Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 september 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

374 3124  Ädelstensgalleri 16 halvädelstenar i ask

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3090  Äggkoppar 6 st. nysilver

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3567  Akvarell Acke Åslund, 1911, "Skärgårdsmotiv" 29x38

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3441  Akvarell Kina sekelskifte, 33x65

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3101  Akvarell signerad, blåmes, 28x19

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3100  Akvareller 1 par, Frederick Gordon Fraser, ålandskap, 24x53

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 2408  Akvareller 2 st, Hans Rosenquist, Hus, ca14 x 26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3188  Akvareller 2st, Kina, 61x23 (1st glas trasigt)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3270  Akvareller 5st Simon (oinramade)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3269  Akvareller 6st Simon (oinramade)

374 3646  Ampel brons, höjd: 63

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3350  Ampel Empire, mässing

S�ldes f�r 10.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 1558  Ampel Empirstil, dia60

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3231  Ampel Glas, diameter: . 35

374 3346  Ampel karl johan-stil, diameter: . 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3514  Ampel med prismor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3558  Ampel prismor, höjd: 40

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3127  Armband 18 k 18, 5 g

374 3126  Armlänk X-länk, 18 K, 29, 8 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3534  Asietter 6 st, England + sockerskål + gräddkanna. Rörstrand

374 3545  Badrumskåp 1950-tal

374 3072  Balansvåg med vikter, längd: 20, höjd: 9

374 3687  Barstolar 3 st stålrör/galon

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3311  Bestick silver, 14 del

374 3308  Bestick Silver, 5 del, Samearbete

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3321  Bestickschatull

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 2563  Blandteknik 2 st, Solveig Hammarstedt

374 3407  Blandteknik G. Ruda 1925 35x28

374 2157  Blandteknik Pierre Thibault, Montmartre Rue S:t Vincent, 33 x 45

374 3246  Blandteknik Robert Högfeldt, "tidens snabba flykt" 30x38

374 3381  Blandteknik Rune Hagberg, 44x60

374 3471  Blombord Vitmålat, sekelskifte

374 3253  Blyerts 2 st. signerade, badande kvinnor, 16x12

374 3141  Blyinfattat glas 2-par, 56x50 + 85x43

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3498  Bokhylleskåp Jugend, längd: 90, djup: 29, höjd: 155

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3540  Bokhyllor 1-par, idegran, längd: 80, djup: 33, höjd: 112

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3530  Bord med låda, 1800-tal, höjd: 75

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3389  Bord orientaliskt, rosenträ., längd: 33, höjd: 40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3513  Bordlampa Brons

374 2263  Bordlampor 1 par, keramik, Danmark

374 3244  Bordsfotogenlampa Jugend, höjd: 62

374 3493  Bordslampa

374 3454  Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 54 (nyprod.)

374 3175  Bordslampa Herend, Ungern, skadad fot

374 3042  Bordslampa Mässing

374 2044  Bordslampa mässing

374 3177  Bordslampa Snäckskal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3116  Bordslampfot 30-tal , krom

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3176  Bordslampfot Herend

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3499  Bordslampfot Josef Frank

374 2336  Bordslampfot Kina

374 2514  Bordslampfot Nylund, Rörstrand

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3040  Bordslampfot Porslin, Figuringrupp, höjd: 33

374 3279  Bordslampfötter 1-par, Italien

374 3559  Bordslampfötter 1-par, Kina

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3280  Bordslampfötter 1-par, onyx

374 3286  Bordslampor 1 par

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3658  Bordslampor 1 par Onyx

374 3144  Bordslampor 1-par

374 2337  Bordslampor Ett par, alabaster

374 3681  Bordslystrar 1 par, höjd: 38

374 3008  Bordspegel Sekelskifte, Metall, höjd: 52

374 3612  Bordspendyl marmor 1800-tal, höjd: 42

374 2554  Bordsspegel Silver, höjd: 31

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3659  Bordssurtout  höjd: 38

374 3582  Bordsuppsats 5 del, porslin

374 3297  Bordsur Du Chateau, höjd: 19

374 2259  Bordsur Tyskland, mässing

374 3133  Bricka NS i oroginalkartong, dia45

374 3504  Brickor 2 st, trä

374 3068  Broscher 3 st. granater, varav 2 st. från 1800-talet

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3451  Buffé Ek, längd: 100, djup: 53, höjd: 98

374 3707  Burkar med lock Porslin, höjd: 14/21 Evald Dahlskog Lidköping/E. Molineau

374 3107  Byrå 1890-tal, valnöt, längd: 80, djup: 44, höjd: 115

374 3193  Byrå Bemålad, Sekelskifte, längd: 88, djup: 50, höjd: 93

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3674  Byrå Hauptstil, stenskiva 96x54, höjd: 83

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3538  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 90, djup: 47, höjd: 81

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3532  Byrå sent 1800-tal, längd: 100, djup: 50, höjd: 75 ( f.d spegelbyrå)

374 3684  Byrå Stenskiva Louis XVI-stil 61x31, höjd: 74

374 3317  Byrå stenskiva, längd: 62D.33H.68

374 3088  Byrå Svensk rokokostil, bemålad, längd: 100, djup: 52, höjd: 83

374 3004  Byrå Tall boy, valnöt, längd: 78, djup: 55, höjd: 147

374 3473  Byrå Vitmålad, längd: 100, djup: 46, höjd: 90

374 3579  Chiffonjé Mahogny, 1890-tal, 100x50, höjd: 135

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 2177  Chiffonjé Tidigt 1800-tal, mahogny, längd: 121, djup: 55, höjd: 142

