1414 4264 Affischer 2 st, Stockholmsmotiv. Bladets mått: 65x95cm, 73x90cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:12)
1414 4367 Akvarell Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. Signerad A Lilliehöök, daterad 1988. Akvarell, bildmått: 32x26cm, yttermått inklusive ram: 52x41cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:22)
1414 4263 Akvarell Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Träd. Signerad. Akvarell, bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 62x77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:40)
1414 5220 Apoteksflaska + skål, 2 delar, Glas / keramik. Diameter: 28, höjd: 9-35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:15)
1414 5009 Armbandsur Herrur, Seiko 5 sport, automatisk. Diameter: 35mm, dag/datum, stål, viklås, (citizen armband), med etui
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:28)
1414 5007 Armbandsur Herrur, Seiko Presage Limited Edition 1483/2500, automatisk. Diameter: 42mm, kronograf, blå urtavla, läderband, viklås, med etui
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)
1414 5334 Askkopp Gense, metall. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:25)
1414 5226 Askkopp Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Ray Hollis ashtray", Aluminium. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)
1414 5420 Assietter + fat, 8 delar, Rubin, Gefle + terrin, Längd: 22-26cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)
1414 5423 Assietter 4 st, Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Finland. Diameter: 17cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 21:02)
1414 4118 Assietter 6 st, Royal Copenhagen. Diameter: 17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:35)
1414 5234 Balja med ställning 8 delar, diverse. Höjd: 25-46cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:13)
1414 5088 Barometer Diameter: 23cm, mässing.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:34)
1414 5206 Barometer England, Längd: 107cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:13)
1414 5131 Blandteknik BECK & JUNG, Sverige, Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). Signerad, daterad 1975. Bildmått: 42x42cm, yttermått inklusive ram: 51x51cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:38)
1414 5247 Blandteknik Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, 18x21cm, yttermått inklusive ram: 23x25cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:20)
1414 5393 Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Signerad, daterad 1959. Bildmått: 24x33cm, yttermått inklusive ram: 34x42cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:26)
1414 5374 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, provrummet, bladets mått: 75x56, yttermått inklusive ram: 82x62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:16)
1414 5005 Blandteknik Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Insjölandskap. Signerad, daterad 1909,23x43, yttermått inklusive ram: 26x46 cm
S�ldes f�r 82.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:38)
1414 5295 Blandteknik Signerad Paul, tiggare. Bildmått: 34x25, yttermått inklusive ram: 52x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:31)
1414 5127 Blandteknik Signerad, 1987, duk, 60x81cm, yttermått inklusive ram: 73x93cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:22)
1414 5182 Blekingeljusstakar Ett par, 1900-tal, mässing. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:24)
1414 5165 Bokhylla Norrgavel. Bredd: 120cm. Djup: 26cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:35)
1414 5277 Bokskåp 1930-/40-tal. Bredd: 137 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 146 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:39)
1414 5231 Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 58cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:59)
1414 5109 Bordslampor 3 st, Stengods. Höjd: 16-20cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:48)
1414 5067 Bordslampor Ett par, glas. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:37)
1414 5418 Brevpress Hund. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:17)
1414 5092 Byrå Längd: 105 cm. Djup: 51 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:10)
1414 5147 Captains bar 6st whiskyglas + 4st snapsglas. Höjd: 5-6,5cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:17)
1414 4231 Crèmekoppar Ett par, Meissen. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:51)
1414 5332 Dalahäst modell äldre. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:53)
1414 5105 Dekorelement Ett par. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:47)
1414 5077 Dekorelement höjd: 26cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)
1414 5264 Dragspel Bengts, Stockholm med fodral
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:19)
1414 5266 Dragspel Zero Zette Italien, med fodral
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)
1414 5204 Dukar och servetter, parti, Damast
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)
1414 5427 Emmafåtöljer Ett par, plysch
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:16)
1414 5324 Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Söder. Signerad, daterad 1945. Bildmått: 21x39, yttermått inklusive ram: 35x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:36)
1414 5002 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 72/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:41)
1414 5429 Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 80/250, segelbåtar. Bildmått: 80x60cm, yttermått inklusive ram: 100x70cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:03)
1414 5354 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 104/200. Bildmått: 42x33cm, yttermått inklusive ram: 63x50cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)
1414 5358 Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 42/46, bladets mått: 56x77cm, yttermått inklusive ram: 73x92cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:44)
1414 5085 Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Signerad, numrerad 187/195. Bildmått: 49x44cm, yttermått inklusive ram: 67x61cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:26)
1414 5250 Färglitografi Jan Forsberg (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 44/50. Bildmått: 38x55cm, yttermått inklusive ram: 57x72cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:58)
1414 5251 Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, "Danilo", bladets mått: 79x56cm, yttermått inklusive ram: 85x61cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:54)
1414 4395 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, 80x60cm, yttermått inklusive ram: 99x77cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:45)
