Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 10 augusti 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1340 7316  Akvarell Bert Gustafsson. Signerad, daterad -64, akvarell, 25x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:16)

1340 7382  Akvarell Oidentifierad konstnär. Bränningar. Signerad, daterad 1911, akvarell på papper, 21x27,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:39)

1340 6503  Akvarell Osmo Isaksson (f. 1918), Signerad, 1953, Paris. Motivet: 43x29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:56)

1340 7366  Akvareller 2 st, Japan. Signerad. Motivet: 40x30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:28)

1340 6335  Ampel Bemålat opalinglas. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:42)

1340 7207  Armband 2 st, 18k guld, Pansar. Längd: 20cm, med säkerhetskedja, vikt: 5g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)

1340 7109  Armbandsur Certina, Argonaut 280, stål, manuell, plexiglas, boettnr 5301. 280, Diameter: (boetten) 3,5 cm, saknar band, repor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:08)

1340 7338  Assietter 6 st, Fürstenberg. Vitt porslin med förgylld dekor. Diameter: ca 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)

1340 7111  Bänkar Furu, Ett par. Längd: 220cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:17)

1340 6137  Barnstolar Ett par, 50/60-tal, Galon. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:48)

1340 7350  Bergèrer Ett par, rokokostil. Längd: 87 cm, djup: 58 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:11)

1340 6273  Bestick 48 delar, Lundtofte, Danmark, Rostfritt/Bakelit

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:38)

1340 5333  Bildrulle Asien, Ämbetsman, modell äldre, ca 202x106 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:15)

1340 7357  Blandteknik 5 st, Manuel Casimiro (f. 1941), Portugal. Signerad. Motivet: 23x31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)

1340 7227  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Vas. Ej signerad. Motivet: 37x27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)

1340 7110  Bockbord Bagarbord, furu, + 3 delar. Bredd: 217 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:13)

1340 7306  Bokhylla mahogny. Bredd: 123 cm. Djup: 24 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:45)

1340 7063  Bokverk 12st, Skrifter av Selma Lagerlöf

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:03)

1340 7215  Bord Orientalisk, benintarsia. Bredd: 60 cm. Djup: 35 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:39)

1340 7285  Bord sengustaviansk stil. Gallerkant och beslag i mässing, mahogny. Bredd: 46 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:06)

1340 7272  Bord sengustaviansk stil. Låda, gallerkant, mahogny. Bredd: 42 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:17)

1340 7177  Bordsfotogenlampa + Vattenkanna mässing. Höjd: 26-49cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:42)

1340 7406  Bordslampa höjd: 26cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:29)

1340 7401  Bordslampa höjd: 46cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:57)

1340 7407  Bordslampa mässing. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:31)

1340 5596  Bordslampa Porslin, Pierrot. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:14)

1340 7022  Bordslampfot Orrefors. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 21:00)

1340 7203  Bordslampfot Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:39)

1340 7402  Bordslampor Ett par. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:01)

1340 7184  Bordsur Christian Dior, quartz modell 37-20-01 nummer 48532, ca 3,5 cm i diameter. Längd: cm. Djup: cm. Höjd: cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:49)

1340 7081  Bordsur/bilur Omega, 8-days, manuell. Diameter: 8,5cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:45)

1340 7189  Brickor 6 delar, nysilver, med gallerkant. Längd: 8-47cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:02)

1340 7250  Brosch Lejon, efter Anna Petrus. Längd: 4cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:27)

1340 7061  Broscher silver, 6 delar, + manschettknappar. Vikt: 45g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:09)

1340 7052  Butlers tray Längd: 60 + 15 cm. Djup: 46+ 15 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:21)

1340 6078  Byrå Intarsia, stenskiva. Bredd: 80, djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:13)

1340 7143  Byrå Louis XV-stil, stenskiva. Bredd: 74 cm. Djup: 43 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:25)

1340 6203  Byrå Med stenskiva, Intarsia. Bredd: 80 cm. Djup: 46 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:23)

1340 6205  Byrå Med stenskiva, Intarsia. Bredd: 81 cm. Djup: 45 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:23)

1340 7310  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 97 cm. Djup: 40 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 21:14)

1340 5174  Byrå Stenskiva, Intarsia. Bredd: 85, djup: 37 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:07)

1340 7026  Byrå Teak. Bredd: 60. Djup: 33 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:02)

1340 6302  Carmoséring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, W/VS, 1xca0,48ct, 8xca0,07ct, storlek: 16½. Vikt: 2g.

