Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 januari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1230 8047  Akvarell Anders Rydberg, "Bellmanshuset", Gröna Lund, 21x14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)

1230 8085  Akvarell Hans Lindberg (f. 1928), Sverige. Stockholm, 21x58

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)

1230 8045  Akvarell Olle Hagdahl (1910-1991), Sverige. Slussen. Signerad, daterad -45, ca 59x47 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)

1230 8019  Akvareller 2 st, Lennart Ek, Söder, Stockholm, signerad. Oramade, 24x33,37x43

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)

1230 8035  Blandteknik Erik Lindström, Söder Mälarstrand. Signerad, daterad 1929, ca 32x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:37)

1230 8084  Blandteknik Lennart Larsson. Signerad, daterad 1989, Kungsträdgården, 35x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:17)

1230 8026  Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. "Kvastmakargatan”. Signerad, numrerad 46/100. Motivet: 28x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:32)

1230 8041  Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Ekotemplet, Haga, 65/100, signerad, 1922,27x23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:08)

1230 8033  Etsning Rosén, Stockholmsmotiv, signerad, -48. Motivet: 25x19

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:00)

1230 8097  Etsning Staffan Snidare, Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 132/175. Motivet: 9x6 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)

1230 8074  Etsningar 2 st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerade, Kungliga Myntet & Källaren Hamburg (Götgatan). Motivet: 13x18 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:06)

1230 8069  Färgkrita Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Utö, signerad. 23x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:00)

1230 7154  Färglitografi Arvid Widerberg (1904-1998). Drottningholm. Signerad, daterad 78, numrerad 116/360. Motivet: 46x51 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)

1230 8030  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, numrerad 167/300. Motivet: 58x80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:26)

1230 8021  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 24/33. Motivet: 26x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)

1230 8046  Färglitografi Claes Folcker (f. 1940), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 79/360. Motivet: 24x34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:54)

1230 8007  Färglitografi Ebbe Höglund (1914-1993), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 70/300, bladets mått: 28x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)

1230 8106  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Mosebacke. Signerad, numrerad 347/360. Motivet: 47x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:31)

1230 8006  Färglitografi Gösta Gustafsson, Norrbro. Signerad, daterad 1983, numrerad 171/300. Motivet: 60x42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)

1230 8020  Färglitografi Lennart Ek, Stockholm, signerad. Bladets mått: 43x30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)

1230 8005  Färglitografi Magnus Ahlgren (1918-2005), Sverige. Riksdagshuset. Signerad, daterad -83. Motivet: 35x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)

1230 8039  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Utsikt mot Slussen. Signerad, numrerad 133/360, ca 37x41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)

1230 8009  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1979, numrerad 66/450. Motivet: 64x50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)

1230 8001  Färglitografi Nils Artur Nilsson, Kåkbrinken. Signerad, numrerad 173/360. Motivet: 45x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:59)

1230 8095  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Diana vid Julaftons fyr". Signerad, numrerad 334/350. Motivet: 27x38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:13)

1230 8105  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 58, PT, Stockholm. Motivet: 36x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:56)

1230 8023  Färglitografier 2 st, Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Stockholm, Humlegården & Smedsuddshamnen / Västerbron. Signerad, daterad 1985 respektive -94, bladets mått: 31x42 & 38x52, lösa Blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)

1230 8104  Färglitografier 2 st, Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Stockholm. Motivet: 45x57

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)

1230 8081  Färglitografier 2 st. Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. EA-upplaga, Stockholm, signerade. Motivet: 33x45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:04)

1230 8024  Färglitografier 8 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, signerade, lösa blad, 30x47 & 48x64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)

1230 8072  Fat Gustafsberg, "Royal Scerery" (1850-ta ca). Längd: 43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)

1230 8015  Grafiskt blad Stockholmsmotiv, vy över bland annat Slussen. Motivet: 18x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:26)

1230 8016  Gravyr Djursholm, ramens innermått: 22x36

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:30)

1230 8089  Gravyrer 3 st, Stockholm, bränder

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)

1230 8051  Kaffekoppar 8 st, Gustavsberg, Benporslin, Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)

1230 8010  Karta Stockholm, 1897, (höjd & djupkarta). Motivet: 43x75

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)

1230 8101  Karta Stockholm, 73x88

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:57)

1230 8013  Litografi G Holmquist, Hasselbacken. Signerad, daterad 1923, numrerad 170/500. Motivet: 27x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)

1230 8080  Litografi R Eriksson. Signerad, daterad 63, Bastugatan. Motivet: 20x29

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:58)

1230 8017  Litografier 2 st, Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholm, sign 1927. Motivet: 20x13

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)

1230 8002  Litografier 2 st, Stockholm under Wasatid, 67x100

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)

1230 8049  Litografier 5 st, Stockholmsmotiv. Motivet: 14x20, Billmark

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:38)

1230 8018  Litografier 9 st, Lennart Ek, Stockholmsmotiv, signerad. Bladets mått: 41x51 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)

