Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 maj 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1400 3298  Akvarell 1800-tal, Kvinna med hund. Ej signerad. Motivet: 21x25, yttermått inklusive ram: 34x38, akvarell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)

1400 3630  Akvarell Anders Weijk (1872-1909), Sverige. Jakthundar. Signerad, daterad 1906. Akvarell, 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 62x48 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:24)

1400 3611  Akvarell d van Drumpt (tillskriven), ej signerad, akvarell, palmer. Motivet: 14x18, yttermått inklusive ram: 34x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:16)

1400 9022  Akvarell Kina, 52x37cm, akvarell

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:03)

1400 3248  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, 19x15cm, yttermått inklusive ram: 19x25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:39)

1400 3246  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, akvarell, 1915,25x17cm, yttermått inklusive ram: 29x21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:20)

1400 3317  Akvarell Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. Komposition. Akvarell/collage. Signerad. Bladets mått: 78x105 cm, yttermått inklusive ram: 100x86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)

1400 3403  Akvarell & blyerts 2 st, Hader Hagberg. Signerade, 1900-tal, fåglar. Motivet: 21x40, yttermått inklusive ram: 33x52cm, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:10)

1400 9117  Akvareller 2 st, Gaetano Facciola (1868-1949), Italien. Motiv från Rom. Signerade. Akvarell, motivet: 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x42

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)

1400 3382  Allmoge 7 delar. Längd: 7-62cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:52)

1400 3054  Ampel Empirestil, 1900-tal. 6 st ljusarmar, 3 ljuspunkter för lampor. Diameter: 48 cm. Höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:49)

1400 3292  Appliquer Ett par, Jugend, mässing, saknar fästen. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:57)

1400 3440  Appliquer Ett par, med prismor. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)

1400 3334  Appliquer Ett par, rokokostil, mässing. Höjd: 33 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:21)

1400 3356  Armbandsur Navir, Incabloc 17 Rubis, manuell, stål. Diameter: 33mm, läderband

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:18)

1400 3507  Armring Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Stockholm, 1960. Diameter: 8 cm, vikt: 15,5 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)

1400 8276  Årsur 1920-tal, med glaskupa, GB. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:14)

1400 3531  Askfat + ströare, 8 delar, Förgyllt sterlingsilver / emalj, Norge. Diameter: 6. Höjd: 5, vikt: ca 170g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:08)

1400 3545  Assietter 12 st, glas, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:52)

1400 3205  Bägare silver, gravyr. Vikt: 458g. Höjd: 7-8,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:11)

1400 3045  Barstolar 3 st, Indecasa, Spanien. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:49)

1400 3489  Barstolar 4 st, Johanson design, skinn. Höjd: 104

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:09)

1400 3311  Bestick 21 delar, silver, udda. Vikt: 296g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:57)

1400 3279  Bestickuppsättning 30 delar, nysilver, 10+ 10+ 10 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:31)

1400 3319  Blandteknik Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad. Bladets mått: 77x58 cm, yttermått inklusive ram: 86x67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:29)

1400 3320  Blandteknik Alain Berck-Vitz (f. 1953), tillskriven. Collage/mixed media. Bladets mått: 75x57 cm, yttermått inklusive ram: 84x66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:28)

1400 3134  Blandteknik Bertil Norén (1889-1934), Sverige. Man målandes urna. Signerad, pannå, 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 75x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)

1400 3284  Blandteknik Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1934. Motivet: 98x68, yttermått inklusive ram: 109x78 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:46)

1400 3368  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Bruket Höganäs", gårdsmotiv. Signerad, daterad -45. Motivet: 15x13cm, yttermått inklusive ram: 34x50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)

1400 3253  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, naken modell. Motivet: 19x25cm, yttermått inklusive ram: 27x35cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:22)

1400 3328  Blandteknik Oscar Cleve (1906-1991), Sverige. "Vi 1967". Signerad. Motivet: 22x31, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:48)

1400 9287  Blomsterbord 1920-tal, Zinkinsats. Bredd: 80, djup: 43 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:03)

1400 3042  Bokhylla tidskriftssamlare. Bredd: 110 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)

1400 3568  Bokhyllor Ett par, 1920-tal, björk. Bredd: 129, djup: 30 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)

1400 3490  Bord + barstolar, 9 delar, Johanson design. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juni 2021 05:02)

1400 3236  Bord 1930-/40-tal, ca 80x80 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:40)

1400 3450  Bordslampa 30-tal. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)

1400 3011  Bordslampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, skärm med blad. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:20)

1400 3218  Bordslampa ett par, Orrefors, design: Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Märkta RD 2017. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)

1400 3579  Bordslampa I form av en Uggla. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:07)

1400 3077  Bordslampa majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:33)

1400 3466  Bordslampa mässing och glas. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:29)

1400 3494  Bordslampa Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svamp. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)

1400 3417  Bordslampfot Glas. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:39)

1400 3238  Bordslampfot höjd: 44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:56)

1400 3387  Bordslampfot Trä. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)

1400 3386  Bordslampfötter Ett par, Bemålad metall, France, Höjd: 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:56)

1400 3385  Bordslampfötter Ett par, nutida. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:45)

1400 3479  Bordslampor 4 st, Trä, PR-Home. Skärmar från Watt & Veke, Höjd: 75

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:54)

1400 3469  Bordslampor Ett par, EWÅ. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:21)

1400 3572  Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:38)

1400 3556  Bordsur Trä, Bemålat. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:42)

1400 3167  Bordtabletter Firma Svenskt Tenn, Tulpan. Längd: 24-40 cm, djup: 24-30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:49)

1400 9040  Bricka Kina, Qing, 26x19cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:45)

1400 3396  Burk med lock "Anno 1671", mässing. Diameter: 16cm, höjd: 13cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)

1400 3372  Byrå 1880-tal. Bredd: 83 cm. Djup: 57 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:15)

1400 3051  Byrå furu, 1800-tal. Bredd: 102 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:53)

