Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 1 februari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1376 7071  Äggkoppar 7 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Höjd: 4cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:25)

1376 3617  Akryl Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Gester", monogramsignerad. Akryl, 46x32 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:37)

1376 3607  Akryl Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Skogsflickan". Monogramsignerad. Motivet: ca 35x29 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:15)

1376 7337  Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:21)

1376 7340  Akryl/epoxy Markus Jakosson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:35)

1376 7344  Akryl/epoxy Markus Jakosson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:27)

1376 6108  Akvarell C. A Olausson. Signerad, 1930, "Rådmansgatan", 23x32cm, yttermått inklusive ram: 37,5x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:34)

1376 7392  Akvarell David Bracken (f. 1930), Sverige. Utsikt från Fersenska Terrassen. Signerad, 35x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x72 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:36)

1376 7218  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Cecilia, 2000. Akvarell, ca 17x12cm, yttermått inklusive ram: 28x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:39)

1376 7182  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap, 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:09)

1376 6393  Akvarell Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Monogramsignerad. Motivet: 24x33cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:10)

1376 7362  Altarljusstake mässing, barockstil. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:51)

1376 7281  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:47)

1376 7123  Armatur Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Örsjö belysning. Star 6, vit. Vitlackerad metall, 6 ljuskällor. Längd: 203 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:08)

1376 7322  Armband 18k guld. Längd: 19cm, vikt: 5,3g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:38)

1376 7321  Armband 9K, med pärlor & safirer, säkerhetskedja. Längd: 18cm, vikt: 10,9g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:56)

1376 7342  Armbandsur 18K/doublé, Herrur, Omega. Armband i 18K, klocka i doublé, Längd: 18,5cm, bruttovikt: 36,5g

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:08)

1376 7457  Armbandsur Herrur, Ebel, doublé, manuell. Diameter: 32mm, romerska siffror, serienr: 797028238, läderband.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:34)

1376 6137  Armbandsur Herrur, Seiko, 17 Jewels, refnr: 7005-7080, serienr: 484295, doublé, automatisk, plexiglas, datum. Diameter: 40,5mm, ca 1974

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:48)

1376 7162  Assietter 12st. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:20)

1376 7495  Bägare 2 st, silver, 1800-tal. Höjd: 9 cm. Vikt: 110g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:51)

1376 7224  Bajonetter 2 st. Längd: 51-72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:49)

1376 7181  Bajonetter 2 st. Längd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:15)

1376 7415  Bergèrer Ett par, Gustaviansk stil. Längd: 59 cm, djup: 55 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:10)

1376 7531  Bestick 10 delar, silver, udda, vikt: 240g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:04)

1376 7518  Bestickuppsättning nysilver, Chippendale

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:01)

1376 7107  Blandteknik 2 st, Håkan Bull (f. 1953), Sverige. Käringön. Signerad, 1987. Motivet: 66x51cm, yttermått inklusive ram: 78x62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:08)

1376 7125  Blandteknik 2 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Mixed media, 10x18 respektive 18x9 cm, yttermått inklusive ram: ca 32x22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:40)

1376 7435  Blandteknik Bror Kronstrand (1875-1950), Sverige. Flicka med rosett. Signerad, daterad 1919, blandteknik, 61x52 cm, yttermått inklusive ram: 72x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:03)

1376 7377  Blandteknik Håkan Engström (1908-1987), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Motivet: 27x24 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:31)

1376 7199  Blandteknik Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Blandteknik". (Bemålad litografi), Signerad. Bladets mått: 74x55 cm, yttermått inklusive ram: ca 95x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:26)

1376 7176  Blandteknik Matthias van Arkel (f. 1967), Sverige. Komposition. Signerad. Motivet: 36x50cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:40)

1376 7078  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Motivet: 55x74cm, yttermått inklusive ram: 74x94 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:37)

1376 1007  Blandteknik Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad Finja Maj 1947, ca 41x57 cm. Yttermått inklusive ram: 58x72

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:58)

1376 6512  Blandteknik Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Färglitografi + krita, "Drömmörk om Minotaurus". Signerad, numrerad 1/10. Motivet: 69x52 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:04)

1376 6387  Blandteknik Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Monogramsignerad. Motivet: 58x41cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:04)

1376 7360  Blyerts Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1916. Motivet: 24x49 cm, yttermått inklusive ram: 40x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:50)

1376 7096  Blyerts Valdemar Mohed (1902-1958), Sverige. Signerad. Motivet: 30x24cm, yttermått inklusive ram: 45x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:31)

1376 7234  Blyertsteckningar 11st, Carl Johansson. Bladets mått: 10x16cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:46)

1376 7391  Bockbord 1800-tal, bemålat. Bredd: 167, djup: 103 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:37)

1376 7512  Bokhylla mahogny. Bredd: 94, djup: 25 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:01)

1376 7189  Bokhylleskåp med vitrin, 1966, Teak. Bredd: 90, djup: 40 cm, höjd: 165 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:45)

1376 7190  Bokhylleskåp Teak, 1968. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:08)

1376 7456  Bokplanscher ca 270st, fåglar, efter von Wright. Bladets mått: 39x29cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:38)

1376 7466  Bokverk Jens Assur, "Africa is a great country", 52x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:19)

1376 7235  Bokverk Tal om Silfvers årliga förande til China

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:16)

1376 7394  Bonad / matta Indien, 125x185 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:21)

1376 7370  Bord ett par. Bredd: 120. Djup: 50 cm, höjd: 74 cm, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:44)

1376 7121  Bord Supercirkel, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Fritz Hansen. Bredd: 130. Djup: 130 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:08)

1376 7411  Bord med klaffar England. Längd: 51 + 2x21, djup: 47 h-71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:57)

1376 6046  Bordsfotogenlampa sent 1800-tal, metall / glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:51)

1376 6008  Bordskanon järn. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:09)

1376 7088  Bordslampa A&E design. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:12)

1376 7425  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, (2583), Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:26)

1376 7243  Bordslampa Keramik. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:06)

1376 6062  Bordslampa La Dauphin. Höjd: 100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:44)

1376 7282  Bordslampa mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:41)

1376 7420  Bordslampa Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:18)

1376 6086  Bordslampa Plast, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:47)

1376 7130  Bordslampfot Flygsfors. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:39)

1376 7523  Bordslampfot Porslin, Danmark. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:43)

