Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 augusti 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

975 8147  Akvarell Carl Luthander (1879-1967), Badande, 45x33

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:24)

975 8018  Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Blockhusudden, Djurgården, Stockholmsmotiv, signerad, 25x35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:16)

975 8001  Akvarell Hans Johansson (Norsbo), 1931, Stadsgårdskajen, 44x35, motiv mot Gamla Stan

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:34)

975 8058  Akvarell Oidentifierad konstnär, sign O Mattiessen, Waxholmsbåtar vid Blasieholmshamnen, 36 x 52

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:08)

975 1083  Akvarell Olle Nyman (1909-1999), Stockholm, signerad, 22x30

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:20)

975 8009  Akvarell Pietro Dalla Santa (1931-2002), 1978, Strandvägskajen, Strandvägen, motivet: 50 x 35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:07)

975 8145  Akvarell Signerad, 1930, Varuhuset Meeths, Drottninggatan/Kungsgatan, 60x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:16)

975 8155  Akvarell signerad, Kornhamnstorg, 41x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:09)

975 8119  Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), "Sothöns", signerad, 39x53

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:34)

975 8120  Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Stadshuset, signerad, 37x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:35)

975 8121  Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Stockholm, signerad, 39x53

975 1145  Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Stockholm, signerad, 39x53

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:37)

975 5327  Akvareller 2 st. N Holmström, Stockholmsmotiv, signerade, bladets mått: 19x14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:39)

975 8040  Akvareller 3 st, Signe Aspelin (1881-1961), Stockholm, signerad, 24x20, 28x22 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:52)

975 8051  Akvareller 3 st. Erik Andersson, Stockholmsmotiv, signerade, 25x34 + 28x38

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:03)

975 1295  Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:39)

975 8033  Akvareller 6 st, Erik Ekroth, Stockholmsgator, 16x12, 22x16

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:53)

975 8037  Akvareller 7 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, signerade, motivet: 15x23

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:43)

975 8109  Akvatint Johan Fredrik Martin, Haga slott, 35x51

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:34)

975 8103  Broderiarbete Eva Rosenstand, Stockholmia, 37x104

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:37)

975 8082  Dosa Motiv med Nordiska Museet

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:33)

975 8116  Etsning Christian Due, 57/260, Stockholm, signerad 1962, motivet: 29x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:49)

975 8094  Etsning Ernst Hällgren (1889-1944), Döbelnsgatan, 18x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:24)

975 8060  Etsning Gerhard Albe (1892-1965), Finska presidentens besök i Stockholm 1925, motivet: 21 x 46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:19)

975 8045  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Stockholmsmotiv, signerad, 1941, motivet: 25x41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:15)

975 8023  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Slussen, 1918, 96/100, motivet: 35x25

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:26)

975 8168  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), 'Från Beckholmsbron', 18/280, motivet: 31 x 27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:20)

975 8122  Etsning Jean Skoglund (1908-1948), Utsikt från Mosebacke, Katarinahissen, motivet: 31x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:22)

975 4242  Etsning Konungarodd, Stockholm, motivet: 35 x 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:43)

975 8038  Etsning Lennart Glemme (f. 1927), Slussen, 204/310, signerad 1964, motivet: 20x48

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:37)

975 7306  Etsning Lennart Glemme (f. 1927), Vy mot Riddarholmen, 137/310, motivet: 28x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:49)

975 8141  Etsning Signerad, Stadshuset, motivet: 44x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:20)

975 8124  Etsning Slussen, signerad, motivet: 18x34

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:44)

975 7331  Etsning Theddy Skog, 'Pelikan, Slussen, ' 26x34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:25)

975 8036  Färgetsning Ernst Hällgren (1889-1944), Stadshuset, Stockholm, motivet: 30x38

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:09)

975 8125  Färgetsning signerad, Stockholm, motivet: 24x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:48)

975 8101  Färgetsning Theddy Skog, Ragvaldsgatan, Södermalm, signerad, 31x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:24)

975 8089  Färgetsningar 2 st, Stockholm, motivet: 24x39, 25x35

975 6047  Färggravyr Tessinska palatset, motivet: 21x31

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:27)

