Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 2 maj 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1465 5489  Aftonväskor 2 st, metall / strass. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:50)

1465 5016  Akryl 2 st, Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Kompositioner. Signerade. Pouringteknik, duk, oramade, 40x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:08)

1465 5015  Akvarell Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Flicka i aftonklänning. Signerad. Akvarell, bildmått: 55x35 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:36)

1465 5055  Akvarell Signerad Carls, daterad -76. Akvarell, yttermått inklusive ram: 42x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:20)

1465 5079  Appliquer Ett par, mässing, glas. Längd: 30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:32)

1465 5258  Arkivskåp ek. Bredd: 53, djup: 45 cm, höjd: 160 cm, nyckel saknas

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:59)

1465 5641  Armband 18k guld, ärtlänk. Längd: 23cm, vikt: 17g

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:08)

1465 5428  Armband 18k guld, X-länk. Längd: 21cm, vikt: 8,2g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:10)

1465 5535  Armbandsur 14K, med gravyr/inskription. Diameter: 22cm, bruttovikt: 13g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:52)

1465 5433  Armbandsur 18k guld, Certina, quartz, datum. Diameter: 33mm, med gravyr/inskription, med läderband, bruttovikt: 26,8g, med etui

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:10)

1465 5028  Armbandsur 18k guld, med gravyr/inskription. Längd: 16cm, med säkerhetskedja, diameter: 22mm cm, bruttovikt: 14,2g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:57)

1465 4330  Armbandsur 5 st, Swatch, stål/ gummi, läderband. Diameter: 22-35mm, med etui

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:01)

1465 5651  Armbandsur IWC International Watch Company, manuell, med gravyr/inskription. Längd: 19cm, diameter: 20mm cm, bruttovikt: 31,2g

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:53)

1465 9392  Armbandsur Longines, Dolce Vita. Längd: 5. 656. 4, stål, quartz, serienr: 305502774,30x40mm, datum, viklås

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:30)

1465 5048  Armbandsur Memosail, stål. Diameter: 42mm, manuell, 10 minuter 17 jewels

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:26)

1465 8102  Armbandsur Omega Genève, automatic, stål, datum. Diameter: 35mm, 1970-tal, plexiglas, flexband

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:26)

1465 4329  Armbandsur Skagen, modell: 351lssmo, stål, datum. Diameter: 35mm, med etui

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:58)

1465 5406  Armlänk 18k guld. 2g. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:05)

1465 5638  Armring 18k guld, öppningsbar med dekor. Diameter: 6cm, vikt: 18,4g.

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:03)

1465 4353  Askar 7 st, Asien. Lackarbete och pietra dora. Längd: 9-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:34)

1465 5136  Assietter 12 st, Glas, Bergdala. Diameter: 16,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:07)

1465 5556  Bålskål Gustavsberg, Svea. Diameter: 39, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:43)

1465 5245  Bänk trä, bemålad. Längd: 120. Höjd: 47 cm, bredd: 24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:51)

1465 5059  Bankett Gustaviansk. Höjd: 67cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:33)

1465 5259  Barbiedockor parti diverse, m. M

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:28)

1465 5283  Barometer + skeppsur, 2 delar, Schatz, diameter: 18, mässing

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:36)

1465 5199  Barometrar 2 st, mässing. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:41)

1465 5335  Barskåp Reiners Möbelfabrik, Mjölby. Bredd: 80 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:45)

1465 5658  Berlock 18k guld, + del av ett smycke. Längd: 1-2cm, vikt: 1,8g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:57)

1465 5101  Bestick silver, 3 delar, + 1 st bestickhållare, nysilver. Längd: 8-22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:10)

1465 5161  Biblioteksstege mahogny, England. Höjd: 113

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:32)

1465 5255  Blandteknik Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Ej synlig signatur, 42x52, yttermått inklusive ram: 59x68 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:59)

1465 5252  Blandteknik Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Ej synlig signatur, 42x52, yttermått inklusive ram: 59x68 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:15)

1465 4220  Blekingeljusstakar 2 st, trä, bemålade. Höjd: 52-58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:42)

1465 5383  Blomsterpiedestal Smide. Höjd: 104 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:23)

1465 5071  Bojan Kina, 1700-tal. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:35)

1465 5151  Bokhylla Newport. Höjd: 230

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:48)

1465 4178  Bokhylleskåp jugend, tidigt 1900-tal. Stomme av ek. Överdel med glasade dörrpar, sida med dörr. Bredd: 117. Djup: 35 cm, höjd: 169 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:39)

1465 5220  Bokskåp 1800-tal, mahogny. Bredd: 128. Djup: 42 cm. Höjd: 245 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:28)

1465 5001  Boksnurra längd: 50 cm, djup: 50 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:07)

1465 5156  Bokverk "Zorn Etsningar, en komplett katalog", Hjert & Hjert

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:34)

1465 5553  Bokverk Monumenta Uplandiae, Johannis Peringskiold, 1710

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:01)

1465 5608  Bokverk Nationalencyklopedin

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:12)

1465 4312  Bokverk Suecia Antiqua et Hordiana, Dirigente Hans Hildebrand, 1900

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:23)

1465 5175  Bonad Jaktmotiv, 200x220 cm

1465 5034  Bonsaiträd Kina. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:28)

1465 5248  Bord bemålat, 1920-tal. Diameter: 77, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:38)

1465 4381  Bord Rokokostil, 1800-tal, Intarsia. Bredd: 109 cm. Djup: 63 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:34)

1465 4326  Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:10)

1465 5548  Bordslampa mässing. "Stilarmatur Tranås", Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:36)

1465 5555  Bordslampa mässing. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:28)

1465 4399  Bordslampa metall, förgylld. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:11)

1465 5460  Bordslampa Papegoja. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:03)

1465 5219  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:44)

1465 5368  Bordslampa trä och mässing, Falkenbergs belysning. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:30)

1465 5303  Bordslampa Tuben, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast. Längd: ca 74 cm, höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:53)

1465 5394  Bordslampfot Fåglar. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:53)

1465 5628  Bordslampfot glas, Orrefors. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:06)

1465 5207  Bordslampfot Keramik. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:08)

1465 5530  Bordslampfot Kristall. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:10)

1465 5121  Bordslampfot mässing. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:48)

1465 5529  Bordslampfot Nysilver. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:29)

1465 5191  Bordslampfötter ett par, mässing, Empirestil. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:28)

1465 5078  Bordslampfötter Ett par. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:29)

1465 5326  Bordslampor Ett par, keramik. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:38)

1465 5568  Bordspendyl Armingaud Paris, Louis XVI. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:36)

1465 5148  Bordsplatåer Ett par, spegelglas, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:43)

1465 5289  Bordstabletter 3 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Tulpaner, 30x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:30)

1465 5243  Bordsur 2 st. Metall, modell äldre. Höjd: 15 - 20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:03)

1465 5251  Bordsur Japan, Porslin. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:11)

1465 5369  Bordsur Ny-Louis seize. Höjd: 42 cm

1465 5046  Bricka Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Manhattan. Diameter: 49cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:39)

1465 5262  Brickbord Lös plåtbricka. Bredd: 56. Djup: 45d. 59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:38)

1465 5416  Brosch 14k guld, 7,8 gr. Bredd: 2,5 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:42)

1465 5648  Brosch 18k guld. Längd: 6cm, vikt: 8,3g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:14)

