Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 november 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1286 1183  Akvarell Crocker, Par i regn, signerad. 26x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:31)

1286 8599  Akvarell Igor Chartjenko, komposition. Signerad, 46x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:24)

1286 8601  Akvarell Igor Chartjenko, komposition. Signerad, 46x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:26)

1286 8584  Akvarell Lennart Lilius, Stureplan. Signerad. Motivet: 37x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:07)

1286 1541  Akvarell Oidentifierad konstnär. Kyss. Signerad, daterad 1991. Motivet: 34x24 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:22)

1286 1155  Akvarell Randi Fischer (1920-1997), Sverige. "Nysnö". Signerad. Motivet: 16x30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:53)

1286 8290  Akvarell Ruth Kylberg. Signerad, daterad 1925, stilleben, 34x24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:31)

1286 8210  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:27)

1286 8214  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:35)

1286 1061  Armatur 30-tal. Längd: 41cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:46)

1286 1588  Armband 18k guld, 2,2g ca. Längd: 19cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:05)

1286 1564  Armband 18k guld. Vikt: 17,6g. X-länk, längd: 19,5cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:33)

1286 1585  Armbandsur 14K, bruttovikt: 13,5g. Damur, Roamer. Diameter: 24mm, manuell, läderband.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:43)

1286 1336  Armbandsur Eterna, 18k guld, graverad, i originalförpackning. Bottens, diameter: 32mm. Total längd m armband: 23,5cm.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:44)

1286 1173  Armbandsur Herrur Certina, DS Action, Limited Edition 143/500, refnr: C013. 417. 21. 057. 10, stål, kronograf, quartz, datum. Diameter: 42mm, viklås, med certifikat, extra länkbitar och box

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:02)

1286 1175  Armbandsur Herrur Wenger, refnr: 0441. 10, quartz, stål. Diameter: 40mm, datum, viklås, med extra länkbitar, box

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:43)

1286 1341  Armbandsur Herrur, 18k guld, bruttovikt: 38,6g. Eska, manuell. Diameter: 34mm, boettnr: 58358, läderband

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:05)

1286 1450  Armbandsur Herrur, Atira 18K, bruttovikt: 27,7g. Diameter: 34mm, manuell, boettnr: 5017, datum, läderband

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:56)

1286 1206  Armbandsur Herrur, Longines Conquest, titan, model depose, boettnr: 24582755, dag/månad och månfas. Diameter: 33mm, extra länkbitar. Batteribyte krävs

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:43)

1286 1557  Armbandsur Herrur, Longines, 18k guld, bruttovikt: 33,9g. Manuell, gravyr. Diameter: 33mm, läderband.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:28)

1286 1448  Armbandsur Herrur, Omega Seamaster 600,60/70-tal, manuell. Diameter: 34mm, stål, flexband, skadad plexiglas.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:06)

1286 1178  Armbandsur Seiko, quartz, doublé, refnr: 2A32-5200, serienr: 75009. Diameter: 24mm, läderband, med box

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:21)

1286 1566  Armring 18k guld. Vikt: 7,6g. Med sötvattenspärla och diamanter, 2xca0,01ct, diameter: 60,9mm.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:42)

1286 1103  Askfat Hermès, Paris, 16x19,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:33)

1286 1632  Assietter 12 st, Gustavsberg, Allegro, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:45)

1286 1403  Assietter 45 del ca, pressglas. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:58)

1286 1596  Assietter 8 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:42)

1286 1356  Båglampa mässing. Höjd: 192 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:13)

1286 1398  Bålskål med lock, kristall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:30)

1286 1054  Bänk trä och metall. Längd: 150 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:02)

1286 1480  Bänk Trä. Längd: 116cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:11)

1286 8676  Barometer & klocka Schatz. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:15)

1286 1345  Bergère Louis XVI-stil. Längd: 64 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 106 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:06)

1286 1253  Bestick 38 delar, Rostfria, Eskilstuna

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:50)

1286 1254  Bestick 48 delar, nysilver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 21:05)

1286 1594  Bestick diverse, silver, 26 delar, bruttovikt: 420 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:21)

1286 1560  Bestick Gense, diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:15)

1286 1029  Blandteknik 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad. Motivet: 24x28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:42)

1286 1493  Blandteknik 2 st, Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. 43x28 & 30x43, kläder & dekor till Carmen. Signerad, daterad -54 cm

1286 1465  Blandteknik Erkki Koponen (1899-1996), Finland. Man med fiol. Signerad, daterad -19, löst blad. Bladets mått: 30x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:24)

1286 1622  Blandteknik Ingalill Sjöblom, komposition, 45x65 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:02)

1286 1547  Blandteknik Karl Dahlqvist (1900-1971), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1939. Motivet: 71x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:39)

1286 1474  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Figurer. Signerad, daterad 1960, bladets mått: 30x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:58)

1286 3008  Blandteknik Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Riddare". Signerad. Mixed media, färgetsning/collage. Motivet: 49x64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:09)

1286 1233  Blandteknik Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad, EA upplaga. Motivet: 24x31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:22)

1286 1446  Bokhylla 2st Sektioner, England. Bredd: 76 cm. Djup: 33 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:07)

1286 1028  Bokhylla med skåpdel, mahogny. Bredd: 87 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 130cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:33)

1286 1288  Bokhylla vitmålad, Malmstenstil. Bredd: 90. Djup: 42 cm, höjd: 181 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:37)

1286 1248  Bokhylleskåp Längd: 120 cm. Djup: 27 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:15)

1286 1458  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 100. Djup: 35 cm. Höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:07)

1286 1091  Bokverk Picassos skissböcker, "Je suis le Cahier", 31x24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:19)

1286 1563  Bord Johansson Design, Discus/Venus. Diameter: 120, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:20)

1286 1526  Bord med klaff, Bredd: 46+ 46 cm. Djup: 60cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:19)

1286 1354  Bord med stenskiva, rokokostil, Bredd: 67 cm. Djup: 48 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:19)

1286 8226  Bord Ryssland, 1800-tal. Bredd: 56, djup: 38 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:49)

1286 1059  Bordsfotogenlampa höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:47)

1286 1501  Bordslampa "Zero", Per Sundstedt. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:03)

1286 1503  Bordslampa "Zero", Per Sundstedt. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:01)

1286 1552  Bordslampa Frostat glas. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:22)

1286 1204  Bordslampa glasskärm / mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:46)

1286 1058  Bordslampa höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:12)

1286 1634  Bordslampa med plåtskärm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:08)

1286 1202  Bordslampa nysilver. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:17)

1286 1471  Bordslampfot Samtida. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:27)

1286 1386  Bordslampfötter Ett par, Bergboms, mässing. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:50)

1286 1520  Bordslampfötter Ett par, Kina, fd. Lockurnor. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:20)

1286 8530  Bordslampor ett par, Spanien. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:26)

1286 1221  Bordslampor Glas. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:40)

1286 1041  Bordsur 1900-talets andra hälft, mässing. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:58)