1400 3254  Byrå Furu. Bredd: 92 cm. Djup: 44 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:55)

1400 3353  Byrå Längd: 75 cm. Djup: 28 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)

1400 3367  Byrå Med stenskiva, intarsia. Bredd: 87 cm. Djup: 52 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)

1400 3435  Byrå Med stenskiva. Bredd: 73 cm. Djup: 36 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:31)

1400 3333  Byrå rokokostil, Stenskiva, intarsia. Bredd: 76, djup: 38 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:46)

1400 3239  Byrå senare bemålning. Bredd: 65 cm. Djup: 38cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:01)

1400 3331  Cafébord Gjutjärnsfot / stenskiva, 60. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)

1400 3492  Cake stand England. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)

1400 3324  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 70/75, bladets mått: 65x51 cm, yttermått inklusive ram: 74x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)

1400 3496  Champagnekylare Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 21, nysilver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)

1400 3585  Cigarettskrin silver, Birmingham, England. Längd: 13. Djup: 9,5 cm. Höjd: 4,5 cm, bruttovikt: ca 350g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)

1400 3620  Damejeanne 6 st, glas. Höjd: 45-60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:41)

1400 3262  Dockor 2 st, 1950-tal. Längd: 75cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)

1400 9045  Dörrlås 1600-tal, järnsmide. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:33)

1400 3318  Emmafåtölj 1800-tal, röd velourklädsel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:29)

1400 3499  Etagebord Med hylla, Intarsia, gallerkant. Bredd: 41, djup: 30 cm, höjd: 77 cm

1400 3082  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 1950, etsning, 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:42)

1400 9242  Etsning Helge Zandén (1886-1972), Sverige. Signerad. Motivet: 13x13cm, yttermått inklusive ram: 43x42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)

1400 3086  Etsning Lars Zederman (f. 1926), Sverige. "Mot Söder". Signerad, numrerad 241/300. Motivet: 15x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:45)

1400 9456  Etsning Sven-Ingvar Johansson (f. 1962), Sverige. "Passion II". Signerad, numrerad 11/50, daterad -94. Motivet: 67x49 cm, yttermått inklusive ram: 83x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:55)

1400 3097  Färgetsning Henry Unger (f. 1945), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 61/95. Motivet: 31x24 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:43)

1400 3049  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Heavy Traffic". Signerad, numrerad 77/225. Motivet: 64x49 cm, yttermått inklusive ram: 84x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:05)

1400 3596  Färgetsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 44/65, daterad -83. Oramat löst blad, mm 88x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:08)

1400 3181  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 106/300. Motivet: 29x38cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:33)

1400 9455  Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Flaska. Signerad, numrerad 41/199. Motivet: 70x20, yttermått inklusive ram: 87x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)

1400 3109  Färglitografi Frank Brundin. Signerad, numrerad 22/250, daterad -1988. Motivet: 46x34 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:01)

1400 3290  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Midsommarbåtarna". Signerad, numrerad 213/280. Motivet: 31x26, yttermått inklusive ram: 44x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:55)

1400 3176  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybroviken. Signerad, numrerad 240/290. Motivet: ca 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:01)

1400 3177  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Waxholmsbåt vid kaj. Signerad, numrerad 185/300. Motivet: ca 35x52 cm, yttermått inklusive ram: 49x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:22)

1400 9489  Färglitografi Lars Nörgård (f. 1956), Danmark. Komposition. Signerad, numrerad 66/125, daterad -88. Handmålad ram. Motivet: ca 66x50,5 cm, yttermått inklusive ram: 84x67 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:21)

1400 3024  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Cousins I". Signerad, EA-upplaga. Motivet: 30x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:55)

1400 3022  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Hem juva hem". Signerad, numrerad 282/290. Motivet: ca 28x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)

1400 3025  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, EA-upplaga. Motivet: ca 47x30 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:24)

1400 3337  Färglitografi Lasse Persson. Signerad, numrerad 16/80, komposition. Motivet: 82x60, yttermått inklusive ram: 99x77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)

1400 3193  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Mariaberget". Signerad, numrerad 325/360. Motivet: 18x21cm, yttermått inklusive ram: 40x40cm

1400 3192  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 98/360, "över söder takåsar". Motivet: 19x20cm, yttermått inklusive ram: 19x21cm, yttermått inklusive ram: 41x41cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:40)

1400 3419  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 5/250, daterad 1978. Motivet: 28x42cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)

1400 3110  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Sällskap. Signerad, 150-upplaga. Bladets mått: 15,5x22 cm, yttermått inklusive ram: 31,5x36,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:48)

1400 3124  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinter. Signerad, numrerad 63/140. Motivet: 29x21, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:41)

1400 3123  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, numrerad 163/360. Motivet: 23x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:38)

1400 3126  Färglitografi Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. "Lillan i skogen". Signerad, numrerad HC II/LX. Motivet: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 51x40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)

1400 3195  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 274/280. Motivet: 34x25cm, yttermått inklusive ram: 58x47cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:26)

1400 3198  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 292/360, interiör. Motivet: 45x55cm, yttermått inklusive ram: 65x75cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:20)

1400 3480  Färglitografier 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 21/100. Motivet: 20x15, yttermått inklusive ram: 33x30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:12)

1400 3010  Fat + sås & gräddkanna, 4 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, Längd: 16-31 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:47)

1400 9462  Fat + såssnipa, 3 delar, "Japan", Rörstrand. Längd: 30-47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:02)

1400 3586  Fat + vas + skål, 4 delar, Kina. Längd: 17, diameter: 10-19, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)

1400 3571  Fat 12st, tenn. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)

1400 3393  Fat 15st, Glas. Längd: 15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:59)

1400 9039  Fat 3 st, Kina, 1900-tal. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:42)

1400 3458  Fat Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby, diameter: 32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 21:04)

1400 2071  Fat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stengods, "Varite", 20x20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:48)

1400 3214  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby, 22x22cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:15)

1400 3073  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 31x20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:40)

