1400 3298 Akvarell 1800-tal, Kvinna med hund. Ej signerad. Motivet: 21x25, yttermått inklusive ram: 34x38, akvarell
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)
1400 3630 Akvarell Anders Weijk (1872-1909), Sverige. Jakthundar. Signerad, daterad 1906. Akvarell, 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 62x48 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:24)
1400 3611 Akvarell d van Drumpt (tillskriven), ej signerad, akvarell, palmer. Motivet: 14x18, yttermått inklusive ram: 34x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:16)
1400 9022 Akvarell Kina, 52x37cm, akvarell
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:03)
1400 3248 Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, 19x15cm, yttermått inklusive ram: 19x25cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:39)
1400 3246 Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, akvarell, 1915,25x17cm, yttermått inklusive ram: 29x21cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:20)
1400 3317 Akvarell Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. Komposition. Akvarell/collage. Signerad. Bladets mått: 78x105 cm, yttermått inklusive ram: 100x86 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)
1400 3403 Akvarell & blyerts 2 st, Hader Hagberg. Signerade, 1900-tal, fåglar. Motivet: 21x40, yttermått inklusive ram: 33x52cm, akvarell
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:10)
1400 9117 Akvareller 2 st, Gaetano Facciola (1868-1949), Italien. Motiv från Rom. Signerade. Akvarell, motivet: 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x42
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)
1400 3382 Allmoge 7 delar. Längd: 7-62cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:52)
1400 3054 Ampel Empirestil, 1900-tal. 6 st ljusarmar, 3 ljuspunkter för lampor. Diameter: 48 cm. Höjd: ca 90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:49)
1400 3292 Appliquer Ett par, Jugend, mässing, saknar fästen. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:57)
1400 3440 Appliquer Ett par, med prismor. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)
1400 3334 Appliquer Ett par, rokokostil, mässing. Höjd: 33 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:21)
1400 3356 Armbandsur Navir, Incabloc 17 Rubis, manuell, stål. Diameter: 33mm, läderband
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:18)
1400 3507 Armring Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Stockholm, 1960. Diameter: 8 cm, vikt: 15,5 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)
1400 8276 Årsur 1920-tal, med glaskupa, GB. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:14)
1400 3531 Askfat + ströare, 8 delar, Förgyllt sterlingsilver / emalj, Norge. Diameter: 6. Höjd: 5, vikt: ca 170g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:08)
1400 3545 Assietter 12 st, glas, diameter: 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:52)
1400 3205 Bägare silver, gravyr. Vikt: 458g. Höjd: 7-8,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:11)
1400 3045 Barstolar 3 st, Indecasa, Spanien. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:49)
1400 3489 Barstolar 4 st, Johanson design, skinn. Höjd: 104
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:09)
1400 3311 Bestick 21 delar, silver, udda. Vikt: 296g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:57)
1400 3279 Bestickuppsättning 30 delar, nysilver, 10+ 10+ 10 st
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:31)
1400 3319 Blandteknik Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad. Bladets mått: 77x58 cm, yttermått inklusive ram: 86x67 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:29)
1400 3320 Blandteknik Alain Berck-Vitz (f. 1953), tillskriven. Collage/mixed media. Bladets mått: 75x57 cm, yttermått inklusive ram: 84x66 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:28)
1400 3134 Blandteknik Bertil Norén (1889-1934), Sverige. Man målandes urna. Signerad, pannå, 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 75x55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)
1400 3284 Blandteknik Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1934. Motivet: 98x68, yttermått inklusive ram: 109x78 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:46)
1400 3368 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Bruket Höganäs", gårdsmotiv. Signerad, daterad -45. Motivet: 15x13cm, yttermått inklusive ram: 34x50cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)
1400 3253 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, naken modell. Motivet: 19x25cm, yttermått inklusive ram: 27x35cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:22)
1400 3328 Blandteknik Oscar Cleve (1906-1991), Sverige. "Vi 1967". Signerad. Motivet: 22x31, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:48)
1400 9287 Blomsterbord 1920-tal, Zinkinsats. Bredd: 80, djup: 43 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:03)
1400 3042 Bokhylla tidskriftssamlare. Bredd: 110 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)
1400 3568 Bokhyllor Ett par, 1920-tal, björk. Bredd: 129, djup: 30 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)
1400 3490 Bord + barstolar, 9 delar, Johanson design. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 93 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 juni 2021 05:02)
1400 3236 Bord 1930-/40-tal, ca 80x80 cm. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:40)
1400 3450 Bordslampa 30-tal. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)
1400 3011 Bordslampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, skärm med blad. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:20)
1400 3218 Bordslampa ett par, Orrefors, design: Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Märkta RD 2017. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)
1400 3579 Bordslampa I form av en Uggla. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:07)
1400 3077 Bordslampa majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:33)
1400 3466 Bordslampa mässing och glas. Höjd: 49cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:29)
1400 3494 Bordslampa Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svamp. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)
1400 3417 Bordslampfot Glas. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:39)
1400 3238 Bordslampfot höjd: 44cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:56)
1400 3387 Bordslampfot Trä. Höjd: 46cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)
1400 3386 Bordslampfötter Ett par, Bemålad metall, France, Höjd: 50cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:56)
1400 3385 Bordslampfötter Ett par, nutida. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:45)
1400 3479 Bordslampor 4 st, Trä, PR-Home. Skärmar från Watt & Veke, Höjd: 75
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:54)
1400 3469 Bordslampor Ett par, EWÅ. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:21)
1400 3572 Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:38)
1400 3556 Bordsur Trä, Bemålat. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:42)
1400 3167 Bordtabletter Firma Svenskt Tenn, Tulpan. Längd: 24-40 cm, djup: 24-30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:49)
1400 9040 Bricka Kina, Qing, 26x19cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:45)
1400 3396 Burk med lock "Anno 1671", mässing. Diameter: 16cm, höjd: 13cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)
1400 3372 Byrå 1880-tal. Bredd: 83 cm. Djup: 57 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:15)
