374 3124 Ädelstensgalleri 16 halvädelstenar i ask
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3090 Äggkoppar 6 st. nysilver
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3567 Akvarell Acke Åslund, 1911, "Skärgårdsmotiv" 29x38
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3441 Akvarell Kina sekelskifte, 33x65
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3101 Akvarell signerad, blåmes, 28x19
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3100 Akvareller 1 par, Frederick Gordon Fraser, ålandskap, 24x53
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 2408 Akvareller 2 st, Hans Rosenquist, Hus, ca14 x 26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3188 Akvareller 2st, Kina, 61x23 (1st glas trasigt)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3270 Akvareller 5st Simon (oinramade)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3269 Akvareller 6st Simon (oinramade)
374 3646 Ampel brons, höjd: 63
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3350 Ampel Empire, mässing
S�ldes f�r 10.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 1558 Ampel Empirstil, dia60
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3231 Ampel Glas, diameter: . 35
374 3346 Ampel karl johan-stil, diameter: . 55
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3514 Ampel med prismor
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3558 Ampel prismor, höjd: 40
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3127 Armband 18 k 18, 5 g
374 3126 Armlänk X-länk, 18 K, 29, 8 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3534 Asietter 6 st, England + sockerskål + gräddkanna. Rörstrand
374 3545 Badrumskåp 1950-tal
374 3072 Balansvåg med vikter, längd: 20, höjd: 9
374 3687 Barstolar 3 st stålrör/galon
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3311 Bestick silver, 14 del
374 3308 Bestick Silver, 5 del, Samearbete
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3321 Bestickschatull
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 2563 Blandteknik 2 st, Solveig Hammarstedt
374 3407 Blandteknik G. Ruda 1925 35x28
374 2157 Blandteknik Pierre Thibault, Montmartre Rue S:t Vincent, 33 x 45
374 3246 Blandteknik Robert Högfeldt, "tidens snabba flykt" 30x38
374 3381 Blandteknik Rune Hagberg, 44x60
374 3471 Blombord Vitmålat, sekelskifte
374 3253 Blyerts 2 st. signerade, badande kvinnor, 16x12
374 3141 Blyinfattat glas 2-par, 56x50 + 85x43
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3498 Bokhylleskåp Jugend, längd: 90, djup: 29, höjd: 155
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3540 Bokhyllor 1-par, idegran, längd: 80, djup: 33, höjd: 112
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3530 Bord med låda, 1800-tal, höjd: 75
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3389 Bord orientaliskt, rosenträ., längd: 33, höjd: 40
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3513 Bordlampa Brons
374 2263 Bordlampor 1 par, keramik, Danmark
374 3244 Bordsfotogenlampa Jugend, höjd: 62
374 3493 Bordslampa
374 3454 Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 54 (nyprod.)
374 3175 Bordslampa Herend, Ungern, skadad fot
374 3042 Bordslampa Mässing
374 2044 Bordslampa mässing
374 3177 Bordslampa Snäckskal
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3116 Bordslampfot 30-tal , krom
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3176 Bordslampfot Herend
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3499 Bordslampfot Josef Frank
374 2336 Bordslampfot Kina
374 2514 Bordslampfot Nylund, Rörstrand
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3040 Bordslampfot Porslin, Figuringrupp, höjd: 33
374 3279 Bordslampfötter 1-par, Italien
374 3559 Bordslampfötter 1-par, Kina
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3280 Bordslampfötter 1-par, onyx
374 3286 Bordslampor 1 par
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3658 Bordslampor 1 par Onyx
374 3144 Bordslampor 1-par
374 2337 Bordslampor Ett par, alabaster
374 3681 Bordslystrar 1 par, höjd: 38
374 3008 Bordspegel Sekelskifte, Metall, höjd: 52
374 3612 Bordspendyl marmor 1800-tal, höjd: 42
374 2554 Bordsspegel Silver, höjd: 31
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3659 Bordssurtout höjd: 38
374 3582 Bordsuppsats 5 del, porslin
374 3297 Bordsur Du Chateau, höjd: 19
