1347 5230 Affisch Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, Daterad -88. Motivet: 56x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)
1347 4060 Akryl Bente Thrap, Komposition med blomster. Signerad Thrap. Akryl på duk, 37x29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)
1347 4058 Akryl Carl Linderoth, "Ugglor i mossen". Signerad. 69x39 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)
1347 5063 Akvarell Axel Kyhlberg (f. 1886), Sverige. Signerad, daterad 1942. Akvarell, 43x57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:09)
1347 5143 Akvarell Charles Portin (1889-1980), Sverige. Signerad, Hong Kong, 1960. Motivet: 28x38cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:06)
1347 5141 Akvarell Charles Portin (1889-1980), Sverige. Signerad. Motivet: 28x38cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:42)
1347 5295 Akvarell Kina, Fåglar, 126x42 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:01)
1347 5088 Akvarell Kina. Signerad. Motivet: 84x39cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:33)
1347 5146 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, stadsmotiv, 17x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:05)
1347 5417 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 13x40cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)
1347 5288 Akvarell Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x75 cm. Motivet: 79,5x53,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)
1347 5148 Akvareller 2 st, Signerad, Stockholmsmotiv, 27x18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)
1347 5297 Armstöd Porslin, Kina, nutida. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)
1347 5388 Askfat glas/silver. Diameter: 9 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:22)
1347 5216 Bägare 2 st, silver, 1838/1884. Höjd: 7-7,5, Vikt: 100g ca.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:14)
1347 5222 Bänk George Nelson. Träribbor, svärtad benställning. Ej märkt. Längd: 120 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:06)
1347 5254 Bergère Rokokostil. Längd: 85 cm. Djup: 94 cm. Höjd: 119 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:21)
1347 5390 Bestick silver, Rosenholm, 47 delar, Vikt: 1600 g brutto ca
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:37)
1347 5190 Bestickuppsättning 110 del ca, nysilver, Chippendale, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 11-34 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:29)
1347 4276 Bestickuppsättning nysilver, ca 100 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:47)
1347 4354 Blandteknik Bror Hillgren (1881-1955), Sverige. Signerad, Herrar. Motivet: 28x22,5cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)
1347 5341 Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Signerad, 23x32 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:26)
1347 4402 Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1960, figurer. Motivet: 23x32
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:56)
1347 4405 Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1966, Figurer & Hus. Motivet: 24x32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)
1347 5028 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad EL, komposition, 46x30 cm
1347 5259 Blandteknik/relief Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1969,117x100 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:20)
1347 5125 Blomsterbord 1950-tal. Bredd: 86, djup: 24 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:25)
1347 5226 Blomsterbord Metall, diameter: 39, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)
1347 5429 Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Rödlaserad massiv björk. Brännstämplad. Höjd: 207 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:32)
1347 5134 Bokhylleskåp längd: 87 cm, djup: 36 cm, höjd: 161 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:04)
1347 4027 Bokverk Sven X:et Erixsons grafik, med 2 st Litografier 300-upplaga
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:11)
1347 5191 Bordsfotogenlampa Glas /metall. Höjd: 51cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:15)
1347 5060 Bordsfotogenlampa höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:02)
1347 5277 Bordskanon Längd: 34cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)
1347 5316 Bordskanon på lavett, Längd: 36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:40)
1347 5381 Bordskanon På lavett. Längd: 56cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:05)
1347 5276 Bordskanon Stafsjö Bruk, Längd: 36cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:04)
1347 5024 Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Märkt HAJ, mässing & plåt. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:25)
1347 4341 Bordslampa höjd: 64cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:50)
1347 4357 Bordslampa Jugend, smide. Höjd: 39cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:46)
1347 5186 Bordslampa nyrokokostil, Metall. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:42)
1347 5048 Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:14)
1347 5346 Bordslampfot Keramik. Höjd: 24 cm
1347 5333 Bordslampfot Villeroy & Boch. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)
1347 5006 Bordslampor ett par, Skellefteå. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:08)
1347 5409 Bordslampor Ett par. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)
1347 5375 Bordspendyl Längd: 43cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:41)
1347 5118 Bouzouki Grekland. Längd: 97 cm, i väska
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:59)
1347 5199 Brasset höjd: 84cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)
1347 5205 Brasställ Smide 5 delar. Höjd: 102
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:27)
1347 5218 Brevkort 2 album ca 300 kort
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 5329 Bricka Lackarbete. Längd: 61 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:21)
1347 5384 Brosch 18k guld, med pärlor. Diameter: 3cm, vikt: 4g, med etui.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:22)
1347 5387 Brosch 18k guld. Diameter: 4cm, vikt: 4g.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:02)
1347 5354 Brosch Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Lejon, tenn, från Firma Svenskt Tenn. Diameter: 4cm, med etui.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:56)
1347 5201 Byrå England, mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:45)
1347 4350 Byrå Hauptstil, med stenskiva, intarsia. Bredd: 88 cm. Djup: 54 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 4419 Byrå mahogny, Directoire-stil. Bredd: 81, djup: 44 cm, höjd: 113 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:20)