1230 8107  Minnestallrik Stockholmsutställningen, 1930, Rörstrand, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Diameter: 19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:16)

1230 8087  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Stockholm. Olja på duk, 64x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:05)

1230 8094  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Motiv från slussen. Signerad, daterad 68. Olja på duk, 40x65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)

1230 8099  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på duk, 27x35

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)

1230 8100  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholm. Olja på duk, signerad. 35x27

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)

1230 8098  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, daterad -67, Gröndal. Olja på duk, 31x35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)

1230 8034  Oljemålning Carl Hedelin (1861-1894), Sverige. Stockholmsmotiv. Monogramsignerad CH. Olja på duk, 53x72 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:35)

1230 8067  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Bellevue. Olja på pannå, signerad. 42x53

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:58)

1230 8068  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Bellevue. Olja på pannå, signerad. 44x54

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)

1230 8065  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Kristineberg. Olja på duk, signerad. 43x53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:56)

1230 8056  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Rålambshov, signerad. Olja på pannå, 46x55 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)

1230 8061  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Riksby. Signerad. Olja på pannå, 50x61

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:51)

1230 8053  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Saltsjöbaden 1928. Olja på pannå, signerad. 50x61

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)

1230 8054  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Signerad. 1947, Stigbergsgatan. Olja på pannå, 50x61

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)

1230 8055  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Signerad. Djurgården. Olja på pannå, 1933,48x60

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)

1230 8076  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad 1945, Gamla Stan. Olja på pannå. 30x 35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)

1230 8071  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. "Stockholm", 1931, Båtar vid Årstaviken, Signerad. Olja på duk, 46x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:46)

1230 8090  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 21/1 1925, "Stockholm Hamngatan vid Kungsträdgården". Olja på pannå, 21x17

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:00)

1230 8091  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 30/5 1940, St Eriksbron. Olja på pannå, 18,5x28

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:51)

1230 8004  Oljemålning Gabriel Strandberg (1885-1966), Sverige. Stockholm, signerad. 1936. Olja på pannå, 33x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)

1230 7145  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholm, Signerad. Olja på pannå, 20x25 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:51)

1230 8003  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stockholm. Olja på duk, signerad, 49x71

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)

1230 7722  Oljemålning Inga Key-Åberg-Schubert. Signerad, daterad 1940, Stadshusparken. Olja på pannå, 45x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)

1230 8086  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Waxholmsbåt, Stockholms skärgård, signerad. Olja på pannå, 38x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:06)

1230 8040  Oljemålning John Nyström, motiv från Drottninggatan 41, signerad, 1915. Olja på duk, 50x34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:05)

1230 8029  Oljemålning Karl Abel, Södermotiv, vinter, signerad. Olja på pannå, 34x46

1230 8102  Oljemålning Lars Ribert, Skeppsbron från Skeppsholmen, signerad. Olja på pannå, 32x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)

1230 8063  Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Äppelviken, signerad. Olja på pannå, 32x39 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)

1230 8036  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Engelbrektskyrkan, Stockholm, signerad NZ. Olja på duk, 35x25

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)

1230 8037  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Söders höjder, signerad, 1924. Olja på duk, 46x38

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:02)

1230 8093  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tunnelbaneperrong Stockholm. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 53x74 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:04)

1230 8032  Oljemålning Olle von Schewen (1908-1974), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad. Olja på pannå, 32x40

1230 8042  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. Tegelbacken. Signerad, daterad 1978. Olja på duk, 128x105 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:32)

1230 8079  Oljemålning Sven Hellström (f. 1906), Sverige. Yttersta tvärgränd, 33x41, signerad -85. Olja på duk

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)

1230 8043  Oljemålning Wilhelm "Wille" Sjöholm (1903-1974), Flanörer på Skeppsbron, Stockholm, 1952, Signerad. Olja på duk, 117x198

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)

1230 8062  Oljemålningar 2 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Bellevue, Den gamla fabriken. Signerad. Olja på duk, 38x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)

1230 8050  Oljemålningar 2 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Bellevue. Signerad. Olja på pannå, 36x46 cm, oramade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:32)

1230 8060  Oljemålningar 3 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Lillsjö. Signerad, Olja på pannå, 38x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)

1230 8058  Oljemålningar 3 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Signerad. Olja på pannå, Ulvsunda, 50x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)

1230 8008  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Årstabron, 193/360. Motivet: 41x53

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:40)

1230 8077  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Gamla Stan, HC 15/20, Signerad -73, Löst blad. Motivet: 33x57

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:59)

1230 8082  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 60, Söder Mälarstrand, 182/300. Motivet: 48x33

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)

1230 8022  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. PT, Signerad 1994. Polyptyk, 4 lösa blad á 56x74 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)

1230 8014  Tryck David Bracken, Stockholmsvy. Offset, tryckt signatur. 54x92 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)