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:36)

1340 7351  Cittra Stjärnan. Höjd: 56cm, med fodral

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:55)

1340 6289  Collage Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. 120x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:26)

1340 6288  Collage Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. 98x69 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:26)

1340 7262  Damarbetsbord Louis XV-stil, mässingsbeslag. Bredd: 100 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:28)

1340 7271  Dekorelement Kina, bemålad ornamentering, 91x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:13)

1340 6156  Dessertgafflar 4 st, Förgyllt sterlingsilver och emalj, J Tostrup, Norge. Bruttovikt: 70g ca. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)

1340 7161  Diverse 5 delar, Kina. Höjd: 7-28cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:45)

1340 7193  Dosa silver. Längd: 9cm. Vikt: 90g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)

1340 7252  Etsning B Ljungdahl 1897, "Bondkvarter i Visby". Ej signerad. Motivet: 43x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:53)

1340 7194  Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Signerad i plåten. Motivet: 11x16cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:26)

1340 7318  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Interiör. Signerad, daterad -53. Signerad. Motivet: 19x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)

1340 7303  Färgetsning John C Webb, porträtt av ung fröken. Signerad. Motivet: ca 30x24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:44)

1340 2244  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerade, numrerade PT III/V, daterade -81. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 50x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:37)

1340 2245  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerade, numrerade 11/50, daterade 1981, del av svit. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 50x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:40)

1340 7358  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 53/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:10)

1340 7288  Färgetsningar ett par. Motivet: ca 33x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)

1340 7240  Färglitografi  Gises, numrerad . Signerad, numrerad 135/275, motivets mått: 12x17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:17)

1340 6512  Färglitografi 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 28x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:20)

1340 7195  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 14/250. Motivet: 37x27cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:08)

1340 6132  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Marknad. Signerad, numrerad 52/360. Motivet: 39x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:37)

1340 6134  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Tvätt. Signerad, numrerad 22/260. Motivet: 33x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:39)

1340 7065  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad. Motivet: 40x50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:07)

1340 7343  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 177/290. Motivet: 42x58cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:58)

1340 7221  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 98/200. Motivet: 29x57cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:48)

1340 7345  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 57x76cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:14)

1340 7187  Färglitografi Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. Signerad, numrerad 2/200. Motivet: 23x28cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:30)

1340 7019  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 143/200. Motivet: 13x17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:34)

1340 7323  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 131/360. Motivet: 40x30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:20)

1340 1056  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 56/360, stilleben. Motivet: 40x30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:32)

1340 7025  Färglitografier 2 st, Camilla Fuchs (f. 1976), Sverige. Signerade, numrerad 250-upplaga. Motivet: 30x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:03)

1340 7125  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige.. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:13)

1340 5104  Färgserigrafi Rafael Canogar (f. 1935), Spanien. "La mordaza", komposition med figurer. Signerad, numrerad 33/125, daterad -74, ca 69x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:12)

1340 7114  Fat Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Diameter: 34cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:54)

1340 6069  Fat Kina, Blåvitt kompaniporslin, 19x14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:52)

1340 7013  Fat med insats, Ekeby. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:32)

1340 7058  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 20x20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:20)

1340 7059  Fat Upsala Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 22x22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:46)

1340 7159  Fat & skålar 13st, Kina. Höjd: 2-6cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:44)

1340 7037  Fåtölj 1950-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)

1340 7038  Fåtölj 1950-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:29)

1340 7035  Fåtölj 50/60-tal, Dux

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:44)

1340 7185  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:19)

1340 7342  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:51)

1340 5696  Fåtöljer Ett par, nyrokokostil, plysch

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:36)

1340 7017  Fiol med 2 stråkar i låda. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:30)

1340 7253  Fiskservisdelar 15 delar, Upsala Ekeby.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:06)

1340 7391  Fiskskål Kina. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:15)

1340 7076  Fisktallrikar 14 st, Johnson Brothers, "Sea Treasure", 11+ 3, 24x26 cm + 13x14 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:27)

1340 7360  Flakong i ställ, Böhmen. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)

1340 7305  Fotografi Richard von Hofsten. "Nymphaea". Signerad, daterad 2014 a tergo, numrerad 5/20, ca 69x49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:22)