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3414  Damskrivbord Sekelskifte, Med uppsats, längd: 98, djup: 52, höjd: 111

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3487  Dockskåp med tillbehör

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3548  Droppur  höjd: 60

374 3010  Emblem Tyskland, Falskärmsjägare,

374 3039  Etagebord England, höjd: 63

374 3503  Etsning Lena Cronqvist, 9/20, 11x10

374 3015  Etsningar 2 st, Landskap, 21 x 26

374 2413  Etsningar 3 st, Emil Westman

374 3632  Etsningar 5 st

374 3580  Fågelplanscher ca 150 st

374 2402  Fällbord Sekelskifte

374 3403  Färglitografi  2 st, Ulrica Hydman-Vallien, 336/380, 31x42

374 3405  Färglitografi  4 st, Ulrica Hydman-Vallien, 196/380, 32x28

374 1307  Färglitografi Brusewitz, 65/350, 39x49

374 3294  Färglitografi  I.Sjöholm, 94/250, 62x76 (oinramad)

374 3249  Färglitografi Miro, 37x82,

374 3011  Färglitografi  Reinhold, Ljunggren, P.t., Från Fågelö, 50 x 35

374 2030  Färglitografi  Roland Svensson, Washing and pelleting plants, 34 x 42

374 2021  Färglitografi  Siri Rathsman, 1949, 3/25, 40 x 30

374 3639  Färglitografi  Tarendi, maskerad, 53/360, 75x60

374 3086  Fästmanssoffa Svensk rokokostil, bemålad, längd: 130

374 3208  Fat Kina, diameter: . 33

374 3333  Fåtölj

374 3331  Fåtölj

374 3330  Fåtöljer 1 par

374 3329  Fåtöljer 1 par

374 3332  Fåtöljer 1 par

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 2496  Fåtöljer 1 par

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3217  Fåtöljer 1-par, Louis XV-stil, grönt tyg

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 2042  Fåtöljer Ett par, Böjträ, bemålade

374 2318  Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson, Pernilla, Skinn

374 3301  Figureiner 1 par, Bing & Grøndahl, Fåglar

374 3378  Figurin Stengods, Upsala-Ekeby, höjd: 15

374 3283  Figuriner 1-par, 'herre & dam', höjd: 41 (lagningar)

374 3142  Figuriner 1-par, Lisa Larson, 'Hundar', höjd: 19 (1st med fotnagg)

374 3314  Figuriner 3 st

374 3027  Figuriner 3 st, Fåglar

374 3143  Figuriner 5st, 2st Lisa Larson (1st med lagn.)

374 3021  Fiol med stråke

374 3024  Fiol med stråke i väska

374 3022  Fiol med stråke i väska

374 3023  Fiol med stråke i väska 1800-talets slut

374 3020  Fiol med stråke I väska, Stig Kjellhage, 1974

374 3067  Flaskskepp  längd: 29

374 3268  Flintlåsgevär 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

374 2260  Folkdräkt Österrike, stl. 38

374 3416  Fotoalbum M.Ä

374 3192  Fotokonst 2st , 70x90

374 3670  Fotpall Karl Johan-stil 1800-tal, dia 33

374 2369  Fotpallar 1 par, rokokostil, förg

374 3131  Fruktskål Italien, dia18

374 3662  Fruktskål Kristall, längd: 30

374 3307  Fruktskål Silver, Sverige, dia:25

374 3505  Fruktskål (dds) Mats Borgström, dia:35

374 3433  Gardiner div

374 3653  Gardinlufter Moaré, kemtvättas, fodrade, 8 + 2 + kappor

374 2622  Glasljusstakar 4 st. Timo Sarpaneva, Iittala

374 3302  Glasservisdelar ca 30 del

374 3113  Glasservisdelar Kosta Boda, "Chateau" 6st Champagne + 7st Cocktail (nagg )

374 3277  Glasvas Muurla, + skål med hänklar, Kina, höjd: 21, höjd: 14

374 3600  Gobeläng 72x120

374 3081  Golvfotogenlampa sent 1800-tal, mässing, marmor, höjd: 166

374 3466  Golvlampa

374 3052  Golvlampa metall, höjd: 120

374 3556  Golvlampa Teak, 1950-tal

374 3520  Golvlampa trä, 1920-tal

374 3478  Golvlampfot Smide

374 3715  Golvlampor 1 par, Uplight, Svensk Tenn

374 3649  Golvur

374 3237  Golvur England, 1800-tal, Mahogny, Richardson, Faringswould, höjd: 219

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3197  Golvurna Kina, höjd: 74