1400 3268  Fat WA Bolin. Emaljerad metall, 1970-tal, 14,5cmx14,5cm

1400 9318  Fat Xhaly. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:01)

1400 3470  Fåtölj 1950-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:59)

1400 3564  Fåtölj Röd plysch

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:18)

1400 3431  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:57)

1400 3272  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Fårskinn. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:34)

1400 3274  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Fårskinn. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:52)

1400 3071  Figurin Huimmel, "Christmas Delivery". Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 14,5 cm, originalkartong

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:39)

1400 3069  Figurin Hummel, "Bakers Delight". Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 18 cm, originalkartong

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)

1400 3068  Figurin Hummel, "The Soap Box". Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 16,5 cm, originalkartong

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:23)

1400 3066  Figuriner 4 st, Hummel. "Set Heart of Hummel". Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 11,5 cm. I originalask av metall samt originalkartong

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:06)

1400 3063  Figuriner 6 st, Hummel. Goebel, Tyskland. Porslin. "The Mail Is Here", "Crossroads", "Bonne Chance!", "Little Sweeper", "Spring Waltz", "Seasons Best". Höjd: 10-17 cm. Originalkartonger

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)

1400 3062  Figuriner 8 st, Hummel. Goebel, Tyskland. Porslin. Best friends, The Benevolent Birdfeeder, Stormy Weather, Winters Here mfl. Höjd: 13-16 cm. Originalkartonger

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:25)

1400 3519  Fiskbestick 8 + 8 st, nysilver, Svensk spets. Längd: 18-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:04)

1400 3555  Fiskservis 14 delar, "Seafare", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. bland annat terrin. Längd: 24-40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)

1400 3072  Fisktallrikar 8 st, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. 26x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:53)

1400 3075  Fönsterbelysning 2 st, prismor. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:35)

1400 3456  Förvaringskärl 2 st, Allmoge. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)

1400 3591  Glas 12 st, slipad dekor. Höjd: 9,5 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:42)

1400 3185  Glas 7st. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:32)

1400 3096  Glasservis 11 delar. Karaff + 10 glas, 1830/40-tal. 6+ 4 st. Etsad dekor. Höjd: 8-23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:33)

1400 3095  Glasservisdelar 21 delar, etsad dekor. Höjd: 4,5-11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:12)

1400 3291  Glasservisdelar 24 delar, Mats Jonasson, 8 + 8 + 4 + 4 st, "Kubik", Målerås. Höjd: 6,5-25 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:28)

1400 3538  Glasservisdelar 31 delar, Kosta, City, bland annat karaff, design: Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 6-26,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:39)

1400 3093  Glasskål Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland. "Turun Hopea". Bruntonat glas samt brons. Längd: 14 cm. Djup: 14 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:46)

1400 3541  Glastallrikar 7 st, 1950-tal, gröna. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:37)

1400 3463  Golvlampa 1940-tal. Höjd: 165

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)

1400 3426  Golvlampa höjd: 131cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:53)

1400 3462  Golvlampa Krom, ställbar höjd. Höjd: 120

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:26)

1400 3498  Golvlampfot ASEA, mässing, 1950-tal. Höjd: 120

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:52)

1400 3351  Golvljusstake mässing. Höjd: 87cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:44)

1400 3495  Golvur Engelsk modell, mahogny. Höjd: 180 ca, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:37)

1400 3163  Golvvas Italien, keramik. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:03)

1400 3038  Grafiskt blad "Anordning vid petroleumbrännare- Fotogenkök". Z jakus 1984, yttermått inklusive ram: 53x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:52)

1400 3408  Gungstol " Isabella " Karl-Axel Adolfsson, Gemla. Höjd: 116

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:35)

1400 9265  Hängskåp med vitrin. Bredd: 79 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 66,5cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)

1400 3583  Hatthylla Längd: 76 cm. Djup: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)

1400 3074  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 106 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:42)

1400 3623  Hög hatt + hattask

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:52)

1400 3269  Hörnskåp Allmoge, 1793. Bredd: 75 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:52)

1400 3165  Hushållsvåg Gloria. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:08)

1400 3202  Ishink & karaffer 4 delar, orrefors. Höjd: 13-29cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)

1400 3012  Kaffe / matservisdelar 35 del ca, Svaneholm, Blåklocka

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:38)

1400 3547  Kaffekanna silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1941. Höjd: 22, vikt: 492g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:26)

1400 3443  Kaffekoppar 11 delar, "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)

1400 3445  Kaffemuggar 13 delar, med fat, Eden, Rörstrand. Längd: 12-18,5 cm, djup: 9-14,5 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:08)

1400 3539  Kaffeservis 18 delar, Royal Tuscan, England

1400 3186  Kaffeservisdelar 9 delar, Schaller.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)

1400 3208  Kaffeservisdelar ca 22 delar, Upsala Ekeby, karneval

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)

1400 3190  Kandelabrar Ett par. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)

1400 3103  Karaff + 6 glas, Eda Glasbruk, röktonat glas. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:59)

1400 3164  Karaff Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:54)

1400 2037  Karmstol 1950-tal, stomme i betsat trä, klädsel i ljus textil. Saknar märkning. Bredd: ca 73 cm, höjd: ca 79 cm, sitthöjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:51)

1400 9107  Karmstol Barockstil, med rotting

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:31)

1400 9019  Karmstolar Ett par, fri form, Elsa Stackelberg.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)

1400 3039  Karta "Svecia, Dania et Norvegia", senare tryck. Motivet: 48x56,5 cm, yttermått inklusive ram: ca 56x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:29)

1400 3306  Konstglas 3 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)

1400 3535  Kopp + burk med lock, 2 delar, Kina, porslin, blåvitt. Höjd: 5-8-10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:37)

1400 3200  Koppar med fat 4 st, Rörstrands Curtis. Diameter: 7-14,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:22)

1400 3605  Kopparstick "Heros Rinaldus", förgylld ram. Motivet: 59x41 cm, yttermått inklusive ram: ca 76x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:14)