1340 7337  Fruktservis Fat + 16st assietter. "Valencia", Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 19-35 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)

1340 7158  Glas 16 st, Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta, slipad dekor, 8+ 8 st. Höjd: 7-8,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:06)

1340 7396  Glas 3 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25-26cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:01)

1340 7352  Glasservis 25 delar. Höjd: 9-13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:46)

1340 7156  Glasservis ca 55 delar, Kosta. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:50)

1340 7183  Glasservisdelar 35 delar, Kosta "Prince", design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. 11+ 12+ 12 st. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:52)

1340 6478  Glasservisdelar ca 30 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)

1340 7348  Golvlampa mässing. Höjd: 160cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:31)

1340 7261  Golvlampa Swisslamps International. Höjd: ca 127 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:43)

1340 7027  Golvur 1800-tal, bemålat. Längd: 43 cm, djup: 20 cm, höjd: 216 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:13)

1340 5179  Golvur England, mahogny, 1800-tal. Höjd: 200cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:16)

1340 7021  Gonggong Ystad-Metall, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)

1340 6092  Gouache Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Solvaer, Lofoten. Signerad, daterad -52. Motivet: 60x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:30)

1340 7054  Hallbyrå Längd: 37 cm. Djup: 27 cm, höjd: 67 cm

1340 6362  Hänge/brosch Förgyllt Silver, Camé. Längd: 5cm, vikt: 12g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:38)

1340 7162  Herrbetjänt Italien. Höjd: 107cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:41)

1340 7108  Herrur Popular 17 Rubis, Incabloc Antimagnetic. Diameter: 33mm, bruttovikt: 22g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:07)

1340 7082  Hörnskåp 1940-tal, rundande. Bredd: 43 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 91 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:03)

1340 7139  Hörnskåp England, idegran, Bredd: 46 cm. Djup: 46 cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)

1340 7009  Hörnskåp Längd: 47 cm. Djup: 28 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:17)

1340 6080  Hörnvitrinskåp England, mahogny. Höjd: 190

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:18)

1340 7245  Ikon 26x20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:52)

1340 7336  Kaffe-/ teservis 33 delar ca, Rosenthal.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:28)

1340 7204  Kaffekanna + sockerskål + gräddkanna, 3 delar, Blå Blom, reliefdekor i underglasyrblått mot vit botten, ej märkta. Höjd: 11,5-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:28)

1340 7011  Kaffemuggar 5 st, Arabia, Finland, mumin, Höjd: 8cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:04)

1340 6029  Kaffeservisdelar 45 delar, "Inga" Design: Anna Livén för Åhléns

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:56)

1340 7214  Kamelsadlar Ett par. Längd: 55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)

1340 7079  Kandelaber silver, 830. Höjd: 23cm, bruttovikt: 570g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:57)

1340 7188  Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)

1340 7248  Kanna + skål, Tenn. Höjd: 8-16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:11)

1340 7057  Karaff med 4 snapsglas, Holmegaard. 5 delar. Höjd: 6-17cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:19)

1340 7264  Karmstol Engelsk stil, sits och rygg i läder

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)

1340 7267  Karmstol rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:31)

1340 7268  Karmstol rokokostil, nutida

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:46)

1340 7397  Karmstolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:04)

1340 6094  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:39)

1340 7003  Karmstolar Ett par, Yrjö Kukkapuro (f. 1933), Finland.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:35)

1340 7255  Kista 1800-tal. Bredd: 76. Djup: 51 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:17)

1340 7376  Kista Asien. Bredd: 88 cm. Djup: 43 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:39)

1340 7368  Kista Kina. Bredd: 73 cm. Djup: 35 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:05)

1340 7119  Knivar 20st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 17-21cm, bruttovikt: 692g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:07)

1340 7386  Koffert längd: 85cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:00)

1340 7300  Kopparstick 2 st. Motivet: 20x15- 30x23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:34)

1340 7141  Kuddar 3 st, ca 45x60 cm respektive 45x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)

1340 7179  Kuvertbord höjd: 75 cm, ca 52x52-95x95

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)

1340 7186  Kuverttallrikar 12st, mässing. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:55)

1340 7016  Linnedukar 3 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:27)

1340 7390  Litografi signerad. Signerad, numrerad 139/140. Motivet: 35x23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:23)