374 3137  Golvvas konstglas, höjd: 71

374 3260  Grafiska blad kolorerade, 31x41

374 3603  Gravyr Frankrike, 40x30

374 3059  Gravyrer 3 st. kolorerade, 37x29

374 3446  Gunghäst M.Ä

374 3461  Gungstol Svart/guld

374 3338  Hallbord Sekelskifte, vitmålat, längd: 62, djup: 44, höjd: 77

374 3151  Hallykta Blyinfattat glas

374 2544  Hängskåp sekelskifte, avlutat, höjd: 82

374 3232  Hatthylla Gjutjärn, (nyprod), längd: 73

374 3261  Herrarmbandsur Tissot, 18 k

374 3112  Höganäskrus  höjd: 25

374 3539  Hörnskåp ek, höjd: 167

374 3079  Hörnskåp valnöt, sekelskifte, längd: 70, djup: 42, höjd: 141

374 3385  Huvud glas, Bertil Vallien. Osign., höjd: 7

374 3278  Jadefigurer 5st, Kina

374 3229  Jardiniere Porslin, längd: 55

374 3708  Jardinière brons och kristall, längd: 38

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3443  Jordglob

374 3442  Jordglob

374 3084  Kaffegods 7 del. Bing & Grøndahl

374 3076  Kaffeservis 26 del. Hackefors

374 3161  Kaffeservis 27 del. Karlskrona

374 3309  Kaffeskedar 7 del, Same arbete

374 3254  Kakemon Kina

374 1541  Kakfat 1800-tal, med hänkel, Shawn & Newman makers, London

374 3497  Kamera Pentax 110 + tillbehör

374 3420  Kanapé 1800-tal

374 3242  Kandelabrar 1 par, 1890-talo, brons/marmor, höjd: 43

374 3643  Kandelabrar 1 par, försilvrad brons, höjd: 64

374 2150  Kandelabrar 1 par, Ns, höjd: 43

374 3585  Karaff+ 7 glas

374 3241  Karaffer 1 par

374 3671  Karaffer 1 par, höjd: 40 olika proppar

374 3352  Karaffer 2st

374 3436  Karaffer 2st, kristall

374 3588  Karaffer 3 st

374 3672  Karaffer+skål kristall 3 del

374 3551  Karmstol 1890-tal

374 3219  Karmstol Rokokostil, petit point tyg

374 3467  Karmstol Rottingrygg

374 2261  Karmstolar 1 par, B Mathsson, Karin,

374 3047  Karmstolar 1 par, Louis XV-stil

374 3263  Karmstolar 1 par, Svenskt Tenn, röd skinnklädsel, (lagade)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3431  Kelim Old Anatol 160x375

374 3319  Keramik 3-del, 2-del, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle

374 2004  Kista 1800-tal

374 3094  Kista 1800-tal, bemålad, längd: 52, djup: 33, höjd: 28

374 3089  Kista 1835, kurbitsmålad, längd: 92, djup: 58, höjd: 48

374 3156  Klaffbord  höjd: 77

374 2161  Klaffbord 1880-tal, bemålat

374 3601  Klaffbord England, läderytor, längd: 82, djup: 50, höjd: 54

374 3452  Klaffbord Furu, höjd: 78

374 3391  Klaffbord Mahogny, höjd: 74

374 3064  Klocka + barometer + termometer, Jerger, metall, (glasspricka)

374 2679  Kompottskedar 2 st, Ns, Jugend

374 3222  Konsoler 1 par, höjd: 45, (nyprod)

374 2049  Konstglas 2 del

374 3036  Konstglas 3 del, Bla Kosta

374 3328  Kopparbalja

374 2459  Korgstol

374 2384  Kristall 5 del

374 3348  Kristall 5-del, Orrefors m.m

374 2478  Krokodilväska + diverse skrin

374 3373  Kruka koppar, Skultuna 15, längd: , höjd: 33

374 3025  Kryddburkar 5 st + ex lock, Gustafsberg

374 2656  Kunglig dansk 2 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

374 3114  Lackskåp på benställning, Kina 1800-tal, längd: 49, djup: 25, höjd: 62 +, höjd: 66

374 3448  Lampbord Ek, sekelskifte, höjd: 65

374 2328  Lampbord Ett par, höjd: 50

374 3547  Lampbord med låda, England, idegran, höjd: 62

374 3265  Lampbord med låda Rokokostil, 1800-tal, höjd: 71

374 3652  Lampetter 1 par, förgyllda rokokostil, höjd: 30

374 3235  Lampetter 1 par, Gjutjärn, höjd: 53

374 3041  Lampetter Ett par, prismor, höjd: 30

374 3660  Lässkärm Metall/siden, höjd: 55

374 2475  Lejaur [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 52

374 2516  Likörservis 11 del, 30-tal

374 3596  Linneskåp Carl Malmsten, 2 delat vitlack, 101x39H.185

374 3495  Litografi Albert engström, "Grotesk Gubbe", 66x50

374 3132  Litografi Björn Jonsson, Tegelbacken, 31x20

374 3500  Litografi Ola Billgren -64, 22/100, 16x37

374 5094  Litografi Peter Dahl, 'Att aldrig hålla tyst', 1972, 68 x 78

374 3430  Ljuskrona  höjd: 75, Italien Galli

374 3172  Ljuskrona 1800-tal, ljusarmar i mässing, höjd: 120 (tillverkad för Mälarbadet sekelskifte)

S�ldes f�r 29.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3396  Ljuskrona barockstil, höjd: 70

374 3343  Ljuskrona Empirestil, höjd: 70

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3345  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 80