1400 3297  Kopparstick 2 st, bland annat Drottning Kristina, 13x13 & 24x17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:08)

1400 9240  Kopparstick Signerad, Le Pont au Change a Paris. Motivet: 30x43cm, yttermått inklusive ram: 46x59cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:00)

1400 3600  Korg Mulberry, balloon log. Längd: 72cm. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:07)

1400 3452  Krukor 4 st, 1940-tal. Höjd: 8,5-10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:31)

1400 3241  Krus 1+ 2 delar. Höjd: 10-28c

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:18)

1400 3047  Kryddburkar Gefle, 12 st. Flingods. Höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:13)

1400 3593  Låda vägghängd mässing, dekorerad. Längd: 19,5, djup: 9 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:07)

1400 3570  Lampbord 1960-tal, Teak /metallben. Bredd: 61, djup: 41 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:32)

1400 3313  Litografi "La Vestale". Marin, 1800-tal. Motivet: 30x48 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

1400 3250  Litografi Claude Weisbuch (f. 1927), Signerad, numrerad 206/360, hästar. Motivet: 52x74, yttermått inklusive ram: §56x77 cm

1400 3295  Litografi Oidentifierad konstnär. "Knee". Signerad, daterad -74. Motivet: ca 37x39 cm, yttermått inklusive ram: 84x63 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:19)

1400 3270  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 65 cm ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)

1400 3399  Ljusplåtar Ett par, mässing. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)

1400 9309  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:53)

1400 3562  Ljusstakar 2 par, silver. Höjd: 9-10 cm, bruttovikt: 630 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)

1400 3230  Ljusstakar 3 st, glas. Höjd: 20-30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)

1400 3561  Ljusstakar 4 st, silver. Höjd: 9 cm, bruttovikt: 430 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:59)

1400 3491  Ljusstakar Ett par, empirestil, 1800-tal, brons / kristall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)

1400 3500  Ljusstakar Ett par, Silver / glaskupa. Höjd: 26 cm, bruttovikt: 860 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:19)

1400 3590  Ljusstakar Ett par, sjöjungfrur, vitmetall. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)

1400 9372  Ljusstakar Nysilver, ett par. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)

1400 3388  Ljusstake 6-armad, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:22)

1400 3418  Ljusstake Klong, Gloria, mässing. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:55)

1400 3631  Ljusstake Ulf Larsson & Lars Åkesson, Kantljusstake No 1, Vallonmässing. Mässing. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)

1400 3624  Lockurna Ekeby. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:03)

1400 3411  Lökgömma Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Fajans. Signerad med Studiohanden. Diameter: 10,5 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:42)

1400 6357  Malmkrona höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 08:36)

1400 3276  Mat- & kaffeservis ca 70 delar. Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:56)

1400 3378  Matbord Ek, nutida, med låda, Bredd: 130 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 57 cm, 2st iläggsskivor, 45cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:43)

1400 9373  Matbord Intarsia. Bredd: 172 cm. Djup: 107 cm. Höjd: 80 cm, + iläggsskiva, längd: 50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)

1400 3483  Matsalsgrupp 7 delar, Pederali, "Colour", 6 st stolar, Italy

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:49)

1400 3484  Matsalsgrupp 7 delar, Pederali, "Colour", 6 st stolar, Italy

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:10)

1400 3033  Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 102, djup: 42 cm, höjd: 150 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:19)

1400 3107  Matservis 55 delar, Karlskrona. Diameter: 17-24 cm (tallrikar)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)

1400 3622  Matservis Ca 70 delar, Schlaggenwald

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:42)

1400 3348  Matservisdelar 15 delar, "Verdura", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:12)

1400 3508  Matservisdelar 20 del ca, Arabia

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:37)

1400 3183  Matservisdelar ca 50 delar, Rörstrand, Eveline

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:06)

1400 3309  Matskedar 4 st, silver, 1800-tal. Längd: 21 cm, vikt: ca 210 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:30)

1400 3515  Matta Gabbeh, Galleri, 98x300 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:57)

1400 3576  Matta Kina, 90-line, 192x298 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)

1400 3578  Matta Orientalisk, 107x155 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:44)

1400 3589  Matta Orientalisk, 115x183 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)

1400 3275  Matta Orientalisk, 132x186 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:06)

1400 9283  Matta Orientalisk, 145x215cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)

1400 3325  Matta orientalisk, 172x230 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:12)

1400 3588  Matta Orientalisk, Galleri, 86x319 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:31)

1400 3273  Matta Orientalisk, galleri, Bochara, 80x205 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:24)

1400 8072  Matta Orientalisk, galleri, Kayseri, 97x306cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)

1400 9130  Matta orientalisk, Keshan, 200x300 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:24)

1400 9465  Matta orientalisk, Lilijan, semiantik, 163x196 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)

1400 9472  Matta orientalisk, Malayer, antik, ca 151x198 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:18)

1400 9469  Matta orientalisk, Sarouk/Arak, semiantik, 134x201 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:14)

1400 9464  Matta orientalisk, Shirisabad, antik, 116x169 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:10)

1400 9468  Matta orientalisk, Shirisabad, antik, 128x192 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)

1400 3514  Matta orientalisk, Tabriz Tabatabai, ca 200x300 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:31)

1400 3087  Mattallrikar Kina, nutida. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:38)

1400 3171  Mattallrikar Svenska Slott, Rörstrand. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)

1400 3271  Mattor 2 st, Bochara, orientaliska, 63x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:01)

1400 3594  Miniatyrer 2 st, Sven & Johanna Nordgren, 10x7

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:28)

1400 3628  Mockaskedar 12st, silver, AGD, 1927. Längd: 11cm, med etui. Vikt: 197g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:28)

1400 3422  Munkstol 1900-tal

1400 3206  Nyckelplåt + 2 st dörrknoppar, koppar. 3 delar. Höjd: 6cm. Längd: 16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:19)

1400 3327  Nysilver 2 delar. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:34)