1340 6361  Litografi Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. Leda och Svanen. Signerad. Motivet: 34x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:37)

1340 7018  Ljuskrona höjd: 65 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:44)

1340 7056  Ljuslykta England. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:26)

1340 7380  Ljusstakar ett par, smide. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:40)

1340 7372  Ljusstakar Ett par. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:49)

1340 7078  Ljusstakar silver (830), Ett par. Höjd: 18cm, bruttovikt: 1000g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:53)

1340 7152  Lockskålar Ett par, Asien. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:19)

1340 7118  Mässingsvikter 11st + 3 st. Höjd: 3-7,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:50)

1340 7134  Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, Bredd: ca 140-300 cm. Djup: 99cm. Höjd: 74cm + 3 ilägg a 55 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:11)

1340 7092  Matbord ek. Bredd: 140-200 cm, bredd: 110 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:46)

1340 6076  Matbord rokokostil. Diameter: 110, höjd: 74,2 st ilägg, a 48 cm

1340 7329  Matservisdelar 48 delar.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:51)

1340 7103  Matservisdelar ca 40 delar, Creampetal, Grindley England

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:10)

1340 7394  Matta Azan, 230x307 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:28)

1340 7106  Matta ca 100x200 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:51)

1340 7153  Matta Japan, 1930-tal, ca 78x150 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:06)

1340 7270  Matta Kina, 138x196 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:05)

1340 7167  Matta Kina, 210x300 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:06)

1340 7375  Matta Orientalisk, 209x305cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:30)

1340 7154  Matta orientalisk, 85x138 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:44)

1340 7008  Matta orientalisk, Iran, 214x314cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:25)

1340 7335  Mockakoppar 8 st. Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Swedish Grace, Rörstrand. Mockakoppar med målad dekor med landskapsblommor

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:24)

1340 7084  Modellkanon Längd: 51cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:36)

1340 7001  Modellskepp Segelfartyg, "Carlskrona IV". Längd: 98cm, höjd: 101cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:12)

1340 7347  Munkstol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:26)

1340 7379  Nattygsbord ett par, Teak. Bredd: 55. Djup: 32 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:51)

1340 6139  Notställ Tidigt 1900-tal, mahogny, mässingsdekor, på trissor. Längd: 44, djup: 28 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:52)

1340 7039  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad, "Fruktträd Italien". Olja på duk, 72x91cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:43)

1340 7302  Oljemålning Alexander Tolstoy (1895-1969), porträtt av ung dam. Signerad A Tolstoy. Olja på duk, 41x33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:50)

1340 7031  Oljemålning Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomster. Signerad, daterad -96. Olja på duk, 56x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:11)

1340 7231  Oljemålning Arnold Bunge (f. 1949), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 35x27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:08)

1340 7073  Oljemålning Arvid Nilsson. Signerad, daterad 1928. Olja på pannå, Motivet: 22x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:59)

1340 7234  Oljemålning Bengt Hallgren. Signerad, renar. Olja på pannå, 19x19cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:37)

1340 7045  Oljemålning Bert Jonsson. "Gällivare-Dundret". Signerad, 1980. Olja på duk, 26x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:14)

1340 7251  Oljemålning Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerad, 1945, porträtt. Olja på duk, 54x44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)

1340 7344  Oljemålning Bo Jonzon. Signerad. Olja på duk, 60x71cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:30)

1340 7400  Oljemålning Bozena Duda. Signerad, 1992. Olja på pannå, 44x28cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:08)

1340 7046  Oljemålning Carl Östlund. Signerad, "vårlandskap faxälven vid österås", 1930. Olja på duk, 44,5x57,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:13)

1340 5347  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1934, Skånelänga. Olja på pannå, 54x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:00)

1340 7164  Oljemålning Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Signerad, 1974. Olja på duk, 35x42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:42)

1340 7228  Oljemålning Einar Törning (1884-1941), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, 1933. Olja på duk, 32x45cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:56)

1340 7033  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, 1955. Olja på duk, 79x59cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)

1340 5211  Oljemålning Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 22x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:50)

1340 7218  Oljemålning Eva Teorell, Komposition. Signerad, 1964, dukskada. Olja på duk, 79x62cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:24)

1340 7047  Oljemålning Göran Petersson. Signerad, daterad 1986. Olja på duk, 41x55cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:34)