374 2259 Bordsur Tyskland, mässing
374 3133 Bricka NS i oroginalkartong, dia45
374 3504 Brickor 2 st, trä
374 3068 Broscher 3 st. granater, varav 2 st. från 1800-talet
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3451 Buffé Ek, längd: 100, djup: 53, höjd: 98
374 3707 Burkar med lock Porslin, höjd: 14/21 Evald Dahlskog Lidköping/E. Molineau
374 3107 Byrå 1890-tal, valnöt, längd: 80, djup: 44, höjd: 115
374 3193 Byrå Bemålad, Sekelskifte, längd: 88, djup: 50, höjd: 93
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3674 Byrå Hauptstil, stenskiva 96x54, höjd: 83
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3538 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 90, djup: 47, höjd: 81
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3532 Byrå sent 1800-tal, längd: 100, djup: 50, höjd: 75 ( f.d spegelbyrå)
374 3684 Byrå Stenskiva Louis XVI-stil 61x31, höjd: 74
374 3317 Byrå stenskiva, längd: 62D.33H.68
374 3088 Byrå Svensk rokokostil, bemålad, längd: 100, djup: 52, höjd: 83
374 3004 Byrå Tall boy, valnöt, längd: 78, djup: 55, höjd: 147
374 3473 Byrå Vitmålad, längd: 100, djup: 46, höjd: 90
374 3579 Chiffonjé Mahogny, 1890-tal, 100x50, höjd: 135
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 2177 Chiffonjé Tidigt 1800-tal, mahogny, längd: 121, djup: 55, höjd: 142
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3414 Damskrivbord Sekelskifte, Med uppsats, längd: 98, djup: 52, höjd: 111
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3487 Dockskåp med tillbehör
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3548 Droppur höjd: 60
374 3010 Emblem Tyskland, Falskärmsjägare,
374 3039 Etagebord England, höjd: 63
374 3503 Etsning Lena Cronqvist, 9/20, 11x10
374 3015 Etsningar 2 st, Landskap, 21 x 26
374 2413 Etsningar 3 st, Emil Westman
374 3632 Etsningar 5 st
374 3580 Fågelplanscher ca 150 st
374 2402 Fällbord Sekelskifte
374 3403 Färglitografi 2 st, Ulrica Hydman-Vallien, 336/380, 31x42
374 3405 Färglitografi 4 st, Ulrica Hydman-Vallien, 196/380, 32x28
374 1307 Färglitografi Brusewitz, 65/350, 39x49
374 3294 Färglitografi I.Sjöholm, 94/250, 62x76 (oinramad)
374 3249 Färglitografi Miro, 37x82,
374 3011 Färglitografi Reinhold, Ljunggren, P.t., Från Fågelö, 50 x 35
374 2030 Färglitografi Roland Svensson, Washing and pelleting plants, 34 x 42
374 2021 Färglitografi Siri Rathsman, 1949, 3/25, 40 x 30
374 3639 Färglitografi Tarendi, maskerad, 53/360, 75x60
374 3086 Fästmanssoffa Svensk rokokostil, bemålad, längd: 130
374 3208 Fat Kina, diameter: . 33
374 3333 Fåtölj
374 3331 Fåtölj
374 3330 Fåtöljer 1 par
374 3329 Fåtöljer 1 par
374 3332 Fåtöljer 1 par
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 2496 Fåtöljer 1 par
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3217 Fåtöljer 1-par, Louis XV-stil, grönt tyg
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 2042 Fåtöljer Ett par, Böjträ, bemålade
374 2318 Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson, Pernilla, Skinn
374 3301 Figureiner 1 par, Bing & Grøndahl, Fåglar
374 3378 Figurin Stengods, Upsala-Ekeby, höjd: 15
374 3283 Figuriner 1-par, 'herre & dam', höjd: 41 (lagningar)
374 3142 Figuriner 1-par, Lisa Larson, 'Hundar', höjd: 19 (1st med fotnagg)
374 3314 Figuriner 3 st
374 3027 Figuriner 3 st, Fåglar
374 3143 Figuriner 5st, 2st Lisa Larson (1st med lagn.)
374 3021 Fiol med stråke
374 3024 Fiol med stråke i väska
374 3022 Fiol med stråke i väska
374 3023 Fiol med stråke i väska 1800-talets slut
374 3020 Fiol med stråke I väska, Stig Kjellhage, 1974
374 3067 Flaskskepp längd: 29
374 3268 Flintlåsgevär 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
374 2260 Folkdräkt Österrike, stl. 38
374 3416 Fotoalbum M.Ä
374 3192 Fotokonst 2st , 70x90
374 3670 Fotpall Karl Johan-stil 1800-tal, dia 33
374 2369 Fotpallar 1 par, rokokostil, förg
374 3131 Fruktskål Italien, dia18
374 3662 Fruktskål Kristall, längd: 30
374 3307 Fruktskål Silver, Sverige, dia:25
374 3505 Fruktskål (dds) Mats Borgström, dia:35
374 3433 Gardiner div
374 3653 Gardinlufter Moaré, kemtvättas, fodrade, 8 + 2 + kappor
374 2622 Glasljusstakar 4 st. Timo Sarpaneva, Iittala
374 3302 Glasservisdelar ca 30 del
374 3113 Glasservisdelar Kosta Boda, "Chateau" 6st Champagne + 7st Cocktail (nagg )
374 3277 Glasvas Muurla, + skål med hänklar, Kina, höjd: 21, höjd: 14