1400 3051 Byrå furu, 1800-tal. Bredd: 102 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 102 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:53)
1400 3254 Byrå Furu. Bredd: 92 cm. Djup: 44 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:55)
1400 3353 Byrå Längd: 75 cm. Djup: 28 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)
1400 3367 Byrå Med stenskiva, intarsia. Bredd: 87 cm. Djup: 52 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)
1400 3435 Byrå Med stenskiva. Bredd: 73 cm. Djup: 36 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:31)
1400 3333 Byrå rokokostil, Stenskiva, intarsia. Bredd: 76, djup: 38 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:46)
1400 3239 Byrå senare bemålning. Bredd: 65 cm. Djup: 38cm. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:01)
1400 3331 Cafébord Gjutjärnsfot / stenskiva, 60. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)
1400 3492 Cake stand England. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)
1400 3324 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 70/75, bladets mått: 65x51 cm, yttermått inklusive ram: 74x58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)
1400 3496 Champagnekylare Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 21, nysilver
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)
1400 3585 Cigarettskrin silver, Birmingham, England. Längd: 13. Djup: 9,5 cm. Höjd: 4,5 cm, bruttovikt: ca 350g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)
1400 3620 Damejeanne 6 st, glas. Höjd: 45-60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:41)
1400 3262 Dockor 2 st, 1950-tal. Längd: 75cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)
1400 9045 Dörrlås 1600-tal, järnsmide. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:33)
1400 3318 Emmafåtölj 1800-tal, röd velourklädsel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:29)
1400 3499 Etagebord Med hylla, Intarsia, gallerkant. Bredd: 41, djup: 30 cm, höjd: 77 cm
1400 3082 Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 1950, etsning, 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:42)
1400 9242 Etsning Helge Zandén (1886-1972), Sverige. Signerad. Motivet: 13x13cm, yttermått inklusive ram: 43x42cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)
1400 3086 Etsning Lars Zederman (f. 1926), Sverige. "Mot Söder". Signerad, numrerad 241/300. Motivet: 15x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:45)
1400 9456 Etsning Sven-Ingvar Johansson (f. 1962), Sverige. "Passion II". Signerad, numrerad 11/50, daterad -94. Motivet: 67x49 cm, yttermått inklusive ram: 83x64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:55)
1400 3097 Färgetsning Henry Unger (f. 1945), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 61/95. Motivet: 31x24 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:43)
1400 3049 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Heavy Traffic". Signerad, numrerad 77/225. Motivet: 64x49 cm, yttermått inklusive ram: 84x66 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:05)
1400 3596 Färgetsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 44/65, daterad -83. Oramat löst blad, mm 88x60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:08)
1400 3181 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 106/300. Motivet: 29x38cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:33)
1400 9455 Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Flaska. Signerad, numrerad 41/199. Motivet: 70x20, yttermått inklusive ram: 87x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)
1400 3109 Färglitografi Frank Brundin. Signerad, numrerad 22/250, daterad -1988. Motivet: 46x34 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:01)
1400 3290 Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Midsommarbåtarna". Signerad, numrerad 213/280. Motivet: 31x26, yttermått inklusive ram: 44x38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:55)
1400 3176 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybroviken. Signerad, numrerad 240/290. Motivet: ca 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:01)
1400 3177 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Waxholmsbåt vid kaj. Signerad, numrerad 185/300. Motivet: ca 35x52 cm, yttermått inklusive ram: 49x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:22)
1400 9489 Färglitografi Lars Nörgård (f. 1956), Danmark. Komposition. Signerad, numrerad 66/125, daterad -88. Handmålad ram. Motivet: ca 66x50,5 cm, yttermått inklusive ram: 84x67 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:21)
1400 3024 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Cousins I". Signerad, EA-upplaga. Motivet: 30x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:55)
1400 3022 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Hem juva hem". Signerad, numrerad 282/290. Motivet: ca 28x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)
1400 3025 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, EA-upplaga. Motivet: ca 47x30 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:24)
1400 3337 Färglitografi Lasse Persson. Signerad, numrerad 16/80, komposition. Motivet: 82x60, yttermått inklusive ram: 99x77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)
1400 3193 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Mariaberget". Signerad, numrerad 325/360. Motivet: 18x21cm, yttermått inklusive ram: 40x40cm
1400 3192 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 98/360, "över söder takåsar". Motivet: 19x20cm, yttermått inklusive ram: 19x21cm, yttermått inklusive ram: 41x41cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:40)
1400 3419 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 5/250, daterad 1978. Motivet: 28x42cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)
1400 3110 Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Sällskap. Signerad, 150-upplaga. Bladets mått: 15,5x22 cm, yttermått inklusive ram: 31,5x36,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:48)
1400 3124 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinter. Signerad, numrerad 63/140. Motivet: 29x21, yttermått inklusive ram: 43x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:41)
1400 3123 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, numrerad 163/360. Motivet: 23x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:38)
1400 3126 Färglitografi Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. "Lillan i skogen". Signerad, numrerad HC II/LX. Motivet: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 51x40cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)
1400 3195 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 274/280. Motivet: 34x25cm, yttermått inklusive ram: 58x47cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:26)
1400 3198 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 292/360, interiör. Motivet: 45x55cm, yttermått inklusive ram: 65x75cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:20)
1400 3480 Färglitografier 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 21/100. Motivet: 20x15, yttermått inklusive ram: 33x30 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:12)
1400 3010 Fat + sås & gräddkanna, 4 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, Längd: 16-31 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:47)
1400 9462 Fat + såssnipa, 3 delar, "Japan", Rörstrand. Längd: 30-47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:02)
1400 3586 Fat + vas + skål, 4 delar, Kina. Längd: 17, diameter: 10-19, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)
