407 9182 Akvarell "Teaterskiss" signerad Anatol Petritsky 30x20
Hammered for 29.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9183 Akvarell "Teaterskiss" signerad Anatol Petritsky, 30x20
407 9043 Akvarell F. Forslund, 1976, 59x44, landskap, 59x45
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 8032 Akvarell Flavet, Blomsterstilleben, 60 x 40
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9025 Akvarell Galina Davydtchenko, 2002, 37x27
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9355 Akvarell Japan, sign 28x46
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9441 Akvareller 10st, F.Lindström
Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9290 Akvareller 2 st, Sjöqvist, Stockholmsmotiv, 13 x 16
407 9094 Akvareller 2st, Lindström, "Stockholmsmotiv" 20x18
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 8006 Akvareller 3 st, G Bergman, segelbåtar
407 9444 Akvareller 3st, F.Lindström
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9473 Album med gamla vykort
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9590 Ampel Jugend koppar alabaster, H
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9363 Ampel Jugend, glas/koppar
407 8222 Ampel Karl Johan-stil, dia 53
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9197 Ampel prismor, höjd: 35
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 8099 Amplar 1 par Karl Johan-stil, dia 38
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 8009 Argenta 4 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9397 Assietter 6 st, Blå eld
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9243 Bägare silver, London., höjd: 8
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9184 Bajonetter 2 st
407 9030 Balalajka+ Mandolin
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9263 Bålskål svea Gustafsberg, höjd: 18
407 9005 Basfiol höjd: 120
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9331 Båtmodell segelbåt, längd: 90
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9103 Bestickuppsättning N.S, Italien
407 9134 Bläckställ Ns, Wmf, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 8042 Blandteknik Erik Heinerts, Flicka, 45 x 37
407 8404 Blandteknik Iwar Donnér (1884-1964), Sverige, "Indiska dansaren Nyota Inioka" 26x20
407 8037 Blandteknik Våren, P.Zetterman, -69, 75 x 105
407 9017 Blandteknik Vello Väärtnöu, 1990, 60x90
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9016 Blandteknik Vello Väärtnöu, 1990, 60x90
407 9567 Blyerts Hilding Linnqvist, oramad. "Aktstudie" 44x28 (fuktfläckar + mindre skador)
407 9053 Böcker 2st, Kyrkolag + Samling av Kungliga brev, 1700-tal
407 9485 Böcker och skrifter 17-1800tal, bla. Hof-calender
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9049 Bojan Kina, 1700-tal
407 9467 Bok Carl Larsson "Andras barn"
407 9144 Bokstöd 1 par, 1930-tal,
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9306 Bokstöd 1 par, gjutjärn, skeppsmotiv
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 8412 Bonad Sällskap, 123 x 190
407 8688 Bordsfotogen
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9589 Bordslampa 1960-tal, plast
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9076 Bordslampa Kina
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9212 Bordslampa Sekelskifte
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 8152 Bordslampa statyett
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9213 Bordslampa Sv Tenn, B 8456
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9579 Bordslampfot Kina, fajans
Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9494 Bordslampor 1 par, Jugendstil, mässing, höjd: 43
407 9493 Bordslampor mässing 1 par, höjd: 40
407 9282 Bordslyster höjd: 36
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 4513 Bordsspegel gjutjärn, höjd: 82
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
407 9018 Bordsur Junghans Meister, höjd: 20
407 9478 Bordsur + Bläckställ, mässing
407 9205 Bricka med papegojor, längd: 54
407 9119 Brickbord 60-tal, teak, signerat
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9594 Broderad duk Orientalisk, 80x100
407 9063 Broderi 1800-tal, 17x26
407 9600 Byrå 1800-tal, björk, längd: 88, djup: 44, höjd: 83 (fanérskador)
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9514 Byrå 1890-tal, 108x55x83
407 9223 Byrå 1900 ca, bemålad, 85x48x95
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9568 Byrå Gust.stil, stenskiva, längd: 62, djup: 34, höjd: 68
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9457 Byst Nobelius, "Kvinna", höjd: 34 , gips (fotnagg)
407 9395 Ca 20 del, reijmyre, 2 storlekar ca 20 del, Reijmyre, 2 storlekar
407 9539 Chiffonjé 1890-tal, längd: 105, djup: 50, höjd: 134