1286 1373  Brevkniv Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:14)

1286 8578  Bricka Jugend, tenn. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:03)

1286 1578  Brosch 14k. Längd: 5, med pärla, bruttovikt: 5,5g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:25)

1286 1438  Brosch 18k med pärla. Bredd: 10mm. Höjd: 62mm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:04)

1286 1255  Burkar 3 st, plåt. Längd: 11-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:41)

1286 1310  Byrå Längd: 74 cm. Djup: 35 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:33)

1286 1614  Byrå Rokokostil, Intarsia, Bredd: 81 cm. Djup: 39 cm, höjd: 71cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:14)

1286 1196  Cittra Harpolek, Nivello, 52x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:57)

1286 1349  Clubfåtöljer Ett par, skinn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:29)

1286 8104  Collage Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Petruska alone nr 4. Signerad. 122x91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:17)

1286 1584  Collier 18k guld. Vikt: 5,1g. Med ett par örhängen. Längd: 36cm, bredd: 0,80mm, med diamanter och safirer, 35x0,001ct, (knutar på kedja)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:42)

1286 1208  Damarmbandsur 18k guld, Certina, Armband Doublé. Bottens, diameter: 1,4cm. Total längd m armband: 19,2cm.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 8505  Damarmbandsur Tjajka, 14k guld. Bruttovikt: 9g. Diameter: 1,8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:40)

1286 1441  Dosa med hängning 20-tal, silver. Diameter: 4 cm, vikt: 20 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:10)

1286 1426  Dosa med lock silver, Asien. Diameter: 11, höjd: 6 cm, vikt: 120 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:10)

1286 1382  Etagehylla omkring 1900, Bredd: 60cm. Djup: 30 cm, höjd: 138 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:52)

1286 6267  Etagehylla sent 1800-tal, Bredd: 54 cm. Djup: 59 cm, höjd: 127cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:02)

1286 1420  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Självporträtt, ej signerad. Motivet: 15x14,5, (signerad i tryckplåt)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:51)

1286 1628  Etsning Axel Herman Hägg (1835-1921), Sverige. Signerad. Motivet: 68x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:30)

1286 1425  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Gatuvy, daterad 1952, Signerad, numrerad 228/300. Motivet: 24x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:15)

1286 1565  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 19/20, bladets mått: 65x50 cm.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:05)

1286 1429  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Månuppgång. Signerad. Motivet: 22x26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 1148  Etsning Vladimir Velickovic (f. 1935), Serbien. Signerad, numrerad 20/90, 1972, bladets mått: 78x79 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:50)

1286 1304  Etsningar 2 st, Ivan Humbla (1888-1962), Sverige. Fåglar. Signerad. Motivet: 16x19 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:43)

1286 7022  Färgetsning Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Komposition med kvinnofigurer. Signerad, daterad 1968, numrerad 14/30. Motivet: 51x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:37)

1286 1635  Färgetsning Ruth Goldmann-Grosin (f. 1941), Sverige. "Syrenhäcken". Signerad och numrerad EA 2. Motivet: 50x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:16)

1286 1231  Färgetsning Stockholm efter Schenk. Signerad. Motivet: 20x26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:18)

1286 1002  Färggravyrer 2 st. Kartor, Skandinavien. Motivet: 47x62 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:40)

1286 1246  Färglitografi 2 st. Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, numrerad 18/60. e, -86. Motivet: 21x14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:10)

1286 1367  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. "Stortorget, Stockholm". Signerad. Motivet: 42x57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:51)

1286 1443  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 233/310, Arbetare Göteborg hamn, 47x62 cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:53)

1286 1445  Färglitografi Bengt Bolin, Sovande kvinna, daterad -89,. Signerad, numrerad 73/180. Motivet: 53x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:04)

1286 1146  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 58/180. Ca 70x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:51)

1286 1130  Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Åkerlandskap. Signerad, numrerad 63/190. Motivet: 47x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:28)

1286 1124  Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 27/150, -87. Motivet: 37x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:33)

1286 1123  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 44/330. Motivet: 26x32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:12)

1286 7159  Färglitografi Evert Taube (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 87/196, daterad -72. Motivet: 37x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:34)

1286 1319  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, "Stockholms hjärta", EA-upplaga. Motivet: 31x44cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:29)

1286 1317  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige, "Örebro slott". Signerad, numrerad 30/150. Motivet: 45x60cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:10)

1286 1315  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "Rådjuret". Signerad, numrerad 42/300. Motivet: 41x30cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:16)

1286 1044  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "Som fan läser bibeln", HC-upplaga (hors de commerce), Signerad. Motivet: 48x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:05)

1286 1133  Färglitografi Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Fiskare, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 54x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:14)

1286 1281  Färglitografi Ingrid Nilsson-Olsson (1945-2003), Sverige. Signerad, numrerad 107/290. Motivet: 42x34,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:19)

1286 1440  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ur Derrière le Miroir, bladets mått: 38x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:28)

1286 8304  Färglitografi Jonas Petter Lundquist. Signerad, numrerad 49/190. Motivet: 52x36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:08)

1286 1007  Färglitografi Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 16/165, ca 42,5x57,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:08)

1286 1132  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 163/385, daterad -82. Motivet: 42x54 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:39)

1286 1318  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 36/375, daterad 1977. Motivet: 31x41cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:10)

1286 1284  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Flygande hund". Signerad, numrerad 1171/2000. Motivet: 41,5x58cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:21)

1286 1431  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige, daterad 1970,. Signerad, numrerad 257/360. Motivet: 70x52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:44)

1286 1430  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige, daterad 1972,. Signerad, numrerad 70/320. Motivet: 28x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:13)

1286 1089  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Norrskär. Signerad, numrerad 115 / 300. Motivet: 44x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:49)

1286 1637  Färglitografi Nils-Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 64/260, Rakspegel. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:54)

1286 1359  Färglitografi Oidentifierad konstnär. . Signerad, numrerad 89/360, Blidösund. Motivet: 31x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:44)

1286 1279  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 42/375. Motivet: 41x58cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:52)

1286 1548  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 87/360. Motivet: 33x52 ca

1286 1524  Färglitografi Sara Günther, "Venus / Work in progress". Signerad, numrerad 1/12. Bladets mått: 89x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:24)

1286 1551  Färglitografi Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad, numrerad 149/250, daterad -82,44x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:23)

1286 1610  Färglitografi Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 246/290, bladets mått: 59x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:41)

1286 1539  Färglitografi Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, Stol i trädgård, 57x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:45)

1286 8660  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927). Signerad, numrerad 46/200. Motivet: 13x16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 21:01)

1286 1209  Färglitografier 2 st, Sven Bertil Berg (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad 1982, numrerad 15/275. Motivet: 25x26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:04)

1286 8658  Färglitografier 2 st. Lars Karlsson (f. 1958), Sverige. "Boogie" respektive "Woodo". Signerad, daterad 1985, numrerad 63/150. Motivet: 83x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:47)

1286 8185  Färglitografier 4 st, Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Årstiderna. Signerad, daterad -77. Numrerade. Ca 35x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:28)

