Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 januari 2007 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

448 2006  Affisch film 'Härifrån till evigheten' med Burt Lancaster, Mongomery Clift, Debora Kerr, Frank Sinatra med flera, regi Fred Zinneman för Colombia Film, USA 1953, 70 x 31, 5 cm, tryck Wernqvist & Co, Boktr. A.B., ur den säljande texten: ¹Årets starkastefilm med Hollywoods intimaste kärleksscener¹, på stämplat i blått: 'EW-bio Torsång kl. 8 sönd. 24 april, bredd: fbj.', mindre veck och revor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2078  Affischförlaga reklam sign Hammarsten DKW 1958, handmålat original, 100 x 70 cm, svartmålad träram

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2081  Askkopp reklam IFÖ H 55 Sverige 1955, längd 8 cm

448 2135  Assietter 12 st, svarta, Lillemor Mannerheim, Gefle, 50-tal, svarta

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2057  Barnbok TOM PUSS, Toonder Marten, översättning John-Lennart Linder, 1951 första upplagan på svenska Stockholm, bredd: wahlströms bokförlag , ryggtitel i guld, något skavda hörn ock pärmkanter

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2019  Bestick 'Piruett' Pierre Forssell (född 1925) för Gense, Sverige 1956. Vickningsgafflar, partygafflar, snackerset i rostfritt stål med svart nylonskaft, originalförpackning märkt: 'SWEDISH STAINLESS Nylon Gense 4 VICKNINGSGAFFLAR SNACKER SET 20610'

448 2155  Blandteknik Einar Forseth (1892-1982), skiss Svenska Handelsbanken Stockholm 1958, glasmålning och emalj, signerad, 29 x 14 cm

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2062  Blandteknik Waldemar Sjölander 1959, 52x44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2103  Bord njurformat med tvåarmad golvlampa 1950-tal, 140 cm

448 2036  Bord med emaljskiva ”Blå fiskar”, Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet 1953, rektangulärt, emaljplatta i blåtoner och svart, ljus träram och benstomme, 124, 5 x 55 cm, metallskylt:”NK A/B Nordiska Kompaniet STOCKHOLM MADE IN SWEDEN”, stämplat:”579-057”, signerat på framsidan i emaljen:”Stig l . -53”

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2099  Bordslampfötter 1 par Flygsfors, 50-tal, höjd: 38

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2024  Bricka plast 1950-tal spelkortsmotiv längd 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2009  Burkar med lock, 3 st, Marianne Westman (född 1928) för Rörstrand, Sverige 1950-tal, rund med dekor i blått och text: 'SILL I DILL' diameter 12, 5 cm, 'MORS GODASTE SYLT' diameter 12, 5 cm, 'SMÅTT OCH GOTT' höjd 11, 5 cm, alla med teaklock och märkta: 'Rörstrand SWEDEN MW'

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2114  Byster 2 st, 1950-tal, kvinna med örhängen på träsockel och kvinna merd barn höjd 23 cm

448 2079  Cigarette set Orrefors 1955, 5 delar fugaskålar med H 55-emblem i originalförpackning, längd förpackning 24 cm, förpackningen sliten

448 2076  Cigarettkoppar 'Domino' Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1955. 2 st, rektangulär med svart glasyr på vitt gods, långsidorna mönstrade med versala H, längd 6 cm, text i botten GUSTAVSBERG DOMINO STIG L SWEDEN

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2085  Dagbädd/soffa Karl-Erik Ekselius, 50-tal, Teak, JOC Vetlanda, Originalklädsel (nytt skumgummi), justerbar mellan sittläge & dagbädd

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2109  Damhatt Robell 1950-tal, med etikett Robell Stockholm, välansade svärtade fjädrar, ribbsiden och svarta glaspärlor, insidan klädd med svart spetsflor

448 2131  Dockor 1 par, Micki och Macki, Steiff, 1950-tal, höjd: 18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2075  Färglitografi  Max Walter Svanberg (f. 1912), Fågelkvinna, 1957, 61/200, 62 x 54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2008  Fat 'Domino' Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1950-tal, små kvadrater i vitt mot svart botten, VW reklam i övre vänstra hörnet, 15, 5 x 15, 5 cm, märkt: '(ankare) DOMINO STIGL 11'

448 2071  Fat & vas Stig Lindberg (1916-1982), Domino, 1950-tal, 15x15, höjd: vas: 6 cm

