Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 augusti 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1414 4264  Affischer 2 st, Stockholmsmotiv. Bladets mått: 65x95cm, 73x90cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:12)

1414 4367  Akvarell Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. Signerad A Lilliehöök, daterad 1988. Akvarell, bildmått: 32x26cm, yttermått inklusive ram: 52x41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:22)

1414 4263  Akvarell Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Träd. Signerad. Akvarell, bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 62x77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:40)

1414 5220  Apoteksflaska + skål, 2 delar, Glas / keramik. Diameter: 28, höjd: 9-35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:15)

1414 5009  Armbandsur Herrur, Seiko 5 sport, automatisk. Diameter: 35mm, dag/datum, stål, viklås, (citizen armband), med etui

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:28)

1414 5007  Armbandsur Herrur, Seiko Presage Limited Edition 1483/2500, automatisk. Diameter: 42mm, kronograf, blå urtavla, läderband, viklås, med etui

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)

1414 5334  Askkopp Gense, metall. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:25)

1414 5226  Askkopp Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Ray Hollis ashtray", Aluminium. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)

1414 5420  Assietter + fat, 8 delar, Rubin, Gefle + terrin, Längd: 22-26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)

1414 5423  Assietter 4 st, Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Finland. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 21:02)

1414 4118  Assietter 6 st, Royal Copenhagen. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:35)

1414 5234  Balja med ställning 8 delar, diverse. Höjd: 25-46cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:13)

1414 5088  Barometer Diameter: 23cm, mässing.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:34)

1414 5206  Barometer England, Längd: 107cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:13)

1414 5131  Blandteknik BECK & JUNG, Sverige, Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). Signerad, daterad 1975. Bildmått: 42x42cm, yttermått inklusive ram: 51x51cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:38)

1414 5247  Blandteknik Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, 18x21cm, yttermått inklusive ram: 23x25cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:20)

1414 5393  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Signerad, daterad 1959. Bildmått: 24x33cm, yttermått inklusive ram: 34x42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:26)

1414 5374  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, provrummet, bladets mått: 75x56, yttermått inklusive ram: 82x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:16)

1414 5005  Blandteknik Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Insjölandskap. Signerad, daterad 1909,23x43, yttermått inklusive ram: 26x46 cm

S�ldes f�r 82.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:38)

1414 5295  Blandteknik Signerad Paul, tiggare. Bildmått: 34x25, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:31)

1414 5127  Blandteknik Signerad, 1987, duk, 60x81cm, yttermått inklusive ram: 73x93cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:22)

1414 5182  Blekingeljusstakar Ett par, 1900-tal, mässing. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:24)

1414 5165  Bokhylla Norrgavel. Bredd: 120cm. Djup: 26cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:35)

1414 5277  Bokskåp 1930-/40-tal. Bredd: 137 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 146 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:39)

1414 5231  Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:59)

1414 5109  Bordslampor 3 st, Stengods. Höjd: 16-20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:48)

1414 5067  Bordslampor Ett par, glas. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:37)

1414 5418  Brevpress Hund. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:17)

1414 5092  Byrå Längd: 105 cm. Djup: 51 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:10)

1414 5147  Captains bar 6st whiskyglas + 4st snapsglas. Höjd: 5-6,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:17)

1414 4231  Crèmekoppar Ett par, Meissen. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:51)

1414 5332  Dalahäst modell äldre. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:53)

1414 5105  Dekorelement Ett par. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:47)

1414 5077  Dekorelement höjd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)

1414 5264  Dragspel Bengts, Stockholm med fodral

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:19)

1414 5266  Dragspel Zero Zette Italien, med fodral

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)

1414 5204  Dukar och servetter, parti, Damast

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)

1414 5427  Emmafåtöljer Ett par, plysch

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:16)

1414 5324  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Söder. Signerad, daterad 1945. Bildmått: 21x39, yttermått inklusive ram: 35x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:36)

1414 5002  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 72/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:41)

1414 5429  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 80/250, segelbåtar. Bildmått: 80x60cm, yttermått inklusive ram: 100x70cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:03)

1414 5354  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 104/200. Bildmått: 42x33cm, yttermått inklusive ram: 63x50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)

1414 5358  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 42/46, bladets mått: 56x77cm, yttermått inklusive ram: 73x92cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:44)

1414 5085  Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Signerad, numrerad 187/195. Bildmått: 49x44cm, yttermått inklusive ram: 67x61cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:26)

1414 5250  Färglitografi Jan Forsberg (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 44/50. Bildmått: 38x55cm, yttermått inklusive ram: 57x72cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:58)

1414 5251  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, "Danilo", bladets mått: 79x56cm, yttermått inklusive ram: 85x61cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:54)