1286 7019  Färgserigrafi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Komposition. Signerad, numrerad 131/250. Motivet: 59x85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:37)

1286 1198  Fartygsratt nutida. Diameter: 89cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:40)

1286 1057  Fat + vas+ skål, Carl-Harry Stålhane och Gunnar Nylund, Rörstrand. Diameter: 27 cm. Höjd: 5-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:02)

1286 1267  Fat Ett par, Kina. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:06)

1286 1165  Fat Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Stengods. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:18)

1286 1012  Fat Japan. Diameter: 40cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:47)

1286 1078  Fat Kina. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:21)

1286 1517  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Flicka, 18x18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:35)

1286 1411  Fat Rörstrand, Bemålat, Signerad Nilsson, 1895, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:20)

1286 1381  Fat Rörstrand, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Diameter: 34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:08)

1286 1626  Fat Rosenthal. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:28)

1286 1227  Fat Upsala Ekeby, 5st delar bland annat skålar. Höjd: 8-21cm, diameter: 40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:24)

1286 8056  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:42)

1286 1140  Fåtölj brunt skinn, Pernilla, med fotpall, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. DUX

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:05)

1286 1274  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsstil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:45)

1286 1139  Fåtöljer Ett par, läder / stålrör

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:31)

1286 1352  Fåtöljer Ett par, skin

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:58)

1286 1427  Fåtöljer ett par. Miranda, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:56)

1286 8286  Fickur 4 st. Diameter: 3-5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:28)

1286 9042  Figuriner 2 st. Meissen, 1800-tal. Höjd: 15, lagningar

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:42)

1286 1506  Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:47)

1286 1377  Figuriner 3 st, Björnar. Signerad Brinck, höjd. 3-9cm. Höjd: 3,5-9cm.

1286 1599  Figuriner 8 st, Bing & Grøndahl respektive Royal Copenhagen. Längd: 6,15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:07)

1286 1607  Figuriner Ett par, hundar, Basil Matthews, England. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:59)

1286 1633  Figuringrupp + 4 figuriner, Soapstone. Höjd: 3-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:56)

1286 1285  Filthattar 2 st. Texas, USA

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:38)

1286 1353  Fiskbassänger Ett par, Kina. Diameter: 36 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:27)

1286 1036  Fotografi Gustav V, med autograf, 20x14cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:11)

1286 1242  Fototryck av Drottning Victoria, med monogram på ramen, ramens innermått: 35x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:21)

1286 1421  Frimärken & förstadagsbrev diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:57)

1286 1062  Glas 11st. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:36)

1286 1408  Glas 14 st. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:39)

1286 1294  Glas 19 delar, Iittala. Höjd: 5-11 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:47)

1286 1409  Glas 30 del ca, snarlika. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:40)

1286 1401  Glas 6 st, Böhmen, olika färger. Höjd: 9 cm

1286 1278  Glasfåglar 2 st. Halton, Finland. Längd: 14 - 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:04)

1286 1157  Glasmålning Vladimir Beck (f. 1943), "Tandläkarbesöket", 175/180,50x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:44)

1286 1407  Glasservisdelar 6+ 6+ 2. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:47)

1286 1056  Globlampa höjd: 75 cm

1286 1643  Golvlampa 1930-tal, basen med intarsia. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:18)

1286 8678  Golvlampa 1970-tal. Höjd: 137cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:21)

1286 1434  Golvlampa höjd: 123 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:19)

1286 1003  Golvlampa höjd: 140 cm, mässing

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:40)

1286 1073  Golvlampa mässing och trä. Höjd: ca 130 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:27)

1286 1603  Golvlampa mässing, 3-armad. Tota. Höjd: ca 150cm.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:49)

1286 8236  Golvlampa mässing. Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:10)

1286 1053  Golvlampfötter ett par, mässing, Bergboms. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:08)

1286 8690  Golvvas cloissonné. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:25)

1286 1199  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:53)

1286 8082  Gouache Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Samarkand, signerad. 1958,28x18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:16)

1286 1428  Gräddkanna + sockerskål + fat, 3 delar, silver. Längd: 21. Höjd: 5,5-9 cm, vikt: 440 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 1096  Gravyr + etsning, bland annat: England, bland annat Hogarth. Motivet: 33x43 + 45x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:52)

1286 1303  Gravyr 1800-tal, Bro. Motivet: 38x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:22)

1286 9018  Gungstol "Stingray", Thomas Pedersen, Frederica Furniture A/S, Modell nr: 3500, Serie nr 0906, formgjuten plast / kromunderrede. Längd: 120. Djup: 114 cm. Höjd: 83 cm, Etiketterad

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:42)

1286 1589  Halsband 14k, 12,5g. Längd: 39cm.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:37)

1286 1592  Halsband 18k guld, 23g ca. Längd: 46,5cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:45)

1286 1590  Halsband med hänge 18k guld, hänge i form av hjärta, 5,3g ca. Total längd kedja: 44cm. Hänge: 1x1cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:18)

1286 1160  Hänge Murano. Diameter: 3 + ett par öronclips, silver / lapis, höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:22)

1286 1134  Hängskåp 1800-tal, furu. Bredd: 56, djup: 23 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:52)

1286 1442  Herrarmbandsur 1 st, Seiko, 1st Certina. Bottens, diameter: 4cm. Total längd m armband: ca 26cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:31)

1286 1055  Hög hatt i ask

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:20)

1286 8514  Hunters table mahogny. Längd: 152, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:03)

1286 1645  Ikon 22x18cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:52)

1286 1066  Jordglob höjd: 40cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:54)

1286 1504  Kaffegods 27 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:33)

1286 1543  Kaffekoppar 10 st, Rosenthal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:53)

1286 1542  Kaffekoppar 4st med fat, + gräddkanna + sockerskål, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten, + 5 extra fat

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:04)

1286 1484  Kaffeservis 26 delar. Blå Blom, Gustavsberg. 12st koppar med fat, 12st assietter, 1st mjölkkanna, 1st sockerskål

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:49)

1286 1522  Kaffeservis 28 delar, Royal Copenhagen, Prinsesse

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:36)

1286 1418  Kaffeservis 36 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:19)

1286 1265  Kaffeservis 42 delar. Hackefors. 20st kaffekoppar med fat, 5 tekoppar med fat, + 5 extra fat. 10st assietter, 1st kaffe kanna, 1st mjölkkanna

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:59)

1286 1323  Kaffeservisdelar 39 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:11)

1286 8184  Kaffeskedar 5 st + 1 st ströare, silver. Vikt: ca 80g. Längd: 10-21cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:47)

1286 1060  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:24)

1286 1534  Kanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Nymölle, Danmark. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:33)

1286 1570  Kannor 2 st + skål med lock, design: Georg Jensen, Rostfritt. Kanno. Höjd: 6-15cm, längd: 7-13cm. Skål höjd: 6cm, längd: 27cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:23)

1286 1020  Kapsylöppnare Ducky, Paris. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:02)