407 9125 Chiffonjé sent 1800-tal, valnöt, längd: 99, djup: 51, höjd: 137 (sprickor i skrivklaff)
Hammered for 4.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9458 Clubfåtöljer 2st snarlika, 20-tal, läder (slitage)
407 9064 Coasters 1-par, pläter
Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9294 Coasters Ett par, pläter, Dia11
407 8722 Dalahästar 4st, 50-tal
407 9172 Dockor 2 st+ diverse kläder
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9557 Dörrar 1 par, allmoge, höjd: 102
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9032 Dragspel MM special
407 9512 Droppur
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9560 Emaljskylt "Dagens Nyheter 37x13, 5 (skador vid skruvhålen)
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9533 Emmafåtölj nyrokoko, (skadat ben)
407 9598 Emmor 1-par, 1800-tal
407 9605 Etagebord björk, 1800-tal, höjd: 71
407 9604 Etagebord furu, 1800-tal, höjd: 71
407 9491 Étagère Hörn, höjd: 124
407 9380 Etsning efter Rembrandt, 11, 3 x 8, 3
407 8693 Etsning Jorgo Krallis, Akvarellerad, 96/120, 38x49
407 8700 Etsning Salvador Dalí, 115/300, 52x43
407 5140 Etsningar 2 st, Fleming & Natt och Dag, ca 25 x 16
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
407 9403 Etsningar + gravyrer, diverse lösa blad
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9384 Färgetsning Ernst Fuchs, "Flora Okuli" 24x17
407 8045 Färgetsning Siri Rathsman, Komposition, 12 x 18
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 8712 Färglitografi 3 x G Steffe, 17/250, 56X45 CA
407 9527 Färglitografi Bernard Buffet, Torero, 62/150, 68x48
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9152 Färglitografi Gösta Linderholm, "Den blå cykeln" 56/225, 28x20
407 9117 Färglitografi Henrik allert, 65/225, 24x29
407 9583 Färglitografi Mona Huss Walin, 152/360, 44x55
407 8097 Färglitografi Paolo Carosone, EA "Senza Titolo" 36x39
407 9024 Färglitografi Sign, 19/295, 33x23
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9132 Färglitografi Thage Nordholm, 289/360, 47x58
407 9128 Färglitografi Thage, Nordholm, 242/270, 30x46
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9011 Färglitografier 1 par, 34x45 japan
407 9088 Färglitografier 2st, Nils Stenqvist, 'Fossiler' 119+123/330, 26x35
407 9551 Färglitografier 2st, Peter Dahl, 43x30 + 43x60 ur Fredmans epistlar
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 8606 Fat 2st, Kina
407 8705 Fat Gunnar Nylund, längd: 35
407 9203 Fat Kosta,Ulrica Hydman-Vallien, Dia. 32
407 9308 Fat på fot 1800-tal, Ns, höjd: 15
407 9302 Fåtölj Nyrokoko
407 9544 Figurin Bing & Grøndahl, "Pussandes par", höjd: 19
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9368 Figurin Bing & Grøndahl, Flicka med blommor, höjd: 15
407 9014 Figurin Rosenthal, 2 apor, höjd: 10
407 9101 Figuriner 4st, "Klase keramik" Höganäs 6-11 cm
407 9264 Figuriner Ett par, människor & hundar
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9031 Fiol + stråke, i fodral
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9547 Fiol med stråke
407 9549 Fiol med stråke i låda
Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9548 Fiol med stråke i låda
407 9553 Fiol med stråke i låda
407 9552 Fiol med stråke i låda
407 9414 Fiskbestick 1800-tal, Ns England
407 9089 Formar 6st, "Pyro" Kåge
407 8002 Fotokonst kolorerat foto, Cordén, 1/5 EA, 22x33
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9556 Fotoram R.Jessen, Jugend, koppar, höjd: 30
407 9509 Fotpallar 1 par + 1 st
407 8089 Frimärken 2 album + häfte, 1900-talets början
407 9332 Fruktfat Delft, dia:40
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9057 Fruktfat Meissen, dia:28
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9531 Fruktfat orientaliskt, trä, dia 56
407 9267 Fruktfat på fot + 2 assietter
407 9261 Fruktservis 11 del, Majolica
407 8136 Fruktservis Rörstrand, 13 del, nagg på stora fatet
407 9408 Glas 1800-tal
407 9333 Glasservisdelar c:a 50-del, Kosta
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9409 Glasservisdelar modell Helga
407 9008 Golvlampa
407 9361 Golvlampa 60-tal, teak
407 9530 Golvlampa malm
407 9271 Golvlampa Mässing
407 9002 Golvlampa mässing
407 8497 Golvlampor Ett par, mässing
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9001 Golvljusstakar 2 st mässing med ljus
407 9505 Golvur Aron Frost, Mora
407 9569 Golvur höjd: 223 (nyprod.)
407 9069 Gräddkanna Silver, Götisk stil
407 8203 Gravyr 1800-tal, 44x54
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9045 Gravyrer 1 par, kolorerade, 1800-tal, ovala, höjd: 22
407 9278 Hallbyrå Gustaviansk stil, Mahogny, längd:, längd: 60, djup: 32, höjd: 70
407 8312 Hallbyråar 1-par, höjd: 81 (nyprod.)