374 3600 Gobeläng 72x120
374 3081 Golvfotogenlampa sent 1800-tal, mässing, marmor, höjd: 166
374 3466 Golvlampa
374 3052 Golvlampa metall, höjd: 120
374 3556 Golvlampa Teak, 1950-tal
374 3520 Golvlampa trä, 1920-tal
374 3478 Golvlampfot Smide
374 3715 Golvlampor 1 par, Uplight, Svensk Tenn
374 3649 Golvur
374 3237 Golvur England, 1800-tal, Mahogny, Richardson, Faringswould, höjd: 219
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3197 Golvurna Kina, höjd: 74
374 3137 Golvvas konstglas, höjd: 71
374 3260 Grafiska blad kolorerade, 31x41
374 3603 Gravyr Frankrike, 40x30
374 3059 Gravyrer 3 st. kolorerade, 37x29
374 3446 Gunghäst M.Ä
374 3461 Gungstol Svart/guld
374 3338 Hallbord Sekelskifte, vitmålat, längd: 62, djup: 44, höjd: 77
374 3151 Hallykta Blyinfattat glas
374 2544 Hängskåp sekelskifte, avlutat, höjd: 82
374 3232 Hatthylla Gjutjärn, (nyprod), längd: 73
374 3261 Herrarmbandsur Tissot, 18 k
374 3112 Höganäskrus höjd: 25
374 3539 Hörnskåp ek, höjd: 167
374 3079 Hörnskåp valnöt, sekelskifte, längd: 70, djup: 42, höjd: 141
374 3385 Huvud glas, Bertil Vallien. Osign., höjd: 7
374 3278 Jadefigurer 5st, Kina
374 3229 Jardiniere Porslin, längd: 55
374 3708 Jardinière brons och kristall, längd: 38
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3443 Jordglob
374 3442 Jordglob
374 3084 Kaffegods 7 del. Bing & Grøndahl
374 3076 Kaffeservis 26 del. Hackefors
374 3161 Kaffeservis 27 del. Karlskrona
374 3309 Kaffeskedar 7 del, Same arbete
374 3254 Kakemon Kina
374 1541 Kakfat 1800-tal, med hänkel, Shawn & Newman makers, London
374 3497 Kamera Pentax 110 + tillbehör
374 3420 Kanapé 1800-tal
374 3242 Kandelabrar 1 par, 1890-talo, brons/marmor, höjd: 43
374 3643 Kandelabrar 1 par, försilvrad brons, höjd: 64
374 2150 Kandelabrar 1 par, Ns, höjd: 43
374 3585 Karaff+ 7 glas
374 3241 Karaffer 1 par
374 3671 Karaffer 1 par, höjd: 40 olika proppar
374 3352 Karaffer 2st
374 3436 Karaffer 2st, kristall
374 3588 Karaffer 3 st
374 3672 Karaffer+skål kristall 3 del
374 3551 Karmstol 1890-tal
374 3219 Karmstol Rokokostil, petit point tyg
374 3467 Karmstol Rottingrygg
374 2261 Karmstolar 1 par, B Mathsson, Karin,
374 3047 Karmstolar 1 par, Louis XV-stil
374 3263 Karmstolar 1 par, Svenskt Tenn, röd skinnklädsel, (lagade)
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3431 Kelim Old Anatol 160x375
374 3319 Keramik 3-del, 2-del, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
374 2004 Kista 1800-tal
374 3094 Kista 1800-tal, bemålad, längd: 52, djup: 33, höjd: 28
374 3089 Kista 1835, kurbitsmålad, längd: 92, djup: 58, höjd: 48
374 3156 Klaffbord höjd: 77
374 2161 Klaffbord 1880-tal, bemålat
374 3601 Klaffbord England, läderytor, längd: 82, djup: 50, höjd: 54
374 3452 Klaffbord Furu, höjd: 78
374 3391 Klaffbord Mahogny, höjd: 74
374 3064 Klocka + barometer + termometer, Jerger, metall, (glasspricka)
374 2679 Kompottskedar 2 st, Ns, Jugend
374 3222 Konsoler 1 par, höjd: 45, (nyprod)
374 2049 Konstglas 2 del
374 3036 Konstglas 3 del, Bla Kosta
374 3328 Kopparbalja
374 2459 Korgstol
374 2384 Kristall 5 del
374 3348 Kristall 5-del, Orrefors m.m
374 2478 Krokodilväska + diverse skrin
374 3373 Kruka koppar, Skultuna 15, längd: , höjd: 33
374 3025 Kryddburkar 5 st + ex lock, Gustafsberg
374 2656 Kunglig dansk 2 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
374 3114 Lackskåp på benställning, Kina 1800-tal, längd: 49, djup: 25, höjd: 62 +, höjd: 66
374 3448 Lampbord Ek, sekelskifte, höjd: 65
374 2328 Lampbord Ett par, höjd: 50
374 3547 Lampbord med låda, England, idegran, höjd: 62
374 3265 Lampbord med låda Rokokostil, 1800-tal, höjd: 71
374 3652 Lampetter 1 par, förgyllda rokokostil, höjd: 30
374 3235 Lampetter 1 par, Gjutjärn, höjd: 53
374 3041 Lampetter Ett par, prismor, höjd: 30
374 3660 Lässkärm Metall/siden, höjd: 55
374 2475 Lejaur [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 52
374 2516 Likörservis 11 del, 30-tal
374 3596 Linneskåp Carl Malmsten, 2 delat vitlack, 101x39H.185
374 3495 Litografi Albert engström, "Grotesk Gubbe", 66x50
374 3132 Litografi Björn Jonsson, Tegelbacken, 31x20
374 3500 Litografi Ola Billgren -64, 22/100, 16x37
374 5094 Litografi Peter Dahl, 'Att aldrig hålla tyst', 1972, 68 x 78
374 3430 Ljuskrona höjd: 75, Italien Galli
374 3172 Ljuskrona 1800-tal, ljusarmar i mässing, höjd: 120 (tillverkad för Mälarbadet sekelskifte)