1286 1027  Karaff Kallenberg, Boda. + 7st punschkoppar. Höjd: 6-18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:19)

1286 1026  Karaff Reijmyre Glasbruk. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:28)

1286 8396  Karmstol + taburett, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:58)

1286 8348  Karmstol Karl Johan

1286 1154  Karmstol senempire

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:55)

1286 8301  Karmstolar ett par, 1910-tal, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:59)

1286 1110  Karmstolar Ett par, bemålade, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:33)

1286 1172  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:20)

1286 1344  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:12)

1286 1205  Karotter + kanna, 5 delar, Nysilver, bland annat Sheffield. Kann. Höjd: 17cm. Bredd: 21cm. Karotter höjd: 6-9cm. Bredd 17-22cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:52)

1286 1509  Karotter 2 st, Pyro och Rörstrand. Längd: 21, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:08)

1286 1272  Karotter Ett par, Nysilver. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:52)

1286 1326  Karta Stockholm, 33x41 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:20)

1286 8270  Kartellur mässing. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:17)

1286 8164  Kelim 197x160 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:09)

1286 8161  Kelim Shiraz, 204x145 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:08)

1286 1389  Kista Längd: 91 cm. Djup: 47cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:48)

1286 1105  Kista med inredning. Bredd: 132. Djup: 53 cm. Höjd: 60 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:59)

1286 1079  Klädhängare trä. Höjd: 152 längd: 130 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:21)

1286 1118  Kolonnljusstakar mässing, Gustaviansk stil. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:18)

1286 1399  Konjakskupor + vinprovarglas, 4+ 3, bland annat Orrefors. Höjd: 14-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:22)

1286 8352  Konsolbord med stenskiva, NK, Bredd: 116 cm. Djup: 53 cm, höjd: 77cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:35)

1286 8237  Konsolbord med stenskiva. Bredd: 54cm. Djup: 27 cm. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:11)

1286 1329  Konstglas + kanna, 2+ 1 delar, bland annat Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 17-29cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:45)

1286 1099  Konstglas 4 delar, bla. Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 8 - 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:32)

1286 1042  Konstglas 4 delar, Erika Lagerbielke (f. 1960), Orrefors. Diameter: 18-27cm. Höjd: 8-22cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:21)

1286 1170  Konstglas Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors, signerad. Höjd: 9 cm

1286 1467  Kopparstick "Gustavus Bonndhe", beskuren, bladets mått: 29x18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:57)

1286 8516  Kornisch längd: 280 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:09)

1286 1098  Kristallskål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Längd: 24. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:50)

1286 1385  Krukor Ett par, Gustavsberg. Höjd: 10-19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:23)

1286 1383  Kuddar 2 st. Mått: 60x45cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:41)

1286 1164  Lackask med lock, Japan. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:47)

1286 1074  Lampbord design: Folke Ohlsson Sverige. Frisco. Bredd: 64. Djup: 48 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:55)

1286 1017  Lampbord England, Bredd: 51 cm. Djup: 42 cm, höjd: 66cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:28)

1286 1379  Lampbord Ett par, glas och mässing, Bredd: 46 cm. Djup: 36 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:34)

1286 8344  Lampbord Ett par, Gustaviansk stil, med stenskivor, Bredd: 51 cm. Djup: 36cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:24)

1286 1612  Lampbord Ett par, rokokostil. Bredd: 35, djup: 30 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:35)

1286 1119  Lampbord mahogny, England. Bredd: 40, djup: 28 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:06)

1286 1347  Lampetter Ett par, mässing med prismor. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:39)

1286 1052  Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing, pendlande ljushållare. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:30)

1286 1529  Lanternor Ett par, Koppar. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:48)

1286 8166  Litografi 5 st, Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad. Motivet: 21x29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:39)

1286 1184  Litografi Hans Hartung (1904-1989), Tyskland. Signerad, numrerad 62/75. Motivet: 59x86cm, inget glas

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:37)

1286 1325  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 192/200. Motivet: 41x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:59)

1286 8441  Ljuskrona Barockstil med plafond. Höjd: 60 + 20 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:39)

1286 8322  Ljuskrona Barockstil. Höjd: 70 cm ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:48)

1286 8597  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70 cm ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:18)

1286 9028  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 95 cm ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:16)

1286 1081  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:06)

1286 9002  Ljusstakar 2 st, mässing, Sk Blekingeljusstakar, 1700-tal. Höjd: ca 26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:51)

1286 1488  Ljusstakar 4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12,5-31,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:47)

1286 8405  Ljusstakar Ett par, mässing, grip. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:48)

1286 1069  Ljusstakar ett par, sengustavianska. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:13)

1286 1424  Ljusstakar Ett par, silver, Finland. Höjd: 14 cm, bruttovikt: 360 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:50)

1286 1511  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 18,5cm, bruttovikt: 380 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:28)

1286 1423  Ljusstakar Två par, silver. Höjd: 6-8 cm, bruttovikt: 310 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:52)

1286 1342  Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Försilvrad mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:03)

1286 8080  Ljusstake + figuriner, Goebel. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:03)

1286 1018  Ljusstake 4-armad, Nordic Light. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:26)

1286 1605  Ljusstake George Jensen. Längd: 42 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:37)

1286 1240  Lockpokal + lockurna, Royal Copenhagen. Höjd: 14-29 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:40)

1286 1113  Lockurnor Ett par. Höjd: 27, nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:35)

1286 1531  Lykta Anchor, London. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:51)

1286 8096  Malmgryta 1800-tal. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:30)

1286 8355  Malmkrona höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:45)

1286 1513  Mapp Antike Erotik, tryck, bladets mått: 36x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:19)

1286 1647  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:24)

1286 1648  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:11)

1286 1649  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:30)

1286 1650  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:25)

1286 1651  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:16)

1286 1497  Mask Birgitta Selvin. Signerad. Lergods. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:58)

1286 1004  Matbestick 94 delar. Modell Ingrid, nysilver Längd: 13-21cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:16)

1286 1644  Matbestick handtag i pärlemor. Längd: 21,5-26cm, med etui

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:52)

1286 1618  Matbord Ek, Bredd: 140+ 2x60cm. Djup: 90cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:46)

1286 8266  Matbord Ett par, 1880-tal, Bredd: 115cm. Djup: 67 cm. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:09)

1286 1376  Matbord Frankrike, trä, metall. Diameter: 120, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:29)

1286 8443  Matbord Gustaviansk stil. Bredd: 150. Djup: 98 cm. Höjd: 73 cm, + 2 ilägg a 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:55)

1286 1436  Matsalsskåp med vitrin, nutida, Bredd: 112 cm. Djup: 45 cm, höjd: 192 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:08)

1286 1015  Matservis 58 delar, Kunglig Tettau

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:56)

1286 1502  Matta Afghan, 308x219cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:25)

1286 1576  Matta Kasthall, 200x170cm, No: 46123

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:08)

1286 1568  Matta Kelim, 105x75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:58)

