning signerad C.S, "Sommen" 40x60

407 9536  Oljemålning signerad I.T.S 1914, "Motiv med ko" 47x57

407 9335  Oljemålning  signerad OÅ Olle Ågren, "Skärgårdshamn" 28x36

407 9575  Oljemålning signerad. "Parismotiv" 60x50

407 9179  Oljemålning Signerad. 1872, "Landskap med fors" 67x95

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 5689  Oljemålning signerad. England, "Dovers klippor" 1800-tal, 33x42

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

407 9092  Oljemålning signerad. Eug.De Black, "Par på strand" 66x46 (krackelerad)

407 9285  Oljemålning Stilleben med Hummer, 40 x 53

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9083  Oljemålning  Tord Leander-Engström, -45, 32x23

407 9320  Oljemålningar 1 par, E. Wigren 1926, skogsmotiv, 48x22, (skada)

407 9318  Oljemålningar 2 st. Wilhelm Harald Skoglund, Tällberg, stadsmotiv + gårdshus

407 9099  Oljemålningar  2st, Sven Hellström, "Stockholmsmotiv" 23x31 + 37x46

407 9100  Oljemålningar  2st, Ville Sjöholm, "Marina Skånemotiv" 35x38 + 32x43

407 8483  Oljetryck 50 x 70, sekelskiftesram, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

407 9034  Ostset Porslin"Deco", Design Jarup

407 9217  Parasoll 1800-TAL, bENSKAFT

407 8619  Pärlcollier 3 st, odlade Kinesiska, längd: 44

407 8618  Pärlcollier 3 st, Odlade Kinesiska, längd: 44

407 8239  Parti frimärken Sverige, 2 kartonger

407 9413  Parti nysilver div, Bla såsskålar

407 9417  Parti silver Div

407 9130  Pastell  B Wahlberg, Atelje, 19x38

407 9288  Pastell G v Gegerfeldt, 32 x 24, Kvinnor

407 9131  Pastell sign 'Höstträd', 27x34

407 7283  Pelarbord Marmorskiva med järnunderrede, höjd: 73 Dia120

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9272  Pelarbord Nyrokokostil, höjd: 62

407 8247  Pennteckning Einar Forseth, 1943, Bällstaviken, 59x25

407 9256  Penselvas Kina, höjd: 29

407 9338  Piedestal Jugend, höjd: 115, mahogny

407 9438  Pigtittare 1800-tal, höjd: 60

407 9511  Pigtittare mahogny

407 9603  Pinnstolar 5 st , 17-1800-tal, vitmålade

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9162  Pipa Skulpterad, alrot

407 8652  Planschbok 87 st "The birds of America"

407 9095  Pokal silver, 1895, graverad, höjd: 23

407 9562  Potta "Tistel" Kåge Gustavsberg 1920-tal

407 9480  Prydnadsramar Diverse, m.ä

407 9292  Punschkoppar 6 st, Silver, CGH

407 9047  Ram med bonad, flickor, 66x55

407 9466  Ram med olja älgmotiv, 85x70

407 9044  Ram med tryck, 39x31

407 8594  Relief Gips, Jorpes, 1949, världskarta, 78x122

407 9055  Remmare 10 st

407 9098  Renfäll

407 9186  Sabel 1800-tal, längd: 100

407 9185  Sabel 1800-tal, längd: 103

407 8659  Saftkanna + Vas, höjd: 13, Småländska glasbruk

407 9474  Salongsbord 1900 ca, omarbetat, 70x40x77

407 9496  Salongsbord Barockstil, 1800-tal, 100x80x75

407 9577  Salongsbord Gustavianskr, längd: 80, djup: 49, höjd: 72

Hammered for 12.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9611  Salongsbord KJ mahogny förgyllda fötter, höjd: 74