1347 5140 Byrå mahogny. Bredd: 75, djup: 37 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:03)
1347 5128 Byrå med skrivskiva, England. Bredd: 54, djup: 38 cm, höjd: 99 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)
1347 5355 Byrå Med spegel. Löstagbar glasskiva. Bredd: 67 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 182 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)
1347 5131 Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 60, djup: 31 cm, höjd: 68 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:14)
1347 5119 Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 82, djup: 36 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:27)
1347 5410 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 69, djup: 33 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:08)
1347 5412 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 80, djup: 41 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:25)
1347 4306 Cafébord Perstorp, 1960-tal. Bredd: 63 cm. Djup: 63 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:53)
1347 5197 Carborundumetsning Conrad Marca-Relli (1913-2000), USA. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bladets mått: 56x75 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:08)
1347 5178 Champagneglas 7st. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:44)
1347 4430 Chiffonjé Sent 1800-tal, mahogny, 103. Djup: 43 cm, höjd: 146 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:42)
1347 5162 Dalahäst höjd: 31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:56)
1347 4091 Dekorelement 2 st. Thailand. Bemålat trä. 91x27,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:21)
1347 5352 Diverse metall, druvsax mm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:08)
1347 5223 Dockor med tillbehör, ca 23-30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:08)
1347 5075 Dörröverstycke Japan, 28x186 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)
1347 5351 Dosa & ströare silver. Längd: 15cm. Diameter: 8cm, gravyr. Vikt: 150 g ca.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:57)
1347 5393 Dragspel Ballone Burini, i väska. Längd: 42 cm. Djup: 39 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)
1347 4220 Dubbelkarott + skål, 2 delar, nysilver, diameter: 2. Längd: 28,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:46)
1347 5274 Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Komposition med snören. Signerad, numrerad 98/100, daterad -73. Motivet: ca 47,5x37,5 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:35)
1347 5278 Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 11/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:18)
1347 5279 Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 3/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:53)
1347 4184 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Mynttorget, Stockholm. Signerad, numrerad 14/310, oramat löst blad, 17x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:45)
1347 5418 Etsning Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 26/70, "Gammal dam i Samokov" mm: 60x46cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:47)
1347 4063 Färgetsning Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1991, numrerad 12/9. Motivet: ca 48x39 cm
1347 2027 Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "ballade" bm: 84x65cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:45)
1347 2026 Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "petite de nuit" bm: 60x80cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)
1347 5273 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Familj", 1972. Signerad, numrerad 19/40, Haskel 109. Bladets mått: 62,5x77 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)
1347 5271 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "La Belle Gabrielle V". Signerad, numrerad 18/30, Haskel 77. Bladets mått: 62,5x77 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)
1347 5282 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Sverige. Komposition med man och kvinna. Signerad, numrerad EA III/XI, oramat löst blad. Bladets mått: 61x86 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:35)
1347 5275 Färgetsning Servulo Esmeraldo (1929-2017), Brasilien. Signerad, numrerad 35/50. Motivet: ca 29x25 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:30)
1347 5265 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 4/50, daterad -81. Handkolorerad. Bladets mått: 50x40 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:19)
1347 5264 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 44/50, daterad -81. Handkolorerad. Bladets mått: 50x40 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:54)
1347 5266 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 46/50, daterad -81. Handkolorerad. Bladets mått: 50x40 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)
1347 5267 Färgetsningar 3 st. Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad PT IV/V, daterad -81. Handkolorerad. Bladets mått: 50x40 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:27)
1347 5263 Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerade, numrerade 101/150. Bladets mått: 52x60 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)
1347 5105 Färglitografi 2 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 207/290. Bladets mått: 45x50,47x62cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:18)
1347 5106 Färglitografi 4 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerade, bladets mått: 43x26-47x37cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:58)
1347 5168 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ej signerad. Motivet: 68x48cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:05)
1347 5169 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ej signerad. Motivet: 68x48cm
1347 5157 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 120/300. Bladets mått: 34x28cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:52)
1347 5160 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 164/300. Bladets mått: 37x27cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:09)
1347 5163 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 197/200. Motivet: 29x23cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:34)
1347 5240 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 71/75. Motivet: 60x44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)
1347 5171 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 87/200, Motivet: 68x52cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:53)