975 8148  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), 205/770, Järntorget, Stockholm, motivet: 34x53

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:00)

975 8035  Färglitografi Anna Palm de Rosa (1859-1924), Operan, Stockholm, motivet: 47x70

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:03)

975 8034  Färglitografi Anna Palm de Rosa (1859-1924), Stockholm, motivet: 47x70

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:00)

975 7324  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Helgeandsholmen, HC-upplaga, motivet: 38x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:52)

975 8164  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Stockholm och Skärgård, 100/398, motivet: 50x70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:53)

975 6042  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), 32/ 200, Stockholmsmotiv, signerad, motivet: 47x63

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:32)

975 8084  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Katarinahissen, Slussen, Stockholmsmotiv, 147/190, bladets mått: 80x57 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:53)

975 8055  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), 279/350, Södermalm, motivet: 34 x 45

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:09)

975 8112  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), 'Sommar i Roslagen', Waxholmsbåtar, PT, motivet: 45x64 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:16)

975 8050  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Riddarfjärden, Stockholm, 162/290, motivet: 34x44

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:32)

975 8052  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Waxholmsbåtar vid Skeppsbron, 147/360, motivet: 34 x 43

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:39)

975 6061  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014). Waxholmsbåt, 312/360, motivet: 31x48

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:41)

975 8070  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 195/360, Stockholm söder, motivet: 36 x 46

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:43)

975 8172  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 1988, 210/360

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:51)

975 8173  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 1989, Strömmen, 35/360, motivet: 34x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:52)

975 8176  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 1992, 95/360, motivet: 31x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:54)

975 8174  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 1996, 253/360, Stockholms slott, motivet: 30x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:53)

975 8181  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 242/360, Söder, motivet: 39x28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:43)

975 8153  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), Stockholm, HC-upplaga, motivet: 36x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:30)

975 8152  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), 116/250, Mälartorget, motivet: 47x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:27)

975 8150  Färglitografi Dénes Perger (f. 1934), Strandvägen, 2/20, motivet: 22x32

975 8130  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 330/360, Stockholmsmotiv, motivet: 46x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:39)

975 6048  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 325/360, Mosebacke Torg, signerad, motivet: 44x54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:27)

975 8049  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), HC-upplaga, Stockholmsmotiv, Djurgårdsfärja och Waxholmsbåt, signerad, motivet: 51x62

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:25)

975 8342  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Stockholmsmotiv, Räntmästartrappan, Djurgårdsfärja, 298/360, signerad, motivet: 54x63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:57)

975 8160  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), "Söderromantik", 191/290, motivet: 27x37

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:47)

975 8143  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Stadshuset, 13/550, motivet: 38x50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:43)

975 6049  Färglitografi Gustavsson, EA-upplaga (konstnärens exemplar), utsikt från Norr Mälarstrand, signerad, 1981, motivet: 44x55

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:49)

975 8178  Färglitografi Hans-Erik Eriksson (1921-1997), 179/360, Nybroviken, motivet: 35x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:56)

975 8177  Färglitografi Hans-Erik Eriksson (1921-1997), 22/360, Nybroviken, motivet: 35x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:55)

975 6045  Färglitografi Harry Kampf, Stockholmsmotiv, 146/250, signerad, 1981, motivet: 37x58

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:31)

975 8074  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), "Centralbadet", 286/290, motivet: 38 x 34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:30)

975 8165  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Djurgårdsbron, 110/290, bladets mått: 47x62

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:35)

975 7326  Färglitografi Jan Lundquist, Södermalm, Stockholm, PT, motivet: 35x44

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:03)

975 8046  Färglitografi Jan Lundquist, Stockholmsmotiv, EA-upplaga (konstnärens exemplar), signerad, motivet: 36x44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:04)

975 6046  Färglitografi Kaj Piehl (1921-2000), Stockholmsmotiv, 32/200, signerad, motivet: 69x54

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:33)

975 8154  Färglitografi KG (Karl Gustaf) Nilson (f. 1942), Waterfront, PT, motivet: 25x42 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:06)