1340 7040  Oljemålning Gottfrid Källqvist (1899-1956), Sverige. Signerad, daterad 1935. Olja på pannå, 65x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:23)

1340 7144  Oljemålning Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Signerad, papp, 93x64cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:29)

1340 7196  Oljemålning Gunnar Hallström (1875-1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, 30x77cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:01)

1340 6365  Oljemålning Gunnar Scheutz (1912-2007), Sverige. "Antarktis". Signerad, daterad 1991. Olja på duk, 100x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:43)

1340 7235  Oljemålning H Tönning. Signerad, daterad 1979. Olja på pannå, 19x15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:03)

1340 7217  Oljemålning Hans Fritzdorf (1927-1990), Sverige. Komposition. Olja på pannå, 54x70cm. Ej signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:15)

1340 6343  Oljemålning Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Över aftonland", Signerad. Olja på pannå, 26x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:01)

1340 5589  Oljemålning Herman Hägg (1884-1966), kvistplockerska. Signerad, daterad 1908. Olja på pannå, 40x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:46)

1340 7388  Oljemålning Jan Quant. Signerad, "vid gråborg Öland". Olja på duk, 40x32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:43)

1340 7387  Oljemålning Jan Quant. Signerad, landskap. Olja på duk, 37x45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:59)

1340 7126  Oljemålning Johan Ericson, fiskebodar. Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 46x70 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:03)

1340 7304  Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:32)

1340 6112  Oljemålning Johny Colebring (1920-2003), Sverige. Fruktstilleben. Signerad. Olja på pannå, 33x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:10)

1340 5281  Oljemålning Jules Duvanel, Gård. Signerad, daterad 1926. Olja på pannå, 16x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:44)

1340 7222  Oljemålning K. Engström. Signerad, 1978. Olja på duk, 54x59cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:51)

1340 1067  Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 49x49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:56)

1340 6331  Oljemålning Karl Gunnar Svensson, Signerad, stilleben. Olja på duk, 50x110 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:40)

1340 7223  Oljemålning Karl-Göte Andersson. Signerad. Olja på pannå, 111x59cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:46)

1340 7127  Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Bokskog. Signerad. Olja på duk, 71x122 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:58)

1340 6171  Oljemålning Maria Wrangler. Signerad, "vid ån". Olja på duk, 47x64cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:06)

1340 7363  Oljemålning Mathias Rosenberg "Mickey Madonna" pannå, 45x36cm. Signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)

1340 6054  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, interiör med figurer, ej signerad. Olja på duk, 48x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:11)

1340 4207  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från västkusten. Olja på duk, 110x84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:31)

1340 7142  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 50x42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:49)

1340 7259  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gatuvy med kvinna. Signerad. Olja på duk, 21x27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:03)

1340 7284  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kopia efter H Arminus, Portträtt av adelsman. Ej signerad. Olja på duk, 50x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:58)

1340 7385  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna i folkdräkt. Omkring 1900, ej signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 22x18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:53)

1340 7157  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nattligt marinmotiv. Ej signerad. Olja på duk, 26x37cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:55)

1340 7319  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Segelbåt vid vik. Signerad. Olja på pannå, 29x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)

1340 7229  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1916, fruktstilleben. Olja på duk, 23x40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:25)

1340 7041  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1955. Olja på duk, 30x68cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:45)

1340 7220  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Älghimmel. Olja på duk, 80x64cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)

1340 7233  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 27x20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)

1340 7066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna. Olja på duk, 80x130cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:30)

1340 7171  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, man med turban. Olja på duk, 29x20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:17)

1340 6341  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 73x73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:00)

1340 7226  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 58x71cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:21)

1340 7384  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med penselvas. Signerad. Olja på duk, 40x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:46)

1340 7389  Oljemålning Olof Tränk (f. 1947), Sverige. Signerad, "gård vid kåtorp", Öland. Olja på duk, 54x45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:26)

1340 6056  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på pannå, 18x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:15)

1340 7317  Oljemålning Signerad Carlberg, Bränningar. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 37x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:48)

1340 6207  Oljemålning Signerad, T. B Olsson, 1962, sjunkande skepp. Olja på duk, 38x68cm

1340 7004  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 15x21cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:04)

1340 7230  Oljemålning V Baroni. Signerad, porträtt. Olja på duk, 39x29cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:08)

1340 1037  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 73x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)

1340 1146  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Sydländsk stad. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:12)

1340 7212  Örhängen 18 vitguld, med diamanter, 2xca0,10ct, 4xca0,05ct, med pärlor. Längd: 2cm, vikt: 5g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:22)

1340 6382  Örhängen 18k guld, 3 st, med pärlor, defekt. Vikt: 2g.