1414 4023 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Son, bladets mått: 60x45, yttermått inklusive ram: 70x54 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:48)
1414 5035 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 122/300, man på park. Bildmått: 4x54cm, yttermått inklusive ram: 70x77cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)
1414 5136 Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 197/390, vinflaskor. Bildmått: 60x77cm, yttermått inklusive ram: 71x101cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:10)
1414 5217 Färglitografi Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, numrerad 7/30, daterad -75. Bildmått: 50x66, yttermått inklusive ram: 69x83 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:36)
1414 5254 Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Hjalmar och Anna Branting". Signerad, numrerad 15/150. Bildmått: 29x39cm, yttermått inklusive ram: 55x70cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:21)
1414 5401 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 95/260, Stadsmotiv. Bildmått: 45x64cm, yttermått inklusive ram: 50x69cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:05)
1414 5257 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Bildmått: 58x87cm, yttermått inklusive ram: 73x103cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:33)
1414 5143 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. "Äppelskopa". Signerad, numrerad 115/125, daterad -77. Bildmått: 19x32 cm, yttermått inklusive ram: 36x48 cm. Avbildad i Per Bjurströms bok, sid 117, bok medföljer
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)
1414 5397 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinterkust. Signerad, numrerad 201/360. Bildmått: 29x47, yttermått inklusive ram: 43x61 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:59)
1414 5392 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 139/150. Färglitografi, bildmått: 26x34cm, yttermått inklusive ram: 41x48cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)
1414 5402 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 14/300. Bildmått: 30x49cm, yttermått inklusive ram: 46x64cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:14)
1414 5395 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 15/200, skärgårdsmotiv. Bildmått: 38x29cm, yttermått inklusive ram: 53x43cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:40)
1414 5351 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 287/360. Bildmått: 25x41cm, yttermått inklusive ram: 37x52cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:19)
1414 5253 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 33/150, slottet. Bildmått: 41x55cm, yttermått inklusive ram: 58x72cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:32)
1414 5013 Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 40/375, daterad 1985,34x45, yttermått inklusive ram: 46x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:36)
1414 5285 Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 271/260,9/35. Bildmått: 34x46cm, yttermått inklusive ram: 45x59cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:18)
1414 5320 Fat + väggrelief, 2 delar, tenn / porslin, bemålad, diameter: 20-27 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:33)
1414 5314 Fat 2 st, Iittala. Längd: 10-14cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)
1414 4382 Fat Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Diameter: 35cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)
1414 5364 Fat Rörstrand, P. Ateljé. Diameter: 39cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:24)
1414 5117 Fat Rörstrand. Diameter: 35cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:31)
1414 4066 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Renoveringsbehov. Saknar märkning. Bredd: 76 cm. Djup: ca 80 cm. Höjd: ca 76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)
1414 4278 Fåtöljer Ett par, nyrokoko
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)
1414 5161 Fåtöljer Ett par, Rotting
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:04)
1414 5095 Figuriner 2 st, 1929. Höjd: 23-25cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:35)
1414 5190 Filbunksskålar 2 st, med blåkant. Diameter: 15cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:47)
1414 5244 Fiskbestick ca 70 delar, Nysilver. Längd: 18-23cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:08)
1414 5425 Fotpall Petit pointsklädsel, Höjd: 17cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:36)
1414 5461 Fruktassietter 8 st. Gefle. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:15)
1414 5272 Garderobsskåp Jugend, med spegel. Bredd: 91 cm. Djup: 56 cm, höjd: 220 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:46)
1414 5263 Gitarr Nils Forsström, akustisk, med hårt fodral. Längd: 100 cm
1414 5192 Glas 12 st. Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:04)
1414 5218 Glas 4 st. Versace, Rosenthal, Medusa Lumiere. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:06)
1414 5076 Glas 8 st, Grönt glas. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:38)
1414 5001 Glasservis 22 delar, etsad dekor. Höjd: 10 - 15
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:20)
1414 4056 Glasservis 26st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors. Fot med underfång i blått. 14 st champagneglas, 8st rödvinsvinsglas, 3 st vitvinsglas, + 1 ölglas. Höjd: 20-25 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:53)
1414 5468 Glasservis ca. 45 delar. Höjd: 11 - 19
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:40)
1414 5357 Glasservisdelar 24 delar. Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Oktav", Kosta Boda. Höjd: 5-17cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:30)
1414 5359 Glasservisdelar 30 del ca, Rydberg, bland annat rödvinsglas
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:09)
1414 5118 Glöggmuggar 8st, Upsala Ekeby, Gefle. Höjd: 6cm
1414 5352 Golvlampa 3-armad. Höj / sänkbar. Höjd: ca 140 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:14)
1414 5293 Golvlampa Uplight, nutida. Höjd: 185
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)
1414 4204 Golvur Stanford. Höjd: 226cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:00)
1414 4279 Gonggong mässing, Kina, träställning. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:54)
1414 5419 Gräddkanna 8 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 8-12cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:12)
1414 5168 Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Ibiza morning". Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), oramat löst blad, 60x88 cm
1414 5150 Gruvlykta mässing. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)
1414 5188 Gruvlykta mässing. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:10)