1400 3506  Nysilver 5 delar, Coasters, dubbelkarott, pepparkvarn. Längd: 28 cm, djup: 21 cm, höjd: 4,5-17,5 cm, diameter: 4,5-16 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:18)

1400 2004  Ölglas 11 st, "H40", Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda glasbruk. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:12)

1400 3433  Oljelampor 6 st, Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:45)

1400 3617  Oljemålning A Wetterström, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 46x70 cm, oramad

1400 3278  Oljemålning Åke Braun, "Tristan & Isolde. Signerad, daterad 1974. Olja på duk, 56x4260x46 cm, yttermått inklusive ram: 60x46

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:06)

1400 3203  Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 48x48cm, yttermått inklusive ram: 62x62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:27)

1400 1002  Oljemålning Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Motiv med gård. Signerad. Olja på duk, 50x73 cm, yttermått inklusive ram: 72x93 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)

1400 3524  Oljemålning Alfred Wetterstrand, västkust. Signerad, daterad -09. Olja på duk, 65x99, yttermått inklusive ram: 78x113 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:19)

1400 4013  Oljemålning Allmoge, 1900-tal, 115x110cm. Olja på pannå, Ej signerad, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:42)

1400 9104  Oljemålning B Ferenczy, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 12x16, yttermått inklusive ram: 37x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:14)

1400 9061  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, dans. Olja på duk, 25x20cm, yttermått inklusive ram: 38x34cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:43)

1400 9062  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, Kust. Olja på duk, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 43x51cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:53)

1400 9068  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, Kust. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 64x75cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:00)

1400 3084  Oljemålning Birger Forsberg (f. 1922), Sverige. Stockholmsmotiv mot Gamla Stan. Signerad, daterad 46. Olja på pannå, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:41)

1400 3255  Oljemålning Birger von Brömssen (1894-1990), Sverige. Två gossar (bla Tomas von Brömssen). Monogramsignerad. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:09)

1400 3369  Oljemålning Carl Gunne signerad, Landskap. Olja på duk, 32x54cm, yttermått inklusive ram: 52x73cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)

1400 3188  Oljemålning Charlotte Wahlström (1849-1924), Sverige. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 66x46cm, yttermått inklusive ram: 71x53cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:41)

1400 3079  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. "Tångtäkt, Gotland", Signerad. Olja på pannå, 36x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:49)

1400 3249  Oljemålning David Parsén (1896-1977), Sverige. Signerad, daterad 62. Olja på duk, 37x46cm, yttermått inklusive ram: 43x51cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:29)

1400 3132  Oljemålning E Jansson. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 35x49 cm. Yttermått inklusive ram: 42x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:09)

1400 9199  Oljemålning E Tydgren. Signerad, 1800-tal. Olja på duk, 29x36cm, yttermått inklusive ram: 34x41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:22)

1400 3036  Oljemålning Emma Holst (1880-1962), Sverige. Kustparti. Signerad, daterad -24. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:25)

1400 3173  Oljemålning Eric Borg. Landskap med hästar, Signerad. Olja på duk, 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:18)

1400 3122  Oljemålning Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Stilleben med frukter och blomster. Signerad. Olja på pannå, 35x27 cm. Yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:34)

1400 3014  Oljemålning Eva Larsson, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 40x31, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:53)

1400 3610  Oljemålning Götrik Örtenholm (1913-2005), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)

1400 3330  Oljemålning Harald Sandberg (1912-1983), Sverige. "Träd, Öland". Signerad. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:16)

1400 3606  Oljemålning Indian, ej signerad. Olja på duk, 69x99 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:50)

1400 9281  Oljemålning Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 61x89, yttermått inklusive ram: 67x95 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:56)

1400 3245  Oljemålning John Heijke. Signerad, daterad 89. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 45x54cm

1400 3080  Oljemålning John Nyström (1888-1945), Sverige. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 59x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:04)

1400 9495  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. "Gotlandskust". Signerad, daterad -80. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 27x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:23)

1400 9494  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Ekor vid brygga. Signerad. Olja på pannå, 26x34, yttermått inklusive ram: 35x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:25)

1400 3204  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, tuppar. Olja på pannå, 76x60cm, yttermått inklusive ram: 85x70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)

1400 3018  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Ryttare, Signerad. Olja på duk, Motivet: 57x57, yttermått inklusive ram: 63x63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:30)

1400 9072  Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Svanar. Signerad. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:23)

1400 9158  Oljemålning Oidentifierad konstnär. England, 1800, tal. Ej signerad. Olja på duk, 30x61 cm, yttermått inklusive ram: 43x73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:22)

1400 3106  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gårdsmotiv med hästar. Signerad. Olja på duk, 66x81 cm, yttermått inklusive ram: 81x95 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)

1400 3135  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Olja på duk, 50x22 cm, yttermått inklusive ram: 56x27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:23)

1400 3172  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad och daterad. Olja på duk, ca 18x27 cm, yttermått inklusive ram: 30x39 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:14)

1400 3244  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1930. Olja på pannå, 22x33cm, yttermått inklusive ram: 27x39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:27)

1400 3260  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 2000, blomsterstilleben. Olja på duk, 54x38cm, yttermått inklusive ram: 59x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)

1400 3527  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Munk. Olja på pannå, 24x19, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:52)

1400 3131  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sträckande änder. Signerad H Kask. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)

1400 9078  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Landskap, "Kolbäcksån". Signerad. Olja på duk, 32x45, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:38)

1400 3345  Oljemålning Signerad A Wennerberg, Vinterlandskap. Olja på duk, 64x100, yttermått inklusive ram: 79x114 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:44)

1400 9354  Oljemålning Signerad Anjou. Olja på duk, Västkustmotiv, 65x99, yttermått inklusive ram: 83x115 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:05)

1400 3017  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Trapp. Signerad. Olja på pannå, 48x59, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:04)

1400 3136  Oljemålning Thure Åslin (1915-1967), Sverige. Landskap. Signerad T Åslin. Olja på pannå, 39x48 cm. Yttermått inklusive ram: 45x57cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:24)