S�ldes f�r 29.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3396 Ljuskrona barockstil, höjd: 70
374 3343 Ljuskrona Empirestil, höjd: 70
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3345 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 80
374 3287 Ljuskrona Sv Tenn, höjd: 70
374 3673 Ljusstakar 1 pAR, MALM, höjd: 17, 5
374 3390 Ljusstakar 1 par, Tenn, höjd: 18
374 3273 Ljusstakar 2-par, N.S, höjd: 9 + 22
374 3324 Ljusstakar 3 st
374 3032 Ljusstakar Ett par, Brons, Herman bergmans Gjuteri, höjd: 25
374 3274 Ljusstakar Mässing, sekelskifte, höjd: 23
374 3661 Ljusstake Mässing, höjd: 34
374 3706 Lockurna porslin, Berlin, höjd: 67 (locket skadat)
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3154 Månbord 1 par + 2 ilägg dia 120 + 2x 39, 5 cm
374 2665 Månbord 1 par, vitmålade, dia 120
374 6099 Mat & kaffeservis Bing & Grøndahl / Nissen 'Relief', ca 40 del
374 3507 Matbestick Gense
374 3140 Matbestick NS div
374 3065 Matbestick Nysilver, Gammal fransk
374 3295 Matbestick Silver, ca 75 del
S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3066 Matbord mahogny, 170x116, höjd: 75, + 4 ilägg, (en med sarg) + stödben, (brännmärke)
374 2458 Matsalsbord (svart), 2 st ilägg
374 2189 Matsalsbord England, mahogny, + 2 ilägg
374 3665 Matsalsbord England, mahogny, 115x85, höjd: 75 + 4 ilägg
374 3524 Matsalsgrupp 10 del ca 1900, + 1 ilägg
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3174 Matsalsgrupp 6-del, Chippendale(2st iläggsskivor)
374 3344 Matsalsgrupp 7 del, Ek, Bord + 4 stolar + 2 karmstolar
374 3080 Matsalsgrupp Carl Malmsten, bord, 4 stolar, 2 ilägg, vitlack
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3236 Matsalskåp Ek, Rokokostil, längd: 117, djup: 49, höjd: 196
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3135 Matservis 12 tallrikar + 16 assietter Pukeberg
374 3267 Matservis 52 delo. Tjeckoslovakien
374 3162 Matservis 58 del. Karlskrona
374 3138 Matservis Tyskland, Hutschenreuter ca 40 del
374 3083 Matservisdelar 20 del. Rörstrand, Ostindia
374 3085 Matta gallerimodell, Hamadan, 300x87
374 2037 Matta Old Serabend, ( slitage], 205 x 127
374 3490 Matta orientalisk, 160x102
374 3623 Matta orientalisk, Afghan, 120x210
374 3489 Matta orientalisk, Beluch antik (slitage, 156x80
374 3387 Matta orientalisk, Galleri, 293x105
374 3516 Matta orientalisk, Hamadan, Antik, 115x196 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
374 3109 Matta orientalisk, Indisk Mir, 194x285, (kantskador)
374 3615 Matta orientalisk, Kayseri Saff, 87x224
374 3005 Matta orientalisk, Kohi, 220x130
374 2504 Matta orientalisk, Kohi, 226x142
374 3535 Matta orientalisk, Mahal, 405x297
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3492 Matta orientalisk, Mirtyp, 310x215
374 3616 Matta orientalisk, Old Anatol, 105x465
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3591 Matta orientalisk, old Ghom, 110x165
374 3574 Matta orientalisk, old Ghom, 134x205
374 3572 Matta orientalisk, old Ghom, 165x274
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3682 Matta orientalisk, old Hamadan, 138x198
374 3571 Matta orientalisk, old Kayseri, 60x99
374 3082 Matta orientalisk, Old Sarough-feraghan, 142x216
374 3517 Matta orientalisk, Old Saruk, Mir, 220x335
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3570 Matta orientalisk, old silkeGhom, 107x159
374 3568 Matta orientalisk, old silkeGhom, 140x204
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3388 Matta orientalisk, Pakistan , 295x82
374 3518 Matta orientalisk, Pakistan, 252x342 (fläckig)
374 3384 Matta orientalisk, Serabend, 150x103
374 3006 Matta orientalisk, Songhur, 404x104
374 3536 Matta orientalisk, Täbriz, 303x204
374 3678 Matta Savonneriteknik 140x72
374 3427 Mobiltelefon Nokia med laddare
374 3428 Mobiltelefon Sony-Ericsson med kamerafunktion
374 3074 Mockagods 10 del. Hackefors, empire
374 3289 Mockagods 12st, Empirstil
374 3355 Mockagods 12st, Rörstrand, 'Messina' sent 1800-tal
374 3554 Modelljärväg 1930-tal
374 3440 Munkstolar 1 par, Ek
374 2184 Musikskåp Mahogny, England, längd: 97, djup: 45, höjd: 84
374 2480 Mynt Silver/koppar
374 3155 Nattygsbord 1 par, höjd: 75
374 3031 Notställ 50-tal, metall
374 3075 Nysilver diverse
374 3195 Oljelampa förgyllt silver, ryska stplr. Åldermannen OP Moskva 1779. H med kedja 120. Lampans, höjd: 35.
