448 2006 Affisch film 'Härifrån till evigheten' med Burt Lancaster, Mongomery Clift, Debora Kerr, Frank Sinatra med flera, regi Fred Zinneman för Colombia Film, USA 1953, 70 x 31, 5 cm, tryck Wernqvist & Co, Boktr. A.B., ur den säljande texten: ¹Årets starkastefilm med Hollywoods intimaste kärleksscener¹, på stämplat i blått: 'EW-bio Torsång kl. 8 sönd. 24 april, bredd: fbj.', mindre veck och revor
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2078 Affischförlaga reklam sign Hammarsten DKW 1958, handmålat original, 100 x 70 cm, svartmålad träram
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2081 Askkopp reklam IFÖ H 55 Sverige 1955, längd 8 cm
448 2135 Assietter 12 st, svarta, Lillemor Mannerheim, Gefle, 50-tal, svarta
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2057 Barnbok TOM PUSS, Toonder Marten, översättning John-Lennart Linder, 1951 första upplagan på svenska Stockholm, bredd: wahlströms bokförlag , ryggtitel i guld, något skavda hörn ock pärmkanter
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2019 Bestick 'Piruett' Pierre Forssell (född 1925) för Gense, Sverige 1956. Vickningsgafflar, partygafflar, snackerset i rostfritt stål med svart nylonskaft, originalförpackning märkt: 'SWEDISH STAINLESS Nylon Gense 4 VICKNINGSGAFFLAR SNACKER SET 20610'
448 2155 Blandteknik Einar Forseth (1892-1982), skiss Svenska Handelsbanken Stockholm 1958, glasmålning och emalj, signerad, 29 x 14 cm
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2062 Blandteknik Waldemar Sjölander 1959, 52x44
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2103 Bord njurformat med tvåarmad golvlampa 1950-tal, 140 cm
448 2036 Bord med emaljskiva ”Blå fiskar”, Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet 1953, rektangulärt, emaljplatta i blåtoner och svart, ljus träram och benstomme, 124, 5 x 55 cm, metallskylt:”NK A/B Nordiska Kompaniet STOCKHOLM MADE IN SWEDEN”, stämplat:”579-057”, signerat på framsidan i emaljen:”Stig l . -53”
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2099 Bordslampfötter 1 par Flygsfors, 50-tal, höjd: 38
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2024 Bricka plast 1950-tal spelkortsmotiv längd 44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2009 Burkar med lock, 3 st, Marianne Westman (född 1928) för Rörstrand, Sverige 1950-tal, rund med dekor i blått och text: 'SILL I DILL' diameter 12, 5 cm, 'MORS GODASTE SYLT' diameter 12, 5 cm, 'SMÅTT OCH GOTT' höjd 11, 5 cm, alla med teaklock och märkta: 'Rörstrand SWEDEN MW'
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2114 Byster 2 st, 1950-tal, kvinna med örhängen på träsockel och kvinna merd barn höjd 23 cm
448 2079 Cigarette set Orrefors 1955, 5 delar fugaskålar med H 55-emblem i originalförpackning, längd förpackning 24 cm, förpackningen sliten
448 2076 Cigarettkoppar 'Domino' Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1955. 2 st, rektangulär med svart glasyr på vitt gods, långsidorna mönstrade med versala H, längd 6 cm, text i botten GUSTAVSBERG DOMINO STIG L SWEDEN
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2085 Dagbädd/soffa Karl-Erik Ekselius, 50-tal, Teak, JOC Vetlanda, Originalklädsel (nytt skumgummi), justerbar mellan sittläge & dagbädd
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2109 Damhatt Robell 1950-tal, med etikett Robell Stockholm, välansade svärtade fjädrar, ribbsiden och svarta glaspärlor, insidan klädd med svart spetsflor
448 2131 Dockor 1 par, Micki och Macki, Steiff, 1950-tal, höjd: 18
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2075 Färglitografi Max Walter Svanberg (f. 1912), Fågelkvinna, 1957, 61/200, 62 x 54
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2008 Fat 'Domino' Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1950-tal, små kvadrater i vitt mot svart botten, VW reklam i övre vänstra hörnet, 15, 5 x 15, 5 cm, märkt: '(ankare) DOMINO STIGL 11'