1465 5445  Broscher 2 st, 14K, med vit sten och pärla. Längd: 4-5cm, vikt: 7,8g.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:22)

1465 5438  Broscher 3 st, förgylld silver, med en vit sten, Längd: 3-5cm, Vikt: 35 g ca.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:57)

1465 5376  Byrå 1800-tal, bemålad. Bredd: 103, djup: 49 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:05)

1465 5306  Byrå 1960-tal, Teak. Bredd: 67, djup: 31 cm, höjd: 101 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:27)

1465 5513  Byrå Längd: 38 cm. Djup: 28 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:36)

1465 5193  Byrå Sengustaviansk stil med stenskiva. Bredd: 94, djup: 46 cm, höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:36)

1465 5332  Byrå teak, 1950-tal. Bredd: 62. Djup: 42 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:37)

1465 5050  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 75/75, komposition, bladets mått: 56x44cm, yttermått inklusive ram: 65x53cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:02)

1465 5418  Carborundumetsning Yannick Ballif (1927-2009), Frankrike. Signerad, numrerad och daterad -74. Bildmått: 38x28cm, yttermått inklusive ram: 45x36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:46)

1465 5473  Champagneglas 4 st, Orrefors. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:55)

1465 5294  Champagneglas 6 st, "Pierre Peters". Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:20)

1465 5603  Champagneglas 6 st, Reijmyre Glasbruk, blått glas. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:03)

1465 5527  Champagneglas 8st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown", Orrefors. Målad polykrom dekor. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:05)

1465 5474  Champagneglas 8st, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:22)

1465 5500  Champagneglas 8st. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:54)

1465 5274  Champagnestrutar 8 st. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:25)

1465 5625  Citruspress + burk + espressokanna, 3 delar, Alessi. Höjd: 19 - 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:51)

1465 5277  Cloisonné 3 delar. Höjd: 5-6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:16)

1465 5260  Coasters 2 st, nysilver. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:59)

1465 5444  Collier 18k guld, med diamanter 10x0,01ct, och safirer. Längd: 44cm, vikt: 12,6g.

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:11)

1465 5643  Collier 18k guld, ovala länkar. Längd: 42cm, vikt: 61,7g.

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:09)

1465 5448  Collier 18k guld, pansarmodell, med diamanter 13xca0,01ct, och safirer. Längd: 44cm, vikt: 11g

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:15)

1465 5642  Collier 18k guld. Längd: 42cm, vikt: 24,4g

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:42)

1465 5541  Collier & örhängen bijouteri, med vita och blåa stenar, Längd: 42cm, med etui

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:17)

1465 5286  Crèmekoppar 6 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, + 5 del div

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:46)

1465 5627  Dalahäst höjd: 31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:17)

1465 5235  Dekorelement Krona, Trä. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:38)

1465 5030  Efterrättsservis 8 skålar + 2 kannor, Italien. Höjd: 6-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:11)

1465 4161  Emmafåtöljer ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:10)

1465 5166  Etagebord ett par, 1800-tal, mahogny. Ena paret med trissor. Bredd: 48 cm. Djup: 34 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:45)

1465 4282  Etagebord glas och mässing. Diameter: 43. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:09)

1465 5496  Etagehylla Längd: 65 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:29)

1465 5240  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Monnikendam. Signerad. Bildmått: 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:16)

1465 5008  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 60/285, "cirkus". Bildmått: 41x32cm, yttermått inklusive ram: 71x64cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:53)

1465 3155  Etsning Sven Nordqvist (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 6/50, daterad -83, "Turistresan III-vid templet". Bildmått: 50x33cm, yttermått inklusive ram: 67x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:18)

1465 5528  Etui silver, monogram, 11x8cm, Vikt; ca 160 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:10)

1465 5640  Fällstol fällbar stol

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:04)

1465 5250  Fällstolar Ett par, slitage

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 21:05)

1465 4318  Far Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, 34x27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:28)

1465 2141  Färgetsning Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, numrerad 69/90, bladets mått: 58x75, yttermått inklusive ram: 66x82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:33)

1465 4007  Färgetsningar 6 st, Oidentifierad konstnär. Signerade. Bildmått: 15x16cm, yttermått inklusive ram: 62x47cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:34)

1465 2197  Färglitografi 2 st, Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 27/500. Färglitografi, bildmått: 26x33, yttermått inklusive ram: 36x43 cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:33)

1465 5005  Färglitografi 2 st, Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad och numrerade, yttermått inklusive ram: 52x60-54x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:52)

1465 2157  Färglitografi 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. 1 st EA, Signerade, 13x13-12x14, yttermått inklusive ram: 25x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:50)

1465 5318  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 49/250, daterad 1974, tuppar. Färglitografi, bildmått: 46x36cm, yttermått inklusive ram: 71x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:37)

1465 5104  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, ansikte. Färglitografi. Bladets mått: 75x54cm, yttermått inklusive ram: 96x75cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:57)

1465 5103  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 18/99, komposition. Färglitografi. Bladets mått: 75x53cm, yttermått inklusive ram: 96x75cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:43)

1465 2085  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 86/250. Färglitografi. Bladets mått: 77x54, yttermått inklusive ram: 92x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:54)

1465 2084  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, "allmänna gränd". Färglitografi, bildmått: 57x75cm, yttermått inklusive ram: 75x93cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:58)

1465 5213  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 252x360. Färglitografi, bildmått: 35x51, yttermått inklusive ram: 49x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:14)

1465 2196  Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Smedsudden. Signerad, numrerad EA, daterad -82, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 57x72 cm

1465 2188  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Hundar. Signerad, numrerad 9/200. Färglitografi, bildmått: 37x35, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:19)

1465 5065  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 131/190, "Riddarfjärden". Färglitografi, bildmått: 27x39cm, yttermått inklusive ram: 49x58cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:41)

1465 2208  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 12/100. Färglitografi. Bladets mått: 95x70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:42)

1465 5051  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 133/310. Färglitografi, bildmått: 57x41cm, yttermått inklusive ram: 78x60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:54)

1465 5052  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 295/300, östermalmshallarna. Färglitografi, bildmått: 56x47cm, yttermått inklusive ram: 78x66cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:09)

1465 2086  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. "La Fardeé". Signerad, numrerad 50/150, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 75x56, yttermått inklusive ram: 84x64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:59)

1465 2109  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 164/200, daterad -90. Färglitografi. Bladets mått: 39x54cm, yttermått inklusive ram: 57x71cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:57)

1465 5593  Färglitografi Efter Marc Chagall. Signerad i trycket. Färglitografi, bildmått: 33x25cm, yttermått inklusive ram: 47x38cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:59)

1465 5582  Färglitografi efterkolorerad, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad 64. Färglitografi, bildmått: 37x57, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:52)

1465 2200  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 302/360. Färglitografi, bildmått: 56x46, yttermått inklusive ram: 68x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:33)

1465 5412  Färglitografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 36x25, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:40)

1465 2167  Färglitografi Elin Källman (f. 1977), Sverige. Signerad, numrerad 8/150. Färglitografi, bildmått: 54x80cm, yttermått inklusive ram: 70x94cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:25)

1465 2219  Färglitografi Fernand Léger (1881-1955), Frankrike, EFTER. Stilleben. Signerad i tryckplåt. Färglitografi, bildmått: 33x24cm, yttermått inklusive ram: 52x39cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:37)