374 3287  Ljuskrona Sv Tenn, höjd: 70

374 3673  Ljusstakar 1 pAR, MALM, höjd: 17, 5

374 3390  Ljusstakar 1 par, Tenn, höjd: 18

374 3273  Ljusstakar 2-par, N.S, höjd: 9 + 22

374 3324  Ljusstakar 3 st

374 3032  Ljusstakar Ett par, Brons, Herman bergmans Gjuteri, höjd: 25

374 3274  Ljusstakar Mässing, sekelskifte, höjd: 23

374 3661  Ljusstake Mässing, höjd: 34

374 3706  Lockurna porslin, Berlin, höjd: 67 (locket skadat)

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3154  Månbord 1 par + 2 ilägg dia 120 + 2x 39, 5 cm

374 2665  Månbord 1 par, vitmålade, dia 120

374 6099  Mat & kaffeservis Bing & Grøndahl / Nissen 'Relief', ca 40 del

374 3507  Matbestick Gense

374 3140  Matbestick NS div

374 3065  Matbestick Nysilver, Gammal fransk

374 3295  Matbestick Silver, ca 75 del

S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3066  Matbord mahogny, 170x116, höjd: 75, + 4 ilägg, (en med sarg) + stödben, (brännmärke)

374 2458  Matsalsbord (svart), 2 st ilägg

374 2189  Matsalsbord England, mahogny, + 2 ilägg

374 3665  Matsalsbord England, mahogny, 115x85, höjd: 75 + 4 ilägg

374 3524  Matsalsgrupp 10 del ca 1900, + 1 ilägg

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3174  Matsalsgrupp 6-del, Chippendale(2st iläggsskivor)

374 3344  Matsalsgrupp 7 del, Ek, Bord + 4 stolar + 2 karmstolar

374 3080  Matsalsgrupp Carl Malmsten, bord, 4 stolar, 2 ilägg, vitlack

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3236  Matsalskåp Ek, Rokokostil, längd: 117, djup: 49, höjd: 196

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3135  Matservis 12 tallrikar + 16 assietter Pukeberg

374 3267  Matservis 52 delo. Tjeckoslovakien

374 3162  Matservis 58 del. Karlskrona

374 3138  Matservis Tyskland, Hutschenreuter ca 40 del

374 3083  Matservisdelar 20 del. Rörstrand, Ostindia

374 3085  Matta gallerimodell, Hamadan, 300x87

374 2037  Matta Old Serabend, ( slitage], 205 x 127

374 3490  Matta orientalisk, 160x102

374 3623  Matta orientalisk, Afghan, 120x210

374 3489  Matta orientalisk, Beluch antik (slitage, 156x80

374 3387  Matta orientalisk, Galleri, 293x105

374 3516  Matta orientalisk, Hamadan, Antik, 115x196 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

374 3109  Matta orientalisk, Indisk Mir, 194x285, (kantskador)

374 3615  Matta orientalisk, Kayseri Saff, 87x224

374 3005  Matta orientalisk, Kohi, 220x130

374 2504  Matta orientalisk, Kohi, 226x142

374 3535  Matta orientalisk, Mahal, 405x297

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3492  Matta orientalisk, Mirtyp, 310x215

374 3616  Matta orientalisk, Old Anatol, 105x465

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3591  Matta orientalisk, old Ghom, 110x165

374 3574  Matta orientalisk, old Ghom, 134x205

374 3572  Matta orientalisk, old Ghom, 165x274

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3682  Matta orientalisk, old Hamadan, 138x198

374 3571  Matta orientalisk, old Kayseri, 60x99

374 3082  Matta orientalisk, Old Sarough-feraghan, 142x216

374 3517  Matta orientalisk, Old Saruk, Mir, 220x335

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3570  Matta orientalisk, old silkeGhom, 107x159

374 3568  Matta orientalisk, old silkeGhom, 140x204

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3388  Matta orientalisk, Pakistan , 295x82

374 3518  Matta orientalisk, Pakistan, 252x342 (fläckig)

374 3384  Matta orientalisk, Serabend, 150x103

374 3006  Matta orientalisk, Songhur, 404x104

374 3536  Matta orientalisk, Täbriz, 303x204

374 3678  Matta Savonneriteknik 140x72

374 3427  Mobiltelefon Nokia med laddare

374 3428  Mobiltelefon Sony-Ericsson med kamerafunktion

374 3074  Mockagods 10 del. Hackefors, empire

374 3289  Mockagods 12st, Empirstil

374 3355  Mockagods 12st, Rörstrand, 'Messina' sent 1800-tal

374 3554  Modelljärväg 1930-tal

374 3440  Munkstolar 1 par, Ek

374 2184  Musikskåp Mahogny, England, längd: 97, djup: 45, höjd: 84

374 2480  Mynt Silver/koppar

374 3155  Nattygsbord 1 par, höjd: 75

374 3031  Notställ 50-tal, metall

374 3075  Nysilver diverse

374 3195  Oljelampa förgyllt silver, ryska stplr. Åldermannen OP Moskva 1779. H med kedja 120. Lampans, höjd: 35.

