Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 september 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1347 5230  Affisch Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, Daterad -88. Motivet: 56x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)

1347 4060  Akryl Bente Thrap, Komposition med blomster. Signerad Thrap. Akryl på duk, 37x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)

1347 4058  Akryl Carl Linderoth, "Ugglor i mossen". Signerad. 69x39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)

1347 5063  Akvarell Axel Kyhlberg (f. 1886), Sverige. Signerad, daterad 1942. Akvarell, 43x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:09)

1347 5143  Akvarell Charles Portin (1889-1980), Sverige. Signerad, Hong Kong, 1960. Motivet: 28x38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:06)

1347 5141  Akvarell Charles Portin (1889-1980), Sverige. Signerad. Motivet: 28x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:42)

1347 5295  Akvarell Kina, Fåglar, 126x42 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:01)

1347 5088  Akvarell Kina. Signerad. Motivet: 84x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:33)

1347 5146  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, stadsmotiv, 17x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:05)

1347 5417  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 13x40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)

1347 5288  Akvarell Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x75 cm. Motivet: 79,5x53,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)

1347 5148  Akvareller 2 st, Signerad, Stockholmsmotiv, 27x18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)

1347 5297  Armstöd Porslin, Kina, nutida. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)

1347 5388  Askfat glas/silver. Diameter: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:22)

1347 5216  Bägare 2 st, silver, 1838/1884. Höjd: 7-7,5, Vikt: 100g ca.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:14)

1347 5222  Bänk George Nelson. Träribbor, svärtad benställning. Ej märkt. Längd: 120 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:06)

1347 5254  Bergère Rokokostil. Längd: 85 cm. Djup: 94 cm. Höjd: 119 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:21)

1347 5390  Bestick silver, Rosenholm, 47 delar, Vikt: 1600 g brutto ca

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:37)

1347 5190  Bestickuppsättning 110 del ca, nysilver, Chippendale, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 11-34 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:29)

1347 4276  Bestickuppsättning nysilver, ca 100 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:47)

1347 4354  Blandteknik Bror Hillgren (1881-1955), Sverige. Signerad, Herrar. Motivet: 28x22,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)

1347 5341  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Signerad, 23x32 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:26)

1347 4402  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1960, figurer. Motivet: 23x32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:56)

1347 4405  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1966, Figurer & Hus. Motivet: 24x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)

1347 5028  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad EL, komposition, 46x30 cm

1347 5259  Blandteknik/relief Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1969,117x100 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:20)

1347 5125  Blomsterbord 1950-tal. Bredd: 86, djup: 24 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:25)

1347 5226  Blomsterbord Metall, diameter: 39, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)

1347 5429  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Rödlaserad massiv björk. Brännstämplad. Höjd: 207 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:32)

1347 5134  Bokhylleskåp längd: 87 cm, djup: 36 cm, höjd: 161 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:04)

1347 4027  Bokverk Sven X:et Erixsons grafik, med 2 st Litografier 300-upplaga

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:11)

1347 5191  Bordsfotogenlampa Glas /metall. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:15)

1347 5060  Bordsfotogenlampa höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:02)

1347 5277  Bordskanon Längd: 34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)

1347 5316  Bordskanon på lavett, Längd: 36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:40)

1347 5381  Bordskanon På lavett. Längd: 56cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:05)

1347 5276  Bordskanon Stafsjö Bruk, Längd: 36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:04)

1347 5024  Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Märkt HAJ, mässing & plåt. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:25)

1347 4341  Bordslampa höjd: 64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:50)

1347 4357  Bordslampa Jugend, smide. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:46)

1347 5186  Bordslampa nyrokokostil, Metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:42)

1347 5048  Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:14)

1347 5346  Bordslampfot Keramik. Höjd: 24 cm

1347 5333  Bordslampfot Villeroy & Boch. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)

1347 5006  Bordslampor ett par, Skellefteå. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:08)

1347 5409  Bordslampor Ett par. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)

1347 5375  Bordspendyl Längd: 43cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:41)

1347 5118  Bouzouki Grekland. Längd: 97 cm, i väska

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:59)

1347 5199  Brasset höjd: 84cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)

1347 5205  Brasställ Smide 5 delar. Höjd: 102

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:27)

1347 5218  Brevkort 2 album ca 300 kort

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 5329  Bricka Lackarbete. Längd: 61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:21)

1347 5384  Brosch 18k guld, med pärlor. Diameter: 3cm, vikt: 4g, med etui.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:22)

1347 5387  Brosch 18k guld. Diameter: 4cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:02)

1347 5354  Brosch Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Lejon, tenn, från Firma Svenskt Tenn. Diameter: 4cm, med etui.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:56)

1347 5201  Byrå England, mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:45)

1347 4350  Byrå Hauptstil, med stenskiva, intarsia. Bredd: 88 cm. Djup: 54 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 4419  Byrå mahogny, Directoire-stil. Bredd: 81, djup: 44 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:20)