S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3458 Oljemålning "Blomsterstilleben" 70x50
374 3457 Oljemålning "Blomsterstilleben" 70x50
374 3425 Oljemålning "Landskap" 33x41
374 3450 Oljemålning Åke Ahnlund, "Fjällsjö" 47x71
374 3069 Oljemålning Arvid Ahlberg, marint motiv, 19x30
374 2052 Oljemålning Bengt Tandberg, Stockholmsmotiv, 26 x 36
374 3168 Oljemålning Bengt Wallberg, "Stilleben" 34x69
374 3528 Oljemålning Bert Österlund, 62x50
374 3167 Oljemålning Bertil Wahlberg, 20x51
374 3566 Oljemålning Bertil Wahlberg, båthus och brygga, 48x98
374 3569 Oljemålning Bertil Wahlberg, roddtur, 60x73
374 3096 Oljemålning Björn von Rosen, munk, 65x54
374 3121 Oljemålning Britta Simonsson, 62x53
374 3341 Oljemålning C.Widgren 1913 , 64x100, lagn
374 3447 Oljemålning Carl-Magnus Lindqvist, 'Nakenstudie' 55x47
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 2137 Oljemålning Egon Persson, blommor i vas, 35x25
374 3251 Oljemålning Elbendari, kvinna med solfjäder, 91x61
374 3098 Oljemålning Emile Duray, 1891 kustvy, 38x61
374 2072 Oljemålning Eric Nordlöw, Sydlänskt motiv, 26 x 34
374 3494 Oljemålning Erik Höglund, 73x92
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 1316 Oljemålning Evald Kallstenius, Intyg A Tergo, 27x35
374 3630 Oljemålning F H Leslie, 50x80
374 3382 Oljemålning Folke Karlsson, 48x36
374 3313 Oljemålning Francisca Lindberg, 'Motiv från Västkusten' 34x34
374 3636 Oljemålning Fritz Lindström, Stilleben, ej sign
374 3521 Oljemålning G Lindberg -44, 27x39
374 3018 Oljemålning G Nylander, 1901, Kopia, 45x30
374 3356 Oljemålning H Bjardam, 1956, 52x63
374 3099 Oljemålning Hans Fallenius, Skagens strand, 27x35
374 3401 Oljemålning Hausenkamp, Komposition med kvinnor, 100x80
374 3097 Oljemålning Hermann Tenkate, "skålande", 24x34
374 3406 Oljemålning hjalmar Grahn 32x40
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3691 Oljemålning Hundar, bär signatur 21x24
374 3250 Oljemålning Iwar Donnér (1884-1964), Sverige, kaféinteriör, 66x81
374 3409 Oljemålning K. Söderström 54x49
374 3689 Oljemålning Kanalmotiv 1800-1900-tal 45x70
374 3306 Oljemålning Knut norrman, 42x33
374 3305 Oljemålning Lars Boethius, 42x55
374 3357 Oljemålning Lennart Wickström, "Pustegränd", 54x45
374 2123 Oljemålning Maj Eurén, 1931, Borgholms slottsruin, 71x51
374 2593 Oljemålning Marin, V Sjöholm, 60x80
374 3648 Oljemålning Max Hellberg, "Marin" 60x100
374 3424 Oljemålning Monogramsignerad, 'Blomstilleben' 46x38
374 3264 Oljemålning motiv från Capri, 40x50
374 3223 Oljemålning motiv med kossor, 29x51
374 3185 Oljemålning Nils Dreme, "Fjällandskap" 28x62
374 3095 Oljemålning O Nordström 1883, kustlandskap, 64x93
374 3379 Oljemålning Orkester, 60x75
374 3369 Oljemålning Polsk Bondgård 81x65
374 3680 Oljemålning Porträtt "Kristina", 42x36
374 3604 Oljemålning Porträtt, sk, 53x45
374 3166 Oljemålning R.Molin- 43, "Bleckholmen? " 51x61
374 2077 Oljemålning S.Karlsson, stilleben, 26 x 32
374 3377 Oljemålning Sign larsson, 60x50
374 3120 Oljemålning signerad K.S-71, ' konstruktivism ' 42x32
374 3189 Oljemålning signerad Raymond, " sydeuropeisk by" 47x36
374 3190 Oljemålning signerad Raymond, "Grekisk atlet" 86x54
374 3191 Oljemålning signerad Raymond, "Vattenpaus" 43x33
374 3110 Oljemålning signerad Thomas, "Fjällsjö, 46x33
374 3150 Oljemålning signerad, längd: B 53, "Stilleben" 62x46
374 3165 Oljemålning signerad-49 . "Landskap" 58x35
374 3183 Oljemålning signerad. " Italiensk bykvinna" 47x39
374 3184 Oljemålning signerad. "Ålandskap" 32x23
374 3187 Oljemålning signerad. "Blomstilleben" 54x44 (dukskador + färgbortfall)
374 3186 Oljemålning signerad. "landskap med hus" 21x12
374 2435 Oljemålning Sten Ekendahl, kustmotiv, 45x65
374 2270 Oljemålning Stockholmsmotiv, 34x26
374 3119 Oljemålning Sven Johansson, "Stilleben" 51x64
374 3170 Oljemålning Sven-Inge Höglund -87, 76x57