448 2071 Fat & vas Stig Lindberg (1916-1982), Domino, 1950-tal, 15x15, höjd: vas: 6 cm
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2106 Fåtöljer 'Lamino', Design Yngve Ekström (1913–1988), Swedese, 1 par
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2105 Fåtöljer 'Te-Ve', Alf Svensson (1923-1992), Dux Möbler Malmö, 1953, bonad bok, ett par, gröna, höjd 68 cm, märkt med metallskylt STUDIO en produkt från Ljungs indistrier AB
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2130 Fåtöljer 1 par, 1950-tal, stringtyp, svarta
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2023 Figurin hund Åke Holm Höganäs 1950-tal, höjd 7, 5 cm
448 2061 Fruktfat 50-tal, Puscka, Tyskland, längd: 30
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2025 Fuga 3 st, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, 1950-tal, bl.a blå ishink med handtag och insats höjd 12 cm
448 2046 Glas 7 st, Johansfors 1950-tal, Bengt Orup, 'stripe'
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2050 Glas 8 st, Reijmyre, gröna, höjd 19, 5 cm
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2102 Golvlampa 1950-tal, 140 cm, rottingskärm 1950-tal
448 2089 Golvlampa 50-tal, 3-bent vitlackerad metallställning, vit lindad skärm, höjd 130 cm
448 2104 Golvlampa höjd 132 cm, rödbrun tre ben tygskärm
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2121 Golvlampa Tilgman Keramik, keramik, reliefdekor, höjd: 60 utan skärm
448 2098 Golvlampa trearmad med rutiga skärmar, höjd 140 cm
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2031 Isbehållare teak 50-tal Danmark Jens Qvistgaard DANSK DESIGNS, röd insida, höjd 49 cm, löst lock
448 2039 Ishink Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal, höjd: cirka 20 cm, rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI STAINLESS STEEL SWEDEN
448 2014 Kaffekoppar 10 st, Vineta Eugen Trost, Upsala-Ekeby Gefle, handmålad, 1950-tal
448 2137 Karotter 2 st. Rörstrand, Picknick + Dala
448 2020 Kastrull PARTY Pierre Forsell Skultuna 1950-tal, längd 30 cm
448 2018 Kastruller Dansk Designs Qvistgaard Denmark 1950-tal, röd med teakhandtag, röd resp gul med dubbelhandtag, längd 30 cm, naggar
448 2011 Keramik 3 del, 'Terma' Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1955, eldfast gods, stekpanna längd 35 cm, tekanna med rottinghandtag, kaffekanna höjd 29 cm
448 2088 Kylskåp IGNIS 1950-tal, höjd 130 cm
448 2127 Lampbord 50-tal, string, höjd: 50
448 2065 Leksak "Pluto", BRIO, Bröderna Ivarsson Osby
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2016 Leksak Trä apa, Kay Bojesen (1886-1958) Danmark 1950-tal. Teak, ledbar, höjd 18 cm
448 2116 Matsalsgrupp matbord + 6 x stol. Brandes Møbelindustri Design, Danmark 1950-tal
S�ldes f�r 15.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2068 Matservis Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand, porslin, 48 del, märkt under: 'KOKA Rörstrand SWEDEN EL-FAST 5'
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2064 Matservisdelar 'Blå Eld', Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, 1956–1969, ca 45 del
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2051 Matservisdelar 9 delar 'Lotus Gul', Bibbi Breger för Gustavsberg Sverige 1950-tal, varav 6 st tallrikar diameter 23, 5 cm, märkta under: 'GUSTAVSBERG 31 SWEDEN FLINTPORSLIN LOTUS GUL'
448 2093 Matservisdelar PIGG, UE Gefle, ca 45 del vissa skador
448 2049 Matservisdelar Spisa Ribb, Stig Lindberg (1916-1982) (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1955, i produktion 1955-74, brun och svart streck- och kantdekor, 23 delar, tallrikar och 2 karotter plus ett lock, se katalog "Stig Lindberg (1916-1982) - formgivare", Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 28
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2029 Metall 3 st Ystad-metall Gunnar Ander bla., vas + två ljusstakar mässing 1950-tal