1347 5140  Byrå mahogny. Bredd: 75, djup: 37 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:03)

1347 5128  Byrå med skrivskiva, England. Bredd: 54, djup: 38 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)

1347 5355  Byrå Med spegel. Löstagbar glasskiva. Bredd: 67 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)

1347 5131  Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 60, djup: 31 cm, höjd: 68 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:14)

1347 5119  Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 82, djup: 36 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:27)

1347 5410  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 69, djup: 33 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:08)

1347 5412  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 80, djup: 41 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:25)

1347 4306  Cafébord Perstorp, 1960-tal. Bredd: 63 cm. Djup: 63 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:53)

1347 5197  Carborundumetsning Conrad Marca-Relli (1913-2000), USA. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bladets mått: 56x75 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:08)

1347 5178  Champagneglas 7st. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:44)

1347 4430  Chiffonjé Sent 1800-tal, mahogny, 103. Djup: 43 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:42)

1347 5162  Dalahäst höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:56)

1347 4091  Dekorelement 2 st. Thailand. Bemålat trä. 91x27,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:21)

1347 5352  Diverse metall, druvsax mm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:08)

1347 5223  Dockor med tillbehör, ca 23-30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:08)

1347 5075  Dörröverstycke Japan, 28x186 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)

1347 5351  Dosa & ströare silver. Längd: 15cm. Diameter: 8cm, gravyr. Vikt: 150 g ca.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:57)

1347 5393  Dragspel Ballone Burini, i väska. Längd: 42 cm. Djup: 39 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)

1347 4220  Dubbelkarott + skål, 2 delar, nysilver, diameter: 2. Längd: 28,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:46)

1347 5274  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Komposition med snören. Signerad, numrerad 98/100, daterad -73. Motivet: ca 47,5x37,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:35)

1347 5278  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 11/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:18)

1347 5279  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 3/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:53)

1347 4184  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Mynttorget, Stockholm. Signerad, numrerad 14/310, oramat löst blad, 17x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:45)

1347 5418  Etsning Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 26/70, "Gammal dam i Samokov" mm: 60x46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:47)

1347 4063  Färgetsning Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1991, numrerad 12/9. Motivet: ca 48x39 cm

1347 2027  Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "ballade" bm: 84x65cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:45)

1347 2026  Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "petite de nuit" bm: 60x80cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)

1347 5273  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Familj", 1972. Signerad, numrerad 19/40, Haskel 109. Bladets mått: 62,5x77 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)

1347 5271  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "La Belle Gabrielle V". Signerad, numrerad 18/30, Haskel 77. Bladets mått: 62,5x77 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)

1347 5282  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Sverige. Komposition med man och kvinna. Signerad, numrerad EA III/XI, oramat löst blad. Bladets mått: 61x86 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:35)

1347 5275  Färgetsning Servulo Esmeraldo (1929-2017), Brasilien. Signerad, numrerad 35/50. Motivet: ca 29x25 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:30)

1347 5265  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 4/50, daterad -81. Handkolorerad. Bladets mått: 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:19)

1347 5264  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 44/50, daterad -81. Handkolorerad. Bladets mått: 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:54)

1347 5266  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 46/50, daterad -81. Handkolorerad. Bladets mått: 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)

1347 5267  Färgetsningar 3 st. Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad PT IV/V, daterad -81. Handkolorerad. Bladets mått: 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:27)

1347 5263  Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerade, numrerade 101/150. Bladets mått: 52x60 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)

1347 5105  Färglitografi 2 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 207/290. Bladets mått: 45x50,47x62cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:18)

1347 5106  Färglitografi 4 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerade, bladets mått: 43x26-47x37cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:58)

1347 5168  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ej signerad. Motivet: 68x48cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:05)

1347 5169  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ej signerad. Motivet: 68x48cm

1347 5157  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 120/300. Bladets mått: 34x28cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:52)

1347 5160  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 164/300. Bladets mått: 37x27cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:09)

1347 5163  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 197/200. Motivet: 29x23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:34)

1347 5240  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 71/75. Motivet: 60x44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)

1347 5171  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 87/200, Motivet: 68x52cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:53)

1347 5170  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad. Motivet: 69x51cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)

1347 4209  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 184/220. Motivet: 44x36cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:47)

1347 4552  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Magiker. Signerad, numrerad 3/210. Motivet: 65x46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:52)

1347 5164  Färglitografi Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad, numrerad 108/125. Motivet: 78x49cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)

1347 5166  Färglitografi Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad, numrerad 114/125. Motivet: 49x64cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:04)

1347 5258  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. " Nightbird". Signerad, daterad 1976. Motivet: 70x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:15)

1347 5167  Färglitografi Karel Appel (1921-2006), Holland. Signerad, numrerad 73/90. Motivet: 35x50cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:08)

1347 5104  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Blått partitur". Signerad, numrerad 178/250, daterad 1990. Bladets mått: 62x78cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:25)

1347 5172  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 215/360, Motivet: 41x58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2020 01:43)