1414 4395  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, 80x60cm, yttermått inklusive ram: 99x77cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:45)

1414 4023  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Son, bladets mått: 60x45, yttermått inklusive ram: 70x54 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:48)

1414 5035  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 122/300, man på park. Bildmått: 4x54cm, yttermått inklusive ram: 70x77cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)

1414 5136  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 197/390, vinflaskor. Bildmått: 60x77cm, yttermått inklusive ram: 71x101cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:10)

1414 5217  Färglitografi Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, numrerad 7/30, daterad -75. Bildmått: 50x66, yttermått inklusive ram: 69x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:36)

1414 5254  Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Hjalmar och Anna Branting". Signerad, numrerad 15/150. Bildmått: 29x39cm, yttermått inklusive ram: 55x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:21)

1414 5401  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 95/260, Stadsmotiv. Bildmått: 45x64cm, yttermått inklusive ram: 50x69cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:05)

1414 5257  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Bildmått: 58x87cm, yttermått inklusive ram: 73x103cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:33)

1414 5143  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. "Äppelskopa". Signerad, numrerad 115/125, daterad -77. Bildmått: 19x32 cm, yttermått inklusive ram: 36x48 cm. Avbildad i Per Bjurströms bok, sid 117, bok medföljer

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)

1414 5397  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinterkust. Signerad, numrerad 201/360. Bildmått: 29x47, yttermått inklusive ram: 43x61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:59)

1414 5392  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 139/150. Färglitografi, bildmått: 26x34cm, yttermått inklusive ram: 41x48cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)

1414 5402  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 14/300. Bildmått: 30x49cm, yttermått inklusive ram: 46x64cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:14)

1414 5395  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 15/200, skärgårdsmotiv. Bildmått: 38x29cm, yttermått inklusive ram: 53x43cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:40)

1414 5351  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 287/360. Bildmått: 25x41cm, yttermått inklusive ram: 37x52cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:19)

1414 5253  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 33/150, slottet. Bildmått: 41x55cm, yttermått inklusive ram: 58x72cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:32)

1414 5013  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 40/375, daterad 1985,34x45, yttermått inklusive ram: 46x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:36)

1414 5285  Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 271/260,9/35. Bildmått: 34x46cm, yttermått inklusive ram: 45x59cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:18)

1414 5320  Fat + väggrelief, 2 delar, tenn / porslin, bemålad, diameter: 20-27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:33)

1414 5314  Fat 2 st, Iittala. Längd: 10-14cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)

1414 4382  Fat Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)

1414 5364  Fat Rörstrand, P. Ateljé. Diameter: 39cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:24)

1414 5117  Fat Rörstrand. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:31)

1414 4066  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Renoveringsbehov. Saknar märkning. Bredd: 76 cm. Djup: ca 80 cm. Höjd: ca 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)

1414 4278  Fåtöljer Ett par, nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)

1414 5161  Fåtöljer Ett par, Rotting

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:04)

1414 5095  Figuriner 2 st, 1929. Höjd: 23-25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:35)

1414 5190  Filbunksskålar 2 st, med blåkant. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:47)

1414 5244  Fiskbestick ca 70 delar, Nysilver. Längd: 18-23cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:08)

1414 5425  Fotpall Petit pointsklädsel, Höjd: 17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:36)

1414 5461  Fruktassietter 8 st. Gefle. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:15)

1414 5272  Garderobsskåp Jugend, med spegel. Bredd: 91 cm. Djup: 56 cm, höjd: 220 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:46)

1414 5263  Gitarr Nils Forsström, akustisk, med hårt fodral. Längd: 100 cm

1414 5192  Glas 12 st. Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:04)

1414 5218  Glas 4 st. Versace, Rosenthal, Medusa Lumiere. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:06)

1414 5076  Glas 8 st, Grönt glas. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:38)

1414 5001  Glasservis 22 delar, etsad dekor. Höjd: 10 - 15

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:20)

1414 4056  Glasservis 26st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors. Fot med underfång i blått. 14 st champagneglas, 8st rödvinsvinsglas, 3 st vitvinsglas, + 1 ölglas. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:53)

1414 5468  Glasservis ca. 45 delar. Höjd: 11 - 19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:40)

1414 5357  Glasservisdelar 24 delar. Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Oktav", Kosta Boda. Höjd: 5-17cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:30)

1414 5359  Glasservisdelar 30 del ca, Rydberg, bland annat rödvinsglas

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:09)

1414 5118  Glöggmuggar 8st, Upsala Ekeby, Gefle. Höjd: 6cm

1414 5352  Golvlampa 3-armad. Höj / sänkbar. Höjd: ca 140 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:14)

1414 5293  Golvlampa Uplight, nutida. Höjd: 185

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)

1414 4204  Golvur Stanford. Höjd: 226cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:00)