1465 2087  Färglitografi Heinz te Laake (1925-2001), Tyskland. Signerad, numrerad 7/100, daterad 74. Färglitografi, bildmått: 50x60cm, yttermått inklusive ram: 66x76cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:26)

1465 5218  Färglitografi Helena Elfgren (f. 1960), Sverige. "Väktarens blomma". Signerad, färglitografi, numrerad 60/180, daterad 2010. Bildmått: 29,5x29,5, yttermått inklusive ram: 54x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:39)

1465 2175  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 291/360. Färglitografi. Bladets mått: 42x59cm, yttermått inklusive ram: 60x75cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:08)

1465 5623  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 87x58 cm, yttermått inklusive ram: 104x75 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:16)

1465 2170  Färglitografi Karl Mårtens (f. 1956), Sverige. Signerad, numrerad 126/175. Färglitografi. Bladets mått: 63x67cm, yttermått inklusive ram: 74x79cm

1465 5011  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 124/265, komposition. Färglitografi. Bladets mått: 24x47cm, yttermått inklusive ram: 39x65cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:06)

1465 5010  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 2/7, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 30x18cm, yttermått inklusive ram: 39x26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:04)

1465 4009  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, numrerad 140/360. Bildmått: 52x72 cm, yttermått inklusive ram: 73x93 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:09)

1465 2131  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 30/150. Färglitografi, bildmått: 33x68, yttermått inklusive ram: 50x82

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:41)

1465 5338  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 80/300. Färglitografi. Bladets mått: 14x19, yttermått inklusive ram: 23x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:29)

1465 3418  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, "Till nybyggaren på Gröna Lund". Färglitografi, bildmått: 41x28, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:02)

1465 5400  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), kroginteriör. Färglitografi. Bladets mått: 77x56cm, yttermått inklusive ram: 100x77cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:49)

1465 5320  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 273/375, kroginteriör. Färglitografi. Bladets mått: 30x40cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:20)

1465 2063  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, Wismar. Färglitografi. Bladets mått: 30x44cm, yttermått inklusive ram: 50x63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:55)

1465 2130  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Wasahof. Signerad, numrerad 109/375. Färglitografi. Bladets mått: 42x58, yttermått inklusive ram: 64x79 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:10)

1465 5125  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 264/360. Färglitografi, bildmått: 24x34, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:23)

1465 2119  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Försök till lito som aldrig blev utförd 70-talet, nätläggning storskärgården". Signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 23x35cm, yttermått inklusive ram: 42x53cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:45)

1465 1003  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Utskär/Jägaren". Signerad, numrerad 317/350. Färglitografi, bildmått: 27x42cm, yttermått inklusive ram: 50x64cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:34)

1465 2138  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, färglitografi, HC 50 ex. Bildmått: 30x40, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:23)

1465 5006  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 232/360, skärgårdsmotiv. Färglitografi, bildmått: 35x55cm, yttermått inklusive ram: 50x69cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:41)

1465 2209  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Riddarholmen. Signerad, numrerad 40/60, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 57x85, yttermått inklusive ram: 75x100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:48)

1465 5154  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 22/150. Färglitografi, bildmått: 52x37cm, yttermått inklusive ram: 71x54cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:58)

1465 5573  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 40/60, daterad 88. Färglitografi, bildmått: 61x88cm, yttermått inklusive ram: 75x101cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:37)

1465 2107  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 7/100, Globen. Färglitografi, bildmått: 44x60cm, yttermått inklusive ram: 57x72cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:48)

1465 5321  Färglitografi Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Signerad, daterad -76, yttermått inklusive ram: 30x21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:00)

1465 5337  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 166/260. Färglitografi, daterad bildmått: 34x44, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:23)

1465 2177  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Färglitografi, bildmått: 72x60cm, yttermått inklusive ram: 76x63cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:13)

1465 5131  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, färglitografi, HC-upplaga (hors de commerce), yttermått inklusive ram: 62x86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:57)

1465 5572  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 223/360. Färglitografi, bildmått: 45x32cm, yttermått inklusive ram: 62x47cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:10)

1465 5009  Färglitografier 2 st, Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 24/110, daterad 86. Färglitografi, bildmått: 49x63cm, yttermått inklusive ram. 76x62cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:22)

1465 5054  Färglitografier 2 st, Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerade och numrerade, yttermått inklusive ram: 52x63cm-82x64cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:27)

1465 2215  Färglitografier 2 st. Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Clownografi, monogramsignerade, 47x35, yttermått inklusive ram: 58x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:57)

1465 2066  Färglitografier 3 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerade. Signerad, daterad 83,84,150-upplaga, Färglitografi, bildmått: 36x24cm, yttermått inklusive ram: 50x38cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:12)

1465 5077  Fat "Musselmalet", Bing & Grøndahl. Längd: 41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:12)

1465 4342  Fat + skål, 3 delar, Kina, diameter: 11. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:06)

1465 5605  Fat 2 st, Plåt, bemålade. Längd: 32cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:37)

1465 5094  Fat 6 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Reijmyre Glasbruk för Firma Svenskt Tenn. Blått glas, oval form. Längd: 23 cm, Bredd: 30 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:09)

1465 4006  Fat Kina. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:28)

1465 5093  Fat & ljusstake Atelier Daver. Diameter: 50cm. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:27)

1465 5265  Fåtlöljer Ett par, furu, med dynor, Svenska Möbelfabriken. Höjd: 104

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:05)

1465 5503  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Solo"

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:03)

1465 5579  Fåtöljer Ett par, NK, röd sammet. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:45)

1465 5423  Fåtöljer Ett par, plysch

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 21:09)

1465 5654  Fickur 14K, innerboett ej i guld, manuell, går ej, defekt. Diameter: 5cm, bruttovikt: 74,4g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:24)

1465 5414  Figurin Porslin, Fågel (Pirol). Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:50)

1465 5633  Figuriner 2 st, Rosenthal & Napoli, porslin. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:09)

1465 4218  Fiol i väska, 2 stråkar, modell äldre. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:43)

1465 5174  Fiol med 2 st stråkar, i väska. Längd: ca 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:20)

1465 5534  Fiol med stråke i väska, Wilhelm Duerer, Eisleben 1907. Längd: ca 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:26)

1465 5113  Folkdräkt Barn, Till 5-6 åring

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:22)

1465 5547  Fonograf längd: 63 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:58)

1465 5382  Fotpall längd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:23)

1465 5491  Glas 12st, Kosta, med slipad dekor. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:49)

1465 5487  Glas 23 st, "Aslak", Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala, 12cl. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:16)

1465 5132  Glas 6+ 2 ST. Höjd: ca 16 cm

1465 5514  Glas diverse, 10 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:27)

1465 5597  Glas Med snapsglas och schatull. Längd: 47cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:14)

1465 5343  Glaskonst/vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:54)

1465 5621  Glasservisdelar 11 st. Intermezzo, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Orrefors. Höjd: 9 - 22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:56)

1465 5624  Glasservisdelar 15 delar, Chateau, Kosta Boda. Höjd: 10 - 23

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:41)

1465 5477  Glasservisdelar 22st. Höjd: 14-22cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:36)

1465 5045  Glasservisdelar 25 delar, kristall, Peter Leek.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:30)

1465 4166  Glasservisdelar 35 delar, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. Höjd: 6,5-20

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:15)

1465 5197  Glasservisdelar ca 110 delar. Kosta, Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:20)