1347 5173  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 215/360. Motivet: 44x59cm

1347 5420  Färglitografi LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 86/125, daterad 1977. Motivet: 50x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)

1347 5286  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 26/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:12)

1347 5287  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, numrerad 3/99, daterad 1972, oramat löst blad, 53,5x70,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)

1347 5099  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Motivet: 28x21cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:05)

1347 5007  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 17/50. Motivet: 54x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:30)

1347 4066  Färglitografi Nobu Ota Hilding (1932-1987), Sverige. Komposition med blomster. Signerad, numrerad 35/99. Motivet: ca 47x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)

1347 4318  Färglitografi Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 26/75. Bladets mått: 90x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:17)

1347 4126  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad. Signerad. Motivet: 60x27 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:25)

1347 5348  Färglitografi signerad, numrerad 85/160, daterad 1971. Motivet: 48x65 cm

1347 5245  Färglitografier 2 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1975. Motivet: 40x53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:27)

1347 5102  Färglitografier 2 st, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 67/190. Motivet: 41x55-53x40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:20)

1347 5103  Färglitografier 2 st, Louis Nitka (f. 1940), Sverige. Sverige. Signerad, numrerad 195-upplaga. Bladets mått: 15x12-35x25cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:29)

1347 5294  Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, 175 - upplaga. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:48)

1347 5032  Färglitografier 3 st, Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 60x78 & 64x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:12)

1347 5033  Färglitografier 3 st, Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 62x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:24)

1347 5289  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 64/75, daterad 1976, oramat löst blad. Bladets mått: 71x56 cm. Bladets mått: 106x79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)

1347 5233  Fat 4 st, Imaridekor, Japan. Diameter: 21 cm

1347 5234  Fat 4 st, Orientaliska, Mässing / koppar, diameter: 27-37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)

1347 5337  Fat Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Rostfritt stål. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:12)

1347 5367  Fat Rörstrand. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:05)

1347 5034  Fat silver, vikt: 227g, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:47)

1347 5035  Fat Sterlingsilver, vikt: 490g, Vega, diameter: 28 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)

1347 9335  Fåtölj Parker Knoll, "York wing". Höjd: 99 cm. Djup: 87 cm, bredd: 79 cm, sitthöjd ca 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:32)

1347 4042  Fåtölj Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Cone", Danmark

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:26)

1347 4120  Fåtöljer 2 st. Danmark, läder, etikettmärkta. Bredd: 80 cm. Djup: 72 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)

1347 5001  Fåtöljer ett par, "Dune", design: Jonas Lundby Jensen, Skandiform

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:14)

1347 5307  Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Modell: "Eva", sadelgjord, stämplad Bruno Mathsson by Dux

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:32)

1347 5395  Fåtöljer mrd fotpall Ett par, Ascensión Latorre, Howardmodell

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 5326  Fickur 18k guld, Halda, Fickurfabrik, manuell, gravyr. Diameter: 40mm, bruttovikt: 51g, med etui

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)

1347 5150  Figuriner + väggreliefer, 6 delar, Goebel. Höjd: 11-13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 5059  Figuriner 4 st, Nao, Spanien. Höjd: 16-29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:30)

1347 4384  Figuriner 6 st, fåglar, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 4-14cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:12)

1347 5382  Foto Lennart Nilsson (1922-2017), Sverige. Signerad, daterad 70,49x40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:20)

1347 4108  Fotografik Gullers, Sjölandskap, 56x87 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:15)

1347 5155  Fruktskål 4 delar, Kosta Boda. Diameter: 33cm

1347 5043  Gafflar 12 + 12 st, silver. Längd: 16-20 cm. Vikt: 965 g ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:55)

1347 4007  Galghängare Ycki. Längd: 36 cm, djup: 47 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:21)

1347 5310  Glas 4 delar, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. För Iittala, I-Linjen. Höjd: 5,5-29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:46)

1347 5317  Glas på fot, 10 delar. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)

1347 5112  Glasbord längd: 65 cm, djup: 65 cm, höjd: 52 cm

1347 5004  Glaskupor 3 st, Bordsmodell. Höjd: 20-30, längd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:31)

1347 5002  Glasservis 48 delar, Orrefors, Silvia. Höjd: 7 - 14,5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:29)

1347 4455  Glasservis 50 delar, ca. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:35)

1347 5318  Glasservisdelar 10+ 9 st. Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta. Höjd: 10-11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:53)

1347 5415  Glasservisdelar 40 delar. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:33)

1347 5121  Glasservisdelar 58 delar. Höjd: 6-13,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:35)

1347 5322  Glasservisdelar Helga, ca 55 delar. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:53)

1347 5165  Golv/taklampa "Pole Lamp", 1950-tal, mässing. Längd: 252cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:26)

1347 4247  Golvlampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Staken, Höjd: 130cm, höj- och sänkbar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:48)

1347 5011  Golvlampa Fagerhult, mässing. Höjd: 150

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:01)