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3458  Oljemålning "Blomsterstilleben" 70x50

374 3457  Oljemålning "Blomsterstilleben" 70x50

374 3425  Oljemålning "Landskap" 33x41

374 3450  Oljemålning  Åke Ahnlund, "Fjällsjö" 47x71

374 3069  Oljemålning Arvid Ahlberg, marint motiv, 19x30

374 2052  Oljemålning  Bengt Tandberg, Stockholmsmotiv, 26 x 36

374 3168  Oljemålning  Bengt Wallberg, "Stilleben" 34x69

374 3528  Oljemålning Bert Österlund, 62x50

374 3167  Oljemålning  Bertil Wahlberg, 20x51

374 3566  Oljemålning  Bertil Wahlberg, båthus och brygga, 48x98

374 3569  Oljemålning  Bertil Wahlberg, roddtur, 60x73

374 3096  Oljemålning  Björn von Rosen, munk, 65x54

374 3121  Oljemålning  Britta Simonsson, 62x53

374 3341  Oljemålning C.Widgren 1913 , 64x100, lagn

374 3447  Oljemålning  Carl-Magnus Lindqvist, 'Nakenstudie' 55x47

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 2137  Oljemålning  Egon Persson, blommor i vas, 35x25

374 3251  Oljemålning Elbendari, kvinna med solfjäder, 91x61

374 3098  Oljemålning Emile Duray, 1891 kustvy, 38x61

374 2072  Oljemålning Eric Nordlöw, Sydlänskt motiv, 26 x 34

374 3494  Oljemålning Erik Höglund, 73x92

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 1316  Oljemålning  Evald Kallstenius, Intyg A Tergo, 27x35

374 3630  Oljemålning F H Leslie, 50x80

374 3382  Oljemålning Folke Karlsson, 48x36

374 3313  Oljemålning  Francisca Lindberg, 'Motiv från Västkusten' 34x34

374 3636  Oljemålning Fritz Lindström, Stilleben, ej sign

374 3521  Oljemålning G Lindberg -44, 27x39

374 3018  Oljemålning G Nylander, 1901, Kopia, 45x30

374 3356  Oljemålning H Bjardam, 1956, 52x63

374 3099  Oljemålning Hans Fallenius, Skagens strand, 27x35

374 3401  Oljemålning  Hausenkamp, Komposition med kvinnor, 100x80

374 3097  Oljemålning Hermann Tenkate, "skålande", 24x34

374 3406  Oljemålning  hjalmar Grahn 32x40

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3691  Oljemålning Hundar, bär signatur 21x24

374 3250  Oljemålning  Iwar Donnér (1884-1964), Sverige, kaféinteriör, 66x81

374 3409  Oljemålning  K. Söderström 54x49

374 3689  Oljemålning Kanalmotiv 1800-1900-tal 45x70

374 3306  Oljemålning  Knut norrman, 42x33

374 3305  Oljemålning  Lars Boethius, 42x55

374 3357  Oljemålning Lennart Wickström, "Pustegränd", 54x45

374 2123  Oljemålning  Maj Eurén, 1931, Borgholms slottsruin, 71x51

374 2593  Oljemålning  Marin, V Sjöholm, 60x80

374 3648  Oljemålning  Max Hellberg, "Marin" 60x100

374 3424  Oljemålning Monogramsignerad, 'Blomstilleben' 46x38

374 3264  Oljemålning motiv från Capri, 40x50

374 3223  Oljemålning motiv med kossor, 29x51

374 3185  Oljemålning  Nils Dreme, "Fjällandskap" 28x62

374 3095  Oljemålning O Nordström 1883, kustlandskap, 64x93

374 3379  Oljemålning Orkester, 60x75

374 3369  Oljemålning Polsk Bondgård 81x65

374 3680  Oljemålning Porträtt "Kristina", 42x36

374 3604  Oljemålning Porträtt, sk, 53x45

374 3166  Oljemålning R.Molin- 43, "Bleckholmen? " 51x61

374 2077  Oljemålning S.Karlsson, stilleben, 26 x 32

374 3377  Oljemålning Sign larsson, 60x50

374 3120  Oljemålning signerad K.S-71, ' konstruktivism ' 42x32

374 3189  Oljemålning signerad Raymond, " sydeuropeisk by" 47x36

374 3190  Oljemålning signerad Raymond, "Grekisk atlet" 86x54

374 3191  Oljemålning signerad Raymond, "Vattenpaus" 43x33

374 3110  Oljemålning  signerad Thomas, "Fjällsjö, 46x33

374 3150  Oljemålning signerad, längd: B 53, "Stilleben" 62x46

374 3165  Oljemålning signerad-49 . "Landskap" 58x35

374 3183  Oljemålning signerad. " Italiensk bykvinna" 47x39

374 3184  Oljemålning signerad. "Ålandskap" 32x23

374 3187  Oljemålning signerad. "Blomstilleben" 54x44 (dukskador + färgbortfall)

374 3186  Oljemålning signerad. "landskap med hus" 21x12

374 2435  Oljemålning Sten Ekendahl, kustmotiv, 45x65

374 2270  Oljemålning Stockholmsmotiv, 34x26

374 3119  Oljemålning  Sven Johansson, "Stilleben" 51x64

374 3170  Oljemålning  Sven-Inge Höglund -87, 76x57

374 3408  Oljemålning  Trolle 71x51

374 3211  Oljemålning Utsikt mot Högalidskyrkan, sign. 42x66

374 3266  Oljemålning vinterlandskap med hus, 62x50

374 3635  Oljemålningar  2 st, Eric Lundberg (1918-1992), 45x54 / 70x50

374 3563  Oljemålningar 2st, Nägling, 29x37

374 3224  Oljemålningar 3 st, Marina

374 3519  Orient matta Kina, 90 Line, 152x242

374 3683  Öronlappsfåtölj grönt skinn

374 2394  Påfågel Qion long, (1736-1795), höjd: 30

374 3149  Pall  höjd: 37

374 3043  Pall Karl Johan-stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