1340 6304  Örhängen 18k guld, Ett par, med pärlor. Längd: 2cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:27)

1340 6349  Örhängen 18k guld, Ett par, pärlor. Längd: 2cm, vikt: 7g.

1340 7211  Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 3cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:51)

1340 6396  Örhängen 18K vitguld, Ett par, med pärlor, med diamanter 2xca0,01ct. Längd: 3cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:16)

1340 6397  Örhängen Ett par, 18k guld, 1,5g, med pärla

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:23)

1340 7206  Örhängen silver, 830. Längd: 5cm, vikt: 5g

1340 7311  Öronlappsfåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:18)

1340 7370  Ostkupa med fat. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:42)

1340 7265  Paraplyställ England, mässing. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:07)

1340 6400  Pärlcollier 18k guld, lås. Längd: 98cm, bruttovikt: 50g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:44)

1340 6352  Pärlcollier 18k guld. Längd: 44cm, bruttovikt: 23g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:20)

1340 6338  Pärlcollier 18K vitguld, två-randigt, med diamanter och opaler, 12xca0,05ct. Längd: 46cm, bruttovikt: 42g.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:53)

1340 7197  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad. Motivet: 31x38cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:39)

1340 7190  Penselvas Kina. Höjd: 28cm

1340 7002  Piedestal Gustaviansk stil, med stenskiva. Längd: 30,5 cm. Djup: 30,5 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:39)

1340 6030  Plafond Tiffanystil, nutida. Diameter: 40. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:04)

1340 7299  Ram innemått: ca 122x123cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:14)

1340 7294  Ram innemått: ca 42x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:13)

1340 7295  Ram innemått: ca 51x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:14)

1340 7290  Ram innemått: ca 52x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)

1340 7289  Ram innermått: 71x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:15)

1340 7202  Ring 14K vitguld, med briljantslipad diamant, 1xca0,37ct, storlek: 17½. Vikt: 3g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:39)

1340 6303  Ring 18K vitguld, med pärla, storlek: 17. Vikt: 3g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:25)

1340 7210  Ring 23K, storlek: 17, gravyr. Vikt: 6g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)

1340 7209  Ringar 2 st, 18k guld, storlek: 16½-18, gravyr. Vikt: 12g.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:24)

1340 7192  Ringar 4 st, 18k guld, storlek: 17-19½. Bruttovikt: 18g (en av ringarna delvis ej i guld)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:59)

1340 7331  Salongsbord nyrokoko, mahogny, pelarfot. Bredd: 70 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:59)

1340 7077  Samekniv Karesuando, Längd: 25cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:24)

1340 7160  Seltersglas 12 st. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:36)

1340 7330  Serveringsvagn vitlackerat trä, 1900-talets andra hälft. Längd: 74 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:20)

1340 7286  Serveringsvagnar Ett par. Diameter: 45cm, höjd: 72cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:11)

1340 7030  Servisdelar Kaffe och Teservisdelar, ca 25 delar. Rosenthal, Åhléns och Bavaria

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)

1340 7138  Sideboard Herrgården, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 150 cm. Djup: 39 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:52)

1340 7088  Silverbägare silver (925), + Kanna. Höjd: 5-20cm. Vikt: 1700g

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:22)

1340 7249  Skål 3 delar, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. & Assietter. Diameter: 19-22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:31)

1340 7151  Skål Alessi, Mario Trimarchi. Diameter: 26,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:05)

1340 7150  Skål Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 22 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:12)

1340 7200  Skål Italien. Längd: 30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:59)

1340 7145  Skålar 3 st, "Finel", Kaj Franck (1911-1989), Finland. Arabia, Finland. Emalj. Diameter: 18-24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:55)

1340 7123  Skålar Ett par. Längd: 21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:23)

1340 7313  Skänk furu. Bredd: 107 cm. Djup: 51 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:44)

1340 7095  Skåp 1930-/40-tal. Bredd: 149 cm. Höjd: 130 cm, djup: 45 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:37)