1400 3571 Fat 12st, tenn. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)
1400 3393 Fat 15st, Glas. Längd: 15cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:59)
1400 9039 Fat 3 st, Kina, 1900-tal. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:42)
1400 3458 Fat Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby, diameter: 32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 21:04)
1400 2071 Fat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stengods, "Varite", 20x20cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:48)
1400 3214 Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby, 22x22cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:15)
1400 3073 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 31x20 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:40)
1400 3268 Fat WA Bolin. Emaljerad metall, 1970-tal, 14,5cmx14,5cm
1400 9318 Fat Xhaly. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:01)
1400 3470 Fåtölj 1950-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:59)
1400 3564 Fåtölj Röd plysch
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:18)
1400 3431 Fåtölj Rokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:57)
1400 3272 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Fårskinn. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:34)
1400 3274 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Fårskinn. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:52)
1400 3071 Figurin Huimmel, "Christmas Delivery". Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 14,5 cm, originalkartong
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:39)
1400 3069 Figurin Hummel, "Bakers Delight". Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 18 cm, originalkartong
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)
1400 3068 Figurin Hummel, "The Soap Box". Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 16,5 cm, originalkartong
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:23)
1400 3066 Figuriner 4 st, Hummel. "Set Heart of Hummel". Goebel, Tyskland. Porslin. Höjd: 11,5 cm. I originalask av metall samt originalkartong
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:06)
1400 3063 Figuriner 6 st, Hummel. Goebel, Tyskland. Porslin. "The Mail Is Here", "Crossroads", "Bonne Chance!", "Little Sweeper", "Spring Waltz", "Seasons Best". Höjd: 10-17 cm. Originalkartonger
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)
1400 3062 Figuriner 8 st, Hummel. Goebel, Tyskland. Porslin. Best friends, The Benevolent Birdfeeder, Stormy Weather, Winters Here mfl. Höjd: 13-16 cm. Originalkartonger
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:25)
1400 3519 Fiskbestick 8 + 8 st, nysilver, Svensk spets. Längd: 18-21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:04)
1400 3555 Fiskservis 14 delar, "Seafare", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. bland annat terrin. Längd: 24-40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)
1400 3072 Fisktallrikar 8 st, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. 26x24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:53)
1400 3075 Fönsterbelysning 2 st, prismor. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:35)
1400 3456 Förvaringskärl 2 st, Allmoge. Höjd: 14-18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)
1400 3591 Glas 12 st, slipad dekor. Höjd: 9,5 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:42)
1400 3185 Glas 7st. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:32)
1400 3096 Glasservis 11 delar. Karaff + 10 glas, 1830/40-tal. 6+ 4 st. Etsad dekor. Höjd: 8-23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:33)
1400 3095 Glasservisdelar 21 delar, etsad dekor. Höjd: 4,5-11 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:12)
1400 3291 Glasservisdelar 24 delar, Mats Jonasson, 8 + 8 + 4 + 4 st, "Kubik", Målerås. Höjd: 6,5-25 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:28)
1400 3538 Glasservisdelar 31 delar, Kosta, City, bland annat karaff, design: Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 6-26,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:39)
1400 3093 Glasskål Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland. "Turun Hopea". Bruntonat glas samt brons. Längd: 14 cm. Djup: 14 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:46)
1400 3541 Glastallrikar 7 st, 1950-tal, gröna. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:37)
1400 3463 Golvlampa 1940-tal. Höjd: 165
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)
1400 3426 Golvlampa höjd: 131cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:53)
1400 3462 Golvlampa Krom, ställbar höjd. Höjd: 120
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:26)
1400 3498 Golvlampfot ASEA, mässing, 1950-tal. Höjd: 120
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:52)
1400 3351 Golvljusstake mässing. Höjd: 87cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:44)
1400 3495 Golvur Engelsk modell, mahogny. Höjd: 180 ca, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:37)
1400 3163 Golvvas Italien, keramik. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:03)
1400 3038 Grafiskt blad "Anordning vid petroleumbrännare- Fotogenkök". Z jakus 1984, yttermått inklusive ram: 53x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:52)
1400 3408 Gungstol " Isabella " Karl-Axel Adolfsson, Gemla. Höjd: 116
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:35)
1400 9265 Hängskåp med vitrin. Bredd: 79 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 66,5cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)
1400 3583 Hatthylla Längd: 76 cm. Djup: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)
1400 3074 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 106 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:42)
1400 3623 Hög hatt + hattask
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:52)
1400 3269 Hörnskåp Allmoge, 1793. Bredd: 75 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:52)
1400 3165 Hushållsvåg Gloria. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:08)
1400 3202 Ishink & karaffer 4 delar, orrefors. Höjd: 13-29cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)
1400 3012 Kaffe / matservisdelar 35 del ca, Svaneholm, Blåklocka
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:38)
1400 3547 Kaffekanna silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1941. Höjd: 22, vikt: 492g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:26)
1400 3443 Kaffekoppar 11 delar, "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)
1400 3445 Kaffemuggar 13 delar, med fat, Eden, Rörstrand. Längd: 12-18,5 cm, djup: 9-14,5 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:08)
1400 3539 Kaffeservis 18 delar, Royal Tuscan, England
1400 3186 Kaffeservisdelar 9 delar, Schaller.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)
1400 3208 Kaffeservisdelar ca 22 delar, Upsala Ekeby, karneval
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)
1400 3190 Kandelabrar Ett par. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)
1400 3103 Karaff + 6 glas, Eda Glasbruk, röktonat glas. Höjd: 8-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:59)
1400 3164 Karaff Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:54)
1400 2037 Karmstol 1950-tal, stomme i betsat trä, klädsel i ljus textil. Saknar märkning. Bredd: ca 73 cm, höjd: ca 79 cm, sitthöjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:51)
1400 9107 Karmstol Barockstil, med rotting
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:31)
1400 9019 Karmstolar Ett par, fri form, Elsa Stackelberg.