1414 4279  Gonggong mässing, Kina, träställning. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:54)

1414 5419  Gräddkanna 8 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 8-12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:12)

1414 5168  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Ibiza morning". Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), oramat löst blad, 60x88 cm

1414 5150  Gruvlykta mässing. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)

1414 5188  Gruvlykta mässing. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:10)

1414 5456  Halsband med hänge, Kalevala Koru, Finland, brons. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:11)

1414 5186  Hänge + kedja, 18k guld. Med sten, bruttovikt: 11 g. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:35)

1414 5132  Hänge & brosch Förgyllt silver med granater. Längd: 3-6cm, bruttovikt: 13g, med etui

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:08)

1414 3280  Hängen 18k guld, 3 delar, äggformat med vita stenar. Vikt: 7,1g. Längd: 1,5-2,5 cmx0,3-1,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:10)

1414 4145  Hängen 2 st, med pärla och medaljong. Höjd: 2-3cm. Bruttovikt: 2,1g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:20)

1414 5164  Hatthylla Trä/stål, Bredd: 123cm. Djup: 33cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)

1414 5413  Jardiniere Glas. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:20)

1414 5283  Kaffekoppar 16st med fat, + 1st extra fat, Rörstrand. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:07)

1414 5124  Kaffekoppar 18 delar, med fat, + assietter, Royal Copenhagen, Danmark. Musselmalet

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:07)

1414 5104  Kaffekoppar med fat 6 st. Höjd: 7cm, Rörstrand.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:47)

1414 5414  Kaffeservis 27 delar, Rosenthal.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:48)

1414 5462  Kaffeservisdelar 18 delar, Gustavsberg, benporslin

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:37)

1414 4036  Kaffeservisdelar 6 st koppar med fat + 8 assietter. "New Chelsea", England. Benporslin, dekor med guldkant, 12 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:44)

1414 5111  Kaffeservisdelar ca 20 delar. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:30)

1414 5360  Kandelaber Skultuna, mässing, 1607. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)

1414 5363  Kandelabrar Ett par, röda. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:04)

1414 5353  Kanna Jugend, koppar och mässing. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:04)

1414 5382  Kannor 2 st, Kina, 1900-tal. Längd: 10-20, höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:09)

1414 5273  Karmstol Jugend

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:59)

1414 5439  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:02)

1414 5252  Karmstolar Ett Par, Herrgården, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:06)

1414 5125  Karmstolar Ett par, Josef Franktyg, Anakreon.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:48)

1414 5239  Karmstolar Ett par, Karl Johanstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)

1414 5463  Karotter 3 delar, bla. Pyro, Gustavsberg. Höjd: 3 - 12

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)

1414 5276  Karta Generalkarta över Stockholm, yttermått inklusive ram: 76x91cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:39)

1414 5328  Kartor Parti, modell äldre, vikbara. Längd: 64 cm, höjd: 49-94 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)

1414 5303  Kedja med hänge 18k guld, venezia, med diamanter 7xca0,02ct. Längd: 40cm, vikt: 3,2g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:28)

1414 5134  Kedja med hänge silver, camé med granater. Längd: 40cm, vikt: 16g. Med etui

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:47)

1414 5240  Klaffbord Längd: 130 cm. Djup: 70 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:22)

1414 5222  Konstglas 3 delar, Vaser + kakfat på fot, diameter: 13-24. Höjd: 20-29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:50)

1414 5398  Konstglas 6 delar, bland annat Monica Backström & Bertil Vallien, diameter: 10-15. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:34)

1414 5242  Kopparstick Breaking Cover. Bildmått: 21x27cm, yttermått inklusive ram: 37x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:49)

1414 5102  Kopparstick La Peche Au Fanal. Bildmått: 45x64cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:49)

1414 5308  Kravattnål 18k guld, med pärla. Längd: 6cm, vikt: 1,3g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:56)

1414 5015  Kuvertbord ek, 1920-tal, 96x96. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:42)

1414 5071  Lampbord England, med låda. Bredd: 50 cm. Djup: 45 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:59)

1414 5086  Lampskärm "Anna", Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:49)

1414 5278  Läsbord Längd: 60 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)

1414 5394  Litografiskt tryck Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike. Bildmått: 56x42, mourlot -76, yttermått inklusive ram: 67x52 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:20)

1414 4165  Ljuskrona Empirestil, prismor, blå skål. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:34)

1414 5128  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:12)

1414 5135  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:50)

1414 5384  Ljusstakar 3 st, Nysilver, rokokostil. Höjd: 18-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:35)

1414 5196  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:53)

1414 5331  Ljusstakar Ett par, Skultuna, mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:49)

1414 5410  Ljusstakar Ett par, tenn, 1931. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:30)