975 4165  Färglitografi Lennart Roupe (f. 1918), Tyska kyrkan, 58/145, motivet: 45x37

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:42)

975 8104  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), "Cyklist på Slussen, 183/250, motivet: 46x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:23)

975 8067  Färglitografi Majriksdagen 1887, motivet: 30 x 50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:32)

975 8015  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Stockholmsmotiv, Söder Mälarstrand, Stadshuset, 14/350, signerad, motivet: 26x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:53)

975 8086  Färglitografi Michal Hudak (f. 1956), Afton i Gamla Stan, 11/45, signerad á tergo, 1992, motivet: 30x43

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:29)

975 8014  Färglitografi Plura Jonsson (f. 1951), 'Stockholms stjärnor', Stadshuset, 48/290, motivet: ca 52x40 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:25)

975 8072  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), "Djurgården 5", 240/310, motivet: 28 x 39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:57)

975 8073  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 'Skeppsbron morgon', Waxholmsbåtar, PT, motivet: 33 x 42

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:03)

975 8047  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stockholmsmotiv, Stadshuset, 96/310, signerad, motivet: 26x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:21)

975 8071  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stortorget, 167/310, motivet: 34 x 37 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:56)

975 9045  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 1976, 179/300, Utsikt mot Djurgården, motivet: 43x50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:19)

975 8113  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholm, 210/375, signerad 1980, motivet: 40x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:46)

975 8132  Färglitografi Torbjörn Svensson, 132/350, 'Slottet', motivet: 22x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:42)

975 8159  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Slussen, 153/200, 1983, motivet: 48x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:46)

975 4414  Färglitografier 2 st, Bruno Karlsson (f. 1927), Stockholm, motivet: 33 x 44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:45)

975 5423  Färglitografier 2 st. Kaj Bernstone (f. 1946), Stockholmsmotiv, numrerade och signerade, motivet: 28x18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:29)

975 8110  Färglitografier 3 st, Jan Lundquist, Stockholm, 290-upplaga, motivet: 39x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:13)

975 8026  Färglitografier 4 st, Stockholms Historia, 1800-tal, motivet: 30x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:48)

975 9150  Fat 2 st, Gustavsberg, Grazia, Katarinahissen, längd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:17)

975 6066  Grafiskt blad 'Stockholmia', eftertryck, motivet: 24 x 80

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:10)

975 8108  Gravyr Efter Gustav Wilhelm Palm, 21x30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:29)

975 8590  Gravyr Kolorerad, Riddarhuset, motivet: 25 x 38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:50)

975 8158  Karta Öfver Lidingö, 39x60

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:18)

975 8057  Karta Stockholm 1733, Tryckt 1953, motivet: 70 x 87

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:56)

975 8495  Karta Stockholm, 1800-tal, 34x40

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:40)

975 8025  Karta Stockholm, Utgivare: Homann, ca 1720, bladets mått: 48x58

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:46)

975 9119  Litografi 3 st, Stockholmsmotiv, 34x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:57)

975 1273  Litografi efter Billmark, Stockholmspanorama, motivet: 28x211

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:19)

975 8027  Litografi Jan Richert, södra Blasieholmshamnen med utsikt mot Grand Hotel och Operan, Stockholm, 132/360, motivet: 26x38

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:09)

975 8048  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stockholmsmotiv, 218/310, signerad, 37x33

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:22)

975 8493  Litografi Stockholms inlopp från skärgården, motivet: 25x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:39)

975 6067  Litografi Stockholms slott, Sekelskifte 1900, 30 x 40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:12)

975 8126  Litografier 2 st, Stockholm, signerad, motivet: 22x17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:47)

975 8118  Litografier 2 st, Stockholm, signerade 1950, motivet: 11x13

975 8079  Litografiskt blad "Stockholm från Mälaren", PB Eklunds förlag, motivet: 45x73

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:42)

975 8097  Oljemålning Adrian van Arkel (f. 1924), Stockholmsmotiv, signerad, 33x69

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:33)

975 8024  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Stockholm, signerad, 70x101