1414 5456 Halsband med hänge, Kalevala Koru, Finland, brons. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:11)
1414 5186 Hänge + kedja, 18k guld. Med sten, bruttovikt: 11 g. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:35)
1414 5132 Hänge & brosch Förgyllt silver med granater. Längd: 3-6cm, bruttovikt: 13g, med etui
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:08)
1414 3280 Hängen 18k guld, 3 delar, äggformat med vita stenar. Vikt: 7,1g. Längd: 1,5-2,5 cmx0,3-1,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:10)
1414 4145 Hängen 2 st, med pärla och medaljong. Höjd: 2-3cm. Bruttovikt: 2,1g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:20)
1414 5164 Hatthylla Trä/stål, Bredd: 123cm. Djup: 33cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)
1414 5413 Jardiniere Glas. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:20)
1414 5283 Kaffekoppar 16st med fat, + 1st extra fat, Rörstrand. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:07)
1414 5124 Kaffekoppar 18 delar, med fat, + assietter, Royal Copenhagen, Danmark. Musselmalet
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:07)
1414 5104 Kaffekoppar med fat 6 st. Höjd: 7cm, Rörstrand.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:47)
1414 5414 Kaffeservis 27 delar, Rosenthal.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:48)
1414 5462 Kaffeservisdelar 18 delar, Gustavsberg, benporslin
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:37)
1414 4036 Kaffeservisdelar 6 st koppar med fat + 8 assietter. "New Chelsea", England. Benporslin, dekor med guldkant, 12 delar
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:44)
1414 5111 Kaffeservisdelar ca 20 delar. Höjd: 6cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:30)
1414 5360 Kandelaber Skultuna, mässing, 1607. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)
1414 5363 Kandelabrar Ett par, röda. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:04)
1414 5353 Kanna Jugend, koppar och mässing. Höjd: 41cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:04)
1414 5382 Kannor 2 st, Kina, 1900-tal. Längd: 10-20, höjd: 8-11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:09)
1414 5273 Karmstol Jugend
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:59)
1414 5439 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:02)
1414 5252 Karmstolar Ett Par, Herrgården, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:06)
1414 5125 Karmstolar Ett par, Josef Franktyg, Anakreon.
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:48)
1414 5239 Karmstolar Ett par, Karl Johanstil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)
1414 5463 Karotter 3 delar, bla. Pyro, Gustavsberg. Höjd: 3 - 12
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)
1414 5276 Karta Generalkarta över Stockholm, yttermått inklusive ram: 76x91cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:39)
1414 5328 Kartor Parti, modell äldre, vikbara. Längd: 64 cm, höjd: 49-94 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)
1414 5303 Kedja med hänge 18k guld, venezia, med diamanter 7xca0,02ct. Längd: 40cm, vikt: 3,2g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:28)
1414 5134 Kedja med hänge silver, camé med granater. Längd: 40cm, vikt: 16g. Med etui
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:47)
1414 5240 Klaffbord Längd: 130 cm. Djup: 70 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:22)
1414 5222 Konstglas 3 delar, Vaser + kakfat på fot, diameter: 13-24. Höjd: 20-29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:50)
1414 5398 Konstglas 6 delar, bland annat Monica Backström & Bertil Vallien, diameter: 10-15. Höjd: 4-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:34)
1414 5242 Kopparstick Breaking Cover. Bildmått: 21x27cm, yttermått inklusive ram: 37x46cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:49)
1414 5102 Kopparstick La Peche Au Fanal. Bildmått: 45x64cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:49)
1414 5308 Kravattnål 18k guld, med pärla. Längd: 6cm, vikt: 1,3g.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:56)
1414 5015 Kuvertbord ek, 1920-tal, 96x96. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:42)
1414 5071 Lampbord England, med låda. Bredd: 50 cm. Djup: 45 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:59)
1414 5086 Lampskärm "Anna", Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 60cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:49)
1414 5278 Läsbord Längd: 60 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)
1414 5394 Litografiskt tryck Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike. Bildmått: 56x42, mourlot -76, yttermått inklusive ram: 67x52 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:20)
1414 4165 Ljuskrona Empirestil, prismor, blå skål. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:34)
1414 5128 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 73cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:12)
1414 5135 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:50)
1414 5384 Ljusstakar 3 st, Nysilver, rokokostil. Höjd: 18-21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:35)
1414 5196 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:53)
1414 5331 Ljusstakar Ett par, Skultuna, mässing. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:49)
1414 5410 Ljusstakar Ett par, tenn, 1931. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:30)
1414 5362 Ljusstakar Ett par, Ystad-Metall, mässing. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:35)
1414 5180 Ljusstakar silver. Höjd: 17 cm. Vikt: 93g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:42)
1414 4398 Lockurnor 2 st, Kina. Höjd: 12-16cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:05)
1414 5157 Lockurnor Ett par, Kina. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:50)
1414 5133 Lornjett silver, Med kedja och hänge. Längd: 60-72cm, vikt: 56,7g.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:52)
1414 5193 Luta längd: 98 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:09)
1414 5457 Matbestick 30 delar, nysilver, Mussla
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:15)
1414 5291 Matsalsgrupp 7 delar, rokokostil, 6 stolar + bord, 3 ilägg. Längd: 156, djup: 111 cm, höjd: 74,3 ilägg a 52 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:12)
1414 4116 Matsalsgrupp 9 delar. Längd: 184 cm. Djup: 115 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:29)
1414 5093 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 110 cm. Djup: 36 cm, höjd: 141 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:05)
1414 5478 Matservis 50 del ca, Rörstrand
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)
1414 5421 Matservis 56 delar, Rosenthal, Maria.