1400 3459  Pall modell äldre, trä, bemålad. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:14)

1400 3089  Part silver 3 delar, silver. Diameter: 5-15cm, vikt: 456g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)

1400 3529  Parti bestick silver, udda, bruttovikt: 270g. Längd: 12-19 cm

1400 3170  Parti keramik 4 delar. Höjd: 9-26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)

1400 3405  Parti mynt diverse

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)

1400 3551  Parti silver 9 delar, bland annat punschkoppar. Längd: 6-20,380 ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:52)

1400 9110  Pelarbord Orientalisk. Diameter: 47 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:38)

1400 9109  Pelarbord Orientalisk. Diameter: 50 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:38)

1400 3210  Pinnstolar 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:28)

1400 2066  Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 170x130cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:17)

1400 9491  Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 230x166 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)

1400 2048  Plafond Uno Kristiansson, Luxus. Höjd: 27 cm. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:35)

1400 2053  Plafond Uno Kristiansson, Luxus. Höjd: 27cm, diameter: 40cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:37)

1400 3398  Plunta mässing, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:56)

1400 3552  Pottskåp Jugend. Bredd: 42 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 72 cm

1400 8130  Prakturnor ett par, Gustafsberg 1889. Oskar II, kung av Sverige och Norge respektive Sofia, drottning av Sverige. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:48)

1400 3207  Rakknivar 7st, CV Heljestrand, år 1932, med etui. Längd: 15-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)

1400 3392  Reklamskylt Järn, Munktells Eskilstuna, 20x32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)

1400 3503  Remmare 11 st. Höjd: 19 cm

1400 3510  Reseur Tidigt 1900-tal, glas och mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:35)

1400 3209  Ring 14K, med vit sten. Vikt: 3g. Ringmått: 19,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:49)

1400 3544  Salt & pepparströare Anita Nylund (f. 1931), Sverige. Saltepetter & Sockerpullan. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)

1400 9304  Salt- och pepparkar 4 st, silver, invändig glasinsats. Birmingham. Höjd: 5 cm, bruttovikt: ca 110g

1400 3199  Sameknivar 3 st. Längd: 13-23cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:07)

1400 3376  Sängramar Ett par. Omkring 1900, mått 90x185 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:33)

1400 3340  Serigrafi Raul Meel (f. 1941), Estland. "Certificat XVIII, SP II". Signerad, daterad -94, yttermått inklusive ram: 30x27 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:12)

1400 3101  Serveringsbord "Westminster", NK, 1923. Serveringsbord/Skrivbord. Brännmärkt NK (Nordiska Kompaniet). Skyltmärkt AB Nordiska Kompaniet 27813-12 12 23. Fanérat i björk, beslag i mässing. Höjd: ca 77. Bredd: 100. Djup: 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:47)

1400 3189  Serveringsvagn Längd: 66 cm. Djup: 43 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:32)

1400 3256  Serveringsvagn Torsten Nilssons snickerifabrik Brösarp. Längd: 70,30x2 cm. Djup: 53 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:32)

1400 3301  Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, ca 29 delar, Bing & Grøndahl, Musselmalet

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:12)

1400 3501  Sherry & likörglas 6 + 6 st, Odelberg Junior, Etsad och delvis förgylld dekor av rutor och blommor. Höjd: 9-9,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)

1400 3574  Sherry glas 12st, Kosta Boda, Prince. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:36)

1400 3308  Sideboard mahogny. Längd: 153 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:49)

1400 3542  Silver 4 delar, bland annat Läppstiftfodral. Längd: 5,5-8,5, diameter: 33 cm, vikt: 85g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)

1400 2010  Skål + 2 flaskor, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 21-24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:23)

1400 3563  Skål + flaskcoasters, 4 + st, silver, 1949. Diameter: 8 cm. Längd: 16 cm, vikt: 210g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:10)

1400 3267  Skål Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 19cm, höjd: 8,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)

1400 3201  Skål Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Sverige. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:07)

1400 3493  Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Fiskare. Höjd: 18cm. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)

1400 3242  Skål Glas, Längd: 41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)

1400 9382  Skål Herbert Krenchel, Danmark, Krenit, Normann Copenhagen. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:13)

1400 1050  Skål Kina, 1800-tal. Diameter: 15cm. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:22)

1400 3550  Skål silver, genombruten dekor. Längd: 23 cm. Vikt: ca 210g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:01)

1400 3349  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pynta, Gustavsberg 1962-1965, flintgods med polykrom kromotryckt dekor, diameter: 17,5, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:42)

1400 3518  Skål med lock Kina, blåvitt, med handtag. Längd: 16, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)

1400 3227  Skål med lock Kina, omkring 1900, Dia 19, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:32)

1400 9416  Skålar + karaff & ishink, 7 delar, Reijmyre Glasbruk, diameter: 10-18. Höjd: 6-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:24)

1400 3184  Skålar 2 st, glas. Höjd: 15-26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:07)

1400 3520  Skålar 2 st, silver. Längd: 15-16. Vikt: ca 355g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)

1400 9415  Skålar 3 delar, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Diameter: 23-28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:20)

1400 3427  Skänk Ljus björk. Bredd: 104 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:22)

1400 3428  Skänk Ljus björk. Bredd: 104 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:16)

1400 3373  Skänk med Uppsats. Furu, sent 1800-tal, Bredd: 127 cm. Djup: 54 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:59)

1400 9108  Skänk/skåp Med lucka. Bredd: 120 cm. Djup: 85 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:34)

1400 3375  Skåp 1800-tal. Ådringsmålat, Bredd: 107 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 108 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:49)

1400 3374  Skåp 2 delar, med sekretärdel, furu, 1800-tal. Bredd: 119 cm. Djup: 55 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)

1400 3377  Skåp Längd: 111 cm. Djup: 48 cm, höjd: 132 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:37)

1400 3031  Skedar 5 st, silver. Vikt: ca 170g. Längd: 15-18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:45)