1376 7522  Bordslampfot Tenn, Danmark. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:18)

1376 7511  Bordslampfötter Ett par, Kina. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:42)

1376 7241  Bordslampor ett par, Italien, keramik. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:26)

1376 7257  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:23)

1376 7258  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:22)

1376 7259  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:54)

1376 7066  Bordslampsfötter Ett par, Miranda. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:38)

1376 7527  Bordsplatåer + ljusstakar, 2 par. Höjd: 8 längd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:56)

1376 7165  Bordsuppsats nysilver och glas, sent 1800-tal. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:43)

1376 7132  Brevpressar 14st, glas. Höjd: 4-10cm.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:06)

1376 7461  Brickor 2 st, Nysilver. Längd: 43-51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:34)

1376 7323  Brosch 18k guld, med safirer, rubiner & pärlor. Längd: 4cm, vikt: 2,4g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:59)

1376 7458  Buljongkoppar 10 delar, Royal Copenhagen, II-sortering, längd: 13-17 cm, 13-17 cm, höjd: 2,5-5,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:39)

1376 7454  Byrå + stol, 1950/60-tal. Bredd: 65, djup: 30 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:10)

1376 7120  Byrå Content by Terence Conran, Valnöt. Fem lådor. Bredd: 45 cm. Djup: 55 cm, höjd: 124 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:46)

1376 7119  Byrå Content by Terence Conran, Valnöt. Tre lådor. Bredd: 100. Djup: 55 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:56)

1376 7508  Byrå Intarsia, Stenskiva. Bredd: 98, djup: 54 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:47)

1376 7519  Byrå med 3 lådor, intarsia. Bredd: 46, djup: 31 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:19)

1376 7529  Byrå Stenskiva, intarsia, rokokostil. Bredd: 85, djup: 44 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:44)

1376 7428  Champagneglas 12 st. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:49)

1376 2008  Cigarettskrin Sterling, Bangkok. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:08)

1376 6486  Cittra Tyskland, A Eichler, 1900-tal. Längd: 52cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:57)

1376 7462  Collier 14K lås, ej stämplat, /Jade, med briljanter, 18x0,001ct. Längd: 42cm, bruttovikt: 87g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:22)

1376 7324  Collier silver, med syntetiska stenar. Längd: 44cm, vikt: 8,4g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:19)

1376 7427  Crèmekoppar 12 st, Porslin. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:48)

1376 7068  Dominospel + Brevlåda miniatyr. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:33)

1376 7180  Emaljföremål 6 delar, Kockums. Höjd: 10-30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:25)

1376 7101  Emmafåtölj

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:08)

1376 7357  Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), Gotland. Signerad, -69. Motivet: 22x49 cm, yttermått inklusive ram: 42x71 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:07)

1376 7313  Etsning Gosse. Ej signerad. Motivet: 5x7cm, yttermått inklusive ram: 16,5x18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:37)

1376 7364  Etsning Linn Fernström. Signerad, numrerad 6/25. Motivet: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 54x47 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:30)

1376 7443  Etsning Sacré-Coeur, Paris. Signerad. Motivet: 13x7cm, yttermått inklusive ram: 22x18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:41)

1376 7463  Etsningar 2 st, Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerade. Motivet: 23x33cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:29)

1376 7004  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 84/100 respektive 23/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:17)

1376 7185  Etui Orientaliskt. Höjd: 10,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:32)

1376 3614  Färgetsning Louis Nitka (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 25/125. Motivet: ca 11x7 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:30)

1376 7076  Färgetsning Motivet: 18x48cm, yttermått inklusive ram: 33x63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:38)

1376 7013  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 24/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:03)

1376 7008  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 62/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:11)

1376 7001  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 60/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:30)

1376 7434  Färglitografi 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective Japonaise. Signerad, numrerad 105/175. Motivet: 24,5x20 cm, yttermått inklusive ram: 29x36 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:48)

1376 7470  Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 41x49 cm, yttermått inklusive ram: 57x65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:39)

1376 7104  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 162/390. Motivet: 34x28 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:01)

1376 7471  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, PT. Motivet: 70x53 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:38)

1376 7075  Färglitografi Bo Lundkvist. Signerad, numrerad 10/40. Motivet: 56x39cm, yttermått inklusive ram: 90x72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:55)

1376 6158  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "Ymer 80". Signerad, numrerad 88/200, daterad -81. Motivet: 40x26 ca, yttermått inklusive ram: ca 62x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:22)

1376 7385  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 23/330. Motivet: 42x54 cm, yttermått inklusive ram: 63x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:33)

1376 7213  Färglitografi Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Signerad, PT, 1987, jordgubbar. Signerad, daterad 87. Motivet: 17x21cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:11)

1376 7361  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Växter. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, daterad -77. Motivet: 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:49)

1376 1012  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Skärfläckor. Signerad, numrerad 175/375. Bladets mått: 42x59,5 cm, yttermått inklusive ram: 60x77 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:06)

1376 7183  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 401/1750. Motivet: 73x54 cm, yttermått inklusive ram: 106x81 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:28)

1376 7196  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 13/250. Motivet: 62x50cm, yttermått inklusive ram: 82x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:24)

1376 7006  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 8/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

1376 7007  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, numrerad 8/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 53,5x70,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:03)

1376 7219  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Över söders takåsar". Signerad, numrerad 238/360. Motivet: 19x21cm, yttermått inklusive ram: 41x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:43)

1376 7412  Färglitografi Marie Söderlund. Signerad, numrerad 15/360. Bladets mått: 75x57 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:42)

1376 7367  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 7/95. Motivet: 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 60x81 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:58)

1376 7476  Färglitografi Olle Brulin. Signerad, numrerad 118/450. Motivet: 26x37cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:32)

1376 7178  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 84/250, daterad -79. Motivet: 63x49cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:14)

1376 7210  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 69/100, daterad 1982. Motivet: 13x19cm, yttermått inklusive ram: 28x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:30)

1376 7221  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), figurer. Signerad. Bladets mått: 41x57cm, yttermått inklusive ram: 56x76 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:19)

1376 7179  Färglitografi Peter Tillberg (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 21/95,1977, "garaget". Motivet: 49x70cm, yttermått inklusive ram: 64x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:46)