374 3408 Oljemålning Trolle 71x51
374 3211 Oljemålning Utsikt mot Högalidskyrkan, sign. 42x66
374 3266 Oljemålning vinterlandskap med hus, 62x50
374 3635 Oljemålningar 2 st, Eric Lundberg (1918-1992), 45x54 / 70x50
374 3563 Oljemålningar 2st, Nägling, 29x37
374 3224 Oljemålningar 3 st, Marina
374 3519 Orient matta Kina, 90 Line, 152x242
374 3683 Öronlappsfåtölj grönt skinn
374 2394 Påfågel Qion long, (1736-1795), höjd: 30
374 3149 Pall höjd: 37
374 3043 Pall Karl Johan-stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
374 3421 Pall sekelskifte, rödmålad
374 1369 Pärlcollier 14 st, odlade Kinesiska, längd: 40
374 3315 Pärlcollier 8 st. Odlade Kinesiska
374 2094 Pärlcollier Silverlås
374 3276 Parti koppar
374 3679 Pastell RolandSvensson, 26x45
S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3102 Pasteller 1 par, Carl Brandt, sjölandskap, 52x18
374 3212 Pickelhuva 18oo-tal, (ej komplett)
374 3147 Piedestal Orientalisk, höjd: 97
374 3233 Piedestaler 1 par, Gjutjärn, höjd: 84
374 3164 Piedestaler 1 par, stenskivor, höjd: 66
374 3157 Pinnsoffa med tageldyna, längd: 163
374 2555 Pipa Ben, reliefmotiv
374 3714 Pokal med lock, kristall , Böhmen., höjd: 18
374 3019 Pokal Silver, med inskription, höjd: 27
374 3602 Pottskåp Gustaviansk stil, längd: 50, höjd: 74
374 3474 Pottskåp med stenskiva, sekelskifte, höjd: 76
374 3077 Prydnadsfat H Hedenborg, 1896, dia 36
374 3252 Prydnadssablar i fodral, 1 par,
374 3299 Punschbägare 6 st, silver
374 3477 Radio telefunken, M.Ä
374 3152 Rakspegel 1800-tal Rokokostil, bemålad, höjd: 150
374 3462 Remmare 10st, gröna
374 3437 Röbord med kopparskiva, höjd: 63
374 3590 Rökbord Orientaliskt
374 2104 Rökuppsättning 5 del, Onyx
374 3511 Sabel
374 3560 Salongsbord 1800-tal, alm, längd: 120
374 3584 Salongsbord Karl Johan, 67x90 + klaffar, höjd: 76
374 3240 Salongsbord Nyrokoko, höjd: 76
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 1199 Salongsbord Nyrokoko, längd: 105, djup: 74, höjd: 73
374 3336 Salongsbord Nyrokoko, längd: 119, djup: 84, höjd: 75
374 2307 Salongsgrupp Rokokostil, 7 del
374 3123 Sameföremål 3 skedar + 2 örhängen silver + halssmycken tenn/renhorn i näverdosa
374 3146 Samovar Mässing
374 3578 Sänglampor 1 par, 1950-tal, Luxus
374 3322 Sängvärmare Koppar
374 2436 Satsbord Ek
374 3435 Sekretär 1880-tal, längd: 96, djup: 51, höjd: 121
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 2046 Sekretär Louis XV-stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 84, djup: 40, höjd: 92
374 3087 Sekretär Svensk rokokostil, bemålad, längd: 87, djup: 53, höjd: 107
374 2495 Serigrafier 6 st. Brabenec 1979, kompositioner, 35x29
374 3290 Serveringsvagn
374 3327 Serveringsvagn
374 3349 Servisdelar 20-del, Ulvåsa, Gefle (nagg)
374 2682 Servisdelar ca 30 del, Thomas
374 7234 Servisdelar Rörstrand, c:a 85-del
374 3611 Silver 2-del, borste + cigarettetui
374 3026 Skål Gustafsverg, "Carrara", diameter: . 18
374 3218 Skål på fot, porslin/metall, (nyprod), höjd: 33
374 3038 Skål Rörstrand, G Nylund, höjd: 7, 5
374 2389 Skålar 6 del
374 2482 Skålfat 2 st, Tenn, 1793 resp 1864
374 3423 Skänk 1890-tal, längd: 145, djup: 55, höjd: 114
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3651 Skänk Gustaviansk stil, 1800-tal
374 3549 Skåp Jugend, mahogny, längd: 90, djup: 50, höjd: 153
374 3531 Skåp Jugend, med intarsia, längd: 70, djup: 44, höjd: 161
374 3370 Skåp Tibetansk stil, längd: 95, djup: 47, höjd: 201
374 2176 Skåpöverdel Jugend, längd: 113, höjd: 67
374 3312 Skedar 12 st, silver
374 3358 Skelett höjd med ställning 200
374 3063 Skeppsklocka Ryssland
374 3060 Skeppsur Schatz, mässing
374 3595 Skomakarlampa
374 3228 Skoputsare Jugendstil, (nyprod)
374 3455 Skrin med Pärlemoinläggning,
374 3506 Skrivbord 1800-tal, längd: 91, djup: 45, höjd: 75
374 3486 Skrivbord 1890-tal, längd: 103, djup: 53, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