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 8220 Halsband Silver,
407 9204 Halsband + armband, Silver
407 9145 Halsband+ brosch+1 par örhängen, Granater
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9420 Herrur Longines, guld, graverad
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9561 Hörnhylla trä, höjd: 65
407 7049 Hörnväggskåp 1790, kurbitzmålat, höjd: 74
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
407 8323 Hundfigurin Signerad, gips, höjd: 30, längd: 30
407 8423 Ikon 1800-tal, 22 x 17
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9389 Ingefärskrukor 2 st, Kina, metallock, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], H.25
407 9587 Kaffe/teservis 4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9345 Kaffegods 13-del, Meissen
407 9266 Kaffekanna silver, Henning Koppel för Georg Jensen, 1051., höjd: 19
Hammered for 22.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9059 Kaffeservis 22-del "Blå blom"
407 9291 Kaffeservis 3 +2 del, Nysilver
407 9259 Kaffeservis 3-del, silver, G.A.B 1947
407 8364 Kaffeservis 4 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
407 9399 Kaffeservisdelar ca 20 del, Hackefors
407 9258 Kaffeservisdelar ca 25 del, Blå blom, Gustavsberg
407 8256 Kaffeskedar 11 st, Silver
407 9141 Kaffeskedar Silver, 12 del
407 8621 Kakemono 2 st, tecken
407 8631 Kakemono Familj i festkläder, höjd: 85
407 8635 Kakemono körsbärsblom, höjd: 110
407 8624 Kakemono Tecken, höjd: 131
407 9451 Kakfat 4st, pressglas
407 9481 Kakfat N.S/målat glas
Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9398 Kandelaber Mässing, höjd: 36
407 5029 Kandelabrar Ett par, senempire, Brons, höjd: 50
Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
407 9104 Kanna höjd: 46 (nyprod.)
407 9160 Kanna Sekelskifte, höjd: 21
407 8568 Karaff + glas 7 del
407 8679 Karaffer 1 par, kristall, höjd: 26
407 9387 Karaffer 3 st
407 9498 Karmstol barockstil
407 9321 Karmstol Gustaviansk stil, 1800-tal
Hammered for 4.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9572 Karmstol Rokokostil, petit-point
407 9573 Karmstol Rokokostil, skinn
407 9077 Karmstol tidigt 1900-tal, Ek/läder
407 8349 Karmstolar 1 par, England
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9501 Karmstolar 1 par, Karl Johan-stil, mahogny,
407 9235 Karmstolar 1 par, Louis XV-stil, tygskador
407 9232 Karmstolar 1 par, mahogny Karl Johan-stil
407 9425 Karmstolar 1-par + 1-par stolar, Empirestil
407 9096 Karmstolar 1-par, Gust.stil, tidigt 1900-tal
407 9176 Karmstolar 1-par, Rokokostil
407 9301 Karmstolar Ett par, Empire-stil, mahogny
Hammered for 4.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9127 Karmstolar Ett par, Jugend
407 9260 Karott silver
407 9383 Karotter + bricka 3 del, Ns
407 9191 Kelim 120x235 (kortsidor med skador)
407 9454 Keramik 2-del, "Pyro" Kåge
407 8206 Keramik 3 del Chamotte G Nylund + fågel, Rörstrand
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9402 Keramik 3 del, Delft
407 9142 Keramik ca 20 del, Bla Stig Lindberg
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9133 Kikare 2 st, i fodral
407 9599 Kista 1800-tal, bemålad, längd: 82, djup: 54, höjd: 46
407 9419 Kista 1800-tal, längd: 83, djup: 52, höjd: 37
407 9079 Kista Allmoge, 1700-tal, längd: 59
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9534 Kista på benställning, 1800-tal, höjd: 71
407 9550 Klarinett i väska
407 8193 Kluckaflaska + 12 snapsglas
407 9546 Koenett i väska
407 9415 Kommod Tidigt 1900-tal, senare bemålad, längd: 72, djup: 45, höjd: 75
407 9080 Konsolbord Rokoko, stenskiva, längd: 89, djup: 39, höjd: 74
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9431 Konstböcker div
407 9356 Koppar 3 del
407 9453 Koppar Diverse
407 9317 Koppar diverse, bl.a. kolhämtare, (skada)