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2106  Fåtöljer 'Lamino', Design Yngve Ekström (1913–1988), Swedese, 1 par

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2105  Fåtöljer 'Te-Ve', Alf Svensson (1923-1992), Dux Möbler Malmö, 1953, bonad bok, ett par, gröna, höjd 68 cm, märkt med metallskylt STUDIO en produkt från Ljungs indistrier AB

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2130  Fåtöljer 1 par, 1950-tal, stringtyp, svarta

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2023  Figurin hund Åke Holm Höganäs 1950-tal, höjd 7, 5 cm

448 2061  Fruktfat 50-tal, Puscka, Tyskland, längd: 30

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2025  Fuga 3 st, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, 1950-tal, bl.a blå ishink med handtag och insats höjd 12 cm

448 2046  Glas 7 st, Johansfors 1950-tal, Bengt Orup, 'stripe'

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2050  Glas 8 st, Reijmyre, gröna, höjd 19, 5 cm

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2102  Golvlampa 1950-tal, 140 cm, rottingskärm 1950-tal

448 2089  Golvlampa 50-tal, 3-bent vitlackerad metallställning, vit lindad skärm, höjd 130 cm

448 2104  Golvlampa höjd 132 cm, rödbrun tre ben tygskärm

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2121  Golvlampa Tilgman Keramik, keramik, reliefdekor, höjd: 60 utan skärm

448 2098  Golvlampa trearmad med rutiga skärmar, höjd 140 cm

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2031  Isbehållare teak 50-tal Danmark Jens Qvistgaard DANSK DESIGNS, röd insida, höjd 49 cm, löst lock

448 2039  Ishink Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal, höjd: cirka 20 cm, rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI STAINLESS STEEL SWEDEN

448 2014  Kaffekoppar 10 st, Vineta Eugen Trost, Upsala-Ekeby Gefle, handmålad, 1950-tal

448 2137  Karotter 2 st. Rörstrand, Picknick + Dala

448 2020  Kastrull PARTY Pierre Forsell Skultuna 1950-tal, längd 30 cm

448 2018  Kastruller Dansk Designs Qvistgaard Denmark 1950-tal, röd med teakhandtag, röd resp gul med dubbelhandtag, längd 30 cm, naggar

448 2011  Keramik 3 del, 'Terma' Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1955, eldfast gods, stekpanna längd 35 cm, tekanna med rottinghandtag, kaffekanna höjd 29 cm

448 2088  Kylskåp IGNIS 1950-tal, höjd 130 cm

448 2127  Lampbord 50-tal, string, höjd: 50

448 2065  Leksak "Pluto", BRIO, Bröderna Ivarsson Osby

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2016  Leksak Trä apa, Kay Bojesen (1886-1958) Danmark 1950-tal. Teak, ledbar, höjd 18 cm

448 2116  Matsalsgrupp matbord + 6 x stol. Brandes Møbelindustri Design, Danmark 1950-tal

S�ldes f�r 15.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2068  Matservis Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand, porslin, 48 del, märkt under: 'KOKA Rörstrand SWEDEN EL-FAST 5'

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2064  Matservisdelar 'Blå Eld', Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, 1956–1969, ca 45 del

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2051  Matservisdelar 9 delar 'Lotus Gul', Bibbi Breger för Gustavsberg Sverige 1950-tal, varav 6 st tallrikar diameter 23, 5 cm, märkta under: 'GUSTAVSBERG 31 SWEDEN FLINTPORSLIN LOTUS GUL'

448 2093  Matservisdelar PIGG, UE Gefle, ca 45 del vissa skador

448 2049  Matservisdelar Spisa Ribb, Stig Lindberg (1916-1982) (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1955, i produktion 1955-74, brun och svart streck- och kantdekor, 23 delar, tallrikar och 2 karotter plus ett lock, se katalog "Stig Lindberg (1916-1982) - formgivare", Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 28

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2029  Metall 3 st Ystad-metall Gunnar Ander bla., vas + två ljusstakar mässing 1950-tal

448 2055  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959) olja på duk signerad Ollers 1953, ca 40 x 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2128  Oljemålning Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), 'Figurer på piazzan' 27x47

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2047  Oljemålning Sign AE, 1958, Stilleben, 41 x 29

448 2072  Oljemålning T Wideryd -54

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2054  Oljemålning Tage Hedqvist (född 1909 Öjebyn) akvarell signerad Tage Hedqvist 1951, franskt café med palmer, ca 30 x 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2017  Plast röd plast 1950-tal Stig Lindberg (1916-1982): fruktpress, sparhund, termos Termic, höjd 26, 5 cm