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:17)
1414 5464 Matservis ca: 45 delar, Ruthland, Ridgways, England
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:27)
1414 5480 Matservisdelar 23delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Tussilago
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:21)
1414 5176 Matservisdelar Ca 45 delar, Tjeckien, med guldkant
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:20)
1414 5019 Matta Ersari, semiantik, 99x150 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:30)
1414 5084 Matta Orientalisk, 100x125cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)
1414 5200 Matta Orientalisk, 126x210 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:45)
1414 5212 Matta Orientalisk, 237x353cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:39)
1414 5014 Matta Orientalisk, 314x420 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:17)
1414 4062 Matta orientalisk, Beludje, ca 224x120 cm
1414 5460 Matta Orientalisk, Ghom, Vägghängd, "Sadis bok", silke, 72x57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:49)
1414 5431 Matta Orientalisk, Guld Afghan, 225x330cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)
1414 5443 Matta Orientalisk, röd afghan, 215x310cm
1414 5241 Matta Röllakan, 140x194 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:17)
1414 5441 Mattor 2 st, Orientaliska, afghan, 90x105cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:03)
1414 5197 Medalj Gustaf VI Adolf. Guld, bruttovikt: 20,7g. Gravyr. Diameter: 33mm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:49)
1414 5267 Mockaskedar 12st, AG Dufva, Stockholm. Nysilver. Längd: 11 cm, med etui
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)
1414 4061 Modelltåg parti diverse lok och vagnar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:13)
1414 5406 Muggar & snapsglas 6+ 6 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 8-10cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:59)
1414 5369 Nattygsbord Ett par, Louis XVI-stil, nutida, intarsia. Bredd: 43 cm. Djup: 34 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:04)
1414 5405 Ölglas & snapsglas 8+ 8st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 11-23cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:50)
1414 5373 Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Kortspelare. Ej signerad. Olja på duk, 61x50, yttermått inklusive ram: 82x70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:13)
1414 4376 Oljemålning 5 st, Kerstin Lundegård, monogramsignerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 22x32cm-49x41cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:52)
1414 5268 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Möte på havet". Olja på duk, Monogramsignerad, 52x67, yttermått inklusive ram: 54x69 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:23)
1414 5269 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Nymåne", Monogramsignerad, -67. Olja på duk, 27x33, yttermått inklusive ram: 29x35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:40)
1414 5416 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Vy från Österrike", monogramsignerad, -70. Olja på duk, 59x58, yttermått inklusive ram: 60x59 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:47)
1414 5417 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Bergsby, monogramsignerad. Olja på duk, 52x52, yttermått inklusive ram: 66x66 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:05)
1414 5415 Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Gärdesgård, monogramsignerad. Olja på duk, 43x50, yttermått inklusive ram: 45x52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:16)
1414 4371 Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Sverige. "Lappland". Signerad. Olja på duk, 46x38cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:33)
1414 5379 Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 64x53cm, yttermått inklusive ram: 73x62cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:17)
1414 5378 Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Sverige. Signerad, daterad 1964, "drömfåglar". Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 73x62cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:32)
1414 5106 Oljemålning Anders Kallenberg (1834-1902), Sverige. Signerad, daterad 1864. Olja på duk, 26x38cm, yttermått inklusive ram: 43x55cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:13)
1414 5012 Oljemålning Barbara Piwarska (f. 1933), Polen. Hus. Signerad, 1973. Olja på pannå. 40x31, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:16)
1414 5025 Oljemålning Bengt Dahlin (f. 1914), Signerad, daterad 1978, "Jämtland". Olja på pannå, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 55x64cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:19)
1414 5256 Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Monogramsignerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 29x49cm, yttermått inklusive ram: 33x53cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:15)
1414 4417 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, daterad 75, båtmotiv. Olja på duk, 61x90cm, yttermått inklusive ram: 75x103cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:59)
1414 4416 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, daterad 76. Olja på duk, 51x72cm, yttermått inklusive ram: 63x85cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:51)
1414 5082 Oljemålning Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad. Olja på duk, 44x44cm, oramad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:54)
1414 5008 Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Skogsmotiv. Signerad. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 72x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:23)