448 2055 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959) olja på duk signerad Ollers 1953, ca 40 x 50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2128 Oljemålning Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), 'Figurer på piazzan' 27x47
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2047 Oljemålning Sign AE, 1958, Stilleben, 41 x 29
448 2072 Oljemålning T Wideryd -54
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2054 Oljemålning Tage Hedqvist (född 1909 Öjebyn) akvarell signerad Tage Hedqvist 1951, franskt café med palmer, ca 30 x 45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2017 Plast röd plast 1950-tal Stig Lindberg (1916-1982): fruktpress, sparhund, termos Termic, höjd 26, 5 cm
448 2034 Plasttrasmatta 1950-tal, 73x325
448 2082 Reklamtidningar 14 st från 1950-talet, Nyhter från Sovjetunionen / Sverige-Rumänien / The American Swedish Monthly
448 2053 Reseskrivmaskin 'Lettera 22' Marcello Nizzoli (1887-1969) för Olivetti, Italien 1950, grön, djup 32, 5 cm, bärväska medföljer, litt: Design-Sammlung. Stiftung Schreifers, Köln 1997, sid 12-13 text och bild
448 2092 Resväska svinläder, 50-tal, 70x40
448 2119 Ryamatta Design. Skerfe-Nilsson, 128x168
448 2118 Ryamatta Design: Skerfe-Nilsson, 56x95
448 2084 Saftkanna 50-tal, med glasstav, grön, höjd: 27 cm
448 2026 Serveringskärl Jens Qvistgaard Dansk Designs 1950-tal, två röda emaljerade serveringskärl, längd 36 cm, märkta under, slitage
448 2037 Servisdelar 'Mon Amie', Marianne Westman (född 1928), Rörstrand, 1952 - 1987, 40 del
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2083 Servisdelar Kaj Franck (1911-1989) Arabia 1950-tal, 14 delar gult, blått, grönt, svart, burkar med lock mm
448 2038 Servisdelar Koka, Hertha Bengtson för Rörstrand, Sverige 1956, terrin med lock, kaffekanna, tre äggkoppar, diameter: 25 cm, märkt under: 'KOKA Rörstrand SWEDEN EL-FAST 5'
448 2058 Sideboard Prototyp till IKEA, 1952, längd: 170, djup: 42, höjd: 77
448 2059 Skål 'Pezzato', Fulvio Bianconi (1915 - 1996), Paolo Venini, Murano, 50-tal, längd: 18, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 14.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2056 Skål Kaj Franck (1911-1989) Notsjö Finland 1950-tal, signerad, längd 7 cm
448 2002 Skål sterling silver, sign K E J = Karl Edwin Jennling
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2028 Skål Vilhelm Bjerke-Petersen (1909-1957), Rörstrand, 1951-52, chamottelera, blank glasyr med svarta dekorationer på mellanblå botten, oregelbunden låg och öppen form med bred mynningskant, diameter 17 cm, signerad: 'KOMP. V. Bj. P.'
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2041 Skålar 2 st, Krenit Herbert Krenchel (född 1922) för Torben Øskov, Danmark 1953, svart stål med insidan emaljerad i gult resp. rött, diameter 20 cm
448 2030 Skålar 5 st, Cultura, Sigurd Persson, 1950-tal, rostfritt
448 2040 Skålar Piero Fornasetti (1913-1988) Milano Italien 1950-tal, sex cocktailskålar, dekor med guld och svart stiliserad dekor, höjd 5 cm, diameter 8 cm, märkta: 'FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY'
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2001 Skålfat grön emalj på sterling silver, runmönster, på fot, 11 x 9 cm, sign K E J = Karl Edwin Jennling
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2042 Skulptur trä 1950-tal, sign O.G. -55, träklot på böjträform, höjd 44 cm
448 2141 Smörgåsbrickor 6 st. plast, design Björn Christensen, Danmark
448 2139 Soffa + fåtölj galon 1950-60tal, längd: 180
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2123 Soffbord 1950-tal, teak, längd: 160
448 2060 Soffbord 50-tal, utdragbart med svärtad skiva, längd: 120, djup: 50, höjd: 59
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2097 Soffbord Danish Furniture Silkesborg, 163 x 60 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2124 Spegel Hultslätts spegelindustri, höjd: 70 cm