1286 1316  Matta Kelim, persisk, 200x295 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 1166  Matta Kina, 136x213 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:17)

1286 1642  Matta orientalisk, 108x168 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:31)

1286 1153  Matta Orientalisk, 110x150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:05)

1286 1092  Matta orientalisk, 117x205 cm

1286 1047  Matta Orientalisk, 160x224 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:55)

1286 1163  Matta Orientalisk, 297x80cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:32)

1286 1641  Matta orientalisk, 71x124 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:42)

1286 8486  Matta orientalisk, 87x145 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:48)

1286 8339  Matta orientalisk, 93x160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:09)

1286 1049  Matta Orientalisk, Bochara, 126x200 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:27)

1286 8481  Matta orientalisk, Bönematta, 91x132 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:44)

1286 1050  Matta orientalisk, Guldafghan, 250x333 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:48)

1286 1001  Matta orientalisk, Indien, 251x357 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:35)

1286 8332  Matta orientalisk, Kerman, 122x218 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:02)

1286 1046  Matta Orientalisk, Mir, 132x213 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:06)

1286 1048  Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, 100x165 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:56)

1286 1045  Matta Orientalisk, Täbriz, 210x301

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:41)

1286 1561  Medalj 18k guld, bruttovikt: 25,4g. För trohet och flit, personlig gravyr. Diameter: 33mm, med etui

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:38)

1286 1296  Militaria 5 delar, modell äldre

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:27)

1286 1598  Miniatyr Madonna, 4,5x3,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:09)

1286 1102  Miniatyr Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:02)

1286 1101  Miniatyrer 10 st. Höganäs och Rörstrand. Höjd: 3 - 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:11)

1286 1600  Miniatyrer 11 st, Stengods/Porslin. Djup: 3-6cm. Höjd: 3-8cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:01)

1286 1262  Miniatyrer 3 st, brons. Höjd: 3-6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:15)

1286 1234  Miniatyrmålning Mme. Biarifey. Signerad, Hall. Motivet: 8x6

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:32)

1286 8431  Modellbåt Modell äldre. Längd: 58, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:06)

1286 8679  Mortlar 2 st, mässing och gjutjärn. Höjd: 13-15,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:24)

1286 1021  Näsduksskål Murano, Italien. Höjd: 2. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:49)

1286 1270  Nattygsbord bemålat, 1950-tal. Bredd: 53, djup: 28 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:53)

1286 1158  Nattygsbord Ett par, svartmålade. Bredd: 41. Djup: 61 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:38)

1286 1176  Nattygsbord Gustaviansk stil, Bredd: 50cm. Djup: 36cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:13)

1286 1369  Nattygsbord Med stenskiva. Bredd: 50 cm. Djup: 20,5 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:15)

1286 1063  Ölglas 4 st. Reijmyre Höjd: 14-14,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:01)

1286 1147  Oljemålning Adelbert, figurer. Signerad. Olja på duk, 100x81, oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:57)

1286 1236  Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. Signerad. Olja på duk, 130x84 cm

1286 1235  Oljemålning Alexandre Kaj Lindström (f. 1959), Kvinna. Signerad. Olja på duk. 65x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:50)

1286 1581  Oljemålning Andrzej Beuermann, "Magazyn I". Signerad. Olja på duk, 32x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:09)

1286 1505  Oljemålning Arne Arvidsson, "Lökar med flaska". Signerad. Olja på duk, 39x27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:44)

1286 1220  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Signerad. Olja på duk, 44x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:53)

1286 8292  Oljemålning Bror Tycho Ödberg. Olja på pannå, ej signerad, 24x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:34)

1286 1293  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 40x32cm

1286 4121  Oljemålning Dick Beer (1893-1938), Sverige. Modell. Otydlig signatur, intyg a tergo. Olja på duk, 61x46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 januari 2020 05:08)

1286 1537  Oljemålning E Jansson, Tussilago, Signerad. Olja på duk, 21x24 cm

1286 8681  Oljemålning Edvin Bodin (1898-1965), Sverige. "Sjöbodar Byxelkrok, Öland". Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 58x88cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:00)

1286 9027  Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Signerad, daterad 1891. Olja på duk, 70x100 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:35)

1286 8630  Oljemålning Emiliano, Stilleben, signerad. Olja på duk, 49x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:09)

1286 3005  Oljemålning Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 62x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:30)

1286 1127  Oljemålning Erik Ström, "Söskär". Signerad, -71. Olja på duk, 49x63 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:11)

1286 3047  Oljemålning Esther Kjerner (1873-1952), Sverige. "Kvastmakarbacken". Signerad, Duk på pannå, 22x33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:25)

1286 9031  Oljemålning Georg Anton Rasmussen, (1842-1914), tillskriven, Fjordmotiv med fiskare. Ej signerad. Olja på duk, 59x95 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:00)

1286 1525  Oljemålning Hans Lindberg (f. 1928), Sverige. Signerad. Olja på duk 15x21,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:54)

1286 1159  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Kvinnor i stadsmiljö. Signerad, -52. Olja på pannå, 45x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:03)

1286 1544  Oljemålning Istvan Bognár, Utsikt mot Stockholm. Signerad I Bognár. Olja på duk, 37x70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:25)

1286 8627  Oljemålning Janos Lajos Tihanyi (1892-1957), Ungern. Skördetid. Signerad. Olja på duk, 68x98 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:05)

1286 1135  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Fäbod. Signerad, -66. Olja på duk, 60x72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:18)

1286 1384  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. St: Paulsgatan. Signerad. Olja på duk, 60x43 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:22)

1286 1491  Oljemålning Jons Birgit, Gatuvy, signerad. Olja på pannå, 16x17 cm

1286 8439  Oljemålning Karl Dahlqvist (1900-1971), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad 1946. Olja på pannå, 62x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:34)

1286 1109  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Lofoten. Olja på duk, signerad, 44x82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:24)

1286 1222  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 31x39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:39)

1286 1516  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Katt, Signerad. Olja på pannå, 48x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:04)

1286 5536  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Hare i skogsglänta. Signerad, 1941. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:31)

1286 1144  Oljemålning monogramsignerad, komposition. Olja på pannå, 60x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:10)

1286 9012  Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. "Gräsänder vid skogsbäck". Signerad, daterad 1943. Olja på duk, 90x145 cm

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:48)

1286 1191  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Getter. Ej signerad. Olja på duk, 41x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:02)

1286 1212  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hästar med släde. Ej signerad. Olja på plåt, 22x28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:29)

1286 1388  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad Stig -14. Olja på pannå, 57x70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:24)

1286 1593  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man, ej signerad. Olja på duk, 39x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:29)

1286 1391  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Olja på duk, 29x44,5cm. Ej signerad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:25)

1286 1142  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Pojke med såpbubblor. Signerad. Olja på duk, 50x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:59)

1286 8141  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 87x73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:09)

1286 1251  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Nikolajev 1992. Olja på duk, 60x78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:44)

1286 1454  Oljemålning Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -58. Olja på duk. 8x51 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:53)