374 3421  Pall sekelskifte, rödmålad

374 1369  Pärlcollier 14 st, odlade Kinesiska, längd: 40

374 3315  Pärlcollier 8 st. Odlade Kinesiska

374 2094  Pärlcollier Silverlås

374 3276  Parti koppar

374 3679  Pastell  RolandSvensson, 26x45

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3102  Pasteller 1 par, Carl Brandt, sjölandskap, 52x18

374 3212  Pickelhuva 18oo-tal, (ej komplett)

374 3147  Piedestal Orientalisk, höjd: 97

374 3233  Piedestaler 1 par, Gjutjärn, höjd: 84

374 3164  Piedestaler 1 par, stenskivor, höjd: 66

374 3157  Pinnsoffa med tageldyna, längd: 163

374 2555  Pipa Ben, reliefmotiv

374 3714  Pokal med lock, kristall , Böhmen., höjd: 18

374 3019  Pokal Silver, med inskription, höjd: 27

374 3602  Pottskåp Gustaviansk stil, längd: 50, höjd: 74

374 3474  Pottskåp med stenskiva, sekelskifte, höjd: 76

374 3077  Prydnadsfat H Hedenborg, 1896, dia 36

374 3252  Prydnadssablar i fodral, 1 par,

374 3299  Punschbägare 6 st, silver

374 3477  Radio telefunken, M.Ä

374 3152  Rakspegel 1800-tal Rokokostil, bemålad, höjd: 150

374 3462  Remmare 10st, gröna

374 3437  Röbord med kopparskiva, höjd: 63

374 3590  Rökbord Orientaliskt

374 2104  Rökuppsättning 5 del, Onyx

374 3511  Sabel

374 3560  Salongsbord 1800-tal, alm, längd: 120

374 3584  Salongsbord Karl Johan, 67x90 + klaffar, höjd: 76

374 3240  Salongsbord Nyrokoko, höjd: 76

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 1199  Salongsbord Nyrokoko, längd: 105, djup: 74, höjd: 73

374 3336  Salongsbord Nyrokoko, längd: 119, djup: 84, höjd: 75

374 2307  Salongsgrupp Rokokostil, 7 del

374 3123  Sameföremål 3 skedar + 2 örhängen silver + halssmycken tenn/renhorn i näverdosa

374 3146  Samovar Mässing

374 3578  Sänglampor 1 par, 1950-tal, Luxus

374 3322  Sängvärmare Koppar

374 2436  Satsbord Ek

374 3435  Sekretär 1880-tal, längd: 96, djup: 51, höjd: 121

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 2046  Sekretär Louis XV-stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 84, djup: 40, höjd: 92

374 3087  Sekretär Svensk rokokostil, bemålad, längd: 87, djup: 53, höjd: 107

374 2495  Serigrafier 6 st. Brabenec 1979, kompositioner, 35x29

374 3290  Serveringsvagn

374 3327  Serveringsvagn

374 3349  Servisdelar 20-del, Ulvåsa, Gefle (nagg)

374 2682  Servisdelar ca 30 del, Thomas

374 7234  Servisdelar Rörstrand, c:a 85-del

374 3611  Silver 2-del, borste + cigarettetui

374 3026  Skål Gustafsverg, "Carrara", diameter: . 18

374 3218  Skål på fot, porslin/metall, (nyprod), höjd: 33

374 3038  Skål Rörstrand, G Nylund, höjd: 7, 5

374 2389  Skålar 6 del

374 2482  Skålfat 2 st, Tenn, 1793 resp 1864

374 3423  Skänk 1890-tal, längd: 145, djup: 55, höjd: 114

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3651  Skänk Gustaviansk stil, 1800-tal

374 3549  Skåp Jugend, mahogny, längd: 90, djup: 50, höjd: 153

374 3531  Skåp Jugend, med intarsia, längd: 70, djup: 44, höjd: 161

374 3370  Skåp Tibetansk stil, längd: 95, djup: 47, höjd: 201

374 2176  Skåpöverdel Jugend, längd: 113, höjd: 67

374 3312  Skedar 12 st, silver

374 3358  Skelett höjd med ställning 200

374 3063  Skeppsklocka Ryssland

374 3060  Skeppsur Schatz, mässing

374 3595  Skomakarlampa

374 3228  Skoputsare Jugendstil, (nyprod)

374 3455  Skrin med Pärlemoinläggning,

374 3506  Skrivbord 1800-tal, längd: 91, djup: 45, höjd: 75

374 3486  Skrivbord 1890-tal, längd: 103, djup: 53, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