1414 5387 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 1951, hamn. Olja på duk, 36x44cm, yttermått inklusive ram: 46x53cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:23)
1414 5004 Oljemålning Gg Widmann, matros. Signerad, daterad 1951. Olja på duk, 41x50, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:19)
1414 4068 Oljemålning Gösta Gustavson (1895–1962), Sverige. Motiv från Norsholmen, Fårö. Signerad. Olja på pannå, 28x54 cm, yttermått inklusive ram: 35x62 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:36)
1414 5006 Oljemålning Gösta Liljedahl (1908-1993), Sverige. Figurer i landskap. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x89 cm
1414 5447 Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. "Bodar & Snipa", Fårö. Signerad. Olja på pannå, 40x68, yttermått inklusive ram: 55x85 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:26)
1414 5201 Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Stadsbild. Signerad. Olja på duk, 44x58, yttermått inklusive ram: 55x70 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:06)
1414 5090 Oljemålning J Boel. Signerad, daterad 1902, landskap. Olja på duk, 40x30cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:03)
1414 5445 Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på duk, 50x70, yttermått inklusive ram: 64x84 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:48)
1414 4084 Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar. Signerad J Ossian. Olja på duk, 49x73 cm, yttermått inklusive ram: 64x89 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:07)
1414 5249 Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 69. Olja på duk, fåglar, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:58)
1414 5375 Oljemålning Kopia efter Picasso, Signerad Janne, -58, oramad. Olja på duk, 46x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)
1414 5449 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 49x59, yttermått inklusive ram: 65x75 cm
1414 5444 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på pannå, 14x26, yttermått inklusive ram: 32x44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)
1414 5446 Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -58. Olja på pannå, 37x44, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:08)
1414 3019 Oljemålning Lotta Mossum (f. 1963), Sverige. Tillskriven. Ej signerad. Olja på duk, 108x90 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:08)
1414 4013 Oljemålning Luis Deza. Signerad, daterad 2001. Olja på duk, 50x45cm, yttermått inklusive ram: 54x49cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:57)
1414 5280 Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. Signerad, daterad 49, "Längtan till våren". Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 80x69cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)
1414 5079 Oljemålning Nicolaes Berchem, hans efterföljare. Pastoral figurscen, Omkring 1800. Ej Signerad. Olja på duk, 38,5x43 cm, uppfodrad duk, yttermått inklusive ram: 50x54cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)
1414 5294 Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Båthus. Signerad. Olja på pannå, 20x2-, yttermått inklusive ram: 24x34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:05)
1414 5325 Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Ekor på strand. Signerad. Olja på pannå, 20x28, yttermått inklusive ram: 32x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)
1414 4303 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "På stranden". Signerad. Olja på duk, 52x64 cm, yttermått inklusive ram: 55x68 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:51)
1414 5304 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bergslandskap, ej signerad. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x61
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:40)
1414 5262 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bothén. Signerad. Olja på duk, 37x44cm, yttermått inklusive ram: 53x60cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:16)
1414 5103 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, marin. Olja på duk, 23x31cm, oramad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:35)
1414 5205 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 12x10cm, yttermått inklusive ram: 25x24cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:25)
1414 5032 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fågel. Signerad H Uusitalo. Olja på duk, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 72x61cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:24)
1414 5279 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Furse. Signerad, daterad 76, hamn. Olja på duk, 33x40cm, yttermått inklusive ram: 53x61cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:09)
1414 5321 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gårdsmotiv, ej signerad. Olja på duk, 20x31, yttermått inklusive ram: 31x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:28)
1414 5372 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Herrporträtt. 1800-tal, ej signerad. Olja på duk,
124x103 cm, oramad
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:21)
1414 5448 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man. Signerad. Olja på duk, 60x49, yttermått inklusive ram: 80x70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:08)
1414 4163 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rävar. Signerad Holgerson. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 57x76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:02)
1414 5323 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad K Eriksson, Solnedgång över havet. Olja på duk, 26x34, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:39)
1414 5098 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, bad. Olja på duk, 46x57cm, oramad.