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:46)

975 1581  Oljemålning Bengt Tandberg (1874-1948), Stockholm, utsikt mot Skeppsholmskyrkan, Skeppsholmsskyrkan, signerad, 34x45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:41)

975 8043  Oljemålning Bert Håge Häverö (1932-2014), Waxholmsbåten Nordan, signerad 1973, 33x39

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:13)

975 8129  Oljemålning Bo Larsson (f. 1945), "Utblick Slussen", signerad -03, 28x37

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:23)

975 8162  Oljemålning Börje Hedlund, Motiv från Stadsgården, signerad, duk, 35x27

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:43)

975 8179  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), 2006, Utsikt från Söder, 70x87

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:02)

975 8066  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Londonviadukten, 60 x 66

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:28)

975 9152  Oljemålning Carl Luthander (1879-1967), Stockholmsmotiv, utsikt från Söder, signerad, 30x40

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:07)

975 8002  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Östermalmshallen, 112x85

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:22)

975 8087  Oljemålning E Malmborg, Norra Bantorget, Stockholm, signerad, -37

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:30)

975 1118  Oljemålning Eva Rundlöf (1910-1989), Stockholm, signerad, 1953, 30x47

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:32)

975 8099  Oljemålning Gamla Stan, signerad, 55x45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:57)

975 8031  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Gamla Stan, signerad 1953, 60x50

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:14)

975 8028  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Stockholmsmotiv, Östermalm, Sibyllegatan /Kommendörsgatan, signerad 1955, 50x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:20)

975 8013  Oljemålning Gösta Nyberg (f. 1913), Utsikt mot Slussen, 64 x 57

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:18)

975 8022  Oljemålning Gunnar Bergquist (1903-1995), 'Riddarholmen sedd från Söder', signerad, 29x38

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:14)

975 1580  Oljemålning Gunnar Bergqvist, Götgatan, signerad, 46x60

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:37)

975 8090  Oljemålning Gunnar Bergqvist, Stadsgården mot Skeppsbron, signerad, 29x39

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:46)

975 8096  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Riddarholmskanalen, Riddarhuset, duk, 46x56

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:56)

975 8008  Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), motiv från Söder, signerad, 80x100

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:33)

975 8016  Oljemålning Gustaf Höglund, Mot Riddarholmen från Södermalm, Stockholm, signerad, 55x45, Södermalm/Riddarholmen

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:54)

975 8088  Oljemålning Inga-Lill Odhelius, segelskutor på Riddarfjärden, signerad, 64x53

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:58)

975 8042  Oljemålning J Malm, Sofia kyrka, Södermalm, signerad, 10x10

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:47)

975 8041  Oljemålning J Malm, Stockholm, signerad, 24x56

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:47)

975 8105  Oljemålning Jack Prudnik (f. 1914), Riddarholmen, Stockholm, signerad, 33x41

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:26)

975 8098  Oljemålning Jalbert, Gamla Stan, signerad, 47x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:01)

975 8095  Oljemålning Jan Rhodin (f. 1938), Signerad, Waxholmsbåt, 14x20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:36)

975 8114  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Stockholm, signerad 1962, 46x54

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:32)

975 8010  Oljemålning John Herbert, Slussen, signerad. -55, 50x58

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:42)

975 8091  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Årstabron, signerad 1936, 37x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:47)

975 8075  Oljemålning Lars Lindberg, "Slussen", 32 x 100

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:51)

975 8076  Oljemålning Lars Lindberg, "Stadsgården", 50 x 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:52)

975 8077  Oljemålning Lars Lindberg, 'Själagårdsgatan Gamla Stan', 46 x 54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:52)

975 7075  Oljemålning Lars Lindberg, 'Stadshuset', 50 x 50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:51)

975 8078  Oljemålning Lars Lindberg, Kornhamnstorg, 60x60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:56)

975 8080  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), signerad, Södermalm, 45x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:31)

975 8081  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Stortorget, Gamla Stan, signerad, 45x55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:32)

975 8004  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Söder Mälarstrand, Stockholm, signerad, 59x64