1400 8370  Skrivbord England, 1800-tal, idegran. Läderskiva. Bredd: 123 cm. Djup: 66 cm, höjd: ca 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)

1400 3283  Skrivbord England, grön läderskiva. Bredd: 122 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:08)

1400 3100  Skrivbordslampa Artemide, Italien, "Talak", design: av Neil Poulton. Höjd: ca 71 cm. Längd: ca 86 cm

1400 3339  Skrivbordsstol

1400 3310  Skulptur Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. I samarbete med Bris, "Änder med händer", Ringmärkt 573/1500, Fällbara ben, Tyg / gummi. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:02)

1400 3296  Skulptur Fontän, brons. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:41)

1400 3412  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Koalor, Rörstrand. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:22)

1400 9282  Skulptur Konstmassa, i form av en Örn. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 21:02)

1400 3220  Skulptur P. Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. 52. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)

1400 3523  Skulptur Parian, Gustafsberg, 1907, mor & barn. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:52)

1400 3390  Skulptur Plåt. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:54)

1400 3303  Skulptur säl, innuit, märkt E 286, sten. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:46)

1400 3453  Skulptur / ljusstake Bror Bonfils, 1950-tal, Danmark, metall och bast. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:15)

1400 3215  Skulpturer 2 st, Bland annat Upsala Ekeby. Höjd: 10-14cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:54)

1400 9404  Skulpturer 2 st. 1800-tal, brons på stensockel. Höjd: 11-13cm

1400 3229  Skulpturer 3 st, Bland annat Åhus, glas. Höjd: 5-12cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:15)

1400 3216  Skulpturer 3 st, Hästar. Signerad, tom. Höjd: 9-5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)

1400 3223  Slagbord Bemålad. Bredd: 126 cm. Djup: 22,43x2 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:30)

1400 3286  Slagbord England. Bredd: 45-175 cm (65+ 45+ 65 cm). Djup: 90 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:31)

1400 3360  Sminkbord Längd: 84 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)

1400 3225  Snusflaska Sten, Tidigt 1900-tal, Kina. Höjd: 5,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:45)

1400 3530  Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, rokokostil. Höjd: 5,5-6. Vikt: ca 200g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)

1400 3525  Soffa 3-sits, arkitektritad, unikat. Längd: 240cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)

1400 3461  Soffa 3-sits, Längd: 218cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)

1400 3621  Soffa Dux. Längd: 216cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)

1400 3448  Soffbord 1940-tal, alm. Bredd: 71, djup: 72 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:51)

1400 3553  Soffbord Barockstil, 1920-tal, diameter: 100, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:01)

1400 9370  Soffbord Rokokostil, med glasskiva. Bredd: 139 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:07)

1400 3221  Spegel 120x40cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:28)

1400 9153  Spegel 1800-tal. Bredd: 54 cm, höjd: 86 cm

1400 3358  Spegel 1920-tal, betsat björk, slipad glas, 141x49cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)

1400 3619  Spegel 1950/60-tal, 105x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:49)

1400 3567  Spegel blyglas, omkring 1900,45x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:55)

1400 3052  Spegel förgylld, 1800-tal. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:41)

1400 3430  Spegel Gustaviansk stil, 97x44cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:39)

1400 3537  Spegel nutida, Dekorerad / glas, 65x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:21)

1400 3615  Spegel rokokostil, 72x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)

1400 3187  Spegel Venetiansk, 99x54cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:12)

1400 3053  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:08)

1400 3582  Spegellampetter Ett par, Regnaholm, ur IKEA: s 1700-talsserie. Höjd: 57x16 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:44)

1400 2002  Spegelram med hylla, teak, 85x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:13)

1400 3041  Spelbord mahogny, 1800-tal. Diameter: 80 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)

1400 3092  Spetsglas 6 st, slipad dekor. Höjd: 13-14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)

1400 3091  Starkvinsglas 18 st, slipad dekor. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:17)

1400 3511  Stol mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:28)

1400 3299  Stol nyrenässans

1400 3365  Stol Rotting

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:16)

1400 3226  Stolar 3 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:53)

1400 3350  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:35)

1400 3516  Stolar 4 st, Karl Johan, Bemålade

1400 2038  Stolar 4 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:21)

1400 3263  Stolar 6 st, tidigt 1900-tal, senare bemålning, sits i läder. Bedd: 45cm. Djup: 1cm. Höjd: 90cm

1400 3429  Stolar ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:10)

1400 3359  Stolar Ett par, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Pinnockio", 50/60-tal, spjälad rygg

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:13)

1400 3522  Stop + fat, 2 delar, Tenn, 1800-tal, diameter: 44. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:54)

1400 9269  Sybord 1800-tal. Höjd: 77 cm. Bredd: 40 cm, längd: 57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:56)

1400 3237  Taburett Längd: 50cm. Djup: 32 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:37)

1400 9134  Takarmatur + fönsterbelysning. Höjd: 73 cm. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:45)

1400 2074  Takarmatur 1960-tal, Mässing / glaskupor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:53)

1400 3332  Takarmatur Bladprismor. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:32)

1400 3409  Takarmatur glaskupor. Höjd: 33 Dia: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)

1400 3043  Takarmatur Hans Bergström, "Struten", Ateljé Lyktan, Åhus. Koppar. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:37)

1400 3044  Takarmatur Hans Bergström, "Struten", Ateljé Lyktan, Åhus. Röd plast. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:54)

1400 3383  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)

1400 3597  Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:41)

1400 9138  Takarmatur Med prismor. Diameter: 60cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:46)

1400 3471  Takarmatur Oscariansk stil, nutida. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:00)

1400 3472  Takarmatur Oscariansk stil, prismor, nutida. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:53)

1400 3627  Takarmatur plåt. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:06)

1400 3447  Takarmaturer 2 st, Koppar, 1950/60-tal. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)

1400 3548  Tallrikar 12 st, Argentina, Saint Luc, med recept. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)