1414 5362  Ljusstakar Ett par, Ystad-Metall, mässing. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:35)

1414 5180  Ljusstakar silver. Höjd: 17 cm. Vikt: 93g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:42)

1414 4398  Lockurnor 2 st, Kina. Höjd: 12-16cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:05)

1414 5157  Lockurnor Ett par, Kina. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:50)

1414 5133  Lornjett silver, Med kedja och hänge. Längd: 60-72cm, vikt: 56,7g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:52)

1414 5193  Luta längd: 98 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:09)

1414 5457  Matbestick 30 delar, nysilver, Mussla

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:15)

1414 5291  Matsalsgrupp 7 delar, rokokostil, 6 stolar + bord, 3 ilägg. Längd: 156, djup: 111 cm, höjd: 74,3 ilägg a 52 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:12)

1414 4116  Matsalsgrupp 9 delar. Längd: 184 cm. Djup: 115 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:29)

1414 5093  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 110 cm. Djup: 36 cm, höjd: 141 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:05)

1414 5478  Matservis 50 del ca, Rörstrand

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)

1414 5421  Matservis 56 delar, Rosenthal, Maria.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:17)

1414 5464  Matservis ca: 45 delar, Ruthland, Ridgways, England

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:27)

1414 5480  Matservisdelar 23delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Tussilago

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:21)

1414 5176  Matservisdelar Ca 45 delar, Tjeckien, med guldkant

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:20)

1414 5019  Matta Ersari, semiantik, 99x150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:30)

1414 5084  Matta Orientalisk, 100x125cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)

1414 5200  Matta Orientalisk, 126x210 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:45)

1414 5212  Matta Orientalisk, 237x353cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:39)

1414 5014  Matta Orientalisk, 314x420 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:17)

1414 4062  Matta orientalisk, Beludje, ca 224x120 cm

1414 5460  Matta Orientalisk, Ghom, Vägghängd, "Sadis bok", silke, 72x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:49)

1414 5431  Matta Orientalisk, Guld Afghan, 225x330cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)

1414 5443  Matta Orientalisk, röd afghan, 215x310cm

1414 5241  Matta Röllakan, 140x194 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:17)

1414 5441  Mattor 2 st, Orientaliska, afghan, 90x105cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:03)

1414 5197  Medalj Gustaf VI Adolf. Guld, bruttovikt: 20,7g. Gravyr. Diameter: 33mm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:49)

1414 5267  Mockaskedar 12st, AG Dufva, Stockholm. Nysilver. Längd: 11 cm, med etui

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)

1414 4061  Modelltåg parti diverse lok och vagnar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:13)

1414 5406  Muggar & snapsglas 6+ 6 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 8-10cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:59)

1414 5369  Nattygsbord Ett par, Louis XVI-stil, nutida, intarsia. Bredd: 43 cm. Djup: 34 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:04)

1414 5405  Ölglas & snapsglas 8+ 8st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 11-23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:50)

1414 5373  Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Kortspelare. Ej signerad. Olja på duk, 61x50, yttermått inklusive ram: 82x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:13)

1414 4376  Oljemålning 5 st, Kerstin Lundegård, monogramsignerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 22x32cm-49x41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:52)

1414 5268  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Möte på havet". Olja på duk, Monogramsignerad, 52x67, yttermått inklusive ram: 54x69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:23)

1414 5269  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Nymåne", Monogramsignerad, -67. Olja på duk, 27x33, yttermått inklusive ram: 29x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:40)

1414 5416  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Vy från Österrike", monogramsignerad, -70. Olja på duk, 59x58, yttermått inklusive ram: 60x59 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:47)

1414 5417  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Bergsby, monogramsignerad. Olja på duk, 52x52, yttermått inklusive ram: 66x66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:05)

1414 5415  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Gärdesgård, monogramsignerad. Olja på duk, 43x50, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:16)

1414 4371  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Sverige. "Lappland". Signerad. Olja på duk, 46x38cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:33)

1414 5379  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 64x53cm, yttermått inklusive ram: 73x62cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:17)

1414 5378  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Sverige. Signerad, daterad 1964, "drömfåglar". Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 73x62cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:32)

1414 5106  Oljemålning Anders Kallenberg (1834-1902), Sverige. Signerad, daterad 1864. Olja på duk, 26x38cm, yttermått inklusive ram: 43x55cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:13)

1414 5012  Oljemålning Barbara Piwarska (f. 1933), Polen. Hus. Signerad, 1973. Olja på pannå. 40x31, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:16)

1414 5025  Oljemålning Bengt Dahlin (f. 1914), Signerad, daterad 1978, "Jämtland". Olja på pannå, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 55x64cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:19)