1376 7447  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Rostig burk. Signerad, numrerad 31/50, daterad -84. Motivet: 22,5x19 cm, yttermått inklusive ram: 37x33 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:16)

1376 7389  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998). Signerad, numrerad HC, daterad 91. Motivet: 50x72 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:23)

1376 7177  Färglitografi Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 23/191, daterad 1979. Motivet: 38x55cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:35)

1376 7197  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 235/275. Motivet: 27x36,5cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:30)

1376 7211  Färglitografi Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. Vinterlanskap med hund. Signerad, numrerad 52/100. Motivet: 12x1cm, yttermått inklusive ram: 27x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:29)

1376 7142  Färglitografi Sivert Rapp (1922-1989), Sverige. Svampplockare. Signerad, PT, Motivet: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:34)

1376 7459  Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad 110/190, daterad -99, Fyren Orskär. Bladets mått: 47x36 cm, yttermått inklusive ram: 59x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:25)

1376 7143  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, numrerad 220/275. Motivet: 51x64 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:57)

1376 7077  Färglitografi Triptyk. Olle Kåks + Hans Viksten + Tomas Almberg. Signerad. Motivet: 11x20cm, yttermått inklusive ram: 47x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:14)

1376 7069  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 220/300. Motivet: 35x48cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:19)

1376 7474  Färglitografier 2 st, Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 33/250. Motivet: 20x31-23x32cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:28)

1376 7378  Färglitografier 2 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Segelbåt 6 Bogserbåt. Signerade. Motivet: 6x10 & 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:31)

1376 7005  Färglitografier 3 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 5/99,9/99 respektive 9/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm respektive 53x70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:21)

1376 7110  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 65/75, daterad 1976, oramat löst blad. Motivet: ca 71x50 cm. Bladets mått: ca 106x79 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:11)

1376 7052  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 66/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Motivet: 82x58,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:12)

1376 7050  Färgserigrafi Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. "Old World Series". Signerad, numrerad 9/49, daterad 1979. Oramat löst blad. Bladets mått: 76x127 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:43)

1376 7358  Färgträsnitt Karin Mamma Andersson (f. 1962), Sverige. "Nattfly. Signerad, numrerad 87/500. Motivet: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:05)

1376 7467  Fat + vas, 2 delar, Wedgwood. Längd: 15,5, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:42)

1376 6083  Fat 2 st, Gustavsberg, Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:44)

1376 7453  Fat 4 st, England. Längd: 26-43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:40)

1376 7274  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Lilla Furulid", ej märkt

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:21)

1376 7439  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännmärkt CM

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:55)

1376 7480  Fåtölj nyrokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:21)

1376 7136  Fåtöljer Ett par, nyrokokostil

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:39)

1376 7266  Fåtöljer Ett par, Stig Lindberg-tyg, "Lustgården"

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:24)

1376 7460  Fickur 18k guld, Juvenia, manuell. Diameter: 25mm, bruttovikt: 15g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:32)

1376 7338  Fickur 18k guld. Diameter: 5 cm, bruttovikt: 44g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:18)

1376 7503  Fotoalbum modell äldre. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:27)

1376 7204  Fotoramar 9 st, ramens innermått: 7x5,5 - 16x10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:08)

1376 7444  Frimärken Sverige, i bok.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:17)

1376 7451  Fruktservis Gefle Mullbär, 13 delar. Diameter: 18,5-34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:36)

1376 7515  Glas i burk Reijmyre Glasbruk, Raspa & Mambo, 1950-tal, längd: 4,5-8 cm, djup: 4,5-8, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:22)

1376 7239  Glas på fot 8 delar, Tidigt 1900-tal. Diameter: 8, höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:47)

1376 7184  Glasservisdelar 32 delar, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 8-17,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:35)

1376 7207  Glasservisdelar 48 delar, Orrefors, Silvia. Höjd:

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 21:04)

1376 7520  Glasservisdelar ca 30 delar, Karlberg. Höjd: 8-16 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:45)

1376 7087  Glasservisdelar Ca 55 delar. Höjd: 8-14cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:30)

1376 7426  Glasskulpturer 4 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Höjd: 7-28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:07)

1376 7481  Golvlampa 1940-tal, Mässing / snöre. Höjd: 143

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:53)

1376 7279  Golvlampa mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:44)

1376 7278  Golvlampa mässing. Höjd: 140

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:20)

1376 7169  Golvlampa Två-armad, mässing, ca. Höjd: 130cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:01)

1376 6527  Golvlampa/lykta höjd: 200cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:33)

1376 7260  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:39)

1376 7262  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:05)

1376 7263  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:56)

1376 6229  Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 142cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:09)

1376 6565  Golvurna Kina. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:58)

1376 6452  Golvvas 20-tal, gips. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:31)

1376 7059  Göteborgsstolar 3 st

1376 7236  Gräddkanna silver, London. Höjd: 9, Vikt: ca 55 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:47)

1376 5001  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Omtanke". Signerad, numrerad 13/100, ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:49)

1376 7017  Grafiskt blad Gicléetryck, Frida Johansson. "Notes". Signerad, numrerad 17/40. Oramat löst blad. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:22)

1376 7035  Grafiskt blad Gicléetryck, Göran Lindskog, "Tallar". Signerad, numrerad 30/50. Oramat löst blad. Motivet: 35x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:07)

1376 7335  Grafiskt blad Gicléetryck, Ingvar Nilsson. Signerad, numrerad 16/100. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:25)

1376 7037  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Angel". Signerad, numrerad 36/100. Oramat löst blad. Motivet: ca 28x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:44)

1376 7041  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Mansion". Signerad, numrerad 29/50. Oramat löst blad. Motivet: 60x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:07)

1376 4025  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Roman". Signerad, numrerad 20/50. Motivet: ca 44x60, oramat löst blad

1376 7331  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad EA 1/10. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:45)

1376 7024  Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "Cirkus". Signerad, numrerad 1/50. Oramat löst blad. Motivet: 38x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:04)

1376 7038  Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "Nuevo". Signerad, numrerad 75/100. Oramat löst blad. Motivet: ca 26x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:43)

1376 7025  Grafiskt blad Gicléetryck, Kjell Nilsson (f. 1953), Sverige. "Österlen". Signerad, numrerad 35/100. Oramat löst blad. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:11)