407 9358  Salongsbord Nyrokoko, mahogny

407 9416  Salt/pepparkar Ns, m.m

407 7423  Saltkar 1 par, silver P5, Göteborg, höjd: 7

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9240  Saltkar silver, Danmark, dia 8, höjd: 7

407 9558  Sängram 195x100 + pottskåp, gustaviansk stil

407 9190  Såskålar 1 par, Ns, A G Duvfa

407 9341  Satsbord 2 del

407 9273  Satsbord 3 del, rokokostil

407 9078  Satsbord 3-del

407 9588  Saxofon i väska

407 9334  Schwartswaldur

407 9262  Serveringsfat England, 1800-tal

407 9277  Serveringsvagn [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

407 9340  Serveringsvagn Gustaviansk stil, kakel

407 9593  Servisdelar 2-del, Ryssland

407 9102  Servisdelar 3-del, Terrin + skål med lock + såsskål

407 9347  Servisdelar c:a 25-del, "Pyro" Kåge (nagg, lagn.)

407 9487  Sideboard rokokostil, ek, 175x55x141

407 9265  Skål Kina, Chian lung, höjd: 9, dia 26

Hammered for 9.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9111  Skål Orrefors-29 dia:21 + kristallvas, höjd: 21

407 9296  Skål + fat pressglas, Dia24

407 9373  Skålar 2 st, Snäckformar, Carrara Gustavsberg & Bo fajans

407 9465  Skänk 1800-tal, omarbetad & bemålad, 104x44x121

Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9468  Skänk Sekelskifte, Omarbetad & bemålad, 164x56x101

407 9359  Skänk med vitrin Jugend, ek, längd: 110, djup: 47, höjd: 192 (sk glas)

407 9329  Skåp 1890-tal, ek, längd: 140, djup: 60, höjd: 235

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9537  Skåp 2-delat, sent 1800-tal, drickamålat, längd: 102, djup: 50, höjd: 208

407 9574  Skåp intarsia, längd: 120, djup: 46, höjd: 120

407 9482  Skåp Jämtlandsskåp, bemålat, 1800 ca, 102x37x203

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9471  Skåp Sekelskifte, omarbetat, 65x46x125

407 8575  Skeppsmodell

407 9123  Skissblock Tillskrivet Eugenie Beskow

407 9122  Skisser 14st, tillskrivna Eugenie Beskow

407 9504  Skrivbord 1890-tal, höjd: 75

407 9228  Skrivbord mellaneuropa 17-1800-tal, kompletteringar, fanérskador slagen skiva, 123x73x72

Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9475  Skrivbord Sekelskifte, Omarbetat & bemålat, 80x53x76

407 9328  Skulptur Lisa Larson, lejon, höjd: 38

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9310  Skulptur signerad, Stan Wys, 1999, höjd: 29

407 9175  Slagbord 1800-tal, längd: 170

Hammered for 2.900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9508  Slagbord blåmålat, 1800-tal 91x163, höjd: 74

407 9254  Smörkanna silver, Georg Jensen, längd: 14

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9245  Smörkanna silver, Odense., längd: 15, höjd: 6, 5

407 8121  Smycken ring + berlock 18k 3, 5g med briljanter +silverbrosch G Jensen

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 8145  Smycken Sandstone, 3 del

407 9357  Smycken + kuriosa, silver m.m

407 9075  Smyckeskrin 1800-tal, längd: 25

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9440  Snedklaffsekretär 1800, längd: 102, djup: 46, höjd: 103

407 9463  Snedklaffsekretär 1800-tal, bemålad, 89x43x191

407 9472  Sockerskål på fot, N.S, höjd: 28

407 9381  Sockerskål Silver/kristall, Frankrike, höjd: 24

407 9502  Soffa KJ-stol, längd: 201

407 9490  Soffa nyrokoko

407 9085  Soffbord Funkis, dia:75, höjd: 42

407 9428  Soffbord Funkis, dia:99

407 9200  Soffbord nutida

407 9174  Soffbord Rokokostil, längd: 129, djup: 60, höjd: 54

407 9124  Soffgrupp soffa + 1-par fåtöljer, sent 1800-tal

Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9325  Spegel 60-tal, teak, höjd: 122