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)
1400 3039 Karta "Svecia, Dania et Norvegia", senare tryck. Motivet: 48x56,5 cm, yttermått inklusive ram: ca 56x65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:29)
1400 3306 Konstglas 3 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 6-10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)
1400 3535 Kopp + burk med lock, 2 delar, Kina, porslin, blåvitt. Höjd: 5-8-10 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:37)
1400 3200 Koppar med fat 4 st, Rörstrands Curtis. Diameter: 7-14,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:22)
1400 3605 Kopparstick "Heros Rinaldus", förgylld ram. Motivet: 59x41 cm, yttermått inklusive ram: ca 76x57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:14)
1400 3297 Kopparstick 2 st, bland annat Drottning Kristina, 13x13 & 24x17 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:08)
1400 9240 Kopparstick Signerad, Le Pont au Change a Paris. Motivet: 30x43cm, yttermått inklusive ram: 46x59cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:00)
1400 3600 Korg Mulberry, balloon log. Längd: 72cm. Höjd: 73cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:07)
1400 3452 Krukor 4 st, 1940-tal. Höjd: 8,5-10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:31)
1400 3241 Krus 1+ 2 delar. Höjd: 10-28c
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:18)
1400 3047 Kryddburkar Gefle, 12 st. Flingods. Höjd: 12-21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:13)
1400 3593 Låda vägghängd mässing, dekorerad. Längd: 19,5, djup: 9 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:07)
1400 3570 Lampbord 1960-tal, Teak /metallben. Bredd: 61, djup: 41 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:32)
1400 3313 Litografi "La Vestale". Marin, 1800-tal. Motivet: 30x48 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm
1400 3250 Litografi Claude Weisbuch (f. 1927), Signerad, numrerad 206/360, hästar. Motivet: 52x74, yttermått inklusive ram: §56x77 cm
1400 3295 Litografi Oidentifierad konstnär. "Knee". Signerad, daterad -74. Motivet: ca 37x39 cm, yttermått inklusive ram: 84x63 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:19)
1400 3270 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 65 cm ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)
1400 3399 Ljusplåtar Ett par, mässing. Diameter: 16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)
1400 9309 Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 46cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:53)
1400 3562 Ljusstakar 2 par, silver. Höjd: 9-10 cm, bruttovikt: 630 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)
1400 3230 Ljusstakar 3 st, glas. Höjd: 20-30cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)
1400 3561 Ljusstakar 4 st, silver. Höjd: 9 cm, bruttovikt: 430 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:59)
1400 3491 Ljusstakar Ett par, empirestil, 1800-tal, brons / kristall. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)
1400 3500 Ljusstakar Ett par, Silver / glaskupa. Höjd: 26 cm, bruttovikt: 860 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:19)
1400 3590 Ljusstakar Ett par, sjöjungfrur, vitmetall. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)
1400 9372 Ljusstakar Nysilver, ett par. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)
1400 3388 Ljusstake 6-armad, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:22)
1400 3418 Ljusstake Klong, Gloria, mässing. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:55)
1400 3631 Ljusstake Ulf Larsson & Lars Åkesson, Kantljusstake No 1, Vallonmässing. Mässing. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)
1400 3624 Lockurna Ekeby. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:03)
1400 3411 Lökgömma Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Fajans. Signerad med Studiohanden. Diameter: 10,5 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:42)
1400 6357 Malmkrona höjd: 55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 08:36)
1400 3276 Mat- & kaffeservis ca 70 delar. Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:56)
1400 3378 Matbord Ek, nutida, med låda, Bredd: 130 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 57 cm, 2st iläggsskivor, 45cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:43)
1400 9373 Matbord Intarsia. Bredd: 172 cm. Djup: 107 cm. Höjd: 80 cm, + iläggsskiva, längd: 50cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)
1400 3483 Matsalsgrupp 7 delar, Pederali, "Colour", 6 st stolar, Italy
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:49)
1400 3484 Matsalsgrupp 7 delar, Pederali, "Colour", 6 st stolar, Italy
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:10)
1400 3033 Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 102, djup: 42 cm, höjd: 150 cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:19)
1400 3107 Matservis 55 delar, Karlskrona. Diameter: 17-24 cm (tallrikar)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)
1400 3622 Matservis Ca 70 delar, Schlaggenwald
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:42)
1400 3348 Matservisdelar 15 delar, "Verdura", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:12)
1400 3508 Matservisdelar 20 del ca, Arabia
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:37)
1400 3183 Matservisdelar ca 50 delar, Rörstrand, Eveline
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:06)
1400 3309 Matskedar 4 st, silver, 1800-tal. Längd: 21 cm, vikt: ca 210 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:30)
1400 3515 Matta Gabbeh, Galleri, 98x300 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:57)
1400 3576 Matta Kina, 90-line, 192x298 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)
1400 3578 Matta Orientalisk, 107x155 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:44)
1400 3589 Matta Orientalisk, 115x183 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)
1400 3275 Matta Orientalisk, 132x186 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:06)
1400 9283 Matta Orientalisk, 145x215cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)
1400 3325 Matta orientalisk, 172x230 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:12)
1400 3588 Matta Orientalisk, Galleri, 86x319 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:31)
1400 3273 Matta Orientalisk, galleri, Bochara, 80x205 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:24)
1400 8072 Matta Orientalisk, galleri, Kayseri, 97x306cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)
1400 9130 Matta orientalisk, Keshan, 200x300 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:24)
1400 9465 Matta orientalisk, Lilijan, semiantik, 163x196 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)
1400 9472 Matta orientalisk, Malayer, antik, ca 151x198 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:18)
1400 9469 Matta orientalisk, Sarouk/Arak, semiantik, 134x201 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:14)
1400 9464 Matta orientalisk, Shirisabad, antik, 116x169 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:10)
1400 9468 Matta orientalisk, Shirisabad, antik, 128x192 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:13)
1400 3514 Matta orientalisk, Tabriz Tabatabai, ca 200x300 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:31)