407 9304 Kopparföremål 3 del
407 8211 Koskinn
407 8210 Koskinn
407 9388 Kristall 4 del
407 9443 Kristall 4-del
407 9346 Kryddställ Glas/N.S
407 9109 Kuddar 2st, Skåne
407 9559 Kuriosa 3-del, ljusstakar 1-par + gjutjärnsburk + metalltrådssnoddar
407 9135 Kuverttallrikar 8 st, Tenn, Dia. 28
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9019 Kvittobox Konsum, m.ä., höjd: 30
407 9427 Lampbord 1-par, sekelskifte 1900, mahogny, höjd: 75
407 9313 Lampbord 1930-tal, bonad björk
407 9275 Lampbord Ett par, England, höjd: 44
407 9606 Lampbord gustaviansk stil, höjd: 75
407 8351 Lampbord Orientaliskt, höjd: 48
407 9015 Lampetter 1 par
407 9036 Lampetter 1 par, Mässing
407 9070 LAMPETTER 1-par, trä
407 9237 Lappskedar 3 st.silver. 2 st. Juhls Kautokeino 925 S, längd: 10, 5 - 15
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9449 Linne Diverse i kartong
407 9284 Litografi Nordell, 165/260, 39 x 72
407 9516 Litografier Totalt c:a 50st därav 7st E.Laporte + 7st Bo Örn + 3st Cesare + 5st Jerry Roupe m.f.l
407 9421 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 75
407 9436 Ljusplåtar 1-par, mässing, höjd: 45
407 9255 Ljusplåtar Ett par, höjd: 36
407 9137 Ljusstakar 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 24
407 9469 Ljusstakar 2-par, mässing
407 9112 Ljusstakar 2-par, Mässing, Gusum + England, höjd: 13 + 18
407 9154 Ljusstakar 3 st, 50-tal, sverige & Danmark
407 9578 Ljusstakar 3 st. Jugendstil, metall, höjd: 45
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9376 Ljusstakar Ett par, rokokostil, Ns, höjd: 23
407 9293 Ljusstakar Ett par, Silver, höjd: 16
407 9006 Mandolin
407 9106 Månskensampel 1800-tal
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9300 Mat/kaffeservis c:a 60 del. Hackefors, (skador)
407 9326 Matbestick 150 delar, silver, Johan Rohde, Georg Jensen, Modell Konge. Modellen formgiven 1915
Hammered for 88.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9349 Matbestick 56-del, N.S, Vasamodell + N.s bricka
407 9353 Matbestick 64-del, "Franska liljan" N.S + N.S bricka
407 9486 Matbestick N.S, diverse
407 9140 Matbestick Silver, 25 del
Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 7156 Matbord+ 5 stolar
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
407 9337 Matsalsgrupp 6 del, Gustaviansk stil, tidigt 1900-tal, bord + 4 stolar + matsalsskåp
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9231 Matsalsgrupp teak ek, 7 del, skadat tyg
407 9392 Matservis ca 50-del, "Portland", Brown Westhead Moore & Co
407 8025 Matservis Hagtorn Gustafsberg, ca 35 del
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9220 Matservis Karlskrona ca 55 del
407 9528 Matservisdelar Percy Flytande Blått UE, ca 50 del, viss nagg
407 9406 Matservisdelar Rosenthal 'Victoria', ca 45 del
407 9372 Matta Old Afghan, 131 x 196
407 9324 Matta orientalisk, Afghan, 93x279
407 9148 Matta orientalisk, Bidjar, 115x170
407 9159 Matta orientalisk, Darjazin, 124x186
407 4506 Matta orientalisk, Gashgai, 227x157
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
407 9156 Matta orientalisk, Hamadan, 111x200
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9163 Matta orientalisk, Hamadan, 120x208
407 9161 Matta orientalisk, Hamadan, 125x185
407 9158 Matta orientalisk, Hamadan, 134x203
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 7164 Matta orientalisk, Hamadan, 85x228
407 5506 Matta orientalisk, Hamadan, 98x390
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
407 7172 Matta orientalisk, Heriz, 196x300
407 7543 Matta orientalisk, Kars, 192x288
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9429 Matta orientalisk, Meshed, 240x340
407 7541 Matta orientalisk, Nadjafabad, 500x305
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9149 Matta orientalisk, Nahavand, 150x240