1347 5170 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad. Motivet: 69x51cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)
1347 4209 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 184/220. Motivet: 44x36cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:47)
1347 4552 Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Magiker. Signerad, numrerad 3/210. Motivet: 65x46 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:52)
1347 5164 Färglitografi Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad, numrerad 108/125. Motivet: 78x49cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)
1347 5166 Färglitografi Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad, numrerad 114/125. Motivet: 49x64cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:04)
1347 5258 Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. " Nightbird". Signerad, daterad 1976. Motivet: 70x59 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:15)
1347 5167 Färglitografi Karel Appel (1921-2006), Holland. Signerad, numrerad 73/90. Motivet: 35x50cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:08)
1347 5104 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Blått partitur". Signerad, numrerad 178/250, daterad 1990. Bladets mått: 62x78cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:25)
1347 5172 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 215/360, Motivet: 41x58cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2020 01:43)
1347 5173 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 215/360. Motivet: 44x59cm
1347 5420 Färglitografi LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 86/125, daterad 1977. Motivet: 50x38cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)
1347 5286 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 26/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:12)
1347 5287 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, numrerad 3/99, daterad 1972, oramat löst blad, 53,5x70,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)
1347 5099 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Motivet: 28x21cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:05)
1347 5007 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 17/50. Motivet: 54x44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:30)
1347 4066 Färglitografi Nobu Ota Hilding (1932-1987), Sverige. Komposition med blomster. Signerad, numrerad 35/99. Motivet: ca 47x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)
1347 4318 Färglitografi Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 26/75. Bladets mått: 90x61 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:17)
1347 4126 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad. Signerad. Motivet: 60x27 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:25)
1347 5348 Färglitografi signerad, numrerad 85/160, daterad 1971. Motivet: 48x65 cm
1347 5245 Färglitografier 2 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1975. Motivet: 40x53cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:27)
1347 5102 Färglitografier 2 st, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 67/190. Motivet: 41x55-53x40cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:20)
1347 5103 Färglitografier 2 st, Louis Nitka (f. 1940), Sverige. Sverige. Signerad, numrerad 195-upplaga. Bladets mått: 15x12-35x25cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:29)
1347 5294 Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, 175 - upplaga. Motivet: 40x30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:48)
1347 5032 Färglitografier 3 st, Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 60x78 & 64x70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:12)
1347 5033 Färglitografier 3 st, Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 62x45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:24)
1347 5289 Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 64/75, daterad 1976, oramat löst blad. Bladets mått: 71x56 cm. Bladets mått: 106x79 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)
1347 5233 Fat 4 st, Imaridekor, Japan. Diameter: 21 cm
1347 5234 Fat 4 st, Orientaliska, Mässing / koppar, diameter: 27-37 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)
1347 5337 Fat Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Rostfritt stål. Diameter: 50cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:12)
1347 5367 Fat Rörstrand. Diameter: 22cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:05)
1347 5034 Fat silver, vikt: 227g, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:47)
1347 5035 Fat Sterlingsilver, vikt: 490g, Vega, diameter: 28 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)
1347 9335 Fåtölj Parker Knoll, "York wing". Höjd: 99 cm. Djup: 87 cm, bredd: 79 cm, sitthöjd ca 45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:32)
1347 4042 Fåtölj Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Cone", Danmark
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:26)
1347 4120 Fåtöljer 2 st. Danmark, läder, etikettmärkta. Bredd: 80 cm. Djup: 72 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)
1347 5001 Fåtöljer ett par, "Dune", design: Jonas Lundby Jensen, Skandiform
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:14)
1347 5307 Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Modell: "Eva", sadelgjord, stämplad Bruno Mathsson by Dux
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:32)
1347 5395 Fåtöljer mrd fotpall Ett par, Ascensión Latorre, Howardmodell
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 5326 Fickur 18k guld, Halda, Fickurfabrik, manuell, gravyr. Diameter: 40mm, bruttovikt: 51g, med etui
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)
1347 5150 Figuriner + väggreliefer, 6 delar, Goebel. Höjd: 11-13 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 5059 Figuriner 4 st, Nao, Spanien. Höjd: 16-29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:30)
1347 4384 Figuriner 6 st, fåglar, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 4-14cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:12)
1347 5382 Foto Lennart Nilsson (1922-2017), Sverige. Signerad, daterad 70,49x40 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:20)
1347 4108 Fotografik Gullers, Sjölandskap, 56x87 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:15)
1347 5155 Fruktskål 4 delar, Kosta Boda. Diameter: 33cm
1347 5043 Gafflar 12 + 12 st, silver. Längd: 16-20 cm. Vikt: 965 g ca
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:55)
1347 4007 Galghängare Ycki. Längd: 36 cm, djup: 47 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:21)