1465 5559  Glasservisdelar ca 30 delar, Orrefors, Silvia. Höjd: 8-20cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:31)

1465 5267  Glasservisdelar Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "Ruben", Kosta Boda. 16del. Höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:20)

1465 5261  Glasskivor 4 delar, Blyinfattat glas, ett skadat, 53x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:57)

1465 5300  Golvlampa Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "AJ", Louis Poulsen. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:23)

1465 5119  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell G-1842, höj- och sänkbar, total, höjd: 122 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:50)

1465 5307  Golvlampa mässing / läder, "Falkenberg". Höjd: 117

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:56)

1465 5308  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 160

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:59)

1465 5301  Golvlampa mässing. Höjd: 130

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:09)

1465 5456  Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:10)

1465 5122  Golvlampa mässing. Höjd: ca 130

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:54)

1465 5302  Golvlampa Teak / mässing, "Armaturhantverk". Höjd: 145

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:12)

1465 5552  Golvlampa Två-armad, mässing. Höjd: 146cm

1465 5384  Golvlampor 2 st, Belid. Höjd: 118-130

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:54)

1465 5169  Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 137

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:31)

1465 5663  Golvljustake Smide. Höjd: 98cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:37)

1465 5452  Golvur 1700-/1800-tal. Höjd: 234

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 21:03)

1465 5281  Golvvas nutida. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:39)

1465 5152  Grafiska blad 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerad, 150-upplaga, yttermått inklusive ram: 43x51cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:53)

1465 5239  Gravyrer 6 st, J B Tilliard, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:50)

1465 4048  Handspegel + borste, 2 delar, silver, 1800-tal, Birmingham, England. Längd: 25-27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:16)

1465 4369  Handspegel mässing, Ystad-Metall, Ivar Ålenius-Björk. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:50)

1465 5497  Hängskåp Bemålad. Bredd: 52 cm. Djup: 17 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:23)

1465 5453  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:34)

1465 5163  Herrbetjänt höjd: 112 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:12)

1465 5349  Hörnbokhylla mahogny. Höjd: 196cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:39)

1465 5350  Hörnbokhylla mahogny. Höjd: 196cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:32)

1465 5111  Hörnskåp gustaviansk stil. Bredd: 72 cm. Djup: 47 cm, höjd: 177 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:51)

1465 5331  Hurts teak. Längd: 36, djup: 63 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:16)

1465 5536  Instrument i fodral, el. Längd: 88 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:32)

1465 5290  Kaffe-/ teservis Royal Copenhagen, fajans, ca 35 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:15)

1465 5098  Kaffekoppar 12st, Designtorget. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:01)

1465 5596  Kaffemuggar 6 st, M-L Hellgren, "Collection", Höganäs. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:45)

1465 4041  Kaffeskedar 12 st, silver, i etui, Christian F Heise, Danmark. Längd: 10-5 cm. Vikt: 100g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:37)

1465 5386  Kanna + skål. Höjd: 14-21 cm

1465 4275  Kannor 2 st, nysilver. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:49)

1465 5223  Kannor 3 st. Majolika, fiskar. Höjd: 23 - 29

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:54)

1465 5533  Kantele Otto Koistinen, Joensuu, Finland. I fodral. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:16)

1465 5346  Käppar 2 st, bland annat: silvermontering. Längd: ca. 90 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:46)

1465 5222  Kapsylöppnare "Ducky", Paris. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:37)

1465 5451  Karaff Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:28)

1465 5604  Karaff & skål 10 delar, + muggar, Elsa Beskow, Design House Stockholm. Höjd: 7-20cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 21:01)

1465 5140  Karaffer + kanna, 5 delar, Kristall. Höjd: 13-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:43)

1465 5348  Karaffer 2 st. Böhmen. Kristall, en med silvermontering. Höjd: 22-27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:10)

1465 5188  Karaffer 6 st. Höjd: 21-29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:54)

1465 4307  Karmstolar ett par, Charles & Ray Eames, Eames plastic chair, Vitra

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:14)

1465 5458  Karmstolar ett par, Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:00)

1465 5238  Karta Kolorerad, Skandinavien. Bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 39x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:44)

1465 5056  Karta USA, The Origin of a Nation, 1763-1789, oramad. Längd: 157 cm, djup: 100 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 21:00)

1465 5410  Kedja + brosch, 18k guld. Kedjan skadad, 4g. Längd: 5,5-38 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:24)

1465 5026  Kedja med medaljong 18k guld. Medaljong med en pärla, Längd: 56cm. Vikt: 8,4g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:06)

1465 5200  Kista Näver. Bredd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:14)

1465 5029  Klädhängare Skogslunds Metallgjuteri, Anderstorp. Längd: 79 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:08)

1465 5329  Klaffbord furu. Bredd: 59 + 2x59. Djup: 89 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:54)

1465 5363  Koffert "New York, Fitzgerald". Längd: 85 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:42)

1465 5172  Kolhämtare Koppar. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:38)

1465 1034  Kolteckning Ernst Norlind (1877-1952), Sverige. Motiv från Skåne, monogramsignatur. Yttermått inklusive ram: 53x67

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:37)

1465 5619  Konstglas 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 21-26

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:53)

1465 5120  Konstglas 3 delar, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Notsjö. Längd: 6,5

1465 5236  Konstglas 4 delar. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:59)

1465 5622  Konstglas 5 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 6 - 25

1465 5523  Konstglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:33)

1465 5522  Konstglas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Portfölj. Längd: 11cm. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:37)

1465 5080  Konstglas Lalique. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:12)

1465 5288  Koppar med fat, 13 st, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 7,5-12 cm, höjd: 5 cm

1465 5634  Kopparstick religiöst motiv, osignerad, 60x42, yttermått inklusive ram: 78x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:01)

1465 5096  Kupa glas. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:11)

1465 5388  Kuriosa 5 delar, metall

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:23)

1465 4244  Lampbord med klaffar, intarsia. Bredd: 51 2x20, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:11)

1465 5378  Lampbord Orientaliskt. Bredd: 48, djup: 34 H, 41 cm

1465 3254  Lampetter 3 st, mässing, 1800-tal. Proveniens Geddeholms herrgård. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:42)

1465 3143  Lampetter Ett par, Empirestil, England, 1800-tal, brons. Höjd: 33cm. Djup: 37cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:50)

1465 5186  Lampskärm Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:19)

1465 5476  Likörglas 10 st, slipad dekor. Höjd: 11,5

1465 2064  Litografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 199/330, daterad 73, handfat. Bildmått: 27x34,5cm, yttermått inklusive ram: 50x57cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:01)

1465 5155  Litografier 12st, Efter Anders Zorn, Bengtsons lito, yttermått inklusive ram: 45x30cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:36)

1465 5153  Litografier 3 st, Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 43/100, yttermått inklusive ram: 52x59cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:35)

1465 5359  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:56)

1465 4258  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:37)

1465 3414  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:55)

1465 5570  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 100

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:54)

1465 5053  Ljuskrona Prismor / mässing. Höjd: 45 Dia: 60 cm

1465 5554  Ljuskrona sengustaviansk stil, med prismor. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:24)

1465 4257  Ljuskrona sengustaviansk stil. Höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:36)

1465 5230  Ljuskrona tidigt 1900-tal, prismor. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:52)

1465 4149  Ljusstakar + fat, 3 delar, silver. Längd: 12 cm, Vikt: ca 305 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:44)