374 3106  Skrivbord 20-tal, mahogny, längd: 97, djup: 59, höjd: 77

374 3160  Skrivbord ek 1910 tal, 123x64

374 2437  Skrivbord England, längd: 137, djup: 68, höjd: 78

374 3078  Skrivbord Jugend, mahognyfanér, längd: 120, djup: 67, höjd: 77

374 3496  Skrivbord sent 1800-tal, mörkbetsad furu

374 3475  Skrivbord Vitmålat, längd: 90, djup: 60, höjd: 78

374 3262  Skrivbordslampa Svenskt Tenn, höjd: 58

374 3070  Skrivbordsstol ek

374 3048  Skrivbordsstol Fritz Hansen, läder, (missfärgad)

374 3460  Skrivbordstol Jugend, Ek

374 3613  Skrivschatull allmoge, 32x32

374 3030  Skulptur Buddha, metall, höjd: 35

374 2501  Skulptur G Petersen, 1897, "Adam och Eva", gips, höjd: 32, (skada)

374 3360  Skulpturer 2 st,

374 3323  Skulpturer 2 st, Africana

374 3029  Skulpturer 2 st, Boddha, höjd: 25

374 3362  Skulpturer 2 st, kinesiska

374 3361  Skulpturer 2 st, Lejon och leopard, Metall

374 3061  Skulpturgrupp trä, "kafferepet", Småland

374 3128  Smycken 18 k /14 k silver, totalvikt 19g

374 2092  Smycken 18k, 17g

374 2406  Snurrstol Sekelskifte

374 2281  Snusdosor 3 del. silver /nysilver

374 3374  Sockerskrin koppar, 1800-tal., längd: 15

374 2115  Soffa 1800-tal

374 3050  Soffa 1960-tal, 2-sits, skinn/trä

374 3049  Soffa 1960-tal, 3-sits, skinn/trä

374 3573  Soffa Badkarsmodell Rokoko, längd: 130

374 3419  Soffa Carl Malmsten, furu

374 3592  Soffa Hans J Wegner, 60-tal, sk, längd: 275

374 3557  Soffa Karl Johan, längd: 220

374 3335  Soffa Nyrokoko

374 2668  Soffbord design Tove & Edv Kindt Larsen, längd: 140

374 2650  Soffbord England, med klaffar o lådor

374 2667  Soffbord K-E Ekselius, dia 120, teak

374 3105  Soffbord teak, Alf Svensson, Bra Bohag, längd: 103

374 2603  Sömnadsdocka 40-tal

374 2145  Soppslev Nysilver

374 3340  Spegel 1800-tal, höjd: 117 (trasigt krön)

374 3618  Spegel 180o-tal, höjd: 51

374 3642  Spegel Empir, 'Glasmästarspegel, höjd: 89

374 3641  Spegel Empir, förg., höjd: 168

374 3529  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 190

374 3400  Spegel gustaviansk stil, höjd: 88

374 3686  Spegel Gustaviansk stil, Oval, höjd:

374 3502  Spegel Gustaviansk stil, Sekelskifte, höjd: 149

374 3614  Spegel Karl Johan, höjd: 70

374 7547  Spegel med konsolbord, sent 1800-tal, H.180 +88

374 2047  Spegel Rokokok-stil, höjd: 65

374 3091  Spegel Rokokostil, höjd: 106

374 3216  Spegel Rokokostil, höjd: 78 (nyprod)

374 3608  Spegel Sengustaviansk, höjd: 71, signerad

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3610  Spegel sent 1800-tal, förgylld, höjd: 79

374 3544  Spegelbyrå Bemålad, längd: 95, djup: 50, höjd: 178 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

374 2090  Spegelbyrå Furu

374 3459  Spegelbyrå Vitmålad, längd: 95, djup: 50, höjd: 160

374 3285  Spelbord 1800-tal, höjd: 70

374 2036  Spelbord Gustaviansk stil, 1800-tal, mahogny, längd: 80, djup: 40, höjd: 80

374 3589  Spritskåp 1800 ca, höjd: 47

374 3392  Staffli ihopfällbart

374 3523  Statyett Pojke med kanin, höjd: 43

374 3676  Statyett Raoul Larché, Gjutarstplr SIOT DECAUVILLES Paris, höjd: 64

S�ldes f�r 17.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3179  Stol 50-tal

374 3158  Stolar 1 par, allmoge

374 3593  Stolar 1 par, Gustavianska

374 3541  Stolar 1 par, Nyrokoko

374 3293  Stolar 1 par, Nyrokoko

374 3103  Stolar 1 par, nyrokoko

374 3543  Stolar 1 par, Senbarock

374 3337  Stolar 1-par, Nyrokoko

374 2299  Stolar 3 st, 1800-tal

374 3395  Stolar 3 st. jugend

374 3553  Stolar 3st, Rokokostil

374 3599  Stolar 4 st Karl Johan-stil, björk

374 3508  Stolar 4 st, ek

374 3480  Stolar 4 st, Lyrmodell

374 3239  Stolar 4 st, Nyrokoko

374 2646  Stolar 4 st, nyrokokostil

374 2325  Stolar Ett par, 1890-tal

374 2324  Stolar Ett par, furu

374 3468  Stolar Nyrokoko, 5 st

374 2660  Stoloar 1 par, allmoge

374 3145  Stop 2st, höjd: 24x39

374 3625  Sybord Björk, 1800-tal, höjd: 73, längd: 55

374 3629  Sybord mahogny, höjd: 70, längd: 65

374 3375  Syltkruka Rörstrand., höjd: 12

374 3071  Taburett bemålad, gustaviansk stil

374 3225  Taburett Empirestil, (nyprod)