1347 5310 Glas 4 delar, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. För Iittala, I-Linjen. Höjd: 5,5-29 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:46)
1347 5317 Glas på fot, 10 delar. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)
1347 5112 Glasbord längd: 65 cm, djup: 65 cm, höjd: 52 cm
1347 5004 Glaskupor 3 st, Bordsmodell. Höjd: 20-30, längd: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:31)
1347 5002 Glasservis 48 delar, Orrefors, Silvia. Höjd: 7 - 14,5
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:29)
1347 4455 Glasservis 50 delar, ca. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:35)
1347 5318 Glasservisdelar 10+ 9 st. Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta. Höjd: 10-11 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:53)
1347 5415 Glasservisdelar 40 delar. Höjd: 10-16cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:33)
1347 5121 Glasservisdelar 58 delar. Höjd: 6-13,5cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:35)
1347 5322 Glasservisdelar Helga, ca 55 delar. Höjd: 7-14 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:53)
1347 5165 Golv/taklampa "Pole Lamp", 1950-tal, mässing. Längd: 252cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:26)
1347 4247 Golvlampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Staken, Höjd: 130cm, höj- och sänkbar
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:48)
1347 5011 Golvlampa Fagerhult, mässing. Höjd: 150
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:01)
1347 2003 Golvlampa Flos Angelis. Höjd: 165cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:55)
1347 5074 Golvlampa Flos, "Jill". Höjd: 195
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:38)
1347 5336 Golvlampa mässing. Höjd: ca 150
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:03)
1347 5338 Golvlampa Metall/koppar. Höjd: 125
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:45)
1347 4425 Golvur Karl Johan, Björk. Höjd: 210
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:33)
1347 5425 Golvvas Kina, 1900-tal. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:56)
1347 5383 Gouache Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Motivet: 15x19 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)
1347 5037 Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, silver, 1917, K Anderson, Vikt: 390 g ca. Längd: ca 10-16 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:19)
1347 5215 Gräddkanna silver, Hans Georg Vogt, Kristianstad, 1856. Höjd: 12,5, Vikt: 170 g ca.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:31)
1347 5204 Grafiska blad 3 st, Frankrike, ramens innermått: 45x30 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:27)
1347 5421 Gravyrer 6 st, Adelsmän, ca 15x20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:27)
1347 5019 Gungstolar ett par. Karin Bergöö, efter. Bemålad furu, lösa kuddar klädda med textil, en med senare sits. Snarlik gungstol finns i Sundborns samlingar
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:48)
1347 5391 Hänge 18k guld. Längd: 3,5cm, med blå sten, vikt: 1g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)
1347 5049 Hattar 3 st
1347 5392 Herrbetjänt höjd: 109cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:34)
1347 5092 Hisslampa diameter: 25cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:45)
1347 5221 Ishink Plast, äpple, glasinsats. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:07)
1347 5180 Jardiniere längd: 28cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:45)
1347 5334 Jordglob höjd: 43cm, gravyr.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:13)
1347 4467 Jultallrikar ca 45 delar, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Diameter: 18-23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)
1347 5017 Kaffegods Rosenthal, Maria, 17 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:47)
1347 5211 Kaffegods Tuscan, England, 20 delar
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:16)
1347 5174 Kaffekanna Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:34)
1347 5181 Kaffekanna höjd: 21cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)
1347 5198 Kaffeservis 27 delar, Schönwald / Hackefors
1347 4210 Kaffeservis 37 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:52)
1347 5303 Kaffeservis 48 delar, Rosenthal, Sanssouci
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)
1347 5050 Kaffeservis Bing & Grøndahl, 30 delar, bemålad
1347 5158 Kaffeservis Rosenthal, 28 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:03)
1347 5021 Kaffeservisdelar Lidköping, 22 delar
1347 5314 Kaffeskedar 12 st, silver, Norge. Längd: 11,5, nyckel, Vikt: 120 g ca.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:25)
1347 5313 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 11 cm, Vikt: 130 g ca.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:49)
1347 5315 Kaffeskedar 20 st, silver. Längd: 11,5, Vikt: 210 g ca.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:02)
1347 5371 Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 43cm
1347 4054 Kanna Metall/porslin. Stilkopia, nutida, Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:33)
1347 4253 Käpp Med silverkrycka. Längd: 89cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:57)
1347 5220 Karaffar 2 st + ishink. Höjd: 13-29 cm
1347 4347 Karmstolar Ett par + 1 par stolar, Karl Johanstil, mahogny
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:36)
1347 5122 Karmstolar ett par, 1960-tal
1347 5242 Karmstolar Ett par, barockstil, 1800-tal
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:07)
1347 5129 Karmstolar ett par, Louis XV-stil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:45)
1347 5356 Keramik 3 delar, Orientaliskt. Höjd: 4-9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:56)
1347 5342 Klädhängare 2 st. Längd: ca 34 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:37)
1347 4519 Klaffbord England. Bredd: 36+ 2x45. Djup: 120 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)
1347 4263 Klaffbord mahogny, Karl Johan. Bredd: 96+ 2x24, djup: 70 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:13)
1347 2476 Klaffbord Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 87. Djup: 42+ 2x23, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:29)
1347 5136 Kökspall höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:33)
1347 5023 Konsol konstmassa. Längd: 44 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)
1347 5077 Konstglas 3 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:54)
1347 5149 Konstglas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. 5 delar. Längd: 7-11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:40)
1347 5401 Kontorstolar Ett par