1376 7329  Grafiskt blad Gicléetryck, Kjell Nilsson (f. 1953), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, numrerad EA 6/10. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:23)

1376 7039  Grafiskt blad Gicléetryck, Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Pots". Signerad, numrerad 8/100. Oramat löst blad. Motivet: 38x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:22)

1376 7027  Grafiskt blad Gicléetryck, Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. Sverige. "Clay". Signerad, numrerad 33/100 cm. Oramat löst blad. Motivet: ca 28x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:25)

1376 5009  Grafiskt blad Gicléetryck, Niclas Jonsson, komposition med vaser och blad. Signerad, numrerad 24/100, mm ca 28x38 cm, oramat löst blad

1376 7034  Grafiskt blad Gicléetryck, Per Ola Andersson (f. 1961), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 34/100, oramat löst blad. Motivet: ca 28x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:20)

1376 7020  Grafiskt blad Gicléetryck, Stina Bäckman. Komposition. Signerad, numrerad 22/30. Motivet: 25x25 cm, med passepartout, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:15)

1376 5023  Grafiskt blad Tony Warren (f. 1961), Sverige/USA. Eldstad. Signerad, numrerad 45/100, giclée på duk, 45x55 cm, oramad

1376 7042  Grafiskt blad Tony Warren (f. 1961), Sverige/USA. Eldstad. Signerad, numrerad 46/100. Gicléetryck på duk. Motivet: ca 45x55 cm, lös duk, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:56)

1376 7304  Griffeltavla modell äldre, yttermått inklusive ram: 94x103 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:21)

1376 7532  Hörnkonsol Gustaviansk stil, mässing och trä. Höjd: 17, djup: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:32)

1376 6300  Hörnvitrinskåp England. Höjd: 184, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:02)

1376 7117  Hurtsar ett par, Content by Terence Conran, Valnöt. Längd: 45. Djup: 55 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:54)

1376 7417  Jardiniere Rörstrand. Längd: 33, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:23)

1376 7131  Jordglob med belysning. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:22)

1376 7483  Kabinettskåp Intarsia. Nyrokoko, Bredd: 65 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 145+ 8 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:06)

1376 7517  Kaffe / tekoppar 10 + 4 delar, Dresden, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:56)

1376 7150  Kaffekoppar 8 st, Arabia, med fat. "Sotka", Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:36)

1376 7138  Kaffeservisdelar 20 delar, Villeroy & Boch, "Petit Fleur"

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:50)

1376 7045  Kaffeskedar 12 st, silver, Olga. Längd: 11,5, Vikt: ca 145 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:41)

1376 7168  Karaff med glas Ljusblått glas. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:03)

1376 7301  Karmstol Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Y-stolen, Carl Hansen & Son, Danmark. Flätad sits, brännstämplad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:02)

1376 7482  Karmstol rokokostil, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:12)

1376 7276  Karmstol Sammet

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:56)

1376 6369  Karmstolar 2 st, Rokokostil, snarlika

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:15)

1376 6420  Karmstolar ett par, England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:49)

1376 7300  Karmstolar Ett par, krom, skinn

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 04:31)

1376 7248  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:31)

1376 7250  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:49)

1376 7244  Karta "Essinge Villastad No1", 1920-tal, 27x29,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:56)

1376 7070  Karta Europa, 38x52cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:26)

1376 7452  Karta Island, Mercator, G. 1630, Motivet: 15x20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:53)

1376 7194  Karta Sverige Uplandie. Motivet: 38x51cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:44)

1376 7195  Karta Sverige, år 1620. Motivet: 47x68cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:40)

1376 7074  Kartor 2 st, Carta de la tartarie Occidentale. Motivet: 23x32cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:22)

1376 7379  Karusellhäst Whites Carousel Inc, Kinsley, Kansas, USA. Längd: 130 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:58)

1376 7126  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:04)

1376 7237  Konstglas 3 delar, bland annat Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 8-10,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:53)

1376 7264  Kopparbalja Med handtag. Diameter: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:19)

1376 7093  Kopparstick 2 st, Prospect över Narwa. Bladets mått: 28x32-32x44cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:36)

1376 7086  Korgar 4 st. Längd: 25-82cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:07)

1376 7202  Kroki Hans Viksten (1926-1987), Sverige. (tillskrivna), Ej Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 57x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:20)

1376 7302  Krus 3 st, Höganäs respektive Upsala-Ekeby. Höjd: 11-29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:06)

1376 7091  Lampbord Ett par. Diameter: 45 Höjd: 52cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:55)

1376 7368  Lampbord Mats Theselius (f. 1956), "Sven", Källemo, Sverige. Skiva i laserat trä med underrede i stål. En tidningshylla. Etiketterad. Diameter: 50 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:09)

1376 7369  Lampbord Mats Theselius (f. 1956), "Sven", Källemo, Sverige. Skiva i laserat trä med underrede i stål. En tidningshylla. Etiketterad. Diameter: 50 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:05)

1376 7384  Lampetter 4 st, glas och mässing. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:47)

1376 7283  Lampetter Ett par, trä. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:53)

1376 7067  Leksaker 3st Hundar, Steiff. Höjd: 11-14cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:33)

1376 7446  Linnedukar ca 19st, 140x150-140x200cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:24)

1376 7048  Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Oldenburgs Studio (Ghost edition). Signerad, numrerad 3/19. Bladets mått: 100x127 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:52)

1376 7049  Litografi Robert Graham (1938-2008), USA. "Standing Nudes". Signerad, numrerad 70/100, daterad 1971. Oramat löst blad, bladets mått: 67x140 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:34)

1376 7002  Litografi Wolfgang Gäfgen (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 12/50, oramat löst blad, 70x100 cm

1376 7065  Litografier 3 st, Eje Öberg (1929-2000), Sverige. Signerad, trädmotiv. Motivet: 39x29cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:13)

1376 7201  Litografier 7 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad, bladets mått: 63x43 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:31)

1376 7406  Ljuskrona empirestil, prismor, 8-ljusarmar. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:36)

1376 7405  Ljuskrona Gustaviansk stil, prismor, 8-ljusarmar. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:57)

1376 7284  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:47)

1376 7290  Ljusstakar 4 st, Villeroy & Boch. Höjd: 10-19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:07)

1376 7297  Ljusstakar Ett par, silver (830), Ceson. Höjd: 16cm, bruttovikt: 409g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:29)

1376 7292  Ljusstakar Ett par, silver (830), Ceson. Höjd: 19cm. Bruttovikt: 438g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:33)

1376 6055  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1957. Höjd: 16 cm, Bruttovikt: ca 425 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:16)

1376 7418  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 12 cm

1376 7526  Ljusstake Nymölle, porslin. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:24)

1376 7510  Ljusstake Tomtar, NK. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:17)

1376 7431  Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:07)

1376 7478  Lockurna + skålar bland annat Imari. Höjd: 6-28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:07)

1376 7373  Månbord sengustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:19)

1376 7464  Manschettknappar 18k guld, ett par, år 1959, GVH. Längd: 2cm, vikt: 7,2g.