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:25)
1414 5033 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 18x27cm, yttermått inklusive ram: 26x35cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:23)
1414 5034 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 59x72cm, yttermått inklusive ram: 70x82cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:09)
1414 4070 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgårdsvy. Bär påskrift a tergo. Olja på pannå, 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:40)
1414 5396 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Lillie. Olja på pannå, 32x39cm, yttermått inklusive ram: 40x48cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:30)
1414 5390 Oljemålning Olle Eriksson (f. 1939), Sverige. Signerad, "sommarögon". Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 56x65cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:06)
1414 5399 Oljemålning Olle Eriksson (f. 1939), Sverige. Signerad, "vår vid lasse Hall". Olja på duk, 27x22, yttermått inklusive ram: 37x32cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:12)
1414 5450 Oljemålning Paul Graf (1866-1903), porträtt, gåva från konstnären 1891. Olja på duk, 62x41, yttermått inklusive ram: 90x77 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:35)
1414 5039 Oljemålning Peter Brunius. Signerad, strandmotiv. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 100x136cm
1414 5081 Oljemålning Polscar Lajos, modell. Signerad. Olja på duk, 39x78cm, yttermått inklusive ram: 55x95cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:18)
1414 5010 Oljemålning signerad Rubina -92. Olja på pannå, 46x28, yttermått inklusive ram: 50x31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:08)
1414 5030 Oljemålning Signerad, 1948, blomsterstilleben. Olja på pannå, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 77x66cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)
1414 5142 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), förgätmigej. Signerad. Olja på duk, 40x30, oramad
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:47)
1414 5177 Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Signerad, daterad 55. Olja på duk, 84x145cm, yttermått inklusive ram: 90x147cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:46)
1414 5179 Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Signerad, daterad 59. Olja på duk, 94x50cm, yttermått inklusive ram: 98x54cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:26)
1414 4086 Oljemålning Sven Kumlin (1892-1967), Sverige. Motiv från Jeknavagge, Lappland. Signerad. Olja på pannå, 43x75 cm, yttermått inklusive ram: 61x93 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:18)
1414 5302 Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på duk, 30x39, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:41)
1414 5027 Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 53x64cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:09)
1414 5038 Oljemålning Ulf Onsberg (f. 1932), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 41x52cm, yttermått inklusive ram: 48x59cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:32)
1414 5028 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad 69. Olja på duk, 34x26cm, yttermått inklusive ram: 54x46cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:51)
1414 5029 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 72x63cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:23)
1414 5139 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 73x64cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:03)
1414 5080 Oljemålning William Stuart. Pojke, Signerad 1895. Olja på duk, 31x24 cm, uppfodrad duk, yttermått inklusive ram: 50x42cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)
1414 2114 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Stilleben. Monogramsignerade. Olja på duk, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 30x24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)
1414 5246 Oljemålningar 2 st. Bengt Palmé, Gotlandsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 16x20 7x13, yttermått inklusive ram:
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:59)
1414 5307 Örhängen 18k guld, med gröna stenar. Längd: 2cm, vikt: 5,5g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:44)
1414 5305 Örhängen 18k guld, med pärlor. Längd: 2cm, vikt: 2,5g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:27)
1414 5301 Örhängen 18K vitguld, med diamanter 2xa0,01ct. Längd: 2cm, vikt: 2,2g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:11)
1414 5175 Pallar 2 st, Längd: 54cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:05)
1414 5237 Parti bijouteri i smyckeskrin.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:50)
1414 5245 Parti mynt diverse
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)
1414 5326 Pastell 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Stockholm, monogramsignerad. Bildmått: 17x21, yttermått inklusive ram: 32x36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:26)
1414 5297 Plafond Råglas, diameter: 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:15)
1414 5286 Pokal silver, gravyr. Vikt: 52g. Längd: 7 cm, djup: 7 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:53)
1414 5470 Punschkoppar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Vikt: 190g, invändigt förgyllda. Längd: 8,5 cm, djup: 6,5 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)
1414 5467 Remmare 10 st. Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:41)
1414 5183 Ring 18k guld. Med stenar. Vikt: 9g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:07)
1414 5300 Ring 18K vitguld, med diamanter, 7xca0,01ct. Storlek: 18, Vikt: 4g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)
1414 5442 Ryamatta 1940-tal, 175x250cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:42)
1414 5437 Salongsbord nyrenässans. Bredd: 120 cm. Djup: 63 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:42)
1414 5466 Servisdelar 26 delar, Woodland, Wedgwood, England