407 9432  Spegel Empirestil, höjd: 100

407 9234  Spegel empirstil, höjd: 75

407 9107  Spegel Gust.stil, höjd: 88, längd: 86, sekelskifte 1900

407 8492  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 55 x 68

407 9524  Spegel höjd: 225, (nyprod)

Hammered for 4.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 8414  Spegel Karl Johan, Mahogny, höjd: 170

407 9315  Spegel KJ, mahogny, höjd: 105 (skador)

407 9362  Spegelbyrå Sent 1800-tal, Mahogny, längd: 105, djup: 56, höjd: 208, ( extra krön)

407 8654  Spegellampett förgylld, 1800-tal, höjd: 78

407 9522  Spegellampett höjd: 60, (nyprod)

407 9233  Spelbord 1890-tal., höjd: 75

407 9404  Starkvinsglas 6 st, etsad dekor

407 9610  Stasbord 3 delar

407 8601  Statyetter 2st, "Kvinnor", höjd: 33 (nyprod.)

407 9564  Stigbyglar 1-par, mässing

407 9518  Stol Furu

407 9236  Stolar 1 par Louis XV-stil, sk

407 9312  Stolar 1 par nyrokoko

407 9314  Stolar 1 par, nyrokoko

407 9073  Stolar 1-par, 1800-tal

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

407 9570  Stolar 1-par, Gust.stil

407 9177  Stolar 1-par, Rokokostil

407 9215  Stolar 10 st, Jugend, Skinnsits

407 9513  Stolar 3 st barockstil, läder

407 8400  Stolar 3 st, Nyrokoko, bemålade

407 9507  Stolar 4 st, barockstil

407 9219  Stolar 4 st. björk

407 9316  Stolar 4 st. tapetserarmodell

407 9196  Stolar 6 st bemålade

407 9305  Stolar Ett par, senempire

407 9597  Stolsäng 1800-tal, (ej sits)

407 9241  Ströare silver. RE Stone, London., höjd: 16

407 8687  Strykjärn + 2st mortlar + 3st lod

407 9270  Sybord 1890-tal, höjd: 75

407 8415  Sybord Karl Johan, med låda, höjd: 77

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9499  Sybord Lyra, mahogny, Karl Johan-stil, höjd: 74

407 9455  Syltkrukor 4st

407 9576  Taburett gustaviansk

407 9500  Taburetter 1 par, Karl Johan-stil, mahogny

407 8223  Takarmatur glas/mässing, höjd: 40

407 9541  Takarmatur Jugend, höjd: 75

407 9242  Takarmatur Jugend, Koppar, höjd: 70

407 9274  Takarmatur Malm modell, höjd: 50

407 9439  Takarmatur Malm, höjd: 60

407 8671  Takarmaturer 4 st. designade, metall, höjd: 18

407 9067  Tallrikar 6st, Meissen

407 9407  Tändare + askfat Silver, Peru

407 9401  Tavla 1800-tal, broderad, S Maria Magdalena, 23 x 18

407 9046  Tavla Billmark, Gamla sta´n, 25x35

407 9382  Teckningar + litografier , diverse lösa blad

407 9276  Tékanna silver, Henning Koppel för Georg Jensen, 1051, höjd: 14 cm

407 9037  Tekoppar 11 st, Gustafsberg, "Tea Röd"

407 9113  Tenn 2-del, ljusstake, höjd: 25, Rokokostil

407 9020  Terrin Rörstrand, längd: 16, höjd: 13

407 9369  Terrin + bringare england, Bla Rogers, No6, längd: 37

407 9297  Teservis 11 del, UE Karelia

407 9138  Teservis England, Tuscan, 24 del

407 9322  Toalettebord KJ, mahogny, längd: 86, djup: 43, höjd: 144, (fanérskada)