374 3106 Skrivbord 20-tal, mahogny, längd: 97, djup: 59, höjd: 77
374 3160 Skrivbord ek 1910 tal, 123x64
374 2437 Skrivbord England, längd: 137, djup: 68, höjd: 78
374 3078 Skrivbord Jugend, mahognyfanér, längd: 120, djup: 67, höjd: 77
374 3496 Skrivbord sent 1800-tal, mörkbetsad furu
374 3475 Skrivbord Vitmålat, längd: 90, djup: 60, höjd: 78
374 3262 Skrivbordslampa Svenskt Tenn, höjd: 58
374 3070 Skrivbordsstol ek
374 3048 Skrivbordsstol Fritz Hansen, läder, (missfärgad)
374 3460 Skrivbordstol Jugend, Ek
374 3613 Skrivschatull allmoge, 32x32
374 3030 Skulptur Buddha, metall, höjd: 35
374 2501 Skulptur G Petersen, 1897, "Adam och Eva", gips, höjd: 32, (skada)
374 3360 Skulpturer 2 st,
374 3323 Skulpturer 2 st, Africana
374 3029 Skulpturer 2 st, Boddha, höjd: 25
374 3362 Skulpturer 2 st, kinesiska
374 3361 Skulpturer 2 st, Lejon och leopard, Metall
374 3061 Skulpturgrupp trä, "kafferepet", Småland
374 3128 Smycken 18 k /14 k silver, totalvikt 19g
374 2092 Smycken 18k, 17g
374 2406 Snurrstol Sekelskifte
374 2281 Snusdosor 3 del. silver /nysilver
374 3374 Sockerskrin koppar, 1800-tal., längd: 15
374 2115 Soffa 1800-tal
374 3050 Soffa 1960-tal, 2-sits, skinn/trä
374 3049 Soffa 1960-tal, 3-sits, skinn/trä
374 3573 Soffa Badkarsmodell Rokoko, längd: 130
374 3419 Soffa Carl Malmsten, furu
374 3592 Soffa Hans J Wegner, 60-tal, sk, längd: 275
374 3557 Soffa Karl Johan, längd: 220
374 3335 Soffa Nyrokoko
374 2668 Soffbord design Tove & Edv Kindt Larsen, längd: 140
374 2650 Soffbord England, med klaffar o lådor
374 2667 Soffbord K-E Ekselius, dia 120, teak
374 3105 Soffbord teak, Alf Svensson, Bra Bohag, längd: 103
374 2603 Sömnadsdocka 40-tal
374 2145 Soppslev Nysilver
374 3340 Spegel 1800-tal, höjd: 117 (trasigt krön)
374 3618 Spegel 180o-tal, höjd: 51
374 3642 Spegel Empir, 'Glasmästarspegel, höjd: 89
374 3641 Spegel Empir, förg., höjd: 168
374 3529 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 190
374 3400 Spegel gustaviansk stil, höjd: 88
374 3686 Spegel Gustaviansk stil, Oval, höjd:
374 3502 Spegel Gustaviansk stil, Sekelskifte, höjd: 149
374 3614 Spegel Karl Johan, höjd: 70
374 7547 Spegel med konsolbord, sent 1800-tal, H.180 +88
374 2047 Spegel Rokokok-stil, höjd: 65
374 3091 Spegel Rokokostil, höjd: 106
374 3216 Spegel Rokokostil, höjd: 78 (nyprod)
374 3608 Spegel Sengustaviansk, höjd: 71, signerad
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3610 Spegel sent 1800-tal, förgylld, höjd: 79
374 3544 Spegelbyrå Bemålad, längd: 95, djup: 50, höjd: 178 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
374 2090 Spegelbyrå Furu
374 3459 Spegelbyrå Vitmålad, längd: 95, djup: 50, höjd: 160
374 3285 Spelbord 1800-tal, höjd: 70
374 2036 Spelbord Gustaviansk stil, 1800-tal, mahogny, längd: 80, djup: 40, höjd: 80
374 3589 Spritskåp 1800 ca, höjd: 47
374 3392 Staffli ihopfällbart
374 3523 Statyett Pojke med kanin, höjd: 43
374 3676 Statyett Raoul Larché, Gjutarstplr SIOT DECAUVILLES Paris, höjd: 64
S�ldes f�r 17.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3179 Stol 50-tal
374 3158 Stolar 1 par, allmoge
374 3593 Stolar 1 par, Gustavianska
374 3541 Stolar 1 par, Nyrokoko
374 3293 Stolar 1 par, Nyrokoko
374 3103 Stolar 1 par, nyrokoko
374 3543 Stolar 1 par, Senbarock
374 3337 Stolar 1-par, Nyrokoko
374 2299 Stolar 3 st, 1800-tal
374 3395 Stolar 3 st. jugend
374 3553 Stolar 3st, Rokokostil
374 3599 Stolar 4 st Karl Johan-stil, björk
374 3508 Stolar 4 st, ek
374 3480 Stolar 4 st, Lyrmodell
374 3239 Stolar 4 st, Nyrokoko
374 2646 Stolar 4 st, nyrokokostil
374 2325 Stolar Ett par, 1890-tal
374 2324 Stolar Ett par, furu
374 3468 Stolar Nyrokoko, 5 st
374 2660 Stoloar 1 par, allmoge
374 3145 Stop 2st, höjd: 24x39
374 3625 Sybord Björk, 1800-tal, höjd: 73, längd: 55
374 3629 Sybord mahogny, höjd: 70, längd: 65