1376 7255  Matbord mahogny. Diameter: 120cm, höjd: 73cm, 3st iläggsskivor, 3x56cm

1376 7198  Matbord Perstorp. Bredd: 110+ 2x31, djup: 80 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:37)

1376 7438  Matbord Teak, 50/60-tal. Bredd: 124 + 2x44, djup: 85 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:34)

1376 7252  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:27)

1376 6508  Matservis 50 del ca, 1920-/30-tal, Tyskland

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:03)

1376 7133  Matservisdelar 20 delar, "Citron", Rörstrand

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:48)

1376 7046  Matservisdelar 23 delar, Churchill staffordshire & Funivall (fat), England, diameter: 20-24. Längd: längd. 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:50)

1376 7516  Matservisdelar 25 del ca, Grön Anna, Rörstrand

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:29)

1376 7419  Matservisdelar Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, ca 65 delar

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:19)

1376 7374  Matskedar + gaffel, 8 delar, silver. Vikt: Ca 460g, längd: 22,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:15)

1376 7140  Matta 173x235cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:59)

1376 7315  Matta Gabbeh, 158x200 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:40)

1376 7293  Matta Kasthall, "Häggå", 85x250 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:47)

1376 7294  Matta Kasthall, "Häggå", 85x250 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:42)

1376 7295  Matta kasthall, 85x150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:12)

1376 7296  Matta Kasthall, 85x150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:37)

1376 6380  Matta Orientalisk, 110x146 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:51)

1376 6379  Matta Orientalisk, 131x208 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:45)

1376 7402  Matta orientalisk, 134x202 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:25)

1376 6114  Matta Orientalisk, 140x185cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:50)

1376 7404  Matta orientalisk, 140x230 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:31)

1376 7314  Matta orientalisk, 185x273 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:03)

1376 7299  Matta Orientalisk, 222x310 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:56)

1376 7397  Matta orientalisk, 253x364 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:05)

1376 7399  Matta orientalisk, 300x490 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:30)

1376 7113  Matta orientalisk, Bakhtiari, 166x208cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:02)

1376 7116  Matta orientalisk, Feridan, 162x218cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:23)

1376 7157  Matta orientalisk, Fragment, 1800-tal, 60x75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:28)

1376 7158  Matta orientalisk, Fragment, 1800-tal, Anatol, 55x90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:32)

1376 7403  Matta orientalisk, Galleri, 106x500 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:31)

1376 7256  Matta orientalisk, Galleri, 112x307 cm

1376 7160  Matta orientalisk, Galleri, 84x323 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:17)

1376 7152  Matta orientalisk, Galleri, Antik, Kaukas, 90x260 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:51)

1376 7159  Matta orientalisk, Heriz, 256x357 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:17)

1376 7009  Matta Orientalisk, Kayseri, galleri, 80x270 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:27)

1376 7112  Matta Orientalisk, Lilihan, semiantik, 130x217cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:31)

1376 7010  Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, 128x180 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:21)

1376 7245  Matta orientalisk, Silke, 38x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:55)

1376 7153  Matta orientalisk, Silke/metalltråd. Diameter: 90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:27)

1376 7505  Miniatyrer 2 st, modell äldre, ramens yttermått: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:49)

1376 7106  Miniatyrer 2 st, porträtt, 14x11,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:05)

1376 7232  Musköt 1800-tal. Längd: 79 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:13)

1376 7328  Mynt 2 st, 18k guld, Sverige, år 1984. Diameter: 15mm, vikt: 6,2g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:34)

1376 7146  Nattygsbord teak. Bredd: 45, djup: 35 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:52)

1376 7238  Ölglas 5 st, 50/60-tal, grönt glas. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:43)

1376 1062  Oljemålning 1700-tal, Biskop Jesper Swedberg (Skara), ej signerad. Olja på duk, 82x64 cm, yttermått inklusive ram: 97x80 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:13)

1376 7220  Oljemålning 2 st, Eugen Holmberg (1911-1993), Sverige. Signerade, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 44x53cm, yttermått inklusive ram: ca: 55x64 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:40)

1376 7229  Oljemålning 2 st, Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x36cm, yttermått inklusive ram: 24x39 cm

1376 7416  Oljemålning A Neumann, Signerad, Syrén. Olja på duk, 58x79 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:45)

1376 7200  Oljemålning C Schmidt, landskapsmotiv. Signerad. Olja på duk, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 37x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:28)

1376 6564  Oljemålning D Hunter, 1900-tal, Barn i hatt. Signerad. Olja på pannå, 39x29 cm. Yttermått inklusive ram: 67x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:47)

1376 7535  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:45)

1376 7536  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, daterad 1949, Vinterlandskap. Olja på duk, 42x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:46)

1376 7489  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Vattendrag. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 59x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:43)

1376 7216  Oljemålning Eugen Holmberg (1911-1993), Sverige. Hus. Signerad. Olja på duk, 37x35cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:24)

1376 2036  Oljemålning Gotthard Lundquist (1908-1988), Sverige. Utsikt mot Årstabron. Signerad, daterad 1962. Olja på pannå, 60x121 cm, yttermått inklusive ram: 68x128 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:14)

1376 1060  Oljemålning Gustaf Rydberg (1835-1933), Gård vid vattendrag. Signerad. Olja på duk, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 68x86 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:28)

1376 7099  Oljemålning Harry Musgrave (1854-1935), Storbritannien. Havsmotiv. Signerad. Olja på duk, 44x64cm, yttermått inklusive ram: 64x84 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:55)