1400 3087 Mattallrikar Kina, nutida. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:38)
1400 3171 Mattallrikar Svenska Slott, Rörstrand. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)
1400 3271 Mattor 2 st, Bochara, orientaliska, 63x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:01)
1400 3594 Miniatyrer 2 st, Sven & Johanna Nordgren, 10x7
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:28)
1400 3628 Mockaskedar 12st, silver, AGD, 1927. Längd: 11cm, med etui. Vikt: 197g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:28)
1400 3422 Munkstol 1900-tal
1400 3206 Nyckelplåt + 2 st dörrknoppar, koppar. 3 delar. Höjd: 6cm. Längd: 16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:19)
1400 3327 Nysilver 2 delar. Höjd: 7-12cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:34)
1400 3506 Nysilver 5 delar, Coasters, dubbelkarott, pepparkvarn. Längd: 28 cm, djup: 21 cm, höjd: 4,5-17,5 cm, diameter: 4,5-16 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:18)
1400 2004 Ölglas 11 st, "H40", Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda glasbruk. Höjd: 17,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:12)
1400 3433 Oljelampor 6 st, Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Höjd: 8cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:45)
1400 3617 Oljemålning A Wetterström, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 46x70 cm, oramad
1400 3278 Oljemålning Åke Braun, "Tristan & Isolde. Signerad, daterad 1974. Olja på duk, 56x4260x46 cm, yttermått inklusive ram: 60x46
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:06)
1400 3203 Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 48x48cm, yttermått inklusive ram: 62x62cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:27)
1400 1002 Oljemålning Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Motiv med gård. Signerad. Olja på duk, 50x73 cm, yttermått inklusive ram: 72x93 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)
1400 3524 Oljemålning Alfred Wetterstrand, västkust. Signerad, daterad -09. Olja på duk, 65x99, yttermått inklusive ram: 78x113 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:19)
1400 4013 Oljemålning Allmoge, 1900-tal, 115x110cm. Olja på pannå, Ej signerad, oramad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:42)
1400 9104 Oljemålning B Ferenczy, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 12x16, yttermått inklusive ram: 37x41 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:14)
1400 9061 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, dans. Olja på duk, 25x20cm, yttermått inklusive ram: 38x34cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:43)
1400 9062 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, Kust. Olja på duk, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 43x51cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:53)
1400 9068 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, Kust. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 64x75cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:00)
1400 3084 Oljemålning Birger Forsberg (f. 1922), Sverige. Stockholmsmotiv mot Gamla Stan. Signerad, daterad 46. Olja på pannå, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:41)
1400 3255 Oljemålning Birger von Brömssen (1894-1990), Sverige. Två gossar (bla Tomas von Brömssen). Monogramsignerad. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:09)
1400 3369 Oljemålning Carl Gunne signerad, Landskap. Olja på duk, 32x54cm, yttermått inklusive ram: 52x73cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)
1400 3188 Oljemålning Charlotte Wahlström (1849-1924), Sverige. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 66x46cm, yttermått inklusive ram: 71x53cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:41)
1400 3079 Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. "Tångtäkt, Gotland", Signerad. Olja på pannå, 36x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x81 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:49)
1400 3249 Oljemålning David Parsén (1896-1977), Sverige. Signerad, daterad 62. Olja på duk, 37x46cm, yttermått inklusive ram: 43x51cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:29)
1400 3132 Oljemålning E Jansson. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 35x49 cm. Yttermått inklusive ram: 42x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:09)
1400 9199 Oljemålning E Tydgren. Signerad, 1800-tal. Olja på duk, 29x36cm, yttermått inklusive ram: 34x41cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:22)
1400 3036 Oljemålning Emma Holst (1880-1962), Sverige. Kustparti. Signerad, daterad -24. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:25)
1400 3173 Oljemålning Eric Borg. Landskap med hästar, Signerad. Olja på duk, 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:18)
1400 3122 Oljemålning Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Stilleben med frukter och blomster. Signerad. Olja på pannå, 35x27 cm. Yttermått inklusive ram: 46x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:34)
1400 3014 Oljemålning Eva Larsson, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 40x31, yttermått inklusive ram: 53x45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:53)
1400 3610 Oljemålning Götrik Örtenholm (1913-2005), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)
1400 3330 Oljemålning Harald Sandberg (1912-1983), Sverige. "Träd, Öland". Signerad. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 53x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:16)
1400 3606 Oljemålning Indian, ej signerad. Olja på duk, 69x99 cm, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:50)
1400 9281 Oljemålning Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 61x89, yttermått inklusive ram: 67x95 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:56)
1400 3245 Oljemålning John Heijke. Signerad, daterad 89. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 45x54cm
1400 3080 Oljemålning John Nyström (1888-1945), Sverige. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 59x49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:04)
1400 9495 Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. "Gotlandskust". Signerad, daterad -80. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 27x38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:23)
1400 9494 Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Ekor vid brygga. Signerad. Olja på pannå, 26x34, yttermått inklusive ram: 35x42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:25)
1400 3204 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, tuppar. Olja på pannå, 76x60cm, yttermått inklusive ram: 85x70cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)
1400 3018 Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Ryttare, Signerad. Olja på duk, Motivet: 57x57, yttermått inklusive ram: 63x63 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:30)
1400 9072 Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Svanar. Signerad. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 48x57 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:23)
1400 9158 Oljemålning Oidentifierad konstnär. England, 1800, tal. Ej signerad. Olja på duk, 30x61 cm, yttermått inklusive ram: 43x73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:22)