1465 5518  Ljusstakar 3 delar, "Cobra", Constantin Wortmann för Georg Jensen, Danmark. Rostfritt. Höjd: 16-24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:01)

1465 5133  Ljusstakar 6 st, Stoffi & Nagel, Tyskland. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:49)

1465 5040  Ljusstakar Ett par, mässing och sten. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:11)

1465 5135  Ljusstakar ett par, mässing, Empirestil. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:59)

1465 5595  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:03)

1465 5305  Ljusstakar Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 18 cm

1465 5494  Ljusstakar Ett par, silver GAB, 1965. Diameter: 7,5, höjd: 5 cm, vikt: 110g brutto

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:58)

1465 5565  Ljusstakar Ett par, Skultuna, barockstil, mässing. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:15)

1465 5192  Lockurna Kina. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:13)

1465 5610  Lodur Sent 1800-tal. Höjd: 120

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:41)

1465 5385  Lykta metall/tyg. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:01)

1465 3375  Masker 2 st, Garuda, Indonesien, trä. Höjd: 21cm

1465 3389  Masker 5 st, Indonesien, trä. Höjd: 23-53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:11)

1465 5357  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 115, höjd: 74 + 3 ilägg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:07)

1465 5298  Matbord med klaff, teak, 1950/60-talL. 120+ 50. Djup: 76, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:50)

1465 5062  Matsalgrupp 5 delar. Diameter: 100cm. Höjd: 73cm, 2st iläggsskivor

1465 5353  Matsalsgrupp 7 delar, stolar med rotting, Längd: 165 cm. Djup: 107 cm. Höjd: 74 cm

1465 4387  Matsalsgrupp 8 delar, Windsorstil, matbord med klaffar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:43)

1465 5179  Matsalsgrupp Ek, 9 delar, Bord + 8 stolar. Längd: 160 cm. Djup: 120 cm, höjd: 74 cm. 2 st utdragsskivorx71 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:40)

1465 5293  Matservisdelar 23 delar, Karin, Gustavsberg

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:57)

1465 5475  Matservisdelar 49 delar, "Forma", Rörstrand

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:10)

1465 5233  Matservisdelar 60 delar, Gustavsberg, Hagtorn

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:28)

1465 5516  Matservisdelar ca 35 delar, Classic rose.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:03)

1465 5084  Matservisdelar ca 55 delar, Arabia Pitsi

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:31)

1465 5561  Matservisdelar England, Woods Burslem, "Seaforth", ca 90 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:14)

1465 5232  Matservisdelar KPM, 23 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:46)

1465 5583  Matta orientalisk, 107x150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:00)

1465 5157  Matta Orientalisk, 110x170cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:32)

1465 5585  Matta orientalisk, 115x174 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:38)

1465 5170  Matta orientalisk, 136x206 cm

1465 5581  Matta orientalisk, 197x315 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:36)

1465 5177  Matta orientalisk, 98x155 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:56)

1465 5537  Matta Orientalisk, Bochara, 126x190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:59)

1465 5586  Matta orientalisk, Galleri, 72x365 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:52)

1465 5339  Matta Orientalisk, isfahan, 163x272cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:38)

1465 5576  Matta Orientalisk, karachi, galleri, 83x300cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:24)

1465 5351  Matta Röllakan, 172x235cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:15)

1465 5088  Matta Ulla Parkdal (f. 1939), Sverige. Röllakan, märkt UP, 93x298cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:50)

1465 5617  Matta Ulla Parkdal (f. 1939), Sverige. Röllakan. Signerad UP, 196x300 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:15)

1465 5158  Mattor 4 st, Orientaliska, 54x87-56x118cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:12)

1465 5652  Medalj 18k guld, Gustaf Adolf Sveriges Konung. Diameter: ca 4cm, med etui, bruttovikt: 34g

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:28)

1465 5626  Mockakoppar 14 st. Upsala-Ekeby, Karlskrona

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:18)

1465 5205  Notställ bemålat. Höjd: 130

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:38)

1465 4049  Oljemålning 1800-tal, Jesus i krubban, ej signerad. Olja på pannå, 7x12, yttermått inklusive ram: 19x24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:20)

1465 4358  Oljemålning Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Interiör. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 72x102 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:54)

1465 5124  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Sverige. Signerad, daterad 33, Kustlandskap. Olja på duk, 47x70, yttermått inklusive ram: 55x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:48)

1465 5143  Oljemålning Birger Borgman (1888-1955), Sverige. Fruktstilleben. Signerad, daterad 1944. Olja på pannå, 50x70, yttermått inklusive ram: 68x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:17)

1465 5479  Oljemålning C A Strömbäck. Signerad, skepp. Olja duk på pannå, 67x93cm, yttermått inklusive ram: 88x114cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:20)

1465 5637  Oljemålning Carl Erik Bodén (f. 1909), Sverige. Signerad, 51x38. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 56x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:08)

1465 5256  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Skeppsholmsbron, Stockholm. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 66x75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:11)

1465 5211  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Skärgårdsbåt. Signerad. Olja på duk, 44x55 cm, yttermått inklusive ram: 66x76 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:28)

1465 4260  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 63x52, yttermått inklusive ram: 77x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:46)

1465 5246  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, utsikt från Slottet. Olja på duk, 54x65, yttermått inklusive ram: 73x85 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:02)

1465 5123  Oljemålning Fritz Smedberg (1900-1977), Sverige. Dyrlandsdal, Telemark. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:45)

1465 4376  Oljemålning Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Signerad. Olja på pannå, "gryning", 12x17cm, yttermått inklusive ram: 24x28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:21)

1465 1056  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Hamn. Signerad. Olja på duk, 72x91 cm, yttermått inklusive ram: 88x107 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:57)

1465 5076  Oljemålning Haruo Sézaki (1907-1977), Sverige. Signerad, daterad 42, blomsterstilleben. Olja på pannå, 55x46cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:43)

1465 5336  Oljemålning Karl Dahlqvist (1900-1971), Sverige. Signerad, daterad 1952, stilleben. Olja på pannå, 60x93, yttermått inklusive ram: 63x94 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:37)

1465 5446  Oljemålning Karl Gustav Holmberg (1916-1994), Sverige. Hav. Signerad. Olja på pannå, 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:59)

1465 5432  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, "en lila dag". Olja på pannå, 29x40, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:42)

1465 5440  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 73, vitsippor. Olja på pannå, 18x22, yttermått inklusive ram: 28x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:14)

1465 5437  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 74, "Blåsippor". Olja på pannå, 18x22, yttermått inklusive ram: 28x32 cm

1465 5443  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 74, "plommon på gren". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 43x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:32)

1465 5566  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 74, "sippor runt stubbe". Olja på pannå, 56x85, yttermått inklusive ram: 60x88 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:26)

1465 5427  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 75, "Björkstammen". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 48x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:39)

1465 5429  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 75, "i vårens tid". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 35x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:51)

1465 5442  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 75, "Liljekonvaljeblom". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 26x22 cm

1465 5426  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 75, "Skogsgläntan. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x30 cm

1465 5430  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 75, "sommaren nalkas". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 48x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:14)

1465 5434  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 76, stubbe. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 75x48 cm

1465 5435  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad, glänta. Olja på pannå, 32x39, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

1465 1027  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Signerad, ballerina. Olja på duk, 50x70cm, oramad

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:04)

1465 5257  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Par". Signerad G Uggla, daterad 1964. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 108x121 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:25)

