Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 maj 2003 18:30
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

238 2064  Aftonväska Silver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2032  Akvarell på papper, sign. M. Romberg Tg. (Tangér) 1905 10x16

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2010  Akvarell sign, J Johnson, 1878, pastoralt landskap, 48x76

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2018  Armband med berlocker, 18 k, boliden, 18,2g

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2014  Bägare Silver, Erik Lemon, Uppsala, 1700-tal, H.18, (sk)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2022  Baljfåtöljer Ett par, Sengustavianska

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2041  Blomvas Rörstrand, G.Nylund, chamotte, H.25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2047  Bord med låda,Furu, 1800-tal, rokokostil, 60x36 H74

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2045  Brännvinsbehållare NS, H50

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2056  Byrå 1800-tal, valnöt, L100 D47 H105

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2002  Byrå 1890-tal, "tall boy", L.83 D.53 H.152

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 8020  Byrå Gustaviansk, 1800-tal, (smärre fanérskador), L.100 D.47 H.82

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 4007  Byrå Louis XVI-stil, stenskiva, intarsia, 1900ca, L111D445 H87

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2020  Byrå Senbarock, valnöt, L.87 D.44 H.85

S�ldes f�r 14.800 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2023  Chiffonjé 1800-tal, L.103 D.48 H.139

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2046  Chiffonjé Mahogny, K J, L90 D50 H140

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2015  Damarmbandsur med Armband, 18k, Omega, 44 g brutto

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2061  Etsning Anders Zorn, Tre Systrar 1913, 24,5x17,5. Asplund 258

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2057  Fällbord 130x110, torrsprickor

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2042  Fat 1700-tal, London, Pattinson, tenn

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2034  Fat på fot, förgylld brons sign. Auguste Klein dia. 32

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2051  Glasservisdelar ca 50 del, Karlberg

238 2019  Golvur 1700-tal, William Borrow, London, Valnöt, H.222

238 2040  Golvvas Rörstrand, Gunnar Nylund, H.50

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2013  Hörnskåp 1800-tal, H.107

238 4039  Karmstol mahogny

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2036  Karmstolar 1 par, England ca 1800

238 2065  Ljuskrona Oscariansk, H65, sk

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2024  Ljusstakar 1 par, Silver, England, Sheffield, H.16,5

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 8059  Mapp(d) med 5 grafiska blad, WM-porföljen 1995, Ernst Billgren, Graham Stacy, Helene Billgren, Roland Boren, Håkan Karlsson

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2004  Matbord 1800-tal, bonad björk, dia 132

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2052  Matta Orientalisk, Semiantik

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2005  Matta orientalisk, semiantik, 200x140

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 6001  Oljemålning 1800-tal, smedja, 26x24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 8068  Oljemålning Amanda Bergstedt, 1800-tal, kopia efter H. Lérolle, 63x98

238 2001  Oljemålning  Birger Birger, Den Demoniske författaren, 40 x 51

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2011  Oljemålning Dorus Arts, landskap, 48x60

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2063  Oljemålning  Erik Jerken, 1935, Smögen, 55x46

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2009  Oljemålning Italien, Flicka med killing, 21x11

238 4050  Oljemålning Madonnan med barnet, 1700-tal 50x35

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 8027  Oljemålning  olja, Karl Bergman 47x56

238 8034  Oljemålning  sign. Bruno Liljefors 1930, Rävar vid Gryt, 70x90

S�ldes f�r 76.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2035  Oljemålning sign. P. Guigou, Hamnmotiv 9x14

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2053  Pastell  M Collin, Mor med barn,63x47

238 2049  Pelarbord 1800-tal, H72

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2017  Ring 18k, med brilj, 0,10 ct, 4,1 g

238 2026  Salongsbord Empire-stil, (sk), Dia80 H.77

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2007  Sekretär Karl Johan, L110 D47 H125

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2038  Soffa Biedermeyer, Intarsia

238 2006  Spegel rokoko, H143, (sk)

238 2021  Spegel Rokoko, senare glas, H.130

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 4035  Spegellampett rokoko, h 60. Ljusarm saknas

238 2054  Spelbord 1800-tal, alm, L.96 D.47 H.75

238 2058  Spelbord 1880-tal. med marker

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 2008  Stol gustaviansk, vitmålad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)

238 8069  Takarmatur Med prismor

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 maj 2003 18:30)