1286 1305  Oljemålning Olle Rundgren, motiv från Alvaret, Öland, signerad. 1967. Olja på duk, 24x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:23)

1286 1309  Oljemålning Olof Arborelius (1842-1915), Sverige. Signerad. Olja på duk, 22,5x31cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:57)

1286 8634  Oljemålning Paul Massow. Landskap. Signerad, daterad -27. Olja på duk, 35x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:20)

1286 1528  Oljemålning Philippe Marie Picard (1915-1997), Frankrike. Fruktstilleben. Signerad. Olja på duk, 32x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:53)

1286 1508  Oljemålning Reine Johansson, Hav, Monogramsignerad, RJ, -82. Olja på duk, 54x59 cm

1286 8066  Oljemålning René Durey (1890-1959), Frankrike. Gata. Signerad. Olja på duk, 22x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:49)

1286 8067  Oljemålning René Durey (1890-1959), Frankrike. Gata. Signerad. Olja på duk, 22x26 cm

1286 1143  Oljemålning signerad, -58, stilleben. Olja på pannå, 37x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:17)

1286 1108  Oljemålning signerad, kvinna vid fönster. Olja på pannå, 91x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:36)

1286 1238  Oljemålning Signerad. Olja på duk, 33x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:01)

1286 1616  Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på pannå, "People grow up!", 75x71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:26)

1286 1615  Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på pannå, "Summer Goodbye, 75x68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:57)

1286 1486  Oljemålning Veikko Vionoja (1909-2001), Finland. "Sittande Kvinna". Signerad V Laine -42. Proveniens Galleri Hörhammer Oy. Olja på duk, 61x47 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:09)

1286 1540  Oljemålning Victor Axelson (1883-1954), Sverige. Utsikt över Riddarfjärden, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 54x66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:08)

1286 1126  Oljemålning Vivi Sylvén (f. 1937), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 41x36 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:32)

1286 1574  Örhängen Ett par, 18k guld, vitguld, med 10 st briljanter, 2g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:08)

1286 1277  Pallar 2 st. En bemålad. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:41)

1286 1065  Pallar Ett par, Designers Guild tyg. Längd: 60cm. Bredd: 47cm. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:36)

1286 1203  Pärlcollier med metall-lås. Längd: 42cm. Bredd: 9-10mm

1286 1577  Pärlcollier silverlås (925) med stenar. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:48)

1286 1192  Parti kuriosa bland annat korkskruvar & Stämplar, modell äldre

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:10)

1286 1556  Parti linne diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:25)

1286 1261  Parti porslin 6 delar, Kina

1286 1340  Parti silver 11 delar, diverse, bestick & pokaler

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:14)

1286 1629  Pastell Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Lekande barn, 47x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:37)

1286 8386  Pelarbord Björk. Diameter: 50, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:47)

1286 1218  Pianopall Svart med röd sammet. Längd: 95cm, Höjd 65cm, Bredd: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:58)

1286 8223  Piedestal Bemålad. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:45)

1286 1161  Piedestaler Ett par, Kina. Höjd: 110, nutida

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:56)

1286 1268  Pinnstolar 3 st. 1950-tal, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:02)

1286 1247  Pinnstolar 4 st, Nesto, Nässjö. Spjälor i rygg, kopplade ben

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:55)

1286 1213  Plädar 2 st, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Blå. Längd: ca 215cm. Bredd: ca 155cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:52)

1286 1051  Plunta Skultuna. Pierre Forssell, Höjd: 13,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:38)

1286 1269  Pokal 2 st, Nysilver. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:19)

1286 1333  Prydnadsurna porslin, cloissonné. Signerad Luigo, France. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:53)

1286 1507  Punschkoppar 6 st, silver. Diameter: 6, 5cm + 6st glasunderlägg. Diameter: 7,5cm, vikt: 280 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:27)

1286 1167  Råglasblock höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 1394  Ram 54x79cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:52)

1286 1223  Remmare 6st gröna, + 4st svart/vita. Höjd: 17-21,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:08)

1286 1591  Ring 18k guld, 1975. Med camé, bruttovikt: 4g. Ringmått 16,75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:07)

1286 1575  Ring 18k guld, slät. Vikt: 4,5g, storlek: 18¼.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:13)

1286 8502  Ring 18k guld. Med pärla och diamanter, ca 2,6g, ringmått 16 mm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:33)

1286 1583  Ring 18k guld. Vikt: 5g. Med rosa/svart sten, storlek: 16½, bucklig.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 8408  Ring guld, med gömma. Vikt: 2g, ringmått 18 mm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:37)

1286 1466  Ringklocka + dörrkläpp, brons, mässing. Höjd: 16-18 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:46)

1286 1075  Rökelsekar metall. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:13)

1286 8160  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 140x200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:03)

1286 1301  Salongsbord Längd: 100 cm. Djup: 50 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 8244  Salongsbord valnöt. Bredd: 116cm. Djup: 67cm. Höjd: 71cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:26)

1286 8323  Salongsgrupp 3 delar, Gustaviansk stil, 2 karmstolar+ bord. Diameter: 75, höjd: 74 cm

1286 1357  Salongsgrupp 3 delar, Rokokostil, med rotting, soffa+ 2 fåtöljer. Längd: 132

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:44)

1286 1559  Sejdel 4 st, Rörstrand. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:04)

1286 8496  Sekretär sengustaviansk stil, 1800-tal, kompletterade ben. Bredd: 97. Djup: 42 cm, höjd: 119 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:02)

1286 9008  Sekretär Sengustaviansk, Stockholmsarbete, mahogny, Bredd: 120 cm. Djup: 46cm. Höjd: 134cm, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:06)

1286 8511  Sekretär vitmålad. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 127 cm, nyckel

1286 1225  Serveringsbord Längd: 65cm. Djup: 34cm, höjd: 60 cm

1286 1197  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 70, djup: 43 cm, höjd: 72 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:11)

1286 1088  Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 68, djup: 47 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:15)

1286 1361  Servisdelar 35 del ca, Olympos, Rörstrand

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:27)

1286 1300  Servisdelar 45 del ca, Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:10)

1286 8215  Servisdelar Bing & Grøndahl, Ballerina, 17 delar

1286 1470  Sextant längd: 20 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 1457  Sideboard Teak. Längd: 183. Djup: 43 cm, höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:34)

1286 1257  Sidenbroderi Kina, 28x31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:11)

1286 1256  Sidenbroderier 3 st. Kina, Längd: 66-72 cm ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:57)

1286 1586  Sidenmålning Kina, 1900-tupp. Motivet: 148x46 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:31)

1286 1478  Sidobord 1950-tal, med hjul. Bredd: 82 cm. Djup: 29 cm. Höjd: 41,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:44)

1286 8048  Silverbestick 32st delar, silver, bruttovikt: 452,2g. Skedar. Längd: 11-18cm, gravyr.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:54)

1286 1186  Skål + skulptur i glas, Bland annat Orrefors, Martti Rytkönen (f. 1960), Sverige. Höjd: 12-37,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:08)