407 8265  Trädgårdsbord Sekelskifte, Gjutjärn, Dia65, höjd: 73

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 8663  Trädgårdsurnor 1-par, Gjutjärn, Bolinder Sthlm, höjd: 44 (1st med skada)

407 8266  Trädgårdsurnor Ett par, Husqvarna, Gjutjärn, höjd: 29

407 9247  Triptyk Signerad. Litografi 40/300

407 9013  Tryck Karta Skandinavien, 50x60

407 9386  Uppläggningsfat 2 st, porslin

407 9081  Uppläggningsfat 2st, England

407 9071  Uppläggningsfat 3st, N.S

407 9393  Urnor Ett par, Empire, höjd: 24, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

407 9023  Väggarmatur Svenskt Tenn, mässing, 2226

407 9523  Väggfacklor 1 par, (nyprod)

407 9003  Vägglampetter 1 par mässing

407 9437  Vägglampetter 1 par, mässing, höjd: 25

407 9430  Vägglystrar 1-par, höjd: 40

407 9450  Väggpendyl 1890 , höjd: 92

407 9435  Väggpendyl förgylld, Empirstil, höjd: 61

407 8369  Väggpendyl förgylld, höjd: 54, skada

407 9433  Väggpendyl Förgylld, höjd: 57

407 8445  Väggsköld Bolinder, Stockholm, höjd: 62

407 9168  Väggur Porslin/Trä [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

407 9108  Väggur sent 1800-tal, höjd: 103

407 9390  Värmefat 17/1800-tal, Kina, längd: 26

407 8684  Vas  C H Ståhlhane, Rörstrand, höjd: 13

407 9084  Vas Elis Bergh, höjd: 20

407 9195  Vas Fam Noire, 1800-tal, höjd: 12 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

407 8488  Vas Imari, Japan, höjd: 36

407 9194  Vas Japan, Brons, höjd: 37

407 9110  Vas Kähler Danmark, höjd: 27 + skål keramik dia:22

407 8608  Vas Kina, höjd: 23

407 9586  Vas Kina, höjd: 37

407 9040  Vas Orrefors, höjd: 42

407 9065  Vas signerad. Orrefors, höjd: 23

407 9250  Vas silver på 8 fötter, Giertta, Stockholm, 1981., höjd: 18

407 9248  Vas silver, sterling Cohr, BÜNDE, Danmark., höjd: 18

407 9239  Vas silver, stplr. ROL Sthlm. S 925 C10 (1977). Sign. Lindståhl, höjd: 19

407 9048  Vas Vicke Lindstrand, Kosta, höjd: 21 (ngn repa)

407 9299  Vas + sockerskål + fat 4 del, Kunglig dansk & Bing & Grøndahl

407 9035  Vas+ Fat, Keramik

407 9041  Vaser 1 par, Dresden, höjd: 17

407 9206  Vaser 1 par, Porslin, (lagad), höjd: 25

407 9295  Vaser 4 st, konstglas

407 9327  Vinglas 5st, böhmiskt glas

407 9378  Vinkanna Silver, 1800-tal, London, höjd: 40

Hammered for 19.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 9483  Vitrinskåp 2 delat, bemålat, längd: 98, djup: 43, höjd: 205

Hammered for 13.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

407 8309  Vitrinskåp längd: 44, djup: 40, höjd: 130 (nyprod.)

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

407 9489  Vitrinskåp svartlack, 130x42x184

407 9411  Whisky/grogglas 12 st

407 9039  Ymnighetshorn Ns, (saknar lock)

407 9207  Ytterfoder 2 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

407 9374  Ytterfoder 3 st, Med fågelrelief

407 9543  Ytterfoder Art Noveau, 1900, troligen Frankrike, höjd: 20