1376 5218  Oljemålning Helene Gylling, Flicka med blomsterkorg. Signerad, daterad Wien 1955. Olja på duk, 91x71 cm, yttermått inklusive ram: 107x89 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:54)

1376 7485  Oljemålning Hugo Löhr. Barn vid strand. Signerad Hugo Löhr, daterad 1890. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:30)

1376 7082  Oljemålning Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad. Olja på duk, 60x49cm, mått inre spännram: 62x50 cm, yttermått inklusive ram: 80x69 cm

1376 7217  Oljemålning Jon Hedberg. Signerad, daterad 49, landskap. Olja på pannå, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:26)

1376 1019  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Porträt m frau ein Pelz". Signerad. Olja på pannå, 95x66 cm, yttermått inklusive ram: 117x88 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:34)

1376 1030  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Mansporträtt, Ej signerad. Duk på pannå, 31x19 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:11)

1376 1025  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Självporträtt i päls. Signerad. Olja på pannå, 96x64 cm, yttermått inklusive ram: 118x84 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:40)

1376 7487  Oljemålning Krasse, Gärdesgård. Signerad, daterad 1951. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x34cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:33)

1376 7497  Oljemålning Krasse. Signerad. Signerad, daterad 1951. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:55)

1376 7261  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. "Flickor och fågel". Signerad. Olja på duk, 89x72cm, yttermått inklusive ram: 17x18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:37)

1376 7230  Oljemålning Margareta Linton (1931-2011), Sverige. Porträtt. Monogramsignerad. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:21)

1376 7214  Oljemålning Monogramsignerad, modell i det gröna. Daterad 1940. Olja på pannå, ca 34x32cm, yttermått inklusive ram: 42x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:15)

1376 7100  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bergsmotiv. 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 41,5x59cm, yttermått inklusive ram: 66x84 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:53)

1376 7486  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bro, Signerad. Olja på pannå, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

1376 7081  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, äldre dam. Olja på duk, 41x34cm, yttermått inklusive ram: 51x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:03)

1376 7057  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man. Olja på duk, 74x47cm, yttermått inklusive ram: 84x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:10)

1376 7056  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 20x16cm, yttermått inklusive ram: 31x28 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 21:00)

1376 6430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Herrporträtt, Monogramsignerad ADG, -92. Olja på duk, 70x62 cm, yttermått inklusive ram: 82x74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:43)

1376 7247  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Ej signerad. Olja på pannå, 12x21 cm, yttermått inklusive ram: 16x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:41)

1376 6472  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad St Sörensen. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 70x90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:51)

1376 7484  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad JC. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:20)

1376 7473  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Dik, Hamnmotiv. Olja på duk, 40x80 cm, yttermått inklusive ram: 100x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:18)

1376 7172  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1966, komposition. Olja på duk, 100x73cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:17)

1376 6161  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Brudfärd Norge. Olja på pannå, 42x60 cm, yttermått inklusive ram: 57x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:27)

1376 6576  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med stop & pipa, ej signerad. Olja på duk, 41x29 cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:38)

1376 7356  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad O Bernow. Olja på pannå, 41x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:29)

1376 7386  Oljemålning Paul Foret, Stilleben med frukt, Signerad. Olja på duk, 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 49x56 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:47)

1376 7363  Oljemålning Peter Sternäng. Liggande modell. Monogramsignerad PS. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:39)

1376 7080  Oljemålning Signerad Lindblad, blomsterstilleben. Olja på duk, 43x52cm, yttermått inklusive ram: 53x62cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:10)

1376 7215  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:13)

1376 7209  Oljemålning Ströyer. Signerad, kvinna. Olja på duk, 52x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:17)

1376 7365  Oljemålning Sven Bertil Berg (f. 1931), Sverige. "Auch". Signerad, daterad 1991. Olja på pannå, 39x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x48 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:13)

1376 6179  Oljemålning Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. Skärgård. Signerad, daterad -53. Olja på duk, 38x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:59)

1376 7534  Oljemålningar 3 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk respektive pannå, 22x15-23x27 cm, yttermått inklusive ram: ca 35x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:22)

1376 7246  Oljemålningar 5 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade. Olja på pannå, 24x17 - 36x30 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:20)

1376 7537  Pall design: Anders Berglund, Gösta Engström (f. 1930), Sverige. Hans Johansson (f. 1954), Sverige. Längd: 38 cm. Djup: 49 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:28)

1376 7124  Pall Galon. Längd: 61cm, höjd: 40cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:57)

1376 7312  Pall Skinn / trä, modell äldre, diameter: 45, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:52)

1376 7376  Parti silver 8 delar, diverse, 250g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:21)

1376 7488  Pastell Carl Brandt, Figur i eka. Signerad, 19x53 cm, yttermått inklusive ram: 40x75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:05)

1376 7509  Pelarbord 2 st, 1800-tal, Rotfanér. Diameter: 50. Höjd: 70-72 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:49)

1376 7188  Piedestal med stenskivor. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:38)

1376 7109  Plunta 1700-/1800-tal, Slipad dekor, Märkt "M-N-K". Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:02)

1376 7084  Ram innermått: 71x45cmm yttermått: 91x74 cm

1376 7085  Resegrammofon med stenkakor Längd: cm. Djup: cm. Höjd: cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:01)

1376 7105  Rullvagn längd: 66 cm, djup: 50 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:59)

1376 7233  Sabel + Värja, bland annat Toledo. Längd: 90-92 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:44)

1376 7225  Sabel G E Svalling, Mölntorp. Längd: 93 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:14)

1376 6495  Sabel omkring 1900. Längd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:54)

1376 7118  Sadelväska Khorjin, 51x119cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:51)

1376 7145  Salongsbord Bemålat. Bredd: 86. Djup: 57 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:21)

1376 7047  Samlartallrikar 6 + 1 st Sundbyberg & Stockholms slott, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:51)

1376 7528  Seltersglas 9 st, Tidigt 1900-tal. Höjd: 8,5

1376 3622  Serigrafi Anette Englund (f. 1954), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 54x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:46)

1376 7021  Serveringsvagn 1960-tal, teak lådor & lösa brickor. Längd: 78, djup: 44 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:20)

1376 7429  Serveringsvagn Gunilla Allard (f. 1957), Cargo Support, Lammhults, Laminat och krom. Längd: 84 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:52)