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 7211 Matta orientalisk, Nain med silkeinslag, 203x335
Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
407 9165 Matta orientalisk, Nain, 136x208
407 9447 Matta orientalisk, Old Bachtiari, 205x302
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9147 Matta orientalisk, Roudbar, 78x185
407 9004 Matta orientalisk, Semi-antik Shiraz, 208x303 (slitage, lagningar)
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9366 Matta Pakistan, 158 x 205
407 9365 Matta Pakistan, 248 x 320
407 9370 Matta Semiantik Hamadan, 103 x 208
407 9371 Matta Semiantik Serabend, 125 x 211
407 9367 Matta Tunisien, 209 x 283
407 9252 Mjölkkanna silver med svärtat trähandtag., höjd: 16
407 9298 Mockaserviser 2 st, blå
407 9257 Mortlar 2 st
407 9007 Muggar 8 st tenn
407 9192 Nadjafabad 206x280
407 9086 Nattygsbord 1-par, 40-tal
407 9479 Nipper Diverse
407 9339 Notställ Sekelskifte, höjd: 114
407 9072 Nysilver 6-del
407 9224 Oljemålning "Husrivning" sign, 65x50
407 9442 Oljemålning "Kungsträdgården " -39, 55x46
407 9582 Oljemålning "Utsikt från Skansen", A Kyhlberg, 1943, 73x117
407 9464 Oljemålning 1800-tal, "Flicka i sjal" 40x32
407 9461 Oljemålning 1800-tal, "Ungt par i Alperna" 84x66
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9396 Oljemålning 1800-tal, By vid flod, Dia26
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9309 Oljemålning 1800-tal, pratstund vid eldstaden, 32x23
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9462 Oljemålning 1800-tal, signerad. "Herrporträtt" 47x40
407 9042 Oljemålning A. Hoffsten -12, Gullmarsfjorden, 30x40
Hammered for 4.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9344 Oljemålning Albert Johansson, 61x72
Hammered for 3.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9319 Oljemålning Anderson, vinterfiskare, 24x36
407 9129 Oljemålning Bylandskap, 27x35
407 8005 Oljemålning C Stenberg Venedig, ej ram, 61x50
407 8003 Oljemålning Danssalong Berns? B Lamrin -34, 31x36
407 9545 Oljemålning E. Tryggelin, 1917, insjö, 11x16
407 9351 Oljemålning ej ram "Bro"
407 9199 Oljemålning Flöjtspelande man, 68x37
407 9571 Oljemålning Folke Ricklund-41, "Fjällmotiv" 37x46
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9445 Oljemålning G.W Hill, "Tulpaner i vas" 53x43
407 8085 Oljemålning Garibaldi Lindberg, 1921, Insjölandskap, 34x52
407 9446 Oljemålning H Pedretti (Humberto) 'Venetianska' 115x75
Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9010 Oljemålning Japan 4-delad, 64x125
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9201 Oljemålning Judisk man, 50x40
407 9348 Oljemålning Kaj Nielsen 48x55
407 9222 Oljemålning Karl-Göte Andersson, "Vänthall" se baksida, 50x65
407 9116 Oljemålning Kellberg, 'Vårblomster' 45x45
407 9460 Oljemålning kopia efter Marcus Larsson, 51x69
407 9350 Oljemålning Landskap, sign Smith USA, 46x60
407 8460 Oljemålning Mikael Qvarsebo, 1974 'Lövfragment, 68x21
407 8592 Oljemålning Mohed, Kvarnar, 66x96
407 9520 Oljemålning Monogramsignerad. "Landskap med fors" 47x60
407 9342 Oljemålning osignerad. "motiv från Dalsland" 46x49
407 9343 Oljemålning osignerad. "Sydländskt motiv" 31x26
407 9400 Oljemålning Otto Lindberg, Älvlandskap, 1919, 60 x 100
407 8213 Oljemålning PH (Per Daniel Holm) 44x65
407 9054 Oljemålning Porträtt av Cellist, 101x81
Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9221 Oljemålning Robert Meilof" Klosterinteriör" 52x40
407 8070 Oljemålning sign A Gregers-Ras, 50x45
407 8132 Oljemålning sign Lemon -52, 17x23
407 9354 Oljemålning sign Paap, 'Bymotiv', 39x30, skador
407 9202 Oljemålning Sign Slädfärd, 35x48 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
407 9287 Oljemålning Sign, Hamnmotiv Norge, 33 x 42