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:58)
1347 4098 Kopparkärl diameter: 31 cm. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:38)
1347 5248 Kuriosa 4 delar, Orientaliska. Höjd: 3-18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)
1347 5398 Kuverttallarikar 6 + 1 st, 6 st för Stockmann Helsingfors. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)
1347 5208 Lampbord ett par, mahogny, England. Bredd: 48, djup: 40 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:57)
1347 5422 Lampetter ett par. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:19)
1347 5386 Lampskärm månskensampel, glas. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:53)
1347 5206 Laxbräda Skandia. Längd: 91 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:25)
1347 5385 Leksaksbilar Div i delar. Längd: ca 4-35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:09)
1347 5061 Likörservis 12 del + karaff. Höjd: 9,5-28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:14)
1347 5293 Litografi Charlotte Enström (f. 1968), Sverige. Signerad, numrerad 31/90. Motivet: 60x87 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:24)
1347 5359 Litografi Oidentifierad konstnär. Hus, Fisheye. Signerad, numrerad 61/90, ca 58x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:10)
1347 5268 Litografi Philip Pearlstein (f. 1924), USA. "Nude on a Stool", 1971. Signerad, numrerad 85/150. Litografi i sepia, oramat löst blad. Bladets mått: 60x45 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:07)
1347 5305 Litografier 2 st, Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Från "Picasso Lithographe vol IV (bloch 1108)", bladets mått: 32x45 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)
1347 5175 Ljushållare 3 st, Smultron. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)
1347 4489 Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:04)
1347 5378 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:04)
1347 5428 Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:41)
1347 5369 Ljuskrona Med primsor. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)
1347 5185 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 75cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:51)
1347 5370 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 76cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:37)
1347 5184 Ljusstakar 3 par, 1800-tal, mässing, bland annat Skultuna. Höjd: 14,5 - 19,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:11)
1347 5079 Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 15-25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)
1347 5399 Ljusstakar Ett par, England, trä. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)
1347 5244 Ljusstakar ett par, Firma Svenskt Tenn, 1976. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:50)
1347 4280 Ljusstakar ett par, Sandbergs, Nora. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)
1347 4409 Ljusstakar Ett par, Tenn, 1842, Stockholm. Höjd: 12 cm
1347 5177 Ljusstakar Ett par. Höjd: 12cm
1347 5176 Ljusstakar Ett par. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:26)
1347 5253 Ljusstakar silver, Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Löfman, 1976. Höjd: 14cm, bruttovikt: 510g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:16)
1347 5235 Mask dekorerad. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:34)
1347 5025 Mässingsbunke, med handtag diameter: 46, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:26)
1347 5360 Matbord England, Utdragsskivor. Bredd: 122 + 2x30. Djup: 81 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:37)
1347 5127 Matsalsgrupp 5 delar, "Pyramid", design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Åfors. Längd: 140. Djup: 90 cm. Höjd: 75 cm, 2 st iläggsskivor, en med sarg a 55 cm
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:12)
1347 5406 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, Bord+ 4 stolar
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:33)
1347 5194 Matservis 50 del ca, Hackefors
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:04)
1347 5423 Matservis Lidköping, 49 del
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:00)
1347 5071 Matservis Rörstrand, ca 50 del
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)
1347 5309 Matservisdelar 55 delar, Königl pr Tettau.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:03)
1347 5120 Matservisdelar 59 delar, Rörstrand, Grön Anna. Diameter: 18-30cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:10)
1347 5413 Matservisdelar 9 delar, Villeroy & Boch, Amapola
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:00)
1347 5192 Matskedar 4 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 20-21,5, Vikt: 200 g ca.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:40)
1347 5041 Matskedar 5 + 2 st, silver, 264g. Längd: 21-22 cm, Vikt: 220 g ca.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:13)
1347 5018 Matta 170x240, design: Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)
1347 5013 Matta orientalisk, 127x162 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:06)
1347 5405 Matta orientalisk, 130x196 cm
1347 5012 Matta orientalisk, 139x233 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:32)
1347 5227 Matta Orientalisk, 169x259cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:10)
1347 5292 Matta orientalisk, 84x300cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:05)
1347 5187 Matta Orientalisk, galleri, 80x255cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)
1347 5113 Matta orientalisk, Täbriz, 245x322 cm
1347 5045 Mocka & kaffeskedar 19 delar, silver, 280g ca. Längd: 11-12 cm, Vikt: 290 g ca.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)
1347 4465 Mockakoppar 18 koppar, 12 fat, Royal Tuscan
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:43)
1347 5374 Modellskepp Fragata Siglo XVIII. Längd: 70cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:44)
1347 5373 Mortel höjd: 11cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:30)
1347 5115 Oljemålning 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 25x20cm-61x52cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:08)
1347 5098 Oljemålning Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. "Fors i kanjon, höst". Signerad, daterad -73. Olja på duk, 110x80 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)
1347 5003 Oljemålning Bertil Johansson-Bajo (1906-1982), Sverige. "Gatuparti, Göteborg". Signerad. Olja på duk, 36x45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 5147 Oljemålning Birgit Eriksson Jons Birgit (1926-1994), Sverige. "Kisse och nystanet". Signerad. Olja på pannå, 18x16 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)