1347 2003  Golvlampa Flos Angelis. Höjd: 165cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:55)

1347 5074  Golvlampa Flos, "Jill". Höjd: 195

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:38)

1347 5336  Golvlampa mässing. Höjd: ca 150

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:03)

1347 5338  Golvlampa Metall/koppar. Höjd: 125

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:45)

1347 4425  Golvur Karl Johan, Björk. Höjd: 210

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:33)

1347 5425  Golvvas Kina, 1900-tal. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:56)

1347 5383  Gouache Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Motivet: 15x19 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)

1347 5037  Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, silver, 1917, K Anderson, Vikt: 390 g ca. Längd: ca 10-16 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:19)

1347 5215  Gräddkanna silver, Hans Georg Vogt, Kristianstad, 1856. Höjd: 12,5, Vikt: 170 g ca.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:31)

1347 5204  Grafiska blad 3 st, Frankrike, ramens innermått: 45x30 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:27)

1347 5421  Gravyrer 6 st, Adelsmän, ca 15x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:27)

1347 5019  Gungstolar ett par. Karin Bergöö, efter. Bemålad furu, lösa kuddar klädda med textil, en med senare sits. Snarlik gungstol finns i Sundborns samlingar

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:48)

1347 5391  Hänge 18k guld. Längd: 3,5cm, med blå sten, vikt: 1g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)

1347 5049  Hattar 3 st

1347 5392  Herrbetjänt höjd: 109cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:34)

1347 5092  Hisslampa diameter: 25cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:45)

1347 5221  Ishink Plast, äpple, glasinsats. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:07)

1347 5180  Jardiniere längd: 28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:45)

1347 5334  Jordglob höjd: 43cm, gravyr.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:13)

1347 4467  Jultallrikar ca 45 delar, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Diameter: 18-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)

1347 5017  Kaffegods Rosenthal, Maria, 17 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:47)

1347 5211  Kaffegods Tuscan, England, 20 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:16)

1347 5174  Kaffekanna Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:34)

1347 5181  Kaffekanna höjd: 21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:43)

1347 5198  Kaffeservis 27 delar, Schönwald / Hackefors

1347 4210  Kaffeservis 37 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:52)

1347 5303  Kaffeservis 48 delar, Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)

1347 5050  Kaffeservis Bing & Grøndahl, 30 delar, bemålad

1347 5158  Kaffeservis Rosenthal, 28 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:03)

1347 5021  Kaffeservisdelar Lidköping, 22 delar

1347 5314  Kaffeskedar 12 st, silver, Norge. Längd: 11,5, nyckel, Vikt: 120 g ca.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:25)

1347 5313  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 11 cm, Vikt: 130 g ca.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:49)

1347 5315  Kaffeskedar 20 st, silver. Längd: 11,5, Vikt: 210 g ca.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:02)

1347 5371  Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 43cm

1347 4054  Kanna Metall/porslin. Stilkopia, nutida, Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:33)

1347 4253  Käpp Med silverkrycka. Längd: 89cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:57)

1347 5220  Karaffar 2 st + ishink. Höjd: 13-29 cm

1347 4347  Karmstolar Ett par + 1 par stolar, Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:36)

1347 5122  Karmstolar ett par, 1960-tal

1347 5242  Karmstolar Ett par, barockstil, 1800-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:07)

1347 5129  Karmstolar ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:45)

1347 5356  Keramik 3 delar, Orientaliskt. Höjd: 4-9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:56)

1347 5342  Klädhängare 2 st. Längd: ca 34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:37)

1347 4519  Klaffbord England. Bredd: 36+ 2x45. Djup: 120 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)

1347 4263  Klaffbord mahogny, Karl Johan. Bredd: 96+ 2x24, djup: 70 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:13)

1347 2476  Klaffbord Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 87. Djup: 42+ 2x23, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:29)

1347 5136  Kökspall höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:33)

1347 5023  Konsol konstmassa. Längd: 44 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)

1347 5077  Konstglas 3 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:54)

1347 5149  Konstglas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. 5 delar. Längd: 7-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:40)

1347 5401  Kontorstolar Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:58)

1347 4098  Kopparkärl diameter: 31 cm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:38)

1347 5248  Kuriosa 4 delar, Orientaliska. Höjd: 3-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)

1347 5398  Kuverttallarikar 6 + 1 st, 6 st för Stockmann Helsingfors. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)

1347 5208  Lampbord ett par, mahogny, England. Bredd: 48, djup: 40 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:57)

1347 5422  Lampetter ett par. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:19)

1347 5386  Lampskärm månskensampel, glas. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:53)

1347 5206  Laxbräda Skandia. Längd: 91 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:25)

1347 5385  Leksaksbilar Div i delar. Längd: ca 4-35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:09)

1347 5061  Likörservis 12 del + karaff. Höjd: 9,5-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:14)

1347 5293  Litografi Charlotte Enström (f. 1968), Sverige. Signerad, numrerad 31/90. Motivet: 60x87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:24)