407 9009 Oljemålning Sign, T H Lind, Fiskeläge, 50x44
407 9286 Oljemålning Sign, Torget i Livorno, 39 x 29
407 9052 Oljemålning signerad C.S, "Sommen" 40x60
407 9536 Oljemålning signerad I.T.S 1914, "Motiv med ko" 47x57
407 9335 Oljemålning signerad OÅ Olle Ågren, "Skärgårdshamn" 28x36
407 9575 Oljemålning signerad. "Parismotiv" 60x50
407 9179 Oljemålning Signerad. 1872, "Landskap med fors" 67x95
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 5689 Oljemålning signerad. England, "Dovers klippor" 1800-tal, 33x42
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
407 9092 Oljemålning signerad. Eug.De Black, "Par på strand" 66x46 (krackelerad)
407 9285 Oljemålning Stilleben med Hummer, 40 x 53
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9083 Oljemålning Tord Leander-Engström, -45, 32x23
407 9320 Oljemålningar 1 par, E. Wigren 1926, skogsmotiv, 48x22, (skada)
407 9318 Oljemålningar 2 st. Wilhelm Harald Skoglund, Tällberg, stadsmotiv + gårdshus
407 9099 Oljemålningar 2st, Sven Hellström, "Stockholmsmotiv" 23x31 + 37x46
407 9100 Oljemålningar 2st, Ville Sjöholm, "Marina Skånemotiv" 35x38 + 32x43
407 8483 Oljetryck 50 x 70, sekelskiftesram, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
407 9034 Ostset Porslin"Deco", Design Jarup
407 9217 Parasoll 1800-TAL, bENSKAFT
407 8619 Pärlcollier 3 st, odlade Kinesiska, längd: 44
407 8618 Pärlcollier 3 st, Odlade Kinesiska, längd: 44
407 8239 Parti frimärken Sverige, 2 kartonger
407 9413 Parti nysilver div, Bla såsskålar
407 9417 Parti silver Div
407 9130 Pastell B Wahlberg, Atelje, 19x38
407 9288 Pastell G v Gegerfeldt, 32 x 24, Kvinnor
407 9131 Pastell sign 'Höstträd', 27x34
407 7283 Pelarbord Marmorskiva med järnunderrede, höjd: 73 Dia120
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9272 Pelarbord Nyrokokostil, höjd: 62
407 8247 Pennteckning Einar Forseth, 1943, Bällstaviken, 59x25
407 9256 Penselvas Kina, höjd: 29
407 9338 Piedestal Jugend, höjd: 115, mahogny
407 9438 Pigtittare 1800-tal, höjd: 60
407 9511 Pigtittare mahogny
407 9603 Pinnstolar 5 st , 17-1800-tal, vitmålade
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9162 Pipa Skulpterad, alrot
407 8652 Planschbok 87 st "The birds of America"
407 9095 Pokal silver, 1895, graverad, höjd: 23
407 9562 Potta "Tistel" Kåge Gustavsberg 1920-tal
407 9480 Prydnadsramar Diverse, m.ä
407 9292 Punschkoppar 6 st, Silver, CGH
407 9047 Ram med bonad, flickor, 66x55
407 9466 Ram med olja älgmotiv, 85x70
407 9044 Ram med tryck, 39x31
407 8594 Relief Gips, Jorpes, 1949, världskarta, 78x122
407 9055 Remmare 10 st
407 9098 Renfäll
407 9186 Sabel 1800-tal, längd: 100
407 9185 Sabel 1800-tal, längd: 103
407 8659 Saftkanna + Vas, höjd: 13, Småländska glasbruk
407 9474 Salongsbord 1900 ca, omarbetat, 70x40x77
407 9496 Salongsbord Barockstil, 1800-tal, 100x80x75
407 9577 Salongsbord Gustavianskr, längd: 80, djup: 49, höjd: 72
Hammered for 12.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9611 Salongsbord KJ mahogny förgyllda fötter, höjd: 74
407 9358 Salongsbord Nyrokoko, mahogny
407 9416 Salt/pepparkar Ns, m.m
407 7423 Saltkar 1 par, silver P5, Göteborg, höjd: 7
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9240 Saltkar silver, Danmark, dia 8, höjd: 7
407 9558 Sängram 195x100 + pottskåp, gustaviansk stil
407 9190 Såskålar 1 par, Ns, A G Duvfa
407 9341 Satsbord 2 del
407 9273 Satsbord 3 del, rokokostil
407 9078 Satsbord 3-del
407 9588 Saxofon i väska
407 9334 Schwartswaldur
407 9262 Serveringsfat England, 1800-tal
407 9277 Serveringsvagn [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
407 9340 Serveringsvagn Gustaviansk stil, kakel
407 9593 Servisdelar 2-del, Ryssland
407 9102 Servisdelar 3-del, Terrin + skål med lock + såsskål
407 9347 Servisdelar c:a 25-del, "Pyro" Kåge (nagg, lagn.)