1347 5250 Oljemålning Bror Forsell (1883-1959), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 44x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:36)
1347 3025 Oljemålning Carl Oesterley den yngre (1839-1930), Tyskland. "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:23)
1347 5114 Oljemålning Cesare Marchesini (f. 1939), Italien. Signerad. Olja på duk, 39x49cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:30)
1347 3011 Oljemålning Christian August Printz (1819-1867), Norge. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 10/6 50 (1850). Olja på pannå, 43x29
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:25)
1347 5065 Oljemålning E Gustafsson, Fregatten Freja med lotsbåt. Signerad, daterad 1912. Olja på pannå, 49x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)
1347 5087 Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Kustmotiv, Signerad. Olja på duk, 45x54 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:05)
1347 5255 Oljemålning Ester Zetterberg (1919-2007), Sverige. "Skördetid", Signerad, daterad -78. Olja på duk, 35x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:48)
1347 5252 Oljemålning Evert Duhan (f. 1906), Sverige. Studie. Signerad. Olja på duk, 27x33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:25)
1347 5064 Oljemålning G Huldt, fartyg, Signerad. Olja på pannå, 34x42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:16)
1347 5304 Oljemålning Gösta Nissjers (1916-1963), Sverige. Hamnmotiv med segelbåtar, Signerad. Olja på pannå, 63x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)
1347 4181 Oljemålning Gunnar Scott-Ruud (1897-1953), Norge. Signerad, landskap. Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 61x70cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)
1347 5083 Oljemålning Henri Roger. Signerad, daterad 1894, "Le Pay de Dallet, Pont du chateau". Olja på duk, 24x16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:09)
1347 5084 Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:30)
1347 5366 Oljemålning Kerstin Kulling (f. 1938), Sverige. Signerad, "kosmos". Olja på duk, 53x63cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)
1347 4045 Oljemålning Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Kornhamnstorg, Signerad. Olja på duk, 39x34 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:33)
1347 3008 Oljemålning Maurice Courant (1847-1926), Frankrike. Marin. Signerad, daterad 1881. Olja på pannå, 51x63 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:59)
1347 5308 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bergslandskap med vattenfall. Olja på duk, 65x50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)
1347 5066 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, hamnmotiv. Olja på duk, 50x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:29)
1347 5124 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, porträtt man, 40x31,5cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:17)
1347 5251 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad. Olja på duk, 55x45 cm
1347 5203 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 91, kustlandskap. Olja på duk, 50x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:31)
1347 5145 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nationalmuseum. Olja på duk, 35x103 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:57)
1347 4101 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Kafferep. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 33x40 cm
1347 5100 Oljemålning Signerad L Lefevre. Olja på duk, 65x100 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:15)
1347 5142 Oljemålning Sixten Holmgren (f. 1906), Sverige. By vid sjö. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 5072 Oljemålning Thorvald Rygaard (1872-1939), insjölandskap, Signerad. Olja på duk, 35x65 cm
1347 5130 Pall 1950-tal. Längd: 44 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)
1347 5328 Pall Orientalisk. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)
1347 5095 Penselvaser 2 st, Kina. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:03)
1347 5073 Pianopall Teak. Längd: 60 cm, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:05)
1347 4454 Plåtbricka 1800-tal, Flicka, 71x53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)
1347 4082 Plåtbricka Bemålad, 1800-tal, 71x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:10)
1347 5051 Pottskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 44, djup: 44 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:55)
1347 5039 Ragusked Modell olga, silver, vikt: 175g, Lundquist. Längd: 29,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:54)
1347 5040 Ragusked silver, Monogram, 13 löt, 270g ca. Längd: 41 cm, Vikt: 280 g ca.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)
1347 5029 Ram ramens innermått: 28x23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:31)
1347 5357 Reklamskylt Blend Of America. Längd: 105. Djup: 17 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:19)
1347 4277 Reliefer Royal Copenhagen, 15 st. Diameter: 14-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:51)
1347 5015 Remmare 10 st. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)
1347 5159 Remmare 12 st, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:55)
1347 5389 Ringar 18k guld, 2 st, storlek: 17-17½. Vikt: 7g.
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 21:02)
1347 5058 Rockhängare Ek. Längd: 100
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:32)
1347 5301 Rökelsekar metall, med dekor av Kinas årsdjur, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:49)
1347 4400 Röllakan 194x266 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:37)
1347 5229 Salongsbord 1880-tal, Valnöt. Bredd: 110, djup: 72 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:44)
1347 5243 Salongsbord barockstil, ek, Etikettmärkt NK, 1923. Diameter: 80, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:52)
1347 2454 Salongsbord mahogny, 1800-tal. Diameter: . Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:31)
1347 9490 Samlartallrikar 24 st, Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Diameter: 12 cm, gallerkant
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:50)
1347 5010 Sänggavlar Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 93x2. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:16)
1347 5344 Sänglampor ett par, Artilux. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:02)
1347 4307 Satsbord 2+ 1. Mahogny, mässingsdetaljer, Bredd: 37-76 cm. Djup: 38-46 cm, höjd: 39-46 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 21:02)