374 3375 Syltkruka Rörstrand., höjd: 12
374 3071 Taburett bemålad, gustaviansk stil
374 3225 Taburett Empirestil, (nyprod)
374 3230 Takarmatur Glas, höjd: 65
374 3637 Takarmatur Korgmodell, höjd: 60
374 2064 Takarmatur malm modell
374 2043 Takarmatur Mässing
374 3640 Takarmatur mässing/färgat glas, höjd: 75
374 3654 Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark,dia 45
374 1556 Takarmatur prismor, höjd: 70
374 3009 Tallrikar 2 st+ fat, Kina
374 2132 Tallrikar Ett par, Kina, diameter: 31
374 3703 Tavla Å med bro 24x32
374 3227 Tavla med Engelskt jaktmotiv, Oval, höjd: 48 (nyprod)
374 3213 Tavla sidenmåleri, 1700-talet, (fuktskador), 18x23
374 3248 Tavlor 1 par, bemålade tryck, munkar, 23x27
374 3182 Teckningar 2st, signerade. "Skånska landskap" 1926, 29x39
374 3073 Tegods 12 del
374 3700 Tekanna C Jörgensen, Bodum, höjd: 20, 5
374 3148 Tekök Mässing + figurin mässing, höjd: 10
374 3583 Telefon Cobra
374 3012 Tennstop 1849
374 3354 Teservis Rosenthal "Helena" 22-del
374 3139 Teskedar 12 st Haga silver
374 3411 Textil Lars Gynning, Tete a Chat, 72x50
374 3180 Textiltavla Bemålad, höjd: 146
374 3247 Tillskärarverktyg m.ä
374 3482 Toilettbord+ stol, sekelskifte
374 2493 Toilettebord 1940-TAL, iNTARSIA
374 3163 Toiletteset 8 del. kristall
374 3550 Trädgårdstolar 6 st
374 3470 Trådrullesschatull sekelskigte
374 3245 Träskulptur metallhorn, signerad, Finland, Älg, höjd: 32
374 3033 Tubkikare mässing, M.ä
374 3469 Tv 1950-tal
374 3429 Ur England, 1700 (intyg från Nationalmuseum) inkomplett
S�ldes f�r 13.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)
374 3577 Urna Majolica, höjd: 25
374 3234 Urnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 42
374 2209 Våg + vikter M.ä
374 3525 Vägghylla med kurbitsdekor, höjd: 70
374 3412 Vägglampa
374 3638 Vägglampetter 1 par, höjd: 60
374 3398 Vägglyster höjd: 30
374 3483 Väggpendyl höjd: 56
374 3546 Väggpendyl höjd: 61 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
374 3284 Väggpendyl 1890-tal, Ek, höjd: 95
374 3282 Väggpendyl Ek, höjd: 80 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
374 3626 Väggpendyl förg. Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 77
374 3537 Väggpendyl förgylld, höjd: 50
374 3484 Väggpendyl förgylld, höjd: 62
374 3476 Väggpendyl metall, höjd: 59 (skada/spricka/repa/nagg)
374 3399 Väggpendyl rokokostil., höjd: 50
374 3318 Väggpendyl + 1-par vägglampetter
374 3704 Väggrelief Goebels, Skotte, höjd: 20, 5
374 3054 Väggur förgyllt, höjd: 57
374 3552 Varmvattenberedare 2 st, Koppar
374 3713 Vas brons, jugend., höjd: 23
374 3272 Vas Friberg, höjd: 23
374 2680 Vas Glas, Orrefors, E Hald, 1930-tal
374 3028 Vas Göran Wärff, höjd: 17, Kosta Royal art Coll
374 3527 Vas Höganäs, ca 1900 A.J, höjd: 14
374 3712 Vas keramik Nil Emil Lundström Rörstrand, höjd: 25
374 3204 Vas Kina, höjd: 44
374 3296 Vas Majolica, höjd: 33
374 3698 Vas Nils Landberg, Orrefors Expo, höjd: 39, 5
374 3310 Vas Orrefors, höjd: 21
374 3111 Vas Stig Lindberg, 'Karneval', höjd: 15 (fotnagg) + Fågel Lisa Larson, höjd: 8
374 3512 Vas UE, höjd: 44
374 2264 Vas UE, höjd: 53, (nagg)
374 3620 Vas Vicke Lindstrand, Kosta, höjd: 22
374 3258 Vas + burk med lock, Kina, höjd: 25, höjd: 16
374 3056 Vas + skål Rosenthal
374 3365 Vas+ skål, Kina
374 3209 Vaser 1 par, Kina, höjd: 32
374 3366 Vaser 2 st, Kina
374 3055 Vaser 2 st. + skålar, 2 st. Orrefors, kristall
374 3257 Vaser 2 st. stengods, höjd: 16
374 3364 Vaser 3 st, Porslin
374 2479 Viev mastrer 2 st+ bilder, 1950-tal
374 3288 Vinglas 11 rödvin, 12 vitvin, Orrefors, Silvia, design Ingegerd Lundin
374 3226 Vinställ metall
374 3633 Vitrinskåp längd: 95, djup: 40, höjd: 185
374 3221 Ytterfoder 1 par, Metall, galler
374 3215 Ytterfoder 1 par, Porslin Jugenddekor, höjd: 25
374 3214 Ytterfoder 4 st, Plåt
374 3243 Ytterfoder WMF Ikgra, höjd: 16