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)
1414 4374 Sherry /portvinsglas 12 12, Hörningsholm, Gerda Strömberg, Strömbergshyttan. Höjd: 9 - 10,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:45)
1414 5367 Sideboard Kina, 1900-tal. Längd: 102, djup: 37 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:33)
1414 5438 Sideboard Trä/mässing/glas, nutida. Längd: 151 cm. Djup: 41 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)
1414 5036 Sittpall Norell. Längd: 122cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)
1414 5221 Skål + vas, 2 delar, Orrefors, diameter: 16-26 cm
1414 4132 Skål + vas, Japan. Höjd: 6-11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:02)
1414 5219 Skål Keramik, Monogramsignerad HW, Danmark, diameter: 29, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:12)
1414 5154 Skål Kina. Diameter: 17cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:50)
1414 5107 Skål & vas Bland annat Upsala Ekeby. Höjd: 15-25cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:41)
1414 5115 Skål på fot silver. Höjd: 12cm, vikt: 397g.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:02)
1414 5235 Skålar 4 delar, Orrefors. Höjd: 8-10cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)
1414 5403 Skålar på fat Ett par, Kina, 1900-tal. Diameter: 12 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:42)
1414 5330 Skålfat 7 st, Gefle Flytande blått, diameter: 15,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:13)
1414 5129 Skålfat Längd: 36cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:01)
1414 5368 Skåp Jugend, Furu. Bredd: 76, djup: 50 cm, höjd: 202 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:44)
1414 5149 Skeppsklocka mässing. Höjd: 20cm
1414 5166 Skohylla Trä/stål. Bredd: 90 cm. Djup: 30 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:37)
1414 5430 Skrivbord Bemålat. Bredd: 114 cm. Djup: 59 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:50)
1414 5255 Skrivbord Jugend, ek. Bredd: 120, djup: 58 cm, höjd: 77 cm, slitage, fläckar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:27)
1414 5232 Skrivbord Senjugend. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:22)
1414 5287 Skrivställ Längd: 25cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:43)
1414 5233 Skrivställ Nysilver. Längd: 16cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:43)
1414 5339 Skulptur Asien. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:25)
1414 5099 Skulptur brons. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)
1414 5346 Skulptur Kvinna med barn. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:04)
1414 5317 Skulptur Oidentifierad konstnär. Komposition. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:32)
1414 5043 Skulptur Olle Hedberg, Älg. Signerad, daterad OH82. Höjd: 19 cm, bredd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:39)
1414 5337 Skulptur Schaubach, Tyskland, kvinna. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:38)
1414 5335 Skulptur Sèvresmärke, kvinna. Porslin. Höjd: 34 cm inkl sockel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:10)
1414 5096 Skulptur Vox pacis, Le cri de la paix. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)
1414 5318 Skulpturer 2 st, Inuitkonst, sten, figurer. Höjd: 11-13 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:33)
1414 5342 Skulpturer 2 st, Kvinnor. Höjd: 25-37cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:16)
1414 5407 Skulpturer 2 st, LLadro, Spanien. Höjd: 16-25cm
1414 5345 Skulpturer 2 st, Royal Dux och Rosenthal. Höjd: 15-16cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:58)
1414 5344 Skulpturer 2 st, Royal Dux. Höjd: 16-17cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:46)
1414 5341 Skulpturer 2 st. Höjd: 30-38cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:47)
1414 5409 Skulpturer 2 st. Tuppar. Höjd: 16-19cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)
1414 5343 Skulpturer 3 st, Bland annat, Torso. Höjd: 13-20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)
1414 5227 Skulpturer 4 st, Metall. Höjd: 3-8 cm
1414 5199 Skulpturer Ett par, Fohundar, Kina, keramik. Höjd: 25 cm
1414 5340 Skulpturer Ett par, Schaubach, Tyskland. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:29)
1414 5158 Smyckeskrin Asien, trä med pärlemor, 25x25cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:03)
1414 5471 Sockerruska silver, GA Dahlgren, 1914. Höjd: 19 cm, Vikt: ca 190 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)
1414 5474 Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Ceson, Göteborg. Invändigt förgyllda. Höjd: 4-7. Vikt: 130 g ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:41)
1414 5110 Soffa Längd: 189cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:55)
1414 5271 Soffbord 1920-tal, med glasskiva. Diameter: 90cm, höjd: 60cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:45)
1414 5434 Soffbord Butlers tray. Bredd: 136 cm. Djup: 90 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:23)
1414 5173 Soffbord Med tidningshylla, glas/rotting, Bredd: 76 cm. Djup: 45 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:41)
1414 5068 Spegel 123x48cm
1414 5274 Spegel 1800-tal. Bredd: 68 cm, höjd: 123 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)
1414 4111 Spegel Empirestil, 176x80cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:21)
1414 5214 Spegel förgylld ram, färgbortfall, 72x62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:10)
1414 5292 Spegel omkring 1900, mahogny, 114x54 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:04)
1414 5213 Spegel Rokokostil, 121x52 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:38)
1414 5070 Spegel tillskriven Estrid Ericson, Firma Svenskt Tenn. Rektangulär form. Förgylld ram, delvis beklädd med röd textil, ca 160x50cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:20)
1414 5210 Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, 64x43cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:22)
1414 5162 Staffli Trä. Höjd: 82cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:17)