1347 5359  Litografi Oidentifierad konstnär. Hus, Fisheye. Signerad, numrerad 61/90, ca 58x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:10)

1347 5268  Litografi Philip Pearlstein (f. 1924), USA. "Nude on a Stool", 1971. Signerad, numrerad 85/150. Litografi i sepia, oramat löst blad. Bladets mått: 60x45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:07)

1347 5305  Litografier 2 st, Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Från "Picasso Lithographe vol IV (bloch 1108)", bladets mått: 32x45 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)

1347 5175  Ljushållare 3 st, Smultron. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)

1347 4489  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:04)

1347 5378  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:04)

1347 5428  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:41)

1347 5369  Ljuskrona Med primsor. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)

1347 5185  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:51)

1347 5370  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:37)

1347 5184  Ljusstakar 3 par, 1800-tal, mässing, bland annat Skultuna. Höjd: 14,5 - 19,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:11)

1347 5079  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 15-25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)

1347 5399  Ljusstakar Ett par, England, trä. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)

1347 5244  Ljusstakar ett par, Firma Svenskt Tenn, 1976. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:50)

1347 4280  Ljusstakar ett par, Sandbergs, Nora. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)

1347 4409  Ljusstakar Ett par, Tenn, 1842, Stockholm. Höjd: 12 cm

1347 5177  Ljusstakar Ett par. Höjd: 12cm

1347 5176  Ljusstakar Ett par. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:26)

1347 5253  Ljusstakar silver, Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Löfman, 1976. Höjd: 14cm, bruttovikt: 510g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:16)

1347 5235  Mask dekorerad. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:34)

1347 5025  Mässingsbunke, med handtag diameter: 46, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:26)

1347 5360  Matbord England, Utdragsskivor. Bredd: 122 + 2x30. Djup: 81 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:37)

1347 5127  Matsalsgrupp 5 delar, "Pyramid", design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Åfors. Längd: 140. Djup: 90 cm. Höjd: 75 cm, 2 st iläggsskivor, en med sarg a 55 cm

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:12)

1347 5406  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, Bord+ 4 stolar

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:33)

1347 5194  Matservis 50 del ca, Hackefors

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:04)

1347 5423  Matservis Lidköping, 49 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:00)

1347 5071  Matservis Rörstrand, ca 50 del

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)

1347 5309  Matservisdelar 55 delar, Königl pr Tettau.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:03)

1347 5120  Matservisdelar 59 delar, Rörstrand, Grön Anna. Diameter: 18-30cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:10)

1347 5413  Matservisdelar 9 delar, Villeroy & Boch, Amapola

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:00)

1347 5192  Matskedar 4 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 20-21,5, Vikt: 200 g ca.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:40)

1347 5041  Matskedar 5 + 2 st, silver, 264g. Längd: 21-22 cm, Vikt: 220 g ca.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:13)

1347 5018  Matta 170x240, design: Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)

1347 5013  Matta orientalisk, 127x162 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:06)

1347 5405  Matta orientalisk, 130x196 cm

1347 5012  Matta orientalisk, 139x233 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:32)

1347 5227  Matta Orientalisk, 169x259cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:10)

1347 5292  Matta orientalisk, 84x300cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:05)

1347 5187  Matta Orientalisk, galleri, 80x255cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)

1347 5113  Matta orientalisk, Täbriz, 245x322 cm

1347 5045  Mocka & kaffeskedar 19 delar, silver, 280g ca. Längd: 11-12 cm, Vikt: 290 g ca.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)

1347 4465  Mockakoppar 18 koppar, 12 fat, Royal Tuscan

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:43)

1347 5374  Modellskepp Fragata Siglo XVIII. Längd: 70cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:44)

1347 5373  Mortel höjd: 11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:30)

1347 5115  Oljemålning 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 25x20cm-61x52cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:08)

1347 5098  Oljemålning Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. "Fors i kanjon, höst". Signerad, daterad -73. Olja på duk, 110x80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)

1347 5003  Oljemålning Bertil Johansson-Bajo (1906-1982), Sverige. "Gatuparti, Göteborg". Signerad. Olja på duk, 36x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 5147  Oljemålning Birgit Eriksson Jons Birgit (1926-1994), Sverige. "Kisse och nystanet". Signerad. Olja på pannå, 18x16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:44)

1347 5250  Oljemålning Bror Forsell (1883-1959), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 44x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:36)

1347 3025  Oljemålning Carl Oesterley den yngre (1839-1930), Tyskland. "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:23)

1347 5114  Oljemålning Cesare Marchesini (f. 1939), Italien. Signerad. Olja på duk, 39x49cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:30)

1347 3011  Oljemålning Christian August Printz (1819-1867), Norge. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 10/6 50 (1850). Olja på pannå, 43x29

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:25)

1347 5065  Oljemålning E Gustafsson, Fregatten Freja med lotsbåt. Signerad, daterad 1912. Olja på pannå, 49x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)