1400 3106 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gårdsmotiv med hästar. Signerad. Olja på duk, 66x81 cm, yttermått inklusive ram: 81x95 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)
1400 3135 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Olja på duk, 50x22 cm, yttermått inklusive ram: 56x27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:23)
1400 3172 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad och daterad. Olja på duk, ca 18x27 cm, yttermått inklusive ram: 30x39 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:14)
1400 3244 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1930. Olja på pannå, 22x33cm, yttermått inklusive ram: 27x39cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:27)
1400 3260 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 2000, blomsterstilleben. Olja på duk, 54x38cm, yttermått inklusive ram: 59x42cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)
1400 3527 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Munk. Olja på pannå, 24x19, yttermått inklusive ram: 38x33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:52)
1400 3131 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sträckande änder. Signerad H Kask. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)
1400 9078 Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Landskap, "Kolbäcksån". Signerad. Olja på duk, 32x45, yttermått inklusive ram: 45x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:38)
1400 3345 Oljemålning Signerad A Wennerberg, Vinterlandskap. Olja på duk, 64x100, yttermått inklusive ram: 79x114 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:44)
1400 9354 Oljemålning Signerad Anjou. Olja på duk, Västkustmotiv, 65x99, yttermått inklusive ram: 83x115 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:05)
1400 3017 Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Trapp. Signerad. Olja på pannå, 48x59, yttermått inklusive ram: 53x64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:04)
1400 3136 Oljemålning Thure Åslin (1915-1967), Sverige. Landskap. Signerad T Åslin. Olja på pannå, 39x48 cm. Yttermått inklusive ram: 45x57cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:24)
1400 3459 Pall modell äldre, trä, bemålad. Längd: 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:14)
1400 3089 Part silver 3 delar, silver. Diameter: 5-15cm, vikt: 456g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)
1400 3529 Parti bestick silver, udda, bruttovikt: 270g. Längd: 12-19 cm
1400 3170 Parti keramik 4 delar. Höjd: 9-26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)
1400 3405 Parti mynt diverse
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)
1400 3551 Parti silver 9 delar, bland annat punschkoppar. Längd: 6-20,380 ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:52)
1400 9110 Pelarbord Orientalisk. Diameter: 47 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:38)
1400 9109 Pelarbord Orientalisk. Diameter: 50 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:38)
1400 3210 Pinnstolar 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:28)
1400 2066 Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 170x130cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:17)
1400 9491 Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 230x166 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:48)
1400 2048 Plafond Uno Kristiansson, Luxus. Höjd: 27 cm. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:35)
1400 2053 Plafond Uno Kristiansson, Luxus. Höjd: 27cm, diameter: 40cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:37)
1400 3398 Plunta mässing, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:56)
1400 3552 Pottskåp Jugend. Bredd: 42 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 72 cm
1400 8130 Prakturnor ett par, Gustafsberg 1889. Oskar II, kung av Sverige och Norge respektive Sofia, drottning av Sverige. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:48)
1400 3207 Rakknivar 7st, CV Heljestrand, år 1932, med etui. Längd: 15-23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:17)
1400 3392 Reklamskylt Järn, Munktells Eskilstuna, 20x32cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)
1400 3503 Remmare 11 st. Höjd: 19 cm
1400 3510 Reseur Tidigt 1900-tal, glas och mässing. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:35)
1400 3209 Ring 14K, med vit sten. Vikt: 3g. Ringmått: 19,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:49)
1400 3544 Salt & pepparströare Anita Nylund (f. 1931), Sverige. Saltepetter & Sockerpullan. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)
1400 9304 Salt- och pepparkar 4 st, silver, invändig glasinsats. Birmingham. Höjd: 5 cm, bruttovikt: ca 110g
1400 3199 Sameknivar 3 st. Längd: 13-23cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:07)
1400 3376 Sängramar Ett par. Omkring 1900, mått 90x185 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:33)
1400 3340 Serigrafi Raul Meel (f. 1941), Estland. "Certificat XVIII, SP II". Signerad, daterad -94, yttermått inklusive ram: 30x27 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:12)
1400 3101 Serveringsbord "Westminster", NK, 1923. Serveringsbord/Skrivbord. Brännmärkt NK (Nordiska Kompaniet). Skyltmärkt AB Nordiska Kompaniet 27813-12 12 23. Fanérat i björk, beslag i mässing. Höjd: ca 77. Bredd: 100. Djup: 50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:47)
1400 3189 Serveringsvagn Längd: 66 cm. Djup: 43 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:32)
1400 3256 Serveringsvagn Torsten Nilssons snickerifabrik Brösarp. Längd: 70,30x2 cm. Djup: 53 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:32)
1400 3301 Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, ca 29 delar, Bing & Grøndahl, Musselmalet
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:12)
1400 3501 Sherry & likörglas 6 + 6 st, Odelberg Junior, Etsad och delvis förgylld dekor av rutor och blommor. Höjd: 9-9,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)
1400 3574 Sherry glas 12st, Kosta Boda, Prince. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:36)
1400 3308 Sideboard mahogny. Längd: 153 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:49)
1400 3542 Silver 4 delar, bland annat Läppstiftfodral. Längd: 5,5-8,5, diameter: 33 cm, vikt: 85g ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)
1400 2010 Skål + 2 flaskor, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 21-24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:23)
1400 3563 Skål + flaskcoasters, 4 + st, silver, 1949. Diameter: 8 cm. Längd: 16 cm, vikt: 210g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:10)
1400 3267 Skål Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 19cm, höjd: 8,5cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)
1400 3201 Skål Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Sverige. Diameter: 15cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:07)
1400 3493 Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Fiskare. Höjd: 18cm. Diameter: 17cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)
1400 3242 Skål Glas, Längd: 41cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)
1400 9382 Skål Herbert Krenchel, Danmark, Krenit, Normann Copenhagen. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:13)
1400 1050 Skål Kina, 1800-tal. Diameter: 15cm. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:22)