1414 5256  Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Monogramsignerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 29x49cm, yttermått inklusive ram: 33x53cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:15)

1414 4417  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, daterad 75, båtmotiv. Olja på duk, 61x90cm, yttermått inklusive ram: 75x103cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:59)

1414 4416  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, daterad 76. Olja på duk, 51x72cm, yttermått inklusive ram: 63x85cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:51)

1414 5082  Oljemålning Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad. Olja på duk, 44x44cm, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:54)

1414 5008  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Skogsmotiv. Signerad. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 72x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:23)

1414 5387  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 1951, hamn. Olja på duk, 36x44cm, yttermått inklusive ram: 46x53cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:23)

1414 5004  Oljemålning Gg Widmann, matros. Signerad, daterad 1951. Olja på duk, 41x50, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:19)

1414 4068  Oljemålning Gösta Gustavson (1895–1962), Sverige. Motiv från Norsholmen, Fårö. Signerad. Olja på pannå, 28x54 cm, yttermått inklusive ram: 35x62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:36)

1414 5006  Oljemålning Gösta Liljedahl (1908-1993), Sverige. Figurer i landskap. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x89 cm

1414 5447  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. "Bodar & Snipa", Fårö. Signerad. Olja på pannå, 40x68, yttermått inklusive ram: 55x85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:26)

1414 5201  Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Stadsbild. Signerad. Olja på duk, 44x58, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:06)

1414 5090  Oljemålning J Boel. Signerad, daterad 1902, landskap. Olja på duk, 40x30cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:03)

1414 5445  Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på duk, 50x70, yttermått inklusive ram: 64x84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:48)

1414 4084  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar. Signerad J Ossian. Olja på duk, 49x73 cm, yttermått inklusive ram: 64x89 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:07)

1414 5249  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 69. Olja på duk, fåglar, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:58)

1414 5375  Oljemålning Kopia efter Picasso, Signerad Janne, -58, oramad. Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)

1414 5449  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 49x59, yttermått inklusive ram: 65x75 cm

1414 5444  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på pannå, 14x26, yttermått inklusive ram: 32x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)

1414 5446  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -58. Olja på pannå, 37x44, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:08)

1414 3019  Oljemålning Lotta Mossum (f. 1963), Sverige. Tillskriven. Ej signerad. Olja på duk, 108x90 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:08)

1414 4013  Oljemålning Luis Deza. Signerad, daterad 2001. Olja på duk, 50x45cm, yttermått inklusive ram: 54x49cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:57)

1414 5280  Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. Signerad, daterad 49, "Längtan till våren". Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 80x69cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)

1414 5079  Oljemålning Nicolaes Berchem, hans efterföljare. Pastoral figurscen, Omkring 1800. Ej Signerad. Olja på duk, 38,5x43 cm, uppfodrad duk, yttermått inklusive ram: 50x54cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)

1414 5294  Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Båthus. Signerad. Olja på pannå, 20x2-, yttermått inklusive ram: 24x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:05)

1414 5325  Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Ekor på strand. Signerad. Olja på pannå, 20x28, yttermått inklusive ram: 32x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)

1414 4303  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "På stranden". Signerad. Olja på duk, 52x64 cm, yttermått inklusive ram: 55x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:51)

1414 5304  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bergslandskap, ej signerad. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x61

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:40)

1414 5262  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bothén. Signerad. Olja på duk, 37x44cm, yttermått inklusive ram: 53x60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:16)

1414 5103  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, marin. Olja på duk, 23x31cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:35)

1414 5205  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 12x10cm, yttermått inklusive ram: 25x24cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:25)

1414 5032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fågel. Signerad H Uusitalo. Olja på duk, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 72x61cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:24)

1414 5279  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Furse. Signerad, daterad 76, hamn. Olja på duk, 33x40cm, yttermått inklusive ram: 53x61cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:09)

1414 5321  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gårdsmotiv, ej signerad. Olja på duk, 20x31, yttermått inklusive ram: 31x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:28)

1414 5372  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Herrporträtt. 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 124x103 cm, oramad

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:21)

1414 5448  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man. Signerad. Olja på duk, 60x49, yttermått inklusive ram: 80x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:08)

1414 4163  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rävar. Signerad Holgerson. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 57x76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:02)

1414 5323  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad K Eriksson, Solnedgång över havet. Olja på duk, 26x34, yttermått inklusive ram: 39x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:39)

1414 5098  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, bad. Olja på duk, 46x57cm, oramad.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:25)

1414 5033  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 18x27cm, yttermått inklusive ram: 26x35cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:23)

1414 5034  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 59x72cm, yttermått inklusive ram: 70x82cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:09)

1414 4070  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgårdsvy. Bär påskrift a tergo. Olja på pannå, 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:40)