407 9487 Sideboard rokokostil, ek, 175x55x141
407 9265 Skål Kina, Chian lung, höjd: 9, dia 26
Hammered for 9.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9111 Skål Orrefors-29 dia:21 + kristallvas, höjd: 21
407 9296 Skål + fat pressglas, Dia24
407 9373 Skålar 2 st, Snäckformar, Carrara Gustavsberg & Bo fajans
407 9465 Skänk 1800-tal, omarbetad & bemålad, 104x44x121
Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9468 Skänk Sekelskifte, Omarbetad & bemålad, 164x56x101
407 9359 Skänk med vitrin Jugend, ek, längd: 110, djup: 47, höjd: 192 (sk glas)
407 9329 Skåp 1890-tal, ek, längd: 140, djup: 60, höjd: 235
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9537 Skåp 2-delat, sent 1800-tal, drickamålat, längd: 102, djup: 50, höjd: 208
407 9574 Skåp intarsia, längd: 120, djup: 46, höjd: 120
407 9482 Skåp Jämtlandsskåp, bemålat, 1800 ca, 102x37x203
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9471 Skåp Sekelskifte, omarbetat, 65x46x125
407 8575 Skeppsmodell
407 9123 Skissblock Tillskrivet Eugenie Beskow
407 9122 Skisser 14st, tillskrivna Eugenie Beskow
407 9504 Skrivbord 1890-tal, höjd: 75
407 9228 Skrivbord mellaneuropa 17-1800-tal, kompletteringar, fanérskador slagen skiva, 123x73x72
Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9475 Skrivbord Sekelskifte, Omarbetat & bemålat, 80x53x76
407 9328 Skulptur Lisa Larson, lejon, höjd: 38
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9310 Skulptur signerad, Stan Wys, 1999, höjd: 29
407 9175 Slagbord 1800-tal, längd: 170
Hammered for 2.900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9508 Slagbord blåmålat, 1800-tal 91x163, höjd: 74
407 9254 Smörkanna silver, Georg Jensen, längd: 14
Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9245 Smörkanna silver, Odense., längd: 15, höjd: 6, 5
407 8121 Smycken ring + berlock 18k 3, 5g med briljanter +silverbrosch G Jensen
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 8145 Smycken Sandstone, 3 del
407 9357 Smycken + kuriosa, silver m.m
407 9075 Smyckeskrin 1800-tal, längd: 25
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9440 Snedklaffsekretär 1800, längd: 102, djup: 46, höjd: 103
407 9463 Snedklaffsekretär 1800-tal, bemålad, 89x43x191
407 9472 Sockerskål på fot, N.S, höjd: 28
407 9381 Sockerskål Silver/kristall, Frankrike, höjd: 24
407 9502 Soffa KJ-stol, längd: 201
407 9490 Soffa nyrokoko
407 9085 Soffbord Funkis, dia:75, höjd: 42
407 9428 Soffbord Funkis, dia:99
407 9200 Soffbord nutida
407 9174 Soffbord Rokokostil, längd: 129, djup: 60, höjd: 54
407 9124 Soffgrupp soffa + 1-par fåtöljer, sent 1800-tal
Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9325 Spegel 60-tal, teak, höjd: 122
407 9432 Spegel Empirestil, höjd: 100
407 9234 Spegel empirstil, höjd: 75
407 9107 Spegel Gust.stil, höjd: 88, längd: 86, sekelskifte 1900
407 8492 Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 55 x 68
407 9524 Spegel höjd: 225, (nyprod)
Hammered for 4.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 8414 Spegel Karl Johan, Mahogny, höjd: 170
407 9315 Spegel KJ, mahogny, höjd: 105 (skador)
407 9362 Spegelbyrå Sent 1800-tal, Mahogny, längd: 105, djup: 56, höjd: 208, ( extra krön)
407 8654 Spegellampett förgylld, 1800-tal, höjd: 78
407 9522 Spegellampett höjd: 60, (nyprod)
407 9233 Spelbord 1890-tal., höjd: 75
407 9404 Starkvinsglas 6 st, etsad dekor
407 9610 Stasbord 3 delar
407 8601 Statyetter 2st, "Kvinnor", höjd: 33 (nyprod.)
407 9564 Stigbyglar 1-par, mässing
407 9518 Stol Furu
407 9236 Stolar 1 par Louis XV-stil, sk
407 9312 Stolar 1 par nyrokoko
407 9314 Stolar 1 par, nyrokoko
407 9073 Stolar 1-par, 1800-tal
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
407 9570 Stolar 1-par, Gust.stil
407 9177 Stolar 1-par, Rokokostil
407 9215 Stolar 10 st, Jugend, Skinnsits
407 9513 Stolar 3 st barockstil, läder
407 8400 Stolar 3 st, Nyrokoko, bemålade
407 9507 Stolar 4 st, barockstil
407 9219 Stolar 4 st. björk
407 9316 Stolar 4 st. tapetserarmodell
407 9196 Stolar 6 st bemålade
407 9305 Stolar Ett par, senempire
407 9597 Stolsäng 1800-tal, (ej sits)