1414 5424 Stol Allmoge
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:09)
1414 5455 Stolar 4 st biedermeier
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:51)
1414 4276 Stolar 4 st, Göteborg
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:51)
1414 5435 Stolar 5 st, nyrokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:14)
1414 5187 Strålvärmare Ett par, för djur, Höjd: 40cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:26)
1414 5473 Supkoppar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Höjd: 4, Vikt: 140 g ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:12)
1414 5146 Tågset 4 lådor, Märklin, lok, räls, transformator, diverse
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)
1414 5412 Tågset Märklin, diverse
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)
1414 5350 Takarmatur Glas. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:06)
1414 5202 Takarmatur Maria Teresiastil. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:25)
1414 5208 Takarmatur Med prismor, rokokostil. Höjd: 95cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:15)
1414 5123 Takarmatur Med prismor. Höjd: ca 40cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)
1414 5207 Takarmatur nutida. Höjd: 66cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:28)
1414 5209 Takarmatur Trä och metall, bemålat. Höjd: ca 85cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:10)
1414 5400 Tallrikar 2 st, Meissen, Tummelisa & Lilla sjöjungfrun, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)
1414 5003 Tallrikar 45 delar, Senora Gustafsberg. Diameter: 18-25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)
1414 5114 Tallrikar & assietter 32 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Diameter: 16-23,5 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)
1414 3285 Tallrikshylla Grönlaserad. Bredd: 186, djup: 30 cm, höjd: 224 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:39)
1414 3286 Tallrikshylla Grönlaserad. Bredd: 186. Djup: 30 cm, höjd: 224 cm
1414 5476 Tändare Cartier, i etui. Längd: 7 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)
1414 5365 Tavla Turkiet, Ottomansk. Bildmått: 11x24, yttermått inklusive ram: 28x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:28)
1414 5298 Teckning Tecknar-Lasse Per Larsson (1942-2010), Sverige. "Emil Zatopek". Signerad. Bildmått: 44x23 cm, yttermått inklusive ram: 62x39cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:10)
1414 5465 Tekoppar 6 st. Rörstrand, Diamant, Dalarö, dekor, S Öhlén
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:13)
1414 5113 Terrin Royal Copenhagen, Musselmalet. Längd: 24cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:03)
1414 5404 Teservis 14 delar, Rosslau, "Alte England"
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:03)
1414 5454 Teservisdelar 7 delar, Höganäs, Kringla
1414 5224 Tillbringare Ett par, Bemålade. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:06)
1414 5163 Trädgårdsfåtöljer Ett par, rotting med fotpallar
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)
1414 5087 Trädgårdslampa 2 st, Smide/glas. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:23)
1414 4043 Tramphäst mekanisk, trä och metall, 1900-tal. Längd: 100 cm. Höjd: 86 cm
1414 5155 Träskulptur Kina. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:32)
1414 5215 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 88/300, daterad -76. Bildmått: 28x88 cm, yttermått inklusive ram: 42x103 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:07)
1414 5083 Tryck 4 st, Seglebåtar, yttermått inklusive ram: 45x40cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)
1414 5451 Tryckplåtar ca. 90 st. Nyhetssatir, Antinazistisk propaganda, publicerade ca. 1943 - 1945 i Göteborgs Handels och Sjöfartstidning, ca: 23x19 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:55)
1414 5296 Tusch Signerad T Schonberg, Polis. Bildmått: 24x31, yttermått inklusive ram: 40x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:55)
1414 4034 Urnor 2 st, snarlika, Kina, metall, dekor med ornament relief. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:31)
1414 5333 Våg mässing. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:38)
1414 5130 Väggarmatur mässing, glaskupa. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:02)
1414 5458 Väggarmaturer Ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:55)
1414 5116 Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur Väggplattor, Gustavsberg 1967-1972. Målad och glaserad stengodslera, ca 28x17cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:34)
1414 5329 Vas + lockskål + fat, 3 delar, Porslin. Diameter: 13-17. Höjd: 6-11 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:45)
1414 5356 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Kosta Boda, glas. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:28)
1414 5189 Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala Ekeby, stengods. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)
1414 5223 Vas Keto-Keramik, 1950-tal, Tyskland, "Surreall". Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:57)
1414 5236 Vaser + jarninierer, 4 delar. Nyrokoko respektive jugend. Höjd: 14-37cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:53)
1414 5422 Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 8-19cm
1414 5194 Vaser 2 st. Kina, 1900-tal, höjd: 26 - 31
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:09)
1414 5238 Vaser 4 delar. Höjd: 16-26cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:49)
1414 5284 Vaser 4 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 20-25cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:51)
1414 5432 Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 98 cm. Djup: 31cm, höjd: 110 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:10)
1414 5433 Vitrinskåp nutida. Bredd: 106 cm. Djup: 40 cm, höjd: 195 cm, nyckel
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:09)
1414 5411 Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:56)