1286 1328  Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:17)

1286 8639  Skål Glas. Höjd: 21, diameter: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:19)

1286 1185  Skål höjd: 21cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:55)

1286 1613  Skål Kina, 1800-talets mitt, Dekor med fladdermöss, sländor & fjärilar, diameter: 20, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:21)

1286 1475  Skål Kosta. Diameter: 25 cm

1286 1321  Skål på fot + Assietter, 5 delar, Rörstrand, diameter: 18-24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:36)

1286 1043  Skålar 2 st, + Vas, bland annat Orrefors. Diameter: 12-20cm. Höjd: 7,5-16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:11)

1286 1201  Skålar 2 st. Diameter: 15-16cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:36)

1286 1392  Skålar 3 st + bojan, Kina. Diameter: 8-21cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:34)

1286 1459  Skålar Kina. Höjd: 4,5-7cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:30)

1286 1617  Skålfat Imaridekor. Diameter: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:15)

1286 1320  Skålfat Tenn, 1800-tal, Stockholm. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:27)

1286 1370  Skåp Rokokostil. Bredd: 153, djup: 50 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:53)

1286 9039  Skrivbord Sengustavianskt, mahogny, med uppsats. Bredd: 99. Djup: 60 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:12)

1286 1150  Skrivbordslampa 1930-tal, mässing, läder. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:28)

1286 1292  Skulptur Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustravsberg, elefant. Signerade, B A. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:48)

1286 1477  Skulptur Emil Näsvall, par, brons. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:18)

1286 1410  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, fiskar. Höjd: 17 längd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:36)

1286 1636  Skulptur Hanno the gorilla, David weeks studio areaware. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:38)

1286 1473  Skulptur Häst, patinerad mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:48)

1286 1495  Skulptur Järn på stensockel, Matros, signerad. Höjd: 27 cm

1286 1280  Skulptur keramik, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:41)

1286 1145  Skulptur Kina, ägg. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:56)

1286 1538  Skulptur Kvinna. Signerad, Wallstad. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:38)

1286 1064  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur Afrika, Gustavsberg 1965-1970. Etikettmärkt samt stämplad Lisa L Gustavsberg. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 18 cm. Djup: 15 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:50)

1286 1625  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. "Pojken och Sköldpaddan". Upsala Ekeby. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:47)

1286 1492  Skulptur N Möllerhag, barnhuvud, lergods. Signerad. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:37)

1286 1462  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Ej signerad, II-sortering. Längd: 16 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:17)

1286 1463  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Hjärta, Nuutajärvi. Konstglas. Längd: 11,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:50)

1286 1331  Skulptur Påskliljan, gips. Höjd: 35 cm

1286 1533  Skulptur Sivert Rapp (1922-1989), Sverige. Clown. Signerad. Metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:12)

1286 1536  Skulptur Sivert Rapp (1922-1989), Sverige. Fåraherde. Signerad, daterad -61, metall. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:38)

1286 1569  Skulptur Sivert Rapp (1922-1989), Sverige. Fiskare. Signerad. Metall, Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:16)

1286 1330  Skulptur Solhem. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:26)

1286 1112  Skulptur terrakotta, Ove Rasmussen, "Försoningen". Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:16)

1286 1033  Skulpturer 2 st, Dalmatiner. Höjd: 24-70cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:32)

1286 1606  Skulpturer 2 st, Hundar. Bland annat Mässing. Höjd: 14-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:24)

1286 1122  Skulpturer 3 st, Austin Sculpture, "Lycko-gudarna", 1981, keramik. Höjd: 80

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:52)

1286 1338  Skulpturer Ett par, signerad. AB. Höjd: 28 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:47)

1286 1364  Slagbord Bemålad, Bredd: 30+ 2x71cm. Djup: 123 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:34)

1286 8413  Slagbord Bemålat. Bredd: 40 + 2x65, djup: 80 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:50)

1286 8471  Slagbord England, Bredd: 29+ 2x60 cm. Djup: 92cm, höjd: 76cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:37)

1286 1013  Slagbord omkring 1800, Bredd: 48+ 2x68cm. Djup: 100 cm. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:35)

1286 9022  Slipsnål 18k guld, vitguld. Längd: 5cm, med diamant, 1xca0,20ct, vikt: 1,6g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:13)

1286 1597  Smycken diverse silver, 6 delar. Vikt: 40 g

1286 1422  Sockerskål + gräddkanna+ vas, Musselmalet, helblond, Royal Copenhagen, Danmark. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:52)

1286 1107  Soffbord Jakaranda (Citesintyg medföljer). Bredd: 131 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:42)

1286 1083  Soffbord med hylla, mahogny. Bredd: 120, djup: 60 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:29)

1286 1396  Soffbord trä och glas. Diameter: 97. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:19)

1286 1550  Solspegel Diameter: 45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:04)

1286 1080  Spegel + spegellampetter, 3 delar, tenn. Höjd: 35 - 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:55)

1286 1290  Spegel 58x68cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:54)

1286 1286  Spegel 62x73cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:46)

1286 1287  Spegel 65x56cm

1286 1195  Spegel barockstil, 1800-tal. Höjd: 92 cm, slitage, skador, bemålad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:02)

1286 1219  Spegel Ek. Höjd: 123cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:59)

1286 1366  Spegel Empire, ombronserad, 187x89 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:28)

1286 8227  Spegel Empirestil, 80x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:46)

1286 1449  Spegel förgylld, 1800-talets slut. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:59)

1286 1619  Spegel förgylld, Rokokostil. 81x36

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:09)

1286 1620  Spegel Gustaviansk stil, 101x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:46)

1286 8547  Spegel Gustaviansk stil, 62x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:41)

1286 1179  Spegel Gustaviansk stil, 71x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:39)

1286 1302  Spegel höjd: 125cm. Bredd: 95cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:43)

1286 1609  Spegelbyrå omkring sekelskiftet 1900, Valnöt. Bredd: 98. Djup: 52 cm. Höjd: 195 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:24)

1286 1210  Spegellampetter 2 st. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:56)

1286 1031  Spelbord 1880 tal, med marker. Bredd: 86 cm. Djup: 43 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:51)

1286 1365  Spelbord mahogny, Bredd: 88cm. Djup: 43 cm, höjd: 75cm

1286 1082  Spelbord nyråkoko, björk. Bredd: 85. Djup: 43 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:59)

1286 1433  Stege höjd: 220 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:57)

1286 1282  Stegstol Allmoge. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:36)

1286 6223  Stolar 4 st, Nyrokoko, bemålade

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:12)

1286 1104  Stolar 4 st. Fornnordisk stil. Höjd: 98

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:02)

1286 1375  Stolar 6 st, 1880-tal, ek

1286 1432  Stolar Ett par

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:32)

1286 8328  Stolar Ett par

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:57)

1286 8295  Stolar ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:45)

1286 1224  Stolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu

1286 1094  Stolar Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:47)

1286 1263  Stolar Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:23)