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:33)

975 5212  Oljemålning Nehlin, Södermalm, 50x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:50)

975 4465  Oljemålning Nils Landzelius, Stockholm, 54 x 45

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:48)

975 8068  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad J Bauer 47, Österlånggatan, Gamla Stan, 64x37 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:54)

975 8054  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad, motiv från Södermalm, 24 x 33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:09)

975 8030  Oljemålning Paul Speiser, Nybroviken, 40x47

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:04)

975 8019  Oljemålning Rolf Folkander, Kindstugatan, Gamla Stan, Stockholmsmotiv, ramens innermått: 40x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:22)

975 4538  Oljemålning Signerad Lindblom, Stockholmsmotiv, Riddarfjärden sedd från Södermalm, Stadshuset, 36x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:28)

975 8149  Oljemålning Signerad R Hagman "från Hötorget", 46x16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:09)

975 8139  Oljemålning Signerad, Arnér, 1929, Årstabron, 42x59

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:08)

975 1349  Oljemålning Signerad, Arvidsson, Värtan, 1954, 50x95

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:44)

975 8128  Oljemålning signerad, Skomakargatan, 65x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:52)

975 8044  Oljemålning Signerad, Stockholm, 45x58

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:47)

975 8106  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Trappan vid Wrangelska palatset, signerad, 65x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:32)

975 8064  Oljemålning Tomas Mandel, "Kvastmakarbacken" mot fåfängan, 50 x 60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:26)

975 8063  Oljemålning Tomas Mandel, Malmgårdsvägen, Södermalm, Stockholm 50x 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:24)

975 8017  Oljemålningar 2 st, A Lindblom, Gamla Stan, signerade, 18x12, 20x15 cm (Kornhamnstorg)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:02)

975 8021  Oljemålningar 2 st, Stockholm, signerade, pannå, 25x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:28)

975 9227  Oljemålningar Hellbom, Stockholm, 45x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:26)

975 8059  Oljetryck 2 st, Ulriksdal & Drottningholms slott, motivet: 37 x 49, omkring 1900

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:30)

975 8093  Pastell Signerad 1962, Västerlånggatan, 37x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:02)

975 8166  Silkscreen Vadim Markin (f. 1960), Stockholm, 70x100

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:51)

975 8127  Teckning signerad, Stadshuset, 37x23

975 8085  Textiltavla Batik, Kungsgatan då och nu, signerad TL -78, 32x91

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:58)

975 8039  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 298/300, signerad 1965, 18x14, ABF-huset på Sveavägen 41 samt Centralbadet

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:04)

975 8144  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 136/360, 1976, Stockholm, motivet: 35x55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:15)

975 8157  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1965, 34/350, Sveavägen, motivet: 18x31

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:51)

975 8142  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 22/310, Stockholmsmotiv, 18x60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:23)

975 8053  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 79/360, Kornhamnstorg, motivet: 35 x 54, -76

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:46)

975 5202  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Hustak samt Riddarholmskyrkan i Stockholm, signerad 1977, 323/360, motivet: 35x55

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:25)

975 8011  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Kornhamnstorg / Slussen, motivet: 39x56

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:30)

975 8007  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Pt, 1974, Vasabron, motivet: 26 x 50

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:04)

975 8006  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Pt, 1975, Slussen, motivet: 17 x 58

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:54)

975 8003  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stationsområdet Klara Sjö, 1968, motivet: 18 x 61, 133/310

975 8135  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, signerad 1971, 138/360, motivet: 24x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:01)

975 8136  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, signerad 1971, 251/360, motivet: 23x40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:04)

975 8137  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, signerad 1987, 11/360, motivet: 55x46

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:04)

975 7270  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv. HC-upplaga, signerad, -74, motivet: 32x44

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 19:27)

975 1344  Tryck 4 st. Stockholmsmotiv, efter Martin, 35x52

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:33)

975 8115  Tryck Helgeandsholmen, 23x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 18:14)

975 8032  Tuschteckning Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholmsmotiv, signerad, -80 mm: 40x52

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2015 20:07)