407 9241 Ströare silver. RE Stone, London., höjd: 16
407 8687 Strykjärn + 2st mortlar + 3st lod
407 9270 Sybord 1890-tal, höjd: 75
407 8415 Sybord Karl Johan, med låda, höjd: 77
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9499 Sybord Lyra, mahogny, Karl Johan-stil, höjd: 74
407 9455 Syltkrukor 4st
407 9576 Taburett gustaviansk
407 9500 Taburetter 1 par, Karl Johan-stil, mahogny
407 8223 Takarmatur glas/mässing, höjd: 40
407 9541 Takarmatur Jugend, höjd: 75
407 9242 Takarmatur Jugend, Koppar, höjd: 70
407 9274 Takarmatur Malm modell, höjd: 50
407 9439 Takarmatur Malm, höjd: 60
407 8671 Takarmaturer 4 st. designade, metall, höjd: 18
407 9067 Tallrikar 6st, Meissen
407 9407 Tändare + askfat Silver, Peru
407 9401 Tavla 1800-tal, broderad, S Maria Magdalena, 23 x 18
407 9046 Tavla Billmark, Gamla sta´n, 25x35
407 9382 Teckningar + litografier , diverse lösa blad
407 9276 Tékanna silver, Henning Koppel för Georg Jensen, 1051, höjd: 14 cm
407 9037 Tekoppar 11 st, Gustafsberg, "Tea Röd"
407 9113 Tenn 2-del, ljusstake, höjd: 25, Rokokostil
407 9020 Terrin Rörstrand, längd: 16, höjd: 13
407 9369 Terrin + bringare england, Bla Rogers, No6, längd: 37
407 9297 Teservis 11 del, UE Karelia
407 9138 Teservis England, Tuscan, 24 del
407 9322 Toalettebord KJ, mahogny, längd: 86, djup: 43, höjd: 144, (fanérskada)
407 8265 Trädgårdsbord Sekelskifte, Gjutjärn, Dia65, höjd: 73
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 8663 Trädgårdsurnor 1-par, Gjutjärn, Bolinder Sthlm, höjd: 44 (1st med skada)
407 8266 Trädgårdsurnor Ett par, Husqvarna, Gjutjärn, höjd: 29
407 9247 Triptyk Signerad. Litografi 40/300
407 9013 Tryck Karta Skandinavien, 50x60
407 9386 Uppläggningsfat 2 st, porslin
407 9081 Uppläggningsfat 2st, England
407 9071 Uppläggningsfat 3st, N.S
407 9393 Urnor Ett par, Empire, höjd: 24, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
407 9023 Väggarmatur Svenskt Tenn, mässing, 2226
407 9523 Väggfacklor 1 par, (nyprod)
407 9003 Vägglampetter 1 par mässing
407 9437 Vägglampetter 1 par, mässing, höjd: 25
407 9430 Vägglystrar 1-par, höjd: 40
407 9450 Väggpendyl 1890 , höjd: 92
407 9435 Väggpendyl förgylld, Empirstil, höjd: 61
407 8369 Väggpendyl förgylld, höjd: 54, skada
407 9433 Väggpendyl Förgylld, höjd: 57
407 8445 Väggsköld Bolinder, Stockholm, höjd: 62
407 9168 Väggur Porslin/Trä [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
407 9108 Väggur sent 1800-tal, höjd: 103
407 9390 Värmefat 17/1800-tal, Kina, längd: 26
407 8684 Vas C H Ståhlhane, Rörstrand, höjd: 13
407 9084 Vas Elis Bergh, höjd: 20
407 9195 Vas Fam Noire, 1800-tal, höjd: 12 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
407 8488 Vas Imari, Japan, höjd: 36
407 9194 Vas Japan, Brons, höjd: 37
407 9110 Vas Kähler Danmark, höjd: 27 + skål keramik dia:22
407 8608 Vas Kina, höjd: 23
407 9586 Vas Kina, höjd: 37
407 9040 Vas Orrefors, höjd: 42
407 9065 Vas signerad. Orrefors, höjd: 23
407 9250 Vas silver på 8 fötter, Giertta, Stockholm, 1981., höjd: 18
407 9248 Vas silver, sterling Cohr, BÜNDE, Danmark., höjd: 18
407 9239 Vas silver, stplr. ROL Sthlm. S 925 C10 (1977). Sign. Lindståhl, höjd: 19
407 9048 Vas Vicke Lindstrand, Kosta, höjd: 21 (ngn repa)
407 9299 Vas + sockerskål + fat 4 del, Kunglig dansk & Bing & Grøndahl
407 9035 Vas+ Fat, Keramik
407 9041 Vaser 1 par, Dresden, höjd: 17
407 9206 Vaser 1 par, Porslin, (lagad), höjd: 25
407 9295 Vaser 4 st, konstglas
407 9327 Vinglas 5st, böhmiskt glas
407 9378 Vinkanna Silver, 1800-tal, London, höjd: 40
Hammered for 19.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 9483 Vitrinskåp 2 delat, bemålat, längd: 98, djup: 43, höjd: 205
Hammered for 13.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
407 8309 Vitrinskåp längd: 44, djup: 40, höjd: 130 (nyprod.)
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
407 9489 Vitrinskåp svartlack, 130x42x184
407 9411 Whisky/grogglas 12 st
407 9039 Ymnighetshorn Ns, (saknar lock)
407 9207 Ytterfoder 2 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
407 9374 Ytterfoder 3 st, Med fågelrelief
407 9543 Ytterfoder Art Noveau, 1900, troligen Frankrike, höjd: 20