1465 5118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kustmotiv med fyr. Olja på pannå, 28x41, yttermått inklusive ram: 36x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:35)

1465 5066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, man. Olja på duk, 39x33cm, yttermått inklusive ram: 47x41cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:40)

1465 5067  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, vattenfall. Olja på pannå, 23x18cm, yttermått inklusive ram: 40x36cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:57)

1465 4299  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Berg, Läsande flicka. Olja på duk, 74x63, yttermått inklusive ram: 91x80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:37)

1465 5212  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Prauger, daterad -76. Olja på duk, 46x55, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:10)

1465 5215  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Prauger, daterad 1975. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:43)

1465 5241  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -90, vandrare i vinterlandskap. Olja på duk, 19x16, yttermått inklusive ram: 36x33 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:42)

1465 5421  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 73. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 107x97cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:59)

1465 5242  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x70 cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:05)

1465 5653  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stadsmotiv med båtar. Olja på pannå, 28x41, yttermått inklusive ram: 36x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:15)

1465 5116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 70x135cm, yttermått inklusive ram: 86x151cm

1465 5106  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skepp. Ej signerad. Olja på duk, 60x89cm, yttermått inklusive ram: 79x110cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:33)

1465 5019  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Slädfärd Warszawa. Signerad W Wolsky. Olja på duk, 60x120 cm, yttermått inklusive ram: 80x142 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:19)

1465 5013  Oljemålning Osamu Yamazaki, Paris. Signerad, oramad. Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:56)

1465 5244  Oljemålning Poul Friis Nybo (1869-1929), Danmark. Skagen. Signerad. Olja på duk, 50x75, yttermått inklusive ram: 69x94 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:21)

1465 5636  Oljemålning signerad, modell. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 64x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:27)

1465 3429  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, daterad 2016, Solrosor. Olja på duk, 76x56cm, yttermått inklusive ram: 85x64cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:23)

1465 4070  Oljemålning Stig Hernborg, "Costa Brava II". Signerad, daterad -70. Olja på duk, 60x80, yttermått inklusive ram: 64x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:08)

1465 5422  Oljemålning Tore Henrik Bergh (1916-2007), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 49x63cm, yttermått inklusive ram: 70x85cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:00)

1465 5102  Oljemålning Wilhelm Lorens Holm (1810-1877), Sverige. Sjö. Signerad, daterad 1864. Olja på duk, 21x30cm, yttermått inklusive ram: 34x44cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:44)

1465 4365  Oljemålningar 2 st, A Battesini, ungdomar. Signerade. Olja på pannå, 29x19, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:03)

1465 4259  Oljemålningar 2 st, Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad, daterad, yttermått inklusive ram: 47x40 cm -60x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:39)

1465 5615  Örhängen 18k guld, ett par, med pärlor. Höjd: 5cm, vikt: 4,2g

1465 5616  Örhängen 18k guld, med pärlor. Höjd: 2cm, vikt: 2,8g

1465 5461  Pall bemålad. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:51)

1465 5313  Pall björk. Längd: 33, djup: 33 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:59)

1465 5360  Pall Petit poin, 1800-tal. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:49)

1465 4182  Paraplyställ Metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:43)

1465 5196  Paraplyställ Porslin. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:51)

1465 5669  Pärlarmband silver, två-radigt. Längd: 20cm, vikt: 22g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:17)

1465 5449  Pärlcollier med silverlås. Längd: 52cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:01)

1465 5668  Pärlcollier två-radigt, med silverlås och ametist. Längd: 44cm, vikt: 47g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:45)

1465 5670  Pärlcollier utan lås. Längd: 60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:10)

1465 5545  Parti bijouterier med etui

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:17)

1465 5546  Parti silver smycken diverse

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:46)

1465 5609  Pastell Kopia efter Jean-Marc Nattier, Hertiginnan av Orléans. Signerad Axelson, duk, 130x96, yttermått inklusive ram: 153x108 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:20)

1465 5181  Piedestal Alabaster. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:30)

1465 5381  Piedestal Trä. Höjd: 103

1465 5185  Plädar Ett par, Klippan, lammull. 130x200 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:56)

1465 5538  Plafond med prismor. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:49)

1465 5562  Porslin Kina, 5 delar. Höjd: 4-14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:37)

1465 5392  Portfölj Olof Rydbeck, fåglar 60x46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:47)

1465 5312  Pottskåp bemålat. Bredd: 43 cm, djup: 31 cm, höjd: 50 cm

1465 5613  Prispokaler 8 st, silver. Höjd: 6-11, diameter: 6-14, vikt: 690g ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:28)

1465 5227  Prydnadsägg Keramik. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:37)

1465 5352  Psalmbokshylla Längd: 70 cm. Djup: 12 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:50)

1465 5173  Psalmodikon 1800-tal. Längd: 100 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:36)

1465 5184  Remmare 9 st. Höjd: 21 cm, diameter: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:23)

1465 5667  Ring 18k guld, med en syntetisk blå sten, storlek: 17. Vikt: 3g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:03)

1465 5666  Ring 18k guld, med fem rosenstenar, storlek: 17. Vikt: 3,1g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:09)

1465 5408  Ring 18k guld. Med sten, vikt: 6g, ringmått 2 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:48)

1465 5646  Ringar 18k guld, med gravyr/inskription, storlek: 18. Vikt: 7,9g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:22)

1465 5601  Röllakan Galleri, 80x245 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:35)

1465 4060  Samlartallrikar 12 st, Bing & Grøndahl, Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Genombruten dekor, diameter: 22 cm

1465 5002  Sängbord Carlström Möbelfabrik. Bredd: 52, djup: 32 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:00)

1465 5373  Sängram Smide. Längd: 130

1465 5304  Satsbord 2 delar, Teak, längd, 49, djup: 38 cm, höjd: 49-51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:20)

1465 4289  Satsbord 3 delar, England. Bredd: 55, djup: 37 cm, höjd: 48-51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:22)

1465 5316  Satsbord 3 delar. Höjd: 41-63 cm, 36x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:36)

1465 5462  Satsbord 3 delar. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:31)

1465 5495  Sekretär Längd: 89 cm. Djup: 47 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:53)

1465 5502  Seltersglas 9st. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:31)

1465 5137  Serigrafi Efter Andy Warhol, Marilyn, yttermått inklusive ram: 98x98 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:58)

1465 5632  Serigrafi Josef Albers (1888-1976), USA. Ej signerad, bildmått. 20,5x20x5 cm, yttermått inklusive ram: 31,5x31,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:14)

1465 5112  Serveringsvagn glas och mässing, Längd: 69cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:44)

1465 5083  Serveringsvagn längd: 74cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:29)

1465 5571  Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, ca 30delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen, Danmark

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:40)

1465 5557  Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, Royal Copenhagen, Blå Blomst, ca 30 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:19)

1465 5058  Shaker + 2st koppar, silver, med gravyr/inskription. Höjd: 5-20cm, vikt: 399g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:08)

1465 5506  Sherryglas 10 st. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:58)

1465 4385  Sideboard Ett par, mahogny. Hand Crafted by Mines of Downley, Buckinghamshire. Längd: 107 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:37)

1465 5365  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 166, djup: 45 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:23)

1465 5334  Sideboard Orientaliskt. Längd: 100 cm. Djup: 40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:07)

1465 5417  Silver diverse, 7 delar. Tänger med mera

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:09)