1414 5396  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Lillie. Olja på pannå, 32x39cm, yttermått inklusive ram: 40x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:30)

1414 5390  Oljemålning Olle Eriksson (f. 1939), Sverige. Signerad, "sommarögon". Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 56x65cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:06)

1414 5399  Oljemålning Olle Eriksson (f. 1939), Sverige. Signerad, "vår vid lasse Hall". Olja på duk, 27x22, yttermått inklusive ram: 37x32cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:12)

1414 5450  Oljemålning Paul Graf (1866-1903), porträtt, gåva från konstnären 1891. Olja på duk, 62x41, yttermått inklusive ram: 90x77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:35)

1414 5039  Oljemålning Peter Brunius. Signerad, strandmotiv. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 100x136cm

1414 5081  Oljemålning Polscar Lajos, modell. Signerad. Olja på duk, 39x78cm, yttermått inklusive ram: 55x95cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:18)

1414 5010  Oljemålning signerad Rubina -92. Olja på pannå, 46x28, yttermått inklusive ram: 50x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:08)

1414 5030  Oljemålning Signerad, 1948, blomsterstilleben. Olja på pannå, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 77x66cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)

1414 5142  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), förgätmigej. Signerad. Olja på duk, 40x30, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:47)

1414 5177  Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Signerad, daterad 55. Olja på duk, 84x145cm, yttermått inklusive ram: 90x147cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:46)

1414 5179  Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Signerad, daterad 59. Olja på duk, 94x50cm, yttermått inklusive ram: 98x54cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:26)

1414 4086  Oljemålning Sven Kumlin (1892-1967), Sverige. Motiv från Jeknavagge, Lappland. Signerad. Olja på pannå, 43x75 cm, yttermått inklusive ram: 61x93 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:18)

1414 5302  Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på duk, 30x39, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:41)

1414 5027  Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 53x64cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:09)

1414 5038  Oljemålning Ulf Onsberg (f. 1932), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 41x52cm, yttermått inklusive ram: 48x59cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:32)

1414 5028  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad 69. Olja på duk, 34x26cm, yttermått inklusive ram: 54x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:51)

1414 5029  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 72x63cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:23)

1414 5139  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 73x64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:03)

1414 5080  Oljemålning William Stuart. Pojke, Signerad 1895. Olja på duk, 31x24 cm, uppfodrad duk, yttermått inklusive ram: 50x42cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)

1414 2114  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Stilleben. Monogramsignerade. Olja på duk, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 30x24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)

1414 5246  Oljemålningar 2 st. Bengt Palmé, Gotlandsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 16x20 7x13, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:59)

1414 5307  Örhängen 18k guld, med gröna stenar. Längd: 2cm, vikt: 5,5g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:44)

1414 5305  Örhängen 18k guld, med pärlor. Längd: 2cm, vikt: 2,5g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:27)

1414 5301  Örhängen 18K vitguld, med diamanter 2xa0,01ct. Längd: 2cm, vikt: 2,2g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:11)

1414 5175  Pallar 2 st, Längd: 54cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:05)

1414 5237  Parti bijouteri i smyckeskrin.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:50)

1414 5245  Parti mynt diverse

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)

1414 5326  Pastell 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Stockholm, monogramsignerad. Bildmått: 17x21, yttermått inklusive ram: 32x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:26)

1414 5297  Plafond Råglas, diameter: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:15)

1414 5286  Pokal silver, gravyr. Vikt: 52g. Längd: 7 cm, djup: 7 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:53)

1414 5470  Punschkoppar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Vikt: 190g, invändigt förgyllda. Längd: 8,5 cm, djup: 6,5 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)

1414 5467  Remmare 10 st. Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:41)

1414 5183  Ring 18k guld. Med stenar. Vikt: 9g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:07)

1414 5300  Ring 18K vitguld, med diamanter, 7xca0,01ct. Storlek: 18, Vikt: 4g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)

1414 5442  Ryamatta 1940-tal, 175x250cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:42)

1414 5437  Salongsbord nyrenässans. Bredd: 120 cm. Djup: 63 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:42)

1414 5466  Servisdelar 26 delar, Woodland, Wedgwood, England

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:11)

1414 4374  Sherry /portvinsglas 12 12, Hörningsholm, Gerda Strömberg, Strömbergshyttan. Höjd: 9 - 10,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:45)

1414 5367  Sideboard Kina, 1900-tal. Längd: 102, djup: 37 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:33)

1414 5438  Sideboard Trä/mässing/glas, nutida. Längd: 151 cm. Djup: 41 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)

1414 5036  Sittpall Norell. Längd: 122cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)

1414 5221  Skål + vas, 2 delar, Orrefors, diameter: 16-26 cm

1414 4132  Skål + vas, Japan. Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:02)