1347 5087  Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Kustmotiv, Signerad. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:05)

1347 5255  Oljemålning Ester Zetterberg (1919-2007), Sverige. "Skördetid", Signerad, daterad -78. Olja på duk, 35x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:48)

1347 5252  Oljemålning Evert Duhan (f. 1906), Sverige. Studie. Signerad. Olja på duk, 27x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:25)

1347 5064  Oljemålning G Huldt, fartyg, Signerad. Olja på pannå, 34x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:16)

1347 5304  Oljemålning Gösta Nissjers (1916-1963), Sverige. Hamnmotiv med segelbåtar, Signerad. Olja på pannå, 63x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)

1347 4181  Oljemålning Gunnar Scott-Ruud (1897-1953), Norge. Signerad, landskap. Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 61x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:39)

1347 5083  Oljemålning Henri Roger. Signerad, daterad 1894, "Le Pay de Dallet, Pont du chateau". Olja på duk, 24x16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:09)

1347 5084  Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:30)

1347 5366  Oljemålning Kerstin Kulling (f. 1938), Sverige. Signerad, "kosmos". Olja på duk, 53x63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)

1347 4045  Oljemålning Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Kornhamnstorg, Signerad. Olja på duk, 39x34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:33)

1347 3008  Oljemålning Maurice Courant (1847-1926), Frankrike. Marin. Signerad, daterad 1881. Olja på pannå, 51x63 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:59)

1347 5308  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bergslandskap med vattenfall. Olja på duk, 65x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)

1347 5066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, hamnmotiv. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:29)

1347 5124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, porträtt man, 40x31,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:17)

1347 5251  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad. Olja på duk, 55x45 cm

1347 5203  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 91, kustlandskap. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:31)

1347 5145  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nationalmuseum. Olja på duk, 35x103 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:57)

1347 4101  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Kafferep. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 33x40 cm

1347 5100  Oljemålning Signerad L Lefevre. Olja på duk, 65x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:15)

1347 5142  Oljemålning Sixten Holmgren (f. 1906), Sverige. By vid sjö. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 5072  Oljemålning Thorvald Rygaard (1872-1939), insjölandskap, Signerad. Olja på duk, 35x65 cm

1347 5130  Pall 1950-tal. Längd: 44 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)

1347 5328  Pall Orientalisk. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)

1347 5095  Penselvaser 2 st, Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:03)

1347 5073  Pianopall Teak. Längd: 60 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:05)

1347 4454  Plåtbricka 1800-tal, Flicka, 71x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)

1347 4082  Plåtbricka Bemålad, 1800-tal, 71x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:10)

1347 5051  Pottskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 44, djup: 44 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:55)

1347 5039  Ragusked Modell olga, silver, vikt: 175g, Lundquist. Längd: 29,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:54)

1347 5040  Ragusked silver, Monogram, 13 löt, 270g ca. Längd: 41 cm, Vikt: 280 g ca.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)

1347 5029  Ram ramens innermått: 28x23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:31)

1347 5357  Reklamskylt Blend Of America. Längd: 105. Djup: 17 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:19)

1347 4277  Reliefer Royal Copenhagen, 15 st. Diameter: 14-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:51)

1347 5015  Remmare 10 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)

1347 5159  Remmare 12 st, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:55)

1347 5389  Ringar 18k guld, 2 st, storlek: 17-17½. Vikt: 7g.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 21:02)

1347 5058  Rockhängare Ek. Längd: 100

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:32)

1347 5301  Rökelsekar metall, med dekor av Kinas årsdjur, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:49)

1347 4400  Röllakan 194x266 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:37)

1347 5229  Salongsbord 1880-tal, Valnöt. Bredd: 110, djup: 72 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:44)

1347 5243  Salongsbord barockstil, ek, Etikettmärkt NK, 1923. Diameter: 80, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:52)

1347 2454  Salongsbord mahogny, 1800-tal. Diameter: . Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:31)

1347 9490  Samlartallrikar 24 st, Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Diameter: 12 cm, gallerkant

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:50)

1347 5010  Sänggavlar Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 93x2. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:16)

1347 5344  Sänglampor ett par, Artilux. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:02)

1347 4307  Satsbord 2+ 1. Mahogny, mässingsdetaljer, Bredd: 37-76 cm. Djup: 38-46 cm, höjd: 39-46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 21:02)

1347 5362  Schäslong Längd: 105cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:52)

1347 4064  Serigrafi Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Brevet". Abstrakt komposition. Signerad, numrerad 105/190. Motivet: ca 56,5x42 cm

1347 5057  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:28)

1347 5408  Serveringsvagn Metall/glas. Längd: 63 cm. Djup: 41 cm, höjd: 65 cm

1347 5020  Servisdelar 12+ 1 delar, England. Diameter: 21-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:16)

1347 5335  Servisdelar 5 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Höjd: 15-17cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:47)

1347 5209  Sideboard Teak. Längd: 80, djup: 40 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:03)