1465 5146  Skål Agneta Spångberg. Längd: 14, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:04)

1465 5607  Skål Firma Svenskt Tenn, Sebastian Schildt. Signerad, 2010, tenn och mässing. Diameter: 12,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:58)

1465 5195  Skål Kina, 1800-tal. Diameter: 37, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:59)

1465 5234  Skål Orrefors, Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Ariel No 1711E. Längd: 12, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:58)

1465 5483  Skål Orrefors, kristall, Jan Johansson, -87, diameter: 25. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:09)

1465 5515  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med studiohanden. Längd: 17cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:09)

1465 5287  Skål Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. Konstglas, diameter: 15, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:35)

1465 5231  Skål på fot + skål med fat, rutslipad kristall. Höjd: 10-20 cm

1465 5521  Skål på fot rutslipad kristall. Längd: 28cm. Höjd: 23cm

1465 5150  Skålar + kanna, 6 delar, Gefle, diameter: 13-23. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:52)

1465 4355  Skålar + vas, 3 + 1 delar, Lindshammar, Kosta, Cattis Åselius-Lidback & Kjell Engman. Höjd: 9-23, diameter: 12-22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:45)

1465 5141  Skålar + vas, 4 delar, bland annat 1800-tal, diameter: 14-21. Höjd: 6-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:59)

1465 5284  Skålar 2 st, Kosta Boda/Rosenthal. Längd: 21-22 cm

1465 5095  Skålar 2+ 1st, Iittala, frostat glas. Höjd: 6-15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:49)

1465 5128  Skålar 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Diameter: ca 11cm

1465 5393  Skålar 3 st, Nuutajärvi, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Höjd: 12-32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:15)

1465 5481  Skålar 4 st, "Mariskooli", Iittala. Höjd: 12-15, diameter: 10-12,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:49)

1465 4135  Skålar 4 st, Orrefors. Diameter: 12,5-22,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:35)

1465 5263  Skålar ett par, Kina. Diameter: 13, Trä/silver, bruttovikt: 140 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:22)

1465 5280  Skålar Ett par, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Längd: 21, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:22)

1465 5620  Skålar på fot, 9 st. Marimekko, Iittala. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:45)

1465 5225  Skålfat Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Flambé. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:20)

1465 5228  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Guldcarrara", Gustavsberg, märkt: 'Carrara, Handdrejad'. Diameter: 26 cm

1465 5333  Skåp Teak. Bredd: 90, djup: 45 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:44)

1465 5266  Skedar 4 st, silver. Längd: 21-24, vikt: 230 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:14)

1465 5270  Skedar silver, diverse 8 st. Längd: 13-19, vikt: 300

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:20)

1465 5367  Skrivbord med klaffar, bemålat. Bredd: 104+ 2x44, djup: 72 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:43)

1465 5309  Skrivbord Sent 1800-tal. Bredd: 118, djup: 59 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:27)

1465 5471  Skrivbord Teak. Bredd: 140 cm. Djup: 60 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:27)

1465 5577  Skrivmaskin Underwood

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:28)

1465 5347  Skulptur + fat, keramik, Upsala-Ekeby. Längd: 18 - 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:21)

1465 4343  Skulptur Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, glaserad stengodslera, Höna, 6,5x7

1465 4093  Skulptur Auguste Moreau (efter), Kvinna, Brons / marmorsockel. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:51)

1465 5387  Skulptur Gips, David. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:16)

1465 5599  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Falk, tenn. Signerad Cyrén. Höjd: ca 7,5 cm. Längd: ca 7 cm. Sockel i svartbetsat trä medföljer

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:53)

1465 5606  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Flodhäst i grönpatinerad brons. Längd: 5 cm. Höjd: 4,5 cm. Träsockel medföljer

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:31)

1465 5611  Skulptur Hutschenreuther, Hjort, porslin. Längd: 35, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:59)

1465 5147  Skulptur Katt, Fornazetti Milano. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:40)

1465 5480  Skulptur Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kopp, "8kenat", Kosta Boda. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:55)

1465 5478  Skulptur Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Sko, Kosta Boda. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:51)

1465 5469  Skulptur Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:24)

1465 5470  Skulptur Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:53)

1465 5468  Skulptur Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 26 inkl sockel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:55)

1465 5073  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ko ur Stora Zoo, Gustavsberg 1960-1968. Längd: 15 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:08)

1465 5488  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

1465 4008  Skulptur Lorenzo Quinn (f. 1966), Italien. "La Mano de Dios". Signerad, numrerad 568/999, daterad 1999. Patinerad konstmassa så kallad kallbrons, stensockel. Längd: 35cm. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:43)

1465 3028  Skulptur Marmor, Pojke. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:06)

1465 5070  Skulptur Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kvinna på stensockel. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:49)

1465 5285  Skulptur Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, kvinna, Glaserad keramik. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:09)

1465 1058  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Glas, Notsjö/Nuutajärvi, Finland, Signerad. Fågel. Höjd: 13cm. Längd: 17cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:46)

1465 5344  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Glas, Notsjö/Nuutajärvi. Längd: 20cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:22)

1465 5032  Skulptur Orientalisk. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:08)

1465 5504  Skulptur terrakotta. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:15)

1465 5391  Skulptur Uggla, porslin. Höjd: 20 cm

1465 3118  Skulptur vitmetall. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:44)

1465 4076  Skulpturer 2 st, Hästar. Glaserad Keramik. Längd: 25 cm. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:52)

1465 4354  Skulpturer 3 st, Indien, vitmetall, musiker. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:32)

1465 5075  Skulpturer 3 st, Lladro. Höjd: 14-25cm

1465 5291  Skulpturer / ljusstakar 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, "Advent". Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:20)

1465 5086  Skylt plåt, Soft drinks Restroom. Höjd: 120cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:08)

1465 5671  Smycken silver, 6 delar, Vikt: ca 55 g

1465 5526  Snapsglas 2 st, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:29)

1465 5178  Soffbord + 1 par lampbord. Bredd: 107, djup: 50 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:58)

1465 4177  Soffbord Hunters table, Idegran. Bredd: 130, djup: 45+ 2x24, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:38)

1465 5204  Soffbord mahogny, NK. Bredd: 82, djup: 50 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:33)

1465 5167  Soffbord med stockholmskarta. Bredd: 135, djup: 85 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:53)

1465 5380  Spegel + konsol, smide. Höjd: 110+ 56

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:19)

1465 5057  Spegel 102x62cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 21:05)

1465 5074  Spegel 104x49cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:10)

1465 5574  Spegel 123x50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:22)

1465 5467  Spegel 87x45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:48)

1465 5319  Spegel Blyinfattat glas, 70x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:55)

1465 5036  Spegel England, Bemålad, 52x107 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:43)

1465 4261  Spegel Förgylld ram, 77x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:44)

1465 5567  Spegel förgylld ram, innermått: ca 60x73,5 cm, yttermått: 88x101 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:59)

1465 5254  Spegel förgylld, 125x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:59)

1465 4389  Spegel Gustaviansk stil. 83x52cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:40)

1465 5447  Spegel med förgylld ram, 50x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:12)

1465 5569  Spegel Nyrokoko, 130x70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:06)

1465 5324  Spegel sent 1800-tal, träram, 48x89 cm

1465 5498  Spegel spegel 163x78cm, Med konsolbord. Längd: 78 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:32)

1465 5129  Spegellampetter Ett par. Längd: 37cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:34)