448 2034  Plasttrasmatta 1950-tal, 73x325

448 2082  Reklamtidningar 14 st från 1950-talet, Nyhter från Sovjetunionen / Sverige-Rumänien / The American Swedish Monthly

448 2053  Reseskrivmaskin 'Lettera 22' Marcello Nizzoli (1887-1969) för Olivetti, Italien 1950, grön, djup 32, 5 cm, bärväska medföljer, litt: Design-Sammlung. Stiftung Schreifers, Köln 1997, sid 12-13 text och bild

448 2092  Resväska svinläder, 50-tal, 70x40

448 2119  Ryamatta Design. Skerfe-Nilsson, 128x168

448 2118  Ryamatta Design: Skerfe-Nilsson, 56x95

448 2084  Saftkanna 50-tal, med glasstav, grön, höjd: 27 cm

448 2026  Serveringskärl Jens Qvistgaard Dansk Designs 1950-tal, två röda emaljerade serveringskärl, längd 36 cm, märkta under, slitage

448 2037  Servisdelar 'Mon Amie', Marianne Westman (född 1928), Rörstrand, 1952 - 1987, 40 del

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2083  Servisdelar Kaj Franck (1911-1989) Arabia 1950-tal, 14 delar gult, blått, grönt, svart, burkar med lock mm

448 2038  Servisdelar Koka, Hertha Bengtson för Rörstrand, Sverige 1956, terrin med lock, kaffekanna, tre äggkoppar, diameter: 25 cm, märkt under: 'KOKA Rörstrand SWEDEN EL-FAST 5'

448 2058  Sideboard Prototyp till IKEA, 1952, längd: 170, djup: 42, höjd: 77

448 2059  Skål 'Pezzato', Fulvio Bianconi (1915 - 1996), Paolo Venini, Murano, 50-tal, längd: 18, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 14.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2056  Skål Kaj Franck (1911-1989) Notsjö Finland 1950-tal, signerad, längd 7 cm

448 2002  Skål sterling silver, sign K E J = Karl Edwin Jennling

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2028  Skål Vilhelm Bjerke-Petersen (1909-1957), Rörstrand, 1951-52, chamottelera, blank glasyr med svarta dekorationer på mellanblå botten, oregelbunden låg och öppen form med bred mynningskant, diameter 17 cm, signerad: 'KOMP. V. Bj. P.'

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2041  Skålar 2 st, Krenit Herbert Krenchel (född 1922) för Torben Øskov, Danmark 1953, svart stål med insidan emaljerad i gult resp. rött, diameter 20 cm

448 2030  Skålar 5 st, Cultura, Sigurd Persson, 1950-tal, rostfritt

448 2040  Skålar Piero Fornasetti (1913-1988) Milano Italien 1950-tal, sex cocktailskålar, dekor med guld och svart stiliserad dekor, höjd 5 cm, diameter 8 cm, märkta: 'FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY'

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2001  Skålfat grön emalj på sterling silver, runmönster, på fot, 11 x 9 cm, sign K E J = Karl Edwin Jennling

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2042  Skulptur trä 1950-tal, sign O.G. -55, träklot på böjträform, höjd 44 cm

448 2141  Smörgåsbrickor 6 st. plast, design Björn Christensen, Danmark

448 2139  Soffa + fåtölj galon 1950-60tal, längd: 180

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2123  Soffbord 1950-tal, teak, längd: 160

448 2060  Soffbord 50-tal, utdragbart med svärtad skiva, längd: 120, djup: 50, höjd: 59

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2097  Soffbord Danish Furniture Silkesborg, 163 x 60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2124  Spegel Hultslätts spegelindustri, höjd: 70 cm

448 2013  Stol 'Pinnockio', Yngve Ekström (1913-1988) för Stolab, Stolfabriks AB, Smålandsstenar, Sverige 1950-tal, teak, höjd 82.5 cm

448 2012  Stol Eero Saarinen (1910-1961) för Knoll Internationell, USA 1956, tillverkade av NK, blågrön originalklädsel, svartlackerad benställning, höjd 81 cm, märkt med metallbricka: 'DESIGN KNOLL INTERNATIONAL U.S.A. MADE BY NORDISKA KOMPANIET SWEDEN NK TYPE: 561-035