1347 5213  Sideboard Teak. Längd: 84, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:30)

1347 5228  Skål + vas, 2 delar, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda Ateljé. Höjd: 8-36 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:51)

1347 5377  Skål Catti Åselius Lidbeck (1941), Signerad. Unikat Fauve Collection, Johansfors glasbruk, Diameter: 31,5cm. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 5090  Skål Kina. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:24)

1347 5302  Skål omkring 1900, apa, porslin, längd, 16, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 5182  Skål Orrefors, Kristall, Gate. Längd: 21, djup: 14,5 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:44)

1347 5116  Skål Orrefors. Diameter: 20cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:22)

1347 5365  Skål på fot + plunta. Höjd: 24-25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:50)

1347 4326  Skål Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:58)

1347 5323  Skålar + vas, 4 delar. Höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:39)

1347 5325  Skålar 2 st, Glas, Royal Copenhagen. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:07)

1347 5324  Skålar 5 st, Orrefors. Diameter: 14-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)

1347 5296  Skålfat Kina, nutida, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:10)

1347 5269  Skänk 1800-tal, Björk. Bredd: 114, djup: 46 cm, höjd: 127 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:53)

1347 5236  Skåp Bemålat, nutida. Bredd: 27, djup: 12 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:09)

1347 5042  Skedar 6 st, silver, Halvor finstad, 155g ca. Längd: 18 cm, Vikt: 160 g ca.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:32)

1347 5044  Skedar & gafflar silver, 10 + 2 + 1 delar, Längd: 14-21 cm. Vikt: 720 g ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:19)

1347 5299  Skulptur + bordsskärm, 2 delar, Asien, 1900-talets andra hälft. Höjd: 26-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:22)

1347 5372  Skulptur Ängel. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:16)

1347 5380  Skulptur Asien. Höjd: 42cm

1347 5426  Skulptur brons. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:26)

1347 5379  Skulptur Buddha, Asien. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:11)

1347 4068  Skulptur Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Träd". Järn och betong. Höjd: 51 cm

1347 5281  Skulptur Goldscheider, Österrike, mor med barn. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:52)

1347 5014  Skulptur Hinduisk gudinna. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:04)

1347 5262  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 82/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:15)

1347 5089  Skulptur Kina. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:04)

1347 2297  Skulptur Måns Heidvall (f. 1951), Sverige. "Konstruktivt möte III". Ej signerad. Längd: 77. Djup: 50 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)

1347 2278  Skulptur Måns Heidvall (f. 1951), Sverige. Ej signerad, "Konstruktivt möte II". Längd: 77, djup: 70 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:12)

1347 4093  Skulptur Oidentifierad konstnär. "Lindad torso", keramik. Signerad S Jons. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)

1347 4329  Skulptur Oidentifierad konstnär. Järn, Huvud, Signerad, Afrikan. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)

1347 5108  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Signerad. Längd: 20cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:03)

1347 5217  Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Säl. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:01)

1347 5153  Skulpturer 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 15-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:30)

1347 5321  Skulpturer 2 st, Keramik, Fiskare/fisk. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:15)

1347 5027  Skulpturer 3 st, Kan du inte Tala. Längd: 17-26 cm

1347 3007  Skulpturgrupp Porslin, Tyskland, Par med får. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:21)

1347 5056  Slagbord Furu. Bredd: 80, djup: 29+ 2x39, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:15)

1347 5270  Slaglåsgevär Längd: 120cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:40)

1347 5272  Slaglåsgevär Längd: 135cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:45)

1347 5054  Sminkbord Bodafors, Bemålat. Bredd: 91, djup: 45 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:03)

1347 5394  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll. Längd: 200

1347 5133  Soffa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Längd: 157

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:14)

1347 5330  Soffa Karl Johan, mahogny. Längd: 230cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:49)

1347 4421  Soffbord barockstil, Kakelskivor. Bredd: 86, djup: 56 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:28)

1347 5053  Soffbord glas och mässing. Bredd: 125, djup: 60 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 4340  Soffbord Längd: 100 cm. Djup: 49 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:17)

1347 5110  Soffbord mahogny, med hylla. Bredd: 120. Djup: 54 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 21:02)

1347 5055  Spegel 140x49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:39)

1347 5202  Spegel 1920-/30-tal, Tenn, 47x27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:53)

1347 5139  Spegel Björk, 121x54 cm

1347 5219  Spegel Björk, 66x56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:58)

1347 5247  Spegel höjd: 116 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:01)

1347 5138  Spegel Rokokostil, 140x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:11)

1347 5327  Spegel Sent 1800-tal, slipat glas, 136x62 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:04)

1347 5376  Spegel Tidigt 1900-tal, ådringsmålad, slipat glas, 72x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:34)

1347 5093  Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 42, nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:01)

1347 4566  Spelbord Fällbart, Schack / backgammon & Bridge. Bredd: 63, djup: 63 cm, höjd: 74 cm

