Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 mars 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1458 5024  Akvarell Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Signerad, daterad 1907, Perspektivbild, 35x58, yttermått inklusive ram: 48x71, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:43)

1458 1014  Akvarell Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Porträtt av fästmannen Daniel. Signerad, daterad Paris 1882. Proveniens familjen Nyström Stoopendaal. Akvarell, bildmått: 22x15cm, yttermått inklusive ram: 24x17,5cm

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:01)

1458 1032  Akvarell John Arsenius (1818-1903), Sverige. Monogramsignerad, häst. Akvarell, bildmått: 13,5x19cm, yttermått inklusive ram: 25x30,5cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:22)

1458 1016  Bestickuppsättning 52 delar, silver, Cohr & Mema. Längd: 12-20,5, vikt: 2700g brutto

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:07)

1458 1033  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Vår Fru", AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Märkt med bricka

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:51)

1458 1034  Fåtölj Vår Fru, Carl Malmsten (1888-1972), AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Märkt med bricka

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:09)

1458 1027  Flaska Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods, glasyr i bruna och gröna nyanser, dekor i relief. Undertill signerad Stig L och Studiohanden. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:20)

1458 1017  Gueridon empirestil. Höjd: 154 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:10)

1458 1028  Karaff Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods, glasyr i bruna och gröna nyanser, dekor i relief. Undertill signerad Stig L och Studiohanden. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:46)

1458 1002  Maskintelegraf mässing, Tidigt 1900-tal. Höjd: 129

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:30)

1458 1031  Oljemålning Axel Schovelin (1827-1893), Danmark. Slott vid havet. Signerad. Olja på duk, 29x37 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:01)

1458 1010  Oljemålning Endel Köks (1912-1983), Estland. Kvinna med kor. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 80x64cm, yttermått inklusive ram: 95x80cm

S�ldes f�r 76.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:35)

1458 1015  Oljemålning Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Äppelträd. Monogramsignerad. Proveniens familjen Nyström Stoopendaal. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 31x23cm, yttermått inklusive ram: 37x29cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:55)

1458 1011  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Skogslandskap med rådjur. Signerad, daterad -54. Olja på pannå, 33x41cm, yttermått inklusive ram: 46x54cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:17)

1458 1018  Piedestaler ett par, empirestil. Höjd: 112 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:00)

1458 1026  Skål stengods, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 13. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:23)

1458 1001  Skål med hänklar Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 19 cm. Längd: 27 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:58)

1458 1025  Skålfat stengods, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:54)

1458 1037  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Skulptur i tenn, flodhäst. Signerad Cyrén. Längd: 13 cm. Höjd: 8 cm. Sockel i svart lackat trä medföljer

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:27)

1458 1038  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Skulptur i tenn, groda. Signerad Cyrén. Höjd: ca 3. 5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:48)

1458 1036  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Föreställande hästhuvud. Signerad. Grönpatinerad brons. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:14)

1458 1035  Soffbord Karin, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Marmorskiva. Bredd: 64cm. Djup: 65 cm. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:37)

1458 1023  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal. Proveniens Garpenbergs Slott. 238x113 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:49)

1458 1004  Spegel Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Rotting, 80x55 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:05)

1458 1020  Stolar 2 st, Gustavianska

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:47)

1458 1012  Stolar 6 st, Gustavianska. Genombruten ryggbricka, kopplade ben med kannelering. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd: ca 44 cm

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:49)

1458 1039  Tallrik Royal Copenhagen, Flora Danica. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:06)

1458 1040  Tennskål Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Firma Svenskt Tenn, 1944. Diameter: 23cm. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 19:10)

1458 1013  Väggarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2484, Firma Svenskt Tenn, mässing med textilskärm. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 18:17)

1458 1024  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Stengods, glasyr i gula nyanser. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2022 20:13)