1376 7270  Serveringsvagn Gunilla Allard (f. 1957), Cargo Support, Lammhults, Laminat och krom. Längd: 84 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:58)

1376 7192  Serveringsvagn längd: 80 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:40)

1376 7445  Servetter ca 40st, Linne, 18x18-26x26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:13)

1376 7375  Sideboard design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vaggeryd Möbelfabrik. Ek. Längd: 156 cm. Djup: 44 cm, höjd: 91 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:35)

1376 7253  Sideboard Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 185 cm. Djup: 42 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:11)

1376 6240  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 99-113 cm. Djup: 54 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:19)

1376 7272  Sideboard rokokostil, med 3 lådor. Längd: 133, djup: 45 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:54)

1376 7273  Sideboard Rokokostil, med 3 lådor. Längd: 133. Djup: 45 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:39)

1376 7251  Sideboard Teak. Längd: 170 cm. Djup: 42 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:29)

1376 7381  Sidenmålningar 3 st, Kina. Signerad. Motivet: 30x36 cm, yttermått inklusive ram: 42x48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:17)

1376 7043  Silkscreen Ronnie Wood (f. 1947), Storbritannien. "Decades 30s" (Louis Armstrong, Bix Beiderbecke och Bunk Johnson). Signerad, numrerad 124/250. Motivet: 70x98 cm, yttermått inklusive ram: 94x120 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:07)

1376 2009  Skål + fat, 2 delar, Sterlingsilver, 1985. Vikt: 230. Diameter: 9,5, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:52)

1376 6198  Skål Kina, 1800-tal. Diameter: 17cm, höjd: 8cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:07)

1376 7432  Skål Kina, Famille Rosedekor. Diameter: 23. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:56)

1376 7514  Skål mässing, galler. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:57)

1376 7208  Skål Orrefors. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:29)

1376 7424  Skål på fot, Sterling. Diameter: 14, höjd: 14 vikt: 170 g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:23)

1376 7433  Skål silver, Finland. Diameter: 18. Höjd: 14 cm, vikt: ca 350 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:15)

1376 7423  Skål silver, Sterling. Längd: 25. Höjd: 7, vikt: 330 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:44)

1376 7414  Skålar 3 st, omkring 1900, Kristall. Höjd: 7,5-20. Längd: 19 cm, diameter: 14-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:03)

1376 7205  Skaldjurstallrik Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 29,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:17)

1376 7277  Skänk 1800-tal, Gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 140, djup: 56 cm, höjd: 119 cm, nyckel

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:53)

1376 7254  Skåp 1800-tal, bemålad. Bredd: 67 cm. Djup: 35 cm, höjd: 97 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:55)

1376 7287  Skåp 1800-tal, sengustaviansk stil, hyllplan & lådor. Bemålad, Bredd: 146. Djup: 59 cm. Höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:28)

1376 7191  Skåp mahogny. Bredd: 115, djup: 40 cm, höjd: 120 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:29)

1376 7500  Skåp på senare benställning, 1800-tal. Bredd: 69 cm. Djup: 32 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:29)

1376 7079  Skatelövsljusstake Allmoge. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:03)

1376 7507  Skrin 2 st, modell äldre. Längd: 23-37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:02)

1376 7193  Skrivbord Teak. Bredd: 115. Djup: 50 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:16)

1376 7490  Skrivbordslampa Artemide. Ställbar höjd. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:20)

1376 7491  Skrivbordslampa Artemide. Ställbar höjd. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:53)

1376 7492  Skrivbordslampa Artemide. Ställbar höjd. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:57)

1376 6043  Skulptur Amilcare Santini, konstmassa, Italien, märkt, Pojke med sticka. Höjd: 18,5 cm, stensockel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:08)

1376 7421  Skulptur Blomdahl, Lekande barn. 1978. Brons, Längd: 38. Djup: 32 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:14)

1376 6546  Skulptur brons. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:11)

1376 7163  Skulptur Elefant, Upsala Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:33)

1376 7442  Skulptur Ewa Jarenskog (f. 1947), Sverige. Lergods. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:44)

1376 7525  Skulptur Goldscheider, Kvinna, keramik. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:27)

1376 7309  Skulptur Järn / stensockel, ej signerad. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:06)

1376 7148  Skulptur Lisa Abelsson (f. 1956), Sverige. I form av klänning, metalltråd, märkt Lisa Abelsson. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:04)

1376 7468  Skulptur metall, Lejontämjare. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:59)

1376 7351  Skulptur Parian Gustafsberg, 1927, flicka. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:27)

1376 7129  Skulptur Sittande kvinna. Höjd: 15, Signerad, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:15)

1376 7166  Skulpturer 3 st, Lladro. Höjd: 21-22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:46)

1376 7371  Släde 1800-tal. Längd: 190, djup: 65 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:31)

1376 7128  Slagbord Laserat. Bredd: 42 + 2x55, djup: 79 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:20)

1376 7533  Sockerskålar 2 st, Silver & Nysilver, (Nysilver med glasinsats). Längd: 12 Dia: 10. Höjd: 11-14, (140g silver)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:30)

1376 7396  Soffbord "Cooper", Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Laminat / krom. Bredd: 55. Djup: 45 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:10)

1376 7269  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 120 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 60 cm

1376 7265  Soffbord rokokostil, nutida. Bredd: 130, djup: 70 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:57)

1376 7479  Soffgrupp 3 delar, Nyrokoko, soffa + fåtöljer. Längd: 158

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:33)

1376 7303  Spegel + byrå, 2 delar, 1960-tal. Ateljé Glas & Trä, Hovmantorp, Höjd: 54 + 60

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:28)

1376 7506  Spegel + konsol, Nyrokoko. Stenskiva, Höjd: 78 + 137

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:03)

1376 6444  Spegel + konsolbord, Sent 1800-tal. Höjd: 56 + 190

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:13)

1376 7307  Spegel 167x67cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:59)

1376 7083  Spegel 2 delar, Ek, 111x48cm, med byrå. Längd: 84 cm. Djup: 30 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:23)

1376 7504  Spegel 20-tal, 106x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:45)

1376 7441  Spegel 52x60cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:06)

1376 7144  Spegel 61x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:57)

1376 7097  Spegel 74x107cm

1376 7305  Spegel 87x75

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:43)

1376 7393  Spegel barockstil, mässing, 85x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 21:01)