1340 7355  Skåp Längd: 86 cm. Djup: 58 cm, höjd: 124 cm

1340 6050  Skåpöverdel Tidigt 1800-tal. Längd: 88. Djup: 33 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:52)

1340 7354  Skrivbord Längd: 130,45x2 cm. Djup: 80 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:22)

1340 6066  Skulptur Amorin, Metall. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:54)

1340 7333  Skulptur Carin Nilson, Sverige (1884-1973). Flicka. Jugend, grönpatinerad brons. Signerad. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:35)

1340 7107  Skulptur design: Erkers Marie Persson (f. 1954), Sverige. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)

1340 7361  Skulptur Fågel, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: ca 25 cm, höjd: ca 15 cm

1340 7315  Skulptur Havsörn, Holland. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:23)

1340 7236  Skulptur höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:36)

1340 7369  Skulptur höjd: 23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:38)

1340 7049  Skulptur Hund. Höjd: 81cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:55)

1340 6188  Skulptur Hundar, Royal dux. Längd: 39cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:38)

1340 7327  Skulptur Nils Sjögren, Gips. Höjd: 45cm

1340 7168  Skulptur Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Art Déco. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:53)

1340 7034  Skulpturer + Vas. Höjd: 5-15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:02)

1340 7029  Skulpturer 2 delar. Höjd: 2-9 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:13)

1340 7256  Skulpturer 2 st, Asien, stensocklar. Höjd: 33-34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:51)

1340 7087  Skulpturer 3 delar, bland annat Rosenthal. Höjd: 13-27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)

1340 7086  Skulpturer 3 delar, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 13-20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:59)

1340 7137  Skulpturer 6 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Katter, räv, tax, bulldog, sköldpadda. Höjd: 4-12cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:55)

1340 7089  Skulpturer Ett par, Metall. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:05)

1340 7148  Skulpturer Oidentifierad konstnär. 2 delar. Höjd: 19-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:32)

1340 7007  Snapsglas 6 st. Höjd: 10-13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:42)

1340 7374  Sockerlåda Med sockerhackare. Längd: 39cm

1340 7307  Soffa rokokostil. Längd: ca 155, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:21)

1340 5521  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Benställning av björk med skiva fanerad med masurbjörk. Bredd: 130 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:18)

1340 7128  Soffbord teak, utdragsskivor. Bredd: 100 cm. Djup: 60 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:08)

1340 7266  Soffbord underrede i metall, glasskiva. Diameter: 91 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:12)

1340 7199  Solspegel diameter: 60cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:24)

1340 7247  Soppterrin Med 2 koppar + fat. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:29)

1340 7051  Spegel 103x47cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)

1340 7005  Spegel Förgyllt ram, 90x65cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:22)

1340 7392  Spegel Gustaviansk stil, 61x29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:06)

1340 7083  Spegel jugend, ca 123x62 cm

1340 7166  Spegel omkring 1900, slipad glas, 99x137cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:56)

1340 7349  Staffli höjd: 90cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)

1340 7069  Stol Hans Olsen, Frem Røjle, Danmark. 1950-tal, med svängd rygg, klädsel av konstskinn, märkt "FREM RØJLE MADE IN DENMARK"

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:17)

1340 7072  Stol Kina, 1800-tal, riklig ornamentering

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:54)

1340 7067  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:26)

1340 7308  Stolar 4 st, barock

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:19)

1340 7071  Stolar 6 st, Karl Johan

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:49)

1340 7093  Stolar 8 st

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:55)

1340 5574  Stolar Ett par, barockstil, 1800-tal, kompletterade

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:50)

1340 7043  Stringhylla 2 hyllplan.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:06)

1340 7113  Stringhylla 3 hyllplan

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:17)

1340 7332  Stringhylla med tidskriftsdel, hyllor i furu. 2 sektioner. Bredd: 42 respektive 79 cm. Djup: ca 30 cm, höjd: ca 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:10)

1340 7263  Sybord rokokostil, 1800-tal. Bredd: 57 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:43)

1340 7014  Syltkrukor 6 st, blåvita. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:47)

1340 7070  Taburetter ett par, senare bemålning, senare klädsel. Längd: 52 cm. Djup: 44 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:22)

1340 7287  Takarmatur Blid, krom. Diameter: 45cm, justerbar höjd, ca 80cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:07)