1286 8698  Stop 3 st, Tenn, porslin, Carl XIV. Höjd: 20 cm ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:51)

1286 1405  Supkoppar 12 st, silver, Mema. Höjd: 5 cm. Vikt: 485g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:48)

1286 8390  Sybord 1890-tal, Valnöt, Bredd: 54 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:45)

1286 1363  Syltkrukor 5 st, bland annat Höganäs. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:42)

1286 1115  Tågbana Märklin, lok, vagnar, räls, m. M

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:10)

1286 1350  Tågset diverse, bland annat Märklin, vagnar och lok

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:31)

1286 1291  Takarmatur Globlampa. Höjd: 40 cm ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:26)

1286 1358  Takarmatur höjd: 25 cm ca

1286 8019  Takarmatur höjd: 43 cm

1286 1239  Takarmatur Jugend. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:10)

1286 1297  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 85cm ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:10)

1286 1553  Takarmatur mässing, 1960-tal. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:18)

1286 8421  Takarmatur mässing, omkring sekelskiftet 1900. Fd fotogen. Diameter: ca 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:57)

1286 1022  Takarmatur med prismor. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:19)

1286 1355  Takarmatur Teak, mässing, glas. Höjd: 57 cm

1286 1545  Tallrikar 6 delar, Malta, Gefle. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:45)

1286 1512  Tändsticksskåp Intarsia, Bredd: 36cm. Djup: 14 cm, höjd: 36cm

1286 1630  Tavlor 2 st, Vapensköldar, 29x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:45)

1286 1245  Tavlor 3 st. Olle Gustafsson (f. 1934), Sverige. Sverige. Collage med gamla föremål. Signerade a tergo, daterade -97 respektive -99. Ramens innermått: 30x38 cm

1286 1604  Tavlor 8 st, Kopparstick mm. Bredd: 8-17cm. Höjd: 8-11,5cm.

1286 1095  Teckning monogramsignerad, SLM, 1835. Motivet: 18x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:09)

1286 1402  Teglas 23 st. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:22)

1286 1555  Tekoppar 3 delar, + 2 extrafat, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:10)

1286 1258  Tekoppar 3 st, Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:27)

1286 1162  Teservis 16 delar, Sovjetunionen

1286 1368  Teskedar 3 st, silver. Vikt: 74,1g. Gravyr, längd: 13cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:35)

1286 8008  Tidningsställ Lourens Fisher. Höjd: 74 cm

1286 1631  Toiletteset 3 delar, Kristall. Höjd: 5-15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:21)

1286 1111  Trähästar 2 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:34)

1286 1627  Träsnitt Hokusai, Japan, ca 21x18 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:29)

1286 8696  Träsnitt Japan, ekivokt motiv, 16x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:38)

1286 1530  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Drake. Signerad, 14/22. Motivet: 50x48 cm

1286 1232  Träsnitt Rolf Börjesson (1929-1996), Sverige. Signerad, numrerad 9/50. Motivet: 34x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:58)

1286 1229  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Hustak. Signerad, daterad -67, med dedikation. Motivet: 52x29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:24)

1286 1230  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -61, med dedikation. Motivet: 33x54 cm

1286 6515  Tusch Oidentifierad konstnär. Kina. Motivet: 63x94cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:28)

1286 1372  Uppläggningsfat Bing & Grøndahl, Måsen. Längd: 40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:04)

1286 1298  Uppläggningsfat Höganäs, 27x32,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:42)

1286 1077  Urna Kina. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:17)

1286 1252  Väggarmatur Glas. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:53)

1286 1228  Väggarmatur utomhusbelysning, glas / metall, Gunnar Asplund för ASEA. Längd: 48, höjd: 25 cm

1286 1217  Vägglystrar Ett par med prismor. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:57)

1286 1010  Vägglystrar Ett par. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:34)

1286 1008  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:26)

1286 1121  Väggpendyl Rokokostil, slitage. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:34)

1286 1412  Väggplatta Nittsjö, Tranor, Thomas Hellström (1924-2006), Sverige. 36x30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:14)

1286 1472  Väggplatta Stilleben, 52x12 cm

1286 1521  Väggplattor Ett par, Mjölby Intarsia, 27x10 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:28)

1286 1374  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ryttare ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:29)

1286 1009  Väggrelief Margareta Hennix (f. 1941), Gustavsberg. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:37)

1286 1527  Väggur Empirestil. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:04)

1286 1244  Väggur sent 1800-tal. Höjd: 118 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:51)

1286 1243  Väggur sent 1800-tal. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:40)

1286 1241  Väggur sent 1800-tal. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:05)

1286 1141  Vas + ytterfoder, Kina. Höjd: 18 + 23 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:48)

1286 1211  Vas bemålad, glas. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:47)

1286 1084  Vas Birgitta Watz, Lindshammar Glasbruk, "Core". Frostat glas, Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:06)

1286 8358  Vas brons, orientalisk. Höjd: 21 cm

1286 8110  Vas Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1943. Tenn och mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:50)

1286 1039  Vas Glas, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:36)

1286 1014  Vas Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:54)

1286 1390  Vas höjd: 30cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 21:20)

1286 1271  Vas Kina, oxblodsglasyr, nutida. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:43)

1286 1259  Vas Kina. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:03)

1286 1188  Vas Kosta, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Formgiven 1920, (ej signerad). Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:42)

1286 1090  Vas kristall, Mona Morales, Kosta, liten nagg. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:18)

1286 1085  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:04)

1286 1611  Vas / kanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:34)

1286 1035  Vaser + skål, 3 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938) respektive Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 8-18cm

1286 1037  Vaser 2 st, 1900-tal Japan. Satsumas Höjd: 22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:30)

1286 1100  Vaser 2 st. Kristall, Orrefors. Höjd: 22 - 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:38)

1286 1038  Vaser 6 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Höjd: 15-18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:42)

1286 1275  Vilfåtölj + fotpall, Axel Larsson (1898-1975), Sverige. Bodafors, modell 519, Mahogny och skinn

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:50)

1286 1413  Vinglas 11+ 4+ 2, orrefors. Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:17)

1286 8403  Vinglas 13 st. Höjd: 18 cm

1286 1025  Vinglas 13st, Orrefors, modell: Karolina. Höjd: 14,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:26)

1286 1380  Vinställ Smide. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:24)

1286 1182  Vitrinskåp Gustaviansk stil, Bredd: 102 cm. Djup: 43cm, höjd: 168 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:50)

1286 8199  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 115, djup: 48 cm, höjd: 217 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 18:05)

1286 1086  Vitrinskåp Louis XV-stil, intarsia. Bredd: 72, djup: 34 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:31)

1286 1177  Vitrinskåp med bricka, Gustaviansk stil, Bredd: 74 cm. Djup: 38cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:54)

1286 1485  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 19:27)

1286 8115  Ytterfoder 4 st, bland annat Gustavsberg, 1800-tal. Diameter: 15-19 cm ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:22)

1286 1283  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13 cm (storlek 1)

1286 1400  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 november 2019 20:41)