448 2013 Stol 'Pinnockio', Yngve Ekström (1913-1988) för Stolab, Stolfabriks AB, Smålandsstenar, Sverige 1950-tal, teak, höjd 82.5 cm
448 2012 Stol Eero Saarinen (1910-1961) för Knoll Internationell, USA 1956, tillverkade av NK, blågrön originalklädsel, svartlackerad benställning, höjd 81 cm, märkt med metallbricka: 'DESIGN KNOLL INTERNATIONAL U.S.A. MADE BY NORDISKA KOMPANIET SWEDEN NK TYPE: 561-035
448 2156 Stol Kerstin Hörlin-Holmquist, (1925-1997) 1950-tal
448 2090 Stringhylla fristående golvmodell, Nisse Strinning (1917-2006), 7 delar, 1950-tal, 2 gavlar, 1 bakstycke, 4 svartlackerade hyllor, 80 cm
448 2021 Ströare Pierre Forsell Gense 1950-tal, två st rostfritt och bakelit
448 2070 Takarmatur 1950-tal
448 2033 Takarmatur 1950-tal, metall/plast, höjd: 25 dia 40
448 2086 Takarmatur Luxus Vittsjö, Teak/glas, höjd: 70, Uno Östen Kristianson
448 2136 Takarmatur Luxus, 1950-tal, Östen Kristiansson, 3-armad, höjd: 105
448 2095 Taklampa 1950-tal 6-armad mässing glas
448 2113 Taklampa 1950-tal, plastplafond med Mondrianmönster d: 44 cm, höjd ca 55 cm
448 2096 Taklampa 50-tal 6-armad mässing glas
448 2067 Tallrikar 6 st, 'Rätt mat hela dan', Gustavsberg
448 2063 Tegods 'Zebra', Eugen Trost för Gefle 1955-67, 1 st kopp med fat
448 2134 Tegods 'Zebra', Eugen Trost, Gefle 1955-67, 12 del (kopp med fat). 1 kopp med nagg, någon kopp är 2:a sort
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2154 Tekanna 'Mon Amie', Marianne Westman (född 1928), Rörstrand, 1952 - 1987
448 2027 Tekanna TEA RÖD Gustavsberg 1950-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2044 Telefon 'Ericofon / Cobra' Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige 1950-tal, grå
448 2143 Telefon 'Ericofon / Cobra', Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige 1950-tal, benvit
448 2132 Telefon 'Ericofon / Cobra', Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige 1950-tal, röd
448 2066 Textil 'Florida' Farma Textiltryck AB, Partille Sverige 1950-tal, 50-talsmönster i rött, blått, svart och olivgrönt, längd 2.20 meter, 130 cm bred, tyget märkt efter långsida: 'SVENSKT HANDTRYCK FLORIDA', märkt med prislapp:'Farma Textiltryck AB, Partille', handskrivet på stocken: 'Kv. Esco 'Florida 34'' (nytt oanvänt tyg från 1950-talet)
448 2125 Textil 2 gardinlängder, Stig Lindberg (1916-1982), 'Sortiment' 80 x 212
448 2043 Tidningar FORM-tidningar 58 stycken 1950-tal, 1950 = 3 nr, 1951 = 4 nr, 1952 = 3 nr , 1953 = 7 nr , 1954 = 3 nr, 1955 = 6 nr, 1956-1959 kompletta årgångar (4 x 8 = 32 st)
448 2045 Tidningar The National Geografic Magazine, USA 1950-tal, 32 stycken, (1954 = 7 nr, 1955 = 2 nr, 1956 = 8 nr , 1957 = 3 nr , 1958 komplett årgång 12 nr)
448 2117 Träfåtölj troligtvis NK-Bo 1950-tal
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)
448 2140 Uppläggningsfat 'Ranka', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1942-1965 (eldfast = 50-tal), 2 st, ben- och flintporslin, kantdekor med blommor i blå, röd, brun och grön, dia: 32 cm. märkt:”GUSTAVSBERG FLINTPORSLIN RANKA HANDMÅLAD SWEDEN”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179
448 2129 Vägghylla String, Nisse Strinning (1917-2006), plexiglassidor, design 1953, (inkomplett)
448 2122 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1958-1959, höjd: 8 cm
448 2138 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Reptil, höjd: 23
448 2032 Vaser 1950-tal, 3 st, turkosa, Ekeby keramik och två glas, en Elme höjd 28 cm
448 2015 Vaser + skål Erik Höglund (1932-1998), Boda 1950-tal, två gröna vaser och liten skål med relief, höjd 22 cm
448 2035 Vattenkanna design Carl-Arne Breger (f. 1923), Gustavsberg, 1957, plast, svart, höjd: 34 cm
448 2069 Vattenkanna design Carl-Arne Breger (f. 1923), Gustavsberg, 1957, plast, svart, höjd: 34 cm
448 2087 Vattenkanna design Carl-Arne Breger (f. 1923), Gustavsberg, 1957, plast, vit, höjd: 34 cm (skadad fog)