1414 5219  Skål Keramik, Monogramsignerad HW, Danmark, diameter: 29, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:12)

1414 5154  Skål Kina. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:50)

1414 5107  Skål & vas Bland annat Upsala Ekeby. Höjd: 15-25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:41)

1414 5115  Skål på fot silver. Höjd: 12cm, vikt: 397g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:02)

1414 5235  Skålar 4 delar, Orrefors. Höjd: 8-10cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:18)

1414 5403  Skålar på fat Ett par, Kina, 1900-tal. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:42)

1414 5330  Skålfat 7 st, Gefle Flytande blått, diameter: 15,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:13)

1414 5129  Skålfat Längd: 36cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:01)

1414 5368  Skåp Jugend, Furu. Bredd: 76, djup: 50 cm, höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:44)

1414 5149  Skeppsklocka mässing. Höjd: 20cm

1414 5166  Skohylla Trä/stål. Bredd: 90 cm. Djup: 30 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:37)

1414 5430  Skrivbord Bemålat. Bredd: 114 cm. Djup: 59 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:50)

1414 5255  Skrivbord Jugend, ek. Bredd: 120, djup: 58 cm, höjd: 77 cm, slitage, fläckar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:27)

1414 5232  Skrivbord Senjugend. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:22)

1414 5287  Skrivställ Längd: 25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:43)

1414 5233  Skrivställ Nysilver. Längd: 16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:43)

1414 5339  Skulptur Asien. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:25)

1414 5099  Skulptur brons. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)

1414 5346  Skulptur Kvinna med barn. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:04)

1414 5317  Skulptur Oidentifierad konstnär. Komposition. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:32)

1414 5043  Skulptur Olle Hedberg, Älg. Signerad, daterad OH82. Höjd: 19 cm, bredd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:39)

1414 5337  Skulptur Schaubach, Tyskland, kvinna. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:38)

1414 5335  Skulptur Sèvresmärke, kvinna. Porslin. Höjd: 34 cm inkl sockel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:10)

1414 5096  Skulptur Vox pacis, Le cri de la paix. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)

1414 5318  Skulpturer 2 st, Inuitkonst, sten, figurer. Höjd: 11-13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:33)

1414 5342  Skulpturer 2 st, Kvinnor. Höjd: 25-37cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:16)

1414 5407  Skulpturer 2 st, LLadro, Spanien. Höjd: 16-25cm

1414 5345  Skulpturer 2 st, Royal Dux och Rosenthal. Höjd: 15-16cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:58)

1414 5344  Skulpturer 2 st, Royal Dux. Höjd: 16-17cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:46)

1414 5341  Skulpturer 2 st. Höjd: 30-38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:47)

1414 5409  Skulpturer 2 st. Tuppar. Höjd: 16-19cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:48)

1414 5343  Skulpturer 3 st, Bland annat, Torso. Höjd: 13-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:06)

1414 5227  Skulpturer 4 st, Metall. Höjd: 3-8 cm

1414 5199  Skulpturer Ett par, Fohundar, Kina, keramik. Höjd: 25 cm

1414 5340  Skulpturer Ett par, Schaubach, Tyskland. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:29)

1414 5158  Smyckeskrin Asien, trä med pärlemor, 25x25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:03)

1414 5471  Sockerruska silver, GA Dahlgren, 1914. Höjd: 19 cm, Vikt: ca 190 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:18)

1414 5474  Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Ceson, Göteborg. Invändigt förgyllda. Höjd: 4-7. Vikt: 130 g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:41)

1414 5110  Soffa Längd: 189cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:55)

1414 5271  Soffbord 1920-tal, med glasskiva. Diameter: 90cm, höjd: 60cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:45)

1414 5434  Soffbord Butlers tray. Bredd: 136 cm. Djup: 90 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:23)

1414 5173  Soffbord Med tidningshylla, glas/rotting, Bredd: 76 cm. Djup: 45 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:41)

1414 5068  Spegel 123x48cm

1414 5274  Spegel 1800-tal. Bredd: 68 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)

1414 4111  Spegel Empirestil, 176x80cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:21)

1414 5214  Spegel förgylld ram, färgbortfall, 72x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:10)

1414 5292  Spegel omkring 1900, mahogny, 114x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:04)

1414 5213  Spegel Rokokostil, 121x52 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:38)

1414 5070  Spegel tillskriven Estrid Ericson, Firma Svenskt Tenn. Rektangulär form. Förgylld ram, delvis beklädd med röd textil, ca 160x50cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:20)

1414 5210  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, 64x43cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:22)

1414 5162  Staffli Trä. Höjd: 82cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:17)

1414 5424  Stol Allmoge

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:09)

1414 5455  Stolar 4 st biedermeier

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:51)