1400 3416  Tallrikar 17st, Arcopal, Frankrike. Diameter: 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:10)

1400 3607  Tallrikar 8 + 8 st, Mateus, 90-tal, 32x32 & 25x25 cm

1400 3379  Tallrikshylla omkring 1900, bemålad. Bredd: 110. Höjd: 109 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:26)

1400 3302  Tekanna Royal Copenhagen, Musselmalet. II-sortering. Höjd: ca 14 cm. Längd: 24 cm

1400 3442  Tekoppar 10st, med fat, Pomona, Rörstrand, + 1st skål. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)

1400 9157  Termos + brödkorg, Stelton. Höjd: 7-21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:22)

1400 3099  Teservis 25 delar, Rosenthal. Dekor av meanderslinga. 11 tekoppar med fat, tekanna, sockerskål, gräddkanna + 11 äggkoppar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:25)

1400 3265  Teservisdelar 12 delar, Lomonosov

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:15)

1400 3316  Textil Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 1960-tal, sammet, 60-talsfigur i rosa, lila, grönt, blått och gult mot mörk botten, mått: ca 118x95 cm. Signerad på framsidan "Stig L", hällor upptill för upphängning

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:50)

1400 3180  Textiltavla Jobs, "Duvor", 94x78cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:25)

1400 3168  Tillbringare grönt glas. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:04)

1400 3485  Trädgårdsfåtölj + bord, 2 delar, teak, "Balavia"

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:33)

1400 3395  Träskulptur Höjd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:16)

1400 9216  Träskulptur höjd: 26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)

1400 3046  Träskulptur Pinocchio, trä. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)

1400 3526  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Signerad. Motivet: 20x21, yttermått inklusive ram: 34x35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:14)

1400 3602  Tvärflöjt i väska, "Tanesflute", c-flöjt. Längd: 40 cm, djup: 10 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)

1400 3404  Underlägg glaserad keramik. Längd: 44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:09)

1400 3528  Uppläggningsbestick 2 delar, förgyllt sterlingsilver / emalj. Längd: 18. Vikt: ca 100g

1400 3540  Uppläggningsbestick 2 delar, Sterlingsilver / teak, Mexiko. Längd: 31-32 cm, bruttovikt: 125 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:02)

1400 9425  Våg Lindell, för 20kg, järn. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)

1400 3465  Väggarmatur mässing, 1940-tal, ställbar arm. Längd: 60-115

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:32)

1400 9381  Väggarmaturer Ett par, mässing. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:10)

1400 3342  Väggmatta "Kandinsky", Handgjord, Bomull, med vägghängning, 77x80 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)

1400 3341  Väggmatta "Paul Klee", Handgjord, Bomull, med vägghängning, 75x95 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)

1400 3108  Väggur Amerikaur. Höjd: 63 cm. Bredd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)

1400 3439  Väggur Längd: 55cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:15)

1400 3438  Väggur Rudolf Wennberg, Stockholm. Längd: 72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:43)

1400 3401  Vas 1800-tal, Kina. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)

1400 3451  Vas 1950-tal. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:13)

1400 3543  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, Savoy. Höjd: 12, längd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)

1400 3179  Vas Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Signerad, Kosta. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)

1400 3577  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Signerad. Höjd: 21cm

1400 3460  Vas Bo-fajans. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:26)

1400 3400  Vas Glas, Riihimäen Lasi. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:15)

1400 9378  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, stengods. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:08)

1400 9417  Vas Keramik, Gerd Zimmerström, "Kao-Lin". Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:31)

1400 3505  Vas Kina, 1800-tal. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)

1400 3402  Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby. Höjd: 22,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)

1400 3307  Vas Orrefors, ej signerad. Höjd: 33 cm

1400 3595  Vas silver, Tyskland. Höjd: 15. Vikt: ca 40g

1400 3536  Vas Sterlingsilver, Mexiko. Höjd: 15. Vikt: ca 240g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)

1400 3558  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:02)

1400 3575  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Glas. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:08)

1400 3233  Vas & skulptur Italien. Höjd: 14-29cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)

1400 3434  Vaser 2 st, Orrefors. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:35)

1400 9478  Vaser 2 st, Rosenthal, Studio-Line, Design: Martin Frejer. Höjd: 16-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:33)

1400 3112  Vaser 2 st. Höjd: 21-24cm

1400 3111  Vaser ett par, trol Holmegaard. Höjd: 31,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)

1400 3219  Vaser & skålar 5 delar, bland annat Rörstrand. Höjd: 3-8cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:32)

1400 3088  Vinglas + seltersglas, 6+ 5 + 9 st. Etsad dekor. 20 delar. Höjd: 6,5-14 cm

1400 3094  Vinglas 16 st, 1800-tal, etsad dekor. Höjd: ca 17 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)

1400 3090  Vinglas Rödvinsglas + vitvinsglas, 14+ 6 st. Gröntonat glas med förgylld kant. 20 delar. Höjd: 14-16,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:19)

1400 3293  Vinprovarglas 8st. Höjd: 18 cm. Diameter: 5 cm (öppningen)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juni 2021 04:01)

1400 3497  Vitrinskåp Engelsk modell. Bredd: 95, djup: 41 cm, höjd: 210 cm, nyckel

1400 3389  Vitvinsglas 9st, med grön fot, Kosta. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:50)

1400 9228  Vrilskålar 2 st, vril/masurknöl. Längd: 22 cm. Djup: 19 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)

1400 9174  Ytter / innerdörrar Ett par, omkring 1900. Höjd: 233. Bredd: 58 + 58

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:54)

1400 9175  Ytter / innerdörrar Ett par, omkring 1900. Höjd: 233. Bredd: 58 + 58

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)

1400 3512  Ytterfoder 3 st, Millesgården. Höjd: 15, diameter: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)

1400 3513  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:53)

1400 9021  Ytterfoder Ett par, Kina. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:01)

1400 3363  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 26, höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:05)

1400 3321  Ytterfoder & vas Rörstrand. Höjd: 23-26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:46)