1376 7242  Spegel design: Sofia Uddén. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:42)

1376 7409  Spegel Gustaviansk stil, 128x55 cm

1376 7395  Spegel Gustaviansk stil, 197x71cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:09)

1376 7494  Spegel Gustaviansk, kompletterad, 121x56 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:13)

1376 7203  Spegel Jugend, omkring 1900, Dekor med vallmo, slipat glas, 84x53 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:43)

1376 7141  Spegel nutida, 138x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:23)

1376 7139  Spegel teak, 1960-tal, 121x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:11)

1376 7147  Spel Mah-jong, trä. Längd: 22,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:48)

1376 7422  Stekhuvar 2 st, nysilver. Längd: 30-40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:56)

1376 7407  Stolar 3 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:54)

1376 7187  Stolar 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:47)

1376 7440  Stolar 4 st, Jugend, Äpplet, ek

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:34)

1376 6356  Stolar 4 st, Källemo

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:54)

1376 6419  Stolar 4+ 4 st, England

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 21:01)

1376 7186  Stolar 6 st, nutida

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:49)

1376 7408  Stolar Ett par, "Superleggera", Gio Ponti 1951-57, Italien

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:04)

1376 6313  Stolar Ett par, Intarsia, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:39)

1376 7090  Stringhylla metall och trä, med skåp. Bredd: 81 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 187 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:03)

1376 7226  Svärd Christan VII Monogram, Danmark, 1700-tal. Längd: 103

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:23)

1376 6451  Sybord omkring sekelskiftet 1900, Bredd: 54. Djup: 33 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:21)

1376 7012  Takarmatur ängel, nutida, konstmassa, bemålad. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:25)

1376 7231  Takarmatur höjd: 35cm

1376 7380  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:37)

1376 7060  Takarmatur Med prismor. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:06)

1376 7014  Takarmatur PH-lampa. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:54)

1376 6469  Takarmatur prismor, diameter: 50 ca

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:05)

1376 7240  Takarmatur prismor, iläggsskål. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:09)

1376 6072  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:19)

1376 7092  Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:09)

1376 7499  Takarmatur Tom Dixon, modell: BLA01EU, "beat light". Höjd: 34cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:26)

1376 7171  Tallrikar 6 st, djupa, Blå Blom, Gustavsberg. Diameter: 21,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:18)

1376 7291  Telegraf längd: M Ericsson & Co No. 3787, Stockholm. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:49)

1376 7161  Teservisdelar 19 delar, Gefle vinranka

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:30)

1376 7206  Teservisdelar ca 25 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:20)

1376 7155  Textilier bland annat väskor, 5 delar. Längd: 17-78 cm

1376 7003  Torrnålsgravyrer 2 st. Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerade, numrerade 2/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:01)

1376 7127  Trädgårdssoffa metall / trä. Längd: 125, nutida

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:58)

1376 7103  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 315/360. Motivet: 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:10)

1376 7212  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. "Lilla Skinnarviksgränd". PT. Signerad, daterad -76. Bladets mått: 31x25cm, yttermått inklusive ram: 38x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:23)

1376 6480  Tryck Napoleon Bonaparte, på häst, 1863. Motivet: 37x30cm, yttermått inklusive ram: 60x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:16)

1376 6479  Tryck The Surrender of Napoleon to Great Britain. Motivet: 41x61cm, yttermått inklusive ram: 55x75 cm

1376 7354  Tulpanglas Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Ej signerad. Höjd: 37,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:34)

1376 7359  Tusch Bo Beskow (1906-1989), Sverige. Diptyk, Signerad, "Motiv från Pyrenéerna", ramens innermått: 47x24 cm, yttermått inklusive ram: 49x26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:16)

1376 7094  Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, "perspective japonaise No 261". Motivet: 30x22cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:00)

1376 7400  Uppläggningsfat Glaserat lergods. Signerad, 2000,51x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:47)

1376 7271  Väggarmatur glas / smide. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:22)

1376 7089  Väggarmaturer 3 st, Ateljé Lyktan Ab, Åhus. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:23)

1376 7122  Väggarmaturer ett par, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Örsjö belysning, Star 1, vit. Vitlackerad metall. Diameter: 10,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:29)

1376 7449  Väggarmaturer Ett par, Lyktor, Metall / glaskupor. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:58)

1376 6418  Vägghylla med lådor, trä och mässing. Bredd: 50, djup: 18 cm, höjd: 87 cm

1376 7073  Vägghylla Trä. Bredd: 70 cm. Djup: 25 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:55)

1376 7513  Väggplatta Gerda Sprinchorn (1871-1951), Sverige. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:04)

1376 7285  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:14)

1376 7228  Vapen 3 delar, bland annat Huggare. Längd: 52-62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:48)

1376 7222  Vapen 3 delar, bland annat Sabel/Huggare. Längd: 61-81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:10)

1376 7448  Vapensköld + dolkar, 3 delar, metall, Prydnad, diameter: 4. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:04)

1376 7223  Värjor 2 st. Längd: 88-90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:49)

1376 7352  Vas + kanna, Rörstrand, Sekelskiffte 1900. Höjd: 16,5 - 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:19)

1376 7167  Vas Grönt glas. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:46)

1376 7320  Vas Imaridekor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:46)

1376 7521  Vas Meissen. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:36)

1376 7173  Vas Upsala Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:15)

1376 7164  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Signerad. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:53)

1376 7289  Vinprovarglas 6 st, Orrefors. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:53)

1376 7175  Vitrinskåp rokokostil, Valnöt, Blomstermåla Möbelfabrik. Bredd: 106 d, 45, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:46)

1376 7288  Vitvinsglas 6 st. Höjd: 17,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:24)

1376 7530  Vitvinsglas 8 st, gröna. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:12)

1376 7102  Vykort ca 1100 st, album + lösa

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:51)

1376 7355  Vykort diverse, 500 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:57)

1376 7430  Whiskyglas 10 st, Firma Svenskt Tenn. Guldkant, emblem. Höjd: 6,5 cm

1376 7044  Whiskyglas 6 st, Orrefors, kristall. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:27)

1376 7135  Ytterfoder "Daisy Bergs", Italien, diameter: 30, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:34)

1376 7137  Ytterfoder Ett par, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 12 Dia: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 18:11)

1376 7134  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:46)