1414 4276  Stolar 4 st, Göteborg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:51)

1414 5435  Stolar 5 st, nyrokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:14)

1414 5187  Strålvärmare Ett par, för djur, Höjd: 40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:26)

1414 5473  Supkoppar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Höjd: 4, Vikt: 140 g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:12)

1414 5146  Tågset 4 lådor, Märklin, lok, räls, transformator, diverse

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:24)

1414 5412  Tågset Märklin, diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:52)

1414 5350  Takarmatur Glas. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:06)

1414 5202  Takarmatur Maria Teresiastil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:25)

1414 5208  Takarmatur Med prismor, rokokostil. Höjd: 95cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:15)

1414 5123  Takarmatur Med prismor. Höjd: ca 40cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)

1414 5207  Takarmatur nutida. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:28)

1414 5209  Takarmatur Trä och metall, bemålat. Höjd: ca 85cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:10)

1414 5400  Tallrikar 2 st, Meissen, Tummelisa & Lilla sjöjungfrun, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)

1414 5003  Tallrikar 45 delar, Senora Gustafsberg. Diameter: 18-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:25)

1414 5114  Tallrikar & assietter 32 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Diameter: 16-23,5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)

1414 3285  Tallrikshylla Grönlaserad. Bredd: 186, djup: 30 cm, höjd: 224 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:39)

1414 3286  Tallrikshylla Grönlaserad. Bredd: 186. Djup: 30 cm, höjd: 224 cm

1414 5476  Tändare Cartier, i etui. Längd: 7 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:40)

1414 5365  Tavla Turkiet, Ottomansk. Bildmått: 11x24, yttermått inklusive ram: 28x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:28)

1414 5298  Teckning Tecknar-Lasse Per Larsson (1942-2010), Sverige. "Emil Zatopek". Signerad. Bildmått: 44x23 cm, yttermått inklusive ram: 62x39cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:10)

1414 5465  Tekoppar 6 st. Rörstrand, Diamant, Dalarö, dekor, S Öhlén

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:13)

1414 5113  Terrin Royal Copenhagen, Musselmalet. Längd: 24cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:03)

1414 5404  Teservis 14 delar, Rosslau, "Alte England"

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:03)

1414 5454  Teservisdelar 7 delar, Höganäs, Kringla

1414 5224  Tillbringare Ett par, Bemålade. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:06)

1414 5163  Trädgårdsfåtöljer Ett par, rotting med fotpallar

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)

1414 5087  Trädgårdslampa 2 st, Smide/glas. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:23)

1414 4043  Tramphäst mekanisk, trä och metall, 1900-tal. Längd: 100 cm. Höjd: 86 cm

1414 5155  Träskulptur Kina. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:32)

1414 5215  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 88/300, daterad -76. Bildmått: 28x88 cm, yttermått inklusive ram: 42x103 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:07)

1414 5083  Tryck 4 st, Seglebåtar, yttermått inklusive ram: 45x40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:46)

1414 5451  Tryckplåtar ca. 90 st. Nyhetssatir, Antinazistisk propaganda, publicerade ca. 1943 - 1945 i Göteborgs Handels och Sjöfartstidning, ca: 23x19 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:55)

1414 5296  Tusch Signerad T Schonberg, Polis. Bildmått: 24x31, yttermått inklusive ram: 40x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:55)

1414 4034  Urnor 2 st, snarlika, Kina, metall, dekor med ornament relief. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:31)

1414 5333  Våg mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:38)

1414 5130  Väggarmatur mässing, glaskupa. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:02)

1414 5458  Väggarmaturer Ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:55)

1414 5116  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur Väggplattor, Gustavsberg 1967-1972. Målad och glaserad stengodslera, ca 28x17cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:34)

1414 5329  Vas + lockskål + fat, 3 delar, Porslin. Diameter: 13-17. Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:45)

1414 5356  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Kosta Boda, glas. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:28)

1414 5189  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala Ekeby, stengods. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:53)

1414 5223  Vas Keto-Keramik, 1950-tal, Tyskland, "Surreall". Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:57)

1414 5236  Vaser + jarninierer, 4 delar. Nyrokoko respektive jugend. Höjd: 14-37cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:53)

1414 5422  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 8-19cm

1414 5194  Vaser 2 st. Kina, 1900-tal, höjd: 26 - 31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 18:09)

1414 5238  Vaser 4 delar. Höjd: 16-26cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:49)

1414 5284  Vaser 4 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 20-25cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:51)

1414 5432  Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 98 cm. Djup: 31cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:10)

1414 5433  Vitrinskåp nutida. Bredd: 106 cm. Djup: 40 cm, höjd: 195 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 19:09)

1414 5411  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2021 20:56)