1400 3550 Skål silver, genombruten dekor. Längd: 23 cm. Vikt: ca 210g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:01)
1400 3349 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pynta, Gustavsberg 1962-1965, flintgods med polykrom kromotryckt dekor, diameter: 17,5, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:42)
1400 3518 Skål med lock Kina, blåvitt, med handtag. Längd: 16, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)
1400 3227 Skål med lock Kina, omkring 1900, Dia 19, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:32)
1400 9416 Skålar + karaff & ishink, 7 delar, Reijmyre Glasbruk, diameter: 10-18. Höjd: 6-20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:24)
1400 3184 Skålar 2 st, glas. Höjd: 15-26cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:07)
1400 3520 Skålar 2 st, silver. Längd: 15-16. Vikt: ca 355g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)
1400 9415 Skålar 3 delar, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Diameter: 23-28cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:20)
1400 3427 Skänk Ljus björk. Bredd: 104 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:22)
1400 3428 Skänk Ljus björk. Bredd: 104 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:16)
1400 3373 Skänk med Uppsats. Furu, sent 1800-tal, Bredd: 127 cm. Djup: 54 cm, höjd: 133 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:59)
1400 9108 Skänk/skåp Med lucka. Bredd: 120 cm. Djup: 85 cm, höjd: 98 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:34)
1400 3375 Skåp 1800-tal. Ådringsmålat, Bredd: 107 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 108 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:49)
1400 3374 Skåp 2 delar, med sekretärdel, furu, 1800-tal. Bredd: 119 cm. Djup: 55 cm, höjd: 210 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)
1400 3377 Skåp Längd: 111 cm. Djup: 48 cm, höjd: 132 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:37)
1400 3031 Skedar 5 st, silver. Vikt: ca 170g. Längd: 15-18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:45)
1400 8370 Skrivbord England, 1800-tal, idegran. Läderskiva. Bredd: 123 cm. Djup: 66 cm, höjd: ca 76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)
1400 3283 Skrivbord England, grön läderskiva. Bredd: 122 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:08)
1400 3100 Skrivbordslampa Artemide, Italien, "Talak", design: av Neil Poulton. Höjd: ca 71 cm. Längd: ca 86 cm
1400 3339 Skrivbordsstol
1400 3310 Skulptur Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. I samarbete med Bris, "Änder med händer", Ringmärkt 573/1500, Fällbara ben, Tyg / gummi. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:02)
1400 3296 Skulptur Fontän, brons. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:41)
1400 3412 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Koalor, Rörstrand. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:22)
1400 9282 Skulptur Konstmassa, i form av en Örn. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 21:02)
1400 3220 Skulptur P. Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. 52. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)
1400 3523 Skulptur Parian, Gustafsberg, 1907, mor & barn. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:52)
1400 3390 Skulptur Plåt. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:54)
1400 3303 Skulptur säl, innuit, märkt E 286, sten. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:46)
1400 3453 Skulptur / ljusstake Bror Bonfils, 1950-tal, Danmark, metall och bast. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:15)
1400 3215 Skulpturer 2 st, Bland annat Upsala Ekeby. Höjd: 10-14cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:54)
1400 9404 Skulpturer 2 st. 1800-tal, brons på stensockel. Höjd: 11-13cm
1400 3229 Skulpturer 3 st, Bland annat Åhus, glas. Höjd: 5-12cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:15)
1400 3216 Skulpturer 3 st, Hästar. Signerad, tom. Höjd: 9-5cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:47)
1400 3223 Slagbord Bemålad. Bredd: 126 cm. Djup: 22,43x2 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:30)
1400 3286 Slagbord England. Bredd: 45-175 cm (65+ 45+ 65 cm). Djup: 90 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:31)
1400 3360 Sminkbord Längd: 84 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 107 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)
1400 3225 Snusflaska Sten, Tidigt 1900-tal, Kina. Höjd: 5,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:45)
1400 3530 Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, rokokostil. Höjd: 5,5-6. Vikt: ca 200g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)
1400 3525 Soffa 3-sits, arkitektritad, unikat. Längd: 240cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)
1400 3461 Soffa 3-sits, Längd: 218cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)
1400 3621 Soffa Dux. Längd: 216cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)
1400 3448 Soffbord 1940-tal, alm. Bredd: 71, djup: 72 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:51)
1400 3553 Soffbord Barockstil, 1920-tal, diameter: 100, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:01)
1400 9370 Soffbord Rokokostil, med glasskiva. Bredd: 139 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:07)
1400 3221 Spegel 120x40cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:28)
1400 9153 Spegel 1800-tal. Bredd: 54 cm, höjd: 86 cm
1400 3358 Spegel 1920-tal, betsat björk, slipad glas, 141x49cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)
1400 3619 Spegel 1950/60-tal, 105x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:49)
1400 3567 Spegel blyglas, omkring 1900,45x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:55)
1400 3052 Spegel förgylld, 1800-tal. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:41)
1400 3430 Spegel Gustaviansk stil, 97x44cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:39)
1400 3537 Spegel nutida, Dekorerad / glas, 65x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:21)
1400 3615 Spegel rokokostil, 72x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)
1400 3187 Spegel Venetiansk, 99x54cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:12)
1400 3053 Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:08)
1400 3582 Spegellampetter Ett par, Regnaholm, ur IKEA: s 1700-talsserie. Höjd: 57x16 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:44)
1400 2002 Spegelram med hylla, teak, 85x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:13)
1400 3041 Spelbord mahogny, 1800-tal. Diameter: 80 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)
1400 3092 Spetsglas 6 st, slipad dekor. Höjd: 13-14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)
1400 3091 Starkvinsglas 18 st, slipad dekor. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:17)
1400 3511 Stol mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:28)
1400 3299 Stol nyrenässans
1400 3365 Stol Rotting
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:16)
1400 3226 Stolar 3 st
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:53)
1400 3350 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:35)
1400 3516 Stolar 4 st, Karl Johan, Bemålade
1400 2038 Stolar 4 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:21)
1400 3263 Stolar 6 st, tidigt 1900-tal, senare bemålning, sits i läder.