1347 5362 Schäslong Längd: 105cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:52)
1347 4064 Serigrafi Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Brevet". Abstrakt komposition. Signerad, numrerad 105/190. Motivet: ca 56,5x42 cm
1347 5057 Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:28)
1347 5408 Serveringsvagn Metall/glas. Längd: 63 cm. Djup: 41 cm, höjd: 65 cm
1347 5020 Servisdelar 12+ 1 delar, England. Diameter: 21-24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:16)
1347 5335 Servisdelar 5 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Höjd: 15-17cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:47)
1347 5209 Sideboard Teak. Längd: 80, djup: 40 cm, höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:03)
1347 5213 Sideboard Teak. Längd: 84, djup: 42 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:30)
1347 5228 Skål + vas, 2 delar, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda Ateljé. Höjd: 8-36 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:51)
1347 5377 Skål Catti Åselius Lidbeck (1941), Signerad. Unikat Fauve Collection, Johansfors glasbruk, Diameter: 31,5cm. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 5090 Skål Kina. Diameter: 16cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:24)
1347 5302 Skål omkring 1900, apa, porslin, längd, 16, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 5182 Skål Orrefors, Kristall, Gate. Längd: 21, djup: 14,5 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:44)
1347 5116 Skål Orrefors. Diameter: 20cm. Signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:22)
1347 5365 Skål på fot + plunta. Höjd: 24-25cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:50)
1347 4326 Skål Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:58)
1347 5323 Skålar + vas, 4 delar. Höjd: 9-20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)
1347 5325 Skålar 2 st, Glas, Royal Copenhagen. Djup: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:07)
1347 5324 Skålar 5 st, Orrefors. Diameter: 14-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)
1347 5296 Skålfat Kina, nutida, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)
1347 5269 Skänk 1800-tal, Björk. Bredd: 114, djup: 46 cm, höjd: 127 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:53)
1347 5236 Skåp Bemålat, nutida. Bredd: 27, djup: 12 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)
1347 5042 Skedar 6 st, silver, Halvor finstad, 155g ca. Längd: 18 cm, Vikt: 160 g ca.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:32)
1347 5044 Skedar & gafflar silver, 10 + 2 + 1 delar, Längd: 14-21 cm. Vikt: 720 g ca
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:19)
1347 5299 Skulptur + bordsskärm, 2 delar, Asien, 1900-talets andra hälft. Höjd: 26-30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:22)
1347 5372 Skulptur Ängel. Höjd: 53cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:16)
1347 5380 Skulptur Asien. Höjd: 42cm
1347 5426 Skulptur brons. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:26)
1347 5379 Skulptur Buddha, Asien. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:11)
1347 4068 Skulptur Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Träd". Järn och betong. Höjd: 51 cm
1347 5281 Skulptur Goldscheider, Österrike, mor med barn. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:52)
1347 5014 Skulptur Hinduisk gudinna. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:04)
1347 5262 Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 82/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:15)
1347 5089 Skulptur Kina. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:04)
1347 2297 Skulptur Måns Heidvall (f. 1951), Sverige. "Konstruktivt möte III". Ej signerad. Längd: 77. Djup: 50 cm, höjd: 94 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)
1347 2278 Skulptur Måns Heidvall (f. 1951), Sverige. Ej signerad, "Konstruktivt möte II". Längd: 77, djup: 70 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:12)
1347 4093 Skulptur Oidentifierad konstnär. "Lindad torso", keramik. Signerad S Jons. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)
1347 4329 Skulptur Oidentifierad konstnär. Järn, Huvud, Signerad, Afrikan. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)
1347 5108 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Signerad. Längd: 20cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:03)
1347 5217 Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Säl. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:01)
1347 5153 Skulpturer 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 15-20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:30)
1347 5321 Skulpturer 2 st, Keramik, Fiskare/fisk. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:15)
1347 5027 Skulpturer 3 st, Kan du inte Tala. Längd: 17-26 cm
1347 3007 Skulpturgrupp Porslin, Tyskland, Par med får. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:21)
1347 5056 Slagbord Furu. Bredd: 80, djup: 29+ 2x39, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:15)
1347 5270 Slaglåsgevär Längd: 120cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:40)
1347 5272 Slaglåsgevär Längd: 135cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:45)
1347 5054 Sminkbord Bodafors, Bemålat. Bredd: 91, djup: 45 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:03)
1347 5394 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll. Längd: 200
1347 5133 Soffa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Längd: 157
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:14)
1347 5330 Soffa Karl Johan, mahogny. Längd: 230cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)
1347 4421 Soffbord barockstil, Kakelskivor. Bredd: 86, djup: 56 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:28)
1347 5053 Soffbord glas och mässing. Bredd: 125, djup: 60 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 4340 Soffbord Längd: 100 cm. Djup: 49 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:17)
1347 5110 Soffbord mahogny, med hylla. Bredd: 120. Djup: 54 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 21:02)
1347 5055 Spegel 140x49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:39)
1347 5202 Spegel 1920-/30-tal, Tenn, 47x27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:53)
1347 5139 Spegel Björk, 121x54 cm
1347 5219 Spegel Björk, 66x56 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)
1347 5247 Spegel höjd: 116 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:01)
1347 5138 Spegel Rokokostil, 140x51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:11)