1465 5187  Spelbord Jugend, mahogny. Bredd: 90, djup: 44x2 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:49)

1465 5025  Spetsglas + glögglas, 14+ 6 st. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:36)

1465 5097  Spiselhundar Ett par. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:28)

1465 3392  Spjut 2 par. Längd: 170-225

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:03)

1465 5168  Stegpall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:51)

1465 5457  Stolar 12 st, Barockstil

1465 5543  Stolar 2 st, bemålade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:40)

1465 5355  Stolar 2 st, Gustaviansk stil, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:13)

1465 3453  Stolar 2 st, Rokoko, provinsarbeten, snarlika

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:51)

1465 5063  Stolar 2+ 2 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:03)

1465 5361  Stolar 4 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:38)

1465 5455  Stolar 4 st, 1890-tal, Ek

1465 5465  Stolar 4 st, Pinnstolar

1465 5037  Stolar 6 st, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. "CH24, Y-stolen", Carl Hansen & Søn, Danmark

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:16)

1465 3232  Stolar 8 st, barockstil, 1900-tal. Proveniens Västerås slott

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:40)

1465 5464  Stolar Ett par, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:14)

1465 5226  Syltkrukor 6 st. Höjd: 6-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:21)

1465 5377  Taburett Rokokostil, 42x42 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:37)

1465 5358  Taburett Rokokostil. Längd: 51 cm, djup: 39 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:23)

1465 4119  Taburetter Ett par, rokokostil. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:14)

1465 5085  Taburetter Ett par, rokokostil. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:10)

1465 4078  Takarmatur Kristall, nutida, Markslöjd, diameter: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:49)

1465 5592  Takfotogenlampa majolika, höj- och sänkbar. Höjd: ca 95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:36)

1465 5160  Takfotogenlampa omkring 1900, majolika. Diameter: 63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:18)

1465 5580  Tallrikar 11st + 12st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter. Diameter: ca 19-27 cm

1465 5340  Tallrikar 12st, Eros, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1972-1974. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:07)

1465 5082  Tallrikar 18st Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Solaris", Iittala, Finland. Diameter: 16-25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:26)

1465 5407  Tallrikar 8 st, Orientaliska. Diameter: 21-25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:26)

1465 5409  Tallrikar/fat Orientaliska, 8 delar. Diameter: 20-33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:05)

1465 5398  Tavla Asien, yttermått inklusive ram: 50x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:54)

1465 4047  Tavla Intarsia, Neapelbukten, trä, 66x53 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:10)

1465 5424  Tavla Stephen Murphy, yttermått inklusive ram: 89x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:18)

1465 4414  Teburk Meissen. Höjd: 13, nagg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:07)

1465 5060  Tennfat 2 st, 1891. Diameter: 35-37cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:52)

1465 5069  Tennfat Firma Svenskt Tenn. Diameter: 18cm, 1930

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:36)

1465 5405  Terrin med fat, porslin. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:52)

1465 5296  Teservisdelar 14 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:41)

1465 5100  Teservisdelar 3 delar, Kina. Höjd: 7-13cm

1465 5330  Tidningsställ England. Längd: 48, djup: 36 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:19)

1465 5542  Toilett/skrivbord Valnöt. Bredd: 141 cm. Djup: 43 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:45)

1465 5372  Trädgårdsbord Smide med stenskiva. Bredd: 63, djup: 42 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:27)

1465 5201  Trädgårdsskulptur Putti, stenmassa. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:50)

1465 5310  Trädgårdsurnor Ett par, nutida. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:25)

1465 5072  Träsnitt Japan, Triptyk, Signerad, yttermått inklusive ram: 41x82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:45)

1465 5127  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 199/260, daterad 71. Bildmått: 32x56, yttermått inklusive ram: 49x73 cm

1465 2193  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 86/150, daterad 1961. Bildmått: 26x47, yttermått inklusive ram: 45x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:16)

1465 4356  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Strand. Signerad, daterad -68. Bildmått: 42x52, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:54)

1465 4084  Uppläggningsfat 3 de. Gefle, Vinranka. Längd: 21 - 37

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:36)

1465 5039  Väggarmatur Louis Poulsen, modell: 132050, plåt. Längd: 45cm, ej funktionstestad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:03)

1465 5371  Väggarmatur mässing, Jugend. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:56)

1465 5366  Vägghylla 1800-tal. Bredd: 99. Djup: 12 cm, höjd: 126 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:14)

1465 4243  Vägglystrar Ett par, lövformade prismor. Höjd: 53 cm

1465 5564  Vägglystrar ett par, Nyrokoko, 4-armade. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:21)

1465 5023  Väggplattor 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar respektive Solros ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:21)

1465 5323  Väggrelief motiv från Antiken, gips, 32x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:31)

1465 4226  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:51)

1465 5563  Väggur höjd: 61cm

1465 5501  Väggur Zenith. Fodral i ek, visare och arabiska siffror i mässing. Märkt "Swiss Made 18 jours 18 days". Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:08)

1465 4346  Vas + fat, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval. Längd: 16, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:14)

1465 5275  Vas + skål, Rörstrand, "Ritzi". Höjd: 13-20, diameter: 9-20 cm

1465 5629  Vas + skålar, 3 delar, kristall, Georg Jensen & Orrefors. Höjd: 6 - 18

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:22)

1465 5524  Vas Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors Gallery. Signerad, med belysning. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:15)

1465 5519  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, glas. Höjd: 8,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:39)

1465 5202  Vas grönt glas. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:16)

1465 5206  Vas Guido Gambone. Diameter: 25, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:38)

1465 5630  Vas Iittala. Höjd: 9 + konstglas, 2 delar, Kosta Boda, höjd: 9 - 11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:04)

1465 5221  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 25 cm

1465 5342  Vas med piedestal keramik. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:35)

1465 5485  Vaser + skål, 3 delar, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Höjd: 4-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:04)

1465 5031  Vaser 2 st, Keramik, 1950/60-tal. Höjd: 19-31 cm

1465 5209  Vaser 2 st, Orrefors. Höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:39)

1465 4327  Vaser Ett par, fajans. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:16)

1465 5482  Vaser Ett par, Kina, terrakotta. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:38)

1465 5396  Vaser ett par, nutida, Porslin. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:42)

1465 5061  Vikskärm 4-delad. Höjd: 180cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 21:05)

1465 5268  Vinglas 10 st. Höjd: 16 cm

1465 5450  Vinglas 12 st, Spiegelau. Höjd: 16 cm

1465 5472  Vinglas 17st, Orrefors, Chateau. Höjd: 18-20cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:09)

1465 5345  Vinglas 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:06)

1465 4094  Vinglas 9+ 2 st, Kosta Boda. Nouveau, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 19,5-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:08)

1465 5044  Vinkaraff Holmegaard, glas. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:57)

1465 5276  Vinprovarglas 6 st, Orrefors. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:41)

1465 5618  Vitvinsglas 11 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. "Vintage", Orrefors. Höjd: 20 cm

1465 5035  Ytterfoder 2 st, Lergods. Höjd: 24-43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:36)

1465 5295  Ytterfoder 2 st, nutida. Längd: 23-28, höjd: 13-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:22)

1465 5612  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-15, diameter: 14-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 18:36)

1465 5279  Ytterfoder omkring 1900. Höjd: 18, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 19:51)

1465 5532  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2022 20:55)