Bedd: 45cm. Djup: 1cm. Höjd: 90cm
1400 3429 Stolar ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:10)
1400 3359 Stolar Ett par, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Pinnockio", 50/60-tal, spjälad rygg
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:13)
1400 3522 Stop + fat, 2 delar, Tenn, 1800-tal, diameter: 44. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:54)
1400 9269 Sybord 1800-tal. Höjd: 77 cm. Bredd: 40 cm, längd: 57 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:56)
1400 3237 Taburett Längd: 50cm. Djup: 32 cm, höjd: 41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:37)
1400 9134 Takarmatur + fönsterbelysning. Höjd: 73 cm. Diameter: 32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:45)
1400 2074 Takarmatur 1960-tal, Mässing / glaskupor. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:53)
1400 3332 Takarmatur Bladprismor. Höjd: 30 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:32)
1400 3409 Takarmatur glaskupor. Höjd: 33 Dia: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)
1400 3043 Takarmatur Hans Bergström, "Struten", Ateljé Lyktan, Åhus. Koppar. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:37)
1400 3044 Takarmatur Hans Bergström, "Struten", Ateljé Lyktan, Åhus. Röd plast. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:54)
1400 3383 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)
1400 3597 Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:41)
1400 9138 Takarmatur Med prismor. Diameter: 60cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:46)
1400 3471 Takarmatur Oscariansk stil, nutida. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:00)
1400 3472 Takarmatur Oscariansk stil, prismor, nutida. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:53)
1400 3627 Takarmatur plåt. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:06)
1400 3447 Takarmaturer 2 st, Koppar, 1950/60-tal. Höjd: 55 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)
1400 3548 Tallrikar 12 st, Argentina, Saint Luc, med recept. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)
1400 3416 Tallrikar 17st, Arcopal, Frankrike. Diameter: 29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:10)
1400 3607 Tallrikar 8 + 8 st, Mateus, 90-tal, 32x32 & 25x25 cm
1400 3379 Tallrikshylla omkring 1900, bemålad. Bredd: 110. Höjd: 109 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:26)
1400 3302 Tekanna Royal Copenhagen, Musselmalet. II-sortering. Höjd: ca 14 cm. Längd: 24 cm
1400 3442 Tekoppar 10st, med fat, Pomona, Rörstrand, + 1st skål. Höjd: 6cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)
1400 9157 Termos + brödkorg, Stelton. Höjd: 7-21cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:22)
1400 3099 Teservis 25 delar, Rosenthal. Dekor av meanderslinga. 11 tekoppar med fat, tekanna, sockerskål, gräddkanna + 11 äggkoppar
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:25)
1400 3265 Teservisdelar 12 delar, Lomonosov
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:15)
1400 3316 Textil Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 1960-tal, sammet, 60-talsfigur i rosa, lila, grönt, blått och gult mot mörk botten, mått: ca 118x95 cm. Signerad på framsidan "Stig L", hällor upptill för upphängning
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:50)
1400 3180 Textiltavla Jobs, "Duvor", 94x78cm, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:25)
1400 3168 Tillbringare grönt glas. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:04)
1400 3485 Trädgårdsfåtölj + bord, 2 delar, teak, "Balavia"
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:33)
1400 3395 Träskulptur Höjd: 20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:16)
1400 9216 Träskulptur höjd: 26cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:58)
1400 3046 Träskulptur Pinocchio, trä. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)
1400 3526 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Signerad. Motivet: 20x21, yttermått inklusive ram: 34x35 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:14)
1400 3602 Tvärflöjt i väska, "Tanesflute", c-flöjt. Längd: 40 cm, djup: 10 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)
1400 3404 Underlägg glaserad keramik. Längd: 44cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:09)
1400 3528 Uppläggningsbestick 2 delar, förgyllt sterlingsilver / emalj. Längd: 18. Vikt: ca 100g
1400 3540 Uppläggningsbestick 2 delar, Sterlingsilver / teak, Mexiko. Längd: 31-32 cm, bruttovikt: 125 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:02)
1400 9425 Våg Lindell, för 20kg, järn. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:50)
1400 3465 Väggarmatur mässing, 1940-tal, ställbar arm. Längd: 60-115
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:32)
1400 9381 Väggarmaturer Ett par, mässing. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:10)
1400 3342 Väggmatta "Kandinsky", Handgjord, Bomull, med vägghängning, 77x80 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)
1400 3341 Väggmatta "Paul Klee", Handgjord, Bomull, med vägghängning, 75x95 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)
1400 3108 Väggur Amerikaur. Höjd: 63 cm. Bredd: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)
1400 3439 Väggur Längd: 55cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:15)
1400 3438 Väggur Rudolf Wennberg, Stockholm. Längd: 72cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:43)
1400 3401 Vas 1800-tal, Kina. Höjd: 11cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:51)
1400 3451 Vas 1950-tal. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:13)
1400 3543 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, Savoy. Höjd: 12, längd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)
1400 3179 Vas Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Signerad, Kosta. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:09)
1400 3577 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Signerad. Höjd: 21cm
1400 3460 Vas Bo-fajans. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:26)
1400 3400 Vas Glas, Riihimäen Lasi. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:15)
1400 9378 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, stengods. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:08)
1400 9417 Vas Keramik, Gerd Zimmerström, "Kao-Lin". Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:31)
1400 3505 Vas Kina, 1800-tal. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)
1400 3402 Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby. Höjd: 22,5cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)
1400 3307 Vas Orrefors, ej signerad. Höjd: 33 cm
1400 3595 Vas silver, Tyskland. Höjd: 15. Vikt: ca 40g
1400 3536 Vas Sterlingsilver, Mexiko. Höjd: 15. Vikt: ca 240g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)
1400 3558 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:02)
1400 3575 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Glas. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:08)
1400 3233 Vas & skulptur Italien. Höjd: 14-29cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)
1400 3434 Vaser 2 st, Orrefors. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:35)
1400 9478 Vaser 2 st, Rosenthal, Studio-Line, Design: Martin Frejer. Höjd: 16-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:33)
1400 3112 Vaser 2 st. Höjd: 21-24cm
1400 3111 Vaser ett par, trol Holmegaard. Höjd: 31,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:05)
1400 3219 Vaser & skålar 5 delar, bland annat Rörstrand. Höjd: 3-8cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:32)
1400 3088 Vinglas + seltersglas, 6+ 5 + 9 st. Etsad dekor. 20 delar. Höjd: 6,5-14 cm
1400 3094 Vinglas 16 st, 1800-tal, etsad dekor. Höjd: ca 17 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)
1400 3090 Vinglas Rödvinsglas + vitvinsglas, 14+ 6 st. Gröntonat glas med förgylld kant. 20 delar. Höjd: 14-16,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:19)
1400 3293 Vinprovarglas 8st. Höjd: 18 cm. Diameter: 5 cm (öppningen)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 juni 2021 04:01)
1400 3497 Vitrinskåp Engelsk modell. Bredd: 95, djup: 41 cm, höjd: 210 cm, nyckel
1400 3389 Vitvinsglas 9st, med grön fot, Kosta. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:50)
1400 9228 Vrilskålar 2 st, vril/masurknöl. Längd: 22 cm. Djup: 19 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)
1400 9174 Ytter / innerdörrar Ett par, omkring 1900. Höjd: 233. Bredd: 58 + 58
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:54)
1400 9175 Ytter / innerdörrar Ett par, omkring 1900. Höjd: 233. Bredd: 58 + 58
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:56)
1400 3512 Ytterfoder 3 st, Millesgården. Höjd: 15, diameter: 16,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)
1400 3513 Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:53)
1400 9021 Ytterfoder Ett par, Kina. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:01)
1400 3363 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 26, höjd: 13 cm (storlek 1)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:05)
1400 3321 Ytterfoder & vas Rörstrand. Höjd: 23-26cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:46)