1347 5327 Spegel Sent 1800-tal, slipat glas, 136x62 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:04)
1347 5376 Spegel Tidigt 1900-tal, ådringsmålad, slipat glas, 72x61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:34)
1347 5093 Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 42, nutida
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:01)
1347 4566 Spelbord Fällbart, Schack / backgammon & Bridge. Bredd: 63, djup: 63 cm, höjd: 74 cm
1347 5419 Spelbord nyrokokostil. Bredd: 88 cm. Djup: 43x2 cm. Höjd: 78 cm
1347 5123 Stol 1950-tal
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:29)
1347 5225 Stolar 10 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)
1347 5052 Stolar 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)
1347 2153 Stolar 4 st, Senempire, mahogny
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)
1347 5097 Stolar ett par, NK
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)
1347 4500 Stränginstrument Kina, Erhu, Längd: 82cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:18)
1347 5343 Sybord Längd: 68 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:53)
1347 5224 Syltkruka Rörstrand. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:30)
1347 5117 Tågmodell Märklin, Tåg med spår. Längd: 17cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:12)
1347 5404 Takarmatur Med primsor. Höjd: 68cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:56)
1347 5402 Takarmatur Med primsor. Höjd: 68cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:55)
1347 5154 Takarmatur med prismor. Diameter: 47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:06)
1347 4248 Takarmatur Med prismor. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:50)
1347 4087 Takarmatur persisk, porslin och metall. Höjd: ca 52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:20)
1347 4191 Takarmatur PH takpendel, Louis Poulsen, krom / 2 st glaskupor. Höjd: 35-38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:01)
1347 5212 Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:35)
1347 4434 Takarmatur trä, med reliefmotiv, glasskiva. Jugend. Diameter: 55. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:59)
1347 5111 Tändare 2 delar, mässing. Höjd: 7cm, Gusum, Sverige
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:15)
1347 5047 Tavla Orientalisk, 96x36 cm
1347 5249 Tavlor 2 st, Orientaliska, 58x20 respektive 49x11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:15)
1347 4338 Teckning/skiss Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad, daterad 31, "Teaterförslag", 18x14 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:53)
1347 5237 Tekanna Järn, Asien. Höjd: 20 längd: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:41)
1347 5026 Telefoner 3 st, modell äldre. Höjd: 33 cm
1347 4469 Tennföremål 4 delar, grötskål, bägare, kanna. Höjd: 12-17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:48)
1347 4393 Terrin Nysilver, Med keramik. Diameter: 30cm, gravyr
1347 4493 Textiltavlor Eva Lisa Höglund, 38x48 & 48x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:09)
1347 5126 Tidningsställ 1950-tal. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)
1347 5339 Tidningsställ höjd: 45 cm
1347 5285 Torrnålsgravyr Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerad, numrerad 3/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:56)
1347 5261 Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer. Signerade, daterade 1978 och 1979, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: ca 79x62 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:11)
1347 5196 Trädgårdssoffa Ormbunke, Längd: 146cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)
1347 5306 Träställ 19st. Diameter: 6-15cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:21)
1347 5009 Tvättset 3 delar, Göteborg, Porslin. Diameter: 11-34, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)
1347 5068 Tygtavla Orientalisk, 62x19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:24)
1347 5332 Uniformstavlor 10st, ca 28x35cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:14)
1347 5046 Uppläggningsfat 5 delar, Gustavsberg. Längd: 15-29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:44)
1347 5345 Väggarmaturer ett par. Höjd: ca 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:54)
1347 5331 Väggdekoration diameter: 61 cm
1347 5200 Väggrelief Soholm, Danmark, 33x33cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:34)
1347 5403 Väggskulptur Björn Öhlander (f. 1938), Sverige. "Skåpnad". Signerad, numrerad 125/150. Längd: 17. Djup: 8 cm, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)
1347 5022 Väggur Swatch Wall clock, 1987. Höjd: 210 ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:59)
1347 5086 Väggur Wohlin Stockholm, Längd: 65cm
1347 5152 Vas Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 21,5cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:09)
1347 5350 Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:34)
1347 5319 Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:40)
1347 5161 Vas Gustavsberg. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)
1347 5151 Vas höjd: 28cm
1347 5067 Vas Kina. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:38)
1347 5016 Vas Orientalisk, porslin. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)
1347 5411 Vas Orrefors. Höjd: 33cm
1347 4415 Vas överfångsglas. Signerad, reliefdekor med blommor, Höjd: 41cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)
1347 5193 Vas Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 17 cm
1347 5424 Vas Rörstrand. Bertil Lundgren (f. 1934), Sverige. Sign BL, Atelje. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:01)
1347 5005 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:44)
1347 5091 Vas & skål höjd: 5-20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:27)
1347 5340 Vaser 2 st, Iittala. Höjd: 10-16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:06)
1347 5400 Viktsats brons. Höjd: 10 cm, komplett
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:18)
1347 5070 Vinglas 7 st, Kent, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)
1347 5076 Vinglas 9 st, Reijmyre Glasbruk. Design Lina Öhlund, Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:25)
1347 5396 Vitrinskåp Inköpt på NK. Bredd: 70 D, 38, höjd: 176 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:43)
1347 5078 Ytterfoder 3 st, mässing. Höjd: 10-21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:24)
1347 5109 Ytterfoder Charlotte Alexanderson. Signerad. Höjd: 30cm, längd: 28cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:32)
1347 5188 Ytterfoder omkring 1900, Rörstrand. Diameter: 21, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:43)