448 2156  Stol Kerstin Hörlin-Holmquist, (1925-1997) 1950-tal

448 2090  Stringhylla fristående golvmodell, Nisse Strinning (1917-2006), 7 delar, 1950-tal, 2 gavlar, 1 bakstycke, 4 svartlackerade hyllor, 80 cm

448 2021  Ströare Pierre Forsell Gense 1950-tal, två st rostfritt och bakelit

448 2070  Takarmatur 1950-tal

448 2033  Takarmatur 1950-tal, metall/plast, höjd: 25 dia 40

448 2086  Takarmatur Luxus Vittsjö, Teak/glas, höjd: 70, Uno Östen Kristianson

448 2136  Takarmatur Luxus, 1950-tal, Östen Kristiansson, 3-armad, höjd: 105

448 2095  Taklampa 1950-tal 6-armad mässing glas

448 2113  Taklampa 1950-tal, plastplafond med Mondrianmönster d: 44 cm, höjd ca 55 cm

448 2096  Taklampa 50-tal 6-armad mässing glas

448 2067  Tallrikar 6 st, 'Rätt mat hela dan', Gustavsberg

448 2063  Tegods 'Zebra', Eugen Trost för Gefle 1955-67, 1 st kopp med fat

448 2134  Tegods 'Zebra', Eugen Trost, Gefle 1955-67, 12 del (kopp med fat). 1 kopp med nagg, någon kopp är 2:a sort

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2154  Tekanna 'Mon Amie', Marianne Westman (född 1928), Rörstrand, 1952 - 1987

448 2027  Tekanna TEA RÖD Gustavsberg 1950-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2044  Telefon 'Ericofon / Cobra' Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige 1950-tal, grå

448 2143  Telefon 'Ericofon / Cobra', Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige 1950-tal, benvit

448 2132  Telefon 'Ericofon / Cobra', Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige 1950-tal, röd

448 2066  Textil 'Florida' Farma Textiltryck AB, Partille Sverige 1950-tal, 50-talsmönster i rött, blått, svart och olivgrönt, längd 2.20 meter, 130 cm bred, tyget märkt efter långsida: 'SVENSKT HANDTRYCK FLORIDA', märkt med prislapp:'Farma Textiltryck AB, Partille', handskrivet på stocken: 'Kv. Esco 'Florida 34'' (nytt oanvänt tyg från 1950-talet)

448 2125  Textil 2 gardinlängder, Stig Lindberg (1916-1982), 'Sortiment' 80 x 212

448 2043  Tidningar FORM-tidningar 58 stycken 1950-tal, 1950 = 3 nr, 1951 = 4 nr, 1952 = 3 nr , 1953 = 7 nr , 1954 = 3 nr, 1955 = 6 nr, 1956-1959 kompletta årgångar (4 x 8 = 32 st)

448 2045  Tidningar The National Geografic Magazine, USA 1950-tal, 32 stycken, (1954 = 7 nr, 1955 = 2 nr, 1956 = 8 nr , 1957 = 3 nr , 1958 komplett årgång 12 nr)

448 2117  Träfåtölj troligtvis NK-Bo 1950-tal

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2007 16:00)

448 2140  Uppläggningsfat 'Ranka', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1942-1965 (eldfast = 50-tal), 2 st, ben- och flintporslin, kantdekor med blommor i blå, röd, brun och grön, dia: 32 cm. märkt:”GUSTAVSBERG FLINTPORSLIN RANKA HANDMÅLAD SWEDEN”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179

448 2129  Vägghylla String, Nisse Strinning (1917-2006), plexiglassidor, design 1953, (inkomplett)

448 2122  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1958-1959, höjd: 8 cm

448 2138  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Reptil, höjd: 23

448 2032  Vaser 1950-tal, 3 st, turkosa, Ekeby keramik och två glas, en Elme höjd 28 cm

448 2015  Vaser + skål Erik Höglund (1932-1998), Boda 1950-tal, två gröna vaser och liten skål med relief, höjd 22 cm

448 2035  Vattenkanna design Carl-Arne Breger (f. 1923), Gustavsberg, 1957, plast, svart, höjd: 34 cm

448 2069  Vattenkanna design Carl-Arne Breger (f. 1923), Gustavsberg, 1957, plast, svart, höjd: 34 cm

448 2087  Vattenkanna design Carl-Arne Breger (f. 1923), Gustavsberg, 1957, plast, vit, höjd: 34 cm (skadad fog)