1347 5419  Spelbord nyrokokostil. Bredd: 88 cm. Djup: 43x2 cm. Höjd: 78 cm

1347 5123  Stol 1950-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:29)

1347 5225  Stolar 10 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)

1347 5052  Stolar 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:31)

1347 2153  Stolar 4 st, Senempire, mahogny

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:46)

1347 5097  Stolar ett par, NK

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)

1347 4500  Stränginstrument Kina, Erhu, Längd: 82cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:18)

1347 5343  Sybord Längd: 68 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:53)

1347 5224  Syltkruka Rörstrand. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:30)

1347 5117  Tågmodell Märklin, Tåg med spår. Längd: 17cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:12)

1347 5404  Takarmatur Med primsor. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:56)

1347 5402  Takarmatur Med primsor. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:55)

1347 5154  Takarmatur med prismor. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:06)

1347 4248  Takarmatur Med prismor. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:50)

1347 4087  Takarmatur persisk, porslin och metall. Höjd: ca 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:20)

1347 4191  Takarmatur PH takpendel, Louis Poulsen, krom / 2 st glaskupor. Höjd: 35-38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:01)

1347 5212  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:35)

1347 4434  Takarmatur trä, med reliefmotiv, glasskiva. Jugend. Diameter: 55. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:59)

1347 5111  Tändare 2 delar, mässing. Höjd: 7cm, Gusum, Sverige

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:15)

1347 5047  Tavla Orientalisk, 96x36 cm

1347 5249  Tavlor 2 st, Orientaliska, 58x20 respektive 49x11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:15)

1347 4338  Teckning/skiss Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad, daterad 31, "Teaterförslag", 18x14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:53)

1347 5237  Tekanna Järn, Asien. Höjd: 20 längd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:41)

1347 5026  Telefoner 3 st, modell äldre. Höjd: 33 cm

1347 4469  Tennföremål 4 delar, grötskål, bägare, kanna. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:48)

1347 4393  Terrin Nysilver, Med keramik. Diameter: 30cm, gravyr

1347 4493  Textiltavlor Eva Lisa Höglund, 38x48 & 48x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:09)

1347 5126  Tidningsställ 1950-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:37)

1347 5339  Tidningsställ höjd: 45 cm

1347 5285  Torrnålsgravyr Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerad, numrerad 3/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:56)

1347 5261  Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer. Signerade, daterade 1978 och 1979, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: ca 79x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:11)

1347 5196  Trädgårdssoffa Ormbunke, Längd: 146cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:52)

1347 5306  Träställ 19st. Diameter: 6-15cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:21)

1347 5009  Tvättset 3 delar, Göteborg, Porslin. Diameter: 11-34, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:54)

1347 5068  Tygtavla Orientalisk, 62x19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:24)

1347 5332  Uniformstavlor 10st, ca 28x35cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:14)

1347 5046  Uppläggningsfat 5 delar, Gustavsberg. Längd: 15-29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:44)

1347 5345  Väggarmaturer ett par. Höjd: ca 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:54)

1347 5331  Väggdekoration diameter: 61 cm

1347 5200  Väggrelief Soholm, Danmark, 33x33cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:34)

1347 5403  Väggskulptur Björn Öhlander (f. 1938), Sverige. "Skåpnad". Signerad, numrerad 125/150. Längd: 17. Djup: 8 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)

1347 5022  Väggur Swatch Wall clock, 1987. Höjd: 210 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:59)

1347 5086  Väggur Wohlin Stockholm, Längd: 65cm

1347 5152  Vas Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 21,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:09)

1347 5350  Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:34)

1347 5319  Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:40)

1347 5161  Vas Gustavsberg. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)

1347 5151  Vas höjd: 28cm

1347 5067  Vas Kina. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:38)

1347 5016  Vas Orientalisk, porslin. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:36)

1347 5411  Vas Orrefors. Höjd: 33cm

1347 4415  Vas överfångsglas. Signerad, reliefdekor med blommor, Höjd: 41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:28)

1347 5193  Vas Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 17 cm

1347 5424  Vas Rörstrand. Bertil Lundgren (f. 1934), Sverige. Sign BL, Atelje. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:01)

1347 5005  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 20:44)

1347 5091  Vas & skål höjd: 5-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:27)

1347 5340  Vaser 2 st, Iittala. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:06)

1347 5400  Viktsats brons. Höjd: 10 cm, komplett

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:18)

1347 5070  Vinglas 7 st, Kent, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:59)

1347 5076  Vinglas 9 st, Reijmyre Glasbruk. Design Lina Öhlund, Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:25)

1347 5396  Vitrinskåp Inköpt på NK. Bredd: 70 D, 38, höjd: 176 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:43)

1347 5078  Ytterfoder 3 st, mässing. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 19:24)

1347 5109  Ytterfoder Charlotte Alexanderson. Signerad. Höjd: 30cm, längd: 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:32)

1347 5188  Ytterfoder omkring 1900, Rörstrand. Diameter: 21, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 september 2020 18:43)