374 3230  Takarmatur Glas, höjd: 65

374 3637  Takarmatur Korgmodell, höjd: 60

374 2064  Takarmatur malm modell

374 2043  Takarmatur Mässing

374 3640  Takarmatur mässing/färgat glas, höjd: 75

374 3654  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark,dia 45

374 1556  Takarmatur prismor, höjd: 70

374 3009  Tallrikar 2 st+ fat, Kina

374 2132  Tallrikar Ett par, Kina, diameter: 31

374 3703  Tavla Å med bro 24x32

374 3227  Tavla med Engelskt jaktmotiv, Oval, höjd: 48 (nyprod)

374 3213  Tavla sidenmåleri, 1700-talet, (fuktskador), 18x23

374 3248  Tavlor 1 par, bemålade tryck, munkar, 23x27

374 3182  Teckningar 2st, signerade. "Skånska landskap" 1926, 29x39

374 3073  Tegods 12 del

374 3700  Tekanna C Jörgensen, Bodum, höjd: 20, 5

374 3148  Tekök Mässing + figurin mässing, höjd: 10

374 3583  Telefon Cobra

374 3012  Tennstop 1849

374 3354  Teservis Rosenthal "Helena" 22-del

374 3139  Teskedar 12 st Haga silver

374 3411  Textil Lars Gynning, Tete a Chat, 72x50

374 3180  Textiltavla Bemålad, höjd: 146

374 3247  Tillskärarverktyg m.ä

374 3482  Toilettbord+ stol, sekelskifte

374 2493  Toilettebord 1940-TAL, iNTARSIA

374 3163  Toiletteset 8 del. kristall

374 3550  Trädgårdstolar 6 st

374 3470  Trådrullesschatull sekelskigte

374 3245  Träskulptur metallhorn, signerad, Finland, Älg, höjd: 32

374 3033  Tubkikare mässing, M.ä

374 3469  Tv 1950-tal

374 3429  Ur England, 1700 (intyg från Nationalmuseum) inkomplett

S�ldes f�r 13.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2005 16:00)

374 3577  Urna Majolica, höjd: 25

374 3234  Urnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 42

374 2209  Våg + vikter M.ä

374 3525  Vägghylla med kurbitsdekor, höjd: 70

374 3412  Vägglampa

374 3638  Vägglampetter 1 par, höjd: 60

374 3398  Vägglyster  höjd: 30

374 3483  Väggpendyl  höjd: 56

374 3546  Väggpendyl  höjd: 61 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

374 3284  Väggpendyl 1890-tal, Ek, höjd: 95

374 3282  Väggpendyl Ek, höjd: 80 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

374 3626  Väggpendyl förg. Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 77

374 3537  Väggpendyl förgylld, höjd: 50

374 3484  Väggpendyl förgylld, höjd: 62

374 3476  Väggpendyl metall, höjd: 59 (skada/spricka/repa/nagg)

374 3399  Väggpendyl rokokostil., höjd: 50

374 3318  Väggpendyl + 1-par vägglampetter

374 3704  Väggrelief Goebels, Skotte, höjd: 20, 5

374 3054  Väggur förgyllt, höjd: 57

374 3552  Varmvattenberedare 2 st, Koppar

374 3713  Vas brons, jugend., höjd: 23

374 3272  Vas  Friberg, höjd: 23

374 2680  Vas Glas, Orrefors, E Hald, 1930-tal

374 3028  Vas  Göran Wärff, höjd: 17, Kosta Royal art Coll

374 3527  Vas Höganäs, ca 1900 A.J, höjd: 14

374 3712  Vas keramik Nil Emil Lundström Rörstrand, höjd: 25

374 3204  Vas Kina, höjd: 44

374 3296  Vas Majolica, höjd: 33

374 3698  Vas Nils Landberg, Orrefors Expo, höjd: 39, 5

374 3310  Vas Orrefors, höjd: 21

374 3111  Vas Stig Lindberg, 'Karneval', höjd: 15 (fotnagg) + Fågel Lisa Larson, höjd: 8

374 3512  Vas UE, höjd: 44

374 2264  Vas UE, höjd: 53, (nagg)

374 3620  Vas Vicke Lindstrand, Kosta, höjd: 22

374 3258  Vas + burk med lock, Kina, höjd: 25, höjd: 16

374 3056  Vas + skål Rosenthal

374 3365  Vas+ skål, Kina

374 3209  Vaser 1 par, Kina, höjd: 32

374 3366  Vaser 2 st, Kina

374 3055  Vaser 2 st. + skålar, 2 st. Orrefors, kristall

374 3257  Vaser 2 st. stengods, höjd: 16

374 3364  Vaser 3 st, Porslin

374 2479  Viev mastrer 2 st+ bilder, 1950-tal

374 3288  Vinglas 11 rödvin, 12 vitvin, Orrefors, Silvia, design Ingegerd Lundin

374 3226  Vinställ metall

374 3633  Vitrinskåp  längd: 95, djup: 40, höjd: 185

374 3221  Ytterfoder 1 par, Metall, galler

374 3215  Ytterfoder 1 par, Porslin Jugenddekor, höjd: 25

374 3214  Ytterfoder 4 st, Plåt

374 3243  Ytterfoder WMF Ikgra, höjd: 16