1340 7055  Takarmatur glas, "Neptun", Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, höjd ca. 22 cm. Diameter: 31 cm

1340 7325  Takarmatur mässing och glas. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:24)

1340 7146  Takarmatur mässing, tygskärm. Höjd: ca 120 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:27)

1340 7399  Takarmatur Med prismor. Diameter: 31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:40)

1340 7340  Takarmatur Med prismor. Diameter: 37cm

1340 7324  Takarmatur Oscariansk, mässing, prismor. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:59)

1340 7036  Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:14)

1340 5794  Takarmaturer 2 st, glas, design: Gunnel Svensson för Belysningsbolaget, Manhattan Pendel. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:51)

1340 6493  Taklampor Ett par, plåt, "Nift", Kronobergs belysning för IKEA, 1960-tal. Höjd: 17cm

1340 7365  Tavlor 3 st, Kina. Motivet: 65x29- 31x21cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:36)

1340 7378  Tekanna + Gräddkanna, Höjd: 15-23 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:40)

1340 7244  Tekoppar 12 delar, "Fajance", Royal Copenhagen

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:20)

1340 7080  Tennfat + 4 st tallrikar, tenn. Diameter: ca 38 cm respektive 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:57)

1340 7015  Terrin med lock & fat, Gustavsberg, "Holland". Längd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:42)

1340 7182  Teservis 23 delar. "President", Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, 1934-1940. Flintgods. Gråtonat gods med blåmålad rand samt guldkant

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:12)

1340 7373  Tidningsställ längd: 51cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)

1340 7012  Tobaksburk Höganäs, Hund. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:46)

1340 7410  Trädgårdsurnor Ett par, patinerad aluminium. Diameter: 31 cm. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:43)

1340 2299  Trågsoffa Rokokostil. Längd: 186

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:27)

1340 7225  Träsnitt Åke Holm (1900-1980). Signerad, motivet: 18x19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:54)

1340 7028  Träsnitt Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Signerad, 30x24 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)

1340 7165  Träsnitt Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Quadratyk. Signerad, numrerad 147/160. Motivet: 19x27cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:04)

1340 7346  Tryck Michael Whelan (f. 1950), USA. Signerad, numrerad 198/500. Motivet: 60x41cm

1340 7239  Underlägg Glas, Latte, 40x30cm

1340 7117  Väggarmaturer 3 st. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:07)

1340 6170  Vägglystrar Ett par. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:58)

1340 7074  Väggplåtar ett par, mässing. Diameter: 30 cm. Höjd: 35 cm

1340 7175  Vagnslykta höjd: ca 40cm

1340 7243  Värja Längd: 93cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:38)

1340 7353  Vas 5 delar, Bland annat Rörstrand, Oliv. Höjd: 2-22 cm, diameter: 8-22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:14)

1340 7042  Vas Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:18)

1340 6151  Vas Kosta Boda, Kosta Boda, Signerad. Höjd: 28,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:36)

1340 7364  Vas med lock, Kina. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)

1340 7403  Vas Rörstrand. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:07)

1340 7371  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Studio handen. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:58)

1340 7116  Vaser 2 st, mässing, patronhylsor. Höjd: 26-31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:46)

1340 7032  Vaser 2 st. Britten Rååg, Steninge Slott, Höjd: 28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:14)

1340 7395  Vaser 4 st, Kosta Boda "open mind", Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:53)

1340 7062  Väskor 3 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:20)

1340 7238  Vedbehållare diameter: 45cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:13)

1340 7048  Vikskärm höjd: 167cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:31)

1340 6081  Vitrinskåp England. Bredd: 130, djup: 45 cm, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:19)

1340 7060  Ytterfoder 2 st, bland annat Röstrand. Höjd: 13-18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:21)

1340 7269  Ytterfoder 4 st, Empire, Gustavsberg, & liljekonvalj. Höjd: ca 14-16 cm, djup: ca 15-17 cm

1340 6161  Ytterfoder 4 st, Empire, Gustavsberg. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:21)

1340 7404  Ytterfoder 4 st, Upsala Ekeby. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:18)

1340 6162  Ytterfoder 5 st. "Oktavius", Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 10-14 cm, 4 st + 1 st "Plantina", Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:24)

1340 6059  Ytterfoder Jugend, Bonn, diameter: 21, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:41)